Об утверждении Правил регулирования миграционных процессов в Акмолинской области
Решение Акмолинского областного маслихата от 29 сентября 2017 года № 6С-15-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 24 октября 2017 года № 6124.
В соответствии с пунктом 2-6 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Акмолинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регулирования миграционных процессов в Акмолинской области.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Акмолинского областного
маслихата
А.Баймагамбетов
Секретарь
Акмолинского областного
маслихата
Д.Нурмулдин
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник государственного
учреждения "Департамент внутренних
дел Акмолинской области Министерства
внутренних дел Республики Казахстан"
Е.Саденов
"29" 09 2017 года
Руководитель государственного
учреждения "Управление
координации занятости и
социальных программ
Акмолинской области"
Д.Ахмеджанова
"29" 09 2017 года
Утверждены
решением маслихата
Акмолинской области
от 29 сентября 2017 года
№ 6С-15-3
Правила регулирования миграционных процессов в Акмолинской области Глава 1. Общие положения
Сноска. По всему тексту правил слова "оралманов" заменены словами "кандасов" решением Акмолинского областного маслихата от 10.03.2021 № 7С2-5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Настоящие Правила регулирования миграционных процессов в Акмолинской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", типовыми правилами регулирования миграционных процессов в областях, городах республиканского значения, столице, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2017 года № 296 и другими нормативными правовыми актами, а также международными договорами и соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан, по вопросам миграции населения и определяют порядок регулирования миграционных процессов в Акмолинской области.
2. Регулирование миграционных процессов основывается на:
обеспечении конституционного права человека на свободный выбор места жительства, свободу труда и свободный выбор рода деятельности и профессии;
свободе выезда и передвижения;
недопустимости дискриминации по мотивам происхождения, социального и имущественного положения или любым иным обстоятельствам.

Ақмола облысындағы көші-қон процестерін реттеу қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облыстық мәслихатының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 6С-15-3 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 24 қазанда № 6124 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-6-тармағына сәйкес Ақмола облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Ақмола облысындағы көші-қон процестерін реттеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облыстық
мәслихаты сессиясының
төрағасы
Ә.Баймағамбетов
Ақмола облыстық
мәслихатының
хатшысы
Д.Нұрмолдин
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігі Ақмола
облысының ішкі істер
департаменті" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
Е.Сәденов
2017 жылы "29" 09
"Ақмола облысының жұмыспен
қамтуды және әлеуметтік
бағдарламаларды үйлестіру
басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
Д.Ахмеджанова
2017 жылғы "29" 09
Ақмола облыстық
мәслихатының
2017 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 6С-15-3 шешімімен
бекітілді
Ақмола облысындағы көші-қон процестерін реттеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. Қағиданың бүкіл мәтіні бойынша "оралмандарды", "оралмандардың" және "оралмандар" деген сөздер "қандастарды", "қандастардың" және "қандастар" деген сөздермен ауыстырылды - Ақмола облыстық мәслихатының 10.03.2021 № 7С-2-5 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Осы Ақмола облысындағы көші-қон процестерін реттеу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 25 мамырдағы № 296 қаулысымен бекітілген Облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы көші-қон процестерін реттеудің үлгілік қағидаларына және басқа нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ халықтың көші-қоны мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және келісімдерге сәйкес әзірленді және Ақмола облысындағы көші-қон процестерін реттеудің тәртібін айқындайды.
2. Көші-қон процестерін реттеу:
адамның тұрғылықты жерді еркін таңдау, еңбек ету еркіндігін және қызмет түрі мен кәсібін өз қалауынша таңдауға конституциялық құқығын қамтамасыз етуге;
кету және орын ауыстыру бостандығына;
шығу тегі, әлеуметтік және мүліктік жағдайы немесе өзге де мән-жайлар бойынша кемсітушілікке жол бермеуге негізделеді.

