О внесении изменений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 21 ноября 2022 года № 467. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2022 года № 30654
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29767) следующие изменения:
приложение 11 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 27 и 28 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу;
приложение 30 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 53 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложения 56, 57, 58 и 59 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 6, 7, 8 и 9 к настоящему приказу;
приложение 61 к указанному приказу изложить в новой редакции согласуно приложению 10 к настоящему приказу;
приложение 68 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу;
приложения 104 и 105 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 12 и 13 к настоящему приказу;
приложения 110, 111, 112, 113, 114 и 115 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 14, 15, 16, 17, 18 и 19 к настоящему приказу;
приложение 117 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 20 к настоящему приказу;
приложения 119, 120, 121, 122, 123, 124 и 125 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 21, 22, 23, 24, 25, 26 и 27 к настоящему приказу.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;

"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің таңдау курстарының үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 21 қарашадағы № 467 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 22 қарашада № 30654 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің таңдау курстарының үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығындағы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29767 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 11-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 27 және 28-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 30-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 53-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 56, 57, 58 және 59-қосымшалар осы бұйрыққа 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 61-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 68-қосымша осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 104 және 105-қосымшалар осы бұйрыққа 12 және 13-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 110, 111, 112, 113, 114 және 115-қосымшалар осы бұйрыққа 14, 15, 16, 17, 18 және 19-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 117-қосымша осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 119, 120, 121, 122, 123, 124 және 125-қосымшалар осы бұйрыққа 21, 22, 23, 24, 25, 26 және 27-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридической департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение 1
к приказу к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 11
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от "16" сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения предмета "Казахский язык" – формирование коммуникативных навыков, обеспечивающих возможности общения в общественной среде на казахском языке и научить применять языковые нормы, писать грамотно.
3. Для достижения поставленной цели предусматривается решение следующих задач:
1) развивать языковые навыки (говорение, аудирование, чтение, письмо);
2) научить методам непрерывного развития словарного запаса на казахском языке;
3) развивать навыки необходимые для общения на казахском языке в быту, общественных местах, культурной среде;
4) формировать навыки самостоятельного свободного применения полученных на казахском языке знаний, умений, навыков;
5) развивать навыки творческой работы, способности к критическому мышлению.
4. Требования к уровню знаний, умений, навыков по предмету "Казахский язык" составлены с учетом требований системы уровней (А1, А2, В1, В2, С1) "Общеевропейской рамки владения языками" (CEFR) (СИЭФАР). По окончании начальной школы обучающиеся владеют казахским языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень).

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрі
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
11-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақ тілі" пәнінің оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – қоғамдық ортада қазақ тілінде қарым-қатынас жасау мүмкіндіктерін қамтамасыз ететін коммуникативтік дағдылардың негізін қалыптастыру және тілдік нормаларды қолдануға, сауатты жазуға үйрету.
3. Қойылған мақсатқа жету үшін мынадай міндеттердің шешілуі көзделеді:
1) тілдік дағдыларды (айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым) дамыту;
2) қазақ тіліндегі сөздік қорды үздіксіз дамыту әдістерін меңгерту;
3) тұрмыста, қоғамдық орындарда, мәдени орталарда қазақ тілінде қарым-қатынас жасау қабілеттері мен дағдыларын дамыту;
4) қазақ тілінде меңгерген білім, білік, дағдыларын күнделікті өмірде өз бетінше қолдануға дағдыландыру;
5) шығармашылықпен жұмыс істеуді, сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік, дағдыларына қойылатын талаптар "Тілдерді меңгерудің жалпыеуропалық құзыреті" (CEFR) (Сиэфар) деңгейлерін (А1, А2, В1, В2, С1) ескере отырып, құрастырылды. Білім алушылар бастауыш сыныпты аяқтағанда, қазақ тілін қарапайым А1, А2 (бастапқы) деңгейінде меңгереді.

5. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
Параграф 1. Содержания учебного предмета "Казахский язык"
7. Распределение учебной нагрузки предмета "Казахский язык" в классах с русским языком обучения:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 70 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 4 часа в неделю, 144 часа в учебном году.
8. Распределение учебной нагрузки предмета "Казахский язык" в классах с уйгурским/узбекским/таджикским языком обучения:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 70 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году.
9. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 1 класса:
1) аудирование: часто используемые слова и словосочетания, простые стихи и считалки, новые слова в маленьком тексте, презентовать простые рекомендации, поздравления, комментарии, сообщения, вопросы, предметы, выбор рисунка, выражать понимание через движения и жесты;
2) говорение: знакомство, рассказать о себе, описывать предмет, говорить по рисунку/иллюстрции/постеру, часто употребляемые слова и словосочетания, простые вопросы-ответы, краткий диалог, монолог, ситуации, простые ("да/нет", "нравится/не нравится"), "правильно/неправильно" комментарии;
3) чтение: виды чтения, читать посностью часто используемые слова, простые фразы, стихи и считалки, простые вопросы (кто? что? какой? сколько?) и ответы по иллюстрации/постеру, словарь, работа со справочниками, орфоэпия;
4) письмо: часто употребляемые слова и словосочетания, знаки препинания в конце предложения, абзац, перенос, каллиграфия букв, слова не отличающиеся в написании и произношении;

5. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сондай-ақ білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына көмектеседі.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны
7. "Қазақ тілі" пәнінің (оқытуы орыс тілде) оқу жүктемесі
1) 1 - сынып аптасына 2 сағат, барлығы – 70 сағат;
2) 2-сынып – аптасына 3 сағат, барлығы – 108 сағат;
3) 3-сынып – аптасына 3 сағат, барлығы - 108 сағат;
4) 4-сынып – аптасына 4 сағат, барлығы – 144 сағат;
8. "Қазақ тілі" пәнінің (оқытуы ұйғыр/өзбек/тәжік тілде) оқу жүктемесі
1) 1 - сынып аптасына 2 сағат, барлығы – 70 сағат;
2) 2-сынып – аптасына 2 сағат, барлығы – 72 сағат;
3) 3-сынып – аптасына 3 сағат, барлығы - 108 сағат;
4) 4-сынып – аптасына 3 сағат, барлығы – 108 сағат;
9. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестері, қарапайым тақпақтар мен санамақтар, шағын мәтіндегі жаңа сөздер, қарапайым нұсқаулар, құттықтау, пікірлер, хабарламалар, сұрақтар, затты көрсету, суретті таңдап алу, қимыл мен ым-ишара арқылы түсінгенін білдіру;
2) айтылым: танысу, өзі туралы айту, затты сипаттау, сурет/иллюстрация/постер бойынша сөйлеу, жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестері, қарапайым сұрақ-жауап, қысқаша диалог, монолог, жағдаяттар, қарапайым ("иә/жоқ", "ұнайды/ұнамайды"), "дұрыс/дұрыс емес" пікірлер;
3) оқылым: оқудың түрлері, жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу, қарапайым фразалар, тақпақтар мен санамақтар, иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар мен жауаптар (кім? не? қандай? қанша?), сөздік, анықтамалықтармен жұмыс, орфоэпия;
4) жазылым: жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестері, сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілері, азат жол, тасымал, төл әріптердің каллиграфиясы, айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздер, орфография;

5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция, орфоэпия, звуки казахского языка, слог, интонация, закон сингармонизма; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения; грамматика: слова, обозначающие предметы (единственное/множественное число), притяжательные окончания, окончания родительного, дательного и предложного падежей, слова, обозначающие признаки, цвет, слова, обозначающие последовательность, количество, число, спрягательные, указательные, вопросительные слова, повелительное наклонение глагола, положительная/ отрицательная формы глагола, слова, обозначающее время, модальные слова, словосочетания, порядок слов в предложении, распространенные и нераспространенные предложения.
10. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 2 класса:
1) аудирование: понимание содержания небольшого диалога/монолога по теме, определить основной мысль в прослушанном/просмотренном материалах, прогнозировать тему, по опорным словам, показать понимание через размещения рисунков и заполнения таблицы, отличать положительных/отрицательных героев через аудирование;
2) говорение: составление небольшого диалога/монолога, вопросов по теме, комментировать, анализ ситуаций, использование слов этикета, пересказ небольшого текста, описание героев, говорить по рисунку/иллюстрции/постеру, сравнение героев и событий;
3) чтение: виды чтения, читать небольшой текст по ролям, выразительно, осознанно, простые фразы, различать жанры текста (стихотворение, скороговорка, загадка, сказка, рассказ), работа со словарем, справочниками;
4) письмо: составление текста по рисунку/комиксу/иллюстрации, содержание прослушанного/просмотренного материала, каллиграфия букв, слова, не отличающиеся в произношении и написании, орфография, перенос;
5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция звуков, орфоэпия, ритм, слог, интонация, звук и закон сингармонизма; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения, антонимы; грамматика: слова, обозначающие названия предмета (нарицательное/собственное), родительный, дательный и предложный падежи, служебные имена, временные, наклонительные формы глагола в устной/письменной речи, вербальные глаголы, вопросительные местоимения, наречия места, союзы, этикет-слова, словосочетания, порядок слов в предложении, сложные предложения и простые предложения.

5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша: фонетика: артикуляция, орфоэпия, қазақ тілінің төл дыбыстары, буын, интонация, сингармонизм заңы; лексика: тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер; грамматика: зат атауын білдіретін сөздер (жекеше/көпше), тәуелдік жалғауы, ілік, барыс, жатыс септігі жалғаулары, заттың сынын, түрін, түсін білдіретін сөздер, заттың есебін, ретін білдіретін сөздер, жіктеу, сілтеу, сұрау мағынасындағы сөздер, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістік, мезгілді білдіретін сөздер, модаль сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, жалаң және жайылма сөйлемдер.
10. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тақырыпқа байланысты шағын диалог/монологтің мазмұнын түсіну, тыңдау/көру материалдарындағы негізгі ойды анықтау, тірек сөздер бойынша тақырыбын болжау, кесте толтыру және суреттерді орналастыру арқылы түсінгенін білдіру, тыңдалым бойынша жағымды/жағымсыз кейіпкерлерді ажырату;
2) айтылым: тақырып бойынша шағын диалог/монолог, сұрақтар құрастыру, пікір айту, жағдаяттарды талдау, этикет сөздерді қолдану, шағын мәтінді мазмұндау, кейіпкерлерді сипаттау, сурет/иллюстрция/постер бойынша сөйлеу, оқиғаларды және кейіпкерлерді салыстыру;
3) оқылым: оқудың түрлері, шағын мәтінді рөлге бөліп, мәнерлеп, түсініп оқу, қарапайым фразалар, мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату, сөздікпен, анықтамалықтармен жұмыс;
4) жазылым: сурет/комикс/иллюстрация бойынша мәтін құрастыру, тыңдау/көру материалдарының мазмұны, төл әріптердің каллиграфиясы, айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздер, орфография, тасымал;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша: фонетика: төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, буын және дыбыс үндестігі; лексика: тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика: заттың атын (жалпы/жалқы) білдіретін сөздер, ілік, табыс, жатыс септіктері, көмекші есімдер, ауызша/жазбаша тілдегі етістіктің шақ, рай формалары, қалып етістіктері, сұрау есімдіктері, мекен үстеулер, жалғаулық шылаулар, әдеп сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, жай сөйлемдер мен құрмалас сөйлемдер.

11. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 3 класса:
1) аудирование: понимание содержания небольшого диалога/монолога по теме, определение основной мысли из прослушанного/просмотренного материала, понимать знакомые слова и короткие фразы, понимать часто используемые в повседневной жизни беседы, отвечать на вопросы по знакомым темам;
2) говорение: порядок слов в предложениях, пересказ историй или рассказов, применение слов этики и словосочетаний, составление диалога/ монолога по теме, ответы на вопросы, комментировать, анализ ситуации, читать и понимать название предмета, слова, выполнение заданий по образцу;
3) чтение: виды чтения, читать небольшой текст по ролям, выразительно, осознанно, простые фразы, различать жанр текста, определять тему и основную мысль текста, давать тему текста, сюжетных картинок, тема (название текста), прогнозировать содержание текста, по опорным словам,
4) письмо: написать небольшой текст по рисунку/постеру/комиксам, написать содержание прочитанного, прослушанного материала, по вопросам и плану, исправить и написать неправильно составленный текст.
5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция звуков, орфоэпия, ритм, слог, интонация, правописание слов с согласными звуками б-п, қ-ғ, к-г; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения, антонимы; грамматика: слитные и парные слова в устной/письменной речи, конкретные/абстрактные имена существительные, винительный и творительный падежи, слова, обозначающие качества, свойства предмета, приблизительные числительные, возвратные и определительные местоимения, вспомогательные глаголы, времена глаголов, неопределенная форма глагола, формы условного наклонения глагола, наречия, союзные слова, словосочетания, порядок слов в предложении, простые предложения и сложносочиненные предложения.
12. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 4 класса:
1) аудирование: слушать рассказы и информацию, понимать основную мысль, самостоятельно понимать отдельные слова, используемые для описания текста, понимать самостоятельно некоторые часто используемые слова;
2) говорение: обмен мнениями по данной теме, описание основных мысли в высказанном, прослушанном/просмотренном рассказе или информации, применение слов этики и словосочетания, составление диалога/монолога по теме, анализ ситуации, читать и понимать небольшие художественные произведения, выполнять задания по образцу, соблюдение стиля речи;

11. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тақырыпқа байланысты шағын диалог/монологтің мазмұнын түсіну, тыңдау/көру материалдарындағы негізгі ойды анықтау, таныс сөздер мен қысқа фразаларды ұғу, күнделікті өмірде жиі қолданылатын сұхбаттарды пікірлесуді түсіну, таныс тақырыптар бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру;
2) айтылым: сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, үлгілерді/жоспарларды пайдаланып, тақырып көлемінде сөйлесу, әдеп сөздер мен сөз тіркестерін қолдану, тақырып бойынша шағын диалог/монолог, сұрақтар құрастыру, пікір айту, жағдаяттарды талдау, таныс атауларды, сөздерді оқып, түсіну, үлгі бойынша тапсырмаларды орындау;
3) оқылым: оқудың түрлері, шағын мәтінді рөлге бөліп, мәнерлеп, түсініп оқу, қарапайым фразалар, мәтіннің жанрын ажырату, мәтіннің тақырыбын және ондағы негізгі ойды анықтау, мәтінге, сюжетті суреттерге тақырып қою, тақырып (мәтіннің аты), тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын болжау;
4) жазылым: сурет/постер/комикстер бойынша шағын мәтін құрап жазу, оқыған, тыңдаған материалдары, сұрақтар мен жоспар бойынша мазмұнын жазу, дұрыс құрылмаған мәтінді түзеп қайта жазу;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша; фонетика: төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздердің емлесі; лексика, тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика: ауызша/жазбаша тілдегі біріккен сөздер мен қос сөздер, деректі/дерексіз зат есімдер, шығыс, көмектес септіктері, заттың қасиеттерін, сапасын білдіретін сөздер, болжалдық сан есімдер, өздік, жалпылау есімдіктері, көмекші етістіктер, етістіктің шақтары, тұйық етістік, шартты рай формалары, мөлшер үстеулер, жалғаулық шылаулар, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, жай сөйлемдер мен салалас құрмалас сөйлемдер.
12. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: әңгімелер мен ақпаратты тыңдау және негізгі ойды түсіну, мәтінді көркемдеу үшін қолданылған жеке сөздерді өз бетімен түсіне алу, жиі қолданылатын кейбір сөздерді өз бетімен түсіне алу;
2) айтылым: берілген тақырып бойынша пікір алмасу, айтылған немесе тыңдау/көру материалдарындағы әңгіме немесе ақпараттағы негізгі ойдың сипаттамасы, әдеп сөздер мен сөз тіркестерін қолдану, тақырып бойынша диалог/монолог құрастыру, жағдаяттарды талдау, шағын көркем шығармаларды оқып түсіну, үлгі бойынша тапсырмаларды орындау, сөйлеу стилін сақтау;

3) чтение: виды текста, понимать основную мысль в тексте, простые фразы, различать жанры текста, определение темы и основной мысли текста, составление вопросов к тексту (какой? который? когда? где?) и ответить на них, прогнозировать содержание текста, по опорным словам,
4) письмо: дополнять предложениями комиксы с небольшими сюжетами /буклет/ коллаж/ рекламу/презентации, написать содержание по прочитанным, прослушанным/просмотренным материалам, вопросам и плану, исправить и переписать неправильно составленный текст, правописание;
5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция звуков, орфоэпия, ритм, слог, интонация, закон сингармонизма; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения, антонимы; грамматика: части речи в устной/письменной речи, вспомогательные слова, окончания множественного числа/притяжательной формы/личное окончание/падежные окончания в устной/письменной речи, настоящее переходное время глагола, очевидное прошедшее время, давно прошедшее время, взаимный залог, переходное время глагола, формы желательного наклонения, личное, вопросительное/ указательное местоимения и их склонение, наречие и их виды, междометие, модельные слова, подражательные слова, словосочетания, порядок слов в предложениях, уступительные и причинно-следственные служебные слова, однородные члены предложения, простые предложения и причинно-следственные сложные предложения.
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
14. Система целей обучения:
1) раздел "Слушание":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Слушание"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.1.1.1 внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, повторяя простейшие фразы
3.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
4.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, перефразируя высказывания в другой форме

3) оқылым: мәтіннің түрлері, шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну, қарапайым фразалар, мәтіннің жанрын ажырату, мәтіннің тақырыбын және ондағы негізгі ойды анықтау, мәтінге сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру, тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын болжау;
4) жазылым: шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/жарнама/ презентацияны сөйлемдермен толықтыру, оқыған, тыңдаған, тыңдау/көру материалдары, сұрақтар мен жоспар бойынша мазмұнын жазу, дұрыс құрылмаған мәтінді түзеп қайта жазу, жазу емлесі;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша; фонетика, төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, үндестік заңы; лексика: тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика; ауызша/жазбаша тілдегі сөз таптары, көмекші сөздер, ауызша/жазбаша тілдегі көптік/тәуелдік/жіктік/септік жалғаулар, етістіктің ауыспалы осы шағы, жедел/бұрынғы өткен шақ, ортақ етіс, ауыспалы келер шақ, қалау рай формалары, жіктеу/сұрау/сілтеу есімдіктері және олардың септелуі, үстеу және оның түрлері, одағай, модаль, еліктеуіш сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, қарсылықты және себеп-салдар жалғаулық шылаулар, сөйлемнің бірыңғай мүшелері, жай сөйлемдер мен себеп-салдар құрмалас сөйлемдер.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) "Тыңдалым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Тыңдалым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып А1 – бастапқы деңгей
2-сынып А1 – негізгі деңгей
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
1.1.1.1 хабарлау, сұрау мақсатында баяу және анық айтылған сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
3.1.1.1 анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
4.1.1.1 анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру

1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах
3.1.2.1 понимать лексическое значение слов в предложении и в тексте
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного аудио/видеоматериала
1.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картину/схему к прослушанному сообщению с помощью учителя
2.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрации/картину/ схему к прослушанному сообщению
3.1.3.1 отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
4.1.3.1 отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
1.4 Понимание главной и второстепенной информации в тексте
1.1.4.1 понимать, о ком/о чем говорится в прослушанном тексте
2.1.4.1 понимать содержание прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
3.1.4.1 определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
4.1.4.1 определять основную мысль прослушанного материала
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
1.1.5.1 прогнозирование темы текста по иллюстрации
2.1.5.1 понимать и описывать происходящие события в аудиовизуальном материале
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев в аудиовизуальном материале
4.1.5.1 определять основные моменты в аудиовизуальном материале
2) раздел "Говорение":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Говорение"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
2.1 Пополнение словарного запаса
1.2.1.1 использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для составления вопросительных предложений по имеющейся информации, комментирования действий
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора

1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
2.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
3.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
1.1.3.1 тыңдаған мәтіннің (ұзақтығы 0,5-1 мин шамасында) мазмұны бойынша мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау
2.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/сипаттау
3.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/ кесте толтыру/ мазмұндау
4.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/ кесте толтыру /кластер құрастыру
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы ақпараттар ды түсіну
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну мұғалімнің қолдауымен жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді анықтау
3.1.4.1 тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, мұғалімнің қолдауымен оқиғалар ретін анықтау
4.1.4.1 тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) анықтау
1.5 Тыңдалым материалын болжау
1.1.5.1 мәтіннің тақырыбын иллюстрация арқылы болжау
2.1.5.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркестері бойынша мазмұнын болжау
3.1.5.1 тыңдаған фразаның алдындағы немесе кейінгі оқиғаны болжау
4.1.5.1 тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
2) "Айтылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Айтылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып А1 – бастапқы деңгей
2-сынып А1 – негізгі деңгей
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
2.1 Сөздік қорды толықтыру
1.2.1.1 сөйлеу барысында танысу, өзі туралы айту және затты сипаттау үшін сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс қолдану
2.2.1.1 өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
4.2.1.1 берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану

2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1* создавать высказывание из 1-2 предложений по картинке/ образцу
2.2.2.1 создавать высказывание на основе сюжетных картинок (2-3 предложения)
3.2.2.1 создавать высказывание на основе опорных слов (3-4 предложений)
4.2.2.1 составление монологического высказывания, по опорным словам, и плану
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать собеседнику
2.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
3.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, дополнять высказывания собеседника
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь
2.4 Пересказывание прослушанного/прочитанного материала
1.2.4.1 пересказывать короткие тексты, используя фото/картинки кукол
2.2.4.1 пересказывать текст, используя план и опорные слова/ вопросы
3.2.4.1 пересказывать истории/рассказы, используя план/свои заметки /картинки
4.2.4.1 пересказывать подробно истории/ рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Высказывание мнения о прочитанном/прослушанном материале
1.2.5.1 высказывать простое оценочное мнение о прослушанном/прочитанном материале ("я согласен/не согласен …", "мне понравилось/не понравилось")
2.2.5.1 высказывать простое оценочное мнение об информации/ герое/событии на основе сравнения ("я думаю …", "я считаю …")
3.2.5.1 высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю …", "мне кажется …")
4.2.5.1 высказывать оценочные суждения, выражая свою точку зрения ("по моему мнению …", "с моей точки зрения …")
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.6.1 с помощью учителя артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
2.2.6.1 * артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
3.2.6.1 с помощью учителя правильно произносить слова отличающиеся слова в произношении и написании
4.2.6.1 правильно произносить слова отличающиеся по произношению и написанию
1) раздел "Чтение":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Чтение"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
3.1 Использование видов чтения
1.3.1.1 читать целыми словами знакомые слова
2.3.1.1 читать выразительно, по ролям текст

2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
1.2.2.1 сурет/үлгі бойынша хабарлы және сұраулы сөйлемдердің интонациясын дұрыс қойып сөйлеу (1-2 сөйлем)
2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем)
3.2.2.1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)
4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.2.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
3.2.3.1 белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
4.2.3.1 белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.4 Оқыған/тыңдаған материалды мазмұндау
1.2.4.1 фото/сурет/ қуыршақтарды қолданып, шағын мәтінді үлгі бойынша мазмұндау
2.2.4.1 суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
3.2.4.1 жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндау
4.2.4.1 жоспар/жазбалар ын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Оқыған/тыңдаған материал бойынша пікірін білдіру
1.2.5.1 оқыған/тыңдаған материал туралы "дұрыс/дұрыс емес", "ұнайды/ ұнамайды" үлгісінде қарапайым пікірін білдіру
2.2.5.1 мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір ("мен... деп ойлаймын", "мен... деп санаймын", "маған ... сияқты", "маған ... тәрізді") білдіру
3.2.5.1 оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу
4.2.5.1 шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
2.2.6.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
3.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
4.2.6.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
3) "Оқылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Оқылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып А1 – бастапқы деңгей
2-сынып А1 – негізгі деңгей
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
3.1 Оқу түрлерін қолдану
1.3.1.1 жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып)/рөлге бөліп оқу

3.3.1.1 читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительн ое чтение по ролям)
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительн ое чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
1.3.2.1 понимать значение знакомых слов в тексте
2.3.2.1 понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова
3.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.3 Определение жанров и типов текста
1.3.3.1 распознавать тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка)
2.3.3.1 определять жанры различных текстов (стихотворе ние, сказка, загадка, рассказ)
3.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы), различать текст-повествование/ описание
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
1.3.4.1* задавать простые вопросы к тексту или иллюстрации (кто? что? какой? сколько?) и отвечать на них с помощью учителя
2.3.4.1* формулировать простые вопросы (кто? что? какой? сколько? что делал?) по содержанию текста, иллюстрации и отвечать на них
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы (где? когда? почему?) по содержанию текста и о поступках героев произведения
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
1.3.5.1 находить информацию в текстах с иллюстрациями при поддержке учителя
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках при поддержке учителя
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
4) раздел "Письмо":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Письмо"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
4.1 Представление текстов в различных формах
1.4.1.1 создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке
2.4.1.1 писать связные предложения по данной иллюстрации, используя нужные слова-описания

3.3.1.1 мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/ рөлге бөліп оқу
4.3.1.1 мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
1.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
4.3.2.1 бейтаныс сөздер кездесетін шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
1.3.3.1 мәтіннің жанрын (санамақ, тақпақ, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі) ажырату
2.3.3.1 мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
3.3.3.1 мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, әңгімелеу/сипат тау мәтінін анықтау
4.3.3.1 мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
1.3.4.1 мұғалімнің қолдауымен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою және қысқаша жауап беру
2.3.4.1 мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
3.3.4.1 мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
4.3.4.1 мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен иллюстрациялы шағын мәтіннен қажетті ақпаратты табу
2.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
3.3.5.1 сөздіктер мен анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу және оны алу
4.3.5.1 қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу және ақпаратты кестеге салу (жіктеу)/сызба түрінде беру
4) "Жазылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Жазылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып А1 – бастапқы деңгей
2-сынып А1 – негізгі деңгей
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
1.4.1.1 мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа негізделген суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жазу
2.4.1.1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/мәтін құрастыру

3.4.1.1 писать связные предложения по иллюстрации используя опорные слова по данной теме/постер
4.4.1.1 представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/ прочи танного
1.4.2.1 на основе прослушанного/прочитанного/ увиденного записывать знакомые названия предметов с помощью учителя
2.4.2.1
на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать словосочетания с помощью учителя
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи
4.4.2.1 на основе прослушанного/прочитанного увиденного по плану написать текст
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
1.4.3.1* использовать знаки препинания в простых предложения с помощью учителя
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4.3.1 использовать необходимые знаки препинания предложений при составлении кратких текстов
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
1.4.4.1 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво
2.4.4.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.4.4.1 совершенство вать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 Развитие орфографических навыков
1.4.5.1 * с помощью учителя правильно писать слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
2.4.5.1* определить слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, h и выборочно писать их
3.4.5.1 правильно писать новые слова опираясь на орфографический словарь
4.4.5.1 с помощью учителя правильно писать слова, отличающиеся в произношении и написании
1.4.5.2 с помощью учителя различать слова с заглавными буквами (имена людей, название местности, клички животных)
2.4.5.2 делить на слоги и с помощью учителя осуществлять перенос слов
3.4.5.2 писать слова с согласными буквами б-п, қ-ғ, к-г
4.4.5.2 соблюдение правил сингармонизма
5) раздел "Употребление языковых норм":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Употребление языковых норм"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования лингвистических терминов)

3.4.1.1 тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/ мәтін құрастыру
4.4.1.1 шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/оқыған материалдың мазмұнын жазу
1.4.2.1 оқыған/ аудио/бейнематериалдар негізінде заттардың таныс атауларын жазу
2.4.2.1 оқыған/ аудио/бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
3.4.2.1 оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.4.2.1 оқыған/аудио/ бейнематериалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.4.3.1 жай сөйлемнің тыныс белгілерін мұғалімнің қолдауымен қолдану
2.4.3.1 мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
3.4.3.1 өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану
4.4.3.1 сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
1.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс байланыстырып, көркем жазу
2.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын, азат жолдың және тақырыптың өлшемін сақтап жазу
3.4.4.1 кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
1.4.5.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптер кездесетін сөздерді анықтап, дұрыс жазу
2.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздерді дұрыс жазу
3.4.5.1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
1.4.5.2 мұғалімнің қолдауымен бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі есімдері, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген ат) ажырату
2.4.5.2 сөзді буынға бөлу және мұғалімнің қолдауымен сөзді тасымалдап жазу
3.4.5.2 дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздердің емлесін сақтап жазу
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
5) "Тілдік нормаларды қолдану" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Тілдік нормаларды қолдану" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып А1 – бастапқы деңгей
2-сынып А1 – негізгі деңгей
3-сынып А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып А2 – бастапқы деңгей
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)

1.5.1.1 использовать в устной речи слова, обозначающие предметы/ действия/ признаки/ количество с помощью учителя
2.5.1.1 использовать в письменной и устной речи слова-предметы/ слова-признаки/ слова-действия/ количество
3.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия /количество с помощью учителя
4.5.1.1 использовать в устной/ письменной речи служебные и вспомогатель ные слова
1.5.1.2 использовать в устной речи множественные/притяжатель ные/личные/ падежные окончания с помощью учителя
2.5.1.2 использовать в речи множественные/притяжа тельные/личные/падежные окончания
3.5.1.2 использовать в устной и письменной речи множественные/притяжательные/ личные/ падежные окончания
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/притяжательные/ личные/ падежные окончания
1.5.1.3 использовать в речи времена глагола, повелительное наклонение, неопределенную форму глагола с помощью учителя
2.5.1.3 использовать в устной речи времена глагола, повелительное наклонение глагола с помощью учителя
3.5.1.3 использовать в устной и письменной речи виды причастий, неопределенные формы глагола с помощью учителя
4.5.1.3 использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
1.5.1.4 правильно использовать в речи указательные местоимения с помощью учителя
2.5.1.4 использовать в речи местоимения (указатель ные, вопросительные) с помощью учителя
3.5.1.4 использовать в устной/письмен ной речи формы личных местоимений и служебные слова с помощью учителя
4.5.1.4 использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
1.5.1.5 составлять словосочетания/предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
2.5.1.5 понимать и соблюдать в простых предложениях порядок слов с помощью учителя
3.5.1.5 составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них с помощью учителя
4.5.1.5 составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них
15. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 1–4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения)

1.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
2.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/ сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.5.1.2 мұғалімнің қолдауымен көптік/тәуелдік/ жіктік /септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
2.5.1.2 мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.2 өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.2 көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.5.1.3 сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымсыз етістікті қолдану
2.5.1.3 мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
3.5.1.3 мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3 өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.5.1.4 мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін дұрыс қолдану
2.5.1.4 мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында есімдіктерді (сілтеу, сұрау есімдіктерін) қолдану
3.5.1.4 мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4 септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.5.1.5 мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/ сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтау
2.5.1.5 мұғалімнің қолдауымен үлгі бойынша жай сөйлемдегі сөз тіркестерінің байланысын түсіну және сақтау
3.5.1.5 үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
4.5.1.5 сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
15. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
16. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде емес) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде емес) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар

1) 1 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навык)
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.1.1.1* внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного аудио/видеоматериала
1.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/картину/ схему к прослушанному сообщению (0,5-1 мин) с помощью учителя
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
1.2.1.1* использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать собеседнику
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.6.1 * с помощью учителя артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Языковые нормы
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.1* использовать в устной речи слова, обозначающие предметы/действия/ признаки/ количество с помощью учителя
1.5.1.2 * использовать в устной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания с помощью учителя
1.5.1.3* использовать в речи времена глагола, повелительное наклонение, неопределенную форму глагола с помощью учителя
1.5.1.4 правильно использовать в речи указательные местоимения с помощью учителя
1.5.1.5 * составлять словосочетания/ предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.1.1.1* внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного аудио/видеоматериала
1.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/картину/ схему к прослушанному сообщению (0,5-1 мин) с помощью учителя
1.4 Понимание главной и второстепенной информации в тексте
1.1.4.1 понимать, о ком/ о чем говорится в прослушанном тексте
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
1.1.5.1 прогнозирование темы текста по иллюстрации
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
1.2.1.1* использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов

1) 1-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлім (сөйлеу әрекеттерінің түрлері)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
1.1.1.1* хабарлау, сұрау мақсатында баяу және анық айтылған сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
1.1.3.1* тыңдаған мәтіннің (ұзақтығы 0,5-1 мин шамасында) мазмұны бойынша мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
1.2.1.1* сөйлеу барысында танысу, өзі туралы айту және затты сипаттау үшін сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс қолдану
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.2.6.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
1.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
1.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен көптік/тәуелдік/ жіктік/септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
1.5.1.3* сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістікті қолдану
1.5.1.4 сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін мұғалімнің қолдауымен дұрыс қолдану
1.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс қолдану
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
1.1.1.1* хабарлау, сұрау мақсатында баяу және анық айтылған сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
1.1.3.1* тыңдаған мәтіннің (ұзақтығы 0,5-1 мин шамасында) мазмұны бойынша мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну
1.5 Тыңдалым материалын болжау
1.1.5.1 мәтіннің тақырыбын иллюстрациясы арқылы болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
1.2.1.1* сөйлеу барысында танысу, өзі туралы айту және затты сипаттау үшін сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс қолдану

2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1* создавать высказывание из 1-2 предложений по картинке/образцу
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать собеседнику
2.4 Пересказ прослушанного/ прочитанного материала
1.2.4.1 *пересказывать короткие тексты, используя фото/картинки кукол
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.6.1 * с помощью учителя артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.1 Использование форм обучения
1.3.1.1 целостное чтение часто употребляемых слов
3.4 Формулирование вопросов и ответов
1.3.4.1* задавать простые вопросы к тексту или иллюстрации (кто? что? какой? сколько?) и отвечать на них с помощью учителя
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
1.4.1.1 создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
1.4.4.1 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.1 * использовать в устной речи слова, обозначающие имя/ критику/ число/ действия предмета при поддержке учителя
1.5.1.2 * с помощью учителя использовать в устной речи множественные/ самостоятельные/ слитно-падежные соединения
1.5.1.4 правильно употреблять в речи указательные местоимения с помощью учителя
1.5.1.5 * составлять словосочетания/ предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
3 четверть
5.Путешествие
6. Традиции и фольклор
Слушание
1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
1.4 Понимание главной и второстепенной информации в тексте
1.1.4.1 понимать, о ком/ о чем говорится в прослушанном тексте
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
1.1.5.1 прогнозирование темы текста по иллюстрации
Говорение
2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1 создавать высказывание из 2-3 предложений по картинке
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
1.2.4.1 пересказывать короткие тексты, используя фото/картинки кукол
2.5 Построение высказывания о прочитанном/прослушанного материала
1.2.5.1 *высказывать простое оценочное мнение о прослушанном/прочитанном материале ("я согласен/не согласен …", "мне понравилось/ не понравилось")
Чтение
3.1 Использование видов чтения
1.3.1.1 читать целыми словами знакомые слова
3.2 понимание содержания текста
1.3.2.1 понимать значение часто употребляемых слов в небольшом тексте

2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
1.2.2.1* сурет/үлгі бойынша хабарлы және сұраулы сөйлемдердің интонациясын дұрыс қойып сөйлеу (1-2 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
1.2.4.1* фото/сурет/ қуыршақтарды қолданып, шағын мәтінді үлгі бойынша мазмұндау
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.2.6.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
1.3.1.1 жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
1.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою және қысқаша жауап беру
Жазылым
4.1 Әр түрлі ұсыну формаларын қолдана отырып мәтіндер жазу
1.4.1.1 постер жасау/суретте бейнеленген затқа белгі-сөздерді жазу
4.4 каллиграфиялық нормаларды сақтау
1.4.4.1 бас (бас) және кіші әріптерді және олардың қосындыларын жазу, талаптарға сәйкес анық жазу
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
1.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
1.5.1.2* мұғалімнің көмегімен көптік/ тәуелдік/ жіктік/септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
1.5.1.4 сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін мұғалімнің көмегімен дұрыс қолдану
1.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс қолдану
3-тоқсан
5. Саяхат
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тыңдалым
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну
1.5 Тыңдалым материалын болжау
1.1.5.1 мәтіннің тақырыбын иллюстрация арқылы болжау
Айтылым
2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
1.2.2.1 сурет бойынша 2-3 сөйлемнен мәлімдеме жасау
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
1.2.4.1фото/сурет/қуыршақтарды қолданып, шағын мәтінді үлгі бойынша мазмұндау
2.5 Оқыған/ тыңдаған материал бойынша пікір білдіру
1.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал туралы "дұрыс/дұрыс емес", "ұнайды/ұнамайды" үлгісінде қарапайым пікірін білдіру
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
1.3.1.1 жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
1.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну

3.3 Определение жанров и типов текста
1.3.3.1 различать тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка)
3.4 Формулирование вопросов и ответов
1.3.4.1* задавать простые вопросы к тексту или иллюстрации (кто? что? какой? сколько?) и отвечать на них с помощью учителя
3.5 Извлечение информации из различных источников
1.3.5.1 находить информацию в текстах с иллюстрациями с помощью учителя
Письмо
4.1 Представление текстов в различной форме
1.4.1.1* создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке с помощью учителя
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.4.2.1 *на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать знакомые названия предметов с помощью учителя
4.5 развитие орфографических навыков
1.4.5.1 * при поддержке учителя определять и правильно писать слова, в которых встречаются буквы ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.1* использовать в устной речи слова, обозначающие предметы/действия/признаки/количество с помощью учителя
1.5.1.3* использовать в речи времена глагола, повелительное наклонение, неопределенную форму глагола с помощью учителя
1.5.1.4 правильно использовать в речи указательные местоимения с помощью учителя
1.5.1.5 * составлять словосочетания/ предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
4 четверть
7. Еда и напитки
8. В здоровом теле – здоровый дух!
Слушание
1.4 Понимание главной и второстепенной информации в тексте
1.1.4.1 понимать, о ком/ о чем говорится в прослушанном тексте
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
1.1.5.1 прогнозирование темы текста по иллюстрации
Говорение
2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1* создавать высказывание из 1-2 предложений по картинке/образцу
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать собеседнику
2.5 Построение высказывания о прочитанном/прослушанного материала
1.2.5.1 *высказывать простое оценочное мнение о прочитанном/ прослушанном материале ("я согласен/ не согласен…", "мне понравилось/ не понравилось")
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.6.1 * с помощью учителя артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.1 Использование видов чтения
1.3.1.1 читать целыми словами знакомые слова
3.2 Понимание содержания текста
1.3.2.1 понимать значение знакомых слов в тексте

3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
1.3.3.1* мәтіннің жанрын (санамақ, тақпақ, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі) ажырату
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
1.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою және қысқаша жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.3.5.1 иллюстрациялы шағын мәтіннен мұғалімнің қолдауымен қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
1.4.1.1* мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа қатысты сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жазу
4.2 Тыңдаған/ оқыған/ көрген материалдың мазмұнын жазу
1.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдарда кездескен таныс атауларды жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
1.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс байланыстырып, көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
1.4.5.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптер кездесетін сөздерді анықтап, дұрыс жазу
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
1.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/ сынын/ санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
1.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен көптік/ тәуелдік/ жіктік/септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
1.5.1.3* сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістікті қолдану
1.5.1.4 сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін мұғалімнің қолдауымен дұрыс қолдану
1.5.1.5 * мұғалімнің көмегімен сөз тәртібін сақтай отырып, сөз тіркестерін/ сөйлемдерді құрастыру
4-тоқсан
7. Тағам мен сусын
8. Дені саудың жаны сау
Тыңдалым
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну
1.5 Тыңдалым материалын болжау
1.1.5.1 мәтіннің тақырыбын иллюстрация арқылы болжау
Айтылым
2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
1.2.2.1* сурет/үлгі бойынша хабарлы және сұраулы сөйлемдердің интонациясын дұрыс қойып сөйлеу (1-2 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.5 Оқыған/ тыңдаған материал бойынша пікір білдіру
1.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал туралы "дұрыс/дұрыс емес", "ұнайды/ұнамайды" үлгісінде қарапайым пікір білдіру
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.2.6.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
1.3.1.1 жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
1.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну

3.3 Определение жанров и типов текста
1.3.3.1* различать тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка)
3.5 Извлечение информации из различных источников
1.3.5.1 находить информацию в текстах с иллюстрациями с помощью учителя
Письмо
4.1 Представление текстов в различной форме
1.4.1.1* создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке с помощью учителя
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочи
танного материала
1.4.2.1* на основе прослушанного/прочитанного/ увиденного записывать знакомые названия предметов с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
1.4.3.1* использовать знаки препинания в простых предложения с помощью учителя
4.5 Развитие орфографических навыков
1.4.5.1 * с помощью учителя правильно писать слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
1.4.5.2 с помощью учителя различать слова с заглавными буквами (имена людей, название местности, клички животных)
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.2 *использовать в устной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания с помощью учителя
1.5.1.3 *использовать в речи времена глагола, повелительное наклонение, неопределенную форму глагола с помощью учителя
1.5.1.5 *составлять словосочетания/ предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
2) 2 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя семья и друзья
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудио/видео материал, повторяя простейшие фразы
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах
1.3 Понимание содержания сообщения
2.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картину/схему к прослушанному сообщению
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 *использовать в речи слова и словосочетания для составления вопросительных предложений по имеющейся информации
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 создавать высказывание на основе сюжетных картинок (2-3 предложения)
2.3 Участие в различных ситуациях (диалог) общения
2.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.4 Пересказывание прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1* пересказывать текст, используя план и опорные слова/вопросы
Чтение

3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
1.3.3.1* мәтіннің жанрын (санамақ, тақпақ, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі) ажырату
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.3.5.1 иллюстрациялы шағын мәтіннен мұғалімнің қолдауымен қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
1.4.1.1* мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа қатысты сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жазу
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
1.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдарда кездескен таныс атауларды жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.4.3.1* жай сөйлемнің тыныс белгілерін мұғалімнің қолдауымен қолдану
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
1.4.5.1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптер кездесетін сөздерді анықтап, дұрыс жазу
1.4.5.2 мұғалімнің қолдауымен бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі есімдері, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген ат) ажырату
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1.Грамматикалық нормаларды сақтау
1.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.5.1.3* сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістікті қолдану
1.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс қолдану
2) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекеттерінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің отбасым және достарым
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/сипаттау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1* өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
2.2.3.1* күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
2.2.4.1* суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
Оқылым

3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 читать выразительно/по ролям текст
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1* формулировать простые вопросы (кто? что? какой? сколько? что делал?) по содержанию текста, иллюстрации и отвечать на них
Письмо
4.1 Представление текстов в различных формах
2.4.1.1* писать связные предложения по данной иллюстрации, используя нужные слова-описания
4.2 Изложение содержания прослушанного\прочитанного материала
2.4.2.1* на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать предложения, используя слова, словосочетания с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1* использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
4.5 Развитие орфографических навыков
2.4.5.1* определить слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, h и выборочно писать их
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (не используя лингвистические термины)
2.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя
2.5.1.2 *различать с помощью учителя в небольших текстах слова с окончаниями множественного числа/падежного/личного/формы принадлежности
2.5.1.3 *различение с помощью учителя форм глагола, применение в устной речи
2 четверть
3. Моя школа
4. Мой родной край
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудио/видеоматериал, повторяя простейшие фразы
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах
1.3 Понимание содержания сообщения
2.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/картину/схему к прослушанному сообщению
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
2.1.5.1* понимать и описывать происходящие события прослушанного материала
Говорение
2.1 пополнение словарного запаса
2.2.1.1 * использовать в своей речи слова и словосочетания для запроса информации, комментирования действий
2.2.2.1 речь на основе сюжетной картинки (2-3 предложения)
2.2 излагать свои мысли по заданной теме
2.2.2.1 речь на основе сюжетной картинки (2-3 предложения)
2.3 Участие в различных ситуациях (диалог) общения

3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып), рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/ сөйлемдердің мағынасын түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1* мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
2.4.1.1* заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұн желісі бойынша баяндау
2.4.2.1* оқыған/ аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.3 Пунктуация лық нормаларды сақтау
2.4.3.1* мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
4.5 Орфография лық дағдыларды дамыту
2.4.5.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптері кездесетін сөздерді анықтап, теріп жазу
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
2.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақтарын, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
2-тоқсан
3. Менің мектебім
4. Менің туған өлкем
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/ сипаттау
1.5 Тыңдалым материалын болжау
2.1.5.1* мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша мазмұнын болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1* өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)

2.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 пересказывать содержание текста, используя план и опорные слова/вопросы
2.5 Высказывание мнения о прочитанном/прослушанном материале
2.2.5.1* высказывать простое оценочное мнение об информации/герое/ событии на основе сравнения ("я думаю…", "я считаю…")
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
2.2.6.1* артикуляция звуков ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 читать выразительно/по ролям текст
3.3 Определение жанров текста
2.3.3.1* определять жанры различных текстов (стихотворение, сказка, загадка, рассказ)
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1* находить информацию в словарях и справочниках с помощью учителя
Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного\прочитанного материала
2.4.2.1* на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать предложения, используя слова, словосочетания с помощью учителя
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
2.4.4.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования лингвистических терминов)
2.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя
2.5.1.4* использовать в речи местоимения (указатель ные, вопросительные) с помощью учителя
2.5.1.5* понимать и соблюдать в простых предложениях порядок слов с помощью учителя
3 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух!
6. Традиции и фольклор
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудио/ видеоматериал, повторяя простейшие фразы
1.3 Понимание содержания прослушанного аудио/видеоматериала
2.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/картину/схему к прослушанному (1-1,5 мин) сообщению
1.4 Определение главной и второстепенной информации
2.1.4.1 понимать содержание прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
2.1.5.1* понимать и описывать происходящие события прослушанного материала
Говорение
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм

2.2.3.1* күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
2.4 тыңдалған / оқылған материалды қайталау
2.2.4.1 жоспар мен тірек сөздерді/сұрақтарды қолдана отырып, мәтін мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
2.2.5.1* мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір ("мен ... деп ойлаймын", "мен ... деп санаймын", "маған ... сияқты", маған ... тәрізді") білдіру
2.6 Оқылған/ тыңдаған материал бойынша ой-пікір білдіру
2.2.6.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып), рөлге бөліп оқу
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
2.3.3.1* мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
2.3.5.1* мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
2.4.2.1* оқыған/ аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларын дамыту
2.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын, азат жолдың және тақырыптың өлшемін сақтап жазу
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
2.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/ сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/ жазбаша тілде қолдану
2.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу, сұрау есімдіктерін қолдану
2.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен үлгі бойынша жай сөйлемдегі сөз тіркестерінің байланысын түсіну және сақтау
3-тоқсан
5. Дені саудың жаны сау
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематер иалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/ сипаттау
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну, мұғалімнің қолдауымен жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді анықтау
1.5 Тыңдалым материалын болжау
2.1.5.1* мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша мазмұнын болжау
Айтылым
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)және тілдік нормаларды сақтау

2.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник; соблюдать речевые нормы
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 *пересказывать содержание текста, используя план и опорные слова/вопросы
2.5 Аргументированное утверждение на основе аудиовизуального материала
2.2.5.1.высказывать простое оценочное мнение об информации/герое/ событии на основе сравнения ("я думаю…", "я считаю…")
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
2.2.6.1 артикуляция звуков ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 читать выразительно/по ролям текст
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова
3.3 Определение жанров текста
2.3.3.1 определять жанры различных текстов (стихотворение, сказка, загадка, рассказ)
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1* формулировать простые вопросы (кто?, что? какой? сколько? что делал?) по содержанию текста, иллюстрации и отвечать на них
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1 *находить информацию в словарях и справочниках при поддержке учителя
Письмо
4.1 Представление текстов в различных формах
2.4.1.1 * дополнять предложение иллюстрацией, используя прилагательные слова/ составлять плакат/ составлять текст (не менее 3 предложений) по заданной иллюстрации
4.2 Изложение содержания прослушанного\прочитанного материала
2.4.2.1* на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать предложения , используя слова, словосочетания с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1* использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
2.4.4.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 Развитие орфографических навыков
2.4.5.1* определить слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, h и выборочно писать их
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования лингвистических терминов)
2.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/ слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя
2.5.1.2 * при поддержке учителя использовать в устной/ письменной речи множественные/ падежные/ падежные/слитно-связные слова в небольшом тексте
2.5.1.3 * при поддержке учителя использовать в устной речи формы причастия, падежа глагола в предложении

2.2.3.1* күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
2.2.4.1* суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
2.2.5.1* мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір ("мен ... деп ойлаймын", "мен ... деп санаймын", "маған ... сияқты", маған ... тәрізді") білдіру
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.6.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып)/ рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
2.3.3.1* мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1* мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
2.3.5.1* мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
2.4.1.1* заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/ берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
2.4.2.1* оқыған/аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
2.4.3.1* мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
2.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын, азат жолдың және тақырыптың өлшемін сақтап жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларын дамыту
2.4.5.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптері кездесетін сөздерді анықтап, теріп жазу
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
2.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/ сынын/ санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/ жазбаша тілде қолдану
2.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/ септік/ жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану

5.1 Соблюдение грамматических норм (лингвистические термины не применять)
2.5.1.2 использовать в речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
2.5.1.3 использовать в устной речи времена глагола, повелительное наклонение глагола с помощью учителя
2.5.1.4 использовать в речи местоимения (указательные, вопросительные) с помощью учителя
3) 3 класс
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1.Живая природа
2. Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
3.1.3.1* отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
1.4 Понимание главной и второстепенной информации
3.1.4.1 определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
2.2 Построение высказывания на заданную тему
3.2.2.1 создавать высказывание на основе темы, предложенной учителем
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
3.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.4 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
3.2.4.1* высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю…", "мне кажется…")
2.5 Высказывание мнения о прочитанном/ прослушанном материале
3.2.5.1* высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю…", "мне кажется…")
Чтение
3.1 Использование видов чтения
3.3.1.1* читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
3.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
3.3 Определение жанра и видов текста
3.3.3.1* жанр текста (рассказ, легенда, быль, пословицы и поговорки) различать, изложить/описать текст
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представлений
3.4.1.1 писать связные предложения по данной теме и создавать постер

5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
2.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/ жазбаша тілде қолдану
2.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
2.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу, сұрау есімдіктерін қолдану
3) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекеттерінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Жанды табиғат
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1* баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/мазмұндау
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
3.1.4.1* тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, мұғалімнің қолдауымен оқиғалар ретін анықтау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
3.2.2.1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
3.2.3.1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
2.4 Оқыған/ тыңдаған материлды мазмұндау
3.2.4.1* жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
3.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі .) дәлелдеу
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.3.1.1* мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
3.3.3.1* мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, баяндау/сипаттау мәтіндерін анықтау
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
3.4.1.1* тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып мәтін жазу және постер құрастыру

4.2 Изложение содержания прослушанного/ прочитанного
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.5 Соблюдение орфографических норм
3.4.5.1 правильно писать новые слова с помощью орфографического словаря
3.4.5.2 правильно писать слова с согласными б-п, қ-ғ, к-г
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/ слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя
3.5.1.2* Использовать в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
3.5.1.4* с помощью учителя различать и применять в письменной и устной речи личные местоимения;
3.5.1.5* с помощью учителя по образцу составлять простые и сложные предложения
2 четверть
3. Время
4. Архитектура
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни
1.5 Понимание аудиовизуального материала
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев в аудиовизуальном материале
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
2.2 Построение высказывания на заданную тему
3.2.2.1 создавать высказывание на основе темы, предложенной учителем
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
3.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
3.2.6.1 правльно произносить слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Чтение
3.1 Использование видов чтения
3.3.1.1* читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
3.4 Формулирование вопросов и ответов
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы (где? когда? почему?) по содержанию текста и о поступках героев произведения

4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
3.4.2.1* оқыған/ аудио/ бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
3.4.3.1 өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.4.5.1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
3.4.5.2 дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздерді емлесін сақтап жазу
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздердің мағынасын ажырату, ауызша/жазбаша сөйлеу тілінде қолдану
3.5.1.2* өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/ септік/ жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/ жазбаша тілде қолдану
3.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
2-тоқсан
3. Уақыт
4. Сәулет өнері
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1* баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/ бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/мазмұндау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
3.1.5.1* тыңдаған фразаның алдындағы немесе кейінгі оқиғаны болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
3.2.2.1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
3.2.3.1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
2.6 Оқылған/ тыңдаған материал бойынша пайымдама жасау
3.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.3.1.1* мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.3.4.1* мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру

3.5 Извлечение информации из различных источников
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочи
танного материала
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 Развитие орфографических навыков
3.4.5.1 правильно писать новые слова с помощью орфографического словаря
3.4.5.2 правильно писать слова с согласными б-п, қ-ғ, к-г
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам
3.5.1.3 * использовать в устной и письменной речи виды причастий, неопределенные формы глагола с помощью учителя
3.5.1.4* с помощью учителя различать и применять в письменной и устной речи личные местоимения
3.5.1.5* с помощью учителя по образцу составить простые и сложные предложения с соблюдением места слов в предложении и правил словообразования
3 четверть
5. Искусство
6. Выдающиеся личности
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
3.1.3.1* отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
1.4 Понимание главной и второстепенной информации
3.1.4.1 *определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
1.5 Понимание аудио/видеоматериала
3.1.5.1* понимать и описывать события, героев в аудио/видеоматериале
Говорение
2.1 Обогащение словарного запаса
3.2.1.1 нахождение слов к заданной теме и использование при разговорной речи
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
3.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, дополнять высказывания собеседника
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала

3.5 Түрлі дереккөздер ден қажетті ақпаратты алу
3.3.5.1* сөздіктер мен анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу және оны алу
Жазылым
4.2 Тыңдаған/ оқыған/ көрген материалдың мазмұнын жазу
3.4.2.1* оқыған/ аудио/ бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
3.4.3.1 өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
3.4.4.1 кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу, каллиграфиялық дағдыларын дамыту
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.4.5.1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
3.4.5.2 дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздердің емлесін сақтап жазу
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздердің мағынасын ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/ жазбаша тілде қолдану
3.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/ жазбаша тілде қолдану
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
3-тоқсан
5. Өнер
6. Атақты тұлғалар
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1* баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/ кесте толтыру/ мазмұндау
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
3.1.4.1* тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, мұғалімнің қолдауымен оқиғалар ретін анықтау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
3.1.5.1* тыңдаған фразаның алдындағы немесе кейінгі оқиғаны болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
3.2.3.1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау

3.2.4.1 пересказывать истории/рассказы, используя план/свои заметки
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
3.2.5.1 описывать сюжет из видео/ аудиоматериалов и сопоставлять с жизненной ситуацией
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
3.2.6.1 правльно произносить слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Чтение
3.1 Применение видов чтения
3.3.1.1 обзорное/ выразительное чтение/ чтение по ролям текста или его частей (с целью ознакомления)
3.3 Определение жанров и типов текста
3.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы), различать текст-повествование/описание
3.4 Формулирование вопросов и ответов
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
3.4.1.1 писать связные предложения по данной теме и создавать постер
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи с помощью учителя
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 Развитие орфографических навыков
3.4.5.1 правильно писать новые слова с помощью орфографического словаря
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.2* использовать в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
3.5.1.4* с помощью учителя различать и применять в письменной и устной речи личные местоимения
3.5.1.5* с помощью учителя по образцу составить простые и сложные предложения с соблюдением места слов в предложении и правил словообразования
4 четверть
7. Вода – источник жизни
8. Культура отдыха. Праздники
Слушание
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1 понимать лексическое значение слов в предложении и тексте
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
3.1.3.1 отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
1.5 Понимание аудио/видеоматериала

3.2.4.1* жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
3.2.5.1* оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
3.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен және айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.3.1.1* мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
3.3.3.1* мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, баяндау/сипаттау мәтіндерін анықтау
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.3.4.1* мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекеті туралы нақты сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздер ден қажетті ақпаратты алу
3.3.5.1* сөздіктер мен анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу және оны алу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
3.4.1.1* тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/мәтін құрастыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
3.4.2.1* оқыған/аудио/ бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
3.4.4.1 кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу, каллиграфиялық дағдыларын дамыту
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.4.5.1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.2* өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/ септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/ жазбаша тілде қолдану
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
4-тоқсан
7. Су – тіршілік көзі
8. Демалыс мәдениеті. Мерекелер
Тыңдалым
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1* баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/ бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/ мазмұндау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну

2. Ценности
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
4.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
4.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.3.1* отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
1.4 Понимание главной и второстепенной информации
4.1.4.1 *определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь(4-5 предложении)
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослу шанном материале
4.2.6.1 правльно произносить слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Чтение
3.1 Использование видов чтения
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительное чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.4 Формулирование вопросов и ответов
4.3.4.1 *формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения (почему? для чего?)
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представлений
4.4.1.1 *представлять истории в виде комиксов/коллажа/буклета (иллюстраций)
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
4.4.4.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 развитие орфографических навыков
4.4.5.1 *правильно писать слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.1 использовать в устной /письменной речи служебные и вспомогательные слова
4.5.1.2 *использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
4.5.1.3 *использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
4.5.1.4 *использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений

2. Құндылықтар
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/ кесте толтыру/кластер құрастыру
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
4.1.4.1* тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) және негізгі ойды мұғалімнің қолдауымен анықтау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
4.2.1.1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (сұхбат)
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.6 Оқылған/ тыңдаған материал бойынша пайымдама жасау
4.2.6.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып/рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
4.3.2.1 бейтаныс сөздер кездесетін шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/ жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.5 Орфография лық дағдыларды дамыту
4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызекі және жазба тілде қолдану
4.5.1.2* көптік/тәуелдік/септік/ жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің грамматикалық категорияларын ауызекі және жазба тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану

4.5.1.5 *составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них
2 четверть
2.Культурное наследие
4. Мир профессий
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.1.1* послушав определенное слово, составить краткие письменные вопросы для уточнения (опорные слова)
1.2 Понимание лексического значения слов
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.3.1* отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
1.5 Понимание аудио/видеоматериала
4.1.5.1* определять основные моменты в аудио/видеоматериала
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 составлять короткий монолог на основе заданных опорных слов и плана
2.3 Общение в разных ситуациях (диалог)
4.2.3.1 участие в диалоге по определенной теме (4-5 предложения ) выражать свою мысль, обратная связь, соблюдение стиля речи, дикция
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1* пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Выражение своих мыслей на основе аудио-визуальных материалов
4.2.5.1 описание героя произведения на основе сравнении (по моему пониманию ..., по его мнению, ... , по его рассказу, ..., по мнению некоторых, ...)
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
4.2.6.1 правильно произносить слова отличающиеся по произношению и написанию
Чтение
3.1 Применение видов чтения
4.3.1.1*нахождение/ обзор/ отметка нужной информации в тексте, понимание текста
3.3 Определение жаноров и типов текста
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение
3.4 Составление вопросов и ответов
4.3.4.1 составление вопросов описывающих содержание текста и действия героев (почему? зачем?) и отвечать на вопросы
3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
4.1 Представление текстов в различных формах
4.4.1.1* представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного

4.5.1.5 *сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
2-тоқсан
3. Мәдени мұра
4. Мамандықтар әлемі
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/ кесте толтыру/кластер құрастыру/болжау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
4.1.5.1* тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
4.2.1.1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойды жеткізу
4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
4.2.4.1* жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, …) салыстыра отырып бағалау
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.2.6.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
4.3.3.1* мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
4.3.5.1* қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/буклет/ коллаж/ жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/ көрген материалдың мазмұнын жазу

4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного увиденного по плану написать текст
4.5 Развитие орфографических навыков
4.4.5.1 правильно писать слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
4.4.5.2 соблюдать правила сингармонизма
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.1 использовать в устной /письменной речи служебные и вспомогательные слова
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
4.5.1.3 использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
4.5.1.4 использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
3 четверть
5. Природные явления
6. Охрана окружающей среды
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.1.1* послушав определенное слово, составить краткие письменные вопросы для уточнения (опорные слова)
1.2 Понимание лексического смысла слов
4.1.2.1 определение значении незнакомых слов и словосочетании по смыслу текста, изучение
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.3.1 * отвечать на вопросы по содержанию прослушанного материала (продолжительностью 2-2,5 мин) / дополнить предложение и определить ключевые моменты / заполнить таблицу/составить кластер
1.4 Понимание главной и второстепенной информации
4.1.4.1 *определять основную мысль прослушанного материала
1.5 Понимание аудиовизуального материала
4.1.5.1 *определять основные моменты в аудиовизуальном материале
Говорение
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог) и соблюдение речевых норм
4.2.3.1* участие в диалоге по определенной теме (4-5 предложения ) выражать свою мысль, обратная связь, соблюдение стиля речи, дикция
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1*пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Построение высказывания на основе аудиовидеоматериала
4.2.5.1 описание героя произведения на основе сравнении (по моему пониманию, ... по его мнению, ... , по его рассказу, ..., по мнению некоторых, ...)
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
4.2.6.1 правильно произносить слова отличающиеся по произношению и написанию
Чтение
3.2 Понимание содержания текста
4.3.2.1 понимание основной идеи текста с незнакомыми словами
3.3 Определение жанров и типов текста
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение

4.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік дағдыларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.2* көптік/ тәуелдік/ септік/ жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/ жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
3-тоқсан
5. Табиғат құбылыстары
6. Қоршаған ортаны қорғау
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/ кесте толтыру/кластер құрастыру
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
4.1.4.1* тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) және негізгі ойды мұғалімнің қолдауымен анықтау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
4.1.5.1* тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
Айтылым
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
4.2.4.1* жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдар негізінде ойды айту
4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, …) салыстыра отырып бағалау
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.2.6.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
4.3.2.1 бейтаныс сөздер кездесетін шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
4.3.3.1* мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау

2.3 Общение в разных ситуациях (диалог)
4.2.3.1 *участие в диалоге по определенной теме (4-5 предложения) выражать свою мысль, обратная связь, соблюдение стиля речи, дикция
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1*пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Выражение своих мыслей на основе аудио-визуальных материалов
4.2.5.1 *описание героя произведения на основе сравнении (по моему пониманию, ... по его мнению, ... , по его рассказу, ..., по мнению некоторых, ...)
Чтение
3.1 Формулирование вопросов и ответов
4.3.1.1 *формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 *находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.4.1.1 *представлять истории в виде (иллюстраций) комиксов
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного писать краткий текст с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
4.4.3.1 ставить знаки препинания между однородными членами предложения (запятая, двоеточие)/ после слова-обращения
4.4 Развитие каллиграфических навыков
4.4.4.1 соблюдение наклона больших и маленьких букв в письме, развитие каллиграфических навыков
4.5 Развитие орфографических навыков
4.4.5.2 соблюдать правила сингармонизма
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.2* использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
4.5.1.3 *использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
4.5.1.4* использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
4.5.1.5* составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них
Примечание:
1) "*" – можно осуществлять часть цели обучения;
2) "/" – указывает часть цели обучения, которую можно рассматривать отдельно.
Параграф 4. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (для классов с уйгурским/узбекским/таджикским языком обучения)
1) 1 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навык)
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.1.1.1* внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)

2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
4.2.4.1* жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдарынегізінде өз ойын айту
4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.5 Түрлі дереккөздер ден қажетті ақпаратты алу
4.3.5.1* қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/буклет/ коллаж/ жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
4.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
4.4.3.1* сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.5.1.2*көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.5* сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
Ескерту:
1) "*" – белгіленген оқу мақсаттарының бөлігі жүзеге асырылады;
2) "/" – белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастыруға болатын бөліктерді көрсетеді.
4-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту ұйғыр/өзбек/тәжік тілінде)
1) 1-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлім (сөйлеу әрекеттерінің түрлері)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
1.1.1.1* хабарлау, сұрау мақсатында баяу және анық айтылған сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)

4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.4.1.1 представлять истории в виде (иллюстраций) комиксов
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного писать краткий текст с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
4.4.3.1 ставить знаки препинания между однородными членами предложения (запятая, двоеточие)/ после слова-обращения
4.5 Развитие орфографических навыков
4.4.5.2 соблюдать правила сингармонизма
4.4 Развитие каллиграфических навыков
4.4.4.1 соблюдение наклона больших и маленьких букв в письме, развитие каллиграфических навыков
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/ падежные окончания
4.5.1.3 использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
4.5.1.4 использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
4.5.1.5 составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них
Примечание:
1) "*" – можно осуществлять часть цели обучения;
2) "/" – указывает часть цели обучения, которую можно рассматривать отдельно.
Параграф 5 Лексико-грамматический минимум для 1-4 классов
1) 1 класс:
Все обо мне – 17 слов
п/п
№ по темам
Лексический минимум (актив)
ЧР
Абсолютная частота
Грамматический минимум
1
1
нет
мд
16115
Образец:
Кто это?
Это – ученик.
Это – Гулим.
Что это?
Это – игрушка.
... – кто?
... – ученик.
Чье имя?
Мое имя.
Твое имя.
Как твое имя?
Мое имя – ... .
Мне шесть лет.
У меня есть книга.
Во множественном числе:
Книги
Ручки
Кто?
Временное значение
(настоящее действие):
Я сижу.
Ты сидишь.
2
2
есть
мд

4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/ буклет/ коллаж/ жарнама/ презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
4.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
4.4.3.1* сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.5.1.2*көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.5* сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
Ескерту:
1) "*" – белгіленген оқу мақсаттарының бөлігі жүзеге асырылады;
2) "/" – белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастыруға болатын бөліктерді көрсетеді.
5-параграф. 1-4-сыныптарына арналған лексикалық-грамматикалық минимум
1) 1-сынып:
Өзім туралы – 17 сөз
№ р/с
№ тақырыптар бойынша
Лексикалық минимум (актив)
CT
Абсолютті жиілік
Грамматикалық минимум
1
1
жоқ
мд
16115
Өрнек:
Бұл кім?
Бұл – оқушы.
Бұл – Гүлім.
Бұл не?
Бұл – ойыншық.
... – кім?
... – оқушы.
Кімнің аты?
Менің атым.
Сенің атың.
Сенің атың кім?
Менің атым – Менің жасым алтыда.
Менің кітабым бар.
Көптік мағына:
Кітаптар
Қаламдар
Кімдер?
Шақтық мағына (осы іс-әрекет):
Мен отырмын.
Сен отырсың.
2
2
бар
мд

2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1*пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Выражение своих мыслей на основе аудио-визуальных материалов
4.2.5.1 описание героя произведения на основе сравнении (по моему пониманию, ... по его мнению, по его рассказу, ..., по мнению некоторых, ...)
Чтение
3.1 Формулирование вопросов и ответов
4.3.1.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.4.1.1 представлять истории в виде (иллюстраций) комиксов
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного писать краткий текст с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
4.4.3.1 ставить знаки препинания между однородными членами предложения (запятая, двоеточие)/ после слова-обращения
4.5 Развитие орфографических навыков
4.4.5.2 соблюдать правила сингармонизма
4.4 Развитие каллиграфических навыков
4.4.4.1 соблюдение наклона больших и маленьких букв в письме, развитие каллиграфических навыков
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/падежные окончания
Примечание:
1) "*" – можно осуществлять часть цели обучения;
2) "/" – указывает часть цели обучения, которую можно рассматривать отдельно.
Приложение 2
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 27
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Цифровая грамотность" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
4.2.4.1* жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдарынегізінде өз ойын айту
4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.5 Түрлі дереккөздер ден қажетті ақпаратты алу
4.3.5.1* қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/ буклет/ коллаж/ жарнама/ презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/ көрген материалдың мазмұнын жазу
4.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
4.4.3.1* сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.5.1.2*көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.5* сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
Ескерту:
1) "*" – белгіленген оқу мақсаттарының бөлігі жүзеге асырылады;
2) "/" – белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастыруға болатын бөліктерді көрсетеді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 16 қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
27-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1- сыныбына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Цифрлық сауаттылық" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Целью изучения предмета "Цифровая грамотность" является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками по вопросам устройства компьютера, представления и обработки информации, работы в сети Интернет, вычислительного мышления, робототехники для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи программы:
1) предоставить обучающимся первоначальные сведения о компьютере, современных цифровых устройствах и их роли в жизни общества;
2) формировать у обучающихся навыки вычислительного мышления, сборки и программирования роботов, поиска, сбора, обработки, хранения и передачи информации в различных формах с использованием информационно-коммуникационных технологий;
3) способствовать формированию навыков обучающихся представлять свои идеи, используя различные прикладные программы;
4) способствовать использованию информационно-коммуникационных технологий для общения, обмена информацией и сотрудничества;
5) прививать обучающимся правила безопасной работы с компьютером и уважение авторских прав.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Отличительной особенностью учебной программы является ее направленность на формирование не только предметных знаний и умений, но и навыков широкого спектра: функциональное и творческое применение знаний, критическое мышление, проведение исследовательских работ, использование информационно-коммуникационных технологий, применение различных способов коммуникации, умение работать в группе и индивидуально, решение проблем и принятие решений.
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами ученика, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Цифровая грамотность"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Цифровая грамотность"
7. Объем учебной нагрузки по предмету "Цифровая грамотность" составляет:
1) в 1 классе 1 час в неделю со ІІ полугодия, 19 часов в учебном году;
2) во 2 классе 1 час в неделю, 36 часов в учебном году;

2. "Цифрлық сауаттылық" пәнін оқыту мақсаты – білім алушылардың оқу мен күнделікті өмірде есептей білу дағдылары, робототехника, базалық білім, заманауи ақпараттық технологиялармен жұмыс жасаудағы білік және дағдыларды тиімді қолдануын қамтамасыз ету.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушыларға компьютер туралы, қазіргі заманғы цифрлық құрылғылар және олардың қоғамдағы рөлі туралы бастапқы ақпараттар беру;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, білім алушылардың есептей білу, роботтарды жинау және программалау, іздеу, жинақтау, өңдеу, ақпараттарды сақтау және тарату дағдыларын қалыптастыру;
3) білім алушылардың әртүрлі қолданбалы программаларды қолдану арқылы өз идеяларын ұсыну дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
4) байланыс, ақпарат алмасу және ынтымақтастық үшін ақпараттық- коммуникациялық технологияларды пайдалануын ынталандыру;
5) білім алушыларды компьютермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері мен авторлық құқықтарды құрметтеуді үйрету.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде оқыту ғана емес, сонымен қатар білім алушылардың мектептен тыс сабақтарын үш тілде (қазақ, орыс және шетел тілдерінде) ұйымдастыруды көздейтін үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған.
5. Оқу бағдарламасының ерекшелігіне оның пән бойынша білім мен білігінің қалыптасуына бағдарлануы ғана емес, сонымен қатар, білімді функционалдық және шығармашылық жағынан қолдану, сын тұрғысынан ойлау, зерттеу жұмыстарын жүргізу, ақпараттық және коммуникациялық технологияларды, әртүрлі коммуникациялық әдістерді пайдалану, топта және жеке жұмыс істей білу, проблемаларды шешу және шешім қабылдау сияқты кең ауқымды дағдылар жатады.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең спектрлі дағдылардың табиғи үйлесімде дамуы - білім алушылардың бойында: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты базалық құндылықтарды қалыптастырудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың мінез-құлқына және күнделікті іс-әрекеттеріне ынталандырушы болуға арналған оның тұрақты тұлғалық бағдары болуы тиіс.
2-тарау. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1 - параграф. "Цифрлық сауаттылық" пәнінің мазмұны
7. "Цифрлық сауаттылық" пәні бойынша білім жүктемесінің көлемі:
1) 1-сынып аптасына 1 сағаттан, ІІ жартыжылдықтан бастап 19 сағатты;
2) 2-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 36 сағатты;

3) в 3 классе 1 час в неделю, 36 часов в учебном году;
4) в 4 классе 1 час в неделю, 36 часов в учебном году.
8. Требованием для преподавания предмета "Цифровая грамотность" является доступ к компьютерным системам. Список оборудования, необходимый для эффективного проведения занятий по предмету "Цифровая грамотность" включает:
персональные компьютеры, укомплектованные гарнитурой (наушниками с микрофоном);
высококачественная сеть открытого доступа для обеспечения обмена данными между устройствами и коммуникации учителей и обучающихся с широкополосным доступом к сети Интернет;
периферийные устройства: принтер, сканер, копировальная техника, интерактивный проектор/интерактивная доска;
наборы для робототехники.
9. Базовое содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) Информационный этикет;
2) Мой первый рисунок
3) Алгоритмы в нашей жизни
4) Программирование
5) компьютер;
6) представление и обработка информации
7) работа в сети Интернет
8) вычислительное мышление
9) робототехника
10. Раздел "Компьютер" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) безопасность.
11. Раздел "Представление и обработка информации" включает следующие подразделы:
1) тексты;
2) графика;
3) презентации;
4) мультимедиа.
12. Раздел "Работа в сети Интернет" включает следующие подразделы:
1) поиск информации;
2) обмен информацией.
13. Раздел "Вычислительное мышление" включает следующие подразделы:
1) алгоритмы;
2) программирование.
14. Раздел "Робототехника" включает следующие подразделы:
1) общая робототехника;
2) движение робота;
3) датчики и моторы.
15. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 1 класса:
1) "Информационный этикет: Сохраняем свое здоровье; Информация вокруг нас; Информация и компьютер; Безопасность при работе в сети Интернет.
2) "Мой первый рисунок": Фигуры; Действия с фигурами.
3) "Алгоритмы в нашей жизни": Алгоритмы в нашей жизни.
4) "Программирование": Знакомство с Scratch; Моя первая программа.
16. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 2 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники).
Программное обеспечение: понятие файла и папки, создание, копирование, перемещение и удаление файлов и папок, использование команд контекстного меню.
Безопасность: правила техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
1) "Представление и обработка информации".
Тексты: набор предложений в клавиатурном тренажере и текстовом редакторе.
Графика: редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование и отражение фрагмента рисунка.
Мультимедиа: запись и воспроизведение звука, редактирование звуковых файлов;

3) 3-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 36 сағатты;
4) 4-сынып аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 36 сағатты құрайды.
8. "Цифрлық сауаттылық" пәнін оқытудағы негізгі талап - компьютерлік жүйелерге қолжетімділік.
"Цифрлық сауаттылық" пәнін тиімді өткізуге арналған қажетті жабдықтардың тізімі:
1) гарнитурамен жабдықталған дербес компьютерлер (микрофоны бар құлаққаптар);
2) Интернетке кең жолақты қосылуымен мұғалімдер мен білім алушылар арасындағы байланыс және құралдарын деректермен алмасуды қамтамасыз ететін жоғары сапалы ашық қатынас желісі;
3) Перифериялық құрылғылар: принтер, сканер, көшіру техникасы, интерактивті проектор/интерактивті тақта;
4) Робототехникаға арналған жиынтықтар.
9. Пәннің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) Ақпараттық этикет
2) Менің алғашқы суретім
3) Біздің өміріміздегі алгоритм
4) Бағдарламалар
5) компьютер;
6) ақпаратты ұсыну және өңдеу;
7) интернет желісінде жұмыс істеу;
8) есептей білу;
9) робототехника.
10. "Компьютер" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) программалық қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік.
11. "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі келесі бөлімдерден тұрады:
1) мәтіндер;
2) графика;
3) презентациялар;
4) мультимедия.
12. "Интернеттегі жұмыс" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) ақпаратты іздеу;
2) ақпаратпен алмасу.
13. "Есептей білу" бөлімі төмендегі бөлімдерді қамтиды:
1) алгоритмдер;
2) программалау.
14. "Робототехника" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) жалпы робототехника;
2) роботтың қозғалысы;
3) датчиктер мен қозғалтқыштар.
15. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Ақпараттық этикет: Өз денсаулығымызды сақтаймыз; Біздің айналамыздағы ақпарат; Ақпарат және компьютер; Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік.
2) "Менің алғашқы суретім": Фигуралар; Фигуралармен орындалатын іс-әрекет.
3) "Біздің өміріміздегі алгоритмдер": Біздің өміріміздегі алгоритм.
4) "Бағдарламалау": Scratch бағдарламасымен танысу; Менің алғашқы бағдарламам.
16. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары: енгізу құрылғылары (тінтуір, пернетақта, микрофон) және шығару құрылғылары (монитор, принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап); программалық қамтамасыз ету: файлдар және бумалар түсінігі, меню командаларын қолдану; қауіпсіздік: цифрлық құрылғылармен жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігінің негізгі ережелерін сақтау, желіде орналасқан ақпараттардың шынайылығы мен пайдасы;
2) "Ақпаратты өңдеу және көрсету":
Мәтіндер: мәтіндік редакторда сөйлемдерді теру, қаріпті және абзацты пішімдеу (қаріптің жазылу стилі, түсі, түзету), құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою;
Графика: суретті өңдеу; қию, бұру, өлшемін өзгерту, суреттің фрагментін көшіру;
Мультимедиа: дыбыс жазу және дыбысты ойнату, дыбыстық эффектілер, дыбысты өңдеу;

3) "Работа в сети Интернет": использование браузера для поиска информации на заданную тему, обмен данными между приложениями;
4) "Вычислительное мышление": алгоритмы, алгоритм ветвления, словесная форма записи алгоритма. Программирование: создание собственного персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования, организация управления спрайтом с клавиатуры, организация текстового диалога между персонажами;
5) "Робототехника": организация движения робота по заданному в словесной форме алгоритму, использование датчика касания, загрузка аудиофайла для робота, использование звука при разработке программы для робота, представление созданного робота аудитории;
17. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 3 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором. Программное обеспечение: "горячие" клавиши в прикладных программах. Безопасность: основные правила личной безопасности при работе в сети Интернет;
2) "Представление и обработка информации".
Тексты: правила набора текста, маркированные и нумерованные списки, редактирование текста, форматирование шрифта и абзаца (начертание, цвет, выравнивание), вырезание, копирование, вставка выделенного текста в документ, вставка изображение в текст и настройка обтекания.
Презентации: конструктор презентаций, меню программы, открытие и сохранение презентаций, размещение текста и изображений на слайде, переходы между слайдами, дизайн презентации.
Графика: программа для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
3) "Работа в сети Интернет": поиск информации: поиск фрагмента текста в документе. Обмен информацией: способы обмена информацией в сети, использование мессенджеров для совместной работы над проектом;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: цикл, система команд исполнителя при реализации циклического алгоритма.
Программирование: реализация циклического алгоритма при создании игры в игровой среде программирования, разработка игры по готовому сценарию, работа с несколькими сценами и персонажами в игровой среде программирования;
5) "Робототехника": настройка скорости и количества оборотов среднего мотора, использование цикла для организации движения робота;

3) "Интернет желісінде жұмыс істеу": берілген тақырып бойынша ақпаратты іздеу үшін браузерді пайдалану, қосымшалар арасында деректермен алмасу;
4) "Есептей білу": алгоритмдер: сызықтық алгоритм, алгоритмнің сөздік формасы, алгоритмнің графикалық формасы; программалау: атқарушының командалар жүйесі, лабиринт.
Бағдарламалау: ендірілген графикалық редакторда ойын бағдарламалау ортасын құру, пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру, кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалогты ұйымдастыру;
5) "Робототехника": Робот қозғалысын ауызша түрде берілген алгоритм бойынша ұйымдастыру, сенсорлық сенсорды пайдалану, робот үшін аудио файлды жүктеу, робот үшін бағдарламаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану, құрылған роботты аудиторияға ұсыну.
17. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютердің құрылғылары: енгізу және шығару құрылғылары; программалық қамтамасыз ету: компьютерлік программалардың қызметі (сілтеуіш, суреттерді көруге арналған программалар), программа менюі, меню командаларын қолдану, файлдар мен бумалар, компьютерде файлдарды ашу және сақтау; қауіпсіздік техникасы: қауіпсіздік техникасының ережелері;
2) "Ақпаратты өңдеу және көрсету": мәтіндер: мәтіндік редактордың қызметі, программа менюі, мәтінді теру және өңдеу, символдар мен абзацтарды пішімдеу, мәтінмен болатын операциялар, символдарды қосу; графика: графикалық редактордың қызметі, суреттерді ашу және сақтау, редактор құралдарын қолдана отырып, сурет салу, түстер палитрасы, суреттерді өңдеу, суретті кесу, айналдыру және өлшемін өзгерту, сурет бөліктерінің көшірмесін жасау; презентация: презентация құру программаларының қызметі, программа менюі, презентацияларды ашу және сақтау, слайдта мәтін мен суреттерді орналастыру, слайд арасында ауысу, презентация дизайны, дыбысты қосу; мультимедиа: дыбыстық ақпаратты енгізу және шығару құрылғылары, дыбыс редакторының қызметі, дыбысты жазу, дыбыстарды өңдеу және ойнату, дыбыстық эффектілерді қолдану;
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": ақпаратты іздеу: құжаттағы мәтіннің фрагментін іздеу; ақпарат алмасу: желіде ақпарат алмасу тәсілдері, жобамен бірлесіп жұмыс істеу үшін мессенджерлерді пайдалану;
4) "Есептей білу":
Алгоритмдер: цикл, циклдік алгоритмді жүзеге асырудағы Орындаушының командалық жүйесі.
Бағдарламалау: ойын бағдарламалау ортасында ойын құру кезінде циклдік алгоритмді енгізу, дайын сценарий бойынша ойын жасау, ойын бағдарламалау ортасында бірнеше көріністермен және кейіпкерлермен жұмыс істеу;
5) "Робототехника": орташа мотордың жылдамдығы мен айналу санын баптау, роботтың қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану.

18. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 4 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, влияние научно-технического прогресса на устаревание компьютерной и мобильной техники.
Безопасность: критерий надежного пароля;
2) "Представление и обработка информации":
Тексты: таблицы в тексте.
Презентации: макет слайда, анимация объектов; вставка видео и звука.
Мультимедиа: создание видеоролика;
3) "Работа в сети Интернет".
Поиск информации: поиск файлов и папок на компьютере.
Обмен информацией: настройки браузера (закладки, история и загрузки).
Электронная почта: прием и отправка сообщений, сообщения с прикрепленными файлами;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: вложенные циклы, логические операторы, операторы сравнения.
Программирование: переменные в игровой среде программирования, разработка игры по собственному сценарию;
5) "Робототехника": датчик цвета; датчик ультразвука;
Параграф 2. Система целей обучения
19. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 2.1.2.1: "2" – класс, "1.2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
20. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) "Информационный этикет:
Обучающиеся должны:
Подраздел
1 класс
Сохраняем свое здоровье
1.1.1.1 соблюдать правила поведения во время работы за компьютером для сохранения своего здоровья;
1.1.1.2 называть основные устройства компьютера
Информация вокруг нас
1.1.2.1 определять виды информации по способу восприятия
Информация и компьютер
1.1.3.1 различать виды информации по форме представления;
1.1.3.2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации во время ее передачи
Безопасность при работе в сети Интернет
1.1.4.1 приводить примеры использования сети Интернет в жизни человека;
1.1.4.2 рассуждать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.1.4.3 определять опасности передачи личной информации при общении в сети Интернет
2) "Мой первый рисунок":
Фигуры
1.2.1.1 использовать стандартные фигуры для создания изображения;
1.2.1.2 выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
1.2.1.3 выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
1.2.1.4 изменять контур фигуры при ее создании;
1.2.1.5 изменять заливку фигуры при ее создании
*.*.*.* использовать стандартные фигуры для создания изображения;
*.*.*.*выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
*.*.*.* выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
*.*.*.* изменять контур фигуры при ее создании;
*.*.*.* изменять заливку фигуры при ее создании
Действия с фигурами

18. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары, ғылыми-техникалық прогрестің компьютерлік және мобильді техниканың ескіруіне әсері.
Қауіпсіздік: сенімді құпиясөз критерийі;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу":
Мәтіндер: мәтіндегі кестелер.
Презентациялар: слайдтың орналасуы, нысандардың анимациясы; бейне және дыбысты енгізу.
Мультимедиа: бейнеролик жасау;
3) "Интернет желісіндегі жұмыс":
Ақпаратты іздеу: компьютердегі файлдар мен қалталарды іздеу.
Ақпарат алмасу: браузер параметрлері (бетбелгілер, тарих және жүктеулер).
Электрондық пошта: хабарламаларды, тіркелген файлдармен хабарламаларды қабылдау және жіберу;
4) "Есептей білу": Алгоритмдер: кірістірілген циклдар, логикалық операторлар, салыстыру операторлары.
Бағдарламалау: ойын бағдарламалау ортасындағы айнымалылар, ойынды өз сценарийі бойынша дамыту;
5) "Робототехника": түс сенсоры; ультрадыбыстық сенсор.
2- параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
19. Оқу мақсаттары программада кодпен берілген. Кодта бірінші нөмір сыныпты, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімше, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 2.1.2.1 кодында: "2" – сынып, "1.2" – бөлімше, "1" – оқу мақсатының нөмірленуі.
20. Оқыту мақсаты жүйесі әр сыныпқа бөлім бойынша берілген:
1) Ақпараттық әдеп
Білім алушылар міндетті
Бөлімше
1-сынып
1. Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1.1.1.1 Компьютермен жұмыс істеу барысында тәртіп ережелерін ұстанып өз денсаулығын сақтау.
1.1.1.2 Компьютердің қолданылуына қарай негізгі құрылғыларын атау.
2. Біздің айналамыздағы ақпарат
1.1.2.1 Қабылдау тәсілдерін қолданып ақпарат түрлерін анықтау.
3. Ақпарат және компьютер
1.1.3.1 Ұсыну формасы бойынша ақпарат түрлерін ажырату.
1.1.3.2 ақпаратты ұсыну кезіндегі ақпарат көздері мен қабылдағыштардың байланыс арналарына мысалдар келтіру
4. Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1.1.4.1 Интернет желісін өмірде қолдану мысалдарын келтіру.
1.1.4.2 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін талқылау;
1.1.4.3 Интернет желісіне жеке ақпаратты беру кезіндегі қауіптерді анықтау.
2) Менің алғашқы суретім
Бөлімше
1-сынып
Фигуралар
1.2.1.1 Стандартты фигураларды қолданып салу.
1.2.1.2 Түстер палитрасындағы негізгі түсті өзгертіп кескін салу.
1.2.1.3 Палитрада фон түсін тандап кескін салу.
1.2.1.4 Контурын өзгерту арқылы фигураны салу.
1.2.1.5Фигура түсін құйып бояу арқылы өзгертіп салу.
Фигуралармен орындалатын іс-әрекет

1.2.2.1 использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
1.2.2.2 использовать инструменты: Копировать, Вырезать, Вставить при создании изображения;
1.2.2.3 использовать инструмент Повернуть или отразить при создании изображения;
1.2.2.4 использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
*.*.*.* использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
*.*.*.* использовать инструменты: Копировать, Вырезать, Вставить при создании изображения;
*.*.*.* использовать инструмент Повернуть или отразить при создании изображения;
*.*.*.* использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
3) "Алгоритмы в нашей жизни":
Алгоритмы в нашей жизни
1.3.1.1 объяснять понятия алгоритм, действие и команда;
1.3.1.2 определять исполнителя и систему его команд для создания алгоритма;
1.3.1.3 приводить примеры применения различных видов алгоритмов в жизни
4) "Программирование":
Знакомство с Scratch
1.4.1.1. выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
1.4.1.2. выбирать фон из библиотеки для сцены
*.*.*.*. выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
*.*.*.*. выбирать фон из библиотеки для сцены
Моя первая программа
1.4.2.1. реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.2.2. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по условию задачи;
1.4.2.3. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
*.*.*.*. реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.1.1. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по условию задачи;
1.4.2.1. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2-4 класс
1) компьютер:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Устройства компьютера
2.1.1.1 отличать устройства ввода и вывода
3.1.1.1 использовать клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатур, управления курсором
4.1.1.1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
2. Программное обеспечение
2.1.2.1 объяснять понятия файла и папки;
2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
3.1.2.1 использовать "горячие" клавиши в прикладных программах
3. Безопасность
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет
4.1.3.1. выделять критерии надежного пароля
4. Техника безопасности
2) представление и обработка информации:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Тексты
2.2.1.1. набирать текст в клавиатурном тренажере;
2.2.1.2. записывать свои идеи в текстовом редакторе
3.2.1.1. создавать маркированные, нумерованные списки;
3.2.1.2. соблюдать правила набора текста;
3.2.1.3. редактировать текст;
3.2.1.4. форматировать шрифт и абзац;
3.2.1.5. вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
4.2.1.1 создавать простые таблицы в тексте
2. Графика
2.2.2.1 копировать и отражать фрагмент рисунка;
2.2.2.2 редактировать рисунок (обрезка, поворот, изменение размера)
3.2.2.1 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
3. Презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда;
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
4. Мультимедиа
2.2.4.1 использовать программы для записи и воспроизведение звука; 2.2.4.2 редактировать звуковые файлы.
4.2.4.1 создавать видеоролики;
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
Скачать
3) работа в сети Интернет:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Поиск информации
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документ)
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере)

1.2.2.1 Форма мен параметрді қолданып кескін бөлігін ерекшелеу.
1.2.2.2 Көшіру, қиып алу және қою құралдарын қолданып кескін салу.
1.2.2.3 Бұру немесе айналдыру құралдарын қолданып кескін салу.
1.2.2.4 Түспен толтыру құралын қолданып кескін салу.
3) Біздің өміріміздегі алгоритмдер
Біздің өміріміздегі алгоритмдер
1.3.1.1 Алгоритм, әрекет және команда ұғымдарын түсіндіру.
1.3.1.2 Орындаушы және оның командалар жүйесін анықтап алгоритм құру.
1.3.1.3 Алгоритм түрлерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру.
4) Бағдарламалау
Scratch пен танысу
1.4.1.1 Кейіпкер фигурасы үшін кітапханадан Спрайтты таңдау.
1.4.1.2 Кітапханадан Сахна фонын таңдау.
Менің алғашқы бағдарламам
1.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында дайын сценариді алгоритм бойынша іске асыру.
1.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында есептің шарты бойынша сызықтық алгоритімді өңдеу.
1.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында жобаны құру, сақтау және ашу.
2-4 сынып
1) Компьютер
Білім алушылар міндетті
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.Компьютердің құрылғылары
2.1.1.1 енгізу шығару құрылғыларын ажырата білу;
3.1.1.1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану;
4.1.1.1компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
2.Программалық қамтамасыз ету
2.1.2.1 Файл мен бума туралы түсінік беру;
2.1.2.2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
3.1.2.1 қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді пайдалану;
3.Қауіпсіздік
3.1.3.1 Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелерін ескеру;
4.1.3.1. сенімді пароль критерийлерін айқындау;
2) Ақпаратты ұсыну және өңдеу
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Мәтіндер
2.2.1.2. Өз идеяларын мәтіндік редакторда жазу;
3.2.1.1. таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау;
3.2.1.2. мәтінді теру ережесін сақтау;
3.2.1.3. мәтінді өңдеу;
3.2.1.4. шрифт пен абзацты пішімдеу;
3.2.1.5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу;
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер жасау;
2 Графика
2.2.2.1 суреттің фрагментін көшіру және көрсету;
2.2.2.2 суретті өңдеу (кесу, айналдыру, өлшемін өзгерту);
3.2.2.1 фотосуреттерді өңдейтін (жарық, контраст, жиектеме) программаларын қолдану;
3. Презентациялар
3.2.3.1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым көрсетілімдерді жасау;
3.2.3.2 слайдтар арасындағы ауысуды қолдану;
3.2.3.3 презентацияларды безендіру үшін дайын дизайнды қолдану;
4.2.3.1 слайд үшін макет таңдау;
4.2.3.2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру;
4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені енгізу;
4. Мультимедиа
2.2.4.1 дыбысты жазу және ойнату үшін программаларды пайдалану;
2.2.4.2 дыбыстық файлдарды өңдеу;
4.2.4.1 бейнеклиптерді жасау;
4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
3) Интернет желісінде жұмыс істеу
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Ақпараттар іздеу
2.3.1.1 берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану;
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
4.3.1.1 түйінді сөздер бойынша ақпаратты іздеу үшін браузерді пайдалану;
4.3.1.2 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен қалталар)

2. Обмен информацией
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
3.3.2.1. использовать мессенджеры для совместной работы над проектом;
3.3.2.2. объяснять способы обмена информацией в сети
4.3.2.1. использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.3.2.2. получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
3. Безопасность в сети Интернет
4) вычислительное мышление:
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Алгоритмы
2.4.1.1. реализовывать алгоритм ветвления;
2.4.1.2. реализовать заданный в словесной форме алгоритм;
2.4.1.3. составлять алгоритм решения задачи
3.4.1.1. строить алгоритмы, использующие повторение (цикл);
3.4.1.2 реализовывать циклический алгоритм
4.4.1.1. реализовать вложенный цикл;
4.4.1.2. использовать логические операторы;
4.4.1.3. использовать операторы сравнения
2. Программирование
2.4.2.1. создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования;
2.4.2.2. организовать управление спрайтом с клавиатуры;
2.4.2.3. организовать текстовый диалог между персонажами
3.4.2.1. разрабатывать игру по готовому сценарию;
3.4.2.2. работать с несколькими сценами в игровой среде программирования;
3.4.2.3. работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
4.4.2.1 использовать переменные;
4.4.2.2. создавать игру по собственному сценарию
3.4.2.4. реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
5) Робототехника
Подраздел
2 класс
3 класс
4 класс
1. Общая робототехника
2.5.1.1. загружать аудиофайл для робота;
2.5.1.2. использовать звук при разработке программы для робота;
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории
2. Движение робота
2.5.2.1. организовать движение робота по заданному в словесной форме алгоритму
3.5.2.1. использовать цикл для организации движения робота
3. Датчики и моторы
2.5.3.1 использовать датчик касания
3.5.3.1. настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора

2. Ақпарат алмасу
2.3.2.1 қосымшалар арасындағы мәліметтермен ауысу;
3.3.2.1. жоба бойынша бірлесіп жұмыс істеуге арнлаған мессенджерлерді пайдалану;
3.3.2.2. желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
4.3.2.1. электрондық поштаның мүмкіндіктерін түсіндіру
4.3.2.2. шолғыш параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, тарихты және жүктеулерді қарау);
4) Есептей білу
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Алгоритмдер
2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу;
2.4.1.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) ауызша түрде берілген тармақтау алгоритмін іске асыру;
3.4.1.1 берілген сценарий бойынша бағдарламалаудың ойын ортасында (Scratch (скретч)) қайталау алгоритмін әзірлеу;
3.4.1.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч))ауызша түрде берілген қайталау алгоритмін іске асыру;
4.1 ойын бағдарламалау ортасында кірістірілген циклды жүзеге асыру (Scratch (скретч))
4.4.1.2 логикалық операторларды ойын бағдарламалау ортасында қолдану (Scratch (скретч));
4.4.1.3 ойын бағдарламалау ортасында салыстыру операторларын қолдану (Scratch (скретч))
2. Бағдарламалау Scratch-пен танысу
2.4.2.1 жоба үшін бағдарламалаудың ойын ортасының (Scratch (скретч)) ендірілген графикалық редакторында таңба жасау;
2.4.2.2 ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч))пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;
2.4.2.3 ойын бағдарламалау ортасында кейіпкерлер арасында мәтіндік диалог ұйымдастыру (Scratch (скретч))
3.4.2.1. дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу
3.4.2.2. программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу
3.4.2.3. бағдарламалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу
3.4.2.4. программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру
4.4.2.1 ойын программалау ортасында айнымалыларды қолдану (Scratch (скретч));
4.2 ойынды өз сценарийі бойынша жасау;
Менің алғашқы бағдарламам
3.4.2.1 ойын бағдарламалау ортасында бірнеше таңбаларды жасау (Scratch (скретч));
3.4.2.2 ойын бағдарламалау ортасында ойын құру кезінде циклдік алгоритмді іске асыру (Scratch (скретч))
4) Робототехника
Бөлімше
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Жалпы робототехника
2.5.1.1 робот туралы түсіндіру;
2.5.1.2 білім беру роботының базалық моделінің негізгі элементтерін сипаттау;
2.5.1.3. робот үшін аудио файлды жүктеу;
2. Роботтың қозғалысы
2.5.2.1 роботтың берілген жылдамдықпен алға жылжуын ұйымдастыру;
3.5.2.1. робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
3. Датчиктер мен қозғалтқыштар
2.5.3.1 программаны бастау үшін жанап өтетін датчикті қолдану;
3.5.3.1. жылдамдығын реттеу және орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату

4.5.3.1. использовать датчик цвета;
4.5.3.2. использовать датчик ультразвука
21. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Цифровая грамотность" для 1- 4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
3 четверть
Раздел 1 – Информационный этикет (сквозная тема: "Путешествие")
Сохраняем свое здоровье
1.1.1.1 соблюдать правила поведения во время работы за компьютером для сохранения своего здоровья;
1.1.1.2 называть основные устройства компьютера
Информация вокруг нас
1.1.2.1 определять виды информации по способу восприятия
Информация и компьютер
1.1.3.1 различать виды информации по форме представления;
1.1.3.2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации во время ее передачи
Безопасность при работе в сети Интернет
1.1.4.1 приводить примеры использования сети Интернет в жизни человека;
1.1.4.2 рассуждать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.1.4.3 определять опасности передачи личной информации при общении в сети Интернет
Раздел 2 – Мой первый рисунок (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Фигуры
1.2.1.1 использовать стандартные фигуры для создания изображения;
1.2.1.2 выбирать основной цвет на палитре для создания изображения;
1.2.1.3 выбирать цвет фона на палитре для создания изображения;
1.2.1.4 изменять контур фигуры при ее создании;
1.2.1.5 изменять заливку фигуры при ее создании
Действия с фигурами
1.2.2.1 использовать формы и параметры для выделения фрагмента изображения;
1.2.2.2 использовать инструменты: Копировать, Вырезать, Вставить при создании изображения;
1.2.2.3 использовать инструмент Повернуть или отразить при создании изображения;
1.2.2.4 использовать инструмент Заливка цветом для создания изображения
4 четверть
Раздел 3 – Алгоритмы в нашей жизни (сквозные темы: "Еда и напитки", "В здоровом теле – здоровый дух")
Алгоритмы в нашей жизни
1.3.1.1 объяснять понятия алгоритм, действие и команда;
1.3.1.2 определять исполнителя и систему его команд для создания алгоритма;
1.3.1.3 приводить примеры применения различных видов алгоритмов в жизни
Раздел 4 – Программирование
Знакомство с Scratch
1.4.1.1 выбирать Спрайт из библиотеки для фигуры персонажа;
1.4.1.2 выбирать фон из библиотеки для сцены
Моя первая программа
1.4.2.1 реализовать алгоритм по готовому сценарию в игровой среде программирования (Scratch (скретч));
1.4.2.2. разрабатывать линейный алгоритм в игровой среде программирования (Scratch (скретч)) по условию задачи;
1.4.2.3. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))

4.5.3.1. түс датчигін пайдалану;
4.5.3.2. ультрадыбыс датчигін қолдану;
21. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
22. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4 сыныбына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3- параграф. Бастауыш білім деңгейінің 1- 4сыныбынаа арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарласын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 1 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
3 тоқсан
1-бөлім – Ақпараттық этикет (ортақ тақырыбы: "Саяхат")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1.1.1.1 Компьютермен жұмыс істеу барысында тәртіп ережелерін ұстанып өз денсаулығын сақтау.
1.1.1.2 Компьютердің қолданылуына қарай негізгі құрылғыларын атау.
Біздің айналамыздағы ақпарат
1.1.2.1 Қабылдау тәсілдерін қолданып ақпарат түрлерін анықтау.
Ақпарат және компьютер
1.1.3.1 Ұсыну формасы бойынша ақпарат түрлерін ажырату.
1.1.3.2 ақпаратты ұсыну кезіндегі ақпарат көздері мен қабылдағыштардың байланыс арналарына мысалдар келтіру
Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1.1.4.1 Интернет желісін өмірде қолдану мысалдарын келтіру.
1.1.4.2 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін талқылау;
1.1.4.3 Интернет желісіне жеке ақпаратты беру кезіндегі қауіптерді анықтау.
2-бөлім – Менің алғашқы суретім (ортақ тақырыбы: "Дәстүр және фольклор")
Фигуралар
1.2.1.1 Стандартты фигураларды қолданып салу.
1.2.1.2 Түстер палитрасындағы негізгі түсті өзгертіп кескін салу.
1.2.1.3 Палитрада фон түсін тандап кескін салу.
1.2.1.4 Контурын өзгерту арқылы фигураны салу.
1.2.1.5Фигура түсін құйып бояу арқылы өзгертіп салу.
Фигуралармен орындалатын іс-әрекет
1.2.2.1 Форма мен параметрді қолданып кескін бөлігін ерекшелеу.
1.2.2.2 Көшіру, қиып алу және қою құралдарын қолданып кескін салу.
1.2.2.3 Бұру немесе айналдыру құралдарын қолданып кескін салу.
1.2.2.4 Түспен толтыру құралын қолданып кескін салу.
4 тоқсан
3-бөлім Біздің өміріміздегі алгоритм
(ортақ тақырыптар: "Тағам және сусындар", "Дені саудың – жаны сау")
Біздің өміріміздегі алгоритм
1.3.1.1 Алгоритм, әрекет және команда ұғымдарын түсіндіру.
1.3.1.2 Орындаушы және оның командалар жүйесін анықтап алгоритм құру.
1.3.1.3 Алгоритм түрлерін өмірмен байланыстырып мысалдар келтіру.
4 – бөлім. Бағдарламалау
Scratch пен танысу
1.4.1.1 Кейіпкер фигурасы үшін кітапханадан Спрайтты таңдау.
1.4.1.2 Кітапханадан Сахна фонын таңдау.
Менің алғашқы бағдарламам
1.4.2.1 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында дайын сценариді алгоритм бойынша іске асыру.
1.4.2.2 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында есептің шарты бойынша сызықтық алгоритімді өңдеу.
1.4.2.3 Scratch (скретч) программалау ойын ортасында жобаны құру, сақтау және ашу.

