Об установлении водоохранных зон и полос реки Илек и ее притоков
Постановление акимата Актюбинской области от 20 апреля 2009 года № 127. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Актюбинской области 18 мая 2009 года № 3294
В соответствии со статьями 39, 116 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, статьей 27 Закона Республики Казахстан 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11838, акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления акимата Актюбинской области от 20.12.2016 № 536 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранные зоны, полосы реки Илек и ее притоков (Жарык, Коктобе, Тамды, Табантал, Есет, Жаксы-Каргала, Танирберген, Жамансу, Аксу) на основании утвержденной проектной документации, согласно приложению 1.
2. Утвердить перечень условий, не допускающих осуществление хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос реки Илек и ее притоков, согласно приложению 2.
3. Акимам районов и города Актобе:
осуществить перенос границ водоохранных зон и полос в натуру, внесение изменений в земельно-учетную документацию и обеспечить постоянный контроль за проведением этих работ;
отвод и использование территории в пределах водоохранных зон и полос для строительства и других специальных нужд проводить в строгом соответствии с требованиями пунктов 1 и 2 настоящего постановления.
4. Акимам районов и города Актобе, аульных (сельских) округов, рекомендовать руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные участки, расположенные в пределах водоохранных зон и полос, обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдение режима хозяйственного пользования.
5. ГУ "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Актюбинской области" (Иманкулов Ж.И.) передать проектную документацию акиматам города Актобе, Алгинского, Каргалинского, Мартукского и Мугалжарского районов, уполномоченным государственным органам для разработки мероприятий по предотвращению загрязнения и засорения реки Илек и ее притоков и обеспечению соблюдения режима использования территории водоохранных зон и полос.

Елек өзені мен оның салаларының су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2009 жылғы 20 сәуірдегі № 127 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2009 жылғы 18 мамырда № 3294 тіркелді
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 39, 116-баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін- өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 "Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11838 тіркелген бұйрығына сәйкес Ақтөбе облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – Ақтөбе облысының әкімдігінің 20.12.2016 № 536 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. 1 қосымшаға сәйкес, бекітілген жобалық құжаттамасы негізінде Елек өзені мен оның салаларына (Жарықтың, Көктөбенің, Тамдының, Табанталдың, Есеттің, Жақсықарғалының, Тәнірбергеннің, Жамансуды, Ақсуды) су қорғау аймақтары мен белдеулердің бекітілген жобасы белгіленсін.
2. 2 қосымшаға сәйкес, Елек өзені мен оның салаларының су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде шаруашылық қызметін жүзеге асыруға жол берілмейтін шарттар тізбесі бекітілсін.
3. Ақтөбе қаласының және аудандардың әкімдері:
су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекараларын нақтылы түрде көшіруді, жерді есепке алу құжаттамасына өзгерістер енгізуді және осы жұмыстардың жүргізілуіне тұрақты бақылауды қамтамасыз етуді жүзеге асырсын;
су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шегінде құрылыс және басқа арнайы қажеттер үшін аумақты бөлу мен пайдалануды осы қаулының 1 және 2 тармақтарының талаптарын қатан сәйкесте жүргізсін.
4. Ақтөбе қаласы мен аудандардың, ауылдық (селолық) округтердің әкімдері, су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шегінде орналасқан пайдаланылуында жер учаскелері бар, ведомстволық тиесілілігі мен меншік нысанына қарамастан кәсіпорындардың, ұйымдардың, басқа да шаруашылық жүргізуші субъектілерінің басшыларына, олардың санитарлық жай-күйін тиісті дәрежеде күтілуін және шаруашылық жүргізу режимінің сақталуын қамтамасыз ету ұсынылсын.
