О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О бухгалтерском учете"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2001 года N 1670
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в
Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О
бухгалтерском учете".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в
Указ Президента Республики Казахстан,
имеющий силу Закона, "О бухгалтерском учете"
Статья 1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 26 декабря 1995 года N 2732, Z952732_ "О бухгалтерском учете" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 171; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 205; 1999 г., N 20, ст. 727) следующие изменения и дополнения:
1. Заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
2. В тексте слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указу" заменить словами "Закон", "Закона", "Законом", "Закону".
3. В заголовках глав цифры "I", "IV" и "V" заменить цифрами "1", "4" и "5".
4. Преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон определяет систему бухгалтерского учета в Республике Казахстан, устанавливает основные принципы, качественные характеристики и общие правила, которые должны соблюдаться в процессе ведения бухгалтерского учета, подготовки финансовой отчетности юридическими лицами, являющимися резидентами Республики Казахстан, филиалами и представительствами нерезидентов, зарегистрированными на территории Республики Казахстан (далее - организации), и индивидуальными предпринимателями, подлежащими обязательной государственной регистрации в налоговом органе (далее - предприниматели).".
5. Статьи 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Сфера действия настоящего Закона
1. Все организации и предприниматели, действующие на территории Республики Казахстан, обязаны вести бухгалтерский учет и составлять финансовую отчетность в соответствии с настоящим Законом, стандартами бухгалтерского учета, планом счетов бухгалтерского учета и нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.

"Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бухгалтерлiк есепке алу туралы" заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 21 желтоқсан N 1670
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бухгалтерлiк есепке алу
туралы" заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бухгалтерлiк есепке
алу туралы" заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бухгалтерлiк есепке алу туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 2732 Z952732_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 171-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы".
2. Мәтiндегi "Жарлық", "Жарлыққа", "Жарлықтан", "Жарлықтың", "Жарлықты" деген сөздер "Заң" "Заңға", "Заңнан", "Заңның", "Заңды" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Тараулардың тақырыптарындағы "I", "IV" және "V" деген сандар "1", "4" және "5" деген сандармен ауыстырылсын.
4. Кiрiспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң Қазақстан Республикасындағы бухгалтерлiк есепке алу жүйесiн анықтайды, бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзу, қаржылық есеп берудi дайындау процесiнде Қазақстан Республикасының резидентi болып табылатын заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген резидент еместердiң филиалдары мен өкiлдiктерi (бұдан әрi - ұйымдар) және салық органында мiндеттi мемлекеттiк тiркелуге жататын жеке кәсiпкерлер (бұдан әрi - кәсiпкерлер) сақтауы тиiс негiзгi принциптердi, сапалық сипаттамаларды және жалпы ережелердi белгiлейдi.".
5. 1 және 2-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңның қолданылу саласы
1. Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтiн барлық ұйымдар мен кәсiпкерлер осы Заңға, бухгалтерлiк есепке алу стандарттарына, бухгалтерлiк есепке алу шоттарының жоспарына және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзуге және қаржылық есеп берудi жасауға мiндеттi.

2. Требования о ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности, установленные настоящим Законом, стандартами бухгалтерского учета и нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, не предъявляются к индивидуальным предпринимателям, не подлежащим государственной регистрации в налоговом органе.
Статья 2. Законодательство о бухгалтерском учете и финансовой
отчетности
Законодательство о бухгалтерском учете и финансовой отчетности основывается на K951000_ Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.".
6. Дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Международные стандарты финансовой отчетности в
Республике Казахстан
Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности осуществляется организациями и предпринимателями в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности.
Положение настоящей статьи не распространяется на государственные учреждения, за исключением Национального Банка Республики Казахстан.".
7. Статьи 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Государственное регулирование системы бухгалтерского учета
и финансовой отчетности
1. Регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в Республике Казахстан осуществляется уполномоченным государственным органом (далее - уполномоченный орган).
Функциями уполномоченного органа являются:
разработка и утверждение стандартов бухгалтерского учета, планов счетов бухгалтерского учета и нормативных правовых актов по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности;
разработка и утверждение методических рекомендаций к стандартам бухгалтерского учета;
взаимодействие с иными государственными органами по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
согласование государственных общеобязательных стандартов образования по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности;
осуществление иных функций в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Особенности регулирования системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в государственных учреждениях, кроме Национального Банка Республики Казахстан, устанавливаются нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности государственных учреждений.
3. Регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в Национальном Банке Республики Казахстан осуществляется Советом Директоров (Директоратом) Национального Банка Республики Казахстан.

