Об утверждении Инструкции по осуществлению подразделениями дорожной полиции государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствованию организации дорожного движения
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 февраля 2002 года N 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 15 марта 2002 года N 1797. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 октября 2015 года № 842
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.10.2015 № 842.
В целях совершенствования и повышения эффективности государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и организации дорожного движения приказываю:
1. Утвердить прилагаемую "Инструкцию по осуществлению подразделениями дорожной полиции государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствованию организации дорожного движения".
2. Начальникам Департаментов внутренних дел городов Астана, Алматы и областей:
1) обеспечить изучение настоящей Инструкции всеми сотрудниками дорожной полиции, других служб и подразделений органов внутренних дел, привлекаемых к надзору за дорожным движением;
2) организовать в соответствии с Инструкцией работу подразделений дорожной полиции по осуществлению государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствованию организации дорожного движения.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 23.02.2011 № 88 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра внутренних дел генерал-майора полиции Отто И.И. и Департамент дорожной полиции МВД Республики Казахстан (Мурзабеков Н.Т.).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом и.о.Министра внутренних дел РК от 16.03.2005 N 168.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 21 февраля 2002 года N 103
Инструкция
по осуществлению подразделениями дорожной
полиции государственного надзора и контроля
за соблюдением правил, нормативов и стандартов
в сфере дорожной деятельности и совершенствованию
организации дорожного движения
Сноска. По всему тексту:
слово "Комитета" заменено словом "Департамента" в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N  168 ;
слова "контрольных проверок", "контрольных проверках", "комплексной проверки", "комплексная проверка", "комплексной проверкой", "комплексной (ежеквартальной) проверкой", "ежеквартальных проверок", "ежеквартальные проверки", "ежеквартальных проверок", "ежеквартальной проверки", "ежеквартальными проверками" заменены словами "контрольных обследований", "комплексного обследования", "комплексного (ежеквартального) обследования", "ежеквартальных обследований" в соответствующих падежах в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 15 сентября 2005 года N  548 (вводится в действие со дня официального опубликования);
слова "Департамента" заменено словами "Комитета", слова "Управления внутренних дел (далее по тексту – УВД) г. Астаны, Главного управления внутренних дел (далее по тексту – ГУВД) г. Алматы, ГУВД-УВД областей" заменены словами "Департамента внутренних дел (далее по тексту – ДВД) городов Астана, Алматы и областей", слова "УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей" заменены словами "ДВД городов Астана, Алматы и областей" в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 23.02.2011 № 88 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).

"Жол полициясы бөлімшелерінің жол қызметі саласындағы ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыруды және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіруі жөніндегі" нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 21 ақпандағы N 103 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 15 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1797. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 15 қазандағы № 842 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 15.10.2015 № 842 бұйрығымен.
Жол қызметі саласындағы ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жетілдіру және олардың тиімділігін арттыру мен жол қозғалысын ұйымдастыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН
1. Қоса беріліп отырған "Жол полициясы бөлімшелерінің жол қызметі саласындағы ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыруы және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіруі жөніндегі" нұсқаулық бекітілсін.
2. Астана, Алматы қалалары және облыстардағы ішкі істер департаментінің бастықтары:
1) осы Нұсқаулықты жол полициясының, жол қозғалысын қадағалауға тартылатын ішкі істер органдарының басқа да қызметтері мен бөлімшелерінің барлық қызметкерлерінің оқып-үйренуін қамтамасыз етсін;
2) жол полициясы бөлімшелерінің жол қызметі саласындағы ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыруы және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіруі жөніндегі жұмысын Нұсқаулыққа сәйкес ұйымдастырсын.
Ескерту: 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.02.23 № 88 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі полиция генерал-майоры И.И.Оттоға және Ішкіісминнің Жол полициясы департаментіне (Н.Т.Мырзабеков) жүктелсін.
Ескерту: 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168 бұйрығымен.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2002 жылғы 21 ақпандағы
N 103 бұйрығымен
бекітілген
Жол полициясы бөлімшелерінің  жол қызметі саласындағы
ережелердің, нормативтердің және стандарттардың
сақталуын мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге
асыруды және жол қозғалысын ұйымдастыруды
жетілдіруі жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту: Мәтiндегi "комитеті" деген сөз "департаменті" деген сөзбен ауыстырылды;
барлық мәтін бойынша "кешендік тексеру", "кешенді тексеруді",  "кешенді тексерулердің", "кешенді (тоқсандық) тексеру", "бақылау тексерулер", "бақылаулық тексерулер", "тоқсандық тексерулерді" деген сөздер тиісті септіктерде "кешенді байқау", "қорытынды тексеру", "тоқсандық тексеру" деген сөздермен, «департаменті», «департаментінің» деген сөздер «комитеті», «комитетінің» деген сөздермен, ал «Астана қаласы Ішкі істер басқармасының (бұдан әрі - ІІБ), Алматы қаласының Ішкі істер бас басқармасының (бұдан әрі - ІІББ), облыстардағы ІІББ-ІІБ-ның» деген сөздер «Астана, Алматы қалалары және облыстардағы ІІД-нің» деген сөздермен ауыстырылды - Ішкі істер министрлігінің 2005.03.16 N 168, 2005.09.15 N 548,  2011.02.23 № 88 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок осуществления подразделениями дорожной полиции:
государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов при проектировании, строительстве, реконструкции, ремонте, реабилитации и содержании автомобильных дорог (далее по тексту - дорог), дорожных сооружений, железнодорожных переездов и линий электрического транспорта, а также при перевозке пассажиров и грузов автомобильным транспортом;
изучения условий дорожного движения и принятия мер по совершенствованию организации дорожного движения.
2. Подразделения дорожной полиции при осуществлении государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствовании организации дорожного движения руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящей Инструкцией.
3. Организация работы по осуществлению государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствованию организации дорожного движения возлагается на отделы (отделения, группы) дорожной инспекции службы дорожной полиции органов внутренних дел и подразделения дорожной полиции районов (городов).
4. Отделы (отделения, группы) дорожной инспекции и подразделения дорожной полиции районов (городов):
1) осуществляют государственный надзор и контроль за соблюдением действующих в Республике Казахстан:
нормативных правовых актов, нормативов, правил и стандартов, устанавливающих порядок и условия дорожного движения, осуществления транспортной и иной деятельности на улично-дорожной сети и полосе отвода дорог, видов деятельности в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
международных договоров в сфере обеспечения безопасности дорожного движения и автомобильных перевозок;
правил, нормативов и стандартов при проектировании и строительстве городов, иных населенных пунктов, жилых массивов и промышленных зон в части, касающейся обеспечения безопасности дорожного движения;
правил, нормативов и стандартов при проектировании, строительстве, реконструкции, ремонте и реабилитации автомобильных дорог, улиц, дорожных сооружений, железнодорожных переездов и линий электрического транспорта в части обеспечения безопасности дорожного движения;
правил содержания автомобильных дорог, улиц, дорожных сооружений и железнодорожных переездов в безопасном для дорожного движения состоянии;
правил, нормативов и стандартов по производству, установке, монтажу, ремонту и эксплуатации технических средств регулирования дорожного движения;
правил перевозки пассажиров и грузов автомобильным транспортом;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық жол полициясы бөлімшелерінің автомобиль жолдарды (бұдан әрі - жолдар), жол құрылғыларды, темір жол өткелдерін және электр көлігі желілерін жобалау, құрылысын салу, қайта жаңарту, жөндеу, қалпына келтіру және ұстау кезінде ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын, автомобиль көлігімен жолаушыларды және жүктерді тасымалдау ережелерін мемлекеттік қадағалау мен бақылау тәртібін жол қозғалысы жағдайларын зерделеу және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіру шараларын қабылдауды жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
2. Жол полициясының бөлімшелері жолда қызмет ету бөлігіндегі ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіруді мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру барысында Қазақстан Республикасының  Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің кесімдерін, басқа да Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық кесімдерін және осы Нұсқаулықты басшылыққа алады.
3. Жол қызметі саласындағы ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіруде мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру жұмыстарын ұйымдастыру ішкі істер органдарының жол полициясы қызметінің жол тексеру бөлімдеріне (бөлімшелеріне, топтарына) және аудандардың (қалалардың) жол полициясы бөлімшелеріне жүктеледі.
4. Жол тексеру бөлімдері (бөлімшелері, топтары) және аудандардың (қалалардың) жол полициясы бөлімшелері:
1) Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген:
жол қозғалысының, көше-жол желісінде және жолдардың бөлу сызықтарында көліктік және өзге де қызметті жүзеге асырудың тәртібі мен шарттарын белгілейтін заңнамалық және нормативтік құқықтық кесімдердің, нормативтердің, ережелердің және стандарттардың;
жол қозғалысы мен автомобиль тасымалдарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы халықаралық шарттардың;
қалаларды, елді мекендерді, тұрғын үй массивтерін, өнеркәсіптік аймақтар мен кәсіпорындарды жобалау және олардың құрылысын салу кезінде жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты бөлігінде ережелердің, нормативтердің және стандарттардың;
автомобиль жолдарын, көшелерді, жол құрылғыларын, темір жол өткелдерін және электр көлігі желілерін жобалау, құрылысын салу, қайта жаңарту, жөндеу және қалпына келтіру кезінде жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде ережелердің, нормативтердің және стандарттардың;
автомобиль жолдарын, көшелерді, жол құрылғыларын және темір жол өткелдерін жол қозғалысы үшін қауіпсіз жағдайда ұстау ережелерінің;
жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарын шығару, орнату және пайдалану жөніндегі ережелердің, нормативтердің және стандарттардың;
автокөліктермен жолаушылар мен жүктер тасымалдаудың ережелерінің сақталуына мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асырады;

2) выявляют и анализируют причины и условия возникновения дорожно-транспортных происшествий (далее - ДТП), а также правонарушений и противоправных действий, влекущих угрозу безопасности дорожного движения, принимают меры по их устранению, разрабатывают мероприятия по повышению безопасности дорожного движения;
3) изучают условия дорожного движения, принимают меры по совершенствованию организации дорожного движения, осуществляют его регулирование, согласовывают проекты организации дорожного движения, участвуют в разработке программ подготовки и переподготовки специалистов по безопасности дорожного движения;
4) вносят в министерства, агентства, ведомства и иные организации предложения по вопросам повышения уровня безопасности дорожного движения, защиты граждан, юридических лиц и государства от последствий дорожно-транспортных происшествий, научного, материально-технического и финансового обеспечения мероприятий по обеспечению безопасности дорожного движения;
5) вносят в соответствующие органы предложения о прекращении или временном приостановлении финансирования проектирования, строительства, реконструкции, ремонта и реабилитации либо содержания объектов гражданского и промышленного строительства, дорог, дорожных сооружений, железнодорожных переездов, линий электрического транспорта в случае несоблюдения требований правил, нормативов и стандартов в части обеспечения безопасности дорожного движения;
6) выдают обязательные для исполнения государственными органами и иными организациями предписания об устранении причин и условий, способствующих нарушениям требований законодательства, правил, норм, нормативов и стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
7) участвуют в работе комиссий по приемке в эксплуатацию автомобильных дорог, улиц, дорожных сооружений, железнодорожных переездов, линий городского электрического транспорта;
8) согласовывают разрешения на осуществление перевозок по автомобильным дорогам в пределах своей компетенции.
2. Государственный надзор и контроль за соблюдением правил,
нормативов и стандартов при проектировании автомобильных дорог,
улиц, дорожных сооружений, железнодорожных переездов и линий
электрического транспорта в части обеспечения безопасности
дорожного движения
5. Государственный надзор и контроль за соблюдением строительных норм, правил, стандартов при проектировании осуществляется при проверке проектной документации на строительство, реконструкцию, ремонт и реабилитацию автомобильных дорог, улиц, дорожных сооружений, железнодорожных переездов и линий электрического транспорта.

2) жол-көлік оқиғаларының (бұдан әрі - ЖКО), сондай-ақ жол қозғалысының қауіпсіздігіне қатер төндіретін құқық бұзушылықтар мен құқыққа қарсы әрекеттердің себептері мен жағдайларын анықтайды және талдайды, оларды жою шараларын қабылдайды, жол қозғалысының қауіпсіздігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді;
3) жол қозғалысының жағдайын зерделейді, көлік құралдары мен жаяу жүргінші қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіру жөнінде шаралар қабылдауды, жол қозғалысын ұйымдастыру жобаларын сараптау, жол қауіпсіздігі бойынша мамандар даярлау және қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеуге қатысады;
4) министрліктерге, агенттіктерге, ведомстволарға және өзге де ұйымдарға жол қозғалысының қауіпсіздігі деңгейін арттыру, азаматтарды, заңды тұлғаларды және мемлекетті жол-көлік оқиғаларының зардаптарынан қорғау, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ғылыми, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз ету мәселелері жөнінде ұсыныстар енгізеді;
5) ережелердің, нормативтердің және стандарттардың талаптары жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде сақталмаған жағдайда тиісті органдарға азаматтық және өнеркәсіптік құрылыс объектілерін, жолдарды, жол құрылғыларын, темір жол өткелдерін және электр көлігі желілерін жобалауды, құрылысын салуды, қайта жаңартуды, жөндеуді және қалпына келтіруді не ұстауды қаржыландыруды тоқтату немесе уақытша тоқтата тұру туралы ұсыныстар енгізеді;
6) жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманың, ережелердің, нормалардың, нормативтердің және стандарттардың талаптарының бұзылуына ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою туралы мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың орындауы үшін міндетті ұйғарымдар береді;
7) автомобиль жолдарын, көшелерді, жол құрылғыларын, темір жол өткелдерін, электр көлігі желілерін пайдалануға қабылдау жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысады;
8) өз құзыретінің шегінде автомобиль жолдары бойынша тасымалдауларды жүзеге асыруға рұқсат беруге келіседі.
2. Автомобиль жолдарын, көшелерді, жол құрылғыларын,
темір жол өткелдерін және электр көлігі желілерін жобалау
кезінде ережелердің, нормативтердің және стандарттардың
сақталуына мемлекеттік қадағалау және бақылау
5. Автомобиль жолдарының, көшелердің, жол құрылғыларының, темір жол өткелдерінің электр көлігін желілерінің құрылысын салу, қайта салу, жөндеу және қалпына келтіру жоба құжаттарын тексеру кезінде ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуына мемлекеттік қадағалау және бақылау.

