Об утверждении производных видов нормативных правовых актов по вопросам подтверждения соответствия
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 22 апреля 2005 года N 119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2005 года N 3601. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 331
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 26.03.2015 № 331 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту слова "инспекционной проверки", "инспекционная проверка", "инспекционные проверки", "инспекционных проверок" заменены словами "инспекционного контроля", "инспекционный контроль", "инспекционные контроли", "инспекционных контролей";
слова "системы качества", "системой качества", "систему качества" заменены словами "системы менеджмента", "системой менеджмента", "систему менеджмента";
слова "систему менеджмента качества" заменены словами "систему менеджмента";
слова "нормативными правовыми актами в области технического регулирования", "нормативных правовых актов в области технического регулирования", "нормативным правовым актом в области технического регулирования" заменены словами "техническими регламентами", "технических регламентов", "техническим регламентом" - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 172.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" и во исполнение распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения инспекционного контроля аккредитованным органом по подтверждению соответствия;
2) Правила приостановления или отмены действия выданных сертификатов соответствия или действия регистрации деклараций о соответствии;
3) Правила признания иностранных сертификатов соответствия, протоколов испытаний, знаков соответствия и иных документов в сфере подтверждения соответствия.
2. Управлению по техническому регулированию и метрологии представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.

Сәйкестікті растау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің туынды түрлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 22 сәуірдегі N 119 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 27 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 3601. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 331 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 26.03.2015 № 331 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша:
"инспекциялық тексерістің", "инспекциялық тексеріс", "инспекциялық тексерістер" деген сөздер "инспекциялық бақылаудың", "инспекциялық бақылау", "инспекциялық бақылаулар" деген сөздермен;
"сапа жүйесі", "сапа жүйесімен", "сапа жүйесін" деген сөздер сәйкес "менеджмент жүйесі", "менеджмент жүйесімен", "менеджмент жүйесін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сапа менеджменті жүйесін" деген сөздер "менеджмент жүйесін" деген сөздермен;
"техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілермен", "техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық кесімдердің", "техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерде", деген сөздер сәйкес "техникалық регламенттермен", "техникалық регламенттердің", "техникалық регламенттерде" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 29.03.2007 N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін 7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес және "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімін орындау мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Сәйкестікті растау бойынша аккредиттелген органның инспекциялық бақылау жүргізу ережесі;
2) Берілген сәйкестік сертификаттарының немесе сәйкестік туралы декларациялар тіркеулерінің қолданылу мерзімін тоқтату немесе күшін жою ережесі;
3) Шет елдік сәйкестік сертификаттарын, сынақ хаттамаларын, сәйкестік белгілерін және сәйкестікті растау саласындағы өзге құжаттарын құптау ережесі бекітілсін.
2. Техникалық реттеу және метрология басқармасы осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Комитета по
техническому регулированию и метрологии
Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 22 апреля 2005 года N 119
Правила
проведения инспекционного контроля аккредитованным
органом по подтверждению соответствия
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и определяют порядок проведения инспекционного контроля аккредитованным органом по подтверждению соответствия в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан.
2. Требования Правил распространяются для аккредитованных органов по подтверждению соответствия, испытательных лабораторий (центров), а также юридических и физических лиц, участвующие в деятельности государственной системы технического регулирования Республики Казахстан.
3. Инспекционный контроль - проверка, осуществляемая аккредитованным органом по подтверждению соответствия сертифицированной продукции, процесса требованиям, установленным техническими регламентами в порядке, определяемом уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 3 в редакции - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
4. Инспекционные контроли за сертифицированной продукцией, услугой, процессом и системой менеджмента, если это предусмотрено схемой подтверждения соответствия, осуществляют аккредитованные органы по подтверждению соответствия, выдавшие сертификат соответствия. Схему подтверждения соответствия выбирает заявитель совместно с органом по подтверждению соответствия.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
5. Инспекционные контроли осуществляются в течение всего срока действия сертификата соответствия и права на маркирование продукции (услуги) знаком соответствия не реже одного раза в год в форме периодических и внеплановых проверок. Периодичность инспекционных контролей определяет орган по подтверждению соответствия в соответствии с выбранной схемой подтверждения соответствия.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлігінің Техникалық
реттеу және метрология
комитеті Төрағасының
2005 жылғы 22 сәуірдегі
N 119 бұйрығымен
бекітілген
Сәйкестікті растау бойынша аккредиттелген органның
инспекциялық бақылау жүргізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде сәйкестікті растау бойынша аккредиттелген органның инспекциялық бақылау жүргізу ережесінің жалпы талаптарын белгілейді.
2. Ереже талаптары Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің қызметіне қатысатын сәйкестікті растау бойынша аккредиттелген органдарға, сынақ зертханаларына (орталықтарына), сонымен қатар заңды және жеке тұлғаларға міндетті болып табылады.
3. Инспекциялық бақылау - аккредиттелген сәйкестікті растау жөніндегі орган сертификатталған өнімнің, процестің техникалық регламенттермен белгіленген талаптарға сәйкестігін растау бойынша уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асыратын тексеру.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
4. Сертификатталған өнімге, қызметтер көрсетуге, процестерге және менеджмент жүйесіне инспекциялық бақылауды, егер ол сәйкестікті растау сызбасында көзделген болса, сәйкестік сертификат берген сәйкестікті растау бойынша аккредиттелген орган жүзеге асырады. Сәйкестікті растау сызбасын өтінім беруші сәйкестікті растау бойынша органмен бірлесіп таңдап алады.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
5. Инспекциялық бақылаулар сәйкестік сертификатының және өнімдерді (қызметтер көрсетуді) сәйкестік белгісімен таңбалау құқығының қолданылу мерзімінде мерзімді және жоспардан тыс тексеріс нысанында жылына кемінде бір рет жүзеге асырылады. Инспекциялық бақылаулардың мерзімділігін сәйкестікті растау бойынша орган таңдап алынған сәйкестікті растау сызбасына сәйкес айқындайды.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

6. Внеплановые проверки проводятся при поступлении рекламаций на сертифицированную продукцию (услугу, процесс, систему менеджмента).
7. Виды работ и объем инспекционных контролей определяет орган по подтверждению соответствия в программе проверки с учетом реализованной схемы подтверждения соответствия, стабильности характеристик продукции, степени потенциальной опасности продукции, стабильности процессов производства продукции, объема выпуска и других показателей.
Программу инспекционного контроля до начала проверки утверждает руководитель органа по подтверждению соответствия.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
8. Все расходы, связанные с проведением инспекционного контроля, оплачивает заявитель, независимо от ее результатов на основании договора.
2. Порядок проведения инспекционного контроля
9. Инспекционный контроль, если это предусмотрено схемой подтверждения соответствия должна включать следующие виды работ:
1) анализ информации о сертифицированной продукции, услуге, процессе, о функционировании системы менеджмента;
2) проверка соблюдения условий, необходимая для выпуска продукции стабильного качества или условий, необходимых для стабильности процесса оказания услуги;
3) отбор образцов, проведение испытаний продукции и анализ их результатов;
4) оформление результатов проверки и принятия решений.
При наличии сертификата соответствия на систему менеджмента анализ условий для выпуска продукции стабильного качества может не проводиться, если сертификат соответствия выдан органом, признанным в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
10. Результаты инспекционного контроля оформляют актом произвольной формы, в котором дается оценка результатов испытания образцов и других проверок, заключение о состоянии производства сертифицированной продукции или процесса оказания услуги и возможности сохранения действия выданного сертификата соответствия.
Экземпляры акта направляются заявителю. Копия акта хранится в органе по подтверждению соответствия не менее трех лет.
11. По отрицательным результатам инспекционного контроля орган по подтверждению соответствия приостанавливает или отменяет действие выданных сертификатов соответствия в порядке, установленным уполномоченным органом.
Утверждены
приказом Председателя Комитета по
техническому регулированию и метрологии
Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 22 апреля 2005 года N 119
Правила приостановления или отмены действия
выданных сертификатов соответствия или действия
регистрации деклараций о соответствии