5. "Ақтөбе облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы" ММ (Ж.И.Иманқұлов) жобалық құжаттарды Елек өзені және оның салаларының ластануына, қоқысталуына жол бермеу және су қорғау аймақтары мен белдеулерінің аумағын пайдалану режимін сақтауды қамтамасыз ету іс-шараларын әзірлеу үшін Ақтөбе қаласының, Алға, Қарғалы, Мәртөк және Мұғалжар аудандарының әкімдіктеріне, мемлекеттік уәкілетті органдарға тапсырсын.

6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Умурзакова И.К.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким области Е. Сагиндиков
Приложение 1
к постановлению акимата
Актюбинской области
от 20 апреля 2009 года № 127
Ширина водоохранных зон и полос реки Илек и ее притоков
В соответствии с утвержденной проектной документации "Установление водоохранных зон и полос реки Илек и ее притоков" устанавливается:
Ширина водоохранных зон реки Илек и ее притоков Жарык, Коктобе, Тамды, Табантал, Есет, Жаксы-Каргала, Танирберген, Жамансу, Аксу от уреза воды при среднемноголетнем меженном уровне до уреза воды при среднемноголетнем уровне в период половодья и плюс расстояние 500 метров.
Ширина водоохранных зон для истоков реки Илек и ее притоков, а также родников 50 метров.
Ширина водоохранных зон руслового Актюбинского водохранилища от уреза воды при среднемноголетнем меженном уровне до уреза воды при среднемноголетнем меженном уровне в период половодья и плюс расстояние 1000 метров. Внутренняя граница водоохранной зоны проходит по урезу воды при нормальном подпертом уровне.
Ширина водоохранной зоны наливных водохранилищ и озер 300 метров при акватории до 2 кв.км и 500 метров при акватории свыше 2 кв.км.
Ширина водоохранных зон болот 300 метров.
Ширина водоохранных зон на участках бассейна реки Илек, где установлены запретные полосы лесов, защищающие нерестилище ценных промысловых видов рыб равной ширине этих полос, но не менее ширины установленных водоохранных зон.
Размеры и границы водоохранных зон на территории городов и населенных пунктов исходя из конкретных условий планировки и застройки в соответствии утвержденными генеральными планами и в зависимости от наличия ливневой канализации и набережной.
Размеры водоохранных зон и режим хозяйственной деятельности на участках, где установлены зоны санитарной охраны для источников централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения определяется санитарными правилами и нормами.
Границами водоохранной зоны является естественные и искусственные рубежи или препятствия, исключающие возможность поступления в водные объекты бассейна реки Илек поверхностного стока с вышележащих территории (бровки речных долин и балок, дорожно-транспортная сеть, дамбы, опушки лесных массивов).
Ширина водоохранных полос реки Илек и ее притоков: Жарык, Коктобе, Тамды, Табантал, Есет, Жаксы-Каргала, Танирберген, Жамансу, Аксу, руслового Актюбинского водохранилища - 50 метров (более в зависимости от типа угодий и крутизны склонов, прилегающих к водному объекту территории таблицы 6.1-1 Проекта). Границы водоохранных полос увеличиваются на ширину прогнозной переработки берегов за десятилетний период.
Допускается уменьшение ширины водоохранных полос на 10 метров на ценных сельхозугодьях при наличии вдоль берегов древесно-кустарниковых полос или защитных и берегоукрепительных сооружений.
Ширина водоохранных полос для участков водоемов бассейна реки Илек, имеющих особо ценное рыбохозяйственное значение (места нереста, зимовальные ямы, нагульные участки) принимается не менее 100 метров, независимо от уклона и характера прилегающих земель.
Граница водоохранных полос в пределах территории городов и населенных пунктов устанавливаются исходя из конкретных условий их планировки и застройки при обязательном инженерном или лесомелиоративном обустройстве береговой зоны (парапеты, обвалование, лесокустарниковые зоны) исключающем засорение и загрязнение водного объекта.
