"Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 7-1/1130 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 802 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 5 қыркүйектегі № 376 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 23 қазандағы № 362 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 6 қарашада № 15974 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 7-1/1130 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 802 бірлескен бұйрығына " (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12636 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын;
"5. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне мынадай субъектілер жатады:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
2) жануарлар мен құстарды өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
3) жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілер;
4) етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты қайта өңдеуді жүзеге асыратын субъектілер;
5) сүтті қайта өңдеуді жүзеге асыратын субъектілер;
6) балық және балық өнімдерін дайындау мен қайта өңдеуді жүзеге асыратын субъектілер;
7) ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалары;
8) ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
9) жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
10) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері;
11) жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар;
12) бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер.
6. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандарға мынадай субъектілер жатады:

О внесении изменений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 802 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области ветеринарии"
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 сентября 2017 года № 376 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 октября 2017 года № 362. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2017 года № 15974.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 802 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области ветеринарии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12636, опубликованный 11 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в критериях оценки степени риска в области ветеринарии, утвержденных указанным совместным приказом:
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. К высокой степени риска относятся следующие субъекты:
1) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных;
2) субъекты, осуществляющие деятельность по реализации животных и птиц;
3) субъекты, осуществляющие убой животных;
4) субъекты, осуществляющие переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения;
5) субъекты, осуществляющие переработку молока;
6) субъекты, осуществляющие заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции;
7) лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы;
8) субъекты, осуществляющие деятельность по производству и реализации препаратов ветеринарного назначения;
9) субъекты, осуществляющие деятельность по производству кормов и кормовых добавок;
10) подразделения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии;
11) государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами;
12) субъекты, осуществляющие деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства.
6. К не отнесенной к высокой степени риска относятся следующие субъекты:

1) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілер;
2) жемшөп және жемшөп қоспаларын сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
3) ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
4) жануарларды ғылыми мақсаттарда күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
5) зообақтар, цирктер, зоодүкендер;
6) дезинфекция, дезинсекция, дератизация және дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты іріктеп тексерулер, жоспардан тыс, және өзге де бақылау нысандары жүргізіледі.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген ветеринария саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_____________ А. Мырзахметов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Бас
прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитетінің төрағасы
___________________ Б. Мусин
2017 жылғы 17 қазан
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 376 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 23 қазандағы
№ 362 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары

1) субъекты, осуществляющие хранение продукции и сырья животного происхождения;
2) субъекты, осуществляющие деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок;
3) субъекты, осуществляющие ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность;
4) субъекты, осуществляющие деятельность по содержанию и разведению животных в научных целях;
5) зоопарки, цирки и зоомагазины;
6) субъекты, осуществляющие деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации и дегельминтизации.";
в пункт 7 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение к критериям оценки степени риска в области ветеринарии, утвержденным указанным совместным приказом изложить в редакции, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в области ветеринарии, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в редакции, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту ветеринарной и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Заместитель Премьер – Министра
Республики Казахстан -
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________________А. Мырзахметов
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________________ Б. Мусин
"____"_______________2017 года.
Приложение 1
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 сентября 2017 года № 376
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 октября 2017 года № 362
Приложение
к критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии оценки степени риска

1. Алдыңғы тексерулердің нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған жағдайда белгіленеді)
Талаптардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларын (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін
1.1-бөлім. Жалпы ережелер
1.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
Өрескел
2.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
Өрескел
3.
Ересек жануарларға арналған шетен қораға жануарларға сұрыптама жүргізілгеннен кейін және жаңа жануарларды қояр алдында әр жолы дезинфекция жүргізгендігі жөніндегі актілердің болуы
Өрескел
4.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
Елеулі
5.
Өндіріс объектісінің аумағы "А", "Б", "В", "Г" және "Д"* аймақтарына бөлінуі
Елеулі
6.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған мал шаруашылығы қора-жайларының құрамында мынадай объектілердің болуы:

1. Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Наименование требований
Степень нарушения
Глава 1. Для субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (от 1000 и более условных голов)
Раздел 1.1. Общее положение
1.
Наличие на территории объекта производства ограждения исключающий доступ посторонних лиц и животных
Грубое
2.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров (далее – дезбарьер), оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
Грубое
3.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
Грубое
4.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
Значительное
5.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны: "А", "Б", "В", "Г" и "Д" *
Значительное
6.
Наличие в составе животноводческих помещений для содержания животных:

1) жануарларды (төлді және ересек мал басын) күтіп-бағуға арналған ғимараттар;
2) қалқалары, оттықтары, суаратын астаулары, өткелектері, басқыштары мен таразысы бар, жануарларды серуендетуді ұйымдастыруға арналған қашалар;
3) бір кіреберісі және шығаберісі бар, периметр бойынша қоршалған және арық салынған көңді және сұйық көңді сақтауға арналған алаңша
Елеулі
7.
Карантиндік бөлімше және оқшаулағыш бірыңғай блокта орналасқанда, олардың арасында жұмысшылардың арнайы киіміне арналған шкафтар, қолжуғыш, дезинфекциялық ерітінділері бар сыйымдылықтар, аяқкиімді дезинфекциялауға арналған дезинфекциялық төсеніш орналасқан тамбурдың болуы
Елеулі
8.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар мен қоршалған ашық қашалар көңнен тазартылуы тиіс
Елеулі
9.
Өндіріс объектісін сумен қамтамасыз ету
Елеулі
10.
Жылытылатын мал шаруашылығы және қосалқы қора-жайлардың (жаңа туылған төл үшін) болуы
Елеулі
11.
Төлдерді бір кезеңде өсіретін қора-жайлармен біріктірілген карантиндік ғимараттың болуы
Елеулі
12.
Дератизация жүргізгендігі туралы актілердің болуы
Елеулі
13.
Жануарлардың қоректік заттарға, минералды тұздарға және дәрумендерге қажеттілігін қанағаттандыратын азықтандыру рационның болуы
Елеулі
14.
Иттерді құтыруға қарсы уақтылы вакциналау және оларға диагностика жүргізу, сондай-ақ жылына кемінде 4 рет дегельминтизация жүргізу жөніндегі талаптың сақталуы
Елеулі
15.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 метр (бұдан әрі – м) қашықтықта орналастыру
Болмашы
16.
Технологиялық процесті қамтамасыз ету және өндірістік аймақта қызмет көрсету үшін өндіріс объектісі ішінде пайдаланылатын арнайы көліктің болуы
Болмашы
17.
Әрбір мал шаруашылығы қора-жайының (базаның), жемшөп дайындайтын цехтің, жемшөпке арналған қойманың, астық сақтайтын орынның және басқа да объектілердің терезелері, есіктері, желдету тесіктерінде жабайы құстардың ұшып кіруіне жол бермейтін торлы рамалардың болуы
Болмашы
18.
Оқшауланған секциялар мен қора-жайларда оңтайлы ауа алмасуды және жануарлар орналасқан барлық аймақ бойынша таза ауаның біркелкі таралуын қамтамасыз ететін желдету жүйесінің болуы
Болмашы
19.
Ауру жануарларды өндірістік үй-жайлардан мал сою пунктіне тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдарының болуы
Болмашы
20.
Жалпы шаруашылық оқшаулағышы болмаған жағдайда, жертөлесі және өзінің ішкі ауласына шығуға арналған құрылысы бар биіктігі кемінде 2 м тұтас дуалмен қоршалған оқшаулағыштың болуы
Болмашы
21.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз ету және жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені, өлу, бірнеше жануардың бір мезгілде ауыруы жағдайлары туралы хабардар ету
Өрескел
1.2-бөлім. Шошқа өсіру жөніндегі субъектілер үшін
22.
Бордақыланатын шошқаларға тамақ қалдықтарын азық ретінде пайдаланар алдында зарарсыздандыру үшін арнайы қазандардың болуы
Өрескел
23.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
24.
Мегежіндердің төлдеуіне және торайларды бағып өсіруге, шошқа басын толықтыратын төл өсіруге және жануарларды бордақылауға арналған қора-жайларды (секцияларды) "бәрі бос емес – бәрі бос" қағидаты бойынша пайдалану
Елеулі
25.
Бастапқы қалыптастырылған әрбір торайлар тобының құрамын кейінгі өндіріс сатылары – шошқа басын толықтыратын төлді бағып өсіріде, өсіруде және бордақылауда жеке өндірістік бірлік ретінде сақтап қалу
Елеулі
26.
Репродукция цехында аналық шошқа торайлаған кезде шуын немесе өлі туған төлді жинау үшін ылғал өткізбейтін сыйымдылықтардың болуы
Елеулі
27.
Асыл тұқымдық өндіріс объектілері мен асыл тұқымдық репродукторлардағы барлық шошқа басына, сондай-ақ тұқымдық қабандарды, шошқа басын толықтыратын төлді буаздығы мен қысырлығы анықталған ұрғашыларын (топпен күтіп-бағу кезінде) тауарлық өндіріс объектілері мен өнеркәсіптік үлгідегі кешендерде серуендету жүйесінің болуы
Болмашы
1.3-бөлім. Ірі қара мал өсіру жөніндегі субъектілер үшін
28.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларын уақтылы вакциналау және олардың диагностикасын қамтамасыз ету
Өрескел
29.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
30.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
Өрескел
31.
"Бәрі бос – бәрі бос емес" технологиялық қағидатын сақтау
Елеулі
32.
Келіп түсу және бір жастық топтан екінші топқа әрбір технологиялық ауыстыру кезінде мал басын диспансеризациялау жүйесін жүргізу
Елеулі
33.
Ірі қара малға арналған серуендету-азықтандыру алаңдарының нормаларын сақтау
Болмашы
34.
Жануарларды күтіп-бағу жөніндегі алаңдарда нөсерлік кәріз жүйесінің болуы, жануарларды терең ауыстырылмайтын төсемдерде күтіп-бағу
Болмашы
1.4-бөлім. Ұсақ мал өсіру жөніндегі субъектілер үшін
35.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
36.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
Өрескел
37.

1) здания для содержания животных (молодняка и взрослого поголовья);
2) загоны для организации прогулки животных, имеющие навесы, кормушки, поилки, расколы, трап и весы;
3) площадка для хранения навоза и навозной жижи, огороженной и оканавленной по периметру, с одним въездом и выездом
Значительное
7.
Наличие тамбура между карантинным отделением и изолятором при их размещении в едином блоке, в котором устанавливаются шкафы для специальной одежды рабочих, умывальник, емкости с дезинфекционными растворами, дезинфекционный коврик для дезинфекции обуви
Значительное
8.
Помещения и открытые загоны для содержания животных подлежат очистке от навоза
Значительное
9.
Обеспечение объекта производства водой
Значительное
10.
Наличие отапливаемых животноводческих и вспомогательных помещений (для новорожденного молодняка)
Значительное
11.
Наличие карантинного здания, совмещенного с помещениями одного периода выращивания молодняка
Значительное
12.
Наличие актов о проведение дератизации
Значительное
13.
Наличие рациона кормления животных, удовлетворяющего их потребность в питательных веществах, минеральных солях и витаминах
Значительное
14.
Соблюдение требования по своевременной вакцинации против бешенства и диагностики, а также по плану не менее 4-х раз в год дегельминтизации собак
Значительное
15.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров (далее – м) от производственных зданий
Незначительное
16.
Наличие специального транспорта, используемого внутри объекта производства для обеспечения технологического процесса и обслуживания в производственной зоне
Незначительное
17.
Наличие на окнах, дверях, вентиляционных отверстиях каждого животноводческого помещения (базы), кормоприготовительного цеха, склада для кормов, зернохранилища и других объектах рамы с сеткой во избежание залета дикой птицы
Незначительное
18.
Наличие в изолированных секциях и помещениях системы вентиляции, обеспечивающей оптимальный воздухообмен и равномерное распределение свежего воздуха по всей зоне размещения животных
Незначительное
19.
Наличие специальных транспортных средств для перевозки больных животных из производственных помещений в убойный пункт
Незначительное
20.
Наличие изолятора, огороженного сплошным забором высотой не менее 2 м с цоколем, и устройством выхода в собственный внутренний двор, при отсутствии общехозяйственного изолятора
Незначительное
21.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и извещение подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
Грубое
Раздел 1.2. Для субъектов по выращиванию свиней
22.
Наличие специальных котлов для стерилизации пищевых отходов перед использованием в корм для откормочного свинопоголовья
Грубое
23.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
Грубое
24.
Использование помещений (секций) для опороса свиноматок и доращивания поросят, выращивания ремонтного молодняка и откорма животных по принципу "все занято – все свободно"
Значительное
25.
Сохранение состава каждой первоначально сформированной группы поросят на последующих этапах производства: доращивания, выращивания ремонтного молодняка и откорма, как отдельной производственной единицы
Значительное
26.
Наличие в цехе репродукции влагонепроницаемых емкостей для сбора последов и мертворожденных плодов во время опороса маток
Значительное
27.
Наличие выгульной системы содержания для всего поголовья свиней племенных объектов производства и племенных репродукторов, а также хряков-производителей, ремонтного молодняка, маток с установленной супоросностью и холостых (при групповом содержании) на товарных объектах производства и комплексах промышленного типа
Незначительное
Раздел 1.3. Для субъектов по выращиванию крупного рогатого скота
28.
Обеспечение своевременной вакцинацией и диагностикой своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
Грубое
29.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
Грубое
30.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
Грубое
31.
Соблюдение технологического принципа "все занято – все свободно"
Значительное
32.
Проведение системы диспансеризации поголовья при поступлении и каждом технологическом переводе из одной возрастной группы в другую
Значительное
33.
Соблюдение норм площадей выгульно-кормовых площадок для крупного рогатого скота
Незначительное
34.
Наличие на площадке по содержанию животных системы ливневой канализации, соблюдение требования по содержанию животных на глубокой несменяемой подстилке
Незначительное
Раздел 1.4. Для субъектов по выращиванию мелкого рогатого скота
35.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
Грубое
36.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
Грубое
37.