6. Жоспардан тыс тексерістер сертификатталған өнімге (қызметтер көрсетуге, процестерге, менеджмент жүйесіне) шағым-талап келіп түскенде жүргізіледі.
7. Инспекциялық бақылаудың жұмысының түрлерін және ауқымын сәйкестікті растау бойынша орган орындалған сәйкестікті растау сызбасына, өнімдердің сипаттамасының тұрақтылығын, өнімнің ықтимал қауіптілік деңгейін, өнім өндіру процестерінің тұрақтылығын, шығарылу ауқымын және басқа көрсеткіштерін есепке ала отырып тексеріс бағдарламасында айқындайды.
Инспекциялық бақылау бағдарламасын сәйкестікті растау жөніндегі органның басшысы тексеріс басталғанға дейін бекітеді.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
8. Инспекциялық бақылау жүргізуге жұмсалған барлық шығындарға өтінім беруші шарт негізінде, оның нәтижелеріне тәуелсіз, ақы төлейді.
2. Инспекциялық бақылау жүргізу тәртібі
9. Инспекциялық бақылау, егер ол сәйкестікті растау сызбасында көзделген болса, мынадай жұмыс түрлерін қамтуы тиіс:
1) сертификатталған өнім, қызмет көрсету, процесс, менеджмент жүйесінің қолданылуы жөніндегі ақпаратты талдау;
2) тұрақты сапалы өнім шығаруға қажетті шарттардың немесе қызмет көрсету процесінің тұрақтылығына қажетті шарттардың сақталуын тексеру;
3) үлгілерді іріктеу, өнімдерді сынақтан өткізу және оның нәтижелерін талдау;
4) тексеріс нәтижелерін ресімдеу және шешім қабылдау.
Менеджменті жүйесіне берілген сәйкестік сертификаты бар болса, егер сәйкестік сертификаты Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық жүйесінде құпталған органда берілген болса, тұрақты сапалы өнім шығаруға қажетті шарттарға талдау жүргізбеуге болады.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
10. Инспекциялық бақылау нәтижелері үлгілерді сынақтан өткізу және басқа да тексерістер нәтижелерінің бағасы, сертификатталған өнім өндірісінің немесе қызмет көрсету процесінің жай-күйі туралы және берілген сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімін сақтау мүмкіншілігі туралы қорытынды берілетін еркін нысандағы актімен ресімделеді.
Актінің даналары арыз берушіге жөнелтіледі. Актінің көшірмесі сәйкестікті растау бойынша органда кемінде үш жыл сақталады.
11. Инспекциялық бақылаудың теріс нәтижелері бойынша сәйкестікті растау бойынша орган өкілетті орган белгілеген тәртіппен берілген сәйкестік сертификаттарының қолданылу мерзімін тоқтатады немесе күшін жояды.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлігінің Техникалық
реттеу және метрология
комитеті Төрағасының
2005 жылғы 22 сәуірдегі
N 119 бұйрығымен
бекітілген
Берілген сәйкестік сертификаттарының немесе
сәйкестік туралы декларациялар тіркеулерінің қолданылу
мерзімін тоқтату немесе күшін жою ережесі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании", определяют порядок приостановления или отмены действия выданных сертификатов соответствия или регистрации декларации о соответствии.
2. Требования Правил распространяются на аккредитованные органы по подтверждению соответствия, органы государственного контроля за их деятельностью, а также юридические и физические лица, участвующие в деятельности государственной системы технического регулирования Республики Казахстан.
3. Приостанавливать или отменять действие выданных сертификатов соответствия или действие регистрации декларации о соответствии имеют право органы по подтверждению соответствия, проводившие подтверждение соответствия, регистрацию декларации о соответствии данной продукции и должностные лица, осуществляющие государственный контроль за соблюдением требований, установленных техническими регламентами.
2. Порядок приостановления или отмены действия выданных
сертификатов соответствия, действия регистрации деклараций
о соответствии органом по подтверждению соответствия
4. Действие сертификата соответствия или действия регистрации декларации о соответствии может быть приостановлено или отменено:
1) по взаимному согласию между органом по подтверждению соответствия и заявителем в связи с прекращением производства данного изделия или прекращения деятельности предприятия;
2) по отрицательным результатам инспекционного контроля сертифицированной продукции (услуги, процесса, системы менеджмента);
3) по отрицательным результатам государственного контроля за соблюдением требований, установленных техническими регламентами.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
5. Приостановление действия выданных сертификатов соответствия органом по подтверждению соответствия производится в случаях:
1) отрицательного результата испытаний продукции;
2) изменения конструкции (состава), комплектности продукции, организации и (или) технологии производства без соответствующего уведомления органа по подтверждению соответствия;
3) невыполнения требований технологии;
4) прекращения выпуска данного вида продукции или оказания услуги;
5) в случае обнаружения при государственном контроле несоответствия продукции требованиям, установленным техническими регламентами.
6. Приостановление действия сертификата соответствия осуществляется на срок до одного месяца.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  12 бабына сәйкес әзірленді, берілген сәйкестік сертификаттарының немесе сәйкестік туралы декларациялар тіркеулерінің қолданылу мерзімін тоқтату немесе күшін жою тәртібін белгілейді.
2. Ереже талаптары Қазақстан Республикасы мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің қызметіне қатысатын сәйкестікті растау бойынша аккредиттелген органдарға, олардың қызметін бақылаушы органдарға, сонымен қатар заңды және жеке тұлғаларға міндетті.
3. Берілген сәйкестік сертификаттарының немесе сәйкестік туралы декларациялар тіркеулерінің қолданылу мерзімін тоқтатуға немесе күшін жоюға белгілі бір өнімнің сәйкестігі туралы декларацияға тіркеу, сәйкестігін растау жүргізген сәйкестікті растау бойынша органдардың және техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың орындалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың құқығы бар.
2. Сәйкестікті растау бойынша органның берілген
сәйкестік сертификаттарының немесе сәйкестік туралы
декларациялар тіркеулерінің қолданылу мерзімін
тоқтату немесе күшін жою тәртібі
4. Сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларация тіркеуінің қолданылу мерзімі мына жағдайларда тоқтатылуы немесе күшін жоюы мүмкін:
1) белгілі бір өнімнің өндірісі немесе кәсіпорын қызметінің тоқтатылуына байланысты сәйкестікті растау бойынша органның және өтінім берушінің өзара келісімі бойынша;
2) сертификатталған өнімге (көрсетілетін қызметтің, процестің, менеджмент жүйесінің) жүргізілген инспекциялық бақылаудың теріс нәтижелері бойынша;
3) техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың орындалуына мемлекеттік бақылаудың теріс нәтижелері бойынша.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
5. Сәйкестікті растау органы берілген сәйкестік сертификаттарының қолданылу мерзімін мына жағдайларда тоқтатады:
1) сынақтан өткен өнімнің теріс нәтижелері;
2) сәйкестікті растау бойынша органға тиісті ескерту жасамай өнімнің құрылғысының (құрамының), комплектілігінің, өндірістің ұйымдастырылуы және (немесе) технологиясының өзгеруі;
3) технология талаптарының орындалмауы;
4) өнімнің белгілі бір түрінің шығарылуының немесе қызметтер көрсетудің тоқтатылуы;
5) мемлекеттік бақылау барысында өнімніңтехникалық регламенттерде белгіленген талаптарға сәйкессіздігі анықталған жағдайда.
6. Сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімі бір айға дейінгі мерзімге тоқтатылады.

