Об утверждении Регламента Иртышского районного Маслихата
Решение Иртышского районного маслихата от 25 декабря 2002 года N 111-23-2. Зарегистрировано Управлением юстиции Павлодарской области 30 января 2003 года за N 1607. Утратило силу решением маслихата Иртышского района Павлодарской области от 31 марта 2008 года N 35-6-4 (VI сессия, IV созыв)
Сноска. Утратило силу решением маслихата Иртышского района Павлодарской области от 31.03.2008 N 35-6-4.
В соответствии с п.5 ст.8 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" сессия районного маслихата Решила:
1. Утвердить Регламент Иртышского районного маслихата согласно приложения.
2. Опубликовать в газетах "Ертис нуры" и "Иртыш" в двух недельный срок после государственной регистрации.
Председатель ХХIII сессии Иртышского
районного маслихата (II созыв)             С.Естаева
И.о. секретаря районного
маслихата                                  Л.Галка
Приложение к решению N 111-23-2
ХХIII сессии Иртышского районного
маслихата (II созыв)
от 25 декабря 2002 года
РЕГЛАМЕНТ
Иртышского районного маслихата 1. Общие положения
1. В соответствии с Конституцией Республики Казахстан Иртышский районный маслихат является выборным органом, избираемым населением района, выражающим их волю и с учетом общегосударственных интересов, определяющий меры, необходимые для ее реализации и контролирующий их осуществление.
Порядок деятельности районного маслихата и его органов определяется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", решениями районного маслихата.
2. Деятельность районного маслихата основывается: на коллективном, свободном обсуждении и решении вопросов, гласности, ответственности и подотчетности перед районным маслихатом создаваемых им органов, избираемых или назначаемых должностных лиц, широком привлечении граждан к управлению делами государства, постоянном учете общественного мнения.
3. Настоящий Регламент определяет порядок проведения сессий маслихата, заседаний его органов, внесения и рассмотрения на них вопросов, образования и избрания органов маслихата, заслушивания отчетов об их деятельности, рассмотрения запросов депутатов, а также порядок голосования, организация работы аппарата и другие, процедурные и организационные вопросы.
4. Организационное, правовое и материально-техническое обеспечение деятельности районного маслихата и его органов, оказание помощи депутатам в осуществлении их полномочий осуществляет аппарат районного маслихата.

Ертiс аудандық мәслихатының Регламентiн бекiту туралы
Ертіс аудандық мәслихатының (II сайланған ХХIII кезектi сессия) 2003 жылғы 25 желтоқсандағы N 111-23-2 шешімі. Павлодар облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 30 қаңтарда N 1607 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2008 жылғы 31 наурыздағы N 35-6-4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2008.03.31 N 35-6-4 Шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару" Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 5 тармағына сәйкес аудандық мәслихат сессиясы шешiм қабылдайды:
1. Ертiс аудандық мәслихатының Регламентi қосымшаға сай бекiтiлсiн.
2. Мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн екi апта мерзiмiнде "Иртыш", "Ертiс нұры" газеттерiнде жариялансын.
II сайланған Ертiс аудандық
мәслихаттың
ХХIII кезектi сессиясының
төрайымы
С. Естаева
Аудандық мәслихаттың хатшысының
мiндетiн атқарушы
Л. Галка
II сайланған аудандық
Мәслихаттың 2002 жылғы
25 желтоқсанындағы
ХХIII сессиясының
111-23-2 шешiмiне
қосымша
Ертiс аудандық мәслихатының РЕГЛАМЕНТI 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес Ертiс аудандық мәслихаты аудан тұрғындарымен сайланатын, олардың ерiгiн бiлдiретiн және ортақ мемлекеттiк мүдделердi ескере отырып, оны жүзеге асыру үшiн қажеттi шараларды белгiлейтiн және iске асырылуын қадағалайтын сайланбалы орган болып табылады.
Аудандық мәслихат пен оның органдарының жұмыс тәртiбi Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңымен, аудандық мәслихаттың шешiмдерiмен белгiленедi.
2. Аудандық мәслихаттың қызметi мәселелердi ұжыммен еркiн талқылап шешу, жариялық, жауапкершiлiк және аудандық мәслихат алдынан онымен ұрылатын органдармен, сайланатын және тағайындалған лауазымды адамдарымен есеп беру, азаматтарды мемлекеттiк iстердi басқаруға кеңiрек тарту, қоғамдық пiкiрлердi тұрақты есепке алу негiзiнде жүргiзiледi.
3. Осы Регламент мәслихаттың сессияларын, оның органдарының мәжiлiстерiн өткiзу, оларға мәселелердi шығарып қарау, мәслихаттың органдарын құру және сайлау, олардың жұмысы туралы есептерiн тыңдау, депутаттардың сауалдарын қарау, сондай-ақ дауыс берудiң, аппараттың жұмысын ұйымдастыру тәртiбiн және басқа рәсiм және ұйымдастыру мәселелерiн белгiлейдi.
4. Аудандық мәслихат пен оның органдары қызметiнiң ұйымдастырушылық, материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуiн, депутаттарға өкiлеттiлiгiн жүзеге асыруға көмек көрсетудi аудандық мәслихаттың аппараты iске асырады.

