Об утверждении Правил ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2012 года № 725. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/144.
В соответствии с подпунктом 24-6) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 725
Правила
ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» и определяют порядок ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте и содержащихся в неволе.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ловчие хищные птицы, используемые на охоте – беркут, сокол и ястреб;
2) краткосрочная передержка – содержание ловчих хищных птиц в неволе на срок не более 10 календарных дней;
3) паспорт – документ, удостоверяющий законность постоянного содержания ловчей хищной птицы и ее регистрацию, изготавливаемый республиканской ассоциацией общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства (далее – ассоциация).
3. Ловчие хищные птицы, используемые на охоте, содержащиеся в неволе на территории Республики Казахстан, подлежат учету и регистрации в ассоциации, кроме временно ввезенных на срок до трех месяцев или находящихся на краткосрочной передержке.

Аңшылықта пайдаланылатын аушы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу және тiркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 маусымдағы № 725 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/144 бұйрығын қараңыз.
«Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 8-бабының 24-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Аңшылықта пайдаланылатын аушы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу және тiркеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 01 маусымдағы
№ 725 қаулысымен
бекітілген
Аңшылықта пайдаланылатын аушы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу және тiркеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Аңшылықта пайдаланылатын аушы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу және тiркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және аңшылықта пайдаланылатын және қолда ұсталатын аушы жыртқыш құстарды есепке алу және тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аңшылықта пайдаланылатын аушы жыртқыш құстар – аңшылықта пайдаланылатын бүркіт, сұңқар және қырғи;
2) қысқа мерзімді қолда ұстай тұру – аушы жыртқыш құстарды 10 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде қолда ұстай тұру;
3) паспорт – аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығы (бұдан әрі – қауымдастық) дайындайтын аушы жыртқыш құстардың тұрақты түрде қолда ұсталуының заңдылығы мен оның тіркелуін куәландыратын құжат.
3. Қазақстан Республикасының аумағында қолда ұсталатын, аңшылықта пайдаланылатын аушы жыртқыш құстар үш айға дейінгі мерзімге уақытша әкелінген немесе қысқа мерзімді уақытша қолда ұстауда тұрған құстардан басқа, қауымдастықта есепке алынуға және тіркелуге жатады.

2. Порядок ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
4. Ведение учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте, осуществляется ассоциацией.
5. Для учета и регистрации ловчей хищной птицы представляются:
1) заявление физического или юридического лица по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием вида ловчей хищной птицы, ее пола, года рождения, цели содержания в неволе, предполагаемого периода содержания, места и способа приобретения ловчей хищной птицы, наличия колец или микрочипов, паспортных данных и адреса заявителя;
2) документы, подтверждающие законность приобретения ловчей хищной птицы (копии разрешения на изъятие, договора купли-продажи, квитанции и (или) платежного документа) и паспорт ловчей хищной птицы, оформленный на имя прежнего владельца;
3) копия удостоверения охотника;
4) копия удостоверения личности или паспорта физического лица и (или) свидетельства о регистрации юридического лица.
6. Оформление паспортов ловчих хищных птиц, выведенных в неволе и находящихся по месту рождения, производится до окончания календарного года рождения, но не позднее начала охоты с ними.
7. Ассоциация сверяет на соответствие вида (пола, возраста) и описания ловчих хищных птиц, их меток, на наличие условий для содержания ловчих хищных птиц. Ловчие хищные птицы для постоянного содержания должны быть помечены несъемными кольцами либо микрочипами.
8. В случаях отсутствия меток у ловчих хищных птиц, ассоциация организует мечение микрочипами.
9. Регистрация ловчей хищной птицы не производится в случаях незаконного изъятия или приобретения.
10. Паспорт ловчей хищной птицы, оформленный согласно приложению 2 к настоящим Правилам, выдается ассоциацией в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации заявления.
11. На каждую ловчую хищную птицу заполняется карточка учета ловчей хищной птицы по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. Сведения о ловчей хищной птице и ее владельце заносятся в журнал регистрации ловчих хищных птиц по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
13. В случае использования зарегистрированной ловчей хищной птицы для охоты, в удостоверении охотника осуществляется запись с указанием вида ловчей хищной птицы, номера кольца или микрочипа, номера паспорта.
14. В случае выпуска в природу ловчей хищной птицы, составляется акт о выпуске ловчей хищной птицы по местожительству владельца с участием представителей территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и ассоциации.