7. Решение о приостановлении действия сертификата соответствия принимается тогда, когда путем корректирующих мероприятий, согласованных с органом по подтверждению соответствия, его выдавшим, заявитель может устранить обнаруженные причины несоответствия и подтвердить соответствие продукции при повторной инспекционной проверке.
8. Отмена действия сертификата соответствия может быть в случаях:
1) изменения нормативного правового акта или нормативного документа на продукцию или методов испытаний;
2) если выявленное несоответствие неустранимо;
3) если заявитель не принял соответствующих мер в период временной приостановки действия сертификата;
4) если производство изделия прекращено (передано другому производству) или произошла ликвидация предприятия.
9. Решение о приостановлении или отмене действия сертификата соответствия принимается органом по подтверждению соответствия, его выдавшим, с обязательным внесением соответствующей записи в реестр государственной системы технического регулирования. Оформление решения проводится в соответствии с приложением 1 настоящих правил.
10. Решение об отмене действия сертификата соответствия или действия регистрации деклараций о соответствии направляется заявителю.
11. Отмененный сертификат соответствия подлежит возврату в выдавший его орган в течение 3 дней со дня вручения заявителю решения об отмене действия сертификата соответствия.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
12. Орган по подтверждению соответствия письменно информирует уполномоченный орган о приостановлении или отмене действия сертификата соответствия.
13. Решение об отмене действия регистрации декларации о соответствии принимается органом по подтверждению соответствия в случае поступления сообщения от должностных лиц, осуществляющих государственный контроль об установлении несоответствия декларированной продукции требованиям нормативных правовых документов в области технического регулирования.
3. Порядок приостановления или отмены действия
сертификатов соответствия или действия регистрации
декларации о соответствии должностными лицами,
осуществляющими государственный контроль
14. При выявлении должностным лицом, осуществляющим государственный контроль в соответствии со  статьей 40 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании", несоответствия сертифицированной продукции требованиям технических регламентов, оформляется предписание соответствующей формы об устранении нарушений и приостановлении действия сертификата соответствия или действия регистрации декларации о соответствии  на срок до одного месяца.

7. Сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімін тоқтату жөніндегі шешім сәйкестікті растау бойынша органмен келісілген түзету шаралары арқылы өтінім беруші анықталған сәйкессіздік себептерін жоя алатын және өнім сәйкестігін инспекциялық қайта тексеріс барысында растай алатын жағдайда қабылданады.
8. Сәйкестік сертификатын қолдану мерзімі мына жағдайларда күшін жояды:
1) өнімнің нормативтік құқықтық актінің немесе нормативтік құжатының немесе сынақтан өткізу әдістерінің өзгеруі;
2) егер анықталған сәйкессіздікті жою мүмкіншілігі болмаса;
3) егер өтінім беруші сертификаттың қолданылу мерзімі уақытша тоқтатылған кезеңде тиісті шараларды қолданбаса;
4) егер өнім өндірісі тоқтатылса (басқа өндіріске берілсе) немесе кәсіпорын таратылса.
9. Сәйкестік сертификатын қолдану мерзімін тоқтату немесе күшін жою туралы шешімді оны берген сәйкестікті растау бойынша орган мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің реестріне міндетті түрде тиісті жазба енгізу арқылы қабылдайды. Шешімді ресімдеу осы ереженің 1 қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
10. Сәйкестік сертификатын немесе сәйкестік туралы декларация тіркеуін қолдану мерзімінің күшін жою туралы шешім өтінім берушіге жөнелтіледі.
11. Күші жойылған сәйкестік сертификаты оны берген органға өтінім берушіге сәйкестік сертификатын қолдану мерзімінің күшін жою туралы шешім табыс етілген соң 3 күн ішінде қайтарылуы тиіс.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
12. Сәйкестікті растау бойынша орган өкілетті органға сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімінің тоқтатылуы немесе күшін жоюы туралы жазбаша хабарлайды.
13. Сәйкестік туралы декларация тіркеуінің қолдану мерзімінің күшін жою туралы шешімді сәйкестікті растау бойынша орган мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардан мәлімделген өнімнің техникалық регламенттердің талаптарына сәйкессіздігі анықталғаны жөнінде мәлімдеме келіп түскен жағдайда қабылдайды.
3. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын
лауазымды тұлғалардың сәйкестік сертификаттарының
немесе сәйкестік туралы декларациялар тіркеулерінің
қолданылу мерзімін тоқтату немесе күшін жою тәртібі
14. "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  40 бабына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға сертификатталған өнімнің техникалық регламенттердің талаптарына сәйкессіздігін анықтаған жағдайда бұзушылықтарды жою және сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімінің немесе сәйкестік туралы декларация тіркеуінің қолданылу мерзімінің бір айға дейінгі мерзімге тоқтатылғаны жөнінде тиісті нысанда нұсқама ресімдейді.