2. Осы Заңмен, бухгалтерлiк есепке алу стандарттарымен және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленген бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп берудi жүргiзу туралы талаптар салық органында мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын жеке кәсiпкерлерге қойылмайды.
2-бап. Бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңдар
Бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңдар Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заңнан және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi басқа нормативтiк құқықтық актiлерден тұрады.".
6. Мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Қазақстан Республикасында қаржылық есеп берудiң халықаралық стандарттары
Бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзу мен қаржылық есеп берудi жасауды ұйымдар және кәсіпкерлер Қаржылық есеп берудiң халықаралық стандарттарына сәйкес жүзеге асырады.
Осы баптың ережесi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiн қоспағанда, мемлекеттiк мекемелерге қолданылмайды.".
7. 3, 4 және 5-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жүйесiн мемлекеттiк реттеу
1. Қазақстан Республикасында бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру жүйесiн реттеудi мемлекеттiк уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) жүзеге асырады.
Уәкiлеттi органның функциялары мыналар болып табылады:
бухгалтерлiк есепке алу стандарттарын, бухгалтерлiк есепке алу шоттарының жоспарларын және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу және бекiту;
бухгалтерлiк есепке алу стандарттарына әдiстемелiк ұсынымдарды әзiрлеу және бекiту;
бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру мәселелерi бойынша басқа мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл жасау;
бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi мемлекеттiк жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандарттарын келiсу;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру саласындағы өзге де функцияларды жүзеге асыру.
2. Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру жүйесiн реттеудің ерекшелiктерi, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен басқа, мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi жекелеген нормативтік құқықтық актілермен белгіленеді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жүйесiн реттеудi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Директорлар Кеңесi (Директорат) жүзеге асырады.

4. Регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в банках, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций и в страховых (перестраховочных) организациях осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан в пределах своей компетенции:
разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом стандарты бухгалтерского учета и методические рекомендации к ним для банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций;
разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, устанавливающие перечень, формы, сроки представления финансовой отчетности банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также их аффилированными лицами, страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами, в соответствии с требованиями настоящего Закона;
разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, а также план счетов бухгалтерского учета для банков;
разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом нормативные правовые акты по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности для организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций;
осуществляет контроль и надзор за соблюдением банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций и страховыми (перестраховочными) организациями стандартов бухгалтерского учета, планов счетов бухгалтерского учета и нормативных правовых актов по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
Статья 4. Стандарты бухгалтерского учета и план счетов бухгалтерского
учета
1. Стандарты бухгалтерского учета устанавливают общие правила и методы ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности.
2. План счетов бухгалтерского учета представляет собой систематизированный перечень синтетических счетов бухгалтерского учета.
Статья 5. Цель бухгалтерского учета и финансовой отчетности
Целью бухгалтерского учета и финансовой отчетности является обеспечение инвесторов, работников, заимодателей, поставщиков, покупателей, государственных органов и других пользователей (далее - пользователи) полной и достоверной информацией о финансовом положении, результатах деятельности и изменениях в финансовом положении организаций и предпринимателей.".

4. Банктерде және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жүйесiн реттеудi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi өз құзыретi шегiнде:
банктер, банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшiн бухгалтерлiк есепке алу стандарттарын және оларға әдiстемелiк ұсынымдарды әзiрлейдi және уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша бекiтедi;
осы Заңның талаптарына сәйкес банктердiң, банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың, сондай-ақ олардың аффилирлендiрiлген тұлғалары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерiнiң қаржылық есеп беруiнiң мерзiмiн, тiзбесiн, нысандарын белгiлейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi;
банктер үшiн бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ бухгалтерлiк есепке алу шоттарының жоспарын әзiрлейдi және бекiтедi;
банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшiн бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi басқа да нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша бекiтедi;
банктердiң, банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бухгалтерлiк есепке алу стандарттарын, бухгалтерлiк есепке алу шоттарының жоспарын және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтік құқықтық актiлердi орындауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады.
4-бап. Бухгалтерлiк есепке алу стандарттары мен бухгалтерлiк есепке алу шоттарының жоспары
1. Бухгалтерлiк есепке алу стандарттары бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзудiң және қаржылық есеп берудi жасаудың жалпы ережелерi мен әдiстерiн белгiлейдi.
2. Бухгалтерлiк есепке алу шоттарының жоспары бухгалтерлiк есеп берудiң жүйеленген синтетикалық шоттардың жүйеленген тiзбесi болып табылады.
5-бап. Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп берудiң мақсаттары
Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп берудiң мақсаты инвесторларды, қызметкерлердi, заем берушiлердi, жабдықтаушыларды, сатып алушыларды, мемлекеттiк органдарды және басқа да пайдаланушыларды (бұдан әрi - пайдаланушылар) ұйымдар мен кәсiпкерлердiң қаржылық жағдайы, қызметiнiң нәтижелерi мен қаржылық жағдайындағы өзгерiстерi туралы толық және шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.".

8. Дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Основные принципы и качественные характеристики
бухгалтерского учета и финансовой отчетности
1. Основными принципами ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности являются начисление и непрерывность.
Принцип начисления обеспечивается признанием результатов операций, а также событий, не являющихся результатом хозяйственной деятельности организации или предпринимателя, но оказывающих влияние на их финансовое положение (далее - операции и события), по факту их совершения независимо от времени оплаты.
Непрерывность обеспечивается условием того, что организация или предприниматель будет продолжать свою деятельность в будущем в течение неопределенного времени. При этом, организация или предприниматель не имеет намерения и не нуждается в ликвидации или существенном сокращении масштабов своей деятельности.
2. С целью получения полезной для пользователей информации при принятии ими экономических решений, к финансовой отчетности предъявляются качественные характеристики понятности, уместности, надежности и сопоставимости.
Понятность достигается представлением информации, которая должна быть доступной для понимания пользователями.
Уместность обеспечивается представлением информации, являющейся существенной и необходимой пользователям при принятии экономических решений.
Надежность достигается представлением полной, а также достоверной информации, в которой отсутствуют искажения и ошибки.
Сопоставимость обеспечивается представлением информации за отчетный и предыдущий периоды. При этом информация за отчетный период должна быть сопоставима с информацией за предыдущие периоды и с соответствующей информацией других организаций и предпринимателей.".
9. Заголовок Главы II изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Система бухгалтерского учета, бухгалтерская документация и внутренний контроль организаций и предпринимателей".
10. В статье 6:
1) заголовок статьи дополнить словами "организаций и предпринимателей";
2) пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Бухгалтерский учет представляет собой систему сбора, регистрации и обобщения информации об операциях и событиях организаций и предпринимателей, регламентированную стандартами бухгалтерского учета и нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, а также учетной политикой организации или предпринимателя.
2. Учетная политика представляет собой принципы, основы, условия, правила и практику, принятые организацией или предпринимателем для ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности в соответствии со стандартами бухгалтерского учета, планом счетов бухгалтерского учета и нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, исходя из потребностей организации или предпринимателя и
особенностей их деятельности.";

8. Мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп берудiң негiзгi принциптерi мен сапалық сипаттамалары
1. Бухгалтерлiк есепке алуды жүргізу мен қаржылық есеп берудi жасаудың негiзгi принциптерi есептеу және үздiксiздiк болып табылады.
Есептеу принципi ұйымның немесе кәсiпкердiң шаруашылық қызметiнiң нәтижесi болып табылмайтын, бiрақ төлеу уақытына қарамастан оларды жасау фактiсi бойынша олардың қаржылық жағдайына әсер ететiн операциялардың, сондай-ақ оқиғалардың (бұдан әрi - операциялар мен оқиғалар) нәтижелерiн танумен қамтамасыз етiледi.
Үздiксiздiк ұйым немесе кәсiпкер болашақта өз қызметiн белгiсiз уақыт iшiнде жалғастыратындығы шартымен қамтамасыз етiледi. Бұл ретте, ұйым немесе кәсіпкер өз қызметiнiң ауқымын жою немесе елеулi қысқарту ниетiн көздемейдi және оны қажет етпейдi.
2. Пайдаланушылар үшiн пайдалы ақпаратты алу мақсатында қаржылық есеп беруге ұғынымдылық, орындылық, сенiмділік және салыстырмалылық сапалық сипаттамалар талаптары қойылады.
Ұғынымдылыққа пайдаланушылар түсiну үшiн түсiнiктi болуы тиiс ақпарат ұсыну арқылы қол жеткiзіледi.
Орындылық экономикалық шешiмдердi қабылдау кезiнде пайдаланушыларға маңызды және қажеттi болып табылатын ақпараттар ұсыну арқылы қамтамасыз етiледi.
Сенiмдiлiкке бұрмалау мен қателерi жоқ толық, сондай-ақ шынайы ақпаратты ұсынумен қол жеткiзiледi.
Салыстырмалылық есептi және өткен кезеңдер үшiн ақпарат ұсынумен қамтамасыз етiледi. Бұл ретте, есептi кезең үшiн ақпарат өткен кезеңнiң ақпаратымен және басқа ұйымдар мен кәсiпкерлердiң тиiстi ақпаратымен сәйкес келуi тиiс.".
9. II тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ұйымдар мен кәсіпкерлердің бухгалтерлік есепке алу жүйесi, бухгалтерлiк құжаттамасы және iшкi бақылау".
10. 6-бапта:
1) баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұйымдар мен кәсiпкерлердiң бухгалтерлiк есепке алу жүйесi";
2) 1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бухгалтерлiк есепке алу стандарттарымен және бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру жөніндегі нормативтік құқықтық актiлермен, сондай-ақ ұйымның немесе кәсiпкердiң есеп саясатымен регламенттелетiн ұйымдар мен кәсiпкерлердiң операциялары және оқиғалары туралы ақпаратты жинау, тіркеу және қорыту жүйесi.
2. Есеп саясаты ұйымның немесе кәсiпкердiң қажеттілiктерiн және олардың қызметтерiнiң ерекшелiктерiн ескере отырып, бухгалтерлiк есепке алу стандарттарына, бухгалтерлiк есепке алу шоттарының жоспарына және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзу және қаржылық есеп берудi жасау үшiн ұйым немесе кәсiпкер қабылдаған принциптердi, негiздердi, шарттарды және практиканы бiлдiредi.";

