Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2024 жылғы 19 наурыздағы № 2 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 20 наурызда № 34168 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 14 қазандағы № 385/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30186 болып тіркелген) Деректерді басқару жөніндегі талаптардың 54-тармағының екінші бөлігіне, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 75-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Деректердің сапасын бақылау және коммуникацияларды дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды;
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Деректердің сапасын бақылау және коммуникацияларды дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігініңҰлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросының басшысы
М. Турлубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2024 жылғы 19 наурыздағы
№ 2 бұйрығына
қосымша
Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидалары

Об утверждении Правил оценки качества административных данных
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 19 марта 2024 года № 2. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2024 года № 34168
В соответствии с частью второй пункта 54 Требований по управлению данными, утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 14 октября 2022 года № 385/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30186), подпунктом 75-3) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила оценки качества административных данных согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту контроля качества данных и развития коммуникаций в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
3. Департаменту контроля качества данных и развития коммуникаций Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
М. Турлубаев
"Согласован"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 19 марта 2024 года № 2
Правила оценки качества административных данных

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік деректердің сапасын бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 14 қазандағы № 385/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30186 болып тіркелген) Деректерді басқару жөніндегі талаптардың 54-тармағының екінші бөлігіне, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 75-3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар статистикалық ақпаратты түзу және статистикалық тіркелімдерді өзектілендіру үшін әкімшілік дереккөздер ұсынған әкімшілік деректердің сапасын бағалау тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларды мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы)әкімшілік деректердің сапасын бағалау кезінде қолданады.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) дата-бақылаушы – мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік монополия субъектісінің тиісті салада және/немесе аяда білімі мен жұмыс тәжірибесі бар, мемлекеттік статистика мақсаттары үшін әкімшілік дереккөздер ұсынған сәйкес дерекқорларға қолжетімділігі бар, әкімшілік деректердің сапасынабағалауды жүзеге асыратын маман;
2) деректер сапасын бағалау субъектісі (объектісі) – әкімшілік дереккөз және (немесе) оның дерекқоры;
3) статистика жөніндегі әдіснамалық кеңес (бұдан әрі – Әдіснамалықкеңес) – мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ведомствосының консультативтік-кеңесші органы;
2-тарау. Статистикалық ақпаратты түзу және статистикалық тіркелімдерді өзектілендіру үшін әкімшілік дереккөздер ұсынған әкімшілік деректердің сапасын бағалау тәртібі
5. Әкімшілік дереккөздер ұсынған әкімшілік деректердің спасын бағалау мерзімді және жоспардан тыс нысанда жүзеге асырылады.
6. Әкімшілік дереккөздер ұсынған әкімшілік деректердің сапасын мерзімді бағалауды уәкілетті орган ведомствосының бірінші басшысы немесе оны алмастыратын уәкілетті адам бағалау жылының алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірмей және ағымдағы күнтізбелік жылдың 20 маусымына дейін бекіткен әкімшілік деректердің сапасын бағалаудың жартыжылдық графигі (бұдан әрі – жартыжылдық график) негізінде дата-бақылаушылар жүргізеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оценки качества административных данных (далее – Правила), разработаны в соответствии с частью второй пункта 54 Требований по управлению данными, утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 14 октября 2022 года № 385/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30186) (далее – Требования по управлению данными), подпунктом 75-3) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ.
2. Настоящие Правила определяют Порядок оценки качества административных данных, представленных административными источниками для производства статистической информации и актуализации статистических регистров.
3. Настоящие Правила применяются ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – ведомство уполномоченного органа) при оценке качества административных данных.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) дата-контролер – специалист субъекта государственной монополии в области государственной статистики с образованием и опытом работы в соответствующей сфере и/или отрасли, имеющий доступ к соответствующим базам данных, представленных административными источниками для целей государственной статистики, осуществляющий оценку качества административных данных;
2) субъект (объект) оценки качества данных – административный источник и (или) его база данных;
3) методологический совет по статистике (далее – Методсовет) – консультативно-совещательный орган ведомства уполномоченного органа в области государственной статистики;
Глава 2. Порядок оценки качества административных данных, представленных административными источниками для производства статистической информации и актуализации статистических регистров
5. Оценка качества административных данных, представленных административными источниками осуществляется в периодической и внеплановой форме.
6. Периодическая оценка качества административных данных, представленных административными источниками проводится дата-контролерами на основании полугодового графика оценки качества административных данных (далее – полугодовой график), утвержденного первым руководителем ведомства уполномоченного органа, либо заменяющим его уполномоченным лицом не позднее 20 декабря года, предшествующего году оценки, и до 20 июня текущего календарного года.