15. В случае не устранения указанных в предписании нарушений по истечении указанного в нем срока принимается решение об отмене действия сертификата соответствия или действия регистрации декларации о соответствии.
16. Орган по подтверждению соответствия, выдавший сертификат соответствия или зарегистрировавший декларацию о соответствии, при получении решения органа государственного контроля в трехдневный срок вносит запись в реестр государственной системы технического регулирования об отмене действия сертификата соответствия или регистрации декларации о соответствии.
17. Заявитель, принявший декларацию о соответствии, в случае выявления должностными лицами, осуществляющими государственный контроль, несоответствия продукции установленным требованиям, в трехдневный срок сообщает о прекращении действия декларации о соответствии в зарегистрировавший ее орган по подтверждению соответствия.
18. Отмена действия сертификата соответствия или регистрации декларации о соответствии действует с момента внесения соответствующей записи в реестр государственной системы технического регулирования.
19. В случае не согласия с решением органа по подтверждению соответствия либо должностного лица, осуществляющего государственный контроль, о приостановлении или отмене действия сертификатов соответствия или действия регистрации декларации о соответствии  заявитель имеет право его обжаловать в установленном законодательством порядке.
Приложение 1
(рекомендуемое)
Сноска. Приложение 1 с изменениями -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
"__" ___________ 2005г.            Руководителю _________________
полное наименование
______________________________
предприятия-заявителя
______________________________
ФИО руководителя
______________________________
адрес предприятия
РЕШЕНИЕ
В результате ______________________________________________
вид проверки, N письма уведомления
_________________________________________________________________
установлен факт _________________________________________________
изменения нормативной документации, конструкции,
_________________________________________________________________
комплектности продукции, технологии производства без уведомления
_________________________________________________________________
органа по подтверждению соответствия; невыполнение требований
_________________________________________________________________
технологии; изменение методов контроля и испытаний без согласования
_________________________________________________________________
с органом по подтверждению соответствия; прекращение производства
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О техническом
регулировании" принято РЕШЕНИЕ:
ПРИОСТАНОВИТЬ (ОТМЕНИТЬ)
действие сертификата соответствия (регистрации декларации о
соответствии) N _________ выданного (зарегистрированного) органом
по подтверждению соответствия ___________________________________
на срок до_______________________________________________________
на ______________________________________________________________
наименование продукции, услуги, процесса
с "____" ______________ 2005г.
Руководитель органа
по подтверждению соответствия
_____________________________              _______________ Ф.И.О.
Подпись
Утверждены
приказом Председателя Комитета по
техническому регулированию и метрологии
Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 22 апреля 2005 года N 119
ПРАВИЛА
признания иностранных сертификатов соответствия,
знаков соответствия, протоколов испытаний и иных документов
в сфере подтверждения соответствия

15. Нұсқамада көрсетілген бұзушылықтар көрсетілген мерзімде жойылмаса сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларация тіркеуінің қолданылу мерзімінің күшін жою туралы шешім қабылданады.
16. Сәйкестік сертификатын берген немесе сәйкестік жөніндегі декларацияны тіркеген сәйкестікті растау бойынша орган мемлекеттік бақылау органынан шешім келіп түскен соң үш күн ішінде мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің реестріне сәйкестік сертификатын немесе сәйкестік туралы декларацияның тіркеуінің қолдану мерзімінің күшін жою туралы жазба енгізеді.
17. Сәйкестік туралы декларацияны қабылдаған өтінім беруші мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар өнімнің белгіленген талаптарға сәйкессіздігін анықтаған жағдайда сәйкестік туралы декларацияның қолданылу мерзімінің тоқтатылғаны жөнінде оны тіркеген сәйкестікті растау бойынша органға үш күн ішінде хабар береді.
18. Сәйкестік сертификатын немесе сәйкестік туралы декларация тіркеуінің қолданылу мерзімінің күшін жою ісі мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің реестріне тиісті жазба енгізілген сәттен бастап қолданысқа енгізіледі.
19. Өтінім беруші сәйкестікті растау бойынша органның, не болмаса мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаның сәйкестік сертификатын немесе сәйкестік туралы декларация тіркеуінің қолданылу мерзімін тоқтату немесе күшін жою туралы шешімімен келіспеген жағдайда ол жөнінде заңдарда белгіленген тәртіппен шағым бере алады.
А қосымшасы
(ұсынылады)
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда
министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы
29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан
қараңыз) бұйрығымен.
2005 ж. "___" ___________    ____________________________ басшысына
өтінім беруші-кәсіпорынның толық атауы
______________________________________
басшының аты-жөні
______________________________________
кәсіпорынның мекенжайы
ШЕШІМ
_____________________________________________________________
тексеріс түрі, ескерту хаттың N
_______________________________________________________ нәтижесінде
мына деректер анықталды ___________________________________________
___________________________________________________________________
сәйкестікті растау жөніндегі органға ескертусіз нормативтік
___________________________________________________________________
құжаттың, өнім құрылғысының,
___________________________________________________________________
комплектілігінің, өндіріс технологиясының өзгеруі;
___________________________________________________________________
технология талаптарының орындалмауы
___________________________________________________________________
сәйкестікті растау жөніндегі органның келісімінсіз бақылау және
___________________________________________________________________
сынақ әдістерінің өзгертілуі;
___________________________________________________________________
өндірістің тоқтатылуы
Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу туралы"  Заңына
сәйкес ШЕШІМ қабылданды:
__________________________________ сәйкестікті растау бойынша орган
берген (тіркеген) N _______________________________________________
сәйкестік сертификатының (сәйкестік туралы декларацияның) қолданылу
мерзімі _____________________________________________________ дейін
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
өнімнің, қызметтердің, процестің атауы
ТОҚТАТЫЛСЫН (КҮШІ ЖОЙЫЛСЫН)
2005 ж. "___" _________________
Сәйкестікті растау бойынша
органның басшысы
________________________            Аты-жөні ______________________
қолы
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрлігінің Техникалық
реттеу және метрология
комитеті Төрағасының
2005 жылғы 22 сәуірдегі
N 119 бұйрығымен
бекітілген
Шет елдік сәйкестік сертификаттарын, сәйкестік
белгілерін, сынақ хаттамаларын және сәйкестікті растау
саласындағы өзге құжаттарын құптау ережесі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со  статьей 33 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и определяют порядок признания иностранных сертификатов соответствия, протоколов испытаний, знаков соответствия и иных документов в сфере подтверждения соответствия в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан.
2. Настоящие Правила распространяются на аккредитованные органы по подтверждению соответствия, испытательные лаборатории (центры), экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, государственные органы, осуществляющие мониторинг и контроль за безопасностью ввозимой в республику продукции, ее таможенное оформление и таможенный контроль, а также на юридические и физические лица, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность.
3. В настоящих Правилах применяются следующие определения:
1) импортер - юридическое или физическое лицо, ввозящее продукцию (товар) для ее реализации на внутреннем рынке Казахстана.
2) предприятие (фирма) - держатель сертификата соответствия - юридическое или физическое лицо, производство продукции которого сертифицировано органом по подтверждению соответствия с правом сопровождения этой продукции копиями сертификата соответствия, заверенными подлинной подписью и печатью этого юридического лица.
3) признание (в области подтверждения соответствия) - процедура, посредством которой орган по подтверждению соответствия в Республике Казахстан письменно подтверждает безопасность продукции, услуги или процесса на основании имеющегося у заявителя иностранного сертификата соответствия, знака соответствия, протокола испытаний или другого документа в сфере подтверждения соответствия.
Иные определения в настоящих Правилах  применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" и Таможенным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172.
4. Признание иностранных сертификатов соответствия осуществляется в соответствии с заключенными международными соглашениями (договорами).
Признание иностранных сертификатов соответствия, выданных на продукцию, подлежащую обязательному подтверждению соответствия, осуществляется путем переоформления их на сертификаты соответствия форм, установленных в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан.
5. Признание иностранных сертификатов соответствия, протоколов испытаний, знаков соответствия и иных документов, выданных в зарубежных системах подтверждения соответствия, производится при наличии соответствующих международных соглашений (договоров) о признании результатов подтверждения соответствия.
При отсутствии международных договоров подтверждение соответствия импортируемой продукции установленным к ней требованиям осуществляется по тем же правилам и положениям, которые установлены в государственной системе технического регулирования для отечественной продукции.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде шет елдік сәйкестік сертификаттарын, сынақ хаттамаларын, сәйкестік белгілерін және сәйкестікті растау саласындағы өзге құжаттарын құптау тәртібін белгілейді.
2. Осы Ереже сәйкестікті растау бойынша аккредиттелген органдарға, сынақ зертханаларына (орталықтарына), сәйкестікті растау бойынша сарапшы-аудиторларға, республикаға шеттен әкелінетін өнімнің қауіпсіздігіне мониторинг және бақылау жасауды, өнімнің кедендік ресімделуін және кедендік бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға, сонымен қатар ішкі экономикалық қызметтерді жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға міндетті.
3. Осы Ережеде мынадай анықтамалар қолданылады:
1) импорттаушы - өнімдерді (тауарды) Қазақстанның ішкі рыногында өткізу үшін шеттен әкелетін заңды немесе жеке тұлға;
2) сәйкестік сертификатын ұстаушы - кәсіпорын (фирма) - өнімінің өндірісі сәйкестікті растау жөніндегі орган осы өнімді осы заңды тұлғаның түпнұсқа қолымен және мөрімен расталған сәйкестік сертификатының көшірмесімен ілестіру құқығына сертификатталған заңды немесе жеке тұлға;
3) құптау (сәйкестікті растау саласында) - Қазақстан Республикасының сәйкестікті растау бойынша органы өтінім берушідегі шет елдік сәйкестік сертификатының, сәйкестік белгісінің, сынақ хаттамасының немесе сәйкестікті растау саласындағы өзге құжаттардың негізінде өнімнің, қызметтердің немесе процестің қауіпсіздігін жазбаша растайтын процедура.
Осы Ережедегі өзге анықтамалар "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңына және Қазақстан Республикасы Кедендік  кодексіне сәйкес қолданылады.
Ескерту: 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
4. Шет елдік сәйкестік сертификаттарын құптау бекітілген халықаралық келісімдерге (шарттарға) сәйкес жүзеге асырылады.
Сәйкестігі міндетті түрде расталуға жататын өнімдерге берілген шет елдік сәйкестік сертификаттарын құптау Қазақстан Республикасының техникалық реттеу жүйесінде белгіленген нысандағы сәйкестік сертификаттарына қайта ресімдеу арқылы жүзеге асырылады.
5. Шет елдік сәйкестік сертификаттарын, сынақ хаттамаларын, сәйкестік белгілерін және шет елдік сәйкестікті растау жүйелерінде берілген өзге құжаттарын құптау сәйкестікті растау нәтижелерін құптау туралы тиісті халықаралық келісімдер (шарттар) бар болғанда жүргізіледі.
Халықаралық шарттар болмаған жағдайда шеттен әкелінетін өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігін растау мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде белгіленген отандық өнімге арналған ережелер мен қағидалар бойынша жүзеге асырылады.