6. С учетом состава и содержания проектной документации следует уделять внимание:
1) увязке проектируемой и существующей улично-дорожной сети, применению транспортных пересечений в разных уровнях;
2) возможности внедрения современных методов организации движения, в том числе автоматизированных систем управления дорожным движением и систем маршрутного ориентирования на последующих стадиях проектирования;
3) соответствию выбора категории проектируемой автомобильной дороги перспективной интенсивности движения;
4) наличию нескольких вариантов строительства и проложения обходов автомобильными дорогами населенных пунктов;
5) соответствию геометрических параметров автомобильных дорог принятой категории;
6) расположению и выбору типа транспортных развязок и схем организации движения, в том числе в местах пересечения автомобильных и железных дорог;
7) обеспечению транспортной связи разобщенных территорий между собой;
8) наличию и размещению остановок маршрутного транспорта, стоянок, площадок отдыха и других объектов сервиса, подходов и подъездов к ним.
7. При рассмотрении рабочей документации (инженерного проекта) проверяется:
1) правильность назначения параметров геометрических элементов плана, поперечного и продольного профиля дорог и сооружений на них;
2) выбор типа покрытия проезжей части;
3) наличие на кривых малого радиуса в плане дорог виража или переходных кривых, а также необходимых уширений проезжей части;
4) обеспечение видимости на кривых в плане и профиле дорог, их пересечениях и на железнодорожных переездах;
5) крутизна откосов насыпей земляного полотна автомобильных дорог;
6) устройство переходно-скоростных полос, дополнительных полос на подъемах;
7) выбор группы, типа, конструкции и мест установки дорожных ограждений и направляющих устройств;
8) ширина проезжей части дорог, мостов, путепроводов, съездов, переходно-скоростных, разделительных полос и обочин;
9) конструкция обочин;
10) наличие тротуаров, пешеходных и велосипедных дорожек и обеспечение их стационарным электрическим освещением;
11) оборудование пешеходных переходов, устройство заездных карманов и посадочных площадок на остановках маршрутного транспорта;
12) наличие устройств аварийной связи;
13) схема разметки проезжей части и установки дорожных знаков;
14) наличие проектов организации движения или схем организации движения.

6. Жоба құжаттарының құрамы мен мазмұнына байланысты қосымша:
1) жобаланған және тұрғылықты көше-жол желісін байланыстыру, көлік қиылыстарын әр деңгейде қолдануға;
2) қозғалысты ұйымдастырудың озық әдістерін енгізу мүмкіншілігіне, соның ішінде жол қозғалысын автоматтандырылған жүйемен басқаруға және маршруттық бағдар жүйесін келесі сатыларда жобалауға;
3) жобамен қабылданған автомобиль жолдарының санаттары болашақтағы қозғалыстардың жүйелілігіне сәйкестігіне;
4) автомобиль жол құрылысының және елді мекенді айналып өтетін жолдардың бірнеше нұсқасы болуына;
5) автомобиль жолдарының геометриялық параметрлерінің қабылданған санатқа сәйкестігіне;
6) көлік қиылыстарының орналасуына және олардың түрлерін, қозғалысты, соның ішінде автомобиль және темір жолдар қиылысатын орындарда ұйымдастырудың нобайларын таңдауға;
7) бір-бірінен бөлініп жатқан елді мекендерді көлік байланысымен қамтамасыз етуге;
8) маршруттық көлік құралдары үшін аялдама, тұрақ орны, демалыс алаңы және басқа да сервис объектілерінің болуы және орналасуы, оларға кіре беріс жолдардың болуына көңіл бөлу қажет.
7. Жұмыс құжаттарын (инженерлік жобаны) қарай отырып:
1) жолдар және жол құрылғылар жоспарының геометриялық элементтер параметрлерінің, көлденеңдік және бойлайтын профильдердің дұрыс тағайындалуына;
2) жүріс бөлігінің үстіңгі қабатының түрін таңдауға;
3) жол жоспарындағы аз радиусты қисықтарда вираждың (жалтарыс) немесе өтпелі қисықтардың бар-жоғына, сондай-ақ қажетті жүріс бөлігінің кеңейтілуіне;
4) жолдардағы жоспар мен профильдегі қисықтарда, олардың қиылыстарында және темір жол өткелдерінде көріністі қамтамасыз етуге;
5) автомобиль жолдарының жер төсеніші үйінділері құламаларының тіктігіне;
6) өтпелі-шапшаңдық жолақтарды, өрлі жерлеріндегі қосымша жолақтарды салуға;
7) жол қоршауларының және бағыттаушы қондырғылардың тобын, үлгісін, конструкциясын және құру орындарын таңдауға;
8) жолдардың, көпірлердің, жолөткізгіштерінің, құламалардың, өтпелі-шапшаңдық жолақтарын, бөлетін жолақтардың жүріс бөлігіне және жол жағалауына;
9) жол жағалауының конструкциясына;
10) тротуарлардың, жаяу және велосипед соқпақтарының бар болуын және оларды стационарлық электрлік жарықтандырумен қамтамасыз етуді;
11) жаяу жүргіншілер өтпесін және маршруттық көлік құралы аялдамаларын кірер қалталармен және отыратын алаңдармен жабдықтауға;
12) апаттық байланыс құралдарының бар болуын;
13) жүріс бөлігін белгілеу нобайларын және жол белгілерін орнатуды;
14) қозғалысты ұйымдастыру жобаларының немесе қозғалысты ұйымдастыру нобайларының бар болуын бақылауды жүзеге асырады.

8. При рассмотрении проектов организации движения уделяется внимание:
1) соответствию технических параметров автомобильных дорог, дорожных сооружений, железнодорожных переездов перспективной интенсивности и составу дорожного движения;
2) введению наиболее эффективной организации дорожного движения (одностороннее, приоритетное, грузовое, светофорное, реверсивное, координированное);
3) организации транзитного движения автомобильного транспорта;
4) полноте и правильности использования средств обеспечения системы маршрутного ориентирования (применение указателей направлений, расстояний, знаков сервиса, информационных табло и т.д.);
5) правильности использования средств для ограждения мест работ.
9. Проектная документация рассматривается:
1) подразделением дорожной инспекции Комитета дорожной полиции Министерства внутренних дел (далее по тексту - МВД) Республики Казахстан - на строительство, реконструкцию, ремонт и реабилитацию автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, а также платных автодорог;
2) отделом (отделением, группой) дорожной инспекции управлений дорожной полиции Департамента внутренних дел (далее по тексту – ДВД) городов Астана, Алматы и областей - на строительство, реконструкцию, ремонт и реабилитацию автомобильных дорог, за исключением дорог, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, дорожных сооружений и железнодорожных переездов на всех автомобильных дорогах.
10. По результатам рассмотрения проектной документации готовится заключение, которое подписывается соответствующим руководителем подразделения дорожной полиции органов внутренних дел.
11. Результаты рассмотрения проектной документации заносятся в Журнал согласований проектной документации (Приложение 1 к Инструкции).
3. Государственный надзор и контроль за соблюдением
правил,нормативов и стандартов при строительстве,
реконструкции, ремонте и реабилитации автомобильных
дорог, улиц, дорожных сооружений, железнодорожных
переездов, линий электрического транспорта в части
обеспечения безопасности дорожного движения
12. Контроль за соблюдением правил, нормативов и стандартов при строительстве, реконструкции, ремонте и реабилитации автомобильных дорог, улиц, дорожных сооружений, железнодорожных переездов и линий электрического транспорта в части обеспечения безопасности дорожного движения осуществляется путем:
1) рассмотрения схем организации движения при производстве дорожных работ на автомобильных дорогах;
2) проведения контрольных обследований;
3) участия в рабочих и государственных комиссиях по приемке в эксплуатацию автомобильных дорог, дорожных сооружений и железнодорожных переездов.

8. Қозғалысты ұйымдастыру жобаларын қарау барысында:
1) жолдардың, жол құрылғыларының, темір жол өткелдерінің техникалық параметрлерінің болашақтағы жол қозғалыстарының жүйелілігі мен құрамына сәйкестігіне;
2) жол қозғалысына тиімді ұйымдастыруды енгізуге (біржақты, басты, жүк тасымалда, бағдаршамды, реверсті, үйлестірілген);
3) автомобиль көлігінің транзиттік қозғалыстарын ұйымдастыруға;
4) сапар бағдарлау жүйесінде (бағыттарды қашықтықты көрсеткіштерді қолдану, сервис белгілерін, сапар желісі номерлерін, ақпаратты табло және тағы басқалар) қамтамасыз ететін құралдардың толық және дұрыс пайдаланылуына;
5) жұмыс орындарын қоршауға арналған құралдардың дұрыстығына көңіл аударылады.
9. Жоба құжатнамасындағы:
1) халықаралық және республикалық маңыздағы жалпы пайдалынымдағы автомобиль жолдарды, ақылы автомобиль жолдарды салу, қайта жаңарту, жөндеуді және қалпына келтіруді - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) Жол полициясы комитеті;
2) 1)-тармақшада көрсетілген жолдардан басқа автомобиль жолдарын, жол құрылғыларын және теміржол өткелдерін салу, қайта жаңарту, жөндеу және қалпына келтіру істерін - Астана қаласы Ішкі істер басқармасының (бұдан әрі - ІІБ), Алматы қаласының Ішкі істер бас басқармасының (бұдан әрі - ІІББ), облыстардағы ІІББ-ІІБ-ның жол полициясы басқармасының бөлімі (бөлімшесі, тобы) қарайды.
10. Жоба құжатнамасын қарау нәтижесінде қорытынды дайындалып, сәйкес ішкі істер органдарының жол полициясы бөлімшесінің басшысы қол қояды.
11. Жоба құжаттамасының қарау қорытындылары жоба құжаттамасын келісуді тіркейтін журналға енгізіледі (Нұсқаулыққа  1-қосымша ).
3. Автомобиль жолдарының, көшелердің, жол
құрылғыларының, темір жол өткелдерінің, электр көлігі
желілерінің құрылысын, қайта салынуын, жөнделуін және
қалпына келтіру ережелерін, нормативтер мен стандарттарды
жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
саласында мемлекеттік қадағалау және бақылау
12. Автомобиль жолдарының, көшелердің, жол құрылғыларының, темір жол өткелдерінің және электр көлігі желілерінің құрылысын салуды, қайта жаңартуды, жөндеуді және қалпына келтіру ережелерін, нормативтер мен стандарттарды бақылау:
1) автомобиль жолдарында жол жұмыстарын жүргізудегі қозғалысты ұйымдастыру нобайларын қарау;
2) бақылап өткізу;
3) автомобиль жолдарын, жол құрылғыларын және темір жол өткелдерін пайдалануға қабылдайтын жұмысшы және мемлекеттік комиссияларға қатысу арқылы жүзеге асырылады.

13. Рассмотрение схем организации движения проводится при выполнении всех видов работ в пределах полосы отвода дорог или "красных линий" улиц, за исключением работ по содержанию автомобильных дорог, дорожных сооружений и железнодорожных переездов (уборка мусора, мойка знаков, дорожных ограждений, направляющих устройств, светофоров).
14. При рассмотрении схем организации движения уделяется внимание:
1) наличию проектной документации на строительство и реконструкцию дорог, дорожных сооружений и железнодорожных переездов;
2) обоснованности использования проезжей части, тротуаров, пешеходных дорожек и т.п. для проведения работ;
3) соответствию пропускной способности оставшейся проезжей части, тротуара, пешеходной дорожки и т.п. существующим (перспективным) транспортным и пешеходным потокам;
4) расположению бытовых городков, местам складирования строительных материалов и временного хранения техники;
5) наличию эскиза информационного щита с наименованием организации, фамилии ответственного лица, руководящего работами и номера его служебного телефона;
6) назначению сроков начала и окончания работ;
7) организации маршрутов объездов;
8) правильности применения технических средств регулирования дорожного движения;
9) использованию средств ограждения работ.
15. Схемы организации движения рассматриваются в течение трех рабочих дней:
1) подразделением дорожной инспекции Комитета дорожной полиции МВД Республики Казахстан или по их поручению отделами (отделениями, группами) дорожной инспекции управлений дорожной полиции ДВД городов Астана, Алматы и областей - при строительстве, реконструкции, ремонте и реабилитации автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, а также платных автодорог;
2) отделами (отделениями, группами) дорожной инспекции управлений дорожной полиции ДВД городов Астана, Алматы и областей - при строительстве, реконструкции, ремонте и реабилитации автомобильных дорог, за исключением дорог, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, дорожных сооружений и железнодорожных переездов на всех автомобильных дорогах.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 23.02.2011 № 88 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Результаты рассмотрения схем организации движения заносятся в Журнал согласований проектной документации.
17. При контрольных обследованиях проверяется:
1) наличие разрешения на проведение работ;

13. Қозғалысты ұйымдастыру нобайларын қарау, автомобиль жолдарын, жол құрылғыларын және темір жол өткелдерін ұстаудан (қоқыс жинау, белгілерді, жол қоршауларын, бағыттаушы қондырғыларды, бағдаршамдарды жуу) басқа барлық жұмыстар түрлері бөлінген жиектің немесе "қызыл сызық" шектерінде орындалу кезінде жүргізіледі.
14. Қозғалысты ұйымдастыру нобайларын қарау кезінде:
1) автомобиль жолдарының, жол құрылғыларының және темір жол өткелдерінің құрылысын салу, қайта салу және жөндеу жоба құжаттарының бар болуына;
2) жүріс бөлігін, тротуарларды, жаяу соқпақтарды және тағы басқаларды жұмыс жүргізу үшін пайдаланудың негізделуіне;
3) қалған жүріс бөлігінің, тротуарлардың, жаяу соқпақтарының және тағы басқалардың өткізу қабілетінің көліктердің немесе жаяу жүргіншілердің қазіргі (болашақтағы) ағынына сәйкестігіне;
4) тұрмыс қалашықтарының орналасуларына, құрылыс материалдарын жинастыру және көліктерді уақытша сақтау орындарының орналасуына;
5) ұйым атауы, жұмысты басқаратын жауапты адамның фамилиясы мен оның қызмет телефонының нөмірі бар ақпарат тақтасы нобайының бар болуын;
6) жұмыстың басталуы мен аяқталуы мерзімдерінің белгіленуіне;
7) айналып өту желілерін ұйымдастыруға;
8) жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарының дұрыс қолданылуына;
9) жұмыс орнын қоршау құралдарының қолданылуына көңіл аударылады.
15. Қозғалысты ұйымдастыру нобайларындағы мынандай мәселелерді:
1) халықаралық және республикалық маңыздағы жалпы пайдалынымдағы автомобиль жолдарын, сондай-ақ ақылы автомобиль жолдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу қалпына келтіру - Қазақстан Республикасының ІІМ-нің Жол полициясы комитетінің жол тексеру бөлімшесі немесе олардың тапсырмасымен Астана қаласы ІІБ-ның, Алматы қаласы ІІББ-ның, облыстардағы ІІББ-ІІБ-ның жол полициясы басқармаларының жол тексеру бөлімдері (бөлімшелері, топтары);
2) Осы тармақтың 1)-тармақшасында көрсетілген жолдардан басқа автомобиль жолдарын, барлық автомобиль жолдарының бойындағы құрылғыларды және теміржол өткелдерді салу, қайта жаңарту, жөндеу және қалпына келтіру - Астана қаласы ІІБ-ның, Алматы қаласы ІІББ-ның, облыстардағы ІІББ-ІІБ-ның Жол полициясы басқармаларының жол тексеру бөлімдері (бөлімшелері, топтары) үш жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескерту: 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.02.23 № 88 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Қозғалысты ұйымдастыру нобайларын қарау қорытындылары жоба құжаттамасын келісу журналына енгізіледі.
17. Қорытынды тексерулерде:
1) жұмыс жүргізуге рұқсаттың болуы;

