Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи населению города Балхаш и административно-территориально прилегающих поселков
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 30 июля 2010 года N 32/259. Зарегистрировано Управлением юстиции города Балхаш Карагандинской области 10 сентября 2010 года N 8-4-194. Утратило силу - решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 21 ноября 2011 года N 53/404
Сноска. Утратило силу - решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 21.11.2011 N 53/404.
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии c Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", от 5 июля 2004 года "О связи", Постановлениями Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2008 года N 710 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Признать утратившими силу некоторые решения городского маслихата согласно приложению 1.
2. Утвердить Правила предоставления жилищной помощи населению города Балхаш и административно - территориально прилегающих поселков согласно приложению 2.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по бюджету, экономике, законности и правам граждан, по социально - культурному развитию и социальной защите населения (Баймаганбетов Е.К.).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        А. Тунгишбаев
Секретарь городского маслихата             И. Сторожко
"СОГЛАСОВАНО"
Аким города                                Тейлянов К.Г.
30.07.2010 г.
Начальник отдела
финансов                                   Томпиева Ж.К.
30.07.2010 г.
Исполняющий
обязанности начальника
отдела занятости и
социальных программ                        Кондубаева А.Б.
30.07.2010 г.
Приложение 1
к решению Балхашского
городского маслихата
от 30 июля 2010 года N 32/259
Перечень утративших силу некоторых решений городского маслихата
1. Решение городского маслихата от 29 ноября 2006 года N 37/352 "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилища, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг  телекоммуникаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 8-4-52, опубликовано в газетах "Балқаш өңірі" от 22 декабря 2006 года N 104, "Северное Прибалхашье" от 22 декабря 2006 года N 90-91).

Балқаш қаласы және әкімшілік-аумақтық іргелес кенттердің тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2010 жылғы 30 шілдедегі N 32/259 шешімі. Қарағанды облысы Балқаш қаласының Әділет басқармасында 2010 жылғы 10 қыркүйекте N 8-4-194 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011 жылғы 21 қарашадағы N 53/404 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2011.11.21 N 53/404 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы", 2004 жылғы 5 шілдедегі "Байланыс туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 шілдедегі "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" N 710, 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтiк тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерiн көрсеткенi үшiн абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне өтемақы төлеудiң кейбiр мәселелерi туралы" N 512, 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" N 2314 қаулыларына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШТІ:
1. 1 қосымшаға сәйкес қалалық мәслихаттың кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
2. 2 қосымшаға сәйкес Балқаш қаласы және әкімшілік-аумақтық  іргелес кенттердің тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі бекітілсін.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың бюджет, экономика, заңдылық және азамат құқығы, әлеуметтік-мәдени даму және халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін (Баймағанбетов Е.К.).
4. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Сессия төрағасы                            А. Тунгишбаев
Қалалық мәслихаттың хатшысы                И. Сторожко
КЕЛІСІЛДІ
Қала әкімі                                 Тейлянов К.Г.
30.07.2010 ж.
Қаржы бөлімінің бастығы                    Томпиева Ж.К.
30.07.2010 ж.
Жұмыспен қамту және
әлеуметтік бағдарламалар
бөлімі бастығының
міндетін атқарушы                          Кондубаева А.Б.
30.07.2010 ж.
Балқаш қалалық
мәслихаттың 2010 жылғы
30 шілдедегі N 32/259 шешіміне
1 қосымша
Қалалық мәслихаттың күші жойылған шешімдерінің тізімі
1. Қалалық мәслихаттың 2006 жылғы 29 қарашадағы N 37/352 "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақыларын беру Қағидаларын бекіту туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 8-4-52 болып тіркелген, 2006 жылғы 22 желтоқсандағы N 104 "Балқаш өңірі" газетінде, 2006 жылғы 22 желтоқсандағы N 90-91 "Северное Прибалхашье" газетінде жарияланған).

2. Решение городского маслихата от 27 июня 2007 года N 44/430 "О внесении изменения в решение городского маслихата от 29 ноября 2006 года N 37/352 "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей и телекоммуникаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 8-4-79, опубликовано в газетах "Балқаш өңірі" от 20 июля 2007 года N 60, "Северное Прибалхашье" от 20 июля 2007 года N 79-80).
3. Решение городского маслихата от 25 декабря 2007 года N4/40 "О внесении изменений и дополнений в решение городского маслихата от 29 ноября 2006 года N 37/352 "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей и телекоммуникаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 8-4-94, опубликовано в газетах "Балқаш өңірі" от 25 января 2008 года N 7, "Северное Прибалхашье" от 25 января 2008 года N 10-11).
4. Решение городского маслихата от 11 ноября 2009 года N 24/181 "О внесении изменений и дополнений в решение городского маслихата от 29 ноября 2006 года N 37/352 "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилища, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам городских сетей и телекоммуникаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 8-4-158, опубликовано в газетах "Балқаш өңірі" от 18 декабря 2009 года N 149-150, "Северное Прибалхашье" от 18 декабря 2009 года N 148-149).
Утверждены
решением городского маслихата
от 30 июля 2010 года N 32/259
Правила предоставления жилищной помощи населению города Балхаш и административно - территориально прилегающих поселков.
Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 241-297 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", статьей 36 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2008 года N 710 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года N 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" и определяют порядок и размер предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) города Балхаш и административно-территориально прилегающих поселков.

2. Қалалық мәслихаттың 2007 жылғы 27 маусымдағы N 44/430 "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы беру Қағидаларын бекіту туралы" қалалық мәслихаттың 2006 жылғы 29 қарашадағы N 37/352 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 8-4-79 болып тіркелген, 2007 жылғы 20 шілдедегі N 60 "Балқаш өңірі" газетінде, 2007 жылғы 20 шілдедегі N 79-80 "Северное Прибалхашье" газетінде жарияланған).
3. Қалалық мәслихаттың 2007 жылғы 25 желтоқсандағы N 4/40 "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларын беру және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы беру Қағидаларын бекіту туралы" қалалық мәслихаттың 2006 жылғы 29 қарашадағы N 37/352 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 8-4-94 болып тіркелген, 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 7 "Балқаш өңірі" газетінде, 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 10-11 "Северное Прибалхашье" газетінде жарияланған).
4. Қалалық мәслихаттың 2009 жылғы 11 қарашадағы N 24/181 "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтерді және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеуге тұрғын үй жәрдемақыларын беру Қағидаларын бекіту туралы" қалалық мәслихаттың 2006 жылғы 29 қарашадағы N 37/352 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 8-4-158 болып тіркелген, 2009 жылғы 18 желтоқсандағы N 149-150 "Балқаш өңірі" газетінде, 2009 жылғы 18 желтоқсандағы N 148-149 "Северное Прибалхашье" газетінде жарияланған).
Балқаш қалалық
мәслихатының 2010 жылғы
30 шілдедегі N 32/259 шешімімен
бекітілген
Балқаш қаласы және әкімшілік-аумақтық іргелес кенттердің тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі
Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31 бабына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 241-297 баптарына, Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі "Байланыс туралы" Заңының 36 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 шілдедегі "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" N 710 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтiк тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерiн көрсеткенi үшiн абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне өтемақы төлеудiң кейбiр мәселелерi туралы" N 512 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегiн көрсету ережесiн бекiту туралы" N 2314 қаулысына сәйкес әзірленді және Балқаш қаласының және әкімшілік-аумақтық іргелес кенттердің аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін көрсету тәртібі мен берілетін мөлшерін анықтайды.

Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 24.12.2010 N 39/303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) жилищная помощь – пособие, предоставляемое семьям (гражданам) для частичного возмещения затрат на оплату суммы следующих расходов:
текущего содержания, капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
коммунальных услуг семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
услуг связи в части повышения тарифа абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, в порядке, установленном законодательством в области связи;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
2) доля предельно допустимых расходов – отношение предельно допустимого уровня расходов семьи в месяц на текущее содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части повышения тарифа абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи в процентах;
3) заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившийся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи (далее заявитель);
4) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака, родства, усыновления или иной формы принятия детей на воспитание, совместно проживающих и зарегистрированных по одному адресу в порядке установленном законодательством;
5) совокупный доход семьи – общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
6) кондоминиум - форма собственности на недвижимость, при которой помещения находятся в индивидуальной (раздельной) собственности граждан, юридических лиц, государства, а общее имущество принадлежит им на праве общей долевой собственности;
7) орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объекта кондоминиума;
8) расходы на текущее содержание общего имущества объекта кондоминиума – обязательная сумма платежей, установленная решением общего собрания собственников помещений (квартир), на эксплуатацию и текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
9) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс строительных и организационно-технических мероприятий по устранению физического и морального износа не связанных с изменениями основных технико-экономических показателей здания (объекта), с заменой, при необходимости конструктивных элементов и систем инженерного оборудования;
10) коммунальные услуги – услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающие водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение (в том числе потребление твердого топлива), мусороудаление и обслуживание лифтов;

Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2010.12.24 N 39/303 (ресми жарияланған күннен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы комиссия - тұрғын үй көмегін тағайындау (немесе бас тарту) мәселелері бойынша даулы, қалыпсыз немесе ерекше жағдайларды қарайтын, уәкілетті органның жанындағы комиссия;
2) кондоминиум - үй-жай азаматтардың, заңды тұлғалардың, мемлекеттің дара (бөлек) меншігінде болатын, ал ортақ мүлік оларға ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі болатын жағдайда, жылжымайтын мүлікке меншіктің нысаны;
3) кондоминиум объектісін басқару органы - кондоминиум объектісін күтіп-ұстау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
4) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкін күнделікті күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар - кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкін күнделікті пайдалануға және жөндеуге жұмсалатын шығыстарға, тұрғын үй (пәтер) иелерінің жалпы жиналыс шешімімен белгіленген, міндетті төлемдердің сомасы;
5) кондоминиум объектiлерiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеу – қажет болған жағдайда құрылымдық элементтер мен инженерлік жабдықтау жүйелерін ауыстыра отырып, ғимараттың (объектінің) негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің өзгерістерімен байланысты емес физикалық және сапалық тозуды жоюға қатысты құрылыс және ұйымдастыру-техникалық іс-шараларының кешені;
6) коммуналдық қызметтер - тұрғын үйде (тұрғын ғимаратта) көрсетілетін және сумен жабдықтауды, кәрізді, газбен жабдықтауды, электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды (оның ішінде қатты отын), қоқысты әкету мен лифт қызметін көрсетуді қамтитын қызметтер;
7) отбасы – заңнамада белгіленген тәртіппен бір мекен-жай бойынша бірге тұратын және тіркелген, некеден, туыстықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге де нысандарынан туындайтын мүліктік және мүліктік емес жеке құқықтар мен міндеттерге байланысты адамдар тобы;
8) отбасының жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш берілген тоқсанның алдындағы тоқсандағы отбасының алған табысының жалпы сомасы;
9) өтініш беруші (жеке тұлға) – тұрғын үй көмегін тағайындау үшін өз атынан немесе отбасы атынан өтініш берген тұлға (бұдан әрі - өтініш беруші);
10) тұрғын үй көмегі – отбасыларға (азаматтарға) мынадай шығындардың сомаларын төлеу бойынша жартылай орнын толтыру үшін берілетін жәрдемақы:
жекешелендiрiлген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлердi) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күнделікті ұстау мен күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға;
тұрғын үйдiң меншiк иелерi немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
байланыс саласындағы заңнамада белгiленген тәртiппен тұрғын үйдiң меншiк иелерi немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғайту бөлiгiнде байланыс қызметтерiне ақы төлеуге берiледi;
жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына.

11) уполномоченный орган по предоставлению жилищной помощи – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Балхаш" (далее – уполномоченный орган);
12) специальная комиссия – комиссия при уполномоченном органе, рассматривающая конфликтные, спорные или нестандартные ситуации по вопросам назначения (отказа) жилищной помощи;
13) счет – документ (квитанция, извещение, справка) на оплату расходов текущего содержания, капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, коммунальных услуг и услуг связи, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, который предоставляется на электронном носителе поставщиками услуг, либо на бумажном носителе заявителем за период назначения жилищной помощи.
2. Жилищная помощь оказывается семьям (гражданам) по предъявленным счетам поставщиков услуг.
3. Жилищная помощь предоставляется малообеспеченным постоянно проживающим в городе Балхаш и административно-территориально прилегающих поселках семьям (гражданам), зарегистрированным в данном жилище, являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, в том случае, если расходы на текущее содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, на оплату коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах нормы площади жилища, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади и нормативов расходов на текущее содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, на потребление коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, а также повышения тарифа абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, в бюджете семьи превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели.
Доля предельно допустимых расходов в общем суммарном исчислении на вышеперечисленные цели устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 8 процентов и является критерием для оказания помощи малообеспеченным семьям (гражданам).

11) тұрғын үй көмегін беру жөніндегі уәкілетті орган – қаланың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - уәкілетті орган);
12) шектi жол берiлетiн шығыстар үлесi - жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғайту бөлiгiнде байланыс қызметтерiн тұтынуға, кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күнделікті күтіп-ұстау мен күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға отбасының бір айда жұмсалған шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң отбасының орташа айлық жиынтық кiрiсiне пайызбен қатынасы;
13) шот - жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерiн төлеуге, кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күнделікті күтіп-ұстау мен күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға жұмсалған шығыстарының төлеу құжаты (түбіртек, хабарлама, анықтама), ол қызметтермен жабдықтаушы электрондық жеткізгіште немесе өтініш беруші тұрғын үй көмегі тағайындалған кезеңде қағаз жеткізгіште тапсырлады.
2. Отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегi қызметтермен жабдықтаушы ұсынған шоттар бойынша көрсетiледi.
3. Тұрғын үй көмегі аз қамтылған Балқаш қаласында және әкімшілік-аумақтық қосылған кенттердің тұрақты тұратын отбасыларға (азаматтарға), осы тұрғын үйде тіркелген, оның меншік иесі немесе жалдаушысы (қосымша жалдаушысы) болып табылатын, егер кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күнделікті күтіп-ұстау мен күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға және коммуналдық қызметтерін төлеу, жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына жумсалатын шығындары, өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілген, тұрғын үй ауданы нормасының шегінде болса, бірақ осы мақсаттарға жұмсалатын шығындардың мүмкіндік шегі деңгейінен асатын отбасы бюджетіндегі, кондоминиум объектiсiнiң күнделікті күтіп-ұстау мен ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді пайдалануға, тұрғын үйді жалға алу ақысын төлеуге сонымен қоса, телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне өтемақы шығындарының нормативтері және нақты қолданыстағы жалпы ауданнан артпайтын болса беріледі.
Жалпы сома есебімен жоғарыда аталған мақсаттарды төлеуге шектi жол берiлетiн шығыстар үлесi отбасының жиынтық табысына 8 пайыз мөлшерде белгіленеді және осы мөлшер аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) көмек көрсету үшін белгі болып табылады.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 24.12.2010 N 39/303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
2. Определение нормативов оказания жилищной помощи
4. При предоставлении жилищной помощи уполномоченным органом учитываются следующие нормы:
1) норма площади жилища, обеспечиваемая компенсационными мерами, эквивалентна норме предоставления жилища на одного человека, установленной жилищным законодательством, и составляет 18 квадратных метров полезной площади жилища на каждого члена семьи, проживающей в многокомнатных квартирах (жилых помещениях), для проживающих в однокомнатных квартирах (жилых помещениях) – общая полезная площадь жилища. Социальная норма площади жилища для одиноко проживающих граждан, проживающих в многокомнатных квартирах (жилых помещениях) - 30 квадратных метров;
2) нормы потребления коммунальных услуг:
потребление газа по фактическим расходам, но не более:
8 килограмм в месяц на одного человека в домах, оборудованных газовыми плитами, при наличии центрального горячего водоснабжения;
10 килограмм в месяц на одного человека в домах, оборудованных газовыми плитами, при отсутствии центрального горячего водоснабжения.       При этом баллонный газ учитывается в квартирах жилого здания, имеющего не более двух этажей;
Потребление твердого топлива:
на отопление 1 квадратного метра площади:
для жилых зданий постройки до 1985 года: 1-2 этажных домов –  161 кг, 3-4 этажных домов – 98 кг (в расчете на отопительный сезон 7 месяцев);
для жилых зданий постройки после 1985 года: 1-2 этажных домов – 125 кг, 3-4 этажных домов – 72 кг (в расчете на отопительный сезон 7 месяцев).
При расчете жилищной помощи применяется цена на уголь, сложившаяся в городе Балхаш за истекший квартал по данным органов статистики;
потребление электроэнергии на семью по фактическим расходам, но не более:
150 киловатт в домах, оборудованных газовыми плитами;
250 киловатт в домах, оборудованных электрическими плитами.
3) нормы потребления холодной воды, канализации, горячей воды, мусороудаления, расходов на текущее содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, независимо от формы управления (кооператив собственников квартир, комитет самоуправления, домовой комитет и так далее, оформившие юридическую форму правления) устанавливаются на основе тарифов, утвержденных поставщиками услуг или органом, утверждающим тариф.
Очередность проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума устанавливается решением общего собрания собственников квартир по согласованию с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией).

Ескерту. 3 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2010.12.24 N 39/303 (ресми жарияланған күннен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Тұрғын үй көмегін көрсету нормативтерін анықтау
4. Уәкілетті органмен тұрғын үй көмегін тағайындауында келесі нормалар есепке алынады:
1) өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілген тұрғын үй ауданының нормасы бір адамға, тұрғын үй заңнамасымен белгіленген, тұрғын үй беру нормасына баламалы және көп бөлмелі пәтерлерде (тұрғын үй-жайларда) тұратын әр мүшесіне 18 шаршы метрді құрайды, бір бөлмелі пәтерде (тұрғын үй-жайда) тұратындар үшін – пәтердің жалпы көлемі. Көп бөлмелі пәтерлерде (тұрғын үй-жайларда) жалғыз тұратын азаматтар үшін ауданның әлеуметтік нормасы 30 шаршы метрді құрайды;
2) коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары:
газдың тұтыну нақты шығындар бойынша, бірақ мынадан артық болмауы тиіс:
газ плитасымен жабдықталған үйлерде, орталықтандырылған ыстық су болған жағдайда - айына бір адамға 8 килограмм;
газ плитасымен жабдықталған үйлерде, орталықтандырылған ыстық су болмаған жағдайда - айына бір адамға 10 килограмм.
Баллон газы екі қабаттан аспаған тұрғын ғимараттын пәтерлерінде есепке алынады.
Қатты отынды тұтыну:
1 шаршы метр алаңды жылытуға:
1985 жылға дейін салынған тұрғын ғимараттар ушін: 1-2 қабатты үйлер - 161 килограмм, 3-4 қабатты үйлер – 98 килограмм (жылу беру мерзімі 7 айға есептегенде);
1985 жылдан кейін салынған тұрғын ғимараттар ушін: 1-2 қабатты үйлер - 125 килограмм, 3-4 қабатты үйлер – 72 килограмм (жылу беру мерзімі 7 айға есептегенде).
Тұрғын үй көмегін есептеу барысында статистика органдарының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы Балқаш қаласында қалыптасқан көмір бағасы қолданылады;
отбасына электр қуатын тұтыну нақты шығындар бойынша, бірақ мынадан артық болмауы тиіс:
газ плитасымен жабдықталған үйлерде - 150 киловатт;
электр плитасымен жабдықталған үйлерде – 250 киловатт.
3) cуық суды, кәрізді, ыстық суды, қоқыс төккішті, кондоминиум объектiсiнiң күнделікті күтіп-ұстау мен ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға жумсалған шығындарды тұтыну нормалары, басқару нысанына байланыссыз (пәтер иелерінің кооперативі, өзін-өзі басқару комитеті, үй комитеттері және әрі қарай, басқарудың заңды улгісін рәсімдегендер), қызмет жабдықтаушылармен немесе тарифтерді бекітетін органмен бекіткен тарифтердің негізінде белгіленеді.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген кезектілігі жергілікті атқарушы органмен (тұрғын үй инспекциясымен) келісіліп, үй пәтерлердің меншік иелерінің жалпы жиналысындағы шешімімен анықталады.