Мал басының 0,5 %-ы есебімен өндіріс объектісінде ауру жануарларды уақытша күтіп-бағуға арналған бөлек секцияның болуы
Елеулі
38.
Жарып-сою бөлмесінде жануарлар өлекселерін, түсіктерді және шуды жинауға арналған су өтпейтін сыйымдылықтардың болуы
Елеулі
39.
Қойдың инфекциялық ауруы пайда болған жағдайда, ауру толық жойылғанға дейін ауру қойларды (отарларды) басқа отарлардан оқшаулап ұстауға арналған жағдайлардың болуы
Елеулі
1.5-бөлім. Құс өсіру жөніндегі субъектілер үшін
40.
Инкубациялық жұмыртқалар мен құстарды қабылдаған кезде шаруашылықтың құстардың инфекциялық аурулары бойынша саламатты екенін растайтын, құстардың туберкулезге, пуллорозға тексерілген, сондай-ақ Ньюкасл ауруына, шешекке және басқа ауруларға қарсы вакцинацияланған күні көрсетілген құжаттардың болуы
Өрескел
41.
Инкубациялық жұмыртқаның әр партиясына арналған, құстардың жұқпалы аурулары бойынша шаруашылықтың саламаттылығын растайтын ветеринариялық сертификат немесе анықтаманың болуы
Өрескел
42.
Ветеринариялық зертхананы, сою пунктін және дезинфекциялық блокты әкімшілік-шаруашылық аймақта ("В аймағы") орналастыру жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
43.
Балапанды өсіру кезінде оның ересек құспен (құстардың барлық түрлерінің) қатынас жасауын болдырмау
Елеулі
44.
Жұмыртқаларды пароформалинмен дезинфекциялауға арналған камерада есептік ауа температурасы + 30 0С градусты құрайды
Елеулі
45.
Құс қоралардың ішіндегі аралық қабырғалар мен қоршаулардың жоғарғы жағына құруға арналған және серуендету орындарындағы торлардың мынадай көлемдерден аспайтын ұяшықтары болуы тиіс:
күнтізбелік 60-70 күнге дейінгі жастағы тауық балапандары және күнтізбелік 120 күнге дейінгі жастағы күркетауық балапандары үшін - 30 х 30 миллиметр (бұдан әрі – мм);

Наличие отдельной секции для временного содержания больных животных на объектах производства из расчета 0,5 % от поголовья
Значительное
38.
Наличие во вскрывочной специальных влагонепроницаемых емкостей для сбора трупов животных, абортированных плодов и последа
Значительное
39.
Наличие условий для изолированного содержания больных овец (отары) от других отар в случае возникновения инфекционной болезни овец до полной ликвидации болезни
Значительное
Раздел 1.5. Для субъектов по выращиванию птиц
40.
Наличие документов, подтверждающих благополучие хозяйства по инфекционным болезням птиц, с указанием даты проверки птицы на туберкулез, пуллороз, а также вакцинации ее против болезни Ньюкасла, оспы и других болезней, при приеме инкубационных яиц и птиц
Грубое
41.
Наличие ветеринарного сертификата или справки на каждую партию инкубационных яиц, в котором подтверждается благополучие хозяйства по заразным болезням птиц
Грубое
42.
Соблюдение требования по размещению ветеринарной лаборатории, убойного пункта и дезинфекционного блока в административно-хозяйственной зоне ("зона В")
Значительное
43.
Исключение контакта молодняка со взрослой птицей (всех видов птиц) в период выращивания
Значительное
44.
В камере для пароформалиновой дезинфекции яиц расчетная температура воздуха составляет плюс 300С
Значительное
45.
Сетка для устройства верхней части перегородок и ограждений внутри птичников и на выгулах должна иметь ячейки не более следующих размеров:
для цыплят в возрасте до 60 - 70 календарных дней и индюшат в возрасте до 120 календарных дней - 30 x 30 миллиметр (далее – мм);

ересек тауықтар мен күркетауықтар үшін, сондай-ақ күнтізбелік 60-70 күннен асқан тауық балапандары және күнтізбелік 120 күннен асқан күркетауық балапандары үшін - 50 х 50 мм
Елеулі
46.
Әрбір жұмыртқалар партиясының инкубациясынан кейін инкубациялық қалдықтарды кәдеге жарату жөніндегі талапты сақтау, оның ішінде өлген және әлсіз, барабар емес балапандарды, қабықты қақпағы тығыз жабылатын металл жәшіктерге салады және азық етіп қайта өңдеу үшін кәдеге жарату цехына жібереді немесе өртейді
Елеулі
47.
Инкубация алдында және одан кейін инкубаторийді және оның ішінде орналасқан жабдықтар мен мүкәммалды, сондай-ақ қоймалық және қосалқы қора-жайларды дезинфекциялау жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
48.
Қоймалық үй-жайларды (жемшөптерге арналған, төсемдер, жұмыртқа қоймасы), жұмыртқаларды сұрыптайтын және өңдейтін цехтарды (ыдыстарды дезинфекциялау пунктімен бірге) өндірістік аймақ қоршауының сызығы бойынша орналастыру
Болмашы

для взрослых кур и индеек, а также для молодняка кур старше 60 - 70 календарных дней и индеек старше 120 календарных дней - 50 x 50 мм
Значительное
46.
Соблюдение требования по утилизации инкубационных отходов после каждой инкубации партии яиц, в том числе павших и слабых цыплят, непропорциональных, скорлупу помещают в непроницаемые металлические ящики с плотно закрывающимися крышками и передают в утильцех для переработки на корм или сжигают
Значительное
47.
Соблюдение требования по дезинфекции инкубатория и находящиеся в нем оборудования и инвентаря, а также складских и подсобных помещений перед началом и после окончания инкубации
Значительное
48.
Размещение складских помещений (для кормов, подстилки, яйцесклад), цехов сортировки и обработки яиц (с пунктом дезинфекции тары) по линии ограждения производственной зоны
Незначительное

2-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларын (1000 шартты бастан аз) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін
49.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз ету және жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені, өлу, бірнеше жануардың бір мезгілде ауыруы жағдайлары туралы хабардар ету
Өрескел
50.
Сатуға арналған ауыл шаруашылығы жануарларын тек етті қайта өңдеу кәсіпорындарында, сою пункттерінде немесе алаңдарында сою жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
51.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
52.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларын уақтылы вакциналау және олардың диагностикасын қамтамасыз ету
Өрескел
53.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
Өрескел
54.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 м қашықтықта орналастыру
Болмашы

Глава 2. Для субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (менее 1000 условных голов)
49.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и оформление на них ветеринарных паспортов и своевременное извещение подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
Грубое
50.
Соблюдение требования по убою сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, только на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или площадках
Грубое
51.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
Грубое
52.
Обеспечение своевременной вакцинацией и диагностикой своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
Грубое
53.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
Грубое
54.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 м от производственных зданий
Незначительное

3-тарау. Балық және балық өнімдерін дайындауды және қайта өңдеуді жүзеге асыратын субъектілер үшін
55.
Технологиялық процестердің ағымдылығын қамтамасыз ету және шикізат пен қалдықтар ағындарының дайын өнім ағындарымен жанасу мүмкіндігін болдырмау
Өрескел
56.
Балық және балық өнімдерін қайта өңдеуді жүзеге асыратын объектінің есептік нөмірінің болуы
Өрескел
57.
Балықтың кәсіпшілік ауданына тиесілілігі туралы ақпарат бар таңбамен жарақталуы
Елеулі

Глава 3. Для субъектов, осуществляющих заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции
55.
Обеспечение поточности технологических процессов и исключение возможности пересечения потоков сырья и отходов с потоком готовой продукции
Грубое
56.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего переработку рыбы и рыбной продукции
Грубое
57.
Снабжение рыбы маркировкой с информацией о принадлежности к району промысла
Значительное

4-тарау. Ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалары үшін
58.
Зертханаларда объектінің қуатына байланысты мынадай ғимараттар жинағымен жабдықталуы жөніндегі талапты сақтау:
1) ет және ет өнімдерін, жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін сараптауға арналған (бөлек жұмыс үстелдерінің болуы);
2) балық және балық өнімдерін сараптауға арналған;
3) сүт және сүт өнімдерін, балды, өсімдік шикізатын сараптауға арналған (бөлек жұмыс үстелдерінің болуы);
4) мүкәммалды жууға арналған;

Глава 4. Для лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы
58.
Соблюдение требований по оснащенности лаборатории, следующим набором помещений в зависимости от мощности объекта:
1) для экспертизы мяса и мясопродуктов, яиц и яйцепродуктов (с отдельными рабочими столами);
2) для экспертизы рыбы и рыбопродуктов;
3) для экспертизы молока и молокопродуктов, меда, растительного сырья (с отдельным рабочим столом);
4) для мойки инвентаря;

5) конфискатты сақтау үшін тоңазытқыш жабдықтары бар, ет және ет өнімдерін залалсыздандыруға арналған;
6) дезинфекциялау және жуу құралдарын, мүкәммалды сақтауға арналған;
7) персоналға арналған санитариялық және тұрмыстық үй-жайлар
Өрескел
59.
Ветеринариялық есепке алу (келіп түсетін өнімді, сараптама нәтижелерін, конфискаттарды, реактивтерді есепке алу) мен есептілікті жүргізу талаптарын сақтау
Өрескел
60.
Ет ұшаларын, ет өнімдерін және басқа өнімдерді уақытша сақтау үшін оқшауланған тоңазытқыш камерасының, сондай-ақ ет, ет өнімдерін және конфискаттарды залалсыздандыруға арналған автоклавтың болуы (автоклав болмаған жағдайда, зарарсыздандыруды ашық қазандықта жүргізуге рұқсат етіледі)
Өрескел
61.
Сойылған жануарлардың ұшаларын, ет өнімдерін, балықты, құсты сараптауға арналған жұмыс үстелдері мәрмәр түйіршіктерімен, кафельмен немесе мырышталған темірмен қапталуға тиіс
Елеулі
62.
Ет және ет өнімдеріне сараптама жүргізу үшін ет ұшаларын, ішкі органдарды, басты ілуге арналған арнайы бөлек айлабұйымдармен (қондырғылармен) (ілгіш, ілгек және басқалары) немесе үстелдермен қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
63.
Сүт және сүт өнімдеріне зерттеу жүргізілетін үстелдер мырышталған темірмен немесе тағамдық пластиктермен қапталады
Елеулі
64.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізуге арналған зертхананың қажетті арнайы зертханалық жабдық түрлерімен, аспаптармен, құралдармен, химиялық реактивтермен, жуу және дезинфекциялау құралдарымен, ветеринариялық таңбалармен және мөр таңбалармен, зертханалық ыдыспен, зертханалық жиһазбен, мүкәммалмен және басқа да көмекші материалдармен қамтамасыз етілуі
Елеулі
65.
Пайдаланылатын химиялық реактивтердің жарамдылық мерзімі мен шығарылған күні көрсетілген таңбаның болуы
Елеулі
5-тарау. Етті және жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты қайта өңдеуді жүзеге асыратын субъектілер үшін
66.
Өндірістік үй-жайларда технологиялық жабдықтарды орналастырған кезде айқаспалы контаминацияны болдырмау жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
67.
Етті қайта өңдеу объектілерінде ветеринариялық-санитариялық мақсаттағы мынадай жабдықтардың болуы:
1) қайта өңдеу үшін етті және ет өнімдерін, жануарлардан алынатын шикізатты жеткізетін автокөлікті жууға және дезинфекциялауға арналған стационарлық дезинфекциялық жуу пункті немесе алаңы немесе дезинфекциялаушы тосқауыл;
2) жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты бақылауға және ветеринариялық-санитариялық сараптауға арналған жабдығы бар, ветеринария саласындағы мамандарға арналған үй-жайлар;
3) етті және сойылған өнімдерді олар қайта өңделгенге дейін уақытша сақтауға арналған оқшауланған тоңазытқыш камерасы;

5) для стерилизации мяса и мясопродуктов с холодильным оборудованием для хранения конфиската;
6) для хранения дезинфицирующих и моющих средств, инвентаря;
7) санитарные и бытовые помещения для персонала
Грубое
59.
Наличие ветеринарного учета и отчетности (учет поступающей продукции, результатов экспертиз, конфискатов, реактивов)
Грубое
60.
Наличие изолированной холодильной камеры для временного хранения мясных туш, мясопродуктов и других продуктов, а также автоклава для обеззараживания мяса, мясопродуктов и конфискатов (при отсутствии автоклава допускается обезвреживание проводить в котлах)
Грубое
61.
Рабочие столы, предназначенные для экспертизы туш убойных животных, мясных продуктов, рыбы, мяса птицы должны покрываться мраморной крошкой, кафелем или обиваться оцинкованным железом
Значительное
62.
Соблюдение требований по обеспеченности специальными отдельными приспособлениями (устройствами) для подвешивания мясных туш, внутренних органов, головы (вешала, крючки и другие) или столами для проведения экспертизы мяса и мясопродуктов
Значительное
63.
Столы, на которых производятся исследования молока и молочных продуктов покрываются оцинкованным железом или пищевым пластиком
Значительное
64.
Обеспеченность лаборатории для проведения ветеринарно-санитарной экспертизы необходимыми специальными лабораторными видами оборудования, приборами, инструментами, химическими реактивами, моечными и дезинфицирующими средствами, ветеринарными клеймами и штампами, лабораторной посудой, специальной одеждой, лабораторной мебелью, инвентарем и другими вспомогательными материалами
Значительное
65.
Наличие маркировки с указанием срока годности и дата изготовления используемых химических реактивов
Значительное
Глава 5. Для субъектов, осуществляющих переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения
66.
Соблюдение требования по исключению перекрестной контаминации при размещении технологического оборудования в производственных помещениях
Грубое
67.
Наличие на объекте переработки мяса следующего оборудования ветеринарно-санитарного назначения:
1) стационарного дезопромывочного пункта или площадки, или дезинфицирующего барьера для мойки и дезинфекции автотранспорта, доставляющего мясо и мясную продукцию, сырье животного происхождения для переработки;
2) помещения для специалистов в области ветеринарии с оборудованием для контроля и ветеринарно-санитарной экспертизы животных, продукции и сырья животного происхождения;
3) изолированной холодильной камеры для временного хранения мяса и продуктов убоя до их переработки;