2) 2 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Компьютеры и программы (сквозная тема: "Все обо мне")
Сохраняем свое здоровье
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами и в ети Интернет;
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему;
2.1.1.1 отличать устройства ввода и вывода
Файлы и папки
2.1.2.1 объяснять понятия файла и папки;
2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
Раздел 2 – Творчество и компьютер (сквозная тема: "Моя семья и друзья"
Продолжаем разрабатывать программы
2.4.1.1 реализовывать алгоритм ветвления
Исполнение алгоритма
2.4.1.2 реализовать заданный в словесной форме алгоритм
Создание собственного персонажа
2.4.2.1 создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования;
2.2.2.1 копировать и отражать фрагмент рисунка;
2.2.2.2 редактировать рисунок (обрезка, поворот, изменение размера)
2 четверть
Раздел 3 – Слово за слово (сквозная тема: "Моя школа", "Мой родной край")
Знакомство с клавиатурой
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры
Клавиатурный тренажер
2.2.1.1 набирать текст в клавиатурном тренажере
Работа с текстом
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами
Создание мультфильма
2.4.1.1 реализовывать алгоритм ветвления;
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры;
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами
3 четверть
Раздел 4– Мультимедиа (сквозная тема: "В здоровом теле – здоровый дух!")
Запись и воспроизведение звука
2.1.1.1 отличать устройства ввода и вывода;
2.2.4.1 использовать программы для записи и воспроизведение звука
Звуковые эффекты
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы.
Редактирование звука
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы
Раздел 5 – Робототехника: датчики (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Движение робота
2.5.2.1 организовать движение робота по заданному в словесной форме алгоритму
Запуск программы для робота
2.5.3.1 использовать датчик касания
Звук для робота
2.5.1.1 загружать аудиофайл для робота
2.5.1.2 использовать звук при разработке программы для робота
4 четверть
Раздел 6 – Робототехника: проект "Танцующий робот" (сквозная тема: "Окружающая среда", "Путешествие")
Идея для проекта
2.2.1.2 записывать свои идеи в текстовом редакторе;
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
Алгоритм для проекта
2.4.1.3 составлять алгоритм решения задачи
Создание "Танцующего робота"

2) 2 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Компьютерлер мен бағдарламалар (ортақ тақырыбы: "Барлығы мен туралы")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
2.1.3.1. цифрлық құрылғылар және интернет желілерімен жұмыс істеу кезінде негізгі қауіпсіздік ережелеріне сүйену;
2.3.1.1.берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану;
2. 1. 1. 1 енгізу шығару құрылғыларын ажырата білу;
Файлдар мен бумалар
2.1.2.1 Файл мен бума туралы түсінік беру;
2.1.2.2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
2-бөлім - Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырыбы: "Менің отбасым және достарым"
Программалар құруды жалғастырамыз
2.4.1.1 тармақталған алгоритмді жүзеге асыру;
Алгоритмді орындау
2.4.1.2 ауызша белгіленген алгоритмді іске асыру;
Жеке кейіпкер жасау
2.4.2.1. программалау алаңының кірістірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау ;
2.2.2.1 суреттің фрагментін көшіріп көрсету;
2.2.2.2 суретті өңдеу (кесу, айналдыру, өлшемін өзгерту);
2 тоқсан
3-бөлім – Сөзбе-сөз (ортақ тақырыптары: "Менің мектебім", "Менің туған жерім")
Пернетақтамен танысу
2.4.2.2 пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру
Пернетақта симуляторы
2.2.1.1пернетақта симуляторында мәтін теру;
Мәтінмен жұмыс істеу
2.4.2.3 кейіпкерлер арасында мәтіндік диалог ұйымдастыру;
Мультфильм жасау
2.4.1.1 тармақтау алгоритмін іске асыру;
2.4.2.2 пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;
2.4.2.3 персонаждар арасында мәтін диалогын ұйымдастыру
3 тоқсан
4-бөлім Мультимедиа (ортақ тақырыбы: "Жаны саудың –дені сау")
Дыбысты жазу және ойнату
2.1.1.1 енгізу шығару құрылғыларын ажырату;
2.2.4.1 дыбысты жазу және ойнату үшін программаларды пайдалану;
Дыбыс әсерлері
2.2.4.2 дыбыстық файлдарды өңдеу;
Дыбысты өңдеу
2.2.4.2 дыбыстық файлдарды өңдеу;
5-бөлім - Робототехника: сенсорлар (ортақ тақырыбы: "Дәстүрлер және фольклор")
Робот қозғалысы
2.5.2.1ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру;
Роботқа арналған программаны іске қосу
2.5.3.1 программаны бастау үшін түрту сенсорын қолдану;
Роботқа арналған дыбыс
2.5.1.1 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.5.1.2. роботқа арналған программаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
4 тоқсан
6-бөлім - Робототехника: "Билейтін робот" жобасы (ортақ тақырыптар: "Қоршаған орта", "Саяхат")
Жобаға идея
2.2.1.2 өз идеяларын мәтіндік редакторда жазу
2.3.2.1 қосымшалар арасындағы мәліметтермен ауысу;
Жобаға арналған алгоритм
2.4.1.3 мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
"Билейтін робот" жасау

2.4.1.1 реализовывать алгоритм ветвления;
2.4.1.2 реализовать заданный в словесной форме алгоритм;
2.5.2.1 организовать движение робота по заданному в словесной форме алгоритму;
2.5.3.1 использовать датчик касания;
2.5.1.1 загружать аудиофайл для робота;
2.5.1.2 использовать звук при разработке программы для робота
Защита проекта
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории
3) 3 класс:
Раздел (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Программирование (сквозные темы: "Живая природа", "Что такое хорошо, что такое плохо?")
Повторение в нашей жизни
3.4.1.1 строить алгоритмы, использующие повторение (цикл)
Циклы
3.4.1.2 реализовывать циклический алгоритм
Движение персонажа
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Общение в сети
3.3.2.1 использовать мессенджеры для совместной работы над проектом;
3.3.2.2 объяснять способы обмена информацией в сети;
3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет;
2 четверть
Раздел 2 - Создание игры (сквозные темы: "Время", "Архитектура")
Сценарий игры.
3.4.2.1 разрабатывать игру по готовому сценарию;
3.2.1.1 создавать маркированные, нумерованные списки
Сцены
3.4.2.2 работать с несколькими сценами в игровой среде программирования
Персонажи
3.4.2.3 работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Смена костюмов
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Моя игра
3.4.1.1 строить алгоритмы, использующие повторение (цикл);
3.4.2.3 работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
3.4.2.2 работать с несколькими сценами в игровой среде программирования;
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
3 четверть
Раздел 3 - Робототехника. Проект (сквозные темы: "Искусство", "Выдающиеся личности")
Идея для проекта
3.1.1.1 использовать клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором;
3.2.1.2 соблюдать правила набора текста;
3.2.1.3 редактировать текст
Оформляем документ
3.2.1.4 форматировать шрифт и абзац
Иллюстрации в тексте
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документе);
3.2.1.5 вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
Движение руки робота
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
Блок Цикла
3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
Создание "Робота-уборщика"
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора;
3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
4 четверть

2.4.1.1 тармақталған алгоритмді жүзеге асыру;
2.4.1.2 ауызша алдын ала белгіленген алгоритмді іске асыру;
2.5.2.1 ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру;
2.5.3.1 программаны бастау үшін жанап өтетін датчикті қолдану
2.5.1.1 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.5.1.2. роботқа арналған программаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
Жобаны қорғау
2.5.1.3 құрылған роботты аудиторияға ұсыну.
4) 3-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Бағдарламалау (ортақ тақырыптары: "Жабайы табиғат", "Жақсы деген немене, жаман деген немене?")
Өміріміздегі қайталаулар
3.4.1.1 қайталауды қолданатын алгоритмдер құрастыру (цикл);
Циклдар
3.4.1.2 циклдік алгоритмді іске асыру;
Кейіпкердің қозғалысы
3.4.2.4. программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
3.3.2.2 желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
Желіде тілдесу
3.1.3.1 Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелерін ескеру.
2 тоқсан
2-бөлім- Ойын құру (ортақ тақырыптары: "Уақыт", "Сәулет")
Ойынның сценарийі.
3.4.2.1 дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу;
3.2.1.1 таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау;
Көріністер
3.4.2.2 программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу;
Кейіпкерлер
3.4.2.3 программалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу;
3.4.2.4 .программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
Костюм ауыстыру
3.4.2.4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
Менің ойыным
3.4.1.1 қайталауды қолданатын алгоритмдер құрастыру (цикл);
3.4.2.3 программалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу;
3.4.2.2 программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу;
3.4.2.4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру.
3 тоқсан
3 бөлім- Робототехника. Жоба (ортақ тақырыптары: "Өнер", "Көрнекті тұлғалар")
Жобаға идея
3.1.1.1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану;
3.2. 1.2 мәтінді теру ережесін сақтау;
3.2 .1.3. мәтінді өңдеу.
Құжатты рәсімдейміз
3. 2. 1. 4 шрифт пен абзацты пішімдеу.
Мәтіндегі иллюстрациялар
3. 3. 1. 1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
3. 2. 1. 5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу
Робот қолының қозғалысы
3. 5. 3. 1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу;
Цикл блогі
3.5. 2 1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
"Робот-тазартқыш" жасау
3. 5. 3. 1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу;
3.5. 2.1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
4 тоқсан

Раздел 4 – Презентации (сквозная тема "Вода – источник жизни")
Создание презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.1.2.1 использовать "горячие" клавиши в прикладных программах
Дизайн презентации
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
Анимация и переходы
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами
Раздел 5 – Текст, графика и презентация (сквозная тема: "Культура отдыха. Праздники.")
Фотографии
3.2.2.1 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
Презентация проекта
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами
Скачать
4) 4 класс
Разделы (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 Программирование (сквозные темы: "Моя Родина – Казахстан", "Человеческие ценности")
Переменные
4.4.2.1 использовать переменные
Смена костюма персонажа
4.4.1.1 реализовать вложенный цикл
Сценарий своей игры
4.2.1.1 создавать простые таблицы в тексте
Логические операторы
4.4.1.2 использовать логические операторы
Операторы сравнения
4.4.1.3 использовать операторы сравнения
Своя игра
4.4.2.2 создавать игру по собственному сценарию
2 четверть
Раздел 2 - Робототехника. Лабиринты и кегль-ринг (сквозные темы "Культурное наследие", "Мир профессий")
Датчик цвета
4.5.1.1 использовать датчик цвета
Робот-светофор
4.5.1.1 использовать датчик цвета
Датчик ультразвука
4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
Выход из лабиринта
4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
Кегль-ринг
4.5.1.1 использовать датчик цвета;
4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
3 четверть
Раздел 3 - Создание видео (сквозная тема: "Природные явления")
Видеозапись
4.2.4.1 создавать видеоролики
Монтаж видео
4.2.4.1 создавать видеоролики
Раздел 4 - Презентации (сквозная тема: "Охрана окружающей среды")
Информация для презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда;
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере;
4.3.2.1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
Звуки в презентации
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации;
4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
Видео в презентации
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере;
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации;
4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
Анимация в презентации
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.2.1.2 вставлять в документ рисунки
4 четверть

4-бөлім – Презентациялар (ортақ тақырыбы: "Су – өмірдің қайнар көзі")
Презентация жасау
3. 2. 3. 1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым презентациялар жасау;
3. 1. 2. 1 қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді қолдану;
Презентация дизайны
3. 2. 3. 3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
Анимация және ауысу
3. 2. 3. 2 слайдтар арасында ауысуды қолдану;
5-бөлім - Мәтін, графика және презентация (ортақ тақырыбы: "Демалыс мәдениеті. Мерекелер").
Фотосуреттер
3. 2. 2. 1 фотосуреттерді өңдейтін (жарық, контраст, жиектеме) программалар қолдану;
Жобамен таныстыру
3. 2. 3. 1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым презентациялар жасау;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасында ауысуды қолдану;
3. 2. 3. 3 презентацияны безендіру үшін дайын жобаны пайдалану;
Жүктеу
4) 4 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім Программалау (ортақ тақырыптары: "Менің Отаным – Қазақстан", "Адами құндылықтар")
Айнымалылар
4.4. 2.1 айнымалыларды қолдану;
Кейіпкердің костюмін өзгерту
4.4. 1.1 кірістірілген циклды жүзеге асыру;
Өз ойынының сценарийі
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер жасау;
Логикалық операторлар
4.4.1.2 логикалық операторларды пайдалану;
Салыстыру операторлары
4. 4.1.3 салыстыру операторларын пайдалану;
Өз ойыным
4.4.2.2 өз сценарийі бойынша ойын жасау;
2 тоқсан
2-бөлім - Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг (ортақ тақырыптары: ("Мәдени мұра", "Мамандықтар әлемі")
Түс датчигі
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
Бағдаршам-робот
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
Ультрадыбыс датчигі
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Лабиринттан шығу
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Кегль-ринг
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
3 тоқсан
3-бөлім - Бейне жасау (ортақ тақырыбы: "Табиғи құбылыстар")
Бейнежазба
4. 2. 4. 1 бейнеклиптерді жасау;
Бейнені өңдеу
4. 2. 4. 1 бейнеклиптерді жасау;
4 бөлім - Презентациялар (ортақ тақырыбы: "Қоршаған ортаны қорғау")
Презентацияларға арналған ақпарат
4. 2. 3. 1 слайд үшін макет таңдау;
4. 3. 1. 1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісі);
4. 3. 2. 1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);
Презентациядағы дыбыстар
4. 2. 4. 2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
4. 2. 3. 3 презентацияға дыбыс пен бейнені кірістіру;
Презентациядағы бейне
4. 3. 1. 1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісін);
4. 2. 3. 2 презентациялардағы нысандар анимациясын келтіру;
4. 2. 4. 2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
4. 2. 3. 3 презентацияға дыбыс пен бейнені кірістіру;
Презентациядағы анимация
4. 2. 3. 2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру;
4. 2. 1. 2 құжатқа сурет енгізу;
4 тоқсан

Раздел 5 - Компьютеры будущего (сквозные темы: "Путешествие в будущее", "Путешествие в Космос")
Передача данных в Интернет
4.3.2.2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
Надежность паролей
4.3.2.1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.3.2.2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4.1.3.1 выделять критерии надежного пароля
Компьютеры будущего
4.1.1.1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
Мини-проект "Компьютер будущего"
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере);
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
22. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
Приложение 3
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 28
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Естествознание" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью учебной программы по предмету "Естествознание" в начальной школе является формирование основ знаний о современной естественнонаучной картине мира и развитие исследовательских умении и навыков учащихся.
3. Учебная программа предмета ориентирована на достижение следующих задач:
1) формирование основ исследовательских, мыслительных операций, коммуникативных навыков и умений;
2) знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими определяющее влияние на развитие техники и технологий;
3) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из различных источников;

5-бөлім - Болашақтың компьютерлері (ортақ тақырыптары: "Болашаққа саяхат", "Ғарышқа саяхат")
Интернеткеі деректер жіберу
4. 3. 2. 2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
Пароль сенімділігі
4. 3. 2. 1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);
4. 3. 2. 2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
4. 1. 3. 1 сенімді пароль критерийлерін айқындау;
Болашақтағы компьютерлер
4. 1. 1. 1 компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
"Болашақтағы компьютер" шағын жоба
4. 3. 1. 1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар);
4. 2. 4. 2белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану.
22. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
28-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жаратылыстану" оқу пәнінің оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бастауыш мектептегі "Жаратылыстану" оқу пәнінің оқу бағдарламасының мақсаты – әлемнің қазіргі заманғы жаратылыстану ғылымы тұрғысынан бейнесі туралы білім негізін қалыптастыру және білім алушылардың зерттеу біліктері мен дағдыларын дамыту.
3. Оқу пәнінің бағдарламасы келесі міндеттерге жетуге бағытталған:
1) зерттеу, ойлау, коммуникативтік дағдылары мен біліктерінің негізін қалыптастыру;
2) техника мен технологияның дамуына елеулі ықпал еткен жаратылыстанудың маңызды идеяларымен, жетістіктерімен танысу;
3) қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру үшін және әртүрлі ақпарат көздерінен алынған жаратылыстану-ғылымдық тұрғысынан маңызды және өмірлік маңызы бар мазмұнды ақпаратты қабылдау үшін алынған білімді қолдана білу біліктерін меңгеру;

4) развитие интеллектуальных, творческих способностей и критического мышления в ходе проведения простых исследований, анализа явлений, восприятия и интерпретации естественнонаучной информации;
5) воспитание убежденности в возможности познания законов природы и использования достижений естественных наук для развития цивилизации и повышения качества жизни;
6) привитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни для обеспечения безопасности жизнедеятельности, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья и окружающей среды.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Естествознание"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 35 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 36 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
7. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 1 класса:
1) "Я – исследователь": наблюдение за явлениями окружающего мира, этапы наблюдения, эксперимент;
2) "Живая природа": живые организмы, растения и их разнообразие, деревья, кустарники, травы; основные части растений: корень, стебель, лист, цветок, плод, семена; дикорастущие и культурные растения; уход за культурными растениями (полив, удобрение, уход за почвой); условия для жизни растений (вода, свет, тепло, питательные вещества); животные, дикие и домашние животные, уход за домашними животными, польза от домашних животных, адаптация животных к смене времен года: перелет птиц, запас корма на зиму, впадение в спячку; человек, части тела человека, этапы жизни человека, питание, отдых;

4) зияткерлік, шығармашылық қабілеттерін, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қарапайым зерттеулер, құбылыстарды талдау, жаратылыстану-ғылымдық ақпаратты қабылдау және түсіндіру барысында дамыту;
5) табиғат заңдарын тану және жаратылыстану ғылымдарының жетістіктерін өркениеттің дамуы мен өмір сапасын жақсарту үшін пайдалану мүмкіндігіне сенімділікті тәрбиелеу;
6) күнделікті өмірде тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, заманауи технологияларды сауатты пайдалану, денсаулық пен қоршаған ортаны қорғау үшін жаратылыстану ғылымдары бойынша білімдерін қолдану дағдыларын қалыптастыру.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушының сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты басты құндылықтарын білім алушы бойына сіңіруге негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты бағдары болады.
2-тарау. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұны
6. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 35 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 36 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 72 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 72 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
7. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта құбылыстарын бақылау; бақылау кезеңдері; эксперимент;
2) "Жанды табиғат": жанды ағзалар; өсімдіктер және олардың алуантүрлілігі, ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер; өсімдіктің негізгі бөліктері: тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс, тұқым; жабайы және мәдени өсімдіктер; мәдени өсімдіктерді күту (суару, қоректендіру, топыраққа күтім жасау); өсімдіктің тіршілігіне қажетті жағдайлар (су, жарық, жылу, қоректік заттар); жануарлар, жабайы және үй жануарлары, үй жануарларын күту, үй жануарларының келтіретін пайдасы, жануарлардың жыл мезгілдерінің ауысуына бейімделуі: жылы жаққа ұшу, қысқа азық жинау, ұйқыға кету; адам, адамның дене мүшелері, адамның өмірінің кезеңдері, тамақтану, демалу;

3) "Земля и космос": форма Земли, глобус – модель Земли, первоначальные знания о космосе, космических телах, астрономии; ракеты, телескопы, время, средства измерения времени, часы, календарь;
4) "Физика природы": движения различных тел, движение в природе, движение людей, траектория движений, обозначение траектории движения в виде рисунка, свет и темнота, естественные и искусственные источники света, освещение, звук и особенности его распространения, естественные и искусственные источники звука, приборы для получения тепла, электричество в повседневной жизни, свойства магнитов, предметы, обладающие магнитными свойствами.
8. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 2 класса:
1) "Я – исследователь": окружающий мир, явления, процессы, объекты, личностные качества исследователя, наблюдение как метод научного познания, признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат; фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков, план проведения наблюдения, формулирование выводов, признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат; проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице, источники информации;
2) "Живая природа": условия произрастания растений, сезонные изменения у растений, функции основных частей растений, среда обитания и способы приспособлений групп растений, группы растений (на примере растений своей местности), уход за почвой, бережное отношение к растениям, группы животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие; приспособление животных к среде обитания, размножение животных, яйцекладущие и живородящие животные, защита животных, человек, функции скелета и мышц тела, роль сокращения мышц в движении, правильная осанка, зубы и уход за ними, личная гигиена, ее роль в сохранении здоровья;
3) "Вещества и их свойства": воздух, значение воздуха для человека, растений и животных, свойства воздуха (цвет, запах), агрегатное состояние воздуха, теплопроводность, свойство воздуха заполнять пространство, вода и ее физические свойства, агрегатные состояния воды: твҰрдое, жидкое, газообразное: природные источники воды, природные ресурсы и их назначение, классификация природных ресурсов по происхождению;
4) "Земля и космос": роль Солнца для планеты Земля, естественный спутник Земли – Луна, планеты Солнечной системы, их расположение и характеристики, планеты земной группы планеты-гиганты, единицы измерения времени: год, месяц, неделя, сутки, час, минута; особенности расстояния и времени в космосе;

3) "Жер және ғарыш": жердің пішіні, глобус – жер моделі, ғарыш, ғарыш денелері, астрономия туралы алғашқы түсініктер; зымырандар, телескоптар, уақыт, уақыт өлшеу құралдары, сағат, күнтізбелер;
4) "Табиғат физикасы": түрлі денелердің қозғалысы, табиғаттағы қозғалыс, адамдардың қозғалысы, қозғалыс траекториясы, қозғалыс траекториясын сурет түрінде белгілеу, жарық пен қараңғы, жарықтың табиғи және жасанды көздері, жарықтандыру, дыбыс және оның таралу ерекшеліктері, дыбыстың табиғи және жасанды көздері, жылу шығаратын құрылғылар, күнделікті өмірдегі электр, магниттің қасиеттері, магниттік қасиеті бар заттар.
8. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта, құбылыстар, процестер, нысандар, зерттеушінің жеке тұлғалық қасиеттері, бақылау – ғылыми таным әдісі, бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі; бақылау нәтижесін шартты белгілер арқылы тіркеу, бақылау жүргізу жоспары, қорытынды жасау, эксперименттің белгілері: мақсаты, болжам, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі; эксперимент жүргізу және нәтижесін кестеге тіркеу, ақпарат көздері;
2) "Жанды табиғат": өсімдіктің өсуіне қажетті жағдайлар, өсімдіктерде болатын маусымдық өзгерістер, өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметтері, өсімдік топтарының тіршілік ортасы және оған бейімделу тәсілдері, өсімдік топтары (өз өлкесіндегі өсімдіктер негізінде), топыраққа күтім жасау, өсімдіктерге қамқорлық жасау; жануарлардың топтары: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар мен сүтқоректілер, жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуі, жануарлардың көбеюі, жұмыртқа салатын және төлдейтін жануарлар, жануарларды қорғау, адам, қаңқа мен бұлшықет қызметі, бұлшықеттің жиырылуының қозғалудағы рөлі, дұрыс дене сымбаты, тіс және оның күтімі, жеке гигиена, оның денсаулық сақтаудағы рөлі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": ауа, ауаның адам, өсімдіктер мен жануарлар үшін маңызы, ауаның қасиеттері (түсі, иісі), ауаның агрегаттық күйі, жылуөткізгіштік, ауаның бос кеңістікті толтыратын қасиеті, су және оның физикалық қасиеттері, судың агрегаттық күйлері: қатты, сұйық, газ тәрізді: судың табиғи көздері, табиғат ресурстары және олардың қолданысы, табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу;
4) "Жер және ғарыш": жер ғаламшары үшін Күннің рөлі, Ай – Жердің табиғи серігі, Күн жүйесінің ғаламшарлары, олардың орналасу реті және сипаттамалары, жер тобындағы ғаламшарлар, алып ғаламшарлар, уақытты өлшеу бірліктері: жыл, ай, апта, тәулік, сағат, минут; ғарыштағы қашықтық пен уақыт ерекшеліктері;

5) "Физика природы": движения тел с разной скоростью, характеристики скорости: быстро, медленно; силы, вызывающие движение: толкание и подтягивание; масса предметов, определение массы предметов, способность материалов пропускать свет (прозрачные, непрозрачные, полупрозрачные материалы), источники громких и тихих звуков, температура, измерение температуры, термометры, единица измерения температуры – градус, сферы применения магнитов.
9. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 3 класса:
1) "Я – исследователь": научные открытия и их влияние на повседневную жизнь, виды источников информации, преимущества и недостатки источников информации, планирование и проведение эксперимента, фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм, формулирование выводов;
2) "Живая природа": первоначальные понятия о процессе фотосинтеза, приспособление растений, теплолюбивые, морозостойкие, тенелюбивые, светолюбивые, засухоустойчивые, влаголюбивые растения; природные сообщества – единство живой и неживой природы, природные сообщества своего региона, влияние человеческой деятельности на многообразие растений, роль растений в природе и жизни людей, редкие и исчезающие виды растений (на примере растений своей местности), значение Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений, животные, позвоночные и беспозвоночные животные, типы взаимоотношений животных, взаимосвязь между растениями и животными, изменение численности от изменений условий среды обитания, деятельность человека, приводящая к снижению численности животных, внутренние органы человека, система пищеварения, ее роль в жизнедеятельности человека, дыхательная система и ее органы, роль дыхания в организме человека, кровеносная система и ее роль в организме человека, сердце, пульс, защита организма человека от болезней и инфекций;
3) "Вещества и их свойства": вещества и тела, классификация веществ по происхождению, естественные и искусственные вещества, классификация веществ по агрегатному состоянию (твердое, жидкое и газообразное); воздух и его состав (углекислый газ, кислород, азот); влияние воздуха на горение, вода в живых организмах и неживой природе, основные природные источники воды; океаны, моря, реки, озера; соленая и пресная вода, бережное использование питьевой воды, способы очистки воды, очистка с помощью фильтров, значение воды для жизни; почва, состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух), виды почв, свойства почвы, плодородие, роль почвы в жизни некоторых организмов, защита почв;

5) "Табиғат физикасы": денелердің түрлі жылдамдықпен қозғалуы, жылдамдықтың сипаттамасы: жылдам, баяу, қозғалыс тудыратын күштер: тарту және итеру, заттың массасы, заттардың массаларын анықтау, материалдардың жарықты өткізуі (мөлдір, мөлдір емес, жартылай мөлдір материалдар), қатты және бәсең дыбыс көздері, температура, температураны өлшеу, термометрлер, температураны өлшеу бірлігі – градус, магнит қолданылатын салалар.
9. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": ғылыми жаңалықтар және олардың күнделікті өмірге әсері, ақпарат көздерінің түрлері, ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігі, экспериментті жоспарлау және жүргізу, эксперимент нәтижесін диаграмма түрінде белгілеу, қорытынды жасау;
2) "Жанды табиғат": фотосинтез процесі туралы алғашқы түсінік, өсімдіктердің бейімделуі, жылусүйгіш, суыққа төзімді, көлеңкесүйгіш, жарықсүйгіш, шөлге төзімді, ылғалсүйгіш өсімдіктер; табиғат бірлестіктері – жанды және жансыз табиғаттың қауымдастығы, өз өлкесінің табиғат бірлестіктері, адам тіршілік әрекеттерінің өсімдіктердің алуантүрлілігіне әсері, өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі рөлі, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер (өз өлкесінің өсімдіктері негізінде), сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың маңызы, жануарлар, омыртқалы және омыртқасыз жануарлар, жануарлардың өзара қарым-қатынас жасау түрлері, жануарлар мен өсімдіктер арасындағы өзара байланыс, тіршілік ортасындағы жағдайлардың өзгеруіне байланысты жануарлардың санының өзгеруі, адамның жануарлардың санының азаюына әкелетін іс-әрекеттері, адамның ішкі ағзалары, асқорыту жүйесі, оның адам тіршілігіндегі рөлі, тыныс алу жүйесі және оның ағзалары, тыныс алудың адам ағзасындағы рөлі, қанайналым жүйесі, оның адам ағзасындағы ролі, жүрек. тамыр соғуы, адамның ағзасын ауру мен инфекциялардан қорғау;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттар мен денелер, заттарды шығу тегі бойынша жіктеу, табиғи және жасанды денелер, заттарды агрегаттық күйі бойынша жіктеу (қатты, сұйық, газ тәрізді); ауа және оның құрамы (көмірқышқыл газ, оттек, азот, тағы басқалар), ауаның жануды қолдайтын қасиеті, жанды ағзалар мен жансыз табиғаттағы су, негізгі табиғи су көздері, мұхиттар, теңіздер, өзендер, көлдер; ащы және тұщы су, ауызсуды үнемді қолдану, суды тазалау тәсілдері, фильтр арқылы тазалау, судың тіршілік үшін маңызы; топырақ, топырақтың құрамы (құм, саз, жануарлар мен өсімдіктердің қалдықтары, су, ауа), топырақ түрлері, топырақтың қасиеті, құнарлылық, топырақтың кейбір ағзалардың тіршілігіндегі ролі, топырақты қорғау;

4) "Земля и космос": первоначальные понятия о сферах Земли (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), графическое изображение сфер Земли, значимые события в освоении космоса, запуск первого искусственного спутника Земли, полет первого человека в космос, высадка человека на Луну, значение космоса в развитии человечества, Казахстан в освоении космоса, космодром Байконыр, вращение Земли вокруг своей оси, смена дня и ночи;
5) "Физика природы": сила упругости, упругие и пластичные тела, сила тяжести, сила тяжести в природе, сила трения, сила трения в природе, направление действия силы, тень, причины ее возникновения, особенности тени, способность предметов отражать свет, звуки, источники и приемники звука, зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука, электрическая энергия, источники электроэнергии, элементы электрической цепи, схема строения простейшей электрической цепи, намагничивание различных металлов.
10. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 4 класса:
1) "Я – исследователь": актуальные направления исследований на основе собственных размышлений, выбор метода исследования, преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента, представление результатов в форме по выбору обучающегося;
2) "Живая природа": пищевая цепь, растение – важное звено в пищевой цепи, жизненный цикл растений, образование семян в результате опыления, способы распространения семян (саморазбрасывание, распространение с помощью ветра, воды, животных и человека), высшие и низшие растения, способы защиты растений; животные своей местности, жизненный цикл насекомых (яйцо, личинка, куколка, взрослое насекомое), особенности питания животных, травоядные и хищные животные, симбиотические отношения, структура пищевой цепи, модели пищевых цепей в зависимости от среды обитания, животные, находящиеся на грани исчезновения, красная книга Казахстана, цели создания заповедников и парков, национальные парки и заповедники Казахстана; человек, выделительная система и ее роль в организме человека, нервная система, ее роль в организме человека;
3) "Вещества и их свойства": свойства веществ, применение веществ согласно их свойствам, получение нового вещества согласно плану эксперимента, воздух в сферах жизнедеятельности человека, загрязнение воздуха, природные и искусственные источники загрязнения воздуха, сохранение чистоты воздуха, меры по очищению воздуха, перемещение воздуха, польза и вред ветра, круговорот воды в природе, образование атмосферных осадков, источники загрязнения воды (бытовые, промышленные, сельскохозяйственные), последствия загрязнения воды для различных организмов, растворимость различных веществ в воде, полезные ископаемые (мел, соль, известняк, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ), применение полезных ископаемых, месторождения основных полезных ископаемых Казахстана, сохранение и бережное использование полезных ископаемых;

4) "Жер және ғарыш": жер сфералары туралы алғашқы түсінік (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), жер сфераларын графикалық кескіндеу, ғарышты игерудегі айтулы оқиғалар, жердің алғашқы жасанды серігін ұшыру, адамның ғарышқа алғашқы ұшуы, айға адамның қонуы, адамзаттың дамуы үшін ғарыштың маңызы, ғарыш игерудегі Қазақстанның үлесі, Байқоңыр ғарыш айлағы, жердің өз осінен айналуы, Күн мен түннің ауысуы;
5) "Табиғат физикасы": серпімділік күші, серпімді және пластикалық денелер, ауырлық күші, табиғаттағы ауырлық күші, үйкеліс күші, табиғаттағы үйкеліс күші, күштің әсер ету бағыты, көлеңке, оның пайда болу себептері, көлеңкенің ерекшеліктері, заттардың жарықты шағылдыру қасиеті, дыбыс. дыбыстың көздері мен дыбыс қабылдағыштар, дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігі, электр энергиясы, электр энергиясының көздері, электр тізбегінің элементтері, қарапайым электр тізбегін құру сызбасы, әртүрлі металдардың магниттелуі.
10. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": зерттеудің өз пайымдауы негізінде анықталған өзекті бағыты, зерттеу әдісін таңдау, бақылау мен эксперименттің артықшылығы мен кемшілігі, нәтижені білім алушы таңдауы бойынша көрсету;
2) "Жанды табиғат": қоректік тізбек, өсімдік – қоректік тізбектің маңызды буыны, өсімдіктің тіршілік циклі, тозаңдану негізінде тұқым түзілу, тұқым таралу жолдары (өздігінен, жел, су, жануарлар, адамдар арқылы таралу), жоғары және төменгі сатыдағы өсімдіктер, өсімдіктерді қорғау жолдары, өз өлкесінің жануарлары, бунақденелердің тіршілік циклі (жұмыртқа, дернәсіл, қуыршақ, ересек бунақденелі), жануарлардың қоректену ерекшеліктері, өсімдікқоректі және жыртқыш жануарлар, симбиоздық байланыстар, қоректік тізбек құрылымы, тіршілік ортасына байланысты қоректік тізбек модельдері, жойылу шегінде тұрған жануарлар, Қазақстанның Қызыл кітабы, Ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсаты, Қазақстанның ұлттық саябақтары мен қорықтары; адам, зәр шығару жүйесі мен оның рөлі, жүйке жүйесі, оның адам ағзасындағы рөлі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттардың қасиеттері, заттарды қасиеттеріне байланысты қолдану, құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу, адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану, ауаның ластануы, ауаның ластануының табиғи және жасанды көздері, ауа тазалығын сақтау, ауаны тазарту жолдары, ауаның орын ауыстыруы, желдің пайдасы мен зияны, табиғаттағы су айналымы, атмосферада жауын-шашынның түзілуі, судың ластану көздері (тұрмыстық, өндірістік, ауылшаруашылық), судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру, түрлі заттардың судағы ерігіштігі, пайдалы қазбалар (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ), пайдалы қазбаларды қолдану, Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындары, пайдалы қазбаларды қорғау және үнемді қолдану;

4) "Земля и космос": крупные элементы земной поверхности, космические тела (астероиды, кометы, метеориты, звезды, галактики), влияние космоса на жизнь на Земле, движение Земли по орбите, смена времен года, характеристика сезонов года;
5) "Физика природы": сила Архимеда, примеры ее проявления, прогнозирование силы Архимеда, действие силы Архимеда на предметы в воде, зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды, свойства света, отражение, поглощение, влияние преград на громкость и распространение звука, теплопроводность различных материалов, электропроводность различных материалов.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1) "Я – исследователь"
1.1
Роль науки и исследователей
1.1.1.1
объяснять необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
2.1.1.1
определять условия и личностные качества исследователя, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
3.1.1.1
рассказывать
о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека
4.1.1.1
определять актуальные направления исследований на основе собственных размышлений
1.2
Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2
объяснять демонстрируемый эксперимент
2.1.2.1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований; 2.1.2.2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат); 2.1.2.3 уметь фиксировать результаты наблюдения
с помощью условных знаков; 2.1.2.4 составлять план проведения наблюдения; 2.1.2.5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
2.1.2.6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат); 2.1.2.7 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу
3.1.2.1 определять виды источников информации;
3.1.2.2
определять преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.3 планировать и проводить эксперимент;
3.1.2.4 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы
4.1.2.1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках; 4.1.2.2 представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося

4) "Жер мен ғарыш": жер бетінің ірі элементтері, ғарыш денелері (астероидтар, кометалар, метеориттер, жұлдыздар, галактикалар), жердегі тіршілікке ғарыштың әсері, жердің орбита бойынша қозғалысы, жыл мезгілдерінің ауысуы, жыл мезгілдерінің сипаттамасы;
5) "Табиғат физикасы": Архимед күші, Архимед күшін болжау, Архимед күшінің судағы заттарға әсері, көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігі, жарықтың қасиеттері, шағылу, жұтылу, белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсері, түрлі материалдардың жылуөткізгіштігі, түрлі материалдардың электрөткізгіштігі.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1) "Мен зерттеушімін"
1.1 Ғылым мен зерттеушілер
дің рөлі
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
2.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үрдерістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау
3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу
4.1.1.1 зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізінде анықтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2.1.2.1 "ақпарат көзі" ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру;
2.1.2.2 бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.1.2.3 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;
2.1.2.4 бақылау жүргізудің жоспарын құру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау;
2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.1.2.7 эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру
3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау;
3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтау;
3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;
3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау
4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу;
4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну

2) "Живая природа"
2.1 Растения
1.2.1.1 определять основные характеристики растений и их жизненные формы;
1.2.1.2 различать основные части растений;
1.2.1.3 различать дикорастущие и культурные растения;
1.2.1.4 исследовать условия для жизни растений; 1.2.1.5 описывать способы ухода за культурными растениями
2.2.1.1 исследовать возможность произрастания растений в различных условиях;
2.2.1.2 описывать сезонные изменения у растений;
2.2.1.3 описывать функции основных частей растений; 2.2.1.4 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания и способов приспособления к различным условиям среды обитания (влага);
2.2.1.5 описывать группы растений своей местности;
2.2.1.6 объяснять важность ухода за почвой;
2.2.1.7 объяснять важность бережного отношения к растениям
3.2.1.1 объяснять выделение кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3.2.1.2 объяснять, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага);
3.2.1.3 описывать природные сообщества своего региона;
3.2.1.4 объяснять влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3.2.1.5 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
4.2.1.1 определять роль растений в пищевой цепи;
4.2.1.2 описывать жизненный цикл растений;
4.2.1.3 описывать образование семян в результате опыления;
4.2.1.4 объяснять способы распространения семян;
4.2.1.5 различать низшие и высшие растения;
4.2.1.6 предлагать способы защиты растений
2.2 Животные
1.2.2.1
сравнивать животных и растения, определять их сходства и различия;
1.2.2.2 различать диких и домашних животных;
1.2.2.3 объяснять адаптацию животных к смене времен года
2.2.2.1
различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие; 2.2.2.2 описывать способы приспособления животных к условиям среды обитания;
2.2.2.3 объяснять способы размножения животных;
2.2.2.4 объяснять важность сохранения разнообразия животных
3.2.2.1 классифицировать животных на позвоночные и беспозвоночные;
3.2.2.2 различать животных по среде обитания;
3.2.2.3 характеризовать типы взаимоотношений животных в природе;
3.2.2.4 исследовать взаимосвязь между растениями и животными;
3.2.2.5 объяснять изменение численности животных от изменений условий среды обитания;
3.2.2.6 определять виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных
4.2.2.1 классифицировать животных своей местности;
4.2.2.2
описывать жизненный цикл насекомых;

2) "Жанды табиғат"
2.1 Өсімдіктер
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау;
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1.2.1.5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау
2.2.1.1 өсімдіктердің әр түрлі жағдайларда өсу мүмкіндіктерін зерттеу;
2.2.1.2 өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттау;
2.2.1.3 өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау;
2.2.1.4 өсімдік топтарын тіршілік ортасына және қоршаған ортаның жағдайларына (ылғал) бейімделу жолдары бойынша салыстыру;
2.2.1.5 өз өлкесінің өсімдік топтарын сипаттау;
2.2.1.6 топырақты күтудің маңызын түсіндіру;
2.2.1.7 өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру
3.2.1.1 өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттек бөлуін түсіндіру;
3.2.1.2 өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу жолдарын түсіндіру;
3.2.1.3 өз өлкесіндегі табиғат бірлестіктерін сипаттау;
3.2.1.4 адамның
іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін түсіндіру;
3.2.1.5 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау
4.2.1.1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау;
4.2.1.2 өсімдіктің тіршілік циклін сипаттау;
4.2.1.3
тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау;
4.2.1.4 тұқым таралу жолдарын сипаттау;
4.2.1.5 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;
4.2.1.6 өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсыну
2.2 Жануарлар
1.2.2.1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату;
1.2.2.3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру
2.2.2.1 жануарлар класының өкілдерін ажырату: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
2.2.2.2 жануарлардың тіршілік ортасына бейімделу жолдарын сипаттау;
2.2.2.3 жануарлардың көбею жолдарын түсіндіру;
2.2.2.4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;
3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату;
3.2.2.3 табиғаттағы жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
3.2.2.4 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу;
3.2.2.5 тіршілік ортасындағы жағдайдың өзгеруіне байланысты жануарлар санының
өзгеруін түсіндіру;
3.2.2.6 адамның жануарлар санының азаюына әсер ететін іс-әрекет түрлерін анықтау
4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу;
4.2.2.2 бунақденелілердің тіршілік циклін сипаттау;

4.2.2.3 различать травоядных и хищных животных;
4.2.2.4 приводить примеры симбиотических отношений;
4.2.2.5 объяснять структуру пищевой цепи;
4.2.2.6 составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания;
4.2.2.7 приводить примеры животных, находящихся
на грани исчезновения;
4.2.2.8 объяснять цели создания национальных парков и заповедников
2.3 Человек
1.2.3.1 называть основные части тела человека и их функции;
1.2.3.2 описывать этапы жизни человека;
1.2.3.3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития
2.2.3.1 определять функции опорно-двигательной системы человека;
2.2.3.2 объяснять важность сохранения правильной осанки;
2.2.3.3 объяснять роль сокращения мышц в движении;
2.2.3.4 определять роль личной гигиены в сохранении здоровья;
2.2.3.5 определять важность ухода за зубами в сохранении здоровья
3.2.3.1 определять расположение внутренних органов человека;
3.2.3.2 описывать роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности;
3.2.3.3 описывать дыхательную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.4 описывать кровеносную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.5 объяснять способы защиты организма человека от болезней и инфекций
4.2.3.1 описывать выделительную систему и ее роль в организме человека;
4.2.3.2 описывать нервную систему и ее роль в организме человека
3) "Вещества и их свойства"
3.1 Типы веществ
3.3.1.1 классифицировать вещества по происхождению и агрегатному состоянию
4.3.1.1 определять сферы применения веществ согласно их свойствам;
4.3.1.2 получать новое вещество согласно составленному плану эксперимента
3.2 Воздух
2.3.2.1 объяснять значение воздуха для нашей планеты;
2.3.2.2 описывать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха);
2.3.2.3 исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство
3.3.2.1 описывать состав воздуха;
3.3.2.2 описывать влияние воздуха на горение
4.3.2.1 определять способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека;
4.3.2.2 определять источники загрязнения воздуха;
4.3.2.3 предлагать способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению;
4.3.2.4 объяснять процесс перемещения воздуха в природе;
4.3.2.5 приводить примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
2.3.3.1 определять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть);
2.3.3.2 исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды;
2.3.3.3 определять природные источники воды
3.3.3.1 объяснять наличие воды в живых организмах и неживой природе;
3.3.3.2 сравнивать основные природные источники воды;

4.2.2.3 өсімдікқоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4.2.2.4 симбиоздық қарым-қатынасқа мысал келтіру;
4.2.2.5 қоректік тізбектің құрылымын түсіндіру;
4.2.2.6 белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбек моделін құрастыру;
4.2.2.7 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру;
4.2.2.8 ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсатын түсіндіру
2.3 Адам
1.2.3.1 адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін атау;
1.2.3.2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау;
1.2.3.3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін
анықтау
2.2.3.1 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау;
2.2.3.2 дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;
2.2.3.3 бұлшықеттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсіндіру;
2.2.3.4 денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау;
2.2.3.5 тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;
3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау;
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.2.3.4 қанайналым
жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.2.3.5 адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсіндіру
4.2.3.1 зәр шығару жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
4.2.3.2 жүйке жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау
3) "Заттар және олардың қасиеттері"
3.1 Заттардың типтері
3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу
4.3.1.1 заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау;
4.3.1.2 құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу
3.2 Ауа
2.3.2.1 біздің ғаламшарымыз үшін ауаның маңызын түсіндіру;
2.3.2.2 ауаның кейбір қасиеттерін сипаттау (агрегаттық күйі, түсі, иісі);
2.3.2.3 ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылуөткізгіштігін зерттеу
3.3.2.1 ауаның құрамын сипаттау;
3.3.2.2 ауаның жануды қолдайтын қасиетін сипаттау
4.3.2.1 адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау;
4.3.2.2 ауаның ластану көздерін анықтау;
4.3.2.3 ауа тазалығын сақтау жолдары мен оны тазарту шараларын ұсыну;
4.3.2.4 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру;
4.3.2.5 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру
3.3 Су
2.3.3.1 судың физикалық қасиеттерін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы);
2.3.3.2 судың агрегаттық күйінің өзгеру процесін зерттеу;
2.3.3.3 судың табиғи көздерін анықтау
3.3.3.1 судың жанды ағзаларда және жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіру;
3.3.3.2 судың негізгі табиғи көздерін салыстыру;

3.3.3.3 объяснять необходимость бережного использования питьевой воды;
3.3.3.4 предлагать различные способы очистки воды;
3.3.3.5 предлагать собственную модель фильтра для очистки воды;
3.3.3.6 объяснять важность воды для жизни
4.3.3.1 описывать круговорот воды в природе;
4.3.3.2 описывать процесс образования атмосферных осадков;
4.3.3.3 определять источники загрязнения воды;
4.3.3.4 объяснять последствия загрязнения воды для различных организмов;
4.3.3.5 исследовать растворимость различных веществ в воде
3.4 Природные ресурсы
2.3.4.1 определять назначение природных ресурсов;
2.3.4.2 классифицировать ресурсы по происхождению
3.3.4.1 объяснять роль почвы в жизни некоторых организмов;
3.3.4.2 исследовать основной состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух);
3.3.4.3 определять основное свойство почвы;
3.3.4.4 исследовать плодородие почв в зависимости от состава
4.3.4.1 определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ);
4.3.4.2 показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана;
4.3.4.3 предлагать пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых
4) "Земля и космос"
4.1 Земля
1.4.1.1определять форму Земли на основе ее модели
2.4.1.1 объяснять связи между Землей и Солнцем;
2.4.1.2 определять естественный спутник Земли
3.4.1.1 объяснять и графически изображать сферы Земли
4.4.1.1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности
4.2 Космос
1.4.2.1 характеризовать астрономию как науку о космосе;
1.4.2.2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса
2.4.2.1 определять порядок расположения планет Солнечной системы;
2.4.2.2 сравнивать планеты Солнечной системы
3.4.2.1 рассказывать о некоторых значимых событиях в освоении космоса;
3.4.2.2 объяснять значение космоса в развитии человечества
4.4.2.1 характеризовать отдельные космические тела;
4.4.2.2 определять влияние космоса на жизнь на Земле
4.3 Пространство и время
1.4.3.1 объяснять важность времени;
1.4.3.2 определять средства измерения времени
2.4.3.1 различать основные единицы измерения времени;
2.4.3.2 объяснять особенности расстояний и времени в Космосе
3.4.3.1 объяснять следствие осевого вращения Земли
4.4.3.1 объяснять следствие орбитального вращения Земли;
4.4.3.2 характеризовать времена года
5) "Физика природы"
5.1 Силы и движение
1.5.1.1 приводить примеры движений различных тел;
1.5.1.2 определять важность движения в природе и в жизни людей;
1.5.1.3 исследовать различные траектории движения, показывать их в виде рисунка
2.5.1.1 приводить примеры движения различных тел с разной скоростью;

3.3.3.3 ауыз суды үнемді қолдану қажеттілігін түсіндіру;
3.3.3.4 суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсыну;
3.3.3.5 суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсыну;
3.3.3.6 судың тіршілік үшін маңыздылығын түсіндіру
4.3.3.1 табиғаттағы су айналымын сипаттау;
4.3.3.2 атмосферада жауын-шашын түзілу процесін сипаттау;
4.3.3.3 судың ластану көздерін анықтау;
4.3.3.4 судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру;
4.3.3.5 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу
3.4 Табиғат ресурстары
2.3.4.1 табиғат ресурстарының қолданысын анықтау;
2.3.4.2 табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу
3.3.4.1 кейбір ағзалардың тіршілігіндегі топырақтың рөлін түсіндіру;
3.3.4.2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа);
3.3.4.3 топырақтың негізгі қасиетін анықтау;
3.3.4.4 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау;
4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету;
4.3.4.3 пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолданудың жолдарын ұсыну
4) "Жер және ғарыш"
4.1 Жер
1.4.1.1 Жердің пішінін моделі негізінде анықтау
2.4.1.1 Жер мен Күн арасындағы байланысты түсіндіру;
2.4.1.2 Жердің табиғи серігін анықтау
3.4.1.1 Жер сфераларын түсіндіру және графиктік кескіндеу
4.4.1.1 жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау
4.2 Ғарыш
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;
1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау
2.4.2.1 Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін анықтау;
2.4.2.2 Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру
3.4.2.1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу;
3.4.2.2 адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіру
4.4.2.1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау;
4.4.2.2 Жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін анықтау
4.3 Кеңістік және уақыт
1.4.3.1 уақыттың маңыздылығын түсіндіру;
1.4.3.2 уақытты өлшеу құралдарын анықтау
2.4.3.1 негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажырату;
2.4.3.2 ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсіндіру
3.4.3.1 Жердің өз осінен айналуының салдарын түсіндіру
4.4.3.1 Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіндіру;
4.4.3.2 жыл мезгілдерін сипаттау
5) "Табиғат физикасы"
5.1 Күш және қозғалыс
1.5.1.1 түрлі денелердің қозғалуына мысал келтіру;
1.5.1.2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау;
1.5.1.3
қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
2.5.1.1 түрлі денелердің әртүрлі жылдамдықпен қозғалуына мысал келтіру;

2.5.1.2 использовать при объяснении качественные характеристики скорости (быстро, медленно);
2.5.1.3 исследовать силы, вызывающие движение;
2.5.1.4 выбирать и использовать приборы для определения массы
3.5.1.1 исследовать силу упругости и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.2 исследовать силу тяжести и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.3 исследовать силу трения и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.4 определять направление действия силы
4.5.1.1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления;
4.5.1.2 наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде
5.2 Свет
1.5.2.1 сравнивать свет и темноту;
1.5.2.2 различать естественные и искусственные источники света;
1.5.2.3 определять необходимость искусственного освещения и его источники
2.5.2.1 исследовать способность некоторых тел пропускать свет
3.5.2.1 объяснять причины возникновения и особенности тени;
3.5.2.2 объяснять способность предметов отражать свет
4.5.2.1 исследовать и объяснять зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды;
4.5.2.2 исследовать и объяснять такие свойства света, как отражение, поглощение
5.3 Звук
1.5.3.1 объяснять особенности распространения звука;
1.5.3.2 различать естественные и искусственные источники звука
2.5.3.1 классифицировать источники звука по громкости
3.5.3.1 объяснять зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука
4.5.3.1 исследовать и объяснять влияние определенных преград на громкость и распространение звука
5.4 Тепло
1.5.4.1 определять приборы для получения тепла
2.5.4.1 измерять температуру различных тел
4.5.4.1 исследовать теплопроводность различных материалов
5.5 Электричество
1.5.5.1 объяснять важность электроэнергии в повседневной жизни людей
3.5.5.1 определять источники электрической энергии;
3.5.5.2 собирать схему строения простейшей электрической цепи;
3.5.5.3
представлять простые электрические цепи в виде схем с указанием их элементов
4.5.5.1 исследовать электропроводность различных материалов
5.6 Магнетизм
1.5.6.1 определять тела, обладающие магнитными свойствами;
1.5.6.2 исследовать свойства магнитов
2.5.6.1 описывать сферы применения магнитов
3.5.6.1 исследовать намагничивание различных металлов с помощью магнита
13. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования.

2.5.1.2 жылдамдықты түсіндіруде оның сапалық сипаттамаларын қолдану (жылдам, баяу);
2.5.1.3 қозғалыс тудыратын күштерді зерттеу;
2.5.1.4 массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау және пайдалану
3.5.1.1 серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.3 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау
4.5.1.1 Архимед күшін сипаттау және оның білінуіне мысал келтіру;
4.5.1.2 судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау және болжау
5.2 Жарық
1.5.2.1 жарық пен қараңғыны салыстыру;
1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;
1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау
2.5.2.1 кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу
3.5.2.1 көлеңкенің пайда болу себептері мен ерекшеліктерін түсіндіру;
3.5.2.2 денелердің жарықты шағылдыру қасиетін түсіндіру
4.5.2.1 көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіндіру;
4.5.2.2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру
5.3 Дыбыс
1.5.3.1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін түсіндіру;
1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату
2.5.3.1 дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу
3.5.3.1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру
5.4 Жылу
1.5.4.1 жылыту құрылғыларын анықтау
2.5.4.1 түрлі денелердің температурасын өлшеу
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу
5.5 Электрлік
1.5.5.1 адамның күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру
3.5.5.1 электр энергиясы көздерін анықтау;
3.5.5.2 қарапайым электр тізбегінің сызбасын жинау;
3.5.5.3 қарапайым электр тізбегін элементтерін көрсете отырып, сызба түрінде ұсыну
4.5.5.1 түрлі
материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу
5.6 Магниттілік
1.5.6.1 магниттік қасиеті бар денелерді анықтау;
1.5.6.2
магниттің қасиетін зерттеу
2.5.6.1 магниттерді қолдану аясын сипаттау
3.5.6.1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу
13. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
14. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1 Я – исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
1.1.1.1 объяснять необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
1.2 Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2 Живая природа
2.1 Растения
1.2.1.1 определять основные характеристики растений и их жизненные формы;
1.2.1.2 различать основные части растений;
1.2.1.3 различать дикорастущие и культурные растения;
1.2.1.4 исследовать условия для жизни растений;
1.2.1.5 описывать способы ухода за культурными растениями
2. Моя школа
2.2 Животные
1.2.2.1 сравнивать животных
и растения, определять их сходства и различия;
1.2.2.2 различать диких и домашних животных;
1.2.2.3 объяснять адаптацию животных
к смене времен года
1 Я – исследователь
1.2 Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2 четверть
3. Моя семья и друзья
2 Живая природа
2.3 Человек
1.2.3.1 называть основные части тела человека и их функции;
1.2.3.2 описывать этапы жизни человека;
1.2.3.3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития
4. Мир вокруг нас
5 Физика природы
5.1 Силы и движение
1.5.1.1 приводить примеры движений различных тел;
1.5.1.2 определять важность движения в природе и в жизни людей;
1.5.1.3 исследовать различные
траектории движения, показывать их в виде рисунка
1 Я – исследователь
1.2
Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2 объяснять демонстрируемый эксперимент
3 четверть
5. Путешествие
4 Земля и космос
4.2 Космос
1.4.2.1 характеризовать астрономию как науку о космосе;
1.4.2.2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса
4.1 Земля
1.4.1.1 определять форму Земли на основе ее модели
4.3 Пространство и время
1.4.3.1 объяснять важность времени;
1.4.3.2 определять средства измерения времени
1 Я – исследователь
1.2 Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2 объяснять демонстрируемый эксперимент
6. Традиции и фольклор
5 Физика природы
5.4 Тепло
1.5.4.1 определять приборы для получения тепла
5.5 Электричество
1.5.5.1 объяснять важность
электроэнергии в повседневной жизни людей
5.6
Магнетизм

3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
1 Мен зерттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілер
дің рөлі
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2 Жанды табиғат
2.1 Өсімдіктер
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау;
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1.2.1.5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау
2. Менің мектебім
2.2 Жануарлар
1.2.2.1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату;
1.2.2.3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру
1 Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
2 Жанды табиғат
2.3 Адам
1.2.3.1 адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерін атау;
1.2.3.2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау;
1.2.3.3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтау
4. Бізді қоршаған әлем
5 Табиғат физикасы
5.1 Күш және қозғалыс
1.5.1.1 түрлі денелердің қозғалуына мысал келтіру;
1.5.1.2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау;
1.5.1.3 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
1 Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
3-тоқсан
5. Саяхат
4 Жер және ғарыш
4.2 Ғарыш
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;
1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау
4.1 Жер
1.4.1.1 Жердің пішінін моделі негізінде анықтау
4.3 Кеңістік және уақыт
1.4.3.1 уақыттың маңыздылығын түсіндіру;
1.4.3.2 уақытты өлшеу құралдарын анықтау
1 Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
5 Табиғат физикасы
5.4 Жылу
1.5.4.1 жылыту құрылғыларын анықтау
5.5 Электрлік
1.5.5.1 адамның күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру
5.6 Магниттілік

1.2 Методы познания природы
4.1.2.1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.1.2.2 представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося
Примечание: в каждый из разделов "Живая природа", "Вещества и их свойства", "Земля и космос", "Физика природы" интегрируются цели раздела "Я – исследователь", направленные на формирование и развитие исследовательских умений и навыков обучающихся.
Приложение 4
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 30
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету
"Изобразительное искусство" для 1 класса уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель и задачи изучения учебного предмета "Изобразительное искусство". Предмет "Изобразительное искусство" в 1 классе является органическим единством учебных и воспитательных процессов.
Целью обучения предмету "Изобразительное искусство", является художественное образование и эстетическое воспитание, приобщение школьников к миру изобразительного искусства, как неотъемлемой части духовной и материальной культуры Казахстана и всего мира, является эффективным средством формирования и развития их личности.
Задачи обучения предмета "Изобразительное искусство":
- обогащение нравственного опыта; воспитание нравственных чувств, уважения к культуре народа Казахстана и культуре других стран;
-воспитание чувства прекрасного и интереса к изобразительному искусству;
-развитие способности к выражению в творческих работах своего отношения к окружающему миру;
-знакомство с основами изобразительной грамоты по рисунку, живописи, композиции, скульптуре;
- знакомство с видами изобразительного искусства (графика, живопись, декоративно-прикладное искусство, скульптура, дизайн, архитектура) и жанрами изобразительного искусства (пейзаж, портрет, натюрморт, анималистический жанр и т.д.);
- формирование умения видеть и понимать форму, объем и конструкцию окружающих предметов;
- формирование пространственного мышления;
- развитие графических навыков и навыков цветовидения;
- развитие моторики, логического мышления, самостоятельности мышления и воплощения идей.
- овладение художественными навыками работы с различными материалами и освоение различных изобразительных техник;
- развитие способности видеть проявление художественной культуры в реальной жизни (музеи, архитектура, дизайн, скульптура, декоративно-прикладное искусство и др.)
- развитие у детей чувственно-эмоциональных проявлений, внимания,
памяти, фантазии, воображения;
- формирование таких свойств личности, как самостоятельность, целенаправленность, аккуратность, трудолюбие.

1.2 Табиғатты тану әдістері
4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне негізінде таңдау себебін түсіндіру;
4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну
Ескерту: зерттеушілік білік пен дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға бағытталған "Мен зерттеушімін" бөлімінің оқу мақсаттары "Жанды табиғат", "Заттар және олардың қасиеттері", "Жер және ғарыш", "Табиғат физикасы" бөлімдерінің оқу мақсаттарымен кіріктіріле жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу ағарту министрлігінің
2022 жылғы "16" қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
30-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1."Бейнелеу өнері" пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2."Бейнелеу өнері" пәнін оқытудың мақсаты - көркемдік білім беру мен эстетикалық тәрбие беру. Оқушыларға Қазақстан мен бүкіл әлемнің рухани және материалдық мәдениетінің ажырамас бір бөлігі ретінде бейнелеу өнерінің жеке әлеміне тарту, олардың тұлғасын қалыптастыру мен дамытудың тиімді құралы болып табылады.
"Бейнелеу өнері" пәнін оқытудың міндеттері:
- адамгершілік тәжірибені байыту; адамгершілік-имандылық сезімдерін тәрбиелеу, Қазақстан халқының өнері мен мәдениеті және басқа да халықтардың өнері мен көркемдік мәдениетін құрметтеуге тәрбиелеу;
- бейнелеу өнеріне деген қызығушылық пен әсемдік сезіміне тәрбиелеу;
- шығармашылық жұмыстарда қоршаған әлемге деген өзіндік оң қатынасына, оң көзқарасын білдіруге тәрбиелеу;
- сурет, кескіндеме, композиция, мүсін бойынша бейнелеу өнері сауаттылығының заңдылықтары мен негіздерімен таныстыру;
- бейнелеу өнерінің түрлерімен (графика, кескіндеме, сәндік-қолданбалы өнер, мүсін, дизайн, сәулет) және жанрларымен (пейзаж, портрет, натюрморт, жануарлық жанр және т. б.) таныстыру;
- қоршаған заттардың пішінін, көлемін және құрылымын көру және түсіну қабілетін қалыптастыру;
- кеңістіктікте ойлай білу қабілеттерін қалыптастыру;
- графикалық дағдыларды және түстану дағдыларын дамыту;
- моториканы, логикалық ойлауды, ойлаудың дербестігін және көркемдік идеяларды іске асыруды дамыту;
- әр түрлі көркемдік материалдармен жұмыс жасаудың дағдыларын игерту және әр түрлі бейнелеу өнері техникаларын игерту;
- шынайы өмірде көркем мәдениеттің көрінісін көре, ажырата, таңдай, зерделей, талдай білу қабілетін дамыту (мұражайлар, сәулет, дизайн, мүсін, сәндік-қолданбалы өнер және т. б.)
- балаларда сезімдік-эмоционалдық жағдаяттарын, зейіннің, жады мен қиялының дамуы;
- тәуелсіздік, мақсаттылық, дәлдік, еңбекқорлық сияқты жеке қасиеттерді қалыптастыру;

3. Педагогические подходы к организации процесса обучения
Учебная программа "Изобразительное искусство" для 1 класса соблюдает следующие принципы:
Ценностно-ориентированный подход. Идейной основой ценностей являются - казахстанский патриотизм и гражданская ответственность; уважение; сотрудничество; труд и творчество; открытость; образование в течение всей жизни.
Деятельностный подход. Одна из важнейших задач общеобразовательной школы на данном этапе развития общества состоит не в том, чтобы не столько "снабдить" обучающихся багажом знаний, а в том, чтобы привить умения, позволяющие им самостоятельно добывать информацию и активно включаться в творческую, исследовательскую деятельность. В связи с этим актуальным становится внедрение в процесс обучения таких технологий, которые способствовали бы формированию и развитию у учащихся умения учиться, учиться творчески. Деятельностный метод, обеспечивает не только обучение деятельности, но и глубокое и прочное усвоение знаний.
Личностно - ориентированный подход. Личностно - ориентированное образование предполагает ориентацию на воспитание, образование и развитие детей, с учетом их личных особенностей (возрастных, физических, психологических, интеллектуальных) образовательных потребностей, а так же, отношение к любому ребенку, как к неповторимой индивидуальности.
Дифференцированный подход. Обучение, для которого характерен учет возрастных и индивидуальных особенностей обучающихся, обучение каждого ученика на уровне его возможностей и способностей; приспособление (адаптация) обучения к особенностям различных групп учащихся. В ходе дифференцированного обучения применяются разнообразные методы, приемы, формы обучения и специальный дидактический материал, позволяющий осуществлять развитие обучающихся в соответствии с их возможностями.
Коммуникативный подход. Результатом коммуникативного подхода, является способность к общению, передаче мыслей и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения. Использование различных средств коммуникаций в процессе обучения, способствует развитию у учащихся критического мышления и самостоятельности. В процессе обучения, в соответствии с коммуникативным подходом, необходимо включать задания, способствующие формированию умений общения, оценивания и анализа своих творческих работ и работы других в процессе индивидуальной и групповой деятельности.
Художественно-технологический подход. Это учебно-познавательная деятельность учащихся, направленная на решение проблем использования знаний материалов, инструментов, законов и правил изобразительного искусства, конструирования и моделирования, и выбора технологической последовательности изготовления творческих объектов.

3. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
1-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" оқу бағдарламасы мынадай қағидаттарды сақтайды:
Құндылыққа бағытталған тәсіл. Құндылықтардың идеялық негізі - Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік; құрмет; ынтымақтастық; еңбек және шығармашылық; ашықтық; өмір бойы білімді игеру мен алу болып табылады.
Іс-әрекет тәсілі. Қоғам дамуының осы кезеңіндегі жалпы білім беретін мектептің маңызды міндеттерінің бірі-студенттерді білім қорымен "қамтамасыз ету" емес, сонымен қатар оларға өз бетінше ақпарат алуға және шығармашылық, ғылыми-зерттеу жұмыстарына белсенді қатысуға мүмкіндік беретін дағдыларды қалыптастыру. Осыған байланысты оқу үрдісінде оқушылардың оқу, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыруға және дамытуға ықпал ететін педагогикалық технологияларды енгізу өзекті болып табылады. Әрекет әдісі тек іс-әрекетті оқытуды ғана көздемейді, сонымен қатар ол білімді терең және берік игеруді қамтамасыз етуі шарт.
Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл. Жеке тұлғаға бағытталған білім беру балалардың жеке, жас ерекшеліктерін (жас, физикалық, психологиялық, интеллектуалдық) ескере отырып, олардың тәрбиесіне, біліміне және дамуына, сондай-ақ кез-келген балаға ерекше тұлға ретінде қарауды көздейді.
Сараланған тәсіл. Білім алушылардың жас және жеке дара ерекшеліктерін есепке алумен сипатталатын оқыту, әрбір оқушыны оның мүмкіндіктері мен қабілеттері деңгейінде оқыту; оқытуды оқушылардың әртүрлі топтарының ерекшеліктеріне бейімдеу (бейімдеу).
Саралап оқыту барысында білім алушылардың мүмкіндіктеріне сәйкес дамуын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін түрлі әдістер, тәсілдер, оқыту нысандары және арнайы дидактикалық материалдар қолданылады.
Коммуникативтік тәсіл. Коммуникативтік тәсілдің нәтижесі-қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара іс әрекет үрдісінде қарым-қатынас жасау, көркемдік образдық ойларды жеткізе білу мен беру және көркемдік идеялармен алмаса білу мүмкіндіктері. Оқу үрдісінде әртүрлі коммуникация құралдарын пайдалану оқушылардың сыни ойлауы мен дербестігін дамытуға ықпал жасайды. Оқу үрдісінде коммуникативтік тәсілге сәйкес қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыруға, жеке және топтық іс-әрекет үрдісінде өздерінің көркемдік, шығармашылық жұмыстары мен бақалардың жұмысын бағалау мен талдауға ықпал ететін оқу тапсырмаларын қосу қажет.
Көркемдік-технологиялық тәсіл. Бұл оқушылардың материалдарды, құралдарды, бейнелеу өнерінің заңдылықтары мен ережелерін білу, жобалау және модельдеу және шығармашылық объектілерді дайындаудың технологиялық реттілігін таңдау мәселелерін шешуге бағытталған оқу-танымдық іс-әрекеті.

4. Об оценивании учебных достижений учащихся
Оценивание результатов изучения предмета "Изобразительное искусство" осуществляется с применением формативного оценивания. Формативное оценивание проводится непрерывно, обеспечивает обратную связь между учащимся и учителем, и позволяет своевременно корректировать учебный процесс. Формативное оценивание проводится по завершении изучения блока учебной информации на определенном этапе обучения, следует исходить из принципа предоставления обратной связи учащимся, критериального оценивания "зачет" и "не зачет".
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Изобразительное искусство"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Изобразительное искусство"
5. Объем учебной нагрузки:
В 1 классе 1 час в неделю, в учебном году 35 часов;
6. Содержание учебного предмета сгруппированы в виде 4 блоков для решения единых учебно-воспитательных задач. Блоки раскрывают разные стороны искусства: типологическую, языковую, ценностно-ориентационную, деятельностную и в разной мере присутствуют почти на каждом уроке, в комплексе блоки направлены на решение задач начального художественного образования и воспитания.
1. Блок "Изучаем художественную грамоту" - даҰт инструментарий для практической реализации творческих идей:
- восприятие произведений искусства;
- особенности художественного творчества;
- виды искусства;
- жанры искусства;
- представления о богатстве и разнообразии художественной культуры (на примере культуры народов Казахстана), выдающиеся представители изобразительного искусства народов Казахстана, восприятие и эмоциональная оценка шедевров казахстанского и мирового искусства;
- представление о роли изобразительных искусств в повседневной жизни человека, в организации его материального окружения;
- графика, материалы и техника для графики: карандаш, ручка, фломастер, мелки и т.д.;
- приемы и способы работы с различными графическими материалами, роль рисунка в искусстве: основная и вспомогательная;
- умение выражать замысел средствами графики;
- живопись, живописные материалы, и инструменты;
- цвет – основа языка живописи, выбор средств художественной выразительности для создания живописного образа;
- умение выражать замысел средствами живописи;
- скульптура, материалы скульптуры и их роль в создании выразительного образа;
- объҰм – основа языка скульптуры, основные темы скульптуры,
- умение выражать замысел средствами скульптуры;
- элементарные приҰмы работы с пластическими скульптурными материалами для создания выразительного образа (пластилин, глина гипс папье маше – раскатывание, набор объҰма, вытягивание и конструирование формы),
- дизайн и архитектура - разнообразие материалов для художественного конструирования и моделирования (пластилин, бумага, картон и др.), элементарные приҰмы работы различными материалами для создания выразительного образа,
- представление о возможностях использования навыков художественного конструирования и моделирования в жизни человека;
- декоративно-прикладное искусство, истоки декоративно-прикладного искусства и его роль в жизни человека, понятие о характере народной культуры;
- разнообразие форм в природе как основа декоративных форм в прикладном искусстве, ознакомление с произведениями народного и декоративно - прикладного искусства Казахстана

4. Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау туралы
"Бейнелеу өнері" пәнін оқыту нәтижелерін бағалау қалыптастырушы бағалауды қолдану арқылы жүзеге асырылады. Қалыптастырушы бағалау үздіксіз жүргізіледі, оқушы мен мұғалім арасындағы кері байланысты қамтамасыз етеді және оқу үрдісін уақтылы түзетуге мүмкіндік береді. Оқыту ұпайларын бағалауды қамтиды. Қалыптастырушы бағалау оқытудың белгілі бір кезеңінде оқу ақпаратының блогын оқып аяқтағаннан кейін жүргізіледі, оқушыларға кері байланыс беру, пән бойынша тоқсандық және жылдық бағалау кезінде "есептелінді" және "есептелінген жоқ" деген критериалды бағалау қағидасына сүйену керек.
2-тарау. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Бейнелеу өнері" оқу пәнінің мазмұны
5. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 35 сағатты құрайды.
6. Бейнелеу өнері оқу пәнінің мазмұны бірыңғай оқу-тәрбиелік міндеттерді шешу үшін 4 блок түрінде топтастырылған. Блоктар өнердің әртүрлі аспектілерін ашады: типологиялық, тілдік, құндылық-бағдарлық, әрекеттілік және әр сабаққа әртүрлі дәрежеде қатыстырылады, кешенде блоктар бастауыш көркемдік білім мен тәрбие мәселелерін шешуге бағытталған.
1. "Бейнелеу сауаттылығы негіздері" блогы-көркем шығармашылық идеяларды практикалық іске асыруға арналған құралдарды ұсынады:
- өнер туындыларын қабылдау;
- көркем шығармашылықтың ерекшеліктері;
- өнер түрлері;
- өнер жанрлары;
- көркем мәдениеттің байлығы мен әртүрлілігі туралы түсінік (Қазақстан халықтарының мәдениеті мысалында), Қазақстан халықтарының бейнелеу өнерінің көрнекті өкілдері, қазақстандық және әлемдік өнердің шедеврлерін қабылдау және эмоционалды бағалау;
- бейнелеу өнерінің адамның күнделікті өміріндегі, оның материалдық ортасын ұйымдастырудағы рөлі туралы түсінік;
- графика, графикаға арналған материалдар мен техника: қарындаш, қалам, фломастер, борлар және т. б.;
- түрлі графикалық материалдармен жұмыс істеу тәсілдері мен тәсілдері, өнердегі суреттің рөлі: негізгі және көмекші;
- графика арқылы ойды жеткізе білу;
- кескіндеме, кескіндеме материалдары және құралдар;
- түс-кескіндеме тілінің негізі, көркем бейнені жасау үшін көркемдік мәнерлілік құралдарын таңдау;
- сурет салу арқылы ойды білдіру қабілеті;
- мүсін, мүсін материалдары және олардың мәнерлі бейнені жасаудағы рөлі;
- көлем-мүсін тілінің негізі, мүсіннің негізгі тақырыптары,
- мүсіннің көмегімен ойды жеткізе білу;
- мәнерлі бейне жасау үшін пластикалық мүсіндік материалдармен жұмыс істеудің қарапайым тәсілдері (ермексаз, саз гипс папье маше – жаю, көлем жинау, созу және пішінді құрастыру),
- дизайн және сәулет-көркем құрастыруға және модельдеуге арналған материалдардың әртүрлілігі (ермексаз, қағаз, картон және т. б.), мәнерлі образ жасау үшін әртүрлі материалдармен жұмыс істеудің қарапайым тәсілдері,
- адам өмірінде көркем құрастыру және модельдеу дағдыларын пайдалану мүмкіндіктері туралы түсінік;
- сәндік-қолданбалы өнер, сәндік-қолданбалы өнердің бастаулары және оның адам өміріндегі рөлі, халықтық мәдениеттің сипаты туралы түсінік;
- қолданбалы өнердегі сәндік формалардың негізі ретінде табиғаттағы формалардың әртүрлілігі, Қазақстанның халықтық және сәндік-қолданбалы өнер туындыларымен танысу.

2. Блок "Изучаем виды искусства" - раскрывает содержание учебного материала:
- особенности художественного творчества;
- виды искусства;
- жанры искусства;
- композиция, элементарные приҰмы композиции на плоскости и в пространстве;
- понятия: горизонталь, вертикаль и диагональ в построении композиции;
- понятие: линия горизонта, ближе – дальше, больше – меньше, загораживания;
- композиционный центр, главное и второстепенное в композиции, симметрия и асимметрия;
- роль контраста в композиции: низкое и высокое, большое и маленькое, тонкое и толстое, тҰмное и светлое, спокойное и динамичное и т.д.;
- многообразие линий (тонкие, толстые, прямые, волнистые, плавные, острые, закруглҰнные спиралью) и их знаковый характер, штрих, пятно и художественный образ;
- передача с помощью линии эмоционального состояния природы, человека, животного;
- цвет, основные и составные цвета, теплые и холодные цвета, смешение цветов, роль белой и чҰрной красок в эмоциональном звучании и выразительности образа, эмоциональные возможности цвета, передача с помощью цвета характера персонажа, его эмоционального состояния;
- форма, разнообразие форм предметного мира и передача их на плоскости и в пространстве, сходство и контраст форм, простые геометрические формы, природные формы, влияние формы предмета на представление о его характере, силуэт;
- объҰм, объҰм в пространстве и объҰм на плоскости, способы передачи объҰма, выразительность объҰмных композиций;
- ритм, виды ритма (спокойный, замедленный, порывистый, беспокойный и т.д.);
- ритм линий, пятен, цвета;
- роль ритма в эмоциональном звучании композиции в живописи и рисунке, передача движения в композиции с помощью ритма элементов, особая роль ритма в декоративно-прикладном искусстве.
3. Блок "Изучаем красоту окружающего мира" - намечает духовно-нравственную, эмоционально-ценностную направленность тематики заданий:
- овладение навыками наблюдения, работы с натуры и по памяти;
-наблюдение природы и природных явлений, а также, явлений окружающего мира;
- разница в изображении природы в разное время года, суток, в различную погоду;
- использование различных художественных материалов и средств для создания выразительных образов природы;
- восприятие и эмоциональная оценка шедевров казахстанского и зарубежного искусства;
- знакомство с несколькими наиболее яркими культурами мира, представляющими разные народы и эпохи;
- роль природных условий в характере культурных традиций разных народов мира, образ человека в искусстве разных народов, образы архитектуры и декоративно-прикладного искусства;
- мой родной Казахстан, роль природных условий в характеристике традиционной культуры народа Казахстана, пейзажи родной природы, единство декоративного строя в украшении юрты, предметов быта, орудий труда, костюма;
- образ человека в традиционной культуре, представления народа о красоте человека отражҰнные в искусстве;
- образ человека, образ человека в разных культурах мира, образ современника, жанр портрета, темы любви, дружбы, семьи в искусстве;
- эмоциональная и художественная выразительность образов персонажей, пробуждающих лучшие человеческие чувства и качества: доброту, сострадание, поддержку, заботу, героизм, бескорыстие и т.д.;
- художественное проектирование и моделирование предметов вещной среды.
- использование различных художественных материалов и средств для создания проектов красивых и выразительных объектов дизайна и архитектуры;
4.Блок "Творчество" - раскрывает и реализует виды и условия творческой деятельности:
- участие в различных видах презентаций изобразительной, декоративно-прикладной и художественно-конструкторской деятельности;
- реализация полученных компетенций в графике, живописи, скульптуре, декоративно-прикладном искусстве;
- изображение с натуры, по памяти и воображению;
- использования навыков художественного конструирования и моделирования в творческих работах;
- выбор и применение выразительных средств для реализации собственного замысла в графике, живописи, скульптуре, художественном конструировании и моделировании;
- использование в индивидуальной и коллективной деятельности различных художественных техник и материалов;
- участие в обсуждении содержания и выразительных средств произведений изобразительного искусства, выражение своего отношения к произведению.
В свою очередь, каждый из блоков, состоит из комплекса разделов:
- задачи раздела восприятие искусства - дать понятие о том, что такое изобразительное искусство и какова роль искусства в жизни человека, научить пониманию и осмыслению процесса восприятия произведений изобразительного искусства, развивать представление о выдающихся художниках Казахстана и мира. Формировать собственное мировоззрение и мировосприятие, воспитывать художественно-эстетическую культуры и художественный вкус, чувство стиля; формировать умение анализировать произведения искусства.
- задачи раздела графика - научить учащихся видеть и изображать трехмерную форму на двухмерной плоскости с учетом еҰ положения в пространстве, посредством передачи пропорций, объема, фактуры с использованием различных графических средств - линии, штриха, пятна, тона, светотени; продолжить знакомство с материалами графики.
- задачи раздела живопись - развивать эмоциональное восприятие натуры и колорита в работе; воспитывать чувство цвета; развить умение создавать гармоничные цветовые отношения. Обучить навыкам грамотного ведения работы, грамотного использования художественных материалов. Развить навык передачи фактуры предметов; навык передачи световоздушной среды с помощью цвета; изучить явление "лепки" формы изображаемого предмета тоном и цветом (понятие "локальный цвет" и влияние на него света, роль тона в передаче формы и материальности предмета).
- задачи раздела скульптура - научить пространственному мышлению, способствовать развитию у детей восприятия объемной формы, умению видеть и передавать пластическим языком объем и пространство. На уроках учащиеся знакомятся с основами выполнения как рельефной, так и круглой скульптуры.
- задачи раздела декоративно-прикладное искусство - воспитывать понимание языка и законов декоративно-прикладного искусства и дизайна. Научить выражать представления о прекрасном, передавая только самое характерное и выразительное. Формировать умение творчески перерабатывает формы, найденные в окружающем мире, используя приемы стилизации и обобщения. Формировать навыки в работе с различными материалами, приобщить к народным традициям.
- задачи раздела архитектура и дизайн (художественное конструирование и моделирование) - изучение и моделирование архитектурной среды и основ дизайна, закреплять знания о формообразования, формировать навыки изготовления объемных и плоскостных композиций, формирование умений самостоятельно решать вопросы художественного проектирования;
Это разделы деятельности (или области), с помощью которых осуществляется художественное образование. То есть, все они в комплексе, и есть составляющая блоков. При среднесрочном планировании, разделы в блоке могут перемещаться в зависимости от тем.

2. "Бейнелеу өнері әлемі" блогы - оқу материалының мазмұнын ашады:
- көркем шығармашылықтың ерекшеліктері;
- өнер түрлері;
- өнер жанрлары;
- композиция, жазықтықтағы және кеңістіктегі композицияның қарапайым тәсілдері;
- ұғымдар: композицияны құрудағы көлденең, тік және диагональ;
- ұғым: көкжиек сызығы, жақын – алыс, көп-аз, бітелу;
- композициялық орталық, композициядағы басты және екінші дәрежелі, симметрия және асимметрия;
- композициядағы Контрасттың рөлі: төмен және жоғары, үлкен және кішкентай, жұқа және қалың, қараңғы және ашық, тыныш және динамикалық және т. б;
- әр түрлі сызықтар (жұқа, қалың, түзу, толқынды, тегіс, өткір, спиральмен дөңгелектелген) және олардың айқын сипаты, штрих, дақ және көркемдік бейнесі;
- табиғаттың, адамның, жануардың эмоционалдық жағдайының желісі арқылы беру;
- түс, негізгі және құрама түстер, жылы және суық түстер, түстердің араласуы, бейненің эмоционалдық дыбысталуы мен мәнерлілігіндегі АҚ және қара түстердің рөлі, түстің эмоциялық мүмкіндіктері, кейіпкердің мінезінің түсі, оның эмоционалдық жай-күйі арқылы беру;
- нысан әлемінің пішіні, алуан түрлілігі және оларды жазықтық пен кеңістікте беру, пішіндердің ұқсастығы мен контрасты, қарапайым геометриялық пішіндер, табиғи формалар, нысан пішінінің оның сипаты туралы идеяға әсері, силуэт;
- көлем, кеңістіктегі көлем және жазықтықтағы көлем, көлемді беру тәсілдері, көлемді композициялардың мәнерлілігі;
- ырғақ, ырғақ түрлері (тыныш, баяу, екпінді, тынышсыз және т. б.);
- сызықтар, дақтар, түстер ырғағы;
- кескіндеме мен суреттегі композицияның эмоционалды дыбысындағы ырғақтың рөлі, элементтердің ырғағы арқылы композициядағы қозғалысты беру, сәндік-қолданбалы өнердегі ырғақтың ерекше рөлі.
3."Бізді қоршаған әлем" блогы – оқу тапсырмалары тақырыбының рухани-адамгершілік, эмоционалды және құндылық бағытын көрсетеді:
- - бақылау, өмірден және жадпен жұмыс жасау дағдыларын игеру;
- табиғат пен табиғи құбылыстарды, сондай-ақ қоршаған әлем құбылыстарын бақылау;
- жылдың, күннің, ауа-райының әртүрлі уақыттарындағы табиғат бейнесіндегі айырмашылық;
- табиғаттың кескінді бейнесін жасау үшін түрлі көркем материалдар мен құралдарды пайдалану;
- қазақстандық және шетелдік өнер жауһарларын қабылдау және эмоционалдық бағалау;
- әртүрлі халықтар мен дәуірлерді бейнелейтін әлемнің бірнеше жарқын мәдениеттерімен танысу;
- әлемнің әртүрлі халықтарының мәдени дәстүрлерінің сипатындағы табиғи жағдайлардың рөлі, әртүрлі халықтардың өнеріндегі адам бейнесі, сәулет және сәндік-қолданбалы өнер бейнелері;
- менің туған Қазақстаным, Қазақстан халқының дәстүрлі мәдениетін сипаттаудағы табиғи жағдайлардың рөлі, туған табиғат көріністері, киіз үйді, тұрмыстық заттарды, еңбек құралдарын, костюмдерді безендірудегі сәндік құрылыстың бірлігі;
- дәстүрлі мәдениеттегі адам бейнесі, өнерде көрініс тапқан адамның сұлулығы туралы халықтың идеялары;
- адам бейнесі, әлемнің түрлі мәдениеттеріндегі адам бейнесі, замандас бейнесі, портрет жанры, махаббат, достық, өнердегі отбасы тақырыптары;
- адамның ең жақсы сезімдері мен қасиеттерін: мейірімділік, жанашырлық, қолдау, қамқорлық, батырлық, жанқиярлық және т.б. оятатын кейіпкерлердің бейнелерінің эмоционалды және көркем экспрессивтілігі;
- заттық орта объектілерін көркем жобалау және модельдеу;
- дизайн мен архитектураның әдемі және мәнерлі нысандарының жобаларын жасау үшін түрлі көркем материалдар мен құралдарды пайдалану.
4. "Шығармашылық" блогы - шығармашылық қызметтің түрлері мен шарттарын ашады және жүзеге асырады:
- бейнелеу, сәндік-қолданбалы және көркем-конструкторлық қызмет бойынша түрлі презентацияларға қатысу; графика, кескіндеме, мүсін, сәндік-қолданбалы өнерде алынған құзыреттерді іске асыру; өмірден, жады мен қиялдан алынған сурет; шығармашылық жұмыстарда көркем құрастыру және модельдеу дағдыларын пайдалану; графикада, кескіндемеде, мүсіндеуде, көркем құрастыруда және модельдеуде өз ниетін іске асыру үшін мәнерлі құралдарды таңдау және қолдану; жеке және ұжымдық қызметте әртүрлі көркемдік техникалар мен материалдарды пайдалану; бейнелеу өнері туындыларының мазмұны мен мәнерлі құралдарын талқылауға қатысу, шығармаға өз көзқарасын білдіру.
Өз кезегінде, блоктардың әрқайсысы бөлімдер кешенінен тұрады:
- Өнерді қабылдау бөлімінің міндеттері-бейнелеу өнері деген не? Оның адам өміріндегі маңызы мен рөлі қандай? деген түсінік беру, бейнелеу өнері туындыларын көркемдік тұрғыда қабылдау үрдісін түсінуге және терең ұғынуға үйрету, Қазақстан мен әлемнің көрнекті суретшілері мен олардың шығармашылығы туралы түсініктерін дамыту. Өзіндік көркемдік дүниетаным қалыптастыру, көркем-эстетикалық талғамын, мәдениетін тәрбиелеу; өнер туындыларын талдай, зерделей білу қабілетін қалыптастыру.
- Графика бөлімінің міндеттері – оқушылардың кеңістіктегі екі өлшемді жазықтықта үш өлшемді пішінді көре білуге және бейнелеуге үйрету, әр түрлі графикалық құралдарды-сызықтар, штрихтар, дақтар, реңдер, жарық-көлеңкені қолдана отырып пропорцияларды, көлемді, фактура мен текстураны беру арқылы; графикалық материалдармен кеңінен танысуды жалғастыру.
- Кескіндеме бөлімінің міндеттері - табиғат пен түстерді эмоционалды тұрғыда қабылдауды дамыту; түс сезіміне тәрбиелеу; үйлесімді түс қатынастарын құра білу қабілетін дамыту. Оқу тапсырмалары мен жаттығуларды сауатты жүргізу, көркем материалдарды сауатты пайдалану дағдыларына үйрету. Заттардың фактурасын беру дағдысын дамыту; түстің көмегімен бұйымдар мен заттардың жарық-көлеңкесін шығару, ауа ортасын беру; бейнеленетін заттың пішінін реңмен және түспен көрсету білу дағыларын жетілдіру, жалпы кескіндемеде "түстік үйлесімділік", "түстік жағу" ұғымдары мен құбылысын білу, зерделеу мен зерттеу. ("жергілікті түс" ұғымы және оған жарықтың әсері, нысанның пішіні мен материалдылығын берудегі түстік реңктің рөлі).
- Мүсін бөлімінің міндеттері-кеңістіктікте сомдап құрастыра білуге үйрету, балалардың көлемді, рельефті мүсіндік тапсырмаларды орындауда көркемдік қабылдауларын дамытуға ықпал ету, пластикалық тілдегі көлем мен кеңістікті көру және көрсете білу мүмкіндігі. Сабақтарда оқушылар рельефті де, көлемді, дөңгелек мүсіндік тапсырмаларды орындау негіздерімен танысады.
- Сәндік-қолданбалы өнер бөлімінің міндеттері - сәндік-қолданбалы өнер мен дизайнның көркемдік тілі мен заңдылықтарын түсінуге тәрбиелеу. Әдемілік туралы идеяларды түсінуге үйрету, тек ең әдемі және мәнерлі тұрғыда жеткізуге үйрету. Қалыптастыру қабілеті стилизация және жалпылау әдістерін қолдана отырып, қоршаған әлемде кездесетін формаларды шығармашылық түрде өңдей білуге баулу. Әр түрлі көркемдік материалдармен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру, халықтық дәстүрлі өнер түрлерімен таныстыру;
- Сәулет және дизайн (көркем құрастыру және модельдеу) бөлімінің міндеті - сәулет ортасын және дизайн негіздерін зерттеу және модельдеу, жобалау, қалыптау туралы білімді бекіту, көлемді және жазықтық композицияларды сомдап жасау дағдыларын қалыптастыру, көркем дизайн мәселелерін өз бетінше шеше білу дағдыларын дамыту;
Бұл көркемдік білім жүзеге асырылатын қызметтің (немесе саланың) бөлімдері. Яғни, олардың барлығы кешенді және блоктардың құрамдас бөлігі ретінде қамтылған. Орта мерзімді жоспарлау кезінде блоктағы бөлімдер қарапайымнан күрделіге өту бойынша кезеңдерге байланысты жылжи алады.

7. Ожидаемые результаты от обучающегося, окончившего 1 класс по предмету "Изобразительное искусство":
Личностные результаты отражают индивидуальные качественные свойства учащихся, которые они должны приобрести в процессе
освоения учебного предмета по программе "Изобразительное искусство":
- чувство гордости за культуру и искусство Казахстана;
- уважительное отношение к культуре и искусству других народов нашей страны и мира;
- понимание особой роли культуры и искусства в жизни каждого отдельного человека и общества в целом;
- сформированность художественно-творческого мышления, наблюдательности и фантазии, эстетических чувств;
- сформированность потребностей - в общении с искусством, природой, в творческом отношении к окружающему миру, в самостоятельном творчестве;
- овладение навыками коллективной и групповой деятельности в процессе совместной творческой работы под руководством учителя;
- умение сотрудничать с одноклассниками в процессе совместной деятельности, сопоставлять свою часть работы, с общим замыслом;
- умение анализировать и обсуждать собственную творческую деятельность и работы одноклассников, с позиций творческих задач
определенной темы, с точки зрения еҰ содержания и средств художественного выражения.
Метапредметные результаты характеризуют уровень cфорсированности универсальных способностей учащихся, в познавательной и практической творческой деятельности:
- овладение умением сравнивать, анализировать, выделять главное, обобщать;
- овладение умением вести диалог, разделять функции и роли в процессе выполнения коллективной творческой работы;
- использование средств информационных технологий в процессе поиска дополнительного изобразительного материала, для выполнения творческих проектов и отдельных творческих заданий;
- умение планировать и грамотно осуществлять учебные действия в соответствии с поставленной задачей, находить варианты решения
различных художественно-творческих задач;
- умение рационально планировать самостоятельную творческую деятельность, умение организовать рабочее место;
- осознанное стремление к освоению новых знаний и умений, навыков и достижению более глубоких творческих результатов.
Предметные результаты характеризуют опыт учащихся в художественно-творческой деятельности, который приобретается и
закрепляется в процессе освоения учебного предмета:
- знание видов художественной деятельности: изобразительной (живопись, графика, скульптура), конструктивной (дизайн и архитектура),
декоративной (народные и прикладные виды искусства);
- знание основных видов и жанров изобразительного искусства;
- эстетическая оценка событий окружающего мира и природных явлений;
- применение творческих умений, знаний и навыков в процессе выполнения работ;
- способность узнавать, воспринимать, описывать и эмоционально оценивать произведения казахстанского и мирового
искусства;
- умение обсуждать и анализировать произведения искусства, выражая свои суждения;
- умение видеть проявления искусства в окружающей жизни;
- способность использовать в творческой деятельности различные художественные материалы и художественные техники;
- способность передавать в творческой деятельности эмоциональные состояния и свое отношение к природе, людям и обществу;
- умение компоновать на плоскости листа и в объеме задуманный художественный образ;
- освоение умений применять основы цветоведения, основ композиции, перспективы, графической и живописной грамоты;
- овладение навыками моделирования из бумаги, картона, лепки из пластилина, глины, навыками изображения средствами аппликации и коллажа.

7. "Бейнелеу өнері " оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
Жеке нәтижелер оқушылардың оқу үдерісінде игерген жеке сапалық қасиеттерін көрсетеді:
- Қазақстанның мәдениеті мен өнеріне деген мақтаныш сезімі;
- еліміздің және әлемнің басқа халықтарының мәдениеті мен өнеріне құрметпен қарау;
- әрбір жеке адамның және жалпы қоғамның өміріндегі мәдениет пен өнердің ерекше рөлін түсіну;
- көркем-шығармашылық ойлай, байқай және қиялдай білу, эстетикалық сезімдерін қалыптастыру;
- қажеттіліктердің қалыптасуы - өнермен, табиғатпен тығыз қарым-қатынаста, қоршаған әлемге деген шығармашылық оң қатынас пен тәуелсіз шығармашылықта;
- мұғалімнің басшылығымен бірлескен шығармашылық жұмыс үрдісінде ұжымдық және топтық іс-әрекет дағдыларын меңгерту;
- бірлескен қызмет барысында сыныптастарымен ынтымақтаса білу, жұмыстың өз бөлігін ортақ оймен талдау мен салыстыру;
- өз шығармашылық қызметі мен сыныптастарының жұмысын талдау және талқылау қабілетінің болуы және шығармашылық міндеттер тұрғысынан мазмұны мен көркемдік сипатын білдіру құралдары тұрғысынан белгілі бір тақырыпта жұмыс жасау;
Метапәндік нәтижелер оқушылардың танымдық және практикалық шығармашылық іс-әрекеттіндегі әмбебап қабілеттерінің қалыптасу деңгейінің ерекшелігін сипаттайды:
- салыстыру, талдау, негізгі нәрсені бөліп көрсету, жалпылау;
- ұжымдық шығармашылық жұмысты орындау барысында диалог жүргізу, атқаратын қызмет түрлері мен рөлдерді бөлу қабілетін меңгерту;
- қосымша бейнелеу көркем материалдарын іздеу барысында, көркем шығармашылық жобалар мен жеке шығармашылық тапсырмаларды орындау үшін ақпараттық технологиялар құралдарын тиімді пайдалану;
- қойылған міндетке сәйкес оқу іс-әрекеттерін сауатты жоспарлай отырып, оларды жүзеге асыра білу, тиімді де дұрыс шешім нұсқаларын таба білу;
- әр түрлі көркем-шығармашылық міндеттерді жүзеге асыра білу;
- өзіндік шығармашылық қызметті тиімді жоспарлай білу, жұмыс орнын тиімді ұйымдастыра білу;
- жаңа білім мен дағдыларды игеруге және көркем шығармашылық нәтижелерге қол жеткізуге саналы түрде ұмтылу;
Пәндік нәтижелер оқушылардың оқу пәнін игеру барысында білім, іскерлік, дағдыларды қолданумен сипатталып, көркемдік-шығармашылық іс-әрекеттегі тәжірибесімен бекітіледі:
- көркем іс-әрекет түрлерін білу: бейнелеу (кескіндеме, графика, мүсін), конструктивтік (дизайн және сәулет),
сәндік (халықтық және қолданбалы өнер түрлері);
- бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын білу;
- қоршаған әлем оқиғалары мен табиғи құбылыстарға эстетикалық баға беру;
- жұмысты орындау барысында шығармашылық дағдыларды, білім мен дағдыларды қолдану;
- қазақстандық және әлемдік өнер туындыларын тану, қабылдау, сипаттау және эмоционалдық тұрғыда бағалай білу қабілеті;
- өз пікірін білдіре отырып, өнер туындыларын талқылау және талдау қабілеті;
- қоршаған өмірдегі өнер көріністерін көре білу;
- шығармашылық қызметте түрлі көркем материалдар мен көркем техникаларды пайдалану қабілеті;
- шығармашылық қызметте эмоционалды жағдайларды және табиғатқа, адамдарға және қоғамға деген оң көзқарасын жеткізе білу;
- парақтың жазықтығында және көлемде ойластырылған көркем бейнелерді құрастыра білу қабілеті;
- түстану заңдылықтары мен негіздерін, композициялық аспектілерді, перспективаларды, графикалық және кескіндемелік сауаттылықты қолдана білу біліктерін игерту;
- қағаздан, қатырмақағаз, ермексаздан, сазбалшықтан көркем бейнелерді модельдеу, аппликация және коллаж құралдарымен бейнелеу дағдыларын дамытып меңгеру.

Параграф 2. Система целей обучения
8. В программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – блок и раздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели.
Например, в кодировке 1.2.1.4: "1" - класс, "2.1" - 2 блок и 1 раздел, "1" - нумерация учебной цели.
Блок 1. "Основы художественной грамоты"
Разделы
1 класс
1.Восприятие произведений искусства 1ч
1.1.1.1 реагировать на различные произведения искусства казахской национальной и мировой культуры.
2.Графика 2ч
1.1.2.1 Использовать и экспериментировать с графическими материалами и инструментами, применяя приемы и техники на простом уровне.
1.1.2.2 Использовать и экспериментировать с приемами и техниками графики на простом уровне.
3.Живопись 2ч
1.1.3.1 Использовать и экспериментировать с живописными материалами и инструментами, применяя простые приемы и техники.
1.1.3.2 Использовать и экспериментировать с простыми приемами и техниками графики.
4.Скульптура 1ч
1.1.4.1 Использовать и экспериментировать с скульптурными материалами и инструментами, применяя простые приемы и техники.
5.Декоративно-прикладное искусство 1ч
1.1.5.1 Использовать и экспериментировать с материалами и инструментами в декоративно-прикладной деятельности, применяя простые приемы и техники
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование) 2ч
1.1.6.1 Использовать и экспериментировать с материалами и инструментами в деятельности, применяя простые приемы и техники конструирования
1.1.6.2 Использовать и экспериментировать с материалами и инструментами в деятельности, применяя простые приемы и техники моделирования
Блок 2. "Виды художественной деятельности"
Разделы
1 класс
1.Восприятие произведений искусства 1ч
1.2.1.1 Обсуждать тему произведений искусства и материалы выполнения работы.
2.Графика 1ч
1.2.2.1 Знать виды графики и техники выполнения работы.
3.Живопись 2ч
1.2.3.1 Знать виды живописи и техники для выполнения работы.
4.Скульптура 1ч
1.2.4.1 Знать виды скульптуры и техники для выполнения работы.
5.Декоративно-прикладное искусство 2 ч
1.2.5.1 Знать виды декоративно-прикладного искусства и некоторые техники для выполнения работы.
1.2.5.2 Знать понятие "природные формы" и знать некоторые техники для выполнения работы.
6. Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование) 2ч
1.2.6.1 Познакомиться с видами дизайна стилями архитектуры и некоторые техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
1.2.6.2 Познакомиться со стилями архитектуры и некоторые техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
3. Блок "Мир вокруг нас"
Разделы
1 класс
2.Графика 1 ч

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
8. Бағдарламада оқу мақсаттарын қолдануға ыңғайлы болу және мониторинг жүргізу үшін кодтау енгізілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар блок пен бөлімді, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді.
Мысалы: 1.2.1.4 кодында: "1" - сынып, "2.1" - 2 блок және 1 бөлім, "1" - оқу мақсатының нөмірленуі.
1-бөлім . "Бейнелеу сауаттылығы негіздері"
Бөлім
1-сынып
1. Өнер туындыларын қабылдау. 1 сағат
1.1.1.1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің түрлі өнер туындыларымен танысу
2. Графика 2 сағат
1.1.2.1 қарапайым деңгейде әдістер мен тәсілдерді қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану және тәжірибе жасау
1.1.2.2 қарапайым деңгейде графиканың әдістері мен тәсілдерін қолдану және тәжірибе жасау
3. Кескіндеме 2 сағат
1.1.3.1 қарапайым тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, кескіндеме материалдары мен құралдарды пайдалану және тәжірибе жасау
1.1.3.2 кескіндеменің қарапайым тәсілдері мен техникаларымен қолдану және тәжірибе жасау
4. Мүсін 1 сағат
1.1.4.1 қарапайым тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндік материалдар мен құралдарды пайдалану және олармен эксперимент жасау
5. Сәндік-қолданбалы өнер
1 сағат
1.1.5.1 сәндік-қолданбалы өнерде қарапайым тәсілдер мен техниканы қолданып және материалдар мен құралдарды пайдаланып эксперимент жасау
6. Дизайн және сәулет (көркем құрастыру және модельдеу) 2 сағат
1.1.6.1 қарапайым заттардың көркем үлгісін көре білу және өз қолдарымен эскизін салу;
1.1.6.2 модельдеудің қарапайым әдістері мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану және тәжірибе жасау
2-бөлім. "Бейнелеу өнері әлемі" блогы
Бөлім
Сынып
1. Өнер туындыларын қабылдау 1 сағат
1.2.1.1 өнер туындыларына талдау жасау, суретшінің шығармашылық ойын түсіну.
2. Графика 1 сағат
1.2.2.1 графикалық суреттің жалпыдан жалқыға көшу техникасын меңгеру
3. Кескіндеме 2 сағат
1.2.3.1 кескіндемелік суретті салу техникасын үйрену
4. Мүсін 1 сағат
1.2.4.1 жұмысты орындау үшін мүсін түрлері мен орындау техникасын үйрену
5. Сәндік-қолданбалы өнер 2 сағат
1.2.5.1 жұмысты орындау үшін сәндік-қолданбалы өнер түрлерін және жасалу технологияларын үйрену
1.2.5.2 "табиғи формалар" ұғымын білу және жұмысты орындау үшін кейбір техниканы білу.
6. Дизайн және сәулет (көркем құрастыру және модельдеу) 2 сағат
1.2.6.1 жұмысты орындау үшін дизайн түрлері мен құрастыру және модельдеудің кейбір техникаларымен таныстыру
1.2.6.2 жұмысты орындау үшін сәулет стильдері мен кейбір құрастыру және модельдеу әдістерімен таныстыру
3-бөлім. "Бізді қоршаған әлемі" блогы
2. Графика 1 сағат

1.3.2.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства графики знакомые образы и формы
3.Живопись 2ч
1.3.3.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства живописи знакомые образы и формы
1.3.3.2 Знать некоторые особенности возможности приемов рисования окружающего мира по наблюдению и по памяти выражать через средства живописи знакомые образы и формы
4.Скульптура 2ч
1.3.4.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства скульптуры знакомые образы и формы
5.Декоративно-прикладное искусство 2 ч
1.3.5.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства декоративно- прикладного искусства при помощи образов и форм
1.3.5.2 Знать с понятие "обобщение" в декоративном искусстве, выражать его через средства декоративно- прикладного искусства при помощи образов и форм
6.Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование) 2ч
1.3.6.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства дизайна при помощи образов и форм
1.3.6.2 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства архитектуры при помощи образов и форм
4. Блок "Творчество"
Разделы
1 класс
2.Графика 2ч
1.4.2.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства при помощи графических техник и приемов
1.4.2.2 Познакомиться с различными возможностями презентовать свою графическую работу.
3.Живопись 2ч
1.4.3.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства при помощи живописных техник и приемов.
1.4.3.2 Познакомиться с различными возможностями презентовать свою живописную работу.
4.Скульптура 1ч
1.4.4.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства при помощи скульптурных техник и приемов
5.Декоративно-прикладное искусство 1 ч
1.4.5.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства при помощи декоративных техник и приемов
6.Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование) 2ч
1.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, выражать идеи и чувства при помощи техник и приемов конструирования и моделирования
1.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, выражать идеи и чувства при помощи техник и приемов конструирования и моделирования
9. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
10. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для 1 класса уровня начального образования.

1.3.2.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, графика құралдарын таныс бейнелер мен пішіндер арқылы жүзеге асыру
3. Кескіндеме 2 сағат
1.3.3.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдарын таныс бейнелер мен пішіндер арқылы жүзеге асыру
1.3.3.2 байқау және есте сақтау арқылы қоршаған әлемді суреттеуде тәсілдері мүмкіндіктерінің кейбір ерекшеліктерін, кескіндеме құралдарын таныс бейнелер мен пішіндер арқылы жүзеге асыру
4. Мүсін 2 сағат
1.3.4.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, мүсін құралдарын таныс бейнелер мен пішіндерді арқылы жүзеге асыру
5. Сәндік-қолданбалы өнер
2 сағат
1.3.5.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін, оларды бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік - қолданбалы өнер құралдарын білу
1.3.5.2 сәндік өнердегі "жалпылау" ұғымын, оны бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік - қолданбалы өнер құралдары арқылы білу
6. Дизайн және сәулет (көркем құрастыру және модельдеу)
2 сағат
1.3.6.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін, оларды бейнелер мен пішіндердің көмегімен дизайн құралдары арқылы білу
1.3.6.2 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, оларды бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәулет құралдары арқылы білу
4-бөлім. "Шығармашылық"
2. Графика 2 сағат
1.4.2.1 графикалық техникалар мен тәсілдердің көмегімен идеяларды шығармашылық түрде ұсыну және сезімдерін білдіру.
1.4.2.2 өзінің графикалық жұмысын таныстыруда түрлі мүмкіндіктерді қолдану.
3.Кескіндеме 2 сағат
1.4.3.1 көркем техникалар мен тәсілдердің көмегімен идеяларды шығармашылық түрде ұсыну және сезімдерін білдіру
1.4.3.2 өзінің кескіндемелік жұмысын таныстыруда түрлі мүмкіндіктерді қолдану.
4.Мүсін 1 сағат
1.4.4.1 мүсіндік техникалар мен тәсілдердің көмегімен идеяларды шығармашылық түрде ұсыну және сезімдерін білдіру.
5. Сәндік-қолданбалы өнер 1 сағат
1.4.5.1 сәндік техникалар мен тәсілдердің көмегімен идеяларды шығармашылық түрде ұсыну және сезімдерін білдіру
6. Дизайн және сәулет (көркем құрастыру және модельдеу)
2 сағат
1.4.6.1 дизайн идеяларын шығармашылық түрде ұсыну, құрастыру мен модельдеудің техникалары мен әдістерінің көмегімен идеялар мен сезімдерді білдіру
1.4.6.2 сәулет идеяларын шығармашылық түрде ұсыну, құрастыру мен модельдеудің техникалары және әдістерінің көмегімен идеялар мен сезімдерді білдіру
9. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
10. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для 1 класса уровня начального образования
Блоки
Разделы
Темы/Содержание
Цели обучения.
Обучающийся должен:
1 четверть
Блок 1. "Основы художественной грамоты"
Восприятие произведений искусства 1ч
"Экскурсия в музей" (виртуальная или реальная)
Знакомство с понятием "изобразительное искусство" и важности его изучения.
1.1.1.1 Реагировать на различные произведения искусства казахской национальной и мировой культуры.
Графика 2ч
"Деревья" - рисунок с использованием разных графических материалов.
Знакомство с разными графическими материалами – простым карандашом, черной гелевой ручкой, цветными карандашами, пастелью, восковыми мелками, маркером. Возможности материалов и приемы рисования
1.1.2.1 Использовать и экспериментировать с графическими материалами и инструментами на простом уровне
"Осенний пейзаж" -линейный рисунок
Многообразие линий и их характер.
Линии – горизонтальные, вертикальные, наклонные, спиральные, дугообразные.
Применение разных типов линий в рисунке.
1.1.2.2 Использовать и экспериментировать с приемами и техниками графики на простом уровне
Живопись 2ч
"Радуга" - рисунок гуашью.
Знакомство с понятием – "живопись"
Получение знаний о семи цветах спектра и порядке их расположения в радуге.
Знакомство с понятиями – "пятно", "мазок" и приемами их выполнения.
1.1.3.1 Использовать и экспериментировать с живописными материалами и инструментами, применяя простые приемы и техники
"День" и "Ночь" - рисунок акварелью.
Изучение понятий – "теплые" и "холодные" цвета.
Получение знаний о цветовом колорите и его использовании в рисунке акварелью.
1.1.3.2Использовать и экспериментировать с простыми приемами и техниками живописи
Скульптура 1ч
"Фрукты" - лепка из пластилина
Изучение понятий "форма" и "объем"
Получение знаний о правилах и способах лепки.
1.1.4.1 Использовать и экспериментировать с скульптурными материалами и инструментами, применяя простые приемы и техники
Декоративно-прикладное искусство 1ч
"Орнамент в полосе" - декоративный рисунок гуашью.
Знакомство с национальным декоративным искусством.
Получение знаний о понятиях – "ритм" и "симметрия"
Получение знаний о приемах рисования простого орнамента в полосе.
Приемы рисования орнамента кистью.
1.1.5.1 Использовать и экспериментировать с материалами и инструментами в декоративно-прикладной деятельности, применяя простые приемы и техники
Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование) 2ч
"Подставка для кистей" - конструирование из цельного листа картона.
Знакомство с понятием "дизайн".
Получение знаний о художественном конструировании.
Приемы разметки и сгибания листа картона.