2. Аңшылықта пайдаланылатын аушы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу және тiркеу тәртібі
4. Аңшылықта пайдаланылатын аушы жыртқыш құстарды есепке алу мен тіркеу жүргізуді қауымдастық жүзеге асырады.
5. Аушы жыртқыш құсты есепке алу және тіркеу үшін:
1) аушы жыртқыш құстың түрі, оның жынысы, туған жылы, қолда ұсталу мақсаты, қолда ұстаудың болжамды кезеңі, аушы жыртқыш құстың сатып алынған жері және тәсілі, сақиналарының немесе микрочиптерінің болуы, өтініш берушінің паспорттың деректері мен мекенжайы көрсетілген, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жеке немесе заңды тұлғаның өтініші;
2) аушы жыртқыш құстың сатып алыну заңдылығын растайтын құжаттар (алуға рұқсаттың, сатып алу-сату шартының, түбіртектің және (немесе) төлем құжатының көшірмелері) және бұрынғы иесінің атына ресімделген аушы жыртқыш құстың паспорты;
3) аңшы куәлігінің көшірмесі;
4) жеке тұлғаның жеке куәлігінің немесе паспортының және (немесе) заңды тұлғаны тіркеу туралы куәліктің көшірмесі беріледі.
6. Қолда ұсталған және шыққан жерінде тұратын аушы жыртқыш құстардың паспорттарын ресімдеу дүниеге келген күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін, бірақ олармен аң аулау басталудан кешіктірілмей жүргізіледі.
7. Қауымдастық аушы жыртқыш құстар түрінің (жынысының, жасының) сәйкестігін және олардың сипаттамасын, оларға салынған ендерді, аушы жыртқыш құстарды бағып-күту жағдайының болуын тексереді. Аушы жыртқыш құстар тұрақты түрде қолда ұстау үшін алынбайтын сақиналармен немесе микрочиптермен белгіленуі тиіс.
8. Аушы жыртқыш құстарда ен болмаған жағдайда қауымдастық микрочиптермен ен салуды ұйымдастарды.
9. Аушы жыртқыш құсты тіркеу ол заңсыз олжаланған немесе сатып алынған жағдайларда жүргізілмейді.
10. Аушы жыртқыш құстың осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ресімделген паспортын қауымдастық өтініш тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде береді.
11. Әрбір аушы жыртқыш құсқа, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аушы жыртқыш құсты есепке алу карточкасы толтырылады.
12. Аушы жыртқыш құс пен оның иесі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аушы жыртқыш құстарды тіркеу журналына енгізіледі.
13. Тіркелген аушы жыртқыш құс аңшылық үшін пайдаланылған жағдайда аушы жыртқыш құстың түрі, сақинаның немесе микрочиптің нөмірі, паспортының нөмірі көрсетіліп, аңшы куәлігіне жазба жүзеге асырылады.
14. Аушы жыртқыш құс табиғатқа жіберілген жағдайда жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ведомстволық уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшелері мен қауымдастық өкілдерінің қатысуымен иесінің тұрғылықты жер бойынша аушы жыртқыш құсты босату туралы акт жасалады.

15. При потере и (или) гибели ловчей хищной птицы ее владелец в течение 3 (трех) рабочих дней самостоятельно оформляет соответствующий акт и представляет его в ассоциацию для снятия с учета.
16. При перемене местожительства владельца или смене владельца ловчей хищной птицы в течение 5 (пяти) рабочих дней ее владелец подает документы в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил в ассоциацию для изменения адреса и (или) переоформления паспорта.
17. Ловчие хищные птицы, не оформленные в порядке, установленном настоящими Правилами, считаются незаконно добытыми.
Приложение 1
к Правилам ведения учета
и регистрации ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
Кому _________________________________________
(полное наименование ассоциации)
от ___________________________________________
(наименование юридического лица, либо фамилия,
__________________________________________________________
имя, отчество (полностью) физического лица паспортные данные)
_________________________________________
(адрес, номер телефона и факса)
Заявление
для оформления паспорта ловчей хищной птицы
Прошу оформить паспорт ловчей хищной птицы ____________________
_____________________________________________________________________
Вид ловчей хищной птицы, пол, год рождения __________________________
Цель и место содержания _____________________________________________
Способ приобретения _________________________________________________
Сведения о наличие колец или микрочипов _____________________________
_____________________________________________________________________
_______________ 20___ года
_________________________________               _____________________
(дата подачи заявки)                       (подпись, Ф.И.О.)