2) выполнение организациями и должностными лицами требований по обеспечению безопасности дорожного движения в зоне строительных работ;
3) соответствие строящегося объекта проектной документации.
18. При выявлении несоответствия строящихся (реконструируемых) дорог и дорожных сооружений проекту, нарушений требований безопасности дорожного движения в зоне проводимых работ составляется акт обследования и выдается предписание производителю данных работ.  <*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 15 сентября 2005 года N  548 (вводится в действие со дня официального опубликования).
19. При участии в рабочих и государственных комиссиях по приемке в эксплуатацию автомобильных дорог, дорожных сооружений и железнодорожных переездов осуществляется проверка:
1) соответствия построенного объекта проектной документации;
2) журналов производства работ и авторского надзора;
3) материалов диагностики строящейся автомобильной дороги и испытаний мостов.
20. При наличии неустраненных недоделок и дефектов, связанных с обеспечением сцепных качеств и ровности дорожных покрытий, прямой и боковой видимости, установкой дорожных знаков, обеспечивающих функционирование принятой схемы организации дорожного движения, установкой дорожных ограждений и направляющих устройств, искусственного освещения, устройством переходно-скоростных и остановочных полос и препятствующих обеспечению безопасного движения по автомобильной дороге, должностное лицо дорожной полиции не подписывает акт государственной комиссии, а имеющиеся замечания излагает письменно в виде особого мнения, которое прилагает к данному акту.
21. В состав рабочих и государственных комиссий по приемке строящихся, реконструируемых и ремонтируемых (законченных) автомобильных дорог, дорожных сооружений и железнодорожных переездов могут включаться:
1) автомобильных дорог общего пользования международного, республиканского значения, а также платных автодорог - сотрудник подразделения дорожной инспекции Комитета дорожной полиции МВД Республики Казахстан или по их поручению - сотрудник отдела (отделения, группы) дорожной инспекции управлений дорожной полиции ДВД городов Астана, Алматы и областей;
2) автомобильных дорог, за исключением дорог, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, дорожных сооружений и железнодорожных переездов на всех автомобильных дорогах - сотрудник отдела (отделения, группы) дорожной инспекции управлений дорожной полиции ДВД городов Астана, Алматы и областей.
4. Государственный надзор и контроль за соблюдением
правил содержания автомобильных дорог, улиц, дорожных
сооружений и железнодорожных переездов в безопасном для
дорожного движения состоянии

2) ұйымдардың және лауазымды тұлғалардың құрылыс жұмыстары аймағында жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарын орындауы;
3) салынып жатқан объектінің жоба құжаттамасына сәйкестігі тексеріледі.
18. Жұмыс жүргізіліп жатқан орындарда жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптары бұзылса, салынып, (қайта жаңартылып) жатқан жолдар және жол құрылғыларының жобамен сәйкессіздігі анықталса, тексеру актісі жасалады және өндірушіге ұйғарымдар беріледі.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 15 қыркүйектегі N 548 бұйрығымен
19. Салынып жатқан автомобиль жолдарын, жол құрылғыларын және темір жол өткелдерін пайдалануға қабылдаудың жұмысшы және мемлекеттік комиссияларына қатыса отырып:
1) салынған объектінің жоба құжаттамасына сәйкестігін;
2) өндірістік жұмыс және авторлық қадағалау журналдарын;
3) салынып жатқан автомобиль жолдарының диагностикалық және көпірлерді сынау құжаттарын тексереді.
20. Қабылданған жол қозғалысын ұйымдастыру нобайымен жұмыс жасауды қамтамасыз етуде автомобильдік жолмен қауіпсіз қозғалысты қамтамасыз етуге кедергі болатын жойылмай бітірусіз қалған жол жабындысының тегістік және жабысу сапасына байланысты; жол қоршауларды және бағыттаушы қондырғыларды, жасанды жарықтандыруды орнатуға байланысты өтпелі-шапшаңдық және аялдамалық жолақтарды орнатуға байланысты, ақаулар бар болса, жол полициясының лауазымды адамы мемлекеттік комиссияның кесіміне қол қоймайды, ескертпелерді ерекше пікір түрінде жазбаша түрде баяндап, осы кесімге қосады.
21. Салынған, қайта жаңартылған және жөнделген автомобиль жолдарын, жол құрылғыларын және темір жол өткелдерін қабылдау жөніндегі жұмысшы және мемлекеттік комиссиялар құрамына:
1) халықаралық, республикалық маңыздағы жалпы пайдалынымдағы автомобиль жолдарын, ақылы автомобиль жолдарды қабылдауда - Қазақстан Республикасы ІІМ жол полициясы комитетінің жол тексеру бөлімшесінің қызметкері немесе олардың тапсырмасымен Астана қаласы ІІБ-ның, Алматы қаласы ІІББ-ның, облыстардағы ІІББ-ІІБ-ның жол полициясы басқармасының жол тексеру бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) қызметкері;
2) осы тармақтың 1)-тармақшада көрсетілген жолдардан басқа автомобиль жолдарын, құрылғыларды және теміржол өткелдерін салу, қайта жаңарту және жөндеу - Астана қаласы ІІБ-ның, Алматы қаласы ІІББ-ның, облыстардағы ІІББ-ІІБ-ның жол полициясы басқармаларының жол тексеру бөлімінің (бөлімшесі, тобы) қызметкері қосылуы мүмкін.
4. Автомобиль жолдарын, көшелерді, жол құрылғыларын
және темір жол өткелдерін ұстау ережелерін мемлекеттік
қадағалау және бақылау

22. Государственный надзор и контроль за соблюдением правил содержания автомобильных дорог, улиц, дорожных сооружений и железнодорожных переездов в безопасном для дорожного движения состоянии осуществляется посредством проведения:
1) комплексного обследования автомобильных дорог и дорожных сооружений;
2) комплексного обследования железнодорожных переездов;
3) ежеквартальных обследований автомобильных дорог и дорожных сооружений;
4) проверок готовности дорожных и коммунальных организаций к зимнему содержанию автомобильных дорог;
5) проверок состояния ледовых переправ;
6) контрольных обследований;
7) повседневного надзора.
23. Комплексное обследование автомобильных дорог и дорожных сооружений (далее - комплексное обследование) проводится два раза в год весной и осенью в периоды с 1 апреля по 1 июня и с 1 сентября по 1 ноября.
24. Комплексное обследование проводится:
1) сотрудниками отдела (отделения, группы) дорожной инспекции управлений дорожной полиции ДВД городов Астана, Алматы и областей - автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, платных автодорог и дорожных сооружений на них;
2) подразделениями дорожной полиции районов (городов) - автомобильных дорог, за исключением дорог, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, и дорожных сооружений на них.
25. При проведении комплексного обследования основное внимание уделяется:
1) состоянию проезжей части, обочин, тротуаров, пешеходных и велосипедных дорожек;
2) обеспечению видимости на кривых в плане и продольном профиле, пересечениях и примыканиях;
3) состоянию и оборудованию остановок маршрутных транспортных средств;
4) состоянию дорожных ограждений, освещения, дорожных сооружений (мостов, путепроводов, эстакад, тоннелей, виадуков, подземных и надземных пешеходных переходов);
5) обозначению и оборудованию пешеходных переходов;
6) ограждению мест производства работ на проезжей части, организации и состоянию их объездов;
7) искусственному освещению на пересечениях в разных уровнях, на участках дорог, проходящих через населенные пункты, на остановках общественного транспорта;
8) состоянию дорожных знаков, разметки и светофоров;
9) соответствию режимов работы светофорных объектов действующей документации;
10) системе информационного, маршрутного ориентирования водителей, в том числе для грузового и транзитного транспорта;
11) состоянию стоянок и площадок отдыха;
12) состоянию люков смотровых колодцев и решеток дождеприемников;
13) состоянию наружного освещения улично-дорожной сети;
14) состоянию оборудованных стоянок около культурных, торговых и спортивных центров, административных зданий (в населенных пунктах);

22. Автомобиль жолдарын, көшелерді, жол құрылғыларын және темір жол өткелдерін ұстау ережелерін жол қозғалысының қауіпсіздігін қорғау саласында мемлекеттік қадағалау және бақылау:
1) автомобиль жолдарын, жол құрылғыларды кешенді байқау;
2) өткелдерін кешенді байқау;
3) автомобиль жолдарын, жол құрылғыларды тоқсандық тексерулер;
4) автомобиль жолдарын және коммуналдық ұйымдардың қысқы ұстауға даярлығын тексерулер;
5) мұзды өткелдердің жағдайын тексерулер;
6) қорытынды тексеру;
7) күнделікті қадағалау арқылы жүзеге асырылады.
23. Автомобиль жолдарын, жол құрылғыларды комплекстік тексеру (бұдан әрі - комплексті тексеру) жылына екі рет, көктем мезгілінде 1 сәуірден 1 маусымға дейін және күз мезгілінде 1 қыркүйектен 1 қарашаға дейін өткізіледі.
24. Кешенді байқауды:
1) халықаралық, республикалық маңыздағы жалпы пайдалынымдағы автомобиль жолдарын, ақылы автомобиль жолдарды және жол құрылғыларды - Астана қаласы ІІБ-ның, Алматы қаласы ІІББ-ның, облыстардағы ІІББ-ІІБ-ның Жол полициясы басқармасының жол тексеру бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) қызметкері;
2) 1) тармақшада көрсетілген жолдардан басқа автомобиль жолдарын және жол құрылғыларды - аудандық (қалалық) жол полициясы бөлімшелері жүргізеді.
25. Кешенді байқау өткізуде негізгі назарды:
1) жүріс бөлігінің, жол жағалауының, тротуарлардың, жаяу және велосипед соқпақтарының жай-күйіне;
2) жоспар мен профильдегі қисықтарда, олардың қиылыстарында көріністі қамтамасыз етуге;
3) маршруттық көлік құралдарының аялдамаларының жабдықтарына және жай-күйіне;
4) жол қоршауларының жай-күйіне, жол құрылыстарын жарықтандыруға (көпірлерді, жол өтпелерді, эстакадаларды, тоннельдерді, виадуктарды, жер асты және жер үстіндегі жаяу жүргіншілер өтпелерін);
5) жаяу жүргіншілер өтпелерін белгілеуге және оларды жабдықтауға;
6) жүріс бөлігінде жүргізілетін жұмыстардың өндіріс орындарын қоршауға, айналып өтетін жолдарды ұйымдастыруға және олардың жай-күйіне;
7) әр деңгейдегі қиылыстарды, елді мекен арқылы өтетін жол учаскелерін, қоғамдық көлік аялдамаларын жасанды жарықтандыруға;
8) жол белгілерінің, бағдаршамдардың және таңбалардың жай-күйіне;
9) бағдаршам объектілер жұмыс істеуінің құжаттамада көрсетілген тәртіптерге сәйкестігіне;
10) жүргізушілерге ақпараттық, сапарлық бағдар беру тәртіптеріне, соның ішінде жүк таситын және транзиттік көлікке;
11) тұрақ орнының және демалыс алаңдарының жай-күйіне;
12) байқау құдықтары қақпақтарының және жаңбыр суын қабылдау шарбақтарының;
13) көше-жол желісін сыртқы жарықтандырудың;
14) мәдениеттік, сауда және спорттық орталықтар, әкімшілік ғимараттар жанынан тұрақ орындарын жабдықтаудың жай-күйіне (елді мекендерде);

15) состоянию оборудования и обустройства маршрутов транспорта общего пользования;
16) состоянию проезжей части в местах пересечения с трамвайными путями.
26. По результатам комплексного обследования готовятся:
1) акт (Приложение 2 к Инструкции), в котором определяются виды и объемы работ по совершенствованию дорожных условий и устранению отмеченных недостатков, сроки их проведения, конкретные исполнители;
2) предложения по внесению изменений в дислокации дорожных знаков и схемы разметки;
3) предписания с установлением сроков устранения недостатков, при выявлении отступлений от требований к эксплуатационному состоянию дорог и дорожных сооружений по условиям обеспечения безопасности дорожного движения;
4) информация в местные исполнительные органы, а также в другие заинтересованные органы.
27. В случаях выявления, при проведении комплексного обследования, нарушений правил содержания дорог, дорожных сооружений, иных требований, установленных правилами обеспечения безопасности дорожного движения к должностным и юридическим лицам принимаются меры в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
28. Комплексное обследование железнодорожных переездов проводится с 1 апреля по 1 июня.
29. При проведении комплексного обследования железнодорожных переездов основное внимание уделяется:
1) соответствию его категории условиям движения;
2) геометрическим элементам дороги на подходах к переезду;
3) обеспечению видимости переезда и железнодорожного полотна, приближающегося поезда с места водителя;
4) оборудованию переезда дорожными знаками, световой и звуковой сигнализацией, светофорами, шлагбаумами, искусственным освещением, ограждениями, габаритными воротами;
5) наличию пешеходных дорожек;
6) состоянию проезжей части на переезде и подходах, настила;
7) наличию разметки проезжей части дороги на подходах к переезду и вертикальной разметки на дорожных сооружениях.
30. По результатам комплексного обследования железнодорожных переездов готовится:
1) акт (Приложение 3 к Инструкции);
2) информация дорожной полиции, которая направляется в местные исполнительные органы, владельцам железнодорожных переездов и другим заинтересованным органам;
3) предписание, при наличии недостатков в содержании переезда и подходов к нему.
31. В случаях выявления, при проведении комплексного обследования, нарушений правил содержания железнодорожных переездов к должностным и юридическим лицам принимаются меры в соответствии с  Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.