5. Оплата расходов на текущее содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
6. Сумма повышения тарифа абонентской платы за телефон социально защищаемым гражданам, являющимся абонентами сети телекоммуникаций, подлежит компенсации в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
3. Порядок назначения и выплаты жилищной помощи
7. Жилищная помощь назначается уполномоченным органом физическим лицам по месту их жительства.
8. Семьи, имеющие в частной собственности более одной единицы (доли) жилища (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения внаем (аренду) или поднаем, права на получение жилищной помощи не имеют.
9. В случае проживания в жилище нескольких собственников, назначение жилищной помощи производится одному лицу по первичному предоставлению заявления с учетом других собственников в составе семьи.
10. При определении права на жилищную помощь в семье не учитываются лица, временно проживающие в других городах, что подтверждается соответствующим документом.
11. Не имеют право на получение жилищной помощи семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии, не зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости и не являются получателями государственного социального пособия, за исключением граждан: осуществляющих уход за инвалидами и лицами старше восьмидесяти лет, признанными нуждающимися в уходе; занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до трех лет, а также воспитанием четырех и более детей до окончания младшим ребенком первого класса (но не старше девяти лет), получателей государственного социального пособия по случаю потери кормильца на себя и на детей, до исполнения младшему ребенку восьми лет.
12. Жилищная помощь не предоставляется лицам, являющимся получателями государственного специального пособия по спискам N 1 или N 2, если они не работают и не зарегистрированы в уполномоченном органе в качестве безработного.
13. Пенсионерам и инвалидам, являющимися собственниками квартир, проживающим с неработающими членами семьи, страдающими алкогольной или наркотической зависимостью, либо с лицами, не достигшими восемнадцати лет, жилищная помощь предоставляется в пределах норм площади жилища (18 квадратных метров) и нормативов потребления коммунальных услуг на одного человека.

5. Кондоминиум объектiсiнiң күнделікті күтіп-ұстау мен ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға және коммуналдық қызметтерді тұтыну, жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына жумсалатын шығындары белгіленген мөлшерден жоғары тұтыну төлемі жалпы негізде жүргізіледі.
6. Телекоммуникация желілерінің абоненттері болып табылатын, әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуының сомасы Қазақстан Республикасы Үкіметімен белгіленген тәртіпте өтемақы белгіленеді.
3. Тұрғын үй көмегінің тағайындау және төлеу тәртібі
7. Тұрғын үй көмегі уәкілетті органмен тұрғылықты мекенжайы бойынша жеке тұлғаларға тағайындалады.
8. Жеке меншігінде бір бірлігінен (үлестен) артық тұрғын жайы бар (пәтер, үй) немесе тұрғын үй-жайларын жалдауға (жалға алу) немесе қосымша жалдауға беретін отбасыларының тұрғын үй көмегін алу құқықтары жоқ.
9. Тұрғын үйде бірнеше меншік иесі тұрған жағдайда, тұрғын үй көмегін тағайындау отбасы құрамындағы басқа меншік иелерін есепке алып ұсынылған өтініштің себептері бойынша бір ғана тұлғаға жүргізіледі.
10. Тұрғын үй қөмегін алу құқығын анықтау кезінде басқа қалада уақытша тұратындығы тиісті құжатпен куәландырылған отбасының мүшесі есепке алынбайды.
11. Күтімге мұқтаж деп танылған, сексен жастан асқан адамдарға және мүгедектерге күтім жасайтын, немесе жеті жасқа дейінгі баланы тәрбиелеумен (біреу және одан да көп), сондай-ақ кіші баланың бірінші сыныпты аяқтауына дейін төрт және одан да көп балаларды тәрбиелеумен айналысатын (бірақ тоғыз жастан аспайтын) азаматтарды, кіші бала сегіз жасқа толғанға дейін балаларға және өзіне арналған асыраушысынан айрылғандығы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушыларды есепке алмағанда, отбасылардың, егер оларда, жұмыс істемейтін, оқудың күндізгі нысаны бойынша оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін, жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелмеген және мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушы болып табылмайтын еңбекке қабілетті адамдар бар болса тұрғын үй көмегін алуға құқығы жоқ.
12. Жұмыс істемейтін және уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелмеген, N 1 және N 2 тізім бойынша мемлекеттік арнайы жәрдемақы алатын адамдарға тұрғын үй көмегі көрсетілмейді.
13. Құлықсыз өмір салтын ұстанатын, алкогольге немесе есірткіге тәуелді жұмыс істемейтін отбасы мүшелерімен сонымен қоса, 18 жасқа толмаған адамдармен бірге тұратын және пәтерлердің меншік иесі болып табылатын зейнеткерлер мен мүгедектерге тұрғын үй ауданының нормасы (18 шаршы метр) және бір адам үшін коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтері шегінде тұрғын үй көмегі беріледі.

14. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций решение вопроса о назначении жилищной помощи может быть разрешено в судебном порядке.
15. Сведения о фактически начисленной сумме за расходы на текущее содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендной платы за пользование жилищем предоставляются по запросу уполномоченного органа услугодателями на бумажных или электронных носителях, либо физическими лицами на бумажных носителях.
16. Выплата жилищной помощи осуществляется уполномоченным органом в безналичной и наличной форме. Безналичная форма – это перечисление денежных средств на расчетные счета поставщиков услуг, органов управления объектами кондоминиума с дальнейшим зачислением на лицевые счета получателей.
В случае невозможности перечисления суммы жилищной помощи на расчетный счет услугодателя (ликвидация предприятия, реорганизация, изменение банковских реквизитов, оплата приобретения твердого топлива, услуг связи в части повышения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций) она распределяется между другими поставщиками, услугами которых пользуется заявитель или выплачивается наличным путем. Наличная форма устанавливается в виде денежных выплат, которая осуществляется через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии Национального банка Республики Казахстан на осуществление данного вида операций, путем зачисления на лицевые счета граждан.
17. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется за счет бюджетных средств.
4. Сроки и периодичность предоставления жилищной помощи
18. Жилищная помощь назначается с месяца подачи заявления со всеми необходимыми документами сроком на один год, с ежеквартальным предоставлением сведений о доходах и составе семьи.
19. Получателям жилищной помощи необходимо в течение пятнадцати дней информировать уполномоченный орган об обстоятельствах, влияющих на право получения или на размер жилищной помощи.
За предоставление заявителем заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, выплата прекращается, а незаконно полученная сумма подлежит возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
20. При изменении доли предельно допустимых расходов семьи на текущее содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг, арендную плату за пользование жилищем и услуги связи в части повышения тарифа абонентской платы за телефон, а также тарифов на коммунальные услуги, производится перерасчет ранее назначенной жилищной помощи с момента наступления соответствующих изменений.