МП (для юридического лица)
Приложение 2
к Правилам ведения учета
и регистрации ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
Паспорт ловчей хищной птицы
(НОМЕР)
Түрдің атауы __________________ (қазақша)
_______________________________ (ғылыми)
Жынысы __________ Туған жылы ____________
Сақинасы (алынбайтын) ___________________
Микрочипі _______________________________
Айырықша белгілері ______________________
Құстың шығу тегі ________________________
Иесі ____________________________________
Иесінің құжаты __________________________
номірі __________________________ берілді
Қыран құстың тіркелу күні мен
нөмері __________________________________
«Қыран құстың паспортын» берген
ұйым ____________________________________
_________________(қолы)
МО
(НОМЕР)
Название вида ___________________ (русское)
_________________________________ (научное)
Пол __________ Год рождения _______________
Кольцо (несъемное) ________________________
Микрочип __________________________________
Особые приметы ____________________________
Происхождение птицы _______________________
Владелец __________________________________
Документ владельца ________________________
номер _______________ выдан _______________
Дата и номер регистрации ловчей хищной
птицы _____________________________________
Организация, выдавшая «Паспорт ловчей
хищной птицы» _____________________________
________________ (подпись)
МП
(НОМЕР)
Name of species _______________ (English)
____________________________ (scientific)
Sex _________ Birth date ________________
Ring ______________ Microchip ___________
Special marks ___________________________
Origin of the bird ______________________
Name of owner ___________________________
Document of owner _______________________
number ________ issued __________________
Date of registration of the bird
_________________________________________
Authorized agency _______________________
________________ (signature)
(S.P.)
Адрес Адрес Address
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
Обложка паспорта
Жыртқыш құстың паспорты
ПАСПОРТ ЛОВЧЕЙ ХИЩНОЙ ПТИЦЫ
PASSPORT OF BIRD OF PREY
Приложение 3
к Правилам ведения учета
и регистрации ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
КАРТОЧКА УЧЕТА ЛОВЧЕЙ ХИЩНОЙ ПТИЦЫ
№ ___________________
Название вида _______________________________________________________________________
(казахское, русское)
_____________________________________________________________________________________
(научное)
Пол ________________________ Год рождения ___________________________________________
Кольцо (несъемное) __________________________________________________________________
Микрочип ____________________________________________________________________________
Особые приметы ______________________________________________________________________
Происхождение ловчей хищной птицы ___________________________________________________
Номер разрешения, по которому получена ловчая хищная птица __________________________
Владелец ____________________________________________________________________________
Документ владельца __________________________________________________________________
номер _____________________________ выдан ___________________________________________
Адрес владельца _____________________________________________________________________
Дата и номер регистрации ловчей хищной птицы ________________________________________
Номер «Паспорта ловчей хищной птицы» ________________________________________________
Паспорт получил. Владелец ___________________________________________________________
(подпись)
Подпись лица, заполнившего карточку _________________________________________________
Приложение 4
к Правилам ведения учета
и регистрации ловчих хищных птиц,
используемых на охоте
Журнал регистрации ловчих хищных птиц
записи
№ карточки
учета
ловчей
хищной
птицы
№ паспорта
ловчей
хищной
птицы
Вид
птицы
№ кольца,
микрочипа
Владелец
(ФИО),
наименование
юридического
лица
Адрес
владельца
Дата
регистрации
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
3
4

15. Аушы жыртқыш құс жоғалып кеткен және өлген жағдайда оның иесі 3 (үш) жұмыс күнi ішінде өзі тиісті акт ресімдейді және оны қауымдастыққа есептен алу үшін береді.
16. Аушы жыртқыш құс иесінің тұрғылықты жері ауысқан немесе иесі ауысқан жағдайда оның иесі осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес 5 (бес) жұмыс күні ішінде мекенжайды өзгерту және (немесе) паспортты қайта ресімдеу үшін қауымдастыққа құжаттар береді.
17. Осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ресімделмеген аушы жыртқыш құстар заңсыз олжаланған болып есептеледі.