3-параграф. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
Блоктар
Бөлімдер
Тақырыптар/Мазмұны
Оқу мақсаттары.
Білім алушы міндетті:
1-тоқсан
1-блок. "Бейнелеу сауаттылығы негіздері"
Өнер туындыларын қабылдау. 1сағ
"Мұражайға саяхат" (виртуалды немесе шынайы)
"Бейнелеу өнері" ұғымымен және оны зерделеу маңыздылығымен танысу.
1.1.1.1 қазақтың ұлттық және әлемдік мәдениетінің түрлі өнер туындыларымен танысу
Графика
2 сағат
"Ағаштар" - әртүрлі графикалық материалдарды қолдана отырып сурет салу.
Әр түрлі графикалық материалдармен (қарапайым қарындаш, қара гель қаламы, түрлі-түсті қарындаштар, пастельдер, балауыз қарындаштар, борлар, маркер) танысу.
Материалдардың мүмкіндіктері және сурет салу әдістері
1.1.2.1 қарапайым деңгейде әдістер мен тәсілдерді қолдана отырып, графикалық материалдар мен құралдарды қолдану және тәжірибе жасау
"Күзгі пейзаж" - сызықтық сурет
Сызықтардың әртүрлілігі және олардың сипаты.
Көлденең, тік, көлбеу, спиральды, доғалы сызықтар.
Суретте әр түрлі сызықтарды қолдану.
1.1.2.2 қарапайым деңгейде графиканың әдістері мен тәсілдерін қолдану және тәжірибе жасау
Кескіндеме 2 сағат
"Кемпірқосақ" - гуашпен сурет салу.
"Кескіндеме" ұғымымен танысу.
Спектрдің жеті түсі және олардың кемпірқосақта орналасу тәртібі туралы білім алу.
"Дақ", "жағынды" ұғымдарымен және оларды орындау тәсілдерімен танысу.
1.1.3.1 қарапайым тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, кескіндеме материалдары мен құралдарды пайдалану және тәжірибе жасау
"Күн" және "Түн" - акварельмен сурет салу.
Ұғымдарды зерттеу – "жылы" және "суық" түстер.
Түрлі түсті бояу туралы білім алу және оны акварельмен суретте қолдану.
1.1.3.2 кескіндеменің қарапайым тәсілдері мен техникаларымен қолдану және тәжірибе жасау
Мүсін
1 сағат
"Жемістер" – ермексаздан мүсіндеу.
"Пішін" және "көлем" ұғымдарын зерделеу
Жабыстыру ережелері мен әдістері туралы білім алу.
1.1.4.1 қарапайым тәсілдер мен техниканы қолдана отырып, мүсіндік материалдар мен құралдарды пайдалану және олармен эксперимент жасау
Сәндік-қолданбалы өнер
1 сағат
"Жолақтағы ою-өрнек" - гуашьпен безендірілген сурет.
Ұлттық, сәндік өнермен танысу.
"Ырғақ" және "симметрия" ұғымдары туралы білім алу.
Жолақта қарапайым ою-өрнек салу әдістері туралы білім алу.
Қылқаламмен ою-өрнек салу тәсілдері.
1.1.5.1 сәндік-қолданбалы өнерде қарапайым тәсілдер мен техниканы қолданып және материалдар мен құралдарды пайдаланып эксперимент жасау
Дизайн және сәулет (көркем құрастыру және модельдеу)
2 сағат
"Қылқаламға арналған ыдыс" - тұтас қатырма қағаздан құрастыру.
"Дизайн" ұғымымен танысу.
Көркем құрылыс туралы білім алу. Қатырма қағаз парағын белгілеу және бүгу тәсілдері.

1.1.6.1 Использовать и экспериментировать с материалами и инструментами в деятельности, применяя простые приемы и техники конструирования
"Домик" - моделирование домика на основе коробочки из-под сока.
Знакомство с понятием "архитектура".
Знакомство с понятием "моделирование".
Приемы разметки и разрезания деталей из цветной бумаги.
1.1.6.2 Использовать и экспериментировать с материалами и инструментами в деятельности, применяя простые приемы и техники моделирования
2 четверть
Блок 2. "Виды художественной деятельности"
Восприятие произведений искусства 1ч
"Виды искусства" – урок путешествие.
Знакомство с понятием – "виды искусства"
Получение знаний о видах искусства на простом уровне.
1.2.1.1 Обсуждать тему произведений искусства и материалы выполнения работы
Графика 1ч
"Ваза" - рисунок цветными карандашами.
Знакомство с видами графики.
Знакомство с понятием – "композиция рисунка".
Получение знаний о конструкции предмета на простом уровне.
Приемы рисования при помощи геометрических фигур.
1.2.2.1 Знать виды графики и техники выполнения работы.
Живопись 1ч
"Пасмурный день" рисунок акварелью по смоченной бумаге.
Знакомство с видами живописи.
Знакомство с понятием "линейная перспектива" на простом уровне. Понятия ближе – дальше, больше - меньше.
Получение знаний о приемах рисования по сырой бумаге.
1.2.3.1 Знать виды живописи и техники для выполнения работы.
Скульптура 1ч
"Снеговик" - лепка из пластилина.
Знакомство с видами скульптуры.
Получение знаний о приеме деления бруска пластилина на определенное количество частей.
Получение знаний о приемах лепки приемом составления.
1.2.4.1 Знать виды скульптуры и техники для выполнения работы.
Декоративно-прикладное искусство 2 ч
"Торсык" – аппликация из цветной бумаги.
Знакомство с видами декоративного искусства.
Знакомство с национальной посудой.
Получение знаний о симметрия.
Получение знаний о приемах вырезания симметричной формы из цветной бумаги.
1.2.5.1 Знать виды декоративно-прикладного искусства и некоторые техники для выполнения работы.
Орнамент "Бараний рог" из цветного фетра.
Знакомство с национальным орнаментом. Знакомство с понятием "природные формы" и как они преобразуются в орнамент.
Получение знаний о приемах вырезания орнамента из фетра.
1.2.5.2 Знать понятие "природные формы" и знать некоторые техники для выполнения работы.
Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование) 2ч
"Карнавальная маска"
Знакомство с видами дизайна.
Знакомство с понятием "конструкция"
Приемы конструирования плоскостной маски из картона.
Получение знаний о приемах вырезания симметричных деталей.

1.1.6.1 қарапайым заттардың көркем үлгісін көре білу және өз қолдарымен эскизін салу;
"Үй" - шырын қорапшасы негізінде үйді модельдеу.
"Сәулет" ұғымымен танысу.
"Модельдеу" ұғымымен танысу
Түрлі-түсті қағаз бетінде бөлшектерді белгілеу және кесу тәсілдері
1.1.6.2 модельдеудің қарапайым әдістері мен тәсілдерін қолдана отырып, іс-әрекетте материалдар мен құралдарды қолдану және тәжірибе жасау
2 тоқсан
2-блок. "Бейнелеу өнері әлемі" блогы
Өнер туындыларын қабылдау 1 сағат
"Өнер түрлері" - саяхат сабағы
"Өнер түрлері" ұғымымен танысу. Өнер түрлері туралы қарапайым деңгейде білім алу.
1.2.1.1 өнер туындыларына талдау жасау, суретшінің шығармашылық ойын түсіну.
Графика
1 сағат
"Құмыра" - түрлі-түсті қарындаштармен сурет салу.
Графика түрлерімен танысу.
"Сурет композициясы" ұғымымен танысу.
Заттың құрылымы туралы қарапайым деңгейде білім алу.
Геометриялық фигуралардың көмегімен сурет салу тәсілдері.
1.2.2.1 графикалық суреттің жалпыдан жалқыға көшу техникасын меңгеру
Кескіндеме
1 сағат
"Бұлтты күн" суланған қағазға акварельмен сурет салу.
Кескіндеме түрлерімен танысу. Қарапайым деңгейде "сызықтық перспектива" ұғымымен танысу. "Жақын-алыс", "көп-аз" ұғымдары. Суланған қағазға сурет салу әдістері туралы білім алу.
1.2.3.1 кескіндемелік суретті салу техникасын үйрену
Мүсін
1 сағат
"Аққала" – ермексаздан мүсіндеу.
Мүсін түрлерімен танысу. Ермексазбен жұмыс істеу техникасын үйрену. Ермексазды жабыстыруда құрастыру әдісі туралы білім алу.
1.2.4.1 жұмысты орындау үшін мүсін түрлері мен орындау техникасын үйрену
Сәндік-қолданбалы өнер
2 сағат
"Торсық" - түрлі-түсті қағаздан жасалған аппликация. Сәндік өнер түрлерімен танысу.
Ұлттық тағамдармен танысу. Симметрия туралы білім алу. Түсті қағаздан симметриялы пішінді кесу әдістері туралы білім алу.
1.2.5.1 жұмысты орындау үшін сәндік-қолданбалы өнер түрлерін және жасалу технологияларын үйрену
"Қошқар мүйіз" Жұқа фетрден түрлі- түсті ою-өрнекті жасау.
Ұлттық ою-өрнектермен танысу. "Табиғи формалар" ұғымымен және олардың ою-өрнекке айналу жолдарымен танысу. Киізден ою-өрнек кесу әдістері туралы білім алу.
1.2.5.2 "табиғи формалар" ұғымын білу және жұмысты орындау үшін кейбір техниканы білу.
Дизайн және сәулет (көркем құрастыру және модельдеу)
2 сағат
"Карнавал бетпердесі"
Дизайн түрлерімен танысу. "Құрылыс" ұғымымен танысу.
Қатырма қағаздан жасалған жалпақ бетперде құрастыру әдістері. Симметриялық бөлшектерді кесу әдістері туралы білім алу.

1.2.6.1 Познакомится с видами дизайна и некоторые техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
"Дом для сказочного героя" рисунок-проект
Знакомство с архитектурными стилями на простом уровне.
Получение знаний о простых приҰмах архитектурной композиции.
1.2.6.2 Познакомится со стилями архитектуры и некоторые техниками конструирования и моделирования для выполнения работы.
3 четверть
3. Блок "Мир вокруг нас"
Графика ч
"Портрет мамы" - рисование фломастерами.
Знакомство с понятием – "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти".
Знакомство с рисованием портрета на простейшем уровне.
Получение знаний о пропорциях человеческого лица на простом уровне.
1.3.2.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства графики знакомые образы и формы
Живопись 2ч
"Наурыз" – рисунок гуашью.
Получение понятий – "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти".
Знакомство с понятием "сюжетная композиция". Получение знаний о композиции сюжетного рисунка.
1.3.3.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства живописи знакомые образы и формы
"Горный пейзаж" - рисунок акварелью.
Получение понятий – "рисование по наблюдению" и "рисование по памяти".
Знакомство с понятием "композиция пейзажа". Получение знаний о воздушной перспективе. Получение знаний об оттенках цвета и способах их получения.
1.3.3.2 Знать некоторые особенности возможности приемов рисования окружающего мира по наблюдению и по памяти выражать через средства живописи знакомые образы и формы
Скульптура 2ч
"Щенок" - лепка из пластилина
Знакомство с понятием лепка по наблюдению и по памяти.
Знакомство с понятием "пропорции фигуры животного".
Получение знаний о приеме лепки "примазыванием"
1.3.4.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать через средства скульптуры знакомые образы и формы
Декоративно-прикладное искусство 2 ч
"Народные костюмы" - коллаж
Знакомство с народным костюмом.
Получение знаний об особенностях мужского и женского костюма.
Получение знаний о приемах выполнения тканевого коллажа.
1.3.5.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства декоративно- прикладного искусства при помощи образов и форм
"Растительный орнамент" – рисунок гуашью.
Знакомство с понятием "обобщение"
Получение знаний о приемах рисования растительного орнамента кистью.
1.3.5.2 Знать с понятие "обобщение" в декоративном искусстве, выражать его через средства декоративно- прикладного искусства при помощи образов и форм
Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование) 2ч
"Открытка" -
Знакомство с приемами конструирования в малых формах.
Получение знаний о композиции в малых формах.

1.2.6.1 жұмысты орындау үшін дизайн түрлері мен құрастыру және модельдеудің кейбір техникаларымен таныстыру
"Ертегі кейіпкерінің үйі" сурет-жоба.
Қарапайым деңгейде сәулеттік стильдермен танысу. Сәулеттік композицияның қарапайым әдістері туралы білім алу.
1.2.6.2 жұмысты орындау үшін сәулет стильдері мен кейбір құрастыру және модельдеу әдістерімен таныстыру
3-тоқсан
3-бөлім. "Бізді қоршаған әлемі" блогы
Графика
1 сағат
"Менің анам" - түрлі-түсті бояулармен сурет салу.
"Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарымен танысу.
Қарапайым деңгейде портретті сурет салу жолдарымен танысу.
Қарапайым деңгейде адам бетінің пропорциялары туралы білім алу.
1.3.2.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, графика құралдарын таныс бейнелер мен пішіндер арқылы жүзеге асыру
Кескіндеме 2 сағат
"Наурыз" – гуашпен сурет салу.
"Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарымен танысу.
"Сюжеттік композиция" ұғымымен танысу. Сюжеттік суреттің құрамы туралы білім алу.
1.3.3.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдарын таныс бейнелер мен пішіндер арқылы жүзеге асыру
"Тау көрінісі" пейзажы- акварельмен сурет салу.
"Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарымен танысу.
"Пейзаж композициясы" ұғымымен танысу. Ауа перспективасы туралы білім алу. Түс реңктері және олардың пайда болуы туралы білім алу.
1.3.3.2 байқау және есте сақтау арқылы қоршаған әлемді суреттеуде тәсілдері мүмкіндіктерінің кейбір ерекшеліктерін, кескіндеме құралдарын таныс бейнелер мен пішіндер арқылы жүзеге асыру
Мүсін
2 сағат
"Күшік" – ермексазбен жұмыс
"Бақылау арқылы сурет салу" және "есте сақтау арқылы сурет салу" ұғымдарымен танысу.
"Жануар фигурасының пропорциялары" ұғымымен танысу. "Жағумен" модельдеуді қабылдау туралы білім алу.
1.3.4.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, мүсін құралдарын таныс бейнелер мен пішіндерді арқылы жүзеге асыру
Сәндік-қолданбалы өнер
2 сағат
"Ұлттық киімдер" коллажы (ұлттық бас киімдер, ұлттық көйлек т.б.) танысу.
Ерлер мен әйелдер костюмдерінің ерекшеліктері туралы білім алу.
Мата коллажын орындау тәсілдері туралы білім алу.
1.3.5.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін, оларды бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік - қолданбалы өнер құралдарын білу
"Гүлді ою" - гуашпен сурет салу.
"Жалпылау" ұғымымен танысу. Қылқаламмен өсімдік оюларын салу әдістері туралы білім алу.
1.3.5.2 сәндік өнердегі "жалпылау" ұғымын, оны бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік - қолданбалы өнер құралдары арқылы білу
Дизайн және сәулет (көркем құрастыру және модельдеу)
2 сағат
"Ашық хат" - шағын формадағы дизайн әдістерімен танысу.
Шағын формадағы композиция туралы білім алу.

1.3.6.1 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства дизайна при помощи образов и форм
"Домик в саду"
Использование наблюдения за окружающей природой, для создания проекта жилища с элементами природных форм.
Получение знаний о простых приҰмах моделирования из подручных материалов.
1.3.6.2 Знать некоторые особенности окружающего мира, выражать их через средства архитектуры при помощи образов и форм
4 четверть
4. Блок "Творчество"
Графика 2ч
"Бабочки" – рисунок восковыми или масляными мелками.
Использование знаний графических техник в творческой работе.
Применение линий и пятен в рисунке.
Использование приемов симметрии в рисунке.
1.4.2.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства при помощи графических техник и приемов
"Овечка" – рисунок мелом или сухой пастелью.
Использование знаний графических приемов в творческой работе.
Использование разных видов линий в рисунке
1.4.2.2 Познакомится с различными возможностями презентовать свою графическую работу
Живопись
"Весна" – рисунок гуашью.
Использование знаний живописных техник в творческой работе.
Применение мазков и пятен в рисунке.
Использование оттенков цвета.
1.4.3.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства при помощи живописных техник и приемов
"Цветы" – рисунок акварелью.
Использование знаний живописных техник в творческой работе.
Применение техники по-сырому.
Использование для работы кистей разной толщины.
1.4.3.2 Познакомится с различными возможностями презентовать свою живописную работу.
Скульптура 1ч
Рельеф "Орнамент" -
Использовать знания скульптурных техник в творческой работе.
Применение картонной основы для рельефа.
Применение техники лепки валиками.
1.4.4.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства при помощи скульптурных техник и приемов.
Декоративно-прикладное искусство
1 ч
"Юрта" - коллаж.
Использовать знания декоративных техник в творческой работе.
Применение фетра и тесьмы в коллаже.
1.4.5.1 Творчески представлять идеи и выражать чувства при помощи декоративных техник и приемов
Дизайн и архитектура (художественное конструирование и моделирование) 2ч
"Птица" подвесная фигура из картона.
Конструкция фигуры.
Использовать возможности конструирования в творческой работе.
Применение вариантов крепления крыльев и лапок
1.4.6.1 Творчески представлять идеи дизайна, выражать идеи и чувства при помощи техник и приемов конструирования и моделирования
"Мой город" – коллективная работа.
Моделирование зданий на каркасе из пластиковых бутылочек. Пластилин.
Использовать возможности моделирования в творческой работе.
Применение индивидуального декора зданий.

1.3.6.1 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін, оларды бейнелер мен пішіндердің көмегімен дизайн құралдары арқылы білу
"Бақтағы үй"
Табиғи материалдардан тұрғын үй жобасын жасау. Өңделген материалдарды модельдеудің қарапайым әдістері туралы білім алу.
1.3.6.2 қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, оларды бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәулет құралдары арқылы білу
4 -тоқсан
4-блок. "Шығармашылық"
Графика
2 сағат
"Көбелектер" - түрлі-түсті қарындаштармен сурет салу. Графика түрлерімен танысу.
"Сурет композициясы" ұғымымен танысу.
Тақырыптың дизайны туралы қарапайым деңгейде білім алу.
Геометриялық фигуралардың көмегімен сурет салу тәсілдері.
1.4.2.1 графикалық техникалар мен тәсілдердің көмегімен идеяларды шығармашылық түрде ұсыну және сезімдерін білдіру
"Қой" - бормен немесе құрғақ пастельмен сурет салу.
Шығармашылық жұмыста графикалық тәсілдерді қолдану.
Суретте әртүрлі сызықтарды қолдану
1.4.2.2 өзінің графикалық жұмысын таныстыруда түрлі мүмкіндіктерді қолдану
Кескіндеме 2 сағат
"Көктем" - гуашьпен сурет салу.
Шығармашылық жұмыста кескіндеме техникасының білімін пайдалану.
Суреттегі жағындылар мен дақтарды қолдану.
Түс реңктерін пайдалану.
1.4.3.1 көркем техникалар мен тәсілдердің көмегімен идеяларды шығармашылық түрде ұсыну және сезімдерін білдіру
"Гүлдер" – акварельмен сурет салу.
Шығармашылық жұмыста кескіндеме техникасының білімін пайдалану.
Дымқыл зат үсті бойынша техникасын қолдану.
Әртүрлі қалыңдықтағы қылқаламдарды пайдалану.
1.4.3.2 өзінің кескіндемелік жұмысын таныстыруда түрлі мүмкіндіктерді қолдану
Мүсін
1 сағат
"Ою-өрнек" бедері
Мүсіндік техникалардың білімін шығармашылық жұмыста қолдану.
Бедері үшін картон негізін қолдану.
Валиктермен мүсіндеу техникасын қолдану.
1.4.4.1 мүсіндік техникалар мен тәсілдердің көмегімен идеяларды шығармашылық түрде ұсыну және сезімдерін білдіру.
Сәндік-қолданбалы өнер
1 сағат
"Киіз үй" коллажы.
Шығармашылық жұмыста сәндік техникалар туралы білімдерін қолдану.
Киіз бен жиектемені коллажда қолдану.
1.4.5.1 сәндік техникалар мен тәсілдердің көмегімен идеяларды шығармашылық түрде ұсыну және сезімдерін білдіру
Дизайн және сәулет (көркем құрастыру және модельдеу)
2 сағат
"Құс" - қатырма қағаздан жасалған ілмекті модель.
Фигураның құрылысы. Шығармашылық жұмыста дизайн мүмкіндіктерін пайдалану. Қанаттар мен аяқтарды бекіту нұсқаларын қолдану.
1.4.6.1 дизайн идеяларын шығармашылық түрде ұсыну, құрастыру мен модельдеудің техникалары мен тәсілдерінің көмегімен идеялар мен сезімдерді білдіру
"Менің қалам" - ұжымдық жұмыс.
Пластикалық бөтелкелерден жасалған рамадағы ғимараттарды модельдеу. Ермексаз. Шығармашылық жұмыста модельдеу мүмкіндіктерін пайдалану. Ғимараттардың жеке декорын қолдану.

1.4.6.2 Творчески представлять идеи архитектуры, выражать идеи и чувства при помощи техник и приемов конструирования и моделирования
11. При среднесрочном планировании, разделы в блоке должны перемещаться в зависимости от тем. (То есть, разделы при Среднесрочном планировании в блоках могут идти не по порядку, показанному в Долгосрочном плане. Например: 1 Блок "Основы изобразительной грамоты". Темы/ разделы - "Радуга" Живопись – 1 час; "Фрукты" Скульптура – 1 час; "Орнамент" Декоративно-прикладное искусство – 1 час; "Подставка для кистей" Дизайн – 1 час; "Деревья" Графика – 1 час; "Домик" Архитектура – 1 час; "Осенний пейзаж" Графика – 1 час; "День и ночь" Живопись – 1 час).
Приложение 5
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 53
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения – обеспечение качественного усвоения содержания предмета "Алгебра", формирование функциональной грамотности обучающихся, в том числе в интеграции с другими предметами, развитие интеллектуального уровня учащихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
4) формировать элементарные навыки применения математических методов для исследования и решения задач по физике, химии, биологии и в других теоретических областях и практической деятельности, навыки, необходимые для самостоятельного изучения и продолжения образования в будущей выбранной профессии;

1.4.6.2 сәулет идеяларын шығармашылық түрде ұсыну, құрастыру мен модельдеудің техникалары және тәсілдерінің көмегімен идеялар мен сезімдерді білдіру
11. Орта мерзімді жоспарлау кезінде блоктағы бөлімдер тақырыпқа байланысты жылжуы мүмкін. (Яғни, блоктардағы орта мерзімді жоспарлау кезінде бөлімдер ұзақ мерзімді жоспарда көрсетілген тәртіппен жүрмеуі мүмкін. Мысалы: 1. Блок "Бейнелеу сауаттылығының негіздері". Тақырыптар/бөлімдер – "Кемпірқосақ" кескіндеме - 1 сағат; "Жемістер" мүсін - 1 сағат; "Ою" сәндік -қолданбалы өнер - 1 сағат; "Қылқалам тірегі" Дизайн - 1 сағат; "Ағаштар" Графика -1 сағат; "Үй" сәулет өнері - 1 сағат, "Күзгі пейзаж" Графика -1 сағат; "Күн мен түн" кескіндеме - 1 сағат.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 16 қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
53-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Алгебра" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Оқу бағдарламасының мақсаты – "Алгебра" пәнінің мазмұнын сапалы игеруді қамтамасыз ету, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, сонымен қатар басқа пәндермен кіріктіре отырып, жалпы адами құндылықтар негізінде және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлері арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту.
3. Міндеттері:
1) "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге мүмкіндік беру;
3) есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;
4) өздігінен оқуға және болашақ таңдаған мамандығы бойынша білімін жалғастыруға қажетті физика, химия, биология және басқа да теориялық облыстарда зерттеулер мен есептерді шешу үшін және практикалық іс-әрекеттерінде математикалық әдістерді қолданудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;

5) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
6) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
7) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
8) знакомить с историей развития математики, с историей возникновения математических понятий;
9) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике;
10) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Алгебра"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Алгебра"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра" составляет:
1) в 7-ом классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
2) в 8-ом классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
3) в 9-ом классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра" 7 класса:
1) повторение курса математики 5-6 классов;
2) "Степень с целым показателем". Степень с натуральным показателем и еҰ свойства. Степень с целым показателем и еҰ свойства. Преобразование выражений, содержащих степени. Стандартный вид числа. Решение практических задач, содержащих большие и малые величины. Числовые последовательности, содержащие степени;
3) "Многочлены". Одночлены и действия над ними. Многочлены и действия над ними. Степень одночлена и многочлена. Стандартный вид одночлена и многочлена. Разложение многочлена на множители. Тождественные преобразования выражений;
4) "Функция. График функции". Понятие функции. График функции. Линейная функция и еҰ график. Взаимное расположение графиков линейных функций. Решение систем линейных уравнений с двумя переменными графическим способом. Функции вида у=ах2, у=ах3 и
(k≠0), их графики и свойства;
5) "Элементы статистики". Понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты. Абсолютная частота и относительная частота. Таблица частот. Полигон частот;
6) "Формулы сокращенного умножения". Формула разности квадратов двух выражений. Формула квадрата суммы двух выражений. Формула квадрата разности двух выражений. Формула куба суммы двух выражений. Формула куба разности двух выражений. Формула разности кубов двух выражений. Формула суммы кубов двух выражений. Тождественные преобразования выражений. Решение текстовых задач с помощью составления уравнений и неравенств;
7) "Алгебраические дроби". Алгебраическая дробь и еҰ основное свойство. Действия над алгебраическими дробями. Сложение, вычитание, произведение, деление, возведение в степень алгебраических дробей. Тождественные преобразования алгебраических выражений;
8) повторение курса алгебры 7 класса.

5) практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен анықтылығын орнатуда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар әртүрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
7) өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, шыдамдылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
8) математиканың даму тарихымен, математикалық ұғымдардың пайда болу тарихымен таныстыру;
9) қоғамдық ілгерілеу үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
10) математика оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Алгебра" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Алгебра" оқу пәнінің мазмұны
"Алгебра" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 108 сағат;
2) 8-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 108 сағат;
3) 9-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 108 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. 7-сыныпқа арналған "Алгебра" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
5-6 сыныптардағы математика курсын қайталау;
"Бүтін көрсеткішті дәреже". Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Санның стандарт түрі. Өте кіші және өте үлкен сандармен байланысты практикалық есептер шығару. Абсолюттік және салыстырмалы қателік. Құрамында дәрежесі бар сандар тізбектері;
"Көпмүшелер". Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Көпмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүше мен көпмүшенің стандарт түрі. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
"Функция. Функцияның графигі". Функция ұғымы. Функцияның графигі. Сызықтық функция және оның графигі. Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу. у=ах2, у=а және
түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері;
"Статистика элементтері". Бас жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдары. Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі. Жиілік алқабы;
"Қысқаша көбейту формулалары". Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы. Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырымының квадратының формулалары. Екі өрнектің қосындысының кубы және айырымының кубының формулалары. Екі өрнектің кубтарының қосындысы және кубтарының айырымының формулалары. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Теңдеу және теңсіздік құру арқылы берілген мәтінді есептерді шығару;
"Алгебралық бөлшектер". Алгебралық бөлшектер және оның негізгі қасиеті. Алгебралық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту, бөлу және дәрежеге шығару. Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру;
7-сыныптағы алгебра курсын қайталау.

8. Содержание учебного предмета "Алгебра" распределено по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела.
9. Содержание учебного предмета включает 4 раздела: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
10. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) понятие о числах и величинах;
2) операции над числами.
11. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) алгебраические выражения и их преобразования;
2) уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) последовательности и их суммирование;
1) тригонометрия.
12. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) теория множеств и элементы логики;
2) основы комбинаторики;
3) основы теории вероятностей;
1) статистика и анализ данных.
13. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) начала математического анализа;
2) решение задач с помощью математического моделирования;
1) математический язык и математическая модель.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
15. Обучающийся должен:
Раздел 1. Числа
1. Понятие о числах и величинах
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 записывать числа в стандартном виде
8.1.1.1 усвоить понятия иррационального и действительного чисел;
8.1.1.2 знать определения и различать понятия квадратного корня и арифметического квадратного корня
9.1.1.1 усвоить понятие радианной меры угла;
9.1.1.2 отмечать числа
на единичной окружности
2. Операции над числами
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 знать определение степени с натуральным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.2 определять, какой цифрой оканчивается значение степени числа;
7.1.2.3 знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.4 находить числовое значение степени с целым показателем и представлять заданные числа в виде степени;
7.1.2.5 применять свойства степеней для упрощения алгебраических выражений;

8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқыту мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны төрт бөлімді қамтиды: "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
10. "Сандар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сандар және шамалар туралы түсініктер;
2) сандарға амалдар қолдану.
11. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) тізбектер және олардың қосындысы;
тригонометрия.
12. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жиындар теориясы және логика элементтері;
2) комбинаторика негіздері;
3) ықтималдықтар теориясының негіздері;
4) статистика және деректерді талдау.
13. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) математикалық анализ бастамалары;
2) математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару;
3) математикалық тіл және математикалық модель.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" сынып, "2.1" екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" оқыту мақсатының реттік саны.
15. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1-бөлім. Сандар
1. Сандар және шамалар туралы түсініктер
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 сандарды стандарт түрде жазу
8.1.1.1 иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;
8.1.1.2 санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірі анықтамаларын білу және ұғымдарын ажырату
9.1.1.1 бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
9.1.1.2 бірлік шеңбердің бойында
сандарын белгілеу
2. Сандарға амалдар қолдану
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.2 санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау;
7.1.2.3 нөл және бүтін теріс көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.4 бүтін көрсеткішті дәреженің санды мәнін анықтау және берілген сандарды дәреже түрінде көрсету;
7.1.2.5 алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану;

7.1.2.6 находить допустимые значения переменных в основании степени с нулевым показателем;
7.1.2.7 выполнять арифметические действия над числами, записанными в стандартном виде;
7.1.2.8 находить значащую часть и порядок числа, записанного в стандартном виде;
7.1.2.9 сравнивать числа, записанные в стандартном виде;
7.1.2.10 переводить величины из одних
единиц измерения в другие и записывать результаты в стандартном виде;
7.1.2.11 находить приближҰнные значения величин и записывать их в стандартном виде;
7.1.2.12 вычислять абсолютную и относительную погрешности приближҰнных значений величин;
7.1.2.13 выполнять приближенные вычисления с использованием калькулятора;
7.1.2.14 использовать формулы сокращҰнного умножения для рационального счҰта;
7.1.2.15 применять свойства степени с натуральным показателем
8.1.2.1 применять свойства арифметического квадратного корня;
8.1.2.2 оценивать значение квадратного корня;
8.1.2.3 выносить множитель из-под знака корня и вносить множитель под знак корня;
8.1.2.4 освобождать от иррациональности знаменатель дроби;
8.1.2.5 выполнять преобразования выражений, содержащих квадратные корни;
8.1.2.6 сравнивать действительные числа
9.1.2.1 переводить градусы в радианы и радианы в градусы
Раздел 2. Алгебра
1.
Алгебраические
выражения и преобразования
7.2.1.
8.2.1.
9.2.1.
7.2.1.1 применять свойства степени с целым показателем при нахождении значений числовых выражений;
7.2.1.2 знать определение одночлена, находить его коэффициент и степень;
7.2.1.3 записывать одночлен в стандартном виде;
7.2.1.4 выполнять умножение одночленов и представлять одночлен в виде произведения множителей;
7.2.1.5 знать определение многочлена и находить его степень;
7.2.1.6 приводить многочлен к стандартному виду;
7.2.1.7 выполнять сложение и вычитание многочленов;
7.2.1.8 выполнять умножение многочлена на одночлен;
7.2.1.9 выполнять умножение многочлена на многочлен;
7.2.1.10 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.11 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.12 раскладывать алгебраические выражения на множители вынесением общего множителя за скобки и способом группировки;
7.2.1.13 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью действий над многочленами, разложения многочлена на множители;
7.2.1.14 раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращҰнного умножения;
7.2.1.15 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращҰнного умножения;
7.2.1.16 распознавать алгебраические дроби;
7.2.1.17 находить область допустимых значений переменных в алгебраической дроби;

7.1.2.6 көрсеткіші нөлге тең дәреженің негізіндегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;
7.1.2.7 стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
7.1.2.8 стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу;
7.1.2.9 стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру;
7.1.2.10 шамаларды бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке айналдыру және оны стандарт түрде жазу;
7.1.2.11 шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандарт түрде жазу;
7.1.2.12 жуық шамалардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептеу;
7.1.2.13 калькулятордың көмегімен жуықтап есептеулерді орындау;
7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
7.1.2.15 натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану
8.1.2.1 арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану;
8.1.2.2 квадрат түбірдің мәнін бағалау;
8.1.2.3 көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу;
8.1.2.4 бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылту;
8.1.2.5 құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
8.1.2.6 нақты сандарды салыстыру
9.1.2.1 градусты радианға және радианды градусқа айналдыру
2-бөлім. Алгебра
1.
Алгебралық өрнектер және түрлендірулер
7.2.1.
8.2.1.
9.2.1.
7.2.1.1 санды өрнектердің мәндерін табуда бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
7.2.1.2 бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;
7.2.1.3 бірмүшені стандарт түрде жазу;
7.2.1.4 бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету;
7.2.1.5 көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.6 көпмүшені стандарт түрге келтіру;
7.2.1.7 көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.8 көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.9 көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.11
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.12 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу;
7.2.1.13 көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
7.2.1.16 алгебралық бөлшектерді танып білу;
7.2.1.17 алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;

7.2.1.18 применять основное свойство алгебраической дроби;
7.2.1.19 выполнять сложение и вычитание алгебраических дробей;
7.2.1.20 выполнять умножение и деление, возведение в степень алгебраических дробей;
7.2.1.21 выполнять преобразования алгебраических выражений
8.2.1.1 усвоить понятие корня квадратного трехчлена;
8.2.1.2 выделять полный квадрат двучлена из трехчлена;
8.2.1.3 раскладывать квадратный трехчлен на множители
2.
Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
7.2.2.
8.2.2.
9.2.2.

7.2.1.18 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану:
7.2.1.19 алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.20 алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;
7.2.1.21 құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау
8.2.1.1 квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру;
8.2.1.2 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу;
8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
2. Теңдеулер және
теңсіздіктер, олардың жүйелрі және жиынтықтары
7.2.2.
8.2.2.
9.2.2.

8.2.2.1 знать определение квадратного уравнения;
8.2.2.2 различать виды квадратных уравнений;
8.2.2.3 решать квадратные уравнения;
8.2.2.4 применять теорему Виета;
8.2.2.5 решать уравнения вида
|ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0;
8.2.2.6 решать дробно-рациональные уравнения;
8.2.2.7 решать уравнения, приводимые к квадратным уравнениям;
8.2.2.8 решать квадратные неравенства;
8.2.2.9 решать рациональные неравенства;
8.2.2.10 решать системы из двух неравенств, одно из которых линейное, а второе – квадратное;
8.2.2.11 решать системы и совокупности двух квадратных неравенств
9.2.2.1 различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.2 решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;
9.2.2.3 решать неравенства с двумя переменными;
9.2.2.4 решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными
3. Последовательности и суммирование
7.2.3.
8.2.3.
9.2.3.
7.2.3.1 определять закономерности и находить недостающие члены последовательности, содержащей степени
9.2.3.1 иметь представление о числовой последовательности;
9.2.3.2 находить n-й член последовательности, например:
9.2.3.3 знать и применять метод математической индукции;
9.2.3.4 распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;
9.2.3.5 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
9.2.3.6 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
9.2.3.7 решать задачи, связанные с арифметической и/или геометрической прогрессиями;

8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу;
8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату;
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану;
8.2.2.5
түріндегі теңдеулерді шешу;
8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;
8.2.2.7 квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;
8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу;
8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу;
8.2.2.10 біреуі сызықтық, екіншісі квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктен құралған жүйелерді шешу;
8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу
9.2.2.1 екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;
9.2.2.2 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
9.2.2.3 екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
9.2.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу
3. Тізбектер және қосындылау
7.2.3.
8.2.3.
9.2.3.
7.2.3.1 құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығын және жетіспейтін мүшелерін анықтау
9.2.3.1 сандар тізбегі туралы түсінік болу;
9.2.3.2 тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы:
9.2.3.3 математикалық индукция әдісін білу және қолдану;
9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.6 геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.7 арифметикалық немесе/және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару;

9.2.3.8 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии для перевода десятичной периодической дроби в обыкновенную дробь;
9.2.3.9 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии к решению задач
4.
Тригонометрия
7.2.4.
8.2.4.
9.2.4.
9.2.4.1 знать определения тригонометрических функций;
9.2.4.2 знать взаимосвязь координат точек
единичной окружности с тригонометрическими функциями;

9.2.3.8 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану;
9.2.3.9 шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану
4.
Тригонометрия
7.2.4.
8.2.4.
9.2.4.
9.2.4.1 тригонометриялық функциялардың анықтамаларын білу;
9.2.4.2 бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталары
мен тригонометриялық функциялардың өзара байланысын білу;

9.2.4.3 выводить и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов, формулы двойного и половинного угла;
9.2.4.4 выводить и применять формулы приведения;
9.2.4.5 находить с помощью единичной окружности область определения и множество значений тригонометрических функций;
9.2.4.6 объяснять с помощью единичной окружности чҰтность (нечҰтность), периодичность, монотонность и промежутки знакопостоянства тригонометрических функций;

9.2.4.3 бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.2.4.5 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
9.2.4.6 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың жұптылығын (тақтылығын), периодтылығын, бірсарындылығын және таңбатұрақтылық аралықтарын түсіндіру;

9.2.4.7 выводить и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность;
9.2.4.8 выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений
Раздел 3. Статистика и теория вероятностей
1.
Основы
комбинаторики
7.3.1.
8.3.1.
9.3.1.
9.3.1.1 знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
9.3.1.2 знать определение факториала числа;

9.2.4.7 тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге және көбейтіндісін қосындыға немесе айырымға түрлендіру формулаларын
қорытып шығару және қолдану;
9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау
3-бөлім. Статистика және ықтималдықтар теориясы
1. Комбинаторика негіздері
7.3.1.
8.3.1.
9.3.1.
9.3.1.1 комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
9.3.1.2 cанның факториалы анықтамасын білу;

9.3.1.3 знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
9.3.1.4 знать формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений;
9.3.1.5 решать задачи, применяя формулы комбинаторики для вычисления числа перестановок, размещений, сочетания без повторений;
9.3.1.6 знать и применять формулу бинома Ньютона и его свойства
2.
Основы теории
вероятностей

9.3.1.3 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын білу;
9.3.1.4 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу;
9.3.1.5 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару;
9.3.1.6 Ньютон биномы формуласын және оның қасиеттерін білу және қолдану
2. Ықтималдықтар теориясының негіздері

7.3.2.
8.3.2.
9.3.2.
9.3.2.1 усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;
9.3.2.2 различать элементарное событие от неэлементарного;
9.3.2.3 знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
9.3.2.4 знать статистическое определение вероятности;
9.3.2.5 применять геометрическую вероятность при решении задач
3.
Статистика и анализ данных

7.3.2.
8.3.2.
9.3.2.
9.3.2.1 оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру;
9.3.2.2 элементар және элементар емес оқиғаларды ажырату;
9.3.2.3 ықтималдықтың классикалық анықтамасын білу және есептер шығару үшін оны қолдану;
9.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
9.3.2.5 геометриялық ықтималдықты есептер шығаруда қолдану
3. Статистика және деректерді талдау

7.3.3.
8.3.3.
9.3.3.
7.3.3.1 усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты;
7.3.3.2 вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;
7.3.3.3 собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;
7.3.3.4 представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 проверять данные таблицы на непротиворечивость;
7.3.3.6 представлять результаты выборки в виде полигона частот;
7.3.3.7 анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот

7.3.3.
8.3.3.
9.3.3.
7.3.3.1 басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын меңгеру;
7.3.3.2 нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;
7.3.3.3 статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету;
7.3.3.4 таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету;
7.3.3.5 кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру;
7.3.3.6 таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;
7.3.3.7 кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау

8.3.3.1 представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
8.3.3.2 представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот;
8.3.3.3 знать определение накопленной частоты;
8.3.3.4 анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
8. 3.3.5 знать определения и формулы для вычисления дисперсии и стандартного отклонения
Раздел 4. Математическое моделирование и анализ
1.
Начала математического анализа
7.4.1.
8.4.1.

8.3.3.1 таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру;
8.3.3.2 жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру;
8.3.3.3 жинақталған жиілік анықтамасын білу;
8.3.3.4 статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау;
8.3.3.5 дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу
4-бөлім. Математикалық модельдеу мен талдауы
1.
Математикалық анализ бастамалары
7.4.1.
8.4.1.

9.4.1.
7.4.1.1 усвоить понятия функции и графика функции;
7.4.1.2 знать способы задания функции;
7.4.1.3 находить область определения и множество значений функции;
7.4.1.4 знать определение функции
, строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от k;
7.4.1.5 знать определение линейной функции
строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;
7.4.1.6 находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат (без построения графика);
7.4.1.7 определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком;
7.4.1.8 обосновывать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.9 задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его;
7.4.1.10 строить график функции у=ах2 (а≠0) и знать еҰ свойства;
7.4.1.11 строить график функции у=ах3 (а≠0) и знать еҰ свойства;
7.4.1.12 строить график функции
и знать еҰ свойства
8.4.1.1 знать свойства функции
и строить еҰ график;
8.4.1.2 знать свойства и строить графики квадратичных функций вида
y=a(x-m)2, y=ax2+n, y=a(x-m)2+n, a≠0;
8.4.1.3 знать свойства и строить график квадратичной функции вида
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
2. Решение задач с помощью математического моделирования
7.4.2.
8.4.2.
9.4.2.
7.4.2.1 решать задачи, в которых величины выражены очень большими или очень малыми числами;
7.4.2.2 решать текстовые задачи, с помощью составления уравнений и неравенств;
7.4.2.3 оценивать, как изменяются площадь квадрата и объҰм куба при изменении их линейных размеров;
7.4.2.4 решать системы линейных уравнений графическим способом
8.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью квадратных уравнений;
8.4.2.2 решать текстовые задачи с помощью дробно-рациональных уравнений;
8.4.2.3 использовать квадратичную функцию для решения прикладных задач
9.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
9.4.2.2 решать текстовые задачи, связанные с геометрической и арифметической прогрессиями
3. Математический язык и математическая модель
7.4.3.
8.4.3.
9.4.3.
7.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
8.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
9.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
16. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования.

9.4.1.
7.4.1.1 функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;
7.4.1.2 функцияның берілу тәсілдерін білу;
7.4.1.3 функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
7.4.1.4
функциясының анықтамасын білу, графигін салу, k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.5
түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;
7.4.1.7 у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;
7.4.1.8 сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу;
7.4.1.9 графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу;
7.4.1.10
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.11
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.12
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу
8.4.1.1
функциясының қасиеттерін білу және оның графигін салу;
8.4.1.2 –
түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;
8.4.1.3 -
түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу;
8.4.1.4 аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу
2. Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
7.4.2.
8.4.2.
9.4.2.
7.4.2.1 өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты есептер шығару;
7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару;
7.4.2.3 шаршы мен текшенің сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты олардың ауданы мен көлемі қалай өзгеретінін бағалау;
7.4.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
8.4.2.1 мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;
8.4.2.2 мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;
8.4.2.3
қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану
9.4.2.1 мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
9.4.2.2 геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығару
3. Математикалық тіл және математикалық модель
7.4.3.
8.4.3.
9.4.3.
7.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
8.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
16. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
17. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Алгебра" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
1) 7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса математики 5-6 классов
Степень с целым показателем
Степень с натуральным показателем и ее свойства
7.1.2.1 знать определение степени с натуральным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.2 определять, какой цифрой оканчивается значение степени числа;
7.1.2.15 применять свойства степени с натуральным показателем;
7.4.2.3 оценивать, как изменяются площадь квадрата и объҰм куба при изменении их линейных размеров
Степень с целым показателем и ее свойства
7.1.2.3 знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и еҰ свойства;
7.1.2.4 находить числовое значение степени с целым показателем и представлять заданные числа в виде степени;
7.1.2.6 находить допустимые значения переменных в основании степени с нулевым показателем;
7.2.1.1 применять свойства степени с целым показателем при нахождении значений числовых выражений
Преобразование выражений, содержащих степени
7.1.2.5 применять свойства степеней для упрощения алгебраических выражений;
7.2.3.1 определять закономерности и находить недостающие члены последовательности, содержащей степени
Стандартный вид числа
7.1.1.1 записывать числа в стандартном виде;
7.1.2.7 выполнять арифметические действия над числами, записанными в стандартном виде;
7.1.2.8 находить значащую часть и порядок числа, записанного в стандартном виде;
7.1.2.9 сравнивать числа, записанные в стандартном виде;
7.1.2.10 переводить величины из одних единиц измерения в другие и записывать результаты в стандартном виде;
7.1.2.11 находить приближҰнные значения величин и записывать их в стандартном виде;
7.1.2.12 вычислять абсолютную и относительную погрешности приближҰнных значений величин;
7.1.2.13 выполнять приближенные вычисления с использованием калькулятора
Решение текстовых задач
7.4.2.1 решать задачи, в которых величины выражены очень большими или очень малыми числами
Многочлены
Одночлены и действия над ними. Степень и стандартный вид одночлена
7.2.1.2 знать определение одночлена, находить его коэффициент и степень;
7.2.1.3 записывать одночлен в стандартном виде;
7.2.1.4 выполнять умножение одночленов и представлять одночлен в виде произведения множителей
Многочлены. Степень и стандартный вид многочлена
7.2.1.5 знать определение многочлена и находить его степень;
7.2.1.6 приводить многочлен к стандартному виду
Действия над многочленами

3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Алгебра" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
5-6-сыныптардағы математика курсын қайталау
Бүтін көрсеткішті дәреже
Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
7.1.2.1 - натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.2 - санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау;
7.1.2.15 - натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану;
7.4.2.3 - шаршы мен текшенің сызықтық өлшемдерінің өзгеруіне байланысты олардың ауданы мен көлемі қалай өзгеретінін бағалау;
Бүтін көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
7.1.2.3 - нөл және бүтін теріс көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.4 - бүтін көрсеткішті дәреженің санды мәнін анықтау және берілген сандарды дәреже түрінде көрсету;
7.1.2.6 - көрсеткіші нөлге тең дәреженің негізіндегі айнымалының мүмкін мәндерін табу;
7.2.1.1 - санды өрнектердің мәндерін табуда бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
Құрамында дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру
7.1.2.5 - алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану;
7.2.3.1
құрамында дәрежесі бар сандар тізбегінің заңдылығын және жетіспейтін мүшелерін анықтау;
Санның стандарт түрі
7.1.1.1 - сандарды стандарт түрде жазу;
7.1.2.7 - стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
7.1.2.8 - стандарт түрде жазылған санның мәнді бөлігін және ретін табу;
7.1.2.9 - стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру;
7.1.2.10 - шамаларды бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке айналдыру және оны стандарт түрде жазу;
7.1.2.11 - шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандарт түрде жазу;
7.1.2.12 - жуық шамалардың абсолюттік және салыстырмалы қателіктерін есептеу;
7.1.2.13 - калькулятордың көмегімен жуықтап есептеулерді орындау;
Мәтінді есептерді шығару
7.4.2.1 - өте кіші немесе өте үлкен сандармен берілген шамаларға байланысты есептер шығару;
Көпмүшелер
Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі
7.2.1.2 - бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;
7.2.1.3 - бірмүшені стандарт түрде жазу;
7.2.1.4 - бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету;
Көпмүшелер. Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі
7.2.1.5 - көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.6 - көпмүшені стандарт түрге келтіру -
Көпмүшелерге амалдар қолдану

7.2.1.7 выполнять сложение и вычитание многочленов;
7.2.1.8 выполнять умножение многочлена на одночлен;
7.2.1.9 выполнять умножение многочлена на многочлен
Разложение многочлена на множители
7.2.1.12 раскладывать алгебраические выражения на множители вынесением общего множителя за скобки и способом группировки
Тождественные преобразования выражений
7.2.1.13 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью действий над многочленами, разложения многочлена на множители
2 четверть
Функция. График функции
Функция и график функции
7.4.1.1 усвоить понятия функции и графика функции;
7.4.1.2 знать способы задания функции;
7.4.1.3 находить область определения и множество значений функции
Линейная функция и еҰ график
7.4.1.4 знать определение функции
строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от k;
7.4.1.5 знать определение линейной функции
строить еҰ график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;
7.4.1.6 находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат (без построения графика);
7.4.1.7 определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком
Взаимное расположение графиков линейных функций
7.4.1.8 обосновывать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.9 задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его
Решение системы линейных уравнений с двумя переменными графическим способом
7.4.2.4 решать системы линейных уравнений графическим способом
Функции вида у=ах2, у=ах3 и
(k≠0), их графики и свойства
7.4.1.10 строить график функции у=ах2 (а≠0) и знать еҰ свойства;
7.4.1.11 строить график функции у=ах3 (а≠0) и знать еҰ свойства;
7.4.1.12 строить график функции
и знать еҰ свойства
Элементы статистики
Вариационные ряды
7.3.3.1 усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты
Абсолютная частота и относительная частота. Таблица частот
7.3.3.2 вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;
7.3.3.3 собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;
7. 3.3.4 представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 проверять данные таблицы на непротиворечивость
Полигон частот
7.3.3.6 представлять результаты выборки в виде полигона частот;
7.3.3.7 анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот
3 четверть
Формулы сокращҰнного умножения
Формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.10 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
7.2.1.11 знать и применять формулы сокращҰнного умножения
Преобразования выражений с помощью формул сокращҰнного умножения
7.1.2.14 использовать формулы сокращҰнного умножения для рационального счҰта;
7.2.1.14 раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращҰнного умножения;

7.2.1.7 - көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.8 - көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.9 - көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу
7.2.1.12 - алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу;
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру
7.2.1.13 - көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
2-тоқсан
Функция. Функцияның графигі
Функция және функцияның графигі
7.4.1.1 - функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;
7.4.1.2 - функцияның берілу тәсілдерін білу;
7.4.1.3 - функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
Сызықтық функция және оның графигі
7.4.1.4 -
функциясының анықтамасын білу, графигін салу, k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.5 -
түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.6 - сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;
7.4.1.7 - у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы
7.4.1.8 - сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу
7.4.1.9 - графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу;
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
7.4.2.4 - екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу;
( k≠0) түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері
7.4.1.10 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.11 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.12 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
Статистика элементтері
Вариациялық қатар
7.3.3.1 - басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын меңгеру;
Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі
7.3.3.2 - нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;
7.3.3.3 - статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету;
7.3.3.4 - таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету
7.3.3.5 - кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру;
Жиілік алқабы
7.3.3.6 - таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;
7.3.3.7 - кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау;
3-тоқсан
Қысқаша көбейту формулалары
Қысқаша көбейту формулалары
7.2.1.10 -
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.11 -
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
7.1.2.14 - тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
7.2.1.14 - алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;

7.2.1.15 выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращҰнного умножения
Решение текстовых задач
7.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи;
7.4.2.2 решать текстовые задачи, с помощью составления уравнений и неравенств
4 четверть
Алгебраические дроби
Алгебраическая дробь и еҰ основное свойство
7.2.1.16 распознавать алгебраические дроби;
7.2.1.17 находить область допустимых значений переменных в алгебраической дроби;
7.2.1.18 применять основное свойство алгебраической дроби
Действия над алгебраическими дробями
7.2.1.19 выполнять сложение и вычитание алгебраических дробей;
7.2.1.20 выполнять умножение и деление, возведение в степень алгебраических дробей
Тождественные преобразования алгебраических выражений
7.2.1.21 выполнять преобразования алгебраических выражений
Повторение курса алгебры 7 класса
2) 8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 7 класса
Квадратные корни и иррациональные выражения
Действительные числа
8.1.1.1 усвоить понятия иррационального и действительного чисел
Квадратный корень
8.1.1.2 знать определения и различать понятия квадратного корня и арифметического квадратного корня;
8.1.2.1 применять свойства арифметического квадратного корня;
8.1.2.2 оценивать значение квадратного корня
Преобразования выражений, содержащих квадратные корни
8.1.2.3 выносить множитель из-под знака корня и вносить множитель под знак корня;
8.1.2.4 освобождать от иррациональности знаменатель дроби;
8.1.2.5 выполнять преобразования выражений, содержащих квадратные корни;
8.1.2.6 сравнивать действительные числа
Функция , ее график и свойства
8.4.1.1 знать свойства функции
и строить еҰ график;
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
2 четверть
Квадратные уравнения
Квадратное уравнение
8.2.2.1 знать определение квадратного уравнения;
8.2.2.2 различать виды квадратных уравнений
Решение квадратных уравнений
8.2.2.3 решать квадратные уравнения;
8.2.2.4 применять теорему Виета
Квадратный трҰхчлен
8.2.1.1 усвоить понятие корня квадратного трехчлена;
8.2.1.2 выделять полный квадрат двучлена из трехчлена;
8.2.1.3 раскладывать квадратный трехчлен на множители
Решение уравнений
8.2.2.5 решать уравнения вида
|ax2+bx|+c=0; ax2+b|x|+c=0;
8.2.2.6 решать дробно-рациональные уравнения;
8.2.2.7 решать уравнения, приводимые к квадратным уравнениям
3 четверть
Квадратные уравнения
Решение текстовых задач
8.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью квадратных уравнений;

7.2.1.15 - қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
Мәтінді есептерді шығару
7.4.3.1 - есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
7.4.2.2 - мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару;
4-тоқсан
Алгебралық бөлшектер
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
7.2.1.16 - алгебралық бөлшектерді танып білу;
7.2.1.17 - алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;
7.2.1.18 - алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану:
Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану
7.2.1.19 - алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.20 - алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;
Алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
7.2.1.21 - құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
7-сыныптағы алгебра курсын қайталау
8-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Квадрат түбір және иррационал өрнек
Нақты сандар
8.1.1.1 - иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;
Квадрат түбір
8.1.1.2 - санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірі анықтамаларын білу және ұғымдарын ажырату;
8.1.2.1 - арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану;
8.1.2.2 - квадрат түбірдің мәнін бағалау;
Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
8.1.2.3 - көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу ;
8.1.2.4 - бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылту;
8.1.2.5 - құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
8.1.2.6 - нақты сандарды салыстыру;
функциясы, оның графигі және қасиеттері
8.4.1.1 -
функциясының қасиеттерін білу және оның графигін салу;
8.4.1.4 - аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу;
2-тоқсан
Квадрат теңдеулер
Квадрат теңдеу
8.2.2.1 - квадрат теңдеудің анықтамасын білу;
8.2.2.2 - квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату;
Квадрат теңдеулерді шешу
8.2.2.3 - квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4 - Виет теоремасын қолдану;
Квадрат үшмүше
8.2.1.1 - квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру;
8.2.1.2 - үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу;
8.2.1.3 - квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу;
Теңдеулерді шешу
8.2.2.5 –
түріндегі теңдеулерді шешу;
8.2.2.6 - бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;
8.2.2.7 - квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;
3-тоқсан
Квадрат теңдеулер
Мәтінді есептерді шығару
8.4.2.1 - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;

8.4.2.2 решать текстовые задачи с помощью дробно-рациональных уравнений
Квадратичная функция
Квадратичная функция и еҰ график
8.4.1.2 знать свойства и строить графики квадратичных функций вида
y=a(x-m)2, y=ax2+n, y=a(x-m)2+n, a≠0;
8.4.1.3 знать свойства и строить график квадратичной функции вида
8.4.1.4 находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции
Решение текстовых задач
8.4.2.3 использовать квадратичную функцию для решения прикладных задач;
8.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
Элементы статистики
Полигон частот, гистограмма частот
8.3.3.1 представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
8.3.3.2 представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот
Среднее значение. Дисперсия. Стандартное отклонение
8.3.3.3 знать определение накопленной частоты;
8.3.3.4 анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
8.3.3.5 знать определения и формулы для вычисления дисперсии и стандартного отклонения
4 четверть
Неравенства
Квадратное неравенство
8.2.2.8 решать квадратные неравенства
Рациональное неравенство
8.2.2.9 решать рациональные неравенства
Решение систем неравенств
8.2.2.10 решать системы из двух неравенств, одно из которых линейное, а второе – квадратное;
8.2.2.11 решать системы и совокупности двух квадратных неравенств
Повторение курса алгебры 8 класса
3) 9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 8 класса
Уравнения, неравенства с двумя переменными и их системы
Нелинейные уравнения с двумя переменными и их системы
9.2.2.1 различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.2 решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;
9.4.2.1 решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
9.4.3.1 составлять математическую модель по условию задачи
Неравенства с двумя переменными
9.2.2.3 решать неравенства с двумя переменными
Системы нелинейных неравенств с двумя переменными
9.2.2.4 решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными
Элементы комбинаторики
Основные понятия и правила комбинаторики (правила суммы и произведения)
9.3.1.1 знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
9.3.1.2 знать определение факториала числа;
9.3.1.3 знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
9.3.1.4 знать формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений
Решение задач с использованием формул комбинаторики

8.4.2.2 - мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;
Квадраттық функция
Квадраттық функция және оның графигі
8.4.1.2 -
және
түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;
8.4.1.3 -
түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу;
8.4.1.4 - аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу;
Мәтінді есептерді шығару
8.4.2.3 - қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану;
8.4.3.1 - есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
Статистика элементтері
Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы
8.3.3.1 - таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру;
8.3.3.2 - жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру;
Орта мән. Дисперсия. Стандартты ауытқу
8.3.3.3 - жинақталған жиілік анықтамасын білу;
8.3.3.4 - статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау;
8.3.3.5 - дисперсия, стандартты ауытқу анықтамаларын және оларды есептеу формулаларын білу;
4-тоқсан
Теңсіздіктер
Квадрат теңсіздік
8.2.2.8 - квадрат теңсіздіктерді шешу;
Рационал теңсіздік
8.2.2.9 - рационал теңсіздіктерді шешу;
Теңсіздіктер жүйелерін шешу
8.2.2.10 - біреуі сызықтық, екіншісі - квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктен құралған жүйелерді шешу;
8.2.2.11 - құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу;
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау
9-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері
9.2.2.1 - екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;
9.2.2.2 - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
9.4.2.1 - мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
9.4.3.1 - есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер
9.2.2.3 - екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйелері
9.2.2.4 - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу;
Комбинаторика элементтері
Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері)
9.3.1.1 - комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
9.3.1.2 - cанның факториалы анықтамасын білу;
9.3.1.3
қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын білу;
9.3.1.4 - қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу;
Комбинаторика формулаларын қолданып есептер шешу

9.3.1.5 решать задачи, применяя формулы комбинаторики для вычисления числа перестановок, размещений, сочетания без повторений
Бином Ньютона и его свойства
9.3.1.6 знать и применять формулу бинома Ньютона и его свойства
2 четверть
Последователь
ности
Числовая последовательность, способы еҰ задания и свойства
9.2.3.1 иметь представление о числовой последовательности;
9.2.3.2 находить n-й член последовательности, например:
9.2.3.3 знать и применять метод математической индукции
Арифметическая и геометрическ
ая прогрессии
9.2.3.4 распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;
9.2.3.5 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
9.2.3.6 знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
9.2.3.7 решать задачи, связанные с арифметической и/или геометрической прогрессиями
Бесконечно убывающая геометрическая прогрессия
9.2.3.8 применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии для перевода десятичной периодической дроби в обыкновенную дробь
Решение текстовых задач
9.2.3.9 - применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии к решению задач;
9.4.2.2 - решать текстовые задачи, связанные с геометрической и арифметической прогрессиями;
3 четверть
Тригонометрия
Градусная и радианная меры угла и дуги
9.1.1.1 усвоить понятие радианной меры угла;
9.1.2.1 переводить градусы в радианы и радианы в градусы;
9.1.1.2 отмечать числа
на единичной окружности
Синус, косинус, тангенс и котангенс произвольного угла. Значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов
9.2.4.1 знать определения тригонометрических функций;
9.2.4.2 знать взаимосвязь координат точек
единичной окружности с тригонометрическими функциями
Тригонометрические функции и их свойства
9.2.4.5 находить с помощью единичной окружности область определения и множество значений тригонометрических функций;
9.2.4.6 объяснять с помощью единичной окружности чҰтность (нечҰтность), периодичность, монотонность и промежутки знакопостоянства тригонометрических функций
Формулы тригонометрии
9.2.4.3 выводить и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов, формулы двойного и половинного угла;
9.2.4.4 выводить и применять формулы приведения
4 четверть
Тригонометрия
Формулы тригонометрии

9.3.1.5 - қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару;
Ньютон биномы және оның қасиеттері
9.3.1.6 - Ньютон биномы формуласын және оның қасиеттерін білу және қолдану;
2-тоқсан
Тізбектер
Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері
9.2.3.1 - сандар тізбегі туралы түсінік болу;
9.2.3.2 - тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы:
;
9.2.3.3 - математикалық индукция әдісін білу және қолдану;
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
9.2.3.4 - сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;
9.2.3.5 - арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.6 - геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.7 - арифметикалық немесе/және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия
9.2.3.8 - шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану;
Мәтінді есептерді шығару
9.2.3.9 - шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.4.2.2 - геометриялық және арифметикалық прогрессияларға байланысты мәтінді есептерді шығару;
3-тоқсан
Тригонометрия
Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
9.1.1.1 - бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
9.1.2.1 - градусты радианға және радианды градусқа айналдыру;
9.1.1.2 - бірлік шеңбердің бойында
сандарын белгілеу;
Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыш синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндері
9.2.4.1 - тригонометриялық функциялардың анықтамаларын білу;
9.2.4.2 - бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталары
мен тригонометриялық функциялардың өзара байланысын білу;
Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері
9.2.4.5 - бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
9.2.4.6 - бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың жұптылығын (тақтылығын), периодтылығын , бірсарындылығын және таңбатұрақтылық аралықтарын түсіндіру;
Тригонометрия формулалары
9.2.4.4 - келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;
9.2.4.3 - бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану;
4-тоқсан
Тригонометрия
Тригонометрия формулалары

9.2.4.7 выводить и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность
Тождественные преобразования тригонометрических выражений
9.2.4.8 выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений
Элементы теории вероятностей
Основы теории вероятностей
9.3.2.1 усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;
9.3.2.2 различать элементарное событие от неэлементарного;
9.3.2.3 знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
9.3.2.4 знать статистическое определение вероятности
Решение текстовых задач
9.3.2.5 применять геометрическую вероятность при решении задач
Повторение курса алгебры 7-9 классов
Приложение 6
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 56
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Данная учебная программа является логическим продолжением программы начальной школы по предмету "Естествознание".
3. Естественнонаучное образование обучающихся 5-6 классов способствует развитию их любознательности, расширению кругозора о мире, развитию научного понимания и целостного видения окружающего мира, умения ценить и беречь окружающий мир.
4. Изучение предмета "Естествознание" в основной школе обеспечивает понимание обучающими:
1) многообразия окружающего мира, взаимосвязи и причин природных явлений и процессов, происходящих в живой и неживой природе;
2) принципов систематизации многообразия объектов и процессов в природе.
5. Учебная программа по предмету "Естествознание" в основной школе нацелена на формирование основ исследовательских, мыслительных, коммуникативных навыков и умений:

9.2.4.7 - тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге және көбейтіндісін қосындыға немесе айырымға түрлендіру формулаларын
қорытып шығару және қолдану;
Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
9.2.4.8 - тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;
Ықтималдықтар теориясының элементтері
Ықтималдықтар теориясының негіздері
9.3.2.1 - оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру;
9.3.2.2 - элементар және элементар емес оқиғаларды ажырату;
9.3.2.3 - ықтималдықтың классикалық анықтамасын білу және есептер шығару үшін оны қолдану;
9.3.2.4 - ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
Мәтінді есептерді шығару
9.3.2.5 - геометриялық ықтималдықты есептер шығаруда қолдану;
7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
56-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарынасәйкес әзірленді., техникалық және кәсіптік, (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
2. Осы оқу бағдарламасы бастауыш мектепке арналған "Жаратылыстану" пәні бағдарламасының логикалық жалғасы болып табылады.
3. 5-6-сыныптың оқушыларына жаратылыстану бағытында білім беру, олардың білім құмарлықтарының дамуына, әлем жайлы ой-өрістерінің кеңеюіне, ғылымды ұғыну мен қоршаған әлемді тұтастай қабылдауларының дамуына, қоршаған әлемді бағалай және қорғай білу біліктіліктерінің дамуына көмектеседі.
4. Негізгі мектепте "Жаратылыстану" пәнін оқу:
1) қоршаған әлемнің көп қырлылығын, табиғи құбылыстар мен үдерістердің өзара байланысын және себептерін;
2) көптүрлі табиғат құбылыстары мен нысандарын жүйелеу принциптерін түсінуге мүмкіндік береді;
5. "Жаратылыстану" пәнінен оқу бағдарламасы негізгі мектепте зерттеу, ойлау, коммуникативтік дағдылар мен біліктіліктер негіздерінің қалыптасуына бағытталған:

1) выдвигать гипотезы и предлагать пути их доказательства, делать выводы на основе экспериментальных данных;
2) формулировать вопросы исследования и составлять план исследования, собирать, описывать и оценивать данные, полученные в ходе наблюдений и экспериментов, делать выводы;
3) работать с естественнонаучной информацией, содержащейся в средствах массовой информации, интернет-ресурсах, научной и научно-популярной литературе: владеть методами поиска, выделять смысловую основу и оценивать достоверность информации;
4) представлять результаты исследования в различной форме;
5) объяснять прикладное значение важнейших достижений в области естественных наук.
6. Предмет "Естествознание" является интегрированным курсом, являющимся основой для дальнейшего изучения предметов "Биология", "География", "Физика" и "Химия".
7. Целью обучения является формирование у обучающихся естественнонаучных знаний, понятий и целостного представления о закономерностях, взаимосвязи природы и общества, развитие умения применять полученные знания для объяснения, описания, прогнозирования природных явлений и процессов, наблюдаемых в повседневной жизни.
8. Предмет "Естествознание" ориентирован на решение следующих задач:
1) формирование основ знаний о современной естественнонаучной картине мира и методах, используемых в естественных науках; знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими влияние на развитие науки, техники и технологий;
2) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из средств массовой информации, ресурсов интернета, научной и научно-популярной литературы;
3) развитие интеллектуальных, творческих способностей и критического мышления для проведения простых исследований, анализа явлений, восприятия и интерпретации естественнонаучной информации;
4) развитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни для обеспечения безопасности жизнедеятельности, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья и окружающей среды.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Естествознание"
9. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 5-ом классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
2) в 6-ом классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году.

1) гипотеза құру және оларды тексерудің жолдарын ұсыну, эксперименттер арқылы алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау;
2) зерттеу мәселелерін дұрыс алу, зерттеу жұмысының жоспарын құру, бақылаулар мен эксперименттер нәтижелерін бағалау және сипаттау, қорытынды шығару;
3) бұқаралық ақпараттық құралдары хабарламаларындағы, интернет желісі ресурстарындағы, ғылыми-көпшілік әдебиеттердегі жаратылыстану бағытындағы ақпараттармен жұмыс: іздеу әдістерін игеру, ақпараттың мағыналық негізін анықтау және ақпараттың растығын бағалау;
4) зерттеу қорытындыларын түрлі формада ұсыну;
5) жаратылыстану ғылымы бағытындағы маңызды жетістіктердің қолданбалы мәнін түсіндіру.
6. "Жаратылыстану" пәні негізгі мектептегі "Биология", "География", "Химия", "Физика" пәндерін зерделеу, негізін қалауға бағытталған кіріктірілген курс болып табылады.
7. Бағдарламаның мақсаты оқушыларды жаратылыстану ғылымы тұрғысынан табиғат пен қоғамның өзара байланысы, табиғаттағы заңдылықтардың біртұтастығы туралы білім, ұғым, түсінік қалыптастыру және білімдерін күнделікті өмірде кездесетін табиғат құбылыстары мен үдерістерін түсіндіру, сипаттау, болжау үшін қолдану білігін дамытуға бағытталған.
8. Пән бағдарламасы келесі міндеттерді шешуге бағытталған:
1) әлемнің қазіргі заманғы жаратылыстану ғылымы тұрғысынан қалыптасқан бейнесі мен жаратылыстану ғылымдарының әдістері туралы білім негіздерін қалыптастыру; жаратылыстанудың техника мен технология дамуына елеулі ықпал еткен маңызды идеяларымен, жетістіктерімен таныстыру;
2) білімдерін қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру үшін қолдану және бұқаралық ақпараттық құралдары, интернет ресурстары, арнайы және ғылыми-көпшілік әдебиеттерден алынған жаратылыстану ғылымы тұрғысынан және өмірлік маңызды мазмұны бар ақпаратты қабылдау біліктіліктеріне ие болу;
3) зияткерлік, шығармашылық қабілеттерді, сын тұрғысынан ойлау қабілетін қарапайым зерттеулер, құбылыстарды талдау, жаратылыстану ғылымдық ақпаратты қабылдау және түсіндіру барысында дамыту;
4) күнделікті өмірде тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, заманауи технологияларды сауатты пайдалану, денсаулық пен қоршаған ортаны қорғау үшін жаратылыстану ғылымдары бойынша білімдерін қолдану.
2-тарау. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұны
9. "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).

10. Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
11. Содержание учебной программы по учебному предмету "Естествознание" организовано по разделам обучения.
Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
12. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу с обучающимися, а также оценивать их достижения и информировать о следующих этапах обучения.
13. Содержание учебного предмета включает 7 разделов:
1) "Мир науки";
2) "Вселенная. Земля. Человек";
3) "вещества и материалы";
4) "Процессы в живой и неживой природе";
5) "Энергия и движение";
6) "Экология и устойчивое развитие";
7) "Открытия, меняющие мир".
14. Раздел "Мир науки" включает следующие подразделы:
1) роль науки;
2) вопрос исследования;
3) планирование исследования;
4) сбор и запись данных;
5) анализ данных;
6) вывод и обсуждение.
15. Раздел "Вселенная. Земля. Человек" включает следующие подразделы:
1) макро- и микромир;
2) общие сведения о Земле. Происхождение планеты Земля. Строение и состав Земли;
3) сферы Земли и их составляющие;
4) жизнь на Земле;
5) способы изображения земной поверхности;
6) материки и океаны;
7) география населения.
16. Раздел "Вещества и материалы" включает следующие подразделы:
1) строение и свойства веществ;
2) классификация веществ;
3) образование и получение веществ.
17. Раздел "Процессы в живой и неживой природе" включает следующие подразделы:
1) процессы в неживой природе;
2) процессы в живой природе.
18. Раздел "Энергия и движение" включает следующие подразделы:
1) виды и источники энергии;
2) движение.
19. Раздел "Экология и устойчивое развитие" включает следующие подразделы:
1) экосистемы. Компоненты экосистемы;
2) многообразие живых организмов;
3) охрана природы.
20. Раздел "Открытия, меняющие мир" включает следующие подразделы:
1) открытия, изменившие мир;
2) открытия будущего.
Параграф 2. Система целей обучения
21. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели.
Обучающиеся должны:
Разделы
Подразделы
5 класс
6 класс

10. "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқу бөлімдерінен тұрады.
11. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан құралған бөлімшелерден тұрады.
12. Әрбір бөлімшенің ішінде бірізділікті сақтай отырып құрастырылған оқу мақсаттары мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оларға оқудың келесі кезеңдерінен хабардар болуға мүмкіндік береді.
13. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді қамтиды:
1) ғылым әлемі;
2) ғалам. Жер. Адам;
3) заттар және материалдар;
4) тірі және өлі табиғаттағы үдерістер;
5) энергия және қозғалыс;
6) экология және тұрақты даму;
7) әлемді өзгертетін жаңалықтар.
14. "Ғылым әлемі" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ғылымның рөлі;
2) зерттеу мәселесі;
3) зерттеуді жоспарлау;
4) деректерді жинау және жазу;
5) деректерді талдау;
6) қорытынды және талқылау.
15. "Ғалам. Жер. Адам" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) макро- және микроәлем;
2) жер туралы жалпы мағлұматтар;
3) жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері;
4) жердегі тіршілік;
5) жер бетін бейнелеу тәсілдері;
6) материктер мен мұхиттар;
7) халық географиясы.
16. "Заттар және материалдар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың құрылысы мен қасиеттері;
2) заттардың жіктелуі;
3) заттардың пайда болуы және заттарды алу.
17. "Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) өлі табиғаттағы үдерістер;
2) тірі табиғаттағы үдерістер.
18. "Энергия және қозғалыс" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) энергия түрлері мен көздері;
2) қозғалыс.
19. "Экология және тұрақты даму" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) экожүйелер;
2) тірі ағзалардың саналуандылығы;
3) табиғатты қорғау.
20. "Әлемді өзгертетін ашылулар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) әлемді өзгерткен жаңалықтар;
2) болашақ жаңалықтары.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді.
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімдер
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып

1. Мир науки
1.1 Роль науки
5.1.1.1 определять функции науки как вида человеческой деятельности
6.1.1.1 перечислять объекты исследований естественных наук
1.2 Вопрос исследования
5.1.2.1 формулировать вопрос исследования и предположения
6.1.2.1 определять независимые, зависимые и контролируемые переменные
1.3 Планирование исследования
5.1.3.1 составлять план исследования;
5.1.3.2 сформулировать правила техники безопасности при проведении исследования
6.1.3.1 проводить исследование по плану;
6.1.3.2 определять условия безопасного проведения исследования
1.4 Сбор и запись данных
5.1.4.1 определять параметры объектов в единицах измерений;
5.1.4.2 фиксировать данные наблюдений и измерений
6.1.4.1 использовать единицы измерения в Международной системе единиц
1.5 Анализ данных
5.1.5.1 вычислять среднее арифметическое значение при повторных измерениях и выявлять тенденции
6.1.5.1 графически представлять полученные данные
1.6 Вывод и обсуждение
5.1.6.1 формулировать вывод по вопросу исследования
6.1.6.1 представлять полученные выводы в различной форме
2.Вселенная. Земля. Человек
2.1 Макро- и микромир
5.2.1.1 различать и приводить примеры объектов макро- и микромира
6.2.1.1 называть параметры объектов макро- и микромира
2.2 Общие сведения о Земле
5.2.2.1 объяснять происхождение планеты Земля;
5.2.2.2 называть строение и состав Земли
6.2.2.1 объяснять наблюдаемые на Земле процессы и явления;
6.2.2.2 объяснять свойства Земли
2.3 Сферы
Земли и их составляю
щие
5.2.3.1 характеризовать сферы Земли и их составляющие
6.2.3.1 объяснять способы взаимодействия внешних оболочек Земли
2.4 Жизнь на Земле
5.2.4.1 описывать возникновение жизни на Земле;
5.2.4.2 определять условия существования жизни
6.2.4.1 сравнивать гипотезы возникновения жизни на Земле;
6.2.4.2 оценивать современные условия существования человека на Земле
2.5 Способы изображения земной поверхности
5.2.5.1 объяснять понятия "план" и "условные знаки";
5.2.5.2 читать планы местности, используя условные знаки;
5.2.5.3 осуществлять съемку местности по одному из способов;
5.2.5.4 составлять простые планы местности в соответствии с правилами оформления планов
6.2.5.1 классифицировать географические карты и условные знаки;
6.2.5.2 читать географические карты, используя условные знаки;
6.2.5.3 рассчитывать расстояния, используя масштаб;
6.2.5.4 определять географические координаты;
6.2.5.5 определять время, используя карту часовых поясов
2.6 Материки и океаны
5.2.6.1 характеризовать историю освоения и изучения материков и частей света;

1. Ғылым әлемі
1.1. Ғылымның рөлі
5.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын атау
1.2. Зерттеу сұрағы
5.1.2.1 зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау
6.1.2.1 тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын айнымалыларды анықтау
1.3. Зерттеуді жоспарлау
5.1.3.1 зерттеу жоспарын құрастыру;
5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелерін тұжырымдау
6.1.3.1 жоспар бойынша зерттеу жұмысын жүргізу;
6.1.3.2 қауіпсіз жұмыс жүргізудің жағдайларын анықтау
1.4. Деректерді жинау және жазу
5.1.4.1 нысандар параметрлерін өлшем бірліктермен анықтау;
5.1.4.2 бақылаулар мен өлшеу деректерін тіркеу
6.1.4.1 Халықаралық бірліктер жүйесінің өлшем бірліктерін пайдалану
1.5. Деректерді талдау
5.1.5.1 қайталанған өлшеулер кезіндегі арифметикалық орташа шаманы есептеу және тенденцияларын анықтау
6.1.5.1 алынған деректерді графикалық түрде көрсету
1.6. Қорытынды және талқылау
5.1.6.1 зерттеу сұрағы бойынша қорытынды тұжырымдау
6.1.6.1 алынған қорытындыларды түрлі формада көрсету
2. Ғалам. Жер. Адам
2.1. Макро-және микроәлем
5.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарын ажырата білу және мысалдар келтіру
6.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарының параметрлерін атау
2.2. Жер туралы жалпы мағлұматтар
5.2.2.1 жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіру;
5.2.2.2 жердің құрылысы мен құрамын атау
6.2.2.1 жер бетіндегі бақыланатын үдерістер мен құбылыстарды түсіндіру;
6.2.2.2 жердің қасиеттерін түсіндіру
2.3. Жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері
5.2.3.1 жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау
6.2.3.1 жердің сыртқы қабықтарының өзара байланысын түсіндіру
2.4. Жердегі тіршілік
5.2.4.1 жерде тіршіліктің пайда болуын сипаттау;
5.2.4.2 тіршілік ету үшін қажетті жағдайларын анықтау
6.2.4.1 жердегі тіршіліктің пайда болуы туралы ғылыми болжамдарды салыстыру;
6.2.4.2 адамның жердегі тіршілік етуінің қазіргі жағдайларын бағалау
2.5 Жер бетін бейнелеу тәсілдері
5.2.5.1 "план" және "шартты белгілер" ұғымдарын түсіндіру;
5.2.5.2 шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын оқу;
5.2.5.3 бір тәсіл бойынша жергілікті жердің түсірілімін жасау;
5.2.5.4 рәсімдеу талаптарына сай жергілікті жердің қарапайым жоспарларын сызу
6.2.5.1 географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктеу;
6.2.5.2 шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқу;
6.2.5.3 масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу;
6.2.5.4 географиялық координаттарды анықтау;
6.2.5.5 сағаттық белдеулер картасын пайдаланып, уақытты анықтау
2.6 Материктер мен мұхиттар
5.2.6.1 материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау;

5.2.6.2 характеризовать историю изучения океанов
6.2.6.1 определять особенности природы материков и их физико-географических регионов по плану;
6.2.6.2 определять особенности природы океанов по плану
2.7 География населения
5.2.7.1 определить расовый состав населения мира и регионы распространения основных рас и межрасовых групп;
5.2.7.2 факторы формирования расовых признаков;
5.2.7.3 равенство рас
6.2.7.1 определять закономерности размещения населения;
6.2.7.2 оценивать показатели плотности населения;
6.2.7.3 определять регионы с высокой и низкой плотностью населения и объяснять причины
3. Вещества и материалы
3.1 Строение и свойства веществ
5.3.1.1 объяснять распространение частиц в жидкостях и газах;
5.3.1.2 объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно теории частиц;
5.3.1.3 описывать свойства вещества: текучесть, плотность, теплоэлектропроводность, ковкость, пластичность;
5.3.1.4 различать физические и химические явления
6.3.1.1 различать атомы и молекулы, простые и сложные вещества;
6.3.1.2 описывать фундаментальные частицы атома и их расположение в атоме;
6.3.1.3 описывать свойства вещества: температуры плавления и кипения
3.2 Классифика
ция веществ
5.3.2.1 различать чистые вещества и смеси;
5.3.2.2 описывать виды смесей и предлагать способы их разделения;
5.3.2.3 готовить растворы с определенным составом;
5.3.2.4 вычислять массовую долю растворенного вещества;
5.3.2.5 классифицировать вещества по растворимости, металлы и неметаллы
6.3.2.1 классифицировать вещества на органические и неорганические;
6.3.2.2 различать кислые, щелочные и нейтральные среды в живой и неживой природе и определять среду с помощью универсального индикатора;
6.3.2.3 объяснять процесс нейтрализации
3.3 Образование и получение веществ
5.3.3.1 приводить примеры образования некоторых веществ в природе и веществ, полученных искусственным путем;
5.3.3.2 объяснять выделение веществ в лабораторных условиях
6.3.3.1 определять преимущества и недостатки природных и искусственных материалов;
6.3.3.2 объяснять области применения продуктов бытовой химии и правила безопасного обращения с ними;
6.3.3.3 определять месторождения полезных ископаемых в Казахстане и области их применения,
6.3.3.4 называть и показывать крупные добычи и переработки полезных ископаемых в Казахстане;
6.3.3.5 объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду
4. Процессы в живой и неживой природе
4.1 Процессы в неживой природе
5.4.1.1 называть процессы, происходящие в неживой природе (круговорот веществ в природе, выветривание, горообразование, климатические процессы)

5.2.6.2 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау
6.2.6.1 жоспар бойынша материктер мен олардың физикалық-географиялық аймақтарының табиғат ерекшеліктерін анықтау;
6.2.6.2 жоспар бойынша мұхиттар табиғатының ерекшеліктерін анықтау
2.7 Халық географиясы
5.2.7.1 дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын және негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау;
5.2.7.2 нәсілдік белгілердің қалыптасу факторларын анықтау;
5.2.7.3 нәсілдер теңдігін дәлелдеу
6.2.7.1 халықтың қоныстану заңдылықтарын анықтау;
6.2.7.2 халық тығыздығының көрсеткіштеріне баға беру;
6.2.7.3 дүниежүзіндегі халық тығыздығының жоғары және төмен аймақтарын анықтап, себептерін түсіндіру
3. Заттар және материалдар
3.1. Заттардың құрылысы мен қасиеттері
5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газ тектес заттарда таралуын түсіндіру;
5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру;
5.3.1.3 заттардың қасиеттерін: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылмалығын, иілімділігін сипаттау;
5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
6.3.1.1 атомдар мен молекулаларды, жай және күрделі заттарды ажырату;
6.3.1.2 атомның негізгі бөлшектерін және олардың орналасуын сипаттау;
6.3.1.3 заттардың қасиеттерін (балқу және қайнау температураларын) сипаттау
3.2. Заттардың жіктелуі
5.3.2.1 қоспалардан таза заттарды ажырату;
5.3.2.2 қоспалардың түрлерін сипаттау және бөлу әдістерін ұсыну;
5.3.2.3 құрамы белгілі ерітінді дайындау;
5.3.2.4 еріген заттың массалық үлесін анықтау;
5.3.2.5 заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу
6.3.2.1 заттарды органикалық және бейорганикалық заттарға жіктеу;
6.3.2.2 тірі және өлі табиғаттағы қышқылдық, сілтілік және бейтарап орталарды ажырату және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау;
6.3.2.3 бейтараптану үдерісін түсіндіру
3.3. Заттардың түзілуі және алынуы
5.3.3.1 табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру;
5.3.3.2 зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу
6.3.3.1 табиғи және жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
6.3.3.2 тұрмыстық химия өнімдерін қолдану саласын және оларды қауіпсіз қолдану ережелерін түсіндіру;
6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбалардың кен орындарын және қолдану салаларын анықтау;
6.3.3.4 Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтарын атау және көрсету;
6.3.3.5 пайдалы қазбалардың өндірілуі мен өңделінуінің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
4. Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
4.1. Өлі табиғаттағы үдерістер
5.4.1.1 өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер);

5.4.1.2 объяснять причины и последствия процессов, происходящих в неживой природе
6.4.1.1 моделировать процессы, происходящие в неживой природе (горообразование, выветривание, круговорот веществ в природе).
6.4.1.2 объяснять химическое превращение веществ в природе
4.2 Процессы в живой природе
5.4.2.1 описывать свойства живых организмов;
5.4.2.2 описывать уровни организации живых организмов;
5.4.2.3 применять правила работы с микроскопом;
5.4.2.4 готовить временные микропрепараты;
5.4.2.5 объяснять процесс фотосинтеза;
5.4.2.6 исследовать наличие различных пигментов у растений;
5.4.2.7 исследовать необходимые условия для протекания фотосинтеза
6.4.2.1 определять основные компоненты клетки;
6.4.2.2 объяснять процессы, присущие живым организмам;
6.4.2.3 различать типы питания организмов;
6.4.2.4 составлять сбалансированный рацион питания;
6.4.2.5 тестировать пищевые продукты на наличие органических веществ;
6.4.2.6 моделировать транспорт питательных веществ в живых организмах;
6.4.2.7 исследовать различие в содержании вдыхаемого и выдыхаемого воздуха;
6.4.2.8 называть продукты выделения у организмов;
6.4.2.9 исследовать реакцию на раздражители у живых организмов
5. Энергия и движение
5.1 Виды и источники энергии
5.5.1.1 различать виды энергии;
5.5.1.2 различать температуру и тепловую энергию;
5.5.1.3 измерять температуру с помощью термометра;
5.5.1.4 объяснять использование практических методов тепловой изоляции в зданиях;
5.5.1.5 характеризовать тепловое расширение;
5.5.1.6 приводить примеры взаимопревращения энергии
6.5.1.1 называть источники энергии;
6.5.1.2 называть и приводить примеры процессов, протекающих с выделением и поглощением энергии;
6.5.1.3 называть единицу электрической энергии;
6.5.1.4 рассчитывать стоимость электроэнергии;
6.5.1.5 предлагать альтернативные источники получения энергии
5.2 Движение
5.5.2.1 приводить примеры и объяснять значение движения в живой и неживой природе
5.5.2.2 исследовать особенности различных видов скелетов животных
5.5.2.3 определять причины движения тел
6.5.2.1 приводить примеры и пояснять относительность движения;
6.5.2.2 различать давление твердых тел, жидкостей и газов;
6.5.2.3 описывать строение скелета человека;
6.5.2.4 описывать строение мышц;
6.5.2.5 приводить примеры значения давления для живых организмов;
6.5.2.6 измерять атмосферное и артериальное давление, используя соответствующие приборы и делать выводы
6. Экология и устойчивое развитие
6.1 Экосистемы
5.6.1.1 определять компоненты экосистемы;
5.6.1.2 классифицировать виды экосистем;
5.6.1.3 объяснять влияние экологических факторов на функционирование экосистем;

5.4.1.2 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарын түсіндіру
6.4.1.1 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістерді модельдеу (тау түзілу, үгілу, заттардың табиғаттағы айналымы);
6.4.1.2 табиғаттағы заттардың химиялық айналымын түсіндіру
4.2. Тірі табиғаттағы үдерістер
5.4.2.1 тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау;
5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау;
5.4.2.3 микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану;
5.4.2.4 уақытша микропрепарат дайындау;
5.4.2.5 фотосинтез үдерісін түсіндіру;
5.4.2.6 өсімдіктерде пигменттердің болуын зерттеу;
5.4.2.7 фотосинтездің жүруі үшін қажетті жағдайларды зерттеу
6.4.2.1 жасуша компоненттерін анықтау
6.4.2.2 тірі ағзаларға тән үдерістерді түсіндіру;
6.4.2.3 ағзалардың қоректену типтерін ажырату;
6.4.2.4 толыққанды тамақтану рационын құру;
6.4.2.5 азық-түлік өнімдердегі органикалық заттардың болуын тестілеу;
6.4.2.6 ағзалардағы қоректік заттардың тасымалдануын модельдеу;
6.4.2.7 тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты зерттеу;
6.4.2.8 ағзадағы бөлініп шығатын өнімдерді атау;
6.4.2.9 тірі ағзалардағы тітіркендіргіштерге жауап беру реакциясын зерттеу
5. Энергия және қозғалыс
5.1. Энергия түрлері мен көздері
5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату;
5.5.1.2 температура мен жылу энергиясын ажырату;
5.5.1.3 термометрді пайдалана отырып температураны өлшеу;
5.5.1.4 ғимараттарда жылу оқшаулағыш тарын пайдаланудың практикалық әдістерін түсіндіру;
5.5.1.5 жылулық ұлғаюды сипаттау;
5.5.1.6 энергияның өзара айналымына мысалдар келтіру
6.5.1.1 энергия көздерін атау;
6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру;
6.5.1.3 электр энергиясының бірлігін атау;
6.5.1.4 электр энергиясының құнын есептеу;
6.5.1.5 энергияны алудың балама көздерін ұсыну
5.2. Қозғалыс
5.5.2.1 тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіру және түсіндіру;
5.5.2.2 әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу;
5.5.2.3 денелер қозғалысының себебін анықтау
6.5.2.1 қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру және түсіндіру;
6.5.2.2 қатты денелер, сұйықтар мен газдардың қысымдарын айыра білу;
6.5.2.3 адам қаңқасының құрылысын сипаттау;
6.5.2.4 бұлшық еттің құрылысын сипаттау;
6.5.2.5 тірі ағзалар үшін қысымның мәніне мысалдар келтіру;
6.5.2.6 атмосфералық қысымды өлшеу және оның мәнін түсіндіру
6. Экология және тұрақты даму
6.1 Экожүйелер
5.6.1.1 экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтау;
5.6.1.2 экожүйе түрлерін жіктеу;
5.6.1.3 экожүйеге экологиялық факторлардың ықпал етуін түсіндіру;

5.6.1.4 сравнивать естественные и искусственные экосистемы
6.6.1.1 графически представлять и объяснять взаимосвязь компонентов экосистем;
6.6.1.2 объяснять причины смены экосистем;
6.6.1.3 объяснять переход энергии и веществ в экологической пирамиде
6.2 Многообра
зие живых организмов
5.6.2.1 классифицировать организмы по царствам живой природы;
5.6.2.2 характеризовать одноклеточные и многоклеточные организмы
6.6.2.1 использовать характерные особенности организмов для определения видов растений и животных;
6.6.2.2 исследовать многообразие живых организмов в местных экосистемах
6.3 Охрана природы
5.6.3.1 называть экологические проблемы Республики Казахстан;
5.6.3.2 исследовать экологические проблемы своего региона;
5.6.3.3 определять значение Красной книги Республики Казахстан
6.6.3.1 анализировать причины некоторых экологических проблем своего региона;
6.6.3.2 предлагать пути решения экологических проблем
7. Открытия, меняющие мир
7.1 Открытия, меняющие мир
5.7.1.1 приводить примеры научных открытий, изменивших мир
6.7.1.1 обсуждать значение открытий, изменивших мир;
6.7.1.2 обсуждать вклад казахстанских ученых в развитие естественных наук
7.2 Открытия будущего
5.7.1.2 предложить идеи для будущих исследований в науке
6.7.1.3 прогнозировать направления развития исследований науки в будущем
22. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающийся должен:
1 четверть
5.1 Мир науки
Роль науки
5.1.1.1 определять функции науки как вида человеческой деятельности
Вопрос исследования
5.1.2.1 формулировать вопрос исследования и предположения
Планирование исследования
5.1.3.1 составлять план исследования;
5.1.3.2 сформулировать правила техники безопасности при проведении исследования
Сбор и запись данных
5.1.4.1 определять параметры объектов в единицах измерений;
5.1.4.2 фиксировать данные наблюдений и измерений
Анализ данных
5.1.5.1 вычислять среднее арифметическое значение при повторных измерениях и выявлять тенденции
Вывод и обсуждение
5.1.6.1 формулировать вывод по вопросу исследования
5.2 Человек. Земля. Вселенная
Макро- и микромир

5.6.1.4 табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру
6.6.1.1 экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын графикалық түрде көрсету және түсіндіру;
6.6.1.2 экожүйелердің ауысу себептерін түсіндіру;
6.6.1.3 экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын түсіндіру;
6.2. Тірі ағзалардың сан алуандығы
5.6.2.1 ағзаларды тірі табиғат дүниесіне жіктеу;
5.6.2.2 біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау
6.6.2.1 өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін анықтау үшін ағзалардың өзіндік ерекшеліктерін қолдану;
6.6.2.2 жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттеу
6.3. Табиғатты қорғау
5.6.3.1 ҚР экологиялық мәселелерін атау;
5.6.3.2 өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу;
5.6.3.3 Қазақстан Республикасы Қызыл кітабының маңыздылығын анықтау
6.6.3.1 өз аймағындағы кейбір экологиялық мәселелердің себептерін талдау;
6.6.3.2 экологиялық мәселелерді шешу жолдарын ұсыну
7. Әлемді өзгертетін жаңалықтар
7.1.
Әлемді өзгертетін жаңалықтар
5.7.1.1 әлемді өзгерткен ғылыми жаңалықтарға мысалдар келтіру
6.7.1.1 әлемді өзгерткен жаңалықтардың маңызын талқылау;
6.7.1.2 қазақстандық ғалымдардың жаратылыстану ғылымдарын дамытуда қосқан үлестерін талқылау
7.2
Болашақ жаңалықтары
5.7.1.2 болашақ ғылыми зерттеулер үшін идеялар ұсыну
6.7.1.3 ғылыми зерттеулер бағыттарының болашақтағы дамуына болжам жасау
22. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
23. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар:
1-тоқсан
5.1
Ғылым әлемі
Ғылымның рөлі
5.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
Зерттеу сұрағы
5.1.2.1 зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау
Зерттеуді жоспарлау
5.1.3.1 зерттеу жоспарын құрастыру;
5.1.3.2 зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау
Деректерді жинау және жазу
5.1.4.1 нысандар параметрлерін өлшем бірліктермен анықтау;
5.1.4.2 бақылаулар мен өлшеу деректерін тіркеу
Деректерді талдау
5.1.5.1 қайталанған өлшеулер кезіндегі арифметикалық орташа шаманы есептейді және тенденцияларын анықтау
Қорытынды және талқылау
5.1.6.1 зерттеу сұрағы бойынша қорытынды тұжырымдау
5.2
Адам. Жер. Ғалам
Макро- және микроәлем

5.2.1.1 различать и приводить примеры объектов макро- и микромира
Общие сведения о Земле
5.2.2.1 объяснять происхождение планеты Земля;
5.2.2.2 называть строение и состав Земли
Сферы Земли и их составляющие
5.2.3.1 характеризовать сферы Земли и их составляющие
Жизнь на Земле
5.2.4.1 описывать возникновение жизни на Земле;
5.2.4.2 определять условия существования жизни
Способы изображения земной поверхности
5.2.5.1 объяснять понятия "план" и "условные знаки";
5.2.5.2 читать планы местности, используя условные знаки;
5.2.5.3 осуществлять съемку местности по одному из способов (глазомерная, полярная, маршрутная);
5.2.5.4 составлять простые планы местности в соответствии с правилами оформления планов
Материки и океаны
5.2.6.1 характеризовать историю освоения и изучения материков и частей света;
5.2.6.2 характеризовать историю изучения океанов
География населения
5.2.7.1 определять расовый состав населения мира и регионы распространения основных рас и межрасовых групп;
5.2.7.2 объяснить факторы формирования расовых признаков;
5.2.7.3 доказывать равенство рас
2 четверть
5.2 Вещества и материалы
Строение и свойства веществ
5.3.1.1 объяснять распространение частиц в жидкостях и газах;
5.3.1.2 объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно теории частиц;
5.3.1.3 описывать свойства вещества: текучесть, плотность, тепло-электропроводность, ковкость и пластичность;
5.3.1.4 различать физические и химические явления
Классификация веществ
5.3.2.1 различать чистые вещества и смеси;
5.3.2.2 описывать виды смесей и предлагать способы их разделения;
5.3.2.3 готовить растворы с определенным составом;
5.3.2.4 вычислять массовую долю растворенного вещества;
5.3.2.5 классифицировать вещества по растворимости, металлы и неметаллы
Образование и получение веществ
5.3.3.1 приводить примеры образования некоторых веществ в природе и веществ, полученных искусственным путем;
5.3.3.2 объяснять выделение веществ в лабораторных условиях
3 четверть
5.3 Процессы в живой и неживой природе
Процессы в неживой природе
5.4.1.1 называть процессы, происходящие в неживой природе (круговорот веществ в природе, выветривание, горообразование, климатические процессы);
5.4.1.2 объяснять причины и последствия процессов, происходящих в неживой природе
Процессы в живой природе
5.4.2.1 описывать свойства живых организмов;
5.4.2.2 описывать уровни организации живых организмов;
5.4.2.3 применять правила работы с микроскопом;
5.4.2.4 готовить временные микропрепараты;
5.4.2.5 объяснять процесс фотосинтеза;

5.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарын ажырата білу және мысалдар келтіру
Жер туралы жалпы мағлұматтар
5.2.2.1 Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіру
5.2.2.2 Жердің құрылысы мен құрамын атау
Жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері
5.2.3.1 Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау
Жердегі тіршілік
5.2.4.1 Жерде тіршіліктің пайда болуын сипаттау;
5.2.4.2 тіршілік етуге қажетті жағдайларды анықтау
Жер бетін бейнелеу тәсілдері
5.2.5.1 "жоспар" және "шартты белгілер" ұғымдарын түсіндіру;
5.2.5.2 шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын оқу;
5.2.5.3 бір тәсіл бойынша жергілікті жердің түсірілімін жасау (көз мөлшермен түсіру, полярлық түсіру, бағдарлық түсіру);
5.2.5.4 тіркеу талаптарына сай жергілікті жердің қарапайым пландарын сызу
Материктер мен мұхиттар
5.2.6.1 материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау;
5.2.6.2 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау
Халық географиясы
5.2.7.1 дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау;
5.2.7.2 нәсілдік белгілердің қалыптасу факторларын анықтау;
5.2.7.3 нәсілдер теңдігін дәлелдеу
2-тоқсан
5.3
Заттар және материалдар
Заттардың құрылысы мен қасиеттері
5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру;
5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру;
5.3.1.3 заттардың қасиеттерін: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылғыштығын, иілімділігін сипаттау;
5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
Заттардың жіктелуі
5.3.2.1 қоспалар мен таза заттарды ажырату;
5.3.2.2 қоспалардың түрлерін сипаттайды және бөлу әдістерін ұсыну;
5.3.2.3 құрамы белгілі ерітіндіні дайындау;
5.3.2.4 еріген заттың массалық үлесін есептеу;
5.3.2.5 заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу
Заттардың түзілуі және алынуы
5.3.3.1 кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру;
5.3.3.2 зертханалық жағдайда заттарды бөліп ала алу
3-тоқсан
5.4
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер
Өлі табиғаттағы үдерістер
5.4.1.1 өлі табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер);
5.4.1.2 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіру
Тірі табиғаттағы үдерістер
5.4.2.1 тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау;
5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау;
5.4.2.3 микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану;
5.4.2.4 уақытша микропрепарат дайындау;
5.4.2.5 фотосинтез үдерісін түсіндіру;

5.4.2.6 исследовать наличие различных пигментов у растений;
5.4.2.7 исследовать необходимые условия для протекания фотосинтеза
5.3 Энергия и движение
Виды и источники энергии
5.5.1.1 различать виды энергии;
5.5.1.2 различать температуру и тепловую энергию;
5.5.1.3 измерять температуру с помощью термометра;
5.5.1.4 объяснять использование практических методов тепловой изоляции в зданиях;
5.5.1.5 характеризовать тепловое расширение;
5.5.1.6 приводить примеры взаимопревращения энергии
Движение
5.5.2.1 приводить примеры и объяснять значение движения в живой и неживой природе;
5.5.2.2 исследовать особенности различных видов скелетов животных;
5.5.2.3 определять причины движения тел
4 четверть
5.4 Экология и устойчивое развитие
Экосистемы
5.6.1.1 определять компоненты экосистемы;
5.6.1.2 классифицировать виды экосистем;
5.6.1.3 объяснять влияние экологических факторов на функционирование экосистем;
5.6.1.4 сравнивать естественные и искусственные экосистемы
Многообразие живых организмов
5.6.2.1 классифицировать организмы по царствам живой природы;
5.6.2.2 характеризовать одноклеточные и многоклеточные организмы
Охрана природы
5.6.3.1 называть экологические проблемы Республики Казахстан;
5.6.3.2 исследовать экологические проблемы своего региона;
5.6.3.3 определять значение Красной книги Республики Казахстан
5.4 Открытия, меняющие мир
Открытия, меняющие мир
5.7.1.1 приводить примеры научных открытий, изменивших мир
Открытия будущего
5.7.1.2 предлагать идеи для будущих исследований в науке
2) 6 класс:
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения. Обучающийся должен:
1 четверть
6.1 Мир науки
Роль науки
6.1.1.1перечислять объекты исследований естественных наук
Вопрос исследования
6.1.2.1 определять независимые, зависимые и контролируемые переменные
Планирование исследования
6.1.3.1 проводить исследование по плану;
6.1.3.2 определять условия безопасного проведения исследования
Сбор и запись данных
6.1.4.1 использовать единицы измерения в Международной системе единиц
Анализ данных
6.1.5.1 графически представлять полученные данные
Вывод и обсуждение
6.1.6.1 представлять полученные выводы в различной форме
6.1 Человек. Земля. Вселенная
Макро- и микромир
6.2.1.1 называть параметры объектов макро- и микромира
Общие сведения о Земле
6.2.2.1 объяснять наблюдаемые на Земле процессы и явления;
6.2.2.2 объяснять свойства Земли
Сферы Земли и их составляющие
6.2.3.1 объяснять способы взаимодействия внешних оболочек Земли
Жизнь на Земле
6.2.4.1 сравнивать гипотезы возникновения жизни на Земле;

5.4.2.6 өсімдіктерде пигменттердің болуын зерттеу;
5.4.2.7 фотосинтездің жүруі үшін қажетті жағдайларын зерттеу
5.5
Энергия және қозғалыс
Энергия түрлері мен көздері
5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату;
5.5.1.2 температура мен жылу энергиясын ажырату;
5.5.1.3 термометрді пайдалана отырып температураны өлшеу;
5.5.1.4 ғимараттарда жылу оқшаулағыштарын пайдаланудың практикалық әдістерін түсіндіру;
5.5.1.5 жылулық ұлғаюды сипаттау;
5.5.1.6 энергияның өзара айналымына мысалдар келтіру
Қозғалыс
5.5.2.1 тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіреді және түсіндіру;
5.5.2.2 әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу;
5.5.2.3 денелер қозғалысының себебін анықтау
4-тоқсан
5.6
Экология және тұрақты даму
Экожүйелер
5.6.1.1 экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтау;
5.6.1.2 экожүйе түрлерін жіктеу;
5.6.1.3 экологиялық факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсіндіру;
5.6.1.4 табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру
Тірі ағзалардың сан алуандығы
5.6.2.1 ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеу;
5.6.2.2 біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттау
Табиғатты қорғау
5.6.3.1 Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін атау;
5.6.3.2 өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу;
5.6.3.3 Қазақстан Республикасының Қызыл кітабының маңыздылығын анықтау
5.7
Әлемді өзгертетін жаңалықтар
Әлемді өзгертетін жаңалықтар
5.7.1.1 әлемді өзгерткен ғылыми жаңалықтарға мысалдар келтіру
Болашақ жаңалықтары
5.7.1.2 болашақ ғылыми зерттеулер үшін зерттеу идеяларын ұсыну
2) 6-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар:
1-тоқсан
6.1
Ғылым әлемі
Ғылым рөлі
6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау
Зерттеу сұрағы
6.1.2.1 тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын айнымалыларды анықтау
Зерттеуді жоспарлау
6.1.3.1 жоспар бойынша зерттеу жұмысын жүргізу;
6.1.3.2 қауіпсіз жұмыс жүргізудің жағдайларын анықтау
Деректерді жинау және тіркеу
6.1.4.1 Халықаралық бірліктер жүйесінің өлшем бірліктерін пайдалану
Мәліметтерді талдау
6.1.5.1 алынған деректерді графикалық түрде көрсету
Қорытынды және талқылау
6.1.6.1 алынған қорытындыларды түрлі формада көрсету
6.1
Адам. Жер. Ғалам
Макро- және микроәлем
6.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарының параметрлерін атау
Жер туралы жалпы мағлұматтар
6.2.2.1 Жер бетіндегі бақыланатын үдерістер мен құбылыстарды түсіндіру;
6.2.2.2 Жердің қасиеттерін түсіндіру
Жер өрістері және олардың құрамдас бөліктері
6.2.3.1 Жер қабықтарының өзара байланыс тәсілдерін түсіндіру
Жердегі тіршілік
6.2.4.1 Жердегі тіршіліктің пайда болуы туралы ғылыми болжамдарды салыстыру;

2. Целью изучения курса физики 7-9 классов является формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. В соответствии с целью основными задачами изучения учебного предмета являются:
освоение обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;
развитие у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
воспитание ответственного отношения к учебной и исследовательской деятельности;
использование полученных навыков для рационального природопользования и защиты окружающей среды, обеспечения безопасности жизнедеятельности человека и общества.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физика"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Физика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физика" составляет:
1) в 7 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа;
2) в 8 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа;
3) в 9 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание учебного предмета включает 8 разделов:
физические величины и измерение;
механика;
тепловая физика;
электричество и магнетизм;
геометрическая оптика;
элементы квантовой физики;
основы астрономии;
современная физическая картина мира.
6. Раздел "Физические величины и измерение" включает следующие подразделы:
физика – наука о природе;
физические величины;
физические измерения.
7. Раздел "Механика" включает следующие подразделы:
основы кинематики;
основы динамики;
законы сохранения;
статика;
колебания и волны.
8.Раздел "Тепловая физика" включает следующие подразделы:
основы молекулярно-кинетической теории;
основы термодинамики.
9. Раздел "Электричество и магнетизм" состоит из следующих подразделов:
основы электростатики;
электрический ток;
магнитное поле;
электромагнитные колебания и волны.
10. Раздел "Геометрическая оптика" состоит из подраздела "Законы геометрической оптики".