3) пункт 3 исключить;
4) в пункте 4:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. Все операции и события организаций и предпринимателей отражаются
в системе бухгалтерского учета, при этом должно обеспечиваться:";
подпункт 1) дополнить словами "и событий";
в подпункте 2) слова "хозяйственных операций" заменить словами
"операций и событий";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) приведение в соответствие синтетического (итогового) учета с
аналитическим (детальным) учетом по состоянию на первое число каждого
месяца.";
5) пункты 5 и 6 исключить;
6) пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Операции и события организаций и предпринимателей в обязательном порядке отражаются на синтетических счетах способом двойной записи в соответствии с планом счетов бухгалтерского учета. Порядок ведения аналитического учета операций и событий устанавливается руководством или предпринимателем в соответствии с потребностями организации или предпринимателя.";
7) дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Все организации и предприниматели, действующие на территории Республики Казахстан, обеспечивают ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности на государственном и (или) русском языках.".
11. Дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Бухгалтерская документация
1. Бухгалтерская документация включает в себя первичные документы, регистры бухгалтерского учета, финансовую отчетность и учетную политику.
2. Бухгалтерские записи должны производиться на основании первичных документов. Первичные документы - документы, которые фиксируют факт совершения операции или события. Электронный образ первичного документа имеет силу первичного документа, оформленного на бумажном носителе.
3. Формы или требования к первичным документам, применяемым для оформления операций или событий, утверждаются уполномоченным органом и (или) Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с их компетенцией.
4. Первичные документы, как на бумажных, так и на электронных носителях информации, формы или требования к которым не утверждены уполномоченным органом и (или) Национальным Банком Республики Казахстан, разрабатываются организациями и предпринимателями самостоятельно и должны содержать следующие обязательные реквизиты:
наименование документа (формы);
дату составления;
наименование организации или фамилия и инициалы предпринимателя, от имени которых составлен документ;
содержание операции или события;
единицы измерения операции или события (в количественном и стоимостном выражении);
наименование должностей, фамилия, имя, отчество и личные подписи лиц, ответственных за совершение операции (подтверждение события) и правильность ее (его) оформления.
В зависимости от характера операции или события, требований нормативных правовых актов и способа обработки учетной информации в первичные документы могут быть включены дополнительные реквизиты.

3) 3-тармақ алынып тасталсын:
4) 4-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ұйымдар мен кәсiпкерлердiң барлық операциялары мен оқиғалары бухгалтерлiк есепке алу жүйесiнде көрiнiс табады, бұл ретте:";
1) тармақшада "операцияларын" деген сөзден кейiн "және оқиғаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "шаруашылық операцияларының" деген сөздер "операциялар мен оқиғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әрбiр айдың бiрiншi күнiндегi жағдай бойынша синтетикалық (жиынтық) есептi талдамалы (егжей-тегжейлi) есепке сәйкес келтiрудi қамтамасыз етуi тиiс.";
5) 5 және 6-тармақтар алынып тасталсын;
6) 7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ұйымдар мен кәсiпкерлердiң операциялары мен оқиғалары мiндеттi түрде бухгалтерлiк есепке алудың шоттар жоспарына сәйкес қосарлы жазу әдiсiмен синтетикалық шоттарда көрсетiледi. Операциялар мен оқиғалардың талдамалы есебiн жүргiзудiң тәртiбiн ұйымның немесе кәсiпкердiң қажеттіліктерiне сәйкес басшылық немесе кәсiпкер белгiлейдi.";
7) мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтiн барлық ұйымдар мен кәсiпкерлер мемлекеттiк және (немесе) орыс тiлдерiнде бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзудi және қаржылық есеп берудi жасауды қамтамасыз етедi.".
11. Мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Бухгалтерлiк құжаттама
1. Бухгалтерлiк құжаттама бастапқы құжаттарды, бухгалтерлiк есепке алудың тiркелiмдерiн, қаржылық есеп берудi және есеп саясатын қамтиды.
2. Бухгалтерлiк жазбалар бастапқы құжаттар негiзiнде жүргiзiлуi тиiс. Бастапқы құжаттар - операциялардың жасалуы немесе оқиғалар фактiсiн тiркейтiн құжаттар. Бастапқы құжаттың электрондық үлгiсінің қағаз түрiнде ресiмделген бастапқы құжаттық күшi болады.
3. Операциялар мен оқиғаларды ресiмдеу үшiн қолданылатын бастапқы құжаттарға арналған нысандар немесе оларға қойылатын талаптарды өздерiнiң құзыретiне сәйкес уәкiлеттi орган және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi бекітедi.
4. Уәкiлеттi орган және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi нысандарын немесе оларға қойылатын талаптарды бекiтпеген, қағаз түрiндегi және электрондық ақпарат көздерiндегi бастапқы құжаттарды ұйымдар және кәсiпкерлер дербес әзiрлейдi және оларда мынадай деректемелер мiндеттi түрде қамтылуы тиiс:
құжаттың атауы (нысандар);
жасалу күнi;
оның атынан құжат жасалған ұйымның атауы немесе кәсiпкердің тегi және аты-жөнi;
операцияның немесе оқиғаның мазмұны;
операцияның немесе оқиғаның өлшем бiрлiктерi (сандық және құндық көрсеткiштерде);
операциялардың жасалуы (оқиғаның расталуы) және оларды ресiмдеудiң дұрыстығы үшiн жауапты тұлғалар лауазымдарының атауы, аты-жөнi және жеке қолдары.
Операцияның немесе оқиғаның сипатына, нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарына және есепке алу ақпаратын өңдеу тәсiлiне қарай бастапқы құжаттарға қосымша деректемелер енгiзiлуi мүмкiн.