4) сарқынды суды залалсыздандыруға арналған құрылыстар
Өрескел
68.
Мыналарды қамтамасыз ететін технологиялық процеске қойылатын талапты сақтау:
1) шикі және дайын өнімдер ағынының қиылысуы мен байланысуын болғызбау;
2) қайта өңдеу үшін келіп түсетін шикізат пен қосалқы материалдардың ветеринария және денсаулық сақтау саласындағы заңнама талаптарына сәйкестігін бақылау;
3) ілініп тұрған ет ұшаларын еденге, қабырғаға және технологиялық жабдықтарға тигізбеу;
4) қан ағызу, ұшаларды тазарту және жуу учаскелерінде сұйықтықты арнайы еңіс астаушалар арқылы траптарға ағызу;
5) тағам шикізатының (тоңмай шикізаты, ішек-қарын, тағамдық қан, субөнімдер) берілуін бір-бірінен бөлу, оларды санитариялық өңдеу үшін қолжетімді ету;
6) тағамдық емес қалдықтарды ерекше түске боялған және мақсаты туралы жазбасы (таңбасы) бар арнайы ыдысқа жинау;
7) ветеринариялық конфискаттарды (ветеринариялық-санитариялық сараптама кезінде жарамсыз деп табылған ұшалар мен органдар) бөлек жабдықталған ағызғыштарға немесе ерекше түске боялған, жылжымалы, жабылатын арнайы ыдыстарға жинау;

4) сооружениями для обеззараживания сточных вод
Грубое
68.
Соблюдение требований к технологическому процессу обеспечивающему:
1) исключение пересечений потоков и контактов сырых и готовых продуктов;
2) контроль поступающего для переработки сырья и вспомогательных материалов на соответствие требованиям законодательства в области ветеринарии и здравоохранения;
3) отсутствие соприкосновения мясных туш, находящихся в подвешенном состоянии, с полом, стенами и технологическим оборудованием;
4) сток жидкости к трапам на участках обескровливания, зачистки и мойки туш по специальным наклонным желобам;
5) разделение передачи пищевого сырья (жиросырья, кишечных комплектов, пищевой крови, субпродуктов) друг от друга с доступом для их санитарной обработки;
6) сбор непищевых отходов в специальную тару, окрашенную в отличительный цвет и имеющую надпись (маркировку) о ее назначении;
7) сбор ветеринарных конфискатов (туш и органов, забракованных при ветеринарно-санитарной экспертизе) в оборудованные отдельные спуски или специальные передвижные закрывающиеся емкости, окрашенные в отличительные цвета;

8) сойылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларына күдік туындаған немесе олар анықталған жағдайда "Тоқта" деген түймешенің көмегімен конвейерді ветеринария саласындағы мамандардың жұмыс орнынан шұғыл тоқтату (технологиялық процесс толық автоматтандырылған жағдайда);
9) ұшалар, субөнімдер және басқа да сойылған өнімдер санитариялық өңделгеннен, ветеринариялық-санитариялық сараптама жасалғаннан және таңбаланғаннан кейін ғана оларды тоңазытқышқа жіберу;

8) экстренную остановку конвейера с рабочих мест специалистов в области ветеринарии при помощи кнопки "Стоп" (в случае наличия полной автоматизации технологического процесса) в случае подозрения или выявления особо опасных заболеваний убойных животных;
9) отправку туш, субпродуктов и других продуктов убоя в холодильник только после их санитарной обработки, ветеринарно-санитарной экспертизы и клеймения;

10) жұмыс орындарына суық және ыстық су жүргізу, ал ішекті сұрыптау (үру) үшін сығылған ауа беру
Елеулі
69.
Етті қайта өңдеу объектісінің ауа температурасын өнім түріне қарай 0 0С-дан 30 0С-ға дейін және ылғалдығын 60%-дан 95%-ға дейін реттеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін тоңазытқыш камераларымен және мұздатқыштармен жарақтау жөніндегі талапты сақтау
Болмашы
70.
Шикізат пен өнімдерді сақтауға арналған штабельдерді қабырғалар мен тоңазыту аспаптарынан кемінде 30 сантиметр (бұдан әрі – см) қашықтықта орналастыру және штабельдердің арасында өтетін жолдардың болуы
Болмашы
6-тарау. Жануарлар мен құстарды өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін
71.
Жануарларды өткізу объектісінің аумағына автокөліктің кіреберісінде/шығаберісінде қақпалардың, дезинфекциялық тосқауылы бар бақылау-өткізу пункттерінің болуы
Өрескел
72.
Жануарларды өткізу объектісінің аумағына қаңғыбас ауыл шаруашылығы және ет қоректі үй жануарларының енуін, сондай-ақ келушілердің аумаққа белгіленбеген жерлерден өтуін болдырмауға арналған қоршаудың болуы (жануарларды өткізу объектісінің аумағы биіктігі кемінде 2 м тұтас немесе торлы дуалмен қоршайды)
Өрескел
73.
Түрлері бойынша өткізілетін жануарларды ұстауға арналған орындарда қалқасы, оттығы және суарғышы бар секциялардан тұратын жабдықталған қашалардың болуы
Өрескел
74.
Орталық кәрізге қолданылған суды және орталық кәрізге ағызу алдында сарқынды суларды зарарсыздандыру шайындыларын ағызуға арналған түбі мен қабырғасынан су өтпейтін арнайы шұңқырдың болуы
Өрескел
75.
Кемінде 1 м тереңдікке қазылған тікбұрышты алаң түріндегі уақытша көң сақтау орнын жабдықтау
Өрескел
76.
Көңді кейіннен биотермиялық залалсыздандыру үшін уақытша көң сақтау орнынан апта сайын арнайы орынға шығару жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
77.
Жануарларды өткізу объектісінің ветеринариялық пунктінде:

10) подвод холодной и горячей воды к рабочим местам, а для сортировки (продувки) кишок подачу сжатого воздуха
Значительное
69.
Соблюдение требования по оснащенности объекта переработки мяса холодильными камерами и морозильниками, обеспечивающими возможность регулирования температуры в зависимости от вида продукции от 0 0С до 30 0С и влажности воздуха от 60 % до 95 %
Незначительное
70.
Расположение штабеля для хранения сырья и продукции от стен, приборов охлаждения на расстоянии не ближе 30 сантиметра (далее – см) и наличие проходов между штабелями
Незначительное
Глава 6. Для субъектов, осуществляющих деятельность по реализации животных и птиц
71.
Наличие ворот на въезде/выезде автотранспорта на территорию объекта реализации животных, контрольно-пропускных пунктов с дезбарьерами
Грубое
72.
Наличие ограждения (территорию объекта реализации животных по периметру огораживают сплошным или сетчатым забором высотой не менее 2 м) для исключения проникновения на территорию объекта реализации животных бродячих сельскохозяйственных и домашних плотоядных животных, а также прохода посетителей на территорию в неустановленных местах
Грубое
73.
Наличие оборудованных загонов в местах для содержания реализуемых животных по их видам, состоящих из секций с навесом, кормушкой и водопоем
Грубое
74.
Наличие специальной ямы с водонепроницаемым дном и стенками для слива в центральную канализацию отработанной воды и смывов обезвреживания сточных вод перед сливом в центральную канализацию
Грубое
75.
Оборудование временного навозохранилища, которое представляет собой прямоугольную площадку, углубленную не менее 1 м в землю
Грубое
76.
Соблюдение требования по еженедельному вывозу навоза из временного навозохранилища для дальнейшего биотермического обеззараживания в специальное место
Значительное
77.
Наличие в ветеринарном пункте объекта по реализации животных:

1) жұмыс кабинетінің;
2) жануарларды ветеринариялық қарап-тексеруге арналған ветеринариялық құралдар мен аспаптар жиынының болуы
Елеулі
78.
Таза аймаққа кіретін мынадай міндетті элементтердің болуы:
1) жануарларды өткізу объектісінің аумағында кіреберіс/шығаберіс;
2) жануарларды өткізу объектісінің әкімшілік ғимараты;
3) жануарды сатып алушыларға арналған қатты жабынды қашалар секцияларының бойында тротуары бар қарау алаңы
Елеулі
79.
Лас аймаққа кіретін мынадай міндетті элементтердің болуы:
1) автокөліктің кіруіне және шығуына арналған қақпа;
2) жануарларды өткізу объектісіне жануарларды өткізу үшін әкелетін жануарлар иелеріне арналған кіреберіс және шығаберіс;
3) дезинфекциялық заттарды сақтауға арналған қойма;
4) жемшөп сақтауға арналған орын;
5) жануарларды тасыған көлік құралдарына арналған уақытша тұрақ;
6) пандус басқышы және тасып әкелінген немесе айдап әкелінген жануарларды түсіруге арналған кіреберісі бар жинақтаушы қаша;

1) рабочий кабинет;
2) необходимые наборы ветеринарных инструментов и приборов для проведения ветеринарного осмотра животных
Значительное
78.
Наличие обязательных элементов, входящих в чистую зону:
1) вход/выход на территорию объекта реализации животных;
2) административное здание объекта реализации животных;
3) смотровая площадка с тротуаром вдоль секций загонов с твердым покрытием для покупателей животных
Значительное
79.
Наличие обязательных элементов, входящих в грязную зону:
1) ворота для въезда и выезда автотранспорта;
2) вход и выход для владельцев животных, приводящих животных на объект реализации животных для реализации;
3) склад для хранения дезинфекционных средств;
4) место для хранения кормов;
5) временная стоянка для транспортных средств, перевозивших животных;
6) загон-накопитель с трапом пандусом и входом для выгрузки привезенных или приведенных животных;

7) пандус басқышы және сатып алынған жануарларды тиеп жөнелтуге немесе шығаруға арналған шығаберісі бар жинақтаушы қаша;
8) ауру және ауруға күдікті жануарларды уақытша ұстауға арналған оқшаулағыш;
9) ветеринариялық пункт;
10) жануарларды түрлері бойынша өткізу үшін орналастыруға арналған қашалар секциялары
Елеулі
80.
Объектіде аумаққа әкелінетін және одан әкетілетін жануарлардың қарсы қозғалысын болдырмауды қамтамасыз ететін жануарлар, персонал және келушілер қозғалысының ағындығы қағидатын сақтау
Елеулі
81.
Өткізілетін жануарларды түрлері бойынша күтіп-бағуға арналған қалқасы, оттығы және суарғышы бар қашалардың болуы
Елеулі
82.
Жануарларды ветеринариялық қарап-тексеру және ілеспе құжаттарын тексеру үшін жануарларды қозғалтпай ұстап тұратын арнайы станокпен жабдықталған жинақтағыштың және өткелектің болуы
Елеулі
83.
Жануарларды сату объектісінде базар әкімшілігі бекіткен көңнен, қоқыстан тазарту, сондай-ақ дезинфекциялау кестесінің болуы
Елеулі
84.
Жануарларды өткізу объектісіне келіп түсетін жануарлар туралы мәліметтерді (өткізілетін жануардың иесі, жеке нөмірі, жасы, түсі, түрі, жынысы, ветеринариялық байқау нәтижелері) тіркеудің арнайы журналын, оларды кейіннен дерекқорға енгізе отырып жануарларды өткізу объектісінің ветеринария саласындағы маманы жүргізеді. Журнал нөмірленген, тігілген және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас ветеринариялық дәрігерінің мөрімен және қолымен бекемделген болуы тиіс талабын сақтау
Елеулі
85.
Ауру және ауруға күдікті жануарларды уақытша ұстайтын оқшаулағыштың болуы
Елеулі
86.
Оқшаулағышқа кіреберісте дезинфекциялық төсеніштің болуы
Елеулі
87.
Жануарларды ұстайтын қашаларда дренаж каналдары жағына кемінде 30-60 еңістің болуы. Дренаждық каналдар қазылған шұңқырға қарай кемінде 30-50 еңіс етіп жасалады
Елеулі
88.
Норманы сақтай отырып, жануарларды қашаларға орналастыру талаптарын сақтау:
1) ірі жануарлар (түйелер, жылқылар, ірі қара малдар) үшін – бір жануарға кемінде 3 шаршы метр (бұдан әрі – м2);
2) ұсақ жануарлар (қойлар, ешкілер, шошқалар) үшін – бір жануарға кемінде 1,7 – 2 м2
Елеулі
89.
Жануарларды өткізу объектісінің аумағында қалқасы мен бетондалған едені бар, есігі бар, тығыз материалмен қоршалған жемшөптерді сақтауға арналған орынның болуы
Болмашы
90.
Оқшаулағышта оттық пен суарғыштың болуы
Болмашы
7-тарау. Жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілер үшін
91.
Ветеринариялық есепке алу журналының болуы және жүргізілуі
Өрескел
92.
Жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатты, міндетті бірдейлендіру рәсімінен өткен және ветеринариялық құжаттары бар, аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субъектілерден әкелінген жануарларды союға қабылдау жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
93.
Бөгде адамдар мен қаңғыбас жануарлардың өндіріс объектілерінің аумағына бақылаусыз кіруін болдырмайтын, тұтас қоршаудың болуы
Елеулі
94.
Өндіріс объектілерінің аумағында мыналардың:

7) загон-накопитель с трапом пандусом и выходом для отгрузки или вывода приобретенных животных;
8) изолятор для временного содержания больных и подозрительных в заболевании животных;
9) ветеринарный пункт;
10) секции загонов для размещения животных для реализации по видам
Значительное
80.
Соблюдение на объекте принципа поточности движения животных, персонала и посетителей, обеспечивающего исключение встречного движения ввозимых (вводимых) и вывозимых (выводимых) с территории животных
Значительное
81.
Наличие загонов с навесом, кормушкой и водопоем для содержания реализуемых животных по их видам
Значительное
82.
Наличие накопителя и раскола, оборудованного специальным станком для фиксации животных для ветеринарного осмотра животных и проверки сопроводительных документов
Значительное
83.
Наличие на объекте реализации животных, утвержденного администрацией рынка графика уборки навоза, мусора, а также дезинфекции
Значительное
84.
Соблюдение требования по ведению специального журнала регистрации сведений о животных, поступающих на объект реализации животных для реализации (владелец реализуемого животного, индивидуальный номер, возраст, масть, вид, пол, результаты ветеринарного осмотра), с последующим введением их в базу данных (ведется ветеринарным врачом объекта реализации животных. Журнал должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью и подписью главного ветеринарного врача соответствующей административно-территориальной единицы)
Значительное
85.
Наличие изолятора для временной передержки больных и подозрительных к болезни животных
Значительное
86.
Наличие у входа в изолятор дезинфекционного коврика
Значительное
87.
Наличие в загонах для содержания животных уклона в сторону дренажных каналов не менее 30 – 60. Дренажные каналы делаются с уклоном не менее 30 – 50 в сторону выгребной ямы
Значительное
88.
Соблюдение требований по размещению животных в загонах с соблюдением норм:
1) для крупных животных (верблюды, лошади, крупный рогатый скот) – не менее 3 квадратных метра (далее –м2) на одно животное;
2) для мелких животных (овцы, козы, свиньи) – не менее 1,7 – 2 м2 на одно животное
Значительное
89.
Наличие на территории объекта реализации животных места для хранения кормов с навесом и бетонированным полом, огороженное плотным материалом с дверью
Незначительное
90.
Наличие в изоляторе кормушки и поилки
Незначительное
Глава 7. Для субъектов, осуществляющих убой животных
91.
Наличие и ведение журнала ветеринарного учета
Грубое
92.
Соблюдение требования по приему на убой животных и птиц, поступающих на убой из территорий и хозяйствующих субъектов, благополучных по заразным болезням животных и птиц, прошедших процедуру обязательной идентификации и в сопровождении ветеринарных документов
Грубое
93.
Наличие сплошного забора, исключающего несанкционированный доступ посторонних лиц, бродячих животных на территорию объекта производства
Значительное
94.
Расположение сооружений и устройств на территории объектов производства, обеспечивающих возможность транспортировки без пересечения путей перевозки:

1) шикізатты, дайын өнім мен қалдықтарды тасу жолдарының;
2) ветеринариялық қарап-тексеруден кейін сою алдындағы ұстауға жіберілетін сау жануарларды тасу жолдарының санитариялық блокқа жіберілген ауру немесе ауру бойынша күдікті жануарлардың орын ауыстыруы;
3) дайын азық-түлік өнімдерін жануарлармен, көңмен, өндіріс қалдықтарымен қиылыспай тасымалдану мүмкіндігін қамтамасыз ететін құрылыстар мен құрылғыларды орналастыру
Елеулі
95.
Объектінің аумағына кіреберісте (шығаберісте) көліктің қозғалмалы бөлігін зарарсыздандыруға арналған дезинфекциялаушы тосқауылдың болуы
Елеулі
96.
Жануарларды союды жүзеге асыратын өндіріс объектілері (сою алаңынан қоспағанда) тиісінше жарақталуы:
1) стационарлық дезинфекциялық жуу пунктімен немесе жануарларды союға әкелетін автокөлікті жууға және дезинфекциялауға арналған алаңдармен немесе автокөлікке арналған дезинфекциялаушы тосқауылмен;
2) ветеринария саласындағы мамандар үшін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты бақылауға және ветеринариялық-санитариялық сараптауға арналған жабдықтары бар үй-жайлармен;
3) жануарларды орналастыруға арналған орындармен, жануарларды ветеринариялық қарап тексеруге арналған өткелектермен;
4) санитариялық қасапханамен (кәдімгі өндірістік цехтардағыдай, бірақ мөлшері едәуір шағын, ет пен субөнімдерді стерильдеуге арналған бөлімшесі бар үй-жаймен) немесе ауру немесе әлсіз жануарларды оқшаулап өңдеуге арналған санитариялық камерамен (ғимарат ішінде орналасқан бөлек үй-жаймен);
5) карантинге арналған үй-жайлармен (байқау және қажет болған жағдайда диагностикалық зерттеу мақсатында жануарлар басқа жануарлармен араластырылмай (тікелей немесе жанама) оқшау ұсталатын орындарымен) және оқшаулағышпен (ауру жануарларды орналастыру үшін мал сою объектісінің аумағында оқшауланған үй-жаймен);
6) ет пен сойылған өнімдер өңделгенге дейін олардың уақытша сақтауға арналған оқшауланған тоңазытқыш камерамен;
7) сарқынды суды жинауға арналған бетондалған шұңқырмен (септикпен) және зарарсыздандыруға арналған құрылыстармен;
8) жануарларды союдың алдында ұстауға арналған ғимараттармен (қалқалармен) (сойылатын жануарларды қабылдау, орналастыру, ветеринариялық тексеру, сұрыптау және сойылатын жануарларды тынықтыру үшін жануарларды сою объектісінің аумағындағы оңашаланған үй-жаймен (алаңмен));
9) тұрмыстық үй-жайлармен және киімді санитариялық өңдеуге арналған дезинфекциялау камерасымен;
10) көң мен қан-жынды жинауға және уақытша сақтауға арналған алаңмен;
11) жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерімен немесе ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханасымен жарақталады
Елеулі
97.
Карантиндік үй-жай мен оқшаулағыштан қи, төсем мен жемшөп қалдықтарын жинау және жиып қою үшін санитариялық блоктың аумағында орналасқан, жануарларды сою объектісінің өндірістік қуаты ескеріле отырып, кемінде алты тәулікке есептелген бетондалған учаскенің болуы
Елеулі
98.
Қан-жынды жинау үшін бетондалған алаңқайға орналастырылатын, қақпағы тығыз жабылатын арнайы ыдыстардың (контейнерлердің) болуы
Елеулі
99.
Сою объектісінен тыс жерде кәдеге жаратылуға немесе жойылуға тиіс өлекселер, қи, қалған-құтқан төсеніш, жемшөптер, қалдықтарды апаратын жабулы шанағы бар автокөліктің болуы
Елеулі

1) сырья, готовой продукции и отходов;
2) здоровых животных, направляемых после ветеринарного осмотра на предубойное содержание, с путями перемещения больных или подозрительных по заболеванию животных, направленных в санитарный блок;
3) готовой пищевой продукции с животными, навозом, отходами производства
Значительное
95.
Наличие при въезде (выезде) на территорию объекта дезинфекционного барьера для обеззараживания ходовой части транспорта
Значительное
96.
Наличие на объекте производства, осуществляющие убой животных (кроме убойных площадок) соответствующего оснащения:
1) стационарным дезпромывочным пунктом или площадкой для мойки и дезинфекции автотранспорта, доставляющего животных на убой, или дезинфицирующим барьером для автотранспорта;
2) помещениями для специалистов в области ветеринарии с оборудованием для контроля и ветеринарно-санитарной экспертизы животных, продукции и сырья животного происхождения;
3) местом для размещения животных, расколами для ветеринарного осмотра животных;
4) санитарной бойней (помещением, как в обычных производственных цехах, но значительно меньших размеров с отделением для стерилизации мяса и субпродуктов) или санитарной камерой (отдельным помещением, расположенным внутри здания) для изолированной переработки больных или слабых животных;
5) помещениями для карантина (местом, где животные содержатся в изоляции, не имея контакта (прямого или косвенного) с другими животными, в целях наблюдения и при необходимости, диагностических исследований) и изолятором (изолированным помещением на территории объекта убоя животных для размещения больных животных);
6) изолированной холодильной камерой для временного хранения мяса и продуктов убоя до их переработки;
7) бетонированной ямой (септиком) для сбора и сооружениями для обеззараживания сточных вод;
8) зданиями (навесами) для предубойного содержания животных (обособленным помещением (площадкой) на территории объекта убоя животных для приема, размещения, ветеринарного осмотра, сортировки и отдыха убойных животных);
9) бытовыми помещениями и дезинфекционной камерой для санитарной обработки одежды;
10) площадкой для сбора и временного хранения навоза и каныги;
11) подразделениями производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам или лабораторией ветеринарно-санитарной экспертизы
Значительное
97.
Наличие бетонированного участка для сбора и накопления навоза, подстилки и остатков корма из карантина и изолятора, расположенной на территории санитарного блока, рассчитанной не менее чем на шестисуточное накопление с учетом производственной мощности объекта убоя животных
Значительное
98.
Наличие специальной емкости (контейнера) для сбора каныги с плотно закрывающейся крышкой, расположенной на бетонированной площадке
Значительное
99.
Наличие автотранспорта с закрытым кузовом для перевозки трупов, навоза, остатков подстилки, кормов, отходов, подлежащие утилизации или уничтожению за пределами объекта убоя
Значительное

100.
Жануарларды ұстауға арналған үй-жайлар мен ашық қораларда қатты жабының болуы
Елеулі
101.
Еттің ластануын болдырмау үшін технологиялық операциялардың кеңістікте және уақыт жағынан бөлінуі:
1) естен тандыру және қанын ағызу;
2) шошқаға қатысты: қайнаған сумен күйдіру, қылшықтан тазарту, қыру және үйіту;
3) ішегін ақтару (сойылған жануардың ұшасын мүшелеген кезде іш және көкірек қуыстарынан ішкі органдарды шығару) және кейіннен мүшелеу;
4) тазартылған қарын мен ішектерді өңдеу;
5) союдың басқа жанама өнімдерін өңдеу және жуу, атап айтқанда, сою желісінде жүргізілмеген болса, бастың терісін сыпыру;
6) союдың жанама өнімдерін буып-түю;
7) етті тиеп жөнелту
Елеулі
102.
Барлық өндірістік үй-жайларға кіреберісте толық гигиеналық өңдеу модульдерінің болуы
Елеулі
103.
Жануарларды сою объектісінде ұсақ мүкәммалға (пышақ, мусаттар және басқаларына) арналған стерилизаторлардың болуы
Елеулі
104.
Неғұрлым ірі мүкәммалды, айналым ыдыстары мен көлік құралдарын жуу және дезинфекциялау үшін жуу машиналарының немесе дезинфекциялаушы ерітіндімен, ыстық және суық сумен жабдықталған үй-жайлардың болуы
Елеулі
105.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізілетін жерлерде ветеринариялық конфискаттарды жинауға арналған бөгде адамдардың санкциясыз қол жеткізуіне жол берілмейтін, басқа жабдықтан түсі өзгеше және олардың мақсаты туралы жазуы бар контейнерлердің болуы
Елеулі
106.
Жануарларды союды жүзеге асыратын өндіріс объектісінде (сою алаңында) тиісті жабдықтардың болуы:
1) жануарларды сою алдында ұстау және қарап тексеру мақсатында жануарларды орналастыруға арналған қаша (алаңқай), сондай-ақ жануарларды сою объектісінің өндірістік қуатын ескере отырып, экскременттерге арналған арнайы жабдықталған орын;
2) жануарларды сою объектісінің өндірістік қуатын ескере отырып:
оңай тазаланатын және дезинфекцияланатын, су ағызуды жеңілдететіндей түрде бейімделген, жабынның астынан су бұратын ормен және арықтармен әрі сарқынды суды жинау және зарарсыздандыру үшін бетондалған шұңқырмен (септикпен) жабдықталған су өткізбейтін еден жабынымен;
тегіс, оңай жуылатын материалдармен қапталған немесе 3 м биіктікке дейін боялған, бұрыштары мен шығып тұрған жерлері дөңгелектелген қабырғамен;
желдетумен және жылытумен;
түсті бұрмаламайтын табиғи немесе жасанды жарықтандырумен;
қанын ағызуды, терісін сыпыруды, ішкі органдарды шығаруды және ұшалар мен ішкі органдарды сойылғаннан кейін қарап тексеру жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында ұшаны іліп қоюға арналған, ұшалардың еденге, қабырғаға, технологиялық жабдыққа тиюін болғызбайтын құралмен;
пышақтарды (кемінде екі), ілгектерді, құралдарды (фонендоскоп, термометр, плесиметр, бюкс) зарарсыздандыруға арналған стерилизатор, қолды өңдеуге арналған дезинфекциялағыш құралдары бар кеспек, арнайы киім бар ветеринар дәрігерге арналған орынмен;
сарқынды суды жинау және зарарсыздандыруға арналған жабық шұңқырмен (септикпен);
асқазан мен ішектерді босатуға және тазартуға бейімделген орынмен;
ілмекті жолдардың астынан ұшалардың қанын ағызу учаскелерінде қан жинауға арналған тұғырлықтармен;
персоналға арналған қолжуғышпен, бір реттік қол орамалмен (қол жууға арналған дезерітінділермен);
тот баспайтын материалдардан жасалған, оңай тазартылатын және дезинфекцияланатын құралдармен және жұмыс жабдығымен, ветеринариялық конфискаттарға арналған контейнермен жасақталуға тиіс бауыздауға арналған үй-жай болуға тиіс
Елеулі