7. Жартыжылдық кестеге мыналарды қамтиды:
1) жартыжылдық графикті бекіту күні;
2) статистикалық тіркелімнің атауы;
3) статистикалық тіркелімдерді өзектілендіруге арналған әкімшілік дереккөздің атауы;
4) әкімшілік деректердің сапасын бағалау объектісінің атауы;
5) деректер сапасына бағалау жүргізу кезеңі;
6) Әдіснамалықкеңеске әкімшілік деректердің сапасы бойынша есепті (бұдан әрі – сапа бойынша есеп) ұсыну күні;
7) графикке қол қоюға уәкілетті адамның қолы.
8. Әкімшілік дереккөздер ұсынған әкімшілік деректердің сапасын жоспардан тыс бағалау:
1) мемлекеттік статистика саласындағы бұзушылықтың нақты фактілері бойынша құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан келіп түскен материалдар;
2) мемлекеттік статистика саласындағы бұзушылықтың нақты фактілері бойынша жеке немесе заңды тұлғалардың жолданымдары, хабарлары немесе арыздары;
3) мемлекеттік статистика саласындағы бұзушылықтың нақты фактілері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарламаларнегізінде жүргізіледі.
Әкімшілік дереккөздер ұсынған әкімшілік деректердің сапасын жоспардан тыс бағалау жасырын өтініштер болған жағдайда жүргізілмейді.
9. Дата-бақылаушы әкімшілік дереккөздер ұсынған әкімшілік деректердің сапасын бағалауды олардың "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) талаптарына және Деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкестігіне, сондай-ақ әкімшілік дереккөздің дерекқорларын бірдей деректер жиынтығын қамтитын басқа ресми көздерден алынған деректермен салыстыра тексеру және салыстыру арқылы жүргізеді.
10. Дата-бақылаушы дерекқорларды салыстыру кезінде деректер алшақтығының маңыздылығын айқындайды және сапа бойынша есепте мемлекеттік статистика саласындағы бұзушылық дәрежесінің градациясына сәйкес деректердің алшақтық дәрежесін береді: елеусіз, елеулі.
1) елеусіз бұзушылықтар:
әкімшілік дереккөз ұсынған әкімшілік деректердің бірдей мәндердің жиынтығын қамтитын басқа ресми дереккөздерден алынған деректермен 10%-ға дейін сәйкес келмеуіне;
Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен әзірленген техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жіктеуіштерін қолданбауымен байланысты бұзушылықтар;
2) елеулі бұзушылықтар:
Заңның 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес уәкілетті органның ведомствосымен әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін келіспеумен;
әкімшілік дереккөздің анық емес әкімшілік деректерді ұсынуымен;

7. Полугодовой график включает:
1) дату утверждения полугодового графика;
2) наименование статистического регистра;
3) наименование административного источника, представляющего административные данные для актуализации статистического регистра;
4) наименование объекта оценки качества административных данных;
5) период проведения оценки качества данных;
6) дата представления отчета по качеству административных данных (далее – отчет по качеству) на Методсовет;
7) подпись лица, уполномоченного подписывать график.
8. Внеплановая оценка качества административных данных, представленных административными источниками проводится на основании:
1) материалов, поступивших из правоохранительных органов, а также других государственных органов, органов местного самоуправления по конкретным фактам нарушения в области государственной статистики;
2) обращений, сообщений или заявлений физических или юридических лиц по конкретным фактам нарушения в области государственной статистики;
3) сообщений в средствах массовой информации по конкретным фактам нарушения в области государственной статистики.
Внеплановая оценка качества административных данных, представленных административными источниками не проводятся в случаях анонимных обращений.
9. Оценка качества административных данных, представленных административными источниками проводится дата-контролером, на соответствие их требованиям Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и Требованиям по управлению данными, а также посредствам сверки и сопоставления баз данных административного источника с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор данных.
10. Дата-контролер при сопоставлении баз данных, определяет критичность расхождения данных и присваивает в отчете по качеству степень расхождения данных в соответствии с градацией степени нарушения в области государственной статистики: незначительное, значительное.
1) незначительные – нарушения, связанные с:
расхождением до 10 % представленных административным источником административных данных с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор значений;
неприменением национальных классификаторов технико-экономической информации, разработанных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации;
2) значительные – нарушения, связанные с:
несогласованием с ведомством уполномоченного органа форм, предназначенных для сбора административных данных, а также методик расчета показателей в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона;
представлением недостоверных административных данных административным источником;

Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 14 шілдедегі № 183 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6394 болып тіркелген) бекітілген Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларына сәйкес әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсынбаумен;
Деректерді басқару жөніндегі талаптармен белгіленген әкімшілік деректер сапасының көрсеткіштеріне сәйкес келмеуімен;
ұсынылған дерекқорлардың Деректерді басқару жөніндегі талаптарда белгіленген деректерді қолдауға қойылатын талаптарға сәйкес келмеуімен;
уәкілетті орган ведомствосының шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу жөніндегі белгілеген талаптарын сақтамауы;
әкімшілік дереккөз ұсынған әкімшілік деректердің бірдей мәндердің жиынтығын қамтитын басқа ресми дереккөздерден алынған деректермен 10%-дан астам алшақтығымен байланысты бұзушылықтар.
11. Әкімшілік деректердің сапасына жүргізілген бағалау қорытындылары бойынша дата-бақылаушы сапа бойынша есепті қалыптастырады және оны электрондық құжат айналымы арқылы әкімшілік деректердің сапасын бағалауға жауапты уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшесімен келіседі. Сапа бойынша есепті толтыру құрылымы осы қағидаларда қосымшада келтірілген.
12. Дата-бақылаушы сапа бойынша келісілген есепті Әдіснамалық кеңеске қарауға және бекітуге ұсынады.
13. Сапа бойынша есепті бекіту және сапа бойынша есепке нақтылау және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігі туралы шешімді Әдіснамалық кеңес қабылдайды.
14. Пысықталған сапа бойынша есепті дата-бақылаушы Әдіснамалық кеңес шешім қабылдаған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде Әдіснамалық кеңеске жібереді.
15. Заң талаптарын және (немесе) Деректерді басқару жөніндегі талаптарды бұзушылықтар анықталған жағдайларда дата-бақылаушы Әдіснамалық кеңес сапа бойынша есепті бекіткен күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде сараптамалық қорытындыны әкімшілік деректердің сапасын бағалауға жауапты уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшесіне электрондық құжат айналымы арқылы жолдайды, онда:
1) сараптамалық қорытындыны жасау орнынөмірі жәнекүні;
2) әкімшілік дереккөздің атауы;
3) деректер иесінің атауы;
4) әкімшілік дереккөздің дерекқорының базасының атауы;
5) бұзушылық дәрежесін көрсете отырып, мемлекеттік статистика саласында анықталған бұзушылықтар және оларды жою туралы ұсынымдар;
6) әкімшілік деректердің сапасына бағалау жүргізген дата-бақылаушының тегі, аты, әкесінің аты;
7) әкімшілік деректердің сапасына бағалау жүргізген дата-бақылаушының жұмыс телефоны және электрондық пошта мекенжайы көрсетіледі.

непредставлением административных данных на безвозмездной основе в соответствии с Правилами представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе, утвержденным приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6394);
несоответствием показателям качества административных данных, установленных Требованиями по управлению данными;
несоответствие представленных баз данных требованиям к поддержке данных установленными в Требованиях по управлению данными;
несоблюдением установленных требований ведомством уполномоченного органа по ведению похозяйственного учета;
расхождением свыше 10 % представленных административным источником административных данных с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор значений.
11. По итогам проведенной оценки качества административных данных дата-контролер формирует отчет по качеству и согласовывает его посредством электронного документооборота со структурным подразделением ведомства уполномоченного органа, ответственным за оценку качества административных данных. Структура по заполнению отчета по качеству приведена в приложении к настоящим Правилам.
12. Согласованный отчет по качеству дата-контролер представляет на рассмотрение и утверждение в Методсовет.
13. Решение об утверждении отчета по качеству и необходимости внесения уточнений и (или) дополнений в отчет по качеству принимается Методсоветом.
14. Доработанный отчет по качеству направляется дата-контролером в Методсовет в течении 5 рабочих дней со дня принятия решения Методсоветом.
15. В случаях выявления нарушений требований Закона и (или) Требований по управлению данными, дата-контролер в течение 3 рабочих дней со дня утверждения Методсоветом отчета по качеству, направляет экспертное заключение в структурное подразделение ведомства уполномоченного органа, ответственного за оценку качества административных данных, посредством электронного документооборота, в котором указываются:
1) номер, дата и место составления экспертного заключения;
2) наименование административного источника;
3) наименование собственника данных;
4) наименование базы данных административного источника;
5) выявленные нарушения в области государственной статистики с указанием степени нарушения и рекомендации об их устранении;
6) фамилия, имя, отчество дата-контролера проводившего оценку качества административных данных;
7) рабочий телефон и адрес электронной почты дата-контролера, проводившего оценку качества административных данных.