5. Ведение делопроизводства районного маслихата и обработка корреспонденции, поступившей в маслихат, возлагается на аппарат и осуществляется в порядке, разрабатываемом в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", иных нормативных правовых актов и утверждаемом секретарем маслихата.
2. Созыв и порядок работы сессии районного маслихата
6. Созыв и порядок работы сессии районного маслихата осуществляется в соответствии со статьями 10,11 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан".
7. Согласно статьи 10 Закона РК "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" (далее Закон) внеочередная сессия маслихата созывается и ведется председателем сессии маслихата по предложению не менее одной трети от числа депутатов, избранных в данный маслихат, а также акима.
8. На внеочередной сессии могут рассматриваться исключительно вопросы, послужившие основанием для ее созыва.
9. Проекты решений по основным вопросам, рассматриваемым районным маслихатом и другие сессионные материалы направляются депутатам и акиму района не позднее, чем за 5 дней, а в случае созыва внеочередной сессии не позднее, чем за 3 дня до сессии.
10. Участие депутатов в работе сессии обязательно. В случае систематического невыполнения депутатом своих обязанностей, в том числе отсутствие без уважительных причин на пленарных заседаниях сессий маслихата более 3-х раз подряд, сессия вправе прекратить полномочия депутата.
11. Для оказания помощи председательствующему, в вопросах организации работы сессии, из числа депутатов избирается секретариат сессии. Секретариат избирается на сессии открытым голосованием на период полномочий депутатов. Предложение по его персональному составу вносится председательствующим или депутатами.
12. Секретариат организует ведение стенограммы сессии, ведет запись желающих выступить, регистрирует депутатские запросы, вопросы, справки, заявления, предложения и другие материалы депутатов в качестве документов сессии, организует работу с обращениями граждан, поступающими в адрес сессии.
Заявления или просьбы о предоставлении слов для выступления в прениях направляются в секретариат, где они нумеруются в порядке поступления и передаются председательствующему.
13. Заседания районного маслихата проводятся на государственном и русском языках при необходимости с синхронным переводом.
14. На каждой сессии утверждается свой регламент, где должны быть отражены следующие моменты: время для доклада на сессиях предоставляется в пределах до одного часа, для содокладов - до 20 минут. Выступающим в прения предоставляется до 7 минут, для повторных выступлений в прениях, а также выступлений для обсуждении проектов решений - до 3 минут, для выступлений по кандидатурам, порядку ведения заседания, мотивам голосования, внесения запросов, вопросов, для заявлений и предложений, справок - до 3 минут, С согласия большинства депутатов председательствующий в ходе заседания может продлить время для выступления.
После прекращения прений докладчик и содокладчик имеют право выступить с заключительным словом.

5. Аудандық мәслихаттың iс жүргiзуi мен мәслихатқа түсетiн хат-хабардың өңдеуi аппаратқа жүктеледi және Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсiмдер туралы" Заңының, басқа нормативтiк-құқтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес әзiрленетiн және мәслихат хатшысымен бекiтiлетiн тәртiпте iске асырылады.
2. Аудандық мәслихат сессиясының
шақырылуы мен жұмыс тәртiбi
6. Аудандық мәслихаттың сессиясының шақыруы мен жұмыс тәртiбi Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 10, 11 баптарына сәйкес iске асырылады.
7. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының (бұдан әрi - Заң) 10 бабына сәйкес мәслихаттың кезектен тыс сессиясы бұл мәслихатқа сайланған үштен бiр санынан кем емес депутаттардың, сондай-ақ әкiмнiң ұсынысы бойынша шақырылады және оны мәслихат сессиясының төрағасы жүргiзедi.
8. Кезектен тыс сессияда оның шақырылуына себеп болған мәселелер ғана қаралуға ықтимал.
9. Аудандық мәслихатпен қаралатын негiзгi мәселелер бойынша шешiмдердiң жобалары және сессияның басқа материалдары депутаттар мен аудан әкiмiне сессияға бес күннен кем емес қалғанға дейiн, ал кезектен тыс сессия шақырылатын жағдайда, ұш күннен кем емес қалған мерзiмге дейiн жiберiледi.
10. Депутаттар сессияның жұмысына қатысуға мiндеттi. Егер депутат өз мiндеттемелерiн жүйелi ретте орындамаған, оның iшiнде мәслихат сессиясының пленарлық мәжiлiстерiне дәлелсiз себептермен ұш сессияға қатарынан себепсiз қатыспаған болса, сессия депутаттың өкiлеттiгiн тоқтатуға құқылы.
11. Сессияның жұмысын ұйымдастыру жағынан төрағалық етушiге көмек көрсету үшiн депутаттардың арасынан секретариат сайланады. Секретариат сессияда депутаттардың өкiлеттiк мерзiмiне ашық дауыс беру жолымен сайланады. Оның дербес құрамы бойынша ұсыныстар төрағалық етушiмен немесе депутаттармен енгiзiледi.
12. Секретариат сессияның стенограммасын жүргiзудi ұйымдастырады, сөз сұрағандардың тiзiмiн жасайды, сессияның құжаттары ретiнде депутаттың сұрауларды, сұрақтарды, анықтамаларды, өтiнiштердi, ұсыныстарды және депутаттардың басқа материалдарын тiркейдi, сессияның атына түскен азаматтардың өтiнiштерiн қарау бойынша жұмысты ұйымдастырады. Өтiнiштер және жарыссөзде сөз сұрағандардың өтiнiштерi секретариатқа жiберiледi, онда түскен реттi нөмiрi берiлiп, төрағалық етушiге жiберiледi.
13. Аудандық мәслихаттың мәжiлiстерi мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде, қажет болғанда iлеспе аударыммен өтедi.
14. Әр сессияда өзiнiң жұмыс тәртiбi бекiтiледi, онда:
Сессияларда баяндама жасау үшiн бiр сағатқа дейiн, қосымша баяндамалар жасауға- 20 минутке дейiн уақыт берiледi. Жарыссөздерде сөз алғандарға 7 минөтке дейiн, жарыссөздерде қосымша сөз алу, сондай-ақ шешiмдердiң жобасын талқылау үшiн 3 минөтке дейiн, кандидатуралар, мәжiлiстердi жүргiзу тәртiбi, дауыс берудiң себебi бойынша сөз алу, сұраулар жасау, сұрақтар қою, ұсыныстар мен өтiнiштер, анықтамалар үшiн 3 минөтке дейiн уақыт берiледi. Төрағалық етушi депутаттар көпшiлiгiнiң келiсiмiмен мәжiлiс барысында сөз сөйлеудiң уақытын ұзарта алады. Жарыссөз аяқталғаннан соң баяндамашы мен қосымша баяндама жасаушы қорытынды сөз айтуға құқылы.