5. Первичные документы должны быть составлены в момент совершения операции или события либо непосредственно после их окончания.
6. Информация, содержащаяся в принятых к учету первичных документах, накапливается и систематизируется в подготовленных ручным способом либо с помощью компьютеризированной системы регистрах бухгалтерского учета (карточки, таблицы, ведомости, журналы-ордера, главная и другие книги, а также иные бухгалтерские документы), формы которых или требования к ним утверждаются уполномоченным органом и (или) Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с их компетенцией.
Данные регистров бухгалтерского учета в сгруппированном виде переносятся в финансовую отчетность.
7. При составлении первичных документов и регистров бухгалтерского учета на электронных носителях информации, организации и предприниматели должны изготовить копии таких документов на бумажных носителях для других участников операций, а также по требованию государственных органов, которым такое право требования предоставлено в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Внесение исправлений в кассовые и банковские первичные документы не допускается. В остальные первичные документы исправления могут вноситься лишь по согласованию с участниками операций, что должно быть подтверждено подписями тех же лиц, которые подписали документы с указанием даты внесения исправлений.".
12. В статье 7:
1) пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Орган (должностное лицо), который в соответствии с законодательством и уставом организации осуществляет текущее руководство и ведение дел (далее - руководство):
формирует учетную политику организации;
обеспечивает организацию бухгалтерского учета.
Учетная политика организации утверждается в порядке, установленном законодательством и уставом организации.";
2) в пункте 2:
в абзаце первом слово "Руководитель" заменить словом "Руководство";
в подпункте 3) слово "фирме" заменить словом "организации";
3) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Лица, уполномоченные вести бухгалтерский учет и составлять финансовую отчетность организации в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, а также предприниматели осуществляют ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности, соблюдают положения настоящего Закона, стандартов бухгалтерского учета, плана счетов бухгалтерского учета и нормативных правовых актов по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, а также учетной политики организации или предпринимателя.".
13. В статье 8:
1) в заголовке слова "и внешний" исключить;

5. Бастапқы құжаттар операция жасалған немесе оқиға болған не олар тiкелей аяқталған сәтiнде жасалуы тиiс.
6. Есепке алуға қабылданған бастапқы құжаттарда қамтылған ақпарат қолмен дайындалған түрде не бухгалтерлiк есепке алу тiркелiмдерiнде (карточкалар, кестелер, тiзiмдемелер, журналдар-ордерлер, бас және басқа да кiтаптар, сондай-ақ өзге де бухгалтерлiк құжаттар), нысандары немесе оларға қойылатын талаптарды уәкiлеттi орган және (немесе) өздерiнiң құзыретiне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi бекiтетiн, компьютерлендірілген жүйенiң көмегiмен жинақталады және жүйелендiрiледi.
Бухгалтерлiк есепке алу тiркелiмiнiң деректерi топтастырылған түрде қаржылық есеп беруге көшiрiледi.
7. Бухгалтерлiк есепке алудың бастапқы құжаттары мен тiркелiмдерi ақпараттың электрондық көздерiнде жасаған кезде, ұйымдар мен кәсiпкерлер операциялардың басқа қатысушылары үшiн, сондай-ақ осындай талап ету құқығы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берiлген мемлекеттiк органдардың талаптары бойынша осындай құжаттардың қағаз түрiндегi көшiрмелерiн дайындауға мiндеттi.
8. Кассалық және банктiк бастапқы құжаттарға түзетулер енгiзуге жол
берiлмейдi. Қалған бастапқы құжаттарға түзетулер тек түзетулердi енгiзу
күнi көрсетiлiп, құжатқа қол қойған тұлғалардың қолдарымен расталуы тиiс
операциялардың қатысушыларымен келiсiм бойынша ғана енгiзiле алады.".
12. 7-бапта:
1) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңдарға және ұйымның жарғысына сәйкес ағымдағы басшылықты және
іс жүргiзудi (бұдан әрi - басшылық) жүзеге асыратын орган (лауазымды
тұлға):
ұйымның есеп саясатын қалыптастырады;
бухгалтерлiк есепке алудың ұйымдастырылуын қамтамасыз етедi.
Ұйымның есеп саясаты заңдарда және ұйымның жарғысында белгiленген
тәртiппен бекiтiледi.";
2) 2-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "Басшы" деген сөз "Басшылық" деген сөзбен
ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "фирмаға" деген сөз "ұйымға" деген сөзбен
ауыстырылсын;
3) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес ұйымның бухгалтерлiк есепке алуын жүргiзуге және қаржылық есеп берудi дайындауына уәкiлеттiк берiлген тұлғалар, сондай-ақ кәсiпкерлер ұйымның бухгалтерлiк есепке алуын жүргізудi және қаржылық есеп берудi дайындауды жүзеге асырады, осы Заңның ережелерiн, бухгалтерлік есепке алу стандарттарын, бухгалтерлiк есепке алу шоттарының жоспарын және бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ ұйымның және кәсiпкердiң есеп саясатын сақтайды.".
13. 8-бапта:
1) тақырыбындағы "және сыртқы" деген сөздер алынып тасталсын;

2) пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Организации для обеспечения соблюдения законодательства по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, учетной политики организации, эффективного проведения операций, включая меры по сохранности активов, предотвращению и выявлению случаев хищения и ошибок при ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности вправе организовывать внутренний контроль.
2. Организацию внутреннего контроля обеспечивает руководство
организации.";
3) в пункте 3 слово "Субъект" заменить словами "Организации, кроме
государственных учреждений,";
4) пункт 4 исключить;
5) пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Внутренний контроль государственных учреждений проводится
уполномоченными органами в соответствии с их компетенцией, предусмотренной
законодательством Республики Казахстан".
14. В статье 9:
1) в пункте 1 слова "Руководитель субъекта" заменить словами
"Руководство организации";
2) в пункте 2:
слова "Субъект, использующий" заменить словами "Организация,
использующая";
слово "должен" заменить словом "должна";
дополнить словами "в соответствии с законодательством Республики
Казахстан.".
15. В статье 10:
1) пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Содержание первичных документов и регистров бухгалтерского учета
является коммерческой тайной, доступ к которым предоставляется лишь лицам,
которые имеют разрешение руководства организации или предпринимателя, или
должностным лицам государственных органов в соответствии с их
компетенцией, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.";
2) в пункте 2:
слова "Аудиторы и другие лица" заменить словом "Лица";
слова "учетно-бухгалтерской информации" заменить словами "указанным
документам";
слово "указанную" заменить словами "имеющуюся в них";
после слов "без согласия" дополнить словом "их".
16. Статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Хранение бухгалтерской документации
Организации и предприниматели обязаны хранить первичные документы,
регистры бухгалтерского учета на бумажных и (или) на электронных
носителях, финансовую отчетность, учетную политику, программы электронной
обработки учетных данных в течение периода, установленного
законодательством Республики Казахстан.".
17. Заголовок Главы III изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Элементы финансовой отчетности".
18. Статью 12 исключить.
19. Статьи 13, 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Элементы финансовой отчетности
1. Элементами финансовой отчетности, связанными с оценкой финансового положения, являются активы, обязательства и собственный капитал.

2) 1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұйымдар бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру жөнiндегі заңдардың, ұйымның есепке алу саясатының сақталуын, активтердi сақтауды, бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп берудi жүргiзу кезінде ұрлану және жаңсақтық жәйттерiн болдырмау және анықтау жөнiндегi шараларды қоса алғанда, операциялардың тиімдi жүргiзiлуiн қамтамасыз етуге арналған ішкi
бақылауды ұйымдастыруға құқығы бар.
2. Iшкi бақылауды ұйымдастыруды ұйымның басшылығы қамтамасыз етедi.";
3) 3-тармақтағы "субъектiнiң" деген сөз "мемлекеттiк мекемелерден
басқа ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 4-тармақ алынып тасталсын;
5) 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік мекемелердегі ішкі бақылауды уәкілетті органдар
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген олардың құзыретiне сәйкес
жүргiзедi.".
14. 9-бапта:
1) 1-тармақтағы "Субъект басшысы" деген сөздер "Ұйым басшылығы" деген
сөздермен ауыстырылсын:
2) 2-тармақта:
"субъект" деген сөз "ұйым" деген сөзбен ауыстырылсын;
"пайдаланушы ұйым" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын.
15. 10-бапта:
1) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бухгалтерлік есепке алудың бастапқы құжаттары мен тiркелiмдерiнiң
мазмұны ұйым басшылығының немесе кәсiпкердiң рұқсаты бар тұлғаларға немесе
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген олардың құзыретiне сәйкес
мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларына ғана қол жеткiзу рұқсат
етiлетiн коммерциялық құпия болып табылады.";
2) 2-тармақта:
"аудиторлар және басқа адамдар" деген сөздер "тұлғалар" деген сөзбен
ауыстырылсын;
"Есептік-бухгалтерлiк ақпаратқа" деген сөздер "Көрсетiлген
құжаттарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"аталған" деген сөз "ондағы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"иесiнiң" деген сөздiң алдынан "оның" деген сөзбен толықтырылсын.
16. 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Бухгалтерлiк құжаттаманы сақтау
Ұйымдар мен кәсiпкерлер қағаздағы және (немесе) электрондық
көздердегi бухгалтерлік есепке алудың бастапқы құжаттарын, тiркелiмдерiн,
қаржылық есеп берудi, есеп саясатын, өңделген есепке алу деректерiн
электрондық өңдеу бағдарламасын Қазақстан Республикасының заңдарында
белгiленген кезең iшiнде сақтауға міндетті.".
17. III тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қаржылық есеп берудiң элементтерi".
18. 12-бап алынып тасталсын.
19. 13, 14, 15 және 16-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Қаржылық есеп берудiң элементтерi
1. Қаржылық жағдайды бағалаумен байланысты қаржылық есеп берудiң элементтерi активтер, мiндеттемелер және өз капиталы болып табылады.

