Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 249. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2013 года № 9009. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 76.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 76 (постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) перечень отчетности банков второго уровня Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) отчет об остатках на балансовых счетах за вычетом резервов (провизий) по форме согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) отчет о забалансовой деятельности по форме согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) отчет о расшифровке вкладов и корреспондентских счетов, размещенных в других банках, по форме согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) отчет о структуре портфеля ценных бумаг по форме согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) отчет об инвестициях банка, а также исламского банка в капитал других юридических лиц по форме согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) отчет о структуре активов и условных обязательств, а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, по форме согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) отчет о стандартных и классифицированных активах и условных обязательствах по форме согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) отчет о займах по виду обеспечения по форме согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, по форме согласно приложению 10 к настоящему постановлению;

Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 249 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 12 желтоқсанда № 9009 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 8 мамырдағы № 76 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.05.2015 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері есептілігінің тізбесі, нысандары және мерзімдері;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Баланс шоттарындағы резервтері (провизиялары) шегерілген қалдықтар туралы есеп;
3) осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша баланстан тыс қызмет жөніндегі есеп;
4) осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша басқа банктерде орналастырылған салымдардың және корреспонденттік шоттардың талдамасы туралы есеп;
5) осы қаулының 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
6) осы қаулының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп;
7) осы қаулының 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша активтердің және шартты міндеттемелердің, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы туралы есеп;
8) осы қаулының 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша стандартты және жіктелген активтер және шартты міндеттемелер туралы есеп;
9) осы қаулының 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету түрі бойынша қарыздар туралы есеп;
10) осы қаулының 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қарыздар оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;

11) отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям (в том числе нерезидентам Республики Казахстан), а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, по форме согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) отчет о займах по отраслям по форме согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) отчет о займах, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, по форме согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
14) отчет об основных источниках привлеченных денег по форме согласно приложению 14 к настоящему постановлению;
15) отчет о полученных и непогашенных внешних заимствованиях, в том числе привлеченных посредством дочерних организаций банков по форме согласно приложению 15 к настоящему постановлению;
16) отчет об операциях "РЕПО", "обратное РЕПО" по форме согласно приложению 16 к настоящему постановлению;
17) отчет о сроке платежа, оставшегося до погашения, по форме согласно приложению 17 к настоящему постановлению;
18) отчет о сроке платежа для фиксированных активов и обязательств, оставшихся до погашения, для плавающих активов и обязательств до изменения индекса по форме согласно приложению 18 к настоящему постановлению;
19) отчет о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату, по форме согласно приложению 19 к настоящему постановлению;
20) Правила представления отчетности банками второго уровня Республики Казахстан согласно приложению 20 к настоящему постановлению.
2. Банки второго уровня Республики Казахстан представляют:
1) ежемесячно в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 15), 16), 17) и 18) пункта 1 настоящего постановления, - не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, отчетность, предусмотренную подпунктом 19) пункта 1 настоящего постановления, - не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) ежеквартально в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктами 14) и 15) пункта 1 настоящего постановления, - не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Отчетность за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется не позднее первого февраля года, следующего за отчетным кварталом.

11) осы қаулының 11-қосымшасына сәйкес қарыздар оның ішінде салалар бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;
12) осы қаулының 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша салалар бойынша қарыздар туралы есеп;
13) осы қаулының 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының резиденті шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар, оның ішінде салалар бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;
14) осы қаулының 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша таратылатын ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
15) осы қаулының 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алынған және өтелмеген, оның ішінде банктердің еншілес ұйымдары арқылы тартылған сыртқы қарызға алу жөніндегі есеп;
16) осы қаулының 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары туралы есеп;
17) осы қаулының 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтеуге дейін қалған төлем мерзімі туралы есеп;
18) осы қаулының 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтелгенге дейін қалған белгіленген активтер мен міндеттемелер үшін, индекстің өзгеруіне дейін құбылмалы активтер мен міндеттемелер үшін төлем мерзімі туралы есеп;
19) осы қаулының 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен бір ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнге қолданылатын мәмілелер туралы есеп;
20) осы қаулының 20-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы екінші деңгейдегі банктерінің есептілікті ұсыну қағидалары.
2. Қазақстан Республикасының мына нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің есептілікті ұсыну ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 130 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6542 тіркелген);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 28 қазандағы № 170 қаулысының 5-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7361 тіркелген);
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің есептілікті ұсыну ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 130 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2012 жылғы 24 ақпандағы № 65 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7524 тіркелген).

3. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению 21 к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 декабря 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
СОГЛАСОВАНО
Агентства Республики Казахстан
по статистике
А. Смаилов
25 ноября 2013 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Перечень отчетности банков
второго уровня Республики Казахстан
Отчетность банков второго уровня Республики Казахстан включает в себя:
1) отчет об остатках на балансовых счетах за вычетом резервов (провизий);
2) отчет о забалансовой деятельности;
3) отчет о расшифровке вкладов и корреспондентских счетов, размещенных в других банках;
4) отчет о структуре портфеля ценных бумаг;
5) отчет об инвестициях банка, а также исламского банка в капитал других юридических лиц;
6) отчет о структуре активов и условных обязательств, а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
7) отчет о стандартных и классифицированных активах и условных обязательствах;
8) отчет о займах по виду обеспечения;
9) отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
10) отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям (в том числе нерезидентам Республики Казахстан), а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
11) отчет о займах по отраслям;
12) отчет о займах, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
13) отчет об основных источниках привлеченных денег;
14) отчет о полученных и непогашенных внешних заимствованиях, в том числе привлеченных посредством дочерних организаций банков;
15) отчет об операциях "РЕПО", "обратное РЕПО";
16) отчет о сроке платежа, оставшегося до погашения;
17) отчет о сроке платежа для фиксированных активов и обязательств, оставшихся до погашения, для плавающих активов и обязательств до изменения индекса;

3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2013 жылғы 1 желтоқсаннан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің төрағасы
Ә. Смайылов
2013 жылғы 25 қараша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері
есептілігінің тізбесі, нысандары және мерзімдері
1. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің есептілігіне мыналар кіреді:
1) Баланс шоттарындағы резервтері (провизиялары) шегерілген қалдықтар туралы есеп;
2) Баланстан тыс қызмет жөніндегі есеп;
3) Басқа банктерде орналастырылған салымдардың және корреспонденттік шоттардың талдамасы туралы есеп;
4) Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
5) Банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп;
6) Активтердің және шартты міндеттемелердің, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы туралы есеп;
7) Стандартты және жіктелген активтер және шартты міндеттемелер туралы есеп;
8) Қамтамасыз ету түрі бойынша қарыздар туралы есеп;
9) Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;
10) Қарыздар, оның ішінде салалар бойынша (оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент еместері) негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;
11) Салалар бойынша қарыздар туралы есеп;
12) Қазақстан Республикасының резиденті шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар, оның ішінде салалар бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;
13) Таратылатын ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
14) Алынған және өтелмеген, оның ішінде банктердің еншілес ұйымдары арқылы тартылған сыртқы қарызға алу жөніндегі есеп;
15) "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары туралы есеп;
16) Өтеуге дейін қалған төлем мерзімі туралы есеп;
17) Өтелгенге дейін қалған белгіленген активтер мен міндеттемелер үшін, индекстің өзгеруіне дейін құбылмалы активтер мен міндеттемелер үшін төлем мерзімі туралы есеп;

18) отчет о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об остатках на балансовых счетах
за вычетом резервов (провизий)
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20__ года
Индекс: ФС_ББ
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
___________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Всего
из них в иностранной валюте
1
2
1
Активы
2
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
3
Корреспондентские счета (с учетом начисленного вознаграждения и за вычетом резервов (провизий), в том числе:
3.1
у резидентов Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий)
3.2
у нерезидентов Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий)
4
Вклады, размещенные в других банках (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
4.1
у резидентов Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий)
4.2
у нерезидентов Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий)
5
Займы, предоставленные банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
5.1
резидентам Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий)
5.2
нерезидентам Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий)
6
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток (за вычетом резервов (провизий)
7
Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи (за вычетом резервов (провизий)
8
Ценные бумаги, удерживаемые до погашения (за вычетом резервов (провизий)
9
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами (за вычетом резервов (провизий)
10
Займы, предоставленные юридическим лицам (за вычетом резервов (провизий)
11
Займы, предоставленные физическим лицам (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
11.1
на потребительские цели (за вычетом резервов (провизий)
11.2
на строительство, покупку и (или) ремонт жилья (за вычетом резервов (провизий)
11.3
прочие займы (за вычетом резервов (провизий)
12
Инвестиции в капитал (за вычетом резервов (провизий)
13
Субординированный долг
14
Итого активы, приносящие доход
15
Деньги
16
Аффинированные драгоценные металлы
17
Обязательные резервы в Национальном Банке Республики Казахстан
18
Основные средства (за вычетом амортизации)
19
Нематериальные активы (за вычетом амортизации)
20
Прочие активы, в том числе:

18) Банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен бір ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнге қолданылатын мәмілелер туралы есеп.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Баланс шоттарындағы резервтері (провизиялары) шегерілген
қалдықтар туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС _ ББ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_____________________________
(банктің атауы)
(мың теңге)
Көрсеткіштің атауы
Барлығы
оның ішінде шетел валютасымен
1
2
1
Активтер
2
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі салымдар
3
Корреспонденттік шоттар, оның ішінде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
3.1
Қазақстан Республикасының резиденттерінде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
3.2
Қазақстан Республикасының резиденттері еместерде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
4
Басқа банктерде орналастырылған салымдар, оның ішінде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
4.1
Қазақстан Республикасының резиденттерінде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
4.2
Қазақстан Республикасының резиденттері еместерде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
5
Банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар (резервтерді (провизияларды) шегергенде), оның ішінде
5.1
Қазақстан Республикасының резиденттеріне (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
5.2
Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
6
Пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
7
Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
8
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
9
Бағалы қағаздармен жасалған "Кері РЕПО" операциялары (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
10
Заңды тұлғаларға берілген заемдар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
11
Жеке тұлғаларға берілген заемдар (резервтерді (провизияларды) шегергенде), оның ішінде:
11.1
тұтынушылық мақсаттарға (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
11.2
тұрғын үй құрылысына, сатып алуға және (немесе) жөндеуге (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
11.3
басқа заемдар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
12
Капиталға инвестициялар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
13
Реттелген борыш
14
Кіріс әкелетін активтердің жиынтығы
15
Ақша
16
Тазартылған бағалы металдар
17
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі міндетті резервтер
18
Негізгі құрал-жабдықтар (амортизацияны шегергенде)
19
Материалдық емес активтер (амортизацияны шегергенде)
20
Басқа активтер, оның ішінде:

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об остатках на балансовых счетах за вычетом резервов (провизий)" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает структуру балансовых статей банка по активам, обязательствам и капиталу. В графе 1 указывается подробная информация о балансовых статьях в тенге и в тенговом эквиваленте. В графе 2 указывается тенговый эквивалент балансовых статей в иностранной валюте.
6. Активы подразделяются на активы, приносящие доход и прочие активы. Под активами, приносящими доход, понимаются активы, по которым банк получает процентное вознаграждение, фиксированный доход, доход от прироста стоимости актива. Требования по производным финансовым инструментам не относятся к активам, приносящим доход. Все остальные активы распределяются в отдельные категории в соответствии с Формой.
7. Сумма строк 21, 22 отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
8. Обязательства подразделяются на обязательства, влекущие расход и прочие обязательства. Под обязательствами, влекущими расход, понимаются обязательства, по которым банк выплачивает процентное вознаграждение, фиксированные выплаты. Обязательства по производным финансовым инструментам в категорию обязательств, влекущих расход, не включаются.
9. В строке 38 справочно отражается сумма обязательств банка перед родительской организацией по полученным займам.
10. В строке 52 в течение отчетного года справочно отражается сумма дивидендов, объявленных по простым акциям за прошедший финансовый год.
11. В строке 53 справочно указывается количество работников, занятых полный рабочий день и эквиваленты (двое сотрудников, работающих на полставки, считаются как один работник, занятый полный рабочий день).
12. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о забалансовой деятельности
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_УО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Всего
контрагенты - финансовые организации
контрагенты - нефинансовые организации
со сроком до 6 месяцев
со сроком более 6 месяцев
без срока
со сроком до 6 месяцев
со сроком более 6 месяцев
без срока
1
2
3
4
5
6
1
Гарантии и аккредитивы
1.1
Гарантии

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер (бұдан әрі - Түсіндірме) "Баланс шоттарындағы резервтері (провизиялары) шегерілген қалдықтар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан банктің активтер, міндеттемелер және капитал бойынша баланстық баптары құрылымының мәнін ашады. 1-бағанда теңгемен және теңге баламасындағы баланстық баптар туралы толық ақпарат көрсетіледі. 2-бағанда шетел валютасындағы баланстық баптардың теңгелік баламасы көрсетіледі.
6. Активтер кіріс әкелетін активтер және басқа да активтер болып бөлінеді. Кіріс әкелетін активтер банк олар бойынша пайыздық сыйақы, белгіленген кіріс, актив құнының өсімінен түскен кіріс алатын активтерді білдіреді. Туынды қаржы құралдары бойынша талаптар кіріс әкелетін активтерге жатқызылмайды. Барлық қалған активтер Есептің Нысанына сәйкес жекелеген санаттарға бөлінеді.
7. 21, 22-жолдарда сома абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
8. Міндеттемелер шығысқа әкелетін міндеттемелер және басқа міндеттемелер болып бөлінеді. Шығысқа әкелетін міндеттемелер банк олар бойынша пайыздық сыйақы, белгіленген төлемдер төлейтін міндеттемелерді білдіреді. Туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелер шығысқа әкелетін міндеттемелер санатына қосылмайды.
9. 38-жолда анықтама түрінде банктің алынған заемдар бойынша бас ұйымның алдындағы міндеттемелерінің сомалары көрсетіледі.
10. 52-жолда есепті жыл ішінде анықтама түрінде өткен қаржы жылындағы жай акциялар бойынша жарияланған дивидендтер сомасы көрсетіледі.
11. 53-жолда анықтама түрінде жұмыс күні толық қызметкерлер саны және баламалары (жарты ставкамен жұмыс істейтін екі қызметкер жұмыс күні толық бір қызметкер болып саналады) көрсетіледі.
12. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Баланстан тыс қызмет жөніндегі есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "__" __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_УО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
____________________________
(банктің атауы)
(мың теңге)
Баптардың атауы
Барлығы
контрагенттер – қаржылық ұйымдар
контрагенттер – қаржылық емес ұйымдар
6 айға дейін мерзіммен
6 айдан астам мерзіммен
мерзімсіз
6 айға дейін мерзіммен
6 айдан астам мерзіммен
мерзімсіз
1
2
3
4
5
6
1
Кепілдіктер және аккредитивтер
1.1
Кепілдіктер

5.10
Приобретенные опционные контракты "пут"
5.11
Проданные опционные контракты "пут"
5.12
Проданные опционные контракты "колл"
5.13
Плавающий процентный своп
5.14
Фиксированный процентный своп
5.15
Приобретенный валютный своп
5.16
Проданный валютный своп
5.17
Условные обязательства по прочим производным финансовым инструментам
6
Прочие условные требования
продолжение таблицы
в том числе по нерезидентам
контрагенты - финансовые организации
контрагенты - нефинансовые организации
со сроком до 6 месяцев
со сроком более 6 месяцев
без срока
со сроком до 6 месяцев
со сроком более 6 месяцев
без срока
7
8
9
10
11
12
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о забалансовой деятельности"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о забалансовой деятельности

5.10
Сатылған опциондық "колл" келісімшарттары
5.11
Сатып алынған опциондық "пут" келісімшарттары
5.12
Сатылған опциондық "пут" келісім-шарттары
5.13
Құбылмалы пайыздық своп
5.14
Белгіленген пайыздық своп
5.15
Сатып алынған валюталық своп
5.16
Сатылған валюталық своп
5.17
Басқа туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер
6
Басқа да шартты талаптар
Кестенің жалғасы
оның ішінде резидент еместер бойынша
контрагенттер – қаржылық ұйымдар
контрагенттер – қаржылық емес ұйымдар
6 айға дейін мерзіммен
6 айдан астам мерзіммен
мерзімсіз
6 айға дейін мерзіммен
6 айдан астам мерзіммен
мерзімсіз
7
8
9
10
11
12
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам):
_______________________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер: _______________________________________ ____________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойған күн 20 __ жылғы "__" _____________.
Мөрге арналған орын
"Баланстан тыс қызмет
жөніндегі есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру бойынша түсіндірме
Баланстан тыс қызмет жөніндегі есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о забалансовой деятельности" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает структуру внебалансовых статей банка по условным и возможным требованиям и обязательствам.
6. В Форме отражаются суммы условных требований и суммы условных обязательств в отношении контрагентов-финансовых и контрагентов-нефинансовых организаций (в том числе нерезидентов) в разрезе финансовых инструментов.
7. В строке 4 отражается сумма остатков по сделкам с производными финансовыми инструментами, заключенными с целью хеджирования рисков.
8. В строке 5 отражается сумма остатков по всем остальным производным финансовым инструментам (включая спекулятивные сделки с намерением получить прибыль в результате изменений и колебаний цен).
9. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о расшифровке вкладов и корреспондентских
счетов, размещенных в других банках
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20__ года
Индекс: ФС_РВ
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_____________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Наименование банка, в котором размещены вклады и (или) открыты корреспондентские счета
Страна резидентства
Сумма
(в тысячах тенге)
Размер резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
1
2
3
4
5
Корреспондентские счета в других банках
Итого
Вклады, размещенные в других банках (на одну ночь)
Итого
Краткосрочные вклады, размещенные в других банках (до одного месяца)
Итого
Краткосрочные вклады, размещенные в других банках (до одного года)
Итого
Долгосрочные вклады, размещенные в других банках
Итого
Условные вклады, размещенные в других банках
Итого
Вклад, являющийся обеспечением обязательств банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана"
Итого
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20 _____ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет о расшифровке вкладов и
корреспондентских счетов,
размещенных в других банках"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о расшифровке вкладов и корреспондентских
счетов, размещенных в других банках

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер (бұдан әрі - Түсіндірме) "Баланстан тыс қызмет жөніндегі есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды және ұсынымдық сипатта берілген.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан банктің шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер бойынша баланстан тыс баптар құрылымының мәнін ашады.
6. Нысанда қаржы құралдары бөлігінде контрагенттер – қаржылық ұйымдарға және контрагенттер – қаржылық емес ұйымдарға. қатысты шартты талаптар сомасы және шартты міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
7. 4-жолда тәуекелдерді хеджирлеу мақсатында жасалған туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша қалдықтар сомасы көрсетіледі.
8. 5-жолда барлық қалған туынды қаржы құралдары бойынша (өзгерістер және баға ауықтулары нәтижесінде пайда алуға ниеті бар алыпсатарлық мәмілелерді қоса алғанда) қалдықтар сомасы көрсетіледі.
9. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Басқа банктерде орналастырылған салымдардың және
корреспонденттік шоттардың талдамасы туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "__" __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_РВ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_____________________________
(банктің атауы)
(мың теңге)
Салымдар орналастырылған және (немесе) корреспонденттік шоттар ашылған банктің атауы
Резиденттік елі
Сомасы (мың теңге)
Халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) мөлшері
1
2
3
4
5
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Жиынтығы
Басқа банктерде орналастырылған салымдар (бір түнге)
Жиынтығы
Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді салымдар (бір айға дейін)
Жиынтығы
Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді салымдар (бір жылға дейін)
Жиынтығы
Басқа банктерде орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
Жиынтығы
Басқа банктерде орналастырылған шартты салымдар
Жиынтығы
Банк, ипотекалық ұйым және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы міндеттемелерінің қамтамасыз етуі болып табылатын салым
Жиынтығы
Бірінші басшы (ол жоқ болған кезеңде - оның орнындағы тұлға):
_____________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________ _________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойған күн 20 __ жылғы "__" __________
мөр орны
"Басқа банктерде
орналастырылған
салымдардың және
корреспонденттік
шоттардың талдамасы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру
бойынша түсіндірме
Басқа банктерде орналастырылған салымдардың және
корреспонденттік шоттардың талдамасы туралы есеп
(бұдан әрі – Есеп)

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о расшифровке вкладов и корреспондентских счетов, размещенных в других банках" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения по остаткам денег на сберегательных счетах и корреспондентских счетах, размещенных и открытых в других банках, в разрезе банков.
6. В графе 2 указывается наименование банка, в котором размещен вклад и (или) открыт корреспондентский счет, в графе 3 указывается страна резидентства банка, в котором размещен вклад и (или) открыт корреспондентский счет, в графе 4 отражается сумма текущего остатка по вкладу и (или) корреспондентскому счету на отчетную дату.
7. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_ССЦБ
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
______________________
(наименование банка)
№ п/п
Наименование эмитента
Наименование страны-эмитента
Наименование ценной бумаги
Национальный идентификационный номер или международный идентификационный номер
Количество ценных бумаг (штук)
Номинальная стоимость/покупная стоимость ценной бумаги (в тысячах тенге)
Валюта номинальной стоимости
Всего
в том числе обремененные ценные бумаги
обремененные ценные бумаги, всего
в том числе ценные бумаги, переданные в РЕПО
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан
1.1.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер (бұдан әрі - Түсіндірме) "Басқа банктерде орналастырылған салымдардың және корреспонденттік шоттардың талдамасы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда басқа банктерде орналастырылған және ашылған жинақ шоттар мен корреспонденттік шоттардағы салымдардың қалдықтары бойынша банктер бөлігіндегі мәліметтер көрсетіледі.
6. 2-бағанда салым және (немесе) корреспонденттік шот орналастырылған банктің атауы көрсетіледі, 3-бағанда салым орналастырылған және (немесе) корреспонденттік шот ашылған банктің резиденттік елі көрсетіледі, 4-бағанда есепті күніндегі салым және (немесе) корреспонденттік шот бойынша ағымдағы қалдықтың сомасы көрсетіледі.
7. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_ССЦБ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
____________________________
(банктің атауы)
Эмитенттің атауы
Эмитент елінің атауы
Бағалы қағаздың атауы
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі
Бағалы қағаздардың саны (данасы)
Бағалы қағаздың номиналдық құны/сатып алу құны (мың теңге)
Номиналдық құнның валютасы
Барлығы
оның ішінде ауыртпалық түскен бағалы қағаздар
ауыртпалық түскен бағалы қағаздар,
барлығы
оның ішінде РЕПО-ға берілген бағалы қағаздар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
1.1.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит информацию о структуре портфеля ценных бумаг в разрезе их категорий:
1) ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи;
2) ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
3) ценные бумаги, удерживаемые до погашения.
6. В Форме указываются сведения о вложениях банка в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций, а также прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, отраженных в Отчете об инвестициях банка, а также исламского банка в капитал других юридических лиц.
7. В графе 9 номинальная стоимость заполняется по облигациям, покупная стоимость заполняется по акциям, графа 10 по акциям не заполняется.
8. Размер резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
9. В графе 11 отражается сумма ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи по стоимости приобретения.
10. В графе 16 отражаются ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи и обремененные договорами РЕПО.
11. В графе 17 отражается стоимость приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток по стоимости приобретения.
12. В графе 21 отражаются ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток и обремененные договорами РЕПО.
13. В графе 22 отражается стоимость приобретения ценных бумаг, удерживаемых до погашения по стоимости приобретения.
14. В графе 27 отражаются ценные бумаги, удерживаемые до погашения и обремененные договорами РЕПО.
15. В графе 33 указывается категория ценных бумаг эмитентов - резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. Данная графа не заполняется по ценным бумагам эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер (бұдан әрі - Түсіндірме) "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда бағалы қағаздардың санаты портфелінің құрылымы туралы ақпарат олардың санаттары бөлігінде қамтылған:
1) сатуға қолда бар бағалы қағаздар;
2) пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар;
3) өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар.
6. Нысанда банктің еншілес және қауымдасқан ұйымдарының акцияларына (жарғылық капиталына қатысу үлестеріне) салымдарын, сондай-ақ банктің, сондай-ақ Ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есепте көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарындағы басқа да қатысуды қоспағанда, борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 9-бағанда номиналдық құны облигациялар бойынша толтырылады, сатып алу құны акциялар бойынша толтырылады, 10-баған акциялар бойынша толтырылмайды.
8. Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
9. 11-бағанда сатуға қолда бар бағалы қағаздардың сомасы сатып алу құны бойынша көрсетіледі.
10. 16-бағанда сатуға қолда бар және РЕПО шарттарымен ауыртпалық түскен бағалы қағаздар көрсетіледі.
11. 17-бағанда пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздардың сатып алу құны бойынша сомасы көрсетіледі.
12. 21-бағанда пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін және РЕПО шарттарымен ауыртпалық түскен бағалы қағаздар көрсетіледі.
13. 22-бағанда өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар сатып алу құны бойынша көрсетіледі.
14. 27-бағанда өтелгенге дейін ұсталатын және РЕПО шарттарымен ауыртпалық түскен бағалы қағаздар көрсетіледі.
15. 33-бағанда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резидент эмитенттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Бұл баған Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттерінің бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.