15. Депутат может выступить по одному и тому же вопросу не более двух раз, вопросы докладчикам направляются в письменной форме или задаются с места.
16. Выступающий на сессии не должен использовать в своей речи грубые, некорректные выражения, в чей либо адрес, призывать к незаконным действиям. Председательствующий в этом случае вправе сделать предупреждение о недопустимости таких высказываний и призывов. После второго предупреждения выступающий на сессии лишается слова.
17. Депутат может взять слово для выступления только с разрешения председательствующего и не должен отклоняться от обсуждаемого вопроса, в случае нарушения Регламента председательствующий вправе его предупредить. Тексты выступлений депутатов, которые не имели возможности выступить в связи с прекращением прений, с их согласия могут включаться в стенограмму сессии.
18. Прекращение прений производится по решению сессии путем открытого голосования простым большинством голосов депутатов, присутствующих на сессии.
3. Порядок голосования и принятия решений
19. Голосование на сессии, как правило, открытое. Открытым голосованием простым большинством от общего числа присутствующих депутатом на сессии:
1) определяется начало работы сессии;
2) устанавливается время окончания заседания сессии;
3) утверждается повестка дня сессии;
4) утверждается регламент данной сессии;
5) принимается решение о проведении открытого или закрытого заседания сессии;
6) избираются счетчики;
7) прекращаются прения;
8) определяется порядок голосования (открытое, тайное);
9) избирается состав ревизионной комиссии;
10) избирается председатель ревизионной комиссии;
11) образуются постоянные комиссии и их составы;
12) утверждаются председатели постоянных комиссий;
13) избирается счетная комиссия и ее состав для проведения тайного голосования и определения результатов;
14) принимаются решения счетной комиссии;
15) утверждаются протоколы счетной комиссии;
16) принимаются решения сессий;
17) образуется рабочая комиссия по выработке проекта регламента, дополнений и изменений, вносимых в регламент;
18) избирается председатель очередной сессии.
20. При проведении открытого голосования, подсчет голосов поручается счетной комиссии, состав которой определяется сессией.
Перед началом открытого голосования председательствующий указывает количество предложений, представленных на голосование, уточняет их формулировки, напоминает порядок принятия решения. Голосование может быть проведено без подсчета голосов по явному большинству.
При открытом голосовании по данному вопросу каждый депутат имеет голос и подает его "за" или "против" либо воздерживается при голосовании.

15. Депутаттар бiр және сол мәселе бойынша екi реттен аса сөз сөйлей алмайды. Баяндамашыға қойылған сұрақтар жазбаша түрде немесе орнынан қойылады.
16. Сессияда сөз сөйлеушiлерге өзiнiң сөзiн дөрекі түрде құруына немесе заңсыз әрекет жасауға шақыруға болмайды. Ондай жағдайда төрағалық етушi осындай сөздер мен қылықтарды болдырмау жөнiнде ескерту жасауға құқылы. Екi рет ескерту жасалғаннан кейiн сөз сөйлеушiге сөз берiлмейдi.
17. Депутат төрағаның рұқсатымен ғана сөз сөйлей алады және талқыланатын мәселеден ауытқуға тиiс емес. Егер жұмыс тәртiбi бұзылса, төрағалық етушi оған ескерту жасауға тиiс. Егер сөз сөйлеуге мүмкiндiк болмаса, депутаттардың сөз мәтiнi, олардың келiсiмi бойынша сессияның стенограммасына енгiзiлуге тиiс.
18. Жарыссөздi тоқтату сессияның шешiмi бойынша ашық дауыс беру жолымен сессияда қатысып отырған депутаттардың жай басылым дауысымен тоқтатылады.
3. Дауыс беру мен шешiм қабылдау тәртiбi
19. Сессияда, әдеттегiдей, дауыс ашық жолымен берiледi. Сессияға қатысып отырған жалпы депутаттар санының жай ғана басым түрдегi ашық дауыс беру жолымен: сессияның жұмыс басталуы анықталады;
1) сессияны аяқтау уақыты белгiленедi;
2) сессияның күн тәртiбi бекiтiледi;
3) осы сессияның жұмыс тәртiбi бекiтiледi;
4) сессия мәжiлiсiнiң ашық немесе жабық өткiзiлуi жөнiнде шешiм қабылданады;
5) есепшiлер сайланады;
6) жарыссөз тоқтатылады;
7) дауыс беру тәртiбi анықталады (ашық, жасырын);
8) тексеру комиссияның құрамы сайланады;
9) тексеру комиссияның төрағасы сайланады;
10) тұрақты комиссиялар мен олардың құрамы құрылады;
11) тұрақты комиссияларының төрағалары бекiтiледi;
12) жасырын дауыс өткiзу және қорытындысын айқындау үшiн есеп комиссиясы мен оның құрамы сайланады;
13) есеп комиссиясының шешiмi қабылданады;
14) есеп комиссиясының хаттамасы бекiтiледi;
15) сессияның шешiмдерi қабылданады;
16) регламенттiң жобасын дайындайтын, оған толықтырулар, өзгертулер енгiзетiн жұмыс комиссиясы құрылады;
17) кезектi сессияның төрағасы сайланады.
20. Ашық дауыс беру кезiнде дауыстарды есептеу есеп комиссиясына тапсырылады, оның құрамын сессия белгiлейдi.
Ашық дауыс берудiң алдында төрағалық етушi дауысқа салынған ұсыныстардың санын көрсетедi, олардың формулировкасын анықтайды, шешiмдi қабылдау тәртiбiн еске салады.
Дауыс беру дауыс берушiлердi есептемей, басым жағдайды ескеру жолымен өткiзiлуi мүмкiн. Ашық дауыс беру кезiнде әрбiр депутат бiр дауысқа ие болады және оны "жақтау" немесе "қарсы" етiп бередi немесе қалыс қалады.