16. Уәкілетті органның ведомствосы:
елеусіз бұзушылықтар бойынша әкімшілік дереккөзге оларды жою туралы ұсынымдар жібереді;
елеулі бұзушылықтар бойынша Заңға сәйкес әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылау жүргізеді.
17. Әкімшілік деректердің сапасын бағалау нәтижелері әкімшілік дереккөз жағында талдауға жатады және Деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес әкімшілік деректердің сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін бастапқы деректер болып табылады.
Әкімшілік деректердің
сапасын бағалау қағидаларына
қосымша
Сапа жөніндегі есепті толтыру құрылымы Сапа бойынша есеп ______________________________________________________ (деректер сапасын бағалау субъектісінің (объектісінің) атауы)
р/с
Есеп бөлімдері
Түсіндірмелер
1
Байланыс деректері:
Әкімшілік дереккөздің атауы және байланыс деректері (мекенжайы, телефоны, электрондық поштасы) көрсетіледі.
1.1
Әкімшілік деректердіңменшік иесінің атауы
Әкімшілік деректердің меншік иесі – Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталған деректерді иелену, пайдалану немесе оларға билік ету құқығын іске асыратын субъект.
1.2
Мемлекеттік органның, ведомствоның, ведомстволық бағынысты ұйымның немесе әкімшілік дереккөздің құрылымдық бөлімшесінің (әкімшілік деректерді иеленуші)атауы және байланыс деректері
Әкімшілік деректерді иеленуші – деректердіңменшік иесі заңда немесе келісімде белгіленген шектерде және тәртіппен деректерді иелену және пайдалану құқығын ұсынған субъект.
1.3
Әкімшілік дереккөздің дата-стюардының тегі, аты, лауазымы және байланыс деректері
Дата-стюард – әкімшілік дереккөздердегі деректерді басқаруға жауапты тұлға.
1.4
Жауапты құрылымдық бөлімше басшысының тегі, аты және байланыс деректері
Әкімшілік деректерді ұсынуға жауапты құрылымдық бөлімше басшысының деректері көрсетіледі.
2
Кіріспе
Әкімшілік деректер сапасын бағалау субъектісінің (объектісінің) жалпы сипаттамасы:
1) әкімшілік деректер сапасын бағалау субъектісі (объектісі) жататын саланы, әкімшілік деректердіқолдану мақсаттары мен саласын айқындау. Уақыт өте келе жалпы сипаттамамен, нәтижелермен және олардың эволюциясымен бірге жүретін қысқаша тарихты жазу ұсынылады;
2) негізгі пайдаланушыларды және олардың қатысу тәсілдерін айқындау;
3) әкімшілік деректерді ұсынатын тұлғалар тобының сипаттамасы;
4) ақпараттың қажеттілігін анықтау.
3
Әкімшілік деректерді ұсыну
Әкімшілік деректерді ұсыну процесінің сипаттамасы.
3.1
Деректер сипаттамасы
Әкімшілі деректер жиынының сипаттамаларын сипаттау.
3.2
Деректерді жіктеу жүйесі
Объектілерді топтастыру немесе оларды жалпы сипаттамаларына қарай топтарға бөлу.
Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен әзірленген техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жіктеуіштерін қолдану сипаттамасы.
3.3
Әкімшілік деректерді жинау туралы жалпы мәліметтер
Сипаттама:

16. Ведомство уполномоченного органа:
по незначительным нарушениям направляет в адрес административного источника рекомендации об их устранении;
по значительным нарушениям проводит государственный контроль в отношении административных источников в соответствии с Законом.
17. Результаты оценки качества административных данных подлежат анализу на стороне административного источника, и являются исходными данными для проведения мероприятий по повышению качества административных данных в соответствии с Требованиями по управлению данными.
Приложение
к Правилам оценки качества
административных данных
Структура по заполнению отчета по качеству
Отчет по качеству _______________________________________________________
(наименование субъекта (объекта) оценки качества данных)
п/п
Разделы отчета
Пояснения
1
Контактные данные:
Указываются наименование и контактные данные (адрес, телефон, электронная почта) административного источника.
1.1
Наименование собственника административных данных
Собственник административных данных – субъект, реализующий в соответствии с законодательством Республики Казахстан права владения, пользования и распоряжения данными.
1.2
Наименование и контактные данные государственного органа, ведомства, подведомственной организации или структурного подразделения административного источника (владелец административных данных)
Владелец административных данных – субъект, которому собственник данных предоставил права владения и пользования данными в определенных законодательством Республики Казахстан или соглашением пределах и порядке.
1.3
Фамилия, имя, должность и контактные данные Дата стюарда административного источника
Дата стюард – ответственное лицо за управление данными внутри административного источника.
1.4
Фамилия, имя и контактные данные руководителя ответственного структурного подразделения
Указываются данные руководителя структурного подразделения ответственного за представление административных данных.
2
Введение
Общее описание субъекта (объекта) оценки качества административных данных:
1) определение отрасли, к которой относится субъект (объект) оценки качества административных данных, цели и область применения административных данных. Рекомендуется прописать краткую историю, которая сопровождается общим описанием, результатами и их эволюцией со временем;
2) определение основных пользователей и способов их участия;
3) описание круга лиц, представляющих административные данные;
4) определение потребности информации.
3
Представление административных данных
Описание процесса представления административных данных.
3.1
Описание данных
Описание характеристик набора административных данных.
3.2
Система классификации данных
Группировка объектов или их разделение на группы на основе их общих характеристик.
Описание применения национальных классификаторов технико-экономической информации, разработанных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации.
3.3
Общие сведения о сборе административных данных
Описание:

1) ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы;
2) әкімшілік деректерді жинау күндері;
3) әкімшілік деректерді жинау құралдары (деректерді жинауға арналған нысандардың индексі, ақпараттық жүйелер);
4) байқау типі (іріктемелі, жаппай, аралас).
3.4
Жинау әдісі
Жинау әдісінің сипаттамасы:
1) қағаз жеткізгіште;
2) электрондық түрде;
3) телефон арқылы сауал салу салудың компьютерлендірілген жүйесі арқылы;
4) қағаз жеткізгішті пайдаланумен интервьюердің жеке сұхбат жүргізуі кезінде;

1) круг лиц, представляющих информацию;
2) даты сбора административных данных;
3) инструментарий сбора административных данных (индекс форм, предназначенных для сбора данных, информационные системы);
4) тип наблюдения (выборочное, сплошное, комбинированное).
3.4
Метод сбора
Описание метода сбора:
1) на бумажном носителе;
2) в электронном виде;
3) посредством компьютеризированной системы телефонного опроса;
4) при личном опросе интервьюером с использованием бумажного носителя;