100.
Наличие твердого покрытия в помещениях и открытых загонах для содержания животных
Значительное
101.
Наличие раздельности технологических операций в пространстве и времени, во избежание загрязнения мяса:
1) оглушение и обескровливание;
2) в отношении свиней: ошпаривание, удаление щетины, скобление и опаливание;
3) нутровка (извлечение внутренних органов из брюшной и грудной полостей при разделке туши убитого животного) и последующая разделка;
4) обработка очищенных желудков и кишок;
5) обработка и промывка других побочных продуктов убоя, в частности съемка шкуры с голов, если это не проводилось на линии убоя;
6) упаковка побочных продуктов убоя;
7) отгрузка мяса
Значительное
102.
Наличие при входе во все производственные помещения модулей полной гигиенической обработки
Значительное
103.
Наличие на объекте убоя стерилизаторов для мелкого инвентаря (ножи, мусаты и другие)
Значительное
104.
Наличие для мытья и дезинфекции более крупного инвентаря, оборотной тары и транспортных средств моечных машин или моечного помещения с подводкой дезинфицирующего раствора, холодной и горячей воды
Значительное
105.
Наличие в местах проведения ветеринарно-санитарной экспертизы контейнеров для сбора ветеринарных конфискатов, исключающих несанкционированный доступ к ним посторонних лиц, отличающихся по цвету от другого оборудования и имеющих надпись об их назначении
Значительное
106.
Наличие на объекте производства, осуществляющие убой животных (убойные площадки) соответствующего оснащения:
1) загон (площадку) для размещения животных, с целью проведения предубойной выдержки и осмотра животных, а также специально оборудованное место для экскрементов с учетом производственной мощности объекта убоя животных;
2) помещение для забоя с учетом производственной мощности объекта убоя животных, которое должно быть оснащено:
водонепроницаемым половым покрытием, которое легко чистится и дезинфицируется, приспособленным таким образом, чтобы облегчить отвод воды, снабженным отводящими стоками и канавами под покрытием и бетонированной ямой (септиком) для сбора и обеззараживания сточных вод;
гладкими стенами, покрытыми легко моющимися материалами или покрашенными до высоты 3 м, с округленными углами и выступами;
вентиляцией и отоплением;
естественным и/или искусственным освещением, которое не искажает цвета;
приспособлением для подвешивания туши, с целью обеспечения обескровливания, снятия шкуры, извлечения внутренних органов и проведения послеубойного осмотра туш и органов, исключающим соприкосновения туш с полом, стенами, технологическим оборудованием;
местом для ветеринарного врача со стерилизатором для обеззараживания ножей (не менее двух), крючков, инструментов (фонендоскоп, термометр, плессиметр, бюкс), бочками с дезинфицирующими средствами для обработки рук, специализированной одеждой;
закрытой ямой (септик) для сбора и обеззараживания сточных вод;
приспособленным местом для освобождения и очистки содержимого желудков и кишечника;
на участках обескровливания туш под подвесными путями должны быть устроены поддоны для сбора крови;
умывальником для персонала, одноразовым ручным полотенцем (дезрастворы для рук);
инструментами и рабочим оборудованием, контейнером для ветеринарных конфискатов, сделанных из нержавеющих материалов, легко поддающихся чистке и дезинфекции
Значительное

107.
Сою объектісінің аумағынан тыс жерде қи мен сығылған қан-жынды биотермиялық зарарсыздандыруға арналған арнайы бөлінген алаңда бетондалған алаңқайдың болуы
Болмашы
108.
Ұшалардың қанын ағызу учаскелерінде ілгекті жолдардың астынан техникалық қанды жинау үшін оңай жуылатын және дезинфекцияланатын материалдармен қапталған және қанның траптарға ағуы үшін еңістелген тұғырлықтар немесе қанның ағызу үшін астаушаның болуы
Болмашы
109.
Жануарларды бауыздау мен терісін сыпыру аймақтары мүшелеу және ішкі органдарды өңдеу аймағынан биіктігі кемінде 2 м қалқаның болуы
Болмашы
110.
Шошқаларды сойған кезде күйдіру, қылшығын алу, тазарту және үйіту үшін сойылған жерден кемінде 5 м ашық кеңістікпен бөлінген немесе биіктігі кемінде 3 м қалқамен қоршалған арнаулы орынның болуы
Болмашы
8-тарау. Жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін
111.
Өндірістік үй-жайларға кіреберістерде аяқ-киім тазалайтын тордың, күнделікті тазаланатын қоқыс жинайтын жәшіктің болуы
Елеулі
112.
Жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын объектінің есептік нөмірінің болуы
Өрескел
113.
Күрделі жинау жүргізу үшін 6 айда кемінде бір рет санитариялық күндер өткізу жөніндегі талапты сақтау және барлық үй-жайларға, жабдықтарға дезинфекция, сондай-ақ ағымдағы жөндеу жүргізу жөніндегі актілердің болуы
Елеулі

107.
Наличие вне территории объекта убоя бетонированной площадки для биотермического обезвреживания навоза и отжатой каныги животных
Незначительное
108.
Наличие на участках обескровливания туш под подвесными путями поддонов для сбора технической крови, облицованных материалами, легко подвергающимися мойке и дезинфекции, и имеющих уклон для стока крови к трапам или желоб для стока крови
Незначительное
109.
Наличие перегородки высотой не менее 2 м разделяющей зоны забоя и снятия шкур от зоны разделки и обработки внутренних органов
Незначительное
110.
Наличие специального места отделенного от места забоя открытым пространством, не менее 5 м или огражденного перегородкой высотой не менее 3 м для проведения ошпаривания, депиляции, очистки и обжига туш свиней
Незначительное
Глава 8. Для субъектов, осуществляющих деятельность по производству кормов и кормовых добавок
111.
Наличие у входа в производственные помещения решеток для очистки обуви, урны для сбора мусора, подвергающиеся ежедневной очистке
Значительное
112.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего деятельность по производству кормов и кормовых добавок
Грубое
113.
Соблюдение требований по проведению санитарных дней не реже одного раза в 6 месяцев для проведения генеральной уборки и наличие актов по проведению дезинфекции всех помещений, оборудований
Значительное

114.
Ет – балық және басқа азық қалдықтарын тасымалдауға арналған жабдықты күнделікті тазарту және дезинфекциялау жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
115.
Азық қалдықтарын өңдеуге арналған оқшауланған үй-жайдың болуы
Елеулі
116.
Өндірістік үй-жайларда қалдықтарды сондай-ақ технологиялық процестерде пайдаланылмайтын құрал-сайман мен жабдықты сақтауға тыйым салу жөніндегі талаптарды сақтау
Болмашы
117.
Өңдеуші өндіріс қалдықтарын сақтау үшін жарақталған жабық резервуарлы қойма ғимараты немесе қоршалған ашық жинақтардың (алаңқайлардың) болуы
Болмашы

114.
Соблюдение требования по ежедневной очистке и дезинфекции оборудования, предназначенного для транспортировки мясорыбных и других пищевых отходов
Значительное
115.
Наличие изолированного помещения для обработки пищевых отходов
Значительное
116.
Соблюдение требования по недопущению хранения в производственных помещениях отходов, а также инвентаря и оборудования, не используемых в технологических процессах
Незначительное
117.
Наличие в складских помещениях закрытых резервуаров или огражденных открытых сборников (площадок) для хранения отходов перерабатывающих производств
Незначительное

118.
Құрама жемшөп өндіретін ұйымдарда сусымалы шикізатты (бидай, кебек, ұнтақ) сақтау үшін сүрлемдік (бункерлік) немесе едендік үлгідегі қоймалардың болуы
Болмашы
9-тарау. Жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар үшін
119.
Жануарлардың аса қауіпті, жұқпалы емес және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар жоспарының орындалуы жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
120.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорындағы мәліметтерге сәйкес келетін жеке нөмірлері көрсетілген вакцинация, аллергиялық зерттеулер, дауалау жүргізілген жануарлар тізбесі актілерінің болуы
Өрескел

118.
Наличие в организациях по производству комбикормов складов силосного (бункерного) или напольного типа для хранения сыпучего сырья (зерно, отруби, мучки)
Незначительное
Глава 9. Для государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами
119.
Соблюдение требования по исполнению плана ветеринарных мероприятий против особо опасных, незаразных и энзоотических болезней животных
Грубое
120.
Наличие актов, описей животных, подвергнутых вакцинации, аллергическим исследованиям, обработке с указанием их индивидуальных номеров соответствующих сведениям в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных
Грубое

121.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу жөніндегі ұйымдаға қойылатын талаптарды сақтау:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу орнын және уақытын айқындайды;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізеді;
3) жануарға жеке нөмір береді;
4) дерекқордың жүргізілуін жүзеге асырады (дерекқорға деректер енгізу);
5) жануар иесіне ветеринариялық паспорт береді
Өрескел
122.
Биологиялық материалдардан сынама алып ветеринариялық зертханаға жеткізу жөнінде талаптардың сақталуы
Өрескел
123.
Көшірмелері мен түбіртектері үш жыл сақталуға жататын, берілген ветеринариялық анықтамалардың есептілігінің болуы және оларды беру тәртібін сақтау
Өрескел
124.
Жануарлардың аса қауіпті және энзоотикалық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар жүргізуге арналған аспаптар мен құралдардың ең төменгі қажетті санының болуы:
1) ветеринариялық іс-шаралар жүргізуге арналған жануарларды қозғалтпай ұстауға арналған құрылғы;
2) инесіз инъектор;
3) термочемодандар;
4) жаппай екпе жасауға арналған аппарат (металдан жасалған);
5) кутиметр;
6) ұнтақ беру құрылғысы (дәрі-дәрмек үшін);
7) бұқаға арналған мұрын сақинасы;
8) қайшылар;
9) мақта (зарарсыздандырылмаған);
10) ветеринариялық термометр
Өрескел
125.
Ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған тоңазытқыштың және хладагенті бар термосыйымдылықтың (мөлшері 100x100x200 см көп емес), сондай-ақ металл шкафтың болуы
Өрескел
126.
Ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған және бүкіл сақтау мерзiмi ішінде олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететін мамандандырылған қойма үй-жайларының болуы
Өрескел
127.
Ветеринариялық препараттардың қозғалысын есепке алудың болуы, үй-жайдың температурасы мен ылғалдылығына бақылау жүргізу, сондай-ақ үй-жайларды жинау және өңдеу
Өрескел
128.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомостердің болуы
Елеулі
129.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған атрибуттардың қажетті ең аз тізбесімен қамтамасыз ету жөніндегі талапты сақтау:
1) суық және ыстық таңбалауды жүргізуге арналған аппарат;
2) сырғалауды жүргізуге арналған аппарат;
3) өздігінен желімдейтін штрих-кодтарды басып шығаруға арналған принтер;
4) жануарлардың жеке нөмірлерін санауға арналған сканер;
аспаптарға, құралдарға және атрибуттарға арналған сөмке
Елеулі
130.
Дезинфекциялау қондырғысы бар автомашиналардың (сыйымдылығы 500-600 литр) болуы
Елеулі
131.
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауға және жоюға арналған тұзақ құралдарының болуы және оларды аулау және жою талаптарының сақталуы
Елеулі
132.
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес ұстау жөніндегі талаптарды сақтау:

121.
Соблюдение требований к организациям по проведению идентификации сельскохозяйственных животных:
1) определяет место и время проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
2) проводит идентификацию сельскохозяйственных животных;
3) присваивает животному индивидуальный номер;
4) осуществляет ведение базы данных (ввод данных в базу данных);
5) выдает владельцу животного ветеринарный паспорт
Грубое
122.
Соблюдение требований по отбору проб биологического материала и доставки их в ветеринарную лабораторию
Грубое
123.
Наличие учета и соблюдение порядка выдачи выданных ветеринарных справок, копии и корешки которых подлежат хранению в течение трех лет
Грубое
124.
Наличие минимального необходимого количества приборов и инструментов для проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных и энзоотических болезней животных:
1) устройство фиксации животных для проведения ветеринарных мероприятий;
2) безыгольный инъектор;
3) термочемоданы;
4) аппарат для массовых прививок (металлический);
5) кутиметр;
6) порошкодаватель (для лекарств);
7) кольцо носовое для быка;
8) ножницы;
9) вата (не стерильная);
10) термометр ветеринарный
Грубое
125.
Наличие холодильника для хранения ветеринарных препаратов и термоемкости с хладагентом (размеры не более 100 x 100 x 200 см), а также металлический шкаф
Грубое
126.
Наличие специализированного складского помещения для хранения ветеринарных препаратов и обеспечивающих их безопасность в течение всего срока хранения
Грубое
127.
Наличие учета движения ветеринарных препаратов, регулярное проведение контроля температуры и влажности помещений, а также уборка и обработка помещений
Грубое
128.
Наличие ведомостей о проведении идентификации сельскохозяйственных животных
Значительное
129.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым перечнем атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных:
1) аппарат для проведения холодного и горячего таврения;
2) аппарат для проведения биркования;
3) принтер для распечатывания самоклеющихся штрих-кодов;
4) сканер для считывания индивидуальных номеров животных;
5) сумка для приборов, инструментов и атрибутов
Значительное
130.
Наличие автомашин с дезинфекционными установками (емкость 500-600 литров)
Значительное
131.
Наличие петельных орудий для отлова и уничтожения бродячих собак и кошек и соблюдение требования по их отлову и уничтожению
Значительное
132.
Соблюдение требования по содержанию скотомогильников (биотермических ям) в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями:

1) иіктігі 2,5 м, ұзындығы 6 м, ені 3 м болатын қалқа;
2) жануарлардың өлекселерін союға, дезинфекциялаушы құралдарды, мүккәмалды, арнайы киімдерді және құрал-саймандарды сақтауға арналған үй-жай;
3) шұңқырдан шығарылған диаметрі 25 см және биіктігі 3 м мұржа;
4) биіктігі 2 м кем емес кіру қақпасы бар дуал;
5) дуалдың ішкі жағынан тереңдігі 0,8-1,4 м және ені 1,5 м кем емес қазылған ор;
6) екі қабаттан жасалған шұңқырдың жабыны;
7) көпір
Өрескел
133.
Ветеринариялық есепке алу журналдарының болуы және толтырылуы:
1) ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журнал (ветесеп, № 1-вет нысан);
2) жануарлардың ауруларын тіркеуге арналған журнал (ветесеп, № 2-вет нысан)
Өрескел