15) жалпы пайдалану көлігінің сапар желілерін жабдықтаудың және реттеудің;
16) жүргінші желілерінің трамвай жолдарымен қиылысқан жерлерінің пайдалану жай-күйлеріне аударады.
26. Кешенді байқаулар нәтижелеріне сәйкес:
1) жол жағдайын толық жетілдіру жөніндегі жұмыс түрлері мен көлемдері және белгіленген жетіспеушіліктерді жою, оларды өткізу мезгілдері, нақтылы орындаушылары анықталған кесім (Нұсқаулыққа  2-қосымша );
2) жол белгілерін орналастыруға және таңбалар нобайына өзгерту жөніндегі ұсыныстар;
3) жолдар және жол құрылғыларды пайдалануда жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарынан шегініс анықталса, кемшіліктерді жоюға белгіленген мерзімдер белгіленетін ұйғарымдар;
4) Жергілікті атқару органдарына, сонымен қатар басқа мүдделі ведомстволарға ақпарат дайындалады.
27. Кешенді байқаулардың нәтижелеріне сәйкес жолдарды, жол құрылғыларын күтіп-ұстау жөніндегі талаптарды, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерімен белгіленген өзге де талаптарды бұзған лауазымды және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес шаралар қабылданады.
28. Темір жол өткелдерін кешенді тексеру 1 сәуірден 1 маусымға дейін өткізіледі.
29. Темір жол өткелдерін кешенді тексеруде негізгі назарды:
1) оның санатының қозғалыс жағдайларына сәйкестігіне;
2) өткелге жақын келетін жолдардың геометриялық элементтеріне;
3) өткелді және темір жол төсенішін, жақындаған поезды жүргізуші орнынан көруді қамтамасыз етуге;
4) өткелді жол белгілерімен, түстік және дыбыстық белгілермен, бағдаршамдармен, жасанды жарықтандырумен, қоршаулармен, көлемді қақпаларымен жабдықтауға;
5) жаяу жүргіншілер соқпақтарының болуына;
6) өткелдің және жақын келетін жолдардың жүріс бөлігінің, төселімінің жай-күйіне;
7) өткелге жақын келетін жолдардың жүріс бөлігінде таңбалаудың және жол құрылыстарында тігінен таңбалаудың болуына аударады.
30. Темір жол өткелдерін кешенді тексеру нәтижелері бойынша:
1) кесім (Нұсқаулыққа  3-қосымша );
2) жергілікті атқару органдарына, темір жол өткелдерінің иелеріне және басқа да мүдделі ведомстволарға жолданатын жол полициясының ақпараты;
3) өткелдер мен оларға жақын келетін жолдарды ұстауда кемшіліктер болса, ұйғарым әзірленеді.
31. Кешенді байқаулардың нәтижелері бойынша теміржол өткелдерін ұстау ережелерін бұзған лауазымды және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес шаралар қабылданады.

32. Ежеквартальные обследования автомобильных дорог и дорожных сооружений (далее - ежеквартальные обследования) проводятся для обеспечения постоянного надзора и контроля за их содержанием, и данным обследованием проверяются все автомобильные дороги и дорожные сооружения в течение квартала.
33. Ежеквартальные обследования проводятся:
1) сотрудниками отдела (отделения, группы) дорожной инспекции управлений дорожной полиции ДВД городов Астана, Алматы и областей - автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, а также платных автодорог и дорожных сооружений на них;
2) сотрудниками подразделений дорожной полиции районов (городов) - автомобильных дорог, за исключением дорог, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, и дорожных сооружений на них.
34. При проведении ежеквартальных обследований основное внимание уделяется вопросам, указанным в пункте 28.
35. По результатам ежеквартальных обследований готовится:
1) акт, в котором определяются виды и объемы работ по совершенствованию дорожных условий и устранению отмеченных недостатков, сроки их проведения, конкретные исполнители;
2) предписания на устранение выявленных недостатков.
36. В случаях выявления, при проведении ежеквартальных обследований, нарушений правил содержания дорог, дорожных сооружений, технических средств регулирования дорожного движения и иных объектов к должностным и юридическим лицам принимаются меры в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
37. Проверка готовности дорожных и коммунальных организаций к содержанию автомобильных дорог в зимний период проводится плановыми проверками с 15 сентября по 15 ноября подразделениями дорожной полиции.
38. Плановые проверки организаций дорожного и коммунального хозяйства, подлежат регистрации в территориальных органах Центра правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее по тексту - ЦПСиИ) в соответствии с законодательством.
39. Для организации проверки руководителем подразделения дорожной полиции выносится акт проверки (Приложение 4 к Инструкции) и заполняется карточка учета проверки с последующей регистрацией их в ЦПСиИ.
40. Результаты проверки отмечаются в акте проверки, который направляется для принятия мер в местные исполнительные органы, организации коммунального и дорожного хозяйства.
41. Проверка ледовых переправ через реки и другие водные преграды, в зависимости от климатических условий региона, проводится не реже одного раза в 15 дней (месяц), в том числе, перед их открытием и при оценке необходимости закрытия движения по ним во время оттепелей.

32. Жолдарды және жол құрылғыларды тоқсандық тексерулер (бұдан әрі - тоқсандық тексерулер), оларды ұстауды ұдайы қадағалауды және бақылауды қамтамасыз ету үшін жүргізіледі және осы мақсатта барлық автомобиль жолдары және жол құрылғылар тоқсан бойында тексеріліп тұрады.
33. Тоқсандық тексерулер:
1) халықаралық, республикалық маңыздағы жалпы пайдалынымдағы автомобиль жолдарын, ақылы автомобиль жолдарды және жол құрылғыларды - Астана қаласы ІІБ-ның, Алматы қаласы ІІББ-ның, облыстардағы ІІББ-ІІБ-ның жол полициясы басқармасының жол тексеру бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) қызметкерлері;
2) 1) тармақшада көрсетілген жолдардан басқа автомобиль жолдарын және жол құрылғылар бойынша - аудандық (қалалық) жол полиция бөлімшелері жүргізеді.
34. Тоқсандық тексеру өткізгенде негізгі назар 28-тармақта көрсетілген мәселелерге аударылады.
35. Тоқсандық тексеру нәтижелеріне сәйкес:
1) жол жағдайларын толық жетілдіруде жұмыс түрлері мен көлемдері және аталған жетіспеушіліктерді жою, оларды өткізу мезгілдері, нақтылы орындаушылары анықталған кесім;
2) анықталған жетіспеушіліктерді жоюға ұйғарымдар дайындалады.
36. Тоқсандық тексерулердің нәтижелеріне сәйкес жолдарды, жол құрылғыларды күтіп-ұстау жөніндегі талаптарды, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерімен белгіленген өзге де талаптарды бұзған лауазымды және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес шаралар қабылданады.
37. Жол және коммуналдық ұйымдардың автомобиль жолдарды қысқы уақытта пайдалануға даярлығын тексеру жол полициясының бөлімшелері 15 қыркүйектен 15 қарашаға дейін өткізеді.
38. Жол және коммуналдық ұйымдарды жоспарлық тексеру, заңнамаға сәйкес, Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасындағы Құқықтық статистика және ақпарат орталығының (бұдан әрі - ҚСжАО) аумақтық органдарында тіркелуге жатады.
39. Тексеруді ұйымдастыру үшін жол полициясы бөлімшелерінің басшылары тексеру кесімін анықтайды (Нұсқаулыққа  4-қосымша ) және соңынан ҚСжАО-да тіркеу үшін тексерудің есеп карточкасы толтырылады.
40. Тексеру кесімінде тексерудің нәтижелері көрсетіледі, олар жергілікті атқару органдарына, жол және коммуналдық шаруашылық ұйымдарына шаралар қабылдану үшін жіберіледі.
41. Өзендер мен басқа да су бөгеттері арқылы өтетін мұзды өткелдерді тексеру аймақтың климаттық жағдайына байланысты 15 күнде кемінде бір рет өткізіледі, соның ішінде оларды ашу алдында және жылымықтар уақытында олар арқылы қозғалысты жабу қажетті деп бағаланса тексерулер жүргізіледі.

42. При проверке ледовых переправ через реки и другие водные преграды основное внимание уделяется:
1) наличию разрешения местных исполнительных органов для открытия ледовой переправы;
2) ведению контроля за толщиной льда и определению грузоподъемности ледяного покрова соответствующими службами;
3) наличию и размещению дорожных знаков, определяющих порядок, грузоподъемность и скорость движения;
4) расстоянию до пути встречного движения;
5) толщине снегового покрова на поверхности льда;
6) расстоянию от продольной оси до промоин, проруба, площадок заготовки льда, выход грунтовых вод, мест сбора отработанных теплых вод электростанций, нагромождений торосов;
7) сопряжению ледового покрова с берегом;
8) состоянию деревянно-колейного настила и его использованию для усиления ледяного покрова и настила на сопряжении с берегом;
9) наличию трещин в пределах проезжей части, вблизи от нее;
10) обозначению границ переправы;
11) наличию шлагбаумов при въезде на переправу;
12) наличию запасов песка и других материалов для сооружения переправы;
13) наличию спасательных средств.
43. По выявленным недостаткам, угрожающих безопасности дорожного движения, готовится предписание и информируются местные исполнительные органы.
44. При проведении контрольных обследований проверяется:
1) выполнение мероприятий, предусмотренных комплексными, ежеквартальными обследованиями и проверками готовности дорожных и коммунальных организаций к зимнему содержанию автомобильных дорог, состояния ледовых переправ;
2) выполнение ранее выданных предписаний;
3) текущее эксплуатационное состояние автомобильных дорог, дорожных сооружений и железнодорожных переездов;
4) соблюдение требований технических норм при их строительстве, реконструкции, реабилитации и ремонте.
45. Периодичность проведения контрольных обследований зависит от установленных сроков ранее выданных предписаний.
46. По результатам контрольных обследований к должностным и юридическим лицам, нарушившим правила строительства, реконструкции, ремонта, реабилитации и содержания дорог, дорожных сооружений, железнодорожных переездов, технических средств регулирования дорожного движения и иных объектов, принимаются меры в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
47. Повседневный надзор за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и организации дорожного движения осуществляется в целях оперативного принятия мер к устранению возникших в процессе содержания дорог, дорожных сооружений, технических средств регулирования дорожного движения и иных объектов, а также при проведении ремонтно-строительных работ и других работ на дорогах, недостатков, создающих препятствия для движения транспортных средств и угрозу его безопасности, и производится сотрудниками дорожной полиции, осуществляющие надзор за дорожным движением, а также сотрудниками дорожной инспекции.

42. Өзендер мен басқа да су бөгеттері арқылы өтетін мұзды өткелдерді тексеруде негізгі назар:
1) жергілікті атқару органдарының мұзды өткелді ашуға арналған рұқсатының бар-жоғына;
2) тиісті қызмет органдарының мұзды өткелдегі мұздың қалыңдығын және мұзды жамылғының жүк көтерімділігін бақылап отыруына;
3) қозғалыс ретін, жүк көтерімділігін және жылдамдығын анықтайтын жол белгілерінің болуына және орналастырылуына;
4) қарсы қозғалыс жолдарына дейінгі ара қашықтыққа;
5) мұз беттеріндегі қарлы жамылғының қалыңдығына;
6) бойлау осінен шұңқырларға, мұз ойылымдарына, мұз дайындау алаңдарына, жер астылық сулардың шығуына, электр станцияларының қолданылған жылы суларын жинау орнына, сеңді мұз шоғырларына дейінгі ара қашықтыққа;
7) мұзды жамылғының жағамен қосылған жеріне;
8) ағаш төсемнің жай-күйіне және оны мұз жамылғысын күшейтуге пайдалануға және төсемнің жағамен қосылған жеріне;
9) жүріс бөлігінің шегінде және одан жақын маңда мұз жарықтарының бар жоғына;
10) өткел шекараларының белгіленуіне;
11) өткелге кіру жанында шлагбаумдардың болуына;
12) өткел салуға арналған құм қорларының және басқа да материалдардың болуына;
13) құтқару құралдарының болуына аударылады.
43. Жол қозғалысының қауіпсіздігіне қатер туғызатын анықталған кемшіліктер бойынша ұйғарым әзірленеді, жергілікті атқару органдарына хабарланады.
44. Қорытынды тексерулер кезінде:
1) қорытынды тексерулерді өткізуде кешенді, тоқсандық тексерулер, жол және коммуналдық ұйымдардың автомобиль жолдарын қысқы уақытта пайдалануға даярлығын, мұзды өткелдерді тексерулер нәтижесінде қарастырылған шаралардың орындалуы;
2) алдыңғы берілген ұйғарымдардың орындалуы;
3) автомобиль жолдарының, жол құрылғылардың және теміржол өткелдердің пайдаланылу жағдайы;
4) оларды салуда, қайта жаңартуда және жөндеуде техникалық нормалар талаптарының сақталуы тексеріледі.
45. Қорытынды тексеру өткізу мерзімділігі алдыңғы берілген ұйғарымдарда белгіленген мерзімдерге тәуелді.
46. Қорытынды тексерулердің нәтижелеріне сәйкес жолдардың, жол құрылғылардың, теміржол өткелдерінің, жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарының және басқа объектілердің салу, қайта жаңарту, жөндеу, қалпына келтіру және ұстау ережелерін бұзған лауазымды және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес шаралар қабылданады.
47. Жолда қызмет ету бөлігіндегі ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын және жол қозғалысын ұйымдастыруда, жолдарды, жол құрылғыларды, жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарын және басқа объектілерді ұстау кезінде пайда болған, қозғалысына бөгет және оның қауіпсіздігіне қатер төнгізетін кемшіліктерді шапшаң жою мақсатында, қозғалыс жағдайын күнделікті қадағалауды, жол қозғалысын қадағалайтын жол полициясы қызметкерлері, сондай-ақ жол тексеру қызметкерлері жүзеге асырады.