5) дербес есептеу құрылғысын пайдаланумен интервьюердің жеке сұхбат жүргізуі кезінде.
3.5
Өлшем бірлігі
Өлшем бірліктерін жазу.
3.6
Есепті кезең
Белгілі бір күнге немесе белгілі бір уақыт кезеңіне (ай, тоқсан, күнтізбелік жыл немесе бірнеше күнтізбелік күн) қатысты айнымалылардың сипаттамасы.
Егер берілген базистік кезең нақты базистік кезеңмен сәйкес келмесе, мұндай алшақтық сипатталады.
Егер жинау ақпараттық жүйелер арқылы автоматты түрде жүзеге асырылса, көрсеткіш қалай қалыптасатыны сипатталады.
4
Құқықтық негіз
Әкімшілік дереккөзге жауапкершілік жүктейтін және оған әкімшілік деректерді жинауға және (немесе) қалыптастыруға, статистикалық ақпаратты өңдеуге және таратуға қатысты өкілеттіктер беретін заң, нормативтік қағидалар жиынтығы немесе нұсқаулықтардың ресми жиынтығы.
5
Құпиялылық және деректерді қорғау
Әкімшілік деректерді рұқсатсыз жария ету олардың дереккөзінің мүдделеріне қаншалықты зиян келтіретінін анықтайтын қасиеті.
5.1
Құпиялылық саясаты
Дербес және құпия деректерді қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі заңды шаралардың немесе ресми рәсімдердің сипаттамасы.
6
Әкімшілік деректерді ұсыну жиілігі
Әкімшілік деректерді ұсыну жиілігін көрсету.
7
Әкімшілік деректерді ұсыну форматы
Әкімшілік деректерді ұсыну форматын реттейтін құқықтық актілерді немесе ресми және бейресми келісімдерді көрсету.
Әкімшілік деректерді (электронды түрде, қағаз тасығышта) ұсыну форматының сипаттамасы.
8
Құжаттаманың қолжетімділігі
Пайдаланушылар әкімшілік деректердің құжаттамасын алатын, пайдаланатын және түсіндіретін шарттар мен режимдер, яғни объектіні, жобаны, ерекшелікті, нұсқаулықты, анықтаманы немесе рәсімді анықтау немесе сипаттау үшін қолданылатын сипаттамалық мәтін.
8.1
Әдіснама бойынша құжаттама
Сипаттамалық мәтін және қолда бар әдіснамалық құжаттарға сілтемелер.
8.2
Сапа бойынша құжаттама
Әкімшілік деректердің сапасын басқару мен сапасын бағалауға қолданылатын құжаттама мен рәсімдердің сипаттамасы.
9
Әкімшілік деректердің сапасын басқару
Әкімшілік деректер сапасын басқару үшін әкімшілік дереккөздерде бар жүйе мен құрылымның сипаттамасы.
9.1
Сапаны бағалау көрсеткіштері
Әкімшілік дереккөздер ұсынған әкімшілік деректер сапасының көрсеткіштеріне сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау.
9.1.1
Нақтылығы
Берілген әкімшілік деректердің пайдалану мақсаттарына немесе анықтамалық немесе ресми дереккөзден алынған деректерге және өлшеу нәтижесінде алынған әкімшілік деректерге сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау. Оқиға әртүрлі ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтердегі Қайшылықтар (сәйкессіздіктер) анықталған кезде қалыптасады.

5) при личном опросе интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства.
3.5
Единица измерения
Перечисление единиц измерений.
3.6
Отчетный период
Описание переменных, относящихся к определенным моментам времени, к определенному дню, или к определенному периоду времени (месяц, квартал, календарный год, несколько календарных дней).
Если заданный базисный период не совпадает с фактическим базисным периодом, такое расхождение описывается.
Если сбор осуществляется автоматически посредством информационных систем, описывается, как формируется показатель.
4
Правовая основа
Закон, свод нормативных правил или формальный набор инструкций, возлагающий на административный источник ответственность, и предоставляющий ему полномочия в отношении сбора и (или) формирования административных данных, обработки и распространения статистической информации.
5
Конфиденциальность и защита данных
Свойство административных данных, определяющее до какой степени их несанкционированное раскрытие может навредить интересам их источника.
5.1
Политика конфиденциальности
Описание законных мер или формальных процедур по обеспечению защиты персональных и конфиденциальных данных.
6
Частота представления административных данных
Указание частоты представления административных данных.
7
Формат представления административных данных
Указание правовых актов или формальных и неформальных соглашений регламентирующие формат представления административных данных.
Описание формата представления административных данных (в электронном виде, на бумажном носителе).
8
Доступность документации
Условия и режимы, в соответствии с которыми пользователи получают, используют и интерпретируют документацию по административным данным, то есть описательный текст, используемый для определения или описания объекта, проекта, спецификации, инструкции, справочника или процедуры.
8.1
Документация по методологии
Описательный текст и ссылки на имеющиеся методологические документы.
8.2
Документация по качеству
Описание документации и процедур, применимых к управлению качества и оценке качества административных данных.
9
Управление качеством административных данных
Описание системы и структуры, имеющиеся в административном источнике для управления качеством административных данных.
9.1
Показатели оценки качества
Описание ошибок, связанных с несоответствием показателям качества административных данных, представленных административными источниками.
9.1.1
Точность
Описание ошибок, связанных с несоответствием представленных административных данных целям использования или данным, полученным из эталонного или официального источника, и данным, полученным в результате измерения. Инцидент формируется при выявлении противоречий (несоответствия) в административных данных, полученных из различных объектов информатизации.