6. Для проведения работ по признанию сертификатов соответствия иностранных государств, протоколов испытаний продукции и знаков соответствия и иных документов уполномоченный орган формирует, постоянно обновляет и предоставляет всем заинтересованным организациям, юридическим и физическим лицам перечень государств, с которыми Республика Казахстан заключила договора о признании результатов подтверждения соответствия.
7. Признание иностранных документов и знаков в сфере подтверждения соответствия на импортируемую продукцию осуществляется на основании заявки импортера (заявителя) по форме приложения 1 на договорной основе органами по подтверждению соответствия, аккредитованными в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан и имеющими в своей области аккредитации заявленный вид продукции (товара).
8. Работы по признанию документов и знаков, выданных в зарубежных системах подтверждения соответствия, на импортируемую продукцию, подлежащую обязательному подтверждению и предназначенную для реализации, проводятся при наличии сопровождения ее информацией на государственном или русском языках.
Информация должна включать наименование продукции, страны и предприятия изготовителя (исполнителя), срок хранения (годности, эксплуатации), условия хранения, способ применения (если наличие указанной информации регламентируется техническим регламентом). Ответственность за аутентичность перевода несет заявитель.
9. Орган по подтверждению соответствия в срок не более семи дней, а для скоропортящейся продукции - двух дней с момента получения заявки и ее регистрации направляет заявителю решение по результатам рассмотрения заявки на проведение работ по признанию иностранного сертификата соответствия, протокола испытаний, знака соответствия и иных документов.
10. При возникновении разногласий между импортером (заявителем работ по признанию) и органом по подтверждению соответствия апелляции рассматриваются в порядке, установленном уполномоченным органом.
В случае несогласия с решением апелляционной комиссии, заявитель имеет право обжаловать его в установленном законодательством порядке.
2. Порядок признания сертификатов соответствия и их копий
11. Для признания иностранного сертификата соответствия или его копий импортер (заявитель) к заявке прилагает:
1) подлинник иностранного сертификата либо его копию, заверенную подписью и печатью органа по подтверждению соответствия, выдавшего сертификат соответствия или предприятием (фирмой), являющимся держателем подлинника сертификата, или нотариально в установленном порядке;

6. Өкілетті орган шет мемлекеттердің сәйкестік сертификаттарын, өнімдерді сынақтан өткізу хаттамаларын және сәйкестік белгілерін және өзге құжаттарын құптау бойынша жұмыстарды жүргізу үшін Қазақстан Республикасы сәйкестікті растау нәтижелерін құптау жөнінде шарт жасаған мемлекеттердің тізбесін құрады, әрдайым жаңартып отырады және барлық мүдделі ұйымдарға, заңды және жеке тұлғаларға ұсынады.
7. Шет елдік құжаттар мен белгілердің шеттен әкелінетін өнімге сәйкестігін растау саласында құптау ісі импорттаушының (өтінім берушінің) өтінімі негізінде 1 қосымшаның нысаны бойынша шарт негізінде Қазақстан Республикасының техникалық реттеу жүйесінде аккредиттелген және аккредиттеу аумағында өнімнің (тауар) өтінім берілген түрі бар сәйкестікті растау бойынша органдар арқылы жүзеге асырылады.
8. Шеттен әкелінетін, міндетті түрде расталатын және өткізуге арналған өнімге шет елдік сәйкестікті растау жүйесінде берілген құжаттар мен белгілерді құптау бойынша жұмыстар оларға мемлекеттік және орыс тілдерінде ілеспе ақпарат берілген жағдайда ғана жүргізіледі.
Ақпаратта өнімнің атауы, өндірушінің (орындаушының) елі және кәсіпорнының атауы, сақтау шарты, пайдалану тәсілі (егер көрсетілген ақпарат техникалық регламенттерде регламенттелген болса) көрсетілуі тиіс. Аударманың аутенттілігіне өтінім беруші жауапты болады.
9. Сәйкестікті растау бойынша орган шет елдік сәйкестік сертификатын, сынақ хаттамаларын, сәйкестік белгілерін және өзге құжаттарды растау бойынша жұмыстарды жүргізуге берілген өтінімді қарау нәтижелері бойынша шешімді өтінім келіп түскен және тіркеуден өткен күнінен бастап жеті күннен аспайтын, ал тез бұзылатын өнімдерге - екі күннен аспайтын мерзімде өтінім берушіге жөнелтеді.
10. Импорттаушы (құптау бойынша жұмыстарға өтінім беруші) мен сәйкестікті растау бойынша орган арасында келіспеушіліктер туындаған жағдайда апелляциялар өкілетті орган белгілеген тәртіппен қарастырылады.
Өтінім беруші апелляциялық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда заңда белгіленген тәртіппен шағым беруге құқылы.
2. Сәйкестік сертификаттарын және
олардың көшірмелерін құптау тәртібі
11. Шет елдік сәйкестік сертификатын немесе оның көшірмелерін құптау үшін импорттаушы (өтінім беруші) өтінімге мыналарды қоса береді:
1) шет елдік сертификаттың түпнұсқасы не болмаса оның сәйкестік сертификатын берген сәйкестікті растау бойынша органның мөрі және қол қойылып расталған көшірмесі немесе сертификат түпнұсқасын ұстаушы кәсіпорынның (фирманың) нотариалды түрде белгіленген тәртіппен расталған түпнұсқасының көшірмесі;