2. 7-9-сыныптардағы физика курсын оқытудың мақсаты – оқушылардың ғылыми көзқарасының негізін қалыптастыру. Әлемнің жаратылыстанымдық-ғылыми бейнесін тұтастай қабылдауды, бақылау қабілеттерін дамыту және табиғат құбылыстарын талдау және таңдау арқылы өмірге қажетті практикалық есептердің шешімдерін таба білуге дағдыландыру.
3. Мақсатқа сәйкес оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
оқушылардың әлемнің қазіргі физикалық бейнесінің негізінде жатқан іргелі заңдылықтар мен принциптер туралы білімді, табиғатты танудың ғылыми әдістерін меңгеру;
оқушылардың зияткерлік, ақпараттық, коммуникативтік және рефлективтік мәдениетін дамытуға, физикалық экспериментті орындау және зерттеу жұмыстарын жүргізу дағдыларын дамыту;
оқу және зерттеу қызметіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу;
табиғат ресурстарын пайдалануда және қоршаған ортаны қорғауда, адамды және қоғамды қауіпсіз өмір сүрумен қамтамасыз етуде меңгерген дағдыларды қолдану болып табылады.
2-тарау. "Физика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Физика" оқу пәнінің мазмұны
4. "Физика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
7-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
8-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
9-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу пәнінің мазмұны 8 бөлімді қамтиды:
физикалық шамалар мен өлшеулер;
механика;
жылу физикасы;
электр және магнетизм;
геометриялық оптика;
кванттық физика элементтері;
астрономия негіздері;
әлемнің қазіргі физикалық бейнесі.
6. "Физикалық шамалар мен өлшеулер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
физика – табиғат туралы ғылым;
физикалық шамалар;
физикалық өлшеулер.
7. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
кинематика негіздері;
динамика негіздері;
сақталу заңдары;
статика;
тербелістер мен толқындар.
8. "Жылу физикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
молекулалы-кинетикалық теория негіздері;
термодинамика негіздері.
9. "Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
электростатика негіздері;
электр тогы;
магнит өрісі;
электромагниттік толқындар және тербеліс.
10. "Геометриялық оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
геометриялық оптика заңдары.

11. Раздел "Элементы квантовой физики" состоит из следующих подразделов:
строение атома и атомного ядра;
радиоактивность;
элементарные частицы.
12. Раздел "Основы астрономии" включает следующие подразделы:
земля и Космос;
элементы астрофизики.
13. Раздел "Современная физическая картина мира" состоит из подраздела "Мировоззренческое значение физики".
14. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 7 класса:
"Физика – наука о природе". Физика – наука о природе, научные методы изучения природы;
"Физические величины и измерения". Международная система единиц, скалярные и векторные физические величины, точность измерений и вычислений, запись больших и малых чисел;
лабораторная работа № 1: определение размеров малых тел;
лабораторная работа № 2: измерение физических величин;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач,
определение цены деления шкалы приборов;
"Механическое движение". Механическое движение и его характеристики, система отсчета, относительность механического движения, прямолинейное равномерное и неравномерное движение, расчет скорости и средней скорости, графическое представление различных видов механического движения;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, исследование графика зависимости координаты от времени;
"Плотность". Масса и измерение массы тел, измерение объема тел правильной и неправильной формы, плотность вещества и единицы измерения плотности; расчет плотности;
лабораторная работа № 3: определение плотности жидкостей и твердых тел;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач;
определение массы разных тел с использованием электронных и рычажных весов, определение объема жидкости в мензурках;
"Взаимодействие тел". Явление инерции, сила, явление тяготения и сила тяжести, вес, деформация, сила упругости, закон Гука, сила трения, учет трения в технике, сложение сил, действующих на тело вдоль одной прямой;
лабораторная работа № 4: изучение упругих деформаций;
лабораторная работа № 5: исследование силы трения скольжения;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач,
измерения с помощью динамометра, исследование силы тяжести, исследование растяжения разных тел;
"Давление твердых тел, жидкостей и газов". Молекулярное строение (твердых тел, жидкостей и газов), давление твердых тел, давление в жидкостях и газах, закон Паскаля, сообщающиеся сосуды, гидравлическая машина; атмосферное давление, измерение атмосферного давления, манометры, насосы, выталкивающая сила;
лабораторная работа № 6: изучение закона Архимеда;
лабораторная работа № 7: определение условия плавания;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач,
исследование расположения поверхностей одинаковых и разных жидкостей в сообщающихся сосудах любой формы, исследование наличия атмосферного давления;
"Работа и мощность". Механическая работа, мощность,
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, определение значение работы по графику, сравнение работ силы тяжести и силы трения, оценка мощности различных видов транспорта;
"Энергия". Кинетическая энергия, потенциальная энергия, превращение и сохранение энергии;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, определение высоты отскока шарика для настольного тенниса;
"Простые механизмы". Простые механизмы, центр масс тел, условие равновесия рычага, коэффициент полезного действия;
лабораторная работа № 8: нахождение центра масc плоской фигуры;
лабораторная работа № 9: определение условия равновесия рычага;
лабораторная работа № 10: определение коэффициента полезного действия наклонной плоскости;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, исследование зависимости приложенной силы от расстояния до оси вращения;
"Космос и Земля". Наука о небесных телах, солнечная система, основы календаря (сутки, месяц, год).

11. "Кванттық физика элементтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
атом мен атом ядросының құрылысы;
радиоактивтілік;
элементар бөлшектер.
12. "Астрономия негіздері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
жер және ғарыш;
астрофизика элементтері.
13. "Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі" бөлімі "Физиканың дүниетанымдық мәні" бөлімшесінен тұрады.
14. 7-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Физика – табиғат туралы ғылым". Физика – табиғат туралы ғылым, табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері;
"Физикалық шамалар мен өлшеулер". Халықаралық бірліктер жүйесі (SI); скаляр және векторлық физикалық шамалар, өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі, үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу;
№ 1-зертханалық жұмыс: кішкентай денелердің өлшемін анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: физикалық шамаларды өлшеу;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару; аспап шкаласындағы бөліктің құнын анықтау:
"Механикалық қозғалыс". Механикалық қозғалыс және оның сипаттамалары, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар, жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу, әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, координатаның уақытқа тәуелділік графигін зерттеу;
"Тығыздық". Масса және денелердің массасын өлшеу, дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу, заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі, тығыздықты есептеу;
№ 3-зертханалық жұмыс: сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, электрондық және иіндік таразыларды қолданып, әр түрлі денелердің массасын анықтау;
"Денелердің өзара әрекеттесуі". Инерция құбылысы, күш, тартылыс құбылысы және ауырлық күші, салмақ, деформация, серпімділік күші, Гук заңы, үйкеліс күші, үйкеліс әрекетін техникада ескеру, бір түзу бойымен денеге әсер еткен күштерді қосу;
№ 4-зертханалық жұмыс: серпімді деформацияларды зерделеу;
№ 5-зертханалық жұмыс: сырғанау үйкеліс күшін зерттеу;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, динамометр көмегімен өлшеу, ауырлық күшін зерттеу, түрлі денелердің созылуын зерттеу;
"Қатты денелер, сұйықтар және газдардағы қысым". Газдардың, сұйықтардың және қатты денелердің молекулалық құрылымы, қатты денелердегі қысым, сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы, қатынас ыдыстар, гидравликалық машиналар, атмосфералық қысым, атмосфералық қысымды өлшеу, манометрлер, сорғылар, кері итеруші күш;
№ 6-зертханалық жұмыс: Архимед заңын зерделеу;
№ 7-зертханалық жұмыс: дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, кез-келген пішінді қатынас ыдыстардағы бірдей және әртүрлі сұйықтардың беттерінің орналасуын зерттеу, атмосфералық қысымның бар екендігін зерттеу;
"Жұмыс және қуат". Механикалық жұмыс, қуат;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, жұмыстың мәнін график бойынша анықтау, ауырлық күші мен үйкеліс күшінің жұмысын салыстыру, транспорт түрлерінің қуатын бағалау;
"Энергия". Кинетикалық энергия, потенциалдық энергия, энергияның сақталуы және басқа түрге айналуы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, үстел теннисіне арналған шариктің тебілу биіктігін анықтау;
"Жай механизмдер". Жай механизмдер, дененің массалық центрі, иіндіктің тепе-теңдік шарты, пайдалы әрекет коэффициенті;
№ 8-зертханалық жұмыс: Жазық фигураның массалар центрін анықтау;
№ 9-зертханалық жұмыс: иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау;
№ 10-зертханалық жұмыс: көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, түсірілген күштің айналу осіне дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу;
"Жер және Ғарыш". Аспан денелері туралы ғылым, күн жүйесі, күнтізбе негіздері (тәулік, ай, жыл).

15. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 8 класса:
"Тепловые явления". Тепловое движение, броуновское движение, диффузия; температура, способы ее измерения, температурные шкалы, внутренняя энергия, способы изменения внутренней энергии, теплопроводность, конвекция, излучение, теплопередача в природе и технике, роль тепловых явлений в жизни живых организмов, количество теплоты, удельная теплоемкость вещества, энергия топлива, удельная теплота сгорания топлива; закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах;
лабораторная работа № 1: сравнение количеств теплоты при смешивании воды разной температуры;
практическая работа: расчет количества теплоты, необходимого для нагревания тела или выделяемого им при охлаждении, расчет количества теплоты при агрегатных переходах, нахождение удельной теплоемкости вещества, исследование зависимости количества тепла от массы тела, исследование зависимости количества теплоты от температуры нагрева, оценка эффективности сгорания разного топлива;
"Агрегатные состояния вещества". Плавление и кристаллизация твердых тел, температура плавления, удельная теплота плавления, парообразование и конденсация, ненасыщенные и насыщенные пары, кипение, удельная теплота парообразования, зависимость температуры кипения от внешнего давления;
лабораторная работа № 2: определение удельной теплоты плавления льда;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, получение графика фазового перехода вещества, исследование температуры плавления льда, изучение зависимости скорости испарения от разных факторов;
"Основы термодинамики". Первый закон термодинамики, работа газа и пара, необратимость тепловых процессов, второй закон термодинамики, тепловые двигатели, коэффициент полезного действия теплового двигателя, экологические проблемы использования тепловых маши;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, изучение превращения внутренней энергии в механическую энергию, изучение закона сохранения энергии при установлении теплового равновесия;
"Основы электростатики". Электрический заряд, электризация тел, проводники и диэлектрики, закон сохранения электрического заряда, взаимодействие неподвижных зарядов, закон Кулона, элементарный электрический заряд, электрическое поле, напряженность электрического поля, потенциал и разность потенциалов электрического поля, конденсатор;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, исследование взаимодействия двух одинаковых воздушных шаров, подвешенных на нитях рядом на некотором расстоянии друг от друга, изготовление электроскопа;
"Постоянный электрический ток". Электрический ток, источники электрического тока, электрическая цепь и ее составные части, сила тока, напряжение, закон Ома для участка цепи, электрическое сопротивление проводника, удельное сопротивление проводника, реостат, последовательное и параллельное соединение проводников, работа и мощность электрического тока, тепловое действие электрического тока, закон Джоуля-Ленца, зависимость электрического сопротивления металлов от температуры, сверхпроводимость, электронагревательные приборы, лампа накаливания, короткое замыкание, плавкие предохранители, химическое действие электрического тока (закон Фарадея);
лабораторная работа № 3: сборка электрической цепи и измерение силы тока и напряжения на различных ее участках;
лабораторная работа № 4: исследование зависимости силы тока от напряжения на участке цепи;
лабораторная работа № 5: изучение последовательного соединения проводников;
лабораторная работа № 6: изучение параллельного соединения проводников;
лабораторная работа № 7: измерение работы и мощности электрического тока;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, измерение силы тока в цепи; измерение напряжение на участках цепи, зависимость сопротивления проводника от рода материала; измерение работы и мощности лампы накаливания, исследование мощности тока при последовательном соединении ламп, исследование мощности тока при параллельном соединении ламп;
"Электромагнитные явления". Постоянные магниты, магнитное поле, магнитное поле прямого тока, магнитное поле катушки с током, электромагниты и их применение, действие магнитного поля на проводник с током, электродвигатель, электроизмерительные приборы, электромагнитная индукция, генератор;
лабораторная работа № 8: изучение свойств постоянного магнита и получение изображений магнитных полей;
лабораторная работа № 9: сборка электромагнита и изучение его действия;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, изготовление водяного компаса, исследование прохождение магнитных полей через различные материалы, исследование магнитных свойства различных монет, намагничивание при помощи трения, влияние температуры на свойства магнита;
"Световые явления". Закон прямолинейного распространения света, отражение света, законы отражения, плоские зеркала, сферические зеркала, построение изображения в сферическом зеркале, преломление света, закон преломления света, полное внутреннее отражение, линзы, оптическая сила линзы, формула тонкой линзы, построение изображений в линзах, глаз как оптическая система, дефекты зрения и способы их исправления, оптические приборы;
лабораторная работа № 10: определение показателя преломления стекла;
лабораторная работа № 11: определение фокусного расстояния тонкой линзы;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, изготовление простого перископа, изготовление калейдоскопа, исследование изображения в плоском зеркале, ход стандартных лучей, падающих и отраженных от вогнутого сферического зеркала, ход основных лучей в собирающей и рассеивающей линзах, сравнение оптических систем глаза и фотоаппарата.

15. 8-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Жылулық құбылыстар". Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия, температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары, ішкi энергия, ішкi энергияны өзгерту тәсiлдерi, жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару, табиғаттағы және техникадағы жылу берілу, жылу құбылыстарының тірі ағзалардың өмірлеріндегі ролі, жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы, отынның энергиясы, отынның меншікті жану жылуы, жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және басқа түрге айналу заңы;
№ 1-зертханалық жұмыс: әртүрлi температурадағы суларды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру;
практикалық жұмыстар: денені қыздыру үшін қажетті немесе оны суытқанда бөлінетін жылу мөлшерін есептеу, заттың меншікті жылу сыйымдылығын анықтау, заттың агрегаттық күйлері өзгерген кездегі жылу мөлшерін есептеу, жылу мөлшерінің дене массасына тәуелділігін зерттеу, жылу мөлшерінің қыздыру температурасына тәуелділігін зерттеу, әртүрлі отынның жану тиімділігін бағалау;
"Заттың агрегаттық күйлері". Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы, булану және конденсация, қаныққан және қанықпаған булар, қайнау, меншiктi булану жылуы, қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, заттың фазалық ауысу графигін зерттеу, мұздың балқу температурасын зерттеу, булану жылдамдығының әртүрлі факторларға тәуелділігін зерттеу;
"Термодинамика негiздерi". Термодинамиканың бiрiншi заңы, газдың және будың жұмысы, жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың екінші заңы, жылу қозғалтқыштары, жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті, Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, ішкі энергияның механикалық энергияға айналуын зерттеу, жылулық тепе-теңдік орныққандағы энергияның сақталу заңын зерттеу;
"Электростатика негіздері". Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер, электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды, электр өрiсi, электр өрісінің кернеулігі, электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы, конденсатор;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, бір-бірінен қандай-да бір арақашықтықта орналасқан және жіңішке жіпке ілінген екі бірдей ауа шарының әрекеттесуін зерттеу, электроскопты жасау;
"Тұрақты электр тогы. Электр тогы, электр тогы көздері, электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу, тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы, өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат, өткiзгiштердi тiзбектей және параллель қосу, электр тогының жұмысы мен қуаты, электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы, металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік, электрқыздырғыш құралдар, кыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар, электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы);
№ 3-зертханалық жұмыс: электр тiзбегiн құрастыру және оның әртүрлi бөлiктерiндегi ток күшiн өлшеу;
№ 4-зертханалық жұмыс: тiзбек бөлiгi үшiн ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу;
№ 5-зертханалық жұмыс: өткiзгiштердi тiзбектей қосуды зерделеу;
№ 6-зертханалық жұмыс: өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу;
№ 7-зертханалық жұмыс: электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, тізбектегі ток күшін өлшеу, тізбек бөгіндегі кернеуді өлшеу, өткізгіш кедергісінің материал тегіне тәуелділігі, қыздыру шамының қуаты мен жұмысын өлшеу, тізбектей қосылған шамдардың ток қуатын зерттеу, параллель қосылған шамдардың ток қуатын зерттеу;
"Электромагниттік құбылыстар". Тұрақты магниттер, магнит өрiсi, тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрiсi, тогы бар шарғының магнит өрiсi, электромагниттер және оларды қолдану; магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш; электр өлшеуіш құралдар, электромагниттiк индукция, генераторлар;
№ 8-зертханалық жұмыс: тұрақты магниттiң қасиеттерiн оқып-үйрену және магнит өрiсiнiң бейнесiн алу;
№ 9-зертханалық жұмыс: электрмагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, су компасын (құбылнамасын) жасау, магнит өрісінің түрлі материалдар арқылы өтуін зеттеу, түрлі тиындардың магниттік қасиеттерін зерттеу, үйкеліс арқылы магниттеу, магниттің қасиетіне температураның әсері;
"Жарық құбылыстары". Жарықтың түзу сызықты таралу заңы, жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар, сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу, жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу, линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы, линзаның көмегімен кескiн алу, көз - оптикалық жүйе, көздiң көру кемшіліктері және оларды түзету әдiстері, оптикалық аспаптар;
№ 10-зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткiшiн анықтау;
№ 11-зертханалық жұмыс: жұқа линзаның фокустық қашықтығын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, қарапайым перископты жасау, калейдоскопты жасау, жазық айнадағы кескінді зерттеу,ойыс айнаға түскен және шағылған стандартты сәулелердің жүрісі, жинағыш және шашыратқыш линзадағы негізгі сәулелердің жүрісі, көз бен фотоаппараттың оптикалық жүйелерін салыстыру;

16. Базовое содержание учебного предмета 9 класса:
"Основы кинематики". Механическое движение, векторы и действия над ними, проекция вектора на координатные оси, прямолинейное равнопеременное движение, ускорение, скорость и перемещение при прямолинейном равноускоренном движении, свободное падение тел, ускорение свободного падения, криволинейное движение, равномерное движение материальной точки по окружности, линейная и угловая скорости, центростремительное ускорение;
лабораторная работа № 1: определение ускорения тела при равноускоренном движении;
лабораторная работа № 2: изучение движения тела, брошенного горизонтально;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, способы описания движения тел, относительность движения;
"Основы астрономии". Звездное небо, небесная сфера, системы небесных координат, видимое движение светил на различных географических широтах, местное, поясное и всемирное время, законы движения планет Солнечной системы, определение расстояний в астрономии методом параллакса;
"Основы динамики". Первый закон Ньютона, инерциальные системы отсчета, силы в механике, второй закон Ньютона, масса, третий закон Ньютона, закон Всемирного тяготения, вес тела, невесомость, движение тела под действием силы тяжести, движение искусственных спутников Земли;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, практические способы измерения сил, расчҰт параметров движения тела в поле тяготения Земли, измерение ускорения свободного падения тела;
"Законы сохранения". Импульс тела и импульс силы, закон сохранения импульса, реактивное движение, механическая работа и энергия, закон сохранения и превращения энергии;
практические работы: решение качественных и вычислительных задач, сравнение работы силы с изменением кинетической энергии тела, изучение закона сохранения импульса при соударении тел;
"Колебания и волны". Колебательное движение, превращение энергии при колебаниях, уравнение колебательного движения, колебания математического и пружинного маятников, свободные и вынужденные колебания, резонанс, свободные электромагнитные колебания, волновое движение, звук, характеристики звука, акустический резонанс, эхо, электромагнитные волны, шкала электромагнитных волн;
лабораторная работа № 3: определение ускорения свободного падения с использованием математического маятника;
лабораторная работа № 4: определение скорости распространения поверхностных волн;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, расчет периода колебаний маятников различного типа, изучение свободных и вынужденных колебаний, исследование характеристики волн, работа сотового телефона, передача аналогового сигнала, азбука Морзе;
"Строение атома, атомные явления". Тепловое излучение, гипотеза Планка о световых квантах, явление фотоэффекта, рентгеновское излучение, радиоактивность, природа радиоактивных излучений, опыт Резерфорда, строение атома;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач;
"Атомное ядро". Ядерное взаимодействие, ядерные силы, дефект масс, энергия связи атомных ядер, ядерные реакции, закон радиоактивного распада, деление тяжелых ядер, цепная ядерная реакция, ядерный реактор, термоядерные реакции, радиоизотопы, защита от радиации, элементарные частицы;
практическая работа: решение качественных и вычислительных задач, расчет периода полураспада радиоактивных элементов;
"Современная физическая картина мира". Мировоззренческое значение физики и астрономии, экологическая культура.

16. 9-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Кинематика негіздері". Механикалық қозғалыс, векторлар және оларға амалдар қолдану, вектордың координаталар осьтеріне түсірілген проекциялары, түзусызықты теңайнымалы қозғалыс, үдеу, түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру, дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi, қисықсызықты қозғалыс, материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы, сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар, центрге тартқыш үдеу;
№ 1-зертханалық жұмыс: теңүдемелі қозғалыс кезiндегi дененiң үдеуiн анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, қозғалыстың салыстырмалылығы, денелердің қозғалысын сипаттау тәсілдері;
"Астрономия негіздері". Жұлдызды аспан, аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі, әртүрлі географиялық ендіктегі аспан шырақтарының көрінерлік қозғалысы, жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақыт, Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалыс заңдары, Күн жүйесі денесіне дейінгі ара қашықтықты параллакс әдісімен анықтау;
"Динамика негіздері". Ньютонның бiрiншi заңы, инерциялық санақ жүйелерi, механикадағы күштер, Ньютонның екiншi заңы, масса, Ньютонның үшінші заңы, Бүкiләлемдiк тартылыс заңы, дененің салмағы, салмақсыздық, денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы, Жердің жасанды серіктерінің қозғалысы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, күшті өлшеудің практикалық тәсілдері, жердің ауырлық өрісіндегі дене қозғалысының параметрлерін есептеу, дененің еркін түсу үдеуін өлшеу;
"Сақталу заңдары". Дене импульсі және күш импульсі, импульстің сақталу заңы, реактивтi қозғалыс, механикалық жұмыс және энергия, энергияның сақталу және айналу заңы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, дененің кинетикалық энергиясының өзгеруіне қатысты күштің жұмысын салыстыру, денелердің соқтығысуы кезіндегі импульстің сақталу заңын зерттеу;
"Тербелістер және толқындар". Тербелмелі қозғалыс, тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі, тербелмелі қозғалыстың теңдеуі, математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері, еркін және еріксіз тербелістер, резонанс, еркін электромагнитік тербелістер, толқындық қозғалыс, дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық, электромагниттік толқындар, электромагниттік толқындар шкаласы;
№ 3-зертханалық жұмыс: математикалық маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау;
№ 4-зертханалық жұмыс: беттік толқындардың таралу жылдамдығын анықтау.
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, әр түрлі маятниктер тербелісінің периодын есептеу, еркін және еріксіз тербелістерді зерттеу, толқындардың сипаттамасын зерттеу, ұялы телефонның жұмыс істеу принципі, аналогті сигналдың берілуі, Морзе әліппесі;
"Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар". Жылулық сәуле шығару; жарық кванттары туралы Планк гипотезасы, фотоэффект құбылысы, рентген сәулелері, радиоактивтілік, радиоактивті сәулеленудің табиғаты, Резерфорд тәжірибесі, атомның құрамы;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару;
"Атом ядросы. Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер, массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы, ядролық реакциялар, радиоактивті ыдырау заңы, ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция, ядролық реактор, термоядролық реакциялар, радиоизотоптар, радиациядан қорғану, элементар бөлшектер;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, радиоактивтi элементтердiң жартылай ыдырау периодын есептеу;
"Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі". Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы, экологиялық мәдениет.

Параграф 2. Система целей обучения
17. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
18. Обучающиеся должны:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1.1
Физика – наука о природе
7.1.1.1 приводить примеры физических явлений
7.1.1.2 различать научные методы изучения природы
1.2
Физические величины
7.1.2.1 соотносить физические величины с их единицами измерения по Международной системе единиц
7.1.2.2 различать скалярные и векторные физические величины и приводить примеры
7.1.2.3 применять кратные и дольные приставки при записи больших и малых чисел, записывать числа в стандартном виде
1.3
Физические измерения
7 класс
8 класс
9 класс
7.1.3.1 измерять длину, объем тела, температуру и время, записывать результаты измерений с учетом погрешности
8.1.3.1 собирать, анализировать экспериментально полученные данные и записывать их с учетом погрешностей
9.1.3.1 объяснять полученные результаты и делать выводы
7.1.3.2
определять размер малых тел методом рядов
8.1.3.2
определять факторы, влияющие на проведение эксперимента
9.1.3.2 анализировать факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать методы улучшения эксперимента
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
8.1.3.3
знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
9.1.3.3
знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
2.1
Основы кинематики
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.1.1 объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения, траектория, путь, перемещение
9.2.1.1 объяснять физический смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения; применять теоремы сложения скоростей и перемещений
7.2.1.2
приводить примеры относительности механического движения
9.2.1.2 производить сложение, вычитание векторов, умножение вектора на скаляр
9.2.1.3 находить проекцию вектора на координатную ось, раскладывать вектор на составляющие
7.2.1.3
различать прямолинейное равномерное и неравномерное движение
9.2.1.4 находить перемещение, скорость и ускорение из графиков зависимости этих величин от времени
7.2.1.4
вычислять скорость и среднюю скорость движения тел
9.2.1.5 применять формулы скорости и ускорения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
17. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
18. Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Физика –табиғат туралы ғылым
7.1.1.1 физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру
7.1.1.2 табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату
1.2 Физикалық шамалар
7.1.2.1 физикалық шамаларды олардың Халықаралық бірліктер жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру
7.1.2.2 скаляр және векторлық шамаларды ажырату және мысалдар келтіру;
7.1.2.3 үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану, санды : стандартты түрде жазу
1.3 Физикалық өлшеулер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.1.3.1 дененің ұзындығын, көлемін, температурасын және уақытты өлшеу, өлшеу нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып жазу
8.1.3.1 эксперименттен деректерін жинақтау, талдау және өлшеу және қателіктерін ескеріп жазу
9.1.3.1 алған нәтижені түсіндіру және қорытынды жасау
7.1.3.2 кішкентай денелердің өлшемін қатарлау әдісі арқылы анықтау
8.1.3.2 тәжірибені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтау
9.1.3.2 эксперименттің нәтижесіне әсер ететін факторларды талдау және экспериментті жүргізуді жақсарту жолдарын ұсыну
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
9.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
2.1 Кинематика
негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.1.1 келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру - материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру
9.2.1.1 материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру, жылдамдықтарды қосу және орын ауыстыру теоремаларын қолдану
7.2.1.2 механикалық қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру
9.2.1.2 векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту
9.2.1.3 вектордың координаталар остеріне проекцияларын анықтау, векторларды құраушыларға жіктеу
7.2.1.3 түзу сызықты бірқалыпты қозғалысты және бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу
9.2.1.4 уақытқа тәуелділік графиктерінен орын ауыстыру, жылдамдық, үдеуді анықтау
7.2.1.4 қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу
9.2.1.5 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және үдеу формулаларын есептер шығаруда қолдану

9.2.1.6 применять уравнения координаты и перемещения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач
9.2.1.7 экспериментально определять ускорение тела при равноускоренном движении
7.2.1.5
строить график зависимости s от t, применяя обозначение единиц измерения на координатных осях графиков и в таблицах
9.2.1.8 строить и объяснять графики зависимости перемещения и скорости от времени при равноускоренном движении
7.2.1.6 определять по графику зависимости перемещения от времени, когда тело:
(1) находится в состоянии покоя,
(2) движется с постоянной скоростью
9.2.1.9 использовать кинематические уравнения равнопеременного движения для описания свободного падения
7.2.1.7 находить скорость тела по графику зависимости перемещения от времени при равномерном движении
9.2.1.10 описывать движение тела, брошенного горизонтально, используя кинематические уравнения равнопеременного и равномерного движения
9.2.1.11 определять скорость движения тела, брошенного горизонтально
9.2.1.12 строить траекторию движения тела, брошенного горизонтально
9.2.1.13 описывать равномерное движение тела по окружности, используя понятия линейных и угловых величин
9.2.1.14 применять формулу взаимосвязи линейной и угловой скорости при решении задач
9.2.1.15 применять формулы центростремительного ускорения при решении задач
2.2
Основы динамики
7.2.2.1 объяснять явление инерции и приводить примеры
9.2.2.1 объяснять смысл понятий: инерция, инертность, инерциальная система отсчета
7.2.2.2 приводить примеры действия сил из повседневной жизни
9.2.2.2 формулировать первый закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.3 различать и приводить примеры пластичных и упругих деформаций
9.2.2.3 объяснять природу силы тяжести, силы упругости, силы трения
7.2.2.4 определять коэффициент жесткости по графику зависимости силы упругости от удлинения
9.2.2.4 формулировать второй закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.5 рассчитывать силу упругости по формуле закона Гука
9.2.2.5 формулировать третий закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.6 описывать трение при скольжении, качении, покое
9.2.2.6 формулировать закон Всемирного тяготения и применять его при решении задач
7.2.2.7 приводить примеры полез-ного и вредного проявления силы трения
9.2.2.7 сравнивать особенности орбит космических аппаратов
7.2.2.8 изображать силы графически в заданном масштабе
9.2.2.8 рассчитывать параметры движения тела в поле тяготения

9.2.1.6 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану
9.2.1.7 тең үдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін эксперименттік жолмен анықтау
7.2.1.5 s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координата осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу
9.2.1.8 тең үдемелі қозғалыс кезiндегi орын ауыстырудың және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін тұрғызу және оларды түсіндіру
7.2.1.6 дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау:
(1) дененің тыныштық күйін,
(2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын
9.2.1.9 еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдану
7.2.1.7 бірқалыпты қозғалған дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын анықтау
9.2.1.10 теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау
9.2.1.11 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтау
9.2.1.12 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын сызу
9.2.1.13 дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттау
9.2.1.14 сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану
9.2.1.15 центрге тартқыш үдеу формуласын есептер шығаруда қолдану
2.2 Динамика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.2.1 инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру
9.2.2.1 инерция, инерттілік және инерциялық санақ жүйесі ұғымдарының мағынасын түсіндіру
7.2.2.2 күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру
9.2.2.2 Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.3 пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру
9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру
7.2.2.4 серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау
9.2.2.4 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.6 тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау
9.2.2.6 бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
7.2.2.7 үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру
9.2.2.7 ғарыш аппараттардың орбиталарын салыстыру
7.2.2.8 күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету
9.2.2.8 тартылыс өрісіндегі дененің қозғалысын сипаттайтын шамаларды анықтау

7.2.2.9 графически находить равнодействующую сил, действующих на тело и направленных вдоль одной прямой
9.2.2.9 применять формулу первой космической скорости при решении задач
7.2.2.10 различать вес и силу тяжести
9.2.2.10 определять вес тела, движущегося с ускорением
7.2.2.11 измерять массу тела с использованием электронных, пружинных и рычажных весов
9.2.2.11 объяснять состояние невесомости
7.2.2.12 использовать измерительный цилиндр (мензурка) для измерения объема жидкости или твердого тела различной формы
7.2.2.13 объяснять физический смысл плотности
7.2.2.14 экспериментально определять плотности жидкостей и твердых тел
7.2.2.15 применять формулу плотности при решении задач
2.3
Законы сохранения
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.3.1 объяснять физический смысл механической работы
9.2.3.1 различать понятия "импульс тела" и "импульс силы"
7.2.3.2 различать два вида механической энергии
9.2.3.2 формулировать закон сохранения импульса и применять при его решении задач
7.2.3.3 применять формулу кинетической энергии при решении задач
9.2.3.3 приводить примеры реактивного движения в природе и технике
7.2.3.4 применять формулу потенциальной энергии тела, поднятого над землей и упруго деформированного тела, при решении задач
9.2.3.4 оценивать региональное и международное значение космодрома Байконур
7.2.3.5 приводить примеры переходов энергии из одного вида в другой
9.2.3.5 определять механическую работу аналитически и графически
7.2.3.6 применять закон сохранения механической энергии при решении задач
9.2.3.6 объяснять взаимосвязь работы и энергии
7.2.3.7 объяснять физический смысл мощности
9.2.3.7 применять закон сохранения энергии при решении задач
7.2.3.8 применять формулы механической работы и мощности при решении задач
2.4
Статика
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.4.1 приводить примеры использования простых механизмов и формулировать "Золотое правило механики"
7.2.4.2 объяснять физический смысл понятия "момент силы"
7.2.4.3 экспериментально определять положение центра масс плоской фигуры
7.2.4.4 формулировать и применять правило момента сил для тела, находящегося в равновесии, при решении задач
7.2.4.5 экспериментально определять условия равновесия рычага
7.2.4.6 экспериментально определять коэффициент полезного действия наклонной плоскости
2.5
Колебания и волны
7 класс
8 класс
9 класс
9.2.5.1 приводить примеры свободных и вынужденных колебаний
9.2.5.2 экспериментально находить амплитуду, период, частоту
9.2.5.3 рассчитывать период, циклическую частоту, фазу по формуле
9.2.5.4 описывать сохранение энергии в колебательных процессах

7.2.2.9 денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау
9.2.2.9 бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
7.2.2.10 масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау
7.2.2.11 электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу
9.2.2.11 салмақсыз-дық күйді түсіндіру
7.2.2.12 әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді(мензурка) қолдану
7.2.2.13 тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру
7.2.2.14 сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау
7.2.2.15 тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
2.3 Сақталу заңдары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.3.1 механикалық жұмыс деген физикалық ұғымның мағынасын түсіндіру
9.2.3.1 дене импульсі мен күш импульсін ажырату
7.2.3.2 механикалық энергияның екі түрін ажырату
9.2.3.2 импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.3.3 кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану
9.2.3.3 табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру
7.2.3.4 жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергиясының және серпімді дененің формуласын қолдану
9.2.3.4 Байқоныр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру
7.2.3.5 энергияның түрленуіне мысалдар келтіру
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілмен анықтау
7.2.3.6 механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану
9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру
7.2.3.7 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
9.2.3.7 энергияның сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану
2.4 Статика
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.4.1 "Механиканың алтын ережесін" тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру
7.2.4.2 күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
7.2.4.3 жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау
7.2.4.4 тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.4.5 тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау
7.2.4.6 көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін тәжірибеде анықтау
2.5 Тербелістер мен толқындар
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру
9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау
9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау
9.2.5.4 тербелмелі процесте энергияның сақталу заңын сипаттау

9.2.5.5 записывать уравнения координат, скорости и ускорения по графикам гармонических колебаний
9.2.5.6 объяснять причины возникновения колебаний в различных колебательных системах
9.2.5.7 исследовать зависимость периода колебаний маятника от различных параметров
9.2.5.8 находить ускорение свободного падения из формулы периода математического маятника
9.2.5.9 строить и анализировать графики зависимости квадрата периода от длины маятника
9.2.5.10 описывать по графику зависимость амплитуды вынужденных колебаний от частоты вынуждающей силы
9.2.5.11 описывать явление резонанса
9.2.5.12 применять формулы скорости, частоты и длины волны при решении задач
9.2.5.13 сравнивать поперечные и продольные волны
9.2.5.14 экспериментально определять скорость распространения поверхностных волн
9.2.5.15 называть условия возникновения и распространения звука
9.2.5.16 сопоставлять характеристики звука с частотой и амплитудой звуковой волны
9.2.5.17 называть условие возникновения резонанса и приводить примеры его применения
9.2.5.18 описывать природу появления эха и способы его использования
9.2.5.19 приводить примеры использования ультразвука и инфразвука в природе и технике
3.1 Основы молекулярно-кинетической теории
7 класс
8 класс
9 класс
7.3.1.1 описывать строение твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярного строения вещества
8.3.1.1 описывать эксперименты и приводить примеры, подтверждающие основные положения молекулярно-кинетической теории
7.3.1.2 объяснять физический смысл давления и описывать способы изменения давления
8.3.1.2 представлять температуру в разных температурных шкалах (Кельвин, Цельсий)
7.3.1.3 применять формулу давления твердого тела при решении задач
8.3.1.3 описывать измерение температуры на основе теплового расширения
7.3.1.4 объяснять давление газа на основе молекулярного строения
8.3.1.4 описывать переход из твердого состояния в жидкое и обратно на основе молекулярно-кинетической теории
7.3.1.5 выводить формулу гидростатического давления в жидкостях и применять ее при решении задач
8.3.1.5 описывать переход вещества из жидкого состояния в газообразное и обратно на основе молекулярно-кинетической теории
7.3.1.6 приводить примеры использования сообщающихся сосудов
7.3.1.7 описывать принцип действия гидравлических машин
7.3.1.8 рассчитывать выигрыш в силе при использовании гидравлических машин
7.3.1.9 объяснять природу атмосферного давления и способы его измерения
7.3.1.10 описывать принцип действия манометра и насоса
7.3.1.11 определять выталкивающую силу и исследовать ее зависимость от объема тела, погруженного в жидкость

9.2.5.5 гармоникалық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың және үдеудің теңдеулерін жаза білу
9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру
9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
9.2.5.8 математикалық маятник периодының формуласынан еркін түсу үдеуін анықтау
9.2.5.9 период квадратының маятник ұзындығына тәуелділік графигін тұрғызу және талдау
9.2.5.10 еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау
9.2.5.11резонанс құбылысын сипаттау
9.2.5.12 толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану
9.2.5.13 көлденең және бойлық толқындарды салыстыру
9.2.5.14 су бетіндегі толқындардың таралу жылдамдығын эксперимент түрінде анықтау
9.2.5.15дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау
9.2.5.16 дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру
9.2.5.17 резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру
9.2.5.18 жаңғырық-тың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау
9.2.5.19 табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбысты қолдануға мысалдар келтіру
3.1 Молекула
лы- кинетика
лық теория негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1 заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау
8.3.1.1 молекулалы- кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау
7.3.1.2 қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау
8.3.1.2 температураның мәндерін әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу
7.3.1.3 есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану
8.3.1.3 температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау
7.3.1.4 газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру
8.3.1.4 молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау
7.3.1.5 сұйықтықтағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану
8.3.1.5 молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау
7.3.1.6 қатынас ыдыстардың қолданылуына мысалдар келтіру
7.3.1.7 гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін сипаттау
7.3.1.8 гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу
7.3.1.9 атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну
7.3.1.10 манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау
7.3.1.11 кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу

7.3.1.12объяснять природу выталкивающей силы в жидкостях и газах
7.3.1.13 применять закон Архимеда при решении задач
7.3.1.14 исследовать условия плавания тел
3.2
Основы термодинамики
7 класс
8 класс
9 класс
8.3.2.1 описывать способы изменения внутренней энергии
8.3.2.2 сравнивать различные виды теплопередачи
8.3.2.3 приводить примеры применения теплопередачи в быту и технике
8.3.2.4 приводить примеры приспособления живых организмов к различной температуре
8.3.2.5 определять количество теплоты, полученное или отданное в процессе теплопередачи
8.3.2.6 объяснить физический смысл удельной теплоемкости
8.3.2.7 применять формулу количества теплоты, выделяемого при сгорании топлива, в решении задач
8.3.2.8 исследовать закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах
8.3.2.9 применять уравнение теплового баланса при решении задач
8.3.2.10 применять формулу количества теплоты, поглощаемого.выделяемого при плавлении, кристаллизации, в решении задач
8.3.2.11 анализировать график зависимости температуры от времени при плавлении и кристаллизации
8.3.2.12 экспериментально определять удельную теплоту плавления льда
8.3.2.13 анализировать график зависимости температуры от времени при парообразовании и конденсации
8.3.2.14 описывать состояние насыщения на примере водяного пара
8.3.2.15 определять количество теплоты при парообразовании
8.3.2.16 объяснять зависимость температуры кипения от внешнего давления
8.3.2.17 объяснять первый закон термодинамики
8.3.2.18 объяснять второй закон термодинамики
8.3.2.19 определять коэффициент полезного действия теплового двигателя
8.3.2.20 описывать принцип работы двигателя внутреннего сгорания, холодильника и паровой турбины
8.3.2.21 предлагать пути совершенствования тепловых двигателей
8.3.2.22 описывать преобразование энергии в тепловых машинах
8.3.2.23 оценивать влияние тепловых машин на экологическое состояние окружающей среды
4.1
Основы электростатики
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.1.1 характеризовать электрический заряд
8.4.1.2 объяснять процесс электризации тела трением и индукцией
8.4.1.3 приводить примеры положительного и отрицательного влияния электризации
8.4.1.4 объяснять закон сохранения электрического заряда
8.4.1.5 применять закон Кулона при решении задач
8.4.1.6 объяснять физический смысл понятия "электрическое поле" и определять его силовую характеристику
8.4.1.7 рассчитывать силу, действующую на заряд в однородном электростатическом поле
8.4.1.8 изображать графически электрическое поле посредством силовых линий
8.4.1.9 объяснять физический смысл потенциала

7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру
7.3.1.13 есептер шығару кезінде Архимед заңын қолдану
7.3.1.14 дененің сұйықта жүзу шарттарын зерттеу
3.2 Термодина
мика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.3.2.1 дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау
8.3.2.2 жылу берілудің түрлерін салыстыру
8.3.2.3 техникада және тұрмыста жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру
8.3.2.4 әртүрлі температураға тірі ағзалардың бейімделуі (мысалдар келтіру).
8.3.2.5 жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау
8.3.2.6 заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру
8.3.2.7 отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау
8.3.2.8 жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу
8.3.2.9 жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану
8.3.2.10 балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдану
8.3.2.11 заттың балқу және қатаю процесі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
8.3.2.12 эксперимент көмегімен мұздың меншікті балқу жылуын анықтау
8.3.2.13 булану және конденсациялану кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
8.3.2.14 су буының мысалында қанығу күйін сипаттау
8.3.2.15 меншікті булану жылуын анықтау
8.3.2.16 қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру
8.3.2.17 термодинамиканың бірінші заңының мағынасын түсіндіру
8.3.2.18 термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру
8.3.2.19 жылу қозғалтқышының пайдалы әсер
коэффициентін анықтау
8.3.2.20 іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін түсіну және сипаттау
8.3.2.21 жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну
8.3.2.22 жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау
8.3.2.23 жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау
4.1 Электро
статика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.4.1.1 электр зарядын сипаттау
8.4.1.2 үйкеліс арқылы денені электрлендіру және индукция құбылысын түсіндіру
8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсерлеріне мысалдар келтіру
8.4.1.4 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру
8.4.1.5 Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
8.4.1.6 электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру
8.4.1.7 біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу
8.4.1.8 электр өрісін күш сызықтар арқылы графиктік кескіндеу
8.4.1.9 потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру

8.4.1.10 описывать устройство и назначение конденсатора
4.2
Электрический ток
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.2.1 объяснять возникновение и условия существования электрического тока
8.4.2.2 применять условные обозначения элементов электрической цепи при графическом изображении электрических схем
8.4.2.3 объяснять физический смысл напряжения (разность потенциала), его единицы измерения
8.4.2.4 измерять силу тока и напряжение в электрической цепи
8.4.2.5 строить и объяснять вольт-амперную характеристику металлического проводника при постоянной температуре
8.4.2.6 применять закон Ома для участка цепи при решении задач
8.4.2.7 объяснять физический смысл сопротивления, его единицы измерения
8.4.2.8 применять формулу удельного сопротивления проводника при решении задач
8.4.2.9
экспериментально получить закономерности последовательного соединения проводников
8.4.2.10 экспериментально получить закономерности параллельного соединения проводников
8.4.2.11 рассчитывать электрические цепи, используя закон Ома для участка цепи в последовательном и параллельном соединении проводников
8.4.2.12 применять формулы мощности и работы тока в решении задач
8.4.2.13 применять закон Джоуля-Ленца при решении задач
8.4.2.14 эксперементально определять работу и мощность тока
8.4.2.15 производить практические расчеты стоимости электроэнергии с использованием единицы измерения кВт час
8.4.2.16 описывать природу электрического тока и зависимость сопротивления проводника от температуры в металлах
8.4.2.17 объяснять причины возникновения и способы предотвращения короткого замыкания
8.4.2.18 объяснять природу электрического тока в жидкостях
4.3
Магнитное поле
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.3.1 характеризовать основные свойства магнитов и графически изображать магнитное поле посредством силовых линий
8.4.3.2 объяснять свойства магнитного поля
8.4.3.3 определять направление линий поля вокруг прямого проводника с током и соленоида
8.4.3.4 сравнивать магнитные поля, образованные полосовым магнитом и током в соленоиде
8.4.3.5 описывать действие магнитного поля на проводник с током
8.4.3.6 объяснять устройство и работу электродвигателя и электроизмерительных приборов
8.4.3.7 описывать явление электромагнитной индукции
8.4.3.8 приводить примеры производства электрической энергии в мире и в Казахстане
4.4
Электромагнитные колебания и волны
7 класс
8 класс
9 класс
9.4.4.1 описывать качественно свободные электромагнитные колебания в колебательном контуре
9.4.4.2 сравнивать свойства электромагнитных и механических волн
9.4.4.3 описывать и приводить примеры применения диапазонов электромагнитных волн
9.5.4.4 характеризовать дисперсию света при прохождении света через стеклянную призму
5.1
Законы геометрической оптики
7 класс
8 класс
9 класс

8.4.1.10 конденсаторлардың құрылысын және қолданылуын сипаттау
4.2 Электр тогы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.4.2.1 электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру
8.4.2.2 электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану
8.4.2.3 кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру
8.4.2.4 электр тізбегіндегі ток күші мен кернеуді анықтау
8.4.2.5 тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт-амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру
8.4.2.6 тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану
8.4.2.7 кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіну
8.4.2.8 есеп шығаруғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiн формуласын қолдану
8.4.2.9 өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау
8.4.2.10 өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау
8.4.2.11 өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу
8.4.2.12 жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
8.4.2.13 Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану
8.4.2.14 эксперимент көмегімен электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау
8.4.2.15 кВтсағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практикалық есептеулермен алу
8.4.2.16 металл өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау
8.4.2.17 қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру
8.4.2.18 сұйықтардағы электр тогын сипаттау
4.3 Магнит өрісі
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.4.3.1 магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін күш сызықтары арқылы графикалық бейнелеу;
8.4.3.2 магнит өрісінің сипаттамаларын түсіндіру;
8.4.3.3 тогы бар түзу өткізгіштің және соленоидтің айналасында магнит өрісі сызықтарының бағытын анықтау;
8.4.3.4 жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру;
8.4.3.5 магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсерін сипаттау
8.4.3.6 электр қозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру
8.4.3.7 электро магниттік индукция құбылысын түсіндіру
8.4.3.8 Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру
4.4 Электро
магниттік толқындар және тербеліс
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.4.4.1 тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалы сипаттау
9.4.4.2 механикалық толқындар мен электромагниттік толқындардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру
9.4.4.3 электро магниттік толқындар шкаласын сипаттау және әртүрлі диапазондағы толқындардың қолданылуына мысалдар келтіру
9.4.4.4 шыны призма арқылы өткен жарықтың дисперсиясына сапалы сипаттама беру
5.1 Геометрия
лық оптика заңдары
7-сынып
8-сынып
9-сынып

8.5.1.1 графически изображать солнечное и лунное затмения
8.5.1.2 экспериментально определять зависимость между углами падения и отражения
8.5.1.3 объяснять и приводить примеры зеркального и рассеянного отражения
8.5.1.4 строить изображение в плоском зеркале и описывать его характеристики
8.5.1.5 строить ход лучей в сферических зеркалах для получения изображений тела, характеризовать полученное изображение
8.5.1.6 строить ход лучей в плоскопараллельной пластине
8.5.1.7 применять закон преломления света при решении задач
8.5.1.8 объяснять явление полного внутреннего отражения, опираясь на эксперимент
8.5.1.9 экспериментально определять показатель преломления стекла
8.5.1.10 сравнивать полученное значение показателя преломления с табличным и оценивать достоверность результата
8.5.1.11 применять формулу тонкой линзы для решения задач
8.5.1.12 применять формулу линейного увеличения линзы при решении задач
8.5.1.13 строить ход лучей в тонкой линзе и характеризовать полученные изображения
8.5.1.14 определять фокусное расстояние и оптическую силу линзы
8.5.1.15 описывать коррекцию близорукости и дальнозоркости глаза
8.5.1.16 конструировать простые оптические приборы (перископ, камера Обскура и т.д.)
6.1
Строение
атома и атомного
ядра
7 класс
8 класс
9 класс
9.6.1.1 описывать зависимость энергии теплового излучения от температуры
9.6.1.2 применять формулу Планка для решения задач
9.6.1.3 описывать явление фотоэффекта и приводить примеры применения фотоэффекта в технике
9.6.1.4 применять формулу Эйнштейна для фотоэффекта при решении задач
9.6.1.5 сравнивать рентгеновское излучение с другими видами электромагнитного излучения
9.6.1.6 приводить примеры применения рентгеновского излучения
9.6.1.7 описывать опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
9.6.1.8 описывать свойства ядерных сил
9.6.1.9 определять дефект масс атомных ядер
9.6.1.10 применять формулу энергии связи атомного ядра при решении задач
9.6.1.11 применять законы сохранения зарядового и массового числа при решении уравнений ядерных реакций
6.2 Радиоактивность
9.6.2.1 объяснять природу и свойства a, b и g - излучений
9.6.2.2 объяснять вероятностный характер радиоактивного распада
9.6.2.3 использовать закон радиоактивного распада при решении задач
9.6.2.4 описывать условия протекания цепной ядерной реакции
9.6.2.5 описывать принцип действия ядерного реактора
9.6.2.6 сравнивать ядерный синтез и ядерный распад
9.6.2.7 приводить примеры использования радиоактивных изотопов
9.6.2.8 характеризовать способы защиты от радиации
6.3 Элементарные частицы
9.6.2.9 классифицировать элементарные частицы
7.1
Земля и Космос
7 класс
8 класс
9 класс

8.5.1.1 Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу
8.5.1.2 эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау
8.5.1.3 айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру
8.5.1.4 жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау
8.5.1.5 дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау
8.5.1.6 жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу
8.5.1.7 жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару
8.5.1.8 тәжірибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру
8.5.1.9 экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтау
8.5.1.10 сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалау
8.5.1.11 жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану
8.5.1.12 линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін қолдану
8.5.1.13 жұқа линзада сәуленің жолын салу және кескінге сипаттама беру
8.5.1.14 жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау
8.5.1.15 көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау
8.5.1.16 қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, Обскура камерасы) құрастыру
6.1 Атом мен атом ядросының құрылысы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.6.1.1 сәулелік энергияның температураға тәуелділігін сипаттау
9.6.1.2 Планк формуласын есептер шығаруда қолдану
9.6.1.3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру
9.6.1.4 фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану
9.6.1.5 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру
9.6.1.6 рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру
9.6.1.7 a-бөлшегінің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесін сипаттау
9.6.1.8 ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау
9.6.1.9 атом ядросының масса ақауын анықтау
9.6.1.10 атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.6.1.11 ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану
6.2Радио
активтілік
9.6.2.1 a, b және g - сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру
9.6.2.2 радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру
9.6.2.3 радиоактивті ыдырау заңын есептер шығаруда қолдану
9.6.2.4 тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау
9.6.2.5 ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау
9.6.2.6 ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру
9.6.2.7 радиоактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру
9.6.2.8 радиациядан қорғану әдістерін сипаттау
6.3 Элементар бөлшектер
9.6.2.9 элементар бөлшектерді жіктеу
7.1 Жер және Ғарыш
7-сынып
8-сынып
9-сынып

7.7.1.1 сравнивать гелиоцентрическую и геоцентрическую системы мира
7.7.1.2 систематизировать объекты солнечной системы
7.7.1.3 объяснять смену времен года и длительность дня и ночи на разных широтах
7.2
Элементы астрофизики
7 класс
8 класс
9 класс
9.7.2.1 различать абсолютную и видимую звездные величины
9.7.2.2 называть факторы, влияющие на светимость звезд
9.7.2.3 называть основные элементы небесной сферы
9.7.2.4 определять небесные координаты звезд по подвижной карте звездного неба
9.7.2.5 объяснять различия в кульминации светил на разных широтах
9.7.2.6 сопоставлять местное, поясное и всемирное время
9.7.2.7 объяснять движение небесных тел на основе законов Кеплера
9.7.2.8 объяснять использование метода параллакса для определения расстояний или размеров тел в солнечной системе
8.1
Мировоз-зренческое значение физики
9.8.1.1 объяснять влияние развития физики и астрономии на формирование мировоззрения человека
9.8.1.2 оценивать преимущества и учитывать риски влияния новых технологий на окружающую среду
19. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
20. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Физика – наука о природе
Физика – наука о природе
7.1.1.1 приводить примеры физических явлений
Научные методы изучения природы
7.1.1.2 различать научные методы изучения природы
Физические величины и измерения
Международная система единиц
7.1.2.1 соотносить физические величины с их единицами измерения Международной системы единиц
Скалярные и векторные физические величины
7.1.2.2 различать скалярные и векторные физические величины и приводить примеры
Точность измерений и вычислений
Запись больших и малых чисел
Лабораторная работа №1 "Определение размеров малых тел"
Лабораторная работа №2 "Измерение физических величин"
7.1.2.3 применять кратные и дольные приставки при записи больших и малых чисел, записывать числа в стандартном виде);
7.1.3.1 измерять длину, объем тела, температуру и время, записывать результаты измерений с учетом погрешности;

7.7.1.1 геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыру
7.7.1.2 Күн жүйесінің нысандарын жүйелеу
7.7.1.3 жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуын және күн мен түннің ұзақтығын түсіндіру
7.2
Астро-физика
Элемент
тері
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
9.7.2.1 абсолюттік және көрінерлік жұлдыздық шамаларды ажырату
9.7.2.2 жұлдыздыр-дың жарқырауына әсер ететін факторларды атау
97.2.3 аспан сферасының негізгі элементтерін атау
9.7.2.4 жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтау
9.7.2.5 әртүрлі ендіктегі жұлдыздардың шарықтау айырмашылығын түсіндіру
9.7.2.6 жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақытты сәйкестендіру
9.7.2.7 Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіру
9.7.2.8 Күн жүйесіндегі денелердің ара қашықтығы мен өлшемдерін анықтау үшін параллакс әдісін қолдануды түсіндіру
8.1
Физиканың дүниетанымдық мәні
9.8.1.1 адамның дүниетанымдық көзқарасының қалыптасуына физика және астрономияның дамуының әсерін түсіндіру
9.8.1.2 жаңа технологиялардың қоршаған ортаға әсерінің артықшылығы мен қауіптілігін бағалау
19. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
20. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Физика – табиғат туралы ғылым
Физика – табиғат туралы ғылым
7.1.1.1 физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері
7.1.1.2 табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату
Физикалық шамалар мен өлшеулер
Халықаралық бірліктер жүйесі (SI)
7.1.2.1 физикалық шамаларды олардың SI- жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру
Скаляр және векторлық физикалық шамалар
7.1.2.2 скаляр және векторлық физикалық шамалар ажырату және мысалдар келтіру
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі.
Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу.
№1-зертханалық жұмыс. "Кішкентай денелердің өлшемін анықтау"
№2-зертханалық жұмыс. "Физикалық шамаларды өлшеу"
7.1.2.3 үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану, : санды: стандартты түрде жазу;
7.1.3.1 дененің ұзындығын, көлемін, температурасын және уақытты өлшеу, өлшеу нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып жазу;

7.1.3.2 определять размер малых тел методом рядов;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Механическое движение
Механическое движение и его характеристики
Система отсчета
7.2.1.1 объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения, траектория, путь, перемещение
Относительность механического движения
7.2.1.2 приводить примеры относительности механического движения
Прямолинейное равномерное и неравномерное движение
7.2.1.3 различать прямолинейное равномерное и неравномерное движение
Расчет скорости и средней скорости
7.2.1.4 вычислять скорость и среднюю скорость движения тел
Графическое представление различных видов механического движения
7.2.1.5 строить график зависимости s от t, применяя обозначение единиц измерения на координатных осях графиков и в таблицах
7.2.1.6 определять по графику зависимости перемещения тела от времени, когда тело: (1) находится в состоянии покоя, (2) движется с постоянной скоростью;
7.2.1.7 находить скорость тела по графику зависимости перемещения от времени при равномерном движении
2-я четверть
Плотность
Масса и измерение массы тел
7.2.2.11 измерять массу тела с использованием электронных, пружинных и рычажных весов
Измерение объема тел правильной и неправильной формы
7.2.2.12 использовать измерительный цилиндр (мензурка) для измерения объема жидкости или твердого тела различной формы
Плотность вещества и единицы измерения плотности
Лабораторная работа №3 "Определение плотности жидкостей и твердых тел"
7.2.2.13 объяснять физический смысл плотности;
7.2.2.14 экспериментально определять плотности жидкостей и твердых тел;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Расчет плотности
7.2.2.15 применять формулу плотности при решении задач
Взаимодействие тел
Явление инерции
7.2.2.1 объяснять явление инерции и приводить примеры
Сила
7.2.2.2 приводить примеры действия сил из повседневной жизни
Явление тяготения и сила тяжести. Вес
7.2.2.10 различать вес и силу тяжести
Лабораторная работа №4 "Изучение упругих деформаций"
7.2.2.4 определять коэффициент жесткости по графику зависимости силы упругости от удлинения;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Деформация
7.2.2.3 различать и приводить примеры пластических и упругих деформаций
Сила упругости, закон Гука
7.2.2.5 рассчитывать силу упругости по формуле закона Гука
Сила трения
Учет трения в технике
Лабораторная работа №5 "Исследования силы трения скольжения"

7.1.3.2 кішкентай денелердің өлшемін қатарлау әдісі арқылы анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Механикалық қозғалыс
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы
Санақ жүйесі
7.2.1.1 келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру - материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру
Қозғалыстың салыстырмалылығы
7.2.1.2 механикалық қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
7.2.1.3 түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу
7.2.1.4 қозғалыстағы дененің жылдам-дығы мен орташа жылдамдығын есептеу
Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері
7.2.1.5 s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координаталар осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу;
7.2.1.6 дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау: (1) дененің тыныштық күйін, (2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын;
7.2.1.7 бірқалыпты қозғалған дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын анықтау
2-тоқсан
Тығыздық
Масса және денелердің массасын өлшеу
7.2.2.11 электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу
7.2.2.12 әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі.
№3-зертханалық жұмыс. "Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау"
7.2.2.13 тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.2.14 сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Тығыздықты есептеу
7.2.2.15 тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
Денелердің өзара әрекеттесуі
Инерция құбылысы
7.2.2.1 инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру
Күш
7.2.2.2 күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ
7.2.2.10 масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату
№4-зертханалық жұмыс. "Серпімді деформацияларды зерделеу"
7.2.2.4 серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Деформация
7.2.2.3 пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру
Серпімділік күші, Гук заңы
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
Үйкеліс күші.
Үйкеліс әрекетін техникада ескеру
№5-зертханалық жұмыс. "Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу"

7.2.2.6 описывать трение при скольжении, качении, покое;
7.2.2.7 приводить примеры полезного и вредного проявления силы трения
Сложение сил, действующих на тело вдоль одной прямой
7.2.2.8 изображать силы графически в заданном масштабе;
7.2.2.9 графически находить равнодействующую сил, действующих на тело и направленных вдоль одной прямой
3-я четверть
Давление
Молекулярное строение твердых тел, жидкостей и газов
7.3.1.1 -описывать строение твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярного строения вещества
Давление твердых тел
7.3.1.2 объяснять физический смысл давления и описывать способы его изменения давления;
7.3.1.3 применять формулу давления твердого тела при решении задач
Давление в жидкостях и газах, закон Паскаля
7.3.1.4 объяснять давление газа на основе молекулярного строения;
7.3.1.5 выводить формулу гидростатического давления в жидкостях и применять ее при решении задач
Сообщающиеся сосуды
7.3.1.6 приводить примеры использования сообщающихся сосудов
Гидравлическая машина
7.3.1.7 описывать принцип действия гидравлических машин;
7.3.1.8 рассчитывать выигрыш в силе при использовании гидравлических машин
Атмосферное давление, измерение атмосферного давления
7.3.1.9 объяснять природу атмосферного давления и способы его измерения
Манометры, насосы
7.3.1.10 описывать принцип действия манометра и насоса
Лабораторная работа №6 "Изучение закона Архимеда"
7.3.1.11 определять выталкивающую силу и исследовать ее зависимость от объема тела, погруженного в жидкость, знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Выталкивающая сила
7.3.1.12 объяснять природу выталкивающей силы в жидкостях и газах;
7.3.1.13 применять закон Архимеда при решении задач
Лабораторная работа №7 "Определение условия плавания"
7.3.1.14 исследовать условия плавания тел;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Работа и мощность
Механическая работа
Мощность
7.2.3.1 объяснять физический смысл механической работы;
7.2.3.7 объяснять физический смысл мощности;
7.2.3.8 применять формулы механической работы и мощности при решении задач
4-я четверть
Энергия
Кинетическая энергия
Потенциальная энергия
7.2.3.2 различать два вида механической энергии;
7.2.3.3 применять формулу кинетической энергии при решении задач;
7.2.3.4 применять формулу потенциальной энергии тела, поднятого над землей и упруго деформированного тела, при решении задач
Превращение и сохранение энергии
7.2.3.5 приводить примеры переходов энергии из одного вида в другой;
7.2.3.6 применять закон сохранения механической энергии при решении задач
Момент силы
Простые механизмы

7.2.2.6 тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау;
7.2.2.7 үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу
7.2.2.8 күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету;
7.2.2.9 денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау
3-тоқсан
Қысым
Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы
7.3.1.1 заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау
Қатты денелердегі қысым
7.3.1.2 қысымның физикалық мағына-сын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;
7.3.1.3 есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы
7.3.1.4 газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру;
7.3.1.5 сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану
Қатынас ыдыстар
7.3.1.6 қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру
Гидравликалық машиналар
7.3.1.7 гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін сипаттау;
7.3.1.8 гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу
7.3.1.9 атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну
Манометрлер. Сорғылар
7.3.1.10 манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау
№ 6-зертханалық жұмыс. "Архимед заңын зерделеу"
7.3.1.11 кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Кері итеруші күш
7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;
7.3.1.13 есептер шығаруда Архимед заңын қолдану
№ 7-зертханалық жұмыс. "Дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау"
7.3.1.14 дененің сұйықта жүзу шарттарын зерттеу;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жұмыс және қуат
Механикалық жұмыс
Қуат
7.2.3.1 механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.3.7 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.3.8 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану
4-тоқсан
Энергия
Кинетикалық энергия.
Потенциалдық энергия
7.2.3.2 механикалық энергияның екі түрін ажырату;
7.2.3.3 кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану;
7.2.3.4 жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның және серпімді дененің формуласын қолдану
Энергияның сақталуы және айналуы
7.2.3.5 энергияның түрленуіне мысалдар келтіру;
7.2.3.6 механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану
Күш моменті
Жай механизмдер

7.2.4.1 приводить примеры использования простых механизмов и формулировать "Золотое правило механики";
7.2.4.2 объяснять физический смысл понятия "момент силы"
Центр масс тел
Лабораторная работа №8 "Нахождение центра масс плоской фигуры"
7.2.4.3 экспериментально определять положение центра масс плоской фигуры
Лабораторная работа №9 "Определение условия равновесия рычага"
7.2.4.5 экспериментально определять условия равновесия рычага;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Условие равновесия рычага
7.2.4.4 формулировать и применять правило момента сил для тела, находящегося в равновесии, при решении задач
Коэффициент полезного действия
Лабораторная работа №10 "Определение коэффициента полезного действия наклонной плоскости"
7.2.4.6 экспериментально определять коэффициент полезного действия наклонной плоскости;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Космос и Земля
Наука о небесных телах
7.7.1.1 сравнивать геоцентрическую и гелиоцентрическую системы;
Солнечная система
7.7.1.2 систематизировать объекты Солнечной системы
Основы календаря (сутки, месяц, год)
7.7.1.3 объяснять смену времен года и длительность дня и ночи на разных широтах
8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Тепловые явления
Тепловое движение, броуновское движение, диффузия
8.3.1.1описывать эксперименты и приводить примеры, подтверждающие основные положения молекулярно-кинетической теории
Температура, способы ее измерения, температурные шкалы
8.3.1.3 описывать измерение температуры на основе теплового расширения;
8.3.1.2 представлять температуру в разных температурных шкалах (Кельвин, Цельсий)
Внутренняя энергия, способы изменения внутренней энергии
8.3.2.1 описывать способы изменения внутренней энергии
Теплопроводность, конвекция, излучение
8.3.2.2 сравнивать различные виды теплопередачи
Теплопередача в природе и технике
8.3.2.3 приводить примеры применения теплопередачи в быту и технике
Роль тепловых явлений в жизни живых организмов
8.3.2.4 приводить примеры приспособления живых организмов к различной температуре
Количество теплоты, удельная теплоемкость вещества
8.3.2.5 определять количество теплоты, полученной или отданной в процессе теплопередачи;
8.3.2.6 объяснить физический смысл удельной теплоемкости
Энергия топлива, удельная теплота сгорания топлива
8.3.2.7 применять формулу количества теплоты, выделяемого при сгорании топлива, в решении задач
Лабораторная работа № 1 "Сравнение количеств теплоты при смешивании воды разной температуры"

7.2.4.1 "Механиканың алтын ережесін" тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру;
7.2.4.2 күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
Дененің массалық центрі
№8-зертханалық жұмыс.
"Жазық фигураның массалар центрін анықтау"
7.2.4.3 жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау
№9-зертханалық жұмыс. "Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау"
7.2.4.5 тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Иіндіктің тепе-теңдік шарты
7.2.4.4 тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
Пайдалы әрекет коэффициенті.
№10-зертханалық жұмыс. "Көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін анықтау"
7.2.4.6 көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтау;
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жер және Ғарыш
Аспан денелері туралы ғылым
7.7.1.1 геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыру
Күн жүйесі
7.7.1.2 Күн жүйесінің нысандарын жүйелеу
Күнтізбе негіздері (тәулік, ай, жыл)
7.7.1.3 жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуы және күн мен түннің ұзақтығын түсіндіру
8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Жылу құбылыстары
Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия
8.3.1.1 молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары
8.3.1.3 Температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау;
8.3.1.2 температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу
Ішкi энергия, ішкi энергияны өзгерту тәсiлдерi
8.3.2.1 дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау;
Жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару
8.3.2.2 жылу берілудің түрлерін салыстыру
Табиғаттағы және техникадағы жылу берілу
8.3.2.3 техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру
Жылу құбылыстарының тірі ағзалардың өмірлеріндегі ролі
8.3.2.4 әр түрлі температураларда тірі ағзалардың бейімделуіне мысалдар келтіру
Жылу мөлшері.
Заттың меншікті жылу сыйымдылығы
8.3.2.5 жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау;
8.3.2.6 заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру
Отынның энергиясы, отынның меншікті жану жылуы
8.3.2.7 отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау
№ 1-зертханалық жұмыс. "Температуралары әр түрлi суды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру"

8.3.2.8 исследовать закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах
8.1.3.2 определять факторы, влияющие на проведение эксперимента;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах
8.3.2.9 применять уравнение теплового баланса при решении задач
Агрегатные состояния вещества
Плавление и кристаллизация твердых тел, температура плавления, удельная теплота плавления
8.3.1.4 описывать переход из твердого состояния в жидкое и обратно на основе молекулярно-кинетической теории;
8.3.2.10 применять формулу количества теплоты, поглощаемого /выделяемого при плавлении /кристаллизации, в решении задач;
8.3.2.11 анализировать график зависимости температуры от времени при плавлении и кристаллизации
Лабораторная работа № 2 "Определение удельной теплоты плавления льда"
8.3.2.12 экспериментально определить удельную теплоту плавления льда;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Парообразование и конденсация
Ненасыщенные и насыщенные пары
8.3.1.5 описывать переход вещества из жидкого состояния в газообразное и обратно на основе молекулярно-кинетической теории;
8.3.2.13 анализировать график зависимости температуры от времени при парообразовании и конденсации;
8.3.2.14 описывать состояние насыщения на примере водяного пара
Кипение, удельная теплота парообразования
Зависимость температуры кипения от внешнего давления
8.3.2.15 определять количество теплоты при парообразовании;
8.3.2.16 объяснять зависимость температуры кипения от внешнего давления
2-я четверть
Основы термодинамики
Первый закон термодинамики, работа газа и пара
8.3.2.17 объяснять первый закон термодинамики
Необратимость тепловых процессов, второй закон термодинамики
8.3.2.18 объяснять второй закон термодинамики
Тепловые двигатели
8.3.2.22 описывать преобразование энергии в тепловых машинах;
8.3.2.20 описывать принцип работы двигателя внутреннего сгорания и паровой турбины
Коэффициент полезного действия теплового двигателя
8.3.2.19 определять коэффициент полезного действия теплового двигателя;
8.3.2.21 предлагать пути совершенствования тепловых двигателей
Экологические проблемы использования тепловых машин
8.3.2.23 оценивать влияние тепловых машин на экологическое состояние окружающей среды
Основы электростатики
Электрический заряд, электризация тел, проводники и диэлектрики
8.4.1.1 характеризовать электрический заряд;
8.4.1.2 объяснять процесс электризации тела трением и индукцией;
8.4.1.3 приводить примеры положительного и отрицательного влияния электризации
Закон сохранения электрического заряда, взаимодействие неподвижных зарядов, закон Кулона, элементарный электрический заряд

8.3.2.8 жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу;
8.1.3.2 тәжірибені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы
8.3.2.9 жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану
Заттың агрегаттық күйлері
Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы
8.3.1.4 молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау;
8.3.2.10 балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруға қолдану;
8.3.2.11 заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
№ 2-зертханалық жұмыс. "Мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау"
8.3.2.12 эксперимент көмегімен мұздың меншікті балқу жылуын анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Булану және конденсация.
Қаныққан және қанықпаған булар
8.3.1.5 молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау;
8.3.2.13 заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау;
8.3.2.14 су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау
Қайнау, меншiктi булану жылуы.
Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау
8.3.2.15 меншікті булану жылуын анықтау;
8.3.2.16 қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру
2-тоқсан
Термодинамика негiздерi
Термодинамиканың бiрiншi заңы, газдың және будың жұмысы
8.3.2.17 термодинамиканың бірінші заңының мағынасын түсіндіру
Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың екінші заңы
8.3.2.18 термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру
Жылу қозғалтқыштары
8.3.2.22 жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау;
8.3.2.20 іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті
8.3.2.19 жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициентін анықтау;
8.3.2.21 жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер
8.3.2.23 жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау
Электростатика негіздері
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
8.4.1.1 электр зарядын сипаттау;
8.4.1.2 Үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру;
8.4.1.3 электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру
Электр зарядының сақталу заңы,қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды

8.4.1.4 объяснять закон сохранения электрического заряда;
8.4.1.5 применять закон Кулона при решении задач
Электрическое поле, напряженность электрического поля
8.4.1.6 объяснять физический смысл понятия "электрическое поле" и определять его силовую характеристику;
8.4.1.7 рассчитывать силу, действующую на заряд в однородном электростатическом поле;
8.4.1.8 изображать графически электрическое поле посредством силовых линий
Потенциал и разность потенциалов электрического поля, конденсатор
8.4.1.9 объяснять физический смысл разности потенциалов и потенциала;
8.4.1.10 описывать устройство и назначение конденсатора
3-я четверть
Постоянный электрический ток
Электрический ток, источники электрического тока
8.4.2.1 объяснять возникновение и условия существования электрического тока
Электрическая цепь и ее составные части, сила тока, напряжение
8.4.2.2 применять условные обозначения элементов электрической цепи при графическом изображении электрических схем;
8.4.2.3 объяснять физический смысл напряжения, его единицы измерения
Лабораторная работа № 3
"Сборка электрической цепи и измерение силы тока и напряжения на различных ее участках"
8.4.2.4 измерять силу тока и напряжение в электрической цепи;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Лабораторная работа № 4
"Исследование зависимости силы тока от напряжения на участке цепи"
8.4.2.5 строить и объяснять вольт-амперную характеристику металлического проводника при постоянной температуре;
8.1.3.1 собирать, анализировать экспериментально полученные данные и записывать их с учетом погрешностей;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Закон Ома для участка цепи
8.4.2.6 применять закон Ома для участка цепи при решении задач
Электрическое сопротивление проводника, удельное сопротивление проводника, реостат
8.4.2.7 объяснять физический смысл сопротивления, его единицы измерения;
8.4.2.8 применять формулу удельного сопротивления проводника при решении задач
Лабораторная работа № 5 "Изучение последовательного соединения проводников"
8.4.2.9 экспериментально получить закономерности последовательного соединения проводников;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Лабораторная работа № 6 "Изучение параллельного соединения проводников"
8.4.2.10 экспериментально получить закономерности параллельного соединения проводников;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Последовательное и параллельное соединение проводников
8.4.2.11 рассчитывать электрические цепи, используя закон Ома для участка цепи в последовательном и параллельном соединении проводников
Работа и мощность электрического тока

8.4.1.4 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру;
8.4.1.5 Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
Электр өрiсi, электр өрісінің кернеулігі
8.4.1.6 электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру;
8.4.1.7 біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу;
8.4.1.8 электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндеу
Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы, конденсатор
8.4.1.9 потенциалдар айырымының және потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру;
8.4.1.10 конденсаторлардың құрылысын және қолданылуын сипаттау
3-тоқсан
Тұрақты электр тогы
Электр тогы, электр тогы көздері
8.4.2.1 электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру
Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу
8.4.2.2 электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану;
8.4.2.3 кернеудің физикалық мағына-сын, оның өлшем бірлігін түсіндіру
№ 3-зертханалық жұмыс. "Электр тiзбегiн құрастыру және оның әртүрлi бөлiктерiндегi ток күшiн өлшеу"
8.4.2.4 электр тізбегіндегі ток күші мен кернеуді анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
№ 4-зертханалық жұмыс. "Тiзбек бөлiгi үшiн ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу"
8.4.2.5 тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт-амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру;
8.1.3.1 эксперименттен деректерін жинақ-тау, талдау және өлшеу және қателіктерін ескеріп жазу
Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы
8.4.2.6 тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану;
Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат
8.4.2.7 кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру;
8.4.2.8 есеп шығаруғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiн формуласын қолдану
№ 5-зертханалық жұмыс. "Өткiзгiштердi тiзбектей қосуды зерделеу"
8.4.2.9 өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы алу;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
№ 6-зертханалық жұмыс. "Өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу"
8.4.2.10 өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Өткiзгiштердi тiзбектей және параллель қосу
8.4.2.11 өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу
Электр тогының жұмысы мен қуаты

8.4.2.12 применять формулы мощности и работы тока в решении задач
Тепловое действие электрического тока, закон Джоуля – Ленца
8.4.2.13 применять закон Джоуля-Ленца при решении задач
Лабораторная работа № 7 "Измерение работы и мощности электрического тока"
8.4.2.14 эксперементально определять работу и мощность тока;
8.4.2.15 производить практические расчеты стоимости электроэнергии с использованием единицы измерения кВт час;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Зависимость электрического сопротивления металлов от температуры, сверхпроводимость
8.4.2.16 описывать природу электрического тока и зависимость сопротивления от температуры в металлах
Электронагревательные приборы, лампа накаливания, короткое замыкание, плавкие предохранители
8.4.2.17 объяснять причины возникновения и способы предотвращения короткого замыкания
Химическое действие электрического тока (закон Фарадея)
8.4.2.18 объяснять природу электрического тока в жидкостях
Электромагнитные явления
Постоянные магниты, магнитное поле
Лабораторная работа № 8 "Изучение свойств постоянного магнита и получение изображений магнитных полей"
8.4.3.1 характеризовать основные свойства магнитов и графически изображать магнитное поле посредством силовых линий;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Магнитное поле прямого тока
Магнитное поле катушки с током
8.4.3.2 объяснять свойства магнитного поля;
8.4.3.3 определять направление линий поля вокруг прямого проводника с током и соленоида
Электромагниты и их применение
Лабораторная работа № 9
"Сборка электромагнита и изучение его действия"
8.4.3.4 сравнивать магнитные поля, образованные полосовым магнитом и током в соленоиде;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Действие магнитного поля на проводник с током, электродвигатель, электроизмерительные приборы
8.4.3.5 описывать действие магнитного поля на проводник с током;
8.4.3.6 объяснять устройство и работу электродвигателя и электроизмерительных приборов
Электромагнитная индукция, генератор
8.4.3.7 описывать явление электромагнитной индукции;
8.4.3.8 приводить примеры производства электрической энергии в мире и в Казахстане
4-я четверть
Световые явления
Закон прямолинейного распространения света
8.5.1.1 графически изображать солнечное и лунное затмения
Отражение света, законы отражения, плоские зеркала
8.5.1.2 экспериментально определять зависимость между углами падения и отражения;
8.5.1.3 объяснять и приводить примеры зеркального и рассеянного отражения;
8.5.1.4 строить изображение в плоском зеркале и описывать его характеристики
Сферические зеркала, построение изображения в сферическом зеркале

8.4.2.12 жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы
8.4.2.13 Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану;
№ 7-зертханалық жұмыс. "Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау"
8.4.2.14 эксперимент көмегімен электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау;
8.4.2.15 кВт*сағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практика жүзінде анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік
8.4.2.16 металл өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау
Электрқыздырғыш құралдар, кыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар
8.4.2.17 қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру
Электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы)
8.4.2.18 сұйықтардағы электр тогын сипаттау
Электромаг
ниттік құбылыстар
Тұрақты магниттер, магнит өрiсi.
№ 8-зертханалық жұмыс. "Тұрақты магниттiң қасиеттерiн оқып-үйрену және магнит өрiсiнiң бейнесiн алу"
8.4.3.1 магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін күш сызықтары арқылы бейнелеу;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрiсi.
Тогы бар шарғының магнит өрiсi
8.4.3.2 магнит өрісінің сипаттамаларын түсіндіру;
8.4.3.3 тогы бар түзу өткізгіштің және соленоидтің айналасындағы өріс сызықтарының бағытын анықтау
Электромагниттер және оларды қолдану.
№ 9-зертханалық жұмыс. "Электрмагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау"
8.4.3.4 жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш, электр өлшеуіш құралдар
8.4.3.5 магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсерін сипаттау;
8.4.3.6- электрқозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Электромагниттiк индукция, генераторлар
8.4.3.7 электромагниттік индукция құбылысын түсіндіру;
8.4.3.8 Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру
4-тоқсан
Жарық құбылыстары
Жарықтың түзу сызықты таралу заңы.
8.5.1.1 Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу;
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар
8.5.1.2 эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау;
8.5.1.3 айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру;
8.5.1.4 жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау
Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу

8.5.1.5 строить ход лучей в сферических зеркалах для получения изображений тела, характеризовать полученное изображение
Преломление света, закон преломления света, полное внутреннее отражение
8.5.1.6 строить ход лучей в плоскопараллельной пластине;
8.5.1.7 применять закон преломления света при решении задач;
8.5.1.8 объяснять явление полного внутреннего отражения, опираясь на эксперимент
Лабораторная работа № 10 "Определение показателя преломления стекла"
8.5.1.9 экспериментально определять показатель преломления стекла;
8.5.1.10 сравнивать полученное значение показателя преломления с табличным и оценивать достоверность результата
Линзы, оптическая сила линзы, формула тонкой линзы
Построение изображений в линзах
8.5.1.11 применять формулу тонкой линзы для решения задач;
8.5.1.12 применять формулу линейного увеличения линзы в решении задач
8.5.1.13 строить ход лучей в тонкой линзе и характеризовать полученные изображения
Лабораторная работа № 11
"Определение фокусного расстояния тонкой линзы"
8.5.1.14 определять фокусное расстояние и оптическую силу линзы;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
Глаз как оптическая система, дефекты зрения и способы их исправления
8.5.1.15 описывать коррекцию близорукости и дальнозоркости глаза
Оптические приборы
8.5.1.16 конструировать простые оптические приборы (перископ, камера Обскура и т.д.)
9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Основы кинематики
Механическое движение
9.2.1.1 объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения, применять теоремы сложения скоростей и перемещений
Векторы и действия над ними, проекция вектора на координатные оси
9.2.1.2 производить сложение, вычитание векторов, умножение вектора на скаляр;
9.2.1.3 находить проекцию вектора на координатную ось, раскладывать вектор на составляющие
Прямолинейное равнопеременное движение, ускорение
9.2.1.3 находить перемещение, скорость и ускорение из графиков зависимости этих величин от времени
Скорость и перемещение при прямолинейном равноускоренном движении
9.2.1.5 применять формулы скорости и ускорения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач;
9.2.1.6 применять уравнения координаты и перемещения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач
Лабораторная работа № 1
"Определение ускорения тела при равноускоренном движении"
9.2.1.7 экспериментально определять ускорение тела при равноускоренном движении;
9.1.3.2 анализировать факторы, влияющие на результат эксперимента и предлагать методы улучшения эксперимента;

8.5.1.5 дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау
Жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу
8.5.1.6 жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу;
8.5.1.7 жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару;
8.5.1.8 тәжирибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру
№ 10-зертханалық жұмыс. "Шынының сыну көрсеткiшiн анықтау"
8.5.1.9 экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтау;
8.5.1.10 сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалау
Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы.
Линзаның көмегімен кескiн алу
8.5.1.11 жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану;
8.5.1.12 линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін қолдану;
8.5.1.13 жұқа линзада сәуленің жолын салу және кескінге сипаттама беру
№ 11-зертханалық жұмыс. "Жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау"
8.5.1.14 жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау;
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Көз - оптикалық жүйе, көздiң көру кемшіліктері және оларды түзету әдiстері
8.5.1.15 көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау
Оптикалық аспаптар
8.5.1.16 қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастыру
9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Кинематика негіздері
Механикалық қозғалыс
9.2.1.1 Материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру, жылдамдықтарды қосу және орын ауыстыру теоремаларын қолдану
Векторлар және оларға амалдар қолдану.
Вектордың координаталар осьтеріндегі проекциялары
9.2.1.2 векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту;
9.2.1.3 вектордың координаталар осіне проекциясын анықтау, векторды құраушыларға жіктеу
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс, үдеу
9.2.1.4 уақытқа тәуелділік графиктерінен орын ауыстыруды, жылдамдықты, үдеуді анықтау;
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру
9.2.1.5 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және үдеу формулаларын есептер шығаруда қолдану;
9.2.1.6 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану
№ 1-зертханалық жұмыс. "Теңүдемелі қозғалыс кезiндегi дененiң үдеуiн анықтау"
9.2.1.7 теңүдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін эксперименттік жолмен анықтау;
9.1.3.2 эксперименттің нәтижесіне әсер ететін факторларды талдау және экспери-ментті жүргізуді жақсарту жолдарын ұсыну;

9.2.1.8 строить и объяснять графики зависимости перемещения и скорости от времени при равноускоренном движении
Свободное падение тел, ускорение свободного падения
9.2.1.9 использовать кинематические уравнения равнопеременного движения для описания свободного падения
Лабораторная работа № 2 "Изучение движения тела, брошенного горизонтально"
9.2.1.10 описывать движение тела, брошенного горизонтально, используя кинематические уравнения равнопеременного и равномерного движения;
9.2.1.11 определять скорость движения тела, брошенного горизонтально;
9.2.1.12 строить траекторию движения тела, брошенного горизонтально
Криволинейное движение, равномерное движение материальной точки по окружности
Линейная и угловая скорости
9.2.1.13 описывать равномерное движение тела по окружности, используя понятия линейных и угловых величин;
9.2.1.14 применять формулу взаимосвязи линейной и угловой скорости при решении задач
Центростремительное ускорение
9.2.1.15 применять формулы центростремительного ускорения при решении задач
Основы астрономии
Звездное небо
9.7.2.1 различать абсолютную и видимую звездные величины;
9.7.2.2 называть факторы, влияющие на светимость звезд
Небесная сфера, системы небесных координат
9.7.2.3 называть основные элементы небесной сферы
9.7.2.4 определять небесные координаты звезд по подвижной карте звездного неба
Видимое движение светил на различных географических широтах, местное, поясное и всемирное время
9.7.2.5 объяснять различия в кульминациях светил на различных широтах;
9.7.2.6 сопоставлять местное, поясное и всемирное время
Законы движения планет Солнечной системы
9.7.2.7 объяснять движение небесных тел на основе законов Кеплера
Определение расстояний в астрономии методом параллакса
9.7.2.8 объяснять использование метода параллакса для определения расстояний или размеров тел в солнечной системе
2-я четверть
Основы динамики
Первый закон Ньютона, инерциальные системы отсчета
9.2.2.1 объяснять смысл понятий: инерция, инертность, инерциальная система отсчета;
9.2.2.2 формулировать первый закон Ньютона и применять при решении задач
Силы в механике
9.2.2.3 объяснять природу силы тяжести, силы упругости, силы трения
Второй закон Ньютона, масса
9.2.2.4 формулировать второй закон Ньютона и применять при решении задач
Третий закон Ньютона
9.2.2.5 формулировать третий закон Ньютона и применять при решении задач
Закон Всемирного тяготения
9.2.2.6 формулировать закон Всемирного тяготения и применять его при решении задач
Вес тела, невесомость

9.2.1.8 теңүдемелі қозғалыс кезiндегi орын ауыстырудың және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін тұрғызу және оларды түсіндіру
Дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi
9.2.1.9 еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдану
№ 2-зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу"
9.2.1.10 теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау;
9.2.1.11 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтау ;
9.2.1.12 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын сызу
Қисықсызықты қозғалыс; материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы
Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар
9.2.1.13 дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттау;
9.2.1.14 сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану
Центрге тартқыш үдеу
9.2.1.15 центрге тартқыш үдеу формуласын есептер шығаруда қолдану
Астрономия негіздері
Жұлдызды аспан
9.7.2.1 абсолюттік және көрінерлік жұлдыздық шамаларды ажырату;
9.7.2.2 жұлдыздырдың жарқырауына әсер ететін факторларды атау
Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі
9.7.2.3 аспан сферасының негізгі элементтерін атау;
9.7.2.4 жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтау
Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан шырақтарының көрінерлік қозғалысы, жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақыт
9.7.2.5 әртүрлі ендіктегі жұлдыздардың шарықтау айырмашылығын түсіндіру;
9.7.2.6 жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақытты сәйкестендіру
Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалыс заңдары
9.7.2.7 Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіру
Күн жүйесі денесіне дейінгі ара қашықтықты параллакс әдісімен анықтау
9.7.2.8 Күн жүйесіндегі денелердің ара қашықтығын немесе өлшемдерін анықтау үшін параллакс әдісін қолдануды түсіндіру
2-тоқсан
Динамика негіздері
Ньютонның бiрiншi заңы, инерциялық санақ жүйелерi
9.2.2.1 инерция, инерттілік және инерциялық санақ жүйесі ұғымдарының мағынасын түсіндіру;
9.2.2.2 Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Механикадағы күштер
9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру
Ньютонның екiншi заңы, масса
9.2.2.4 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Ньютонның үшінші заңы
9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Бүкiләлемдiк тартылыс заңы
9.2.2.6 Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Дененің салмағы, салмақсыздық

9.2.2.10 определять вес тела, движущегося с ускорением;
9.2.2.11 объяснять состояние невесомости;
Движение тела под действием силы тяжести
Движение искусственных спутников Земли
9.2.2.9 применять формулу первой космической скорости при решении задач;
9.2.2.7 сравнивать особенности орбит космических аппаратов;
9.2.2.8 рассчитывать параметры движения тела в поле тяготения
3-я четверть
Законы сохранения
Импульс тела и импульс силы
9.2.3.1 различать понятия "импульс тела" и "импульс силы"
Закон сохранения импульса
Реактивное движение
9.2.3.2 формулировать закон сохранения импульса и применять его при решении задач;
9.2.3.3 приводить примеры реактивного движения в природе и технике;
9.2.3.4 оценивать региональное и международное значение космодрома Байконур
Механическая работа и энергия
9.2.3.5 определять механическую работу аналитически и графически;
9.2.3.6 объяснять взаимосвязь работы и энергии
Закон сохранения и превращения энергии
9.2.3.7 применять закон сохранения энергии при решении задач
Колебания и волны
Колебательное движение
9.2.5.1 приводить примеры свободных и вынужденных колебаний;
9.2.5.2 экспериментально находить амплитуду, период, частоту;
9.2.5.3 рассчитывать период, циклическую частоту, фазу по формуле
Превращение энергии при колебаниях
Уравнение колебательного движения
9.2.5.4 описывать сохранение энергии в колебательных процессах;
9.2.5.5 записывать уравнения координаты, скорости и ускорения по графикам гармонических колебаний
Колебания математического и пружинного маятников
9.2.5.6 объяснять причины возникновения колебаний в различных колебательных системах;
9.2.5.7 исследовать зависимость периода колебаний маятника от различных параметров
Лабораторная работа № 3 "Определение ускорения свободного падения с использованием математического маятника"
9.2.5.8 находить ускорение свободного падения из формулы периода математического маятника;
9.2.5.9 строить и анализировать графики зависимости квадрата периода от длины маятника;
9.1.3.1 объяснять полученные результаты и делать выводы
Свободные и вынужденные колебания, резонанс
9.2.5.10 описывать по графику зависимость амплитуды вынужденных колебаний от частоты вынуждающей силы;
9.2.5.11 описывать явление резонанса
Свободные электромагнитные колебания
9.4.4.1 описывать качественно свободные электромагнитные колебания в колебательном контуре
Волновое движение
9.2.5.12 применять формулы скорости, частоты и длины волны при решении задач
9.2.5.13 сравнивать поперечные и продольные волны
Лабораторная работа № 4 "Определение скорости распространения поверхностных волн"

9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау;
9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру
Денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы.
Жердің жасанды серіктерінің қозғалысы
9.2.2.9 бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.2.2.7 ғарыш аппараттардың орбиталарын салыстыру;
9.2.2.8 тартылыс өрісіндегі дененің қозғалысын сипаттайтын шамаларды анықтау
3-тоқсан
Сақталу заңдары
Дене импульсі және күш импульсі
9.2.3.1 дене импульсі мен күш импульсін ажырату
Импульстің сақталу заңы.
Реактивтi қозғалыс
9.2.3.2 импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану;
9.2.3.3 табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру;
9.2.3.4 Байқоңыр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру
Механикалық жұмыс және энергия
9.2.3.5 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау;
9.2.3.6 жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру
Энергияның сақталу және айналу заңы
9.2.3.7 энергияның сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
Тербелістер және толқындар
Тербелмелі қозғалыс
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру;
9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау;
9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау
Тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі.
Тербелмелі қозғалыстың теңдеуі
9.2.5.4 тербелмелі процесте энергияның сақталу заңын сипаттау;
9.2.5.5 гармониялық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың және үдеудің теңдеулерін жаза білу
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері
9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру;
9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
№ 3-зертханалық жұмыс. "Математикалық маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау"
9.2.5.8 математикалық маятник периодының формуласынан еркін түсу үдеуін анықтау;
9.2.5.9 период квадратының маятник ұзындығына тәуелділік графигін тұрғызу және талдау;
9.1.3.1 алған нәтижені түсіндіру және қорытынды жасау
Еркін және еріксіз тербелістер, резонанс
9.2.5.10 еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау;
9.2.5.11 резонанс құбылысын сипаттау
Еркін электромагнитік тербелістер
9.4.4.1 тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалық түрде сипаттау
Толқындық қозғалыс
9.2.5.12 толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану;
9.2.5.13 көлденең және бойлық толқындарды салыстыру
№4-зертханалық жұмыс. "Беттік толқындардың таралу жылдамдығын анықтау"

9.2.5.14 экспериментально определять скорость распространения поверхностных волн
Звук, характеристики звука, акустический резонанс, эхо
9.2.5.15 называть условия возникновения и распространения звука;
9.2.5.16 сопоставлять характеристики звука с частотой и амплитудой звуковой волны;
9.2.5.17 называть условие возникновения резонанса и приводить примеры его применения;
9.2.5.18 описывать природу появления эха и способы его использования;
9.2.5.19 приводить примеры использования ультразвука и инфразвука в природе и технике
Электромагнитные волны
Шкала электромагнитных волн
9.4.4.2 сравнивать свойства электромагнитных и механических волн;
9.4.4.3 описывать и приводить примеры применения диапазонов электромагнитных волн;
9.5.4.4 характеризовать дисперсию света при прохождении света через стеклянную призму
4-я четверть
Строение атома, атомные явления
Тепловое излучение
9.6.1.1 описывать зависимость энергии теплового излучения от температуры
Гипотеза Планка о световых квантах
9.6.1.2 применять формулу Планка для решения задач
Явление фотоэффекта
9.6.1.3 описывать явление фотоэффекта и приводить примеры применения фотоэффекта в технике;
9.6.1.4 применять формулу Эйнштейна для фотоэффекта при решении задач
Рентгеновское излучение
9.6.1.5 сравнивать рентгеновское излучение с другими видами электромагнитного излучения;
9.6.1.6 приводить примеры применения рентгеновского излучения
Радиоактивность
Природа радиоактивных излучений
9.6.2.1 объяснять природу и свойства a, b и g – излучения
Опыт Резерфорда, строение атома
9.6.1.7 описывать опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
Атомное ядро
Ядерное взаимодействие, ядерные силы
Дефект масс, энергия связи атомных ядер
9.6.1.8 описывать свойства ядерных сил;
9.6.1.9 определять дефект масс атомных ядер;
9.6.1.10 применять формулу энергии связи атомного ядра при решении задач
Ядерные реакции, закон радиоактивного распада
9.6.1.11 применять законы сохранения зарядового и массового числа при решении уравнений ядерных реакций;
9.6.2.2 объяснять вероятностный характер радиоактивного распада;
9.6.2.3 использовать закон радиоактивного распада при решении задач
Деление тяжелых ядер, цепная ядерная реакция
Ядерный реактор
9.6.2.4 описывать условия протекания цепной ядерной реакции;
9.6.2.5 описывать принцип действия ядерного реактора
Термоядерные реакции
Радиоизотопы, защита от радиации
9.6.2.6 сравнивать ядерный синтез и ядерный распад;

9.2.5.14 су бетіндегі толқындардың таралу жылдамдығын эксперимент түрінде анықтау
Дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық
9.2.5.15 дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау;
9.2.5.16 дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру;
9.2.5.17 резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру;
9.2.5.18 жаңғырықтың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау;
9.2.5.19 табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбыстықолдануға мысалдар келтіру
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындар шкаласы
9.4.4.2 механикалық толқындар мен электромагниттік толқындардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру;
9.4.4.3 электромагниттік толқындар шкаласын сипаттау және әртүрлі диапазондағы толқындардың қолданылуына мысалдар келтіру;
9.4.4.4- шыны призма арқылы өткен жарықтың дисперсиясына сапалы сипаттама беру
4-тоқсан
Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар
Жылулық сәуле шығару
9.6.1.1 жылулық сәуле шығару энергиясының температураға тәуелділігін сипаттау
Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы
9.6.1.2 Планк формуласын есептер шығаруда қолдану
Фотоэффект құбылысы
9.6.1.3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру;
9.6.1.4 фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану;
Рентген сәулелері
9.6.1.5 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру;
9.6.1.6 рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру
Радиоактивтілік.
Радиоактивті сәулеленудің табиғаты
9.6.2.1 a, b және g - сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру
Резерфорд тәжірибесі, атомның құрамы
9.6.1.7 a-бөлшегінің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесін сипаттау
Атом ядросы
Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер.
Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы
9.6.1.8 ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау;
9.6.1.9 атом ядросының масса ақауын анықтау;
9.6.1.10 атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану
Ядролық реакциялар.
Радиоактивті ыдырау заңы
9.6.1.11 ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану;
9.6.2.2 радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру;
9.6.2.3 радиоактивті ыдырау заңын есеп шығаруда қолдану
Ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция.
Ядролық реакторлар
9.6.2.4 тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау;
9.6.2.5 ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау
Термоядролық реакциялар.
Радиоизотоптар, радиациядан қорғану
9.6.2.6 ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру;

9.6.2.7 приводить примеры использования радиоактивных изотопов;
9.6.2.8 характеризовать способы защиты от радиации
Элементарные частицы
9.6.3. 1 классифицировать элементарные частицы
Современная физическая картина мира
Мировоззренческое значение физики и астрономии
9.8.1.1 объяснять влияние развития физики и астрономии на формирование мировоззрения человека
Экологическая культура
9.8.1.3 оценивать преимущества и учитывать риски влияния новых технологий на окружающую среду
Приложение 8
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 58
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от "16" сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Химия" для 7- 9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебный предмет "Химия" имеет важное значение в развитии мировоззрения, в формировании целостной научной картины мира.
3. Цели учебного предмета "Химия":
1) формирование у обучающихся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющих зависимость свойств веществ от их состава и строения;
2) развитие умений безопасного применения в реальной жизни знаний о химических процессах, законах и их закономерностях.
4. По завершении изучения химии, обучающиеся должны знать:
1) о составе, структуре атомов и молекул веществ, об изменениях свойств веществ при химических реакциях;
2) закон сохранения массы веществ и энергии при химических реакциях;
3) о том, как меняется скорость реакции при изменении условий протекания химических процессов;
4) о возможности проведения химических превращений, безопасных для окружающей среды, при соблюдении техники безопасности;
5) научные методы планирования экспериментов;
6) главнейшие закономерности химии для того, чтобы оценивать и применять их для разъяснения понимания и прогнозирования химических процессов, их закономерностей.