21. Тайным или открытым голосованием:
принимается решение сессии по избранию секретаря маслихата, если этого потребует более половины от общего числа избранных депутатов.
22. Тайным голосованием:
принимается решение о самороспуске маслихата.
23. Для проведения тайного голосования и определения его результатов сессия избирает из числа депутатов открытым голосованием счетную комиссию. Счетная комиссия избирает из своего состава председателя и секретаря комиссии. Решением счетной комиссии принимается большинством голосов ее членов.
24. Время и место голосования, порядок его проведения устанавливается счетной комиссией на основании настоящего Регламента и объявляются председателем счетной комиссии.
25. Бюллетени для тайного голосования выдаются депутатам по предъявлении ими удостоверения депутата районного маслихата или документа, удостоверяющего личность.
26. По результатам тайного голосования счетная комиссия составляет протокол, который подписывается всеми членами счетной комиссии. По докладу председателя счетной комиссии сессия открытым голосованием утверждает протокол счетной комиссии и принимает решение по итогам голосования.
27. По инициативе депутатов может проводиться поименное голосование путем подачи именных бюллетеней. Решение о поименном голосовании принимается сессией открытым голосованием.
28. Депутат районного маслихата осуществляет свое право на голосование лично. Переуступка права на голосование не допускается.
Депутат, который отсутствовал во время голосования, не вправе подать свой голос после подведения результатов голосования.
Депутатам, выступающим по поручению постоянной комиссии, слово на сессии предоставляется вне очереди.
29. При выявлении ошибок в порядке и технике проведенного голосования по решению сессии проводится повторное голосование.
30. Согласно статьи 11 Закона проведение закрытых сессий допускается по решению маслихата, принимаемому по предложению председателя сессии маслихата или одной трети от числа депутатов, присутствующих на сессии маслихата, если за это проголосовало большинство от общего числа присутствующих депутатов.
31. В работе сессий маслихата могут принимать участие с правом совещательного голоса депутаты областного маслихата, аким, члены акимата района, иные должностные лица, представители предприятий, организаций, общественных объединений, политических партии, средств массовой информации по утвержденному ранее председателем сессии и секретарем маслихата перечню (или списку приглашенных).
4. Порядок образования и избрания постоянной комиссии

21. Жасырын немесе ашық дауыс беру жолымен: мәслихат хатшысын сайлау туралы сессияның шешiмi қабылданады, егер бұны жалпы санының жартысынан асатын сайланған депутаттар талап етсе.
22. Жасырын дауыс беру жолымен: мәслихаттың өзiн-өзi тарату туралы шешiм қабылданады.
23. Жасырын дауыс берудi ұйымдастыру және оның қорытындысын анықтау үшiн сессия депутаттар арасынан ашық дауыспен есеп комиссиясын сайлайды. Есеп комиссиясы өз құрамынан комиссияның төрағасы мен хатшысын сайлайды.
Есеп комиссиясының шешiмi оның мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қабылданады.
24. Дауыс берудiң уақыты мен орнын, өткiзу тәртiбiн есеп комиссиясы осы Регламенттiң негiзiнде белгiлейдi және оны есеп комиссиясының төрағасы жариялайды.
25. Жасырын дауыс берудiң сайлау парақшалары депутаттарға олардың депутаттығын немесе жеке өзiн куәландыратын куәлiктерi бойынша таратылады.
26. Жасырын дауыс берудiң қорытындысы бойынша есеп комиссиясы хаттама жасайды. Оған есеп комиссиясының барлық мүшелерi қол қояды. Есеп комиссия төрағасының баяндамасы бойынша сессия ашық дауыспен есеп комиссиясының хаттамасы бекiтiледi және дауыс берудiң қорытындысы бойынша шешiм қабылдайды.
27. Депутаттардың бастамасы бойынша аттары жазылған сайлау парақшалары арқылы дауыс беруге болады. Аттары жазылған сайлау парақшалары арқылы дауыс беру туралы шешiм ашық дауыспен қабылданады.
28. Аудандық мәслихаттың депутаты өзiнiң жеке дауыс беру құқығымен пайдаланады. Дауыс беру құқығын басқа бiреуге тапсыруға болмайды. Дауыс беру кезiнде болмаған депутат дауыс берудiң қорытындысы жасалғаннан кейiн дауыс бере алмайды.
Тұрақты комиссиясының тапсырысы бойынша сөз алатын депутаттарға сөз кезектен тыс берiледi.
29. Дауыс берудi өткiзу тәртiбi мен тәсiлдерiнде қателер болғаны анықталса, сессияның шешiмiмен қайта дауыс беру өткiзiледi.
30. Заңның 11 бабына сәйкес жабық сессияларды өткiзу мәслихат сессиясы төрағасының немесе мәслихаттың сессиясында қатысып отырған үштен бiр депутаттарының ұсынысы бойынша қабылданатын шешiммен рұқсат болады, егер бұл үшiн қатысып отырған депутаттардың жалпы санының көпшiлiгi дауыс берсе.
31. Мәслихат сессияларының жұмысы одан бұрын сессияның төрағасымен және мәслихат хатшысымен бекiтiлген тiзiм бойынша (немесе шақырылғандардың тiзiмi) кеңесшi дауыс құқығымен облыстық мәслихаттың депутаттары, әкiм, аудан әкiмиятының мүшелерi, басқа лауазымды адамдар, кәсiпорындардың, ұйымдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң, саяси партиялардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi қатыса алады.
4. Тұрақты комиссияларды құру және сайлау тәртiбi

32. Постоянные и временные комиссии маслихата осуществляют свои функции в соответствии со статьями 14 и 17 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан".
33. Постоянные комиссии образуются на первой сессии избранного маслихата в составе председателей и членов комиссии. Составы постоянных комиссий формируются в основном с учетом желаний депутатов. В течение срока полномочий маслихат может вносить изменения в их состав, в случае необходимости могут образовываться новые постоянные комиссии, упраздняться и реорганизовываться ранее созданные.
34. Постоянные комиссии ответственны перед избравшим их районным маслихатом и ему подотчетны.
Координация деятельности постоянных комиссий районного маслихата и оказания им практической помощи осуществляются секретарем маслихата и организационным отделом.
35. Постоянные комиссии строят свою работу на основе планов, утверждаемых на заседаниях комиссии. Заседания постоянных комиссий созываются по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал и могут проводить как в день заседания сессии, так и в период между ними.
36. В заседаниях постоянных комиссий вправе принимать участие с правом совещательного голоса депутаты, не являющиеся членами данных комиссий, ответственные работники аппарата маслихата.
37. Согласно статьи 13 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" постоянные комиссии по собственной инициативе или по решению маслихата могут проводить публичные слушания по вопросам, отнесенным к ее ведению и представляющим общественный интерес с приглашением представителей местных органов власти и управления, общественных объединений, средств массовой информации, органов территориального самоуправления, трудовых коллективов (представительство на публичных слушаниях должны решать сами коллективы). Комиссия вправе, через социологические службы изучать мнение населения по вопросу, представляющему общественный интерес и информировать об этом через газеты и телевидение.
38. При проведении совместных заседаний нескольких постоянных комиссий постановления принимаются большинством голосов от количества присутствующих членов каждой комиссии.
39. Постановления постоянной комиссии подписывается председателем. Совместно принятые постоянными комиссиями постановления подписываются председателями соответствующих комиссий.
40. Районный маслихат либо секретарь вправе образовывать временные рабочие комиссии по любым вопросам, отнесенных ведению маслихата. Задачи и порядок деятельности временных комиссий определяются сессией районного маслихата при их образовании, она подотчетна сессии маслихата.