Аңшылықта пайдаланылатын аушы
жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу
және тiркеу қағидаларына
1-қосымша
Кімге _________________________________________________________
(қауымдастықтың толық атауы)
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты         (толық),
_______________________________________________________________
паспорт деректері
_______________________________________________________________
(мекенжайы, телефон және факс нөмірі)
Аушы жыртқыш құстың паспортын ресімдеуге арналған өтініш
_____________________________________________________________________
__________ аушы жыртқыш құсының паспортын ресімдеуді сұраймын
Аушы жыртқыш құстың түрі, жынысы, туған жылы ________________________
Ұстау мақсаты және орны _____________________________________________
Ие болу тәсілі ______________________________________________________
Сақиналары немесе микрочиптерінің болуы туралы мәліметтер ___________
_____________________________________________________________________
20 __ жылғы _________          ________________________________
(өтінім берілген күн)                 (қолы, Т.А.Ә.,)
МО (заңды тұлғалар үшін)
Аңшылықта пайдаланылатын аушы
жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу
және тiркеу қағидаларына
2-қосымша
Аушы жыртқыш құстың паспорты
(НӨМІР)
Түрдің атауы ______________(қазақша)
___________________________(ғылыми)
Жынысы ________ Туған жылы _________
Сақинасы (алынбайтын) ______________
Микрочипі __________________________
Айырықша белгілері _________________
Аушы жыртқыш кұстың шығу тегі ____________________________________
Иесі _______________________________
Иесінің құжаты _____________________
нөмірі _____________________ берілді
Аушы жыртқыш құстың тіркелу күні мен нөмірі _____________________________
«Аушы жыртқыш құстың паспортын» берген ұйым _________________
_____________________ (қолы)
МО
(НОМЕР)
Название вида ________________(русское)
______________________________(научное)
Пол __________ Год рождения ___________
Кольцо (несъемное) ____________________
Микрочип ______________________________
Особые приметы_________________________
Происхождение хищной ловчей птицы _______________________________________
Владелец ______________________________
Документ владельца ____________________
номер _____________ выдан _____________
Дата и номер регистрации хищной птицы _______________________________________
Организация, выдавшая «Паспорт хищной птицы»_________________________________
_____________________________ (подпись)
МП
(НОМЕР)
Name of species __________ (English)
________________________(scientific)
Sex __________ Birth date __________
Ring __________ Microchip __________
Special marks ______________________
Origin of the bird _________________
Name of owner ______________________
Document of owner __________________
number __________ issued ___________
Date of registration of the bird ____________________________________
Authorized agency __________________
___________________ (signature)
(S.P.)
Мекенжайы        Адрес        Address
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
Паспорттың мұқабасы
АУШЫ ЖЫРТҚЫШ ҚҰСТЫҢ ПАСПОРТЫ
ПАСПОРТ ЛОВЧЕЙ ХИЩНОЙ ПТИЦЫ
PASSPORT OF BIRD OF PREY
Аңшылықта пайдаланылатын аушы
жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу
және тiркеу қағидаларына
3-қосымша
№ _____________ АУШЫ ЖЫРТҚЫШ ҚҰСТЫ ЕСЕПКЕ АЛУ
КАРТОЧКАСЫ
Түрдің атауы ______________________________________________________________
(қазақша, орысша)
(ғылыми)
Жынысы __________________________ Туған жылы ______________________________
Сақинасы (алынбайтын) _____________________________________________________
Микрочипі _________________________________________________________________
Айрықша белгілері _________________________________________________________
Аушы жыртқыш құстың шығу тегі _____________________________________________
Аушы жыртқыш кұс алынған рұқсаттың нөмірі _________________________________
Иесі ______________________________________________________________________
Иесінің құжаты ____________________________________________________________
нөмірі _____________________ _______________ ______________________ берілді
Иесінің мекенжайы _________________________________________________________
Аушы жыртқыш құстың тіркелу күні мен нөмірі ____________________\__________
«Аушы жыртқыш құстың паспорты» нөмірі _____________________________________
Паспортты алдым. Иесі _____________________________________________________
(қолы)
Карточканы толтырған адамның қолы _________________________________________
Аңшылықта пайдаланылатын аушы
жыртқыш құстарды есепке алуды жүргiзу
және тiркеу қағидаларына
4-қосымша
Аушы жыртқыш құстарды тіркеу журналы
Жазба №
Аушы жыртқыш құстарды есепке алу карточкасының №
Аушы жыртқыш құс паспортының №
Құстың түрі
Сақина, микрочип №
Иесі (Т.А.Ә.), заңды тұлғаның атауы
Иесінің мекен-жайы
Тіркелген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
3
4