9.6.2.7 радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру;
9.6.2.8 радиациядан қорғану әдістерін сипаттау
Элементар бөлшектер
9. 6.3.1 элементар бөлшектерді жіктеу
Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі
Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы
9.8.1.1 адамның дүниетанымдық көзқарасының қалыптасуына физика және астрономияның дамуының ықпалын түсіндіру;
Экологиялық мәдениет
9.8.1.3 жаңа технологиялардың қоршаған ортаға ықпалының артықшылығы мен қауіптілігін бағалау
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
58-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Химия" оқу пәні әлемнің біртұтас ғылыми бейнесін, оқушылардың жаратылыстану-ғылыми танымын, табиғатты аялау, сын тұрғысынан ойлау және зерттеу дағдыларын дамытуды қалыптастыруда маңызды.
3. "Химия" оқу пәнінің мақсаты:
1) заттар мен олардың айналымы, заттар қасиеттерінің, олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін қалыптастыру;
2) заттар және химиялық реакциялар туралы білімін өмірде пайдалану біліктерін дамыту.
4. Химия курсын оқып аяқтағаннан кейін оқушылар:
1) заттардың атомдармен молекулаларының құрылымын, химиялық реакция барысында заттардың қасиеттерінің өзгеруін;
2) химиялық реакциялар кезіндегі зат массасы мен энергия сақталу заңдарын;
3) химиялық реакцияның жылдамдығының әртүрлі жағдайда өзгеру заңдылықтарын;
4) химиялық реакцияларды жүргізу ережелерін, өмір мен қоршаған орта қауіпсіздігі үшін техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауды;
5) эксперименттерді жоспарлаудың ғылыми әдістері;
6) химиялық процестер мен олардың заңдылықтарын болжау және түсіндіру үшін химияның басты заңдылықтарын қолдануды және бағалауды білулері қажет.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Химия"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" составляет:
1) в 7 классе по 1 час в неделю, в учебном году – 36 часов;
2) в 8 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа;
3) в 9 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
6. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) частицы вещества;
2) закономерности химических реакций;
3) энергетика в химии;
4) химия вокруг нас;
5) химия и жизнь.
7. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов: знание, понимание, умения и навыки.
8. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) строение и состав атома;
3) распределение и движение электронов в атомах, образование ионов из атомов;
4) виды химических связей.
9. Раздел "Закономерности химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая таблица химических элементов;
2) классификация химических реакций;
3) закон сохранения массы;
4) электрохимический ряд напряжения металлов.
10. Раздел "Энергетика в химии" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теория кислот и оснований.
11. Раздел "Химия вокруг нас" включает следующие подразделы:
1) классификация веществ;
2) химия Земли;
3) химия углерода и его соединений.
12. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
13. Базовое содержание учебного предмета "Химия"7 класса:
1) "Предмет химии. Чистые вещества и смеси". Химия – раздел естествознания, наука о веществах, развитие и значение химии, правила техники безопасности в кабинете и лаборатории химии, чистые вещества и их физические свойства, однородные и неоднородные смеси, способы очистки и разделения веществ, простые и сложные вещества, элемент, химические соединения;
практическая работа № 1 "Правила техники безопасности и знакомство с лабораторным оборудованием";
лабораторный опыт № 1 "Сравнение веществ и их соединений";
лабораторный опыт № 2 "Очистка загрязненной поваренной соли";

2-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Химия" оқу пәнінің мазмұны
5."Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 7-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 36 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
6. Оқу пәнінің мазмұны бес бөлімді қамтиды:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиядағы энергетика;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
7. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер білім, түсінік және дағдыларды қамтитын күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан тұратын бөлімшелерге бөлінген. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары, мұғалімге оқушыларды дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, сонымен қатар олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
8. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулар;
2) атомның құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы, атомдардан иондардың құрылуы;
4) химиялық байланыстардың түрлері.
9. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң және химиялық элеметтердің периодтық жүйесі;
2) химиялық реакциялардың жіктелуі;
3) зат массасының сақталу заңы;
4) металдардың электрохимиялық кернеу қатары.
10. "Химиядағы энергетика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакциялардың жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориясы.
11. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) заттардың жіктелуі;
2) Жер химиясы;
3) көміртек және оның қосылыстары химиясы.
12. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
13. 7-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Химия пәні. Таза заттар және қоспалар. Химия – заттар туралы жаратылыстану ғылымдарының бір саласы, химияның дамуы мен маңызы, химия кабинетіндегі және зертханасындағы қауіпсіздік техникасының ережелері, таза заттар және олардың физикалық қасиеттері, біртекті және әртекті қоспалар, заттарды тазарту және бөлу тәсілдері, жәй және күрделі заттар, элемент, химиялық қосылыстар:
№ 1 практикалық жұмыс "Техника қауіпсіздігі ережелері және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу";
№ 1 зертханалық тәжірибе "Заттарды және олардың қосылыстарын салыстыру";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Ластанған ас тұзын тазарту";

2) "Изменение состояния веществ". Физические и химические явления химическая реакция, агрегатные состояния вещества, структура твердых, жидких и газообразных веществ по кинетической теории частиц, процессы охлаждения, нагревания и испарения веществ;
лабораторный опыт № 3 "Изучение признаков химических реакций";
лабораторный опыт № 4 "Изучение процесса охлаждения аспирина или салола";
лабораторный опыт № 5 "Изучение процесса кипения воды";
контрольная работа № 1.
3) "Атомы. Молекулы. Вещества". Атомы и молекулы, различие атомов и молекул, химические элементы, символы химических элементов, классификация элементов на металлы и неметаллы, простые и сложные вещества, состав и строение атома, ядро, протон, электрон, нейтрон, изотопы, описание элемента по названию и по количеству фундаментальных частиц.
4) "Воздух. Реакция горения". Воздух и его состав, значение охраны атмосферного воздуха от загрязнения, процесс горения, условия горения вещества, легковоспламеняющиеся, горючие и негорючие вещества, топливо, кислород, источник возгорания, температура возгорания, горение металлов и неметаллов, продукты реакции горения;
лабораторный опыт № 6 "Горение свечи";
практическая работа № 2/демонстрация "Сравнение реакций горения серы, фосфора, железа в воздухе и кислороде";
контрольная работа № 2.
5) "Химические реакции". Природные кислоты и щелочи, свойства "кислотность" и "мылкость", индикаторы, универсальный индикатор, рН шкала, метилоранж, лакмус, фенолфталеин, изменение окраски индикаторов в различных средах, кислоты и щелочи, антацидные средства, реакция нейтрализации, разбавленные кислоты, области применения кислот, правила обращения с кислотами, взаимодействие разбавленных кислот с различными металлами, качественная реакция на водород, карбонаты, взаимодействие разбавленных кислот с карбонатами, качественная реакция на углекислый газ;
лабораторный опыт № 7 "Изучение кислотности и щелочности среды растворов";
лабораторный опыт № 8 "Реакция нейтрализации хлороводородной кислоты";
лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие цинка с разбавленной соляной кислотой";
лабораторный опыт № 10 "Качественная реакция на водород";
практическая работа № 3 "Взаимодействие карбонатов с разбавленными кислотами. Качественные реакции на углекислый газ".
6) "Периодическая таблица химических элементов". История создания периодической таблицы химических элементов, классификации элементов
И. ДҰберейнера, Дж. Ньюлендса, Д.И. Менделеева, периодический закон, структура периодической таблицы, принцип построения периодической таблицы; атомный номер, заряд ядра, элементарные частицы в атоме:

2) "Заттар күйінің өзгеруі". Физикалық және химиялық құбылыстар, химиялық реакция, заттың агрегаттық күйлері, қатты, сұйық, бөлшектердің кинетикалық теориясына сәйкес газ тәріздес заттардың құрылымы, заттардың салқындау, қыздыру және булану үдерістері:
№ 3 зертханалық тәжірибе "Химиялық реакциялардың белгілерін зерттеу";
№ 4 зертханалық тәжірибе "Салқындау үдерісін зерттеу";
№ 5 зертханалық тәжірибе "Судың қайнау үдерісін зерттеу";
№ 1 бақылау жұмысы;
3) "Атомдар. Молекулалар. Заттар". Атомдар мен молекулалар, атомдар мен молекулалардың айырмашылығы, химиялық элементтер, химиялық элементтердің символдары, элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу, жай және күрделі заттар, атомның құрамы мен құрылысы, ядро, протон, нейтрон, электрон, изотоптар, элементті аталуы және фундаменталды бөлшектерінің саны бойынша сипаттау;
4) "Ауа. Жану реакциясы". Ауа және оның құрамы, атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызы, жану үдерісі, заттың жану шарттары, тез тұтанатын, жанатын және жанбайтын заттар, отын, оттек, тұтану көзі, тұтану температурасы, металдар мен бейметалдардың жануы, жану реакциясының өнімдері:
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Балауыз шамның жануы";
№ 2 практикалық жұмыс/көрсетілім "Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттегінде жануын салыстыру";
№ 2 бақылау жұмысы;
5) "Химиялық реакциялар". Табиғи қышқылдар мен сілтілер; "қышқылдық" және "сабынды" қасиеттері, индикаторлар, әмбебап индикатор, рН шкала метилоранж, лакмус, фенолфталеин, индикаторлардың түрлі орталардағы түстерінің өзгеруі, қышқылдар мен сілтілер, антацидті заттар, бейтараптану реакциясы, сұйылтылған қышқылдар, қышқылдардың қолданылу аймақтар, қышқылдармен жұмыс жүргізу ережелері, сұйылтылған қышқылдардың түрлі металдармен әрекеттесуі, сутекке сапалық реакция, карбонаттар, сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі, көмірқышқыл газына сапалық реакция;
№ 7 зертханалық тәжірибе "Ерітінділердің қышқылдық, негіздік ортасын анықтау";
№ 8 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен реакциясы";
№ 10 зертханалық жұмыс "Сутекке сапалық реакция";
№ 3 практикалық жұмыс "Сұйылтылған қышқылдар мен карбонаттардың әрекеттесуі. Көмірқышқыл газына сапалық реакция";
6) "Химиялық элементтердің периодтық кестесі". Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы, И. ДҰберейнер,
Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің элементтерді жіктеуі, периодтық заң, периодтық кестенің құрылымы, периодтық кестенің құрылу принципі, атом нөмірі ядро заряды, атомдағы элементер бөлшектер;

7) "Относительная атомная масса. Простейшие формулы". Смеси изотопов, природные изотопы, относительная атомная масса, относительная молекулярная/формульная масса, химическая формула, валентность химических элементов, составление формул бинарных соединений, атомные соотношения в соединениях;
расчетные задачи: вычисление относительной молекулярной массы;
контрольная работа № 3.
8) "Химические элементы и соединения в организме человека". Питательные вещества, химические элементы в организме человека (О, С, Н, N, Ca, P, K), распространенность химических элементов в живой и неживой природе, биологическая роль микро- макроэлементов в организме человека, процесс дыхания, сбалансированность питания;
практическая работа № 4 "Определение питательных веществ в составе пищи";
лабораторный опыт № 11 "Исследование процесса дыхания";
9) "Геологические химические соединения". Полезные геологические химические соединения, природные ресурсы, месторождение, руда, состав руды, минералы, добыча природных ресурсов, полезные ископаемые Казахстана, экологические аспекты добычи минералов;
контрольная работа № 4.
14. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 8 класса:
1) "Движение электронов в атомах". Распределение электронов в атомах, энергетические уровни, формы s и p орбиталей, электронная конфигурация, электронно-графическая формула, ион, образование ионов, составление формулы химического соединения методом "нулевой суммы";
лабораторный опыт № 1 "Изготовление моделей атомов".
2) "Формулы веществ и уравнения химических реакций". Химическая формула, уравнения химических реакций, закон сохранения массы веществ, типы химических реакций: соединение, разложение, замещение, обмен; химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека;
демонстрация № 1 "Опыт, доказывающий закон сохранения массы веществ";
лабораторный опыт № 2 "Соотношение масс реагирующих веществ";
расчетные задачи: вычисление массовой доли элемента в химическом соединении по химической формуле, установление простейшей формулы вещества по массовым долям элементов.
3) "Химическая активность металлов". Окисление металлов, коррозия металлов, взаимодействие металлов с водой, взаимодействие металлов с растворами кислот, растворами солей, ряд активности металлов, сравнение активности металлов;
демонстрация № 2 "Взаимодействие активных металлов с водой";
лабораторный опыт № 3 "Взаимодействие металлов с растворами кислот";
демонстрация № 3 "Вытеснение металлов из растворов солей";
практическая работа № 1 "Сравнение активности металлов";
контрольная работа № 1;

7) "Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формулалар". Изотоптар қоспасы, табиғи изотоптар, салыстырмалы атомдық масса, салыстырмалы молекулалық/формулалық масса, химиялық формула, химиялық элементтердің валенттілігі, бинарлы қосылыстардың формулаларын құрастыру, қосылыстардағы атомдардың қатынастары:
есептеуге берілген есептер: салыстырмалы молекулалық массаны есептеу;
№ 3 бақылау жұмысы;
8) "Адам ағзасындағы химиялық элементтер". Қоректік заттар, адам ағзасындағы химиялық элементтер (О, С, Н, N, Ca, P, K), химиялық элементтердің тірі және өлі табиғаттағы таралуы, адам ағзасындағы микро- макроэлементтердің биологиялық рөлі, тыныс алу үдерісі, тамақтану теңгерімі;
№ 4 практикалық жұмыс "Тағам құрамындағы қоректік заттарды анықтау";
№ 11 зертханалық тәжірибе "Тыныс алу үдерісін зерттеу";
9) "Геологиялық химиялық қосылыстар". Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар, табиғи ресурстар, кен орны, кен, кеннің құрамы, минералдар, табиғи ресурстарды өндіру, металдарды алу, Қазақстанның пайдалы қазбалары, минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері:
№ 4 бақылау жұмысы.
14. 8-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Атомдардағы электрондардың қозғалысы". Атомдардағы электрондардың орналасуы, энергетикалық деңгейлер, s және p орбитальдарының пішіндері, электрондық конфигурация, электронды-графикалық формула, ион, иондардың түзілуі, "нольдік қосынды" әдісімен қосылыстардың формулаларын құрастыру:
№ 1 зертханалық тәжірибе "Атомдардың модельдерін жасау";
2) "3аттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері". Химиялық формула, химиялық реакция теңдеулері, заттардың массасының сақталу заңы, химиялық реакциялардың типтері: бірігу, ажырау, алмастыру, алмасу, табиғаттағы химиялық реакциялар, тірі организмдер мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар:
№ 1 көрсетілім "Заттардың массасының сақталу заңын дәлелдейтін тәжірибе";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Әрекеттесуші заттардың массасының қатынасы";
есептеуге берілген есептер: химиялық формула бойынша химиялық бірігудегі элементтің массалық үлесін есептеу, элементтердің массалық үлестері бойынша заттың қарапайым формуласын анықтау;
3) "Металдардың химиялық белсенділігі". Металдардың тотығуы, металдардың жемірілуі, металдардың сумен әрекеттесуі, металдардың қышқыл ерітінділерімен, металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуі, металдардың белсенділік қатары, металдардың белсенділігін салыстыру:
№ 2 көрсетілім "Белсенді металдардың сумен әрекеттесуі";
№ 3 зертханалық тәжірибе "Металдардың қышқылдар ерітіндісімен әрекеттесуі";
№ 3 көрсетілім "Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру";
№ 1 практикалық жұмыс "Металдардың белсенділігін салыстыру";
№ 1 бақылау жұмысы;

4) "Количество вещества". Количество вещества, моль, число Авогадро, молярная масса вещества.
расчетные задачи: вычисление относительной молярной массы простых и сложных веществ, вычисления по химической формуле молярной массы, массы и количества вещества, вычисления числа атомов (молекул) в определенном количестве вещества;
5) "Стехиометрические расчеты". Решение задач по уравнениям химических реакций, молярный объҰм, относительная плотность газов, закон объҰмных отношений, нормальные и стандартные условия.
расчетные задачи: вычисления по химической формуле молярной массы, массы и количества вещества, вычисление количества атомов и молекул по заданной массе или количеству вещества, вычисления массы, объема (газа) и количества вещества продукта реакции по уравнениям химических реакций, вычисление относительной плотности газов, объема газа при нормальных условиях, расчеты относительной плотности газов по кислороду и воздуху, вычисления по формулам с использованием понятий: количество вещества, молярная масса, молярный объем газа, закон Авогадро, вычисления с использованием понятия о объемных отношениях газов при химических реакциях;
6) "Знакомство с энергией в химических реакциях". Горение топлива и выделение энергии, при горении углеродсодержащего горючего в кислороде возможность образования углерода, угарного газа или углекислого газа, причины парникового эффекта и пути решения, экзотермические и эндотермические реакции, потенциал различного горючего, воздействие на окружающую среду, изменение энергии с точки зрения кинетической теории частиц, тепловой эффект реакции, термохимические уравнения;
лабораторный опыт № 4 "Химические реакции, сопровождающиеся изменением энергии";
расчетные задачи: вычисление теплового эффекта реакции по термохимическим уравнениям реакций;
7) "Водород. Кислород и озон". Водород – химический элемент и простое вещество, изотопы водорода (протий, дейтерий и тритий), свойства, применение и получение водорода, кислород – химический элемент и простое вещество, свойства, применение и получение кислорода, бинарные соединения водорода и кислорода, распространение в природе аллотропных видоизменений кислорода, озон, получение водорода и кислорода, значение озонового слоя Земли;
демонстрация № 4 "Разложение пероксида водорода";
практическая работа № 2 "Получение водорода и изучение его свойств";
практическая работа № 3 "Получение кислорода из пероксида водорода и изучение его свойств";
расчетные задачи: вычисления массы, количества, объема (газа) вещества по известной массе, количеству или объему вещества одного из вступающих или получающихся в результате реакции веществ;
контрольная работа № 2;

4) "Заттың мөлшері". Заттың мөлшері, моль, Авогадро саны, заттың молярлық массасы:
есептеуге берілген есептер: жәй және күрделі заттардың салыстырмалы молярлық массасын есептеу, химиялық формула бойынша заттың молярлық массасын, массасын және заттың мөлшерін есептеу, заттың белгілі мөлшеріндегі атомдардың (молекулалардың) сандарын есептеу;
5) "Стехиометриялық есептеулер". Химиялық реакциялардың теңдеулері бойынша есептер шығару, молярлық көлем, газдардың салыстырмалы тығыздығы, көлемдік қатынастар заңы, қалыпты және стандартты жағдайлар;
есептеуге берілген есептер: химиялық формула бойынша заттың молярлық массасын , массасын және заттың мөлшерін есептеу, заттың берілген массасы немесе заттың мөлшері бойынша атомдар мен молекулалардың сандарын есептеу, химиялық реакциялардың теңдеулері бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін (газдың) және зат мөлшерін есептеу, қалыпты жағдайлардағы газдың көлемін, газдардың салыстырмалы тығыздығын есептеу, оттек және ауа бойынша газдардың салыстырмалы тығыздықтарын есептеу, заттың мөлшері, молярлық масса, газдың молярлық көлемі, Авогадро заңы ұғымдарын пайдаланып формулалар бйынша есептеулер жасау, химиялық реакциялар кезіндегі газдардың көлемдік қатынастары түсініктерін қолданып есептеулер жасау;
6) "Химиялық реакциялардағы энергиямен танысу". Отынның жануы және энергияның бөлінуі, көміртекті отынның жануы кезінде көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілуі мүмкіндігі, жылыжайлық эффектіcінің себептері және шешу жолдары, экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар, әртүрлі отындардың потенциалы, қоршаған ортаға әсері, кинетикалық бөлшектер теориясы тұрғысынан энергия өзгерісі, реакцияның жылу эффектісі, термохимиялық теңдеулер:
№ 4 зертханалық тәжірибе "Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар";
есептеуге берілген есептер: реакциялардың термохимиялық теңдеулері бойынша реакцияның жылу эффектісін есептеу;
7) "Сутек. Оттек және озон". Сутек – химиялық элемент және жәй зат, сутектің изотоптары (протий, дейтерий және тритий), сутектің қасиеттері, қолданылуы және алынуы, оттек – химиялық элемент және жәй зат, оттектің қасиеттері, қолданылуы және алынуы, сутектің және оттектің бинарлы қосылыстары, табиғатта таралуы, оттектің аллотропиялық түрөзгерісі, озон, сутек пен оттекті алу, Жер бетіндегі озон қабатының маңызы;
№ 4 көрсетілім "Сутек пероксидінің ыдырауы";
№ 2 практикалық жұмыс "Сутекті алу және оның қасиеттерін зерттеу";
№ 3 практикалық жұмыс "Сутектің переоксидінен оттекті алу және оның қасиеттерін зерттеу";
есептеуге берілген есептер: реакцияға қатысатын немесе реакция нәтижесінде түзілген өнімнің белгілі массасы, заттың мөлшері немесе көлемі бойынша заттың массасын, заттың мөлшерін, (газдың) көлемін есептеу;
№ 2 бақылау жұмысы;

8) "Периодическая система химических элементов". Структура периодической системы химических элементов, физический смысл атомного номера, группы, периода, периодическое изменение некоторых характеристик и свойств атомов химических элементов, характеристика элемента по положению в периодической системе, естественные семейства химических элементов, семейства щелочных металлов, галогенов, инертных газов, металлы и неметаллы, свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице;
9) "Виды химических связей". Электроотрицательность химических элементов, единство природы химических связей между атомами, ковалентная полярная и неполярная связь, ионная связь, аморфное и кристаллическое состояние веществ, типы кристаллических решеток, зависимость свойств веществ от их строения;
10) "Растворы и растворимость". Растворение веществ в воде, классификация веществ по растворимости в воде, растворы, массовая доля растворенного вещества, молярная концентрация, растворимость твердых веществ, жидкостей и газов в воде, кристаллогидраты, роль растворов в природе и повседневной жизни, влияние температуры на растворимость веществ;
лабораторный опыт № 5 "Изучение растворимости веществ";
практическая работа № 4 "Влияние температуры на растворимость твердых веществ";
практическая работа № 5 "Приготовление растворов с заданной процентной и молярной концентрации";
расчетные задачи: вычисление растворимости вещества в воде, вычисление массовой доли растворенного вещества, массы растворителя, растворенного вещества, определение массы раствора по плотности и объему, вычисление молярной концентрации вещества в растворе;
контрольная работа № 3;
11) "Основные классы неорганических соединений". Кислоты: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение, основания: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение, соли: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение; генетическая связь между основными классами неорганических соединений;
лабораторный опыт № 6 "Изучение химических свойств оксидов";
лабораторный опыт № 7 "Изучение химических свойств кислот";
лабораторный опыт № 8 "Изучение химических свойств оснований";
лабораторный опыт № 9 "Получение и свойства солей";
расчетные задачи: вычисление по химическим уравнениям массы, количества вещества, объема продуктов или реагентов по известной массе, количеству или объему одного из вступающих в реакцию веществ или получающихся в результате реакции, процессов, происходящих в природе, вычисление массы, объема, количества вещества продукта реакции по известной массе раствора и массовой доле растворенного вещества;

8) "Химиялық элементтердің периодтық жүйесі". Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы, периодтың, топтың, атом нөмірінің физикалық мәні, химиялық элементтердің атомдарының кейбір қасиеттері мен сипаттамаларының периодты түрде өзгеруі, периодтық жүйедегі орыны бойынша элементтің сипатталуы, химиялық элементтердің табиғи тектестері, сілтілік металдардың, галогендердің, инертті газдардың тектестері, металдар мен бейметалдар, периодтық кестеде орналасуына байланысты химиялық элементтің қасиеттері;
9) "Химиялық байланыс түрлері". Химиялық элементтердің электртерістілігі, атомдар арасындағы химиялық байланыстар табиғатының бірлігі, ковалентті полярлық және полярлық емес байланыс, иондық байланыс, заттың аморфты және кристалдық күйлері, кристалл торларының типтері, заттардың қасиеттерінің оның құрылысына тәуелділігі;
10) "Ерітінділер және ерігіштік". Заттардың суда еруі, заттардың судағы ерігіштігі бойынша жіктелуі, ерітінділер, еріген заттың массалық үлесі, молярлық концентрация, қатты заттардың, сұйықтардың және газдардың суда ерігіштігі, кристаллогидраттар, ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі рөлі, заттарды ерігіштігіне температураның әсері:
№ 5 зертханалық тәжірибе "Заттардың ерігіштігін зерттеу";
№ 4 практикалық жұмыс "Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері";
№ 5 практикалық жұмыс "Берілген пайыздық және молярлық концентрациялы ерітінділерді дайындау";
есептеуге берілген есептер: заттардың судағы ерігіштігін есептеу, тығыздығы мен көлемі бойынша ерітіндінің массасын анықтау, еріген заттың және еріткіштің массасын, еріген заттың массалық үлесін есептеу, ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу;
№ 3 бақылау жұмысы;
11) "Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары". Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланыс, қышқылдар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы, негіздер: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы, тұздар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы, бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланыс;
№ 6 зертханалық тәжірибе "Оксидтердің химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 7 зертханалық тәжірибе "Қышқылдардың химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 8 зертханалық тәжірибе "Негіздердің химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Тұздардың қасиеттері және алынуы";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген бір заттың белгілі массасы, мөлшері немесе көлемі бойынша табиғатта жүретін процестер мен химиялық реакция нәтижесінде түзілген өнімнің немесе реагенттің массасын, заттың мөлшерін, көлемін есептеу, ерітіндінің белгілі массасы және еріген заттың массалық үлесі бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін және заттың мөлшерін есептеу;

12) "Углерод и его соединения". Общая характеристика углерода, распространение углерода и его соединений в природе, аллотропные видоизменения углерода, области применения аллотропных видоизменений углерода, свойства углерода (алмаз, графит, карбин и фуллерен), оксиды углерода и их свойства, физиологическое действие угарного газа на живые организмы, круговорот углерода в природе;
практическая работа № 6 "Физические и химические свойства углерода";
практическаяработа № 7 "Получение углекислого газа и изучение его свойств";
расчетные задачи: вычисление по химическим уравнениям массы, количества вещества, объема продуктов или реагентов по известной массе, количеству или объему одного из вступающих в реакцию веществ или получающихся в результате реакции, процессов, происходящих в природе, вычисление массы, объема, количества вещества продукта реакции по известной массе раствора и массовой доле растворенного вещества;
13) "Вода". Состав, свойства и применение воды, вода в природе, вода – универсальный природный растворитель, водные растворы и взвеси, уникальные свойства воды и ее значение для жизни, круговорот воды в природе, причины загрязнения воды, жесткость воды и способы ее устранения, значение воды и водных растворов в природе, в различных отраслях промышленности, в сельском хозяйстве, способы очистки воды, очистка питьевой воды, проблемы питьевой воды в Республике Казахстан, охрана водного бассейна от загрязнений, экологические проблемы водных ресурсов в Казахстане методы обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ);
лабораторный опыт № 10 "Определение жесткости воды";
расчетные задачи: вычисление массовой доли растворенного вещества, массы растворителя, растворенного вещества;
контрольная работа № 4.
15. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 9 класса:
1) "Электролитическая диссоциация". Электролиты и неэлектролиты, основные положения теории электролитической диссоциации С.Аррениуса, механизм электролитической диссоциации, зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи, сильные и слабые электролиты, степень диссоциации, электролитическая диссоциация кислот, щелочей и солей в водных растворах, диссоциации многоосновных кислот, кислых и основных солей, кислотность и щелочность растворов, реакции ионного обмена и условия их протекания, химические свойства растворов кислот, оснований и солей с точки зрения теории электролитической диссоциации, гидролиз солей;
демонстрация № 1 "Электролитическая диссоциация веществ с ионной и ковалентной полярной связью";
лабораторный опыт № 1 "Определение рН растворов кислот, щелочей";
практическая работа № 1 "Реакции ионного обмена";
лабораторный опыт № 2 "Гидролиз солей";
расчетные задачи: вычисление количества вещества, массы, объема продукта реакции по химическим уравнениям, вычисление степени диссоциации;

12) "Көміртек және оның қосылыстары". Көміртектің жалпы сипаттамасы; табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуы, көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері, көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолдану аймағы, көміртектің қасиеттері, көміртектің оксидтері және олардың қасиеттері, тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсері, көміртектің табиғаттағы айналымы:
№ 6 практикалық жұмыс "Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері";
№ 7 практикалық жұмыс "Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттері зерттеу";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген бір заттың белгілі массасы, мөлшері немесе көлемі бойынша табиғатта жүретін процестер мен химиялық реакция нәтижесінде түзілген өнімнің немесе реагенттің массасын, заттың мөлшерін, көлемін есептеу, ерітіндінің белгілі массасы және еріген заттың массалық үлесі бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін және заттың мөлшерін есептеу;
13) "Су". Судың құрамы, қасиеттері және қолданылуы, табиғаттағы су, су – табиғи әмбебап еріткіш, сулы ерітінділер және жүзгіндер, судың бірегей қасиеттері және оның өмір үшін маңызы, судың табиғаттағы айналымы, судың ластану себептері, судың кермектігі және оны жою тәсілдері, судың және сулы ерітінділердің табиғаттағы, өндірістің түрлі салаларындағы және ауыл шаруашылығындағы маңызы, суды тазарту әдістері, ауыз суын тазарту, Қазақстан Республикасындағы ауыз су мәселесі, су басейнін ластанудан қорғау, Қазақстандағы су ресурстарының экологиялық мәселелері, сусыз мыс (ІІ) сульфатының көмегімен суды анықтау әдісі:
№ 10 зертханалық тәжірибе "Судың кермектігін анықтау";
есептеуге берілген есептер: еріген заттың массалық үлесін, еріткіштің, еріген заттың массасын есептеу;
№ 4 бақылау жұмысы.
15. 9-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Электролиттік диссоциация". Электролиттер және бейэлектролиттер, С. Аррениустың электролиттік диссоциациялану теориясының негізгі қағидалары, электролиттік диссоциациялану механизмі, ерітінділердің немесе заттың балқымаларының электр өткізгіштігінің химиялық байланыс түріне тәуелділігі, күшті және әлсіз электролиттер, диссоциациялану дәрежесі, қышқыл, сілті және тұздардың судағы ерітінділерінде электролиттік диссоциациялануы, көпнегізді қышқылдардың, қышқылдық және негіздік тұздардың диссоциациялануы, ион алмасу реакциялары және олардың жүру жағдайлары, электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз және тұз ерітінділерінің химиялық қасиеттері, тұздар гидролизі;
№ 1 көрсетілім "Иондық және ковалентті полярлық байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациясы";
№ 1 зертханалық тәжірибе "Қышқыл, сілті ерітінділерінің рН анықтау";
№ 1 практикалық жұмыс "Ион алмасу реакциялары";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Тұздар гидролизі";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша заттың мөлшерін, массасын, реакция өнімінің көлемін есептеу, диссоциациялану дәрежесін есептеу;

2) "Качественный анализ неорганических соединений". Качественные реакции на катионы, определение катионов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени, качественные реакции на анионы, качественный анализ состава неорганического соединения;
лабораторный опыт № 3 "Определение катионов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени";
лабораторный опыт № 4 "Качественные реакции на катионы: Fe2+, Fe3+, Cu2+";
лабораторный опыт № 5 "Определение анионов: Сl–, Br–, I–, PO43–, SO42–, CO32–, NO3–, SiO32– в водных растворах";
практическая работа № 2 "Качественный анализ состава неорганического соединения";
расчетные задачи: расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке;
3) "Скорость химических реакций". Скорость химических реакций, факторы, влияющие на скорость химической реакции, скорость реакций с точки зрения кинетической теории частиц, катализаторы, ингибиторы, действие катализатора и ингибитора на скорость реакции;
демонстрация № 2 "Скорость различных химических реакций";
лабораторный опыт № 6 "Влияние температуры концентрации и размера частиц на скорость реакции";
практическая работа № 3 "Влияние катализатора на скорость реакции";
4) "Обратимые реакции". Химическое равновесие, равновесие как динамический процесс, смещение химического равновесия, принцип Ле-Шателье-Брауна, влияние изменения условий на скорость химической реакции и на состояние химического равновесия, химическое равновесие с точки зрения кинетической теории частиц;
демонстрация № 3 "Обратимые химические реакции";
лабораторный опыт № 7 "Смещение химического равновесия";
контрольная работа № 1;
5) "Окислительно-восстановительные реакции". Степень окисления химических элементов, определение степени окисления по формулам соединений, понятие об окислителе и восстановителе, окислительно-восстановительные реакции, метод электронного баланса;
6) "Металлы и сплавы". Общая характеристика металлов, металлическая связь и кристаллическая решетка металлов, физические и химические свойства меди и железа, способность металлов проявлять только восстановительные свойства, сплавы железа и их применение, понятие о металлургии, производство чугуна и стали, развитие металлургии в Казахстане, способы получения металлов и их сплавов, важнейшие месторождения металлов и их соединений в Казахстане, процессы добычи металлов, влияние на окружающую среду, получение металлов;
демонстрация № 4 "Модели кристаллических решеток металлов";
демонстрация № 5 "Металлы и сплавы";
расчетные задачи: Вычисление массы вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси, расчет выхода массы вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием;

2) "Бейорганикалық заттарға сапалық талдау". Катиондарға сапалық реакциялар, жалын түсінің боялуы бойынша Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау, аниондардың сапалық реакциялары, бейорганикалық қосылыстардың құрамын сапалық талдау;
№ 3 зертханалық тәжірибе жалын түсінің боялуы бойынша "Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ катиондарын анықтау";
№ 4 зертханалық тәжірибе "Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарына сапалық реакциялар";
№ 5 зертханалық тәжірибе "Сулы ерітіндідегі Сl–, Br–, I–, PO43–, SO42–, CO32–, NO3–, SiO32 аниондарын анықтау";
№ 2 практикалық жұмыс "Бейорганикалық қосылыстарды сапалық талдау";
есептеуге берілген есептер: егер әрекеттесуші заттардың біреуі артық мөлшерде берілсе химиялық теңдеулер бойынша есептеу;
3) "Химиялық реакциялардың жылдамдығы". Химиялық реакциялардың жылдамдығы, химиялық реакциялардың жылдамдығына әсер ететін факторлар, бөлшектердің кинетикалық тұрғысынан реакция жылдамдығы, катализаторлар, ингибиторлар, катализаторлар мен ингибиторлардың реакция жылдамдығына әсері:
№ 2 көрсетілім "Түрлі химиялық реакциялардың жылдамдығы";
№ 6 зертханалық тәжірибе "Концентрацияның температурасы мен бөлшектер көлемінің реакция жылдамдығына әсері";
№ 3 практикалық жұмыс "Реакция жылдамдығына катализатордың әсері";
4) "Қайтымды реакциялар". Химиялық тепе-теңдік, тепе-теңдік динамикалық үдеріс ретінде, химиялық тепе-теңдіктің ығысуы, Ле-Шателье-Браун принципі, химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлардың өзгерісінің әсері, бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан химиялық тепе-теңдік;
№ 3 көрсетілім "Қайтымды химиялық реакциялар";
№ 7 зертханалық тәжірибе "Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы";
5) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Химиялық элементтердің тотығу дәрежелері, қосылыстардың формулалары бойынша химиялық элементтердің тотығу дәрежелерін анықтау, тотықтырғыш және тотықсыздандырғыш туралы түсінік, тотығу-тотықсыздану реакциялары, электрондық баланс әдісі;
6) "Металдар мен қорытпалар". Металдардың жалпы сипаттамасы, металдық байланыс пен металдық кристалдық тор, темір мен мыстың физикалық және химиялық қасиеттері, металдардың тек тотықсыздандырғыш қасиеттерін көрсетуі, темір қорытпалары және олардың қолданылуы, металлургия туралы түсінік, шойын мен болат өндірісі, Қазақстанда металлургияның дамуы, металдар мен олардың қорытпаларын алу, Қазақстандағы металдар және оның қосылыстарының маңызды кен орындары, металдарды өндіру үдерістері, қоршаған ортаға әсері, металдарды алу:
№ 4 көрсетілім "Металдардың кристалдық торы модельдері";
№ 5 көрсетілім "Металдар және қорытпалар";
есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның белгілі бір массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болған жағдайда реакция теңдеуі бойынша заттың массасын есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу;

7) "Элементы 1 (I), 2 (II) и 13 (III) групп и их соединения (6 часов)". Элементы 1 (I) группы и их соединения, общие свойства щелочных металлов на основе строения их атомов, основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов и их применение, элементы 2 (II) группы и их соединения, общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы, основные свойства оксидов и гидроксидов кальция и их применение, элементы 13 (III) группы, алюминий и его соединения, области применения алюминия и его сплавов, амфотерные свойства алюминия, его оксида и гидроксида;
демонстрация № 6 "Взаимодействие натрия, кальция с водой";
лабораторный опыт № 8 "Взаимодействие оксида кальция с водой, раствором кислоты";
демонстрация № 7 "Алюминий и его сплавы";
лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие алюминия с раствором кислоты и щелочи";
практическая работа № 4 "Решение экспериментальных задач по теме "Металлы";
расчетные задачи: вычисление массы вещества (реагента или продукта) по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси, расчет выхода массы вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием;
контрольная работа № 2;
8) "Элементы 17 (VII), 16 (VI), 15 (V) групп, 14 (IV) групп и их соединения". Элементы 17 (VII) группы, галогены, вид связи и тип кристаллической решетки, тенденции изменения свойств галогенов в группе, хлор, химические свойства хлора: взаимодействие с металлами, водородом и галогенидами, состав, свойства и применение хлороводородной кислоты;элементы 16 (VI) группы, сера, физические свойства аллотропных видоизменений серы,химические свойства серы, основные соединения серы и их физические и химические свойства, причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей, серная кислота, общие и специфические свойства серной кислоты и ее соли, свойства и применение, элементы 15 (V) группы: азот, свойства азота и круговорот азота в природе, аммиак, свойства аммиака, получение и применение, производство аммиака, (синтез Габера), азотная кислота, свойства азотной кислоты, специфические свойства азотной кислоты и нитратов, фосфор и его соединения, аллотропные модификации фосфора, месторождения соединений фосфора в Казахстане, химические свойства фосфора и его соединений, минеральные удобрения, рациональное использование и производство их в Казахстане, воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду, элементы 14 (IV) группы кремний и его соединения, области применения кремния и его значение в качестве полупроводника, жидкие кристаллы, тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния, химические свойства кремния и его соединений, силикатная промышленность Казахстана;
демонстрация № 8 "Аллотропные видоизменения серы";
практическая работа № 5 "Изучение химических свойств разбавленной серной кислоты и ее солей";
лабораторный опыт № 10 "Изучение свойств раствора хлороводородной кислоты";
лабораторный опыт № 11 "Модели молекулы азота";
лабораторный опыт № 12 "Изготовление модели молекулы аммиака";
практическая работа № 6 "Получение аммиака и изучение его свойств";
лабораторный опыт № 13 "Свойства азотной кислоты общие с другими кислотами";
демонстрация № 9 "Минеральные удобрения";
демонстрация № 10 "Модели кристаллических решеток алмаза, кремния, диоксида кремния и карбида кремния";
расчетные задачи: расчеты по химическим уравнениям, задачи, где одно вещество из исходных веществ взято в избытке, вычисление массы вещества (реагента или продукта) по уравнению реакции, если известна массовая доля практического выхода продукта реакции, вычисление массы продукта реакции по массе другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси;

7) 1 (I), 2 (II) және 13 (III) топтар элементтері және олардың қосылыстары. 1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары, атомдары құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттері, сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттері және олардың қолданылуы, 2 (ІІ)-топ элементтері және олардың қосылыстары, 1 (І)-ші және 2 (ІІ)-топ металдарының жалпы қасиеттері, кальций оксиді мен гидроксидінің негіздік қасиеттері және олардың қолданылуы, 3 (ІІІ)-топ элементтері, алюминий және оның қосылыстары, алюминийдің қосылыстары мен қорытпаларынның қолдану аймағы, алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екі дайлы қасиеттері:
№ 6 көрсетілім "Натрийдің, кальцидің сумен әрекеттесуі";
№ 8 зертханалық тәжірибе "Кальций оксидінің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі";
№ 7 көрсетілім "Алюминий мен оның қорытпалары";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі";
№ 4 практикалық жұмыс "Металдар" тақырыбына эксперименттік есептер шығару;
есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның белгілі массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болғанда, заттың (реагенттің немесе өнімнің) массасын реакция теңдеуі бойынша есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу;
№ 2 бақылау жұмысы;
8) 17 (VII), 16 (VI), 15 (V), 14 (IV) - топтарының элементтері және олардың қосылыстары.(VII) топ элементтері, галогендер, байланыс түрі және кристалдық тор типі, топтағы галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, хлор, хлордың химиялық қасиеттері: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі, хлорсутек қышқылының құрамы қасиеттері мен қолданылуы, 16 (VI)-топ элементтері, күкірт, күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттері, күкірттің негізгі қосылыстары және олардың физикалық және химиялық қасиеттері, қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсері, күкірт қышқылы, күкірт қышқылы және оның тұздарының жалпы және ерекше қасиеттері, қасиеттері мен қолданылуы, 15 (V)-топ элементтері: азот, азоттың қасиеттері және табиғаттағы азот айналымы, аммиак, аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы, аммиак өндірісі, (Габер синтезі): азот қышқылы, азот қышқылының қасиеттері, азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері, фосфор және оның қосылыстары, фосфорды аллотропиялық түрлендіру, фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындары, фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттері, минералды тыңайтқыштар, олардың Қазақстанда өндірілуі және оларды тиімді қолдану, азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсері, 14 (IV) - топ элементтері, кремний және оның қосылыстары, кремнийдің қолданылу аймағы және оның жартылай өткізгіш ретінде маңызы, сұйық кристалдар, кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор типі, кремний мен оның қосылыстарының химиялық қасиеттері, Қазақстандағы силикат өнеркәсібі:
№ 8 көрсетілім "Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері";
№ 5 практикалық жұмыс "Сұйылтылған күкірт қышқылы ерітіндісі және оның тұздарының химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 10 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу"
№ 11 зертханалық тәжірибе "Азот молекуласының моделін дайындау";
№ 12 зертханалық тәжірибе "Аммиак молекуласының моделін дайындау";
№ 6 практикалық жұмыс "Аммиактың алынуы және оның қасиеттерін зерттеу";
№ 13 зертханалық тәжірибе "Азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттері";
№ 9 көрсетілім "Минералды тыңайтқыштар";
№ 10 көрсетілім "Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торларының модельдері";
есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша есептеу, бірі зат бастапқы заттардан артық берілген есептер, егер реакция өнімінің практикалық шығымының массалық үлесі белгілі болса, химиялық реакция теңдеуі бойынша заттың (реагенттің немесе өнімнің) массасын есептеу, құрамындағы қоспаның массалық үлесі бар басқа заттың массасы бойынша реакция өнімінің массасын есептеу;

9) "Химические элементы в организме человека". Химический состав организма человека, макроэлементы, микроэлементы и их значения, значение элементов, входящих в состав организма человека: О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe, сбалансированный рацион питания жителей Казахстана, определение некоторых химических элементов организма, источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами, воздействие тяжелых металлов на организмы;
лабораторный опыт № 14 "Определение кальция в составе костей";
лабораторный опыт № 15 "Определение углерода в составе пищевых продуктов";
контрольная работа № 3;
10) "Введение в органическую химию". Органическая химия – химия соединений углерода, основные понятия теории строения органических соединений А.М. Бутлерова, особенности органических веществ, классификация органических соединений, понятие функциональной группы, гомологические ряды органических соединений, номенклатура органических соединений, изомерия органических соединений;
демонстрация № 11 "Модели метана, этана, этена, этина, этанола, этаналя, этановой кислоты, глюкозы, аминоэтановой кислоты";
демонстрация № 12 "Модели первых пяти представителей алканов и спиртов линейного строения";
демонстрация № 13 "Модели изомеров пентана";
расчетные задачи: нахождение молекулярной формулы газообразного вещества по относительной плотности и массовой доле элементов;
11) "Углеводороды. Топливо". Классификация, номенклатура и изомерия углеводородов, насыщенные углеводороды, алкан, метан, ненасыщенные углеводороды, алкены, этилен, алкины, ацетилен, арены, бензол, генетическая связь между углеводородами, природные источники углеводородов, углеводородное топлив, месторождения, добыча и переработка природного газа, нефти, угля в Казахстане, экологические проблемы при добыче, переработке и применении углеводородов, использование углеводородов в различных отраслях экономики и в быту, альтернативные виды топлива, нефть, фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти;
демонстрация № 14 "Горение этилена, обесцвечивание растворов бромной воды и перманганата калия";
демонстрация № 15 "Виды топлива";
демонстрация № 16 "Нефть и нефтепродукты";
расчетные задачи: определение формулы органического вещества по известной массе или объему продуктов реакции и относительной плотности по определенному веществу;
12) "Кислородсодержащие и aзотсодержащие органические соединения". Классификация и номенклатура кислородосодержащих органических соединений, метанол, этанол, ядовитость спиртов и губительное действие этилового спирта на организм человека, представители кислородсодержащих соединений, применение этандиола, пропантриола, этановой кислоты, глюкозы, сахарозы, крахмала, целлюлозы, карбоновые кислоты, сложные эфиры и жиры, мыла и синтетические моющие средства, влияние синтетических моющих средств на окружающую среду, углеводы, белки, аминокислоты, биологически важные органические соединения, пищевая промышленность Казахстана;
лабораторный опыт № 16 "Исследование свойств уксусной кислоты";
лабораторный опыт № 17 "Денатурация белков";
расчетные задачи: вычисление массы органического вещества (реагента или продукта) по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси, расчет выхода массы органического вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием, расчет объема кислорода, воздуха по уравнениям реакции горения метана, бутана, этанола;
контрольная работа № 4.

9) "Адам ағзасындағы химиялық элементтер". Адам ағзасының химиялық құрамы, макроэлементтер және микроэлементтер, олардың маңызы, адам ағзасының құрамына кіретін элементтер және олардың маңызы: (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe), Қазақстан тұрғындарының теңгерімді тамақтану рационы, ағзадағы кейбір элементтерді анықтау, ауыр металдармен қоршаған ортаның ластануы көздері, ауыр металдардың ағзаларға әсері:
№ 14 зертханалық тәжірибе "Сүйек құрамындағы кальцийді анықтау";
№ 15 зертханалық тәжірибе "Тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау";
№ 3 бақылау жұмысы;
10) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық химия – көміртек қосылыстарының химиясы, А.М. Бутлеровтың органикалық қосылыстардың құрылыс теориясының негізгі қағидалары, органикалық заттардың ерекшеліктері, органикалық қосылыстардың жіктелуі, функционалдық топ түсінігі, органикалық қосылыстардың гомологтық қатарлары, органикалық қосылыстардың гомологтық қатарлары, органикалық қосылыстардың номенклатурасы, органикалық қосылыстардың изомериясы:
№ 11 көрсетілім "Метан, этан, этен, этин, этанол, этаналь,этан қышқылы, глюкоза, аминоэтан қышқылы модельдері";
№ 12 көрсетілім "Алкандардың алғашқы бес өкілдерінің және сызықты құрылымды спирттердің модельдері";
№ 13 көрсетілім "Пентан изомерлерінің модельдері";
есептеуге берілген есептер: элементтердің массалық үлесі және салыстырмалы тығыздығы бойынша газтәрізді заттардың молекулалық формулаларын табу;
11) "Көмірсутектер. Отын". Көмірсутектердің жіктелуі, номенклатурасы және изомериясы, қаныққан көмірсутектер, алкан, метан, қанықпаған көмірсутектер, алкендер, этилен, алкиндер, ацетилен, арендер, бензол,көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс, көмірсутектердің табиғи көздері, көмірсутекті отындар, табиғи газдың, мұнайдың, көмірдің Қазақстандағы кен орындары, оларды өндіру және өңдеу, көмірсутектерді өндіру, өңдеу және қолданудағы экологиялық мәселелер, көмірсутектерді экономиканың түрлі салаларында және тұрмыста пайдалану, альтернативті отын түрлері, мұнай, мұнай фракциялары және шикі мұнай өнімдерінің қолдану аймағы:
№ 14 көрсетілім "Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі";
№ 15 көрсетілім "Отын түрлері";
№ 16 көрсетілім "Мұнай және мұнай өнімдері";
есептеуге берілген есептер:реакция өнімінің массасы немесе көлемі және белгілі заттың салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттың формуласын анықтау;
12) "Оттекті және азотты органикалық қосылыстар". Оттекті органикалық қосылыстардың жіктелуі және номенклатурасы, метанол, этанол, спирттердің улылығы және этил спиртінің адам организміне зиянды әсері, оттекті органикалық қосылыстардың өкілдері, этандиол, пропантриол, этан қышқылы, глюкоза, сахароза, крахмал, целлюлозаның қолданылуы, карбон қышқылдары, күрделі эфирлер мен майлар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар, синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсері, көмірсулар, нәруыздар, аминқышқылдары, биологиялық маңызды органикалық қосылыстар, Қазақстанның тамақ өнеркәсібі:
№ 16 зертханалық тәжірибе "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";
№ 17 зертханалық тәжірибе "Нәруыздардың денатурациясы";
есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болған жағдайда, реакция теңдеуі бойынша органикалық заттың (реагенттің немесе өнімнің) массасын есептеу, өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу, метан, бутан, этанолдың жану реакция теңдеуі бойынша оттектің, ауаның көлемдерін есептеу;
№ 4 бақылау жұмысы.

Параграф 2. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа –раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 9.2.1.2 "9" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения расписаны для каждого класса:
частицы вещества:
Обучающиеся должны:
1.1
Атомы, ионы и молекулы
7 класс
8 класс
9 класс
7.1.1.1 знать, что изучает наука "Химия";
7.1.1.2 знать и понимать правила техники безопасности при работе с веществами, приборами и оборудованием в химической лаборатории и кабинете;
7.1.1.3 различать физические и химические явления;
7.1.1.4 знать
различные агрегатные состояния веществ и уметь объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно теории частиц;
7.1.1.5 изучить процесс охлаждения, построить кривую охлаждения и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц;
7.1.1.6 изучить процесс кипения воды, построить кривую нагревания и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц
8.1.1.1 знать моль, как единицу измерения количества вещества и знать число Авогадро;
8.1.1.2 вычислять массу, количество вещества и число структурных частиц по формулам
1.2
Строение и состав атома
7 класс
8 класс
9 класс
7.1.2.1 знать различие атомов и молекул;
7.1.2.2 знать, что каждый химический элемент обозначается символом и является определенным видом атомов;
7.1.2.3 уметь классифицировать элементы на металлы и неметаллы;
7.1.2.4 уметь классифицировать вещества на простые и сложные;
7.1.2.5 знать протон, электрон, нейтрон и их расположение в атоме, массу, заряд;
7.1.2.6 знать строение атома (p+, n0, e-) и состав атомного ядра первых 20 элементов;
7.1.2.7 знать понятие "изотоп";
7.1.2.8 понимать, что большинство элементов на Земле встречаются в виде смеси изотопов, образовавшихся при формировании планет;
7.1.2.9 понимать, что атомные массы химических элементов, имеющие природные изотопы, являются дробными числами;
7.1.2.10 знать определение относительной атомной массы химических элементов;
7.1.2.11 уметь правильно составлять формулы биэлементных химических соединений, используя названия элементов, валентность и их атомные соотношения в соединениях;
7.1.2.12 рассчитывать относительную молекулярную/ формульную массу по формуле химического соединения
1.3
Распределение и движение электронов в атомах. Образование ионов из атомов
7 класс
8 класс
9 класс

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқыту мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 9.2.1.2 кодында: "9" – сынып, "2.1." - бөлім мен бөлімше; "2" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
17. Оқыту мақсаттарының жүйесі әр сынып бойынша жазылған:
1) заттардың бөлшектері:
Білім алушылар білуі тиіс:
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Атомдар, иондар және молекулар
7.1.1.1 "Химия" ғылымының нені оқытатынын білу;
7.1.1.2 химиялық зертханада және кабинетінде жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және түсіну;
7.1.1.3 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата алу;
7.1.1.4 заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіре алу;
7.1.1.5 салқындау үдерісін зерделеу,
салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру;
7.1.1.6 судың қайнау үдерісін зерделеу, қыздыру қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясын пайдалана отырып, өз бақылауларын түсіндіру
8.1.1.1 зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде мольді және Авогадро санын білу;
8.1.1.2 формула бойынша заттың массасын, зат мөлшерін, құрылымдық бөлшектер санын есептей алу
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.2 Атом құрамы мен құрылысы
7.1.2.1 атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу;
7.1.2.2 әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу;
7.1.2.3 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктей алу;
7.1.2.4 заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу;
7.1.2.5 протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу;
7.1.2.6 алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;
7.1.2.7 "изотоп" түсінігін білу;
7.1.2.8 Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну;
7.1.2.9 табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсіну;
7.1.2.10 салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын білу;
7.1.2.11 элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу;
7.1.2.12 химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық/формулалық массасын есептеу
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.3
Атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы. Атомдардан иондардың құрылуы

8.1.3.1 понимать, что электроны в атомах распределяются последовательно по энергетическим уровням на возрастающем расстоянии от ядра;
8.1.3.2 понимать, что число электронов на каждом энергетическом уровне не превышает определенного максимального значения;
8.1.3.3 знать форму s и p орбиталей;
8.1.3.4 уметь писать электронные конфигурации и электронно-графические формулы первых 20 химических элементов;
8.1.3.5 понимать, что атомы могут принимать или терять электроны, что приводит к образованию ионов;
8.1.3.6 составлять формулы соединений методом "нулевой суммы"
1.4
Виды химических связей
7 класс
8 класс
9 класс
8.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи, основываясь на понятии электроотрицательности;
8.1.4.2 описывать механизм образования ионной связи и предсказывать свойства ионных соединений;
8.1.4.3 объяснять зависимость свойств веществ от типа кристаллической решетки
9.1.4.1 объяснять свойств металлов, применяя знания о металлической связи и металлической кристаллической решетке;
9.1.4.2 описывать характерные физические и химические свойства металлов, объяснять способность металлов проявлять только восстановительные свойства;
9.1.4.3 знать понятие сплав и объяснять его преимущества;
9.1.4.4 сравнивать состав и свойства чугуна и стали;
9.1.4.5 составлять электронные формулы молекул галогенов, определять вид связи и тип кристаллической решетки;
9.1.4.6 объяснять молекулярную, электронную и структурную формулы аммиака;
9.1.4.7 знать молекулярную формулу азотной кислоты и объяснять образование химической связи между атомами;
9.1.4.8 описать тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния;
2) закономерности протекания химических реакций:
Обучающиеся должны:
2.1 Периодический закон и Периодическая таблица химических элементов
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.1.1 знать и сравнивать классификации элементов на примере работ И. ДҰберейнера,
Дж. Ньюлендса,
Д.И. Менделеева;
7.2.1.2 знать и описывать структуру периодической таблицы: группы и периоды
8.2.1.1 объяснять физический смысл атомного номера, группы, периода;
8.2.1.2 понимать, что элементы одной группы содержат на внешнем уровне одинаковое количество электронов;
8.2.1.3 объяснять закономерности изменения свойств элементов в группах и периодах;
8.2.1.4 характеризовать химический элемент по положению в периодической системе;
8.2.1.5 доказать, что элементы со схожими химическими свойствами относятся к одной группе;
8.2.1.6 знать естественные семейства химических элементов и приводить примеры щелочных металлов, галогенов, инертных газов;

8.1.3.1 атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну;
8.1.3.2 әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну;
8.1.3.3 s және р орбиталдарының пішінін білу;
8.1.3.4 алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды –графикалық формулаларын жаза білу;
8.1.3.5 атомдар электрондарды қабылдай немесе жоғалта алатынын және осының нәтижесінде иондар түзілетінін түсіну;
8.1.3.6 "нольдік қосынды" әдісімен қосылыстардың формуласын құрастыру
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.4 Химиялық байланыстардың түрлері
8.1.4.1 электртерістілік ұғымына сүйеніп ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
8.1.4.2 иондық байланыстың түзілуін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау;
8.1.4.3 заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру
9.1.4.1 металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу;
9.1.4.2 металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру;
9.1.4.3 құйма ұғымын білу және оның артықшылықтарын түсіндіру;
9.1.4.4 шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
9.1.4.5 галоген молекулала-рының электрондық формулаларын құрастыру және кристалдық тор түрлері мен байланыс типтерін анықтау;
9.1.4.6 аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формулаларын түсіндіру;
9.1.4.7 азот қышқылының молекулалық, формуласын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру;
9.1.4.8 кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор типін сипаттау
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары:
Білім алушылар білуі тиіс:
2.1. Период
тық заң мен химиялық элеметтердің периодтық жүйесі
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.1.1
И. ДҰберейнер
Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін білу және салыстыру;
7.2.1.2
периодтық кестенің кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар және периодтар
8.2.1.1 топ , период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру;
8.2.1.2 бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну;
8.2.1.3 топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;
8.2.1.4 периодтық жүйедегі орны бойынша элементті сипаттау;
8.2.1.5 химиялық қасиеттері ұқсас элемент-тердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;
8.2.1.6 химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру;

8.2.1.7 прогнозировать свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице
9.2.1.1 объяснять общие свойства щелочных металлов на основе строения их атомов;
9.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов;
9.2.1.3 сравнивать общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы и составлять уравнения химических реакций;
9.2.1.4 объяснять, основные свойства оксидов и гидроксидов кальция, характеризовать применение;
9.2.1.5 объяснять свойства алюминия на основе строения атома и называть области применения алюминия и его сплавов;
9.2.1.6 исследовать амфотерные свойства алюминия, его оксида и гидроксида;
9.2.1.7 планировать и проводить эксперименты по взаимодействию металлов 1 (I), 2 (II), 13 (III) групп с простыми и сложными веществами;
9.2.1.8 прогнозировать тенденции изменения свойств галогенов в группе;
9.2.1.9 описывать физические свойства хлора и составлять уравнения реакции хлора с металлами, водородом, галогенидами;
9.2.1.10 исследовать химические свойства раствора хлороводородной кислотыи знать области применения;
9.2.1.11 описывать общую характеристику элементов 16 (VI) группы;
9.2.1.12 сравнивать физические свойства аллотропных видоизменений серы и уметь составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства серы;
9.2.1.13 сравнивать физические и химические свойства оксидов серы (IV) и (VI) и объяснять физиологическое воздействие диоксида серы;
9.2.1.14 исследовать физические и химические свойства раствора серной кислоты и ее солей;
9.2.1.15 объяснять свойства азота и круговорот азота в природе;
9.2.1.16 объяснять получение, свойства и применение аммиака;
9.2.1.17 уметь получать аммиак путем взаимодействия раствора соли аммония с раствором щелочи и исследовать свойства газообразного аммиака и его раствора;
9.2.1.18 составлять уравнения реакций получения азотной кислоты из азота;
9.2.1.19 исследовать свойства азотной кислоты общие с другими кислотами;
9.2.1.20 описывать специфичность взаимодействия разбавленной и концентрированной азотной кислоты с металлами, составлять уравнения реакции методом электронного баланса;
9.2.1.21 объяснять особенности термического разложения нитратов, составлять уравнения реакции;
9.2.1.22 сравнивать аллотропные модификации фосфора;
9.2.1.23 объяснять общие химические свойства фосфора и его соединений;
9.2.1.24 объяснять области применения кремния и его применение в качестве полупроводника;

8.2.1.7 химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау
9.2.1.1 атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін түсіндіру;
9.2.1.2 сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.3 1 (I) және 2 (IІ) -топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және химиялық реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.4 кальций оксиді мен гидроксидінің негізгі қасиеттерін түсіндіру және қолданылуын сипаттау;
9.2.1.5 атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау;
9.2.1.6 алюминийдің, оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.7 1 (I), 2 (IІ), 13 (IІІ) -топ металдарының жай және күрделі заттармен әрекеттесуіне байланысты тәжірибені жоспарлау және жүргізу;
9.2.1.8 топта галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжау;
9.2.1.9 хлордың физикалық қасиеттерін сипаттау және металдармен, сутекпен және галогенидтермен реакция теңдеулерін құру;
9.2.1.10 хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және оның қолдану аясын білу;
9.2.1.11 16 (VI) топ элементтерінің жалпы қасиеттерін сипаттау;
9.2.1.12 күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін салыстыру және күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.13 күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін салыстыру және күкірт диоксидінің физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.2.1.14күкірт қышқылы ерітіндісі мен оның тұздарының физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.15азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру;
9.2.1.16 аммиакты алу және қасиеттері мен қолданылуын түсіндіру;
9.2.1.17 аммиакты аммоний тұзы ерітіндісі мен сілті ерітіндісін әрекеттестіру жолымен алуды білу және газ тәрізді аммиак пен оның ерітіндісінің қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.18 азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.19 азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу;
9.2.1.20 сұйылтылған және концентрлі азот қышқылының металдармен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және электронды баланс әдісімен реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.21 нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін түсіндіру, реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.22 фосфордың аллотропиялық түр өзгерістерін салыстыру;
9.2.1.23 фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру;
9.2.1.24 кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру;

9.2.1.25 характеризовать основные химические свойства кремния и его соединений, составлять уравнения реакций
2.2 Классификация химических реакций
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.2.1 называть области применения и правила обращения с разбавленными кислотами;
7.2.2.2 исследовать реакции разбавленных кислот с различными металлами и осуществлять на практике качественную реакцию на водород;
7.2.2.3 исследовать реакции разбавленных кислот с некоторыми карбонатами осуществлять на практике качественную реакцию на углекислый газ
8.2.2.1 классифицировать химические реакции по числу и составу исходных и образующихся веществ;
8.2.2.2 описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
9.2.2.1 составлять уравнения реакций в молекулярном и ионном виде;
9.2.2.2 объяснять причины протекания реакций ионного обмена и процесс нейтрализации;
9.2.2.3 объяснять смысл понятия степени окисления и определять ее значение по формуле вещества;
9.2.2.4 понимать, что процессы окисления и восстановления взаимосвязаны и протекают одновременно;
9.2.2.5 понимать окислительно-восстановительные реакции как реакции, протекающие с изменением степеней окисления;
9.2.2.6 понимать окисление, как процесс отдачи электронов, а восстановление – принятие электронов;
9.2.2.7 расставлять коэффициенты методом электронного баланса в уравнениях окислительно-восстановительных реакций
2.3
Закон сохранения массы
7 класс
8 класс
9 класс
8.2.3.1 вычислять массовые доли элементов в составе вещества и выводить формулы веществ по массовым долям элементов;
8.2.3.2 устанавливать экспериментальным путем соотношение реагирующих веществ;
8.2.3.3 составлять уравнения химических реакций, записывая формулы реагентов и продуктов реакции;
8.2.3.4 знать закон сохранения массы веществ;
8.2.3.5 вычислять массу, количество вещества по уравнениям химических реакций;
8.2.3.6 знать закон Авогадро и использовать молярный объем для расчета объема газов при нормальных и стандартных условиях;
8.2.3.7 вычислять относительную плотность газов и молярную массу вещества по относительной плотности;
8.2.3.8 использовать закон объҰмных отношений для расчетов по уравнениям реакций с участием газов
9.2.3.1 производить расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке;
9.2.3.2 вычислять массу вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей;
9.2.3.3 вычислять выход продукта по сравнению с теоретически возможным;
9.2.3.4 определять молекулярную формулу газообразного вещества по относительной плотности или массовым долям элементов

9.2.1.25 кремний және оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру
2.2 Химиялық реакциялардың жіктелуі
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау;
7.2.2.2 сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және
сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру;
7.2.2.3 кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және
көмірқышқыл газының сапалық реакциясын жүзеге асыру
8.2.2.1 бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу;
8.2.2.2 табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау
9.2.2.1 реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құру;
9.2.2.2 бейтараптану және ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндіру;
9.2.2.3 тотығу дәрежесі ұғымының мәнін түсіндіру және оны заттың формуласы бойынша анықтау;
9.2.2.4 тотығу және тотықсыздану үдерістері бір-бірімен байланысты екенін және бір мезгілде жүретіндігін түсіну;
9.2.2.5 тотығу-тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежесі өзгере жүретін реакциялар ретінде түсіну;
9.2.2.6 тотығу процесін электронды беру, ал тотықсыздану-электронды қосып алу деп түсіну;
9.2.2.7 электрондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакцияларының коэффициенттерін қою
2.3
Зат массасы
ның сақталу заңы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.2.3.1 заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару;
8.2.3.2 әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтау;
8.2.3.3 реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жаза отырып, химиялық реакциялар теңдеулерін құру;
8.2.3.4 аттар массасының сақталу заңын білу;
8.2.3.5 химиялық реакция теңдеулері бойынша зат массасын, зат мөлшерін есептеу;
8.2.3.6 Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайлардағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану;
8.2.3.7 газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу;
8.2.3.8 газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану
9.2.3.1 әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу;
9.2.3.2 қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу;
9.2.3.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын есептеу;
9.2.3.4 газтектес заттардың молекулалық формуласын салыстырмалы тығыздық немесе элементтердің массалық үлестері арқылы анықтау

2.4 Электрохимический ряд напряжения металлов
7 класс
8 класс
9 класс
8.2.4.1 знать, что некоторые металлы подвергаются окислению быстрее других;
8.2.4.2 описывать реакции взаимодействия активных металлов с холодной водой, горячей водой или паром;
8.2.4.3 исследовать факторы, влияющие на возникновение коррозии металлов;
8.2.4.4 изучить реакции различных металлов с растворами кислот;
8.2.2.5 составлять уравнения реакций металлов с кислотами;
8.2.4.6 разработать план и провести реакции металлов с растворами солей;
8.2.4.7 разработать ряд активности металлов по результатам экспериментов и сопоставлять его со справочными данными;
8.2.4.8 прогнозировать возможность протекания незнакомых реакций замещения металлов, используя ряд активности металлов
3) энергетика в химии:
Обучающиеся должны:
3.1
Экзотермические и эндотермические реакции
7 класс
8 класс
9 класс
7.3.1.1 знать состав воздуха;
7.3.1.2 знать, что при горении веществ расходуется кислород, входящий в состав воздуха;
7.3.1.3 понимать значение охраны атмосферного воздуха от загрязнения;
7.3.1.4 знать условия горения вещества и продукты реакции горения;
7.3.1.5 приводить примеры легковоспламеняющихся, горючих и негорючих веществ;
7.3.1.6 понимать, что вещества лучше горят в чистом кислороде, чем на воздухе;
7.3.1.7 знать, что при горении металлов и неметаллов образуются оксиды
8.3.1.1 понимать, что продуктами реакций горения в основном являются оксиды, и что при горении углеродсодержащего горючего в кислороде могут образовываться углекислый газ, угарный газ или углерод;
8.3.1.2 объяснять причины парникового эффекта и предлагать пути решения;
8.3.1.3 знать, что экзотермические реакции идут с поглощением теплоты, а эндотермические реакции с поглощением теплоты;
8.3.1.4 понимать последствия воздействия различных горючих на окружающую среду;
8.3.1.5 объяснять изменение энергии с точки зрения кинетической теории частиц
7-класс
8-класс
9-класс
3.2
Скорость химических реакций
9.3.2.1 объяснять понятие скорости реакции;
9.3.2.2 определять факторы, влияющие на скорость реакций и объяснять их с точки зрения кинетической теории частиц;
9.3.2.3 объяснять отличие катализатора от реагентов и их влияние на скорость химической реакции;
9.3.2.4 объяснять действие ингибиторов на скорость реакции
3.3 Химическое равновесие
9.3.3.1 описывать равновесие как динамический процесс;
9.3.3.2 прогнозировать смещение химического равновесия по принципу Ле Шателье-Брауна;
9.3.3.3 понимать и различать влияние изменения условий на скорость химической реакции и на состояние химического равновесия;

2.4 Металдар
дың электро
химиялық кернеу қатары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.2.4.1 кейбір металдар басқаларға қарағанда тотығуға тезірек ұшырайтындығын білу;
8.2.4.2 белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесуін сипаттау;
8.2.4.3 металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу;
8.2.4.4 қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакцияларын зерттеу;
8.2.4.5 металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастыру;
8.2.4.6металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу;
8.2.4.7 эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру;
8.2.4.8 металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау
3) химиядағы энергетика:
Білім алушылар білуі тиіс:
3.1 Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1ауа құрамын білу;
7.3.1.2 заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу;
7.3.1.3 атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну;
7.3.1.4 затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу;
7.3.1.5 тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру;
7.3.1.6 заттардың таза оттекте ауаға қарағанда жақсырақ жанатындығын түсіну;
7.3.1.7 металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу
8.3.1.1 заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксидтер екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін түсіну;
8.3.1.2 парниктік эффектінің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсыну;
8.3.1.3 экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу;
8.3.1.4 әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіну;
8.3.1.5 энергия өзгерісін бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
3.2 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.3.2.1 реакция жылдамдығы ұғымын түсіндіру;
9.3.2.2 реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру;
9.3.2.3 катализатордың реагенттен айырмашылығын және олардың реакция жылдамдығына әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 реакция жылдамдығына ингибитордың әсерін түсіндіру
3.3 Химиялық тепе-теңдік
9.3.3.1 тепе-теңдікті динамикалық үдеріс ретінде сипаттау;
9.3.3.2 Ле-Шателье-Браун принципі бойынша химиялық тепе-теңдіктің ығысуын болжау;
9.3.3.3 химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсіну және ажырату;

9.3.3.4 объяснять химическое равновесие с точки зрения кинетической теории частиц;
9.3.3.5 описать процесс производства аммиака
3.4
Теория кислот и оснований
7.3.4.1 знать, что свойства "кислотность" и "мылкость" могут быть признаками некоторых природных кислот и щелочей;
7.3.4.2 знать химические индикаторы (метиловый оранжевый, лакмус, фенолфталеин) и изменение их окраски в различных средах;
7.3.4.3 уметь определять кислоты и щелочи с использованием универсального индикатора,
на основе рН шкалы;
7.3.4.4 понять нейтрализацию кислот на примере применения антацидных средств
8.3.4.1 классифицировать вещества по их растворимости в воде;
8.3.4.2 объяснять роль растворов веществ в природе и повседневной жизни;
8.3.4.3 объяснять влияние температуры на растворимость веществ;
8.3.4.4 рассчитывать растворимость вещества на 100 г воды, используя технику выпаривания, сравнивать полученные результаты со справочными данными;
8.3.4.5 вычислять массу растворенного вещества по известной массе раствора с определенной массовой долей растворенного вещества;
8.3.4.6 рассчитывать молярную концентрацию вещества в растворе;
8.3.4.7 знать и понимать классификацию и свойства оксидов, составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.8 знать и понимать классификацию, свойства кислот, составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.9 знать и понимать классификацию и свойства оснований, составлять уравнения реакций, характеризующие их химические свойства;
8.3.4.10 знать и применять различные методы получения солей и составлять соответствующие уравнения реакций;
8.3.4.11 знать и понимать классификацию, свойства солей и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.12 исследовать генетическую связь между основными классами неорганических соединений
9.3.4.1
составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства кислот, растворимых и нерастворимых оснований, средних солей в молекулярном и ионном виде;
9.3.4.2 экспериментально изучить химические свойства кислот и оснований, средних солей и сделать выводы;
9.3.4.3
экспериментально определять среду растворов средних солей;
9.3.4.4 составлять молекулярные и ионные уравнения гидролиза средних солей;
9.3.4.5 прогнозировать реакцию среды раствора средней соли
4) химия вокруг нас:
Обучающиеся должны:
4.1 Классификация веществ
7 класс
8 класс
9 класс
7.4.1.1 понимать элемент (простое вещество) как совокупность одинаковых атомов;
7.4.1.2 знать, что чистое вещество состоит из одинаковых атомов или молекул;

9.3.3.4 химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру;
9.3.3.5 аммиак өндірісінің үдерісін сипаттау
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы
7.3.4.1 кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің "қышқылдық" және "сабындылық" қасиеттер белгілері болуы мүмкін екендігін білу;
7.3.4.2 химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортада түстерінің өзгеруін білу;
7.3.4.3 рН шкаланың негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу;
7.3.4.4
"антацидтік заттарды" қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну
8.3.4.1 заттарды олардың судағы ерігіштігі бойынша жіктеу;
8.3.4.2 заттар ерітінділерінің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру;
8.3.4.3 заттың ерігіштігіне температура әсерін түсіндіру;
8.3.4.4 буландыру техникасын қолдана отырып, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық мәндермен салыстыру;
8.3.4.5 еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу;
8.3.4.6 ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу;
8.3.4.7 оксидтердің жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.8 қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.9 негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.10 тұздарды алудың әртүрлі әдістерін білу, сәйкес реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.11 тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
8.3.4.12 бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты зерттеу
9.3.4.1 қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.2 қышқылдар және негіздер,орта тұздардың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу және қорытынды жасау;
9.3.4.3 орта тұз ерітінді-сінің ортасын тәжірибе жүзінде анықтау;
9.3.4.4 орта тұз гидролизінің теңдеуін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.5 орта тұз ерітіндіcінің реакция ортасын болжау
4) химия және қоршаған орта:
Білім алушылар білуі тиіс:
7-сынып
8-сынып
9-сынып
4.1 Заттардың жіктелуі
7.4.1.1 элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсіну;
7.4.1.2 таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін білу;

7.4.1.3 различать понятия: элемент (простое вещество), смесь и соединение;
7.4.1.4 использовать знания о физических свойствах элементов, и соединений для распознавания незнакомых веществ в составе смеси;
7.4.1.5 знать виды смесей и способы их разделения;
7.4.1.6 уметь планировать и проводить эксперимент по разделению смесей
9.4.1.1 знать определения и приводить примеры электролитов и неэлектролитов;
9.4.1.2 объяснять зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи;
9.4.1.3 объяснять механизм электролитической диссоциации веществ с ионным и ковалентным полярным видами связи;
9.4.1.4 объяснять основные положения теории электролитической диссоциации;
9.4.1.5 различать кислотность и щелочность растворов;
9.4.1.6 составлять уравнения электролитической диссоциации кислот, щелочей, средних и кислых солей;
9.4.1.7 различать и приводить примеры сильных и слабых электролитов, уметь определять степень диссоциации;
9.4.1.8 описывать и проводить реакции окрашивания цвета пламени для определения катионов металлов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+;
9.4.1.9 проводить качественные реакции на определение катионов: Fe2+, Fe3+, Cu2+;
9.4.1.10 проводить качественные реакции на анионы: хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, ортофосфат-, нитрат- силикат ионы и описывать результаты наблюдения реакции ионного обмена;
9.4.1.11 составлять план эксперимента по определению катионов и анионов незнакомых веществ и осуществлять его на практике
4.2
Химия Земли
7.4.2.1 понимать, что земная кора содержит много полезных химических соединений;
7.4.2.2 понимать, что некоторые минералы и полезные природные соединения относятся к рудам;
7.4.2.3 описывать процесс переработки руды для получения металла;
7.4.2.4 знать, какими минеральными и природными ресурсами богат Казахстан, их месторождения;
7.4.2.5 изучить влияние добычи природных ресурсов на окружающую среду
8.4.2.1 уметь получать водород и изучать его свойства и применение;
8.4.2.2 знать процентное содержание кислорода в составе воздуха и земной коре;
8.4.2.3 уметь получать кислород и изучать его свойства и применение;
8.4.2.4 сравнивать состав и свойства аллотропных видоизменений кислорода;
8.4.2.5 объяснять значение озонового слоя Земли;
8.4.2.6 объяснять широкое распространение, уникальные свойства воды и ее значение для жизни;
8.4.2.7 объяснять круговорот воды в природе;
8.4.2.8 определить опасность и причины загрязнения воды, объяснять способы очистки воды;

7.4.1.3 элемент (жай зат) қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу;
7.4.1.4 қосылыстардың және элементтердің физикалық қасиеттері туралы алған білімдерін қоспа құрамындағы таныс емес заттарды ажыратуға қолдана алу;
7.4.1.5 қоспалардың түрлерін және оларды бөлу әдістерін білу;
7.4.1.6 қоспаны бөлуге негізделген тәжірибені жоспарлау және өткізу
9.4.1.1 электролиттер мен бейэлектролиттердің анықтамасын білу және мысалдар келтіру;
9.4.1.2 заттардың ерітінділері немесе балқымаларының электрөткізгіштігі химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін түсіндіру;
9.4.1.3 иондық және коваленттік полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациялану механизмін түсіндіру;
9.4.1.4 электролиттік диссоциация теориясының негізгі қағидаларын білу;
9.4.1.5 ерітінділердің қышқылдылығы мен сілтілігін ажырату;
9.4.1.6 қышқыл, негіз, орта және қышқылдық тұздардың электролиттік диссоциациялану теңдеулерін құрастыру;
9.4.1.7 күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу;
9.4.1.8 Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау үшін жалын түсінің боялу реакциясын жүргізу және сипаттау;
9.4.1.9 Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарына сапалық реакция жүргізу;
9.4.1.10 хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жүргізу және ион алмасу реакцияларын бақылап, нәтижесін сипаттау;
9.4.1.11 белгісіз заттардағы катион мен аниондарды анықтау тәжірибесінің жоспарын құру және оны практикада жүзеге асыру
4.2 Жер химиясы
7.4.2.1 жер қыртысында көптеген пайдалы химиялық қосылыстар барын түсіну;
7.4.2.2 кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын түсіну;
7.4.2.3 металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау;
7.4.2.4 Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу;
7.4.2.5 табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу
8.4.2.1 сутекті алу және оның қасиеттері мен қолдануын зерттеу;
8.4.2.2 ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу;
8.4.2.3 оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу;
8.4.2.4 оттектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
8.4.2.5 Жер бетіндегі озон қабатының маңызын түсіндіру;
8.4.2.6 судың табиғатта кең таралғандығын, бірегей қасиеттерін және оның өмір үшін маңызын түсіндіру;
8.4.2.7 табиғаттағы су айналымын түсіндіру;
8.4.2.8 судың ластану қауіптілігін және салдарын анықтау, суды тазарту әдістерін түсіндіру;

8.4.2.9 определять "жесткость воды" и объяснить способы ее устранения;
8.4.2.10 знать метод обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ)
8.4.2.11 описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
9.4.2.1 объяснить причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей;
9.4.2.2 называть местонахождения соединений фосфора в Казахстане;
9.4.2.3 знать классификацию минеральных удобрений и питательные элементы, входящие в их состав;
9.4.2.4 изучить воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду;
9.4.2.5 называть месторождения металлов в Казахстане и объяснять процессы их добычи, влияние на окружающую среду;
9.4.2.6 описывать процесс получения металла из руды
4.3
Химия углерода и его соединений
8.4.3.1 объяснять, почему в большинстве соединений углерод образует четыре связи;
8.4.3.2 описывать распространение углерода и его соединений в природе;
8.4.3.3 сравнивать строение и свойства аллотропных видоизменений углерода;
8.4.3.4 исследовать области применения аллотропных видоизменений углерода;
8.4.3.5 исследовать физические и химические свойства углерода;
8.4.3.6 описывать условия образования диоксида и монооксида углерода при сжигании углерода и объяснять физиологическое действие угарного газа и на живые организмы;
8.4.3.7 уметь получать углекислый газ, доказывать его наличие и изучать свойства;
8.4.3.8 составлять и объяснять круговорот углерода в природе
9.4.3.1 объяснять причины многообразия органических соединений;
9.4.3.2 знать классификацию углеводородов и их производных: спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, аминокислоты;
9.4.3.3 объяснять понятие функциональной группы, как группы определяющей характерные химические свойства данного класса соединений;
9.4.3.4 знать понятия гомологов и гомологической разности;
9.4.3.5 использовать номенклатуру основных классов органических соединений IUPAC: алканы, алкены, алкины, спирты, альдегиды карбоновые кислоты, аминокислоты;
9.4.3.6 знать явление изомерии уметь составлять структурные формулы изомеров углеводородов;
9.4.3.7 описывать химические свойства алканов и подтверждать их уравнениями реакций;
9.4.3.8 объяснять значение реакций хлорирования алканов для получения растворителей и степень опасности этих растворителей;
9.4.3.9 описывать понятие ненасыщенности;
9.4.3.10 изучить химические свойства алкенов на примере этена (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций;

8.4.2.9 судың "кермектігін" анықтау және оны жою тәсілдерін түсіндіру;
8.4.2.10 суды сусыз мыс (ІІ) сульфатын қолданып анықтау тәсілін білу;
8.4.2.11 табиғаттағы және тірі ағзалар қызметі мен адамның тіршілігіндегі жүретін химиялық реакцияларды сипаттау
9.4.2.1 қышқылдық жаңбырлардың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіру;
9.4.2.2 фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау;
9.4.2.3 минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді білу;
9.4.2.4 азот және фосфор тыңайтқыш-тарының қоршаған ортаға әсерін оқып білу;
9.4.2.5 Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру процестерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.4.2.6 кеннен металды алу үдерісін сипаттау
4.3 Көміртек және оның қосылыстары
8.4.3.1 көміртек неліктен көптеген қосылыстарында төрт байланыс түзетінін түсіндіру;
8.4.3.2 табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуын сипаттау;
8.4.3.3 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін салыстыру;
8.4.3.4 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолданылу аймағын зерттеу;
8.4.3.5 көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.6 көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру;
8.4.3.7 көмір-қышқыл газын алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.8 өміртегінің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру
9.4.3.1 органикалық
қосылыстардың көптүрлілігінің себептерін түсіндіру;
9.4.3.2 көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдарының жіктелуін білу;
9.4.3.3 функционалдық топ түсінігін берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіру;
9.4.3.4 гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу;
9.4.3.5 органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер, арендер, спирттер, альдегидтер карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолдану;
9.4.3.6 көмірсутектердің құрылымдық изомерлерінің формулаларын құрастыра алужәне изомерия құбылысын білу;
9.4.3.7 алкандардың химиялық қасиеттерін сипаттау және оны реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.8 еріткіштерді алу үшін алкандарды хлорлаудың маңызы мен бұл еріткіштердің қауіптілік дәрежесін түсіндіру;
9.4.3.9 қанықпағандық ұғымын сипаттау;
9.4.3.10 этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу;

9.4.3.11 объяснять особенности строения полимеров и механизм реакций полимеризации на примере полиэтилена;
9.4.3.12 объяснять и изучать проблему длительного разрушения пластика и знать последствия накопления пластических материалов в окружающей среде;
9.4.3.13 изучить химические свойства алкинов на примере этина (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций;
9.4.3.14 описывать получение, свойства и применение бензола;
9.4.3.15 знать, что углеродсодержащие соединения используются в качестве топлива и исследовать альтернативные виды топлива и отмечать их недостатки и преимущества;
9.4.3.16 называть месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане и объяснять влияние их добычи на окружающую среду;
9.4.3.17 называть фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти;
9.4.3.18 знать классификацию кислородсодержащих органических соединений;
9.4.3.19 знать классификацию спиртов
и объяснять свойства, получение этанола применение метанола и этанола;
9.4.3.20 объяснять физиологическое действие метанола и этанола на организм человека;
9.4.3.21 знать физические свойства и применение этиленгликоля и глицерина;
9.4.3.22 знать состав карбоновых кислот и описывать химические свойства уксусной кислоты и его применение;
9.4.3.23 объяснять особенности сложных эфиров и жиров, функции жиров;
9.4.3.24 знать получение мыла и его применение;
9.4.3.25 объяснить влияние синтетических моющих средств на окружающую среду;
9.4.3.26 объяснять классификацию, биологическое значение и функции углеводов;
9.4.3.27 объяснять образование пептидной связи между
a-аминокислотами в белках;
9.4.3.28 исследовать реакцию денатурации белка;
9.4.3.29 объяснять биологическое значение и функции белков
5) химия и жизнь:
Обучающиеся должны:
5.1 Биохимия
7 класс
8 класс
9 класс
7.5.1.1 понимать продукты питания как совокупность элементов и химических веществ;
7.5.1.2 знать и уметь определять некоторые питательные вещества: углеводы (крахмал), белки, жиры;
7.5.1.3 знать элементы, входящие в состав организма человека (О, С, Н, N, Ca, P, K);
7.5.1.4 уметь объяснять процесс дыхания
9.5.1.1 называть элементы, входящие в состав организма человека и объяснять их значение: О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe;
9.5.1.2 исследовать типичный рацион питания жителей Казахстана и составлять сбалансированный рацион питания;
9.5.1.3 объяснять роль кальция и железа в организме человека;
9.5.1.4 определять углерод в составе пищевых продуктов;

9.4.3.11 полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру;
9.4.3.12 пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу;
9.4.3.13 этин мысалында алкиндердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.14 бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттау;
9.4.3.15 құрамында көміртек бар қосылыстардың отын ретінде пайдалану мүмкін екендігін білу және альтернативті отын түрлерін зерттеу, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атау;
9.4.3.16 Қазақсатандағы көмірдің, мұнайдың, табиғи газдың кен орындарын атау және оларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.4.3.17 мұнай фракцияларын және шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аймақтарын атау;
9.4.3.18 оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу;
9.4.3.19 спирттердің жіктелуін метанол мен этанолдың, қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру;
9.4.3.20 метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.4.3.21 этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу;
9.4.3.22 карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттау;
9.4.3.23 күрделі эфирлер мен майлардың ерекшеліктері мен майлардың қызметін түсіндіру;
9.4.3.24 сабынның алынуы мен оның қолданылуын білу;
9.4.3.25 синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.4.3.26 көмірсулардың жіктелуін, биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру;
9.4.3.27 нәруыздағы a- аминқышқылдар арасында пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
9.4.3.28 нәруыз денатурациясының реакциясын зерттеу;
9.4.3.29 нәруыздың биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
5) химия және өмір:
Білім алушылар білуі тиіс:
7-сынып
8-сынып
9-сынып
5.1 Биохимия
7.5.1.1 тағам өнімдерін химиялық заттардыңжиынтығы деп түсіну;
7.5.1.2 тағамдық өнімдердің бір қатарын: қант, крахмал, (көмірсулар), нәруыз, майларды білу және анықтай алу;
7.5.1.3 адам ағзасына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу;
7.5.1.4 тыныс алу үдерісін түсіндіру
9.5.1.1 адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe);
9.5.1.2 Қазақстан тұрғындарының типтік тамақтану рационын зерттеу және теңгерімді тамақтану рационын құрастыру;
9.5.1.3 кальций мен темірдің адам ағзасындағы рөлін түсіндіру;
9.5.1.4 тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау;

9.5.1.5 называть источники загрязнения тяжелыми металлами
18. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
19. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования.
В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
7 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения.
Обучающийся должен
1 четверть
7.1 Введение в химию. Чистые вещества и смеси
Предмет химии. Практическая работа № 1 "Правила техники безопасности и знакомство с лабораторным оборудованием"
7.1.1.1 знать, что изучает наука химия;
7.1.1.2 знать и понимать правила техники безопасности при работе в химической лаборатории и кабинете
Элемент, смесь и соединение.
Лабораторный опыт № 1 "Сравнение смесей веществ и их соединений"
7.4.1.1 понимать элемент (простое вещество) как совокупность одинаковых атомов;
7.4.1.2 знать, что чистое вещество состоит из одинаковых атомов или молекул;
7.4.1.3 различать понятия: элемент (простое вещество), смесь и соединение;
7.4.1.4 использовать знания о физических свойствах элементов, и соединений для распознавания незнакомых веществ в составе смеси
Способы разделения смеси.
Лабораторный опыт № 2 "Очистка загрязненной поваренной соли"
7.4.1.5 знать виды смесей и способы их разделения;
7.4.1.6 уметь планировать и проводить эксперимент по разделению смесей
7.1 Изменения состояния веществ
Физические и химические явления.
Лабораторный опыт № 3 "Изучение признаков химических явлений"
7.1.1.3 различать физические и химические явления
Агрегатные состояния вещества
7.1.1.4 знать различные агрегатные состояния веществ и уметь объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно кинетической теории частиц
Процесс охлаждения.
Лабораторный опыт № 4 "Изучение процесса охлаждения"
7.1.1.5 изучить процесс охлаждения, построить кривую охлаждения и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц
Процесс нагревания.
Лабораторный опыт № 5 "Изучение процесса кипения воды"
7.1.1.6 изучить процесс кипения воды, построить кривую нагревания и проанализировать ее, объяснить свои наблюдения, согласно кинетической теории частиц
2 четверть
7.2
Атомы. Молекулы. Вещества
Атомы и молекулы

9.5.1.5 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау және олардың ағзаларға әсерін түсіндіру
18. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
19. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
Ұзақ мерзімді жоспарда әр бөлімде жүзеге асырылатын оқу мақсаттарының көлемі көрсетілген.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
Білім алушылар:
7.1
Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар
Химия пәні.
№1 практикалық жұмыс
"Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу"
7.1.1.1 химия ғылымының нені оқытатынын білу;
7.1.1.2 химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және түсіну
Элемент, қоспа және қосылыс.
№ 1 зертханалық тәжірибе "Заттар қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру"
7.4.1.1 элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсіну;
7.4.1.2 таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін білу;
7.4.1.3 элемент(жай зат), қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу;
7.4.1.4 қосылыстардың және элементтердің физикалық қасиеттері туралы алған білімдерін қоспа құрамындағы таныс емес заттарды ажыратуға қолдана алу
Қоспаларды бөлу әдістері.
№ 2 зертханалық тәжірибе "Ластанған ас тұзын тазарту"
7.4.1.5 қоспалардың түрлерін және оларды бөлу әдістерін білу;
7.4.1.6 қоспаны бөлуге негізделген тәжірибені жоспарлау және өткізу
7.1 Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі
Физикалық және химиялық құбылыстар.
№ 3 зертханалық тәжірибе
"Химиялық реакциялардың белгілері"
7.1.1.3 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
Заттардың агрегаттық күйлері
7.1.1.4 заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру
Салқындау үдерісі
№ 4 зертханалық тәжірибе "Салқындау үдерісін зерттеу"
7.1.1.5 салқындау үдерісін зерделеу, салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру
Қыздыру үдерісі
№ 5 зертханалық тәжірибе
"Судың қайнау үдерісін зерттеу"
7.1.1.6 судың қайнау үдерісін зерделеу, қыздыру қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясын пайдалана отырып, өз бақылауларын түсіндіру
2-тоқсан
7.2 Атомдар Молекулалар Заттар
Атомдар мен молекулалар

7.1.2.1 знать различие атомов и молекул
Химические элементы. Простые и сложные вещества
7.1.2.2 знать, что каждый химический элемент обозначается символом и является определенным видом атомов;
7.1.2.3 классифицировать элементы на металлы и неметаллы;
7.1.2.4 классифицировать вещества на простые и сложные
Состав и строение атома. Изотопы
7.1.2.5 знать протон, электрон, нейтрон и их расположение в атоме, массу, заряд;
7.1.2.6 знать строение атома (p+, n0, e-) и состав атомного ядра первых 20 элементов;
7.1.2.7 знать понятие "изотоп"
7.2 Воздух. Реакция горения
Воздух. Состав воздуха.
Лабораторный опыт № 6 "Горение свечи"
7.3.1.1 знать состав воздуха;
7.3.1.2 знать, что при горении веществ расходуется кислород, входящий в состав воздуха;
7.3.1.3 понимать значение охраны атмосферного воздуха от загрязнения
Процесс горения.
Практическая работа №2/Демонстрация
"Сравнение реакций горения серы, фосфора, железа в воздухе и кислороде"
7.3.1.4 знать условия горения вещества и продукты реакции горения;
7.3.1.5 приводить примеры легковоспламеняющихся, горючих и негорючих веществ;
7.3.1.6 понимать, что вещества лучше горят в чистом кислороде, чем на воздухе;
7.3.1.7 знать, что при горении металлов и неметаллов образуются оксиды
3 четверть
7.3
Химические реакции
Природные кислоты и щелочи. Индикаторы.
Лабораторный опыт № 7 "Изучение кислотности и щелочности среды растворов".
Лабораторный опыт № 8 "Реакция нейтрализации хлороводородной кислоты"
7.3.4.1 знать, что свойства "кислотность" и "мылкость" могут быть признаками некоторых природных кислот и щелочей;
7.3.4.2 знать химические индикаторы– метиловый оранжевый, лакмус, фенолфталеин и изменение их окраски в различных средах;
7.3.4.3 уметь определять кислоты и щелочи с использованием универсального индикатора, на основе рН шкалы;
7.3.4.4 понять нейтрализацию кислот на примере применения антацидных средств
Реакции разбавленных кислот с металлами.
Лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие цинка с разбавленной соляной кислотой".
Лабораторный опыт № 10 Качественная реакция на водород"
7.2.2.1 называть области применения и правила обращения с разбавленными кислотами;
7.2.2.2 исследовать реакции разбавленных кислот с различными металлами осуществлять на практике качественную реакцию на водород
Реакции разбавленных кислот с карбонатами.
Практическая работа № 3 "Взаимодействие карбонатов с разбавленными кислотами. Качественные реакции на углекислый газ"
7.2.2.3 исследовать реакции разбавленных кислот с некоторыми карбонатами, осуществлять на практике качественную реакцию на углекислый газ

7.1.2.1 атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу
Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар
7.1.2.2 әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу;
7.1.2.3 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу;
7.1.2.4 заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар
7.1.2.5 протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу;
7.1.2.6 алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;
7.1.2.7 изотоп түсінігін білу
7.2 Ауа. Жану реакциясы
Ауа. Ауаның құрамы
№6 зертханалық тәжірибе "Балауыз шамның жануы"
7.3.1.1ауа құрамын білу;
7.3.1.2 заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу;
7.3.1.3 атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну
Жану үдерісі
№ 2 практикалық жұмыс/көрсетілім
"Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын салыстыру"
7.3.1.4 затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу;
7.3.1.5 тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру;
7.3.1.6 заттардың таза оттекте жақсырақ жанатындығын түсіну;
7.3.1.7 металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу
3-тоқсан
7.3
Химиялық реакциялар
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар.
№7 зертханалық тәжірибе "Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау";
№8 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек қышқылының бейтараптану реакциясы"
7.3.4.1 "қышқылдық" және "сабындылық" қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу;
7.3.4.2 химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу;
7.3.4.3 рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алу;
7.3.4.4 "антацидтік заттарды" қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну
Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.
№9 зертханалық тәжірибе "Мырыштың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесуі";
№10 зертханалық тәжірибе "Сутекке сапалық реакция"
7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау;
7.2.2.2 сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу жәнесутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі.
№ 3 практикалық жұмыс "Сұйылтылған қышқылдар мен карбонаттардың әрекеттесуі. Көмірқышқыл газына сапалық реакция"
7.2.2.3 кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және көмірқышқыл газының сапалық реакциясын жүзеге асыру

7.3 Периодическая таблица химических элементов
История создания периодической таблицы химических элементов
7.2.1.1 знать и сравнивать классификации элементов на примере работ И. ДҰберейнера, Дж. Ньюлендса,
Д.И. Менделеева
Структура периодической таблицы
7.2.1.2 знать и описывать структуру периодической таблицы: группы и периоды
7.3
Относительная атомная масса. Простейшие формулы
Относительная атомная масса
7.1.2.8 понимать, что большинство элементов на Земле встречаются в виде смеси изотопов, образовавшихся при формировании планет;
7.1.2.9 понимать, что атомные массы химических элементов, имеющие природные изотопы, являются дробными числами;
7.1.2.10 знать определение относительной атомной массы химических элементов
Валентность. Химические формулы.
Расчет относительной молекулярной массы соединения по формуле
7.1.2.11 уметь правильно составлять формулы биэлементных химических соединений, используя названия элементов, валентность и их атомные соотношения в соединениях;
7.1.2.12 рассчитывать относительную молекулярную/формульную массу по формуле химического соединения
4 четверть
7.4
Химические элементы и соединения в
организме человека
Питательные вещества в составе продуктов питания Практическая работа № 4 "Определение питательных веществ в составе пищи"
7.5.1.1 понимать продукты питания как совокупность химических веществ;
7.5.1.2 знать и уметь определять некоторые питательные вещества: углеводы (крахмал), белки, жиры
Химические элементы в организме человека.
Процесс дыхания.
Лабораторный опыт № 11 "Исследование процесса дыхания"
7.5.1.3 знать элементы, входящие в состав организма человека (О, С, Н, N, Ca, P, K);
7.5.1.4 объяснять процесс дыхания
7.4
Геологические химические соединения
Полезные геологические химические соединения. Состав руды
7.4.2.1 понимать, что земная кора содержит много полезных химических соединений;
7.4.2.2 понимать, что некоторые минералы и полезные природные соединения относятся к рудам;
7.4.2.3 описывать процесс переработки руды для получения металла
Полезные ископаемые Казахстана.
Экологические аспекты добычи минералов
7.4.2.4 знать, какими минеральными и природными ресурсами богат Казахстан и их месторождения;
7.4.2.5 изучить влияние добычи природных ресурсов на окружающую среду
8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
8.1
Движение электронов в атомах
Распределение электронов в атомах
8.1.3.1 понимать, что электроны в атомах распределяются последовательно по энергетическим уровням на возрастающем расстоянии от ядра
Энергетические уровни.
Лабораторный опыт № 1
"Изготовление моделей атомов"

7.3 Химиялық элементтердің периодтық кестесі
Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы
7.2.1.1 И. ДҰберейнер, Дж. Ньюлендс,
Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін білу және салыстыру
Периодтық кестенің құрылымы
7.2.1.2 периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар
7.3 Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым формула
Салыстырмалы атомдық масса
7.1.2.8 Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну;
7.1.2.9 табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсіну;
7.1.2.10 салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын білу
Валенттілік. Химиялық формулалар.
Қосылыстардың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массасын есептеу
7.1.2.11 элементтердің атауларын, валенттілікті және олардың қосылыстардағы атомдық қатынастарын қолдана отырып, биэлементті химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құра білу;
7.1.2.12 химиялық қосылыстың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық/ формулалық массасын есептеу
4-тоқсан
7.4 Адам ағзасындағы химиялық элементтер
Тағам құрамындағы қоректік заттар.
№ 4 практикалық жұмыс "Тағам құрамындағы қоректік заттарды анықтау"
7.5.1.1 тағам өнімдерін химиялық заттардың жиынтығы деп түсіну;
7.5.1.2 тағамдық өнімдердің бір қатарын: қант, крахмал, (көмірсулар), нәруыз, майларды білужәне анықтай алу
Адам ағзасындағы химиялық элементтер.
Тыныс алу үдерісі.
№11 зертханалық тәжірибе
"Тыныс алу үдерісін зерттеу"
7.5.1.3 адам ағзасына кіретін элементтерді (О, С, Н, N, Ca, P, K) білу;
7.5.1.4 тыныс алу үдерісін түсіндіру
7.4 Геологиялық химиялық қосылыстар
Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар. Кен құрамы
7.4.2.1 Жер қыртысында көптеген пайдалы химиялық қосылыстар барын түсіну;
7.4.2.2 кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын білу;
7.4.2.3 металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау
Қазақстанның пайдалы қазбалары
Минералдарды өндірудің экологиялық аспектілері
7.4.2.4 Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу;
7.4.2.5 табиғи ресурстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделеу
2) 8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырып/ Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
8.1 Атомдағы электрондардың қозғалысы
Атомда электрондардың таралуы
8.1.3.1 атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну
Энергетикалық деңгейлер.
№ 1 зертханалық тәжірибе "Атомдар модельдерін жасау"

8.1.3.2 понимать, что число электронов на каждом энергетическом уровне не превышает определенного максимального значения;
8.1.3.3 знать форму s и p орбиталей;
8.1.3.4 уметь писать электронные конфигурации и электронно-графические формулы первых 20 химических элементов
Образование
ионов
8.1.3.5 понимать, что атомы могут принимать или терять электроны, что приводит к образованию ионов
Составление формул соединений
8.1.3.6 составлять формулы соединений методом "нулевой суммы"
8.1 Формулы веществ и уравнения химических реакций
Расчеты по химическим формулам
8.2.3.1 вычислять массовые доли элементов в составе вещества, выводить формулы веществ по массовым долям элементов
Составление уравнений химических реакций. Закон сохранения массы веществ.
Демонстрация № 1
"Опыт, доказывающий закон сохранения массы веществ".
Лабораторный опыт № 2 "Соотношение реагирующих веществ"
8.2.3.2 устанавливать экспериментальным путем соотношение реагирующих веществ;
8.2.3.3 составлять уравнения химических реакций, записывая формулы реагентов и продуктов реакции;
8.2.3.4 знать закон сохранения массы веществ
Типы химических реакций
8.2.2.1 классифицировать химические реакции по числу и составу исходных и образующихся веществ
Химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
8.2.2.2 описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
8.1 Сравнение активностей металлов
Реакции металлов с кислородом и водой.
Демонстрация № 2 "Взаимодействие активных металлов с водой"
8.2.4.1 знать, что некоторые металлы подвергаются окислению быстрее других;
8.2.4.2 описывать реакции взаимодействия активных металлов с холодной водой, горячей водой или паром;
8.2.4.3 исследовать факторы, влияющие на возникновение коррозии металлов
Реакции металлов с растворами кислот.
Лабораторный опыт № 3 "Взаимодействие металлов с растворами кислот"
8.2.4.4 изучить реакции различных металлов с растворами кислот;
8.2.2.5 составлять уравнения реакций металлов с кислотами
Реакции металлов с растворами солей.
Демонстрация № 3 "Вытеснение металлов из растворов солей"
8.2.4.6 разработать план и провести реакции металлов с растворами солей
Ряд активности металлов.
Практическая работа № 1 "Сравнение активности металлов"
8.2.4.7 разработать ряд активности металлов по результатам экспериментов и сопоставлять его со справочными данными;
8.2.4.8 прогнозировать возможность протекания незнакомых реакций замещения металлов, используя ряд активности металлов
2 четверть
8.2 Количество вещества
Количество вещества. Моль. Число Авогадро. Молярная масса вещества

8.1.3.2 әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну;
8.1.3.3 s және р орбиталдарының пішінін білу;
8.1.3.4 алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды графикалық формуларын жаза білу
Иондардың түзілуі
8.1.3.5 атомдар электрондарды қабылдай немесе жоғалта алатынын және осының нәтижесінде иондар түзілетінін түсіну
Қосылыстар формуласын құрастыру
8.1.3.6 "нольдік қосынды" әдісімен қосылыстардың формуласын құрастыру
8.1
Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері
Химиялық формулалар бойынша есептеулер
8.2.3.1 заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару
Химиялық реакция теңдеулерін құру. Зат масссасының сақталу заңы.
№ 1 көрсетілім "Зат массасының сақталу заңын дәлелдейтін тәжірибе";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Әрекеттесуші заттардың қатынасы"
8.2.3.2 әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтау;
8.2.3.3 реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жаза отырып, химиялық реакциялар теңдеулерін құру;
8.2.3.4 заттар массасының сақталу заңын білу
Химиялық реакция типтері
8.2.2.1 бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу
Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар
8.2.2.2 табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау
8.1
Металдар белсенділігін салыстыру
Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі.
№ 2 көрсетілім "Белсенді металдардың салқын және ыстық сумен әрекеттесуі"
8.2.4.1 кейбір металдар басқаларға қараған-да тотығуға тезірек ұшырайтындығын білу;
8.2.4.2 белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесуін сипаттау;
8.2.4.3 металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу
Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі.
№ 3 зертханалық тәжірибе "Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі"
8.2.4.4 қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакцияларын зерттеу;
8.2.4.5 металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастыру
Металдардың тұз ерітінділерімен реакциялары.
№ 3 көрсетілім "Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру"
8.2.4.6 металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу
Металдардың белсенділік қатары.
№ 1 практикалық жұмыс "Металдардың белсенділігін салыстыру"
8.2.4.7 эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру;
8.2.4.8 металдардың белсенділік қатарын қолданып металдардың таныс емес орынбасу реакцияларының жүру мүмкіндігін болжау
2-тоқсан
8.2
Зат мөлшері
Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. Заттардың молярлық массасы

8.1.1.1 знать моль, как единицу измерения количества вещества и знать число Авогадро;
8.1.1.2 уметь вычислять молярные массы соединений
Взаимосвязь массы, молярной массы и количества вещества
8.1.1.3 вычислять массу, количество вещества и число структурных частиц
8.2 Стехиометрические расчеты
Решение задач по уравнениям химических реакций
8.2.3.5 вычислять массу, количество вещества по уравнениям химических реакций
Закон Авогадро. Молярный объҰм
8.2.3.6 знать закон Авогадро и использовать молярный объем для расчета объема газов при нормальных и стандартных условиях
Относительная плотность газов. Закон объҰмных отношений
8.2.3.7 вычислять относительную плотность газов и молярную массу вещества по относительной плотности;
8.2.3.8 использовать закон объҰмных отношений для расчетов по уравнениям реакций с участием газов
8.2 Знакомство с энергией в химических реакциях
Горение топлива и выделение энергии
8.3.1.1 понимать, что продуктами реакций горения являются оксиды, и что при горении углеродсодержащего горючего в кислороде могут образовываться углекислый газ, угарный газ или углерод;
8.3.1.2 объяснять причины парникового эффекта и предлагать пути решения
Экзотермические и эндотермические реакции.
Лабораторный опыт № 4 "Химические реакции, сопровождающиеся изменением энергии"
8.3.1.3 знать, что экзотермические реакции идут с выделением теплоты, а эндотермические реакции с поглощением теплоты;
8.3.1.4 понимать последствия воздействия различных горючих на окружающую среду
Термохимические реакции
8.3.1.5 объяснять изменение энергии с точки зрения кинетической теории частиц
8.2 Водород. Кислород и озон
Водород, получение, свойства и применение.
Практическая работа № 2 "Получение водорода и изучение его свойств"
8.4.2.1 уметь получать водород и изучать его свойства и применение
Кислород, получение, свойства и применение.
Демонстрация № 4
"Разложение пероксида водорода". Практическая работа № 3 "Получение кислорода и изучение его свойств"
8.4.2.2 знать процентное содержание кислорода в составе воздуха и земной коре;
8.4.2.3 уметь получать кислород и изучать его свойства и применение
Кислород и озон
8.4.2.4 сравнивать состав и свойства аллотропных видоизменений кислорода;
8.4.2.5 объяснять значение озонового слоя Земли
3 четверть
8.3
Периодическая система химических элементов
Структура периодической системы химических элементов
8.2.1.1 объяснять физический смысл атомного номера, группы, периода
Периодическое изменение некоторых характеристик и свойств атомов химических элементов
8.2.1.2 понимать, что элементы одной группы содержат на внешнем уровне одинаковое количество электронов;