32. Мәслихаттың тұрақты және уақытша комиссиялары өз мiндеттерiн Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 14 және 17 баптарына сәйкес атқарады.
33. Тұрақты комиссиялар сайланған мәслихаттың бiрiншi сессиясында төрағасы мен мүшелерi бар құрамында құрылады. Тұрақты комиссиялардың құрамы жалпы депутаттардың еркiн ескерiлiп құрылады. өкiлеттi мерзiм iшiнде мәслихат олардың құрамына өзгертулер енгiзе алады, қажет болған жағдайда жаңа тұрақты комиссиялар құруға, бұрын құрылған комиссияларды жоюға немесе қайта құруға болады.
34. Тұрақты комиссиялар оларды сайлаған аудандық мәслихаттың алдынан жауапты болады және есеп бередi.
Аудандық мәслихаттың хатшысы және ұйымдастыру бөлiмi тұрақты комиссиялардың жұмысын үйлестiредi және iс-тәжiрибелiк көмек көрсетедi.
35. Тұрақты комиссиялар өзiнiң жұмысын комиссия мәжiлiсiнде бекiтiлген жоспарлар негiзiнде жүргiзедi. Тұрақты комиссиялардың мәжiлiстерi қажеттiгiне қарай тоқсанында бiр реттен кем емес шақырылады және сессия өтетiн күнi немесе сессия аралығында өткiзiледi.
36. Тұрақты комиссиялардың мәжiлiсiнде сол комиссияның мүшесi болып табылмайтын депутаттар, мәслихат аппаратының жауапты қызметкерлерi кеңесшi дауыс құқығымен қатыса алады.
37. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 13 бабына сәйкес тұрақты комиссиялар өз бастамасы немесе мәслихаттың шешiмi бойынша оның қарамағына жататын және қоғамдық мүдделi мәселелер бойынша, жергiлiктi өкiмет және басқару органдарының, қоғамдық бiрлестiктерiнiң, бұқаралық ақпарат құралдарының, аймақтық өзiн өзi басқару органдарының, еңбек ұжымдарының шақырылуымен көпшiлiк тыңдаулар ұйымдастыра алады (көпшiлiк тыңдауларға өкiлдер жөнiнде ұжымдар өздерi шешедi).
Комиссия әлеуметтану қызметтер арқылы қоғамдық мүдделi мәселелер туралы тұрғындардың пiкiрiн зерттеп бiлуге және газет пен телевидение арқылы хабарлауға құқылы.
38. Бiрнеше тұрақты комиссиялардың бiрлескен мәжiлiсiн өткiзгенде қаулылар әр комиссияның қатысқан мүшелер санының көпшiлiк дауысымен қабылданады.
39. Тұрақты комиссиялардың қаулыларына төраға қол қояды. Тұрақты комиссиялармен бiрлесiп қабылданған қаулыларға тиiстi комиссиялардың төрағалары қол қояды.
40. Аудандық мәслихат немесе хатшы мәслихаттың қарамағына жататын кез келген мәселелер бойынша уақытша жұмыс комиссиялар құруға құқылы. Уақытша комиссиялардың мақсаты мен жұмыс тәртiбi оларды құрған кезде аудандық мәслихаттың сессиясымен белгiленедi және ол мәслихаттың сессиясына есеп бередi.

41. Временные комиссии, как и другие комиссии маслихата имеют право запрашивать от государственных и общественных органов, предприятий, учреждений и организаций, расположенных на территории области, необходимые документы и материалы, привлекать экспертов и специалистов при изучении вопросов в пределах своей компетенции, обладают иными полномочиями, предоставленными ей сессией районного маслихата.
Должностные лица, препятствующие деятельности комиссии, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством.
42. По результатам деятельности комиссии предоставляют сессии районного маслихата заключение по существу вопросов, в связи с которым она была создана. Члены комиссии, имеющий особое мнение вправе огласить его на сессии.
По заключению комиссии сессия районного маслихата принимает решение.
5. Секретарь районного маслихата
43. Согласно статье 19 Закона секретарь маслихата является должностным лицом, работающим на постоянной основе. Он избирается из числа депутатов открытым или тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов и освобождается от должности маслихатом на сессии.
44. Текущую работу по организации и обеспечению деятельности маслихата выполняет секретарь маслихата
45. Кандидатура на пост секретаря выдвигается депутатами районного маслихата.
Кандидат на должность секретаря маслихата выступает перед сессией с программой предстоящей деятельности.
Каждый депутат имеет право задавать вопросы кандидату, высказывать свои предложения и пожелания. Обсуждение кандидатур прекращается по решению районного маслихата.
46. Выборы секретаря районного маслихата считаются состоявшимися, если в голосовании приняло участие большинство голосов от общего числа депутатов.
47. При отсутствии секретаря маслихата по решению председателя сессии маслихата его полномочия временно осуществляются председателем одной из постоянных комиссий маслихата.
48. В случае ненадлежащего выполнения своих служебных обязанностей или совершение порочащих его поступков, секретарь районного маслихата может быть освобожден от занимаемой должности маслихатом по предложению депутатов.
Вопрос об освобождении секретаря маслихата включается в повестку дня, если за это проголосовало более половины от общего числа депутатов.
49. При рассмотрении вопроса об освобождении секретаря ему должно быть предоставлено слово. В случае тайного голосования вопрос б освобождении секретаря районного маслихата решается в соответствии с настоящим Регламентом.
По вопросу освобождения секретаря районного маслихата принимается решение.