16. В графе 34 указывается рейтинг эмитента ценной бумаги на отчетную дату, присвоенный рейтинговым агентством.
17. В графе 35 указывается рейтинг ценной бумаги на дату приобретения, присвоенный рейтинговым агентством, в графе 36 указывается рейтинг ценной бумаги на отчетную дату, присвоенный рейтинговым агентством.
18. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об инвестициях банка, а также исламского
банка в капитал других юридических лиц
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_ИКДЮ
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
___________________
(наименование банка)
Наименование юридического лица
Покупная стоимость (в тысячах тенге)
Балансовая стоимость
(в тысячах тенге)
Количество акций (штук)
Всего
Начисленное вознаграждение
Размер резервов (провизии), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
1
2
3
4
5
6
7
I
Всего инвестиции в финансовые организации
1
Финансовые организации резиденты Республики Казахстан
1.1
Банки второго уровня

16. 34-бағанда бағалы қағаз эмитентінің рейтингілік агенттік берген есепті күнгі рейтингісі көрсетіледі.
17. 35-бағанда рейтингілік агенттік берген бағалы қағаздың сатып алу күніндегі рейтингісі көрсетіледі, 36-бағанда рейтингілік агенттік берген бағалы қағаздың есепті кезеңдегі рейтингісі көрсетіледі.
18. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2014 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: 20__жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_ИКДЮ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс
күнінен кешіктірмей
нысан
_____________________________
(банктің атауы)
Заңды тұлғаның атауы
Сатып алу құны (мың теңге)
Баланстық құны
(мың теңге)
Акциялардың саны (дана)
Барлығы
Есептелген сыйақы
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
I
Қаржы ұйымдарына инвестициялардың барлығы
1
Қазақстан Республикасының резиденттері – қаржы ұйымдары
1.1
Екінші деңгейдегі банктер

Иные юридические лица – при осуществлении исламским банком банковской деятельности, предусмотренной главой 4-1 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
13.1
13.n
14
Иные юридические лица
14.1
14.n
Всего инвестиций
продолжение таблицы
Соотношение количества акций, принадлежащих банку, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля участия в уставном капитале юридического лица (в процентах)
Отношение балансовой стоимости акций эмитента или доли участия в уставном капитале юридического лица к собственному капиталу банка (в процентах)
Дата приобретения
Долевые финансовые инструменты
Наименование международной фондовой биржи, на которой находятся в свободном обращении акции юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан
8
9
10
11
12
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20 _____ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет об инвестициях банка, а также
исламского банка в капитал других
юридических лиц"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет об инвестициях банка, а также исламского банка
в капитал других юридических лиц
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об инвестициях банка, а также исламского банка в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения о размере инвестиций банка, исламского банка в капитал дочерних и ассоциированных организаций, а также других юридических лиц.

Ислам банкі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңының 4-1-тарауында көзделген қызметті жүзеге асырған кезде – өзге заңды тұлғалар
13.1
13.n
14
Басқа заңды тұлғалар
14.1
14.n
Инвестицияның барлығы
кестенің жалғасы
Банкке тиесілі акцияларды санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегергенде) акцияларының жалпы санына ара қатынасы немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
Эмитенттің акцияларының баланстық құнының немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің банктің меншікті капиталына қатынасы (пайызбен)
Сатып алынған күні
Үлестік қаржы құралдары
Қазақстан Республикасының резидент емес – заңды тұлғаларының акциялары еркін айналыста жүрген халықаралық қор биржасының атауы
8
9
10
11
12
Бірінші басшы (ол болмайтын кезеңде – оның орнындағы тұлға)
___________________________________________ _____________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ____________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы:_______________________________________ _______________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "__" __________
мөр орны
"Банктің, сондай-ақ ислам
банкінің басқа заңды
тұлғалардың капиталына
инвестициялары туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда банктің, ислам банкінің еншілес және қауымдастырылған ұйымдардың, сондай-ақ басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.

6. Все данные Формы представляются по характеру деятельности юридического лица, в капитале которых участвует банк.
7. В графе 3 отражается покупная стоимость акций на дату приобретения.
8. Графу 5 не заполняют исламские банки, осуществляющие деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
9. В графе 9 для расчета отношения балансовой стоимости акций эмитента или доли участия в уставном капитале юридического лица к собственному капиталу банка используется регуляторный собственный капитал, рассчитанный в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924.
10. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о структуре активов и условных обязательств,
а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с
международными стандартами финансовой отчетности
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_КА_МСФО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_____________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Активы
Стандартные
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная/отрицательная корректировка
Дисконтированная стоимость будущих денежных потоков
Справочно: стоимость обеспечения
резервы (провизии)
Всего
из них стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий)
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Вклады (включая корреспондентские счета), в том числе:
1.1
нерезидентов Республики Казахстан
2
Займы:

6. Нысанның барлық деректері капиталында банк қатысатын заңды тұлғаның қызметінің сипаты бойынша ұсыналады.
7. 3-бағанда акцияның сатып алу күнгі сатып алу құны көрсетіледі.
8. 5-бағанды "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңының 4-1-тарауында көзделген қызметті жүзеге асыратын ислам банктері толтырмайды.
9. 9-бағанда эмитент акцияларының баланстық құнының немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің банктің меншікті капиталына қатынасын есептеу үшін, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген "Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына сәйкес есептелген реттелетін меншік капиталы қолданылады.
10. Резервтер (провизиялар) сомасы абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Активтердің және шартты міндеттемелердің, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы туралы есеп
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2014 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" "_______________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_КА_МСФО
Кезеңділігі: ай сайын
Кім ұсынады: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс
күнінен кешіктірмей
Нысан
_____________________________
(банктің атауы)
(мың теңге)
Активтер
Стандартты
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң/теріс түзету
Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Анықтама үшін: қамтамасыз етудің құны
Резервтер (провизиялар)
Барлығы
оның ішінде резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын қамтамасыз етудің құны
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Салымдар (корреспонденттік шоттарды қоса алғанда), оның ішінде:
1.2
Қазақстан Республикасының резидент еместері
2
Берілетін қарыздар:

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о структуре активов и условных обязательств, а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит информацию об активах и условных обязательствах банка, подлежащих классификации в разрезе признака резидентства.
6. Классификационная категория активов и условных обязательств определяется в соответствии с Таблицей 1 Пояснения, в зависимости от фактически сформированных резервов (провизий) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Таблица 1. Определение классификационной категории актива, условного обязательства
Уровень сформированных резервов (провизий)
по требованиям международных стандартов
финансовой отчетности, в %
Классификационная категория
0 %
Стандартный
0,01 % - 5 %
Сомнительный 1 категории
5,01 % - 10 %
Сомнительный 2 категории
10,01 % - 20 %
Сомнительный 3 категории
20,01 % - 25 %
Сомнительный 4 категории
25,01 % - 50 %
Сомнительный 5 категории
50,01 % - 100 %
Безнадежный
7. Уровень сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности рассчитывается от балансовой стоимости актива, условного обязательства по данным бухгалтерского учета увеличенной на сумму провизий резервов (провизий).
8. В строке 2 сумма в каждой графе равна сумме соответствующей графы в строках 2.1, 2.2, 2.3 и 2.4.
9. В строках 2.2.1.1, 2.2.2.1, 2.4.1.1 указываются займы, выданные на приобретение и строительство недвижимости, которая будет использоваться в коммерческих целях.
10. В строках 2.2.1.2, 2.2.2.2, 2.4.1.2 указываются займы, выданные на приобретение и строительство недвижимости, предназначенной непосредственно для жилья.
11. В строках 2.3.1.1, 2.3.2.1 отражаются займы, выданные физическим лицам для хозяйственных, семейных и прочих личных нужд. Сюда включаются кредитные карточки или любой другой тип кредита в форме открытого лимита для потребительских целей. Потребительские цели включают в себя: покупку автотранспорта (бытовой техники или мебели), ремонт или перестройка жилья заемщика (без обеспечения недвижимостью), расходы на образование, медицинские расходы, налоги, поездки на отдых, овердрафты по сберегательным счетам.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Активтердің және шартты міндеттемелердің, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы жөніндегі мәліметтер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда резиденттілік белгісі бөлігінде жіктеуге жататын банктің активтері мен шартты міндеттемелері туралы ақпарат бар.
6. Активтердің және шартты міндеттемелердің жіктелген санаты халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтерге (провизияларға) байланысты Түсіндірмелердің 1-кестесіне сәйкес айқындалады.
1-кесте. Активтің, шартты міндеттеменің жіктеу санатын анықтау
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) деңгейі, %-бен
Жіктелген санат
0 %
Стандартты
0,01 % - 5 %
1 санаттағы күмәнді
5,01 % - 10 %
2 санаттағы күмәнді
10,01 % - 20 %
3 санаттағы күмәнді
20,01 % - 25 %
4 санаттағы күмәнді
25,01 % - 50 %
5 санаттағы күмәнді
50,01 % - 100 %
Үмітсіз
7. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) деңгейі резервтердің провизияларының (провизиялардың) сомасына ұлғайған бухгалтерлік есептің деректері бойынша активтің, шартты міндеттеменің баланстық құнынан есептелінеді.
8. 2-жолда әрбір бағандағы сома 2.1, 2.2, 2.3 және 2.4-жолдардағы тиісті бағандарындағы сомағы тең болады.
9. 2.2.1.1, 2.2.2.1, 2.4.1.1-жолдарда коммерциялық мақсатта қолданылатын жылжымайтын мүліктерді сатып алуға және құрылысына берілген қарыздар көрсетіледі.
10. 2.2.1.2, 2.2.2.2, 2.4.1.2-жолдарда тікелей тұрғын үйге арналған жылжымайтын мүлікті сатып алуға және құрылысына берілген қарыздар көрсетіледі.
11. 2.3.1.1, 2.3.2.1-жолдарда жеке тұлғаларға шаруашылық, отбасылық және басқа да жеке қажеттіліктер үшін берілген қарыздар көрсетіледі. Бұған кредиттік карточкалар немесе тұтынушылық мақсат үшін ашық лимит нысанындағы кез келген басқа түрдегі кредит кіреді. Тұтынушылық мақсатқа: автокөлік (тұрмыстық техника немесе жиһаз) сатып алу, қарыз алушының тұрғын үйін жөндеу немесе қайта салу (жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз етусіз), білімге шығыстар, медициналық шығыстар, салықтар, демалысқа барулар, депозиттік шоттар бойынша овердрафттар кіреді.

12. В случае, когда займы выданы индивидуальным предпринимателям на собственные цели, а также, если займы выданы адвокатам и нотариусам (без образования юридического лица) данные по ссудной и просроченной задолженности по займам отражаются в строке 2.3.
13. В строке 2.4 отражаются займы, выданные субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан. В строке 2.4.2 указываются займы, выданные индивидуальным предпринимателям для осуществления предпринимательской деятельности.
14. В строке 3 отражаются займы, включенные в портфель однородных займов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
15. В графах 3, 11, 19, 27, 35, 43, 51 и 59 отражается сумма начисленного, но не полученного вознаграждения по основному долгу.
16. В графах 5, 13, 21, 29, 37, 45, 53 и 61 отражается дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков определяется по формуле:
, где
PV – приведенная стоимость будущих денежных потоков;
CF – предполагаемые потоки денег;
r – первоначальная эффективная ставка процента для индивидуальных активов и ставка, представляющая собой приближенную оценку первоначальной эффективной ставки процента для однородных активов;
t – количество лет.
17. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков рассчитывается по индивидуальным займам, не входящим в портфель однородных займов.
18. В графах 6, 14, 22, 30, 38, 46, 54 и 62 отражается рыночная стоимость обеспечения.
19. В графах 7, 15, 23, 31, 39, 47, 55 и 63 отражается приведенная стоимость обеспечения, используемая при расчете размера резерва (провизии), то есть стоимость с применением дисконтов, рассчитанных на основании статистических данных с учетом срока реализации.
20. В графах 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56 и 64 отражается сумма резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
21. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
22. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о стандартных и классифицированных активах и
условных обязательствах
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_КА
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Активы
Стандартные
Резервы (провизии)
Всего
из них в иностранной валюте
1
2
3
1
Вклады (включая корреспондентские счета), в том числе:
1.1
у нерезидентов Республики Казахстан
2
Займы:

12. Дара кәсіпкерлерге жеке мақсаттарына қарыздар берілген, сондай-ақ қарыздар адвокаттар мен нотариустарға (заңды тұлға құрамай-ақ) берілген жағдайда, қарыздар бойынша несие және мерзімі өткен берешек бойынша деректер 2.3-жолда көрсетіледі.
13. 2.4-бағанда Қазақстан Республикасының резиденттеріне – шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар көрінеді. 2.4.2-бағанда кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін дара кәсіпкерлерге берілген қарыздар көрсетіледі.
14. 3-жолда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес біртекті қарыз портфеліне енгізілген қарыздар көрсетіледі.
15. 3, 11, 19, 27, 35, 43, 51 және 59-бағандарда есептелген, алайда негізгі борыш бойынша алынбаған сыйақы көрсетіледі.
16. 5, 13, 21, 29, 37, 45, 53 және 61-бағандарда болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны көрсетіледі. Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны мына формула бойынша анықталады:
– болашақ ақша ағындарының келтірілген құны;
CF – болжамды ақша ағыны;
r – дара активтер үшін пайыздың бастапқы тиімді мөлшерлемесі және бір текті активтер үшін пайыздың бастапқы тиімді мөлшерлемесін жуық бағасын білдіретін мөлшерлеме;
t – жыл саны.
17. Есеп айырысу болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны біртекті қарыз портфельдеріне кірмейтін дара қарыздар бойынша есептеледі.
18. 6, 14, 22, 30, 38, 46, 54 және 62-бағандар қамтамасыз етудің нарықтық құны көрінеді.
19. 7, 15, 23, 31, 39, 47, 55 және 63-бағандарда резерв (провизия) мөлшерін есептеу кезінде қолданылатын қамтамасыз етудің келтірілген құны, яғни іске асыру мерзімін ескере отырып статистика негізінде есептелген дисконттарды қолданғандағы құны көрінеді.
20. 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56 және 64-бағандарда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) сомасы көрінеді.
21. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрінеді.
22. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Стандартты және жіктелген активтер және шартты міндеттемелер туралы есеп
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2014 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" "_________________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_КА
Кезеңділігі: ай сайын
Кім ұсынады: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс
күнінен кешіктірмей
Нысан
____________________________
(банктің атауы)
(мың теңге)
Активтер
Стандартты
Резервтер (провизиялар)
Барлығы
Оның ішінде шетел валютасында
1
2
3
1
Салымдар (корреспонденттік шоттарды қоса алғанда), оның ішінде:
1.1
Қазақстан Республикасының резидент еместерінде
2
Қарыздар:

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о стандартных и классифицированных активах и условных обязательствах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит информацию об активах и условных обязательствах банка, подлежащих классификации в тенге и иностранной валюте, в том числе в разрезе признака резидентства.
6. В Форме отражается остаток основного долга активов, включая активы, вынесенные на счета просроченной задолженности (за исключением просроченной задолженности по начисленному вознаграждению).
7. В графах 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21 и 24 отражается сумма резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, по активам, указанным в графах 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19 и 22, отнесенным к классификационной категории в соответствии с пунктом 11 Пояснения. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
8. В строке 3 справочно отражаются займы, включенные в портфель однородных займов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
9. В случае, если остаток основного долга по займу, входящему в портфель однородных займов, составляет на дату оценки риска более 100 000 000 (сто миллионов) тенге или эквивалент данной суммы в иностранной валюте, то классификационная категория данного займа дополнительно определяется на индивидуальной основе в соответствии с пунктом 11 Пояснения и отражается в строке 4.
10. В целях заполнения отчетности применяется следующий порядок классификации активов и условных обязательств.
Классификации подлежат активы - требования ко всем физическим и юридическим лицам, в том числе к банкам, а также условные обязательства, за исключением требований к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан и расчетов по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
Не подлежат классификации условные обязательства, принятые банком за клиента в пользу третьих лиц и несущие кредитные риски клиента, вытекающие из условий договора, по которым имеется 100 процентное покрытие в виде денег, отраженных на соответствующих счетах бухгалтерского учета банка.
Активы и условные обязательства подразделяются на стандартные и классифицированные.
Классифицированный актив представляет собой актив, по которому требование не исполняется в соответствии с условиями договора либо имеются признаки, что требование по нему будет исполнено не в полном объеме или не будет исполнено вообще.
Классифицированное условное обязательство представляет собой условное обязательство, по которому имеется вероятность исполнения банком своих обязательств.
Актив и условное обязательство, не относящиеся к классифицированным, являются стандартными.
Классифицированные активы и условные обязательства подразделяются на следующие категории:

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Стандартты және жіктелген активтер мен шартты міндеттемелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда банктің теңгедегі және шетел валютасындағы жіктелуге жататын активтері мен шартты міндеттемелері туралы ақпарат, оның ішінде резиденттік белгісі бойынша ақпарат қамтылады.
6. Нысанда мерзімі өткен берешек шоттарына шығарылған активтерді (есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті қоспағанда) қоса алғанда, активтердің негізгі борышы бойынша қалдығы көрсетіледі.
7. 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21 және 24-бағандарында, Түсіндірменің 11-тармағына сәйкес жіктеу санатына жатқызылған, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19 және 22-бағандарында көрсетілген активтер бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасы көрсетіледі. Резервтер (провизиялар) сомасы абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
8. 3-жолда анықтамалық түрде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес біртекті қарыздар портфеліне енгізілген қарыздар көрсетіледі.
9. Егер біртекті қарыздар портфеліне кіретін қарыз бойынша негізгі борыштың қалдығы тәуекелдерді бағалау күніне 100 000 000 (бір жүз миллион) теңгеден артық немесе осы соманың шетел валютасындағы баламасын құрайтын болса, осы қарыздың жіктеу санаты қосымша Түсіндірмелердің 11-тармағына сәйкес жеке негізде айқындалады және 4-жолда көрсетіледі.
10. Есептілікті толтыру мақсатында активтер мен шартты міндеттемелерді жіктеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Жіктеуге активтер – барлық жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде банктерге қойылатын талаптар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптарды және салықтар мен бюджетке төленетін міндетті басқа да төлемдер бойынша есеп айырысуды қоспағанда, шартты міндеттемелер жатады.
Банк клиент үшін үшінші тұлғалардың пайдасына қабылдаған және клиентті тәуекелдерге апаратын, шарт талаптарынан туындайтын, банктің бухгалтерлік есебінің тиісті шоттарында көрсетілген ақша түрінде 100 пайыздық өтеуі бар шартты міндеттемелер жіктеуге жатпайды.
Активтер мен шартты міндеттемелер стандартты және жіктелген болып бөлінеді.
Жіктелген актив шарт талаптарына сәйкес талабы орындалмайтын не ол бойынша талап толық көлемде орындалмайтын немесе мүлдем орындалмайтын белгісі бар активті білдіреді.
Жіктелген шартты міндеттеме банктің өз міндеттемесін орындауы ықтималы бар шартты міндеттемені білдіреді.
Жіктелгендерге жатпайтын актив пен шартты міндеттеме стандартты болып табылады.
Жіктелген активтер мен шартты міндеттемелер мынадай санаттарға бөлінеді:

1) сомнительные;
2) безнадежные.
Классификация требования к банкам, требования по займам, выданным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, юридическим и физическим лицам, секьюритизированных активов, по которым у банка не имеется письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации, дебиторской задолженности и условных обязательств осуществляется в соответствии с пунктом 11 Пояснения.
Классификация займов, включенных в портфель однородных займов, инвестиций (вложений) банка в акции (доли участия в уставном капитале) юридического лица и ценных бумаг, находящихся в портфеле банка осуществляется в соответствии с требованиями, установленными в Таблице 3 пункта 12 Пояснения.
В случае если банк имеет несколько требований к одному и тому же лицу (включая заем, дебиторскую задолженность, условные обязательства) то такие требования классифицируются в соответствии с классификационной категорией худшего качества по одному из требований к этому лицу.
Если классифицируемый актив, условное обязательство занимает промежуточное положение между двумя классификационными категориями то данный актив, условное обязательство следует относить к более низкой категории.
11. Определение классификационной категории в зависимости от уровня риска по требованиям к банкам, требованиям по займам, выданным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, юридическим и физическим лицам, секьюритизированным активам, по которым у банка не имеется письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации, дебиторской задолженности и условных обязательств осуществляется в соответствии с Таблицей 1 Пояснения.
Определение уровня риска по требованиям к банкам, требованиям по займам, выданным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, юридическим и физическим лицам, секьюритизированным активам, по которым у банка не имеется письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации, дебиторской задолженности и условных обязательств осуществляется в соответствии с Таблицей 2 Пояснения.
Критерии для оценки финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) установлены Таблицами 2-1, 2-2, 2-3 Пояснения.
Таблица 1. Классификационная категория по требованиям к банкам, требованиям по займам, выданным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, юридическим и физическим лицам, секьюритизированным активам, по которым у банка не имеется письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации, дебиторской задолженности и условных обязательств
Количество баллов, для определения рейтинга актива (условного обязательства)
Классификационная категория
до 1 (включительно)
Стандартный

1) күмәнді;
2) үмітсіз.
Банктерге қойылатын талапты, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, заңды және жеке тұлғаларға берілген қарыздар бойынша, банкте уәкілетті органның секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануға жазбаша растауы жоқ секьюритиленген активтер бойынша талапты, дебиторлық берешекті және шартты міндеттемелерді жіктеу Түсіндірмелердің 11-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Біртекті қарыздар портфеліне енгізілген қарыздарды, заңды тұлғаның акцияларына (жарғылық капиталына қатысу үлесіне) банк инвестицияларын (салымдарын) және банктің портфеліндегі бағалы қағаздарды жіктеу Түсіндірменің 12-тармағының 3-кестесінде белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Егер банктің сол бір тұлғаға бірнеше талабы (қарызды, дебиторлық берешекті, шартты міндеттемелерді қоса алғанда) болса, онда осындай талаптар осы тұлғаға қойылатын талаптардың бірі бойынша ең төменгі сападағы жіктеу санатына сәйкес жіктеледі.
Егер жіктелетін актив, шартты міндеттеме екі жіктеу санатының арасында болса, онда осы актив, шартты міндеттеме төменгі санатқа жатқызылуы тиіс.
11. Банктерге қойылатын талаптар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, заңды және жеке тұлғаларға берілген қарыздар, банкте уәкілетті органның секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануға жазбаша растауы жоқ секьюритиленген активтер бойынша талаптар, дебиторлық берешек және шартты міндеттемелер бойынша тәуекел деңгейіне қарай жіктеу санатын айқындау Түсіндірмелердің 1-кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Банктерге қойылатын талаптар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, заңды және жеке тұлғаларға берілген қарыздар, банкте уәкілетті органның секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануға жазбаша растауы жоқ секьюритиленген активтер бойынша талаптар, дебиторлық берешек және шартты міндеттемелер бойынша тәуекел деңгейін айқындау Түсіндірменің 2-кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалау критерийлері Түсіндірменің 2-1, 2-2, 2-3-кестелерінде белгіленген.
1-кесте. Банктерге қойылатын талаптар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, заңды және жеке тұлғаларға берілген қарыздар, банкте уәкілетті органның секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануға жазбаша растауы жоқ секьюритиленген активтер бойынша талаптар, дебиторлық берешек және шартты міндеттемелер бойынша жіктеу санаты.
Активтің (шартты міндеттеменің) рейтингісін анықтау үшін баллдар саны
Жіктеу санаты
1-ге дейін (қоса алғанда)
Стандартты

1) стабильное
Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций имеет устойчивое финансовое состояние, имеет стабильную репутацию на финансовых рынках. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций имеет сводный доступ к источникам фондирования. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций самостоятельно способен (способна) преодолеть какое-либо неблагоприятное влияние внутренних и внешних факторов, включая колебания на рынке. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций не участвует в судебных процессах, которые могут отрицательно повлиять на капитализацию банка. Способы управления риском, используемые банком/небанковской организацией, соответствуют и являются адекватными в отношении объемов, сложности и типам рисков, присущим деятельности банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций платежеспособен (платежеспособна); выполняет в течение 12 последовательных месяцев все установленные уполномоченным органом пруденциальные нормативы, качество активов и условных обязательств находится на достаточном уровне.
благоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой.
значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой, в пределах общепринятых норм.
2) удовлетворительное
Финансовое состояние банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций в большинстве случаев устойчиво. У банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций имеется доступ к источникам фондирования. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций в большинстве случаев способен (способна) самостоятельно преодолеть какое-либо неблагоприятное влияние внутренних и внешних факторов, включая колебания на рынке. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций не участвует в судебных процессах, которые могут повлиять на капитализацию банка. Способы управления риском, используемые банком/небанковской организацией, соответствуют и являются адекватными в отношении объемов, сложности и типам рисков, присущим деятельности банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций имеет некоторые недостатки, но они не являются слишком серьезными, и руководство банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций способно их устранить. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций платежеспособен (платежеспособна); выполняет в течение 12 последовательных месяцев все установленные уполномоченным органом пруденциальные нормативы, качество активов и условных обязательств находится на достаточном уровне.
Большинство коэффициентов находятся на достаточном уровне, рассчитанных в соответствии с Методикой.
Большинство коэффициентов находятся на достаточном уровне, рассчитанных в соответствии с Методикой.

1) тұрақты
Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қаржылық ахуалы орнықты, қаржы нарықтарында тұрақты беделі бар. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым қорландыру көздеріне еркін қол жеткізе алады. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым нарықтағы құбылмалылықты қоса алғанда, ішкі және сыртқы факторлардың қандай болса да жағымсыз әсерін дербес еңсеруге қабілетті. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым банктің капиталдануына кері әсерін тигізетін сот процесстеріне қатыспайды. Банк – банктік емес ұйым пайдаланатын тәуекелді басқару тәсілдері банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қызметіне тән тәуекелдердің көлеміне, күрделілігіне және түрлеріне қатысты барабар болып табылады және сәйкес келеді. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеуге қабілетті; жүйелі 12 айдың ішінде уәкілетті орган белгілеген барлық пруденциялық нормативтерді орындайды, активтердің және шартты міндеттемелердің сапасы жеткілікті деңгейде.
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәндері жағымды;
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәндері жалпы қабылданған нормалар шегінде;
2) қанағаттанарлық
Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қаржылық ахуалы көптеген жағдайларда орнықты. Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қорландыру көздеріне қол жетімділігі бар. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым көптеген жағдайда нарықтағы құбылмалылықты қоса алғанда, ішкі және сыртқы факторлардың қандай болса да жағымсыз әсерін дербес еңсеруге қабілетті. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым банктің капиталдануына кері әсерін тигізетін сот процесстеріне қатыспайды. Банк – банктік емес ұйым пайдаланатын тәуекелді басқару тәсілдері банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қызметіне тән тәуекелдердің көлеміне, күрделілігіне және түрлеріне қатысты барабар болып табылады және сәйкес келеді. Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кейбір кемшіліктері болады, бірақ олар соншалықты маңызды емес және банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшылығы оларды жоюға қабілетті. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеуге қабілетті; жүйелі 12 айдың ішінде уәкілетті орган белгілеген барлық пруденциялық нормативтерді орындайды, активтердің және шартты міндеттемелердің сапасы жеткілікті деңгейде.
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің көбі жеткілікті деңгейде.
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің көбі жеткілікті деңгейде.

3) неудовлетворительное
Финансовое состояние банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций нестабильно. У банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций имеется нерегулярный доступ к источникам фондирования. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций в большинстве случаев самостоятельно не способен (способна) преодолеть какое-либо неблагоприятное влияние внутренних и внешних факторов, включая колебания на рынке. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций участвует в судебных процессах, которые могут повлиять на капитализацию банка. Способы управления риском, используемые банком/небанковской организацией, не являются адекватными в отношении объемов, сложности и типам рисков, присущим деятельности банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций имеет недостатки, которые банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций не способна самостоятельно их устранить. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций не всегда платежеспособен (платежеспособна); в течение 12 последовательных месяцев периодически нарушает установленные уполномоченным органом пруденциальные нормативы, наблюдается ухудшение качества активов и условных обязательств.
неблагоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой.
неблагоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой.
4) нестабильное
Финансовое состояние банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций нестабильно. У банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций имеется нерегулярный доступ к источникам фондирования. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций самостоятельно не способен (способна) преодолеть какое-либо неблагоприятное влияние внутренних и внешних факторов, включая колебания на рынке. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций участвует в судебных процессах, которые могут повлиять на капитализацию банка. Способы управления риском, используемые банком/небанковской организацией, не являются адекватными в отношении объемов, сложности и типам рисков, присущим деятельности банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций имеет недостатки, которые банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций не способен (способна) самостоятельно их устранить. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций не платежеспособен (платежеспособна); в течение 12 последовательных месяцев периодически нарушает установленные уполномоченным органом пруденциальные нормативы, наблюдается резкое ухудшение качества активов и условных обязательств.
неблагоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой.
неблагоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой.

3) қанағаттанарлықсыз
Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қаржылық ахуалы тұрақсыз. Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қорландыру көздеріне қол жетімділігі жүйелі емес. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым көптеген жағдайда нарықтағы құбылмалылықты қоса алғанда, ішкі және сыртқы факторлардың қандай болса да жағымсыз әсерін дербес еңсеруге қабілетсіз. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым банктің капиталдануына әсерін тигізетін сот процесстеріне қатысады. Банк – банктік емес ұйым пайдаланатын тәуекелді басқару тәсілдері банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қызметіне тән тәуекелдердің көлеміне, күрделілігіне және түрлеріне қатысты барабар болып табылмайды. Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кейбір кемшіліктері болады, оларды банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым дербес жоюға қабілетсіз. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеуге қабілетті бола бермейді; жүйелі 12 айдың ішінде уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді әлсін-әлсін бұзады, активтердің және шартты міндеттемелердің сапасының нашарлауы байқалады.
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәндері жағымсыз.
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәндері жағымсыз.
4) тұрақсыз
Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қаржылық ахуалы тұрақсыз. Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қорландыру көздеріне қол жетімділігі жүйелі емес. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым нарықтағы құбылмалылықты қоса алғанда, ішкі және сыртқы факторлардың қандай болса да жағымсыз әсерін дербес еңсеруге қабілетсіз. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым банктің капиталдануына әсерін тигізетін сот процесстеріне қатысады. Банк – банктік емес ұйым пайдаланатын тәуекелді басқару тәсілдері банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қызметіне тән тәуекелдердің көлеміне, күрделілігіне және түрлеріне қатысты барабар болып табылмайды. Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кемшіліктері бар, оларды банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым дербес жоюға қабілетсіз. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеуге қабілетсіз; жүйелі 12 айдың ішінде уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді әлсін-әлсін бұзады, активтердің және шартты міндеттемелердің сапасының күрт нашарлауы байқалады.
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәндері жағымсыз.
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәндері жағымсыз.

5) критическое
Финансовое состояние банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций в течение 12 последовательных месяцев ухудшается и/или банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций находится в режиме консервации/процессе реструктуризации или ликвидации. У банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций не имеет доступ к источникам фондирования. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций самостоятельно не способен (способна) преодолеть какое-либо неблагоприятное влияние внутренних и внешних факторов, включая колебания на рынке. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций участвует в судебных процессах, которые могут повлиять на капитализацию банка. Способы управления риском, используемые банком/небанковской организацией, не являются адекватными в отношении объемов, сложности и типам рисков, присущим деятельности банка/организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Банк/организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций не платежеспособен (платежеспособна); в течение 12 последовательных месяцев регулярно нарушает установленные уполномоченным органом пруденциальные нормативы, наблюдается ухудшение качества активов и условных обязательств.
отрицательные значения коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой.
отрицательные значения коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой.
Таблица 2-2. Критерии для оценки финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) - юридического лица, физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность
Оценка финансового состояния
заемщика (должника, созаемщика) - юридического лица, физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность
заемщика (должника, созаемщика) при классификации инвестиционных займов и связанные с ними условных обязательств
1) стабильное
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) устойчивое; заемщик (должник, созаемщик) платежеспособен; денежные потоки позволяют обслуживать долг; положительные рыночные условия развития бизнеса, имеет хорошую конкурентную позицию на рынке; свободный доступ к ресурсам и рынку капитала, нет зависимости от ограниченного количества поставщиков, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) в течение срока действия договора; возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с банком по своему обязательству не вызывает сомнений; по срокам активы и обязательства заемщика (должника, созаемщика) соизмеримы; заемщик (должник, созаемщик) имеет положительную кредитную историю:
благоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой;
значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой, в пределах общепринятых норм;

5) өте қиын
Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қаржылық ахуалы жүйелі 12 айдың ішінде нашарлады және/немесе банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым консервациялау режимін/ қайта құрылымдау немесе тарату процесін өтуде. Банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қорландыру көздеріне қол жетімділігі жоқ. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым нарықтағы құбылмалылықты қоса алғанда, ішкі және сыртқы факторлардың қандай болса да жағымсыз әсерін дербес еңсеруге қабілетсіз. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым банктің капиталдануына әсерін тигізетін сот процесстеріне қатысады. Банк – банктік емес ұйым пайдаланатын тәуекелді басқару тәсілдері банктің/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қызметіне тән тәуекелдердің көлеміне, күрделілігіне және түрлеріне қатысты барабар болып табылмайды. Банк/банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеуге қабілетсіз; жүйелі 12 айдың ішінде уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді үнемі бұзады, активтердің және шартты міндеттемелердің сапасының нашарлауы байқалады.
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәндері теріс.
Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәндері теріс.
2-2-кесте. Қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) – заңды тұлғаның, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғаның қаржылық ахуалын бағалауға арналған критерийлер
Қаржылық ахуалдың бағасы
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) – заңды тұлға, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) инвестициялық қарыздарды және олармен байланысты шартты міндеттемелерді жіктеу кезінде
1) тұрақты
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалы орнықты; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) төлеуге қабілетті; ақша ағындары борышқа қызмет көрсетуге мүмкіндік береді; нарықтық жағдайлар бизнесінің дамуына қолайлы, нарықтағы бәсекелестік позициялары жақсы; ресурстарға және капитал нарығында еркін қол жеткізе алады, жеткізушілердің шектеулі санына тәуелді емес, шарттың қолданыста болу мерзімі ішінде қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын айтарлықтай нашарлауына әкелетін сыртқы және ішкі факторлар анықталмаған; қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) өз міндеттемесі бойынша банкпен есеп айырысу мүмкіндігі күмән туғызбайды; қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) активтері мен міндеттемелерін мерзімдері бойынша салыстыруға келеді; қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) жағымды кредиттік тарихы бар:
әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәні жағымды;
әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәндері жалпы қабылданған нормалар шегінде;

2) удовлетворительное
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки его на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой; в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, потоки позволяют покрыть основную часть долга; заемщиком (должником, созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния; присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (должника, созаемщика); возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с банком по своему обязательству не вызывает сомнений, в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам:
наблюдается снижение уровня доходов
уровень доходов, платежеспособности, убытков с начала кредитования, находятся на уровне, предусмотренном бизнес-планом должника;
3) неудовлетворительное
существует определенная вероятность, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с банком по своим обязательствам ввиду наличия одного из следующих факторов:
имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика); рост убытков в динамике за предшествующий период составляет не менее двенадцати месяцев; неблагоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Методикой, низкий уровень платежеспособности, высокая зависимость от заемных средств; снижение рыночной доли, нет уверенности в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния; предоставление заемщику (должнику, созаемщику) займа в целях погашения ранее предоставленного займа, в связи с ухудшением финансового состояния заемщика (должника, созаемщика);
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки ее на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой; уровень доходов, платежеспособности и убытков с начала кредитования имеет незначительное, неблагоприятное отклонение от уровня, предусмотренного бизнес-планом должника; в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, при этом потоки позволяют покрыть основную часть долга; заемщиком (должником, созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния; присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (должника, созаемщика); возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с банком по своему обязательству не вызывает сомнений в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам;
заемщик (должник, созаемщик) имеют просроченное обязательство и (или) долги, списанные в убыток (просроченная задолженность по займам в других банках, подтвержденная справкой из кредитного бюро, а также платежные документы, не оплаченные в срок в данном банке (картотека № 2).
имеется одна пролонгация за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;

2) қанағаттанарлық
осы санаттағы қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалы "тұрақты" санатының сипаттамасына жақын, бірақ оны осы деңгейде ұзақ уақыт бойы ұстап тұру ықтималы төмен; динамикада ақша ағындарының шамалы азайғаны байқалады, ағындар борыштың негізгі бөлігін өтеуге мүмкіндік береді; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өзінің қаржылық ахуалын жақсарту үшін шаралар қабылдайды; тауарлар мен қызметтерді жеткізушілердің және қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) өнімін тұтынушылардың шоғырлануы тәуекелдері мейілінше аз; қосымша ресурстарға қол жеткізу мүмкіндігінің болуына байланысты қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) банкпен өз міндеттемесі бойынша есептесу мүмкіндігі күмән туғызбайды.
кірістер деңгейінің төмендеуі байқалады;
кредит берудің басынан бастап кірістерінің, төлем қабілеттілігінің, шығындарының деңгейі борышкердің бизнес- жоспарында көзделген деңгейде;
3) қанағаттанарлықсыз
мына факторлардың бірінің болуына байланысты қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) өз міндеттемелері бойынша банкпен есептесе алмауы ықтималы бар:
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалының қалыпты және елеулі нашарлауының белгілері бар; өткен кезеңдегі шығындарының динамикадағы өсуі кем дегенде он екі ай құрайды; Әдістемеге сәйкес есептелген коэффициенттердің мәні жағымсыз, төлем қабілеттілік деңгейі төмен; қарыз қаражатына тәуелділігі жоғары; нарықтық үлесі төмендейді, қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) қаржылық ахуалын
тұрақтандыру үшін қабылдайтын шараларының тиімділігі сенімсіздік туғызады; қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалының нашарлауына байланысты бұрын берілген қарызды өтеу мақсатында қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) қарыз беру;
осы санаттағы қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалы "тұрақты" санатының сипаттамасына жақын, бірақ оны осы деңгейде ұзақ уақыт бойы ұстап тұру ықтималы төмен; кредит берудің басынан бастап кірістері, төлем қабілеттілігі және шығындары деңгейінің борышкердің бизнес-жоспарында көзделген деңгейден шамалы жағымсыз ауытқуы бар; динамикада ақша ағындарының шамалы азаюы байқалады, бұл ретте ағындар борыштың негізгі бөлігін өтеуге мүмкіндік береді; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өзінің қаржылық ахуалын жақсарту үшін шаралар қабылдайды; тауарлар мен қызметтерді жеткізушілердің және қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) өнімін тұтынушылардың шоғырлануының ең төменгі тәуекелі бар;
қосымша ресурстарға қол жеткізу мүмкіндігінің болуына байланысты қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) банкпен өз міндеттемесі бойынша есеп айырысу мүмкіндігі күмән туғызбайды;
қарыз алушыда (борышкерде, тең қарыз алушыда) мерзімі өткен міндеттемесі және (немесе) шығынға жазылған борыштары (кредиттік бюроның анықтамасымен расталған басқа банктерден алынған қарыздары бойынша мерзімі өткен берешегі, сондай-ақ, осы банкте мерзімінде төленбеген төлем құжаттары (№ 2 картотека) бар.
қоса алғанда тоқсанына бір ретке дейін (және одан жиі) өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына (қоса алғанда) бір ретке дейін өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп жылда бір рет өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде бір мерзімін ұзарту бар;

4) нестабильное
финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории отличается от характеристики "неудовлетворительного" одним из следующих факторов:
у заемщика (должника, созаемщика) нарушены все показатели, определенные Методикой; заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок не более 1 года
существует определенная вероятность, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с банком по своим обязательствам ввиду наличия одного из следующих факторов:
имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика); уровень доходов, платежеспособности и убытков с начала кредитования имеют значительные неблагоприятные отклонения от уровня, предусмотренного бизнес-планом должника, и могут повлиять на реализацию бизнес-плана; снижение рыночной доли; нет уверенности в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния; заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок не более 1 года
заемщик (должник, созаемщик) имеют просроченное обязательство и (или) долги, списанные в убыток (просроченная задолженность по займам в других банках, подтвержденная справкой из кредитного бюро, а также платежные документы, не оплаченные в срок в данном банке (картотека № 2).
имеются две пролонгации за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;
5) критическое
заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с банком по своим обязательствам ввиду наличия одного из следующих факторов:
заемщик (должник, созаемщик) не осуществляет деятельность, отсутствуют обороты денежных средств по его текущим банковским счетам и в кассе, отражающие результаты его деятельности (за исключением оборотов, связанных с использованием заемных средств и финансовой помощи); в показателях финансовой (в том числе управленческой) отчетности заемщика (должника, созаемщика) имеются значительные расхождения и (или) в заключении по анализу финансового состояния заемщика (должника, созаемщика), составленным уполномоченным подразделением банка в соответствии с Методикой, имеются значительные расхождения с финансовой (в том числе управленческой) отчетностью заемщика (должника, созаемщика) и в целом достоверность оценки финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) и используемые для ее расчета показатели вызывают сомнение, отсутствует документация по кредитному мониторингу в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года № 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4602 (далее – постановление № 49);
постоянное ухудшение финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) достигло критического уровня:
отсутствует кредитное досье у заемщика (должника, созаемщика);
заемщик (должник, созаемщик) неплатежеспособен; заемщик (должник, созаемщик) признан банкротом; заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок более 1 года; заемщик (должник, созаемщик) имеют форс-мажорные обстоятельства, нанесшие ему материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность, потеря рыночных позиций; имеются три и более пролонгации за весь срок кредитования.
Дополнительные условия