1) навес с высотой 2,5 м, длиной 6 м, шириной 3 м;
2) помещения для вскрытия трупов животных, хранения дезинфицирующих средств, инвентаря, специальной одежды и инструментов;
3) вытяжная труба из ямы с диаметром 25 см и высотой 3 м;
4) забор не менее 2 м высотой с въездными воротами;
5) траншея глубиной 0,8 - 1,4 м и шириной не менее 1,5 м по всему периметру внутренней стороны забора;
6) двухслойное перекрытие ямы;
7) мост
Грубое
133.
Наличие и ведение журналов ветеринарного учета:
1) журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий (ветучет, форма № 1-вет);
2) журнал для регистрации заболеваний животных (ветучет, форма № 2-вет)
Грубое

134.
Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған аспаптармен құралдардың ең төменгі қажетті санымен қамтамасыз етілуі (жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызмет көрсету кезінде) жөніндегі талапты сақтау:
1) ұрықтандырушы техниктің чемоданы (жинақталған);
2) микроскоп;
3) Дьюар ыдысы, 35 литр;
4) Дьюар ыдысы, 6 литр
Болмашы
10-тарау. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері үшін

134.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым количеством приборов и инструментов для оказания услуг по искусственному осеменению животных (в случае оказания услуг по искусственному осеменению животных):
1) чемодан техника осеменатора (укомплектованный);
2) микроскоп;
3) сосуд Дьюара, 35 литров;
4) сосуд Дьюара, 6 литров
Незначительное
Глава 10. Для подразделений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии

135.
Жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасына арналған ветеринариялық препараттарды сақтауды, тасымалдауды (жеткізу) ұйымдастыру жөнінде талапты сақтау (ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қоспағанда)
Өрескел
136.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
Өрескел
137.
Эпизоотия ошақтары пайда болған жағдайда зерттеу жүргізу туралы эпизоотологиялық зерттеу актісінің болуы
Өрескел
138.
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
Өрескел
139.
Энзоотиялық және жануарлардың басқа ауруларын сонымен қатар, уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес жануарлардың аса қауіпті ауруларына диагностика жүргізу үшін биологиялық материалдың сынамаларын іріктеу, профилактика бойынша ветеринариялық іс-шаралардың орындалуына ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
Өрескел
140.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру үшін бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды тасымалдау (жеткізу), ветеринариялық паспорттарды жасау жөніндегі қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру жөнінде талапты сақтау
Елеулі
141.
Ішкі сауда объектілерінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнама талаптарының сақталуына мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
Елеулі
142.
Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда (импортпен және экспортпен айналысатындарды қоспағанда) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
Елеулі
143.
Ветеринариялық препараттар өндіруді қоспағанда, ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын адамдарды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын тұрғысынан мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
Елеулі
144.
Экспортын (импортын) және транзитін қоспағанда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау (орнын ауыстыру), тиеу, түсіру кезінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
Елеулі

135.
Соблюдение требования по организации хранения, транспортировке (доставки) ветеринарных препаратов по профилактике особо опасных болезней животных (за исключением республиканского запаса ветеринарных препаратов)
Грубое
136.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
Грубое
137.
Наличие акта эпизоотологического обследования о проведении обследования эпизоотических очагов в случае их возникновения
Грубое
138.
Организация санитарного убоя больных животных
Грубое
139.
Наличие результатов по осуществлению ветеринарного контроля и надзора по выполнению ветеринарных мероприятий по профилактике, отбору проб биологического материала и доставке их для диагностики особо опасных болезней животных по перечню, утвержденному уполномоченным органом, а также энзоотических и других болезней животных
Грубое
140.
Соблюдение требования по осуществлению государственного закупа услуг по транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, изготовлению ветеринарного паспорта
Значительное
141.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии на объектах внутренней торговли
Значительное
142.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок (за исключением связанных с импортом и экспортом)
Значительное
143.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, за исключением производства ветеринарных препаратов
Значительное
144.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии при транспортировке (перемещении), погрузке, выгрузке перемещаемых (перевозимых) объектов в пределах соответствующей административно-территориальной единицы, за исключением их экспорта (импорта) и транзита
Значительное

145.
Экспортты (импортты) және транзитті қоспағанда, жануарлар ауруларының қоздырушыларын тарататын факторлар болуы мүмкін көлік құралдарының барлық түрлерінде, ыдыстың, буып-түю материалдарының барлық түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы талаптарының орындалуына мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
Елеулі
146.
Тасымалдау (орнын ауыстыру) маршруттары өтетін, мал айдалатын жолдарда, маршруттарда, мал жайылымдары мен суаттардың аумақтарында Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
Елеулі
147.
Экспортты (импортты) және транзитті қоспағанда, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді өсіретін, сақтайтын, өңдейтін, өткізетін немесе пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың аумақтарында, өндірістік үй-жайларында және қызметіне Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
Елеулі
148.
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы және диагностикасы бойынша ветеринариялық препараттарды мемлекеттік сатып алуды, оларды сақтау және аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау жөніндегі қызметтерді жүзеге асыру бойынша талаптарды сақтау
Елеулі
149.
Жүргізу мерзімін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
150.
Профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының бекітілген тізбесінің болуы
Елеулі
151.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорын жүргізуді ұйымдастыру жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
152.
Ветеринариялық есептілік журналдарының болуы және толтырылуы
Өрескел
153.
Көшірмелері және түбіртектері үш жыл сақталуға жататын берілген ветеринариялық-санитариялық қорытынды есебінің болуы
Елеулі

145.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии на всех видах транспортных средств, по всем видам тары, упаковочных материалов, которые могут быть факторами передачи возбудителей болезней животных, за исключением экспорта (импорта) и транзита
Значительное
146.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии на скотопрогонных трассах, маршрутах, территориях пастбищ и водопоя животных, по которым проходят маршруты транспортировки (перемещения)
Значительное
147.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии на территориях, в производственных помещениях и за деятельностью физических и юридических лиц, выращивающих, хранящих, перерабатывающих, реализующих или использующих перемещаемые (перевозимые) объекты, за исключением экспорта (импорта) и транзита
Значительное
148.
Соблюдение требования по осуществлению государственного закупа ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
Значительное
149.
Соблюдение требований по организации и проведению идентификации сельскохозяйственных животных с указанием сроков
Значительное
150.
Наличие утвержденного перечня энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств
Значительное
151.
Соблюдение требования по организации ведению базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных
Значительное
152.
Наличие и ведение журналов ветеринарного учета
Грубое
153.
Наличие учета выданных ветеринарно-санитарных заключений, копии и корешки которых подлежат хранению в течение трех лет
Значительное

154.
Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу ұйымдарына есептік нөмір беру тәртібін сақтау
Болмашы
11-тарау. Сүтті қайта өңдеуді жүзеге асыратын субъектілер үшін
155.
Жол құжатында сүт автоцистерналарын сүттен әрбір босатылғаннан кейін жуу және дезинфекциялау, кейіннен оларға пломба салу туралы белгінің болуы
Өрескел
156.
Сүтті қайта өңдеуді жүзеге асыратын объектінің есептік нөмірінің болуы
Өрескел

154.
Соблюдение порядка присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
Незначительное
Глава 11. Для субъектов, осуществляющих переработку молока
155.
Наличие отметки в путевом документе о промывке и дезинфекции молочных автоцистерн после каждого освобождения от молока с последующим опломбированием
Грубое
156.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего переработку молока
Грубое

157.
Сүтке арналған ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
158.
Шлангілер мен түтікшелерді өңдеуге арналған жуу және дезинфекциялау ерітінділерін сақтау үшін арнайы таңбаланған сыйымдылықтардың болуы
Елеулі
12-тарау. Ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру және сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін
159.
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органында ветеринариялық мақсаттарға арналған дәрiлiк заттарды өткiзу жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламаның болуы
Елеулі

157.
Наличие ветеринарных справок на молоко
Грубое
158.
Наличие специальных промаркированных емкостей для хранения моющих и дезинфицирующих растворов для обработки шлангов и патрубков
Значительное
Глава 12. Для субъектов, осуществляющих деятельность по производству и реализации препаратов ветеринарного назначения
159.
Наличие уведомления о начале деятельности по реализации лекарственных средств для ветеринарных целей, местного исполнительного органа города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения
Значительное

160.
Ветеринариялық мақсаттарға арналған дәрiлiк заттарды өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар:
1) меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде қызметті жүзеге асыру үшін қажетті үй-жайларды және жабдық жиынтығын иеленуге;
2) штатында ветеринария саласындағы тиісті мамандықтар бойынша жұмыскерлер ұстауға (заңды тұлғалар);
3) ветеринария саласындағы тиісті мамандық бойынша білімі туралы дипломға ие болуға (жеке тұлғалар) міндетті
Өрескел
161.
Жиып қою аймағында:
1) әртүрлі санаттағы материалдар мен өнімді (бастапқы шикізат және буып-түю материалдары; аралық, өлшеп оралмаған және дайын өнім; карантиндегі өнім; шығаруға рұқсат берілген, кейінге қалдырылған, кері қайтарылған немесе қайтарылып алынған өнім) тиісінше сақтауды қамтамасыз ету үшін жеткілікті түрдегі сыйымдылықты көздейді;
2) жиып қою аймағын ұйымдастыру барысында тиісінше сақтау жағдайларын көздеу қажет. Жиып қою аймақтары таза және құрғақ болуы керек, онда қажетті температуралық режим қамтамасыз етілуі тиіс. Қажет болған жағдайда, арнайы сақтау жағдайларын (температура, ауа ылғалдылығы) және оларды бақылауды қамтамасыз ету керек;
3) материалдар мен өнімді қабылдау мен беру аймақтарында олардың қолайсыз ауа райы жағдайларынан қорғалуы қамтамасыз етілуі тиіс;
4) егер карантин режимі өнімді бөлек аймақтарда сақтаумен қамтамасыз ететін болса, онда ол аймақтар нақты белгіленуі тиіс;
5) бастапқы материалдар сынамаларын іріктеуді жекелеген аймақта орындайды. Сынамаларды қойма аймағында іріктеу кезінде тікелей және қиылысқан ластанудың алдын алатын шаралар қабылдануы тиіс;
6) жарамсыз деп танылған, қайтарылып алынған немесе кері қайтарылған материалдарды сақтау үшін оқшауланған аймақтар көзделеді;
7) әсері қатты заттар мен препараттар қауіпсіз және күзетілетін үй-жайларда сақталуы тиіс;
8) ветеринариялық препараттың сәйкестігін растаудағы маңызды рөліне байланысты таңбаланған орама материалдарының сенімді және қауіпсіз сақталуы қамтамасыз етілуі тиіс;
9) жартылай фабрикаттарды, жекелеген ингредиенттерді анық көрінетін таңбасы – өнімнің атауы, жасалған күні, қоймаға келіп түскен күні бар, жауапты адамның қолы қойылған арнайы контейнерлерде сақтау керек. Дайын өнім контейнерлерде немесе стеллаждарда тиісті таңба жасалған тауарлық орамада сақталуы тиіс;

160.
Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по реализации лекарственных средств для ветеринарных целей обязаны:
1) владеть на праве собственности или ином законном основании помещениями и набором оборудования, необходимые для осуществления деятельности;
2) иметь в штате работников по соответствующим специальностям в области ветеринарии (юридические лица);
3) иметь диплом об образовании по соответствующей специальности в области ветеринарии (физические лица)
Грубое
161.
В зоне складирования:
1) предусматривают достаточную вместимость для обеспечения надлежащего хранения различных категорий материалов и продукции (исходного сырья и упаковочных материалов; промежуточной, не расфасованной и готовой продукции; продукции, находящейся в карантине; разрешенной для выпуска, отклоненной, возвращенной или отозванной продукции);
2) при организации зон складирования следует предусматривать надлежащие условия хранения. Зоны складирования должны быть чистыми и сухими, в них должен быть обеспечен требуемый температурный режим. При необходимости следует обеспечивать специальные условия хранения (температура, влажность воздуха) и их контроль;
3) в зонах приемки и выдачи материалов и продукции должна быть обеспечена их защита от неблагоприятных погодных условий;
4) если режим карантина обеспечивается хранением продукции в раздельных зонах, то эти зоны должны быть четко обозначены;
5) отбор проб исходных материалов, выполняют в отдельной зоне. При отборе проб в складской зоне должны быть приняты меры, предотвращающие прямое или перекрестное загрязнение;
6) для хранения отбракованных, отозванных или возвращенных материалов предусматривают изолированные зоны;
7) сильнодействующие вещества и препараты должны храниться в безопасных и охраняемых помещениях;
8) должно быть обеспечено надежное и безопасное хранение маркированных упаковочных материалов ввиду их ключевой роли в подтверждении идентичности ветеринарного препарата;
9) полуфабрикаты, отдельные ингредиенты следует хранить в специальных контейнерах, имеющих четкую маркировку – наименование продукции, дату изготовления, дату поступления на склад, подпись ответственного лица. Готовая продукция должна храниться в товарной упаковке с соответствующей маркировкой в контейнерах или на стеллажах;

10) қоймалық үй-жайларда үй-жайдағы температура мен ылғалдылыққа тұрақты түрде бақылау, ветеринариялық препараттардың қозғалысын есепке алу, сондай-ақ үй-жайларды жинау мен өңдеу жүргізіліп отыруы тиіс;
11) ветеринариялық препараттарды сақтау және тасымалдау ветеринариялық препараттарды қолдану (пайдалану) жөніндегі басшылықта көрсетілген талаптарға сәйкес жүргізіледі
Өрескел
162.
Дезинфекциялық тосқауылсыз өндіруші аумағына көліктің кіруіне/шығуына жол бермеу жөніндегі талапты сақтау
Өрескел

10) в складских помещениях должен регулярно проводиться контроль температуры и влажности в помещении, учет движения ветеринарных препаратов, а также уборка и обработка помещений;
11) хранение и транспортировка ветеринарных препаратов осуществляется в соответствии с требованиями, указанными в руководстве по применению (использованию) ветеринарных препаратов
Грубое
162.
Соблюдение требования по недопущению въезда/выезда транспорта на территорию производителя вне дезбарьера
Грубое