2. Элементами финансовой отчетности, непосредственно связанными с оценкой результатов финансово-хозяйственной деятельности, являются доходы и расходы.
Статья 14. Оценка элементов финансовой отчетности
1. Оценка элементов финансовой отчетности - определение денежных сумм, по которым данные элементы признаются и фиксируются в бухгалтерском учете и финансовой отчетности. Методы и порядок применения оценок устанавливаются стандартами бухгалтерского учета и нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
2. Элементы финансовой отчетности оцениваются и отчеты по ним ведутся в национальной валюте.
3. Операции в иностранной валюте учитываются в тенге с применением рыночного курса обмена валют в порядке, установленном стандартами бухгалтерского учета и нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
Статья 15. Учет элементов финансовой отчетности
Методы учета и порядок признания элементов финансовой отчетности устанавливаются стандартами бухгалтерского учета и нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
Статья 16. Финансовая отчетность
1. Финансовая отчетность представляет собой информацию о финансовом положении, результатах деятельности и изменениях в финансовом положении организаций и предпринимателей.
2. Финансовая отчетность, за исключением отчетности государственных учреждений, включает в себя:
1) бухгалтерский баланс;
2) отчет о доходах и расходах;
3) отчет о движении денег;
4) отчет об изменениях в собственном капитале;
5) информацию об учетной политике и пояснительную записку.
Финансовая отчетность может дополняться другими материалами в соответствии с требованиями стандартов бухгалтерского учета и нормативных правовых актов по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
Порядок составления финансовой отчетности устанавливается стандартами бухгалтерского учета и нормативными правовыми актами по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
3. Объем, формы и порядок составления финансовой отчетности государственных учреждений определяются уполномоченным органом, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
4. Упрощенная форма ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности определяется стандартами бухгалтерского учета, утвержденными уполномоченным органом по согласованию с центральным исполнительным органом Республики Казахстан, обеспечивающим налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством.
Финансовая отчетность по упрощенной форме составляется организациями и предпринимателями, являющимися в соответствии с законодательством Республики Казахстан субъектами малого предпринимательства, кроме тех, которые занимаются производством, переработкой и реализацией подакцизной продукции (за исключением розничной реализации алкогольной и табачной продукции).

2. Қаржылық-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерiн бағалаумен тiкелей байланысты қаржылық есеп берудiң элементтерi кiрiстер мен шығыстар болып табылады.
14-бап. Қаржылық есеп берудiң элементтерін бағалау
1. Қаржылық есеп берудiң элементтерiн бағалау - ақша сомасын анықтау, ол бойынша осы элементтер бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беруде танылады және тiркеледi. Бағалауды қолдану әдiстерi мен тәртiбi бухгалтерлiк есепке алу стандарттарында және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актілерде белгiленедi.
2. Қаржылық есеп берудiң элементтерi ұлттық валютада бағаланады және олар бойынша есеп берулер жүргiзiледi.
3. Шетел валютасындағы операциялар бухгалтерлiк есепке алу стандарттарында және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актілерде белгiленген тәртiппен, валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданылып, теңгемен есептеледi.
15-бап. Қаржылық есеп беру элементтерiн есепке алу Қаржылық есеп беру элементтерiн танудың әдiстерi мен тәртiбi бухгалтерлiк есепке алу стандарттарымен және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленедi.
16-бап. Қаржылық есеп беру
1. Қаржылық есеп беру ұйымдар мен кәсiпкерлердiң қаржылық жағдайы,
қызметiнiң нәтижелерi және қаржылық жағдайындағы өзгерiстер туралы
ақпаратты бiлдiредi.
2. Мемлекеттiк мекемелердiң есеп беруiн қоспағанда, қаржылық есеп
беру мыналарды қамтиды:
1) бухгалтерлiк баланс;
2) кiрiстер мен шығыстар туралы есеп;
3) ақша қозғалысы туралы есеп;
4) өз капиталындағы өзгерiстер туралы есеп;
5) есеп саясаты туралы ақпаратты және түсiндiрме жазбаны.
Бухгалтерлiк есепке алу стандарттарының және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарына сәйкес қаржылық есеп беру басқа да материалдармен толықтырылуы мүмкiн.
Қаржылық есеп берудi жасаудың тәртiбi бухгалтерлiк есепке алу стандарттарымен және бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленедi.
3. Мемлекеттiк мекемелердiң қаржылық есеп беруiнiң көлемi, нысандары және тәртiбi егер Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, уәкiлетті орган анықтайды.
4. Бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзудiң және қаржылық есеп берудi жасаудың оңайлатылған нысаны, мемлекет алдындағы салық мiндеттемелерiнiң орындалуына салық бақылауын қамтамасыз ететiн Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органымен келiсiм бойынша уәкiлеттi орган бекiткен бухгалтерлiк есепке алу стандарттарымен анықталады.
Оңайлатылған нысан бойынша қаржылық есеп беруді акцизделетiн өнiмдердi өндiрумен, өңдеумен және сатумен (алкогольдiк және темекi бұйымдарын бөлшек саудада сатуды қоспағанда) айналысатындардан басқа, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын ұйымдар және кәсiпкерлер жасайды.