2) нормативный документ, указанный в иностранном сертификате соответствия в случае, если он не является международным документом, действующим в Республике Казахстан;
3) документы, сопровождающие продукцию: копии таможенной декларации, сертификата о происхождении продукции (товара), контракта, накладной, счета-фактуры, протокол испытаний продукции, гигиеническое заключение, ветеринарное заключениефитосанитарный сертификат, сертификат на систему менеджмента.
Непредставление каких-либо из перечисленных документов не является основанием для отказа в выдаче сертификата соответствия, а служит основанием для проведения необходимых испытаний (исследований) продукции по показателям, не подтвержденным в представленных заявителем документах.
12. Документы, приложенные к заявке, должны быть на государственном или русском языках. Если они изложены на других языках, то к документам должен быть приложен аутентичный перевод, за достоверность которого несет ответственность заявитель.
13. На основании анализа заявки и представленных документов орган по подтверждению соответствия принимает решение о возможности проведения работ по признанию иностранного сертификата соответствия и совместно с импортером (заявителем) оформляет договор на проведение работ.
14. Для принятия решения о признании иностранного сертификата или его копии проводятся следующие процедуры:
1) экспертиза приложенных к заявке документов;
2) идентификация продукции (товара), на которую оформлен сертификат соответствия;
3) проверка наличия информации для потребителя.
15. При экспертизе документов устанавливается их подлинность и сопоставимость данных.
16. Идентификация продукции (товара) осуществляется экспертом-аудитором органа по подтверждению соответствия по признакам, параметрам, показателям и требованиям, которые в совокупности достаточны для подтверждения его соответствия нормативному документу, товаросопроводительной документации, договора (контракта) на поставку, спецификации, этикетке, ярлыку и другого документа, характеризующего продукцию (товар).
При идентификации продукции должно учитываться соблюдение импортером требований нормативных правовых актов Республики Казахстан и нормативных документов по стандартизации, в части наличия необходимой информации в маркировке продукции (товара).
17. При положительном решении по признанию иностранного сертификата соответствия или его копии орган по подтверждению соответствия оформляет сертификат соответствия формы, принятой в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан.
При этом в бланке оформляемого сертификата соответствия в разделе "Сертификат выдан на основании ..." делается запись со ссылкой на признанный иностранный сертификат с указанием страны, органа, его выдавшего, номера сертификата и даты выдачи.

2) шет елдік сәйкестік сертификатында көрсетілген нормативтік құжат, егер ол Қазақстан Республикасында қолданылатын халықаралық құжат болмаған жағдайда;
3) өнімнің ілеспе құжаттары: кедендік декларацияның, өнімнің (тауардың) шығу тегі туралы сертификаттың, келісім-шарттың, жүкқұжаттың, шот-фактураның көшірмелері, өнімді сынақтан өткізу хаттамасы, гигиеналық қорытынды, ветеринарлық қорытындыфитосанитарлық сертификат, менеджменті жүйесінің сертификаты.
Тізбеленген құжаттардың бірінің жоқтығы сертификат бермеуге негіз болып саналмайды, тек келіп түскен өнімді өтінім беруші ұсынған құжаттардағы расталмаған көрсеткіштері бойынша тиісті сынақтан (зерттеулерден) өткізуге негіз болады.
12. Өтінімге қоса берілген құжаттар мемлекеттік не орыс тілінде болуы тиіс. Егер олар басқа тілдерде жазылған болса, құжаттарға, анықтығына өтінім беруші жауапты болатын оның аутентті аудармасы қоса берілуі тиіс.
13. Өтінімге талдау жасаған соң және ұсынылған құжаттарды алдын ала қарап шыққан соң, оларды негізге ала отырып сәйкестікті растау бойынша орган шет елдік сәйкестік сертификатын құптау бойынша жұмыстарды жүргізу мүмкіндігі туралы шешім қабылдайды және импорттаушымен (өтінім берушімен) бірге жұмыстарды жүргізу шартын ресімдейді.
14. Шет елдік сертификатты немесе оның көшірмесін құптау туралы шешім қабылдау үшін мынадай процедуралар жүргізіледі:
1) өтінімге қоса берілген құжаттарды сараптау;
2) сәйкестік сертификаты ресімделген өнімді (тауарды) сәйкестендіру;
3) тұтынушыға арналған ақпараттың болуын тексеру.
15. Құжаттарды сараптау барысында олардың дұрыстығы және мәліметтердің салыстырмалылығы белгіленеді.
16. Өнімді (тауарды) сәйкестендіру ісін сәйкестікті растау бойынша органның сарапшы-аудиторы өнімнің нормативтік құжаттарға, тауардың ілеспе құжаттарына, жеткізілім шартына (келісімі), өзіндік ерекшеліктеріне, заттаңбасына, затбелгілеріне және өнімді (тауарды) сипаттайтын басқа да құжаттарына сәйкестігін растауға жиынтығында жеткілікті болып табылатын белгілері, параметрлері, көрсеткіштері және талаптары бойынша іске асырады.
Өнімді сәйкестендіру барысында импорттаушының, өнімді (тауарды) таңбалауда қажетті ақпараттың бар болуы бөлігінде, Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің және стандарттау бойынша нормативтік құжаттарының талаптарын орындауы ескерілуі тиіс.
17. Шет елдік сәйкестік сертификатын немесе оның көшірмесін құптау жөнінде оң шешім қабылданған соң сәйкестікті растау бойынша орган Қазақстан Республикасының техникалық реттеу жүйесінде қабылданған нысанмен сәйкестік сертификатын ресімдейді.
Сонымен бірге, ресімделетін сәйкестік сертификатының бланкісінде "Сертификат .... негізінде берілді" деген тарауда оны берген елін, органын, сертификат нөмірін және берілген мерзімін көрсету арқылы құпталған шет елдік сертификатқа сілтеме берілген жазба енгізіледі.