8.1.1.1 зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде –мольді білу және Авогадро санын білу;
8.1.1.2 қосылыстың молярлық массасын есептей алу
Масса, молярлық масса және зат мөлшері арасындағы байланыс
8.1.1.3 масса, зат мөлшері және құрылымдық бөлшектер санын есептеу
8.2
Стехиометриялық есептеулер
Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару
8.2.3.5 химиялық реакция теңдеулері бойынша заттың массасын, зат мөлшерін есептеу
Авагадро заңы. Молярлық көлем
8.2.3.6 Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайлардағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану
Газдардың салыстырмалы тығыздығы.
Көлемдік қатынас заңы
8.2.3.7 газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу;
8.2.3.8 газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану
8.2
Химиялық реакциядағы энергиямен танысу
Отынның жануы және энергияның бөлінуі
8.3.1.1 заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксид екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін түсіну;
8.3.1.2 парниктік эффекттің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсыну
Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар.
№ 4 зертханалық тәжірибе "Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар"
8.3.1.3 экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу;
8.3.1.4 әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну
Термохимиялық реакциялар
8.3.1.5 энергия өзгерісін бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
8.2
Сутек. Оттек және озон
Сутек, алынуы, қасиеттері және қолданылуы.
№ 2 практикалық жұмыс "Сутекті алу және оның қасиеттерін тану"
8.4.2.1 сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерделеу
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы.
№ 4 көрсетілім "Сутек пероксидінің ыдырауы";
№ 3 практикалық жұмыс "Оттекті алу және оның қасиеттерін тану"
8.4.2.2 ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу;
8.4.2.3 оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу
Оттек және озон
8.4.2.4 оттектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
8.4.2.5 Жер бетіндегі озон қабатының маңызын түсіндіру
3-тоқсан
8.3
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы
8.2.1.1 топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру
Химиялық элемент атомдарының қасиеттері мен кейбір сипаттамаларының периодты түрде өзгеруі
8.2.1.2 бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну;

8.2.1.3 объяснять закономерности изменения свойств элементов в группах и периодах
Характеристика элемента по положению в периодической системе.
8.2.1.4 характеризовать химический элемент по положению в периодической системе
Естественные семейства химических элементов и их свойства
8.2.1.5 знать, что элементы со схожими химическими свойствами относятся к одной группе;
8.2.1.6 знать естественные семейства химических элементов и приводить примеры щелочных металлов, галогенов, инертных газов
Металлы и неметаллы
8.2.1.7 прогнозировать свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице
8.3
Виды химических связей
Электроотрицатель-ность. Ковалентная связь
8.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи между атомами на основе электроотрицательности
Ионная связь
8.1.4.2 описывать механизм образования ионной связи и предсказывать свойства ионных соединений
Взаимосвязь между типами связей, видами кристаллических решеток и свойствами веществ
8.1.4.3 объяснять зависимость свойств веществ от типа решетки
8.3 Растворы и растворимость
Растворение веществ в воде.
Лабораторный опыт № 5 "Изучение растворимости веществ"
8.3.4.1 классифицировать вещества растворимости в воде;
8.3.4.2 объяснять роль растворов в природе и повседневной жизни
Растворимость веществ.
Практическая работа № 4 "Влияние температуры на растворимость твердых веществ"
8.3.4.3 объяснять влияние температуры на растворимость веществ;
8.3.4.4 рассчитывать растворимость вещества на 100 г воды, используя технику выпаривания, сравнивать полученные результаты со справочными данными
Массовая доля растворенного вещества
8.3.4.5 вычислять массу растворенного вещества по известной массе раствора с определенной массовой долей растворенного вещества
Молярная концентрация вещества в растворе.
Практическая работа № 5 "Приготовление растворов с заданной процентной и молярной концентрации"
8.3.4.6 рассчитывать молярную концентрацию вещества в растворе
4 четверть
8.4 Основные классы неорганических соединений. Генетическая связь
Оксиды.
Лабораторный опыт № 6 "Изучение свойств оксидов"
8.3.4.7 знать классификацию и свойства оксидов и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Кислоты.
Лабораторный опыт № 7 "Изучение свойств кислот"
8.3.4.8 знать и понимать классификацию, свойства кислот и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Основания.
Лабораторный опыт № 8 "Изучение свойств оснований"
8.3.4.9 знать и понимать классификацию, свойства оснований и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Соли.
Лабораторный опыт
№ 9 "Получение и свойства солей"

8.2.1.3 топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің заңдылықпен өзгеретінін түсіндіру
Периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы
8.2.1.4 периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау
Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері
8.2.1.5 химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;
8.2.1.6 химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру
Металдар және бейметалдар
9.2.1.7 химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау
8.3
Химиялық байланыс түрлері
Электртерістілік. Ковалентті байланыс
8.1.4.1 электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру
Иондық байланыс
8.1.4.2 иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау
Кристалдық тор түрлері,
байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс
8.1.4.3 заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру
8.3
Ерітінділер және ерігіштік
Заттардың суда еруі.
№ 5 зертханалық тәжірибе "Заттардың ерігіштігін зерттеу"
8.3.4.1 заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу;
8.3.4.2 ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру
Заттардың ерігіштігі.
№ 4 практикалық жұмыс "Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері"
8.3.4.3 заттың ерігіштігіне температураның әсерін түсіндіру;
8.3.4.4 буландыру техникасын қолдана отырып, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық мәндермен салыстыру
Еріген заттың массалық үлесі
8.3.4.5 еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын есептеу
Ерітіндідегі заттардың молярлық концентрациясы.
№ 5 практикалық жұмыс "Пайыздық және молярлық концентрациялары берілген ерітінділерді дайындау"
8.3.4.6 ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу
4-тоқсан
8.4
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары.
Генетикалық байланыс
Оксидтер.
№ 6 зертханалық тәжірибе "Оксидтердің
қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.7 оксидтердің жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Қышқылдар.
№ 7 зертханалық тәжірибе "Қышқылдардың
қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.8 қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Негіздер.
№ 8 зертханалық тәжірибе "Негіздердің қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.9 негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Тұздар.
№ 9 зертханалық тәжірибе "Тұздардың қасиеттері және алынуы"

8.3.4.10 знать различные методы получения солей и составлять соответствующие уравнения реакций;
8.3.4.11 знать и понимать классификацию, свойства солей и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Генетическая связь между классами неорганических соединений
8.3.4.12 исследовать генетическую связь между основными классами неорганических соединений
8.4 Углерод и его соединения
Общая характеристика углерода
8.4.3.1 объяснять, почему в большинстве соединений углерод образует четыре связи;
8.4.3.2 описывать распространение углерода и его соединений в природе
Аллотропные видоизменения углерода
8.4.3.3 сравнивать строение и свойства аллотропных видоизменений углерода;
8.4.3.4 исследовать области применения аллотропных видоизменений углерода
Свойства углерода.
Практическая работа № 6 "Физические и химические свойства углерода".
Оксиды углерода.
Практическая работа № 7 "Получение углекислого газа и изучение его свойств"
8.4.3.5 исследовать физические и химические свойства углерода;
8.4.3.6 описывать условия образования диоксида и монооксида углерода при сжигании углерода и объяснять физиологическое действие угарного газа на живые организмы;
8.4.3.7 уметь получать углекислый газ, доказывать его наличие, изучать свойства;
8.4.3.8 составлять и объяснять круговорот углерода в природе
8.4 Вода
Вода в природе
8.4.2.6 объяснять широкое распространение, уникальные свойства воды и ее значение для жизни;
8.4.2.7 объяснять круговорот воды в природе
Причины загрязнения воды. Жесткость воды.
Лабораторный опыт № 10
"Определение жесткости воды"
8.4.2.8 определить опасность и причины загрязнения воды, объяснять способы очистки воды;
8.4.2.9 определять "жесткость" воды и объяснять способы ее устранения;
8.4.2.10 знать методы обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ)
9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
9.1
Электролитическая диссоциация
Электролиты и неэлектролиты.
Демонстрация № 1 "Электролитическая диссоциация веществ с ионной и ковалентной полярной связью"
9.4.1.1 знать определения и приводить примеры электролитов и неэлектролитов;
9.4.1.2 объяснять зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи
Теория электролитической диссоциации
9.4.1.3 знать основные положения теории электролитической диссоциации;
9.4.1.4 объяснять механизм электролитической диссоциации веществ с ионным и ковалентным полярным видами связи
Электролитическая диссоциация кислот, щелочей и солей.
Лабораторный опыт № 1 "Определение рН растворов кислот, щелочей"

8.3.4.10 тұздарды алудың әртүрлі әдістерін білу, сәйкес реакция теңдеулерін құрастыру
8.3.4.11 тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Бейорганикалық қосылыстар арасындағы генетикалық байланыс
8.3.4.12 бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты зерттеу
8.4
Көміртек және оның қосылыстары
Көміртектің жалпы сипаттамасы
8.4.3.1 көміртек неліктен көптеген қосылыстарында төрт байланыс түзетінін түсіндіру;
8.4.3.2 табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуын сипаттау
Көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері
8.4.3.3 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін салыстыру;
8.4.3.4көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолданылу аймағын зерттеу
Көміртектің қасиеттері.
№ 6 практикалық жұмыс "Көміртектің физикалық және химиялық қасиеттері".
Көміртектің оксидтері.
8.4.3.5 көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.6 көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру;
8.4.3.7 көмірқышқыл газын ала алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу;
8.4.3.8 көміртектің табиғаттағы
№ 7 практикалық жұмыс "Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу"
айналымын құру және түсіндіру
8.4 Су
Табиғаттағы су
8.4.2.6 судың табиғатта кең таралғандығын, бірегей қасиеттерін және оның өмір үшін маңызын түсіндіру;
8.4.2.7 судың табиғаттағы айналымын түсіндіру
Судың ластану себептері.
Судың кермектігі.
№ 10 зертханалық тәжірибе "Судың кермектігін анықтау"
8.4.2.8 судың ластануының қауіптілігі мен себебін анықтау, суды тазарту әдістерін түсіндіру;
8.4.2.9 судың "кермектігін" анықтау және оны жою тәсілдерін түсіндіру;
8.4.2.10 суды сусыз мыс (ІІ) сульфатын қолданып анықтау тәсілін білу
3) 9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
9.1
Электролиттік диссоциация
Электролиттер мен бейэлектролиттер.
№ 1 көрсетілім "Иондық және ковалентті полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациясы"
9.4.1.1 электролиттер мен бейэлектролиттердің анықтамасын білу және мысалдар келтіру;
9.4.1.2 заттардың ерітінділері немесе балқымаларының электрөткізгіштігі химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін түсіндіру
Электролиттік диссоциациялану теориясы
9.4.1.3 электролиттік диссоциация теориясының негізгі қағидаларын білу;
9.4.1.4 иондық және коваленттік полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациялану механизмін түсіндіру
Қышқыл, негіз, тұздардың электролиттік диссоциациясы.
№ 1 зертханалық тәжірибе "Қышқыл, сілті ерітінділерінің рН анықтау"

9.4.1.5 различить кислотность и щелочность растворов;
9.4.1.6 составлять уравнения электролитической диссоциации кислот, щелочей, средних и кислых солей
Степень диссоциации. Сильные и слабые электролиты
9.4.1.7 различать и приводить примеры сильных и слабых электролитов, уметь определять степень диссоциации
Практическая работа № 1 "Реакции ионного обмена"
9.2.2.1 составлять уравнения реакций обмена в молекулярном и ионном виде;
9.2.2.2 объяснять причины протекания реакций ионного обмена
Химические свойства кислот, щелочей, солей с точки зрения теории электролитической диссоциации
9.3.4.1 составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства кислот, растворимых и нерастворимых оснований, средних солей в молекулярном и ионном виде;
9.3.4.2 экспериментально изучить химические свойства кислот и оснований, средних солей и сделать выводы
Гидролиз солей.
Лабораторный опыт № 2 "Гидролиз солей"
9.3.4.3 экспериментально определять среду растворов средних солей;
9.3.4.4 составлять молекулярные и ионные уравнения гидролиза средних солей;
9.3.4.5 прогнозировать реакцию среды раствора средней соли
9.1
Качественный анализ неорганических соединений
Качественные реакции на катионы.
Лабораторный опыт № 3 "Определение катионов Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени";
лабораторный опыт № 4 "Качественные реакции на катионы Fe2+, Fe3+, Cu2+, взаимодействие со щелочами"
9.4.1.8 описывать и проводить реакции окрашивания цвета пламени для определения катионов металлов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+;
9.4.1.9 проводить качественные реакции на определение катионов Fe2+, Fe3+, Cu2+
Качественные реакции на анионы.
Лабораторный опыт № 5 "Определение анионов Сl–, Br–, I–, PO43–, SO42–, CO32–, NO3–, SiO32- в водных растворах"
9.4.1.10 проводить качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- ионы и описывать результаты наблюдения реакции ионного обмена
Практическая работа № 2 "Качественный анализ состава неорганического соединения"
9.4.1.11 составлять план эксперимента по определению катионов и анионов незнакомых веществ и осуществлять его на практике
Решение задач "Расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке"
9.2.3.1 производить расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке
9.1 Скорость химических реакций
Скорость химических реакций. Факторы, влияющие на скорость химической реакции.
Демонстрация № 2 "Скорость различных реакций";
лабораторный опыт № 6 "Влияние температуры концентрации и размера частиц на скорость реакции"
9.3.2.1 объяснять понятие скорости реакции;

9.4.1.5 ерітіндінің қышқылдығы мен сілтілігін ажырату;
9.4.1.6 қышқыл, сілті, орта және қышқылдық тұздардың электролиттік диссоциациялану теңдеулерін құрастыру
Диссоциациялану дәрежесі. Күшті және әлсіз электролиттер
9.4.1.7 күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу
№ 1 практикалық жұмыс "Ион алмасу реакциялары"
9.2.2.1 алмасу реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.2.2.2 ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндіру
Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз, тұздардың химиялық қасиеттері
9.3.4.1 қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.2 қышқылдар және негіздер,орта тұздар-дың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу және қорытынды жасау
Тұздар гидролизі.
№ 2 зертханалық тәжірибе
"Тұздар гидролизі"
9.3.4.3 орта тұз ерітіндісінің ортасын тәжірибе жүзінде анықтау;
9.3.4.4 орта тұз гидролизінің теңдеуін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.5 орта тұз ерітіндіcінің реакция ортасын болжау
9.1
Бейорганикалық қосылыстардың сапалық талдауы
Катиондарға сапалық реакциялар.
№ 3 зертханалық тәжірибе "Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ катиондарын жалын түсінің боялуы бойынша анықтау";
№ 4 зертханалық тәжірибе "Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарына сапалық реакциялар"
9.4.1.8 Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау үшін жалын түсінің боялу реакциясын жүргізу және сипаттау;
9.4.1.9 Fe2+, Fe3+, Cu2+ катиондарын анықтау үшін сапалық реакция жүргізу
Аниондардың сапалық реакциялары.
№ 5 зертханалық тәжірибе "Сулы ерітіндідегі Сl–, Br–, I–, PO43–, SO42–, CO32–, NO3–, SiO32- аниондарын анықтау"
9.4.1.10 хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жүргізу және ион алмасу реакцияларын бақылап нәтижесін сипаттау
№ 2 практикалық жұмыс "Бейорганикалық қосылыстар құрамынының сапалық талдауы"
9.4.1.11 белгісіз заттардағы катион және аниондарды анықтау тәжірибесінің жоспарын құру және оны практикада жүзеге асыру
Есептер шығару "Әрекеттесуші заттардың біреуі артық мөлшерде берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер"
9.2.3.1 әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу
9.1
Химиялық реакция жылдамдығы
Химиялық реакциялардың жылдамдығы.
Химиялық реакциялар жылдамдығына әсер ететін факторлар.
№ 2 көрсетілім "Әртүрлі реакциялар жылдамдығы";
№ 6 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері"
9.3.2.1 реакция жылдамдығы ұғымын түсіндіру;

9.3.2.2 определять факторы, влияющие на скорость реакций и объяснять их с точки зрения кинетической теории частиц
Катализаторы. Ингибиторы.
Практическая работа № 3 "Влияние катализатора на скорость реакции"
9.3.2.3 объяснять отличие катализатора от реагентов и влияние на скорость реакции;
9.3.2.4 объяснять действие ингибиторов на скорость реакции
9.1 Обратимые реакции
Обратимость и необратимость химических реакций. Химическое равновесие.
Демонстрация № 3 "Обратимые химические реакции";
лабораторный опыт № 7 "Смещение химического равновесия"
9.3.3.1 знать обратимые и необратимые реакции;
9.3.3.2 описывать равновесие как динамический процесс и
прогнозировать смещение химического равновесия по принципу Ле Шателье Брауна;
9.3.3.3 понимать и различать влияние изменения условий на скорость химической реакции и на состояние химического равновесия;
9.3.3.4 объяснять химическое равновесие с точки зрения кинетической теории частиц
2 четверть
9.2
Окисли-тельно-восстановительные реакции
Степень окисления.
Окисление и восстановление
9.2.2.3 знать и уметь использовать правила нахождения степеней окисления;
9.2.2.4 понимать, что процессы окисления и восстановления взаимосвязаны и протекают одновременно
Окислительно-восстановительные реакции
9.2.2.5 понимать окислительно-восстановительные реакции как реакции, протекающие с изменением степеней окисления;
9.2.2.6 понимать окисление, как процесс отдачи электронов, а восстановление – принятие электронов
Метод электронного баланса
9.2.2.7 расставлять коэффициенты методом электронного баланса в уравнениях окислительно-восстановительных реакций
9.2
Металлы и сплавы
Общая характеристика металлов.
Демонстрация № 4
"Модели кристаллических решеток металлов"
9.1.4.1 объяснять свойства металлов, применяя знания о металлической связи, и кристаллической решетке металлов;
9.2.1.2 описывать характерные физические и химические свойства металлов, объяснять способность металлов проявлять только восстановительные свойства
Сплавы металлов.
Демонстрация № 5 "Металлы и сплавы"
9.1.4.3 знать понятие сплава и объяснять его преимущества;
9.1.4.4 сравнивать состав и свойства чугуна и стали;
9.4.2.5 называть месторождения металлов в Казахстане и объяснять процессы их добычи, влияние на окружающую среду
Получение металлов
9.4.2.6 описывать процесс получения металла из руды
Решение задач "Вычисление массы вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей"
9.2.3.2 вычислять массу вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей
9.2

9.3.2.2 реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
Катализаторлар. Ингибиторлар.
№ 3 практикалық жұмыс "Реакция жылдамдығына катализатордың әсері"
9.3.2.3 катализатордың реагенттен айырмашылығын және реакция жылдамдығына әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 реакция жылдамдығына ингибитордың әсерін түсіндіру
9.1
Қайтымды реакциялар
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе-теңдік.
№ 3 көрсетілім
"Қайтымды химиялық реакциялар";
№ 7 зертханалық тәжірибе
"Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы"
9.3.3.1 қайтымды және қайтымсыз реакцияларды біл;
9.3.3.2 тепе-теңдікті динамикалық үдеріс ретінде сипаттау және Ле-Шателье-Браун принципі бойынша химиялық тепе-теңдіктің ығысуын болжау;
9.3.3.3 химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсіну және ажырату;
9.3.3.4 химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
2-тоқсан
9.2
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
Тотығу дәрежесі.
Тотығу және тотықсыздану
9.2.2.3 тотығу дәрежесін табудың ережесін білу және қолдану;
9.2.2.4 тотығу және тотықсыздану үдерістері бір-бірімен байланысты екенін және бір мезгілде жүретіндігін түсіну
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
9.2.2.5 тотығу-тотықсыздану реакцияларын тотығу дәрежесі өзгере жүретін реакциялар ретінде түсіну;
9.2.2.6 тотығу процесін электронды беру, ал тотықсыздану-электронды қосып алу деп түсіну
Электрондық баланс әдісі
9.2.2.7 электрондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакцияларының коэффициенттерін қою
9.2
Металдар мен құймалар
Металдардың жалпы сипаттамасы.
№ 4 көрсетілім "Металдардың кристалдық тор модельдері"
9.1.4.1 металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу;
9.1.4.2 металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру
Металдар құймалары.
№ 5 көрсетілім "Металдар және құймалар"
9.1.4.3 құйма ұғымын және оның артықшылықтарын білу;
9.1.4.4 шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
9.4.2.5 Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру үдерістерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Металдарды алу
9.4.2.6 кеннен металды алу үдерісін сипаттау
Есептер шығару "Реакция теңдеуі бойынша қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда зат массасын есептеу"
9.2.3.2 қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу
9.2

Элементы 1 (I), 2 (II) и 13 (III) групп и их соединения
Элементы 1 (I) группы и их соединения.
Демонстрация № 6 "Взаимодействие натрия с водой"
9.2.1.1 объяснять общие свойства щелочных металлов, на основе строения их атомов;
9.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов
Элементы 2 (II) группы и их соединения.
Лабораторный опыт № 8 "Взаимодействие кальция с водой, раствором кислоты"
9.2.1.3 сравнивать общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы и составлять уравнения реакций;
9.2.1.4 объяснять основные свойства оксидов и гидроксидов кальция, характеризовать применение
Элементы 13 (III) группы. Алюминий и его соединения.
Демонстрация № 7 "Алюминий и его сплавы";
лабораторный опыт № 9 "Взаимодействие алюминия с раствором кислоты и щелочи"
9.2.1.5 объяснять свойства алюминия
на основе строения атома и называть области применения алюминия и его сплавов;
9.2.1.6 исследовать амфотерные свойства алюминия, его оксида и гидроксида
Практическая работа № 4 Решение экспериментальных задач по теме "Металлы"
9.2.1.7 планировать и проводить эксперименты по взаимодействию металлов 1 (I), 2 (II), 13 (III) групп с простыми и сложными веществами
3 четверть
9.3
Элементы 17 (VII),
16 (VI), 15 (V), 14 (VІ) групп и их соединения
Галогены
9.1.4.5 составлять электронные формулы молекул галогенов, определять вид связи и тип кристаллической решетки;
9.2.1.8 прогнозировать тенденции изменения свойств галогенов в группе
Хлор
9.2.1.9 описывать химические свойства хлора: взаимодействие с металлами, водородом и галогенидами
Хлороводородная кислота.
Лабораторный опыт № 10 "Изучение свойств раствора хлороводородной кислоты"
9.2.1.10 исследовать химические свойства раствора хлороводородной кислоты и знать области применения
Элементы 16 (VI) группы. Сера.
Демонстрация № 7 "Аллотропные видоизменения серы"
9.2.1.11 описывать общую характеристику элементов16 (VI) - группы;
9.2.1.12 сравнивать физические свойства аллотропных видоизменений серы и составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства серы
Соединения серы
9.2.1.13 сравнивать физические и химические свойства оксидов серы (IV) и (VI) и объяснять физиологическое воздействие диоксида серы;
9.4.2.1 объяснять причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей
Серная кислота и ее соли.
Практическая работа № 5 "Изучение химических свойств разбавленной серной кислоты и ее солей"

1 (I), 2 (II) және 13 (III) топ элементтері және олардың қосылыстары
1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары.
№ 6 көрсетілім "Натрийдің сумен әрекеттесуі"
9.2.1.1 атом құрылысы негізінде сілтілік металдардыңжалпы қасиеттерін түсіндіру;
9.2.1.2 сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
2 (ІІ)-топ металдары және олардың қосылыстары.
№ 8 зертханалық тәжірибе "Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі"
9.2.1.3 1 (І)- ші және 2 (ІІ)топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.4 кальций оксиді мен гидроксидінің негіздік қасиеттерін түсіндіру және қолданылуын сипаттау
13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары.
№ 7 көрсетілім "Алюминий мен оның құймалары";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі"
9.2.1.5 атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау;
9.2.1.6 алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу
№ 4 практикалық жұмыс "Металдар" тақырыбына эксперименттік есептер шығару
9.2.1.7 1 (I), 2 (IІ), 13 (IІІ) –топ металдарының жай және күрделі заттармен әрекеттесуіне байланысты тәжірибені жоспарлау және жүргізу
3-тоқсан
9.3
17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары
Галогендер
9.1.4.5 галоген молекулаларының электрондық формулаларын құрастыру және кристалдық тор түрі мен байланыс типін анықтау;
9.2.1.8 топта галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжау
Хлор
9.2.1.9 хлордың химиялық қасиеттерін сипаттау: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі
Хлорсутек қышқылы.
№ 10 зертханалық тәжірибе "Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу"
9.2.1.10 хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және қолдану аясын білу
16 (VI)-топ элементтері. Күкірт.
№ 8 көрсетілім
"Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері"
9.2.1.11 16 (VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін сипаттау;
9.2.1.12 күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін салыстыру және күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастыру
Күкірттің қосылыстары
9.2.1.13 күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін салыстыру және күкірт диоксидінің физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.4.2.1 қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіру;
Күкірт қышқылы және оның тұздары.
№ 5 практикалық жұмыс "Сұйылтылған күкірт қышқылы ерітіндісі және оның тұздарының химиялық қасиеттерін зерттеу"

9.2.1.14 исследовать физические и химические свойства раствора серной кислоты и ее солей
Решение задач "Расчет массовой/объҰмной доли выхода продукта по сравнению с теоретически возможным выходом"
9.2.3.3 вычислять выход продукта реакции по сравнению с теоретически возможным
Азот. Лабораторный опыт № 11 "Модель молекулы азота"
9.2.1.15 объяснять свойства азота и круговорот азота в природе
Аммиак.
Лабораторный опыт № 12 "Модель молекулы аммиака"
9.1.4.6 объяснять молекулярную, электронную и структурную формулы аммиака
Свойства аммиака, получение и применение.
Практическая работа № 6 "Получение аммиака и изучение его свойств";
производство аммиака
9.2.1.16 объяснять получение, свойства и применение аммиака;
9.2.1.17 уметь получать аммиак путем взаимодействия раствора соли аммония с раствором щелочи и исследовать свойства газообразного аммиака и его раствора;
9.3.3.5 описать процесс производства аммиака
Азотная кислота.
Лабораторный опыт № 13
"Свойства азотной кислоты общие с другими кислотами"
9.1.4.7 знать молекулярную формулу азотной кислоты и объяснять образование химической связи между атомами;
9.2.1.18 составлять уравнения реакций получения азотной кислоты из азота;
9.2.1.19 исследовать свойства азотной кислоты, общие с другими кислотами
Специфические свойства азотной кислоты и нитратов
9.2.1.20 описывать специфичность взаимодействия разбавленной и концентрированной азотной кислоты с металлами и уметь составлять уравнения реакций;
9.2.1.21 объяснять особенности термического разложения нитратов, составлять уравнения
Фосфор и его соединения
9.2.1.22 сравнивать аллотропные модификации фосфора;
9.4.2.2 называть месторождения соединений фосфора в Казахстане;
9.2.1.23 объяснять общие химические свойства фосфора и его соединений
Минеральные удобрения.
Демонстрация № 8 "Минеральные удобрения"
9.4.2.3 называть классификацию минеральных удобрений и питательные элементы, входящие в их состав;
9.4.2.4 изучить воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду
Кремний и его соединения.
Демонстрация № 9
"Модели кристаллических решеток алмаза, кремния, диоксида кремния и карбида кремния"
9.2.1.24 объяснять области применения кремния и его значение в качестве полупроводника;
9.1.4.8 описать тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния;
9.2.1.25 характеризовать основные химические свойства кремния и его соединений, составлять уравнения реакций
9.3
Химические элементы в организме
человека
Химический состав организма человека.
Макроэлементы, микроэлементы и их значения

9.2.1.14 күкірт қышқылы ерітіндісі мен оның тұздарының физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу
Есеп шығару. Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімі шығымының массалық/көлемдік үлестеріне есептеулер"
9.2.3.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын есептеу
Азот.№ 11 зертханалық тәжірибе "Азот молекуласының моделі"
9.2.1.15 азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру
Аммиак.
№ 12 зертханалық тәжірибе "Аммиак молекуласының моделі"
9.1.4.6 аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формуласын түсіндіру
Аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы.
№ 6 практикалық жұмыс "Аммиактың алынуы және оның қасиеттерін зерттеу".
Аммиак өндірісі
9.2.1.16 аммиакты ты алуды қасиеттерін мен қолданылуын түсіндіру;
9.2.1.17 аммиакты аммоний тұзы ерітіндісі мен сілті ерітіндісін әрекеттестіру жолымен алуды білу және газ тәрізді аммиак пен оның ерітіндісінің қасиеттерін зерттеу;
9.3.3.5 аммиак өндірісінің үдерісін сипаттау
Азот қышқылы.
№ 13 зертханалық тәжірибе
"Азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттері"
9.1.4.7 азот қышқылының молекулалық, формулаларын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру;
9.2.1.18 азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.19 азот қышқылының басқа қышқылдар-мен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу
Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері
9.2.1.20 сұйылтылғанжәне концентрлі азот қышқылының металмен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру;
9.2.1.21 нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін түсіндіру, реакция теңдеулерін құрастыру
Фосфор және оның қосылыстары
9.2.1.22 фосфордың аллотропиялық түр өзгерістерін салыстыру;
9.4.2.2 фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау;
9.2.1.23 фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттерін түсіндіру
Минералды тыңайтқыштар.
№ 9 көрсетілім "Минералды тыңайтқыштар"
9.4.2.3 минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді атау;
9.4.2.4 азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу
Кремний және оның қосылыстары.
№ 10 көрсетілім
"Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері"
9.2.1.24 кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру;
9.1.4.8 кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау;
9.2.1.25 кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру
9.3
Адам ағзасындағы химиялық элементтер
Адам ағзасының химиялық құрамы.
Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы

9.5.1.1 называть элементы, входящие в состав организма человека и объяснять их значение (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe);
9.5.1.2 исследовать типичный рацион питания жителей Казахстана и составлять сбалансированный рацион питания
Определение некоторых химических элементов организма.
Лабораторный опыт № 14 "Определение кальция в составе костей".
Лабораторный опыт № 15 "Определение углерода в составе пищевых продуктов"
9.5.1.3 объяснять роль кальция и железа в организме человека;
9.5.1.4 определять углерод в составе пищевых продуктов
Загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами
9.5.1.5 называть источники загрязнения тяжелыми металлами и объяснять их воздействие на организмы
4 четверть
9.4
Введение в органическую химию
Особенности органических веществ
9.4.3.1 объяснять причины многообразия органических соединений
Классификация органических соединений.
Демонстрация № 10 "Модели метана, этана, этена, этина, этанола, этаналя, этановой кислоты, глюкозы, аминоэтановой кислоты"
9.4.3.2 знать классификацию углеводородов и их производных: спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, углеводы, аминокислоты;
9.4.3.3 объяснять понятие функциональной группы, как группы определяющей характерные химические свойства данного класса соединений
Гомологические ряды органических соединений.
Демонстрация № 11"Модели первых пяти представителей алканов и спиртов линейного строения"
9.4.3.4 знать понятия: гомологи и гомологическая разность
Номенклатура органических соединений
9.4.3.5 использовать номенклатуру основных классов органических соединений по IUPAC: алканы, алкены, алкины, спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, аминокислоты
Изомерия органических соединений.
Демонстрация № 12
"Модели изомеров пентана"
9.4.3.6 знать явление изомерии и уметь составлять формулы структурных изомеров углеводородов
Решение задач "Вывод молекулярной формулы газообразного вещества по относительной плотности и массовым долям элементов"
9.2.3.4 определять молекулярную формулу газообразного вещества по относительной плотности и массовым долям элементов
9.4 Углеводороды. Топливо
Алканы
9.4.3.7 описывать химические свойства алканов и подтверждать их уравнениями реакций;
9.4.3.8 объяснять значение реакций хлорирования алканов для получения растворителей и степень опасности этих растворителей
Алкены.
Демонстрация № 13 "Горение этилена, обесцвечивание растворов бромной воды и перманганата калия"
9.4.3.9 описывать понятие ненасыщенности
9.4.3.10 изучить химические свойства алкенов на примере этена (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций;

9.5.1.1 адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe);
9.5.1.2 Қазақстанның тұрғындарының типтік тамақтану рационын зерттеу және теңгерімді тамақтану рационын құрастыру
Ағзадағы кейбір элементтерді анықтау.
№ 14 зертханалық тәжірибе "Сүйек құрамындағы кальцийді анықтау";
№ 15 зертханалық тәжірибе
"Тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау"
9.5.1.3 адам ағзасындағы кальций мен темірдің ролін түсіндіру;
9.5.1.4 тамақ өнімдерінің құрамындағы көміртекті анықтау
Ауыр металдармен қоршаған ортаның ластануы
9.5.1.5 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау және олардың ағзаларға әсерін түсіндіру
4-тоқсан
9.4 Органикалық химияға кіріспе
Органикалық заттардың ерекшеліктері
9.4.3.1 органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себебін түсіндіру
Органикалық қосылыстардың жіктелуі.
№ 11 көрсетілім "Метан, этан, этен, этин, этанол, этаналь,этан қышқылы, глюкоза, аминоэтан қышқылы модельдері"
9.4.3.2 көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, көмірсулар, аминқышқылдарының жіктелуін білу;
9.4.3.3 функционалдық топ түсінігін, берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіру
Органикалық қосылыс-тардың гомологтық қатарлары.
№ 12 көрсетілім "Алкандардың алғашқы бес өкілінің және сызықты құрылымды спирттердің модельдері"
9.4.3.4 гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу
Органикалық қосылыстардың номенклатурасы
9.4.3.5 органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер, арендер, спирттер,альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолдану
Органикалық қосылыстардың изомериясы.
№ 13 көрсетілім "Пентан изомерлерінің модельдері"
9.4.3.6 изомерия құбылысын білу және көмірсутектер құрылымдық изомерлерінің формулаларын құрастыру
Есеп шығару "Элементтердің массалық үлестері мен салыстырмалы тығыздық бойынша газ тектес заттардың молекулалық формуласын табу"
9.2.3.4 газтектес заттардың молекулалық формуласын салыстырмалы тығыздық пен элементтердің массалық үлестері арқылы анықтау
9.4
Көмірсутектер. Отын
Алкандар
9.4.3.7 алкандардың химиялық қасиеттерін сипаттау және оны реакция теңдеулерімен дәлелдеу;
9.4.3.8 еріткіштерді алу үшін алкандарды хлорлаудың маңызы мен бұл еріткіштердің қауіптілік дәрежесін түсіндіру
Алкендер.
№ 14 көрсетілім "Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі"
9.4.3.9 қанықпағандық ұғымын сипаттау;
9.4.3.10 этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу;

9.4.3.11 объяснять особенности строения полимеров и механизм реакций полимеризации на примере полиэтилена;
9.4.3.12 объяснять и изучать проблему длительного разрушения пластика и знать последствия накопления пластических материалов в окружающей среде
Алкины
9.4.3.13 изучить химические свойства алкинов на примере этина (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций
Ароматические углеводороды. Бензол
9.4.3.14 описывать получение, свойства и применение бензола
Углеводородное топливо.
Демонстрация № 14
"Виды топлива"
9.4.3.15 знать, что углеродсодержащие соединения используются в качестве топлива и исследовать альтернативные виды топлива и отмечать их недостатки и преимущества;
9.4.3.16 называть месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане и объяснять влияние их добычи на окружающую среду
Нефть.
Демонстрация № 15 "Нефть и нефтепродукты"
9.4.3.17 называть фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти
9.4
Кислород
содержащие и азотсодержащие органические соединения
Кислородсодержащие органические соединения. Спирты
9.4.3.18 знать классификацию кислородсодержащих органических соединений;
9.4.3.19 знать классификацию спиртов
и объяснять свойства, получение этанола применение метанола и этанола;
9.4.3.20 объяснять физиологическое действие метанола и этанола на организм человека;
9.4.3.21 знать физические свойства и применение этиленгликоля и глицерина
Карбоновые кислоты.
Лабораторный опыт № 16 "Исследование свойств уксусной кислоты"
9.4.3.22 знать состав карбоновых кислот и описывать химические свойства уксусной кислоты и его применение
Сложные эфиры и жиры
9.4.3.23 объяснять особенности сложных эфиров и жиров, функции жиров
Мыла и синтетические моющие средства
9.4.3.24 знать получение мыла и его применение;
9.4.3.25 объяснить влияние синтетических моющих средств на окружающую среду
Углеводы
9.4.3.26 объяснять классификацию, биологическое значение и функции углеводов
Аминокислоты.
Белки.
Лабораторный опыт № 17 "Денатурация белков"
9.4.3.27 объяснять образование пептидной связи между a-аминокислотами в белках;
9.4.3.28 исследовать реакцию денатурации белка;
9.4.3.29 объяснять биологическое значение и функции белков
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Химия" (с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Химия"
20. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" (с сокращением учебной нагрузки) составляет:
1) в 7 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часов;

9.4.3.11 полиэтилен мысалында полимерлену реакциясының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру;
9.4.3.12 пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу
Алкиндер
9.4.3.13 этин мысалында алкиндердің химия-лық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу
Ароматты көмірсутектер. Бензол
9.4.3.14 бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттау
Көмірсутекті отындар.
№ 15 көрсетілім "Отын түрлері"
9.4.3.15 құрамында көміртек бар қосылыстардың отын ретінде пайдалану мүмкін екендігін білу және альтернативті отын түрлерін зерттеу, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атау;
9.4.3.16 Қазақсатандағы көмірдің, мұнайдың, табиғи газдың кен орындарын атау және оларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Мұнай.
№ 16 көрсетілім "Мұнай және мұнай өнімдері"
9.4.3.17 мұнай фракцияларын және шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аймақтарын атау
9.4
Оттекті және азотты органикалық қосылыстар
Оттекті органикалық заттар. Спирттер
9.4.3.18 оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу;
9.4.3.19 спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру;
9.4.3.20 метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.4.3.21 этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу
Карбон қышқылдары.
№ 16 зертханалық тәжірибе "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу"
9.4.3.22 карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттау
Күрделі эфирлер мен майлар
9.4.3.23 күрделі эфирлер мен майлардың ерекшеліктері мен майлардың қызметін түсіндіру
Сабын мен синтетикалық жуғыш заттар
9.4.3.24 сабынның алынуы мен оның қолданылуын білу;
9.4.3.25 синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Көмірсулар
9.4.3.26 көмірсулардың жіктелуін, биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
Амин қышқылдары.
Нәруыздар.
№ 17 зертханалық тәжірибе
"Нәруыздардың денатурациясы"
9.4.3.27 нәруыздағы a- аминқышқылдар арасында пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
9.4.3.28 нәруыз денатурациясының реакциясын зерттеу;
9.4.3.29 нәруыздың биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
3-тарау. "Химия" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1-параграф. "Химия" оқу пәнінің мазмұны
20. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі (төмендетілген оқу жүктемесімен):
1) 7-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения биологии – формирование у обучающихся системы знаний о многообразии органического мира, закономерностях и процессах, протекающих в нем, формирование осознанного понимания того, что человек является его неотъемлемой частью.
3. Задачи учебного предмета:
1) формирование системы знаний о структурно-функциональных и генетических основах жизни, размножении и развитии организмов основных царств живой природы, экосистемах, биоразнообразии, эволюции для осознания ценности всего живого на Земле;
2) формирование норм и правил экологической этики, ответственного отношения к живой природе;
3) формирование генетической грамотности – основы здорового образа жизни, сохранения психического, физического и нравственного здоровья человека;
4) развитие личности обучающегося, воспитание стремления применить биологические знания на практике, участвовать в практической деятельности в области медицины, сельского хозяйства, биотехнологии, рационального природопользования и охраны природы.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Биология"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Биология"
4. ОбъҰм учебной нагрузки по предмету "Биология" составляет:
1) в 7 классе – 2 часа в неделю, 72 часа учебном году;
2) в 8 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
3) в 9 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году.
5. Содержание учебной программы по учебному предмету "Биология" организовано по разделам обучения.
6. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
7. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов;
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) Организмы и окружающая среда;
4) Прикладные интегрированные науки.
8. Раздел "Многообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Биология" пәнінің мақсаты – оқушыларға органикалық дүниенің көптүрлілігі, ондағы болып жатқан құбылыстар мен үдерістердің заңдары мен заңдылықтары, сонымен қатар адам оның ажырамас бөлігі туралы білім мен түсінік жүйелерін беру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) жер бетіндегі барлық тірі ағзалардың құндылығын түсіну үшін өмірдің құрылымды-функционалды және генетикалық негіздері туралы, тірі табиғаттың негізгі патшылықтары ағзаларының көбеюі мен дамуы, экожүйе, биоалуантүрлілік, эволюция туралы білім жүйесін асыру;
2) экологиялық этика нормалары мен ережелерін, табиғатқа жауапкершілікпен қарауын қалыптастыру;
3) генетикалық сауаттылықты қалыптастыру - салауатты өмір салты негіздері, психикалық, тән және моральдық денсаулық сақтау;
4) оқушылардың тұлғалық қасиеттерін дамыту, биологиялық білімдерін практикада қолдануға ұмтылу, медицина, ауыл шаруашылығы, биотехнология, экологиялық менеджмент және қоршаған ортаны қорғау саласындағы практикалық іс-шараларға қатысу.
2-тарау. "Биология" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Биология" оқу пәнінің мазмұны
4. "Биология" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
7-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
8-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
9-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты құрайды.
5. "Биология" оқу пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған.
6. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түрінде берілген оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
7. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;
3) Ағза мен қоршаған орта;
4) Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
8. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

1) Разнообразие живых организмов;
2) Питание;
3) Транспорт веществ;
4) Дыхание;
5) Выделение;
6) Движение;
7) Координация и регуляция.
9. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) Размножение;
2) Клеточный цикл;
3) Рост и развитие;
4) Закономерности наследственности и изменчивости;
5) Основы селекции и эволюционное развитие.
10. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) Биосфера, экосистема, популяция;
2) Влияние человеческой деятельности на окружающую среду.
11. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) Молекулярная биология и биохимия;
2) Клеточная биология;
3) Микробиология и биотехнология;
4) Биофизика.
12. Базовое содержание учебного предмета "Биология" 7 класса включает следующие разделы:
1) "Экосистемы". Экологические факторы среды: абиотические (температура, свет, рН, влажность), биотические (микроорганизмы, животные, растения). Лабораторная работа Исследование местных экосистем (на примере школьного участка)". Пищевые цепи и пищевые сети. Моделирование Построение пищевых цепей и сетей". Экологические сукцессии: первичная и вторичная сукцессия. Смена экосистем. Человек как часть экосистемы. Антропогенный фактор. Негативное влияние деятельности человека на экосистему. Особо охраняемые территории Казахстана. Особо охраняемые территории региона. Красная книга Республики Казахстан. Животные и растения местного региона, занесенные в Красную книгу Республики Казахстан;
2) "Классификация живых организмов". Общая характеристика пяти царств живых организмов: прокариоты, протисты, грибы, растения, животные. Основные систематические группы растений и животных: Царства, Отделы, Типы, Классы. Значение классификации растений и животных. Особенности внешнего строения беспозвоночных и позвоночных животных. Дихотомический метод. Использование дихотомических ключей;
3) Клеточная биология". Понятия: клетка, ткань, орган, система органов. Сравнение растительной и животной клетки. Органоиды, видимые под световым микроскопом: пластиды, вакуоль, ядро, цитоплазма, клеточная мембрана, клеточная стенка;
4) "Вода и органические вещества". Свойства воды: поверхностное натяжение, движение воды, растворимость, температура кипения и плавления, теплоемкость. Биологическое значение воды и ее роль в качестве растворителя, в поддержании и регулировании температуры. Лабораторная работа Исследование свойств и значения воды для живых организмов". Значение микро- (цинк, железо, селен, фтор) и макроэлементов (магний, кальций, калий, фосфор) для жизнедеятельности организмов. Органические вещества: белки, жиры, углеводы в продуктах питания. Лабораторная работа Исследование наличия углеводов, белков, жиров в продуктах питания. Дефицит макроэлементов (азот, калий, фосфор) у растений. Удобрения: органические и минеральные (азотные, калийные и фосфорные);

1) Тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) Қоректену:
3) Заттардың тасымалдануы;
4) Тыныс алу;
5) Бөліп шығару;
6) Қозғалыс;
7) Координация және реттелу.
9. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Көбею;
2) Жасушалық айналым;
3) Өсу және даму;
4) Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) Эволюциялық даму мен селекция негіздері.
10. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Биосфера, экожүйе, популяция;
2) Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
11. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Молекулалық биология мен биохимия;
2) Жасушалық биология;
3) Микробиология және биотехнология;
4) Биофизика.
12. 7-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Экожүйелер". Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық (температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық (микроағзалар, жануарлар,өсімдіктер). Зертханалық жұмыс: "Жергілікті жердің экожүйелерін зерттеу (мектеп ауласы мысалында)". Қоректік тізбектер және қоректік торлар. Модельдеу "Қоректік тізбек пен торды құру". Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы. Адам экожүйенің бір бөлігі. Антропогендік фактор. Адам әрекеттерінің экожүйеге жағымсыз әсері. Қазақстанда ерекше қорғалатын аймақтар. Жергілікті жердің ерекше қорғалатын аймақтары. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы. Жергілікті өңірдің ҚР Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктері.
2) "Тірі ағзаларды жүйелеу". Тірі ағзалардың бес патшалығына жалпы сипаттама: прокариоттар, протисталар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар. Өсімдіктер мен жануарлардың негізгі жүйелік топтары: Патшалықтар. Типтер. Бөлімдер. Кластар. Өсімдіктер мен жануарларды жүйелеудің маңызы. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер. Дихотомиялық әдіс. Дихотомиялық кілттерді қолдану.
3) "Жасушалық биология". Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға.
4) "Су және органикалық заттар". Судың қасиеттері: беттік керілу, судың қозғалысы, еріткіштігі, қайнау және балқу температурасы, жылу сыйымдылығы. Судың биологиялық маңызы және оның еріткіш ретіндегі, температураны сақтау мен реттеудегі рөлі. Зертханалық жұмыс "Судың тірі ағзалар үшін маңызы мен қасиеттерін зерттеу". Микро- (мырыш, темір, селен, фтор) және макроэлементтердің (магний, кальций, калий, фосфор) тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Азық-түліктердегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар. Зертханалық жұмыс: "Азық-түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар болуын зерттеу". Өсімдіктерде макроэлементтердің тапшылығы (азот, калий, фосфор,). Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық (азотты, калийлі және фосфорлы).

5) "Транспорт веществ". Значение транспорта веществ для жизнедеятельности живых организмов. Органы и системы органов живых организмов, участвующих в транспорте веществ. Стебель и корень. Внутреннее строение стебля: кора, камбий, древесина, сердцевина. Зоны корня: зона деления, зона роста, зона всасывания, зона проведения. Внутреннее строение корня: флоэма, ксилема, камбий. Лабораторная работа Исследование внутреннего строения стебля". Лабораторная работа Исследование зон корня". Ксилема и флоэма, и их структурные элементы. Органы кровообращения у животных: у кольчатых червей, моллюсков, членистоногих и позвоночных;
6) "Питание живых организмов". Строение и функции листа. Внутреннее строение листа. Устьица. Лист как специализированный орган фотосинтеза. Испарение воды и газообмен. Условия, необходимые для фотосинтеза: свет, углекислый газ, температура. Лабораторная работа Исследование факторов, влияющих на процесс фотосинтеза";
7) "Дыхание". Значение дыхания для растений и животных. Дыхание как источник энергии. Типы дыхания: анаэробное и аэробное. Сравнение аэробного и анаэробного дыхания: наличие/ отсутствие кислорода, статическая/динамическая работа, теплокровные/холоднокровные животные. Дыхание растений. Дыхание семян или проростков семян. Лабораторная работа "Исследование дыхания у растений". Органы дыхания беспозвоночных и позвоночных животных (трахеи насекомых, жабры рыб, легкие птиц и млекопитающих) Моделирование Сравнение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных". Органы дыхания. Строение воздухоносных путей человека, органы газообмена человека. Заболевания органов дыхания. Причины и профилактика заболеваний органов дыхания: рак легких, астма, бронхит, туберкулез, грипп;
8) Выделение. Значение выделения для живых организмов. Продукты выделения у животных. Конечные продукты обмена веществ. Продукты выделения у растений: начальные и конечные продукты фотосинтеза и дыхания. Лабораторная работа Исследование особенностей выделения у растений на примере проростков". Выделительная система животных. Сравнение строения выделительных систем животных;
9) "Движение". Движение растений. Значение движения для жизнедеятельности растений. Способы движений растений (тропизмы, таксисы, ростовые движения). Влияние света на рост и развитие растений. Приспособления растений к меняющимся условиям освещения. Фотопериодизм как адаптация организма к длине светового дня. Органы движения у животных. Роль движения в жизни живых организмов. Способы движения животных, примеры. Взаимосвязь между средой обитания и способами передвижения организма;

5) "Заттардың тасымалдануы". Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі. Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары. Тамырдың ішкі құрылысы: флоэма, ксилема, камбий. Зертханалық жұмыс: "Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу". Зертханалық жұмыс: "Тамыр аймақтарын зерттеу". Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері. Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар.
6) "Тірі ағзалардың қоректенуі". Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы. Фотосинтезге қажетті жағдайлар. Зертханалық жұмыс: "Фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттеу".
7) "Тыныс алу". Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тынысалу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты. Анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру: оттегінің қатысында/қатысынсыз, статикалық/динамикалық жұмыс, жылықанды/суыққанды жануарлар. Өсімдіктердің тыныс алуы. Тұқымның немесе өскіндердің тыныс алуы мысалында. Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктердің тыныс алуын зерттеу". Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері (бунақденелілердің демтүтіктері, балықтарының желбезектері, құстардың және сүтқоректілердің өкпесі). Модельдеу: "Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу жүйесі мүшелерін салыстыру". Тыныс алу мүшелері. Адамның тыныс алу жолдарының құрылысы мен газ алмасу мүшелері. Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдары (өкпе обыры, астма, бронхит, туберкулез, тұмау).
8) "Бөліп шығару". Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері. Өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері: тыныс алу мен фотосинтездің бастапқы және соңғы өнімдері. Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктердің тыныс алу ерекшеліктерін өскіндер мысалында зерттеу". Жануарлардың бөліп шығару жүйелері. Жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру.
9) "Қозғалыс". Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері (тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары). Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері. Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуі. Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі. Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлардың қозғалу тәсілдеріне мысалдар. Жануарлардың мекен ортасы мен қозғалыс тәсілдері арасындағы байланыстарды анықтау.

10) "Координация и регуляция". Сравнение типов нервной системы: диффузная, лестничная, узловая, трубчатая. Компоненты нервной системы. Функции нервной системы. Строение нейрона: тело нейрона, дендриты, аксон. Функции нейрона. Центральная и периферическая части нервной системы. Спинной мозг. Головной мозг. Отделы головного мозга, их строение и функции: продолговатый мозг, мост, мозжечок, средний и промежуточный мозг, большие полушария головного мозга. Рефлекторная дуга: рецептор, чувствительные, вставочные, двигательные нейроны, рабочий орган. Лабораторная работа: Коленный рефлекс" Рефлекторная природа поведения: условные и безусловные рефлексы. Угасание условных рефлексов. Нервная регуляция работы внутренних органов. Значение сна для организма человека. Биологические ритмы. Фазы сна: медленный, быстрый сон. Работоспособность. Режим дня. Гигиена умственного и физического труда. Стресс. Методы профилактики и борьбы со стрессом. Влияние алкоголя, курения и других наркотических веществ на работу нервной системы;
11) "Наследственность и изменчивость". Роль генов в наследовании признаков человека. Приобретенные и наследственные признаки. Организация хромосом. Понятие о ДНК как хранителе и носителе генетического материала. Моделирование Исследование наследственных и ненаследственных признаков организма человека". Количество хромосом у разных видов организмов. Соматические и половые клетки. Гаплоидный, диплоидный набор хромосом;
12) "Размножение". Бесполое и половое размножение растений. Биологическое значение бесполого и полового способов размножения. Вегетативное размножение, его виды и биологическая роль в природе. Использование вегетативного размножения в растениеводстве. Черенкование, отводки, прививки (черенком и глазком), размножение тканями. Лабораторная работа Способы вегетативного размножения растений". Строение цветка. Виды опыления. Цветение и опыление растений. Виды опыления (самоопыление, перекрҰстное опыление, искусственное опыление). Понятие об оплодотворении у растений и образование зиготы. Двойное оплодотворение. Биологическое значение двойного оплодотворения;
13) "Рост и развитие". Понятие индивидуального развития организмов. Этапы онтогенеза у животных и растений. Деление, рост, размножение, старение. Рост растений. Рост стебля в длину и толщину. Роль камбия. Годичные кольца. Лабораторная работа Подсчет годичных колец". Прямой и непрямой типы онтогенеза у животных. Примеры насекомых с неполным и полным превращением. Сравнение типов онтогенеза у животных;

10) "Координация және реттелу". Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру: диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді. Жүйке жүйесінің құрам бөліктері. Жүйке жүйесінің қызметі. Нейронның құрылысы: денесі, дендриттер, аксон. Нейронның қызметтері. Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары. Рефлекстік доға: рецептор, сезгіш, аралық, қозғалыс нейрондары, жұмыс мүшесі. Зертханалық жұмыс: "Тізе рефлексі". Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғаты: шартсыз және шартты рефлекстер. Шартты рефлекстердің сөнуі. Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі. Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы. Биологиялық ритмдер. Ұйқының кезеңдері: баяу және жылдам ұйқы. Жұмысқа қабілеттілік. Күн тәртібі. Оқу еңбегі мен дене еңбегінің гигиенасы. Күйзеліс. Күйзеліс жағдайларымен күрес және олардың алдын алу әдістері. Жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсері.
11) "Тұқымқуалау мен өзгергіштік". Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) рөлі. Жүре пайда болған және тұқым қуалайтын белгілер. Хромосоманың құрылымы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) жайлы түсінік. Модельдеу "Адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу".
Әртүрлі ағза түрлерінің хромосомалар саны. Соматикалық және жыныс жасушалар. Гаплоидты және диплоидты хромосомалар жиыны.
12) "Көбею". Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі. Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің биологиялық маңызы. Өсімдіктердің өсімді жолмен көбеюі, оның түрлері және табиғаттағы биологиялық маңызы. Өсімдік өсіруде өсімді жолмен көбею тәсілдерін қолдану. Қалемшелеу, сұлатпа өркен, телу (қалемшелермен, көзшелермен), көбею ұлпаларымен. Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктердегі вегетативті көбею тәсілдері". Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану. Тозаңдану түрлері (өздігінен, айқас, жасанды). Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы.
13) "Өсу және даму". Ағзалардың жеке дамуы түсінігі. Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері. Бөліну, өсу, көбею, қартаю. Өсімдіктердің өсуі. Сабақтың ұзарып және жуандап өсуі. Камбийдің рөлі. Жылдық сақиналар. Зертханалық жұмыс: "Жылдық сақинаны санау". Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар. Модельдеу "Жануарлардағы онтогенез типтерін салыстыру".

14) "Микробиология и биотехнология". Разнообразие бактерий по форме. Распространение бактерий. Лабораторная работа Исследование внешнего вида бактерии сенной палочки". Лабораторная работа Изучение клубеньковых бактерий на корнях бобовых растений". Применение бактерий. Значение бактерий в природе и в жизни человека. Лабораторная работа Исследование производства йогурта и сыра". Способы борьбы с патогенами. Устойчивость бактерии к антибиотикам. Лабораторная работа Исследование применения антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств". Вирусы. Особенности строения вирусов как неклеточной формы организации жизни.
13. Базовое содержание учебного предмета "Биология" 8 класса включает следующие разделы:
1) "Клеточная биология". Клетка – основная структурная единица организма. Строение клеток прокариот и эукариот: наличие и расположение ядра, клеточная стенка, клеточная мембрана, пластиды, митохондрии, рибосомы, аппарат Гольджи, эндоплазматическая сеть, лизосомы, вакуоль. Разнообразие тканей у растений: образовательная, покровная, основная, проводящая, механическая, выделительная. Разнообразие тканей у животных: эпителиальная, соединительная, мышечная, нервная. Лабораторная работа "Классификация тканей растений". Лабораторная работа Классификация тканей животных";
2) "Молекулярная биология". Органические вещества клетки. Различия между мономерами и полимерами. Углеводы – источники энергии. Значение и функции глюкозы, сахарозы, гликогена, крахмала, целлюлозы, хитина. Свойства липидов и их функции. Разнообразие липидов: жиры, масла, фосфолипиды, воск. Белки, свойства и функции;
3) "Разнообразие живых организмов". Лабораторная работа Определение отличительных признаков отделов растений: водоросли, моховидные, папоротниковидные, голосеменные и покрытосеменные". Царство Грибы. Плесневые грибы: мукор, пеницилл. Одноклеточные грибы – дрожжи. Многоклеточные грибы. Шляпочные грибы. Съедобные и ядовитые грибы. Лабораторная работа Исследование признаков классов однодольных и двудольных растений. Тип членистоногие. Тип хордовые. Сравнительная характеристика по внешним признакам. Демонстрация Определение отличительных признаков классов членистоногих и хордовых животных;
4) "Питание". Строение пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека. Моделирование Сравнение строения пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека". Строение и функции зубов, смена молочных зубов на постоянные. Гигиена зубов. Строение пищеварительного тракта человека. Пищеварительные железы. Функции органов пищеварения. Гигиена питания. Инфекционные заболевания органов пищеварения и их профилактика. Предупреждение желудочно-кишечных заболеваний. Меры профилактики пищевых отравлений. Меры первой помощи. Профилактика глистных заболеваний. Витамины и их значение. Водорастворимые и жирорастворимые витамины. Суточная норма витаминов. Авитаминозы, гиповитаминозы и гипервитаминозы. Куриная слепота (при авитаминозе А), болезнь бери-бери (при авитаминозе В1), цинга (при авитаминозе С), рахит (при авитаминозе Д). Лабораторная работа Определение витамина С в продуктах питания";

14) "Микробиология және биотехнология". Бактериялардың формаларының әртүрлілігі. Бактериялардың таралуы. Зертханалық жұмыс: "Пішен таяқшасының сыртқы пішінін қарастыру". Бұршақ тұқымдастардың тамырындағы түйнек бактериялары. Бактерияларды пайдалану. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы. Зертханалық жұмыс: "Өндірісте йогурт және ірімшік жасауды зерттеу". Патогендермен күрес тәсілдері. Бактериялардың антибиотиктерге тұрақтылығы. Зертханалық жұмыс: "Антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерін қолдануды зерттеу". Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері.
13. 8-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Жасушалық биология". Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы, жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия, рибосомалар, Гольджи аппараты, вакуоль. Өсімдік ұлпаларының әртүрлілігі: түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық, бөліп шығарушы ұлпа. Жануар ұлпаларының әртүрлілігі: эпителий, дәнекер, бұлшық ет, жүйке. Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктер ұлпаларын жіктеу". Зертханалық жұмыс: "Жануарлар ұлпаларын жіктеу".
2) "Молекулалық биология". Жасушаның құрамындағы органикалық заттар. Мономерлер мен полимерлер арасындағы айырмашылық. Көмірсулар – энергия көзі. Глюкоза, сахароза, гликоген, крахмал, жасұнық пен хитиннің маңызы және қызметтері. Липидтердің қасиеттері мен қызметі. Липидтердің әртүрлілігі: майлар, фосфолипидтер, балауыз. Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері.
3) "Тірі ағзалардың көп түрлілігі". Зертханалық жұмыс: "Өсімдіктер бөлімдеріндегі ерекшелік белгілерді анықтау. Балдырлар, мүктәрізділер, қырықжапырақтәрізділер, ашық тұқымдылар және жабық тұқымдылар. Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар. Зертханалық жұмыс: "Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу". Буынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама. Демонстрация "Хордалы жануарлар мен буынаяқтылардың ерекшелік белгілерін анықтау".
4) "Қоректену". Жауын құртының, сиырдың және адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы. Модельдеу "Адамның, сиырдың және жауынқұртының" асқорыту жүйесінің құрылысын салыстыру. Тістің құрылысы мен қызметі, сүт тістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы. Адамның ас қорыту жолдарының құрылысы. Ас қорыту бездері. Ас қорыту мүшелерінің қызметі. Тамақтану гигиенасы. Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын алу. Тағамнан уланудың алдын алу. Алғашқы жәрдем шаралары. Ішек құрт ауруларының алдын алу. Дәрумендер және олардың маңызы. Суда еритін және майда еритін дәрумендер. Дәрумендердің тәуліктік мөлшері. Авитаминоз, гиповитаминоз және гипервитаминоз. А авитаминоздағы ақшам соқыр, В1 авитаминоздағы бери-бери ауруы, С авитаминоздағы қырқұлақ, Д авитаминоздағы мешел аурулары. Зертханалық жұмыс: "Тағамдық заттар құрамынан С дәруменді анықтау.

5) "Транспорт веществ". Внутренняя среда организма и ее значение. Лимфа. Лимфообращение и его значение. Гомеостаз. Внутренняя среда организма: кровь, лимфа, тканевая жидкость. Состав и функции крови. Форменные элементы крови: эритроциты, лейкоциты, тромбоциты. Плазма. Функции крови: транспортная, гомеостаз, защитная; Лабораторная работа Исследование форменных элементов крови различных организмов". Сравнение клеток крови по форме, размеру, количеству клеток и наличию ядра. Иммунитет. Гуморальный и клеточный иммунитет. Типы лейкоцитов и их функции. Действие Т- и В-лимфоцитов. Инфекционные заболевания и меры их профилактики: амебная дизентерия, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшмания, герпес. Инфекционные заболевания и меры их профилактики: амебная дизентерия, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшманиоз, герпес. Иммунитет. Виды иммунитета: врожденный и приобретенный. Виды вакцин и их роль в формировании приобретенного иммунитета. Профилактика инфекционных заболеваний. Группы крови. Переливание крови. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт. Строение и функции сердца и кровеносных сосудов у кольчатых червей (дождевой червь), моллюсков, членистоногих и позвоночных. Типы кровеносных систем. Замкнутый и незамкнутый типы кровеносной системы. Большой и малый круги кровообращения. Кровеносная система человека. Лабораторная работа Исследование влияния физических упражнений на работу сердца". Заболевания сердечно-сосудистой системы (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемическая болезнь, атеросклероз, инсульт). Причины болезней: наследственная предрасположенность, нездоровый образ жизни;
6) "Дыхание". Газообмен между альвеолами и кровью. Насыщение крови кислородом в легких. Газообмен между тканями и кровью. Насыщение крови углекислым газом, клеток кислородом. Механизм вдоха и выдоха. Строение грудной клетки. Мышцы, участвующие в процессе вдоха и выдоха. Роль диафрагмы во вдохе и выдохе. Изменение давления в воздухоносных путях. Минутный объем дыхания. Жизненный объем легких у людей разного пола, возраста и физического развития. Частота дыхательных движений. Влияние курения на жизненный объем легких. Лабораторная работа Исследование жизненного объема легких";
7) "Выделение". Строение органов мочевыделительной системы (почки, мочеточник, мочевой пузырь, мочеиспускательный канал) и функции. Органы фильтрации и выделения. Строение почки (корковое и мозговое вещество, нефрон, пирамидки, почечная лоханка, почечные канальцы). Значение кожи, строение и функции. Регуляция потоотделения. Причины и последствия кожных заболеваний (чесотка, лишай, угревая сыпь). Симптомы и меры профилактики;

5) "Заттардың тасымалдануы". Ағзаның ішкі ортасы және оның маңызы. Лимфа. Лимфа айналымы мен оның маңызы. Гомеостаз. Ағзаның ішкі ортасы: қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы. Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық. "Әртүрлі ағзалардың қан жасушаларын зерттеу" зертханалық жұмысы Қан жасушаларын формасына, мөлшеріне, санына және ядросының болуына қарай салыстыру. Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет. Лейкоциттердің түрлі типтері және олардың қызметтері. Т – және В- лимфоциттердің әрекет етуі. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес (ұшық). Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцина) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу. Қан топтары. Қан құю. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт. Буылтық құрттардың (жауын құрт), ұлулардың, буынаяқтылардың және омыртқалылардың жүрегі және қан тамырларының құрылысы мен қызметі. Қан тамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі. Зертханалық жұмыс: "Дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу". Жүрек - қантамырлар жүйесі аурулары (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемиялық ауру, атеросклероз, инсульт). Аурудың себептері: тұқым қуалайтын ауруларға бейімділік, салауатты өмір салтын дұрыс ұстанбау.
6) "Тыныс алу". Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы. Тыныс алу және тыныс шығару механизмі. Кеуде қуысының құрылысы. Тыныс алуға және тыныс шығаруға қатысатын бұлшықеттер. Тыныс алу және тыныс шығарудағы көкеттің маңызы. Ауа жүретін жолдардағы қысымның өзгеруі. Тыныс алудың минуттық көлемі. Әртүрлі жастағы, физикалық дамыған, ер және әйел адамдардың өкпесінің тіршілік сыйымдылығы. Тыныс алу қозғалыстарының жиілігі. Шылым шегудің өкпенің тіршілік сыйымдылығына әсері. Зертханалық жұмыс: "Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу".
7) "Бөліп шығару". Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек, несепағар, қуық, несеп жолы) мен қызметі. Бөліп шығару және сүзу мүшелері. Бүйректің құрылысы (қыртысты және милы қабат, нефрон, пирамида, астауша, бүйрек өзекшелері). Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі. Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері). Белгілері мен алдын алу шаралары.

8) "Движение". Строение скелета человека. Роль и функции опорно-двигательной системы. Макро- и микроскопическое строение кости. Химический состав костей. Лабораторная работа Макро- и микроскопическое строение костей". Демонстрация Химический состав костей". Типы соединений костей: неподвижное, полуподвижное, подвижное. Строение и функции суставов. Приспособленность соединения костей к выполняемым функциям. Строение и функции мышечной ткани (гладкая, поперечнополосатая скелетная, поперечнополосатая сердечная). Лабораторная работа Изучение строения мышечных тканей". Классификация мышц тела человека. Гиподинамия. Причины нарушения осанки и развития плоскостопия. Профилактика нарушения осанки и плоскостопии;
9) "Биофизика". Биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением. Особенности строения скелета человека, связанные с прямохождением. Роль мышц в прямохождении. Центр тяжести тела при прямохождении. Рычаги в теле человека;
10) "Координация и регуляция". Строение органа зрения. Значение зрения. Нарушения зрения. Гигиена зрения. Лабораторная работа "Исследование зрительного восприятия (определение остроты зрения, поля зрения)". Строение органа слуха. Значение слуха. Причины нарушения слуха. Гигиена слуха. Лабораторная работа Исследование особенностей слухового восприятия (определение остроты слуха)". Структура и функции палочек и колбочек, волосковых клеток. Лабораторная работа Определение слепого пятна, опыт со смешением цветов, воздушной и костной проводимости". Понятия гормоны", гуморальная регуляция". Месторасположение и функции эндокринных, экзокринных и смешанных желез. Гормоны, выделяемые железами. Заболевания, вызванные нарушениями функций эндокринных желез (гипо- и гиперфункция). Рецепторы, расположенные в теле человека (терморецепторы, механорецепторы, ноцицепторы). Лабораторная работа "Исследование кожной чувствительности". Роль кожи в поддержании постоянной температуры тела теплокровных животных. Температурная чувствительность. Адаптация терморецепторов к изменению температуры;
11) "Размножение". Митоз. Мейоз. Биологическое значение митоза и мейоза. Формы размножения животных. Типы бесполого размножения. Половое размножение. Жизненный цикл мхов и папоротников. Гаметофит. Спорофит. Жизненный цикл голосеменных и покрытосеменных растений;
12) "Рост и развитие". Этапы эмбрионального развития: бластула, гаструла, нейрула. Дифференциация тканей и органов. Органогенез;

8) "Қозғалыс". Адам қаңқасының құрылысы. Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі. Сүйектің макро - және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы. Зертханалық жұмыс: "Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы". Демонстрация "Сүйектің химиялық құрамы". Сүйектің байланыс түрлері: қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы, қозғалмалы. Буынның құрылысы және қызметтері. Сүйек буындарының атқаратын қызметіне сәйкес бейімделуі. Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек). Зертханалық жұмыс: "Бұлшық ет ұлпаларының құрылысын зерттеу" Адам денесінің бұлшық еттерін жіктеу. Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары.
9) "Биофизика". Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшық еттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер.
10) "Координация және реттелу". Көру мүшелерінің құрылысы. Көрудің маңызы. Көру қызметінің бұзылуы. Көру гигиенасы. Зертханалық жұмыс: "Көру жітілігі мен көру аймағының шегін зерттеу". Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. Зертханалық жұмыс "Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу" (құлақтың есту қабілетін анықтау). Таяқшаның, құтышаның және түкті жасушалардың құрылымы мен қызметі. Зертханалық жұмыс: "Соқыр дақты анықтау, түстердің аралсуына тәжірибе, дыбыстың ауа және сүйек арқылы өтуі". "Гормондар", "Гуморальдық реттелу" ұғымдары. Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасуы және қызметі. Бездерден бөлінетін гормондар. Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо- және гиперфункция). Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар) Зертханалық жұмыс: "Тері сезімталдығын зерттеу". Жылықанды жануарлардың тұрақты температураны сақтауындағы терінің рөлі. Температураға сезімталдық. Терморецепторлардың температураның өзгеруіне бейімделуі.
11) "Көбею". Митоз. Мейоз. Митоз бен мейоздың биологиялық маңызы. Жануарлардың көбею формалары. Жыныссыз көбею типтері. Жынысты көбею. Мүктер мен қырықжапырақтардың тіршілік циклі. Гаметофит. Спорофит. Ашық тұқымды және жабық тұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі.
12) "Өсу және даму". Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула. Ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануы. Органогенез.

13) "Наследственность и изменчивость". Роль наследственности и изменчивости в эволюции. Взаимосвязь между изменчивостью и адаптацией к меняющимся условиям окружающей среды. Искусственный отбор и его значение для селекции организмов. Виды искусственного отбора. Центры происхождения культурных растений и домашних животных. Посевные культуры и породы домашних животных, встречающихся на территории Казахстана. Ценные признаки;
14) "Биосфера, экосистема, популяция". Компоненты экосистемы. Водные и наземные экосистемы. Моделирование Сравнение наземных и водных экосистем". Основные характеристики и особенности структуры популяции. Различные стратегии выживания организмов (К- и r-стратегии выживания). Взаимоотношения хищник-жертва". Изменение численности популяций. Типы взаимоотношений между организмами. Прямые и косвенные типы взаимоотношений организмов. Адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды;
15) "Влияние человеческой деятельности на окружающую среду". Роль человека в природе. Рациональное природопользование. Охрана природы. Сохранение биологического разнообразия. Всемирный банк семян. Экологические проблемы Республики Казахстана. Причины, последствия и пути решения.
14. Базовое содержание учебного предмета "Биология" 9 класса включает следующие разделы:
1) "Клеточная биология". Функции основных компонентов клетки. Клеточные структуры: плазматическая мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазматическая сеть, клеточный центр, рибосомы, аппарат Гольджи, лизосомы, митохондрии, пластиды, органоиды движения, клеточные включения. Строение и выполняемые функции. Вычисление линейного увеличения клеток. Увеличение, актуальный размер и фактический размер изображения. Перевод единиц измерения в систему СИ (сантиметры - миллиметры - микрометры - нанометры). Моделирование Вычисление линейного увеличения клеток, используя микрофотографии".
2). Разнообразие живых организмов. Биосфера и ""Экосистемы". Использование бинарной номенклатуры для описания различных видов. Лабораторная работа Определение видов растений и животных (местного региона) с помощью определителя". Экспоненциальные и сигмоидные кривые роста популяции. Эффективность переноса энергии в экосистеме. Поток энергии и цепи питания. Виды экологических пирамид. Круговорот азота и углерода в природе. Биохимические процессы в биосфере. Роль живых организмов в создании осадочных пород и почвы.
3) "Влияние деятельности человека на окружающую среду". Влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду и здоровье человека. Воздействие пестицидов на окружающую среду и здоровье человека. Парниковый эффект и истощение озонового слоя. Влияние повышения температуры атмосферы и воды, уровня мирового океана на живые организмы.

13) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы. Өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланыс. Қолдан сұрыптау және оның селекция үшін маңызы. Қолдан сұрыптау түрлері. Мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу орталықтары. Қазақстан аумағында кездесетін егістік дақылдар мен үй жануарларының қолтұқымдары. Маңызды белгілер.
14) "Биосфера, экожүйе, популяция". Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері. Модельдеу "Су және құрлық экожүйелерін салыстыру". Популяцияның құрылымының негізгі сипаттамалары және ерекшеліктері. Ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдері. (Тіршілікті сақтаудың К және r стратегиялары). "Жыртқыш-жемтік" қарым-қатынас түрі. Популяция санының өзгеруі. Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарым-қатынас түрлері. Қоршаған орта жағдайларының өзгерістеріне ағзалардың бейімделуі.
15) "Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері". Адамның табиғаттағы рөлі. Табиғатты тиімді пайдалану. Табиғатты қорғау. Биологиялық алуан түрлілікті сақтау. Дүниежүзілік Тұқым қоры. Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары. Себептері мен салдарлары. Оларды шешу жолдары.
14. 9-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Жасушалық биология". Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша құрылымдары: плазмалық мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазмалық тор, жасуша орталығы, рибосомалар, Гольджи аппараты мен лизосомалар, митохондрия, пластидтер, қозғалыс органоидтары, жасушаның қосындылары. Құрылыстары және атқаратын қызметтері. Жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу. Ұлғаю, актуальды өлшемі және суреттің нақты өлшемі. Өлшем бірліктерін СИ жүйесіне аудару (сантиметр-миллиметр-микрометр-нанометр). Модельдеу "Микрофотографияларды пайдаланып жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу".
2) "Тірі ағзалардың көп түрлілігі. Биосфера және экожүйе". Әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлық номенклатураны қолдану. Зертханалық жұмыс: "Анықтағыш көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін (жергілікті жердің) анықтау". Популяцияның өсуінің экспоненциалды және сигмоидты қисығы. Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері. Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биосферадағы биохимиялық үрдістер. Топырақ пен шөгінді жыныстар түзудегі тірі ағзалардың рөлі.
3) "Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері". Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері. Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері. Жылыжай эффктісі (булану) және озон қабатының жұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің, су мен атмосфера температурасының көтерілуінің тірі ағзаларға әсері.

4) "Питание". Процесс расщепления. Действие пищеварительных ферментов. Роль ферментов в пищеварении. Абсорбция и выделение. Механизм действия ферментов. Активный центр фермента. Лабораторная работа Исследование влияния различных условий (температура, pН) на активность фермента". Эмульгирование жиров под действием желчи. Лабораторная работа Исследование процесса эмульгирования жиров под действием желчи".
5) "Транспорт веществ". Сходства и различия активного и пассивного транспорта. Транспорт через клеточную мембрану. Затрата энергии при активном транспорте. Внешние и внутренние факторы, влияющие на транспирацию. Лабораторная работа Исследование внешних факторов – температуры, влажности и давления водяного пара, движения воздуха – на процесс транспирации". Лабораторная работа Исследование внутренних факторов – площади испаряющей поверхности и отношения этой поверхности к объему растений (кутикула, устьица) – на процесс транспирации". Влияние внешних факторов на транспорт веществ в флоэме: температуры, влажности, света.
6) "Дыхание". Анаэробное и аэробное дыхание. Рассмотрение процессов анаэробного и аэробного дыхания с использованием уравнений химических реакций. Эффективность анаэробного и аэробного дыхания. Утомление мышц, связанное с анаэробным и аэробным дыханием. Влияние физических упражнений на аэробное и анаэробное дыхание.
7) "Выделение". Строение и функции нефрона. Ультрафильтрация. Абсорбция и избирательная реабсорбция. Состав мочи. Причины фильтрации и обратной фильтрации. Факторы, влияющие на работу почек: рацион питания, переохлаждение, лекарственные препараты, хронические и инфекционные заболевания (кариес, гнойная ангина и др.). Гигиена мочевыделительной системы. Заболевания почек и органов мочевыделительной системы: пиелонефрит, цистит, мочекаменная болезнь почек. Причины и меры профилактики. Продукты выделения живых организмов, обитающих на суше, в пустыне, в пресной и соленой воде. Конечные продукты разложения азотосодержащих органических веществ: аммиак, мочевина, мочевая кислота.
8) "Координация и регуляция, биофизика". Типы и функции нейронов. Функции нервной ткани (глиальные клетки). Миелинизированные и немиелинизированные оболочки аксона. Синапсы и медиаторы. Моделирование Изучение нервной ткани". Возникновение и проведение нервных импульсов в миелинизированных и немиелинизированных аксонах. Скорость проведения. Мембранный потенциал, потенциал покоя и потенциал действия. Моделирование Изучение скорости возникновения и передачи нервного импульса". Электрические процессы в живых организмах. Электрорецепторы и электрические органы. Механизм нейрогуморальной регуляции на примере регуляции вдоха и выдоха. Сравнение нервной и гуморальной регуляции. Адаптация организма к стрессу. Нейрокомпьютерный интерфейс. Система обмена информацией между мозгом и компьютером. Механизмы поддержания гомеостаза. Регуляторы роста и развития растений. Лабораторная работа "Исследование влияния ауксина на растения".

4) "Қоректену". Ыдырау үдерісі. Асқорыту ферменттерінің әсері. Асқорытудағы ферменттердің маңызы. Сіңіру және бөліп шығару. Ферменттердің әсер ету механизмі. Ферменттің белсенді орталығы. Зертханалық жұмыс: "Ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу". Өттің әсерінен майлардың эмульгациясы. Зертханалық жұмыс "Өттің әсерінен майлардың эмульгациялануын зерттеу".
5) "Заттар тасымалы". Активті және пассивті тасымалдардың ұқсастығы мен айырмашылығы. Жасуша мембранасы арқылы тасымалдану. Белсенді тасымалдану кезіндегі энергияның жұмсалуы. Сыртқы және ішкі факторлардың транспирацияға әсері. Зертханалық жұмыс: "Транспирация үдерісі кезіндегі сыртқы факторларды (температура, ылғалдылық пен су буының қысымы, ауа қозғалысын) зерттеу. Зертханалық жұмыс: "Ішкі факторларды: Буландыратын беттің ауданы және бұл беттік ауданның өсімдік көлеміне қатынасының (сірқабық (кутикула) мен лептесіктер) транспирация үдерісіне әсері". Сыртқы факторлардың флоэмада зат тасымалына әсері: температура, ылғалдылық, жарық.
6) "Тыныс алу". Анаэробты және аэробты тыныс алу. Анаэробты және аэробты тыны салу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері. Аэробты, анаэробты тынысалу үдерістерімен байланысты бұлшық еттердің қажуы. Аэробты және анаэробты тынысалуға физикалық жүктемелердің әсері.
7) "Бөліп шығару". Нефронның құрылысы және қызметі. Ультрафильтрация. Абсорбция және таңдамалы реабсорбция. Несептің құрамы. Фильтрация мен кері фильтрацияның себептері. Бүйрек жұмысына әсер ететін факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар (кариес, іріңді ангина. Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары: пиелонефрит, цистит, бүйрекке тастың жиналуы. Себептері және алдын алу шаралары. Құрлықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тіршілік ететін тірі ағзалардың зат алмасуының соңғы өнімдері. Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнімдері: аммиак, несепнәр, несеп қышқылы.
8) "Координация және реттелу". Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі (глиальды жасушалар). Аксондардың миеленді және миеленсіз қабықтары. Синапстар және медиаторлар. Модельдеу "Жүйке ұлпаларын зерттеу". Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы. Мембраналық потенциал, тыныштық потенциалы және әрекет потенциалы. Модельдеу "Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу". Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер. Электрорецепторлар және электрлі мүшелер. Тыныс алу мен тыныс шығарудың реттелуі мысалында нейрогуморальдық реттелу механизмі. Жүйкелік және гуморальдық реттелуді салыстыру. Ағзаның күйзеліске бейімделуі. Нейрокомпьютерлік интерфейс. Компьютер мен ми арасындағы ақпарат алмасу жүйесі. Гомеостазды тұрақты ұстаудың механизмдері. Өсімдіктердің өсуі мен дамуын реттеуші. Зертханалық жұмыс: "Ауксиннің өсімдіктерге әсерін зерттеу".

9) "Движение". Работа мышц. Демонстрация Работа основных мышц, роль плечевого пояса в движениях руки. Регуляция мышечных движений". Лабораторная работа Изучение процесса утомления мыщц при статической и динамической работе".
10) "Молекулярная биология и биохимия". Принципы строения молекулы ДНК: комплементарность нуклеотидов. Моделирование Построение модели ДНК".
11) "Клеточный цикл". Интерфаза. Стадии интерфазы: Gl, S и G2. Митоз. Фазы митоза. Лабораторная работа Исследование митоза в клетках корешка лука". Мейоз. Фазы мейоза. Сравнение митоза и мейоза. Моделирование Изучение фаз мейоза".
12) "Закономерности наследственности и изменчивости". Закономерности наследования признаков, выявленные Г.Менделем. Гибридологический метод изучения наследственности. Цитологические основы генетических законов наследования. Закон чистоты гамет и его цитологическое обоснование. Moно- и дигибридное скрещивание. Закон доминирования. Закон расщепления. Взаимодействие аллельных генов: полное и неполное. Явление доминирования признаков. Понятие анализирующего скрещивания и его практическое значение. Генетика пола. Генетический механизм определения пола. Наследование, сцепленное с полом. Гемофилия и дальтонизм. Закономерности наследования групп крови у человека. Резус-фактор. Генетика человека. Методы изучения наследственности у человека. Предупреждение наследственных заболеваний человека. Составление генеалогического древа человека. Моделирование Составление родословной человека". Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности. Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства.
13) "Микробиология и биотехнология". Общая схема биотехнологического процесса и продукты, получаемые в биотехнологии (для медицины, промышленности и сельского хозяйства). Производство инсулина.
14) "Размножение". Строение и функции половой системы человека. Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость. Менструальный цикл. Роль гормонов эстрогена и прогестерона. Виды контрацепции, заболевания, передающиеся половым путем: СПИД, сифилис, гонорея, гепатит В, С. Меры профилактики.
15) "Рост и развитие". Внутриутробное развитие. Первые стадии зародышевого развития. Формирование и развитие плода. Влияние курения, наркотических веществ и алкоголя на развитие эмбриона человека.

9) "Қозғалыс". Бұлшық еттің жұмысы. Демонстрация "Негізгі бұлшық еттердің жұмысын өзіндік бақылау, иық белдеуінің қол қозғалысындағы рөлі. Бұлшық ет қозғалысын реттеу". Зертханалық жұмыс: "Статикалық және динамикалық жұмыс кезіндегі бұлшық еттің қажуын зерттеу".
10) "Молекулалық биология". Дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) молекулалық құрылысының принцптері: нуклеотидтердің комплементарлылығы. Модельдеу "Дезоксирибонуклеин қышқы (ДНҚ) молекуласын құру".
11) "Жасушалық цикл". Интерфаза. Интерфаза кезеңдері: Gl, S және G2. Митоз. Митоз фазалары. Зертханалық жұмыс: "Пияз тамыр ұшындағы жасушалардан митозды зерттеу". Мейоз. Мейоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру. Модельдеу "Мейоз кезеңдерін зерттеу".
12) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Г.Мендель анықтаған белгілердің тұқым қуалаушылық заңдылықтары. Тұқым қуалаушылықты зерттеудің гибридологиялық әдісі. Тұқым қуалаушылықтың генетикалық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гамета тазалығы заңы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті және дигибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы. Басымдылық заңы. Ажырау заңы. Аллельді гендердің әрекеттесуі: толық және толымсыз. Доминанттылық белгілердің пайда болуы. Талдаушы шағылыстыру ұғымы мен оның практикалық маңызы. Жыныс генетикасы. Жынысты анықтаудың генетикалық механизмі. Жыныспен тіркесіп тұқымқуалау. Гемофилия және дальтонизм. Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор. Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері. Адамның генетикалық ауруларының алдын алу. Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру. Модельдеу "Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру". Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары. Өнімділігі жоғары ауылшаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдары.
13) "Микробиология және биотехнология". Биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасы және биотехнологияда алынатын өнімдері (медицинада, өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында). Инсулин өндірісі.
14) "Көбею". Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі. Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу. Менструалдық цикл. Менструалдық циклдағы эстроген мен прогестерон гормондарының маңызы. Контрацепция түрлері, жыныстық жолмен берілетін аурулар: Жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы (ЖИТС), сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары.
15) "Өсу және даму". Құрсақта даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы. Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері

16) "Эволюционное развитие". Возникновение и развитие эволюционных представлений. Основные принципы эволюционной теории Ч. Дарвина. Возникновение современной теории эволюции. Движущие силы эволюции. Приспособленность в результате естественного отбора. Роль изменчивости в эволюционном процессе (мутационная, комбинативная). Естественный отбор, его формы (движущая и стабилизирующая). Борьба за существование (внутривидовая, межвидовая). Моделирование Изучение адаптаций как результат естественного отбора (бабочка)". Определение понятия вид". Структура вида. Критерии вида. Понятие видообразование". Формы и механизмы видообразования.
Этапы развития жизни на Земле.
Параграф 2. Система целей обучения
15. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 7" – класс, 2.1" – раздел и подраздел, 4" – нумерация учебной цели.
1) Многообразие, структура и функции живых организмов
Обучающийся должны:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Разнообразие живых организмов
7.1.1.1 объяснять значение систематики;
7.1.1.2 определять
систематическое положение живых организмов;
7.1.1.3 описывать отличительные признаки беспозвоночных и позвоночных животных;
7.1.1.4 использовать простые дихотомические ключи к определҰнным организмам
8.1.1.1 описывать отличительные признаки растений на примере водорослей, моховидных, папорот-никовидных, голосеменных и покрытосе-менных растений;
8.1.1.2 описывать отличительные признаки грибов;
8.1.1.3 распознавать по отличительным признакам классы однодольных и двудольных растений;
8.1.1.4 распознавать по отличительным признакам классы членистоногих и хордовых животных
9.1.1.1 использовать бинарную номенклатуру при описании различных видов;
9.1.1.2 распознавать по отличительным признакам виды растений и животных (по определителям)
2. Питание
7.1.2.1 описывать внутреннее строение листа и объяснять взаимосвязь между строением и функцией;
7.1.2.2 исследовать условия, необходимые для процесса фотосинтеза
8.1.2.1 сравнивать строение пищеварительной системы
беспозвоночных, жвачных животных и человека;
8.1.2.2 описывать взаимосвязь строения различных типов зубов с их функциями, правила ухода за зубами;
8.1.2.3 объяснять взаимосвязь структуры пищеварительной системы человека с ее функциями;

16) "Эволюциялық даму". Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы. Эволюцияның қозғаушы күштері. Табиғи сұрыпталу нәтижесіндегі бейімделушілік. Эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің (мутациялық, комбинтивтік) рөлі. Табиғи сұрыпталу, оның түрлері (қозғаушы және тұрақтандырушы). Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық). Модельдеу "Бейімделгіштікті табиғи сұрыпталу нәтижесі ретінде зерттеу (көбелек)". "Түр" ұғымының анықтамасы. Түрдің құрылымы. Түр критерийлері. "Түр түзілу" ұғымы. Түр түзілудің тәсілдері мен механизмдері.
Жердегі тіршіліктің пайда болуы кезеңдері.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
1) Тірі организмдердің көп түрлілігі, құрылымы мен қызметтері:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлім
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Тірі ағзалар
дың көптүрлілігі
7.1.1.1 жүйелеудің маңызын түсіндіру;
7.1.1.2 жүйеленуде тірі ағзалардың орынын анықтау;
7.1.1.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының айырмашылық белгілерін сипаттау;
7.1.1.4 жекелеген ағзаларға қарапайым дихотомиялық кілттерді қолдану
8.1.1.1 балдырлар мүктәрізділер, қырықжапырақ тәріздестер, ашықтұқымдылар және жабықтұқымдылар мысалында өсімдік-тердің ерекшеліктерін сипаттау;
8.1.1.2 саңырауқұ-лақтардың ерекшелік белгілерін сипаттау;
8.1.1.3 даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер кластарын негізгі белгілеріне қарай ажырату,
8.1.1.4 буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша тану
9.1.1.1 әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлы номенклатураны қолдану;
9.1.1.2 өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін ерекшелік белгілері бойынша танып білу (анықтағыш бойынша)
2. Қоректену
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау және құрылысы мен оның қызметі арасындағы өзара байланысты
түсіндіру
8.1.2.1 омыртқасыз-дар, күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
9.1.2.1 адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау
7.1.2.2 фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу
8.1.2.2 әртүрлі типті тістердің құрылысы мен қызметтері арасындағы байланы-сын және тісті күту ережелерін сипаттау;
8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты түсіндіру;

8.1.2.4 выявлять причины болезней пищеварительного тракта и пищевых отравлений;
8.1.2.5 описывать значение витаминов в организме человека;
8.1.2.6 составлять список продуктов питания со значительным содержанием витаминов;
8.1.2.7 определять наличие витамина С в продуктах питания
9.1.2.1 описывать в деталях процессы пищеварения у человека;
9.1.2.2 устанавливать взаимосвязь между органическим веществом и соответствующим ферментом в процессе переваривания пищи;
9.1.2.3 исследовать влияние различных условий (температура, pН) на активность ферментов;
9.1.2.4 исследовать процесс эмульгирования жиров под действием желчи
3. Транспорт веществ
7.1.3.1 объяснять значение транспорта питательных веществ в живых организмах;
7.1.3.2 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у растений;
7.1.3.3 исследовать внутреннее строение стебля и корня;
7.1.3.4 - описывать взаимосвязь строения стебля и корня с их функциями;
7.1.3.5 - сравнивать строение элементов ксилемы и флоэмы
7.1.3.6 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у животных
8.1.3.1 описывать состав и функции крови;
8.1.3.2 исследовать особенности строения форменных элементов крови различных организмов по готовым микропрепаратам;
8.1.3.3 охарактеризовывать функции различных типов лейкоцитов;
8.1.3.4 сравнивать гуморальный и клеточный иммунитет;
8.1.3.5 описывать лимфатическую систему и взаимосвязь между кровью, тканевой жидкостью и лимфой;
8.1.3.6 оценивать роль вакцинации в профилактике заболеваний;
8.1.3.7 объяснять механизм агглютинации и резус-конфликта;
8.1.3.8 описывать строение сердца и кровеносных сосудов у животных;
8.1.3.9 устанавливать взаимосвязь между структурами стенок сосудов и их функциями;
8.1.3.10 описывать типы кровеносной системы животных
8.1.3.11 исследовать влияние физических упражнений на работу сердца;
8.1.3.12 описывать причины и симптомы заболеваний кровеносной системы
9.1.3.1 сравнивать пассивный и активный транспорт;
9.1.3.2 объяснить сущность процесса транспирации у растений;
9.1.3.3 исследовать внешние и внутренние факторы, влияющие на процесс транспирации;
9.1.3.4 изучить перемещение веществ в флоэме в зависимости от внешних факторов
4. Дыхание
7.1.4.1 описывать значение дыхания для живых организмов;
7.1.4.2 различать анаэробное и аэробное типы дыхания;
7.1.4.3 исследовать дыхание у растений;
7.1.4.4 сравнивать строение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных;
7.1.4.5 изучать особенности строения органов дыхания у человека;
7.1.4.6 объяснять причины и меры профилактики заболеваний органов дыхания

8.1.2.4 ас қорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану белгілерін анықтау;
8.1.2.5 адам ағза-сындағы дәрумендер-дің маңыздылығын сипаттау;
8.1.2.6 құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін жасау;
8.1.2.7 азық- түлік құрамындағы С дәруменін анықтау
9.1.2.2 ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттердің арасындағы байланысты орнату;
9.1.2.3 ферменттердің белсенділігіне әсер ететін әр түрлі жағдайларды (температура, pН) зерттеу;
9.1.2.4 өттің әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін зерттеу
3. Заттардың тасымалда-нуы
7.1.3.1 тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру;
7.1.3.2 өсімдіктерде заттардың тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу;
7.1.3.3 сабақ пен тамырдың ішкі құрылысын зерттеу;
7.1.3.4 сабақ және тамырдың құрылысы мен қызметтерінің өзара байланысын сипаттау;
7.1.3.5 ксилема мен флоэма элементтерінің құрылысын салыстыру;
7.1.3.6 жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау;
8.1.3.2 дайын микропрепараттар арқылы әртүрлі ағзалардың қан жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін зерттеу,
8.1.3.3 лейкоцит-тердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау;
8.1.3.4 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру;
8.1.3.5 лимфа жүйелерін және қан, ұлпалық сұйықтық пен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау;
8.1.3.6 аурулардың алдын алуындағы вакцинацияның ролін бағалау;
8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру;
8.1.3.8 жануарлардың жүрегінің құрылысы мен қантамыр жүйелерінің маңызын сипаттау;
8.1.3.9 қантамыр қабырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты орнату;
8.1.3.10 ануарлардың қантамырлар жүйесінің түрлерін сипаттау;
8.1.3.11 дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу;
8.1.3.12 қантамыр жүйесі мүшелерінің ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау
9.1.3.1 активті және пассивті тасымалдарды салыстыру;
9.1.3.2 өсімдіктердегі транспирация үдерісінің мәнін түсіндіру;
9.1.3.3 ішкі және сыртқы факторлардың транспирацияға әсерін зерттеу;
9.1.3.4 сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалдануына әсерін зерттеу
4. Тыныс алу
7.1.4.1 тірі ағзалар үшін тыныс алудың маңызын сипаттау;
7.1.4.2 анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату;
7.1.4.3 өсімдіктердің тыныс алу үдерісін зерттеу;
7.1.4.4 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру;
7.1.4.5 адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін танып білу;
7.1.4.6 тыныс алу мүшелерінің ауыруларының себептері мен олардың алдын алу жолдарын түсіндіру

8.1.4.1 описывать механизмы газообмена в легких и тканях;
8.1.4.2 объяснять механизм вдоха и выдоха;
8.1.4.3 определять жизненный объем легких и минутный объем дыхания в состоянии покоя и при физической нагрузке
9.1.4.1 сравнивать процессы анаэробного и аэробного дыхания, используя уравнение химической реакции процесса дыхания;
9.1.4.2 рассмотреть связь между утомлением мышц и процессами анаэробного и аэробного дыхания
5. Выделение
7.1.5.1 объяснять значение выделения в жизнедеятельности организмов;
7.1.5.2 исследовать особенности выделения у растений;
7.1.5.3 сравнивать строение выделительной системы беспозвоночных и позвоночных животных
8.1.5.1 описывать строение и функции органов мочевыделительной системы человека;
8.1.5.2 распознавать структурные компоненты почки;
8.1.5.3 описывать структуру кожи и ее роль в процессе выделения;
8.1.5.4 объяснять меры профилактики кожных заболеваний
9.1.5.1 описывать строение и функцию нефрона;
9.1.5.2 описывать процессы фильтрации и образования мочи;
9.1.5.3 описывать факторы, влияющие на работу почек;
9.1.5.4 объяснять меры профилактики болезней почек и мочевыделительной системы;
9.1.5.5 устанавливать связь между средой обитания и конечными продуктами обмена веществ у различных организмов
6. Движение
7.1.6.1 описывать значение и объяснять причины движений живых организмов (тропизмы, таксисы);
7.1.6.2 объяснять влияние света на рост и развитие растений;
7.1.6.3 описывать роль фотопериодизма у растений;
7.1.6.4 сравнивать органы движения у беспозвоночных и позвоночных животных
8.1.6.1 описывать функции опорно-двигательной системы;
8.1.6.2 изучать химический состав, макро- и микроскопическое строение кости;
8.1.6.3 сравнивать типы соединений костей;
8.1.6.4 устанавливать связь строения различных типов суставов с их функциями;
8.1.6.5 описывать виды мышечной ткани и их функции;
8.1.6.6 изучать группы мышц человека и строение мышечного волокна;
8.1.6.7 называть последствия гиподинамии
8.1.6.8 выявлять причины нарушения осанки и развития плоскостопия
9.1.6.1 исследовать максимальное мышечное усилие и силовую выносливость мышц руки;
9.1.6.2 исследовать зависимость работы мышц от частоты сокращений
7. Координация и регуляция
7.1.7.1 сравнивать типы нервной системы животных;
7.1.7.2 называть функции нервной системы и ее структурных компонентов;
7.1.7.3 определять структурные компоненты нервной клетки;
7.1.7.4 сравнивать строение и функции отделов центральной нервной системы;
7.1.7.5 исследовать рефлекторную дугу;
7.1.7.6 объяснять рефлекторную природу поведения;
7.1.7.7 описывать функции вегетативной нервной системы;
7.1.7.8 объяснять значение сна для восстановления жизнедеятельности и отдыха организма;
7.1.7.9 описывать принципы сохранения хорошего психического здоровья;
7.1.7.10 объяснять последствия влияния алкоголя, курения и других наркотических веществ на нервную систему

8.1.4.1 өкпе менұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау;
8.1.4.2 тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру;
8.1.4.3 өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау
9.1.4.1 тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру,
9.1.4.2 бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру
5. Бөліп шығару
7.1.5.1 ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызын сипаттау;
7.1.5.2 өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу;
7.1.5.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру
8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
8.1.5.2 бүйректің құрылымдық бөліктерін танып білу;
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау;
8.1.5.4 тері ауруларын және оның алдын алу шараларын түсіндіру
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау;
9.1.5.2 фильтрация және несептің түзілуі үдерістерін сипаттау;
9.1.5.3 бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау
9.1.5.4 зәр шығару жүйесі, бүйрек ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру;
9.1.5.5 әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасуларының соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнату
6. Қозғалыс
7.1.6.1 өсімдіктердің қозғалу себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау (тропизмдер, таксистер);
7.1.6.2 жарықтың өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсерін түсіндіру;
7.1.6.3 өсімдіктердегі фотопериодизм ролін сипаттау;
7.1.6.4 омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру
8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау;
8.1.6.2 сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық құрылысын зерттеу;
8.1.6.3 сүйектердің байланыс түрлерін салыстыру;
8.1.6.4 буынның әр түрлі типтерінің құрылысы мен олардың қызметтері арасындағы байланысты орнату;
8.1.6.5 бұлшық ет ұлпасының қызметтері
түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау;
8.1.6.6 адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану;
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау;
8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау
9.1.6.1 қол бұлшық еттерінің максимальды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу;
9.1.6.2 бұлшық еттің жиырылужиілігіне бұлшықет жұмысының тәуелділігін зерттеу
7. Координа-ция және реттелу
7.1.7.1 жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру;
7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметі мен құрылымдық компонентерін атау;
7.1.7.3 жүйке жасушасының құрылымдық бөліктерін анықтау

8.1.7.1 исследовать особенности зрительного восприятия и описывать правила ухода за зрением;
8.1.7.2 исследовать особенности слухового восприятия и описывать правила ухода за слухом;
8.1.7.3 сопоставлять структуру зрительного и слухового рецепторов с их функциями;
8.1.7.4 определять расположение эндокринных, экзокринных и смешанных желез;
8.1.7.5 объяснять основные функции желез;
8.1.7.6 азывать заболевания, вызванные нарушением функции эндокринных желез;
8.1.7.7 исследовать кожную чувствительность;
8.1.7.8 описывать роль кожи в поддержании постоянной температуры тела теплокровных животных
9.1.7.1 устанавливать взаимосвязь между строением и функцией нервной клетки;
9.1.7.2 анализировать функции нервной ткани и ее структурных компонентов;
9.1.7.3 описывать возникновение и проведение нервного импульса;
9.1.7.4 объяснять механизм нейрогуморальной регуляции;
9.1.7.5 объяснять механизм поддержания постоянства внутренней среды организма;
9.1.7.6 анализировать влияние ростовых веществ на жизнедеятельность растений
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Размножение
7.2.1.1 описывать бесполое и половое размножение у растений;
7.2.1.2 сравнивать способы вегетативного размножения у растений;
7.2.1.3 описывать относительные преимущества перекрестного опыления и самоопыления;
7.2.1.4 описывать значение двойного оплодотворения у цветковых растений
8.2.1.1 сравнивать способы размножения животных;
8.2.1.2 объяснить особенности полового (гаметофит) и бесполого (спорофит) поколения на примере мхов и папоротников;
8.2.1.3 объяснять особенности жизненного цикла голосеменных и покрытосеменных растений
9.2.1.1 описывать строение половой системы человека;
9.2.1.2 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания;
9.2.1.3 описывать менструальный цикл и роль эстрогена и прогестерона;
9.2.1.4 объяснять виды контрацепции
и последствия заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
2. Клеточный цикл
7.2.2.1 сравнивать количество хромосом у разных видов организмов;

8.1.7.1 көруді қабыл-дау ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережелерін сипаттау;
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зертеу және есту мүшелерінің гигиенасы ережелерін сипаттау;
8.1.7.3 көру және есту рецепторлары-ның құрылымы мен қызметін сәйкестендіру;
8.1.7.4 эндокикринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау;
8.1.7.5 бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру;
8.1.7.6 эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау;
8.1.7.7 терінің сезімталдығын зерттеу;
8.1.7.8 жылықанды жануарлардың дене температураны сақтаудағы терінің ролін сипаттау
9.1.7.1 жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасында байланыс орнату;
9.1.7.2 жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау;
9.1.7.3 жүйке импульстарының туындауы мен өтуін сипаттау;
9.1.7.4 нейро-гуморальді реттелу механизмін түсіндіру;
9.1.7.5 ағзаның ішкі ортасының тұрақтылығын ұстаудағы гомеостазды сақтаудың механизмін түсіндіру;
9.1.7.6 өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсер ететін заттардың әрекетін талдау
7.1.7.4 орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру;
7.1.7.5 рефлекстік доғаны зерттеу;
7.1.7.6 мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсіндіру;
7.1.7.7 вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау;
7.1.7.8 ағзаның тіршілік әрекетін қалпына келтіру және тынығуы үшін ұйқының маңызын түсіндіру;
7.1.7.9 жақсы психикалық денсаулықты сақтаудың принциптерін түсіндіру;
7.1.7.10 жүйке жүйесінің қызметіне алкоголь, шылым және есірткілік заттардың әсерін түсіндіру
2) Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму:
1. Көбею
7 сынып
8 сынып
9 сынып
7.2.1.1 өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбеюін сипаттау;
7.2.1.2 өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін салыстыру;
7.2.1.3 айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау;
7.2.1.4 гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау
8.2.1.1 жануарлардың көбею тәсілдерін салыстыру;
8.2.1.2 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру;
8.2.1.3 ашық тұқымды және жабық тұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау;
9.2.1.2 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау;
9.2.1. 3 менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау;
9.2.1.4 контрацепцияның түрлерін және
жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру
2. Жасушалық айналым
7.2.2.1 әртүрлі ағзалар түрлеріндегі хромосомалардың санын салыстыру;

7.2.2.2 называть количество хромосом в соматических и половых клетках
8.2.2.1 объяснить значение митоза и мейоза в жизнедеятельности живых организмов
9.2.2.1 объяснять процессы, происходящие в интерфазе клеточного цикла;
9.2.2.2 характеризовать фазы митоза
9.2.2.3 характеризовать фазы мейоза;
9.2.2.4 сравнивать процессы митоза и мейоза
3. Рост и развитие
7.2.3.1 описывать процессы роста и развития организмов;
7.2.3.2 исследовать процесс роста растений в длину и толщину;
7.2.3.3 различать этапы онтогенеза животных и растений;
7.2.3.4 сравнивать прямой и непрямой типы онтогенеза у животных
8.2.3.1 объяснять этапы эмбрионального развития;
8.2.3.2 описывать дифференциацию тканей и органов, формирующихся из разных зародышевых листков
9.2.3.1 объяснять роль плаценты в развитии эмбриона;
9.2.3.2 сравнивать развитие эмбриона и плода;
9.2.3.3 объяснять последствия влияния курения, алкоголя и других наркотических веществ на развитие эмбриона человека
4. Закономерности наследственности и изменчивости
7.2.4.1 исследовать наследственные и ненаследственные признаки организма человека;
7.2.4.2 приводить примеры дискретной и непрерывной изменчивости;
7.2.4.3 объяснять роль генов в определении признаков;
7.2.4.4 объяснять роль генетического материала – дезоксирибонуклеиновая кислота (ДНК) - в хромосомах
8.2.4.1 аргументировать роль наследственности и изменчивости в эволюции;
8.2.4.2 описывать значение искусственного отбора для селекции организмов;
8.2.4.3 изучать центры происхождения культурных растений и домашних животных;
8.2.4.4 описывать сорта значимых культурных растений и пород домашних животных
9.2.4.1 оценивать роль исследований Менделя в становлении и развитии генетики;
9.2.4.2 обосновывать цитологические основы моногибридного скрещивания и решать задачи на моногибридное скрещивание;
9.2.4.3 обосновывать цитологические основы дигибридного скрещивания и решать задачи на дигибридное скрещивание;
9.2.4.4 сравнивать полное и неполное доминирование;
9.2.4.5 оценивать значение анализирующего скрещивания;
9.2.4.6 описывать теорию определения пола;
9.2.4.7 составлять схему, объясняющую роль хромосом в определении пола;
9.2.4.8 объяснять механизм определения и наследования групп крови человека;
9.2.4.9 характеризовать основные методы изучения генетики человека;
9.2.4.10 составлять генеалогическое древо;
9.2.4.11 изучать использование современных сельско-хозяйственных технологий для повышения урожайности культурных растений
5. Основы селекции и эволюционное развитие
9.2.5.1 изучать основные положения работ К. Линнея и
Ж.Б. Ламарка;

7.2.2.2 сомалық және жыныс жасушаларындағы хромосомалар сандарын атау
8.2.2.1 тірі ағзалардың өсуі мен дамуы үшін митоз бен мейоздың маңызын түсіндіру
9.2.2.1 жасушалық айналымның интерфаза кезеңіндегі жүретін үдерістерді түсіндіру;
9.2.2.2 митоздың кезеңдерін сипаттау;
9.2.2.3 мейоз кезеңдерін сипаттау;
9.2.2.4 митоз бен мейоз үдерісін салыстыру
3. Өсу және даму
7.2.3.1 ағзадардың өсу мен даму үдерістерін сипаттау;
7.2.3.2 өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу үдерісін зерттеу;
7.2.3.3 өсімдіктер мен жануарлардың онтогенез кезеңдерін ажырату;
7.2.3.4 жануарлардың онтогенезіндегі тура және түрленіп даму типтерін салыстыру
8.2.3.1 эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау;
8.2.3.2 әр түрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасқан мүшелер мен ұлпалар дифференциасын сипаттау
9.2.3.1 ұрықтың дамуындағы плацентаның маңызын түсіндіру;
9.2.3.2 ұрық пен эмбрионның дамуын салыстыру;
9.2.3.3 адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен басқа есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру
4. Тұқым қуалаушы-лық пен өзгергіштік заңдылық-тары
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу;
7.2.4.2 үздік және үздіксіз өзгергіштікті атау;
7.2.4.3 белгілерді анықтаудағы гендердің рөлін түсіндіру;
7.2.4.4
хромосомадағы генетикалық ақпарат ДНК-ның маңызын түсіндіру
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу;
8.2.4.2 ағзалар селекциясы үшін қолдан сұрыптаудың маңызын сипаттау;
8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып білу;
8.2.4.4 маңызды мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымын сипаттау
9.2.4.1 генетиканың дамуымен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау;
9.2.4.2 моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін тұжырымдау және моногибридті будандастыруға есептер шығару;
9.2.4.3 дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;
9.2.4.4 толық және толымсыз доминатты-лықты салыстыру:
9.2.4.5 талдаушы шағылыстырудың маңыздылығын бағалау;
9.2.4.6 жынысты анықтау теориясын сипаттау;
9.2.4.7 жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасау;
9.2.4.8 адамның қан тобының тұқымқуала-уын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру;
9.2.4.9 адам генетика-сын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау;
9.2.4.10 шежіре сызбасын құру;
9.2.4.11 мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологиялардың қолданылуын зерттеу
5. Эволюция-лық даму мен селекция негіздері
9.2.5.1 К. Линней мен Ж.Б. Ламарк еңбектері-нің негізгі қағидаларын оқып зерттеу;

9.2.5.2 объяснять роль трудов Ч. Дарвина в создании учения об эволюции;
9.2.5.3 охарактеризовать движущие силы эволюции;
9.2.5.4 описывать роль естественного отбора в адаптации организмов;
9.2.5.5 охарактеризовать структуру и критерии вида;
9.2.5.6 объяснять процесс видообразования;
9.2.5.7 изучать основные этапы развития жизни на Земле
3) Организмы и окружающая среда
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Биосфера, экосистема,
популяция
7.3.1.1 исследовать влияние факторов окружающей среды местной экосистемы на жизнедеятельность и распространение живых организмов;
7.3.1.2 сравнивать природные пищевые цепи;
7.3.1.3 составлять пищевые цепи и пищевые сети;
7.3.1.4 описывать процесс экологических сукцессий
8.3.1.1 составлять схему общей структуры экосистем;
8.3.1.2 сравнивать водные и наземные экосистемы;
8.3.1.3 - описывать основные характеристики и особенности структуры популяции;
8.3.1.4 исследовать различные стратегии выживания организмов;
8.3.1.5 устанавливать причины изменений численности популяций на примере взаимоотношений хищник-жертва";
8.3.1.6 описывать типы взаимоотношений между организмами;
8.3.1.7 объяснять механизм адаптации живых организмов к изменяющимся условииям окружающей среды
9.3.1.1 анализировать диаграммы экспоненциальных и сигмоидальных кривых роста популяций;
9.3.1.2 рассчитывать эффективность переноса энергии;
9.3.1.3 сравнивать пирамиды численности, биомассы и энергии;
9.3.1.4 составлять схему круговорота азота и углерода в природе
2. Влияние человеческой деятельности на окружающую среду
7.3.2.1 описывать взаимодействие человека и экосистемы;
7.3.2.2 приводить примеры отраслей человеческой деятельности, негативно влияющих на экосистемы;
7.3.2.3 описывать животный и растительный мир особо охраняемых природных территорий Казахстана;
7.3.2.4 приводить примеры животных и растений местного региона, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан
8.3.2.1 обосновывать необходимость сохранения и поддержания биологического разнообразия;
8.3.2.2 оценивать значение Всемирного банка семян;
8.3.2.3 объяснять причины возникновения и пути решения экологических проблем на территории Казахстана
9.3.2.1 объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду;
9.3.2.2 объяснять последствия влияния пестицидов на окружающую среду и здоровье человека;
9.3.2.3 объяснять влияние парникового эффекта на живые организмы;
9.3.2.4 объяснять причины и последствия разрушения озонового слоя
4) Прикладные интегрированные науки
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс

9.2.5.2 эволюциялық ілімнің қалыптасуында-ғы Ч. Дарвин еңбектері-нің рөлін түсіндіру;
9.2.5.3 эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау;
9.2.5.4 ағзалардың бейімделушілігіндегі табиғи сұрыпталудың рөлін сипаттау;
9.2.5.5 түрдің құрылы-мы мен критерийлерін сипаттау;
9.2.5.6 түр түзілу үдерісін түсіндіру;
9.2.5.7 Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдерін оқып білу
3) Ағза мен қоршаған орта
1. Биосфера, экожүйе, популяция
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1 жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзаларының тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу;
7.3.1.2 табиғи қоректік тізбектерді салыстыру;
7.3.1.3 қоректік тізбекті және қоректік торларды құру;
7.3.1.4 экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау
8.3.1.1 экожүйелер-дің жалпы құрылымы-ның сызбасын жасау;
8.3.1.2 су және құрлық экожүйелерін салыстыру;
8.3.1.3 популяция-ның негізгі қасиетте-рін және құрылымдық ерекшеліктерін сипаттау;
8.3.1.4 ағзалардың түрлі тірі қалу тәсілдерін зерттеу;
8.3.1.5 жыртқыш-құрбан қарым-қатынасы мысалында популяция санының өзгеру себептерін орнату;
8.3.1.6 тірі ағзалар-дың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
8.3.1.7 тірі ағзалар-дың қоршаған ортаның өзгермелі жағдайларына бейімделу механизмдерін түсіндіру
9.3.1.1 популяция өсімінің экспоненциал-дық және сигмоидтік үлгілерінің қисық сызықтарының графиктерін талдау;
9.3.1.2 энергия ағымының тиімділігін есептеу;
9.3.1.3 энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру;
9.3.1.4 азот пен көміртек айналымының табиғаттағы сызбасын құру
2.Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
7.3.2.1 адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау;
7.3.2.2 экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің шаруашылық салаларынан мысалдар келтіру;
7.3.2.3 Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өсімдіктері мен жануарларын сипаттау;
7.3.2.4 Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жергілікті өңірдің жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру
8.3.2.1 биологиялық әртүрлілікті сақтаудың және қолдауды қажеттіктің себептерін негіздеу;
8.3.2.2 Дүниежүзілік Тұқым қорының маңызын бағалау;
8.3.2.3 Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру
9.3.2.1 пайдалы қазбалар өндірудің және қайта өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
9.3.2.2 пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру;
9.3.2.3 жылыжай эффектісінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру
4) Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар:
Бөлім
7-сынып
8-сынып
9-сынып

1. Молекулярная биология и биохимия
7.4.1.1 описывать свойства и значение воды для живых организмов;
7.4.1.2 описывать роль микро- и макроэлементов в жизнедеятельности организмов;
7.4.1.3 доказывать наличие углеводов, белков и жиров в продуктах питания;
7.4.1.4 изучать значение азота, калия и фосфора в минеральных удобрениях для растений
8.4.1.1 описывать различия между мономерами и полимерами, используя биологические примеры;
8.4.1.2 описывать свойства и биологические функции углеводов и липидов;
8.4.1.3 - описывать свойства и биологические функции белков
9.4.1.1 изучать механизм действия фермента;
9.4.1.2 описывать строение двойной спирали молекулы дезоксирибонуклеииновая кислота (ДНК);
9.4.1.3
моделировать молекулу дезоксирибонуклеиино-вая кислота (ДНК)
на основе принципов еҰ строения
2. Клеточная биология
7.4.2.1 объяснять понятия клетки, ткани, органы, системы органов;
7.4.2.2 различать растительную и животную клетки
8.4.2.1 классифицировать ткани растений и животных;
8.4.2.2 сравнивать строение клеток эукариот и прокариот
9.4.2.1 объяснять основные функции компонентов растительной и животной клетки;
9.4.2.2 вычислять линейное увеличение клеток, используя микрофотографии
3. Микробиология и биотехнология
7.4.3.1 описывать различные формы бактерий;
7.4.3.2 исследовать производство йогурта и сыра;
7.4.3.3 описывать применение антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств;
7.4.3.4 объяснять принадлежность вирусов к неклеточной форме жизни
8.4.3.1 описывать особенности заболеваний, вызванных простейшими, грибами, бактериями и вирусами, меры их профилактики
9.4.3.1 описывать общую схему биотехнологического процесса на примере производства инсулина;
9.4.3.2 приводить примеры продуктов, получаемых в биотехнологии
4. Биофизика
8.4.4.1 исследовать биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением
9.4.4.1 изучать электрические процессы в живых организмах;
9.4.4.2 изучать особенности технологии интерфейс- компьютер-мозг"
16. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана/
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1 четверть
Экосистемы
Экологические факторы среды: абиотические (температура, свет, рН, влажность), биотические (микроорганизмы, животные, растения). Лабораторная работа Исследование местной экосис-темы (на примере школьного участка)".