Начальник отдела охраны
природных ресурсов и особо
охраняемых природных территорий
К.Аязов
Приложение 2
к постановлению акимата
Актюбинской области
от 20 апреля 2009 года № 127
Перечень
условий, не допускающих осуществление хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос реки Илек и ее притоков

6. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары І.Қ. Өмірзақовқа жүктелсін.
7. Осы қаулы бірінші ресми жарияланғаннан 10 күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Е. Сағындықов
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2009 ж. 20 сәуірдегі
№ қаулысына 1 қосымша
Елек өзені мен оның салаларының су қорғау аймақтары мен белдеулері
"Елек өзені мен оның салаларының су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу" бекітілген жобалық құжаттамасына сәйкес бекітіледі:
Елек өзені мен оның Жарық, Көктөбе, Тамды, Табантал, Есет, Жақсы Қарғалы, Тәңірберген, Жамансу, Ақсу сияқты салаларының су қорғау аймағының ені көпжылдық орташа межелік деңгей кезіндегі деңгейден тасқын су кезеңіндегі көпжылдық орташа су деңгейіне дейін және қашықтықты қосқанда 500 метр;
Елек өзені мен оның салаларының бастаулары, сондай-ақ бұлақтар үшін су қорғау аймақтарының ені 50 метр;
Ақтөбе салалық су қоймасының су қорғау аймағының ені, көп жылдық орташа межелік деңгей кезіндегі деңгейден тасқын су кезеңіндегі көп жылдық орташа су деңгейіне дейін және қашықтықты қосқанда 1000 метр. Су қорғау аймағының ішкі шекарасы қалыпты толық деңгей кезіндегі су деңгейінен өтеді.
Су құйылатын су қоймалары мен көлдер үшін су қорғау аймағының ені акваториясы 2 ш.м. дейін болса 300 метр және акваториясы 2 ш.м. астам болса 500 метр;
Батпақтардың су қорғау аймақтарының ені 300 метр;
Бағалы өндірістік балықтардың уылдырық шашу орындарын қорғайтын ормандардың тыйым салынған белдеулері орналасқан Елек өзені бассейнінің учаскелерінде су қорғау аймақтарының ені осы белдеулердің еніне тең, бірақ белгіленген су қорғау аймақтарының енінен кем емес;
Қалалар мен елді мекендер аумақтарындағы су қорғау аймақтарының мөлшері мен шекаралары бекітілген бас жоспарға сәйкес және ағынды канализациялар мен жағалаулықтар болуына қарай жобалау мен құрылыс салудың нақты шарттарын негізге ала отырып;
Орталықтандырылған шаруашылық - ауыз сумен қамтамасыз ету көздері үшін санитарлық қорғау аймақтары орналастырылған учаскелерде су қорғау аймақтарының мөлшері мен шаруашылық жүргізу режимі санитарлық қағидалармен және нормалармен;
Жоғары жақтан ағатын су беті сулары (өзен аңғарларының бұрмалары, жол-көлік желісі, бөгеттер, орман алқаптарының шеті) Елек өзені бассейнінің су нысандарына келу мүмкіндігінен айыратын табиғи және жасанды шептер мен кедергілер су қорғау аймақтарының шекараларымен Елек өзені мен оның Жарық, Көктөбе, Тамды, Табантал, Есет, Жақсы Қарғалы, Тәңірберген, Жамансу, Ақсу сияқты салаларының, Ақтөбе салалық су қоймасының су қорғау белдеулерінің ені – 50 метр, (одан бетер - аумақтың су нысанына іргелес жатқан жердің түріне және баурайларының тіктігі жобаның 6.1-1 кесте). Су қорғау белдеулерінің шекаралары онжылдық кезеңдегі жағалауларды болжамдық өңдеу еніне ұлғаяды.
Жағалауды бойлай ағаш-бұта белдеулері немесе қорғаныс және жағалауды бекітетін құрылыстар болған кезде бағалы ауыл шаруашылығы алқаптарында су қорғау белдеулерінің енін 10 метрге азайтылуына рұқсат етіледі.