18. Срок действия вновь выданного сертификата соответствия устанавливается органом по подтверждению соответствия в зависимости от срока годности продукции и срока действия переоформляемого иностранного сертификата, но не более одного года.
Если срок действия иностранного сертификата соответствия, выданного на продукцию серийного производства закончился, а продукция, выпущенная в период его действия, находится на реализации у продавца, то действие сертификата может быть распространено на весь срок годности или хранения продукции при наличии соблюдения условий ее хранения.
Сертификаты соответствия на скоропортящуюся продукцию могут быть признаны только при наличии условий хранения и транспортировки.
19. Орган по подтверждению соответствия до выдачи сертификата может, при необходимости, провести повторные испытания в полном объеме или по отдельным показателям для подтверждения соответствия продукции установленным требованиям нормативного документа.
20. Сертификат соответствия (копия) выданный на продукцию, изготовленную не в стране, выдавшей сертификат - не признается, а продукция должна проходить подтверждение соответствия как партия продукции, ввозимая без сертификата соответствия признаваемого в республике.
21. При отрицательных результатах процедуры признания орган по подтверждению соответствия дает импортеру (заявителю) письменный отказ в произвольной форме с объяснением причин отказа и в течение суток информирует уполномоченный орган и его территориальное подразделение с указанием причин отказа.
3. Порядок признания знаков соответствия
22. Для признания знака соответствия импортер (заявитель) к заявке на проведение работ прилагает:
1) образец продукции (тары, упаковки), эксплуатационные и/или технические документы, промаркированные знаком соответствия в том месте, где приводятся сведения о сертификации (номер и дата выдачи сертификата соответствия, наименование органа, выдавшего сертификат);
2) нормативный документ, в соответствии с которым изготовлена заявляемая продукция, в случае, если он не входит в категорию международного или регионального документа, действующего в Республике Казахстан;
3) документация, сопровождающая продукцию: копии таможенной декларации и сертификата о происхождении продукции (товара), контракта, накладной, счета-фактуры, протокол испытаний продукции, гигиеническое заключение, ветеринарное заключениефитосанитарный сертификат, сертификат на систему менеджмента и другие.
23. Для принятия решения о признании знака соответствия проводятся следующие процедуры:

18. Қайта берілген сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімін сәйкестікті растау бойынша орган өнімнің жарамдылық мерзіміне қарай және қайта ресімделетін шет елдік сертификаттың қолданылу мерзіміне қарай белгілейді, бірақ белгіленетін мерзім бір жылдан аспауы тиіс.
Егер сериямен өндірілетін өнім өндірісіне берілген шет елдік сәйкестік сертификатының қолданылу мерзімі аяқталса, ал оның қолданыс мерзімінде өндірілген өнім сатушыда болса, онда сертификаттың қолданылу мерзімі барлық жарамдылық мерзіміне немесе сақталу шарттары сақталған жағдайда оның сақталу мерзіміне ұзартылады.
Тез бұзылатын өнімдердің сәйкестік сертификаты сақтау және тасымалдау шарттары сақталған жағдайда ғана құпталады.
19. Сәйкестікті растау бойынша орган сертификатты берместен бұрын, қажетіне қарай, өнімнің нормативтік құжаттардың белгіленген талаптарына сәйкестігін растау үшін толық ауқымы немесе жеке көрсеткіштері бойынша қайта сынақтан өткізу жұмысын жүргізе алады.
20. Егер өнім сәйкестік сертификаты берілген елде өндірілмеген болса, ондай сертификаттар (көшірмелер) құпталмайды, ал өнім республикада құпталатын сәйкестік сертификатынсыз шеттен әкелінген өнім партиясы ретінде сәйкестікті растаудан өтуі қажет.
21. Құптау процедурасының нәтижелері теріс көрсеткішке ие болғанда сәйкестікті растау бойынша орган импорттаушыға (өтінім берушіге) еркін нысанда қабылдамау себебін түсіндіріп жазбаша қабылдамау құжатын береді және өкілетті органға және оның аймақтық бөлімшесіне қабылдамау себебін көрсетіп бір тәулік ішінде хабар береді.
3. Сәйкестік белгілерін құптау тәртібі
22. Импорттаушы (өтінім беруші) сәйкестік белгілерін құптау үшін жұмыстарды жүргізу өтініміне мыналарды қоса береді:
1) өнімнің үлгісі (ыдысы, сыртқы қабы), сертификаттау жөнінде деректер берілетін орында сәйкестік белгілері таңбаланған пайдалану және/немесе техникалық құжаттар (сәйкестік сертификатының нөмірі және датасы, сертификат берген органның атауы);
2) оған өтінім берілген өнім сәйкестендіріп өндірілген нормативтік құжат, егер ол Қазақстан Республикасында қолданылатын халықаралық немесе аймақтық құжаттың категориясына енбейтін жағдайда;
3) өнімнің ілеспе құжаттамасы: кедендік декларацияның және өнімнің (тауардың) шығу тегі туралы сертификаттың, келісім-шарттың, жүкқұжаттың, шот-фактураның көшірмелері, өнімді сынақтан өткізу хаттамасы, гигиеналық қорытындыфитосанитарлық сертификат, менеджменті жүйесінің сертификаты және басқалары.
23. Сәйкестік белгісін құптау туралы шешім қабылдау үшін мына процедуралар жүргізіледі:

1) идентификация продукции (товара), на которую нанесен знак соответствия, и достаточности информации для потребителя;
2) проверка основания для признания знаков соответствия (аккредитация в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан или наличие соответствующих соглашений о взаимном признании результатов подтверждения соответствия);
3) проверка, в необходимых случаях (нечеткость изображения знака соответствия, отсутствие необходимых сведений и тому подобным), факта выдачи сертификата соответствия и предоставления изготовителю (продавцу) права на маркирование продукции (товара) знаком соответствия.
24. При положительном решении по признанию знака соответствия орган по подтверждению соответствия оформляет сертификат соответствия по форме, принятой в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан.
При этом, в бланке оформляемого сертификата соответствия в разделе "Сертификат выдан на основании ..." делается запись со ссылкой о проведении признания знака соответствия, с указанием страны, органа, его выдавшего, номера сертификата и даты выдачи.
25. При отрицательных результатах процедуры признания орган по подтверждению соответствия оформляет письменный отказ в произвольной форме с объяснением причин отказа и в течение суток информирует уполномоченный орган и его территориальное подразделение с указанием причин отказа.
4. Порядок признания протоколов испытаний и иных
документов в сфере подтверждения соответствия
26. Процедура признания протоколов испытаний в сфере подтверждения соответствия проводится только при наличии у импортера (заявителя) оригиналов этих документов или их копий, заверенных соответственно подписью и печатью испытательной лаборатории (центра) или организации оформившей признаваемый документ, или предприятием (фирмой), являющимся держателем подлинника представленных к рассмотрению копий, или нотариально в установленном порядке.
27. При наличии четко просматриваемых подписей и печатей на представленном к признанию документе органом по подтверждению соответствия на титульном листе документа делается запись в редакции:
"документ ______________________________________________________
(наименование)
прошел процедуру признания для работ в области подтверждения соответствия", которая заверяется подписью исполнителя и печатью органа по подтверждению соответствия.
Сноска. В пункт 27 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .

1) сәйкестік белгісі басылған өнімді (тауарды) сәйкестендіру және тұтынушыларға арналған ақпараттың жеткілікті болуы;
2) сәйкестік белгілерін құптауға арналған негіздемелерді тексеру (Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде аккредиттеу немесе сәйкестікті растау нәтижелерін өзара құптау туралы сәйкес келісімдердің бар болуы);
3) қажеттілігіне қарай (сәйкестік белгісінің анық еместігі, мәліметтердің толық еместігі және тағы басқалар) сәйкестік сертификатын беру және өндірушіге (сатушыға) өнімді (тауарды) сәйкестік белгісімен таңбалау құқығын беру фактісінің нақтылығын тексеру.
24. Сәйкестік белгісін құптау бойынша оң шешім қабылданған соң сәйкестікті растау бойынша орган Қазақстан Республикасының техникалық реттеу жүйесінде қабылданған үлгіде сәйкестік сертификатын әзірлейді.
Сонымен бірге, ресімделетін сәйкестік сертификатының бланкісінде "Сертификат .... негізінде берілді" деген тарауда оны берген елін, органын, сертификат нөмірін және берілген мерзімін көрсету арқылы сәйкестік белгісін құптау ісі жүргізілгені жөнінде сілтемесі бар жазба енгізіледі.
25. Құптау процедурасының нәтижелері теріс болғанда сәйкестікті растау бойынша орган еркін нысанда қабылдамау себебін түсіндіріп жазбаша қабылдамау құжатын береді және өкілетті органға және оның аймақтық бөлімшесіне қабылдамау себебін түсіндіріп бір тәулік ішінде хабар береді.
4. Сынақ хаттамаларын және сәйкестікті растау
саласындағы өзге құжаттарды құптау тәртібі
26. Сәйкестікті растау саласындағы сынақ хаттамаларын құптау процедурасы импорттаушыда (өтінім берушіде) бұл құжаттардың түпнұсқалары немесе сынақ зертханасының (орталығының) немесе құпталатын құжатты ресімдеген ұйымның немесе ұсынылған көшірмелердің түпнұсқасын ұстаушы болып табылатын кәсіпорынның (фирманың) тиісті қол қою және мөр басу арқылы немесе белгіленген тәртіппен нотариалды түрде расталған көшірмелері болғанда ғана жүргізіледі.
27. Құптауға ұсынылған құжаттардағы қойылған қол мен мөр анық оқылатын жағдайда сәйкестікті растау бойынша орган орындаушының қолы қойылып және сәйкестікті растау жөніндегі органның мөрі басылып расталатын құжаттың бірінші бетіне "(атауы) ________________ құжат сәйкестікті растау саласындағы жұмыстар үшін құптау процедурасынан өтті" деген редакцияда жазба жазады.
Ескерту: 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

28. При отрицательных результатах процедуры признания орган по подтверждению соответствия в течение суток дает импортеру (заявителю) письменный отказ в произвольной форме с объяснением причин отказа.
Приложение 1
к Правилам признания иностранных
сертификатов соответствия,
протоколов испытаний, знаков
соответствия и иных документов
в сфере подтверждения соответствия
Сноска. Приложение 1 с изменениями -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
Форма бланка заявки на признание сертификатов соответствия,
протоколов испытаний и знаков соответствия иностранных государств
Руководителю органа
по подтверждению соответствия
______________________________
______________________________
(наименование органа,
его юридический адрес)
З А Я В К А
на проведение признания ______________________________________
(наименование документа или знака соответствия)
в государственной системе технического регулирования Республики
Казахстан
____________________________________________________________________
(наименование заявителя, его юридический адрес, телефон)
в лице _____________________________________________________________
(должность, ФИО руководителя предприятия-заявителя
или физического лица)
просит провести процедуру признания ________________________________
(наименование документа или знака
____________________________________________________________________
соответствия, N, дата выдачи, наименование органа,
выдавшего документ)
и выдать сертификат соответствия, принятый в государственной системе
технического регулирования Республики Казахстан на _________________
(наименование продукции,
____________________________________________________________________
тип, модель, марка, количество, страна, предприятие-изготовитель)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Приложение: *)
Обязуюсь оплатить все расходы, связанные с процедурой признания
заявленного мной документа (знака), независимо от ее результатов.
Заявитель __________________                _________________
(личная подпись)                  (Фамилия И.О.)
МП **)                             "____" _____________200__г.
Примечание:
*) к заявке прилагается документ, по которому предлагается провести признание
или его копия, оформленная в установленном порядке. Для признания иностранного знака соответствия к заявке прилагается оригинал паспорта качества предприятия-изготовителя, оформленный в установленном порядке, а также реквизиты (почтовый адрес, телефон, факс, электронная почта) предприятия-изготовителя и зарубежного органа, который проводил работы по подтверждению соответствия и дал разрешение на маркировку импортируемой продукции знаком соответствия.
**) для юридического лица.

28. Құптау процедурасының нәтижелері теріс көрсеткішке ие болғанда сәйкестікті растау бойынша орган импорттаушыға (өтінім берушіге) еркін нысанда қабылдамау себебін түсіндіріп жазбаша қабылдамау құжатын береді.
Шет елдік сәйкестік
сертификаттарын, сынақ
хаттамаларын, сәйкестік
белгілерін және сәйкестікті
растау саласындағы өзге
құжаттарын құптау
ережесінің 1 қосымшасы
Ескерту: 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда
министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы
29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан
қараңыз) бұйрығымен.
Шет мемлекеттердің сәйкестік сертификаттарын,
сынақ хаттамаларын және сәйкестік белгілерін құптау
үшін берілетін өтінім бланкісінің нысаны
Сәйкестікті растау бойынша
органның басшысына
______________________________________
______________________________________
(органның атауы, оның заңды мекенжайы)
ӨТІНІМ
Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде
___________________________________________________________________
(құптау жүргізуге берілетін құжаттың немесе белгінің атауы)
құптау ісін жүргізу үшін __________________________________________
___________________________________________________________________
(өтінім беруші кәсіпорынның атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны)
____________________________________________________________ арқылы
(өтінім беруші кәсіпорын басшысының немесе жеке тұлғаның
лауазымы, ФАӘ)
___________________________________________________________________
(құжаттың немесе белгінің атауы, N, берілген күні,
құжатты берген органның атауы)
құптау процедурасын жүргізуді және
___________________________________________________________________
(өнімнің атауы, типі, үлгісі, маркасы, саны, елі, өндіруші
кәсіпорны)
Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде
қабылданған сәйкестік сертификатын беруді сұрайды.
Қосымша: *)
Өзім өтінім берген құжатты (белгіні) құптау процедурасына
қатысты барлық шығындарға оның нәтижелеріне тәуелсіз ақы төлеуге
міндеттенемін.
Өтінім беруші ____________               ____________________
(қолы)                       (Аты-жөні)
МО **) "___" _________ 200 __ ж.
Ескерту:
*) өтінімге сол бойынша құптау жүргізілетін құжат немесе оның
белгіленген тәртіппен ресімделген көшірмесі қоса беріледі. Шет
елдік сәйкестік белгісін құптау үшін өтінімге әзірлеуші-кәсіпорынның
белгіленген тәртіппен ресімделген сапа төлқұжатының түпнұсқасы,
сонымен қатар әзірлеуші-кәсіпорынның және сәйкестікті растау
бойынша жұмыстарды жүргізген және шеттен әкелінетін өнімді
сәйкестік белгісімен таңбалауға рұқсат берген шет елдік органның
реквизиттері (пошталық мекенжайы, телефоны, факсы, электронды
поштасы) қоса беріледі.
**) заңды тұлға үшін