4) тұрақсыз
осы санаттағы қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалы "қанағаттанарлықсыз" санатының сипаттамасынан мынадай факторлардың бірімен ерекшеленеді:
қарыз алушы (борышкердің, тең қарыз алушының) Әдістемеде белгіленген барлық көрсеткіштерді бұзған; қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) 1 жылдан аспайтын мерзімге санация жарияланған
мына факторлардың бірінің болуы салдарынан қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) өз міндеттемелері бойынша банкпен есептесе алмау ықтималы бар:
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалының қалыпты және елеулі нашарлауы белгілері бар; кредит берудің басынан бастап кірістері, төлем қабілеттілігі және шығындары деңгейінің борышкердің бизнес-жоспарында көзделген деңгейінен елеулі, жағымсыз ауытқулары бар және бизнес-жоспардың іске асырылуына әсерін тигізуі мүмкін; нарықтық үлесі төмендейді, қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) қаржылық ахуалын тұрақтандыру үшін қабылдайтын шараларының тиімділігі сенімсіздік туғызады; қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) 1 жылдан аспайтын мерзімге санация жарияланған
қарыз алушыда (борышкерде, тең қарыз алушыда) мерзімі өткен міндеттемесі және (немесе) шығынға жазылған борыштары (кредиттік бюроның анықтамасымен расталған басқа банктерден алынған қарыздары бойынша мерзімі өткен берешегі, сондай-ақ, осы банкте мерзімінде төленбеген төлем құжаттары (№ 2 картотека) бар;
қоса алғанда тоқсанына бір ретке дейін (және одан жиі) өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, әр тоқсаннан бастап жылына (қоса алғанда) бір ретке дейін өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп жылда бір рет өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде екі мерзімін ұзарту бар;
5) өте қиын
мына факторлардың бірінің болуына байланысты қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өзінің міндеттемелері бойынша банкпен есеп айырыса алмайды:
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) қызметін жүзеге асырмайды, оның ағымдағы банк шоттарында және кассада оның қызметінің нәтижесін көрсететін ақша қаражатының айналымы жоқ (қарыз қаражатын және қаржылық көмекті пайдаланумен байланысты айналымдарды қоспағанда); қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық есептілігінде (оның ішінде басқарушылық есебінде) елеулі айырмашылықтар бар және (немесе) банктің уәкілетті бөлімшесі Әдістемеге сәйкес жасаған қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын талдау бойынша қорытындысы және қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық есептілігі (оның ішінде басқарушылық есептілігі) арасында елеулі айырмашылығы бар және жалпы алғанда қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалаудың және оны есептеуге пайдаланылатын көрсеткіштерінің дәйектілігі күмән туғызады, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 4602 болып тіркелген, "Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы № 49 қаулысымен (бұдан әрі - № 49 қаулы) бекітілген Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесінің талаптарына сәйкес жүргізілетін кредиттік мониторинг бойынша құжаттамасы жоқ;
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалының жүйелі нашарлауы шекті деңгейге жетті:
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) кредиттік досьесі жоқ;
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) төлеуге қабілетсіз; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) банкрот деп танылды; қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) 1 жылдан асатын мерзімге санация жарияланды; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) материалдық шығынға әкелген және (немесе) оған өзінің қызметін жалғастыруға мүмкіндік бермейтін төтенше жағдайға ұшырады; нарықтық позициясын жоғалтып алды; бүкіл кредит беру мерзімі ішінде үш және одан көп мерзімін ұзарту бар.
Қосымша талаптар

В случае отсутствия в кредитном досье информации об определении финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) в соответствии с Методикой, документации по кредитному мониторингу заемщика (должника, созаемщика) в соответствии с постановлением № 49, в течение 2 (двух) месяцев, следующих за окончанием периода мониторинга, установленного банком по данному заемщику (должник, созаемщик), то оценка финансового состояния такого заемщика (должника, созаемщика) понижается на одну категорию. При отсутствии вышеуказанной информации по истечении 3 (трех) месяцев и более финансовое состояние такого заемщика (должника, созаемщика) оценивается как критическое.
Таблица 2-3. Критерии для оценки финансового состояния заемщика (созаемщика) - физического лица, не связанного с предпринимательской деятельностью
Оценка финансового состояния
заемщика - физического лица по ипотечным жилищным займам
заемщика (созаемщика) - физического лица, не связанного с предпринимательской деятельностью, по прочим займам
1) стабильное
оценка финансового состояния заемщика (созаемщика) проводится с точки зрения возможности регулярно и своевременно осуществлять платежи по займу, заемщик (созаемщик) способен своевременно и в полном объеме погасить заем в соответствии с анализом его доходов и расходов, платежеспособности и его кредитной истории;
уровень образования заемщика (созаемщика), профессиональный опыт, систематическая занятость в стабильно развивающемся и потенциально рентабельном секторе экономики не вызывают сомнений о возможности клиента рассчитаться с банком по своему обязательству;
отношение общей суммы ежемесячных обязательств (включая ежемесячные платежи по займу, налогам на имущество, ежемесячные платежи по страхованию недвижимого имущества, личному страхованию, ответственности по договору, другие регулярные обязательные платежи, предусмотренные договорами и законодательством Республики Казахстан) к сумме ежемесячных совокупных доходов (за минусом индивидуального подоходного налога и пенсионных взносов) заемщика (созаемщика) не превышает:
40 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) до 40 месячного расчетного показателя (далее - МРП), действующим на момент выдачи займа и (или) изменения места трудовой деятельности;
50 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) от 40 до 65 МРП;
60 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) от 65 до 90 МРП;

Кредиттік досьеде Әдістемеге сәйкес қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалау туралы ақпарат, банк осы қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) бойынша белгілеген мониторинг кезеңі аяқталғаннан кейінгі 2 (екі) ай ішінде № 49 қаулыға сәйкес Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесінің талаптарына сәйкес жүргізілетін кредиттік мониторинг бойынша құжаттама болмаған жағдайда, осындай қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалының бағасы бір санатқа төмендетіледі. Жоғарыда көрсетілген ақпарат 3 (үш) және одан көп ай болмаған кезде осындай қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалы өте қиын деп бағаланады.
2-3-кесте. Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес қарыз алушының (тең қарыз алушының) – жеке тұлғаның қаржылық ахуалын бағалауға арналған критерийлер
Қаржылық ахуалының бағасы
Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша қарыз алушы – жеке тұлға
Басқа да қарыздар бойынша кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес қарыз алушы (тең қарыз алушы) – жеке тұлға
1) тұрақты
қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалау қарыз алушының қарыз бойынша төлемдерді жүйелі түрде және уақтылы жүзеге асыру мүмкіндігі тұрғысынан жүргізіледі, қарыз алушы (тең қарыз алушы) оның кірістері мен шығыстарының, төлем қабілеттілігінің және оның кредиттік тарихының талдамасына сәйкес қарызды уақтылы және толық көлемде өтеуге қабілетті;
қарыз алушының (тең қарыз алушының) білімінің деңгейі, кәсіби тәжірибесі, экономиканың тұрақты дамудағы және әлуетті рентабелді секторындағы жүйелі жұмыспен қамтылғандығы клиенттің өз міндеттемесі бойынша банкпен есептесу мүмкіндігі күмән туғызбайды; ай сайынғы жиынтық кірістері сомасына (қарыз алушының (тең қарыз алушының) жеке табыс салығын және зейнетақы жарналарын шегергенде) ай сайынғы міндеттемелерінің жалпы сомасының (қарыз, мүлік салығы бойынша ай сайынғы төлемдерді, жылжымайтын мүлікті сақтандыру, жеке сақтандыру, шарт бойынша жауапкершілік бойынша ай сайынғы төлемдерді, шарттарда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да жүйелі міндетті төлемдерді қоса алғанда) қатынасы:
40 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері қарызды беру және (немесе) еңбек қызметінің орнын өзгерту сәтінде қолданылатын 40 айлық есептік көрсеткішке (бұдан әрі - АЕК) дейін болғанда;
50 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 40-тан 65 АЕК-ке дейін болғанда;
60 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 65-тен 90 АЕК-ке дейін болғанда;

70 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) более 90 МРП, при условии, если при выплате в соответствии с данными показателями по всем обязательствам на каждого члена семьи заемщика (созаемщика) приходится не менее 15 МРП от дохода в городах Астана и Алматы, не менее 10 МРП в других регионах, для детей младше 15 лет - не менее половины указанных размеров;
достаточность денежных средств у заемщика, необходимых для выплаты первоначального взноса за жилище, а также для покрытия расходов, связанных с заключением сделок по купле-продаже и выдаче ипотечного жилищного займа;
достаточность денежных средств у заемщика (созаемщика), необходимых для погашения займа;
2) удовлетворительное
оценка финансового состояния заемщика (созаемщика) проводится с точки зрения возможности регулярно и своевременно осуществлять платежи по займу, имеются признаки, показывающие временное ухудшение уровня доходов или платежеспособности заемщика (созаемщика), отсутствует кредитная история заемщика (созаемщика);
выявлены факторы, способные временно ухудшить платежеспособность заемщика (созаемщика) в течение срока действия договора по займу, но они незначительны; при этом есть уверенность в том, что заемщик (созаемщик) способен справиться с временными факторами понижения платежеспособности и рассчитаться по своим обязательствам по займу;
систематическая занятость в стабильно развивающемся и потенциально рентабельном секторе экономики не вызывают сомнений о возможности клиента рассчитаться с банком по своему обязательству;
отношение общей суммы ежемесячных обязательств (включая ежемесячные платежи по займу, налогам на имущество, ежемесячные платежи по страхованию недвижимого имущества, личному страхованию, ответственности по договору, другие регулярные обязательные платежи, предусмотренные договорами и законодательством Республики Казахстан) к сумме ежемесячных совокупных доходов (за минусом индивидуального подоходного налога и пенсионных взносов) заемщика (созаемщика):
не превышает 50 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) до 40 МРП;
не превышает 60 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) от 40 до 65 МРП;
не превышает 70 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) от 65 до 90 МРП;
более 70 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) более 90 МРП;
при условии, если при выплате в соответствии с данными показателями по всем обязательствам на каждого члена семьи заемщика (созаемщика) приходится не менее 15 МРП от дохода в городах Астана и Алматы, не менее 10 МРП в других регионах, для детей младше 15 лет - не менее половины указанных размеров;

70 пайыздан аспайды, осы көрсеткіштерге сәйкес барлық міндеттемелер бойынша төлем жасаған кезде қарыз алушының (тең қарыз алушының) отбасының әрбір мүшесіне келетін кіріс Астана мен Алматы қалаларында кірістің кем дегенде 15 АЕК болуы, басқа өңірлерде кем дегенде 10 АЕК болуы, ал жасы 15-ке толмаған балалар үшін - көрсетілген мөлшерлердің жартысынан кем емес болу шартымен, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 90 АЕК-тен артық болған кезде;
қарыз алушыда тұрғын үйге бастапқы жарнаны төлеуге, сондай-ақ, сатып алу-сату мәмілесін жасауға және ипотекалық тұрғын үй қарызын беруге байланысты шығыстарды жабу үшін қажетті ақша қаражатының жеткілікті болуы;
қарыз алушыда (тең қарыз алушыда) қарызды өтеу үшін қажетті ақша қаражатының жеткілікті болуы;
2) қанағаттанарлық
қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалау қарыз бойынша төлемдерді жүйелі және уақтылы жүзеге асыру мүмкіндігі тұрғысынан жүргізіледі, қарыз алушының (тең қарыз алушының) кірістері немесе төлем қабілеттілігі деңгейінің уақытша нашарлағанын көрсететін белгілер бар, қарыз алушының (тең қарыз алушының) кредиттік тарихы жоқ;
қарыз шартының қолданылу мерзімі ішінде қарыз алушының (тең қарыз алушының) төлем қабілеттілігін уақытша нашарлатуы мүмкін факторлар анықталды, бірақ олар елеусіз; бұл ретте, қарыз алушы (тең қарыз алушы) төлем қабілеттілігін төмендететін уақытша факторларды жеңуге және қарыз бойынша өз міндеттемелері бойынша есептесуге қабілетті екеніне сенімділік бар;
экономиканың тұрақты дамудағы және әлуетті рентабелді секторындағы жүйелі жұмыспен қамтылғандығы клиенттің өз міндеттемесі бойынша банкпен есептесу мүмкіндігі күмән туғызбайды;
ай сайынғы жиынтық кірістері сомасына (қарыз алушының (тең қарыз алушының) жеке табыс салығын және зейнетақы жарналарын шегергенде) ай сайынғы міндеттемелерінің жалпы сомасының (қарыз, мүлік салығы бойынша ай сайынғы төлемдерді, жылжымайтын мүлікті сақтандыру, жеке сақтандыру, шарт бойынша жауапкершілікті сақтандыру бойынша ай сайынғы төлемдерді, шарттарда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да жүйелі міндетті төлемдерді қоса алғанда) қатынасы:
50 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 40 АЕК-ке дейін болғанда;
60 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 40-тан 65 АЕК-ке дейін болғанда;
70 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 65-тен 90 АЕК-ке дейін болғанда;
осы көрсеткіштерге сәйкес барлық міндеттемелер бойынша төлем жасаған кезде қарыз алушының (тең қарыз алушының) отбасының әрбір мүшесіне келетін кіріс Астана мен Алматы қалаларында кірістің кем дегенде 15 АЕК болуы, басқа өңірлерде кем дегенде 10 АЕК болуы, ал жасы 15-ке толмаған балалар үшін - көрсетілген мөлшерлердің жартысынан кем болмау шартымен, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 90 АЕК-тен артық болған кезде;

3) неудовлетворительное
оценка финансового состояния заемщика (созаемщика) проводится с точки зрения возможности регулярно и своевременно осуществлять платежи по займу, имеются признаки, показывающие временное ухудшение уровня доходов или платежеспособности заемщика (созаемщика), отсутствует кредитная история заемщика (созаемщика);
выявлены факторы, способные временно ухудшить платежеспособность заемщика (созаемщика) в течение срока действия договора по займу, но они незначительны, при этом есть уверенность в том, что заемщик (созаемщик) способен справиться с временными факторами понижения платежеспособности и рассчитаться по своим обязательствам по займу;
систематическая занятость в стабильно развивающемся и потенциально рентабельном секторе экономики не вызывает сомнений о возможности клиента рассчитаться с банком по своему обязательству;
отношение общей суммы ежемесячных обязательств (включая ежемесячные платежи по займу, налогам на имущество, ежемесячные платежи по страхованию недвижимого имущества, личному страхованию, ответственности по договору, другие регулярные обязательные платежи, предусмотренные договорами и законодательством Республики Казахстан) к сумме ежемесячных совокупных доходов (за минусом индивидуального подоходного налога и пенсионных взносов) заемщика (созаемщика):
не превышает 50 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) до 40 МРП;
не превышает 60 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) от 40 до 65 МРП;
не превышает 70 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) от 65 до 90 МРП;
более 70 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) более 90 МРП;
при условии, если при выплате в соответствии с данными показателями по всем обязательствам на каждого члена семьи заемщика (созаемщика) приходится не менее 15 МРП от дохода в городах Астана и Алматы, не менее 10 МРП в других регионах, для детей младше 15 лет - не менее половины указанных размеров;
у заемщика (созаемщика) имеются просроченное обязательство и (или) долги, списанные в убыток (просроченная задолженность по займам в других банках, подтвержденная справкой из кредитного бюро, а также платежные документы, не оплаченные в срок в данном банке (картотека № 2). Требование по подтверждению справкой из кредитного бюро не применяется к займам, выданным физическим лицам, если сумма займа по остатку основного долга на дату оценки риска меньше 0,02 процента от собственного капитала банка;
имеется одна пролонгация за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;

3) қанағаттанарлықсыз
қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалау қарыз бойынша төлемдерді жүйелі және уақтылы жүзеге асыру мүмкіндігі тұрғысынан жүргізіледі, қарыз алушының (тең қарыз алушының) кірістері немесе төлем қабілеттілігі деңгейінің уақытша нашарлағанын көрсететін белгілер бар, қарыз алушының (тең қарыз алушының) кредиттік тарихы жоқ;
қарыз шартының қолданылу мерзімі ішінде қарыз алушының (тең қарыз алушының) төлем қабілеттілігін уақытша нашарлатуы мүмкін факторлар анықталды, бірақ олар елеусіз; бұл ретте, қарыз алушы (тең қарыз алушы) төлем қабілеттілігін төмендететін уақытша факторларды жеңуге және қарыз бойынша өз міндеттемелері бойынша есептесуге қабілетті екеніне сенімділік бар;
экономиканың тұрақты дамудағы және әлуетті рентабелді секторындағы жүйелі жұмыспен қамтылғандығы клиенттің өз міндеттемесі бойынша банкпен есептесу мүмкіндігі күмән туғызбайды;
қарыз алушының (тең қарыз алушының) білімінің деңгейі, кәсіби тәжірибесі, экономиканың тұрақты дамудағы және әлуетті рентабелді секторындағы жүйелі жұмыспен қамтылғандығы клиенттің өз міндеттемесі бойынша банкпен есептесу мүмкіндігі күмән туғызбайды;
ай сайынғы жиынтық кірістері сомасына (қарыз алушының (тең қарыз алушының) жеке табыс салығы және зейнетақы жарналарын шегергенде) ай сайынғы міндеттемелерінің жалпы сомасының (қарыз, мүлік салығы бойынша ай сайынғы төлемдерді, жылжымайтын мүлікті сақтандыру, жеке сақтандыру, шарт бойынша жауапкершілікті сақтандыру бойынша ай сайынғы төлемдерді, шарттарда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да жүйелі міндетті төлемдерді қоса алғанда) қатынасы:
50 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 40 АЕК-ке дейін болғанда;
60 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 40-тан 65 АЕК-ке дейін болғанда;
70 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 65-тен 90 АЕК-ке дейін болғанда;
70 пайыздан көп, осы көрсеткіштерге сәйкес барлық міндеттемелер бойынша төлем жасаған кезде қарыз алушының (тең қарыз алушының) отбасының әрбір мүшесіне келетін кіріс Астана мен Алматы қалаларында кірістің кем дегенде 15 АЕК болуы, басқа өңірлерде кем дегенде 10 АЕК болуы, ал жасы 15-ке толмаған балалар үшін - көрсетілген мөлшерлердің жартысынан кем болмау шартымен, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 90 АЕК-тен артық болған кезде;
қарыз алушыда (тең қарыз алушыда) мерзімі өткен міндеттемесі және (немесе) шығынға жазылған борыштары (кредиттік бюроның анықтамасымен расталған басқа банктерден алынған қарыздары бойынша мерзімі өткен берешегі, сондай-ақ, осы банкте мерзімінде төленбеген төлем құжаттары (№ 2 картотека) бар. Егер тәуекелді бағалау күніне негізгі борыштың қалдығы бойынша қарыз сомасы банктің меншікті капиталының 0,02 пайызынан аз болса, кредиттік бюроның анықтамасымен растау талабы жеке тұлғаларға берілген қарыздарға қолданылмайды.
қоса алғанда тоқсанына бір ретке дейін (және одан жиі) өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, тоқсан сайыннан бастап жылына (қоса алғанда) бір ретке дейін өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп жылда бір рет өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде бір мерзімін ұзарту бар;

4) нестабильное
оценка финансового состояния заемщика (созаемщика) проводится с точки зрения возможности регулярно и своевременно осуществлять платежи по займу, имеются признаки постоянного и значительного ухудшения уровня доходов или платежеспособности заемщика (созаемщика), у заемщика (созаемщика) отсутствует кредитная история;
трудовая занятость в секторе с нестабильным уровнем рентабельности или непостоянство трудовой деятельности, снижение уровня доходов или платежеспособности заемщика (созаемщика) с учетом текущих темпов инфляции, при отсутствии других источников дохода от предпринимательской деятельности;
отношение общей суммы ежемесячных обязательств (включая ежемесячные платежи по займу, налогам на имущество, ежемесячные платежи по страхованию недвижимого имущества, личному страхованию, ответственности по договору, другие регулярные обязательные платежи, предусмотренные договорами и законодательством Республики Казахстан) к сумме ежемесячных совокупных доходов (за минусом индивидуального подоходного налога и пенсионных взносов) заемщика (созаемщика):
не превышает 60 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) до 40 МРП;
не превышает 70 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) от 40 до 65 МРП;
более 70 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) более 65 МРП;
при условии, если при выплате в соответствии с данными показателями по всем обязательствам на каждого члена семьи заемщика (созаемщика) приходится не менее 15 МРП от дохода в городах Астана и Алматы, не менее 10 МРП в других регионах, для детей младше 15 лет - не менее половины указанных размеров;
у заемщика (созаемщика) имеются просроченное обязательство и (или) долги, списанные в убыток (просроченная задолженность по займам в других банках, подтвержденная справкой из кредитного бюро, а также платежные документы, не оплаченные в срок в данном банке (картотека № 2). Требование по подтверждению справкой из кредитного бюро не применяется к займам, выданным физическим лицам, если сумма займа по остатку основного долга на дату оценки риска меньше 0,02 процента от собственного капитала банка;
имеются две пролонгации за последние двенадцать месяцев при графике погашения до одного раза в квартал (и чаще) включительно, за последние двадцать четыре месяца при графике погашения от ежеквартального до одного раза в год (включительно), за последние тридцать шесть месяцев при графике погашения от годового и более;
значительная часть основного долга по ипотечному жилищному займу может быть погашена только за счет продажи недвижимого имущества, переданного в обеспечение ипотечного жилищного займа или иного недвижимого имущества заемщика, существует большая вероятность, что заемщик не рассчитается с банком по своим обязательствам;