1. Молекулалық биология мен биохимия
7.4.1.1 судың қасиеті мен тірі ағзалар тіршілігі үшін маңызын сипаттау;
7.4.1.2 тірі ағзалар тіршілік әрекеті үшін микро-және макроэлементтердің ролін сипаттау;
7.4.1.3 азық-түліктер құрамындағы нәруыз, май, көмірсулардың бар болуын дәлелдеу;
7.4.1.4 өсімдіктер үшін минералдық тыңайтқыштар құрамындағы азот, калий және фосфордың маңызын оқып білу
8.4.1.1 биологиялық мысалдарды пайдаланып полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылықты сипаттау;
8.4.1.2 көмірсулар мен липидтердің биологиялық қызметтерін сипаттау;
8.4.1.3 нәруыздардың қасиеттері мен биологиялық қызметтерін сипаттау
9.4.1.1 ферменттің әрекет ету механизмін оқып тану;
9.4.1.2 дезоксирибо-
нуклеин қышқылы
молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау;
9.4.1.3 дезоксирибо-
нуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу
2. Жасушалық биология
7.4.2.1 жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымын түсіндіру;
7.4.2.2 жануарлар және өсімдіктер жасушаларын ажырату
8.4.2.1 өсімдік және жануар ұлпаларын жіктеу;
8.4.2.2 прокариот және эукариот жасушаларының құрылысын салыстыру
9.4.2.1 өсімдік және жануар жасушалары-ның негізгі бөліктерінің құрылысы мен қызметін түсіндіру;
9.4.2.2 микрофото-графияны қолданып жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу
3. Микробиоло
гия және биотехнология
7.4.3.1 бактериялар формаларының әртүрлілігін сипаттау;
7.4.3.2 ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу;
7.4.3.3 антибиотиктер, антисептиктер мен залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуын сипаттау;
7.4.3.4 вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру
8.4.3.1 қарапайым-дылар, бактериялар, саңырауқұлақтар, вирустармен туындай-тын аурулардың ерекшеліктері мен алдын алу шараларын сипаттау
9.4.3.1 инсулин өндіру мысалында биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасын сипаттау;
9.4.3.2 биотехнологияда өндірілетін өнімдерге мысал келтіру
4. Биофизика
8.4.4.1 тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу
9.4.4.1 тірі ағзалардағы электрлі үдерістерді зерттеу;
9.4.4.2 "компьютер-ми" интерфейс технологиясының ерекшеліктерін зерттеу
16. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
17. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Экожүйелер
Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық (температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық (микроағзалар, жануарлар, өсімдіктер). Зертханалық жұмыс "Жергілікті жердің экожүйелерін зерттеу (мектеп ауласы мысалында)".

7.3.1.1 исследовать влияние факторов окружающей среды местной экосистемы на жизнедеятельность и распространение живых организмов
Пищевые цепи и пищевые сети.
Моделирование Построение пищевых цепей и сетей".
7.3.1.2 сравнивать природные пищевые цепи;
7.3.1.3 составлять пищевые цепи и пищевые сети
Экологические сукцессии: первичная и вторичная сукцессия. Смена экосистем.
7.3.1.4 описывать процесс экологических сукцессий
Человек как часть экосистемы. Антропогенный фактор.
7.3.2.1 описывать взаимодействие человека и экосистемы
Негативное влияние деятельности человека на экосистему
7.3.2.2 приводить примеры отраслей человеческой деятельности, негативно влияющих на экосистемы
Особо охраняемые территории Казахстана.
Особо охраняемые территории региона.
7.3.2.3 описывать животный и растительный мир особо охраняемых природных территорий Казахстана
Красная книга Республики Казахстан. Животные и растения местного региона, занесенные в Красную книгу Казахстана
7.3.2.4 приводить примеры животных и растений местного региона, занесенных в Красную книгу Казахстана
Классификация живых организмов
Общая характеристика пяти царств живых организмов: прокариоты, протисты, грибы, растения, животные.
Основные систематические группы растений и животных: Царства, Типы, Отделы, Классы. Значение классификации растений и животных.
7.1.1.1 объяснять значение систематики,
7.1.1.2 определять систематическое положение живых организмов
Особенности внешнего строения беспозвоночных и позвоночных животных.
7.1.1.3 описывать отличительные признаки беспозвоночных и позвоночных животных,
Дихотомический метод. Использование дихотомических ключей
7.1.1.4 использовать простые дихотомические ключи к определҰнным организмам
Клеточная биология
Вода и органические вещества
Понятия: клетка", ткань", орган", система органов".
Сравнение растительной и животной клетки. Органоиды, видимые под световым микроскопом: пластиды, вакуоль, ядро, цитоплазма, клеточная мембрана, клеточная стенка
7.4.2.1 объяснять понятия клетка", ткань", органы", системы органов";
7.4.2.2 различать растительную и животную клетки
Свойства воды: поверхностное натяжение, движение воды, растворимость, температура кипения и плавления, теплоемкость. Биологическое значение воды и ее роль в качестве растворителя, в поддержании и регулировании температуры. Лабораторная работа Исследование свойств и значения воды для живых организмов". Значение микро- (цинк, железо, селен, фтор,) и макроэлементов (магний, кальций, калий, фосфор) для жизнедеятельности организмов.

7.3.1.1 жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу
Қоректік тізбектер және қоректік торлар.
Модельдеу "Қоректік тізбек пен торды құру".
7.3.1.2 табиғи қоректік тізбектерді салыстыру;
7.3.1.3 қоректік тізбектер және қоректік торларды құрастыру
Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы.
7.3.1.4 экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау
Адам экожүйенің бір бөлігі. Антропогендік фактор.
7.3.2.1 адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау
Адам әрекеттерінің экожүйеге жағымсыз әсері.
7.3.2.2 экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар келтіру
Қазақстанда ерекше қорғалатын аймақтар. Жергілікті жердің ерекше қорғалатын аймақтары.
7.3.2.3 Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аймақтарының өсімдіктері мен жануарларын сипаттау
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы. Жергілікті өңірдің ҚР Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктері.
7.3.2.4 жергілікті өңірдің Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру
Тірі ағзаларды жүйелеу
Тірі ағзалардың бес патшалығына жалпы сипаттама: прокариоттар, протисталар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар. Өсімдіктер мен жануарлардың негізгі жүйелік топтары: Патшалықтар. Типтер. Бөлімдер. Кластар. Өсімдіктер мен жануарларды жүйелеудің маңызы.
7.1.1.1 жүйелеудің маңызын түсіндіру;
7.1.1.2 жүйелеуде тірі ағзалардың орынын анықтау
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер.
7.1.1.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау
Дихотомиялықәдіс.
Дихотомиялық кілттерді қолдану.
7.1.1.4 жекелеген ағзаларға қарапайым дихотомиялық кілттерді қолдану
Жасушалық биология
Су және органикалық заттар
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға.
7.4.2.1 "жасуша", "ұлпа", "мүше", "мүшелер жүйесі" туралы түсініктер;
7.4.2.2 өсімдіктер және жануарлар жасушаларын ажырату
Судың қасиеттері: беттік керілу, судың қозғалысы, еріткіштігі, қайнау және балқу температурасы, жылусыйымдылығы. Судың биологиялық маңызы және оның еріткіш ретіндегі, температураны сақтау мен реттеудегі ролі. Зертханалық жұмыс "Судың тірі ағзалар үшін маңызы мен қасиеттерін зерттеу". Микро- (мырыш, темір, селен, фтор) және макроэлементтердің (магний, кальций, калий, фосфор) тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы.

7.4.1.1 описывать свойства и значение воды для живых организмов;
7.4.1.2 описывать роль микро- и макроэлементов в жизнедеятельности организмов
Органические вещества: белки, жиры, углеводы в продуктах питания.
Лабораторная работа Исследование наличия углеводов, белков, жиров в продуктах питания
7.4.1.3 доказывать наличие углеводов, белков, жиров в продуктах питания
Дефицит - макроэлементов (азот, калий, фосфор) у растений. Удобрения: органические и минеральные (азотные, калийные и фосфорные).
7.4.1.4 изучать значение азота, калия и фосфора в минеральных удобрениях для растений
2 четверть
Транспорт веществ
Значение транспорта веществ для жизнедеятельности живых организмов. Органы и системы органов живых организмов, участвующих в транспорте веществ.
7.1.3.1 объяснять значение транспорта питательных веществ в живых организмах;
7.1.3.2 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у растений
Стебель и корень. Внутреннее строение стебля: кора, камбий, древесина, сердцевина. Зоны корня: зона деления, зона роста, зона всасывания, зона проведения. Внутреннее строение корня: флоэма, ксилема, камбий.
Лабораторная работа Исследование внутреннего строения стебля".
Лабораторная работа Исследование зон корня".
7.1.3.3 исследовать внутреннее строение стебля и корня.
7.1.3.4 описывать взаимосвязь строения стебля и корня с их функциями
Ксилема, флоэма, и их структурные элементы.
7.1.3.5 сравнивать строение элементов ксилемы и флоэмы
Органы кровообращения у животных: у кольчатых червей, моллюсков, членистоногих и позвоночных.
7.1.3.6 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у животных
Питание живых организмов
Строение и функции листа. Внутреннее строение листа. Устьица. Лист как специализированный орган фотосинтеза. Испарение воды и газообмен.
7.1.2.1 описывать внутреннее строение листа и объяснить взаимосвязь между строением и функцией
Условия, необходимые для фотосинтеза. Лабораторная работа Исследование факторов, влияющих на процесс фотосинтеза".
7.1.2.2 исследовать условия, необходимые для процесса фотосинтеза
Дыхание
Значение дыхания для растений и животных. Дыхание, как источник энергии. Типы дыхания: анаэробное и аэробное Сравнение аэробного и анаэробного дыхания: наличие/отсутствия кислорода, статическая/динамическая работа, теплокровные/холоднокровные животные.
7.1.4.1 описывать значение дыхания для живых организмов;
7.1.4.2 различать анаэробное и аэробное типы дыхания
Дыхание растений. Дыхание семян или проростков семян. Лабораторная работа Исследование дыхания у растений".

7.4.1.1 судың қасиеті мен тірі ағзалар үшін маңызын сипаттау;
7.4.1.2 тірі ағзалар тіршілік әрекеттері үшін микро- және макроэлементтердің ролін сипаттау
Азық-түліктердегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар. Зертханалық жұмыс "Азық-түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар болуын зерттеу".
7.4.1.3 азық түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар екендігін дәлелдеу
Өсімдіктерде макроэлементтердің тапшылығы (азот, калий, фосфор). Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық (азотты, калийлі жәнефосфорлы).
7.1.1.4 минералды тыңайтқыштардағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу
2-тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі.
7.1.3.1 тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру;
7.1.3.2 өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу
Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.
Тамырдың ішкі құрылысы: флоэма, ксилема, камбий. Зертханалық жұмыс "Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу". Зертханалық жұмыс "Тамыр аймақтарын зерттеу".
7.1.3.3 тамыр және сабақтың ішкі құрылысын зерттеу;
7.1.3.4 тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау
Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері.
7.1.3.5 флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын салыстыру
Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар.
7.1.3.6 жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
Тірі ағзалардың қоректенуі
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы.
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру
Фотосинтезге қажетті жағдайлар. Зертханалық жұмыс "Фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттеу".
7.1.2.2 фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттеу
Тыныс алу
Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тыныс алу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты.
Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру: оттегінің қатысында/қатысынсыз, статикалық/динамикалық жұмыс, жылықанды/суыққанды жануарлар.
7.1.4.1 тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау;
7.1.4.2 анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату
Өсімдіктердің тыныс алуы. Тұқымның немесе өскіндердің тынысалуы мысалында
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер-дің тынысалуын зерттеу".

7.1.4.3 исследовать дыхание у растений
Органы дыхания беспозвоночных и позвоночных животных (трахеи насекомых, жабры рыб, легкие птиц и млекопитающих). Моделирование Сравнение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных".
7.1.4.4 сравнивать строение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных
Органы дыхания. Строение воздухоносных путей человека, органы газообмена человека.
7.1.4.5 изучать особенности строения органов дыхания у человека
Заболевания органов дыхания. Причины и профилактика заболеваний органов дыхания: рак легких, астма, бронхит, туберкулез, грипп.
7.1.4.6 объяснять причины и меры профилактики заболеваний органов дыхания
3-я четверть
Выделение
Значение выделения для живых организмов. Продукты выделения у животных. Конечные продукты обмена веществ
7.1.5.1 объяснять значение выделения в жизнедеятельности организмов
Продукты выделения у растений: начальные и конечные продукты фотосинтеза и дыхания. Лабораторная работа Исследование особенностей выделения у растений на примере проростков".
7.1.5.2 исследовать особенности выделения у растений
Выделительная система животных. Сравнение строения выделительных систем животных.
7.1.5.3 сравнивать строение выделительной системы беспозвоночных и позвоночных животных
Движение
Движение растений. Значение движения для жизнедеятельности растений. Способы движений растений (тропизмы, таксисы, ростовые движения). Влияние света на рост и развитие растений Приспособления растений к меняющимся условиям освещения. Фотопериодизм как адаптация организма к длине светового дня.
7.1.6.1 описывать значение и объяснять причины движений растений (тропизмы, таксисы);
7.1.6.2 объяснять влияние света на развитие растений;
7.1.6.3 описывать роль фотопериодизма у растений
Органы движения у животных. Роль движения в жизни живых организмов. Способы движения животных, примеры. Взаимосвязь между средой обитания и способами передвижения организма.
7.1.6.4 сравнивать органы движения у беспозвоночных и позвоночных животных
Координация и регуляция
Сравнение типов нервной системы: диффузная, лестничная, узловая, трубчатая.
7.1.7.1 сравнивать типы нервной системы животных
Компоненты нервной системы. Функции нервной системы. Строение нейрона: тело нейрона, дендриты, аксон. Функции нейрона.
7.1.7.2 называть функции нервной системы и ее структурных компонентов;

7.1.4.3 өсімдіктердегі тыныс алуды зерттеу
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүше-лері (бунақденелілердің демтүтік-тері, балықтарының желбезектері, құстардың және сүтқоректілердің өкпесі). Модельдеу "Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тынысалу жүйесі мүшелерін салыстыру".
7.1.4.4 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру
Тынысалу мүшелері. Адамның тынысалу жолдарының құрылысы мен газалмасу мүшелері.
7.1.4.5 адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу
Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс алу мүшелері ауруларының себептері мен олардың алдын алу жолдары (өкпе обыры, астма, бронхит, туберкулез, тұмау).
7.1.4.6 тыныс алу мүшелері ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіру
3-тоқсан
Бөліп шығару
Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлардағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері.
7.1.5.1 ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіру
Өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері: тыныс алу мен фотосинтездің бастапқы және соңғы өнімдері. Зертханалық жұмыс "Өсімдіктердің тынысалу ерекшеліктерін өскіндер мысалында зерттеу"
7.1.5.2 өсімдіктердегі бөліп шығару ерекшеліктерін зерттеу
Жануарлардың бөліп шығару жүйелері. Жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру.
7.1.5.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру
Қозғалыс
Өсімдіктердің қозғалысы. Қозға-лыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері (тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары). Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері. Жарықтың түсу деңгейіне қарай өсімдіктердің бейімделуі. Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі
7.1.6.1 өсімдіктердің қозғалысы себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау;
7.1.6.2 жарықтың өсімдіктердің дамуына әсерін түсіндіру;
7.1.6.3 өсімдіктердегі фотопериодизм ролін сипаттау
Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлардың қозғалу тәсілдеріне мысалдар. Жануарлардың мекен ортасы мен қозғалыстәсілдері арасындағы байланыстарды анықтау.
7.1.6.4 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру
Координация және реттелу
Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру: диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді.
7.1.7.1 жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру
Жүйке жүйесінің құрам бөліктері. Жүйке жүйесінің қызметі. Нейронның құрылысы: денесі, дендриттер, аксон. Нейронның қызметтері.
7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау;

7.1.7.3 определять структурные компоненты нервной клетки
Центральная и периферическая части нервной системы. Спинной мозг. Головной мозг. Отделы головного мозга, их строение и функции: продолговатый мозг, задний (мост, мозжечок), средний и передний мозг. Большие полушария головного мозга.
7.1.7.4 сравнивать строение и функции отделов центральной нервной системы
Рефлекторная дуга: рецептор, чувствии-тельные, вставочные, двигательные нейроны, рабочий орган. Лабораторная работа: Коленный рефлекс".
7.1.7.5 исследовать рефлекторную дугу
Рефлекторная природа поведения: условные и безусловные рефлексы. Угасание условных рефлексов.
7.1.7.6 объяснять рефлекторную природу поведения
Нервная регуляция работы внутренних органов.
7.1.7.7 описывать функции вегетативной нервной системы
Значение сна для организма человека. Биологические ритмы. Фазы сна: медленный, быстрый сон. Работоспособность. Режим дня. Гигиена умственного и физического труда. Стресс. Методы профилактики и борьбы со стрессом.
7.1.7.8 бъяснять значение сна для восстановления жизнедеятельности и отдыха организма;
7.1.7.9 описывать принципы сохранения хорошего психического здоровья
Влияние алкоголя, курения и других наркотических веществ на работу нервной системы.
7.1.7.10 объяснять последствия влияния алкоголя, курения и других наркотических веществ на нервную систему
4-я четверть
Наследствен
ность и изменчивость
Роль дезоксирибонуклеиновой кислоты и генов в наследовании признаков человека. Приобретенные и наследственные признаки. Организация хромосом. Понятие о ДНК как хранителе и носителе генетического материала.
Моделирование Исследование наследственных и ненаследственных признаков организма человека".
7.2.4.1 исследовать наследственные и ненаследственные признаки организма человека;
7.2.4.2 приводить примеры дискретной и непрерывной изменчивости;
7.2.4.3 объяснять роль генов в определении признаков;
7.2.4.4 объяснять роль генетического материала – дезоксирибонуклеино-вой кислоты (ДНК) в хромосомах
Количество хромосом у разных видов организмов. Соматические и половые клетки. Гаплоидный, диплоидный набор хромосом.
7.2.2.1 сравнивать количество хромосом у разных видов организмов;
7.2.2.2 называть количество хромосом в соматических и половых клетках
Размножение.
Рост и развитие
Бесполое и половое размножение растений. Биологическое значение бесполого и полового способов размножения.
7.2.1.1 описывать бесполое и половое размножения у растений
Вегетативное размножение, его виды и биологическая роль в природе. Использование вегетативного размножения в растениеводстве. Черенкование, отводки, прививки (черенком и глазком), размножение тканями. Лабораторная работа Способы вегетативного размножения растений".

7.1.7.3 жүйке жасушасының компоненттерін анықтау
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары.
7.1.7.4 орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру
Рефлекстік доға: рецептор, сезгіш, аралық, қозғалыс нейрондары, жұмыс мүшесі.
Зертханалық жұмыс "Тізе рефлексі".
7.1.7.5 рефлекстік доғаны зерттеу
Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғыты: шартсыз және шартты рефлекстер. Шартты рефлекстердің сөнуі.
7.1.7.6 мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсіндіру
Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі.
7.1.7.7 вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау
Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы. Биологиялық ритмдер. Ұйқының кезеңдері: баяу және жылдам ұйқы. Жұмысқа қабілеттілік. Күн тәртібі. Оқу еңбегі мен дене еңбегінің гигиенасы. Күйзеліс. Күйзеліс жағдайларымен күрес және олардың алдын алу әдістері.
7.1.7.8 ағзаның тіршілік әрекеттерінің қалпына келуіне және тынығуына ұйқының маңызын түсіндіру;
7.1.7.9 жақсы психикалық денсаулықты сақтаудың принциптерін түсіндіру
Жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсері.
7.1.7.10 жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсерін түсіндіру
4-тоқсан
Тұқымқуалау мен өзгергіштік
Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен ДНҚ рөлі.
Жүре пайда болған және тұқымқуалайтын белгілер.. Хромосоманың құрылымы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы ДНҚ жайлы түсінік.
Модельдеу "Адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу"
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу;
7.2.4.2 үздік және үздіксіз өзгергіштікті атау
7.2.4.3 белгілерді анықтаудығы гендердің рөлін түсіндіру;
7.2.4.4 хромосомадағы генетикалық ақпарат дезоксирибонуклеин қышқылы рөлін түсіндіру
Әртүрлі ағзалар түрлерінің хромосомалар саны.
Соматикалық және жыныс жасушалар. Гаплоидты және диплоидты хромосомалар жиыны.
7.2.2.1 әртүрлі ағзалардағы хромосомалардың санын салыстыру;
7.2.2.2 соматикалық және жыныс хромосомаларындағы хромосомалар санының әртүрлілігін түсіндіру
Көбею. Өсу және даму
Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі. Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің биологиялық маңызы
7.2.1.1 өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін сипаттау
Өсімдіктердің өсімді жолмен көбеюі, оның түрлері және табиғаттағы биологиялық маңызы. Өсімдік өсіруде өсімді жолмен көбею тәсілдерін қолдану. Қалемшелеу, сұлатпа өркен, телу (қалемшелермен, көзшелермен), көбею ұлпаларымен.
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктердегі вегетативті көбею тәсілдері".

7.2.1.2 сравнивать способы вегетативного размножения у растений
Строение цветка. Виды опыления. Цветение и опыление растений. Виды опыления (самоопыление, перекрҰстное опыление, искусственное опыление). Понятие об оплодотворении у растений и образование зиготы. Двойное оплодотворение. Биологическое значение двойного оплодотворения.
7.2.1.3 описывать относительные преимущества перекрестного опыления и самоопыления;
7.2.1.4 описывать значение двойного оплодотворения цветковых растений
Понятие индивидуального развития организмов. Этапы онтогенеза у животных и растений. Деление, рост, размножение, старение. Рост растений. Рост стебля в длину и толщину. Роль камбия. Годичные кольца. Лабораторная работа Подсчет годичных колец".
7.2.3.1 описывать процессы роста и развития организмов;
7.2.3.2 исследовать процесс роста растений в длину и толщину
Прямой и непрямой типы онтогенеза у животных. Примеры насекомых с неполным и полным превращением.
Моделирование Сравнение типов онтогенеза у животных".
7.2.3.3 различать этапы онтогенеза растений и животных;
7.2.3.4 сравнивать прямой и непрямой типы онтогенеза у животных
Микробиоло-гия и биотехнология
Разнообразие бактерий по форме. Распространение бактерий. Лабораторная работа Исследование внешнего вида бактерии сенной палочки". Клубеньковые растения на корнях бобовых.
7.4.3.1 описывать различные формы бактерий
Применение бактерий. Значение бактерий в природе и в жизни человека.
Лабораторная работа Исследование производства йогурта и сыра".
7.4.3.2 исследовать производство йогурта и сыра
Способы борьбы с патогенами. Устойчивость бактерии к антибиотикам.
Лабораторная работа Исследование применения антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств".
7.4.3.3 описывать применение антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств
Вирусы. Особенности строения вирусов как неклеточной формы организации жизни.
7.4.3.4 объяснять принадлежность вирусов к неклеточной форме жизни
8-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана/
Цели обучения
Обучающийся должен:
1 четверть
Клеточная биология
Клетка – основная структурная единица организма. Строение клеток прокариот и эукариот: наличие и расположение ядра, клеточная стенка, клеточная мембрана, пластиды, митохондрии, рибосомы, аппарат Гольджи, эндоплазматическая сеть, лизосомы, вакуоль.
8.4.2.2 сравнить строение клеток эукариот и прокариот
Разнообразие тканей у растений: образовательная, покровная, основная, проводящая, механическая, выделительная. Разнообразие тканей у животных: эпителиальная, соединительная, мышечная, нервная. Лабораторная работа Классификация тканей растений". Лабораторная работа Классификация тканей животных".

7.2.1.2 өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін салыстыру
Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану. Тозаңдану түрлері (өздігінен, айқас, жасанды). Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы.
7.2.1.3 өздігінен және айқас тозаңданудың шамалы артықшылықтарын сипаттау;
7.2.1.4 гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау
Ағзалардың жеке дамуы түсінігі. Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері. Бөліну, өсу, көбею, қартаю. Өсімдіктердің өсуі. Сабақтың ұзарып және жуандап өсуі. Камбийдің рөлі. Жылдық сақиналар.
Зертханалық жұмыс "Жылдық сақинаны санау"
7.2.3.1 ағзалардың өсу және даму үдерістерін сипаттау;
7.2.3.2 өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу үдерістерін зерттеу
Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар.
Модельдеу "Жануарлардағы онтогенез типтерін салыстыру".
7.2.3.3 өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдерін ажырату;
7.2.3.4 жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыру
Микробиология және биотехнология
Бактериялардың формаларының әртүрлілігі. Бактериялардың таралуы.
Зертханалық жұмыс "Пішен таяқшасының сыртқы пішінін қарастыру"
Бұршақ тұқымдастардың тамырындағы түйнек бактериялары
7.4.3.1 бактериялар формаларының әртүрлілігін сипаттау
Бактерияларды пайдалану. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы.
Зертханалық жұмыс "Өндірісте йогурт және ірімшік жасауды зерттеу".
7.4.3.2 ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу
Патогендермен күрес тәсілдері. Бактериялардың антибиотиктерге тұрақтылығы. Зертханалық жұмыс "Антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерін қолдануды зерттеу".
7.4.3.3 антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуын сипаттау
Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері.
7.4.3.4 вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру
8-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімдері
Тақырыптары/ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Жасушалық биология
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы, жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия, рибосомалар, Гольджи аппараты, вакуоль.
8.4.2.2 прокариот және эукариот жасушалардың құрылысын салыстыру
Өсімдік ұлпаларының әртүрлілігі: түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық, бөліп шығарушы ұлпа. Жануар ұлпаларының әртүрлілігі: эпителий, дәнекер, бұлшықет, жүйке.
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер ұлпаларын жіктеу".
Зертханалық жұмыс "Жануарлар ұлпаларын жіктеу".

8.4.2.1 классифицировать ткани растений и животных
Молекулярная биология
Органические вещества клетки. Различия между мономерами и полимерами.
8.4.1.1 описывать различия между мономерами и полимерами, используя биологические примеры
Углеводы – источники энергии. Значение и функции глюкозы, сахарозы, гликогена, крахмала, целлюлозы, хитина. Свойства липидов и их функция. Разнообразие липидов: жиры, масла, фосфолипиды, воск.
8.4.1.2 описывать свойства и биологические функции
углеводов и липидов
Белки, свойства и функции
8.4.1.3 описывать свойства и биологические функции белков
Разнообразие живых организмов
Лабораторная работа Определение отличительных признаков отделов растений: водоросли, моховидные, папоротниковидные, голосеменные и покрытосеменные"
8.1.1.1 описывать отличительные признаки растений на примере водорослей, моховидных, папоротниковидных, голосеменных и покрытосеменных растений.
Царство Грибы. Плесневые грибы: мукор, пеницилл. Одноклеточные грибы – дрожжи. Многоклеточные грибы. Шляпочные грибы. Съедобные и ядовитые грибы.
8.1.1.2 описывать отличительные признаки грибов
Лабораторная работа Исследование признаков классов однодольных и двудольных растений".
8.1.1.3 распознавать по отличительным признакам классы однодольных и двудольных растений
Тип членистоногие. Тип хордовые. Сравнительная характеристика по внешним признакам. Демонстрация Определение отличительных признаков классов членистоногих и хордовых животных".
8.1.1.4 распознавать по отличительным признакам классы членистоногих и хордовых животных
Питание
Строение пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека. Моделирование Сравнение строения пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека".
8.1.2.1 сравнивать строение пищеварительной системы беспозвоночных, жвачных животных и человека
Строение и функции зубов, смена молочных зубов на постоянные. Гигиена зубов.
Строение пищеварительного тракта человека. Пищеварительные железы. Функции органов пищеварения.
8.1.2.2 описывать взаимосвязь строения различных типов зубов с их функциями, правила ухода за зубами;
8.1.2.3 объяснять взаимосвязь структуры пищеварительной системы человека с ее функциями
Гигиена питания. Инфекционные заболевания органов пищеварения и их профилактика. Предупреждение желудочно-кишечных заболеваний. Меры профилактики пищевых отравлений. Меры первой помощи. Профилактика глистных заболеваний.
8.1.2.4 выявлять причины болезней пищеварительного тракта и пищевых отравлений
Витамины и их значение. Водорастворимые и жирорастворимые витамины. Суточная норма витаминов.

8.4.2.1 Өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын классификациялау
Молекулалық биология
Жасушаның құрамындағы органикалық заттар. Мономерлер мен полимерлер арасындағы айырмашылық.
8.4.1.1 биологиялық мысалдарды пайдаланып полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылықты сипаттау
Көмірсулар – энергия көзі. Глюкоза, сахароза, гликоген, крахмал, жасұнық пен хитиннің маңызы және қызметтері. Липидтердің қасиеттері мен қызметі.
Липидтердің әртүрлілігі: майлар, фосфолипидтер, балауыз.
8.4.1.2 көмірсулар мен липидтің құрылымы мен биологиялық қызметтерін сипаттау
Нәруыздар, қасиеттері мен қызметтері.
8.4.1.3 нәруыздардың биологиялық құрылымы мен қызметі
Тірі ағзалардың көп түрлілігі
Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер бөлімдеріндегі ерекшелік белгілерді анықтау. Балдырлар, мүктәрізділер, қырықжапырақтәрізділер, ашықтұқымдылар және жабықтұқымдылар.
8.1.1.1 балдырлар, мүктер, қырықжапырақ тәріздестер, ашық және жабықтұқымдыар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау
Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар.
8.1.1.2 саңырауқұлақтардың негізгі белгілерін сипаттау
Зертханалық жұмыс "Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу".
8.1.1.3 даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктерді негізгі белгілеріне қарай ажырату
Буынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама.
Демонстрация "Хордалы жануарлар мен буынаяқтылардың ерекшелік белгілерін анықтау".
8.1.1.4 буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша тану
Қоректену
Жауын құртының, сиырдың және адамның асқорыту жүйесінің құрылысы.
Модельдеу "Адамның, сиырдың және жауынқұртының" асқорыту жүйесінің құрылысын салыстыру.
8.1.2.1 омыртқасыз (жауынқұрт), күйіс қайыратын (сиыр) жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
Тістің құрылысы мен қызметі, сүт тістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы.
Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі.
8.1.2.2 тістердің құрылысы, әртүрлі типтері мен қызметтері арасындағы байланысты және тісті күту ережелерін сипаттау
8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты анықтау
Тамақтану гигиенасы. Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын алу. Тағамнан уланудың алдын алу. Алғашқы жәрдем шаралары. Ішек құрт ауруларының алдын алу.
8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану себебін ашу
Дәрумендер және олардың маңызы. Суда еритін және майда еритін дәрумендер. Дәрумендердің тәуліктік мөлшері. Авитаминоз, гиповитаминоз және гипервитаминоз. А авитаминоздағы ақшам соқыр, В1 авитаминоздағы бери – бери ауруы, С авитаминоздағы қырқұлақ, Д авитаминоздағы мешел аурулары.
Зертханалық жұмыс "Тағамдық заттар құрамынан С дәруменді анықтау".

8.1.2.5 описывать значение витаминов в организме человека;
8.1.2.6 составлять
Авитаминозы, гиповитаминозы и гипервитаминозы. Куриная слепота (при авитаминозе А), болезнь бери-бери (при авитаминозе В1), цинга (при авитаминозе С), рахит (при авитаминозе Д).
Лабораторная работа Определение витамина С в продуктах питания".
список продуктов питания со значительным содержанием витаминов;
8.1.2.7 определять наличие витамина С в продуктах питания
2 четверть
Транспорт веществ
Внутренняя среда организма и ее значение. Лимфа. Лимфообращение и его значение. Гомеостаз. Внутренняя среда организма: кровь, лимфа, тканевая жидкость.
8.1.3.5 описывать лимфатическую систему и взаимосвязь между кровью, тканевой жидкостью и лимфой
Состав и функции крови. Форменные элементы крови: эритроциты, лейкоциты, тромбоциты. Плазма. Функции крови: транспортная, гомеостаз, защитная
8.1.3.1 описывать состав и функции крови
Лабораторная работа Исследование форменных элементов крови различных организмов". Сравнение клеток крови по: форме, размеру, количеству клеток и наличию ядра.
8.1.3.2 исследовать особенности строения форменных элементов крови различных организмов по готовым микропрепаратам
Иммунитет. Гуморальный и клеточный иммунитет. Типы лейкоцитов и их функции. Действие Т- и В-лимфоцитов.
8.1.3.3 охарактеризовать функции различных типов лейкоцитов;
8.1.3.4 сравнивать гуморальный и клеточный иммунитет
Инфекционные заболевания и меры их профилактики: амебная дизентерия, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшманиоз, герпес.
8.4.3.1 описывать особенности заболеваний, вызванных простейшими, грибами, бактериями, вирусами и меры их профилактики
Иммунитет. Виды иммунитета: врожденный и приобретенный. Виды вакцин и их роль в формировании приобретенного иммунитета. Профилактика инфекционных заболеваний.
8.1.3.6 оценивать роль вакцинации в профилактике заболеваний
Группы крови. Переливание крови. Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт.
8.1.3.7 объяснять механизм агглютинации и резус-конфликта
Строение и функции сердца и кровеносных сосудов у кольчатых червей (дождевой червь), моллюсков, членистоногих и позвоночных.
8.1.3.8 описывать строение сердца и кровеносных сосудов у животных;
8.1.3.9 устанавливать взаимосвязь между структурами стенок сосудов и их функциями
Типы кровеносных систем. Замкнутый и незамкнутый типы кровеносной системы. Большой и малый круги кровообращения. Кровеносная система человека.
8.1.3.10 описывать типы кровеносной системы животных
Лабораторная работа Исследование влияния физических упражнений на работу сердца".

8.1.2.5 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау
8.1.2.6 құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түлік тізімін жасау
8.1.2.7 азық – түлік құрамындағы С дәруменін анықтау
2-тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Ағзаның ішкі ортасы және оның маңызы. Лимфа. Лимфа айналымы мен оның маңызы. Гомеостаз.Ағзаның ішкі ортасы: қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы.
8.1.3.5 лимфа жүйесін және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау
Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық.
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау
Зертханалық жұмыс "Әр түрлі ағзалардың қан жасушаларын зерттеу". Қан жасушаларын формасына, мөлшеріне, санына және ядросының болуына қарай салыстыру.
8.1.3.2 дайын микропрепараттар арқылы әр түрлі ағзалардың қан жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін зерттеу
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет. Лейкоциттердің түрлі типтері және олардың қызметтері. Т – және В- лимфоциттердің әрекет етуі.
8.1.3.3 лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау
8.1.3.4 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру
Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес
8.4.3.1 қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцина) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу.
8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөлін бағалау
Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.
8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру
Буылтық құрттардың (жауын құрт), ұлулардың, буынаяқтылардың және омыртқалылардың жүрегі және қантамырларының құрылысы мен қызметі.
8.1.3.8 жануарлар жүрегінің құрылысы мен қантамырлар жүйелерінің маңызын сипаттау
8.1.3.9 қантамыр қабырғасының құрылысы мен олардың қызметі арасындағы байланысты орнату
Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі.
8.1.3.10 жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау
Зертханалық жұмыс "Дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу"

8.1.3.11 исследовать влияние физических упражнений на работу сердца
Заболевания сердечно-сосудистой системы (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемическая болезнь, атеросклероз, инсульт). Причины болезней: наследственная предрасположенность, не здоровый образ жизни.
8.1.3.12 описывать причины и симптомы заболеваний органов кровеносной системы
Дыхание
Газообмен между альвеолами и кровью. Насыщение крови кислородом в легких. Газообмен между тканями и кровью. Насыщение крови углекислым газом, клеток кислородом
8.1.4.1 описывать механизмы газообмена в легких и тканях
Механизм вдоха и выдоха. Строение грудной клетки. Мышцы, участвующие в процессе вдоха и выдоха. Роль диафрагмы во вдохе и выдохе. Изменение давления в воздухоносных путях
8.1.4.2 объяснять механизм вдоха и выдоха
Минутный объем дыхания. Жизненный объем легких у людей разного пола, возраста и физического развития. Частота дыхательных движений. Влияние курения на жизненный объем легких. Лабораторная работа Исследование жизненного объема легких".
8.1.4.3 определять жизненный объем легких и минутный объем дыхания в состоянии покоя и при физической нагрузке
3 четверть
Выделение
Строение органов мочевыделительной системы (почки, мочеточник, мочевой пузырь, мочеиспускательный канал) и функции. Органы фильтрации и выделения. Строение почки (корковое и мозговое вещество, нефрон, пирамидки, почечная лоханка, почечные канальцы).
8.1.5.1 описывать строение и функции органов мочевыделительной системы человека;
8.1.5.2 распознавать структурные компоненты и почек
Значение кожи, строение и функции. Регуляция потоотделения.
8.1.5.3 описывать структуру кожи и роль в процессе выделения
Причины и последствия кожных заболеваний (чесотка, лишай, угревая сыпь). Симптомы и меры профилактики.
8.1.5.4 объяснять меры профилактики кожных заболеваний
Движение.
Биофизика
Строение скелета человека. Роль и функции опорно-двигательной системы.
8.1.6.1 описывать функцию опорно-двигательной системы
Макро- и микроскопическое строение кости. Химический состав костей.
Лабораторная работа Макро- и микроскопическое строение костей".
Демонстрация "Химический состав костей"
8.1.6.2 изучать химический состав, макро- и микроскопическое строение кости
Типы соединений костей: неподвижное, полуподвижное, подвижное.
8.1.6.3 сравнивать типы соединений костей
Строение и функции суставов. Приспособленность соединения костей к выполняемым функциям.

8.1.3.11 дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу
Жүрек-қантамырлар жүйесі аурулары (гипертония, инфаркт, тахикардия, ишемиялық ауру, атеросклероз, инсульт). Аурудың себептері: тұқым қуалайтын ауруларға бейімділік, салауатты өмір салтын дұрыс ұстанбау т.б.
8.1.3.12 қантамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау
Тыныс алу
Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Өкпедегі қанның оттекке қанығуы. Ұлпа мен қан арасындағы газ алмасу. Қанның көмірқышқыл газына қанығуы, жасушаның оттекке қанығуы.
8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газалмасу механизмдерін сипаттау
Тыныс алу және тыныс шығару механизмі. Кеуде қуысының құрылысы. Тыныс алуға және тыныс шығаруға қатысатын бұлшықеттер. Тыныс алу және тыныс шығарудағы көкеттің маңызы. Ауа жүретін жолдардағы қысымның өзгеруі.
8.1.4.2 тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру
Тыныс алудың минуттық көлемі. Әр түрлі жастағы, физикалық дамыған, ер және әйел адамдардың өкпесінің тіршілік сыйымдылығы. Тынысалу қозғалыстарының жиілігі. Шылым шегудің өкпенің тіршілік сыйымдылығына әсері.
Зертханалық жұмыс "Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу".
8.1.4.3 өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау.
3-тоқсан
Бөліп шығару
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек, несепағар, қуық, несеп жолы) мен қызметі. Бөліпшығару және сүзу мүшелері. Бүйректің құрылысы (қыртысты және милы қабат, нефрон, пирамида, астауша, бүйрек өзекшелері).
8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметін сипаттау
8.1.5.2 бүйректің құрылымдық бөліктерін танып білу
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі
8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау
Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары (қышыма, теміреткі, безеу бөртпелері,). Белгілері мен алдын алу шаралары.
8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру
Қозғалыс. Биофизика
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі
8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау
Сүйектің макро - және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы.
Зертханалық жұмыс "Сүйектің макро және микроскопиялық құрылысы". Демонстрация "Сүйектің химиялық құрамы".
8.1.6.2 сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық құрылысын зерттеу
Сүйектің байланыс түрлері: қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы, қозғалмалы.
8.1.6.3 сүйектердің байланыс түрлерін салыстыру
Буынның құрылысы және қызметтері. Сүйек буындарының атқаратын қызметіне сәйкес бейімделуі.

8.1.6.4 устанавливать связь строения различных типов суставов с их функциями
Строение и функции мышечной ткани (гладкая, поперечнополосатая скелетная, поперечнополосатая сердечная). Лабораторная работа Изучение строения мышечных тканей".
Классификация мышц тела человека.
8.1.6.5 описывать виды мышечной ткани и их функции;
8.1.6.6 изучать группы мышц человека и строение мышечного волокна
Гиподинамия. Причины нарушения осанки и развития плоскостопия. Профилактика нарушения осанки и плоскостопия.
8.1.6.7 называть последствия гиподинамии;
8.1.6.8 выявлять причины нарушения осанки и развития плоскостопия
Биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением. Особенности строения скелета человека, связанные с прямохождением. Роль мышц в прямохождении. Центр тяжести тела при прямохождении. Рычаги в теле человека.
8.4.4.1 исследовать биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением
Координация и регуляция
Строение органа зрения. Значение зрения. Нарушения зрения. Гигиена органа зрения. Лабораторная работа Исследование зрительного восприятия (определение остроты зрения, поля зрения)".
8.1.7.1 исследовать особенности зрительного восприятия и описывать правила гигены зрения
Строение органа слуха. Значение слуха. Причины нарушения слуха. Гигиена органа слуха. Лабораторная работа Исследование особенностей слухового восприятия (определение остроты слуха)".
8.1.7.2 исследовать особенности слухового восприятия и описывать правила гигиены слуха
Структура и функции палочек и колбочек, волосковых клеток. Лабораторная работа Определение слепого пятна, опыт со смешением цветов, воздушной и костной проводимости".
8.1.7.3 соотнести структуру зрительного и слухового рецепторов с их функциями
Понятия гормоны", гуморальная регуляция". Месторасположение и функции эндокринных, экзокринных и смешанных желез. Гормоны, выделяемые железами.
8.1.7.4 определять расположение эндокринных, экзокринных и смешанных желез;
8.1.7.5 объяснять основные функции желез
Заболевания, вызванные нарушениями функций эндокринных желез (гипо- и гиперфункция).
8.1.76 описывать заболевания, вызванные нарушением функции поджелудочной или щитовидной железы
Рецепторы, расположенные в теле человека (терморецепторы, механорецепторы, ноцицепторы). Лабораторная работа Исследование кожной чувствительности".
8.1.7.7 исследовать кожную чувствительность
Роль кожи в поддержании постоянной температуры тела теплокровных животных. Температурная чувствии-тельность. Адаптация терморецепторов к изменению температуры.

8.1.6.4 буынның әр түрлі типтерінің құрылысы және олардың қызметтерінің арасында байланыс орнату
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек). Зертханалық жұмыс "Бұлшықет ұлпаларының құрылысын зерттеу" Адам денесінің бұлшықеттерін жіктеу.
8.1.6.5 бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау
8.1.6.6 адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану
Гиподинамия. Сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары.
8.1.6.7 гиподинамия салдарын атау;
8.1.6.8 сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау
Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшықеттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер.
8.4.4.1 тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу
Координация және реттелу
Көру мүшелерінің құрылысы. Көрудің маңызы. Көру қызметінің бұзылуы. Көру гигиенасы.
Зертханалық жұмыс "Көру жітілігі мен көру аймағының шегін зерттеу"
8.1.7.1 көруді қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережесін сипаттау
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы.
Зертханалық жұмыс "Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу". (құлақтың есту қабілетін анықтау).
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау
Таяқшаның, құтышаның және түкті жасушалардың құрылымы мен қызметі. Зертханалық жұмыс "Соқыр дақты анықтау, түстердің аралсуына тәжірибе, дыбыстың ауа және сүйек арқылы өтуі".
8.1.7.3 көру және есту рецепторларының құрылымы мен қызметтерін сәйкестендіру
"Гормондар", "Гуморальдық реттелу" ұғымдары. Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасуы және қызметі. Бездерден бөлінетін гормондар.
8.1.7.4 эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау
8.1.7.5 бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру
Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо- және гиперфункция)
8.1.7.6 эндкриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау
Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицептор-лар). Зертханалық жұмыс "Тері сезімталдығын зерттеу"
8.1.7.7 терінің сезімталдығын зерттеу
Жылықанды жануарлардың тұрақты температураны сақтауындағы терінің ролі. Температураға сезімталдық. Терморецепторлардың температураның өзгеруіне бейімделуі.

8.1.7.8 описывать роль кожи в поддержании постоянной температуры теплокровных животных
4-я четверть
Размножение
Митоз. Мейоз. Биологическое значение митоза и мейоза.
8.2.2.1 объяснять значение митоза и мейоза в жизнедеятельности живых организмов
Формы размножения животных. Типы бесполого размножения. Половое размножение.
8.2.1.1 сравнивать способы размножения животных
Жизненный цикл мхов и папоротников. Гаметофит. Спорофит.
8.2.1.2 объяснять особенности полового и бесполого поколения на примере мхов и папоротников
Жизненный цикл голосеменных и покрытосеменных растений.
8.2.1.3 объяснять особенности жизненного цикла голосеменных и покрытосеменных растений
Рост и развитие
Этапы эмбрионального развития: бластула, гаструла, нейрула. Дифференциация тканей и органов. Органогенез.
8.2.3.1 объяснять этапы эмбрионального развития;
8.2.3.2 описывать дифференциацию тканей и органов, формирующихся из разных зародышевых листков
Наследственность и изменчивость
Роль наследственности и изменчивости в эволюции. Взаимосвязь между изменчивостью и адаптацией к меняющимся условиям окружающей среды.
8.2.4.1 аргументировать роль наследственности и изменчивости в эволюции
Искусственный отбор и его значение для селекции организмов. Виды искусственного отбора.
8.2.4.2 описывать значение искусственного отбора для селекции организмов
Центры происхождения культурных растений и домашних животных.
8.2.4.3 изучать центры происхождения культурных растений и домашних животных
Посевные культуры и породы домашних животных, встречающихся на территории Казахстана. Ценные признаки.
8.2.4.4 описывать сорта значимых культурных растений и пород домашних животных
Биосфера, экосистема, популяция
Компоненты экосистемы. Водные и наземные экосистемы.
Моделирование Сравнение наземных и водных экосистем".
8.3.1.1 составлять схему общей структуры экосистем;
8.3.1.2 сравнивать водные и наземные экосистемы
Основные характеристики и особенности структуры популяции. Различные стратегии выживания организмов (К- и r-стратегии выживания). Взаимоотношения хищник-жертва". Изменение численности популяций.
8.3.1.3 описывать основные характеристики и особенности структуры популяции;
8.3.1.4 исследовать различные стратегии выживания организмов;
8.3.1.5 устанавливать причины изменений численности популяций на примере взаимоотношений хищник-жертва
Типы взаимоотношений между организмами. Прямые и косвенные типы взаимоотношений организмов. Адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды.

8.1.7.8 жылықанды жануарлардың дене температураны сақтаудағы терінің ролін сипаттау
4-тоқсан
Көбею
Митоз. Мейоз. Митоз бен мейоздың биологиялық маңызы.
8.2.2.1 тірі ағзалардың тіршілік әрекетіндегі митоз бен мейоздың маңызын түсіндіру
Жануарлардың көбею формалары. Жыныссыз көбею типтері. Жынысты көбею.
8.2.1.1 жануарлардың көбею тәсілдерін салыстыру
Мүктер мен қырықжапырақтардың тіршілік циклі. Гаметофит. Спорофит.
8.2.1.2 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалдарында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру
Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі.
8.2.1.3 ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру
Өсу және даму
Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула.
Ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануы. Органогенез.
8.2.3.1 эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау
8.2.3.2 әр түрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасатын ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануын сипаттау
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы. Өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланыс.
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу
Қолдан сұрыптау және оның селекция үшін маңызы. Қолдан сұрыптау түрлері.
8.2.4.2 ағзалар селекциясы үшін қолдан сұрыптаудың маңызын сипаттау
Мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу орталықтары.
8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып білу
Қазақстан территориясында кездесетін егістік дақылдар мен үй жануарларының қолтұқымдары. Маңызды белгілер.
8.2.4.4 маңызды мәдени өсімдіктер іріктемелері мен үй жануарлары қолтұқымын сипаттау
Биосфера, экожүйе, популяция
Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері.
Модельдеу "Су және құрлық экожүйелерін салыстыру"
8.3.1.1 экожүйелердің жалпы құрылымының сызбасын жасау;
8.3.1.2 су және құрлық экожүйелерін салыстыру
Популяцияның құрылымының негізгі сипаттамалары және ерекшеліктері. Ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдері. (Тіршілікті сақтаудың К және r стрпатегиялары).
"Жыртқыш-жемтік" қарымқатынас түрі. Популяция санының өзгеруі.
8.3.1.3 популяцияның негізгі қасиеттерін және құрылымдық ерекшеліктерін сипаттау;
8.3.1.4 ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдерін зерттеу;
8.3.1.5 жыртқыш-құрбан қарым-қатынасы мысалында популяция санының өзгеру себептерін анықтау
Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарымқатынас түрлері. Қоршаған орта жағдайларының өзгерістеріне ағзалардың бейімделуі.

8.3.1.6 описывать типы взаимоотношений между организмами;
8.3.1.7 объяснять механизм адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды
Влияние человеческой деятельности на окружающую среду
Роль человека в природе. Рациональное природопользование Охрана природы. Сохранение биологического разнообразия. Всемирный банк семян.
8.3.2.1 обосновывать необходимость сохранения и поддержания биологического разнообразия;
8.3.2.2 оценивать значение Всемирного банка семян
Экологические проблемы Республики Казахстана. Причины, последствия и пути решения.
8.3.2.3 объяснять причины возникновения и пути решения экологических проблем на территории Казахстана
9-класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающийся должен:
1-я четверть
Клеточная биология
Функции основных компонентов клетки. Клеточные структуры: плазматическая мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазматическая сеть, клеточный центр, рибосомы, аппарат Гольджи, лизосомы, митохондрии, пластиды, органоиды движения, клеточные включения. Строение и выполняемые функции
9.4.2.1 объяснять основные функции компонентов растительной и животной клетки
Вычисление линейного увеличения клеток. Увеличение, актуальный размер и фактический размер изображения. Перевод единиц измерения в систему СИ (сантиметры - миллиметры - микрометры - нанометры).
Моделирование Вычисление линейного увеличения клеток, используя микрофотографии"
9.4.2.2 вычислять линейное увеличение клеток, используя микрофотографии
Разнообразие живых организмов.
Биосфера и экосистемы
Использование бинарной номенклатуры для описания различных видов.
Лабораторная работа Определение видов растений и животных (местного региона) с помощью определителя"
9.1.1.1 использовать бинарную номенклатуру при описании различных видов;
9.1.1.2 распознавать по отличительным признакам виды растений и животных (по определителям)
Экспоненциальные и сигмоидные кривые роста популяции
9.3.1.1 анализировать диаграммы экспоненциаль-ных и сигмоидальных кривых роста популяций
Эффективность переноса энергии в экосистеме. Поток энергии и цепи питания. Виды экологических пирамид.
9.3.1.2 рассчитывать эффективность переноса энергии;
9.3.1.3 сравнивать пирамиды численности, биомассы и энергии
Круговорот азота и углерода в природе. Биохимические процессы в биосфере. Роль живых организмов в создании осадочных пород и почвы.
9.3.1.4 составлять схему круговорота азота и углерода в природе
Влияние деятельности человека на окружающую среду
Влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду и здоровье человека.

8.3.1.6 тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
8.3.1.7 тірі ағзалардың қоршаған ортаның өзгермелі жағдайларына бейімделу механизмдерін түсіндіру
Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
Адамның табиғаттағы ролі. Табиғатты тиімді пайдалану. Табиғатты қорғау. Биологиялық алуан түрлілікті сақтау. Дүниежүзілік Тұқым қоры.
8.3.2.1 биологиялық әртүрлілікті сақтаудың және қолдауды қажеттіктің себептеріннегіздеу
8.3.2.2 Дүниежүзілік Тұқым қорының маңызын бағалау
Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары. Себептері мен салдарлары. Оларды шешу жолдары.
8.3.2.3 Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру
9-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырып/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті.
1-тоқсан
Жасушалық биология
Жасушаның негізгі компонент-терінің қызметтері. Жасуша құрылымдары:плазмалық мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазмалық тор, жасуша орталығы, рибосомалар, Гольджи аппараты мен лизосомалар, митохондрия, пластидтер, қозғалыс органоидтары, жасушаның қосындылары. Құрылыстары және атқаратын қызметтері.
9.4.2.1 өсімдік және жануар жасушаларының негізгі бөліктерінің құрылысы мен қызметін түсіндіру
Жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу. Ұлғаю, актуальды өлшемі және суреттің нақты өлшемі. Өлшем бірліктерін СИ жүйесіне аудару (сантиметр-миллиметр-микрометр-нанометр). Модельдеу "Микрофотографияларды пайдаланып жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу".
9.4.2.2 микрофотографияны қолданып, жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу
Тірі ағзалардың көп түрлілігі.
Биосфера және экожүйе
Әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлық номенклатураны қолдану. Зертханалық жұмыс "Анықтағыш көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін (жергілікті регионның) анықтау".
9.1.1.1 әр түрлі түрлерді сипаттауда бинарлы номенклатураны қолдану;
9.1.1.2 Өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін ерекшелік белгілері бойынша танып білу (анықтағыш бойынша)
Популяцияның өсуінің экспоненциалды және сигмоидты қисығы.
9.3.1.1 популяция өсімінің экспоненциалдық және сигмоидтік үлгілерінің қисық сызықтарының графиктерін талдау
Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері.
9.3.1.2 энергия ағымының тиімділігін есептеу;
9.3.1.3 энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биосферадағы биохимиялық үрдістер. Топырақ пен шөгінді жыныстар түзудегі тірі ағзалардың рөлі.
9.3.1.4 азот пен көміртектің табиғаттағы айналымының сызбасын құру
Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері.

9.3.2.1 объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду
Воздействие пестицидов на окружающую среду и здоровье человека.
9.3.2.2 объяснять последствия влияния пестицидов на окружающую среду и здоровье человека
Парниковый эффект и истощение озонового слоя. Влияние повышения температуры атмосферы и воды, уровня мирового океана на живые организмы.
9.3.2.3 объяснять влияние парникового эффекта на живые организмы;
9.3.2.4 объяснять причины и последствия разрушения озонового слоя
Питание
Процесс расщепления. Действие пищеварительных ферментов. Роль ферментов в пищеварении. Абсорбция и выделение.
9.1.2.1 описывать в деталях процессы пищеварения у человека;
9.1.2.2 устанавливать взаимосвязь между органическим веществом и соответствующим ферментом в процессе переваривания пищи
Механизм действия ферментов. Активный центр фермента.
Лабораторная работа Исследование влияния различных условий (температура, pН) на активность фермента".
9.4.1.1 изучать механизм действия ферментов
9.1.2.3 исследовать влияние различных условий (температура, pН) на активность фермента
Эмульгирование жиров под действием желчи.
Лабораторная работа Исследование процесса эмульгирования жиров под действием желчи".
9.1.2.4 исследовать процесс эмульгирования жиров под действием желчи
Транспорт веществ
Сходства и различия активного и пассивного транспорта. Транспорт через клеточную мембрану. Затрата энергии при активном транспорте.
9.1.3.1 сравнивать пассивный и активный транспорт
Внешние и внутренние факторы, влияющие на транспирацию. Лабораторная работа Исследование внешних факторов: температуры, влажности и давления водяного пара, движения воздуха на процесс транспирации". Лабораторная работа Исследование внутренних факторов: площади испаряющей поверхности и отношения этой поверхности к объему растений (кутикула, устьица) на процесс транспирации".
9.1.3.2 объяснять сущность процесса транспирации у растений;
9.1.3.3 исследовать внешние и внутренние факторы, влияющие на процесс транспирации
Влияние внешних факторов на транспорт веществ по флоэме: температуры, влажности, света.
9.1.3.4 изучить перемещение веществ во флоэме в зависимости от внешних факторов
2 четверть
Дыхание
Анаэробное и аэробное дыхание. Рассматривать процессы анаэробного и аэробного дыхания с использованием уравнений химических реакции. Эффективность анаэробного и аэробного дыхания.
9.1.4.1 сравнивать процессы анаэробного и аэробного дыхания, используя уравнение химической реакции процесса дыхания
Утомление мышц, связанное с анаэробным и аэробным дыханием.
Влияние физических упражнений на аэробное и анаэробное дыхание.

9.3.2.1 пайдалы қазбалар өндірудің және қайта өңдеудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері.
9.3.2.2 пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру
Жылыжай эффктісі (булану) және
озон қабатыныңжұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің, су мен атмосфера температурасының көтерілуінің тірі ағзаларға әсері.
9.3.2.3 парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру;
9.3.2.4 озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру
Қоректену
Ыдырау үдерісі. Асқорыту ферменттерінің әсері. Асқорытудағы ферменттердің маңызы. Сіңіру және бөліп шығару.
9.1.2.1 адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау;
9.1.2.2 ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкесі ферменттердің арасындағы байланысты орнату
Ферменттердің әсер ету механизмі. Ферменттің белсенді орталығы. Зертханалық жұмыс "Ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу".
9.4.1.1 ферменттер механизмін оқып тану;
9.1.2.3 ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу
Өттің әсерінен майлардың эмульгациясы. Зертханалық жұмыс "Өттің әсерінен майлардың эмульгациялануын зерттеу".
9.1.2.4 өттің әсерінен майлардың эмульгациялануы үдерісін зерттеу
Заттар тасымалы
Активті және пассивті тасымалдардың ұқсастығы мен айырмашылығы. Жасуша мембранасы арқылы тасымалдану. Белсенді тасымалдану кезіндегі энергияның жұмсалуы.
9.1.3.1 активті және пассивті тасымалдарды салыстыру
Сыртқы және ішкі факторлардың транспирацияға әсері. Зертханалық жұмыс "Транспирация үдерісі кезіндегі сыртқы факторларды (температура, ылғалдылық пен су буының қысымы, ауа қозғалысын) зерттеу. Зертханалық жұмыс "Ішкі факторларды: Буландыратын беттің ауданы және бұл беттік ауданның өсімдік көлеміне қатынасының (кутикула мен лептесіктер) транспирация үдерісіне әсері".
9.1.3.2 өсімдіктердегі транспирация үдерісінің мәнін түсіндіру;
9.1.3.3 ішкі және сыртқы факторлардың транспирацияға әсерін зерттеу
Сыртқы факторлардың флоэмада зат тасымалына әсері: температура, ылғалдылық, жарық
9.1.3.4 сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалдануына әсерін зерттеу
2-тоқсан
Тыныс алу
Анаэробты және аэробты тыныс алу. Анаэробты және аэробты тыны салу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері.
9.1.4.1 тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру
Аэробты, анаэробты тынысалу үдерістерімен байланысты бұлшық еттердің қажуы. Аэробты және анаэробты тынысалуға физикалық жүктемелердің әсері.

9.1.4.2 рассмотреть связь между утомлением мышц и процессами анаэробного и аэробного дыхания
Выделение
Строение и функции нефрона. Ультрафильтрация. Абсорбция и избирательная реабсорбция. Состав мочи. Причины фильтрации и обратной фильтрации.
9.1.5.1 описывать строение и функцию нефрона;
9.1.5.2 описывать процессы фильтрации и образования мочи
Факторы, влияющие на работу почек: рацион питания, переохлаждение, лекарственные препараты, хронические и инфекционные заболевания (кариес, гнойная ангина и др.).
9.1.5.3 описывать факторы, влияющие на работу почек
Гигиена мочевыделительной системы. Заболевания почек и органов мочевыделительной системы: пиелонефрит, цистит, мочекаменная болезнь почек. Причины и меры профилактики.
9.1.5.4 объяснять меры профилактики болезней почек и мочевыделительной системы
Продукты выделения живых организмов, обитающих на суше, в пустыне, в пресной и соленой воде. Конечные продукты разложения азотсодержащих органических веществ: аммиак, мочевина, мочевая кислота.
9.1.5.5 установить связь между средой обитания и конечными продуктами обмена веществ у различных организмов
Координация и регуляция
Типы и функции нейронов. Функции нервной ткани (глиальные клетки). Миелинизированные и немиелинизированные оболочки аксона. Синапсы и медиаторы. Моделирование Изучение нервной ткани".
9.1.7.1 устанавливать взаимосвязь между строением нервной клетки и функцией нервной клетки
9.1.7.2 анализировать функции нервной ткани и ее структурных компонентов
Возникновение и проведение нервных импульсов в миелинизированных и немиелинизированных аксонах. Скорость проведения. Мембранный потенциал, потенциал покоя и потенциал действия. Моделирование Изучение скорости возникновения и передачи нервного импульса"
9.1.7.3 описывать возникновение и проведение нервного импульса
Электрические процессы в живых организмах. Электрорецепторы и электрические органы.
9.4.4.1 изучать электрические процессы в живых организмах
Механизм нейрогуморальной регуляции на примере регуляции вдоха и выдоха. Сравнение нервной и гуморальной регуляции. Адаптация организма к стрессу.
9.1.7.4 объяснять механизм нейрогуморальной регуляции
Нейрокомпьютерный интерфейс. Система обмена информацией между мозгом и компьютером.
9.4.4.2 изучать особенности технологии интерфейс компьютер-мозг
Механизмы поддержания гомеостаза.
9.1.7.5 объяснять механизм поддержания постоянства внутренней среды организма
Регуляторы роста и развития растений. Лабораторная работа Исследование влияния ауксина на растения".

9.1.4.2 бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру
Бөліп шығару
Нефронның құрылысы және қызметі. Ультрафильтрация. Абсорбция және таңдамалы реабсорбция. Несептің құрамы. Фильтрация мен кері фильтрацияның себептері.
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау;
9.1.5.2 фильтрация және несептің түзілу үрдістерін сипаттау
Бүйрек жұмысына әсер ететін факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар (кариес, іріңді ангина т.б.)
9.1.5.3 бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау
Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары: пиелонефрит, цистит, бүйрекке тастың жиналуы. Себептері және алдын алу шаралары.
9.1.5.4 бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру
Құрлықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тіршілік ететін тірі ағзалардың зат алмасуының соңғы өнімдері. Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнімдері: аммиак, несепнәр, несеп қышқылы.
9.1.5.5 әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнату
Координация және реттелу
Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі (глиальды жасушалар). Аксондардың миеленді және миеленсіз қабықтары. Синапстар және медиаторлар.
Модельдеу "Жүйке ұлпаларын зерттеу".
9.1.7.1 жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
9.1.7.2 жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау
Миеленді, миеленсіз аксондарда жүйке импульстарының туындауы және өткізілуі. Өткізу жылдамдығы. Мембраналық потенциал, тыныштық потенциалы және әрекет потенциалы. Модельдеу "Жүйке импульстарының туындауы мен таралу жылдамдығын зерттеу".
9.1.7.3 жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау
Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер. Электрорецепторлар және электрлі мүшелер.
9.4.4.1 тірі ағзалардағы электрлік үдерістерді зерттеу
Тынысалу мен тыныс шығарудың реттелуі мысалында нейрогумо-ральдық реттелу механизмі. Жүйкелік және гуморальдық реттелуді салыстыру. Ағзаның күйзеліске бейімделуі.
9.1.7.4 нейрогуморалды реттелудің механизмін түсіндіру
Нейрокомпьютерлік интерфейс. Компьютер мен ми арасындағы ақпарат алмасу жүйесі.
9.4.4.2 "компьютер-ми" интерфейс технологиясының ерекшеліктерін оқып білу
Гомеостазды тұрақты ұстаудың механизмдері.
9.1.7.5 ағзаның ішкі ортасының тұрақтылығын ұстаудағы гомеостазды сақтаудың механизмін түсіндіру
Өсімдіктердің өсуі мен дамуын реттеуші. Зертханалық жұмыс "Ауксиннің өсімдіктерге әсерін зерттеу".

9.1.7.6 анализировать влияние ростовых веществ на жизнедеятельность растений
3-я четверть
Движение
Работа мышц.
Демонстрация Работа основных мышц, роль плечевого пояса в движениях руки. Регуляция мышечных движений".
Лабораторная работа Изучение процесса утомления мыщц при статической и динамической работе".
9.1.6.1 исследовать максимальное мышечное усилие и силовую выносливость мышц руки;
9.1.6.2 исследовать зависимость работы от частоты мышечных сокращений
Молекулярная биология
Принципы строения молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты: комплементарность нуклеотидов
9.4.1.2 описывать строение двойной спирали молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты;
9.4.1.3 моделировать молекулу дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе принципов еҰ строения
Клеточный цикл
Интерфаза. Стадии интерфазы: Gl, S и G2.
9.2.2.1 объяснять процессы, происходящие в интерфазе клеточного цикла
Митоз. Фазы митоза.
Лабораторная работа Исследование митоза в клетках корешка лука".
9.2.2.2 охарактеризовать фазы митоза
Мейоз. Фазы мейоза. Сравнениемитоза имейоза.
Моделирование Изучение фаз мейоза".
9.2.2.3 охарактеризовать фазы мейоза;
9.2.2.4 сравнивать процессы митоза и мейоза
Закономерности наследственности и изменчивости
Закономерности наследования признаков, выявленные
Г. Менделем. Гибридологический метод изучения наследственности
9.2.4.1 оценивать роль исследований Г.Менделя в становлении и развитии генетики
Цитологические основы генетических законов наследования. Закон чистоты гамет и его цитологическое обоснование. Moно- и дигибридное скрещивание. Закон доминирования. Закон расщепления.
9.2.4.2 обосновывать цитологические основы моногибридного скрещивания и решать задачи на моногибридное скрещивание;
9.2.4.3 обосновывать цитологические основы дигибридного скрещивания и решать задачи на дигибридное скрещивание
Взаимодействие аллельных генов: полное и неполное. Явление доминирования признаков. Понятие анализирующего скрещивания и его практическое значение.
9.2.4.4 сравнивать полное и неполное доминирование;
9.2.4.5 оценивать значение анализирующего скрещивания
Генетика пола. Генетический механизм определения пола. Наследование сцепленное с полом. Гемофилия и дальтонизм.
9.2.4.6 описывать теорию определения пола;
9.2.4.7 составлять схему, объясняющую роль хромосом в определении пола
Закономерности наследования групп крови у человека. Резус-фактор.
9.2.4.8 объяснять механизм определения и наследования групп крови человека
Генетика человека. Методы изучения наследственности у человека. Предупреждение наследственных заболеваний человека. Составление генеалогического древа человека. Моделирование Составление родословной человека".

9.1.7.6 өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсер ететін заттардың әрекетін талдау
3-тоқсан
Қозғалыс
Бұлшық еттің жұмысы.
Демонстрация " Негізгі бұлшық еттердің жұмысын өзіндік бақылау, иық белдеуінің қол қозғалысындағы рөлі.Бұлшықет қозғалысын реттеу"
Зертханалық жұмыс "Статикалық және динамикалық жұмыс кезіндегі бұлшық еттің қажуын зерттеу".
9.1.6.1 қол бұлшық еттерінің максималды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу;
9.1.6.2 бұлшық еттің жиырылу жиілігіне бұлшықет жұмысының тәуелділігін зерттеу
Молекулалық биология
Дезоксирибонуклеин қышқылының
молекулалық құрылысының принцптері:нуклеотидтердің комплементарлылығы. Модельдеу "Дезоксирибонуклеин қышқылы" молекуласын құру"
9.4.1.2 дезоксирибонуклеин қышқылының молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау;
9.4.1.3 дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу
Жасушалық цикл
Интерфаза. Интерфаза кезеңдері: Gl, S және G2.
9.2.2.1 жасуша айналымының интерфаза кезіндегі жүретін үдерістерді түсіндіру
Митоз. Митоз фазалары. Зертханалық жұмыс "Пияз тамыр ұшындағы жасушалардан митозды зерттеу"
9.2.2.2 митоздың кезеңдерін сипаттау
Мейоз. Мейоз фазалары. Мейоз бен митозды салыстыру.
Модельдеу "Мейоз кезеңдерңн зерттеу".
9.2.2.3 мейоз кезеңдерін сипаттау;
9.2.2.4 митоз және мейоз үдерістерін салыстыру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалаузаңдылықтары. Тұқымқуалаушылықты зерттеудің гибридологиялық әдісі.
9.2.4.1 генетиканың дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті және дигибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы.
9.2.4.2 моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;
9.2.4.3 дигибридті будандасты-рудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару
Аллельді гендердің әрекеттесуі: толықжәне толымсыз. Доминантты-лық белгілердің пайда болуы. Талдаушы шағылыстыру ұғымы мен оның практикалық маңызы.
9.2.4.4 толық және толымсыз доминаттылықты салыстыру;
9.2.4.5 талдаушы будандастыру-дың маңыздылығын бағалау
Жыныс генетикасы. Жынысты анықтаудың генетикалық механизмі. Жыныспен тіркесіп тұқымқуалау. Гемофилия және дальтонизм.
9.2.4.6 жынысты анықтау теориясын сипаттау;
9.2.4.7 жынысты анықтау кезінде хромосомалардың рөлін түсіндіретін сызба жасау
Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор.
9.2.4.8 адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру
Адам генетикасы. Адамның тұқым-қуалау белгілерін зерттеу әдістері. Адамның генетикалық аурулары-ның алдын алу. Модельдеу "Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру".

9.2.4.9 характеризовать основные методы изучения генетики человека;
9.2.4.10 составлять генеалогическое древо
Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности.
Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства
9.2.4.11 изучать использование современных сельскохозяйственных технологий для повышения урожайности культурных растений на основе местного региона
Микробиология и биотехнология
Общая схема биотехнологического процесса и продукты, получаемые в биотехнологии (для медицины, промышленности и сельского хозяйства).
Производство инсулина.
9.4.3.1 описывать общую схему биотехнологического процесса на примере производства инсулина;
9.4.3.2 приводить примеры продуктов, получаемых в биотехнологии
4 четверть
Размножение
Строение и функции половой системы человека.
9.2.1.1 описывать строение половой системы человека
Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость.
9.2.1. 2 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания
Менструальный цикл. Роль гормонов эстрогена и прогестерона.
9.2.1.3 описывать менструальный цикл и роль эстрогена и прогестерона
Виды контрацепции
Заболевания, передающиеся половым путем: СПИД, сифилис, гонорея, гепатит В,С. Меры профилактики.
9.2.1.4 объяснять виды контрацепции и последствия заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
Рост и развитие
Внутриутробное развитие. Первые стадии зародышевого развития. Формирование и развитие плода.
9.2.3.1 объяснять роль плаценты в развитии эмбриона;
9.2.3.2 сравнивать развитие эмбриона и плода
Влияние курения, наркотических веществ и алкоголя на развитие эмбриона человека.
9.2.3.3 объяснять последствия влияния курения, алкоголя и других наркотических веществ на развитие эмбриона человека
Эволюционное развитие
Этапы развития жизни на Земле.
9.2.5.7 изучать основные этапы развития жизни на Земле
Возникновение и развитие эволюционных представлений. Основные принципы эволюционной теории Ч. Дарвина. Возникновение современной теории эволюции.
9.2.5.1 изучать основные положения работ К.Линнея и Ж.Б.Ламарка;
9.2.5.2 объяснять роль трудов Ч.Дарвина в создании учения об эволюции
Движущие силы эволюции. Приспособленность в результате естественного отбора. Роль изменчивости в эволюционном процессе (мутационная, комбинативная). Естественный отбор, его формы (движущая и стабилизирующая). Борьба за существование (внутривидовая, межвидовая). Моделирование Изучение адаптаций как результат естественного отбора (бабочка)"

9.2.4.9 адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау;
9.2.4.10 шежіре сызбасын құру
Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары.
Өнімділігі жоғары ауыл шаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдары.
9.2.4.11 мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологияларды қолданылуын зерттеу
Микробиология және биотехнология
Биотехнологиялық үдерістін жалпы сызбасы және биотехнологияда алынатын өнімдері (медицинада, өнеркәсіпте және ауылшаруашылықта). Инсулин өндірісі.
9.4.3.1 инсулин өндіру мысалында биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасын сипаттау;
9.4.3.2 биотехнологияда өндірілетін өнімдерге мысал келтіру
4-тоқсан
Көбею
Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі.
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау
Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу.
9.2.1.2 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау
Менструалдық цикл: менструалдық циклындағы эстроген мен прогестерон гормондарының маңызы.
9.2.1.3 менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау
Контрацепция түрлері.
Жыныстық жолмен берілетін аурулар: жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы (ЖИТС), сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары.
9.2.1.4 -контрацепцияның түрлерін және жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру
Өсу және даму
Құрсақта даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы.
9.2.3.1 ұрықтың дамуындағы плацентаның маңызын түсіндіру;
9.2.3.2 эмбрион мен ұрықтың дамуын салыстыру
Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері
9.2.3.3 адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен басқа есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру
Эволюциялық даму
Жердегі тіршіліктің пайда болуы кезеңдері.
9.2.5.7 Жердегі тіршіліктің даму-ының негізгі кезеңдерін оқып білу
Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы.
9.2.5.1 К. Линней мен Ж.Б. Ламарк еңбектерінің негізгі қағидаларын оқып зерттеу;
9.2.5.2 эволюция ілімінің қалыптасуындағы. Ч.Дарвин еңбектерінің ролін түсіндіру
Эволюцияның қозғаушы күштері. Табиғи сұрыпталу нәтижесіндегі бейімделушілік. Эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің (мутация-лық, комбинтивтік) рөлі. Табиғи сұрыпталу, оның түрлері (қозғаушы және тұрақтандырушы). Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық). Модельдеу "Бейімдел-гіштікті табиғи сұрыпталу нәтижесі ретінде зерттеу (көбелек)".

9.2.5.3 охарактеризовать движущие силы эволюции;
9.2.5.4 описывать роль естественного отбора в адаптации организмов
Определение понятия вид". Структура вида. Критерии вида. Понятие видообразование". Формы и механизмы видообразования.
9.2.5.5 охарактеризовать структуру и критерии вида.
9.2.5.6 объяснять процесс видообразования
Приложение 10
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 61 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Историческое сознание – знание истории, осмысление исторического опыта и вытекающих из него уроков, социальное прогнозирование (исходя из понимания сущности настоящего, инвариантности прошлого и альтернативности будущего), осознание исторической ответственности за свою деятельность. Исторические знания, являющиеся важной составляющей учебно-воспитательного процесса, способствуют решению задач становления личности, гражданина и патриота.
3. Содержание учебного предмета "История Казахстана" дает возможность понять уникальность культуры наших предков, место и роль Казахстана в мировой истории, его вклад в развитие общемировой цивилизации.
4. Цель учебного предмета "История Казахстана" – формирование у обучающихся исторического сознания, казахстанского патриотизма, уважения к истории своей страны, гордости за достижения своих предков, привитие национальных и общечеловеческих ценностей, развитие исследовательских, мыслительных, коммуникативных навыков.
5. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний об основных этапах и особенностях социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана с древности до наших дней;
2) формирование знаний о системе национальных ценностей, сложившихся в ходе исторического развития Казахстана;

9.2.5.3 эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау;
9.2.5.4 ағзалардың бейімделудегі табиғи сұрыпталудың рөлін сипаттау
"Түр" ұғымының анықтамасы. Түр-дің құрылымы. Түр критерийлері. "Түр түзілу" ұғымы. Түр түзілудің тәсілдері мен механизмдері.
9.2.5.5 түрдің құрылымы мен критерийлерін сипаттау
9.2.5.6 түр түзілу үдерісін түсіндіру
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
61-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Тарихи сана – тарихты білу, тарихи тәжірибе мен оның сабақтарын ұғынып түсіну, әлеуметтік болжау, өз іс-әрекеті үшін тарихи жауапкершілікті түсіну. Оқу-тәрбие процесінің маңызды құрамдас бөлігі болып табылатын тарихи білім тұлғаның, азамат пен патриоттың қалыптасуына көмектеседі.
3. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұны әлем тарихындағы Қазақстанның алатын орны мен рөлін, оның жалпыәлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесін түсінуге мүмкіндік береді.
4. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың бойында тарихи сана, қазақстандық патриотизм, өз елінің тарихы мен мәдениетіне құрмет, өз ата-бабаларының жетістіктеріне деген мақтанышсезімін қалыптастыру, ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту, зерттеушілік, ойлау, коммуникативті дағдыларды дамыту.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы ежелгі заманнан бастап бүгінгі күнге дейінгіқоғамның әлеуметтік, мәдени, саяси, экономикалық дамуының негізгі кезеңдері мен ерекшеліктері туралы білімін қалыптастыру;
2) Қазақстанның тарихи дамуы барысында қалыптасқан ұлттық құндылықтар жүйесі туралы білім беру;

3) формирование осознанного понимания сущности основных событий, явлений и процессов исторического развития Казахстана;
4) формирование и развитие навыков критического анализа и оценки исторических событий, процессов, явлений и деятельности исторических личностей в контексте их влияния на отечественную историю;
5) развитие навыка аргументированного суждения на основе анализа исторических фактов;
6) формирование и развитие навыков проведения исторического исследования (выдвижение гипотез, составление вопросов для исследования, анализ источников, сопоставление различных точек зрения, формулирование заключений и выводов, определение собственной позиции);
7) формирование умения использовать исторические знания и навыки для ориентации в современных политических, социально-экономических и культурных процессах;
8) формирование коммуникативных навыков, в частности, умения ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "История Казахстана"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "История Казахстана"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 5 классе по 2 часа в неделю, в учебном году– 72 часа;
2) в 6 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа;
3) в 7 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа;
4) в 8 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа;
5) в 9 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа.
7. Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
8. Содержание учебного предмета "История Казахстана" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
9. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) развитие социальных отношений;
2) развитие культуры;
3) развитие государства;
4) экономическое развитие Казахстана.
10. Раздел "Развитие социальных отношений" включает следующие подразделы:
1) этнические отношения;
2) социальные отношения.
11. Раздел "Развитие культуры" состоит из следующих подразделов:
1) мировоззрение и религия;
2) искусство и литература;
3) образование и наука.

3) Қазақстанның тарихи дамуының негізгі оқиғалары, құбылыстары мен процестердің мәні туралы түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғаларды, құбылыстар мен процестерді және тарихи тұлғалардың қызметін Отандық тарих контекстінде сын тұрғысынан талдау және баға беру дағдыларын қалыптастыру мен дамыту;
5) тарихи деректердің негізінде дәлелді пайымдау дағдыларын дамыту;
6) тарихи зерттеу жүргізу дағдыларын қалыптастыру мен дамыту (гипотезаларды ұсыну, зерттеу сұрақтарын құрастыру, деректерді талдау, әртүрлі көзқарастарды салыстыру, нәтижелер мен қорытындыларды шығару, өзінің ұстанымын анықтау);
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерде бағдарлану үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
8) коммуникативті дағдыларды қалыптастыру, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қоса алғанда,жарияланым мен электронды құралдарды қолдану.
2-тарау. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұны
6. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
3) 7-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
5) 9-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты құрайды.
7. Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелді).
8. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
9. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
әлеуметтік қатынастардың дамуы;
мәдениеттің дамуы;
мемлекеттің дамуы;
Қазақстанның экономикалық дамуы.
10. "Әлеуметтік қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
этникалық қатынастар;
әлеуметтік қатынастар.
11. "Мәдениеттің дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
дүниетаным мен дін;
өнер мен әдебиет;
білім және ғылым.

12. Раздел "Развитие государства" включает следующие подразделы:
1) внутренняя политика государства;
2) внешняя политика государства.
13. Раздел "Экономическое развитие Казахстана" состоит из следующих подразделов:
1) хозяйство;
2) производственные отношения и торговля.
14. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
15. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
16. Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по учебному предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
17. Ожидаемые результаты обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство:
обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;
4) сходство и различия:
обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах в течение определенного отрезка времени, в различных обществах или внутри одного общества;

12. "Мемлекеттің дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
мемлекеттің ішкі саясаты;
мемлекеттің сыртқы саясаты.
13."Қазақстанның экономикалық дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
шаруашылық;
өндірістік қатынастар және сауда.
14. Оқу мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
15. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағыдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.
16. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқу мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
17. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
2) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады.