Аса бағалы балық шаруашылығы маңызы бар Елек өзені бассейні су айдыны учаскелері үшін су қорғау белдеулерінің ені (уылдырық шашатын орындар, қыстау шұңқырлары, шырланатын учаскелер) іргелес жатқан жердің еңістігіне және сипатына қарамастан кемінде 100 метр қабылданады.
Қалалар мен елді мекендер аумақтарының шегіндегі су қорғау белдеулерінің шекарасы оларды су нысанының ластануы мен қоқыстануын болдырмайтын жағалау аймақтарын міндетті түрде инженерлік немесе орман мелиорациялық (жақтаулар, опырылған ағаш-бұта аймақтары) жайластырған кезде жобалау мен құрылыс салудың нақты шарттарын негізге ала отырып белгіленеді.
Табиғи ресурстарды қорғау және
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
бөлім бастығы
Қ.Аязов
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2009 ж. 20 сәуірдегі
№ 127 қаулысына 2 қосымша
Елек өзені мен оның салаларының су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде шаруашылық қызметін жүзеге асыруға жол берілмейтін шарттар тізбесі

1. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) проведение авиационно-химических работ;
2) применение химических средств борьбы с вредителями, болезнями растений и сорняками;
3) использование навозных стоков для удобрения почв;
4) размещение складов ядохимикатов, минеральных удобрений и горюче-смазочных материалов, животноводческих комплексов и ферм, мест складирования и захоронения промышленных, бытовых и сельскохозяйственных отходов, кладбищ и скотомогильников, накопителей сточных вод, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
5) складирование навоза и мусора;
6) заправка топливом, мойка и ремонт автомобилей, тракторов и других машин и механизмов;
7) размещение дачных и садово-огородных участков при ширине водоохранных зон менее 100 метр и крутизне склонов прилегающих территорий более 3 градусов;
8) размещение стоянок транспортных средств, в том числе на территориях дачных и садово-огородных участков;
9) проведение рубок главного пользования;
10) проведение, реконструкция зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также работ по добыче полезных ископаемых, землеройных и других работ без согласования с местными исполнительными органами и уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды, управления земельными ресурсами и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. В пределах водоохранной полосы помимо ограничений, определенных для водоохранной зоны не допускается:
1) систематическая распашка земель;
2) применение удобрений
3) складирование отвалов размываемых грунтов;
4) выпас и организация летних лагерей скота (кроме использования традиционных мест водопоя), устройство купочных ванн;
5) установка и устройство сезонных и стационарных палаточных городков;
6) размещение дачных и садово-огородных участков;
7) выделение участков под индивидуальное жилищное, дачное и другое строительство;
8) прокладка проездов и дорог;
9) движение автомобилей, тракторов и механизмов, кроме техники специального назначения не допускается;
10) строительство зданий и сооружений, кроме водозаборных, водорегулирующих и других сооружений специального назначения;
11) использование в городах и населенных пунктах санитарных надворных построек, не оборудованных водонепроницаемыми выгребами;
12) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водоемов и их водоохранных полос.