4) тұрақсыз
қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалау қарыз бойынша төлемдерді жүйелі және уақтылы жүзеге асыру мүмкіндігі тұрғысынан жүргізіледі, қарыз алушының (тең қарыз алушының) кірістері немесе төлем қабілеттілігі деңгейінің жүйелі және елеулі нашарлағанын көрсететін белгілер бар, қарыз алушының (тең қарыз алушының) кредиттік тарихы жоқ;
рентабелділік деңгейі тұрақсыз секторында жұмыспен қамтылуы немесе еңбек қызметінің тұрақсыздығы, кәсіпкерлік қызметінен басқа кіріс көздері болмаған кезде ағымдағы инфляция қарқының ескергенде қарыз алушының (тең қарыз алушының) кірістері немесе төлем қабілеттілігі деңгейінің төмендеуі;
ай сайынғы жиынтық кірістері сомасына (қарыз алушының (тең қарыз алушының) жеке табыс салығы және зейнетақы жарналарын шегергенде) ай сайынғы міндеттемелерінің жалпы сомасының (қарыз, мүлік салығы бойынша ай сайынғы төлемдерді, жылжымайтын мүлікті сақтандыру, жеке сақтандыру, шарт бойынша жауапкершілікті сақтандыру бойынша ай сайынғы төлемдерді, шарттарда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да жүйелі міндетті төлемдерді қоса алғанда) қатынасы:
60 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 40 АЕК-ке дейін болғанда;
70 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 40-тан 65 АЕК-ке дейін болғанда;
70 пайыздан көп, осы көрсеткіштерге сәйкес барлық міндеттемелер бойынша төлем жасаған кезде қарыз алушының (тең қарыз алушының) отбасының әрбір мүшесіне келетін кіріс Астана мен Алматы қалаларында кірістің кем дегенде 15 АЕК болуы, басқа өңірлерде кем дегенде 10 АЕК болуы, ал жасы 15-ке толмаған балалар үшін - көрсетілген мөлшерлердің жартысынан кем болмау шартымен, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 65 АЕК-тен артық болған кезде;
қарыз алушыда (тең қарыз алушыда) мерзімі өткен міндеттемесі және (немесе) шығынға жазылған борыштары (кредиттік бюроның анықтамасымен расталған басқа банктерден алынған қарыздары бойынша мерзімі өткен берешегі, сондай-ақ, осы банкте мерзімінде төленбеген төлем құжаттары (№ 2 картотека) бар. Егер тәуекелді бағалау күніне негізгі борыштың қалдығы бойынша қарыз сомасы банктің меншікті капиталының 0,02 пайызынан аз болса, кредиттік бюроның анықтамасымен растау талабы жеке тұлғаларға берілген қарыздарға қолданылмайды;
қоса алғанда тоқсанына бір ретке дейін (және одан жиі) өтеу кестесі кезінде соңғы он екі ай ішінде, тоқсан сайыннан бастап жылына (қоса алғанда) бір ретке дейін өтеу кестесі кезінде соңғы жиырма төрт ай ішінде, бір жылдан бастап және одан да көп жылда бір рет өтеу кестесі кезінде соңғы отыз алты ай ішінде екі мерзімін ұзарту бар;
ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша негізгі борыштың қомақты бөлігі ипотекалық тұрғын үй қарызды қамтамасыз етуге берілген жылжымайтын мүлікті немесе қарыз алушының өзге де жылжымайтын мүлкін сату есебінен ғана өтелуі мүмкін, қарыз алушының өз міндеттемелері бойынша банкпен есептесе алмауы ықтималы жоғары;

5) критическое
оценка финансового состояния заемщика (созаемщика) проводится с точки зрения возможности регулярно и своевременно осуществлять платежи по займу, выявлено постоянное и значительное ухудшение уровня доходов или платежеспособности заемщика (созаемщика) до критического уровня, отсутствует кредитное досье, кредитная история заемщика (созаемщика) или иная информация о платежеспособности заемщика (созаемщика) свидетельствуют о несвоевременном исполнении обязательств перед банком или неплатежеспособности заемщика (созаемщика);
потеря трудовой занятости или коммерческой деятельности или выявлены факторы, нанесшие заемщику (созаемщику) материальный ущерб или не позволяющие ему продолжать иную коммерческую деятельность, существует большая вероятность, что заемщик (созаемщик) не рассчитается с банком по своим обязательствам;
отношение общей суммы ежемесячных обязательств (включая ежемесячные платежи по займу, налогам на имущество, ежемесячные платежи по страхованию недвижимого имущества, личному страхованию, ответственности по договору, другие регулярные обязательные платежи, предусмотренные договорами и законодательством Республики Казахстан) к сумме ежемесячных совокупных доходов (за минусом индивидуального подоходного налога и пенсионных взносов) заемщика (созаемщика) более:
60 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) до 40 МРП;
70 процентов при размере ежемесячного дохода заемщика (созаемщика) более 40 МРП;
имеются три и более пролонгации за весь срок кредитования.
Дополнительные условия
В случае привлечения созаемщика коэффициенты, указанные в настоящей строке, исчисляются из совокупных доходов и расходов заемщика и созаемщика.
Финансовое состояние заемщика (созаемщика) - физического лица, не связанного с предпринимательской деятельностью, оценивается на момент выдачи займа.
При каждом возникновении просроченных долгов свыше тридцати календарных дней осуществляется оценка финансового состояния заемщика (созаемщика). Оценка финансового состояния заемщика (созаемщика) в данном случае осуществляется в дальнейшем на ежемесячной основе до полного погашения просроченной задолженности.
Пояснения по критериям Таблиц 2-2, 2-3 Пояснения.
1) Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) оценивается в соответствии с методикой (методиками), утвержденной (утвержденными) его уполномоченным органом (далее - Методика) и являющейся неотъемлемым дополнением к внутренним документам банка.
Методика разрабатывается банком самостоятельно с учетом требований Пояснения и включает порядок, метод, периодичность, способы оценки финансового состояния, перечень необходимых документов и иной информации, позволяющих определить финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика).
Методика содержит следующие основные показатели, но не ограничиваясь ими, рассчитанные с учетом особенностей отрасли, сезонности (цикличности) производства, сферы деятельности заемщика (должника, созаемщика):
платежеспособность - раскрывает способность заемщика (должника, созаемщика) обслуживать свои обязательства, рассчитываемую банком исходя из соответствующего набора коэффициентов, установленных Методикой банка;
финансовая устойчивость - раскрывает структуру капитала, уровень доходности (в динамике за последние 3 календарных года), рентабельность (в динамике), отсутствие (наличие) просроченных долгов, доступ заемщика (должника, созаемщика) к рынку капитала, наличие другой значимой информации, позволяющей оценить финансовую устойчивость заемщика (должника, созаемщика), рассчитываемую банком исходя из соответствующего набора коэффициентов, установленных Методикой банка;
способность обслуживания долга, движения денежных потоков и их прогноз;
состав и динамика дебиторско-кредиторской задолженности (за последний отчетный и текущий годы);
себестоимость продукции (в динамике);
кредитная история (погашение кредитной задолженности в прошлом, наличие действующих займов);
принадлежность заемщика (должника, созаемщика) к финансовым группам и холдингам;
зависимость от одного (нескольких) поставщиков и (или) заказчиков;
меры, предпринимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) для улучшения своего финансового положения;
вовлеченность заемщика (должника, созаемщика) в судебные разбирательства, которые могут ухудшить его финансовое состояние;
иные факторы, которые характеризуют рыночную позицию заемщика (должника, созаемщика), его зависимость от циклических и структурных изменений в экономике (вид отрасли, оценка привлекательности товаров (услуг), которые изготовляются (предоставляются) заемщиком (должником, созаемщиком), рынок таких товаров (услуг), уровень конкуренции в сфере деятельности заемщика (должника, созаемщика), длительность деятельности на конкретном рынке).

5) өте қиын
қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалау қарыз бойынша төлемдерді жүйелі және уақтылы жүзеге асыру мүмкіндігі тұрғысынан жүргізіледі, қарыз алушының (тең қарыз алушының) кірістері немесе төлем қабілеттілігі деңгейінің өте қиын деңгейге дейін жүйелі және елеулі нашарлағаны анықталды, кредиттік досьесі жоқ; қарыз алушының (тең қарыз алушының) кредиттік тарихы немесе қарыз алушының (тең қарыз алушының) төлем қабілеттілігі туралы өзге де ақпарат банк алдындағы міндеттемелерді уақтылы орындалмағаның немесе қарыз алушының (тең қарыз алушының) төлем қабілетсіздігін дәлелдейді.
еңбекпен қамтылуды немесе коммерциялық қызметін жоғалту немесе қарыз алушыға (тең қарыз алушыға) материалдық зиян әкелген не өзге коммерциялық қызметті жалғастыруға мүмкіндік бермейтін факторлар анықталды, қарыз алушы (тең қарыз алушы) банкпен өз міндеттемелері бойынша есептесе алмау ықтималы жоғары;
ай сайынғы жиынтық кірістері сомасына (қарыз алушының (тең қарыз алушының) жеке табыс салығы және зейнетақы жарналарын шегергенде) ай сайынғы міндеттемелерінің жалпы сомасының (қарыз, мүлік салығы бойынша ай сайынғы төлемдерді, жылжымайтын мүлікті сақтандыру, жеке сақтандыру, шарт бойынша жауапкершілікті сақтандыру бойынша ай сайынғы төлемдерді, шарттарда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да жүйелі міндетті төлемдерді қоса алғанда) қатынасы:
60 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 40 АЕК-ке дейін болғанда;
70 пайыздан аспайды, қарыз алушының (тең қарыз алушының) ай сайынғы кірісінің мөлшері 40 АЕК-тен артық болғанда;
кредиттеу мерзімі ішінде үш және одан көп мерзімін ұзарту бар.
Қосымша талаптар
Тең қарыз алушыны тартқан жағдайда осы жолда көрсетілген коэффициенттер қарыз алушының және тең қарыз алушының жиынтық кірістерінен және шығыстарынан есептеледі.
Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес қарыз алушының (тең қарыз алушының) – жеке тұлғаның қаржылық ахуалы қарыз беру сәтіне бағаланады.
Күнтізбелік отыз күннен асатын мерзімін өткен берешек пайда болған сайын қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалау жүзеге асырылады. Бұл жағдайда қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалау әрі қарай ай сайынғы негізде мерзімі өткен берешекті толық өтегенге дейін жүзеге асырылады.
Түсіндірмелердің 2-2, 2-3-кестелерінің критерийлері бойынша түсіндірмелер.
1) Қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалы уәкілетті орган бекіткен әдістемеге (әдістемелерге) (бұдан әрі - Әдістеме) сәйкес бағаланады және банктің ішкі қағидаларына ажырамас толықтыру болып табылады.
Банк Әдістемені осы түсіндірмелерді ескере отырып, дербес әзірлейді және онда қаржылық ахуалды бағалаудың тәртібі, әдісі, мерзімділігі, тәсілдері, қажетті құжаттардың тізбесі және қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын айқындауға мүмкіндік беретін өзге де ақпарат қамтылады.
Әдістемеде саланың ерекшеліктерін, өндірістің мерзімділігін (циклдығын) қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) қызметінің саласын ескере отырып, есептелген мынадай негізгі көрсеткіштерді қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
төлем қабілеттілік – банктің Әдістемесінде белгіленген тиісті коэффициенттер жиынтығына қарай банк есептейтін қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) өз міндеттемелеріне қызмет көрсету қабілетін ашып көрсетеді;
қаржылық тұрақтылық – капитал құрылымын, кірістілік деңгейін динамикада соңғы күнтізбелік 3 жылға), рентабельділігін (динамикада), мерзімі өткен борыштардың болмауын (болуын), қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) капитал нарығына қолжетімділігін, банктің Әдістемесінде белгіленген тиісті коэффициенттер жиынтығына қарай банк есептейтін қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық ахуалын бағалауға мүмкіндік беретін өзге де маңызды ақпараттың болуын ашып көрсетеді;
борышқа қызмет көрсету қабілеті, ақша ағындарының қозғалысы және олардың болжамы;
дебиторлық-кредиторлық берешектің құрамы және динамикасы (соңғы есепті және ағымдағы жылдарға);
өнімнің өзіндік құны (динамикада);
кредиттік тарих (бұрын кредиторлық берешекті өтеу, қолданыстағы қарыздардың болуы);
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржы топтарына және холдингтерге қатыстылығы;
бір (бірнеше) жеткізушіге және (немесе) тапсырыс берушіге тәуелді болуы;
қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өзінің қаржылық ахуалын жақсарту үшін қабылдайтын шаралар;
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) оның қаржылық ахуалын нашарлатуы мүмкін сот талқылауларына қатысуы;
қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) нарықтық позициясын, оның экономикадағы циклдық және құрылымдық өзгерістерге (саланы түрі, қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) дайындайтын тауарлардың (қызметтердің) тартымдылығын бағалау, осындай тауарлар (қызметтер) нарығы, қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қызметі саласындағы бәсекелестік деңгейі, нақты нарықта қызмет ету ұзақтығы) тәуелділігін сипаттайтын өзге де факторлар.

2) По займам, предоставленным физическим лицам на приобретение имущества (движимого, недвижимого), оплату услуг, не связанных с предпринимательской деятельностью, остаток основного долга, по которым на дату оценки риска (не в совокупности) не превышает 0,02 процента от величины собственного капитала банка, рассчитанного в соответствии с требованиями уполномоченного органа по методике расчета пруденциальных нормативов для банков, подтверждение целевого использования не требуется.
3) Доля нецелевого использования актива рассчитывается индивидуально по каждому договору банковского займа, в том числе заключенному в рамках одной кредитной линии.
12. Классификационная категория займов, включенных в портфель однородных займов, инвестиций (вложений) банка в акции (доли участия в уставном капитале) юридического лица и ценных бумаг, находящихся в портфеле банка определяется в соответствии с Таблицей 3 в зависимости от фактически, сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности.
В случае, если остаток основного долга по займу, входящему в портфель однородных займов, составляет на дату оценки риска более 100 000 000 (сто миллионов) тенге или эквивалент данной суммы в иностранной валюте, то классификационная категория данного займа дополнительно определяется на индивидуальной основе в соответствии с пунктом 11 Пояснения и отражается в строке 4.
Таблица 3. Определение классификационной категории актива
Уровень сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, в %
Классификационная категория
0 %
Стандартный
0,01 % - 5 %
Сомнительный 1 категории
5,01 % - 10 %
Сомнительный 2 категории
10,01 % - 20 %
Сомнительный 3 категории
20,01 % - 25 %
Сомнительный 4 категории
25,01 % - 50 %
Сомнительный 5 категории

2) Жеке тұлғаларға мүлікті (жылжымалы, жылжымайтын) сатып алуға, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес қызметтерге ақы төлеуге берілген қарыздар бойынша негізгі борыштың қалдығы (жиынтығында емес) тәуекелдерді бағалау күніне банктерге арналған пруденциялық нормативтерді есептеу әдістемесі бойынша уәкілетті органның талаптарына сәйкес есептелген банктің меншікті капиталының 0,02 пайызынан аспаса, мақсатқа пайдалануын растау талап етілмейді.
3) Мақсатсыз пайдаланған активтің үлесі әрбір банктік қарыз шарты, оның ішінде бір кредит желісі шеңберінде жасалған шарт бойынша жеке есептеледі.
12. Біртекті қарыздар портфеліне енгізілген қарыздардың, банктің заңды тұлғаның акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) инвестицияларының (салымдарының) және банктің портфеліндегі бағалы қағаздарының жіктеу санаты халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтерге (провизияларға) қарай 3-кестеге сәйкес айқындалады.
Егер біртекті қарыздар портфеліне кіретін қарыз бойынша негізгі борыштың қалдығы тәуекелді бағалау күніне 100 000 000 (бір жүз миллион) теңгеден немесе осы соманың шетел валютасындағы баламасына артық болса, онда осы қарыздың жіктеу санаты қосымша осы Түсіндірмелердің 11-тармағына сәйкес жеке негізде айқындалады және 4-жолда көрсетіледі.
3-кесте. Активтің жіктеу санатын анықтау
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) деңгейі, %-бен
Жіктеу санаты
0 %
Стандартты
0,01 % - 5 %
1-санаттағы күмәнді
5,01 % - 10 %
2-санаттағы күмәнді
10,01 % - 20 %
3-санаттағы күмәнді
20,01 % - 25 %
3-санаттағы күмәнді
25,01 % - 50 %
5-санаттағы күмәнді

50,01 % - 100 %
Безнадежный
13. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о займах по виду обеспечения
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_ЗД
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Займы
Займы резидентам Республики Казахстан
Займы нерезидентам Республики Казахстан
Займы, предоставленные другим банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
Всего
Всего
Из них в иностранной валюте
Всего
Из них в иностранной валюте
Всего
Из них в иностранной валюте
Всего
Из них в иностранной валюте
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Займы (под залог недвижимости)
2
Займы под залог вклада, в том числе:
2.1
займы под залог вклада, предоставленные по кредитным карточкам
3
Займы, предоставленные под гарантию и (или) поручительство, в том числе:
3.1
гарантии Правительства Республики Казахстан
4
Многозалоговые
5
Займы под другое обеспечение
6
Бланковые
7
Итого займов
8
Справочно: Займы, списанные за баланс
х
х
х
х
х
х
х
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20 _____ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет о займах по виду обеспечения"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о займах по виду обеспечения
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о займах по виду обеспечения" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.

50,01 % - 100 %
Үмітсіз
13. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қамтамасыз ету түрі бойынша қарыздар туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" "_____________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_ЗД
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
____________________________
(банк атауы)
(мың теңге)
Қарыздар
Қазақстан Республикасының резиденттеріне қарыздар
Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қарыздар
Басқа банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздар
Барлығы
Барлығы
Оның iшiнде шетел валютасында
Барлығы
Оның iшiнде шетел валютасында
Барлығы
Оның iшiнде шетел валютасында
Барлығы
Оның iшiнде шетел валютасында
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Қарыздар (жылжымайтын мүлiктi кепiлге салумен)
2
Салымды кепiлге салумен қарыздар, оның iшiнде:
2.1
кредит карточкалар бойынша берiлген салымды кепiлге салумен қарыздар
3
Кепiлдікке және (немесе) кепiлдемеге берiлген қарыздар, оның iшiнде:
3.1
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiктерi
4
Басқа қамтамасыз етуге берiлген қарыздар
5
Көп кепiлдi
6
Бланктiк
7
Қарыздар жиынтығы
8
Анықтама үшін: Баланстан есептен шығарылған қарыздар
х
х
х
х
х
х
х
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
____________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________ _________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "___" _____________.
мөр орны
Қамтамасыз ету түрi
бойынша қарыздар туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Қамтамасыз ету түрi бойынша қарыздар туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қамтамасыз ету түрi бойынша қарыздар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен ұсынылады.

4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает структуру ссудного портфеля банка в разрезе займов по виду обеспечения и признака резидентства, в том числе в иностранной валюте.
6. В Форме отражается остаток ссудной задолженности, включая займы, вынесенные на счета просроченной задолженности (за исключением просроченной задолженности по начисленному вознаграждению).
7. В строке 1 отражаются займы, обеспеченные недвижимым имуществом.
8. В строке 2 отражаются займы, выданные под залог вклада, в том числе займы под залог вклада, предоставленные по кредитным карточкам.
9. В строке 4 отражаются займы, обеспеченные несколькими видами залога.
10. В строке 5 отражаются займы, выданные под другое обеспечение, не указанные в строках 1, 2, 3, 4, 6.
11. В строке 6 отражаются займы, не обеспеченные залогом.
12. Сумма займов, предоставленных другим банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, отражается в графах 5, 6 в разрезе вида обеспечения.
13. Основной вид залога определяется следующим образом:
1) если более 50 % от общей стоимости залога составляет недвижимое имущество, вклад или другое обеспечение, то данный заем отражается в строке соответствующего вида залога в соответствующей строке Формы;
2) если доля каждого вида залога не превышает или равна 50 % от общей стоимости залога, то данный заем отражается в строке 5.
14. В строке 8 справочно указываются займы, списанные за баланс банка в отчетном периоде.
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о займах, в том числе по которым имеется
просроченная задолженность по основному долгу и (или)
начисленному вознаграждению в деталях, а также о размере
резервов (провизий), сформированных в соответствии с
международными стандартами финансовой отчетности
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20__ года
Индекс: ФС_ЗПД_МСФО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Наименование
Стандартные
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная /отрицательная Корректировка
Дисконтированная стоимость будущих денежных потоков
Справочно: стоимость обеспечения
Резервы (провизии)
Всего
из них стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий)
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Займы, предоставленные другим банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в том числе:

4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан банктің несие портфелінің құрылымын қамтамасыз ету түрі бойынша және резиденттік белгісі, оның ішінде шетел валютасымен қарыздар бөлігінде ашады.
6. Нысанда мерзімі өткен берешек шотына шығарылған қарыздарды қоса алғанда (есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті қоспағанда) несие берешегі көрсетіледі.
7. 1-жолда жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз етілген қарыздар көрсетіледі.
8. 2-жолда Салымды кепiлге салумен берілген қарыздар, оның ішінде кредит карточкалары бойынша берiлген салымды кепiлге салумен қарыздар көрсетіледі.
9. 4-жолда кепілдің бірнеше түрімен қамтамасыз етілген қарыздар көрсетіледі.
10. 5-жолда 1, 2, 3, 4, 6-жолдарда көрсетілмеген, басқа қамтамасыз етумен берілген қарыздар көрсетіледі.
11. 6-жолда кепілмен қамтамасыз етілмеген қарыздар көрсетіледі.
12. Басқа банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздардың сомасы 5, 6-бағандарда қамтамасыз ету түрі бөлігінде көрсетіледі.
13. Негізгі кепіл түрі мынадай түрде айқындалады:
1) егер кепілдің жалпы құнының 50% астамын жылжымайтын мүлік, салым немесе басқа қамтамасыз етулер құраса, онда мұндай қарыз Нысанның тиісті кепіл түрі жолында тиісті жолда көрсетіледі;
2) егер кепіл түрінің әрбір үлесі кепілдің жалпы құнының 50% аспайтын немесе оған тең болса, онда ондай қарыз 5-жолда көрсетіледі;
14. 8-жолда анықтама түрінде есепті кезеңде банктің балансынан есептен шығарылған қарыздар көрсетіледі.
15. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2014 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: 20__жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_ЗПД_МФСО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс
күнінен кешіктірмей
Нысан
____________________________
(банк атауы)
(мың теңге)
Атауы
Стандартты
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң/теріс Түзету
Келешектегі ақша ағынының дисконтталған құны
Анықтама үшін: қамтамасыз ету құны
Резервтер (провизиялар)
Барлығы
оның ішінде резервтерді (провизияларды) есептеген кезде қосылатын қамтамасыз ету құны
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Басқа банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздар, оның iшiнде:

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения о займах, по которым имеется и отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению. Данные в Форме приводятся с разбивкой дней просроченной задолженности по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по целям кредитования и по виду обеспечения, в соответствии с классификационной категорией займа, на отчетную дату.
6. Классификационная категория актива определяется в соответствии с Таблицей 1 Пояснения в зависимости от фактически сформированных резервов (провизий) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Таблица 1. Определение классификационной категории актива, условного обязательства
Уровень сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, в %
Классификационная категория
0 %
Стандартный
0,01 % - 5 %
Сомнительный 1 категории
5,01 % - 10 %
Сомнительный 2 категории
10,01 % - 20 %
Сомнительный 3 категории
20,01 % - 25 %
Сомнительный 4 категории
25,01 % - 50 %
Сомнительный 5 категории
50,01 % - 100 %
Безнадежный
7. В строке 3 отражаются займы, выданные юридическим лицам - субъектам малого и среднего предпринимательства.
8. В строке 5 отражаются займы, выданные индивидуальным предпринимателям.
9. Сумма строк 3 и 5 соответствует итоговой сумме строк 2.4 Отчетов о структуре активов и условных обязательств, а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и о стандартных и классифицированных активах и условных обязательствах.
10. В Форме займы учитываются без учета операции "обратное РЕПО", сумма операций "обратное РЕПО" отражается в строке 6.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер (бұдан әрі – Түсіндірмелер) "Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп" нысанын толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда қарыздар оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар және жоқ қарыздар туралы мәліметтер көрсетіледі. нысандағы деректер есепті күнгі қарыздың жіктеу санатына сәйкес кредит беру мақсаты бойынша және қамтамасыз ету түрі бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен күндер бойынша бөліп келтіріледі.
6. Активтің жіктеу санаты халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтерге (провизияларға) байланысты Түсіндірменің 1-кестесіне сәйкес айқындалады.
1-кесте. Активтің, шартты міндеттеменің жіктеу санатын анықтау
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) деңгейі, %-бен
Жіктелген санат
0 %
Стандартты
0,01 % - 5 %
1 санаттағы күмәнді
5,01 % - 10 %
2 санаттағы күмәнді
10,01 % - 20 %
3 санаттағы күмәнді
20,01 % - 25 %
4 санаттағы күмәнді
25,01 % - 50 %
5 санаттағы күмәнді
50,01 % - 100 %
Үмітсіз
7. 3-жолда шағын және орта кәсіпкерлік субъекттері - заңды тұлғаларға берілген қарыздар көрсетіледі.
8. 5-жолда жеке кәсіпкерлерге берілген қарыздар көрсетіледі.
9. 3 және 5-бағандар сомасы Активтердің және шартты міндеттемелердің, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы жөніндегі мәліметтер туралы есептің 2.4-жолының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
10. Нысанда қарыздар "кері "РЕПО" операциясын есепке алмай ескеріледі, "кері "РЕПО" операциясының сомасы 6-жолда көрсетіледі.