48. При выявлении фактов повреждения дорог, железнодорожных переездов и других сооружений или технических средств регулирования дорожного движения, в том числе путем загрязнения дорожного покрытия, а также умышленного создания препятствий для движения транспортных средств, к виновным лицам принимаются меры в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
49. При обнаружении недостатков в состоянии дорог и инженерных сооружений, создающих препятствия для движения транспортных средств или его безопасности, сотрудник, осуществляющий надзор за дорожным движением докладывает о них дежурному строевого подразделения дорожной полиции и действует по его указанию.
50. Дежурный фиксирует сообщения в журнале установленного образца и информирует о них руководителя подразделения дорожной полиции, начальника отдела (отделения, группы) дорожной инспекции. Доводит их решение о необходимости ограничения или запрещения движения до сотрудников, осуществляющих надзор за дорожным движением, а также до должностных лиц дорожных, коммунальных и других заинтересованных организаций.
5. Согласование разрешений на осуществление
перевозок по автомобильным дорогам
51. Перевозка тяжеловесных, крупногабаритных и опасных грузов по автомобильным дорогам осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и в установленном порядке согласовывается с дорожной полицией.
52. При согласовании перевозки крупногабаритных и тяжеловесных грузов следует уделять внимание:
1) тягово-сцепным возможностям подвижного состава;
2) типу сопровождения;
3) оперативному или временному изменению схем организации движения.
52-1. В процессе согласования специального разрешения начальником соответствующего подразделения дорожной полиции решается вопрос о необходимости и виде сопровождения проезда тяжеловесного и (или) крупногабаритного автотранспортного средства и при необходимости проводится осмотр технического состояния автотранспортного средства. После чего, производится запись в специальном разрешении о согласовании проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства и заверяется печатью.
Наличие автомобиля прикрытия, который выделяется перевозчиком или грузоотправителем, обязательно во всех случаях, когда хотя бы один из габаритов автотранспортного средства с грузом либо без груза превышает по ширине 3,5 м, по высоте 4,5 м или по длине 24 м.
Сопровождение патрульным автомобилем дорожной полиции обязательно в случаях, когда:
1) ширина тяжеловесного и (или) крупногабаритного автотранспортного средства превышает 4,0 м;

48. Жолдарға, темір жол өткелдеріне және жол қозғалысын реттейтін басқа да құрылғыларды немесе жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарына бүлдіру, соның ішінде жол төсемесін ластау, сонымен қатар көлік құралдарының қозғалысына қасақана кедергілер жасау фактілері табылған жағдайда кінәлі тұлғаға Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес шаралар қабылданады.
49. Жол қозғалысын қадағалайтын қызметкер көлік құралдарының қозғалысына немесе оның қауіпсіздігіне бөгет жасаушы жетіспеушіліктерді жол және инженерлік құрылыстардың жай-күйлерінен тапқан жағдайда, олар жайында жол полициясының кезекші бөлімшелеріне баяндайды және оның нұсқауымен іс-әрекет жасайды.
50. Кезекші хабарларды белгіленген үлгідегі журналына түсіреді және олар жайында жол полициясының басшыларына, жол тексеру бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) бастығына хабарлайды. Қозғалысқа шек қою және тыйым салу қажеттілігі туралы оның шешімін жол қозғалысын қадағалайтын қызметкерлерге, сонымен қатар жол, коммуналдық және басқа да мүдделі ұйымдардың лауазымды тұлғаларына дейін жеткізіледі.
5. Автомобиль жолдары бойынша тасымалдауларды жүзеге
асыруға рұқсат беруге келісу
51. Ауыр салмақты, ірі көлемді және қауіпті жүктерді тасымалдау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес іске асырылады және белгіленген тәртіпте жол полициясымен келісіледі.
52. Автомобиль жолдарымен ауыр салмақты және ірі көлемді жүктерді тасымалдауды келісуде:
1) қозғалмалы құрамның тарту-тіркеу мүмкіншілігіне;
2) жолсерік түріне;
3) жедел және уақытша өзгертілген жол қозғалысын ұйымдастырудың нобайына көңіл бөлу қажет.
52-1. Арнайы рұқсатты келісу процесінде жол полициясы бөлімшесінің бастығы ауыр салмақты және (немесе) ірі көлемді автокөлік құралына ілесіп жүру қажеттігі және оның түрі туралы шешім қабылдайды, ауыр салмақты және (немесе) ірі көлемді автокөлік құралы қозғалысының жылдамдық режимін белгілейді және қажет болған жағдайда автокөлік құралының техникалық жай-күйін қарауды жүргізеді. Содан кейін арнайы рұқсатқа ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуін келісу туралы жазылады және мөрімен расталады.
Көлік құралының ең болмағанда габариттерінің бірі жүкпен немесе жүксіз ені 3.5 метрден, биіктігі 4,5 метрден не болмаса ұзындығы 24 метрден асса, тасымалдаушы немесе жүк жіберуші бөлетін бүркемелеу автомобилінің жолсерік болуы міндетті.
Мынадай жағдайлардың барлығында:
1) ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының ені 45 метрден асатын болса;

2) длина тяжеловесного и (или) крупногабаритного автотранспортного средства превышает 30 м;
3) крупногабаритное и (или) тяжеловесное автотранспортное средство при движении вынуждено, хотя бы частично, занимать полосу встречного движения;
4) в процессе перевозки требуется оперативное изменение организации движения с целью обеспечения безопасности проезда.
В иных случаях, определяется начальником соответствующего подразделения дорожной полиции исходя из дорожных условий, состава транспортного потока и интенсивности движения.
Сноска. Глава дополнена пунктом 52-1 - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N 168.
52-2. Требования к перевозчикам и транспортным средствам, перевозящим крупногабаритные и (или) тяжеловесные грузы:
1) в процессе движения водитель крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства:
принимает все необходимые меры для беспрепятственного и безопасного пропуска встречных автотранспортных средств;
не создает помех для дорожного движения и предоставляет возможность обгона автотранспортным средствам, движущимся сзади;
по дорогам общего пользования скорость не должна превышать более 50 км/час, а на искусственных сооружениях - 10 км/ч;
не совершает обгоны транспортных средств, движущихся со скоростью 30 км/час и более;
не буксирует другие транспортные средства;
не осуществляет движение в неблагоприятных метеорологических условиях;
не двигается по обочине дороги, если такой порядок движения не определен условиями перевозки;
останавливается на специально обозначенных стоянках, расположенных за пределами проезжей части дороги;
прекращает движение при возникновении технической неисправности автотранспортного средства или нарушении крепления груза, угрожающих безопасности движения и (или) сохранности груза;
2) крупногабаритные и (или) тяжеловесные автотранспортные средства должны быть обозначены опознавательными знаками, в соответствии с требованиями Правил дорожного движения;
3) при перевозке крупногабаритного груза, когда высота автотранспортного средства с грузом превышает 4,5 м над проезжей частью дороги, на автомобиле прикрытия необходимо устанавливать одну или две габаритные штанги с сигнальной лампочкой желтого цвета на верхнем конце, зажигаемой в темное время суток или в условиях недостаточной видимости. Высота установки лампочки должна на 5-10 см превышать верхнюю точку габарита перевозимого груза и быть в поле зрения водителя основного транспортного средства.
Сноска. Глава дополнена пунктом 52-2 - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N  168 .

2) ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының ұзындығы 30 метрден асатын болса;
3) қозғалыс кезінде ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының қарсы қозғалыс ендігін ең болмағанда ішінара иеленуге мәжбүр болса;
4) тасымалдау процесінде жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында қозғалысты ұйымдастыруды шұғыл өзгерту талап етілгенде жол полициясының патрульдік ілесіп жүру автомобилінің болуы міндетті.
Өзге де жағдайларда, жол полициясы бөлімшесінің бастығы, жол жағдайларын, көлік тасқынының құрамын және қозғалыстың қарқындылығын негізге ала отырып белгілейді.
Ескерту: 52-1-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168 бұйрығымен.
52-2. Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты жүктерді тасымалдайтын тасымалдаушыларға және көлік құралдарына қойылатын талаптар:
1) қозғалыс процесінде ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралын жүргізуші:
қарсы бағыттағы көлік құралдарын бөгетсіз және қауіпсіз өткізу үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды;
қозғалу үшін арттағы көлік құралына кедергі келтірмейді және арттағы көлік құралдарының басып озуына мүмкіндік береді;
жалпы пайдалымдағы жолдармен жүрген кезіндегі жылдамдығы 50 км/сағаттан, ал жасанды құрылыстарда 10 км/сағаттан аспауы тиіс;
30 км/сағат және одан жоғары жылдамдықпен келе жатқан автокөлік құралдарын басып озбайды;
басқа көлік құралдарын сүйретпейді;
қозғалысты қолайсыз ауа-райы жағдайларында жүзеге асырмайды;
егер тасымалдау шарттарында мұндай қозғалыс тәртібі белгіленбесе, жол жиегімен жүрмейді;
жолдың жүру бөлігінің шегінен тысқары орналасқан арнайы тұрақтарда тоқтайды;
автокөлік құралының техникалық жарамсыздығы туындаған немесе қозғалыс қауіпсіздігіне және (немесе) жүктің сақталуына қауіп төндіретін жүктің бекітілуі бұзылған кезде қозғалысты доғарады;
2) ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты жүктерді тасымалдайтын көлік құралдары Жол қозғалысы ережелерінің талаптарына сәйкес айырым белгілерімен белгіленуі тиіс;
3) ірі көлемді жүкті тасымалдау кезінде егер жүгі бар көлік құралының биіктігі жолдың жүргінші бөлігінен 4,5 м биік болса, шектеулі кезде тәуліктің қараңғы уақытында немесе көру жеткіліксіз болған жағдайларда автомобильдің үстіне бір немесе екі жанатын сигналды сары түсті шамы бар көлемді штангасын орнату керек. Шамды орнату биіктігі тасымалданатын жүк габаритінің жоғарғы нүктесінен 10-15 см биік болуы керек және негізгі көлік құралы жүргізушісіне көрінетіндей болуы тиіс.
Ескерту: 52-2-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168 бұйрығымен.

53. При согласовании перевозки опасного груза следует уделять внимание:
1) схемам организации дорожного движения, временному их изменению;
2) эксплуатационному состоянию автомобильных дорог, дорожных сооружений и железнодорожных переездов;
3) скорости перевозки;
4) необходимости и виду сопровождения.
53-1. Для согласования маршрута перевозки опасного груза перевозчик представляет:
1) бланк маршрута перевозки опасных грузов;
2) свидетельство о допуске автотранспортного средства к перевозке опасного груза по территории Республики Казахстан.
Сноска. Глава дополнена пунктом 53-1 - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N  168 .
53-2. Согласованный маршрут перевозки опасного груза действителен на 12 месяцев.
Сноска. Глава дополнена пунктом 53-1 - приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 16 марта 2005 года N  168 .
54. Согласование перевозок тяжеловесных, крупногабаритных и опасных грузов осуществляется:
1) подразделением дорожной инспекции Комитета дорожной полиции МВД Республики Казахстан - при прохождении маршрута по территории двух и более областей и при осуществлении международных перевозок в течение пяти рабочих дней;
2) подразделением дорожной полиции района (города) или отделом (отделением, группой) дорожной инспекции управлений дорожной полиции ДВД городов Астана, Алматы и областей - при прохождении маршрута в пределах одного района, города или области в течение трех рабочих дней.
Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 23.02.2011 № 88 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Результаты согласования разрешений на осуществление перевозок по автомобильным дорогам крупногабаритных, тяжеловесных и опасных грузов заносятся в Журнал согласования разрешений на осуществление перевозок по автомобильным дорогам (Приложение 5 к Инструкции).
56. Открытие маршрутов движения общественного транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан в установленном порядке согласовывается с дорожной полицией.
57. При согласовании открытия маршрутов движения общественного транспорта следует уделять внимание:
1) состоянию проезжей части на маршруте и в зоне посадочных площадок;
2) наличию и состоянию дорожной разметки и знаков, их соответствию требованиям технических норм;
3) наличию аварийно-опасных мест на предполагаемом маршруте и возможности организации их объезда;
4) организации стоянок на конечных пунктах и автовокзалах;
5) возможности перераспределения транспортных потоков на менее загруженные магистрали;

53. Қауіпті жүктерді тасымалдауды келісуде:
1) жол қозғалысын ұйымдастырудың нобайларына, олардың уақытша өзгеруіне;
2) автомобиль жолдарының ұсталу жағдайларына, жол құрылғыларына және темір жол өткелдеріне;
3) тасымалдаудың жылдамдығына;
4) жолсерік қажеттілігіне және түріне көңіл бөлу қажет.
53-1. Қауіпті жүкті тасымалдау бағытына келісу үшін тасымалдаушы:
1) қауіпті жүк тасымалдау бағытының бланкісін;
2) Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралының қауіпті жүк тасымалдауына рұқсат берілгені туралы куәлікті береді.
Ескерту: 53-1-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168 бұйрығымен.
53-2. Қауіпті жүкті тасымалдауға келісілген бағыт 12 айға жарамды.
Ескерту: 53-2-тармақпен толықтырылды - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 16 наурыздағы N 168 бұйрығымен.
54. Ауыр салмақты, ірі көлемді және қауіпті жүктерді тасымалдауды келісуді:
1) халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруда және тасымалдауды бағыты екі не одан көп облыстың аумағынан өтетін болса - Қазақстан Республикасы ІІМ Жол полициясы комитетінің жол тексеру бөлімшесі бес жұмыс күні ішінде;
2) тасымалдау бағыты бір аудан, қала немесе облыстың аумағынан өтетін болса - аудандық (қалалық) жол полиция бөлімшелері немесе Астана қаласы ІІБ-ның, Алматы қаласы ІІББ-ның, облыстардағы ІІББ-ІІБ-ның, жол полициясы басқармасының жол тексеруші бөлімі (бөлімшесі, тобы) үш жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Ескерту: 54-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.02.23 № 88 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Ауыр салмақты, ірі көлемді және қауіпті жүктерді тасымалдау келісу қорытындылары ауыр салмақты, ірі көлемді және қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат беруге келісу автомобиль жолдары бойынша тасымалдауларды жүзеге асыруға рұқсат беруге келісу Журналына енгізіледі (Нұсқаулыққа  5-қосымша ).
56. Қоғамдық көліктердің сапар желілерін ашу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіпте жол полициясымен келісіледі.
57. Қоғамдық көліктердің сапар желілерін ашуды келісуде:
1) сапар желілеріндегі және тоқтау алаңдар аумағындағы жол бөлігінің жай-күйіне;
2) жол белгілерінің болуына және жай-күйіне, олардың техникалық нормаларға сәйкестігіне;
3) болжамды маршрутта апаттық-қауіпті орындардың болуы және оларды айналып өтуді ұйымдастырудың мүмкіншілігіне;
4) соңғы пункттерде және автовокзалдарда тұрақтарды ұйымдастыруға;
5) көліктік ағыстарды аз жүктелген магистральдарға бөлу мүмкіндігі;

6) соблюдению требований технических норм при устройстве остановок (наличию остановочных и посадочных площадок, переходно-скоростных полос, павильонов, освещения, пешеходных дорожек, лестничных сходов и т.п.);
7) размещению остановочных и конечных пунктов.
58. Результаты согласования оформляются актом, в котором дается заключение дорожной полиции о возможности открытия маршрута.
Паспорт на размещение в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования объектов сервиса и наружной (визуальной) рекламы выдается дорожным органом и согласовывается подразделениями дорожной полиции в течение пяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 58 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 23.02.2011 № 88 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Совершенствование организации дорожного движения
59. Разработка мероприятий по совершенствованию организации дорожного движения осуществляется на основе анализа данных о ДТП, результатов проверок эксплуатационного состояния автомобильных дорог, изучения условий и состояния дорожного движения, предложений дорожно-эксплуатационных, транспортных организаций, сотрудников дорожной полиции, осуществляющих надзор за дорожным движением и граждан.
60. Выявление, учет аварийно-опасных участков и организация работ по их устранению осуществляется в соответствии с Инструкцией по определению, учету и устранению аварийно-опасных мест на автомобильных дорогах.
61. Для получения наглядной информации об аварийных местах ведется топографический учет ДТП.
62. Контроль за эффективностью мер по повышению безопасности движения на аварийно-опасных участках автомобильных дорог осуществляется в течение трех лет после их полной реализации.
63. Главным критерием эффективности является отсутствие ДТП, имеющих связь с дорожными условиями.
64. При изучении условий и состояния дорожного движения:
1) подсчитывается интенсивность транспортных потоков и уточняется их состав;
2) подсчитывается интенсивность пешеходного движения, уточняются зоны его тяготения;
3) подсчитывается длительность транспортных задержек;
4) уточняется количество ДТП за последние 3 года;
5) уточняются геометрические параметры (ширина проезжей части, число полос движения, радиусы кривых в плане, величина продольных уклонов и т.д.);
6) уточняется наличие технических средств регулирования дорожного движения;
7) составляется схема организации движения участка дороги.
65. В ходе разработки мероприятия по совершенствованию условий движения ведется подготовка:

6) аялдамаларды ұйымдастырғанда (тоқтайтын және отыратын алаңдардың, өтпелі-шапшаңдық жолақтарының, павильондардың, жарықтардың, жаяу жүргінші жолдарының, түсетін сатылардың) техникалық нормалардың талаптарының сақталуына;
7) аялдамалардың және соңғы пункттердің орналасуына көңіл бөлу қажет.
58. Келісу нәтижелері кесіммен ресімделеді, онда бағытты ашу мүмкіндігі туралы жол полициясының қорытындысы беріледі.
Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының бөлінген жолағында қызмет көрсету және сыртқы (визуалды) жарнама объектілерін орналастыруға арналған паспортты жол қызметі береді және жол полициясы бөліністерімен бес жұмыс күні ішінде келіседі.
Ескерту: 58-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.02.23 № 88 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіру
59. Жол қозғалысын ұйымдастыруды толық жетілдіру шараларын әзірлеу жол-көлік оқиғаларының мәліметтерін, автомобиль жолдары мен көшелердің пайдаланылу жай-күйін тексеру нәтижелерін, жол пайдалану, көліктік ұйымдардың, жол қозғалысына бақылау жүргізуші жол полиция қызметкерлерінің және азаматтардың ұсыныстарын талдау негізінде жүзеге асырылады.
60. Апаттық-қауіпті орындарды анықтау, есеп жүргізу және оларды жою жұмыстары автомобиль жолдарындағы апаттық-қауіпті орындарды анықтау, есеп жүргізу және жою Нұсқаулығына сәйкес жүргізіледі.
61. Апаттық орындар туралы көрнекі хабар алу үшін жол-көлік оқиғаларының топографиялық есебі жүргізіледі.
62. Автомобиль жолдарындағы апаттық-қауіпті орындардағы қозғалыстың қауіпсіздігін жоғарылату әрекеттерінің тиімділігін бақылау олар толық іске асқаннан кейін үш жыл ішінде бақылау арқылы жүргізіледі.
63. Әрекеттердің негізгі тиімділік өлшемі-жол жағдайына байланысты жол-көлік оқиғаларының болмауы.
64. Жол қозғалысының ерекшеліктері мен жай-күйін зерттеуде:
1) көлік ағымының жиілігі есептелінеді және олардың құрамы нақтыланады;
2) жаяу жүргінші қозғалысының жиілігі есептеледі, оның жиналу аймағы нақтыланады;
3) көліктер қаңтарушылық ұзақтығы есептеледі;
4) жол-көлік оқиғаларының соңғы 3 жылғы саны нақтыланады;
5) геометриялық өлшемдері (жүргінші бөлігінің ені, қозғалыс жолақтарының саны, жоспардағы қисық радиустар, бойлау еңістерінің мөлшері және тағы басқалар) нақтыланады;
6) жол қозғалысын реттейтін техникалық құралдардың мөлшері нақтыланады;
7) жол бөлігіндегі қозғалысты ұйымдастыру нобайы құрылады.
65. Қозғалыс жағдайларын жетілдіру шараларын дайындау барысында:

1) предписания на выполнение работ по установке дорожных знаков и изменению режимов работы светофорных объектов;
2) предложений по внесению изменений в действующие дислокации дорожных знаков;
3) предложений в организации коммунального и дорожного хозяйства об установке дополнительных дорожных ограждений, корректировке схем дорожной разметки.
66. Предписание на выполнение работ по установке дорожных знаков и изменению режимов работы светофорных объектов составляется в двух экземплярах. Один направляется в организацию, осуществляющую установку дорожных знаков и эксплуатацию светофорных объектов, второй - заносится в контрольно-наблюдательное дело для контроля за исполнением.
67. Проектирование светофорных объектов осуществляется на основании предписания на проектирование светофорного объекта.
68. Все предписания на выполнение работ по совершенствованию организации дорожного движения учитываются в Журнале учета предписаний на работы по установке (снятию) технических средств регулирования дорожного движения (Приложение 6 к Инструкции).
69. Предложения по перспективному развитию организации дорожного движения, которые не могут быть реализованы внедрением только оперативных мероприятий, направляются в установленном порядке в местные исполнительные органы, компетентные решать данные вопросы.
70. В качестве основных направлений совершенствования организации движения рассматриваются:
1) разделение движения в пространстве (канализирование движения, развязки в разных уровнях, маршрутное ориентирование, введение одностороннего движения);
2) разделение движения во времени (введение реверсивного, светофорного регулирования, ограничения на движение, остановку и стоянку в определенные часы и дни недели);
3) формирование однородных транспортных потоков (по составу, направлению и по цели движения);
4) оптимизация скоростного режима движения (увеличение или ограничение скорости, устранение сужений проезжей части, снижение уровня загрузки дороги);
5) внедрение автоматизированных систем управления движением;
6) обеспечение удобства и безопасности пешеходного движения (устройство и оборудование пешеходных переходов, организация пешеходных и жилых зон);
7) организация стоянок автотранспорта, информация о них.
7. Порядок ведения контрольно-наблюдательного дела
71. Контрольно-наблюдательное дело является информационно-аналитическим сборником данных, на основе которых проводится анализ состояния безопасности дорожного движения, уровня проектирования, строительства и содержании автомобильных дорог, дорожных сооружений и железнодорожных переездов и эффективности деятельности по осуществлению подразделениями дорожной полиции государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствования организации дорожного движения.

1) жол белгілерін орнату және бағдаршам объектілерінің жұмыс тәртібін өзгерту жұмыстарын орындауға ұйғарым;
2) жол белгілерінің қолданылатын дислокациасына өзгертулер енгізу ұсыныстары;
3) коммуналдық және жол шаруашылық ұйымына қосымша жол қоршауларын орнату, жол белгі нобайларына түзету туралы ұсыныс енгізу дайындығы жүргізіледі.
66. Жол белгілерін орнату және бағдаршам объектілерінің жұмыс тәртіптерін өзгерту жұмыстарын орындауға ұйғарым екі данада дайындалады. Бірі жол белгілерін орнататын және бағдаршам объектілерін пайдаланатын ұйымға, екіншісі-атқаруды бақылауға арналған бақылау-байқау ісіне енгізіледі.
67. Бағдаршам объектілерін жобалау бағдаршам объектілерін жобалауға берілген ұйғарым негізінде жүзеге асырылады.
68. Жол қозғалысын ұйымдастыруды толық жетілдіру жұмыстарын орындауға берілген барлық ұйғарым жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдарын орнатуды (алуды) ескеретін есеп журналына енгізіледі (Нұсқаулыққа  6-қосымша ).
69. Тек шапшаң шараларды енгізумен ғана іске аспайтын жол қозғалысын ұйымдастырудың перспективалық дамуы туралы ұсыныс осы мәселелерді шешуге құзыры бар жергілікті атқару органдарына белгіленген тәртіпте бағытталады.
70. Қозғалысты ұйымдастыруды жетілдірудің негізгі бағыттары ретінде:
1) қозғалысты кеңістікте бөлу (қозғалысты құбырлау, әр деңгейде қиылысу, маршруттарды бағдарлау, біржақты қозғалысты енгізу);
2) қозғалысты уақытпен бөлу (реверсивпен, бағдаршаммен реттеуді енгізу, қозғалысқа, аялдамаға және тұраққа белгіленген сағатта және апта күндерінде шек қою);
3) біртектес көлік ағымдарын құру (құрамы, бағыты және қозғалыс мақсаты бойынша);
4) қозғалыстың шапшаңдық тәртібін ықшамдау (жылдамдықты арттыру немесе шек қою, жол бөлігінің тар жерлерін жою, жолдың нығыздық деңгейін төмендету);
5) қозғалысты автоматтандырылған жүйелермен басқаруды енгізу;
6) жаяу жүргінші қозғалысының ыңғайлылығын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету (жаяу жүргінші өткелдерін құру және жабдықтау, жаяу жүргінші және тұрғын аймақтарын ұйымдастыру);
7) автокөлік тұрақтарын және олар туралы ақпараттарды ұйымдастыру.
7. Бақылау-байқағыш ісін жүргізу тәртібі
71. Бақылау-байқауыш ісі ақпараттық-аналитикалық мәліметтер жинағы болып табылады, соның негізінде жол қозғалысы қауіпсіздігінің жай-күйі талданады, автомобиль жолдарын, жол құрылғыларын және темір жол өткелдерін жобалау, салу және пайдалану деңгейі және жол полициясы бөлімшелерінің жолда қызмет ету бөлігіндегі ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіруде мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру қызметінің тиімділігі талданады.

72. Контрольно-наблюдательные дела ведутся сотрудниками отделов (отделений, групп) дорожной инспекции, а в случаях, когда осуществление государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствования организации дорожного движения возложено на подразделение дорожной полиции района (города), то одним из сотрудников данного подразделения.
73. Контрольно-наблюдательные дела формируются на автомобильные дороги по мере составления, разработки и поступления информации, относящейся к конкретной дороге.
74. Допускается ведение одного контрольно-наблюдательного дела на несколько дорог в случае, если они не выходят за границы одного района, города.
75. Поступающая информация заносится в контрольно-наблюдательные дела по разделам:
1) "Параметры и обустройство автомобильной дороги";
2) "Аварийно-опасные места";
3) "Организации дорожного и коммунального хозяйства";
4) "Технические средства регулирования дорожного движения";
5) "Дорожно-транспортные происшествия";
6) "Контроль за проектированием";
7) "Контроль за строительством, реконструкцией, ремонтом и реабилитацией";
8) "Контроль за содержанием";
9) "Железнодорожные переезды".
76. Разделы контрольно-наблюдательного дела должны содержать следующие сведения:
1) "Параметры и обустройство дороги":
категория и назначение дороги;
основные геометрические параметры плана, продольного и поперечного профиля дороги;
состояние проезжей части, обочин, пересечений (тип покрытия, коэффициент сцепления, ровность покрытия, видимость, наличие освещения);
местонахождение зданий и сооружений службы автосервиса (км, адрес, номер телефона и время работы), остановок общественного транспорта;
2) "Организации дорожного и коммунального хозяйства":
структура управления;
границы зон обслуживания;
номера телефонов;
3) "Технические средства регулирования дорожного движения":
дислокации дорожных знаков;
схемы организации дорожного движения;
схемы разметки;
сведения о местах расположения и режимах работы светофорных объектов;
предписания на выполнение работ по установке дорожных знаков, изменению режимов работы светофорных объектов и на проектирование светофорного объекта;
4) "Дорожно-транспортные происшествия":
сведения о ДТП, повлекших гибель либо телесные повреждения участников движения, имеющих связь с дорожными условиями;
копии писем в заинтересованные органы и организации по вопросам снижения аварийности и тяжести последствий дорожно-транспортных происшествий;
5) "Контроль за проектированием":
копии заключений по рассмотрению проектной документации;

72. Бақылау-байқауыш істері жол тексеру бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) қызметкерлерімен, ал егер жолда қызмет ету бөлігіндегі ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіруде мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру аудандық (қалалық) жол полициясының бөлімшелеріне жүктелсе, онда сол бөлімшенің бір қызметкері жүргізеді.
73. Автомобиль жолдарына арналған бақылау-байқауыш істері нақтылы осы жолдарға қатысты деректер мен хабарлардың түсуі, құрастырылуы, жиналуы барысында қалыптасады.
74. Егер жолдар бір ауданның, қаланың әкімшілік шекарасынан шықпаса, онда бірнеше жолға бір бақылау-байқағыш ісін жүргізуге рұқсат етіледі.
75. Түсетін ақпарат бақылау-байқауыш істерінің мына тарауларын тіркеледі:
1) "Автомобиль жолдарының өлшемдері мен реттелуі";
2) "Апаттық-қауіпті орындар";
3) "Жол және коммуналдық шаруашылық ұйымдары";
4) "Жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдары";
5) "Жол-көлік оқиғалары";
6) "Жобалауды бақылау";
7) "Құрылыс салуды, қайта жаңартуды және жөндеуді бақылау";
8) "Пайдалануды бақылау";
9) "Темір жол өткелдері".
76. Бақылау-байқауыш істерінің бөлімдері келесі мәселелерді қамтуы тиісті:
1) "Автомобиль жолдарының өлшемдері мен реттелуі":
жолдардың санаты мен тағайындалуы;
жолдар жоспарларының, көлденеңдік және бойлайтын профильдер элементтерінің негізгі геометриялық өлшемдері;
жүргінші бөлігінің, жол жағалауының, қиылыстарының жай-күйі (жабынды түрі, жабық коэффициенті, жабынды тегістігі, көрініс, жарықтандырудың болуы);
ғимараттардың және автосервис қызметтерінің тұрған жері (км, мекен-жай, телефон нөмірі және жұмыс уақыты), қоғамдық көлік аялдамалары, павильондар туралы мәліметтер;
2) "Жол және коммуналдық шаруашылық ұйымдары":
басқару құрылымы;
қызмет ету аймақтарының шекаралары;
телефондарының нөмірлері;
3) "Жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдары":
жол белгілерінің орналасулары;
жол қозғалысын ұйымдастыру нобайлары;
белгі нобайлары;
бағдаршам объектілерінің орналасқан орындары және жұмыс тәртіптері туралы мәліметтер;
жол белгісін қою, бағдаршам объектілерін жобалау және жұмыс істеу тәртібін өзгерту туралы ұйғарым;
4) "Жол-көлік оқиғалары":
жол жағдайымен байланысты жол-көлік оқиғаларының салдарынан опат болған немесе зақымданған қозғалысқа қатысушылар туралы мәліметтер;
мүдделі органдар мен ұйымдарға апаттарды және жол-көлік оқиғаларының зардаптарын төмендету мәселелері туралы жазылған хаттардың көшірмесі;
5) "Жобалауды бақылау":
жоба құжаттарын қарау нәтижелерінің көшірмелері;