41. Мәслихаттың уақытша комиссиялар, басқа да комиссиялар сияқты, мемлекеттiк және қоғамдық органдардан, мекемелерден және ұйымдардан қажеттi материалдар мен құжаттарды сұрап алуға, өз құзыретi шегiнде мәселелердi зерттегенде сарапшылар мен мамандарды тартуға құқылы, аудандық мәслихаттың сессиясымен берiлген басқа өкiлеттiктерi бар.
Комиссияның қызметiне кедергi жасайтын лауазымды адамдар қолданылып жатқан заңнамаға сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
42. Комиссия өз жұмысының нәтижесi бойынша аудандық мәслихаттың сессиясына құрылған мәселеге байланысты қорытынды жасап бередi. Ерекше пiкiрi бар комиссияның мүшесi, оны сессияда жариялауға құқылы. Комиссияның қорытындысы бойынша аудандық мәслихаттың сессиясы шешiм қабылдайды.
5. Аудандық мәслихаттың хатшысы
43. Заңның 19 бабына сәйкес мәслихаттың хатшысы тұрақты негiзiнде жұмыс iстейтiн лауазымды тұлға болып табылады.
Ол сессияда депутаттардың арасынан ашық немесе жасырын дауыс беру жолымен қатысқан депутаттар жалпы санының көпшiлiк дауысымен сайланады және қызметiнен босатылады.
44. Мәслихаттың қызметiн ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөнiндегi ағымдағы жұмысын мәслихаттың хатшысы атқарады.
45. Хатшының лауазымы кандидатураны аудандық мәслихаттың депутаттары ұсынады.
Мәслихат хатшысының лауазымына кандидат сессияның алдынан алдағы қызметiнiң бағдарламасын баяндап бередi. Әр депутат кандидатқа сұрақтар қоюға, өз ұсыныстары мен тiлектерiн айтуға құқылы. Кандидаттардың талқылауы аудандық мәслихаттың шешiмi бойынша тоқтатылады.
46. Аудандық мәслихаттың хатшысы, егер дауыс беруде депутаттардың жалпы санынан көпшiлiгi қатысқанда сайланды деп саналады.
47. Аудандық мәслихаттың хатшысы болмағанда, оның өкiлеттiгiн уақытша мәслихат сессиясы төрағасының шешiмi бойынша тұрақты комиссиялар төрағаларының бiрi атқарады.
48. Егер аудандық мәслихаттың хатшысы өз мiндеттерiн тиiстi атқармаған немесе оны ұятқа батыратын қылықтарды жасаған болса, депутаттардың ұсынысы бойынша өз қызметiнен босатылады.
Мәслихат хатшысын қызметiнен босату жөнiндегi мәселе, егер бұл үшiн жалпы депутаттар санының жартысынан асатын дауыс берiлсе, күн тәртiбiне енгiзiледi.
49. Хатшыны қызметiнен босату жөнiнде мәселе қаралғанда оған сөз берiлуге тиiс. Аудандық мәслихаттың хатшысын қызметiнен босатылуы жасырын дауыс беру жолымен қаралғанда, мәселе осы Регламентке сәйкес шешiледi.
Аудандық мәслихаттың хатшысын қызметiнен босату мәселесi бойынша шешiм қабылданады.

6. Ревизионная комиссия районного маслихата
50. Согласно статье 16 Закона для контроля над исполнением районного бюджета маслихат избирает на срок своих полномочий ревизионную комиссию. Число членов комиссии определяется маслихатом.
Ревизионная комиссия и председатель комиссии избираются открытым голосованием, простым большинством голосов депутатов, присутствующих на сессии.
51. Полномочия председателя ревизионной комиссии районного маслихата могут быть прекращены решением сессии по его заявлению или по требованию не менее одной трети от общего числа избранных депутатов маслихата, а также секретаря маслихата. Решение в этом случае принимается открытым голосованием, простым большинством голосов от общего числа избранных депутатов маслихата.
52. Полномочия и порядок работы ревизионной комиссии осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О контроле за использованием республиканского и местных бюджетов".
7. Организация работы аппарата районного маслихата
53. В соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" организационное, правовое и материально-техническое обеспечение деятельности районного маслихата и его органов, оказание помощи депутатам в осуществлении их полномочий возлагается на аппарат районного маслихата.
54. Деятельность организационного отдела осуществляется в соответствии с Положением об аппарате, утверждаемым районным маслихатом.
8. Внесение вопросов на сессии и рассмотрение
Проектов решений районным маслихатом
55. Проекты важнейших планов и программ экономического и социального развития, отчеты, а также проекты решений по ним, другие материалы вносятся в районный маслихат исполнительными органами не позднее чем за три недели до рассмотрения их на сессии.
Секретарь районного маслихата направляет необходимые материалы постоянным комиссиям для предварительного рассмотрения и подготовки заключения по ним.
56. При необходимости сессия районного маслихата может принять решение о проведении дополнительной экспертизы указанных проектов или внесении их на обсуждение избирателей.
Каждое предложение, внесенное депутатами в ходе обсуждения вопроса, должно быть поставлено на голосование.
57. В случае принятия маслихатом решения о необходимости рассмотрения проекта решения во втором чтении заместитель руководителя аппарата в трехдневный срок передает постоянной комиссии или другому органу, которому поручена доработка документа, все поправки депутатов, внесенные в ходе обсуждения.
Постоянная комиссия или другой орган, осуществляющий доработку, рассматривает поправки к проекту и готовит его ко второму чтению. Поправки, отклоненные в ходе доработки проекта решения, прилагаются к тексту для рассмотрения их в ходе второго чтения.
Внесение их в текст или отклонение в ходе второго чтения решается путем голосования, если на этом будет настаивать автор поправки.