5. Финансовая отчетность подписывается руководством и главным бухгалтером (бухгалтером) организации или предпринимателем.
Финансовая отчетность организаций, в которых бухгалтерский учет ведется специализированной бухгалтерской организацией или бухгалтером-специалистом, подписывается руководством организации, а также руководством специализированной бухгалтерской организации или бухгалтером-специалистом.".
20. Дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Консолидированная отчетность
Организации, имеющие дочерние организации, кроме финансовой
отчетности по деятельности основной организации, обязаны составлять и
представлять консолидированную годовую финансовую отчетность в
соответствии со стандартами бухгалтерского учета.".
21. В пункте 2 статьи 17:
слова "созданного субъекта" заменить словами "созданной организации
или предпринимателя";
слово "его" заменить словом "их".
22. В статье 18:
1) в пункте 1:
слово "Субъекты" заменить словами "Организации и предприниматели";
абзац третий дополнить словами "в органах статистики";
2) в пункте 2 слово "Субъекты" заменить словами "Организации и
предприниматели";
3) дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Представление консолидированной годовой финансовой отчетности производится в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи.".
23. Статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Ответственность за нарушение законодательства о
бухгалтерском учете и финансовой отчетности
Нарушение законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности влечет ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу со дня его опубликования, за исключением пункта 6 статьи 1 настоящего Закона, вводимого в действие:
с 1 января 2003 года для отдельных организаций, определяемых в
порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
с 1 января 2004 года для предпринимателей и иных организаций.
Предпринимателям и организациям, указанным в абзаце третьем настоящей
статьи, не запрещается руководствоваться пунктом 6 статьи 1 настоящего
Закона с 1 января 2003 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

5. Қаржылық есеп беруге ұйымның басшылығы немесе бас бухгалтерi (бухгалтерi) немесе кәсiпкер қол қояды.
Бухгалтерлiк есепке алуды мамандандырылған бухгалтерлiк ұйым немесе
маман бухгалтер жүргiзетiн ұйымдардың қаржылық есеп беруiне ұйымның
басшылығы, сондай-ақ мамандандырылған бухгалтерлiк ұйымның басшылығы
немесе маман бухгалтер қол қояды.".
20. Мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
"16-1-бап. Бiрiктiрiлген есеп беру
Еншiлес ұйымдары бар ұйымдар негiзгi ұйымның қызметi бойынша қаржылық
есеп берудi қоспағанда, бухгалтерлiк есепке алу стандарттарына сәйкес
бiрiктiрiлген жылдық қаржылық есеп берудi жасауға және ұсынуға мiндеттi.".
21. 17-баптың 2-тармағында:
"субъект" деген сөз "ұйым немесе кәсiпкер" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"оның" деген сөз "олардың" деген сөзбен ауыстырылсын.
22. 18-бапта:
1) 1-тармақта:
"Субъектiлер" деген сөз "Ұйымдар мен кәсiпкерлер" деген сөздермен
ауыстырылсын;
үшiншi абзацтағы "тiркелген жерiнде" деген сөздер "тiркелген жерiндегi статистика органдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-тармақта "Субъектiлер" деген сөз "Ұйымдар мен кәсiпкерлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Бiрiктiрiлген жылдық қаржылық есеп берудi ұсыну осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес жүргiзiледi.".
23. 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы заңдарды бұзғандығы үшiн жауапкершiлiк
Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңдарын бұзу Қазақстан Республикасының заң актілерiмен көзделген жауапкершiлiкке әкеліп соқтырады.".
2-бап. Осы Заң:
Қазақстан Республикасының Yкiметi белгілеген тәртiппен анықталатын
жекелеген ұйымдар үшiн 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап;
кәсiпкерлер мен өзге ұйымдар үшiн 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап
қолданысқа енгiзiлетiн осы Заңның 1-бабының 6-тармағын қоспағанда,
жарияланған күнiнен бастап күшiне енгiзiледi.
Осы баптың үшінші абзацында көрсетілген кәсіпкерлер мен ұйымдарға
2003 жылғы 1 қаңтардан бастап осы Заңның 1-бабының 6-тармағын басшылыққа
алуға тыйым салынбайды.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.