6) "Контроль за строительством, реконструкцией, ремонтом и реабилитацией":
копии предписаний, протоколов об административных правонарушениях;
копии актов рабочих и государственных комиссий по приемке в эксплуатацию строящихся (реконструируемых) дорог и их участков;
7) "Контроль за содержанием":
копии актов комплексной и ежеквартальных обследований дорог;
копии писем, предписаний и протоколов, относящихся к контролю за содержанием;
8) "Железнодорожные переезды":
карточки на железнодорожные переезды (Приложение 7 к Инструкции);
копии актов проверки железнодорожных переездов;
копии писем, предписаний и протоколов, связанных с содержанием и оборудованием железнодорожных переездов.
8. Контроль за осуществлением подразделениями дорожной полиции государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствования организации дорожного движения
77. Деятельность отделов (отделений, групп) дорожной инспекции и подразделений дорожной полиции районов (городов) по государственному надзору и контролю за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствованию организации дорожного движения, контролируется вышестоящими подразделениями дорожной полиции органов внутренних дел.
78. Контроль осуществляется посредством проведения проверок подразделений дорожной полиции не реже одного раза в год, в ходе которых проверяется:
1) соблюдение законодательства при государственном надзоре и контроле за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствовании организации дорожного движения;
2) выполнение требований настоящей Инструкции при осуществлении государственного надзора и контроля за соблюдением правил, нормативов и стандартов в сфере дорожной деятельности и совершенствовании организации дорожного движения;
3) достоверность представляемых в отчетах сведений о результатах деятельности.
Приложение 1
к Инструкции по осуществлению подразделениями
дорожной полиции государственного надзора и
контроля за соблюдением правил, нормативов и
стандартов в сфере дорожной деятельности и
совершенствованию организации дорожного
движения, утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 21 февраля 2002 г. N 103
Журнал
согласований проектной документации
__________________________________________________________________________
N |Дата    |Наиме- |Наимено-   |Дата     |Результаты      |Отметка о     |
п/|рассмот-|нование|вание      |начала и |рассмотрения    |выполнении    |
п |рения   |проекта|проектной  |окончания|(согласовано/ не|дорожных      |
|        |       |организации|дорожных |согласовано)    |работ         |
|        |       |           |работ    |                |              |
__|________|_______|___________|_________|________________|______________|
1 |  2     |  3    |   4       |   5     |       6        |      7       |
__|________|_______|___________|_________|________________|______________|
|        |       |           |         |                |              |
__|________|_______|___________|_________|________________|______________|
Приложение 2
к Инструкции по осуществлению подразделениями
дорожной полиции государственного надзора и
контроля за соблюдением правил, нормативов и
стандартов в сфере дорожной деятельности и
совершенствованию организации дорожного
движения, утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 21 февраля 2002 г. N 103
Акт
"____"_______200__ г.                  Город (район)_____________________
Комплексного (ежеквартального) обследования участка автомобильной дороги_______
__________________________________________________________________________
(номер автомобильной дороги по перечню, название улицы)
с км. (N дома, от пересечения с ул.)______________________________________
до км. (N дома, до пересечения с ул.)_____________________________________
Комиссия в составе:
Председатель_________________________________________________
(ф.и.о., должность)
Члены комиссии_______________________________________________
(ф.и.о., должность)
действующая на основании__________________________________________________
произвела обследование автомобильной дороги (улицы).
Заказчик:_________________________________________________________________
(орган управления автомобильной дорогой, дирекция заказчика и
__________________________________________________________________________
т.п., адрес, телефон)
Подрядчик (эксплуатирующая организация, юридическое или физическое лицо)___
___________________________________________________________________________
(наименование, адрес, телефон)
Территория обслуживания___________________________________________________
(участок автомобильной дороги, улицы)
Лицензии___________________________________________________________________
(вид лицензии, дата выдачи, срок действия)
Установлено:
__________________________________________________________________________
N |Адрес (км., N дома) |                       |  Ответственный за       |
п/|____________________|                       |устранение (организация, |
п |справа   |слева     |      Недостатки       | должность, ф.и.о.)      |
__|_________|__________|_______________________|_________________________|
|         |          |                       |                         |
__|_________|__________|_______________________|_________________________|
|         |          |                       |                         |
__|_________|__________|_______________________|_________________________|
Предлагается  устранить  выявленные  недостатки  в  установленные  сроки,
результаты комплексного обследования рассмотреть__________________________
(дата, место рассмотрения
__________________________________________________________________________
материалов проверки)
Комиссия в составе:    Председатель_______________________________________
(подпись)
Члены комиссии:_______________________________________
(подпись)
Особые мнения членов комиссии:____________________________________________
Приложение 3
к Инструкции по осуществлению подразделениями
дорожной полиции государственного надзора и
контроля за соблюдением правил, нормативов и
стандартов в сфере дорожной деятельности и
совершенствованию организации дорожного
движения, утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 21 февраля 2002 г. N 103
Акт
"____"_________200_ г.                          Город (район)_____________
Комплексным обследованием железнодорожного переезда установлено:
Местонахождение переезда__________________________________________________
(наименование автомобильной и железной дорог)
Владелец:_________________________________________________________________
(их наименование, адрес, телефон)
Категория и вид переезда__________________________________________________
Количество поездов/сут.___________________________________________________
Количество автомобилей/сут._______________________________________________
__________________________________________________________________________
N  |Технические данные переезда (оборудование, |Нормы по ГОСТам,|Фактичес-|
п/ |             устройство и др.)             |   правилам,    |кие      |
п  |                                           |  иструкциям    |данные   |
___|___________________________________________|________________|_________|

6) "Құрылыс салуды, қайта жаңартуды, жөндеуді қалпына келтіруді бақылау":
ұйғарымдардың және әкімшілік құқық бұзу хаттамаларының көшірмесі;
салынған (қайта жөнделген) жолдарды, олардың учаскелерін қабылдаған жұмыс және мемлекеттік комиссиялары кесімдерінің көшірмелері;
7) "Пайдалануды бақылау":
жолдарды кешенді және тоқсандық тексерулер кесімдерінің көшірмелері;
пайдалануды бақылауға қатысты хаттардың, ұйғарымдардың және хаттамалардың көшірмелері;
8) "Темір жол өткелдері":
темір жол өткелдерінің карточкалары (Нұсқаулыққа  7-қосымша );
темір жол өткелдерін тексеру кесімдерінің көшірмелері;
темір жол өткелдерін ұстау және жабдықтауға қатысты хаттардың, ұйғарымдардың және хаттамалардың көшірмелері.
8. Жол полициясы бөлімшелерінің жолда қызмет ету
бөлігіндегі ережелердің, нормативтердің және
стандарттардың сақталуын және жол қозғалысын
ұйымдастыруды жетілдіруде мемлекеттік қадағалау
мен бақылауды жүзеге асыруын бақылау
77. Жол тексеру бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) және аудандық (қалалық) жол полициясы бөлімшелерінің жолда қызмет ету саласындағы ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдірудегі мемлекеттік қадағалау мен бақылау қызметін жоғары тұрған ішкі істер органдарының жол полиция бөлімшелері бақылайды.
78. Бақылау жол полициясы бөлімшелерін жылына кемінде бір рет тексеру арқылы жүргізіледі, онда:
1) жолда қызмет ету саласындағы ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіруде мемлекеттік қадағалау мен бақылауда заңнамасын сақталуын;
2) жолда қызмет ету саласындағы ережелердің, нормативтердің және стандарттардың сақталуын және жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдірудегі мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүргізуде осы Нұсқаулық талаптарының орындалуын;
3) қызмет нәтижелері туралы ұсынылған есептердегі мәліметтердің растығын тексереді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 21 ақпандағы
N 103 бұйрығымен
бекітілген
Жол полициясы бөлімшелерінің
жол қызметі саласындағы
ережелердің, нормативтердің
және стандарттардың
сақталуын мемлекеттік
қадағалау мен бақылауды
жүзеге асыруды және жол
қозғалысын ұйымдастыруды
жетілдіруі жөніндегі
Нұсқаулыққа 1-қосымша
Жоба құжаттамаларын келісу
журналы
р/н
Қарау
уақыты
Жобаның
атауы
жобалау
ұйымының
аты
Жол жұмыс.
тарының
басталу және аяқталу
уақыты
Тексеру
нәтижелері
(келісілді/келісіл.
меді)
Жол жұмыс.
тарының
орындалуы
туралы
белгі
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 21 ақпандағы
N 103 бұйрығымен
бекітілген
Жол полициясы бөлімшелерінің
жол қызметі саласындағы
ережелердің, нормативтердің
және стандарттардың
сақталуын мемлекеттік
қадағалау мен бақылауды
жүзеге асыруды және жол
қозғалысын ұйымдастыруды
жетілдіруі жөніндегі
Нұсқаулыққа 2-қосымша
АКТ
"____" ___________  200_ ж.             Қала (аудан)________________
Автомобиль жолының учаскесін кешенді байқау_________________________
____________________________________________________________________                  (автомобиль жолының нөмірі, көшенің аты)
км-ден (N үйден, көше қиылысынан)___________________________________
км-ге (N үйге, көше қиылысына)______________________________________
Комиссия құрамында:
Төраға______________________________________________________________
(тегі, аты-жөні, лауазымы)
Комиссия мүшелері:__________________________________________________
(тегі, аты-жөні, лауазымы)
__________________________________________________________ негізінде
Автомобиль жолын (көшені) тексеруден өткізді
Тапсырыс беруші:____________________________________________________
(автомобильдік жолды басқару органы, тапсырыс беруші
____________________________________________________________________
дирекциясы және тағы басқа, мекен-жайы, телефоны)
Мердігер (пайдаланушы ұйым, заңды жеке тұлға)_______________________
____________________________________________________________________                      (аты, мекен-жайы, телефоны)
Қызмет ету аумағы___________________________________________________
(автомобильдік жол учаске, көше)
Лицензиясы__________________________________________________________
(лицензия түрі, беру мезгілі, әрекет мезгілі)
Анықталған:
____________________________________________________________________
N |Орны (км., үй N)|                            |Кемш-ді жоюға
|________________|         Кемшіліктері       |жауапты (ұйым,
|оң жағы|сол жағы|                            |лауазымы, Т.А.Ә.)
____________________________________________________________________
1    2       3                     4                       5
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кешенді тексеру нәтижелерін қарап, анықталған кемшіліктерді
белгіленген мерзімдерде жоюға ұсыныс жасайды________________________
(тексеру материалдарын қарау мезгілі және орны)
Комиссия құрамы:
Төраға             ___________________________________
(қолы)
Комиссия мүшелері: ___________________________________
(қолы)
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері:______________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 21 ақпандағы
N 103 бұйрығымен
бекітілген
Жол полициясы бөлімшелерінің
жол қызметі саласындағы
ережелердің, нормативтердің
және стандарттардың
сақталуын мемлекеттік
қадағалау мен бақылауды
жүзеге асыруды және жол
қозғалысын ұйымдастыруды
жетілдіруі жөніндегі
Нұсқаулыққа 3-қосымша
АКТ
"___"_________200_ жыл                _____________ қаласы (ауданы)
Темір жол өткелін кешенді тексеруде анықталды:
Өткелдің тұрған жері________________________________________________
(автомобиль және темір жолдардың аты)
Иесі:_______________________________________________________________
(ККМ, басқа ұйымдар, олардың аты, мекен-жайы, телефоны)
Өткел санаты және түрі______________________________________________
Пойыздардың саны/тәулігіне__________________________________________
Автомобильдердің саны/тәулігіне_____________________________________
____________________________________________________________________
NN№  Өткелдің техникалық мәліметтері      МемСТ, ережелер,  Нақтылы
(жабдықталуы, құрылысы ж/е тағы      нұсқаулықтар      мәлім-р
басқалары)                           бойынша
нормалар
____________________________________________________________________