11. В графах 5, 13, 21, 29, 37, 45, 53 и 61 отражается дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков определяется по формуле:
, где
PV – приведенная стоимость будущих денежных потоков;
CF – предполагаемые потоки денег;
r – первоначальная эффективная ставка процента для индивидуальных активов и ставка, представляющая собой приближенную оценку первоначальной эффективной ставки процента для однородных активов.
12. В графах 6, 14, 22, 30, 38, 46, 54 и 62 отражается рыночная стоимость обеспечения.
13. В графах 7, 15, 23, 31, 39, 47, 55 и 63 отражается приведенная стоимость обеспечения, используемая при расчете размера провизии, то есть стоимость с применением дисконтов, рассчитанных на основании статистики с учетом срока реализации.
14. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о займах, в том числе
по которым имеется просроченная задолженность
по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по
отраслям (в том числе нерезидентам Республики Казахстан), а
также о размере резервов (провизий), сформированных в
соответствии с международными стандартами
финансовой отчетности
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_ПЗО_МСФО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Займы
Стандартные
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная/ отрицательная корректировка
Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков
Справочно: стоимость обеспечения
Резервы (провизии)
1
2
3
4
5
6
7
1
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
1.1.
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует
1.2.
Займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и/или по начисленному вознаграждению, в том числе:

11. 5, 13, 21, 29, 37, 45, 53 және 61-бағандарда болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны көрсетіледі. Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны мына формула бойынша анықталады:
PV – болашақ ақша ағындарының келтірілген құны;
CF – болжамды ақша ағыны;
r – дара активтер үшін пайыздың бастапқы тиімді мөлшерлемесі және бір текті активтер үшін пайыздың бастапқы тиімді мөлшерлемесін жуық бағасын білдіретін мөлшерлеме.
12. 6, 14, 22, 30, 38, 46, 54 және 62-бағандарда қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
13. 7, 15, 23, 31, 39, 47, 55 және 63-бағандарда провизия мөлшерін есептеу кезінде пайдаланатын келтірілген қамтамасыз ету құны, яғни жүзеге асыру мерзімін ескере отырып статистиканың негізінде есептелген дисконттарды қолданғандағы құны көрсетіледі.
14. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
15. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қарыздар, оның ішінде салалар бойынша (оның ішінде Қазақстан
Республикасының резидент еместері) негізгі борыш және (немесе)
есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ
халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес
қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп
Есепті кезең: 20 __ жылғы "__" __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_ПЗО_МФСО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
____________________________
(банк атауы)
(мың теңге)
Қарыздар
Стандартты
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң/теріс түзету
Есеп айырысу болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Анықтама үшін: қамтамасыз етудің құны
Резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
6
7
1
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
1.1.
мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар
1.2.
негізгі борыш және/немесе есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде:

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям (в том числе нерезидентам Республики Казахстан), а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражается информация о займах, в том числе выданных нерезидентам Республики Казахстан в разрезе отраслей экономики с разбивкой по дням просроченной задолженности и классификационной категории.
6. В Форме отражаются займы, выданные юридическим лицам (включая займы, выданные банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций), субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан (включая займы, выданные индивидуальным предпринимателям). Займы, выданные физическим лицам в Форме не отражаются.
7. Классификационная категория актива определяется в соответствии с Таблицей 1 Пояснения в зависимости от фактически сформированных резервов (провизий) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Таблица 1. Определение классификационной категории актива
Уровень сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, в %
Классификационная категория
0 %
Стандартный
0,01 % - 5 %
Сомнительный 1 категории
5,01 % - 10 %
Сомнительный 2 категории
10,01 % - 20 %
Сомнительный 3 категории
20,01 % - 25 %
Сомнительный 4 категории
25,01 % - 50 %
Сомнительный 5 категории
50,01 % - 100 %
Безнадежный
8. В Форме отражаются займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также займы, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению.
9. Принадлежность к определенной отрасли экономики определяется в зависимости от основного вида деятельности юридического лица и индивидуального предпринимателя.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қарыздар, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, салалар бойынша (оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент еместері), сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда қарыздар туралы, оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент еместеріне берілген мерзімі өткен күндер және жіктеу санаты бойынша бөлумен экономика салалары бөлігіндегі ақпарат көрсетіледі.
6. Нысанда заңды тұлғаларға (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілетін қарыздарды қосқанда), Қазақстан Республикасының резиденті шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне (дара кәсіпкерлерге берілген қарыздарды қосқанда) берілген қарыздар көрсетіледі. Жеке тұлғаларға берілген қарыздар Нысанда көрсетілмейді.
7. Активтің жіктеу санаты халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтерге (провизияларға) байланысты осы Түсіндірменің 1-кестесіне сәйкес айқындалады.
1-кесте. Активтің жіктеу санатын анықтау
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) деңгейі, %-бен
Жіктелген санат
0%
Стандартты
0,01 % - 5 %
1- санатты күмәнді
5,01 % - 10 %
2- санатты күмәнді
10,01 % - 20 %
3-санатты күмәнді
20,01 % - 25 %
4 -санатты күмәнді
25,01 % - 50 %
5- санатты күмәнді
50,01 % - 100 %
Үмітсіз
8. Нысанда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, сондай-ақ негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар көрсетіледі.
9. Экономиканың белгіленген саласына тиесілігі заңды тұлға мен дара кәсіпкер қызметінің негізгі түріне байланысты айқындалады.

10. Отрасли экономики группируются в зависимости от видов экономической деятельности в соответствии с Номенклатурой видов экономической деятельности (ОКЭД-5-тизначный). Номенклатура видов экономической деятельности (ОКЭД-5-тизначный) является расширенной версией Государственного классификатора Республики Казахстан 03-2007 "Общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД)".
11. Графы 57, 58, 59, 60, 61, 62, и 63 не заполняются по займам, выданным субъектам малого и среднего предпринимательства.
12. В графах 5, 12, 19, 26, 33, 40, 47, 54 и 61 отражается дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков определяется по формуле:
,где
PV – приведенная стоимость будущих денежных потоков;
CF – предполагаемые потоки денег;
r – первоначальная эффективная ставка процента для индивидуальных активов и ставка, представляющая собой приближенную оценку первоначальной эффективной ставки процента для однородных активов;
t – количество лет.
13. В графах 6, 13, 20, 27, 34, 41, 48, 55 и 62 отражается рыночная стоимость обеспечения.
14. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о займах по отраслям
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_ПЗО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Займы
Стандартные
Сомнительные
в том числе:
Безнадежные
Всего
Сомнительные 1 категории
Сомнительные 2 категории
Сомнительные 3 категории
Сомнительные 4 категории
Сомнительные 5 категории
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
2
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров
3
Обрабатывающая промышленность
4
Электроснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование
5
Водоснабжение; канализационная система, контроль над сбором и распределением отходов
6
Строительство
7
Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов
8
Транспорт и складирование
9
Услуги по проживанию и питанию
10
Информация и связь
11
Финансовая и страховая деятельность
12
Операции с недвижимым имуществом
13
Профессиональная, научная и техническая деятельность
14
Деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания
15
Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
16
Образование
17
Здравоохранение и социальные услуги
18
Искусство, развлечения и отдых
19
Предоставление прочих видов услуг
20
Деятельность домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу и производящих товары и услуги для собственного потребления
21
Деятельность экстерриториальных организаций и органов
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20 _____ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет о займах по отраслям"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о займах по отраслям

10. Экономика салалары Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасына (5 таңбалы ЭҚЖК) сәйкес экономикалық қызмет түрлеріне байланысты топталады. Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасы (5 таңбалы ЭҚЖК) 03-2007 "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктегіші (ЭҚЖК)" Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктегішінің кеңейтілген нұсқасы болып табылады.
11. 57, 58, 59, 60, 61, 62 және 63-бағандар шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар бойынша толтырылмайды.
12. 5, 12, 19, 26, 33, 40, 47, 54 және 62-бағандарда болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны көрсетіледі. Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны мына формула бойынша анықталады:
PV – болашақ ақша ағындарының келтірілген құны;
CF – болжамды ақша ағыны;
r – дара активтер үшін пайыздың бастапқы тиімді мөлшерлемесі және бір текті активтер үшін пайыздың бастапқы тиімді мөлшерлемесін жуық бағасын білдіретін мөлшерлеме;
t – жыл саны;
13. 6, 13, 20, 27, 34, 41, 48, 55 және 62-бағандарда қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
14. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
15. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Салалар бойынша қарыздар туралы есеп
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2014 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" "_____________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_ПЗО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс
күнінен кешіктірмей
Нысан
_____________________________
(банктің атауы)
(мың теңге)
Қарыздар
Стандартты
Күмәнді
оның ішінде:
Үмітсіз
Барлығы
1-санаттағы күмәнді
2-санаттағы күмәнді
3-санаттағы күмәнді
4-санаттағы күмәнді
5-санаттағы күмәнді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
2
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді қазу
3
Өңдеу өнеркәсібі
4
Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауамен кондиционерлеу
5
Сумен жабдықтау; кәріз жүйесі, қалдықтардың жиналуын және таратылуын бақылау
6
Құрылыс
7
Көтерме және бөлшек сауда; автомобильдерді және мотоциклдерді жөндеу
8
Көлік және қоймаға жинақтау
9
Тұру және тамақтану бойынша қызметтер
10
Ақпарат және байланыс
11
Қаржы және сақтандыру қызметі
12
Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
13
Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
14
Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
15
Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету
16
Білім беру
17
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
18
Өнер, ойын-сауық және демалыс
19
Өзге де қызметтер түрлерін ұсыну
20
Жеке тұтыну үшін үй қызметкерлерін жалдайтын және тауарлар мен қызметтерді өндіретін үй шаруашылықтарының қызметі
21
Аумақтан тыс ұйымдардың және органдардың қызметі
Бірінші басшы (ол болмайтын кезеңде – оның орнындағы тұлға)
___________________________________________ _____________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ____________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы:_______________________________________ _______________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "__" __________
мөр орны
"Салалар бойынша қарыздар
туралы есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Салалар бойынша қарыздар туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о займах по отраслям" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения о займах, выданных юридическим лицам (включая займы, выданные банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций), субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан (включая займы, выданные индивидуальным предпринимателям) в разрезе отраслей экономики и классификационной категории. Займы, выданные физическим лицам в Форме не отражаются.
6. Классификационная категория займов, выданных банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, юридическим лицам определяется в соответствии с требованиями, указанными в Пояснении по заполнению Отчета о стандартных и классифицированных активах и условных обязательствах.
7. В Форме отражается остаток ссудной задолженности, включая займы, вынесенные на счета просроченной задолженности (за исключением просроченной задолженности по начисленному вознаграждению).
8. Принадлежность к определенной отрасли экономики определяется в зависимости от основного вида деятельности юридического лица и индивидуального предпринимателя.
9. Отрасли экономики группируются в зависимости от видов экономической деятельности в соответствии с Номенклатурой видов экономической деятельности (ОКЭД-5-тизначный). Номенклатура видов экономической деятельности (ОКЭД-5-тизначный) является расширенной версией Государственного классификатора Республики Казахстан 03-2007 "Общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД)".
10. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о займах, выданных субъектам малого
и среднего предпринимательства-резидентам Республики
Казахстан, в том числе по которым имеется просроченная
задолженность по основному долгу и (или) начисленному
вознаграждению, по отраслям, а также о размере резервов
(провизий), сформированных в соответствии с международными
стандартами финансовой отчетности
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_ПЗО_СМП_МСФО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
___________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
№ п/п
Займы
Стандартные
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная/ отрицательная корректировка
Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков
Справочно: стоимость обеспечения
Резервы (провизии)
1
2
3
4
5
6
7
1
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
1.1.
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует
1.2.
Займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и/или начисленному вознаграждению, в том числе:

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Салалар бойынша қарыздар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда заңды тұлғаларға (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздарды қосқанда), Қазақстан Республикасының резиденті шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне (дара кәсіпкерлерге берілген қарыздарды қосқанда) берілген қарыздар көрсетіледі. Жеке тұлғаларға берілген қарыздар Нысанда көрсетілмейді.
6. Банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, заңды тұлғаларға берілген қарыздардың жіктеу санаты Стандартты және жіктелген активтер мен шартты міндеттемелер туралы есепті толтыру бойынша Түсіндірмеде көрсетілген талаптарға сәйкес айқындалады.
7. Нысанда мерзімі өткен берешектің шотына шығарылған қарыздарды қоса отырып несие берешектің қалдығы көрсетіледі (есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті қоспағанда).
8. Экономиканың белгіленген саласына тиесілігі заңды тұлға мен дара кәсіпкер қызметінің негізгі түріне байланысты айқындалады.
9. Экономика салалары Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасына (5 таңбалы ЭҚЖК) сәйкес экономикалық қызмет түрлеріне байланысты топталады. Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасы (5 таңбалы ЭҚЖК) 03-2007 "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктегіші (ЭҚЖК)" Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктегішінің кеңейтілген нұсқасы болып табылады.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қазақстан Республикасының резиденті шағын және орта кәсіпкерлік
субъектілеріне берілген қарыздар, оның ішінде негізгі борыш
және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі
бар, салалар бойынша, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік
стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар)
мөлшері туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" "____________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_ПЗО_СМП_МСФО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
____________________________
(банктің атауы)
(мың теңге)
р/с №
Қарыздар
Стандартты
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң/Теріс түзету
Есептік болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Анықтама үшін: қамтамасыз етудің құны
Резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
6
7
1
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
1.1.
мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар
1.2.
негізгі борышы және/немесе есептелген сыйақы бойынша, мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, оның ішінде:

Сомнительные 4 категории (в случае начисления резервов (провизий) в размере от 20 % до 25 %)
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная/отрицательная корректировка
Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков
Справочно: стоимость обеспечения
Резервы (провизии)
29
30
31
32
33
34
35
продолжение таблицы
Сомнительные 5 категории (в случае начисления резервов (провизий) в размере от 25 % до 50 %)
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная/отрицательная корректировка
Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков
Справочно: стоимость обеспечения
Резервы (провизии)
36
37
38
39
40
41
42
продолжение таблицы
Безнадежные (в случае начисления резервов (провизий) в размере от 50 % до 100 %)
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная/отрицательная корректировка
Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков
Справочно: стоимость обеспечения
Резервы (провизии)
43
44
45
46
47
48
49
продолжение таблицы
Всего
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная/отрицательная корректировка
Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков
Справочно: стоимость обеспечения
Резервы (провизии)
50
51
52
53
54
55
56
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20 _____ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет о займах, выданных субъектам
малого и среднего предпринимательства-
резидентам Республики Казахстан,
в том числе по которым имеется
просроченная задолженность по
основному долгу и (или) начисленному
вознаграждению, по отраслям, а также
о размере резервов (провизий),
сформированных в соответствии с
международными стандартами
финансовой отчетности"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о займах, выданных субъектам малого
и среднего предпринимательства-резидентам Республики
Казахстан, в том числе по которым имеется просроченная
задолженность по основному долгу и (или) начисленному
вознаграждению, по отраслям, а также о размере резервов
(провизий), сформированных в соответствии с международными
стандартами финансовой отчетности
1. Общие положения

4 санатты күмәнді (20%-дан 25%-ға дейінгі мөлшерде резервтер (провизиялар) есептелген жағдайда)
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң/Теріс түзету
Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Анықтама үшін: қамтамасыз етудің құны
Резервтер (провизиялар)
29
30
31
32
33
34
35
кестенің жалғасы
5 санатты күмәнді (25%-дан 50%-ға дейінгі мөлшерде резервтер (провизиялар) есептелген жағдайда)
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң/Теріс түзету
Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Анықтама үшін: қамтамасыз етудің құны
Резервтер (провизиялар)
36
37
38
39
40
41
42
кестенің жалғасы
Үмітсіз (50%-дан 100%-ға дейінгі мөлшерде резервтер (провизиялар) есептелген жағдайда)
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң/Теріс түзету
Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Анықтама үшін: қамтамасыз етудің құны
Резервтер (провизиялар)
43
44
45
46
47
48
49
кестенің жалғасы
Барлығы
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң/Теріс түзету
Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Анықтама үшін: қамтамасыз етудің құны
Резервтер (провизиялар)
50
51
52
53
54
55
56
Бірінші басшы (ол болмайтын кезеңге – оның орнындағы тұлға)
____________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________ _________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "__" __________
мөр орны
"Қазақстан Республикасының
резиденттері шағын және орта
кәсіпкерлік субъектілеріне
берілген, оның ішінде салалар
бойынша негізгі борышы және
(немесе) есептелген сыйақы бойынша,
мерзімі өткен берешегі бар қарыздар
туралы, сондай-ақ қаржылық
есептіліктің халықаралық
стандарттарына сәйкес құрылған
резервтердің (провизиялардың)
мөлшері туралы есебі" әкімшілік
деректер жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Қазақстан Республикасының резиденттері шағын және орта
кәсіпкерлік субъектілеріне берілген, оның ішінде салалар
бойынша негізгі борышы және (немесе) есептелген сыйақы бойынша,
мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы, сондай-ақ қаржылық
есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес құрылған
резервтердің (провизиялардың) мөлшері туралы есебі
1. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о займах, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются займы, выданные субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан (включая займы, выданные индивидуальным предпринимателям) в разрезе отраслей экономики с разбивкой по дням просроченной задолженности и классификационной категории.
6. Займы, выданные юридическим (включая займы, выданные банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций) и физическим лицам, за исключением займов, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан в Форме не отражаются.
7. Классификационная категория актива определяется в соответствии с Таблицей 1 Пояснения в зависимости от фактически сформированных резервов (провизий) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Таблица 1. Определение классификационной категории актива
Уровень сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, в %
Классификационная категория
0 %
Стандартный
0,01 % - 5 %
Сомнительный 1 категории
5,01 % - 10 %
Сомнительный 2 категории
10,01 % - 20 %
Сомнительный 3 категории
20,01 % - 25 %
Сомнительный 4 категории
25,01 % - 50 %
Сомнительный 5 категории
50,01 % - 100 %
Безнадежный
8. В Форме отражаются займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также займы, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению.
9. Принадлежность к определенной отрасли экономики определяется в зависимости от основного вида деятельности юридического лица и индивидуального предпринимателя.

1. Осы түсіндірмелер (бұдан әрі – Түсіндірме) "Қазақстан Республикасының резиденттері шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген, оның ішінде салалар бойынша негізгі борышы және (немесе) есептелген сыйақы бойынша, мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы, сондай-ақ қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес құрылған резервтердің (провизиялардың) мөлшері туралы есебі" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңге түрінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда қарыздар Қазақстан Республикасының резиденттері шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне (дара кәсіпкерлерге берілген қарыздарды қосқанда) берілген мерзімі өткен күндер және жіктеу санаты бойынша бөлумен экономика салалары бөлігіндегі ақпарат көрсетіледі.
6. Нысанда заңды тұлғаларға (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілетін қарыздарды қосқанда), Қазақстан Республикасының резиденті шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздарды қоспағанда, жеке тұлғаларға берілген қарыздар көрсетілмейді.
7. Активтің жіктеу санаты халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтерге (провизияларға) байланысты осы Түсіндірменің 1-кестесіне сәйкес айқындалады.
1-кесте. Активтің жіктеу санатын анықтау
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) деңгейі, %-бен
Жіктеу санаты
0%
Стандартты
0,01 % - 5 %
1 санатты күмәнді
5,01 % - 10 %
2 санатты күмәнді
10,01 % - 20 %
3 санатты күмәнді
20,01 % - 25 %
4 санатты күмәнді
25,01 % - 50 %
5 санатты күмәнді
50,01 % - 100 %
Үмітсіз
8. Нысанда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, сондай-ақ негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар көрсетіледі.
9. Экономиканың белгіленген саласына тиесілік заңды тұлға мен дара кәсіпкер қызметінің негізгі түріне байланысты айқындалады.