14. Жанжалды немесе қалыпсыз жағдайлар пайда болған кезде, тұрғын үй көмегін тағайындау мәселесі сот тәртібімен шешілуі мүмкін.
15. Кондоминиум объектiсiнiң күнделікті күтіп-ұстау мен ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді тұтыну және жергiлiктi атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына жумсалатын шығындары үшін нақты есептелген сома туралы мәліметтер уәкілетті органның сұранымы бойынша қызмет көрсетушілермен қағаз немесе электрондық тасығыштарда, не жеке тұлғалармен қағаз тасығыштарда беріледі.
16. Тұрғын үй көмегінің төлемдері ақшалай немесе аударма түрінде уәкілетті органмен жүзеге асырылады. Аударма түрі – алушының жеке шотына ауыстырумен қызмет жеткізушінің, кондоминиум объектісін басқару органдарының есептерінен есептелген жәрдем ақшаны аудару жолы.
Тұрғын үй көмегін коммуналдық қызметтерді жеткізушінің есептік шотына аударуға мүмкіндік болмаған жағдайда (кәсіпорынның таратылуы, қайта ұйымдастырылуы, банк реквизиттерінің өзгеруі, қатты отынға, телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне байланысты ақы төлеу), ол өтініш иесіне қызмет көрсететін басқа жеткізушілердің арасында үлестіріледі немесе ақшалай төленеді. Ақшалай түрі екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларын жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдар арқылы азаматтардың жеке есепшоттарына аудару жолымен ақшалай төлемдер түрінде белгіленеді.
17. Тұрғын үй көмегі төлемдерін қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
4. Тұрғын үй көмегін беру мерзімдері мен мерзімділігі
18. Тұрғын үй көмегі тоқсан сайын отбасы құрамы және табыстары туралы мәліметтерді бере отырып, барлық қажетті құжаттармен өтініш берілген айдан бастап бір жылға тағайындалады.
19. Тұрғын үй көмегін алушылар он бес күннің ішінде тұрғын үй көмегін алу құқығына немесе мөлшеріне әсер ететін жағдайлар жөнінде уәкілетті органға хабарлауы қажет.
Өтемақының артық немесе кем тағайындалуына әкеп соқтырған әдейі жалған мәліметтерді өтініш берушімен берген үшін тұрғын үй көмегін төлеу тоқтатылады. Тұрғын үй көмегі түрінде заңсыз алынған сомалар ерікті түрде қайтарылуы тиіс, бас тартылған жағдайда – сот тәртібімен қайтарылады.
20. Кондоминиум объектiсiнiң күнделікті күтіп-ұстау мен ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді тұтыну, жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына және телефон үшiн абоненттiк төлемақының ұлғайту бөлiгiнде байланыс қызметтерiне ақы төлеуге жумсалатын шығындарының ақысын төлеу отбасы шығындарының мүмкіндік шегіндегі деңгейі, сонымен қатар коммуналдық қызметтер тарифтері өзгерген жағдайда, тиісті өзгерістер болған сәттен бастап бұрын тағайындалған жәрдемақылардың қайта есептеуі жүргізіледі.

5. Порядок обращения и начисления жилищной помощи
21. Для назначения жилищной помощи заявитель обращается в уполномоченный орган или в Центр обслуживания населения по месту жительства с заявлением (приложение 1) и предоставляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации граждан;
4) копию документа, подтверждающего семейное положение заявителя, за исключением одиноко проживающих лиц старше шестидесяти пяти лет (свидетельство о браке или расторжении брака, свидетельство о смерти, справка государственного органа из записи актов гражданского состояния);
5) данные о роде деятельности членов семьи (копия трудовой книжки, справка с места работы, копия трудового договора, справка безработного из уполномоченного органа, справка с налогового управления о факте регистрации (или об отсутствии регистрации) в качестве индивидуального предпринимателя, справка с места учебы и другие);
6) сведения (квитанция, справка, извещение, договор) о расходах на текущее содержание жилища, потребление коммунальных услуг и оказание услуги связи;
7) счет о размере целевого взноса и (или) ежемесячного взноса на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемый органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с местным исполнительным органом (жилищной инспекцией), утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума, счет о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленный местным исполнительным органом;
8) сведения о доходах членов семьи (справка с места работы, учебы и другие);
9) информационную справку о количестве единиц жилья (квартиры, дома), находящихся на праве собственности семьи, выданную Центром обслуживания населения;
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
22. По результатам рассмотрения представленных документов уполномоченным органом заполняются бланки по формам согласно приложениям 234 к настоящим Правилам, и формируется личное дело получателя жилищной помощи. Ежемесячно производится расчет начисления жилищной помощи, который выдается заявителю по мере обращения.
23. При необходимости уполномоченный орган имеет право обследовать материально-бытовое положение семьи, обратившейся за назначением жилищной помощи. Акт обследования приобщается в личное дело получателя жилищной помощи.

5. Өтініш білдіру және тұрғын үй көмегін есептеу тәртібі.
21. Тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш беруші уәкілетті органға немесе тұрғылықты жері бойынша Халыққа қызмет көрсету орталығына өтініш пен (1 қосымша) келесі құжаттарын тапсырады:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрғын үйге құқық беретін құжаттың көшірмесі;
3) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
4) өтініш берушінің отбасы жағдайын анықтайтын құжаттың көшірмесі, жалғызілікті алпыс бес жастан асқан адамдарды қоспағанда, (неке туралы немесе некені бұзу туралы куәлік, қайтыс болу туралы куәлік, мемлекеттік азаматтық хал актілерін жазу органның анықтамасы);
5) отбасы мүшелерінің қызмет түрі жөнінде мәлімет (еңбек кітапшасының көшірмесі, жұмыс орнынан анықтама, еңбек шарттын көшірмесі, уәкілетті органнан жұмыссыздығын растайтын анықтама, салық басқармасынан алынған жеке кәсіпкер ретінде тіркелгендігі немесе тіркелмегендігі туралы анықтама, оқу қызмет орнынан және басқалар);
6) тұрғын үйді күнделікті күтіп-ұстау мен коммуналдық қызметтерді тұтыну, байланыс қызметін көрсету бойынша шығындардын төлеу туралы мәліметтер (түбіртек, анықтама, хабарлау құжат, шарт);
7) кондоминимум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің түрлерін өткізудің шығындар сметасының негізінде, жергілікті уәкілетті органмен (тұрғын үй инспекциясы) келісе отырып, пәтер иелері мен жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) жалпы жиналыста бекіткен және кондоминимум объектісін басқару органының бастығының қолы мен мөрі қойылған, кондоминимум объектісін басқару органы ұсынатын кондоминимум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге нысаналы жарналардың және (немесе) ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шот, жергілікті атқарушы орган ұсынған пәтерді жалдау ақысының мөлшері туралы шот;
8) отбасы мүшелерінің табысы жөнінде мәлімет (жұмыс, оқу қызмет орындарынан анықтама және басқалар);
9) Халыққа қызмет көрсету қалалық Орталығымен берген отбасының меншік құқығындағы тұрғын уй-жайдың (пәтердің, үйдің) бірлігі саны туралы ақпараттық анықтама;
Құжаттың түпнұсқасымен және көшірмесі салыстырып тексеру үшін тапсырылады, одан соң түпнұсқа өтініш берушіге қайтарылып беріледі.
22. Түскен құжаттарды қарастыру нәтижесінде уәкілетті орган бланкілер үлгісі 234 қосымшалар бойынша толтырады және тұрғын үй көмек алушылардың жеке істері түзіледі. Ай сайын тұрғын үй көмегін тағайындау есебі жүргізіледі, ол өтініш берушінің өтініміне қарай беріледі.
23. Қажеттілігіне қарай уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген отбасының материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеруге құқығы бар. Тексеру актісі тұрғын үй көмегін алушының жеке ісіне тіркеледі.

24. В случае возникновения сомнений в достоверности предоставляемых сведений, уполномоченный орган вправе запрашивать необходимую информацию о лице, претендующем на получение жилищной помощи.
25. Размер жилищной помощи определяется как разница между суммой оплаты расходов на текущее содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, в пределах норм, обеспечиваемых компенсационными мерами, и установленной долей предельно допустимых расходов семьи на эти цели.
6. Исчисление совокупного дохода при назначении жилищной помощи
26. Совокупный доход семьи, претендующей на получение жилищной помощи (далее - совокупный доход), исчисляется уполномоченным органом, осуществляющим назначение жилищной помощи.
27. При исчислении совокупного дохода учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищной помощью (далее – расчетный период).
28. В совокупный доход семьи включаются доходы всех лиц, учтенных в составе семьи.
При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, учитываются (не учитываются) доходы прибывшего (выбывшего) члена семьи с первого месяца следующего квартала.
29. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.
30. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, алиментам, пенсии, пособиям), причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма дохода полученного в расчетном периоде.
31. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и стандартами бухгалтерского учета.
32. Среднемесячный совокупный доход рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за квартал на три месяца.
33. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы от предпринимательской и других видов деятельности;

24. Тапсырылған мәліметтердің шындығына сенімсіздік туған жағдайда, тұрғын үй көмегін алуға үмтылған адам туралы қажетті ақпаратты уәкілетті орган сұраныс жасауға құқықты.
25. Тұрғын үй көмегінің мөлшері тұрғын үй көмегін алушының өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілген нормалар шегінде, кондоминиум объектiсiнiң күнделікті күтіп-ұстау мен ортақ мүлкiн күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді пайдалануға және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттiк төлемақы тарифiнiң көтерiлуiне ақы төлеу мен тұрғын үйді жалға алу ақысы шығындарының төлеу сомасымен белгіленген отбасының аталған мақсаттарға шектi жол берiлетiн шығыстар үлесi сомасы арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі.
6. Тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде жиынтық табысты есептеу
26. Тұрғын үй көмегін алуға үмiткер отбасының жиынтық табысын (бұдан әрi – жиынтық табыс) тұрғын үй көмегін тағайындайтын уәкiлеттi орган есептейдi.
27. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде тұрғын үй көмегіне өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы (бұдан әрi - есептi кезең) Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде ақшалай немесе заттай түрде алынған табыстың барлық түрлерi есептеледі.
28. Отбасының жиынтық табысына отбасы құрамында есептелген барлық тұлғалардың табыстары енгізіледі.
Есептеу кезеңінде құрамында өзгерістер болған отбасының жиынтық табысын есептеуде, келесі тоқсанның бірінші айынан бастап келген (кеткен) отбасы мүшесінің табысы есепке алынады (есепке алынбайды).
29. Егер отбасының бір мүшесі табыс есептелетін тоқсаннан аз уақыт жұмыс істесе, осы тоқсанда жұмыс істеген уақыттағы барлық табысы отбасының жиынтық табысына есептеледі.
30. Бір тоқсанан астам уақытқа төленуге тиесілі табыс бiр мезгілде алынған кезде (оның iшiнде жалақы, алимент, зейнетақы, жәрдемақылар бойынша берешектер) жиынтық табысқа есептiк кезеңде алынған табыстың барлық соммасы есептеледі.
31. Шетелдік валютада алынған табыс Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есеп беру туралы заңнамасында және бухгалтерлік есеп стандарттарында белгіленген тәртіппен валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледі.
32. Орташа айлық жиынтық табыс отбасының тоқсан ішіндегі жиынтық табысын үш айға бөлу жолымен есептеледі.
33. Отбасының жиынтық табысын есептетегенде, есептi кезеңде алынған табыстың барлық түрлерi есепке алынады:
1) еңбекақы, әлеуметтiк төлемдер түрiнде алынатын табыс;
2) кәсiпкерлiк және басқа да қызмет түрлерiнен түсетiн табыс;

3) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев;
4) доходы от личного подсобного хозяйства - приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
5) иные доходы.
34. В совокупном доходе семьи не учитываются:
1) государственная адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) государственные пособия на детей до восемнадцати лет;
4) единовременное пособие на погребение;
5) единовременное государственное пособие в связи с рождением ребенка;
6) единовременная материальная помощь, оказываемая из бюджетных средств, к праздничным и юбилейным датам.
7) материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства.
В случае если материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства использована не по назначению, совокупный доход исчисляется с учетом суммы оказанной помощи;
8) алименты, выплачиваемые одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
9) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
10) содержание граждан на время протезирования;
11) стоимость льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
12) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде: лекарственных препаратов, санаторно-курортного лечения, протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт), средств передвижения (кресло-коляски) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам, бесплатного питания и помощи, оказываемой в организациях образования в соответствии с законодательством об образовании;
13) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении;
14) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
15) средства, предусмотренные законодательными актами по вопросам миграции населения, оралманам на:
возмещение расходов по проезду к постоянному месту жительства и провозу имущества (в том числе скота);
приобретение жилья по месту прибытия и выплату единовременных пособий;
16) помощь в денежном или натуральном выражении, оказываемая отдельным категориям граждан из местных бюджетов, в том числе:
социальная помощь на проезд на внутригородском общественном транспорте (кроме такси);
социальные выплаты в связи с ростом цен на продукты питания;
17) материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
18) дополнительные надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи.

3) балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент түрiндегi табыс;
4) жеке қосалқы шаруашылықтан - мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсiрудi қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін табыс;
5) өзге де табыс.
34. Отбасының жиынтық табысында есепке алынбайды:
1) мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек;
2) тұрғын үй көмек;
3) он сегіз жасқа дейінгі балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақы;
4) жерлеуге арналған бiр жолғы жәрдемақы;
5) бала тууына байланысты берiлетiн бiр жолғы мемлекеттiк жәрдемақы;
6) бюджеттік қаражат бойынша бір жолғы көрсететін, мерекелік және мерейтойлық күндерге орай, материалдық көмек;
7) жеке iсiн ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек.
Егер жеке iсiн ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек мақсатына сай пайдаланылмаса, жиынтық табыс көрсетілген көмек сомасын ескере отырып есептеледi;
8) отбасы мүшелерінің бipeуi осы отбасында тұрмайтын адамдарға төлейтiн алимент;
9) азаматтардың тегiн немесе жеңiлдiкпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
10) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
11) азаматтардың елдi мекеннен тыс жерлерге емделуге тегiн немесе жеңілдiкпен жол жүру құны;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, заттай түрiнде көрсетiлген көмек түрлерi: дәрілiк препараттар, санаторийлiк-курорттық емдеу, протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу), жүріп-тұру құралдарды (кресло-арбалар) мен мүгедектерге бөлiнген басқа да сауықтыру құралдары, бiлiм беру туралы заңнамаға сәйкес білім беру ұйымдарында көрсетілетін көмек пен тегін тамақтандыру;
13) ақшалай және заттай түрдегі (құндық бағадағы) қайырымдылық көмек;
14) төтенше жағдайлар салдарынан олардың денсаулығына және мүлкiне келтірілген зиянды өтеу мақсатында отбасына көрсетiлген көмек;
15) оралмандарға, халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі заңнамалық кесімдермен көзделген қаражат:
тұрақты тұратын жеріне жол жүру және мүлкін жеткізу (оның ішінде малын) жөніндегі шығыстарды өтеуге;
келген жерінде тұрғын үй сатып алуға және біржолғы жәрдемақы төлеуге;
16) жергілікті бюджет қаражатынан көрсетілетін жеке санаттағы азаматтарға, ақшалай немесе заттай түрдегі көмек, оның ішінде:
қала ішінде қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жүру жолақысына әлеуметтік көмек;
азық-түлік өнімдері бағасының өсуіне байланысты әлеуметтік төлемдер;
17) 1, 2-топтағы жалғызiлiктi, басқа адамның көмегiне мұқтаж мүгедектердiң мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларына қосылатын күтiмге арналған қосымша үстемеақылар.

35. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы, кроме указанных в пункте 34 настоящих Правил, полученные в виде:
1) начисленных работодателем сумм в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан за период, когда за ними сохраняется заработная плата), как по основному месту работы, так и по совместительству;
заработная плата, сохраняемая на время отпуска, а также денежная компенсация за неиспользованный трудовой отпуск;
компенсации, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
заработная плата за период выполнения временных, сезонных и общественных работ. Заработная плата работников, занятых на сезонных работах, учитывается в совокупном доходе семьи на момент ее получения. В период отсутствия заработной платы совокупный доход исчисляется без ее учета;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
другие виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе, проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
суммы погашенных ссуд, кредитов, выплаченных работодателем. Указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения ссуды, кредита;
2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсий, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
специальные государственные пособия;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также работах с особо вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
государственное пособие по уходу за ребенком до достижения им одного года;
государственное пособие семье воспитывающей ребенка-инвалида;
стипендия, выплачиваемая учащимся, студентам, аспирантам, докторантам, слушателям других учебных заведений независимо от источника финансирования. Студентам, обучающимся в системе среднего образования, а также на платной основе очной формы обучения высшего и среднего специального образования без получения стипендии, в совокупном доходе учитывается доход, добровольно заявленный студентом;
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;

35. Жиынтық табысты есептеу кезiнде отбасының, осы Қағидалардың 34 тармағында көрсетiлгендерден басқа, мынадай түрде алынған табысы есепке алынады:
1) жұмыс берушi еңбекақы ретiнде есептеген, атап айтқанда:
жалақының барлық түрлерi, оның iшiнде кесiмдi, мерзiмдi, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстемеақылар (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалақысы сақталатын кезеңге қызметкерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленетiн ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзiне қарамастан), негізгі және қосымша жұмыс орны бойынша;
демалыс уақытында сақталатын жалақы, сондай-ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшiн ақшалай өтемақы;
ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушiнiң (жеке тұлғаның) қызметi тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайда жеке еңбек шартының бұзылуы кезiнде, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемақылар;
уақытша, маусымдық және қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңiндегi жалақы. Маусымдық жұмыстармен айналысатын қызметкерлердің жалақысы оны алған кезеңнен бастап отбасының жиынтық табысына есептеледі. Жалақы болмаған кезеңде ол жиынтық табысқа есептелмейді;
сақтандыру агенттерi мен брокерлерге төленетiн комиссиялық сыйақы;
бала туғанда және жерлеуге берiлетiн жәрдемақылардан басқа, жалақы есептеу кезiнде ескерiлмейтiн және ұйым қаражатының есебiнен төленетiн басқа да төлем түрлерi;
мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң ақшалай үлесiн қоспағанда, әскери қызметшiлердiң, оның iшiнде келiсiм-шарт бойынша қызмет өткерiп жүргендердiң және iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестiрiлген азаматтар санаттарының үстемеақылар мен қосымша ақылар ескерiлген ақшалай үлесi;
жұмыс берушi төлеген, өтелінген несиелер, кредиттер сомасы. Көрсетiлген төлемдер кредитті, несиені өтеудiң белгiленген мерзiмiне бөлiп таратылады;
2) әлеуметтiк төлемдер, атап айтқанда:
Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтiк құқықтық актілерінде белгiленген тәртiппен тағайындалатын зейнетақылардың барлық түрлерi, оларға өтемақы төлемдерi;
мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар;
арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетiн мемлекеттiк арнаулы жәрдемақылар;
мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар;
мүгедек баланы тәрбиелейтін отбасыға берілетін мемлекеттік жәрдемақы;
қаржыландыру көзiне қарамастан, оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, басқа да оқу орындарының тыңдаушыларына төленетiн стипендия. Орта білім беру, сондай-ақ жоғары және орта арнаулы білім беру жүйесінде оқытудың күндізгі нысаны ақылы негізде шәкіртақы алмай оқитын студенттерге, студентпен ерікті мәлімделген табысы, жиынтық табыста ескеріледі.
жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен берiлетiн әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi жәрдемақылар;

стоимость натуральных видов помощи, кроме указанных в подпункте 11 пункта 34 настоящих Правил, предоставляемой в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
иные надбавки и доплаты ко всем видам выплат, указанным в настоящем разделе, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и другими организациями.
36. В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с законодательством о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.
37. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат, подтверждаются справками об их размерах.
38. При исчислении совокупного дохода от предпринимательской и других видов деятельности учитываются доходы:
1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного пая.
Исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы. При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;
4) от самостоятельной занятости. Доходы самостоятельно занятых лиц, зарегистрированных в налоговом комитете, подтверждается гражданами письменным заявлением и справкой налогового комитета.
39. Лица, занятые работой у отдельных граждан, подтверждают заработок копией договора, справкой нанимателя или на основании заявления.
Совокупный доход лиц, занятых работой у отдельных граждан без заключения договоров, подтверждается на основании их заявления. При этом натуральная часть заработной платы включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.
40. Доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации.
Официально не подтвержденные доходы, включая доходы, полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства, учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы на каждого работающего.