163.
Ветеринариялық препараттарды өндіру үшін пайдаланылатын ғимараттарда техникалық мақсаттағы уды (пестицидтер мен гербицидтерді) өндіруге жол берілмеу
Өрескел
164.
Ветеринариялық препараттарды өндіруге арналған жабдықтар мен үй-жайлар өз мақсатында ғана пайдаланылады, онда басқа өнімді дайындауға жол берілмейді
Елеулі
165.
Пайдалану мерзімі өтіп кеткен немесе пайдалануға жарамсыз таңбалау немесе бастапқы орама материалдарын жою туралы хаттамалардың болуы
Елеулі
166.
Өндірістік бақылау бөлімшесінің дайын өнімнің нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетіні туралы зерттеу нәтижелері алынғаннан кейін дайын өнімді қоймаға сақтауға жол беріледі
Елеулі
167.
Ветеринариялық препараттарды оларды сақтау мерзімі өтіп кеткеннен кейін жою жөніндегі актілердің болуы
Елеулі

163.
Не допущение производства ядов технического назначения (пестицидов и гербицидов) в зданиях для производства ветеринарных препаратов
Грубое
164.
Оборудования и помещения, предназначенные для производства ветеринарных препаратов применяют четко по назначению, и не допускают изготовления на ней другой продукции
Значительное
165.
Наличие протокола об уничтожение просроченных или непригодных к использованию маркированных или первичных упаковочных материалов
Значительное
166.
Хранение готовой продукции на складе допускается после получения результатов исследований подразделения производственного контроля о соответствии готовой продукции требованиям нормативно-технической документации
Значительное
167.
Наличие актов об уничтожение ветеринарных препаратов, по истечении сроков годности их хранения
Значительное

13-тарау. Бал және бал ара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі
қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін
168.
Бал және бал ара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын объектінің есептік нөмірінің болуы
Өрескел
169.
Өңірлендіруге сәйкес ауыл шаруашылығы және үй жануарларының аса қауіпті жұқпалы ауруларынан, сондай-ақ соңғы 3 айда шаруашылық аумағында америкалық шірімеден, еуропалық шірімеден, нозематоздан таза шаруашылықтардан (омарталардан) және әкімшілік аумақтан табиғи бал және бал ара шаруашылығы өнімдерін айналымға жіберу туралы ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
170.
Балдың және бал ара шаруашылығы өнімдерін физикалық- химиялық қасиеттері бойынша сараптау актісінің (сынақ хаттамасының) болуы
Өрескел
171.

Глава 13. Для субъектов, осуществляющих деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства
168.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства
Грубое
169.
Наличие ветеринарных справок о допущение к обращению натурального меда и продуктов пчеловодства, полученных из хозяйств (пасек) и административной территории в соответствии с регионализацией, свободных от опасных заразных болезней сельскохозяйственных и домашних животных, а также: американского гнильца, европейского гнильца, нозематоза – в течение последних 3 месяцев на территории хозяйства
Грубое
170.
Наличие акт экспертизы (протокол испытаний) меда и продуктов пчеловодства по физико-химическим свойствам
Грубое
171.

Омарталарды құрғақ, күн сәулесімен жарықтандырылған, желден қорғалған, тас және темір жолдарына, ағаш кесу орнына, жоғары кернеулі электр беру желілеріне 500 м жақын емес және кондитерлік, химия өнеркәсіп кәсіпорындарынан, әуеайлақтардан, әскери полигондардан, радиолокациялық, радио-телетаратушы станциялардан және өзге де микротолқынды сәуле көздерінен 5 километр (бұдан әрі – км) қашықтықта орналастырады
Елеулі
172.
Аралар әртүрлі түске боялған (көк, ақ, сары) ақаусыз ара ұяларында ұсталады
Елеулі
173.
Стационарлық омарта аумағына арналған шарбақтың болуы
Елеулі
174.

Пасеки размещают на сухих, освещенных солнцем, защищенных от ветра местах не ближе 500 м от шоссейных и железных дорог, пилорам, высоковольтных линий электропередач и 5 километров (далее – км) от предприятий кондитерской и химической промышленности, аэродромов, военных полигонов, радиолокационных, радио- и телевещательных станций и прочих источников микроволновых излучений
Значительное
172.
Содержание пчел в исправных ульях, окрашенных в различные цвета (синий, белый, желтый)
Значительное
173.
Наличие забора на территории стационарной пасеки
Значительное
174.

Көшпелі омарталарды бал жинау көздерінен бір-бірінен кемінде 1,5 км және стационарлық омарталардан 3 км қашықтықта орналастыру
Елеулі
175.
Омартаны тиісінше ветеринариялық-санитариялық жай-күйде ұстау, үстіне омарталық үйшіктер (көшпенді дүңгіршектер) орналастыру, жеке гигиена мен дезинфекциялау заттарымен және құралдарымен (сутегі тотығы және басқалары) қамтамасыз ету, дезинфекциялау алаңқайларымен, жабық шұңқырмен (сарқынды суға арналған), омарташыға арналған дәретхана жайларымен жабдықтау
Өрескел
Ескертпе: *(А аймағы) – негізгі табынды ұстауға және өнім өндіруге арналған үй-жай, мал туатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді, мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған үй-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт (құс фабрикаларын қоспағанда), оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар үй-жай, жануарларды ветеринариялық өңдеуге арналған шарбақ), жемшөп қоспаларын дайындау бойынша азық цехы;
(Б аймағы) – қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
(В аймағы) – әкімшілік-шаруашылық;
(Г аймағы) – жемшөп сақтау;
(Д аймағы) – көңді сақтауға арналған оқшауланған орын.
2. Бақылау субъектілері Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетіне ұсынатын ветеринариялық есептілік мониторингінің нәтижелері
Талаптардың атауы
Бұзушылық дәрежесі

Размещение кочевых пасек у источников медосбора на расстоянии не ближе 1,5 км одна от другой и 3 км от стационарных пасек
Значительное
175.
Поддержание надлежащего ветеринарно-санитарного состояния пасеки размещение на ней пасечных домиков (кочевых будок), обеспечение предметами и средствами личной гигиены и дезинфекции (перекисью водорода и другие), оборудование дезинфекционной площадки, закрытой ямы (для сточных вод), туалетного помещения для пчеловода
Грубое
Примечание: *(зона А) – помещение для содержания основного стада и производства продукции, родильное отделение, профилакторий для новорожденного молодняка, помещение для содержания молодняка, ремонтного стада, пункт искусственного осеменения животных (за исключением птицефабрик), изолятор и карантинное отделение (загон с трапом, раскол для ветеринарной обработки животных), кормоцех по заготовке кормовых смесей;
(зона Б) – ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
(зона В) – административно-хозяйственная;
(зона Г) – хранение кормов;
(зона Д) – обособленное место для хранения навоза.
2. Результаты мониторинга ветеринарной отчетности, представляемой субъектами контроля в Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его структурные подразделения
Наименование требований
Степень нарушения

176.
Ветеринария саласындағы қызмет жөніндегі есептілікті ұсынбау
Өрескел
177.
Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген белгіленген есеп нысандарына сәйкес келмейтін ветеринария саласындағы қызмет бойынша есеп ұсыну және толық есеп ұсынбау, сондай-ақ мерзімдерді бұзу
Елеулі
3. Расталған өтініштер мен шағымдардың бары-жоғы және саны
178.
Қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор бақылау субъектісінің қызметін сот шешімінсіз сол мерзім ішінде міндетті түрде талап-арызды бере отырып, үш тәуліктен аспайтын мерзімге тоқтатқан немесе оған тыйым салған бір шағымның болуы
Өрескел

176.
Не предоставление отчета по деятельности в области ветеринарии
Грубое
177.
Предоставление отчета по деятельности в области ветеринарии, не соответствующим установленным формам учета, утвержденным законодательством Республики Казахстан и представление неполных данных, а также нарушение сроков
Значительное
3. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
178.
Наличие одной жалобы, по результатам рассмотрения которой государственным ветеринарно-санитарным инспектором приостановлена или запрещена деятельность субъекта контроля без судебного решения на срок не более трех суток с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд
Грубое

179.
Қарастыру нәтижесінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарын бұзуға байланысты бақылау субъектісі әкімшілік жауапкершілікке тартылған бір расталған шағымның болуы
Елеулі
180.
Қарастыру нәтижесінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы анықталған заңнама талаптарын бұзушылыққа қатысты бақылау субьектісіне әкімшілік жауапкершілікке тартпастан, анықталған кемшіліктерді жою туралы нұсқама берілген бір шағымның болуы
Болмашы

179.
Наличие одной подтвержденной жалобы, по результатам рассмотрения которой, субъект контроля привлечен к административной ответственности за нарушение требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии
Значительное
180.
Наличие одной жалобы, по результатам рассмотрения которой, субъекту контроля, выдано предписание по устранению выявленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии без привлечения к административной ответственности
Незначительное

4. Тексерілетін субъекті кінәсінен орын алған қолайсыз оқыс оқиғалардың бар-жоғы
181.
Жануарлардың жұқпалы ауруларының пайда болуы және таралуы, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтамау салдарынан жануарлардың және адамдардың ауыруы немесе улануы
Өрескел
182.
Ветеринариялық-санитариялық талаптарды сақтамау салдарынан адамдардың ауыруна немесе улануына әкеп соқпаған жануарлардың жұқпалы ауруының пайда болуы және таралуы
Елеулі
183.
Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдер аумағында мемлекеттік тіркелмеген ветеринарлық препараттарды емдеу-профилактикалық мақсаттарда қолдану
Елеулі

4. Наличие неблагоприятных происшествий, возникающих по вине субъекта контроля
181.
Возникновение и распространение инфекционных болезней животных, а также заболевание или отравление людей и животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований
Грубое
182.
Возникновение и распространение инфекционных болезней животных, не повлекшее отравление и заболевание людей вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований
Значительное
183.
Применение в лечебно-профилактических целях ветеринарных препаратов, не зарегистрированных на территории Республики Казахстан и государствах – членах Евразийского экономического союза
Значительное

5. Жергілікті атқарушы органдардан, Еуразиялық экономикалық одақтың және үшінші елдердің уәкілетті органдарынан ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкес келмейтін ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадалауға жататын объектілердің анықталғаны туралы ақпарат
184.
Еуразиялық экономикалық одақтың ветеринариялық бақылауға жататын тауарларға қойылатын Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарының сақталмауы туралы Евразиялық экономикалық одақтың уәкілетті органдары тарапынан берілген ақпараттың болуы
Өрескел
185.
Бақылау органдары тарапынан (санитарлық эпидемиологиялық қадағалау, техникалық реттеу органдары) бақылаудағы өнімде зиянды және тыйым салынған заттардың анықталғандығы туралы ақпараттың болуы
Елеулі
186.
Жергілікті атқарушы органдар тарапынан бақылау субъектісінің Қазақстан Республикасының ветеринарлық-санитариялық талаптарын бұзуы фактілерінің анықталғаны туралы ақпараттың болуы
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 376 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 23 қазандағы
№ 362 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы 25
желтоқсандағы № 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ___________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы __________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
/ бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)_________________________________________________
Орналасу орнының мекенжайы _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес

5. Информация о выявлении объектов ветеринарно-санитарного контроля и надзора, не соответствующих ветеринарным санитарным требованиям от местных исполнительных органов, уполномоченных органов стран Евразийского экономического союза и третьих стран
184.
Наличие информации из уполномоченных органов стран Евразийского экономического союза о несоблюдении Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований Евразийского экономического союза предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю
Грубое
185.
Наличие информации из контролирующих органов (санитарно-эпидемиологический надзор, орган технического регулирования) о наличии вредных и запрещенных веществ в подконтрольной продукции
Значительное
186.
Наличие информации из местных исполнительных органов о выявлении фактов нарушения субъектами контроля ветеринарно-санитарных требований Республики Казахстан
Значительное
Приложение 2
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 сентября 2017 года № 367 и
Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 23 октября 2017 года № 362
Приложение 2
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии
Государственный орган, назначивший проверку________________________________
__________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта)_________________________________
__________________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) / бизнес
идентификационный номер (БИН) проверяемого субъекта (объекта)________________
__________________________________________________________________________
Адрес местонахождения ____________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6

160.
Ветеринариялық мақсаттарға арналған дәрiлiк заттарды өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар:
меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде қызметті жүзеге асыру үшін қажетті үй-жайларды және жабдық жиынтығын иеленуге;
штатында ветеринария саласындағы тиісті мамандықтар бойынша жұмыскерлер ұстауға (заңды тұлғалар);
ветеринария саласындағы тиісті мамандық бойынша білімі туралы дипломға ие болуға (жеке тұлғалар) міндетті

160.
Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по реализации лекарственных средств для ветеринарных целей обязаны:
1) владеть на праве собственности или ином законном основании помещениями и набором оборудования, необходимые для осуществления деятельности;
2) иметь в штате работников по соответствующим специальностям в области ветеринарии (юридические лица);
3) иметь диплом об образовании по соответствующей специальности в области ветеринарии (физические лица)

161.
Жиып қою аймағында:
1) әртүрлі санаттағы материалдар мен өнімді (бастапқы шикізат және буып-түю материалдары; аралық, өлшеп оралмаған және дайын өнім; карантиндегі өнім; шығаруға рұқсат берілген, кейінге қалдырылған, кері қайтарылған немесе қайтарылып алынған өнім) тиісінше сақтауды қамтамасыз ету үшін жеткілікті түрдегі сыйымдылықты көздейді;
2) жиып қою аймағын ұйымдастыру барысында тиісінше сақтау жағдайларын көздеу қажет. Жиып қою аймақтары таза және құрғақ болуы керек, онда қажетті температуралық режим қамтамасыз етілуі тиіс. Қажет болған жағдайда, арнайы сақтау жағдайларын (температура, ауа ылғалдылығы) және оларды бақылауды қамтамасыз ету керек;