1. Су қорғау аймақтары шегінде мыналарға жол берілмейді;
1) авиациялық- химиялық жұмыстар жүргізуге;
2) зиянкестермен, өсімдіктер ауруларымен және арам шөптермен күреске химиялық құралдарды қолдануға;
3) топырақты тыңайту үшін көң-қи ағындарын пайдалануға;
4) улы химикаттар, минералды тыңайтқыштар және жанар-жағар май материалдарының қоймаларын, мал шаруашылығы кешендерін және фермаларды, өнеркәсіптік, тұрмыстық және ауыл шаруашылығы қалдықтарын жинап қою және көму орындарын, зираттар және мал қорымдарын, ағынды су жиналғыштарды жайластыруға;
5) көң мен қоқысты жинауға;
6) автокөліктерді, тракторларды және басқа механизмдерді жөндеуге және жууға, май құюға;
7) 3 градустан жоғары құламалы күз жанындағы аумақты және 100 метрден кем емес судан қорғау аумағының көлемінде жаңа саяжай және бау-бақша учаскелер орналастыруға;
8) көлік құралдарының тоқтайтын орындарын, соның ішінде саяжайлық және бау-бақшалық учаскелердің аумақтарында жайғастыруға;
9) басты мақсатта пайдаланымдағы ағаштарды кесуді жүргізуге;
10) су қорын пайдалану және қорғау, қоршаған ортаны қорғау, жер ресурстарын басқару, энергиямен жабдықтау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында жергілікті атқарушы органдармен және уәкілетті органның келісімінсіз, ғимараттарды, имараттарды, коммуникациалар мен басқа да объектілерді жүргізу, қайта құрылымдауға, сондай-ақ пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі жұмыстарын, жер қазу және басқа да жұмыстарына.
2. Су қорғау белдеуі шегінде су қорғау белдеулері үшін белгіленген шектеулерден басқа мыналарға жол берілмейді:
1) жерлерді жүйелі жыртуға;
2) тыңайтқыштарды пайдалануға;
3) шайылған топырақтардың орнына топырақ үйінділерін жинақтауға;
4) мал жаюға, малға арналған жазғы лагерьлерді салуға (дәстүрлі суаттарды пайдаланудан басқа) малды тоғытуға арналған астаулар орнатуға;
5) маусымдық стационарлық шатырлар қалашығын орнатуға;
6) саяжай және бау-бақша телімдерін орналастыруға;
7) жеке тұрғын үй, саяжай және басқа құрылыстар үшін телімдер бөлуге;
8) өткелдер мен жолдар салуға;
9) арнайы мақсаттағы техникадан басқа, автомобилдердің, тракторлар мен механизмдердің қозғалысына жол берілмейді.
10) арнайы мақсаттағы, су жинау, суды реттеу, қорғау ғимараттары мен имараттарының және басқа да имараттарының құрылысын салуға;
11) су өткізбейтін сырып тастаушы құралдармен жабдықталмаған аула ішілік құрылыстарды қалалар мен елді мекендерде пайдалануға;
12) су қоймалары мен олардың су қорғау белдеулерінің ластануының алдын алатын имараттармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген нысандарды пайдалануға жол берілмейді.

3. Существующие дачные и приусадебные участки, садов и огородов физических и юридических лиц, вплотную примыкающих к берегам водных объектов остаются в пределах водоохранных полос при наличии государственного акта на право пользование земельными участками и обеспечения ими условии соблюдения в этой зоне режима строгого ограничения хозяйственной деятельности.
4. Новое предоставление земельных участков в водоохранных зонах и полосах местными исполнительными органами производится по согласованию со специально уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, охраны окружающей среды и санитарно-эпидемиологического надзора.
Начальник отдела охраны
природных ресурсов и особо
охраняемых природных территорий
К.Аязов

3. Су нысандарының жағаларына тығыз қабысып жатқан жеке және заңды тұлғалардың қызмет етіп тұрған саябақтық және үй жанындағы учаскелері, бау-бақшалары жер учаскелерін пайдалануға құқы бар деген мемлекеттік актісі болған кезде және олар бұл аймақта шаруашылық қызметті қатаң түрде шектеу режимін сақтаған жағдайда су қорғау белдеулерінің шегінде қалады.
4. Су қорғау аймақтары мен белдеулерінен жер учаскелерін жаңадан беруді жергілікті атқарушы органдар су қорын пайдалану және қорғау, қоршаған ортаны қорғау және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау саласында арнайы уәкілеттік берілген органдармен келісіле отырып жүргізіледі.
Табиғи ресурстарды қорғау және
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
бөлім бастығы
Қ.Аязов