заңдарға және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес берiлетiн, осы Ереженің 34 тармағының 11 тармақшасында көрсетiлгендерден басқа, заттай көмек түрлерiнiң құны, сондай-ақ осы көмектiң орнына төленетiн сома;
осы бөлiмде көрсетiлген, Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары, мекемелер мен басқа да ұйымдар белгiлеген барлық төлем түрлерiне өзге де үстемеақылар мен қосымша ақылар.
36. Жиынтық табыстың құрамына қызметкер еңбек және қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде оның өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянды өтеу туралы заңнамаға сәйкес жұмыс берушi төлейтiн бiр жолғы төлемдер мен ай сайынғы сома қосылады.
37. Еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыс олардың мөлшерi туралы анықтамалармен расталады.
38. Жиынтық табысты есептеу кезiнде кәсiпкерлiктен және басқа да қызмет түрлерiнен түскен табыс есепке алынады:
1) өнiмдi (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан;
2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлiктi сату кезiндегi құн өсiмiнен;
3) шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде және шартты жер үлесi мен мүлiк жарнасынан алынған.
Шаруа қожалығы мүшелерiнiң жиынтық табысын есептеу салық органдарына ұсынылатын, алынған табыс туралы декларацияда көрсетiлген ауыл шаруашылығы өнiмiн сатудан нақты алынған табыс ескерiле отырып жүргiзiледi. Бұл ретте жылдық табыс он екі айға бөлiнедi және оның тиiстi бөлiгi айқындалатын кезеңдегi жалпы жиынтық табысқа қосылады;
4) өзiн-өзi жұмыспен қамтудан. Салық комитетінде тіркелген, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдардың табысы, азаматтармен жазбаша өтініш және салық комитетінің анықтамасымен расталады.
39. Жекелеген азаматтарда жұмыс iстейтiн адамдар жалақысын шарттың көшiрмесiмен, жалға алушының анықтамасымен немесе өтiнiш негiзiнде растайды.
Жекелеген азаматтарда шарттар жасамай жұмыс iстейтiн адамдардың жиынтық табысы олардың өтiнiштерi негiзiнде расталады. Бұл ретте жалақының заттай бөлiгi жиынтық табысқа нарықтық баға бойынша ақшалай баламада қосылады.
40. Кәсiпкерлiк қызметпен арнаулы салық режимi жағдайында айналысатын адамдардың табысы бiр жолғы талон, патент, оңайлатылған декларация негiзiнде расталады.
Шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде алынған табысты қоса алғанда, ресми расталмаған табыс әрбiр жұмыс iстеушiге шаққанда ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.

41. В составе совокупного дохода учитываются алименты на детей и других иждивенцев.
Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе по времени их получения;
42. При расторжении брака между родителями жилищная помощь назначается при условии выплаты супругом (супругой) алиментов на детей. При отказе о взыскании алиментов, жилищная помощь семье не предоставляется;
43. Совокупный доход исчисляется без учета алиментов, в случаях, когда плательщик:
не работает и состоит на учете в качестве безработного в уполномоченном органе;
находится в местах лишения свободы, либо изоляторе временного содержания (при предоставлении справки из исправительного учреждения о том, что алименты не перечисляются);
находится на лечении или состоит на учете в туберкулезном, психоневрологическом, онкологическом диспансерах (стационарах), лечебно - трудовом профилактории (при предоставлении справки);
выбыл на постоянное местожительство в государства, с которыми Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения или находится в розыске (на основании письменного заявления с приложением подтверждающих документов из соответствующих органов);
уклоняется от содержания детей и других иждивенцев в связи со злоупотреблением спиртными напитками, наркотическими веществами, что подтверждается справкой наркологического диспансера или заключением специальной комиссии уполномоченного органа;
уклоняется от уплаты алиментов на детей, над которыми оформлено опекунство (при предоставлении документа об опекунстве).
44. Если мать ребенка не состоит в зарегистрированном браке с отцом ребенка, совместно с ним не проживает и не имеет решения суда о взыскании алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов.
45. Если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании с семьей данного супруга в совокупный доход учитываются его доходы полностью. В случае раздельного проживания супругов, в совокупном доходе семьи учитываются алименты.
46. Полученные алименты на детей и других иждивенцев, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления с приложением решения судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше трех месяцев, представляется постановление судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.

41. Балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент жиынтық табыс құрамында есепке алынады.
Алименттер, сондай-ақ алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы жиынтық табысқа олардың алынған уақыты бойынша есепке алынады.
42. Ата-ананың арасындағы неке бұзылған кезде, ері (зайыбы) балаларға алимент төлеу жағдайында тұрғын үй көмегі тағайындалады. Алимент өндіруге қарсылық білдірілсе, отбасы жәрдемақы алу құқығынан айрылады.
43. Жиынтық табысқа алимент есепке алынбай есептеледі, егер төлеуші:
жұмыс істемеген және уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелген жағдайда;
бас еркінен айыру орындарында немесе уақытша қамау орнында болса (түзету мекемесінің алименттер аудармағаны туралы анықтамасын ұсынған жағдайда);
туберкулез, психоневрологиялық, онкологиялық диспансерлерде (стационарларда), емдеу-еңбек профилакторийiнде емдеуде жүрген немесе есепте тұрған (анықтамасын ұсынған кезде);
Қазақстан Республикасымен тиісті келісімі жоқ мемлекеттерге тұрақты мекен-жайға орналасуға кеткен немесе іздеу салынған жағдайда (тиісті органдар растайтын құжатттармен қоса ұсынылған жазбаша өтініш негізінде есептелінеді);
наркологиялық диспансердің анықтамасымен немесе уәкілетті органның арнайы комиссияның қорытындысымен расталған, есірткі заттарын, спиртті ішімдіктерді құмарлықпен салынып пайдалануына байланысты балалары мен басқа да асырауындағыларды ұстаудан жалтарған жағдайда;
қамқорлыққа алғандығы рәсімделген балаларға алимент төлеуден бас тартқан (қамкорлыққа алғандағы туралы құжатты тапсырғанда).
44. Егер баланың анасы баланың әкесімен некеге тіркелмеген болса, онымен бірге тұрмаса және алимент өндіру туралы сот шешімі болмаса, жиынтық табысқа алимент есепке алынбай есептеледі.
45. Егер ата-анасының арасында неке бұзылмай жұбайлардың бiреуiнен алимент өндiрiп алынса, осы жұбайы отбасымен бiрге тұрған кезде оның табысы жиынтық табыста толық есепке алынады. Жұбайлар бөлек тұрған жағдайда, отбасының жиынтық табысында алимент есепке алынады.
46. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алынған алимент ұйымдардың аударылған алимент туралы анықтамаларымен не почта аударымдарының алынған алимент туралы түбiртегiмен, сондай-ақ сот органдарының алимент өндiрiп алу туралы шешiмi қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде расталады. Алимент бойынша үш айдан астам кезең үшiн берешек пайда болғанда сот орындаушысының алимент бойынша берешектi айқындау туралы қаулысы ұсынылады.

47. В состав совокупного дохода включаются доходы от личного подсобного хозяйства (от разведения домашнего скота, птицы, выращивания сельскохозяйственной, в том числе цветочной, продукции).
48. Доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе, рассчитывается на основании сведений заявителя о наличии и размерах личного подсобного хозяйства.
49. Доход от личного подсобного хозяйства рассчитывается уполномоченным органом на основе приложений 567 к настоящим Правилам.
Доход, полученный от реализации, выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход на основании письменного заявления.
50. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену одного килограмма продукции. Для определения дохода (убытка) из стоимости произведенной продукции вычитается средний уровень расходов с одной сотки земли (одной головы) (согласно приложению 5 к настоящим Правилам). Полученная величина делится на двенадцать месяцев и умножается на число месяцев в расчетном периоде.
51. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в области на продукцию растениеводства и животноводства, предоставляемые областным уполномоченным органом на основании данных областного органа статистики.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце реализации, согласно данных областного органа статистики.
Совокупный доход исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд и другие) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более года доход учитывается как от скота мясного направления.
52. Доход от домашнего скота, птицы, непродуктивного возраста (молодняк), согласно приложению 6 к настоящим Правилам, учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой). В совокупный доход семьи включается стоимость молодняка по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце его дарения или реализации (продажа, убой), согласно данных областного органа статистики.