6. Аудандық мәслихаттың тексеру комиссиясы
50. Заңның 16 бабына сәйкес аудандық бюджеттiң орындалуын бақылау үшiн мәслихат өз өкiлеттiгi мерзiмiне тексеру комиссиясын сайлайды. Комиссияның мүшелер саны мәслихатпен белгiленедi.
Тексеру комиссиясы және оның төрағасы ашық дауыспен, сессияда қатысып отырған депутаттардың жай көпшiлiк дауысымен сайланады.
51. Аудандық мәслихаттың тексеру комиссиясы төрағасының өкiлеттiгi оның өтiнiшi немесе сайланған жалпы саны үштiң бiрiнен кем емес мәслихат хатшысының талабы бойынша тоқтатылуы мүмкiн. Бұндай жағдайда шешiм ашық дауыспен, мәслихатқа сайланған депутаттардың жалпы санынан жай көпшiлiгiмен қабылданады.
52. Тексеру комиссиясының өкiлеттiгi және жұмыс тәртiбi Қазақстан Республикасының "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау туралы" Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Аудандық мәслихат аппаратының
жұмысын ұйымдастыру
53. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 25 бабына сәйкес аудандық мәслихаттың және оның органдарының қызметiн ұйымдастыру, құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету, депутаттарға олардың өкiлеттiгiн жүзеге асыру жөнiнде көмек көрсету аудандық мәслихаттың аппаратына жүктеледi.
54. Ұйымдастыру бөлiмiнiң қызметi аудандық мәслихатпен бекiтiлетiн Аппарат туралы қағидаға сәйкес жүзеге асырылады.
8. Аудандық мәслихатпен мәселелердi сессияға
шығару және шешiмдер жобасын қарау
55. Аса маңызды жоспарларын, экономикалық және әлеуметтiк даму бағдарламаларын, есептердiң, сондай-ақ олар бойынша шешiмдердiң жобалары және басқа материалдар атқару органдарымен аудандық мәслихатқа олардың сессияда қаралуына ұш аптадан кеш емес қалған мерзiмде ұсынылады.
Аудандық мәслихаттың хатшысы материалдарды алдын ала қарау және олар бойынша қорытынды жасау үшiн тұрақты комиссияларға жiбередi.
56. Қажет болған жағдайда аудандық мәслихаттың сессиясы көрсетiлген жобаларға қосымша сараптама жасау немесе сайлаушылардың талқылауына енгiзу жөнiнде шешiм қабылдай алады.
Мәселелердi талқылау барысында депутаттармен енгiзiлген әр ұсыныс дауысқа салынады.
57. Егер мәслихат шешiмнiң жобасын екiншi оқылымда қарау қажетi жөнiнде шешiм қабылдаса, аппарат басшысының орынбасары ұш күн мерзiмде тұрақты комиссияға немесе құжатқа толықтыру жасау тапсырылған басқа органға талқылау барысында депутаттармен енгiзiлген барлық түзетулердi бередi.
Тұрақты комиссия немесе толықтыруды жасайтын басқа орган жобаға ұсынылған түзетулердi қарап, оны екiншi оқылымға дайындайды. Шешiм жобасын толықтыру барысында қабылданған түзетулер жобаның мәтiнiне оларды екiншi оқылым барысында қарау үшiн қоса берiледi.
Егер түзетулердi енгiзген адам айтқанында тұрса, оларды мәтiнге енгiзу немесе екiншi оқылымның барысында қабылдамау дауыс беру жолымен шешiледi.

58. При втором чтении по проекту решения районного маслихата с докладом выступает представитель постоянной комиссии, либо другого органа, дорабатывающего проект.
Обсуждение проекта решения проводится по каждому его пункту или в целом.
На голосование ставятся отдельно каждый пункт проекта решения с внесенными поправками, а затем весь проект в целом.
9. Акты, принимаемые районным маслихатом и его органами
59. Актами маслихата, которые он издает по вопросам своей компетенции, являются решения маслихата, которые в соответствии с Конституцией Республики Казахстан обязательны для исполнения на территории района.
60. Председатель сессии принимает решения о созыве сессии маслихата.
61. Секретарь маслихата издает распоряжение.
Постоянные комиссии маслихата принимают постановления, а также заключения, по вопросам отнесенным к их ведению и вносимым на рассмотрение сессии
62. Ревизионная комиссия маслихата составляет акты ревизии.
63. Решения маслихата имеющие межведомственный характер, общеобязательное значение или касающихся прав, свобод и обязанностей граждан, подлежат государственной регистрации в управлении юстиции Павлодарской области и официальному опубликованию в средствах массовой информации.
10. Право запроса
64. В соответствии с п.п.3 п. 1 статьи 21 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" депутат маслихата района вправе обращаться с запросами и направлять обращения местным исполнительным органам и организациям, расположенным на территории соответствующего маслихата по вопросам, отнесенным к компетенции маслихата.
65. Депутатский запрос является официально обращенным требованием депутата к должностным лицам государственных органов дать в письменной или устной форме на заседании постоянной комиссии или на сессии маслихата обоснованное разъяснение или изложить позицию пол вопросам, входящим в компетенцию этого органа или должностного лица.
66. Если депутатский запрос внесен в письменной форме на сессии маслихата, то подлежит обязательному оглашению. Депутат в запросе обязан указать конкретное должностное лицо, к которому он обращается, и форму ожидаемого ответа (устно или письменно).
67. В случае, если на депутатский запрос должен быть дан устный ответ должностного лица, районный маслихат принимает решение о даче ответа на запрос на очередной сессии или заседаниях постоянных комиссии в срок не более месяца со дня его поступления адресату.
Депутатский запрос на сессии маслихата рассматривается в следующем порядке:
1) выступление депутата с запросом (до 5 минут);