161.
В зоне складирования:
1) предусматривают достаточную вместимость для обеспечения надлежащего хранения различных категорий материалов и продукции (исходного сырья и упаковочных материалов; промежуточной, не расфасованной и готовой продукции; продукции, находящейся в карантине; разрешенной для выпуска, отклоненной, возвращенной или отозванной продукции); 2) при организации зон складирования следует предусматривать надлежащие условия хранения. Зоны складирования должны быть чистыми и сухими, в них должен быть обеспечен требуемый температурный режим. При необходимости следует обеспечивать специальные условия хранения (температура, влажность воздуха) и их контроль;

14-тарау Ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін
176.
Жеке және заңды тұлғалардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметтің басталғаны туралы хабарламасының болуы
177.
"Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес емдеу-профилактикалық қызметтің басталғаны туралы хабардар еткен жеке және заңды тұлғалардың:
1) қызметті жүзеге асыру үшін қажетті жабдық жиынтығын иеленуі;
2) штатында ветеринария саласындағы тиісті мамандықтар бойынша жұмыскерлерінің болуы (заңды тұлғалар);

Глава 14. Для субъектов, осуществляющих ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность
176.
Наличие уведомления физических и юридических лиц, местного исполнительного органа города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения о начале ветеринарной лечебно-профилактической деятельности
177.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" физические и юридические лица, уведомившие о начале ветеринарной лечебно-профилактической деятельности обязаны:
1) владеть набором оборудования, необходимым для осуществления деятельности;
2) иметь в штате работников по соответствующим специальностям в области ветеринарии (юридические лица);

3) ветеринария саласындағы тиісті мамандық бойынша білімі туралы дипломының болуы (жеке тұлғалар) міндетті
178.
Дайындаушы белгілеген ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын сақтау шарттарын сақтау
179.
Жарамдылық мерзiмi өтiп кеткен ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын қолдануға жол бермеу жөніндегі талапты сақтау
15-тарау. Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілері үшін
180.
Өндіріс объектісінде есептік номердің болуы
181.
Объектінің аумағына кіреберісте (шығаберісте) көлік құралдарының қозғалыс бөлігін залалсыздандыру үшін дезинфекциялық тосқауылдың болуы
182.
Өндіріс объектіндегі персоналдың кіру (шығу) орындарында дезинфекциялау төсемдері бар санитариялық өткізгіштің болуы
183.
Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауға арналған сақтау объектілерінің үй-жайларында жануарлардан алынатын техникалық шикізатты (оның ішінде теріні, жүнді, мамықты, түбітті, қауырсынды, эндокриндік және ішек-қарын шикізатын, сүйектерді, шикізаттың басқа түрлерін), жемшөп пен жемшөп қоспаларын, зоология, жануарлар анатомиясы мен палентологиясы бойынша коллекциялар мен коллекциялау заттарын бірге орналастыруға жол бермеу
184.
Арнайы сақтау талаптары бар жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауға арналған үй-жайлар мен жабдықтардың осы өнімді сақтау талаптарын бақылауға арналған бақылау-өлшеу аспаптарымен жарақталуы
185.
Сақтауға түсетін жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты олардың қауіпсіздігін, шығу тегін және сапасын растайтын ветеринариялық ілеспе құжаттармен бірге қабылдау жөніндегі талапты сақтау
186.
Өндіріс объектілерінің және технологиялық үй-жай аумағына санкциясыз бөгде адамдар мен қаңғыбас жануарлардың, синантропты құстардың өтуіне жол бермейтін тұтас қоршаудың болуы
16-тарау. Жануарларды ғылыми мақсаттарда күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін
187.
Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын тек ет өңдейтін кәсіпорындарда, сою пунктерінде немесе ауыл шаруашылығы жануарларын сою жөніндегі алаңдарда сою жөніндегі талапты сақтау
188.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру және оларға ветеринариялық паспорттар ресімдеу
189.
Шаруашылыққа келіп түсетін жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
190.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларын уақтылы вакциналау және олардың диагностикасын қамтамасыз ету
191.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар мен қоршалған ашық қашалар көңнен тазартылуы тиіс

3) иметь диплом об образовании по соответствующей специальности в области ветеринарии (физические лица)
178.
Соблюдение условий хранения ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, установленных изготовителем
179.
Соблюдение требования по недопущению применения ветеринарных препаратов, кормов или кормовых добавок, с истекшим сроком годности
Глава 15. Для субъектов, осуществляющих хранение продукции и сырья животного происхождения
180.
Наличие учетного номера объекта производства
181.
Наличие при въезде (выезде) на территорию объекта дезбарьера для обеззараживания ходовой части транспорта
182.
Наличие санитарного пропускника с дезинфицирующим ковриком в местах входа (выхода) персонала объекта производства
183.
Не допущение совместного размещения технического сырья животного происхождения (шкуры, шерсть, пушнина, пух, перо, эндокринное и кишечное сырье, кости, другие виды сырья), кормов и кормовых добавок; коллекций и предметов коллекционирования по зоологии, анатомии, палеонтологии животных в помещениях объектов хранения, предназначенных для хранения продукции и сырья животного происхождения
184.
Оснащение помещений и оборудования для хранения продукции и сырья животного происхождения со специальными условиями хранения контрольно-измерительными приборами для контроля условий хранения этой продукции
185.
Соблюдение требования по приему продукции и сырья животного происхождения, поступающей на хранение в сопровождении ветеринарных документов, подтверждающих их безопасность, происхождение и качество
186.
Наличие сплошного забора, исключающего несанкционированный доступ посторонних лиц и бродячих животных, синантропных птиц на территорию объекта и технологические помещения производства
Глава 16. Для субъектов, осуществляющих деятельность по содержанию и разведению животных в научных целях
187.
Соблюдение требования по убою сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, только на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или площадках по убою сельскохозяйственных животных
188.
Идентификация сельскохозяйственных животных и оформление на них ветеринарных паспортов
189.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
190.
Обеспечение своевременной вакцинацией и диагностикой своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
191.
Помещения и открытые загоны для содержания животных подлежат очистке от навоза

17-тарау. Жемшөп және жемшөп қоспаларды сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін
192.
Аумақ пен үй-жайларды таза ұстау жөніндегі талаптарды сақтау және дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу жөніндегі актілердің болуы
193.
Жемшөп пен жемшөп қоспаларының, сондай-ақ өңдеуге, сақтауға және өткізуге түсетін өнімдер мен шикізаттың қауіпсіздігін, шығу тегін және сапасын растайтын ветеринариялық құжаттардың болуы
194.
Қоймалық үй-жайлардың технологиялық процес ағындылығын қамтамасыз етуін ескере отырып орналастырылуы және шикізат пен қалдықтар ағынының дайын өнім ағынымен қиылысу мүмкіндігін болдырмау
195.
Сақтаудың шарттарын орындау (белгіленген жарамдылық мерзімі ішінде):

Глава 17. Для субъектов, осуществляющих деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок
192.
Соблюдение требования по содержанию территории и помещений в чистоте и наличие актов о проведение дезинфекции, дезинсекции, дератизации на объекте
193.
Наличие ветеринарных документов, подтверждающих безопасность, происхождение и качество корма и кормовых добавок, а также продукции и сырья, поступающих на переработку, хранение и реализацию
194.
Расположение складских помещений с учетом обеспечения поточности технологических процессов и исключения возможности пересечения потоков сырья и отходов с потоком готовой продукции
195.
Соблюдение условий хранения (в течение установленного срока годности):

1) буып-түйілген жемшөпті, жемшөп қоспаларын қат-қататтарда, төсеніште және сөреде сақтауды жүзеге асыру жөніндегі;
2) жемшөп пен жемшөп қоспаларын жанар-жағар май материалдары мен ерекше иісі бар тамақ өнімдерімен бірге сақтауға жол бермеу жөніндегі;
3) өңдеуден өткен жемшөп пен жемшөп қоспаларының өңделмеген өніммен бірге сақталуына жол бермеу жөніндегі;
4) араласпауы үшін құрамында ветеринариялық препараттары бар жемшөпті басқа жемшөптен бөлек сақтау жөніндегі;
5) химиялық тыңайтқыштар, пестицидтер және басқа да жемшөпте пайдаланылмайтын заттарды өндіру процесінде қателесіп пайдаланудың алдын алу және олардың ластануына жол бермеу үшін жеке сақтау жөніндегі;
6) жемшөп және жемшөп қоспаларын сақтау режимін сақтауға қажетті белгілі температураны ұстау үшін қоймаларды жылыту жүйесінің болуы
196.
Жарамсыз өнімді (ораманың зақымдануы, дұрыс тасымалдамау салдарынан сапаның төмендеуі, жарамдылық мерзімінің өтуі және басқа) уақытша сақтау үшін (кәдеге жаратуға немесе жоюға дейін) қоймалық үй-жайда "сәйкес емес өнім" деп көрсетілген жеке орынның болуы
18-тарау. Зообақтар, зоодүкендер және цирктер үшін
197.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жануарларды уақтылы вакцинациялау және олардың диагностикасын қамтамасыз ету жөніндегі талапты сақтау
198.
Объектідегі ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді қамтамасыз ету және олардың ветеринариялық паспорттарының болуы
19-тарау. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер үшін
199.
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламасының болуы
200.
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар:
1) меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде қызметті жүзеге асыру үшін қажетті үй-жайларға, жабдық жиынтығына және техникаға ие болуға;
2) штатында ветеринария саласындағы тиісті мамандықтар бойынша жұмыскерлерге ие (заңды тұлғалар);
3) ветеринария саласындағы тиісті мамандық бойынша білімі туралы дипломға ие болуға (жеке тұлғалар) міндетті
201.
Дайындаушы белгілеген ветеринариялық препараттарды сақтау жөніндегі талаптардың сақталуы
202.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 7-1/619 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10028 болып тіркелген) бекітілген Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу қағидаларына сәйкес толтырылған дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу жөніндегі актінің болуы

1) по осуществлению складирования упакованных кормов, кормовых добавок в штабелях, на поддонах и стеллажах;
2) по недопущению хранения и транспортировки кормов и кормовых добавок вместе с горюче-смазочными материалами и пищевыми продуктами, имеющими специфический запах;
3) по недопущению совместного хранения прошедшей обработку кормов и кормовых добавок и необработанной продукции;
4) по отдельному хранению кормов с содержанием ветеринарных препаратов от других кормов во избежание их смешивания;
5) по отдельному хранению химических удобрений, пестицидов и других веществ, не предназначенных для использования в кормах во избежание ошибочного их применения в процессе производства и предотвращения загрязнения кормов;
6) наличие системы отопления складов для поддержания определенной температуры, необходимой для соблюдения режима хранения кормов и кормовых добавок
196.
Наличие отдельного места в помещении склада для временного хранения (до утилизации или уничтожения) непригодной (поврежденная упаковка, неправильная транспортировка и ухудшение качества, истекшие сроки годности и другое) продукции с указанием "несоответствующая продукция"
Глава 18. Для зоопарков, зоомагазинов и цирков
197.
Соблюдение требований по обеспечению своевременной вакцинации и диагностики животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
198.
Наличие ветеринарных паспортов и обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных, содержащихся на объекте
Глава 19. Для субъектов, осуществляющих деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации
199.
Наличие уведомления о начале деятельности по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации, местного исполнительного органа, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения
200.
Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации, обязаны: 1) владеть на праве собственности или ином законном основании помещениями, набором оборудования и техникой, которые необходимы для осуществления деятельности;
2) иметь в штате работников по соответствующим специальностям в области ветеринарии (юридические лица);
3) иметь диплом об образовании по соответствующей специальности в области ветеринарии (физические лица)
201.
Соблюдение условий хранения ветеринарных препаратов, установленными изготовителем
202.
Наличие акта о проведении дезинфекции, дезинсекции, дератизации, составленного в соответствии с Правилами проведения дезинфекции, дезинсекции, дератизации, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 7-1/619 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №10028)

203.
Ветеринариялық зертхананың дезинфекциялау сапасын айқындау жөніндегі зерттеулерінің нәтижелері
Ескертпе: *(А аймағы) – негізгі табынды ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді және мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт (құс фабрикаларын қоспағанда), оқшаулағыш және карантиндік бөлімше (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық өңдеуге арналған өткелек), жемшөп қоспаларын дайындау жөніндегі жемшөп цехы;
(Б аймағы) – қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
(В аймағы) – әкімшілік-шаруашылық;
(Г аймағы) – жемшөп сақтау;
(Д аймағы) – көңді сақтауға арналған оқшауланған орын.
Лауазымды адам (дар):
_________________            ______________      _______________________________________
(лауазымы)                        (қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_________________            ______________      _______________________________________
(лауазымы)                        (қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_________________            ______________      _______________________________________
(лауазымы)                        (қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Тексерілетін субъектінің (объектінің) басшысы
_________________            ______________      _______________________________________
(лауазымы)                        (қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))

203.
Результаты исследований ветеринарной лабораторией по определению качества дезинфекции
Примечание: *(зона А) - помещение для содержания основного стада и производства продукции, родильное отделение, профилакторий для новорожденного молодняка, помещение для содержания молодняка, ремонтного стада, пункт искусственного осеменения животных (за исключением птицефабрик), изолятор и карантинное отделение (загон с трапом, раскол для ветеринарной обработки животных), кормоцех по заготовке кормовых смесей;
(зона Б) - ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
(зона В) - административно-хозяйственная;
(зона Г) - хранение кормов;
(зона Д) - обособленное место для хранения навоза.
Должностное (ые) лицо (а)
__________       _________       ________________________________________________
(должность)       (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________       _________       ________________________________________________
(должность)       (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________       _________       ________________________________________________
(должность)       (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель проверяемого субъекта
__________       _________       _________________________________________________
(должность)       (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))