47. Жеке қосалқы шаруашылықтан (үй малын, құс өсіруден, ауыл шаруашылығы өнімдерін, оның ішінде гүл өсіруден) түскен табыс жиынтық табыстың құрамына қосылады.
48. Ауыл шаруашылық өнiмдерiн өсiру, мал мен құс ұстау және өсiру арқылы жеке қосалқы шаруашылықтан алынатын табыс әр отбасы бойынша өтініш берушінің жеке қосалқы шаруашылықтың бар екендігі және көлемі жөніндегі мәліметтері негізінде есептеледі.
49. Жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табысты уәкiлеттi орган осы Ережеге 567 қосымшалардың негiзiнде есептейдi.
Жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауықтан, қаздан, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс жиынтық табысқа жазбаша өтiнiштiң негiзiнде қосылады.
50. Бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) бір килограмм өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады. Табысты, шығынды айқындау үшін бір сотка жерден (бір бастан) өндірілген өнімнің құнынан (ocы Ережеге 5 қосымшаға сәйкес) шығысының орташа деңгейi шегерiледi. Алынған мөлшер он екі айға бөлінеді және есепті кезендегі айлар санына көбейтіледі.
51. Табысты есептеу үшiн алдыңғы күнтiзбелiк жылдың өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнiмдерiне облыста қалыптасқан, облыстық статистика органының деректері негізінде облыстық уәкiлеттi органмен берілетін орташа жылдық бағалары пайдаланылады.
Малды (құсты) есептi кезеңде сату кезiнде жиынтық табысқа облыстық статистика органының деректерiне сәйкес, іске асырған тиісті айда нарықта қалыптасқан бағалар бойынша бiр жолғы табыс қосылады.
Жиынтық табыс жұмыс малы (жылқы, түйе және басқалары) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен табыс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, табыс ет бағытындағы малдан түскен табыс ретiнде есепке алынады.
52. Осы Ережеге 2 қосымшаға сәйкес өнiм бермейтiн жастағы (төл) үй малынан, құстан түсетiн табыс ол сыйға тартылған немесе өткiзiлген (сату, сою) жағдайда ғана есепке алынады. Төлдiң құны отбасының жиынтық табысына облыстық статистика органының деректеріне сәйкес, оны сыйлаған немесе іске асырған (сату, сою) тиісті айда нарықта қалыптасқан бағалар бойынша қосылады.

53. Индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, оформляется уполномоченным органом на основе данных заявителя.
54. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются следующие иные доходы:
1) от сдачи в аренду и продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
2) от ценных бумаг (дивиденды);
3) от реализации иностранной валюты;
4) от продажи драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий, изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;
5) в виде авторского вознаграждения;
6) полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
7) от использования кредита (микрокредита);
8) безвозмездно полученные деньги;
9) в виде вознаграждения (интереса) по денежным вкладам и депозитам;
10) денежные переводы;
11) выигрыши в натуральном и (или) денежном выражении, полученные на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;
12) прочие заявленные доходы, включая денежную и натуральную помощь (в стоимостном выражении) родственников и других лиц.
Указанные доходы учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением.
55. Официально не подтвержденные доходы от сдачи в аренду недвижимости и транспортных средств учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы в месяц.
56. В совокупном доходе не учитываются суммы полученных кредитов (микрокредитов).
57. Доход, полученный от продажи недвижимого имущества и транспортных средств, включается в общий совокупный доход единовременно по дате получения.
В случае приобретения другого недвижимого имущества (транспортного средства) в совокупном доходе семьи учитывается разница между суммой, вырученной от продажи недвижимости (транспортного средства) и стоимостью приобретенного недвижимого имущества (транспортного средства).
Приложение 1
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению города Балхаш
и административно-территориально
прилегающих поселков
В уполномоченный орган_______________________
(город, населенный пункт)
от ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
проживающего по адресу_______________________
(город, населенный пункт)
____________________________________________
(улица, N дома и квартиры, телефон)
уд. личности N _________________
выдано _________________________
дата выдачи ____________________
N СИК __________________________
N РНН __________________________
Заявление
Прошу назначить моей семье жилищную помощь.
Моя семья состоит из _____ человек.
Я и члены моей семьи даем свое разрешение на раскрытие информации о доходах, которое может быть предъявлено юридическим и физическим лицам, как подтверждение нашего согласия на выдачу уполномоченному органу сведений о доходах членов нашей семьи.
Я уведомлен (а), что предоставление заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, влечет за собой прекращение выплаты помощи, а незаконно полученные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
В случае возникновения изменений обязуюсь в течение 15 дней сообщить о них.
Предупрежден (а) об ответственности за представление недостоверных сведений и поддельных документов.
Необходимые документы прилагаю.
"___"_________20__г. ___________________
(подпись заявителя)
Документы приняты
"___"_________20__г. __________ _________________________________
подпись   (Ф.И.О. лица принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению города Балхаш
и административно-территориально
прилегающих поселков
Справка
о составе семьи и размере общей площади занимаемого жилища
Дана гражданину (ке) ___________________________________________
В том, что он (а) действительно проживает по адресу:
улица (микрорайон) _____________________дом _____ квартира______
Имеет состав семьи ________________ человек.
Занимает площадь __________ квадратных метров.
Правоустанавливающий документ на квартиру (дом) ________________
N ____________ от ____________________
Вместе с собственником жилья проживают:
Ф.И.О.
Год рождения
Родственные
отношения
С какого времени проживает
Справка заполнена на основании книги регистрации граждан
Подпись специалиста ______________________
Дата принятия ____________________________
Приложение 3
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению города Балхаш
и административно-территориально
прилегающих поселков
СВЕДЕНИЯ
о полученных доходах членов семьи заявителя
в _______________ квартале 20___ года
________________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
N п/п
Ф.И.О. членов семьи
Документально подтвержденные суммы доходов
Прочие заявленные доходы
вид дохода
сумма, тенге
вид дохода
сумма, тенге
Подпись заявителя ____________________
Дата_________________________________
Подпись специалиста______________________
Дата принятия____________________________
Приложение 4
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению города Балхаш
и административно-территориально
прилегающих поселков
СВЕДЕНИЯ
о расходах на текущее содержание, капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг, твердого топлива,
услуг связи, арендной платы за пользование жилищем
за _______________ 20___ года
___________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
__________________________________________________
(домашний адрес)
Общая площадь _______ кв.м.
Количество комнат__________Социальная норма _______ кв.м.
Общая характеристика дома __________________________
(газ, электрическая плита)
Вид платежа
Тариф
(тенге)
Начислено
(тенге)
1
Расходы на текущее содержание общего имущества объекта кондоминиума (КСК, ПКСК)
Целевой взнос на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума
Взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума
2
Отопление (центральное, твердое топливо)
3
Холодная вода
4
Канализация
5
Горячая вода
6
Вывоз мусора
7
Электроэнергия
8
Газ
9
Телефон
10
Арендная плата за пользование жилищем
ИТОГО:
"__"______________ 20 __ г. Подпись специалиста __________________
Приложение 5
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению города Балхаш
и административно-территориально
прилегающих поселков
Нормативная карточка
расчета дохода от личного подсобного хозяйства
Продукция растениеводства
Продукция
Средняя урожайность с 1 сотки земли, килограмм
Средний уровень расходов
с 1 сотки земли, тенге
Средняя цена 1 килограмма продукции, тенге
Стоимость произведенной
продукции с 1 сотки, тенге (графа 2 х графа 4)
Доход (+), убыток (-) с 1 сотки земли, тенге (графа 5 - графа 3)
1
2
3
4
5
6
Пшеница
Ячмень
Гречиха
Кукуруза (зеленая масса)
Многолетние травы
Однолетние травы
Картофель
Овощи
Бахчи
Сады семечковые (яблоки, груши и другие)
Сады косточковые (урюк, слива и другие)
Ягодные культуры
Виноград
Продукция животноводства
Продукция
Средняя продуктивность с 1 головы, килограмм (литр)
Средний уровень расходов на 1 голову, тенге
Средняя цена 1 килограмма продукции, (1 литра, 1 десятка яиц), тенге
Стоимость продукции с 1 головы, тенге (графа 2 х графа 4)
Доход (+), убыток (-) с 1 головы, тенге (графа 5 - графа 3)
1
2
3
4
5
6
Крупный рогатый скот молочного направления (молоко)
Крупный рогатый скот мясного направления (говядина)
Свиньи (свинина)
Овцы, козы (мясо/шерсть)
Лошадь (конина)
Верблюд (мясо)
Птица яичного направления (яйца)
Птица мясного направления (мясо)
Приложение 6
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению города Балхаш
и административно-территориально
прилегающих поселков
Возраст домашнего скота и птицы
для продуктивного использования
Вид животных
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день

53. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс есебiнiң жеке нормативтiк карточкасын осы Ережеге 7 қосымшаға сәйкес уәкiлеттi орган өтiнiш берушiнiң деректерi негiзiнде рәсімдейді.
54. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде мынадай өзге де табыс есепке алынады:
1) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден және сатудан;
2) бағалы қағаздардан (дивидендттер);
3) шетелдiк валютаны өткiзуден;
4) асыл тастар мен қымбат бағалы металлдарды, олардан жасалған зергерлiк бұйымдарды және құрамында асыл тастар мен қымбат бағалы металлдар бар басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындыларын және антиквариат сатудан;
5) авторлық сыйақы түрiндегi;
6) жылжымайтын мүлiктi, көлiк құралдарын және басқа да мүлiктi сыйға тарту, мұрагерлiкке алу түрiнде алынған;
7) несиені (шағын несиені) пайдаланудан;
8) қайтарымсыз алынған ақша;
9) ақша салымдары және депозиттер бойынша сыйақы (мүдде) түрінде;
10) ақшалай аударымдар;
11) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, лотереялар, салымдар мен борышкерлiк бағалы қағаздар бойынша ұтыстарды қоса алғанда, ақшалай және (немесе) заттай түрдегi ұтыстар;
12) туысқандарының және басқа да адамдардың ақшалай және заттай көмегiн (құн түрiнде) қоса алғанда, өзге де мәлiмделген табыс.
Көрсетiлген табыс алынған уақыты бойынша есепке алынады және жазбаша өтiнiшпен расталады.
55. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден алынған, ресми расталмаған табыс бiр айдағы ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
56. Алынған несиелердiң (шағын несиелердiң) сомасы жиынтық табыста есепке алынбайды.
57. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан алынған табыс оның алынған күннен бастап бірге жалпы жиынтық табысқа қосылады.
Басқа тұрғын үй (көлiк құралын) сатып алған жағдайда, жылжымайтын мүлiктi (көлiк құралын) сатудан алынған сома мен сатып алынған тұрғын үй (көлiк құралы) құнының арасындағы айырма отбасының жиынтық табысында есепке алынады.
Балқаш қаласы және әкімшілік
-аумақтық іргелес кенттердің
тұрғындарына тұрғын үй көмегін
көрсету Ережісіне
1 қосымша
Уәкілетті органға _____________________
(қала, елді мекен)
__________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
мекен-жайында тұратын _______________
(қала, елді мекен)
___________________________________
(көше, үй мен пәтердің N, телефоны)
жеке басының куәлігі N _____________
_____________________________ берген
берілген күні ________________________
ӘЖК N ___________________________
СТН _______________________________
Өтініш
Менім отбасыма тұрғын үй көмегін тағайындауды сұраймын.
Менің отбасым ____________ адамнан тұрады.
Мен және менің отбасымның мүшелері табысы жөніндегі мәліметтерді беруге келісім білдіргеніміздің дәлелі ретінде заңды және жеке тұлғаларға ұсынылуы мүмкін табыстар жөніндегі ақпаратты жариялауға өз рұқсатымызды береміз.
Маған тұрғын үй көмегінің артық немесе заңсыз тағайындалуына әкеліп соқтыратын көрінеу жалған мәліметтерді бергені үшін тұрғын үй көмегін төлеу тоқтатылады, ал заңсыз алынған сомасы ерікті түрде қайтарылуы тиіс, бас тартылған жағдайда – сот тәртібімен қайтарылуы тиіс екендігі туралы ескертілді.
Өзгерістер туындаған жағдайда, олар туралы 15 күн ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Жалған мәліметтер мен жасанды құжаттар бергенім үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Қажетті құжаттарды қоса ұсынамын.
20___ж. "___"________________________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттар қабылданды:
20__ж. "___"_______ ___________ _____________________________________
қол     (құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә.)
Балқаш қаласы және әкімшілік
-аумақтық іргелес кенттердің
тұрғындарына тұрғын үй көмегін
көрсету Ережісіне
2 қосымша
Отбасы құрамы мен тұрғын үй алаңының жалпы ауданы туралы аңықтама
Азамат (ша) ______________________________________________
оның: ______________ көшесі (шағынаудан) ____үй ____пәтер ______ мекенжайы бойынша тұратындығын растау үшін берілді.
Отбасы құрамы ________________ адам.
Тұратын алаңы __________ шаршы метр.
Пәтерге (үйге) құқығын белгілейтін құжат N ____________________
___________________________________________________________
Тұрғын үй иесімен бірге келесі адамдар тұрады:
Т.А.Ә.
Туған жылы
Туыстығы
Қай уақыттан бері тұрады
Анықтама азаматтарды тіркеу кітабының негізінде толтырылды
Маманның қолы ______________________
Қабылдау мерзімі ___________________
Балқаш қаласы және әкімшілік
-аумақтық іргелес кенттердің
тұрғындарына тұрғын үй көмегін
көрсету Ережісіне
3 қосымша
Өтініш берушінің отбасы мүшелерінің 20__жылғы ______тоқсанда алған табысы туралы МӘЛІМЕТТЕР
________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
Р/с N
Отбасы мүшелерінің Т.А.Ә.
Құжаттамалық расталған табыс сомалары
Өзге де мәлімделген табыс
табыстың түрі
сомасы, теңге
табыстың түрі
сомасы, теңге
Өтініш берушінің қолы ____________________
Күні _____________________________________
Маманның қолы ____________________________
Қабылдау мерзімі _________________________
Балқаш қаласы және әкімшілік
-аумақтық іргелес кенттердің
тұрғындарына тұрғын үй көмегін
көрсету Ережісіне
4 қосымша
20___жылғы __________бойынша кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күнделікті күтіп-ұстау мен күрделi жөндеуге және (немесе) күрделi жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, коммуналдық қызметтерді және қатты отынды тұтынуға, байланыс қызметтерiне ақы төлеуге, жалға алған тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысына жумсалатын шығындары туралы МӘЛІМЕТТЕР
___________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
__________________________________________________
(үйінің мекен-жайы)
Жалпы ауданы _______ шаршы метр
Бөлме саны __________ Әлеуметтік нормасы _______ шаршы метр
Үйдің жалпы сипаттамасы __________________________
(газ, электр плитасы)
Төлем түрлері
Тариф (теңге)
Есептелінген (теңге)
1
Кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күнделікті күтіп-ұстау шығындары (ПИК, ПИТК)
Кондоминимум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге нысаналы жарна
Кондоминимум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналар
2
Жылыту жүйесі (орталықтандырылған, қатты отын)
3
Суық су
4
Кәріз
5
Ыстық су
6
Қоқыс шығару
7
Электр энергиясымен қамтамасыз ету
8
Газ
9
Телефон
10
Тұрғын үйдi пайдаланғаны үшiн жалға алу төлемақысы
ЖИЫНЫ:
20__ж._________________ Маманның қолы ____________________
Балқаш қаласы және әкімшілік
-аумақтық іргелес кенттердің
тұрғындарына тұрғын үй көмегін
көрсету Ережісіне
5 қосымша
Жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы
Өсімдік шаруашылығының өнiмi
Өнiм
Жердiң 1 соткасының орташа түсiмi, килограмм
Жердiң 1 соткасына жұмсалған шығыстың орташа деңгейi, теңге
1 килограмм өнiмнiң орташа бағасы, теңге
1 соткадан өндiрiлген өнiмнiң құны, теңге (2 баған х 4 бағанға)
1 сотка жерден түскен табыс (+), шығыс (-), теңге (5 бaған - 3 баған)
1
2
3
4
5
6
Бидай
Арпа
Қарамық
Жүгерi (жасыл салмағы)
Көп жылдық шөптер
Бiр жылдық шөптер
Картоп
Көкөнiстер
Бақшалар
Шекілдеуік бақтары (алма, алмұрт және басқалары)
Сүйектi жемiс бақтары (өрiк, қара өрiк және басқалары)
Жидек дақылдары
Жүзім
Мал шаруашылығының өнімi
Өнiм
1 бастан алынатын орташа өнiмдiлiк, килограмм (литр)
1 басқа жұмсалған шығыстың орташа деңгейi, теңге
1 килограмм өнiмнiң, (1 литр, 10 дана жұмыртқаның) орташа құны, теңге
1 бастан өндiрiлген өнiмнiң құны, теңге (2 баған x 4 бағанға)
1 бастан түскен табыс (+), шығыс (-), теңге (5 баған - 3 баған)
1
2
3
4
5
6
Сүтті iрi қара мал (сүт)
Eтті iрi қара мал (сиыр еті)
Шошқалар (шошқа еті)
Қойлар, ешкілер (ет/жүн)
Жылқы (жылқы еті)
Түйе (түйе еті)
Жұмыртқалайтын құс (жұмыртқа)
Етті құс (құс еті)
Балқаш қаласы және әкімшілік-
аумақтық іргелес кенттердің
тұрғындарына тұрғын үй көмегін
көрсету Ережісіне
6 қосымша
Азық-түлiктiк пайдаланылатын үй малдары мен құстарының жасы
Малдардың түрi
Өлшем бірлігі
Өнiм беру жағдайына жеткен мал төлiнiң және құстардың жасы
Iрi қара мал
Ай
25
Қойлар мен ешкiлер
Ай
12
Шошқалар
Ай
10
Жылқылар
Ай
16
Түйелер
Ай
18
Жұмыртқалайтын құс
Күн

195
Птица мясного направления
день
125
Приложение 7
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению города Балхаш
и административно-территориально
прилегающих поселков
Типовая индивидуальная нормативная карточка
расчета доходов от личного подсобного хозяйства
Ф.И.О. заявителя______________________________________________
Домашний адрес________________________________________________
Виды сельскохозяйственных
культур, домашних животных, птицы
земля, соток, голов, количество
норматив дохода в год, тенге
всего дохода в год, тенге
всего дохода в квартал, тенге
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот
мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого: доход в год
Итого: доход в квартал
"__"___________ 20__ г.           __________________________
(подпись заявителя)
_____________________________________________
(Ф.И.О. и подпись лица, осуществившего расчет)

195
Етті құс
Күн
125
Балқаш қаласы және әкімшілік-
аумақтық іргелес кенттердің
тұрғындарына тұрғын үй көмегін
көрсету Ережісіне
7 қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң үлгi жеке нормативтiк карточкасы
Өтiнiш берушiнiң Т.А.Ә. _____________________________________________
Үйiнiң мекен-жайы ___________________________________________________
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка, мал басы, саны
жылына түсетiн табыс нормативi, теңге
жылына түсетiн табыстың барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Жиыны: бiр жылғы табыс
Жиыны: бiр тоқсандағы табыс
20__ж. "__"_________ ____________________________
(өтiнiш берушiнiң қолы)
___________________________________________
(есепті жасаған адамның Т.А.Ә. және қолы)