10. Отрасли экономики группируются в зависимости от видов экономической деятельности в соответствии с Номенклатурой видов экономической деятельности (ОКЭД-5-тизначный). Номенклатура видов экономической деятельности (ОКЭД-5-тизначный) является расширенной версией Государственного классификатора Республики Казахстан03-2007 "Общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД)".
11. В графах 5, 12, 19, 26, 33, 40, 47 и 54 отражается дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков определяется по формуле:
, где
PV – приведенная стоимость будущих денежных потоков;
CF – предполагаемые потоки денег;
r– первоначальная эффективная ставка процента для индивидуальных активов и ставка, представляющая собой приближенную оценку первоначальной эффективной ставки процента для однородных активов;
t – количество лет.
12. В графах 6, 13, 20, 27, 34, 41, 48 и 55 отражается рыночная стоимость обеспечения.
13. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
14. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об основных источниках привлеченных денег
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_ОИ
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежеквартально не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
___________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование депозитора (кредитора)
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица) или индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя при наличии)
Код
отрасли
Корреспондентские /текущие счета
Вклады до востребования
Условный вклад
Срочный вклад
Облигации и другие
ценные бумаги
Займы привлеченные
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20 _____ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет об основных источниках
привлеченных денег"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет об основных источниках привлеченных денег

10. Экономика саласы Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасына (5 таңбалы ЭҚЖК) сәйкес экономикалық қызмет түрлеріне байланысты топталады. Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасы (5 таңбалы ЭҚЖК) 03-2007 "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктегіші" Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктегішінің кеңейтілген нұсқасы болып табылады.
11. 5, 12, 19, 26, 33, 40, 47 және 54-бағандарда болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны көрсетіледі. Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны мына формула бойынша анықталады:
PV – болашақ ақша ағындарының келтірілген құны;
CF – болжамды ақша ағыны;
r – дара активтер үшін пайыздың бастапқы тиімді мөлшерлемесі және бір текті активтер үшін пайыздың бастапқы тиімді мөлшерлемесін жуық бағасын білдіретін мөлшерлеме;
t – жыл саны.
12. 6, 13, 20, 27, 34, 41, 48 және 55-бағандарда қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
13. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
14. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен беріледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Тартылған ақшаның негізгі көздері жөніндегі есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "__" _________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_ОИ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей
нысан
____________________________
(банктің атауы)
(мың теңге)
р/с №
Депозитордың (кредитордың) атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде бар болса дара кәсіпкердің)
Саланың коды
Корреспонденттік/ағымдағы шоттар
Талап етуге дейінгі салымдар
Шартты салымдар
Мерзімді салымдар
Облигациялар мен басқа бағалы қағаздар
Тартылған қарыздар
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Бірінші басшы (ол болмайтын кезеңге – оның орнындағы тұлға)
____________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________ _________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "__" __________
мөр орны
"Таратылатын ақшаның негізгі
көздері туралы есебі" әкімшілік
деректер жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру
бойынша түсіндірме
Таратылатын ақшаның негізгі көздері туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежеквартально банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы банки раскрывают 25 крупнейших депозиторов (кредиторов) банка в разрезе физических и юридических лиц (крупнейшими депозиторами (кредиторами) банка являются лица, перед которыми у банка в совокупности имеется наибольшая сумма обязательств). Сведения в Форме приводятся в порядке убывания совокупной суммы обязательств банка перед каждым депозитором (кредитором).
6. В случае наличия у банка обязательств перед юридическим лицом, которое входит в число 25 крупнейших депозиторов (кредиторов) банка, и обязательств перед крупными участниками (доля участия которых составляет 10 и более процентов)/дочерними организациями данного лица, в Форме отражаются также сведения по крупным участникам (доля участия которых составляет 10 и более процентов)/дочерним организациям в соответствующих подпунктах.
7. В случае наличия у банка обязательств перед юридическим лицом и его крупными участниками (доля участия которых составляет 10 и более процентов)/дочерними организациями, которые в совокупности входят в число 25 крупнейших депозиторов (кредиторов) банка, отражаются сведения по данному лицу и его крупным участникам (доля участия которых составляет 10 и более процентов)/дочерним организациям.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о полученных и непогашенных внешних заимствованиях,
в том числе привлеченных посредством дочерних организаций
банков
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_ВЗ
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежеквартально не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
___________________
(наименование банка)
Наименование кредитора-нерезидента
Страна кредитора-нерезидента
из них привлеченные банком посредством дочерней организации специального назначения
Вид заимствования (займы, гранты, облигации и так далее)
Цель заимствования по условиям договора
Номер договора
Срок действия договора
Сумма заимствования по условиям договора
дата начала
дата конечного срока погашения
дата окончания срока пролонгации
сумма (тысяч тенге)
вид валюты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Ставка вознаграждения
Порядок погашения основного долга
Право требования кредитора досрочного погашения займа
Обеспечение
Получено заемных средств (тысяч тенге)
Освоено заемных средств (тысяч тенге)
Погашено основного долга с начала получения заемных средств (тысяч тенге)
Остаток основного долга заемных средств на конец отчетного периода
вид
сумма (тысяч тенге)
Всего
в отчетном месяце
сумма (тысяч тенге)
номер балансового счета
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20 _____ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет о полученных и непогашенных
внешних заимствованиях, в том числе
привлеченных посредством
дочерних организаций банков"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о полученных и непогашенных внешних заимствованиях,
в том числе привлеченных посредством дочерних организаций
банков

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер "Таратылатын ақшаның негізгі көздері туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды және ұсынымдық сипатта берілген.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңге түрінде толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанды толтыру кезінде банктер жеке және заңды тұлғалар (жиынтығында банктің олардың алдында міндеттемелердің ең көп сомасы бар тұлғалар банктің ірі депозиторлары (кредиторлары) болып табылады) бөлігінде банктің 25 ірі депозиторын (кредиторын) ашып көрсетеді. Банктің әр депозитор (кредитор) алдындағы міндеттемелерінің жиынтықты сомасы азаю тәртібінде келтіріледі.
6. Банктің 25 ірі депозиторы (кредиторы) тізіміне заңды тұлғаның алдында банк міндеттемелері және осы тұлғаның ірі қатысушылары (қатысу үлесі 10 пайыз және асатын)/еншілес ұйымдары алдында міндеттемелері болған жағдайда, Нысанның тиісті тармақшаларында ірі қатысушылары (қатысу үлесі 10 пайыз және асатын)/еншілес ұйымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. Банктің жиынтығында 25 ірі депозиторы (кредиторы) тізіміне кіретін заңды тұлғаның және оның ірі қатысушылары (қатысу үлесі 10 пайыз және асатын)/еншілес ұйымдары алдында міндеттемелері болған жағдайда, осы тұлға бойынша және ірі қатысушылары (қатысу үлесі 10 пайыз және асатын)/еншілес ұйымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Алынған және өтелмеген, оның ішінде банктердің еншілес ұйымдары
арқылы тартылған сыртқы қарызға алу жөніндегі есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "__" __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_ВЗ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей
нысан
____________________________
(банктің атауы)
Резидент емес кредитордың атауы
Резидент емес кредитордың елі
Оның ішінде банк арнайы мақсаттағы еншілес ұйым арқылы тартылған
Қарыз алу түрі (қарыздар, гранттар, облигациялар және т.б.)
Шарт талаптарына сәйкес қарыз алу түрінің мақсаты
Шарттың нөмірі
Шарттың қолданылу мерзімі
Шарт талаптары бойынша қарыз алу сомасы
Басталған күні
Өтеу мерзімінің соңғы күні
Ұзарту мерзімінің аяқталу күні
сома (мың теңге)
Валюта түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Сыйақы ставкасы
Негізгі борышты өтеу
тәртібі
кредитордың қарызды мерзімінен бұрын өтеу талап ету құқығы
Қамтамасыз ету
Қарыз қаражаты алынды (мың теңге)
Қарыз қаражаты игерілді (мың теңге)
Қарыз қаражатын алуды бастағаннан негізгі борыш өтелді (мың теңге)
Есепті кезеңнің аяғында қарыз қаражатының негізгі борышының қалдығы
Түрі
сома (мың теңге)
Барлығы
Есепті айда
сома (мың теңге)
баланстық шоттың нөмірі
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Бірінші басшы (ол болмайтын кезеңге – оның орнындағы тұлға)
____________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________ _________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "__" __________
мөр орны
"Банктердің алынған және
өтелмеген сыртқы қарыздары, оның
ішінде банктердің еншілес
ұйымдары арқылы тартылғандары
туралы есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Банктердің алынған және өтелмеген сыртқы қарыздары, оның ішінде
банктердің еншілес ұйымдары арқылы тартылғандары туралы есеп

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о полученных и непогашенных внешних заимствованиях, в том числе привлеченных посредством дочерних организаций банков" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежеквартально банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает структуру по привлеченным и не погашенным банком внешним заимствованиям по состоянию на отчетную дату.
6. Внешние заимствования включают обязательство банка перед нерезидентами:
1) по займам, полученным от банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, являющихся нерезидентами Республики Казахстан;
2) по займам, полученным от международных финансовых организаций;
3) по вкладам дочерних организаций специального назначения;
4) по выпущенным в обращение долговым ценным бумагам, находящимся у нерезидентов Республики Казахстан;
5) ценные бумаги, выпущенные банком посредством дочерних организаций специального назначения, в части гарантируемых банком сумм и учитываемых на бухгалтерском балансе банка;
6) субординированный долг перед нерезидентами Республики Казахстан;
7) операции "РЕПО" с нерезидентами Республики Казахстан;
8) бессрочные финансовые инструменты у нерезидентов Республики Казахстан.
7. В графе 14 в зависимости от наличия в договоре заимствования условия у кредитора права требования досрочного погашения обязательства указывается "да"/"нет".
8. В случае если заимствование по условиям договора является не обеспеченным, графы 15, 16 не заполняются.
9. Если по договору заимствования имеется одно или несколько видов обеспечения, то в графе 15 указываются все виды обеспечения, а в графе 16 указывается общая стоимость обеспечения.
10. В графе 16 указывается рыночная стоимость обеспечения.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об операциях "РЕПО", "обратное РЕПО"
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_РЕПО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
___________________
(наименование банка)
Содержание операции
Вид ценных бумаг
Национальный идентификационный номер, международный идентификационный номер
Наименование контрагента
Дата заключения сделки РЕПО
Номер подтверждающего документа
Дата
открытия РЕПО
закрытия РЕПО
сделка пролонгирована до
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Операции "РЕПО"
1.1.
Организованный рынок

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Банктердің алынған және өтелмеген сыртқы қарыздары, оның ішінде банктердің еншілес ұйымдары арқылы тартылғандары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен беріледі.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан банктің тартылған және өтелмеген есепті күнгі жағдай бойынша сыртқы қарыздары бойынша құрылымын ашады.
6. Сыртқы қарыздар банктің резидент еместер алдындағы міндеттемелерін қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының резиденті еместер болып табылатын банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар бойынша;
2) халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша;
3) арнаулы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша;
4) Қазақстан Республикасының резиденті еместердегі айналысқа шығарылған борыштық бағалы қағаздар бойынша;
5) банк кепілдік беретін және банктің бухгалтерлік балансында есепке алынатын сомалар бөлігінде банктің арнаулы мақсаттағы еншілес ұйымдар арқылы шығарған бағалы қағаздары;
6) Қазақстан Республикасының резиденті еместер алдындағы реттелген борыш;
7) Қазақстан Республикасының резиденті еместермен жасалған "РЕПО" операциясы;
8) Қазақстан Республикасының резиденті еместердегі мерзімсіз қаржы құралдары.
7. 14-бағанда шартта қарыз алу болуына байланысты кредитордың міндеттемені мерзімінен бұрын өтеуді талап ету шарттары "иә" / "жоқ" деп көрсетіледі.
8. Егер қарыз алу шарт талаптары бойынша қамтамасыз етілмеген болып табылған жағдайда, 15, 16-бағандар толтырылмайды.
9. Егер шарт бойынша қарыз алудың қамтамасыз етудің бір немесе бірнеше түрі болса, онда 15-бағанда қамтамасыз етудің барлық түрлері көрсетіледі, ал 16-бағанда қамтамасыз етудің жалпы құны көрсетіледі.
10. 16-бағанда қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
16-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
"РЕПО", "Кері РЕПО" операциялары туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "__" "________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_РЕПО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
____________________________
(банк атауы)
Операция мазмұны
Бағалы қағаздар түрi
Ұлттық сәйкестендіру нөмiрi, халықаралық сәйкестендiру нөмiрi
Қарсы агенттің атауы
РЕПО мәмiлесi жасалған күн
Растайтын құжаттың нөмiрi
Күні
РЕПО ашу
РЕПО жабу
мәмiле ___ мерзiмге дейiн ұзартылды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
"РЕПО" операциялары
1.1.
Ұйымдастырылған нарық

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об операциях "РЕПО", "обратное РЕПО" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма представляется по всем видам ценных бумаг, участвующих в операциях РЕПО на организованном и на неорганизованном рынке с указанием способа сделки (прямой или автоматический) на отчетную дату.
6. В графе 7 по сделкам, осуществленным на организованном рынке, указывается номер, присвоенный организаторами торгов; по сделкам, проводимым на неорганизованном рынке, указывается номер договора РЕПО.
7. В графе 17 отражается дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков определяется по формуле:
, где
PV – приведенная стоимость будущих денежных потоков;
CF – предполагаемые потоки денег;
r – первоначальная эффективная ставка процента для индивидуальных активов и ставка, представляющая собой приближенную оценку первоначальной эффективной ставки процента для однородных активов;
t – количество лет.
8. В графе 19 Формы указывается какой стороне сделки принадлежит право пользования ценными бумагами.
9. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
10. Итоговая сумма строки 1 соответствует итоговой сумме граф 16, 21, 27 Отчета о структуре портфеля ценных бумаг.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 17
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о сроке платежа, оставшегося до погашения
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_ГА
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
___________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Активы
по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и начисленному вознаграждению
До востребования

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "РЕПО", "Кері РЕПО" операциялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен беріледі.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан есепті күнге мәміленің (тура немесе автоматты) тәсілін көрсетумен ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған нарықта РЕПО операцияларында қатысушы бағалы қағаздардың барлық түрлері бойынша беріледі.
6. 7-бағанында: ұйымдастырылған нарықта жүзеге асырылған мәмілелер бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушылар берген нөмір көрсетіледі; ұйымдастырылмаған нарықта жүргізілетін мәмілелер бойынша РЕПО шартының нөмірі көрсетіледі.
7. 17-бағанда есеп айырысқан болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны көрсетіледі. Есеп айырысқан болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны мына формула бойынша анықталады:
PV – болашақ ақша ағындарының келтірілген құны;
CF – болжамды ақша ағыны;
r – дара активтер үшін пайыздың бастапқы тиімді мөлшерлемесі және бір текті активтер үшін пайыздың бастапқы тиімді мөлшерлемесінің жуық бағасын білдіретін мөлшерлеме;
t – жыл саны.
8. Нысанның 19-бағанында мәміленің қай тарапына бағалы қағаздарды пайдалану құқығы тиесілі.
9. Резервтер (провизиялар) сомасы абсолюттік мәнді және қосу белгісімен көрсетіледі.
10. 1-жолдағы жиынтық сома Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есептің 16, 21, 27-бағандарының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
17-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Өтеуге дейін қалған төлем мерзімі туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" "__________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_ГА
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
нысан
_____________________________
(банк атауы)
(мың теңге)
Активтер
негізгі борыш және есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ
Талап етілгенге дейін

от 1 до 30 дней
от 31 до 90 дней
от 91 до 180 дней
от 181 до 365 дней
от 1 до 2 лет
от 2 до 3 лет
от 3 до 5 лет
более 5 лет
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
1
Займы, предоставленные юридическим и физическим лицам (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
1.1.
нерезидентам
2
Требования к банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
2.1
нерезидентам
3
Требования к Национальному Банку Республики Казахстан
4
Ценные бумаги (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
4.1
нерезидентов
5
Операции "обратное РЕПО" (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
5.1
с нерезидентами
6
Субординированный долг (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
6.1
нерезидентам
7
Прочие финансовые активы, в том числе:
7.1
нерезидентам
8
Итого, в том числе:
8.1
нерезидентам
9
Справочно: прочие финансовые активы, в том числе:
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
9.1
нерезидентам
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
10
Справочно: нефинансовые активы, в том числе:
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
10.1
нерезидентам
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Обязательства
До востребования
от 1 до 30 дней
от 31 до 90 дней
от 91 до 180 дней
от 181 до 365 дней
от 1 до 2 лет

1 күннен 30 күнге дейін
31 күннен 90 күнге дейін
91 күннен 180 күнге дейін
181 күннен 365 күнге дейін
1 жылдан 2 жылға дейін
2 жылдан 3 жылға дейін
3 жылдан 5 жылға дейін
5 жылдан астам
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
1
Жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде), оның ішінде:
1.1.
резидент еместерге
2
Банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын талаптар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
2.1
резидент еместерге
3
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
3.1
резидент еместерге
4
Бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
4.1
резидент еместерге
5
"Кері "РЕПО" операциялары (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
5.1
резидент еместерге
6
Реттелген борыш (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
6.1
резидент еместерге
7
Өзге қаржы активтері
7.1
резидент еместерге
8
Жиынтығы
8.1
резидент еместерге
9
Анықтама: өзге қаржы активтері
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
9.1
резидент еместерге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
10
Анықтама: қаржы емес активтер
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
10.1
резидент еместерге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Міндеттемелер
Талап етілгенге дейін
1 күннен 30 күнге дейін
31 күннен 90 күнге дейін
91 күннен 180 күнге дейін
181 күннен 365 күнге дейін
1 жылдан 2 жылға дейін

18.1
от нерезидентам
19
Вклады дочерних организаций специального назначения
20
Прочие финансовые обязательства, в том числе:
20.1
перед нерезидентами
21
Итого, в том числе:
21.1
перед нерезидентами
22
Справочно: прочие финансовые обязательства, в том числе:
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
22.1
перед нерезидентами
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
23
Справочно: нефинансовые обязательства, в том числе:
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
23.1
перед нерезидентами
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
продолжение таблицы
по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и/или начисленному вознаграждению свыше 30 дней
Всего
Всего
из них в иностранной валюте
19
20
21
х
х
х
х
Всего
Всего
Всего
из них в иностранной валюте
19
20
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20 _____ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет о сроке платежа,
оставшегося до погашения"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о сроке платежа, оставшегося до погашения
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о сроке платежа, оставшегося до погашения" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения об активах и обязательствах в разбивке по срокам платежа, оставшимся до погашения, в том числе нерезидентам и иностранной валюте.
6. Сумма активов отражается за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
7. Все активы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению не более 30 (тридцать) дней, распределяются по срокам платежа, оставшимся до погашения (включая прочие финансовые активы).

18.1
резидент еместерге
19
Арнаулы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары
19.1
резидент еместерге
20
Өзге қаржы міндеттемелері
20.1
резидент еместерге
21
Жиынтығы:
21.1
резидент еместерге
22
Анықтама: өзге қаржы активтері
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
22.1
резидент еместерге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
23
Анықтама: қаржы емес активтері
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
23.1
резидент еместерге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
кестенiң жалғасы
негізгі борыш және/немесе есептелген сыйақы бойынша 30 күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар
Барлығы
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
19
20
21
х
х
х
х
Барлығы
Барлығы
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
19
20
Бірінші басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға)
____________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________ _________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойған күн 20 __ жылғы "___" __________
мөр орны
"Өтеуге дейін қалған
төлем мерзімі туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру
бойынша түсіндірме
Өтеуге дейін қалған төлем мерзімі туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Өтеуге дейін қалған төлем мерзімі туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен беріледі.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда өтеуге дейін қалған төлемдер мерзімі бойынша, оның ішінде резидент еместер мен шетел валютасы бойынша бөлініп активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Активтер сомасы есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес құрылған резервтер (провизиялар) шегеріліп көрсетіледі.
7. Негізгі борыш және/немесе есептелген сыйақы бойынша 30 күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар активтердің барлығы өтеуге дейін қалған төлем мерзімдері бойынша бөлінеді (өзге қаржы активтерін қосқанда).

8. Активы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 30 дней указываются в графе 19 (включая прочие финансовые активы).
9. В строке 4 ценные бумаги отражаются за вычетом резервов (провизий). Акции, имеющиеся в наличии для продажи, удерживаемые до погашения, а также учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток, отражаются в графах 1 и 2.
10. В целях заполнения строки 7 к прочим финансовым активам относятся следующие счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" (далее – Типовой план счетов), зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7524:
1753 "Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
1855 "Дебиторы по документарным расчетам";
1860 "Прочие дебиторы по банковской деятельности";
1861 "Дебиторы по гарантиям";
1864 "Требования к клиенту за акцептованные векселя";
1877 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью";
группа счетов 1890 "Требования по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям".
11. Все обязательства распределяются по срокам платежа, оставшимся до погашения (включая прочие финансовые обязательства).
12. Сумма обязательств отражается с учетом начисленных расходов, положительных (отрицательных) корректировок, а также дисконтов и премий.
13. В целях заполнения строки 20 к прочим финансовым обязательствам относятся следующие счета Типового плана счетов:
2451 "Бессрочные финансовые инструменты";
2727 "Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
2757 "Начисленные расходы по бессрочным финансовым инструментам";
2855 "Кредиторы по документарным расчетам";
2860 "Прочие кредиторы по банковской деятельности";
2864 "Обязательства по акцептам";
группа счетов 2890 "Обязательства по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям".
14. В строке 9 справочно указываются прочие финансовые активы, не отраженные в строке 7, в строке 22 справочно указываются прочие финансовые обязательства, не отраженные в строке 20.
15. В строках 10 и 23 справочно отражаются итоговые суммы нефинансовых активов и обязательств, соответственно.
16. В графах 1 и 2 не отражаются:

8. Негізгі борыш және/немесе есептелген сыйақы бойынша 30 күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар активтер 19-бағанда көрсетіледі (өзге қаржы активтерін қосқанда).
9. 4-жолда бағалы қағаздар резервтерді (провизияларды) шегеріліп көрсетіледі. Сату үшін қолда бар, өтеуге дейін ұсталатын, сондай-ақ пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін акциялар 1 және 2-бағандарда көрсетіледі.
10. 7-жолды толтыру мақсатында өзге қаржы активтеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары), Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7524 тіркелген сәйкес мынадай шоттар жатады:
1753 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістер";
1855 "Құжаттық есеп айырысулар бойынша дебиторлар";
1860 "Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар";
1861 "Кепілдіктер бойынша дебиторлар";
1864 "Акцептелген вексельдер үшін клиентке қойылатын талаптар";
1877 "Банк қызметімен байланысты дебиторлық берешек бойынша зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)";
1890 шоттар тобы "Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша талаптар".
11. Барлық міндеттемелер өтеуге дейін қалған төлем мерзімдері бойынша бөлінеді (өзге қаржы міндеттемелерін қоса).
12. Міндеттемелер сомасы есептелген шығыстарды, оң (теріс) түзетулерді, сондай-ақ дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, көрсетіледі.
13. 20-жолды толтыру мақсатында өзге қаржы міндеттемелеріне Үлгі шот жоспарының мынадай шоттары жатады:
2451 "Мерзімсіз қаржы құралдары";
2727 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар";
2757 Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстар";
2855 "Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша кредиторлар";
2860 "Банк қызметі бойынша басқа да кредиторлар";
2864 "Акцептер бойынша міндеттемелер";
шоттардың тобы 2890 "Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша міндеттемелер".
14.9-жолда анықтама ретінде 7-жолда көрсетілмеген өзге қаржы активтері көрсетіледі, 22-жолда анықтама ретінде 20-жолда көрсетілмеген өзге қаржы міндеттемелері көрсетіледі.
15.10 және 23-жолдарда анықтама ретінде қаржы емес активтердің және міндеттемелердің жиынтық сомалары көрсетіледі, тиісінше.
16.1 және 2-бағандарда көрсетілмейді:

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчета о сроке платежа для фиксированных активов и обязательств, оставшихся до погашения, для плавающих активов и обязательств до изменения индекса" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме методика заполнения сведений об активах и обязательствах с фиксированной ставкой (установленной в договоре) отличается от методики заполнения сведений об активах и обязательствах с плавающей ставкой.
6. Порядок заполнения Формы по активам и обязательствам с фиксированной ставкой (установленной в договоре), а также по активам и обязательствам с плавающей ставкой по которым срок, оставшийся до погашения составляет не более 30 дней соответствует методике заполнения Отчета о сроке платежа, оставшегося до погашения.
7. Порядок заполнения Формы по активам и обязательствам с плавающей ставкой по которым, срок, оставшийся до погашения составляет свыше 30 дней, определяется следующим образом:
1) активы и обязательства отражаются без учета начисленного вознаграждения и начисленных расходов;
2) диапазон отражения актива и обязательства с плавающей ставкой по срокам переоценки зависит от вида индекса, а также от частоты получения или выплаты купонного вознаграждения;
3) сумма активов и обязательств с привязкой к индексу, подверженному ежедневному изменению, отражаются в диапазоне "от 1 до 30 дней";
4) сумма активов и обязательств с привязкой к индексу, подверженному изменению каждые три месяца, указываются в диапазоне "от 31 до 90 дней" в течение первых двух месяцев после изменения индекса, в диапазоне "от 1 до 30 дней" в течение одного месяца до следующего изменения индекса;
5) сумма активов и обязательств с привязкой к индексу, подверженному ежедневному, ежемесячному/ежеквартальному изменению, при условии наступления получения/выплаты купонного вознаграждения по ним с периодичностью два раза в год, указываются в диапазоне "от 91 до 180 дней" в течение трех месяцев после получения/выплаты купонного вознаграждения, в диапазоне "от 31 до 90 дней" в течение четырех и пяти месяцев после получения/выплаты купонного вознаграждения, в диапазоне от "1 до 30 дней" в течение одного месяца до следующего изменения индекса.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Өтелгенге дейін қалған белгіленген активтер мен міндеттемелер үшін, индекстің өзгеруіне дейін құбылмалы активтер мен міндеттемелер үшін төлем мерзімі туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгемен беріледі.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда белгіленген ставкасы бар (шартта белгіленген) активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтерді толтыру әдістемесі құбылмалы ставкасы бар активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтерді толтыру әдістемесінен ерекшеленеді.
6. Белгіленген ставкасы бар (шартта белгіленген) активтер мен міндеттемелер бойынша, сондай-ақ өтеуге дейін қалған мерзімі 30 күннен астам құбылмалы ставкасы бар активтер мен міндеттемелер бойынша Нысанды толтыру тәртібі Өтеуге дейін қалған төлем мерзімі туралы есепті толтыру әдістемесіне сәйкес келеді.
7. Өтеуге дейін қалған мерзімі 30 күннен астам құбылмалы ставкасы бар активтер мен міндеттемелер бойынша Нысанды толтыру тәртібі мынадай түрде анықталады.
1) активтер мен міндеттемелер есептелген сыйақы мен есептелген шығыстар ескерілмей көрсетіледі;
2) қайта бағалау мерзімі бойынша құбылмалы ставкасы бар активтерді және міндеттемелерді көрсету диапазоны индекс түріне, сондай-ақ купондық сыйақыны алу немесе төлеу жиілігіне тәуелді;
3) күн сайынғы өзгеріске душар болған индекске байланған активтер мен міндеттемелердің сомасы "1 күннен 30 күнге дейін" диапазонда көрсетіледі;
4) әрбір үш ай сайын өзгеріске душар болған индекске байланған активтер мен міндеттемелердің сомасы индекс өзгергеннен кейін алғашқы екі ай ішінде "31 күннен 90 күнге дейін" диапазонда, келесі индекс өзгергенге дейін бір ай ішінде "1 күннен 30 күнге дейін" диапазонда көрсетіледі;
5) күн сайынғы, ай сайынғы/тоқсан сайынғы өзгеріске душар болған индекске байланған активтер мен міндеттемелер сомасы ол бойынша жылына екі рет кезеңділікпен купондық сыйақыны алу/төлеу басталған жағдайда купондық сыйақыны алғаннан/төлегеннен кейін үш ай ішінде "91 күннен 180 күнге дейін" диапазонда, купондық сыйақыны алғаннан/төлегеннен кейін төрт және бес ай ішінде "31 күннен 90 күнге дейін" диапазонда, келесі индекс өзгергенге дейін бір ай ішінде "1 күннен 30 күнге дейін" диапазонда көрсетіледі.

8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 19
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о сделках с лицами, связанными с банком особыми
отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также
действующих на отчетную дату
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20 __ года
Индекс: ФС_СДЕЛКИ_РЕЕСТР
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
___________________
(наименование банка)

8. Мәліметтер болмаған жағдай Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
19-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен бір ай ішінде
жасалған, сондай-ақ есепті күнге қолданылатын мәмілелер туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" "_________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_МӘМІЛЕЛЕР_ТІЗІЛІМ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей
нысан
____________________________
(банк атауы)

Общая сумма сделок банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, суммы которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, не превышает 0,01 процент в совокупности от размера собственного капитала банка, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924, по состоянию на "__" _____ 20 __ года, составляет ________ тысяч тенге.
Общая сумма займов клиентов банка, застрахованных у страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком, по состоянию на "__" _____ 20 __ года составляет _________ тысяч тенге.
Банк подтверждает, что в отчетном периоде льготные условия лицам, связанным особыми отношениями с банком, не предоставлялись и других сделок с лицами, связанными особыми отношениями с банком, кроме указанных в Таблице 1, банком не осуществлялось.
Таблица 2. Реестр лиц, связанных с банком особыми отношениями
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя)
Наименование (фамилия, имя, отчество) лица
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями с банком
1
2
3
4
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20 _____ года
место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет о сделках с лицами, связанными
с банком особыми отношениями,
заключенных в течение отчетного
месяца, а также действующих на
отчетную дату"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о сделках с лицами,
связанными с банком особыми отношениями, заключенных в течение
отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчета о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату" (далее – Форма).

Банктің онымен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен жасаған банктің мәмілесінің жалпы сомасы, банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банктің әрбір операциясының түрі бойынша жасаған сомасы "Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына сәйкес (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген) есептелетін банктің меншікті капиталының мөлшерінен жиынтықты түрде 0,01 пайыздан аспайды, 20__ жылғы "__"_____ жағдай бойынша ________ мың теңгені құрайды.
20 __ жылғы "__"_____ жағдай бойынша банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлға болып табылатын, сақтандыру ұйымында сақтандырылған банк клиенттерінің қарыздарының жалпы сомасы ________ мың теңгені құрайды.
Банк есепті кезеңде банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен жеңілдікті талаптар берілмегендігін және банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен 1 Кестеде көрсетілгеннен өзге басқа мәмілелер жүзеге асырылмағандығын растайды.
2-кесте. Банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалардың тізілімі
Бизнес–сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін)
Тұлғаның атауы (аты, тегі, әкесінің аты)
Тұлғаның банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаға жатқызылуына
сәйкес белгі
1
2
3
4
Бірінші басшы (ол жоқ болған кезеңде - оның орнындағы тұлға):
_________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер:_______________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы:___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, бар болса (қолы) (телефон нөмірі)
- әкесінің аты)
Есепке қол қойылған күн 20 ___ жылғы "___"________.
Мөрге арналған орын
"Есепті ай ішінде банкпен
ерекше қатынаста байланысқан
тұлғалармен жасалған, сондай-ақ
есепті күнде қолданыста бар
мәмілелер туралы есеп" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Есепті ай ішінде банкпен ерекше қатынаста байланысқан
тұлғалармен жасалған, сондай-ақ есепті күнде қолданыста бар
мәмілелер туралы есеп (бұдан әрі – Есеп)
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Есепті ай ішінде банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен жасалған, сондай-ақ есепті күнде қолданыста бар мәмілелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды анықтайды.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним (Таблица 1), а также реестр лиц, связанных с банком особыми отношениями (Таблица 2) на отчетную дату.
6. Признак связанности лица с банком особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 12-1 Закона Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" и статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах".
7. Лица могут иметь один или несколько признаков связанности особыми отношениями с банком, в связи с чем, при заполнении указанного реестра указываются все признаки.
8. В Таблице 1 указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,01 процент в совокупности от размера собственного капитала банка, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924.
9. Если собственный капитал банка имеет отрицательное значение, в Таблице 1 указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,001 процент в совокупности от размера активов банка.
10. Если условия сделки не предполагают наличие обеспечения, выплату вознаграждения или начисление провизий, то графы 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 24 Таблицы 1 не подлежат заполнению.

2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Есептің нысанын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ай сайын жасайды және есепті кезеңнің аяғындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер теңгеде ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Есеп нысанын толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банктің барлық мәмілелері (1- кесте) туралы мәліметтерін, сондай-ақ есепті күнге банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалардың тізілімін (2-кесте) ашады.
6. Банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалардың белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңының 40-бабына, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 64-бабына және "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 сәуірдегі Заңының 12-1-бабына сәйкес анықталады.
7. Тұлғалардың банкпен ерекше қатынаста байланысуының бір немесе бірнеше белгілері болуы мүмкін, осыған байланысты, аталған тізілімді толтыру кезінде оның барлық белгілері көрсетіледі.
8. 1-кестеде банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банктің әрбір операциясының түрі бойынша жасаған сомасы "Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына сәйкес (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген) есептелетін банктің меншікті капиталының мөлшерінен жиынтықты түрде 0,01 пайыздан асатын, онымен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банктің барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. Егер банктің меншікті капиталының теріс мәні болса, 1–кестеде сомасы онымен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банк операцияларының әрбір түрі бойынша банк активтерінің мөлшерінен жиынтықты түрде 0,001 пайызға асып кетсе, онымен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банктің барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. Егер мәміле талаптары қамтамасыз ету, сыйақы төлеу немесе провизияларды есептеудің бар екендігін болжамайтын болса, онда 1-кестенің 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 24-бағандары толтырылмайды.

11. В графе 2 Таблицы 1 для физического лица фамилия, имя указывается обязательно, отчество - при наличии.
12. В графе 20 Таблицы 1 отражается сумма начисленного дохода или расхода, накопленного с начала текущего года.
13. Если на момент заключения сделки, лицо не являлось лицом, связанным с банком особыми отношениями, в графе 25 Таблицы 1 указывается примечание: "лицо является связанным с банком особыми отношениями с дд.мм.гггг.".
14. Для заполнения графы 6 Таблицы 1 приведены следующие виды операций:
1) выдача займов;
2) получение займов;
3) размещение депозита
4) принятие депозита;
5) покупка финансовых инструментов, выпущенных лицами, связанными особыми отношениями с банком;
6) покупка ценных бумаг у лиц, связанных особыми отношениями с банком (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими банку определить контрагента);
7) продажа ценных бумаг лицам, связанным особыми отношениями с банком (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими банку определить контрагента);
8) покупка ценных бумаг на условиях их обратной продажи у лиц, связанных особыми отношениями с банком (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими банку определить контрагента);
9) продажа ценных бумаг на условиях их обратной покупки лицам, связанным особыми отношениями с банком (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими банку определить контрагента);
10) покупка производных финансовых инструментов;
11) продажа производных финансовых инструментов;
12) покупка иностранной валюты (спот, форвард);
13) продажа иностранной валюты (спот, форвард);
14) субординированный долг, принятый от лица, связанного особыми отношениями с банком;
15) субординированный долг, выданный лицу, связанному особыми отношениями с банком;
16) покупка имущества у лица, связанного особыми отношениями с банком;
17) принятие в залог имущества у лица, связанного особыми отношениями с банком;
18) продажа имущества лицу, связанному особыми отношениями с банком;
19) прием в залог финансовых инструментов, выпущенных лицами, связанными особыми отношениями с банком;
20) будущее требование банка к лицу, связанному особыми отношениями с банком;
21) выданные гарантии в пользу лица, связанного особыми отношениями с банком;
22) принятие гарантий от лица, связанного особыми отношениями с банком;
23) страховые премии (взносы), оплаченные банком по договорам страхования, заключенным со страховой организацией, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком (указывается страховая сумма по договору страхования);

11. 1-кестенің 2-бағанында жеке тұлға үшін аты, тегі міндетті түрде көрсетіледі, ал әкесінің аты – бар болса.
12. 1-кестенің 20-бағанында ағымдағы жылдың басынан бастап жинақталған кірістің немесе шығыстың есептелген сомасы көрсетіледі.
13. Егер мәмілені жасау сәтінде тұлға банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлға болмаса, 1-кестенің 25-бағанында "тұлға жжжж. аа. кк. бастап банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлға болып табылады" деген ескерту көрсетіледі.
14. 1-кестенің 6-бағанын толтыру үшін операциялардың мынадай түрлері келтірілген:
1) қарыздар беру;
2) қарыздар алу;
3) депозитті орналастыру;
4) депозитті қабылдау;
5) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалар шығарған қаржы құралдарын сатып алу;
6) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалардан бағалы қағаздар сатып алу (банктің қарсы агентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
7) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаларға бағалы қағаздарды сату (банктің қарсы агентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
8) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалардан оларды кері сату талаптарымен бағалы қағаздар сатып алу (банктің қарсы агентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
9) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалардан оларды кері сатып алу талаптарымен бағалы қағаздарды сату (банктің қарсы агентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
10) туынды қаржы құралдарын сатып алу;
11) туынды қаржы құралдарын сату;
12) шетел валютасын сатып алу (спот, форвард);
13) шетел валютасын сату (спот, форвард);
14) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғадан қабылданған реттелген борыш;
15) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаға берілген реттелген борыш;
16) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғадан мүлікті сатып алу;
17) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғадан мүлікті кепілге қабылдау;
18) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаға мүлікті сату;
19) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалар шығарған қаржы құралдарын кепілге қабылдау;
20) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаға болашақта қойылатын талаптар;
21) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаның пайдасына берілген кепілдіктер;
22) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғадан қабылданған кепілдіктер;
23) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымымен жасалған сақтандыру шарты бойынша банк төлеген сақтандыру сыйлықақылары (жарналары) (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);

24) страховые выплаты, полученные банком от страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком;
25) выданные аккредитивы в пользу лица, связанного особыми отношениями с банком;
26) полученные аккредитивы от лица, связанного особыми отношениями с банком;
27) иные виды сделок (сделки, указание которых не предусмотрено выше).
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 20
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Правила представления отчетности банками второго уровня
Республики Казахстан
Правила представления отчетности банками второго уровня Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и определяют порядок представления отчетности банками второго уровня Республики Казахстан (далее - банк) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
1. В целях Правил используются понятия, предусмотренные Законом о банках, а также следующие понятия:
1) инвестиционный займ – заем, соответствующий следующим требованиям:
срок займа составляет пять и более лет;
условиями договора займа установлен запрет на полное досрочное погашение. Частичное погашение займа может осуществляться в сроки и порядке, предусмотренные бизнес-планом заемщика;
заем предоставляется юридическому лицу в соответствии с его бизнес-планом, предусматривающим реализацию комплекса мероприятий, направленных на создание, расширение и модернизацию материального производства, производственной и транспортной инфраструктуры;
2) заем - осуществление банком банковских заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций, осуществление исламским банком операций, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 52-5 Закона о банках, а также учет векселей, операции "обратное РЕПО";
3) пролонгация – изменение условий договора в части продления конечного срока погашения займа (условного обязательства, дебиторской задолженности и других требований), продления сроков кредитования, суммы платежей, связанных с ухудшением финансового состояния заемщика (созаемщика), должника, за исключением случаев изменения условий договора в результате в чрезвычайных ситуаций в результате аварии, опасного природного явления, катастрофы, стихийного бедствия;

24) банктің банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымынан алынған сақтандыру төлемдері;
25) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаның пайдасына берілген аккредитивтер;
26) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғадан алынған аккредитивтер;
27) мәмілелердің өзге түрлері (аталуы жоғарыда көзделмеген мәмілелер).
15. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен беріледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
20-қосымша
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің
есептілік ұсыну қағидалары
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің есептілік ұсыну жөніндегі осы қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің (бұдан әрі – банк) есептілік ұсыну жөніндегі тәртібін анықтайды.
1. Қағидалардың мақсаттары үшін Банктер туралы заңда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) инвестициялық қарыз – мына талаптарға сәйкес келетін қарыз:
қарыздың мерзімі бес және одан астам жылды құрайды;
қарыз шартының талаптарында толық жедел өтеуге тыйым салу белгіленген. Қарызды ішінара өтеу қарыз алушының бизнес-жоспарында көзделген мерзімде және тәртіпте жүзеге асырылуы мүмкін;
қарыз заңды тұлғаға материалдық өндірісін, өндіріс және көлік инфрақұрылымын құруға, кеңейтуге және түрлендіруге бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыруды көздейтін бизнес-жоспарына сәйкес беріледі;
2) қарыз - банктің банктік қарыз, лизингтік, факторингтік, форфейтингтік операцияларды жүзеге асыруы, исламдық банктің Банктер туралы Заңның 52-5–бабының 1-тармағында және 3), 4) және 5) тармақшаларда көрсетілген операцияларды, сондай-ақ векселдерді есепке алуы, "кері РЕПО" операцияларын жүзеге асыруы;
3) пролонгация – төтенше жағдайлар, қауіпті табиғи құбылыс, апат, табиғат апаты нәтижесінде шарт талаптарының өзгеру жағдайларын қоспағанда, қарызды өтеудің соңғы мерзімін ұзарту бөлігінде шарттың талаптарын өзгерту (шартты міндеттемені, дебиторлық берешекті және басқа да талаптарды), кредиттеу мерзімдерін, қарыз алушының (тең заемшының), борышкердің қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты төлем сомасын ұзарту;

4) созаемщик – физическое или юридическое лицо, подписывающее договор займа (кредита) вместе с заемщиком, и выступающее по договору займа (кредита) в качестве солидарного ответственного за выполнение обязательств по возврату полученных денег и полную оплату полученного займа (кредита), в том числе вознаграждения и других платежей по кредиту;
5) условное обязательство – обязательство:
признание которого возможно только при наступлении (ненаступлении) одного или более неопределенных будущих событий, которые не находятся под полным контролем банка;
принятое банком за клиента в пользу третьих лиц и несущее кредитные риски клиента, вытекающие из условий договора.
2. Банк представляет в уполномоченный орган отчетность, содержащую данные о финансовом состоянии банка и результатах его деятельности, включая данные по всем своим филиалам.
3. Отчетность банка на бумажном носителе подписывается первым руководителем банка (на период его отсутствия - лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяется печатью и хранится в банке.
4. Отчетность в электронном формате представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
5. Идентичность данных, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем банка (на период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.
6. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность банк представляет в уполномоченный орган доработанную отчетность и письменное объяснение с указанием причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2014 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
7. Данные в отчетности указываются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном в пункте 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.
Приложение 21
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23 сентября 2013 года № 249
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан,
утративших силу

4) тең қарыз алушы – қарыз алушымен бірге қарыз (кредит) шартына қол қоятын және қарыз (кредит) шарты бойынша алынған ақшаны қайтару және алынған қарызды (кредитті), оның ішінде сыйақыны және кредит бойынша басқа да төлемдерді толық төлеу бойынша міндеттемені орындауға ортақ жауапты болатын жеке немесе заңды тұлға;
5) шартты міндеттеме:
банктің толық бақылауында болып табылмайтын тек пайда болған (пайда болмаған) кезде танылуы мүмкін бір немесе бірнеше болашақ айқындалмаған оқиғалар;
банк үшінші тұлғаның пайдасы үшін қабылдаған және шарт талаптарынан туындайтын клиенттің кредиттік тәуекелдерін алып жүретін міндеттеме.
2. Банк уәкілетті органға банктің қаржылық жағдайы және барлық филиалдар бойынша деректерді қоса, оның қызметінің нәтижелері туралы деректері бар есептілікті береді.
3. Банктің қағаз тасымалдағыштағы есептілігіне банктің бірінші басшысы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер қол қояды, мөрмен расталады және банкте сақталады.
4. Электронды форматтағы есептілік берілетін деректердің конфиденциалдылығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін қорғаудың криптографиялық құралдары бар ақпаратты кепілдікпен жеткізудің тасымалдау жүйесін пайдалана отырып беріледі.
5. Электронды форматта, қағаз тасымалдағышта берілетін деректердің сәйкестігін банктің бірінші басшысы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам) және бас бухгалтер қамтамасыз етеді.
6. Есептілікке өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу қажет болған жағдайда, банк уәкілетті органға пысықталған есептілікті және есептілікке өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу қажеттілігінің себептерін көрсете отырып, жазбаша түсіндірмені ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2014 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Есептіліктегі деректер мың теңгемен көрсетіледі. Бес жүзден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүзге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектелінеді.
Есепті жасау мақсатында активтер мен шетел валютасындағы міндеттемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген, "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының 1-тармағында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында көзделген тәртіпте белгіленген валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2013 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 249 қаулысына
21-қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылған нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесі

1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 июля 2010 года № 108 "Об утверждении форм представления информации о сделках банков второго уровня с лицами, связанными с ними особыми отношениями" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6423).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 130 "Об утверждении Правил представления отчетности банками второго уровня Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6542).
3. Пункт 4 приложения к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 170 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7361, опубликованного 28 апреля 2012 года и 3 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 121-122 (26940-26941) и № 124-125 (26943-26944)).
4. Пункт 5 приложения к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 170 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7361, опубликованного 28 апреля 2012 года и 3 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 121-122 (26940-26941) и № 124-125 (26943-26944)).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 65 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 130 "Об утверждении Правил представления отчетности банками второго уровня Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7524, опубликованное 24 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 150-151 (26969-26970)).

1. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің олармен айрықша қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасаған мәмілелері жөніндегі ақпаратты ұсыну нысандарын бекіту туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі № 108 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6423 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің есептілікті ұсыну ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 130 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6542 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 28 қазандағы № 170 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7361 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 28 сәуірде және 22 тамызда № 195-200 және 534-539 (27274, 27612) жарияланған) 4-тармағы.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 28 қазандағы № 170 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7361 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 28 сәуірде және 22 тамызда № 195-200 және 534-539 (27274, 27612) жарияланған) 5-тармағы.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің есептілікті ұсыну ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 130 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2012 жылғы 24 ақпандағы № 65 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7524 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 24 мамырда № 261-266 (27340) жарияланған).