58. Екiншi оқылым кезiнде аудандық мәслихаттың шешiм жобасы бойынша тұрақты комиссиясының немесе жобаны толықтырған басқа органның өкiлi баяндама жасайды.
Шешiмнiң жобасы жалпы немесе оның әр бабы бойынша талқыланады.
Дауысқа шешiм жобасының енгiзiлген түзетулермен бiрге жеке әр бабы, сонан соң жобаның жалпы өзi салынады.
9. Аудандық мәслихатпен және оның
органдарымен қабылданатын актiлер
59. Мәслихаттың өз құзырындағы мәселелер бойынша шығарылатын актiлер мәслихаттың шешiмдерi болып табылады. Бұлар Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес аудан аумағында орындалуға мiндеттi.
60. Сессия төрағасы мәслихаттың сессиясын шақыру туралы шешiм қабылдайды.
61. Мәслихатты хатшысы өкiм шығарады.
Мәслихаттың тұрақты комиссиялары қаулылар, сондай-ақ олардың қарамағына жататын және сессияның қарауына енгiзiлетiн мәселелер бойынша қорытындылар қабылдайды.
62. Мәслихаттың тексеру комиссиясы тексеру актiлерiн жасайды.
63. Ведомствоаралық сипаттағы, жалпы мiндеттi мағынасы бар немесе азаматтардың бостандығына, құқықтарына және мiндеттерiне қатысты мәслихаттың шешiмдерi Павлодар облысы бойынша әдiлет басқармасында мемлекеттiк тiркеуден өтуге және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға жатады.
10. Сұрау жасау құқығы
64. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 21 бабы 1 тармағының 3 тармақшасына сәйкес аудан мәслихатының депутаты мәслихаттың құзырына жататын мәселелер бойынша жергiлiктi атқарушы органдары мен тиiстi мәслихаттың аумағында орналасқан ұйымдарға сұраулар жасауға құқылы.
65. Депутаттық сұрау мемлекеттiк органдарының лауазымды адамдарына мәслихаттың сессиясында немесе тұрақты комиссиясының мәжiлiсiнде жазбаша немесе ауызша түрде бұл органның немесе лауазымды адамның құзырына жататын мәселелерi бойынша дәлелденген түсiнiктеме беруге немесе тұжырымдамасын баяндап беруге депутаттың ресми түрде жасалған талабы болып табылады.
66. Егер депутаттық сұрау сессияда жазбаша енгiзiлген болса, сонда бұл сұрау мiндеттi түрде жариялануға тиiс. Депутат сұрауында өтiнiш жасалатын нақты лауазымды адамды және күтiлетiн жауап түрiн (ауызша, жазбаша) көрсетуге мiндеттi.
67. Егер депутаттық сұрауға ауызша жауап беруге тиiстi болса, аудандық мәслихат сұрау жолданған адамға түскен күннен бiр ай аспайтын мерзiмде кезектi сессияда немесе тұрақты комиссиялардың мәжiлiсiнде жауап беру туралы шешiм қабылдайды.
Мәслихаттың сессиясында депутаттық сұрау мына тәртiпте қаралады:
1) депутаттың сұрауы (5 мин. дейiн);

2) ответ должностного лица, к которому обращен депутатский запрос (до 10 минут).
68. После заслушивания ответа автор депутатского запроса, а также другие депутаты могут задавать вопросы по поставленной в запросе проблеме. Должностному лицу, к которому обращен депутатский запрос, отводится до 20 минут для ответов на вопросы депутатов. По ответу на запрос могут быть открыты прения.
69. Должностное лицо обязано отвечать на запрос на сессии маслихата. С согласия автора депутатского запроса отвечать на вопрос может также должностное лицо, официально назначенное на день ответа на запрос исполняющим обязанности адресата запроса. Если адресат запроса не может в связи с выполнением служебных обязанностей участвовать на сессии маслихата ответ на запрос может быть отложен, но не более чем на месяц.
70. По ответу на депутатский запрос и результатам его обсуждения принимается решение сессии маслихата. Запрос и ответ могут быть опубликованы в средствах массовой информации.
11. Учеба депутатов районного маслихата
71. Для повышения активности депутатов, углубления их знаний в вопросах государственного строительства, права, экономики и оперативного ознакомления с вновь изданными законодательными актами маслихат организует учебу депутатов.
72. Учеба проводится в виде лекции, семинаров, совещаний, проводимых специалистами по календарному плану учебы, разрабатываемому организационным отделом с участием председателей постоянных комиссий. План учебы утверждается секретарем районного маслихата.
12. Заключительные положения
73. Изменения и дополнения к настоящему Регламенту принимаются на сессии маслихата большинством голосов от общего числа депутатов.
74. Настоящий Регламент вступает в силу со дня его государственной регистрации в управлении юстиции Павлодарской области.

2) сұрау жолданған лауазымды адамның жауабы (10 мин. дейiн).
68. Жауап бергеннен соң сұрау жасаған депутат, сондай-ақ басқа депутаттар қойылған мәселе бойынша сұрақтар қоя алады. Депутаттық сұрау жолданған лауазымды адамға сұрақтарға жауап беру үшiн 20 минут уақыт берiледi.
Сұрауға берiлген жауап бойынша жарыссөздер болуы мүмкiн.
69. Лауазымды адам мәслихаттың сессиясында сұрауға жауап беруге мiндеттi. Депутаттық сұрау жасаған адамның келiсуiмен, сондай-ақ жауап беру күнiне ресми түрде сұрау жолданған адамның мiндетiн атқаратын лауазымды адам жауап бере алады. Егер сұрау жолданған адам қызмет мiндеттерiн орындауға байланысты мәслихаттың сессиясында қатыса алмайтын болса, жауап берудi кейiнге қалтыруға болады, бiрақ бұл мерзiм бiр айдан аспауға тиiстi.
70. Депутаттық сұрауға берiлген жауап және оның талқылаудың қорытындысы бойынша мәслихаттың сессиясы шешiм қабылдайды. Сұрау мен оған берiлген жауапты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға болады.
11. Аудандық мәслихаттың депутаттарын оқыту
71. Депутаттардың белсендiлiгiн арттыру, олардың мемлекеттiк құрылыс, құқық, экономика мәселелер бойынша бiлiмдерiн тереңдету және жаңадан шыққан заң актiлерiмен шұғыл таныстыру үшiн мәслихат депутаттарға арнап оқу ұйымдастырады.
72. Оқу материалдармен жүргiзiлетiн дәрiс, семинар, кеңес ретiнде ұйымдастыру бiлiмiмен тұрақты комиссияларының төрағаларымен бiрлесiп жасалған оқудың күнтiзбелiк жоспары бойынша етедi. Оқу жоспары аудандық мәслихаттың хатшысымен бекiтiледi.
12. Қорытынды ережелер
73. Осы Регламентке өзгертулер мен толықтырулар мәслихаттың сессиясында жалпы депутаттар санының көпшiлiк дауысымен қабылданады.
74. Осы Регламент Павлодар облысы бойынша әдiлет басқармасында мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.