3. Основное понятие, которое используется в настоящих правилах:
региональная квота приема кандасов – предельное число кандасов или кандасов и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 14.06.2018 № 6С-21-8 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 2. Порядок регулирования миграционных процессов в Акмолинской области
4. В Акмолинской области мониторинг миграционных процессов осуществляется с учетом их влияния на состояние социально-экономического и культурного развития, экологическую обстановку.
К особенностям миграционных процессов в Акмолинской области относятся плотность населения, иммиграция, эмиграция, трудовая миграция, потоки внутренней миграции, процесс урбанизации, экологическая и религиозная обстановка области, национальный состав населения, сбалансированность областного рынка труда.
5. Для регулирования миграционных процессов местные исполнительные органы Акмолинской области в уполномоченный орган по вопросам миграции населения вносят предложения, касающиеся:
отнесения (исключения) соответствующей территории региона для расселения кандасов;
увеличения (сокращения) квоты на привлечение иностранной рабочей силы, в том числе из числа этнических казахов и бывших соотечественников;
увеличения (сокращения) региональной квоты приема кандасов на среднесрочный период или предстоящий год.
6. Расселение кандасов осуществляется в соответствии с региональной квотой приема кандасов в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
7. При оттоке населения, превышающем темпы воспроизводства населения, регулирование миграционных процессов осуществляется, в том числе, путем разработки мероприятий, направленных на привлечение квалифицированной рабочей силы и оказание им содействия в ускоренной социальной адаптации, профессиональное обучение и переподготовку кандасов, особенно молодежи.
8. В целях обеспечения мониторинга и прогнозирования развития миграционной ситуации, решения вопросов трудоустройства, строительства школ, детских садов, медицинских учреждений, планирования социально-экономического развития осуществляется регистрационный учет населения.
9. Регистрация и учет граждан Республики Казахстан, временно пребывающих или постоянно проживающих в Акмолинской области иностранцев и лиц без гражданства по месту постоянного и (или) временного пребывания (проживания) осуществляются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.

3. Осы қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғым:
қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қандастардың немесе қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облыстық мәслихатының 14.06.2018 № 6С-21-8 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2-тарау. Ақмола облысындағы көші-қон процестерін реттеу тәртібі
4. Ақмола облысында көші-қон процестерін мониторингтеу, олардың әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуының жай-күйіне, экологиялық ахуалына әсері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Ақмола облысындағы көші-қон процестерінің ерекшеліктеріне халықтың тығыздығы, көшіп келу, эмиграция, еңбек көші-қоны, ішкі көші-қон ағыны, урбандалу процесі, өңірдің экологиялық және діни жағдайы, халықтың ұлттық құрамы, өңірлік еңбек нарығының теңгерімділігі жатады.
5. Ақмола облысындағы көші-қон процестерін реттеу үшін жергілікті атқарушы органдар көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті органға:
қандастарды қоныстандыру үшін өңірдің тиісті аумағын белгілеуге (алып тастауға);
шетелдік жұмыс күшін, оның ішінде этникалық қазақтар мен бұрынғы отандастар қатарынан тартуға квотаны ұлғайтуға (қысқартуға);
қандастарды қабылдаудың орта мерзімді кезеңге немесе алдағы жылға арналған өңірлік квотасын ұлғайтуға (қысқартуға) қатысты ұсыныстар енгізеді.
6. Қандастарды қоныстандыру Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Халықтың кетуі халықтың көбею қарқынына қарағанда көп болған кезде көші-қон процестерін реттеу, оның ішінде білікті жұмыс күшін тартуға және оларға жедел әлеуметтік бейімделуге жәрдем көрсетуге, қандастарды, әсіресе жастарды кәсіптік оқытуға және қайта даярлауға бағытталған іс-шаралар әзірлеу арқылы жүзеге асырылады.
8. Мониторингті қамтамасыз ету және көші-қон жағдайының дамуын болжау, жұмыспен қамту, мектептер, балабақшалар және медициналық мекемелер салу мәселелерін шешу, әлеуметтік-экономикалық дамытуды жоспарлау мақсатында халықты тіркеу есебі жүзеге асырылады.
9. Қазақстан Республикасының азаматтарын, Ақмола облысында уақытша болатын немесе тұрғылықты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тұрғылықты және (немесе) уақытша болатын (тұратын) жеріне тіркеу және есепке алу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.

10. Местные исполнительные органы Акмолинской области в интересах местного государственного управления осуществляют иные полномочия в сфере регулирования миграционных процессов, возлагаемые на них законодательством Республики Казахстан.

10. Ақмола облысының жергілікті атқарушы органдары жергiлiктi мемлекеттiк басқару мүддесiнде Қазақстан Республикасының заңнамасымен өздеріне жүктелетін көші-қон процестерін реттеу саласында өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.