9.1.2
Толық болуы
Міндетті санатқа жататын атрибуттардың және деректер түрінің жазбаларында толық толтырылмауына немесе толтырылмауына байланысты қателерді сипаттау.
9.1.3
Сәйкестігі
Ұсынылған әкімшілік деректердің нормативтік құқықтық актілерге, стандарттарға немесе ресми және бейресми келісімдерге толық немесе ішінара сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау.
9.1.4
Тұтастығы
Ұсынылған әкімшілік деректерде деректер (жазбалар және деректер агрегаттары) арасында дұрыс емес байланыстардың болуына байланысты қателерді сипаттау.
9.1.5
Өзектілігі
Ұсынылған әкімшілік деректердің ресми статистикалық ақпаратты түзудежәне статистикалық тіркелімдерді өзектендіруде пайдаланудың ағымдағы және ықтимал қажеттіліктеріне сәйкес келмеуіне байланысты бұзушылықтардың болуын сипаттау.
9.1.6
Бірегейлігі
Ұсынылған бірегей әкімшілік деректерде жазбалардың дубльдерінің болуына байланысты қателерді сипаттау.
9.1.7
Сенімділігі
Анықталған шектен тыс мәндерді, мәндерді интервалдық мәндерге бақылауды, қарама-қайшылықтарды, енгізу маскаларына сәйкессіздікті сипаттау.
Әкімшілік дереккөз ұсынған әкімшілік деректердің бірдей деректер жиынтығын қамтитын басқа ресми көздерден алынған деректермен сәйкессіздіктерінің сипаттамасы.
9.1.8
Уақтылығы
Ұсынылған әкімшілік деректердің белгіленген немесе ерікті уақыт сәттеріндегі өзекті күйге сәйкес келмеуіне байланысты қателерді сипаттау.
9.1.9
Анықталмаған қателер
Деректерді басқару жөніндегі талаптарда анықталмаған қателерді сипаттау.
10
Әкімшілік деректерді салыстыра тексеру және салыстыру
Әкімшілік дереккөз ұсынған әкімшілік деректердің мәндердің бірдей жиынтығын қамтитын басқа ресми көздерден алынған деректермен алшақтық пайызын анықтау
Қазақстан Республикасының стандарттау саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен әзірленген техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жіктеуіштерін қолданбауды сипаттау.
11
Анықталған елеулі және елеусіз бұзушылықтарды жою бойынша ұсыныстар
Бұзушылықтарды жою бойынша ұсыныстардың сипаттамасы.
12
Өндірістегі ресми статистикалық ақпараттардағы әкімшілік деректерді қолдану мүмкіндігі туралы ұсыныстар
Өндірістегі ресми статистикалық ақпараттардағы әкімшілік деректерді қолдану мүмкіндігі туралы ұсыныстардың сипаттамасы.

9.1.2
Полнота
Описание ошибок, связанных с неполным заполнением или с не заполнением в записях вида данных и атрибутов, относящиеся к категории обязательных.
9.1.3
Согласованность
Описание ошибок, связанных полным или частичным несоответствием, представленных административных данных установленными нормативными правовыми актами, стандартами или формальными и неформальными соглашениями.
9.1.4
Целостность
Описание ошибок, связанных с наличием в представленных административных данных, некорректных связей между данными (записями и агрегатами данных).
9.1.5
Актуальность
Описание наличия нарушений, связанных с несоответствием, представленных административных данных текущим и возможным потребностям использования их в производстве официальной статистической информации, и актуализации статистических регистров.
9.1.6
Уникальность
Описание ошибок, связанных с наличием в представленных уникальных административных данных дублей записей.
9.1.7
Достоверность
Описание выявленных аномальных значений, контроля значений интервальным значениям, противоречий, несоответствия маскам ввода.
Описание расхождений административных данных, представленных административным источником с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор данных.
9.1.8
Своевременность
Описание ошибок, связанных с несоответствием представленных административных данных актуальному состоянию на установленные или произвольные моменты времени.
9.1.9
Не идентифицированные ошибки
Описание ошибок, не идентифицированных в Требованиях по управлению данными.
10
Сверка и сопоставление административных данных
Определение процента расхождения представленных административным источником административных данных с данными из других официальных источников, содержащих одинаковый набор значений.
Описание неприменения национальных классификаторов технико-экономической информации, разработанных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации.
11
Рекомендации по устранению выявленных значительных и незначительных нарушений
Описание рекомендации по устранению нарушений.
12
Рекомендации о возможности использовании административных данных в производстве официальной статистической информации
Описание рекомендации о возможности использовании административных данных в производстве официальной статистической информации.