|                                           |4 кат. - 1 лк.  |         |
___|___________________________________________|________________|_________|
25.|Высота подвески контактного провода (прово-|В соответствии с|         |
|дов других линий), м                       |правилами техни-|         |
|                                           |ческой эксплуа- |         |
|                                           |тации (далее -  |         |
|                                           |ПТЭ)            |         |
___|___________________________________________|________________|_________|
26.|Оборудование прожекторными установками для |В соответствии с|         |
|осмотра поездов                            |ПТЭ             |         |
___|___________________________________________|________________|_________|
27.|Наличие устройства для обнаружения нижней  |Переезды, обслу-|         |
|негабаритности подвижного состава          |живаемые дежур- |         |
|                                           |ными            |         |
___|___________________________________________|________________|_________|
28.|Наличие горизонтальной и вертикальной до-  |                |         |
|рожной разметки                            |                |         |
___|___________________________________________|________________|_________|
Предложения:_______________________________________________________________
Комиссия в составе:________________________________________________________
Председатель:___________________________________________
(должность, ф.и.о.)
Члены комиссии:_________________________________________
(должность, ф.и.о.)
Приложение 4
к Инструкции по осуществлению подразделениями
дорожной полиции государственного надзора и
контроля за соблюдением правил, нормативов и
стандартов в сфере дорожной деятельности и
совершенствованию организации дорожного
движения, утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 21 февраля 2002 г. N 103
Акт
"___"________200_г.                               Город (район)____________
Проверкой готовности дорожных и коммунальных органов к зимнему содержанию
автомобильных дорог установлено:
Заказчик: ________________________________________________________________
(организация коммунального или дорожного хозяйства, адрес,
__________________________________________________________________________
телефон)
Подрядчик (эксплуатирующая организация)___________________________________
(наименование, адрес, телефон)
__________________________________________________________________________
Территория обслуживания___________________________________________________
(участок автомобильной дороги, улицы)
Лицензии _________________________________________________________________
(вид лицензии, дата выдачи, срок действия)
__________________________________________________________________________
N    |          Проверяемые параметры                  |Основание|Наличие
п/   |                                                 |         |
п    |                                                 |         |
_____|_________________________________________________|_________|_________
1.     План подготовки и организации зимнего содержа-
ния:
1.1.   Материалы по обобщению результатов работы в
прошлые годы
1.2.   График работ по подготовке к зимнему содержанию:
1.2.1. Схема защиты дороги от снежных заносов
1.2.2. Очередность и сроки очистки участков дорог и
ликвидации зимней скользкости. Состав отрядов и
порядок работы машин
1.2.3. Схема размещения противогололедных материалов
1.3.   Порядок организации дежурства и системы оповещения
о погодных условиях и условиях движения
2.     Пояснительная записка к плану:
2.1.   Характеристика зимнего содержания дорог
2.2.   Данные об объемах снегопереноса к снегозаносимым
участкам дороги
2.3.   Протяженность снегозащитных насаждений
2.4.   Расчет потребного количества снегозадерживающих
устройств
2.5.   Обоснование сроков ликвидации зимней скользкости с
расчетом количества снегоочистительных, солера-
спределяющих, пескоразбрасывающих машин и проти-
вогололедных материалов
2.6.   Наличие снегоочистительных, солераспределяющих,
пескоразбрасывающих машин и противогололедных
материалов
2.7.   Способы приготовления противогололедных материалов
2.8.   Средства хранения и погрузки противогололедных
материалов
3.     Акт готовности машин (подписывается представителем
производственного подразделения и вышестоящим до-
рожным органом (заказчиком)
4.     Расположение пескобаз
5.     Заправочные пункты с 10-дневным запасом топлива и
смазки
6.     Водо- и маслогрейки
7.     Запасные части к машинам и механизмам
8.     Помещения для отдыха и обогрева водителей и рабочих
(в том числе для приготовления пищи, оказания первой
медицинской помощи и т.п.)
9.     Приказ о ведении круглосуточного дежурства
10.    Инструкция об обязанностях дежурного
11.    Вид связи между эксплуатационными подразделениями
12.    Договор с ближайшими организациями гидрометеослужбы
13.    Собственные метеопосты
14.    Дислокация  дорожных знаков на внегородские                 Дата
автомобильные дороги                                        утверж-
дения:
Кем
утверж-
дена:
Предложения:______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Комиссия в составе:    Председатель:______________________________________
(должность; ф.и.о.)
Члены комиссии:____________________________________
(должность; ф.и.о.)
Приложение 5
к Инструкции по осуществлению подразделениями
дорожной полиции государственного надзора и
контроля за соблюдением правил, нормативов и
стандартов в сфере дорожной деятельности и
совершенствованию организации дорожного
движения, утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 21 февраля 2002 г. N 103
Журнал
согласований разрешений на осуществление перевозок по
автомобильным дорогам
__________________________________________________________________________
N |Дата  |Сведения о |Планируе-|Кол-во ме- |Срок пере- |Серия, |Подпись
п/|согла-|перевозчике|мый мар- |ханических |возки (дата|NN вы- |в получе-
п |сова- |(наим., ар-|шрут     |транспорт- |начала и   |данных |нии
|вания |рес, тел.) |перевозки|ных средств|конца пере-|пропус-|(Ф.И.О.)
|      |           |         |           |возки)     |ков    |
__|______|___________|_________|___________|___________|_______|___________
1 | 2    |    3      |   4     |   5       |    6      | 7     |  8
__|______|___________|_________|___________|___________|_______|___________
|      |           |         |           |           |       |
__|______|___________|_________|___________|___________|_______|___________
Приложение 6
к Инструкции по осуществлению подразделениями
дорожной полиции государственного надзора и
контроля за соблюдением правил, нормативов и
стандартов в сфере дорожной деятельности и
совершенствованию организации дорожного
движения, утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 21 февраля 2002 г. N 103
Журнал
учета предписаний на работы по установке (снятию)
технических средств регулирования дорожного движения
_________________________________________________________________________
N |Вид работы|Адрес    |Обоснова- |Кому выдано|Срок      |Дата
п/|          |производ-|ние прове-|техническое|выполнения|выполнения
п |          |ства     | дения    |задание    |задания   |работы
|          |работ    | работ    |(организа- |          |
|          |         |          |ция, дата) |          |
__|__________|_________|__________|___________|__________|_______________
1 |  2       |    3    |    4     |   5       |    6     |    7
__|__________|_________|__________|___________|__________|_______________
|          |         |          |           |          |
__|__________|_________|__________|___________|__________|_______________
Приложение 7
к Инструкции по осуществлению подразделениями
дорожной полиции государственного надзора и
контроля за соблюдением правил, нормативов и
стандартов в сфере дорожной деятельности и
совершенствованию организации дорожного
движения, утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 21 февраля 2002 г. N 103
КАРТОЧКА
на железнодорожный переезд________ категории_____________________________
дистанции пути____________________________________ железной дороги.
Местонахождение переезда:
__________км. ___________пикет участка ____________
станция____________________________________________
Вид пользования (общий, необщий)_________________________________________
Владелец переезда _______________________________________________________
Вид переезда (регулируемый, нерегулируемый) _____________________________
Наличие дежурных (с дежурным, без дежурного) ____________________________
Число смен ____; продолжительность смены _____; количество дежурных______;
Переезд обслуживается дежурными работниками службы ______________________
Переезд пересекает автомобильная дорога (наименование)___________________,
______ категории.
Нормальное положение шлагбаумов _________________________________________
Тип переездной сигнализации _____________________________________________
Наличие заградительных устройств_________________________________________
Видимость поезда водителю:   с правой стороны: нечетного поезда _________ м
четного поезда ____________ м
с левой стороны: нечетного поезда ____________ м
четного поезда ____________ м
Количество поездов/сут. (суммарно в двух направлениях)____________________
Количество автомобилей/сут.(суммарно в двух направлениях) ________________
Наличие маршрутов регулярного движения общественного транспорта:
автобусов ________; трамваев ________; троллейбусов_______________________
Максимальная скорость движения поездов:
грузовых четных _______км/ч, нечетных ________км/ч;
пассажирских четных ____км/ч, нечетных_________км/ч.
Количество пересекаемых путей (главных ______, станционных _____, прочих__)
Переезд расположен (насыпь, выемка, кривая, прямая)_______________________
Переезд введен в эксплуатацию приказом N ___ от ___________
Даты капитальных ремонтов: ________________________________________________
Карточка составлена _______________________________________________________
(дата, должность, фамилия и инициалы составителя)
_________________________________________________________________________

4 санат - 1 лк.
25.  Түйіскен сымдардың биіктігі (басқа      ТПЕ сәйкес
сымдардың желілері) м
26.  Пойыздарды байқауға арналған күншамдар. ТПЕ сәйкес
мен жабдықтау
27.  Қозғалмалы құрамның көлемділігін        Кезекшісі бар
анықтайтын құралдың бары                өткелдерде
28.  Көлденеңінен ж/е тігінен таңбалайтын
жол белгілерінің бары
Ұсыныстар:________________________________________________________
Комиссия құрамы:
Төраға           ________________________________________________
(лауазымы, тегі және аты-жөні)
Комиссия мүшелері: ______________________________________________
(лауазымдары, тектері және аты-жөндері)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 21 ақпандағы
N 103 бұйрығымен
бекітілген
Жол полициясы бөлімшелерінің
жол қызметі саласындағы
ережелердің, нормативтердің
және стандарттардың
сақталуын мемлекеттік
қадағалау мен бақылауды
жүзеге асыруды және жол
қозғалысын ұйымдастыруды
жетілдіруі жөніндегі
Нұсқаулыққа 4-қосымша
АКТ
"___" _________200_ жыл                 ___________ қаласы (ауданы)
Жол және коммуналдық органдардың автомобиль жолдары және көшелерді
қысқы пайдалануға даярлығын тексеруде анықталды:
Тапсырыс беруші:____________________________________________________
(коммуналдық немесе жол шаруашылық ұйымы, мекен-жайы, телефоны)
Мердігер (пайдаланушы ұйым)_________________________________________
(аты, мекен-жай, телефон)
Қызмет ету аумағы___________________________________________________
(автомобильдік жол, көше учаскесі)
Лицензиясы__________________________________________________________
(лицензия түрі, беру мезгілі, жарамдылық мезгілі)
____________________________________________________________________
NN             №№ Тексерілуші өлшемдер                Негізі  Бары
____________________________________________________________________
1                          2                           3       4
____________________________________________________________________
1.     Қысқа пайдалануға дайындықтың жоспары ж/е
ұйымдастырылуы
1.1.   Өткен жылдардағы жұмыс нәтижелерін қорытындылау
мат-ры
1.2.   Қысқы ұстауға дайындық жұмыстарының кестесі
1.2.1. Қарлы борасындардан жолды қорғау нобайы
1.2.2. Жол учаскелерін тазалау, қысқы тайғақты жою
кезектілігі ж/е мерзімі. Отрядтардың құрамы ж/е
машиналардың жұмыс реті
1.2.3. Тайғаққа қарсы материалдарды орналастырудың
нобайы
1.3.   Кезекшілікті ұйымдастыру реті, ауа-райы
жағдайлары ж/е қозғалыс шарттары туралы хабарлау
жүйелері
2.     Жоспарға түсіндірме жазба:
2.1.   Жолдарды қысқы пайдалану сипаттамасы
2.2.   Жолдардың қар басатын учаскелері туралы
мәліметтер
2.3.   Қардан қорғайтын ағаш отырғызатын жер ұзындығы
2.4.   Қар ұстайтын құрылғылардың қажеттілік санының
есебі
2.5.   Қар тазалайтын, тұз, құм шашатын машиналар мен
тайғаққа қарсы материалдардың санын есептей
отырып, қысқы тайғақты жою мерзімдерін негіздеу
2.6.   Қар тазалайтын, тұз, құм шашатын машиналар және
тайғаққа қарсы материалдардың барлығы
2.7.   Тайғаққа қарсы материалдарды дайындау тәсілі
2.8.   Тайғаққа қарсы материалдарды сақтау және тиеу
құралдары
3.     Машиналардың даярлық актісі (өндіріс бөлімше.
лерінің және жоғарғы жол органдарының (тапсырыс
беруші) өкілдері қол қояды)
4.     Құм қоймаларының орналасулары
5.     10 күндік жанармай ж/е май қоры бар май
құятын пункттер
6.     Су және май қыздырғыштар
7.     Машиналар мен механизмдерге қосалқы бөлшектер
қоры
8.     Жүргізушілер мен жұмысшылардың демалысы мен
жылынуына арналған орындар (соның ішінде тамақ
даярлайтын, алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуге
және т.б.)
9.     Тәулік бойы кезекшілікті енгізу туралы бұйрық
10.    Кезекшінің міндеттері туралы нұсқаулық
11.    Пайдалану бөлімшелерінің бір-бірімен байланыс
түрі
12.    Жақын арадағы гидромет. қызметімен келісім шарт
13.    Өздерінің метеопостары
14.    Қала сыртындағы автомобиль жолдарының жол
белгілерінің орналасуы                             (Кім, қай
уақытта
бекітті)
____________________________________________________________________
Ұсыныстар: _________________________________________________________
Комиссия құрамы:
Төраға ___________________________________________
(лауазымы, тегі және аты-жөні)
Комиссия мүшелері:________________________________
(лауазымдары, тектері және аты-жөндері)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 21 ақпандағы
N 103 бұйрығымен
бекітілген
Жол полициясы бөлімшелерінің
жол қызметі саласындағы
ережелердің, нормативтердің
және стандарттардың
сақталуын мемлекеттік
қадағалау мен бақылауды
жүзеге асыруды және жол
қозғалысын ұйымдастыруды
жетілдіруі жөніндегі
Нұсқаулыққа 5-қосымша
Автомобиль жолдары бойынша тасымалдауларды жүзеге
асыруға рұқсат беруге келісу журналы
N
Келісу
датасы
Тасымал-
даушы туралы
мәлімет-
тер
(атауы,
мекен-
жайы,
тел.)
Жүк тасы-
малдаудың
жоспарлы
бағыты
Механика-
лық көлік
құралдары- ның саны
Тасымал-
дау мер-
зімі
(басы
ж/е соңы)
Берілген
рұқсат
қағаздың
сериясы,
N
Алған
адамның
қолы (Т.
ж/е
аты-жөні)
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 21 ақпандағы
N 103 бұйрығымен
бекітілген
Жол полициясы бөлімшелерінің
жол қызметі саласындағы
ережелердің, нормативтердің
және стандарттардың
сақталуын мемлекеттік
қадағалау мен бақылауды
жүзеге асыруды және жол
қозғалысын ұйымдастыруды
жетілдіруі жөніндегі
Нұсқаулыққа 6-қосымша
Жол қозғалысын реттеудің техникалық
құралдарын құру (алу) жұмыстарына ұйғарым
есеп журналы
N
Жұмыс түрі датасы
Жұмыс
өндірісі.
нің орны
Жұмыс
жүргізу
негізі
Тех. тапсырма кімге берілді
(ұйым, дата)
Тапсырманы
орындау
мерзімі
Орындалған
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 21 ақпандағы
N 103 бұйрығымен
бекітілген
Жол полициясы бөлімшелерінің
жол қызметі саласындағы
ережелердің, нормативтердің
және стандарттардың
сақталуын мемлекеттік
қадағалау мен бақылауды
жүзеге асыруды және жол
қозғалысын ұйымдастыруды
жетілдіруі жөніндегі
Нұсқаулыққа 7-қосымша
КАРТОЧКА
_______________ Темір жол өткеліне          санаты__________________
______________________________ темір жолдың дистанциясы.
Өткелдің тұрған жері:__________ км.__________ учаске пикеті________,
Станция_____________________________________________________________
Пайдалану түрі (жалпы, жалпы емес)__________________________________
Өткел иесі__________________________________________________________
Өткел түрі (реттелетін, реттелмейтін)_______________________________
Кезекшілердің бары (кезекшімен, кезекшісіз)_________________________
Ауысымдар саны _______;       ауысым ұзақтығы __________;
Кезекшілердің саны__________________________________________________
Өткел қызмет кезекшілері қызмет көрсетеді___________________________
Өткелді ____ санатты автомобиль жолы кесіп өтеді (аты)______________
Шлагбаумдардың қалыпты жайы_________________________________________
Өткелдік сигнал беру үлгісі_________________________________________
Бөгеулік құрылғылардың болуы________________________________________
Жүргізушінің пойызды көруі
Оң жақтан: тақ пайыз ________ м.
жұп пайыз ________ м.
Сол жақтан: тақ пайыз ________ м.
жұп пайыз ________ м.
Пойыздардың саны/тәулігіне (екі бағыттың жиынтығы)__________________
Автомобильдердің саны/тәулігіне(екі бағыттың жиынтығы)______________
Қоғамдық көліктің жүйелі қозғалыстарының сапар желілерінің болуы:
Автобустардың ________; трамвайлардың _______; троллейбустердің_____
Пойыздар қозғалысының барынша көп жылдамдығы:
Жүк таситын жұп  ______ км/с;       тақ  ______ км/с;
Жолаушылар жұп ____ км/с.            тақ  ______ км/с;
Қиып өтілуші жолдардың саны (негізгілердің _____________,
Станциялықтардың _____________, қалғандардың __________________).
Өткел орналасқан (үйіндіде, қисықта, түзуде) ______________________
Өткел пайдалануға "___" ________    ж. N ____ бұйрығымен енгізілген
Күрделі жөндеулердің даталары:_____________________________________
Карточка құрастырылған_____________________________________________
(датасы, лауазымы, тегі және аты-жөні)