5) значимость:
обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация:
обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
18. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 5 класса:
1) жизнь древних людей Казахстана. Казахстан в эпоху камня: появление древнейшего человека в Казахстане, первичные формы социальной организации. Занятия древнейших людей (охота и собирательство). Стоянки эпохи камня на территории Казахстана. Зарождение земледелия и скотоводства. Ботайская культура. Казахстан в эпоху бронзы: месторождения меди и олова на территории Казахстана. Андроновская культура. Хозяйство и общественное устройство в эпоху бронзы. Бегазы-Дандыбаевская культура. А.Х. Маргулан и другие исследователи древности Казахстана;
2) жизнь древних кочевников. Особенности железного века. Древняя металлургия Казахстана. Возникновение кочевого скотоводства. Система жизнеобеспечения ранних кочевников. Переносное жилище кочевников. Мировоззрение ранних кочевников;
3) саки. Сакские племена на территории Казахстана. Источники по истории саков. Политическая история саков. Общественное устройство. Хозяйство и быт. Материальная и духовная культура. "Звериный стиль". Иссыкская находка – "Золотой человек". Царские курганы Шиликтинской долины. Берельский могильник. Бесшатырские курганы. Тасмолинская культура;
4) усуни и кангюи. Усуни. Письменные источники об усунях. Расселение, хозяйство и быт усуней. Общественное устройство усуней. Кангюи. Китайские и иранские источники по истории кангюев. Расселение, хозяйство и быт кангюев. Общественное устройство кангюев. Археологические памятники усуней, кангюев;
5) гунны (хунны). Ранняя история гуннов в китайских источниках. Шаньюй Модэ – основатель гуннского государства. Политическая история и государственное устройство гуннов. Великое переселение народов (перемещение гуннов на Запад). Аттила и его походы. Хозяйство и общественное устройство гуннов. Развитие культуры в эпоху гуннов;
6) сарматы. Участие сарматов в политических событиях древности. Расселение, хозяйство и быт сарматов. Общественный строй сарматов. Археологические памятники сарматов. Культура;
7) обзор древней истории Казахстана. Антропологический облик древних людей Казахстана. Основные события, явления, процессы древней истории Казахстана. Культурное наследие Древнего Казахстана;

5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
18. 5-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі.Тас дәуіріндегі Қазақстан: Қазақстанда алғашқы адамның пайда болуы, әлеуметтік ұйымдасудың алғашқы формалары. Ежелгі адамдардың кәсібі (аң аулау мен терімшілік). Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары. Егіншілік пен мал шаруашылығының қалыптасуы. Ботай мәдениеті. Қола дәуіріндегі Қазақстан: Қазақстан аумағындағы мыс пен қалайы металдарының кен орындары. Андрон мәдениеті. Қола дәуірі кезіндегі шаруашылық пен қоғамдық құрылыс. Беғазы-Дәндібай мәдениеті. Ә. Марғұлан және басқа да Қазақстанның ежелгі дәуірін зерттеушілер;
2) ежелгі көшпелілердің өмірі. Темір дәуірінің ерекшеліктері. Қазақстанның ежелгі металлургиясы. Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы. Алғашқы көшпелілердің өмір сүруді қамтамасыз ету жүйесі. Көшпелілердің жылжымалы баспанасы. Алғашқы көшпелілердің дүниетанымы;
3) сақтар. Қазақстан аумағындағы сақ тайпалары. Сақтар тарихы жайлы деректер. Сақтардың саяси тарихы. Қоғамдық құрылысы. Шаруашылығы мен тұрмысы. Материалдық және рухани мәдениеті. "Аңдық стиль". Есік олжасы – "Алтын адам". Шілікті алқабының патша қорғандары. Берел қорымы. Бесшатыр қорғандары. Тасмола мәдениеті;
4) үйсіндер мен қаңлылар.Үйсіндер. Үйсіндер туралы жазба деректер. Үйсіндердің қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Үйсіндердің қоғамдық құрылысы. Қаңлылар. Қаңлылар тарихына қатысты қытай және парсы деректері. Қаңлылардың қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Қаңлылардың қоғамдық құрылысы. Үйсіндердің, қаңлылардың археологиялық ескерткіштері;
5) ғұндар (хунну). Қытай деректеріндегі ғұндардың ерте тарихы. Мөде шаньюй-ғұн мемлекетінің негізін салушы. Ғұндардың саяси тарихы мен мемлекеттік құрылысы. Халықтардың ұлы қоныс аударуы (ғұндардың Батысқа жылжуы). Аттила және оның жорықтары. Ғұндардың шаруашылығы мен қоғамдық құрылысы. Ғұндар дәуіріндегі мәдениеттің дамуы;
6) сарматтар. Сарматтардың ежелгі замандағы саяси оқиғаларға қатысуы. Сарматтардың қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Сарматтардың қоғамдық құрылысы. Сарматтардың археологиялық ескерткіштері. Мәдениеті;
7) ежелгі Қазақстан тарихына шолу. Қазақстан аумағындағы ежелгі адамдардың антропологиялық бет-әлпеті. Ежелгі Қазақстан тарихының негізгі оқиғалары, құбылыстары мен үдерістері. Ежелгі Қазақстанның мәдени мұрасы;

8) краеведение. Легенды и сказания родного края. Памятники истории края вокруг нас. Исторические личности края: бии, батыры и акыны. Краеведческий музей и исторические экспонаты.
19. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 6 класса:
1) Казахстан в VI-IX веках. Периодизация средневековой истории Казахстана. Образование Великого Тюркского каганата. Раннесредневековые государства на территории Казахстана: Западно-Тюркский каганат, Тюргешский каганат, Карлукский каганат, Огузское государство, Кимакский каганат. Историческое значение Атлахской битвы. Общественно-политическое устройство тюркских государств. Военное искусство тюрков. Хозяйство. Торговля и развитие городской культуры;
2) Казахстан в X – началеXІІІ веков. Государство Караханидов. Начало распространения ислама на территории Казахстана. Найманы, кереиты, жалаиры. Кыпчакское ханство. Понятие "Дешти Кипчак". Хозяйство: кочевое, оседло-земледельческое. Торговля. Городская культура. Великий Шелковый путь: историческое значение. Вклад тюркской культуры в развитие мировой цивилизации. Выдающиеся мыслители тюркского мира;
3) Казахстан в XIII веке - первой половине XV века. Завоевательные походы Чингисхана. Защита Отрара. Образование Монгольской империи. Золотая Орда. Ак Орда. Государство Могулистан. Военные походы Тимура. Ногайская Орда. Ханство Абулхаира. Общественно-политическое устройство государств в XIII веке - первой половине XV века. Средневековые путешественники о Казахстане. Хозяйство. Развитие торговли. Культура;
4) формирование казахского народа. Казахи – наследники Великой степи: историческая и этническая преемственность. Этноним "казах". Окончательное становление казахского народа;
5) образование единого Казахского государства. Предпосылки образования национального государства казахов. Образование казахского ханства (территория, этнический состав населения). Основатели государства –Жанибек и Керей. Труд М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди" – ценный источник по ранней истории Казахского ханства. Внутренняя и внешняя политика Казахского ханства в первые годы становления. Историческое значение образования единого казахского государства;
6) развитие Казахского ханства в XVI-XVII веках. Укрепление Казахского государства в период правления Касым хана. Дальнейшее укрепление и политический подъем Казахского ханства при правлении Хакназар хана. Внутренняя и внешняя политика хана Тауекеля. Внутренняя и внешняя политика хана Есима. Жангир хан. Орбулакская битва. Правление Тауке хана. "Жеты жаргы". Великие бии. Государственно-административное устройство Казахского ханства. Социальная стратификация казахского общества;

8) өлкетану: Туған өлкенің аңыз-ертегілері. Өлкенің тарихи ескерткіштері. Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар және ақындар. Өлкетану мұражайы және тарихи жәдігерлер.
19. 6-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) VI - IX ғасырдағы Қазақстан. Ортағасырлық Қазақстан тарихының кезеңделуі. Ұлы Түрік қағанатының құрылуы. Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер: Батыс Түрік қағанаты, Түргеш қағанаты, Қарлұқ қағанаты, Оғыз мемлекеті, Қимақ қағанаты. Атлах шайқасының тарихи маңызы. Түркі мемлекеттерінің қоғамдық-саяси құрылысы. Түркілердің әскери өнері. Шаруашылығы. Сауда және қала мәдениетінің дамуы;
2) X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан.Қарахан мемлекеті. Қазақстан аумағына исламның тарала басталуы. Наймандар, керейіттер, жалайырлар. Қыпшақ хандығы. "Дешті Қыпшақ" түсінігі. Шаруашылығы: көшпелі, отырықшы. Сауда. Қала мәдениеті. Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы. Түркі мәдениетінің әлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесі. Түркі әлемінің көрнекті ойшылдары;
3) XIII - XV ғасырлардың бірінші жартысындағы Қазақстан. Шыңғыс ханның жаулаушылық соғыстары. Отырар қорғанысы. Моңғол империясының құрылуы. Алтын Орда. Ақ Орда. Моғолстан мемлекеті. Әмір Темір жорықтары. Ноғай Ордасы. Әбілқайыр хандығы. XIII - XV ғасырлардың бірінші жартысындағы мемлекеттердің қоғамдық-саяси құрылысы. Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстан туралы. Шаруашылық. Сауданың дамуы. Мәдениет;
4) қазақ халқының қалыптасуы. Қазақтар – Ұлы Дала мұрагері: тарихи және этникалық сабақтастық. "Қазақ" этнонимі. Қазақ халқының біртұтас халық болып қалыптасу үдерісінің аяқталуы;
5) біртұтас қазақ мемлекетінің құрылуы. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылу алғышарттары. Қазақ хандығының құрылуы (аумағы, халықтың этникалық құрамы). Мемлекеттің негізін салушылар – Жәнібек пен Керей. М.Х. Дулатидің "Тарихи Рашиди" еңбегі – Қазақ хандығыныңалғашқы тарихы жөніндегі құнды дерек. Қазақ хандығы қалыптасуының алғашқы жылдарындағы ішкі және сыртқы саясаты. Біртұтас қазақ мемлекеті қалыптасуының тарихи маңызы;
6) қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы. Қасым хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының нығаюы. Хақназар хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының одан әрі нығаюы және саяси өркендеуі. Тәуекел ханның ішкі және сыртқы саясаты. Есім ханның ішкі және сыртқы саясаты. Жәңгір хан. Орбұлақ шайқасы. Тауке ханның билігі. "Жеті жарғы". Қазақтың ұлы билері. Қазақ хандығының мемлекеттік-әкімшілік құрылымы. Қазақ қоғамының әлеуметтік стратификациясы;

7) экономика и культура XVI - XVII веков. Культура казахского народа: материальная, духовная культура. Литература и искусство: творчество акынов-жырау, народных певцов и композиторов, музыкальное искусство. Традиционное хозяйство казахов: скотоводство, земледелие;
8) краеведение. Топонимы – свидетели времен минувших (история края в названиях населенных пунктов, рек и озер). Хранители культурно-исторических традиций: народные ремесла края. Один народ – одна страна – одна судьба (народы моего края). Живые свидетели истории родного края.
20. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 7 класса:
1) Казахстан в начале XVIII века: внешнеполитическая ситуация и внутреннее положение. Джунгарское государство. Казахско-джунгарские войны. Годы "Великого бедствия" – "Актабан шубырынды". Курултай в Каракуме и Ордабасы–организация казахского ополчения. Анракайская битва. Защитники Отечества. Казахско-джунгарские войны в 30-40-е годы XVIII века;
2) Казахское ханство в первой половине XVIII века. Казахско-русские взаимоотношения до начала XVIII века. Казахстан в орбите интересов Российской империи начала XVIII века (политические и экономические цели, военно-разведывательные экспедиции, строительство первых военных укреплений). Принятие российского подданства ханом Младшего жуза Абулхаиром: причины и цели. Политика Российской империи в Казахстане в 30-50-е годы XVIII века. Обострение внутриполитической обстановки в Казахстане в 40-е годы ХVІІІ века. Казахское ханство при Аблае: внутренняя и внешняя политика;
3) культура Казахстана XVIII века. Творчество акынов и жырауXVІII века. Казахские источники по истории XVIII века. Прикладное искусство казахов;
4) колонизация и народно-освободительная борьба. Колониальная политика Российской империи: цели, методы. Национально-освободительное движение Сырыма Датова (причины, социальная база движения, этапы и ход, результаты). Царские реформы в 1822-1824 годы (ликвидация ханской власти в Среднем и Младшем жузах). Восстание казахов в 1836-1838 годах в Букеевской Орде (причины, основные этапы и сражения). Национально-освободительное движение казахского народа в первой половине XIX века (Жоламана Тленшиева, Саржана Касымова). Национально-освободительное движение под руководством Кенесары Касымова (причины, цели и движущие силы национально-освободительного движения, основные этапы). Кенесары Касымов: личность и политик.  Восстание казахов под руководством Жанходжи Нурмухамедова и Есета Котибарова (причины, ход восстания). Присоединение Российской империей южных регионов Казахстана. Историческое значение народно-освободительного движения в Казахстане в конце ХVІІІ века - XIX веке;

7) XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет. Қазақ халқының мәдениеті: материалдық, рухани мәдениет. Әдебиет пен өнер: ақын-жыраулар, халық әншілері мен композиторлардың шығармашылығы, музыкалық өнер. Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы: мал шаруашылығы, егіншілік;
8) өлкетану: Топонимдер – өткен заманнын куәгерлері (жер-су атауларының тарихы). Мәдени-тарихи дәстүрді сақтаушылар: өлкенің ұлттық қолөнері. Бір халық – бір ел – бір тағдыр (менің өлкемнің халықтары). Туған өлке тарихының қазіргі куәгерлері.
20. 7-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) XVIII ғасырдың басындағы Қазақстан: сыртқы және ішкі саяси жағдай. Жоңғар мемлекеті. Қазақ-жоңғар соғыстары. "Ақтабан шұбырынды, алқакөл сұлама" заманы. Қарақұм мен Ордабасыдағы құрылтайлар – қазақ жасағының құрылуы. Аңырақай шайқасы. Отан қорғаушы батырлар. XVIII ғасырдың 30-40 жылдарындағы қазақ-жоңғар соғыстары;
2) XVIII ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақ хандығы. XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қатынастары. XVIII ғасырдың басындағы Ресей империясы назарындағы Қазақстан (саяси және экономикалық мақсаттар, әскери-барлау экспедициялары, алғашқы әскери бекіністердің салынуы). Кіші жүз ханы Әбілқайырдың Ресей бодандығын қабылдауы:себептері мен мақсаттары. XVIII ғасырдың 30-50-жылдарындағы Қазақстандағы Ресей империясының саясаты. ХVІІІ ғасырдың 40-жылдарындағы Қазақстандағы ішкі саяси жағдайдың асқынуы. Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығы: ішкі және сыртқы саясаты;
3) XVIII ғасырдағы Қазақстан мәдениеті. XVІII ғасыр ақын-жырауларының шығармашылығы. XVІII ғасыр тарихы бойынша қазақ деректері. Қазақтардың қолданбалы өнері;
4) отарлау және ұлт-азаттық күрес. Ресей империясының отаршылдық саясаты: мақсаттары мен әдістері. Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс (себептері, қозғалыстың қозғаушы күші, кезеңдері мен барысы, нәтижелері). 1822-1824 жылдардағы патша реформалары (Кіші және Орта жүздегі хандық биліктің жойылуы). 1836-1838 жылдардағы Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі (себептері, негізгі кезеңдері мен шайқастары). XIX ғасырдыңбірінші жартысындағы қазақ халқының ұлт-азаттық қозғалыстары (Жоламан Тіленшіұлы, Саржан Касымов бастаған көтеріліс). Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс (себептері, мақсаттары мен қозғаушы күштері, негізгі кезеңдері). Кенесары Қасымұлы: тұлға және саясаткер. Жанхожа Нұрмұхамедұлы және Есет Көтібарұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс (себептері, көтеріліс барысы). Ресей империясының Қазақстанның оңтүстік аймақтарын қосып алуы. ХVІІІ ғасырдың соңы – XIX ғасырдағы Қазақстандағы ұлт-азаттық қозғалыстардың тарихи маңызы;

5) Казахстан в составе Российской империи. Реформы царизма в Казахстане во второй половине XIX века. Реформы 1867-1868 годов. Аграрная и переселенческая политика царских властей в Казахстане. Освободительная борьба 1860-1870-х годов (причины и ход восстаний). Социально-экономическое развитие Казахстана во второй половине ХIХ века. Начало проникновения капиталистических отношений. Административно-территориальные реформы 80-90-х годов ХIХ века: содержание и последствия. Развитие торговых отношений. Переселение уйгур и дунган в Семиречье. Трансформация казахского традиционного общества. Развитие общественно-политической мысли во второй половине XIX века;
6) культура Казахстана в XIХ - начале ХХ веков. Развитие просвещения и науки в Казахстане в XIX веке. Просветительская деятельность хана Букеевской Орды Жангира. Научное изучение Казахстана (П. Семенов-Тянь-Шанский, Г.Н. Потанин, В.В. Радлов, М. Шорманов, М. Бабаджанов, А. Диваев). Светские и религиозные учебные заведения. Джадидизм и новометодные школы. Шокан Уалиханов – великий казахский ученый. Просветитель, педагог-новатор, общественный деятель И. Алтынсарин. Абай Кунанбаев – великий мыслитель, основатель казахской письменной литературы. Развитие музыкальной культуры казахов (Курмангазы Сагырбайулы, Таттимбет Казангапулы, Даулеткерей Шыгайулы). Казахская тематика в произведениях известных художников. Исторические труды Ш. Кудайбердиева, М. Копеева и К. Халида;
7) краеведение. Туристские маршруты. Неравнодушные сердца. Летопись родного края. История моей школы.
21. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 8 класса:
1) Казахстан в начале ХХ века. Общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века. Экономическое развитие Казахстана в начале ХХ века. Столыпинская аграрная реформа и массовая крестьянская колонизация Казахстана. Развитие промышленности Казахстана в начале ХХ века. Развитие торговли. Национально-освободительное восстание 1916 года. Казахская национальная интеллигенция и ее влияние на общественно-политические процессы начала ХХ века. Развитие политической прессы (газета "Казах", журнал "Айкап"). Революции 1917 года. Создание партии "Алаш". Правительство "Алаш-Орда". Политические лидеры казахского народа (А. Букейханов, А. Байтурсынов, М. Дулатов, Б. Каратаев, М. Тынышпаев, М. Шокаев). Научные труды казахской интеллигенции начала ХХ века;
2) установление советской власти в Казахстане. Казахская социалистическая партия "Уш Жуз". Военные действия в Казахстане в период гражданской войны (1918-1920 годы). Взаимоотношения органов Советской власти с правительством "Алаш-Орда", Кокандской автономией. Политика "военного коммунизма". Джут и голод 1921 года. Образование Казахской Автономной Советской Социалистической Республики. Формирование территории Казахской АССР. Роль казахской интеллигенции в восстановлении целостности казахских земель. НЭП в Казахстане (1921-1925 годы). Политика командно-административной системы в 20-30 годы ХХ века. Религиозная политика Советского государства;

5) Қазақстан Ресей империясының құрамында. XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы патшалық реформалар. 1867-1868 жылдардағы реформалар. Қазақстандағы патшалық Ресейдің аграрлық және қоныстандыру саясаты. 1860-1870 жылдардағы ұлт-азаттық күрес (себептері мен көтеріліс барысы). ХIХ ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы. Капиталистік қатынастардың ене бастауы. ХIХ ғасырдың 80-90 - жылдарындағы әкімшілік-аумақтық реформалар: мазмұны мен салдары. Сауда қатынастарының дамуы. Жетісу аумағына ұйғырлар мен дүнгендердің қоныс аударуы. Дәстүрлі қазақ қоғамының трансформациясы. XIX ғасырдың екінші жартысындағы қоғамдық-саяси ойлардың дамуы;
6) XIХ ғасыр-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті. XIX ғасырдағы Қазақстандағы ағарту ісі мен ғылымның дамуы. Бөкей ордасының ханы Жәңгірдің ағартушылық қызметі. Қазақстанның ғылыми зерттелуі (П. Семенов-Тянь-Шанский, Г.Н. Потанин, В.В. Радлов, М. Шорманов, М. Бабаджанов, А. Диваев). Зайырлы және діни білім беру мекемелері. Жадиттік және білім берудегі жаңашылдық. Шоқан Уәлиханов – ұлы қазақ ғалымы. Ыбырай Алтынсарин –ағартушы, жаңашыл-педагог, қоғам қайраткері. Абай Құнанбайұлы – ұлы ойшыл, қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы. Қазақ музыкалық мәдениетінің дамуы (Құрманғазы Сағырбайұлы, Тәттімбет Қазанғапұлы, Дәулеткерей Шығайұлы). Әйгілі суретшілер шығармашылығындағы ұлттық контекст. Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпеев және К. Халидтің тарихи еңбектері.
7) өлкетану: Туристік маршруттар. Жомарт жүрек. Туған өлкенің шежіресі. Мектебімнің тарихы.
21. 8-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан. XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістер. XX ғасырдың басындағы Қазақстанның экономикалық дамуы. Столыпиннің аграрлық реформасы және шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы. XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы өнеркәсіптің дамуы. Сауданың дамуы. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақ ұлттық зиялылар қауымы және оның XX ғасырдың басындағы қоғамдық-саяси үдерістерге әсері. Ұлттық баспаның дамуы ("Қазақ" газеті, "Айқап" журналы). 1917 жылғы революциялар. "Алаш" партиясының құрылуы. "Алаш-Орда" үкіметі. Қазақ халқының саяси көшбасшылары (Ә. Бөкейхан, А. Байтұрсынов, М. Дулатов, Б. Қаратаев, М. Тынышпаев, М. Шоқаев). XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының ғылыми еңбектері;
2) Қазақстандағы Кеңес үкіметінің орнығуы. "Үш Жүз" қазақ социалистік партиясы. Азамат соғысы жылдарындағы (1918-1920 жылдар) Қазақстандағы соғыс қимылдары. Кеңес билігі органдарының "Алаш-Орда" үкіметі, Қоқан автономиясымен қарым-қатынасы. "Әскери коммунизм саясаты".1921 жылғы жұт және аштық. Қазақ Автономиялы Кеңестік Социалистік Республикасының құрылуы. Қазақ АКСР-ы аумағының қалыптасуы. Қазақ жерлерінің біртұтастығын қалпына келтірудегі қазақ зиялыларының рөлі. Қазақстандағы Жаңа экономикалық саясат (1921-1925 жылдар). ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясаты. Кеңес үкіметінің діни саясаты;

3) Казахстан в период тоталитаризма. Социалистическая индустриализация в Казахстане (сущность и особенности). "Малый Октябрь" (содержание и практика реализации). Конфискация байских хозяйств. Политика насильственной коллективизации в сельском хозяйстве. Экономические последствия насильственной коллективизации в Казахстане. Голод 1931-1933 годов – казахстанская трагедия ХХ века. Демографические последствия коллективизации сельского хозяйства в Казахстане. Общественно-политические взгляды и отношение к методам проведения коллективизации национальной интеллигенции ("Письмо пяти"). Общественно-политические процессы в Казахстане в 1920-1930-е годы. Сталинские репрессии. Советские "исправительно-трудовые" концентрационные лагеря на территории Казахстана (Степлаг, Карлаг, АЛЖИР);
4) культура Советского Казахстана: наука и образование. Народное образование (ликвидация безграмотности взрослого населения, среднее образование, перевод казахской письменности с арабского алфавита на латинский, введение нового алфавита на основе русской графики). А. Байтурсынов – "учитель нации". Появление высших учебных заведений. Казахстанский филиал АН СССР. Роль К. Сатпаева в развитии казахстанской науки. Ученые Казахстана и их научные достижения. Развитие литературы (творчество Ж. Аймаутова, М. Жумабаева, Б. Майлина, И. Жансугурова, С. Сейфуллина, С. Муканова, Г. Мусрепова, Г. Мустафина). Театр, кино, изобразительное искусство и его деятели. Советская идеология в области культуры. Социалистический реализм;
5) Казахстан в годы Великой Отечественной войны. Начало Великой Отечественной войны. Мобилизация в Казахстане и казахстанские военные формирования. Героизм и судьба казахстанцев в годы Великой Отечественной войны. Участие казахстанцев в сражениях Великой Отечественной войны. Казахстанцы - Герои Советского Союза. Б. Момышулы – легендарная личность. Казахстан – арсенал фронта. Депортация народов СССР в Казахстан. Культура Казахстана в период Великой Отечественной войны. Развитие науки. Достижения литературы (М. Ауэзов, Ж. Жабаев, Д. Снегин, И. Шухов). Развитие искусства (театр, кино).
22. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 9 класса:
1) Казахстан в послевоенные годы (1946-1953 годы). Социально-экономические изменения в послевоенные годы. Разработка полезных ископаемых и развитие промышленности. Развитие сельского хозяйства. Создание военно-промышленного комплекса Казахстана (ядерный полигон в Казахстане). Особенности общественно-политической жизни в послевоенные годы. "Дело Бекмаханова";

3) Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде. Қазақстандағы социалистік индустрияландыру (мәні мен ерекшеліктері). "Кіші Қазан" (мазмұны және жүзеге асырылуы). Бай шаруашылықтарының тәркіленуі. Ауыл шаруашылығындағы күштеп ұжымдастыру саясаты. Қазақстандағы күштеп ұжымдастыру саясатының экономикалық салдары. 1931-1933 жылдардағы аштық - ХХ ғасырдағы қазақстандық қасірет. Қазақстандағы ұжымдастырудың демографиялық салдарлары. Ұжымдастыруды жүзеге асырудың әдістеріне қатысты ұлттық зиялылардың ("Бесеудің хаты") қоғамдық-саяси көзқарасы мен қатынасы. 1920-1930 жылдардағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістер. Сталиндік репрессиялар. Қазақстан аумағындағы кеңестік "еңбек түзеу" концентрациялық лагерлері (Степлаг, Карлаг, Алжир және тағы басқалар);
4) Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым. Халыққа білім беру (жалпыға бірдей міндетті сауат ашу, орта білім, қазақ жазуының араб тілінен латын тіліне көшуі, орыс графикасына негізделген жаңа әліпбиге көшу). А. Байтұрсынов – "ұлт ұстазы". Жоғары оқу орындарының ашылуы. КСРО Ғылым Академиясының Қазақ филиалы. Қ.Сәтбаевтың Қазақстан ғылымын дамытудағы рөлі. Қазақстандық ғалымдар мен олардың ғылыми жетістіктері. Әдебиеттің дамуы (Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, Б. Майлин, І. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин шығармашылығы). Театр, кино, бейнелеу өнері және оның қайраткерлері. Мәдениет саласындағы кеңестік идеология. Социалистік реализм;
5) Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында. Ұлы Отан соғысының басталуы. Қазақстандағы мобилизация және қазақстандық әскери бөлімдердің құрылуы. Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы жылдарындағы ерлігі мен тағдыры. Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы. Қазақстандықтар – Кеңес Одағының батырлары. Б. Момышұлы – аңызға айналған тұлға. Қазақстан – майдан арсеналы. КСРО халықтарының Қазақстанға депортациялануы. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы мәдениет. Ғылымның дамуы. Әдебиеттегі жетістіктер (М. Әуезов, Ж. Жабаев, Д. Снегин, И. Шухов және тағы басқалар). Өнердің дамуы (театр, кино).
22. 9-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Қазақстан соғыстан кейінгі жылдарда (1946-1953 жылдар). Соғыстан кейінгі жылдардағы әлеуметтік-экономикалық өзгерістер. Пайдалы қазбаларды өңдеу және өнеркәсіптің дамуы. Ауыл шаруашылығының дамуы. Қазақстанның әскери-өнеркәсіптік кешенінің қалыптасуы (Қазақстандағы ядролық полигон). Соғыстан кейінгі жылдардағы қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктері. "Бекмаханов ісі";

2) Казахстан в годы "Оттепели" (1954-1964 годы). Развитие промышленности в Казахстане в "хрущевский период". Освоение целинных и залежных земель в Казахстане (экономические, экологические и демографические последствия освоения целины). Военно-промышленный комплекс в Казахстане (космодром "Байконур"). "Хрущевская оттепель". Общественно-политическая жизнь в республике в 1954-1965 годы;
3) Казахстан в годы "Застоя" (1965-1985 годы). Социально-экономическое развитие Казахстана в 1965-1985 годы. Сырьевая направленность экономики. Урбанизация. Кризисные проявления в сельском хозяйстве в 1970-1980-е годы. Общественно-политическая жизнь в 1965-1985 годы. События 1979 года в Целинограде. Деятельность руководителей Казахской ССР (Ж. Шаяхметов, Д. Кунаев, Ж. Ташенов);
4) культура Советского Казахстана (1946-1985 годы). Государственная политика в сфере образования. Обязательное среднее всеобщее образование. Положение казахского языка. Развитие науки. Развитие литературы (А. Нурпеисов, Б. Момышулы, И. Есенберлин, О. Сулейменов, М. Шаханов). Искусство (театр, кино);
5) Казахстан в период перестройки (1986-1991 годы). Социально-экономические преобразования в годы "перестройки": цели, проблемы и противоречия. События декабря 1986 года в Казахстане (причины, ход и последствия). Репрессивные меры в отношении участников декабрьских событий 1986 года в Казахстане. "Декларация о государственном суверенитете Казахской ССР" (октябрь 1990 года). Кризис советской политической системы ("Августовский путч" 1991 года). Распад СССР. Общественно-политические движения в Казахстане. Закрытие Семипалатинского ядерного полигона. Принятие закона "О языках Казахской ССР";
6) возрождение государственности Казахстана (1991 - 1997 годы). Историческое значение принятия Конституционного закона "О государственной независимости". Н.А. Назарбаев – Первый Президент Республики Казахстан. Становление общественно-политических институтов Независимого Казахстана. Трудности перехода к рыночной экономике. Интеграция Казахстана в мировое сообщество. Социально-демографические процессы в первые годы Независимости. Принятие Конституции 1995 года;
7) укрепление Независимого Казахстана (с 1997 года по настоящее время). Долгосрочные приоритетные цели и стратегии Республики Казахстан. Принятие Стратегии "Казахстан - 2030". Возрастание авторитета Республики Казахстан на международной арене. Взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями. Председательствование Казахстана в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и Организации Исламского сотрудничества (ОИС). Казахстан в системе мировых экономических связей. Экономическое и социальное положение страны. Астана–новая столица Республики Казахстан. Стратегия "Казахстан-2050" – новый политический курс состоявшегося государства. Национальный план "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ" – ответ на вызовы современности. Роль Лидера нации Н.А. Назарбаева в создании и развитии независимого государства;

2) Қазақстан "Жылымық" кезеңінде (1954-1964 жылдар). Қазақстанда "Хрущевтік кезеңдегі" өнеркәсіптің дамуы. Тың және тыңайған жерлерді игеру (тың игерудің экономикалық, экологиялық және демографиялық салдары). Қазақстандағы әскери-өнеркәсіптік кешен ("Байқоңыр" ғарыш айлағы). "Жылымық кезеңі". 1954-1965 жылдардағы республикадағы қоғамдық-саяси өмір;
3) Қазақстан "Тоқырау" кезеңінде (1965-1985 жылдар). 1965-1985-жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы. Экономиканың шикізаттық бағыты. Урбанизация. 1970-1980 жылдардағы ауыл шаруашылығындағы дағдарыс. 1965-1985 жылдардағы қоғамдық-саяси өмір. 1979 жылғы Целиноградтағы оқиғалар. Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы басшыларының қызметі (Ж. Шаяхметов, Д. Қонаев, Ж. Тәшенов);
4) кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985-жылдар.). Білім беру саласындағы мемлекеттік саясат. Жалпыға бірдей міндетті орта білім. Қазақ тілінің жағдайы. Ғылымның дамуы. Әдебиеттің дамуы (Ә. Нұрпейісов, Б. Момышұлы, І. Есенберлин, О. Сүлейменов, М. Шаханов). Өнер (театр, кино);
5) Қазақстан Қайта құру кезеңінде (1986-1991 - жылдар). "Қайта құру" жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық өзгерістер: мақсаттары, проблемалары мен қарама-қайшылықтары. Қазақстандағы 1986жылғы жел-тоқсан оқиғалары (себептері, барысы мен салдары). 1986 жылғы жел-тоқсан оқиғаларының қатысушыларына қатысты жазалау шаралары. "Қазақ КСР-ның мемлекеттік егемегендігі туралы Декларация" (1990 жылғы қазан). Кеңестік саяси жүйенің дағдарысы (1991 жылғы "Тамыз бүлігі"). КСРО-ның ыдырауы. Қазақстандағы қоғамдық-саяси қозғалыстар. Семей ядролық полигонының жабылуы. "Қазақ КСР-ның тілдер туралы Заңының" қабылдануы;
6) Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 - 1997 жылдар). "Мемлекеттік тәуелсіздік туралы" Конституциялық заңының қабылдануының тарихи маңызы. Н.Ә. Назарбаев – Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті. Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси институттарының қалыптасуы. Нарықтық экономикаға көшудегі қиыншылықтар. Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі. Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы әлеуметтік-демографиялық үдерістер. 1995 жылғы Конституцияның қабылдануы;
7) Қазақстан Республикасының нығаюы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін).Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді басым мақсаттары мен стратегиялары. "Қазақстан – 2030" стратегиясының қабылдануы. Қазақстан Республикасының халықаралық сахнадағы беделінің өсуі. Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдармен қарым-қатынасы. Қазақстанның ЕҚЫҰ және ИЫҰ-на төрағалық етуі. Әлемдік экономикалық байланыстар жүйесіндегі Қазақстан. Мемлекеттің экономикалық және әлеуметтік жағдайы. Астана – Қазақстан Республикасының жаңа астанасы. "Қазақстан-2050" стратегиясы – қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. "5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы100 нақты қадам" ұлттық жоспары – қазіргі заманның сын-тегеуріндеріне жауап. Ұлт көшбасшысы – Н.Ә. Назарбаевтың тәуелсіз мемлекетті құрудағы және дамытудағы рөлі;

8) культура современного Казахстана (с 1991 года до настоящего времени). Политика государства в сфере образования и науки. Государственная программа "Болашак". Создание инновационных научно-образовательных организаций. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Ассамблея народа Казахстана. Возрождение и сохранение национальной культуры в эпоху глобализации. Тенденции развития современного искусства и литературы. Государственная программа "Культурное наследие". Общенациональная консолидирующая идея "Мәңгілік Ел". Программа "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания".
Параграф 2. Система целей обучения
23. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число–раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 7.2.1.2 "7"–класс, "2"–раздел, "1"–подраздел, "2"–нумерация учебной цели.
24. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) развитие социальных отношений:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
Около 1 млн. лет назад-V век
VI век - XVII век
XVIII век - XIX век
І половина XX века
ІІ половина
XX века по настоящее время
1.1
Этничес
кие отношения
5.1.1.1 описывать антропологические признаки первобыт
ных людей
6.1.1.1 называть тюркские племена и показывать на карте их террито
риальное расселение
7.1.1.1
объснять демографические измене
ния и мигра
ционные процессы в период джунгарских нашествий
8.1.1.1 определять причины и последствия демографических изменений
9.1.1.1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей
5.1.1.2 определять антропологический облик людей древнего Казахстана
6.1.1.2
определять этносоци
альную структуру государств на территории Казахстана в XIII-XV веках
7.1.1.2 анализиро
вать причины и последствия переселенческой политики Россий
ской империи
9.1.1.2 устанавли
вая преемствен
ность с предыдущими историчес
кими периодами, оценивать современ
ные демографи
ческие процессы
5.1.1.3 показывать направле
ния переселе
ния гуннов на исторической карте
6.1.1.3 определять основные периоды формирования казахского народа,
устанавливая связи между историческими событиями древности и средне
вековья
9.1.1.3 анализиро
вать направления демографи
ческой политики
в стратегии развития Казахстана
6.1.1.4
объяснять значение этнонима "казах"
1.2
Социаль
ные отношения
5.1.2.1
демонстрировать жизнь и быт первобыт
ных людей в творчес кой форме
6.1.2.1 определять роль социаль
ных групп в Казахском ханстве

8) қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін). Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясат. "Болашақ" мемлекеттік бағдарламасы. Инновациялық ғылыми-білім беру мекемелерінің құрылуы. Этносаралық және дінаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстан халқы Ассамблеясы. Жаһандану дәуіріндегі ұлттық мәдениетті жаңғырту және сақтап қалу мәселелері. Қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденциялары. "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасы. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық біріктіруші идеясы."Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру" бағдарламасы.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
23. Оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
24. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5- сынып
шамамен
1 миллион жыл бұрын – V ғасыр
6- сынып
VI – XVII ғасырлар
7- сынып
XVIII – XIX ғасырлар
8- сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9- сынып
XX ғасырдың екінші жартысы
нан бүгінгі күнге дейін
1.1 Этника
лық қатынас
тар
5.1.1.1 алғашқы адамдар
дың антрополо
гиялық белгіле
рін сипаттау
6.1.1.1
түркі тілдес тайпалар
ды атап, олардың аумақтық орнала
суын картада көрсету
7.1.1.1
жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістер
ді және миграция
лық процестерді түсіндіру
8.1.1.1
демогра
фиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланы
сын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау
5.1.1.2 Ежелгі Қазақ
стан адамдары
ның антрополо
гиялық тұрпатын анықтау
6.1.1.2
XIII-XV ғасырлардағы Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау
7.1.1.2
Ресей империя
сының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау
9.1.1.2
өткен тарихи кезеңдер
мен сабақтас
тықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демография
лық процестерге баға беру
5.1.1.3
ғұндар
дың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету
6.1.1.3
ежелгі және ортағасыр
лар тарихының оқиғалары арасында байланыс орнату арқылы қазақ халқының қалыптасуындағы негізгі кезеңдерді анықтау
9.1.1.3
Қазақстанның даму стратегия
сындағы демография
лық саясаттың бағыттарын талдау
6.1.1.4
"қазақ" этнони
мінің мағынасын түсіндіру
1.2 Әлеуметтік қатынас
тар
5.1.2.1
алғашқы адамдар
дың тұрмыс-тіршілігін шығарма
шылық түрде көрсету
6.1.2.1
қазақ хандығын
дағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау

7.1.2.1
определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
8.1.2.1 анализиро
вать роль и деятель
ность казахской интеллигенции
9.1.2.1 анализировать социальное положение населения современного Казахстана на основе статистических данных
5.1.2.2 объяснять особен
ности социаль
ных групп
6.1.2.2
описывать историю и традиции разных национальностей родного края
7.1.2.2
объяснять значимость формирования казахской интеллигенции
8.1.2.2 определять социальное положение народа
в военные годы
2) развитие культуры:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
Около
1 млн. лет назад –V век
VI век - XVII век
XVIII век -
XIX век
І половина
XX века
II половина
XX века по настоящее время
2.1
Миро
воззрение
и религия
5.2.1.1 описывать верования первобыт
ных людей
6.2.1.1 объяснять особен
ности мировоззрения тюрков
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций
8.2.1.1 определять цели и послед
ствия религиозной политики государства
9.2.1.1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных организаций и течений
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
6.2.1.2 определять влияние ислама на общественную жизнь
7.2.1.2 анализировать отрицатель
ное влияние колониаль
ной политики на национальные ценности

7.1.2.1
дәстүрлі қазақ қоғамын
дағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
8.1.2.1
қазақ зиялылары
ның қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
9.1.2.1
қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау
5.1.2.2
әлеумет
тік топтар
дың ерекшелік
терін түсіндіру
6.1.2.2
өлкедегі
әр түрлі ұлттардың
тарихын, салт-дәстүрін
сипаттау
7.1.2.2
қазақ зиялыла
рының қалыпта
суының маңызды
лығын түсіндіру
8.1.2.2
соғыс жылдарын
дағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
2) мәдениеттің дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5- сынып
шамамен
1 миллион жыл бұрын
-V ғасыр
6- сынып
VI – XVII ғасырлар
7- сынып
XVIII –
XIX ғасырлар
8- сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9- сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
2.1
Дүние
таным мен дін
5.2.1.1 алғашқы адамдар
дың наным-сенімдерін сипаттау
6.2.1.1 түркілер
дің дүниета
нымдық ерекшелік
терін түсіндіру
7.2.1.1
салт - дәстүрлер мен әдет-ғұрыптар
дың құндылықтары мен маңызды
лығын анықтау
8.2.1.1 мемлекет
тің діни саясатының мақсаты мен салдарын анықтау
9.2.1.1
дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау
5.2.1.2
ежелгі тайпалар
дың дүниетаны
мын сипаттау
6.2.1.2
ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау
7.2.1.2
отаршыл
дық саясаттың ұлттық құндылықтарға кері әсерін талдау

9.2.1.2 оценивать влияние Ассамблеи народа Казахстана на укрепление межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
6.2.1.3 использо
вать понятие "Страна Великой степи" для описания преемственности исторических событий и процессов
9.2.1.3 оценивать значимость общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
2.2
Искусство и литература
5.2.2.1
описывать археологические памятники
6.2.2.1
определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников
8.2.2.1
анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание

9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблея
сының дінаралық, этносаралық келісім мен ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
6.2.1.3
тарихи оқиғалар мен процестер
дің сабақтас
тығын сипаттау
да "Ұлы Дала Елі" ұғымын қолдану
9.2.1.3 "Мәңгілік Ел" жалпыұлт
тық идеясының маңыздылы
ғын бағалау
2.2
Өнер мен әдебиет
5.2.2.1 археоло
гиялық ескерткіш
терді
сипаттау
6.2.2.1
күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлар
дың тарихи дереккөзі ретіндегі
маңыздылығын айқындау
7.2.2.1
халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылы
ғын бағалау
8.2.2.1
қазақ зиялылары
ның шығарма
шылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру

9.2.2.1
анализировать, как обществен
ная жизнь отражена в советской литературе и в произведениях искусства
5.2.2.2 определять признаки Андроновской культуры, опираясь на археологические источники
6.2.2.2
объяснять особен
ности средневековых архитектурных памятни
ков
7.2.2.2 определять роль А. Кунанбаева как акына, мыслителя, обществен
ного деятеля
8.2.2.2
давать оценку деятельности А.Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики и общественного деятеля
9.2.2.2
оценивать значимость произведений
М. Ауезова
в мировой литературе
5.2.2.3
описывать особен
ности приклад
ного искусства древних племен
6.2.2.3 характеризовать достиже
ния военного искусства кочевников
7.2.2.3 описывать особенности национальных музыкаль
ных инструментов по назначе
нию
8.2.2.3 определять изменения в искусстве и литературе
9.2.2.3 определять тенденции развития современного искусства и литературы
5.2.2.4 определять особен
ности археологической находки "Золотой человек" из Иссыкского кургана
6.2.2.4 объяснять историческую ценность трудов М. Кашгари, Ю. Баласагуни и А. Яссауи в описании общества тюркского периода
7.2.2.4 оценивать достижения прикладно
го искусства
8.2.2.4 оценивать роль А. Кашаубаева и К. Мунайтпа
сова, прославивших казахский народ на мировом уровне
9.2.2.4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
5.2.2.5 определять А. Маргула
на как ученого-археолога

9.2.2.1
кеңестік әдебиет пен өнер туындыла
рында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау
5.2.2.2 археоло
гиялық деректерге сүйене отырып,
Андронов мәдениеті
нің белгілерін
анықтау
6.2.2.2 ортағасыр
лық сәулет өнері ескерткіш терінің ерекшеліктерін түсіндіру
7.2.2.2
А. Құнан
баевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі рөлін айқындау
8.2.2.2 Ахмет Байтұр
сыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау
9.2.2.2
Мұхтар Әуезов шығармалары
ның әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
5.2.2.3
ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшелік
терін сипаттау
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнер жетістікте
рін сипаттау
7.2.2.3
ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау
8.2.2.3
өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау
9.2.2.3
қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау
5.2.2.4
Есік обасынан табылған
"Алтын адам" археоло
гиялық олжасы
ның ерекшелік
терін анықтау
6.2.2.4
түркі кезеңіндегі
қоғамды бейнелеуде
Махмұд Қашғари,
Жүсіп Баласағұн және Ахмет Яссауи еңбектері
нің тарихи құндылы
ғын түсіндіру
7.2.2.4
қолданбалы өнердің
жетістіктерін бағалау
8.2.2.4
Ә. Қашау баев пен
Қажымұ-
қан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытуда
ғы рөліне баға беру
9.2.2.4
ұлттық құндылық
тарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарлама
лардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру" бағдарлама
лары)
5.2.2.5
Ә. Марғұлан
ды ғалым-археолог ретінде айқындау

6.2.2.5 описывать достиже
ния приклад
ного искусства кочевников
7.2.2.5
создать хронику исторических событий края
8.2.2.5 оценивать значение искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны
5.2.2.6 понимать вклад кочевников в мировую цивилиза
цию
6.2.2.6
объяснять историю происхождения названия местностей, городов, рек, озер и гор
7.2.2.6
описывать историю своей школы на основе разных источников
5.2.2.7
описывать роль экспонатов в достиже
нии исторического наследия

6.2.2.5 көшпелі
лердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
7.2.2.5
өлкенің тарихи оқиғалар хроникасын
құру
8.2.2.5 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
5.2.2.6 көшпелі
лердің әлемдік өркениет
ке қосқан үлесін түсіну
6.2.2.6
жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсіндіру
7.2.2.6
түрлі дереккөз
дер негізінде өз мектебің
нің тарихын
анықтау
5.2.2.7
тарихи мұраны жеткізуде
гі жәдігердің рөлін сипаттау

6.2.2.7
определять мастеров родного края, внесших вклад в возрожде
ние художест
венной культуры
5.2.2.8
понимать ценность исторических памятни
ков родного края
5.2.2.9
объяснять значение легенд и сказок о родном крае
2.3
Образова
ние и наука
5.2.3.1
знать археологические открытия казахстан
ских ученых
6.2.3.1
объяснять историческое значение древне
тюркской письмен
ности
7.2.3.1 определять историческое значение научного наследия Ш. Уалиха
нова
8.2.3.1 оценивать роль национальной печати в пробуждении общественно-полити
ческого сознания
9.2.3.1
оценивать вклад Е. Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана

6.2.2.7
өлкенің дәстүрлі көркем мәдениетін жандандыруға үлесін қосқан шеберлерді айқындау
5.2.2.8
өлкедегі тарихи ескерткіш
тердің құндылығын түсіну
5.2.2.9
өлкенің аңыз-
ертегілерінің мән-мағынасын түсіндіру
2.3
Білім және ғылым
5.2.3.1 қазақстан
дық ғалымдар
дың археоло
гиялық жаңалықта
рын білу
6.2.3.1
көне түркі жазуының тарихи маңызын түсіндіру
7.2.3.1
Ш. Уәли хановтың ғылыми зерттеу
лерінің тарихи құндылы
ғын анықтау
8.2.3.1 ұлттық баспасөз
дің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру
9.2.3.1 Е.Бекмаха
новтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау

6.2.3.2
определять вклад аль Фараби и других ученых в развитие средневековой науки
7.2.3.2 объяснять особенности развития образования и просвеще
ния в XIX веке
8.2.3.2
определять положение казахского языка в советский период
9.2.3.2
оценивать политику государства
в сфере образования и науки
6.2.3.3
определять роль словаря "Кодекс куманикус" в междуна
родных отноше
ниях
7.2.3.3 оценивать вклад
И. Алтынса
рина
в развитие просвеще
ния
8.2.3.3
анализировать изменения в сфере образова
ния и науки в
І половине
XX века
6.2.3.4
объяснять значение труда М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди"
7.2.3.4
определять значение трудов Ш. Кудайбер-дыулы, М. Копеева и К. Халида как исторических источников
8.2.3.4
оценивать роль К. Сатпаева в развитии казахстанской промышленности и науки
7.2.3.5
предлагать пути создания туристских маршрутов
3) развитие государства:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
около 1 млн. лет назад –V век
VI век - XVII век
XVIII век -
XIX век
І половина
XX века
ІІ половина
XX века по настоящее время
3.1
Внутрен
няя политика государ
ства
5.3.1.1 показывать на карте расселение племенных союзов
6.3.1.1 определять историчес
кую значимость формирования Тюркского каганата, выявляя взаимосвязи между событиями
7.3.1.1 оценивать роль курылтаев в Каракуме и Ордабасы в объединении народа против джунгарской экспансии
8.3.1.1 оценивать деятельность представи
телей казахской интелли
генции в Государ
ственной Думе Российской империи
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политичес
кой жизни, давать собственную интерпрета
цию
5.3.1.2 объяснять формиро
вание древних государ
ственных объедине
ний
6.3.1.2
объяснять особеннос
ти развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия
7.3.1.2 анализиро
вать внутреннее политичес
кое положение Казахского ханства
8.3.1.2 оценивать общественно-полити
ческие процессы
в Казахстане начала
XX века
9.3.1.2 оценивать роль общественно-политических деятелей по отстаиванию национальных интересов
5.3.1.3
разъясне
ние роли историчес
ких лиц
в истории родного края
6.3.1.3
объяснять особеннос
ти развития тюркских государств в X-начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия
7.3.1.3 определять причины и последст
вия колониаль
ной политики Российской империи
8.3.1.3 определять историчес-
кую значимость националь-но-освобо
дительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей
9.3.1.3 оценивать Конститу
цию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
6.3.1.4
объяснять особеннос
ти землевладения в Караханид
ском государстве, используя исторические понятия
7.3.1.4
объяснять админис
тративно- территориальные изменения
в результа
те реформ царской власти

6.2.3.2
Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдар дың ортағасыр лық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау
7.2.3.2
XIX ғ. білім беру мен ағарту ісінің даму ерекшеліктерін түсіндіру
8.2.3.2
кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау
9.2.3.2
білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
6.2.3.3
"Кодекс Куманикус" сөздігінің халықара
лық байланыстардағы рөлін анықтау
7.2.3.3
Ы. Алтын сариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
8.2.3.3
XX ғ. бірінші жартысын
дағы білім мен ғылым саласында
ғы өзгерістер
ді талдау
6.2.3.4
Мұхаммед Хайдар Дулатидің "Тарихи-Рашиди" еңбегінің тарихи маңызын түсіндіру
7.2.3.4
Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау
8.2.3.4 Қаныш
Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру
7.2.3.5
туристік маршруттарды құру жолдарын ұсыну
мемлекеттің дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен 1миллион жыл бұрын –
Vғасыр
6-сынып
VI-XVII ғасырлар
7-сынып
XVIII -
XIX ғасырлар
8-сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
3.1. Мемле
кеттің ішкі саясаты
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтар
дың орнала
суын көрсету
6.3.1.1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты
ның құрылуы
ның тарихи маңызын анықтау
7.3.1.1
Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқын
шылығы
на қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру
8.3.1.1
қазақ зиялылары
ның Ресей империясының Мемлекет
тік Думасын
дағы қызметіне баға беру
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпрета
ция жасау
5.3.1.2
ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылу
ын түсіндіру
6.3.1.2
VI-IX ғасырлар
дағы мемлекетер
дің даму ерекшелікте
рін түсіндіріп, олардың ұқсастықта
ры мен айырмашы
лықтарын анықтау
7.3.1.2
Қазақ хандығы
ның ішкі саяси жағдайын талдау
8.3.1.2
XX ғасырдың басындағы Қазақстан
дағы қоғамдық–саяси процестер
ге баға беру
9.3.1.2 қоғамдық-саяси қайраткер
лердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға беру
5.3.1.3
тарихи тұлғалар
дың
туған өлке тарихын
дағы ролін түсіндіру
6.3.1.3
X ғ. – XIII ғ. басындағы мемлекет
тердің даму ерекшелікте
рін түсіндіріп, олардың ұқсастықта
ры мен айырмашы
лықтарын анықтау
7.3.1.3
Ресей империя
сының отарлық саясаты
ның себеп-салдарын анықтау
8.3.1.3
1916 жылғы ұлт- азаттық көтеріліс
тің тарихи маңызын анықтау және тұлғалар
дың рөліне баға беру
9.3.1.3 Қазақстан Республикасы Конституция
сын мемлекеттің тұрақты даму кепілі ретінде бағалау
6.3.1.4
тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетін
дегі жер иелену ерекшелікте
рін түсіндіру
7.3.1.4
патша үкіметі реформа
лары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақ тық өзгеріс терді түсіндіру

8.3.1.4
анализиро
вать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государст
венности
9.3.1.4
сравнивать и анализиро
вать проявления народного недоволь
ства против командно-администра
тивной политики
6.3.1.5
характери
зовать героизм жителей города Отрара
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освобо
дительной борьбы казахского народа против колониаль
ной политики
8.3.1.5 оценивать деятель
ность
А. Букейха
нова как политичес
кого лидера
9.3.1.5
оценивать историчес
кое значение Декабрьских событий
1986 года
6.3.1.6
объяснять политичес
кие процессы в государст
вах в XIII-XV веках, используя карту
7.3.1.6
оценивать роль руководи
телей национально-освобо
дительных восстаний
8.3.1.6
оценивать значение национальных автономий, созданныхв Казахстане
9.3.1.6
определять первые шаги на пути обретения независимости Казахстана и делать выводы
6.3.1.7
определять главные и второсте
пенные причины распада средневековых государств
8.3.1.7
анализиро
вать послед
ствия политики командно-админис
тративной системы в 20–30 годы ХХ века

8.3.1.4
"Алаш" партиясы
ның ұлттық мемлекет
тілікті жаңғырту саясатын талдау
9.3.1.4
әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
6.3.1.5
Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау
7.3.1.5
халықтың отаршыл
дыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
8.3.1.5 Әлихан Бөкейхан
ның саяси көшбасшы
лық қызметіне баға беру
9.3.1.5
1986 жылғы Жел-тоқсан оқиғасының тарихи маңыздылы
ғына баға беру
6.3.1.6
картаны қолданып XIII-XV ғасырлар
дағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру
7.3.1.6
ұлт-азаттық көтеріліс басшыла
рының рөліне баға беру
8.3.1.6 Қазақстан
да құрылған ұлттық автономия
лардың маңызды
лығына баға беру
9.3.1.6 Қазақстан
ның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау
6.3.1.7 ортағасыр
лық мемлекет
тердің ыдырауы
ның негізгі және жанама себептерін анықтау
8.3.1.7
ХХ ғасырдың
20-30 –жылдар
дағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясаты
ның зардапта
рын талдау

9.3.1.7
объяснять историчес
кую важность провозглашения независи
мости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
6.3.1.8
определять особеннос
ти системы управления государств
на территории Казахстана
9.3.1.8 анализировать общественно-политическое развитие Независимого Казахстана
6.3.1.9 определять историчес
кую значимость образования Казахского ханства
9.3.1.9
анализировать долгосроч
ные государ
ственные стратегии
6.3.1.10
определять роль казахских ханов в укреплении государства

9.3.1.7
өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, тәуелсіз Қазақстанның жариялануы
ның тарихи маңызын түсіндіру
6.3.1.8 Қазақстан аумағын
дағы мемлекет
тердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау
9.3.1.8
Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуын талдау
6.3.1.9
Қазақ хандығы құрылуы
ның тарихи маңызын анықтау
9.3.1.9
ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
6.3.1.10
қазақ хандары
ның мемлекетті нығайтуда
ғы рөлін анықтау

9.3.1.10 оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании Независимого государства
6.3.1.11
характери
зовать деятельность султанов, биев, батыров, жырау в общественно-политической жизни государства
9.3.1.11
определять Астану как символ процветания нового Казахстана
6.3.1.12
описывать героичес
кие и трудовые подвиги современных очевидцев в истории родного края
3.2
Внешняя политика государ
ства
5.3.2.1
определять место ранних кочевников Казахстана на междуна
родной арене

9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыпта-суындағы Елбасы
Н.Назарбаев
тың рөліне баға беру
6.3.1.11 қоғамдық-саяси өмірдегі сұлтан, би, батыр, жыраулар
дың қызметтерін сипаттау
9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
6.3.1.12
туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлері
нің ерлік істері мен еңбегін сипаттау
3.2 Мемле
кеттің сыртқы саясаты
5.3.2.1
Қазақ
стан аумағын
дағы ерте көшпелілердің халықара
лық сахнадағы орнын анықтау

6.3.2.1
объяснять миграцион
ные процессы тюркоязыч
ных племен, определяя взаимосвязь между историческими событиями
7.3.2.1
объяснять роль ханов и батыров, прославив
шихся в борьбе против Джунгар
ского нашествия
8.3.2.1
оценивать вклад казахстан
цев
в победу
во Второй мировой войне
9.3.2.1
анализиро
вать последствия создания военно-промышлен
ного комплекса Казахстана во ІІ полови не XX века
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государ
ственных объедине
ний на территории Казахстана с соседними странами
6.3.2.2 определять направле
ния внешней политики раннетюрк
ских государств
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства

6.3.2.1
тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграциялық үдерісін түсіндіру
7.3.2.1
Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлар дың рөлін түсіндіру
8.3.2.1 қазақстан
дықтардың Екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау
9.3.2.1
XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау
5.3.2.2 Қазақ
стан аумағын
дағы алғашқы мемлекеттік бірлестік
тердің көрші елдермен қарым-қатына
сын анықтау
6.3.2.2
ерте түрік қағанаттары
ның сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау
7.3.2.2
қазақ хандығы
ның сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау

8.3.2.2
определять героичес
кие и личностные качества Б. Момыш
улы
9.3.2.2
оценивать признание Республики Казахстан на международ
ной арене
6.3.2.3
анализиро
вать историчес
кое значение Атлахской битвы
7.3.2.3
оценивать дипломатическое мастерство и политику хана Абылая
9.3.2.3
анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и между
народными организациями
6.3.2.4
определять место кипчаков
в истории Евразии
9.3.2.4
определять важность связей казахской диаспоры с исторической Родиной

8.3.2.2
Б. Момыш
ұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау
9.3.2.2 Қазақстан Республика
сының халықаралық сахнадағы танылуына баға беру
6.3.2.3
Атлах шайқасы
ның тарихи маңызын талдау
7.3.2.3
Абылай ханның диплома
тиялық шеберлігі мен саясатын бағалау
9.3.2.3 Қазақстан
ның аймақтық және халықара
лық ұйымдармен байланыс
тарын талдау
6.3.2.4 қыпшақтар
дың Еуразия тарихында
ғы орнын анықтау
9.3.2.4
қазақ диаспоралары
ның тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау

6.3.2.5
объяснять внешнюю политику государств, образован
ных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историчес
кими событиями
6.3.2.6
анализиро
вать внешнюю политику казахских ханов
6.3.2.7
оценивать военное искусство и героизм казахского войска в Орбулакской битве
4) экономическое развитие Казахстана:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
Около 1 млн. лет назад –V век
VI век–
XVII век
XVIII век – XIX век
І половина
XX века
ІІ половина
XX века
по настоящее время
4.1
Хозяйство
5.4.1.1 описывать занятия древнего человека
6.4.1.1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением
7.4.1.1 определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
8.4.1.1 анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономичес кой политики, сравнивая источники и аргументы
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве
в советское время
5.4.1.2 объяснять формирование кочевого скотовод
ства и земледелия

6.3.2.5
тарихи оқиғалар
дың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
6.3.2.6
Қазақ хандары
ның сыртқы саясатын талдау
6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау
4) Қазақстанның экономикалық дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
шамамен
1 миллион жыл бұрын - V ғасыр
6-сынып
VI-XVII ғасырлар
7-сынып
XVIII - XIX ғасырлар
8-сынып
XX ғасырдың бірінші жартысы
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысы нан бүгінгі күнге дейін
4.1 Шаруа
шылық
5.4.1.1
ежелгі адамдар
дың алғашқы кәсібін сипаттау
6.4.1.1 көшпелі
лер мен отырықшы
лар арасында
ғы өзара экономика
лық байланыс
тарын анықтау
7.4.1.1
жоңғар шапқын
шылығы ның қазақ халқының шаруашылы
ғына
тигізген зардапта
рын анықтау
8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономика
лық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау
9.4.1.1
Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашы
лығында орын алған өзгерістер
ге баға беру
5.4.1.2
көшпелі мал шаруашы
лығы мен егіншілік
тің қалыпта
суын түсіндіру

6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников
7.4.1.2 анализировать влияние колониаль
ной политики на традици
онное хозяйство казахов
8.4.1.2 анализировать
последствия насильствен ной коллективизации на сельское хозяйство
9.4.1.2 анализировать социально-экономические проблемы советского периода
7.4.1.3
оценивать деятельность лиц, оказавших поддержку в развитие своего края
9.4.1.3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан

6.4.1.2 көшпелілер
дің шаруашы
лық өмірінің ерекшеліктерін анықтау
7.4.1.2
отарлау саясаты
ның қазақтар
дың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау
8.4.1.2
күштеп ұжымдас
тыру саясаты
ның ауыл шаруашы
лығына тигізген зардаптарын талдау
9.4.1.2
Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік
экономика
лық мәселелерді талдау
7.4.1.3
өлкені дамытуға қолдау көрсеткен тұлғалар
дың қызметіне баға беру
9.4.1.3 Қазақстан Республика сындағы жекешелен
діру процесінің экономикаға ықпалын талдау

7.4.1.4
определять важные этапы развития родного края
9.4.1.4
анализировать направления модернизации в аграрном секторе
4.2
Производ
ственные отношения и торговля
5.4.2.1
описывать орудия труда и виды оружия
6.4.2.1
определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры
7.4.2.1
определять влияние капиталис
тических отношений на экономику Казахстана
8.4.2.1
анализировать достиже
ния и недостатки индустриа
лизации
в Казахстане
9.4.2.1
определять состояние промышленности и делать выводы

7.4.1.4
өлке дамуы
ның маңызды кезеңде
рін анықтау
9.4.1.4 аграрлық секторды модерниза
циялау бағыттарын талдау
4.2 Өндіріс
тік қатынастар және
сауда
5.4.2.1
еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
6.4.2.1
Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау
7.4.2.1 капиталистік қатынас
тардың экономикаға ықпалын анықтау
8.4.2.1 Қазақстан
дағы индустрия
ландырудың жетістік
тері мен кемшіліктерін талдау
9.4.2.1 өнеркәсіп
тің ахуалын анықтап, қорытын
ды жасау

5.4.2.2
объяснять влияние развития металлур
гии на сферы хозяйства
6.4.2.2 определять роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
7.4.2.2 определять изменения торговых отношений
в связи с развитием ярмарок
8.4.2.2
доказывать, что экономика Казахстана была перестроена на военный лад
9.4.2.2
анализиро
вать влияние рыночной экономики на производст
венные отношения
5.4.2.3
объяснять возникновение Великого Шелкового пути
9.4.2.3 анализировать интеграцию Казахстана
в мировую экономику
9.4.2.4 исследовать влияние внешней торговли на экономику
25. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
26. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
5 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Жизнь древних людей на территории Казахстана
Вводный урок
Исследовательский вопрос: Что изучает история древнего Казахстана?
Общий обзор древней истории Казахстана
Жизнь древнейших людей
Исследовательский вопрос: Как жили древнейшие люди?
5.1.1.1 описывать антропологические признаки первобытных людей;
5.1.2.1 демонстрировать жизнь и быт первобытных людей в творческой форме
Стоянки эпохи камня на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Какие находки эпохи камня были обнаружены археологами на территории Казахстана?
5.2.3.1 знать археологические открытия казахстанских ученых;
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.4.2.1 описывать орудия труда и виды оружия
Изменения в хозяйстве и совершенствование орудий труда
Исследовательский вопрос: Как изменилась жизнь первобытных людей в эпоху мезолита и неолита?
5.4.1.1 описывать занятия древнего человека;
5.4.2.1 описывать орудия труда и виды оружия
Ботайская культура
Исследовательский вопрос: Почему ботайцы считаются первыми людьми, приручившими лошадей?
5.4.1.1 описывать занятия древних людей
Зарождение металлургии на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Как использование металла изменило жизнь древних людей на территории Казахстана?
5.4.2.2 объяснять влияние развития металлургии на различные сферы хозяйства
Андроновская и бегазы-дандыбаевская культуры
Исследовательский вопрос: Каковы особенности памятников эпохи бронзы, найденные на территории Казахстана?
5.2.2.2 определять признаки андроновской и бегазы-дандыбаевской культур, опираясь на археологические источники;

5.4.2.2
металл өндірісі жетілуі
нің шаруашы
лық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
6.4.2.2
Ұлы Жібек жолының халықара
лық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
7.4.2.2
сауда қатынас
тарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерісте
рін анықтау
8.4.2.2
Қазақстан экономика
сының соғыс жағдайына бейімдел
гендігін дәлелдеу
9.4.2.2
нарықтық экономика
ның өндірістік қатынас
тарға әсерін талдау
5.4.2.3
Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру
9.4.2.3 Қазақстан
ның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
9.4.2.4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу
25. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
26. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
5-сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі
Кіріспе сабақ
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның ежелгі тарихында не оқытылады?
Ежелгі Қазақстан тарихына жалпы шолу
Алғашқы адамдардың өмірі
Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді?
5.1.1.1алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау;
5.1.2.1 алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде көрсету
Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары
Зерттеу сұрағы: Археологтар Қазақстан жерінен тас дәуіріне жататын қандай олжаларды тапты?
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу;
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі
Зерттеу сұрағы: Мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?
5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау;
5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
Ботай мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды?
5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау
Қазақстан аумағында металлургияның пайда болуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан жерінде металды өндіру ежелгі адамдардың өмірін қалай өзгертті?
5.4.2.2 металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері
Зерттеу сұрағы:
Қазақстандағы қола дәуірі ескерткіштерінің қандай ерекшеліктері бар?
5.2.2.2 археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау;

5.2.2.5 определять вклад А. Маргулана в развитие казахстанской археологии
Древние наскальные рисунки Казахстана
Исследовательский вопрос: Как наскальные рисунки отражают мировоззрение древних людей?
5.2.1.1 описывать верования первобытных людей;
5.2.2.1 описывать археологические памятники
Путешествие в жизнь древних людей
5.1.2.1 демонстрировать жизнь и быт первобытных людей в творческой форме
Краеведение
Легенды и сказания родного края
5.2.2.9 объяснять значение легенд и сказаний о родном крае
2 четверть
Жизнь древних кочевников
Освоение железа на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Каким образом производство железа изменило жизнь людей?
5.4.2.2 объяснять влияние развития металлургии на различные сферы хозяйства
Возникновение кочевого скотоводства
Исследовательский вопрос: Почему кочевое скотоводство стало основным видом хозяйства древних жителей Казахстана?
5.4.1.2 объяснять формирование кочевого скотоводства и земледелия;
5.2.2.6 знать о вкладе кочевников
в развитие мировой цивилизации
Материальная культура древних кочевников
Исследовательский вопрос: Каковы особенности жилища кочевников?
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.2.2.6 знать о вкладе кочевников
в развитие мировой цивилизации
Мировоззрение древних кочевников
Исследовательский вопрос: Какие традиции и обычаи кочевников сохранились до наших дней?
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Саки
Исторические сведения о саках
Исследовательский вопрос: Какие исторические источники повествуют нам о жизни саков?
5.3.1.1 показывать расселение племенных союзов на карте;
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений
Археологическая находка "Золотой человек"
Исследовательский вопрос: Кем был "Золотой человек", найденный в Иссыкском кургане?
5.2.3.1 знать археологические открытия казахстанских ученых;
5.2.2.4 определять особенности археологической находки "Золотой человек" из Иссыкского кургана;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Краеведение
Памятники истории вокруг нас
5.2.2.8 понимать уникальность памятников истории родного края
3 четверть
Саки
Царские курганы Шиликты и Бесшатыр
Исследовательский вопрос: Почему курганы Шиликты и Бесшатыр называют "царскими"?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Берельские курганы
Исследовательский вопрос: Как характеризуют культуру саков находки из берельского могильника?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен;
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен
Тасмолинская археологическая культура
Исследовательский вопрос: Каковы особенности "курганов с усами"?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.2.1.2 описывать мировоззрение древних племен
Сакская царица Томирис
Исследовательский вопрос: Как описывается образ Томирис в исторических источниках?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Подвиг Ширака
Исследовательский вопрос: Как саки боролись за свою независимость?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Борьба саков против армии Александра Македонского
Исследовательский вопрос: Почему поход Александра Македонского на саков закончился неудачей?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Усуни и кангюи
Письменные источники об усунях
Исследовательский вопрос: как описывали жизнь усунов китайские авторы?
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений;
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп;
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Развитие городской культуры кангюев
Исследовательский вопрос:
С чем связано развитие городской культуры кангюев?

5.2.2.5 Ә.Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін айқындау
Қазақстандағы жартастарға салынған ежелгі суреттер
Зерттеу сұрағы: Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың дүниетанымын қалай бейнелейді?
5.2.1.1 алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау;
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау
Ежелгі адамдардың өміріне саяхат
5.1.2.1 алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігін шығармашылық түрде көрсету
Өлкетану
Туған өлкенің аңыз-ертегілері
5.2.2.9 өлкенің аңыз-ертегілерінің мән-мағынасын түсіндіру
2- -тоқсан
Ежелгі көшпелілер өмірі
Қазақстан аумағында темірдің игерілуі
Зерттеу сұрағы: Темір өндіру адамдар өмірін қалай өзгертті?
5.4.2.2 металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы
Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі түріне айналды?
5.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде?
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы
Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің қандай салт-дәстүрлері бүгінгі күнге дейін сақталды?
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Сақтар
Сақтар туралы тарихи мәліметтер
Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді?
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
"Алтын адам" археологиялық олжасы
Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған "Алтын адам" кім болды?
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу;
5.2.2.4 Есік обасынан табылған "Алтын адам" археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Өлкетану
Өлкенің тарихи ескерткіштері
5.2.2.8 өлкедегі тарихи ескерткіштердің құндылығын түсіну
3-тоқсан
Сақтар
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр "патша қорғандары" деп аталады?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшелік терін түсіндіру;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Берел қорғандары
Зерттеу сұрағы. Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау
Тасмола археологиялық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: "Мұртты обалардың" ерекшелігі неде?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Сақ патшайымы Томирис
Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Шырақтың ерлігі
Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі
Зерттеу сұрағы: Неліктен Александр Македонский дің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Үйсіндер мен қаңлылар
Үйсіндер туралы жазба деректер
Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру;
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Қаңлылардың қалалық мәдениетінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қаңлыларда қала мәдениетінің дамуы немен байланысты?

5.4.2.3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути;
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Общественное устройство кангюев
Исследовательский вопрос: как описывал Сыма Цянь общество кангюев?
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп;
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений
Материальная и духовная культура усунов и кангюев
Исследовательский вопрос: Каковы особенности культурыусунов и кангюев?
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.2.2.6 знать о вкладе кочевников в развитие мировой цивилизации
Краеведение
Исторические личности края: бии, батыры и акыны
5.3.1.3 объяснять роль исторических личностей в истории родного края
4 четверть
Гунны
Объединение гуннских племен
Исследовательский вопрос: Почему Модэ шаньюй говорил: "Земля - основа государства"?
5.3.1.1 показывать расселение племенных союзов на карте;
5.3.1.2 объяснять формирование древних государственных объединений
Взаимоотношения гуннов с соседними государствами
Исследовательский вопрос: Как строительство Великой китайской стены связано с гуннами?
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Переселение гуннов на Запад
Исследовательский вопрос: Какие изменения произошли в результате переселения гуннов на Запад?
5.1.1.3 показывать на исторической карте направления переселения гуннов
Аттила и его завоевательные походы
Исследовательский вопрос: Какую оценку давали Атилле древние авторы?
5.1.1.3 показывать на исторической карте направления переселения гуннов;
5.3.2.2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Сарматы
Общественное устройство и хозяйственная жизнь сарматов
Исследовательский вопрос: Каковы особенности сарматского общества?
5.2.2.1 описывать археологические памятники;
5.2.2.3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.3.1.1 показывать расселение племенных союзов на карте;
5.1.2.2 объяснять особенности социальных групп
Политическая история сарматов
Исследовательский вопрос:
С какими государствами имели взаимоотношения сарматы?
5.3.2.1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Обзор древней истории Казахстана
Антропологический облик людей древнего Казахстана
Исследовательский вопрос: Как менялся антропологический облик древних жителей Казахстана?
5.1.1.2 определять антропологический облик людей древнего Казахстана
Путешествие в древний Казахстан

5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру;
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы
Зерттеу сұрағы: Сыма Цянь қаңлы қоғамын қалай сипаттады?
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктері қандай?
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
Өлкетану
Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар және ақындар
5.3.1.3 тарихи тұлғалардың туған өлке тарихындағы ролін түсіндіру
4-тоқсан
Ғұндар
Ғұн тайпаларының бірігуі
Зерттеу сұрағы: Неге Мөде шаньюй "Жер – мемлекеттің негізі" деді?
5.3.1.1 картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары
Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар?
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы
Зерттеу сұрағы: Ғұндардың Батысқа қоныстануы қандай өзгерістерге әкелді?
5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету
Аттила және оның жаулаушылық жорықтары
Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді?
5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету;
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Сарматтар
Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі
Зерттеу сұрақтары: Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді?
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5.3.1.1 картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру
Сарматтардың саяси тарихы
Зерттеу сұрағы: Сарматтар қандай мемлекеттермен өзара қарым-қатынаста болды?
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Ежелгі Қазақстан тарихына шолу
Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты
Зерттеу сұрағы: Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты қалай өзгерді?
5.1.1.2 Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатын анықтау
Ежелгі Қазақстанға саяхат

5.4.1.1 описывать занятия древнего человека;
5.4.1.2 объяснять формирование кочевого скотоводства и земледелия;
5.4.2.1 описывать орудия труда и виды оружия;
5.4.2.3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути
Краеведение
Краеведческий музей и исторические экспонаты
5.2.2.7 характеризовать роль экспонатов в передаче исторического наследия
Повторение
6 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахстан
в VI - IX веках
Вводный урок
Исследовательский вопрос: Что изучает средневековая история Казахстана?
Общий обзор средневековой истории Казахстана
Раннесредневековые государства на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Имена каких каганов VI-IX веков сохранились в истории?
6.3.1.1 определять историческую значимость формирования Тюркского каганата, выявляя взаимосвязи между событиями;
6.3.1.2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия;
6.3.2.2 определять направления внешней политики раннетюркских государств;
6.2.1.3 использовать понятие "Великой степь" для описания преемственности исторических событий и процессов
Письменность древних тюрков
Исследовательский вопрос: Какие источники повествуют о политике Билге кагана и Культегина по укреплению государства?
6.3.1.2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия;
6.2.3.1 объяснять значение древнетюркской письменности
Атлахская битва
Исследовательский вопрос: Почему Атлахское сражение называют "битвой народов"?
6.3.2.3 анализировать историческое значение Атлахской битвы;
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве
Огузское государство
Исследовательский вопрос: Каково место Огузского государства в средневековой истории Казахстана?
6.3.1.2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия
Кимакский каганат
Исследовательский вопрос:
Какие источники свидетельствуют о развитии городской культуры у кимаков?
6.4.2.1 определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры;
6.4.1.1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением
Исторические источники о тюрках
Исследовательский вопрос:
Какие сведения о тюрках содержатся в китайских и арабских источниках?
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников;
6.2.1.1 объяснять особенности мировоззрения тюрков
Начало формирование тюркского мира
Исследовательский вопрос:
Как повлияла миграция тюркоязычных народов на историю Евразии?

5.4.1.1 ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау;
5.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру;
5.4.2.1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау;
5.4.2.3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру
Өлкетану
Өлкетану мұражайы және тарихи жәдігерлер
5.2.2.7 тарихи мұраны жеткізудегі жәдігерлердің рөлін сипаттау
Қайталау
6- сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
VI - IX ғасырлардағы Қазақстан
Кіріспе сабақ
Зерттеу сұрағы: Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы нені оқытады?
Орта ғасырлардағыҚазақстан тарихына жалпы шолу
Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер
Зерттеу сұрағы: VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандардың есімдері тарихта сақталды?
6.3.1.1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын анықтау;
6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.2.2 ерте түрік қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау;
6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттау үшін "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Көне түркі жазуы
Зерттеу сұрағы: Білге қаған мен Күлтегіннің мемлекетті нығайтудағы саясаты бізге қандай деректерден белгілі?
6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.2.3.1 көне түркі жазуының маңызын түсіндіру
Атлах шайқасы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын "халықтар шайқасы" деп атайды?
6.3.2.3 Атлах шайқасының тарихи маңызын талдау;
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау
Оғыз мемлекеті
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның орта ғасырлар тарихында Оғыз мемлекетінің алатын орны қандай?
6.3.1.2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Қимақ қағанаты
Зерттеу сұрағы: Қимақтарда қалалық мәдениетінің дамуын қандай деректер дәлелдейді?
6.4.2.1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау;
6.4.1.1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарды анықтау
Түріктер туралы тарихи деректер
Зерттеу сұрағы: Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді?
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау;
6.2.1.1 түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін түсіндіру
Түркі әлемі қалыптасуының басталуы
Зерттеу сұрағы: Түрік тілдес халықтардың миграциясы Еуразия тарихына қаншалықты әсерін тигізді?

6.3.2.1 объяснять миграционные процессы тюркоязычных племен, определяя взаимосвязь между историческими событиями;
6.1.1.1 называть тюркские племена и показывать на карте их территориальное расселение
Краеведение
Топонимы – свидетели времен минувших (история края в названиях населенных пунктов, рек и озер)
6.2.2.6 обьяснять историю появления названий местности, городов, рек, озер, гор
2 четверть
Казахстан
в X -
начале
XІІІ веков
Политические процессы на территории Казахстана в X - начале XІІІ веков
Исследовательский вопрос: Как изменилась политическая карта в X– начале XIII веков?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.3.1.7 определять главные и второстепенные причины распада средневековых государств
Государство Караханидов
Исследовательский вопрос: Почему государство Караханидов провозгласило ислам государственной религией?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.2.1.2 определять влияние ислама на общественную жизнь;
6.3.1.4 объяснять особенности землевладения в Караханидском государстве, используя исторические понятия
Найманы, кереиты и жалаиры
Исследовательский вопрос: Какова была роль найманов, кереитов и жалаиров на средневековой политической арене?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия
Кыпчакское ханство
Исследовательский вопрос: Почему евразийская степь называлась "Дешти Кипчак"?
6.3.1.3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.3.2.4 определять место кипчаков в истории Евразии;
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.2.1.3 использовать понятие "Великая степь" для описании преемственности исторических событий и процессов
Роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
Исследовательский вопрос: Повлиял ли Великий Шелковый путь на развитие международных отношений?
6.4.2.2 определять роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
Влияние Великого Шелкового пути на экономическое и культурное развитие средневекового Казахстана
Исследовательский вопрос: Как Великий Шелковый путь повлиял на экономическое и культурное развитие средневекового Казахстана?
6.4.2.1 определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры;
6.4.1.1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением;
6.2.2.2 объяснять особенности средневековых архитектурных памятников
Материальная и духовная культура тюрков
Исследовательский вопрос: Какой вклад внесла тюркская культура в развитие мировой цивилизации?

6.3.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграциясын түсіндіру;
6.1.1.1 түркі тілдес тайпаларды атап, картадан олардың аумақтық орналасуын көрсету
Өлкетану
Топонимдер – өткен заманнын куәгерлері (жер-су атауларының тарихы).
6.2.2.6 жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсіндіру
2-тоқсан
X ғасыр –
XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан
X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер
Зерттеу сұрағы: X ғасыр - XIII ғасырдың басында саяси карта қаншалықты өзгерді?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау
Қарахан мемлекеті
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қарахан мемлекеті ислам дінін мемлекеттік дін деп жариялады?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.2.1.2 ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау;
6.3.1.4 тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіру
Наймандар, керейіттер және жалайырлар
Зерттеу сұрағы: Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық саяси сахнадағы рөлі қандай болды?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Қыпшақ хандығы
Зерттеу сұрағы: Не себепті Еуразия даласы "Дешті Қыпшақ" деп аталды?
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6.3.2.4 қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтау;
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
Зерттеу сұрағы: Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың дамуына ықпал етті ме?
6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
Ортағасырлық Қазақстанның экономика лық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы
Зерттеу сұрағы: Ұлы Жібек жолы ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті?
6.4.2.1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау;
6.4.1.1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау;
6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты?

6.2.2.5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве;
6.2.2.2 объяснять особенности средневековых архитектурных памятников;
6.2.3.2 определять вклад аль-Фараби и других ученых в развитие средневековой науки;
6.2.2.4 объяснять историческую значимость трудов М. Кашгари, Ю. Баласагуни и А. Яссауи для описания общества тюркского периода;
6.2.3.3 определять роль словаря "Кодекс куманикус" в установлении международных отношений
Краеведение
Хранители культурно-исторических традиций: народные ремесла края
6.2.2.7 знать мастеров, внесших вклад в возрождение и развитие наследия традиционной художественной культуры края
Повторение
3 четверть
Казахстан
в XIII -
первой половине XV веках
Образование монгольской империи
Исследовательский вопрос: Как монголы достигли уровня государственности?
6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту
Монгольские завоевания в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему войска Чингиз хана не могли захватить город Отрар в течение шести месяцев?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.3.1.5 характеризовать героизм жителей города Отрар
Последствия монгольского завоевания.
Исследовательский вопрос: Кто оказал больше влияния на изменения в Центральной Азии: кыпчаки или монголы?
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.1.8 определять особенности системы управления государств на территории Казахстана
Образование улусов на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Как изменилась политическая карта в результате образования монгольских улусов?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.1.7 определять главные и второстепенные причины распада средневековых государств
Ак Орда
Исследовательский вопрос: Какую роль сыграла Ак Орда в сложении казахской государственности?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.2.5 объяснять внешнюю политику государств, образованных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историческими событиями
Могулистан. Ханство Абулхаир хана
Исследовательский вопрос: К каким политическим изменениям привели события в Могулистане и государстве Абулхаира?
6.3.1.6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.1.1.2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.3.2.5 объяснять внешнюю политику государств, образованных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историческими событиями
Культура Казахстана в XIII–XV веках.
Исследовательский вопрос: как искусство и литература XIII–XV веков характеризуют средневековое общество?

6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау;
6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
6.2.3.2 Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау;
6.2.2.4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде М. Қашғари, Ж. Баласағұн және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру;
6.2.3.3 "Кодекс Куманикус" сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау
Өлкетану
Мәдени-тарихи дәстүрді сақтаушылар: өлкенің ұлттық қолөнері
6.2.2.7 өлкенің дәстүрлі көркем мәдениетін жандандыруға үлесін қосқан шеберлерді айқындау
Қайталау
3-тоқсан
XIII - XV ғасырдың
бірінші
жартысындағы Қазақстан
Моңғол империясының құрылуы
Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті?
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру;
6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау
Моңғол шапқыншылықтарының салдары
Зерттеу сұрағы: Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма?
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.1.8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы
Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды?
6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру;
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.1.7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау
Ақ Орда
Зерттеу сұрағы: Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды?
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру;
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
Моғолстан. Әбілқайыр хандығы
Зерттеу сұрағы: Моғолстан мен Әбілқайыр мемлекеттеріндегі оқиғалар қандай саяси өзгерістерге әкелді?
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру;
6.1.1.2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6.3.2.5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
XIII - XV ғасырлардағы Қазақстанның мәдениеті
Зерттеу сұрағы:
XIII - XV ғасырлардағы өнер мен әдебиет ортағасырлық қоғамды қалай бейнелейді?

6.2.2.1 определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
Свидетельства средневековых путешественников о Казахстане
Исследовательский вопрос: как описывали Казахстан средневековые путешественники?
6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников;
6.2.2.5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве
Формирование казахского народа
Завершение процесса формирования казахского народа
Исследовательский вопрос: как сформировался наследник Великой Степи - казахский народ?
6.1.1.3 определять основные периоды формирования казахского народа, устанавливая связи между историческими событиями древности и средневековья;
6.1.1.4 объяснять значение этнонима "казах"
Образование единого Казахского государства
Образование Казахского ханства
Исследовательский вопрос: Почему Казахское ханство считается первым национальным государством в Центральной Азии?
6.3.1.9 определять историческое значение образования Казахского ханства;
6.2.3.4 объяснять значение труда М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди";
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.2.1.3 использовать понятие "Великая степь" для описания преемственности исторических событий и процессов
Краеведение
Один народ – одна страна – одна судьба (народы моего края)
6.1.2.2 характеризовать историю и традиции разных национальностей родного края
4 четверть
Развитие Казахского ханства в XVI - XVII веках
Усиление Казахского ханства при Касым хане
Исследовательский вопрос: Почему К.Жалаири писал: "Самым известным из сыновей Жанибек хана был Касым хан..."?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Внешняя политика Казахского ханства при Хакназар хане
Исследовательский вопрос: Почему время правления Хакназар хана называют периодом возрождения казахской государственности?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Укрепление южных границ Казахского ханства при Тауекель хане
Исследовательский вопрос: Какую политику проводил Тауекель хан для объединения казахских земель?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Укрепление единства Казахского ханства при Есим хане
Исследовательский вопрос: Как Есим хан смог сохранить целостность Казахского ханства?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Казахско-джунгарское противостояние при Жангир хане
Исследовательский вопрос: Каково место Орбулакской битвы в истории мирового военного искусства?

6.2.2.1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі маңыздылығын айқындау
Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері
Зерттеу сұрағы:
Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттады?
6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау;
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
Қазақ халқының қалыптасуы
Қазақ халқының қалыптасу процесінің аяқталуы
Зерттеу сұрағы: Ұлы Дала мұрагері – қазақ халқы қалай қалыптасты?
6.1.1.3 ежелгі және ортағасырлар тарихының оқиғалары арасында байланыс орнату арқылы қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерді анықтау;
6.1.1.4 "қазақ" этнонимінің мағынасын түсіндіру
Біртұтас қазақ мемлекетінің құрылуы
Қазақ хандығының құрылуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп саналады?
6.3.1.9 Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау;
6.2.3.4 М.Х.Дулатидің "Тарихи-Рашиди" еңбегінің маңыздылығын түсіндіру;
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.2.1.3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Өлкетану
Бір халық – бір ел – бір тағдыр (менің өлкемнің халықтары)
6.1.2.2 өлкедегі әр түрлі ұлттардың
тарихын,салт-дәстүрін сипаттау
4-тоқсан
Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі
Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: "Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді..." деп жазды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының сыртқы саясаты
Зерттеу сұрағы: Неліктен Хақназар хан билеген кезеңді Қазақ хандығының "қайта жаңғыруы" деп атайды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығының оңтүстік шекараларының нығаюы
Зерттеу сұрағы: Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы
Зерттеу сұрағы: Есім хан Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы
Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай?

6.2.2.3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.3.2.7 оценивать военную тактику и героизм казахского войска в Орбулакской битве
Общественно-правовая система казахов при Тауке хане
Исследовательский вопрос: Почему А. Левшин называл Тауке хана "Ликургом степи"?
6.3.1.10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.3.2.6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Социальная структура Казахского ханства
Исследовательский вопрос: Какова была роль социальных групп казахского общества?
6.1.2.1 определять роль социальных групп в Казахском ханстве;
6.3.1.11 характеризовать деятельность султанов, биев, батыров, жырау в общественно-политической жизни государства
Экономика и культура XVI - XVII веков
Духовная культура казахов в XVI - XVII веках
Исследовательский вопрос: Каким образом духовная культура отражает жизнь казахов в XVI - XVII веках?
6.2.2.1 определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
Материальная культура казахов в XVI - XVII веках
Исследовательский вопрос: Почему юрта считается образцом высокого уровня развития материальной культуры кочевников?
6.2.2.5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве
Традиционное хозяйство казахов
Исследовательский вопрос: В чем особенности традиционного хозяйства кочевников?
6.4.1.2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников
Краеведение
Живые свидетели истории родного края
6.3.1.12 описывать героические и трудовые подвиги современных очевидцев в истории родного края
Повторение
7 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахско-джунгарские войны
Начало Отечественной войны против джунгарской агрессии
Исследовательский вопрос: Почему "Елим-ай" стала всенародной песней?
7.1.1.1 объяснять демографические изменения и миграционные процессы в период джунгарских нашествий;
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.4.1.1 определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
Организация единого народного ополчения
Исследовательский вопрос: Почему Ордабасы стал символом единства народа?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.3.1.1 оценивать роль курылтаев в Каракуме и Ордабасы в объединении народа против джунгарской экспансии
Казахско-джунгарские сражения
Исследовательский вопрос: Почему Анракайскую битву считают коренным переломом в казахско-джунгарской войне?
7.3.2.1 объяснять роль ханов и батыров в борьбе против джунгарского нашествия
Казахское ханство в XVIII веке
История казахско-русских отношений до начала XVIII века.
Исследовательский вопрос:
Почему Россия считала Казахстан "ключем и вратами" в Азию?
7.3.1.2 анализировать внутреннюю политику Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Начало присоединения Казахского ханства к Российской империи.
Исследовательский вопрос:
Каковы были причины и последствия обращения хана Абулхаира с письмом к Анне Иоановне?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Внутренняя и внешняя политика Абылай хана
Исследовательский вопрос:
Какова роль Абылай хана в сохранении независимого казахского государства?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;

6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау;
6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау
Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі
Зерттеу сұрағы: Неліктен А. Левшин Тәуке ханды "Дала Ликургі" деп атады?
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Қазақ хандығының әлеуметтік құрылымы
Зерттеу сұрағы: Әлеуметтік топтар қазақ қоғамында қандай рөл атқарды?
6.1.2.1 Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау;
6.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдегі сұлтан, би, батыр, жыраулардың қызметтерін сипаттау
XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет
XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениеті
Зерттеу сұрағы: XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениетінде халық өмірі қалай көрініс табады?
6.2.2.1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі
маңыздылығын айқындау
XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың материалдық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Неліктен киіз үй көшпелілердің материалдық мәдениетінің ең жоғарғы үлгісі деп саналады?
6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнердегі жетістіктерін сипаттау
Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы
Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшелігі неде?
6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау
Өлкетану
Туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлері
6.3.1.12 туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлерінің ерлік істері мен еңбегін сипаттау
Қайталау
7-сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қазақ-жоңғар соғыстары
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы
Зерттеу сұрағы: Не себепті "Елім-ай" бүкілхалықтық әнге айналды?
7.1.1.1 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру;
7.2.2.1халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.4.1.1 жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау
Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.1.1 Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру
Қазақ-жоңғар шайқастары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Аңырақай шайқасы қазақ-жоңғар соғысындағы түбегейлі бетбұрыс деп саналады?
7.3.2.1 Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлардың рөлін түсіндіру
XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы
XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың "кілті мен қақпасы" деп санады?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталауы
Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты
Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;

7.3.2.3 оценивать внутреннюю и внешнюю политику хана Абылая
Краеведение
Туристские маршруты
7.2.3.5 предлагать пути создания туристских маршрутов
2 четверть
Культура Казахстана в XVIII веке
Устное народное творчество казахов в XVIII веке
Исследовательский вопрос:
Как исторические события XVІII века отражены в произведениях акынов и жырау?
7.2.2.1 оценивать значимость народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций
Материальная культура казахов в XVIII веке
Исследовательский вопрос:
В чем уникальность прикладного искусства казахов?
7.2.2.4 оценивать достижения прикладного искусства
Колонизация и народно-освободительная борьба
Военно-казачья колонизация Казахстана в XVIII веке
Исследовательский вопрос:
Какими способами Российская империя осуществляла колонизацию Казахстана?
7.3.1.3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи
Национально-освободительное движение Срыма Датулы
Исследовательский вопрос:
Какие права казахов Младшего жуза пытался защитить Сырым Датов?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Царские реформы 1822-1824 гг.
Исследовательский вопрос:
Почему в 20-ые годы XX века в Казахстане были проведены административные реформы?
7.3.1.4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Восстание казахов в 1836-1838 годах в Букеевской Орде
Исследовательский вопрос:
Какая идея сближала Исатая Тайманулы и Махамбета Отемисулы?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Национально-освободительное движение под руководством Кенесары Касымулы
Исследовательский вопрос:
Почему восстание Кенесары хана приобрело общенародный характер?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Краеведение
Неравнодушные сердца
7.4.1.3 оценивать деятельность лиц, оказавших поддержку в развитие своего края
Повторение
3 четверть
Колонизация и народно-освободительная борьба
Взаимоотношения казахов со среднеазиатскими государствами в 40-е - в 60-е годы XIX века
Исследовательский вопрос:
Почему усилилась экспансия среднеазиатских ханств в южные регионы Казахстана?

7.3.2.3 Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау
Өлкетану
Туристік маршруттар
7.2.3.5 туристік маршруттарды құру жолдарын ұсыну
2-тоқсан
XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті
Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты?
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде?
7.2.2.4 қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау
Отарлау және ұлт-азаттық күрес
XVIII ғасырдағы Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанды отарлауды Ресей империясы қалай жүзеге асырды?
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді?
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
1822-1824 жылдардағы патша реформалары
Зерттеу сұрағы: Неліктен XX ғасырдың 20-шы жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді?
7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі
Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды?
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Өлкетану
Жомарт жүрек
7.4.1.3 өлкені дамытуға қолдау көрсеткен тұлғалардың қызметіне баға беру
Қайталау
3-тоқсан
Отарлау және ұлт-азаттық күрес
XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Орта Азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстік аймақтарына экспансиясы күшейді?

7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Завершение присоединения Казахстана к Российской империи
Исследовательский вопрос:
Каковы особенности присоединения южных регионов Казахстана к Российской империи?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Казахстан в составе Российской империи
Административно-территориальные реформы в Казахстане во второй половине ХIХ века
Исследовательский вопрос:
Как царское правительство осуществляло принцип "разделяй и властвуй"?
7.3.1.3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи;
7.3.1.4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Освободительная борьба казахов в 1860-1870-х годах
Исследовательский вопрос:
В чем проявилась преемственность народных требований в восстаниях 60-70-х годов XIX века?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики
Массовая крестьянская колонизация Казахстана
Исследовательский вопрос:
Как переселенческая политика царизма изменила жизнь казахского общества?
7.4.1.2 анализировать влияние колониальной политики на традиционное хозяйство казахов;
7.1.1.2 анализировать причины и последствия переселенческой политики Российской империи;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Казахстан в составе Российской империи
Развитие капиталистических отношений в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Как начиналось промышленное развитие Казахстана?
7.4.2.1 определять влияние развития капиталистических отношений на экономику Казахстана
Развитие ярмарочной торговли
Исследовательский вопрос:
Почему в Казахстане стала развиваться ярмарочная торговля?
7.4.2.2 определять изменения, которые произошли в торговых отношениях в связи с развитием ярмарок
Казахское общество во второй половине XIX века
Исследовательский вопрос:
Под влиянием каких факторов сформировались общественно-политические взгляды представителей "Зар заман"?
7.2.1.2 анализировать негативное влияние колониальной политики на развитие национальных ценностей;
7.1.2.2 объяснять значимость формирования казахской интеллигенции
Краеведение
Летопись родного края

7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметі тарапынан "бөліп ал да, билей бер" ұстанымы қалай жүзеге асты?
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді?
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті?
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау;
7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында
Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы қалай басталды?
7.4.2.1 капиталистік қатынастар дамуының Қазақстанның экономикасына ықпалын анықтау
Жәрмеңке саудасының дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы дамыды?
7.4.2.2 сауда қатынастарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерістерін анықтау
XIX ғасырдың екінші жартысындағы қазақ қоғамы
Зерттеу сұрағы: "Зар заман" өкілдерінің қоғамдық-саяси көзқарастары қандай факторлардың әсерінен қалыптасты?
7.2.1.2 ұлттық құндылықтарға отаршылдық саясаттың кері әсерін талдау;
7.1.2.2 қазақ зиялыларының қалыптасуының маңыздылығын түсіндіру
Өлкетану
Туған өлкенің шежіресі

7.4.1.4 определять развитие важных исторических этапов родного края;
7.2.2.5 создать хронику событий истории родного края
4 четверть
Культура Казахстана в XIХ- начале
ХХ веков
Развитие культуры в XIX веке
Исследовательский вопрос:
Почему XIX век называют эпохой расцвета традиционных жанров казахского музыкального искусства
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций;
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.2.2.3 описывать особенности национальных музыкальных инструментов
Образование и просвещение в XIX веке
Исследовательский вопрос:
В каких формах развивались учебно-просветительские учреждения в Казахстане в XIX веке?
7.2.3.2 объяснять особенности развития образования и просвещения в XIX веке
Шокан Уалиханов - первый казахский ученый
Исследовательский вопрос:
Почему С. Муканов назвал свой роман, посвященный
Ш. Уалиханову, "Промелькнувший метеор"?
7.2.3.1 определять историческое значение научного наследия Ш.Уалиханова
Ы. Алтынсарин - педагог-новатор
Исследовательский вопрос:
В чем состоит новаторство
Ы. Алтынсарина в области народного просвещения?
7.2.3.3 оценивать вклад Ы. Алтынсарина в развитие просвещения
Абай Кунанбаев – великий мыслитель
Исследовательский вопрос:
Почему Абая Кунанбаева называли "Хаким Абай"?
7.2.2.2 оценивать деятельность А. Кунанбаева как акына, мыслителя, общественного деятеля
Развитие устной исторической традиции казахов в конце XIX - начале XX веков
Исследовательский вопрос:
Какова историческая ценность трудов Ш. Кудайберидиулы,
М. Копеева и К. Халида?
7.2.3.4 определять значение трудов Ш. Кудайбердиулы, М. Копеева и К. Халида как исторических источников
Краеведение
История моей школы
7.2.2.6 определять историю своей школы на основе разных источников
Повторение
8 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахстан в начале ХХ века
Социально-экономическая ситуация в Казахстане в начале ХХ века
Исследовательский вопрос:
Почему А. Байтурсынов считал, что "само существование казахского народа стало проблемой"?
8.3.1.1 оценивать деятельность представителей казахской интеллигенции в Государственной Думе Российской империи;
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века
Национально-освободительное движение 1916 года в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Почему восстание 1916 года приобрело общенародный характер?
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века;
8.3.1.3 определять историческую значимость национально-освободительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей
Февральская буржуазно-демократическая революция 1917 года в России и ее влияние на Казахстан
Исследовательский вопрос:
Какие события свидетельствуют об усилении политической активности в 1917 году?

7.4.1.4 өлке дамуының маңызды кезеңдерін анықтау;
7.2.2.5 өлкенің тарихи оқиғалар хроникасын
құру
4-тоқсан
XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы
Қазақстанның мәдениеті
XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы
Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады?
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау;
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.2.2.3 ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау
XIX ғасырдағы білім беру мен ағарту ісі
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырда Қазақстанда оқу-ағартушылық мекемелер қандай түрде дамыды?
7.2.3.2 XIX ғасырдағы білім беру мен ағарту ісінің даму ерекшеліктерін түсіндіру
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы
Зерттеу сұрағы: Неге С. Мұқанов Шоқан Уәлихановқа арналған шығармасын "Аққан жұлдыз" деп атады?
7.2.3.1 Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау
Ы. Алтынсарин – жаңашыл –педагог
Зерттеу сұрағы: Ыбырай Алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығы неден байқалады?
7.2.3.3 Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
Абай Құнанбаев – ұлы ойшыл
Зерттеу сұрағы: Неліктен Абай Құнанбайұлын "Хәкім Абай" деп атады?
7.2.2.2 Абай Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі қызметіне баға беру
XIX ғасырдың соңы – XX ғасырдың басындағы Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы
Зерттеу сұрағы:
Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи құндылығы неде?
7.2.3.4 Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ.Халид еңбектерін тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау
Өлкетану
Менің мектебімнің тарихы
7.2.2.6 түрлі дереккөздер негізінде өз мектебінің тарихын анықтау
Қайталау
8- сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Зерттеу сұрағы: Не себепті А. Байтұрсынов: "Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды", - деп санады?
8.3.1.1 қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға беру;
8.3.1.2 XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды?
8.3.1.2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру;
8.3.1.3 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру
1917 жылғы ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері
Зерттеу сұрағы: Қазақстанда 1917 жылы саяси белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс тапты?

8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века
Движение "Алаш" и казахская национальная идея
Исследовательский вопрос:
Почему партия "Алаш" получила всенародную поддержку?
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции;
8.3.1.4 анализировать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государственности;
8.2.3.1 оценивать роль национальной периодической печати в пробуждении общественно-политического сознания
Выдающиеся представители казахской интеллигенции начала ХХ века
Исследовательский вопрос:
Как отстаивали национальные интересы представители казахской интеллигенции?
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции;
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание;
8.3.1.5 оценивать деятельность А. Букейханова как политического лидера
2 четверть
Установление советской власти в Казахстане
Казахстан в годы гражданского противостояния (1917-1920 гг.).
Исследовательский вопрос:
Какие надежды вызвали у народа лозунги Октябрьской революции?
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане начала XX века
Национальные автономии в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Почему идеи правительства "Алаш-Орды" и Туркестанской (Кокандской) автономии не были реализованы?
8.3.1.6 оценивать значение образованных в Казахстане национальных автономий;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Образование Киргизской (Казахской) Автономной Советской Республики
Исследовательский вопрос:
В чем историческое значение образования Казахской Автономной Советской Республики?
8.3.1.6 оценивать значение образованных в Казахстане национальных автономий;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Переход от политики "военного коммунизма" к НЭПу
Исследовательский вопрос:
В чем положительные итоги новой экономической политики для Казахстана?
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века;
8.4.1.1 анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономической политики, сравнивая источники и аргументы
Повторение
3 четверть
Казахстан в период тоталитаризма
Индустриализация в Казахстане в 1920-1930-е годы
Исследовательский вопрос:
В чем противоречивость политики индустриализации в Казахстане?
8.4.2.1 анализировать достижения и недостатки индустриализации в Казахстане
Коллективизация в Казахстане.
Исследовательский вопрос:
Почему политика коллективизации привела к "великому бедствию"?
8.4.1.2 анализировать последствия насильственной коллективизации на сельское хозяйство;

8.3.1.2 XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
"Алаш" қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы
Зерттеу сұрағы: Неліктен "Алаш" партиясы халық қолдауына ие болды?
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
8.3.1.4 "Алаш" партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау;
8.2.3.1 ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру
XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері
Зерттеу сұрағы: Қазақ зиялылары ұлттық мүдделерді қалайша қорғады?
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;
8.3.1.5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру
2- -тоқсан
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы
Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917-1920 жылдар)
Зерттеу сұрағы: Қазан революциясының ұрандары халық арасында қандай үміт тудырды?
8.3.1.2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
Қазақстандағы ұлттық автономиялар
Зерттеу сұрағы: Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады?
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің құрылуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде?
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу
Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды?
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау
Қайталау
3-тоқсан
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатының қарама-қайшылығы неде?
8.4.2.1 Қазақстандағы индустриялан дырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау
Қазақстандағы ұжымдастыру
Зерттеу сұрағы: Неліктен ұжымдастыру саясаты "ұлы нәубетке"әкеліп соқтырды?
8.4.1.2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардап тарын талдау;

8.1.1.1 определять причины и последствия демографических изменений;
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века
Политические репрессии 1920-30-х годов
Исследовательский вопрос:
Почему сталинский режим называл представителей интеллигенции "врагами народа"?
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Культура Советского Казахстана: наука и образование
А. Байтурсынов–"учитель нации"
Исследовательский вопрос: Каково научное наследие А.Байтурсынова?
8.2.2.2 оценивать деятельность А. Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики, общественного деятеля
Наука и система образования в 20-30 годы XX века
Исследовательский вопрос: Каковы достижения и недостатки в сфере науки и образования?
8.2.3.2 определять положение казахского языка в советский период;
8.2.3.3 анализировать изменения в сфере образования и науки в первой половине XX века
К. Сатпаев - универсальный ученый
Исследовательский вопрос: В чем феномен К.И. Сатпаева?
8.2.3.4 оценивать роль К. Сатпаева в развитии казахстанской промышленности и науки
4 четверть
Культура Советского Казахстана: литература и искусство
Развитие казахской литературы в 20-30-е годы XX века
Исследовательский вопрос: как отражался социалистический реализм в казахской литературе?
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание
Развитие казахского исскуства в 20-30-е годы XX века
Исследовательский вопрос: что свидетельствует о новом этапе развития казахского искусства?
8.2.2.4 оценивать роль А. Кашаубаева и К.Мунайтпасова в представлении казахского народа на мировом уровне;
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание;
8.2.2.3 определять изменения в искусстве и литературе
Казакстан в годы Великой Отечественной войны
Участие казахстанцев в сражениях Великой Отечественной войны
Исследовательский вопрос: Имена каких героев-казахстанцев ВОВ сохранились в памяти народа?
8.3.2.1 оценивать вклад казахстанцев в победу во Второй мировой войне;
8.3.2.2 определять героические и личностные качества Б. Момышулы
Казахстан - арсенал фронта
Исследовательский вопрос: Как был реализован лозунг "Все для фронта, все для Победы"?
8.4.2.2 доказывать, что экономика Казахстана была перестроена на военный лад;
8.1.2.2 определять социальное положение народа в военные годы
Культура Казахской ССР в период Великой Отечественной войны
Исследовательский вопрос: Каковы культурные достижения Казахстана в годы войны?

8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау;
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау
1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар
Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға "халық жауы" деген айып тақты?
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым
Ахмет Байтұрсынов – "ұлт ұстазы"
Зерттеу сұрағы: Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай?
8.2.2.2 Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым
Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды?
8.2.3.2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау;
8.2.3.3 XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау
Қ.Сатбаев – жан-жақты ғалым
Зерттеу сұрағы: Қаныш Сәтбаевтың феномені неде?
8.2.3.4 Қаныш Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру
4-тоқсан
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ әдебиетінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ әдебиетінде социалистік реализм қалай көрініс тапты?
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды?
8.2.2.4 Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру;
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;
8.2.2.3 өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау
Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында
Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы
Зерттеу сұрағы: Ұлы Отан соғысының қандай батырлары халық есінде сақталды?
8.3.2.1 қазақстандықтардың Екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау;
8.3.2.2 Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау
Қазақстан – майдан арсеналы
Зерттеу сұрағы: "Бәрі майдан үшін, бәрі Жеңіс үшін!" ұраны қалай жүзеге асты?
8.4.2.2 Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін дәлелдеу;
8.1.2.2 соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақ КСР мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Соғыс жылдарындағы Қазақстанның мәдени жетістіктері қандай болды?

8.2.2.5 оценивать значение искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны
Депортация народов СССР в Казахстан
Исследовательский вопрос: Каким образом Казахстан стал краем депортированных народов?
8.1.1.1 определять причины и последствия демографических изменений
Повторение
9 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахстан в послевоенные годы (1946-1953 годы)
Социально-экономическое развитие Казахской ССР в послевоенные годы
Исследовательский вопрос: как изменилась жизнь казахстанцев после войны?
9.1.1.1 на основе анализа причинно-следственных связей делать аргументированные выводы о демографических изменениях;
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время;
9.4.2.1 определять состояние промышленности и делать выводы
Военно-промышленный комплекс в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему Казахстан стал полигоном для ядерных испытаний?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.3.2.1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во второй половине XX века
Влияние сталинской идеологии на общественно-политическую жизнь в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему историк Е. Бекмаханов был осужден на 25 лет?
9.2.3.1 оценивать вклад Е. Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана;
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Казахстан в годы "хрущевской оттепели" (1954-1964 годы)
Общественно-политическое развитие Казахстана в период "хрущевской оттепели"
Исследовательский вопрос: Какие изменения произошли в обществе в период "хрущевской оттепели"?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Казахстан в эпоху освоения целины
Исследовательский вопрос: Какое влияние на Казахстан оказала политика освоения целинных и залежных земель?
9.1.1.1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей;
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
Сырьевая направленность экономики Казахской ССР
Исследовательский вопрос: насколько учитывались национальные интересы при освоении природных ресурсов Казахстана?
9.3.2.1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во второй половине XX века;
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
2 четверть
Казахстан в годы "застоя" (1965-1985 годы)
Социально-экономическое развитие Казахстана в 1965-1985 гг.
Исследовательский вопрос: почему 1965-1985 годы называют периодом "застоя"?

8.2.2.5 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қалайша депортацияланған халықтардың өлкесіне айналды?
8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау
Қайталау
9-сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Қазақстан соғыстан кейінгі жылдарда (1946-1953 жылдар)
Соғыстан кейінгі Қазақ КСР-нің әлеуметтік-экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Соғыстан кейінқазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге
баға беру;
9.4.2.1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау
Қазақстандағы әскери-өнеркәсіп кешені
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақстан ядролық сынақтар алаңына айналды?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.3.2.1 XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау
Сталиндік идеологияның Қазақстандағы қоғамдық-саяси өмірге әсері
Зерттеу сұрағы: Неліктен тарихшы Ермұхан Бекмаханов 25 жылға бас бостандығынан айырылды?
9.2.3.1 Ермұхан Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау;
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
Қазақстан "жылымық" кезеңінде (1954-1964 жылдар)
"Жылымық" кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы
Зерттеу сұрағы: "Жылымық кезеңі" қоғамға қандай өзгеріс әкелді?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
Тың игеру жылдарындағы Қазақстан
Зерттеу сұрағы: Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты Қазақстанға қалай әсер етті?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
Қазақ КСР экономикасы- ның шикізатқа бағытталуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның табиғи ресурстарын игеруде ұлттық мүдде қаншалықты ескерілді?
9.3.2.1 XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау;
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
2-тоқсан
Қазақстан "тоқырау" кезеңінде (1965-1985 жылдар)
1965-1985 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Не себепті 1965-1985 жылдар "тоқырау" кезеңі деп аталды?

9.4.2.1 определять состояние промышленности и делать выводы;
9.4.1.1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
Противоречия в общественно-политическом развитии Казахстана в 60-80-е годы ХХ века
Исследовательский вопрос: Как осуществлялась защита национальных интересов во второй половине ХХ века?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.3.1.4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики;
9.3.1.2 оценивать роль общественно-политических деятелей по отстаиванию национальных интересов
Демографические процессы в годы "застоя"
Исследовательский вопрос:
Какие факторы повлияли на процесс урбанизации в Казахстане?
9.1.1.1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей;
9.1.1.2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы
Культура Советского Казахстана (1946-1985 годы)
Развитие системы образования во второй половине XX века
Исследовательский вопрос:
Каковы были цели реформ советской системы образования?
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Достижения казахстанских ученых в 40-80-е годы XX века
Исследовательский вопрос: Какие отрасли науки развивались наиболее успешно во второй половине XX века?
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Развитие литературы и искусства в 40-80-е годы XX века
Исследовательский вопрос:
Как повлияла советская идеология на развитие казахской культуры?
9.2.2.1 анализировать отражение общественной жизни в советской литературе и произведениях искусства;
9.2.2.2 оценивать место произведений М. Ауезова в мировой литературе
Повторение
3 четверть
Казахстан в годы перестройки (1986-1991 годы)
Казахстан на начальном этапе "перестройки"
Исследовательский вопрос:
Распад Советского Союза: закономерность или случайность?
9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.4.1.2 анализировать социально-экономические проблемы, имевшие место в советское время
Декабрьские события 1986 года в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Каков был характер декабрьских событий 1986 года в Казахстане?
9.3.1.5 оценивать историческое значение декабрьских событий 1986 года;
9.3.1.4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики
Демократические процессы в Казахстане в годы "перестройки"
Исследовательский вопрос:
Как демократические процессы изменили общественное сознание?

9.4.2.1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
XX ғ. 60-80 жылдарындағы Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуындағы қарама-қайшылықтар
Зерттеу сұрағы: XX ғасырдың. екінші жартысында ұлттық мүдделерді қорғау қалай жүзеге асырылды?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау;
9.3.1.2 қоғамдық-саяси қайраткерлердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға беру
"Тоқырау" жылдарындағы демографиялық процестер
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы урбандалу процесіне қандай фактор лар әсер етті?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.1.1.2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)
XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері
Зерттеу сұрағы: XX ғасырдың екінші жартысында ғылымның қай салалары көбірек дамыды?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы
Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті?
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау;
9.2.2.2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
Қайталау
3-тоқсан
Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар)
Қазақстан "Қайта құрудың" бастапқы кезеңінде
Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.4.1.2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау
Қазақстандағы 1986 жылғы Жел-тоқсан оқиғалары
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы Жел-тоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды?
9.3.1.5 1986 жылғы Жел-тоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру;
9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
"Қайта құру" жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер
Зерттеу сұрағы: Демократиялық процестер қоғамдық сананы қалай өзгертті?

9.3.1.1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Возрождение государственности Казахстана (1991 - 1996 годы)
Провозглашение Независимости Республики Казахстан
Исследовательский вопрос:
Каково историческое значение Конституционного закона "О государственной независимости Республики Казахстан"?
9.3.1.6 определять первые шаги Казахстана после обретения Независимости и делать обобщения;
9.3.1.7 объяснять историческую значимость провозглашения независимости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
Н.А. Назарбаев - Первый Президент Республики Казахстан
Исследовательский вопрос:
Какова роль политического лидера в переломные моменты истории государства?
9.3.1.10 оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании независимого государства
Государственное строительство в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос:
В чем историческая значимость принятия новой Конституции 1995 года?
9.3.1.8 анализировать общественно-политическое развитие независимого Казахстана;
9.3.1.6 определять первые шаги Казахстана после обретения Независимости Казахстана и делать обобщения;
9.3.1.3 оценивать Конституцию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
Казахстан – субъект международного права
Исследовательский вопрос:
Как происходил процесс интеграции Казахстана в мировое сообщество?
9.3.2.2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене;
9.3.2.3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями
Экономическое развитие Казахстана в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос:
Почему переход к рыночной экономике сопровождался трудностями?
9.4.1.3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан;
9.4.2.2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.4.2.3 анализировать интеграцию Казахстана в мировую экономику
Социально-демографические процессы в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос:
В чем особенности социально-демографических процессов в Казахстане?
9.1.1.3 анализировать демографическую политику согласно стратегии развития Казахстана;
9.1.1.2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы;
9.1.2.1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных;
9.3.2.4 определять важность установления казахской диаспорой связей с исторической Родиной
4 четверть
Развитие Независимого Казахстана (с 1997 года до настоящего времени)
Стратегии "Казахстан- 2030" - новый этап в развитии страны
Исследовательский вопрос:
Почему возникла необходимость принятия Стратегии "Казахстан-2030"?

9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар)
Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің жариялануы
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан Республикасының тәуелсіздік туралы" Конституциялық Заңының тарихи маңызы қандай?
9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;
9.3.1.7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын түсіндіру
Н.Ә. Назарбаев - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті
Зерттеу сұрағы: Саяси көшбасшының мемлекет тарихының бетбұрысты кезеңдеріндегі рөлі қандай болды?
9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар
Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Конституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде?
9.3.1.8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау;
9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;
9.3.1.3 Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты дамуның кепілі ретінде бағалау
Қазақстан – халықаралық құқық субеъектісі
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі қалай жүзеге асты?
9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру;
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды?
9.4.1.3 Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау;
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9.4.2.3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы әлеуметтік-демографиялық процестер
Зерттеу сұрағы:
Қазақстандағы әлеуметтік-демографиялық процестердің ерекшеліктері неде?
9.1.1.3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау;
9.1.1.2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру;
9.1.2.1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау;
9.3.2.4 қазақ диаспораларының тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау
4-тоқсан
Қазақстан Республикасының дамуы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін)
Қазақстан - 2030" Стратегиясы – мемлекет дамуындағы жаңа кезең
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан - 2030" Стратегиясын қабылдау қажеттілігі неден туындады?

9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии;
9.1.1.3 анализировать демографическую политику согласно стратегии развития Казахстана
Экономическое развитие Казахстана с 1997 года
Исследовательский вопрос:
Каковы основные направления развития экономики Казахстана в XXI веке?
9.4.2.2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.4.1.4 анализировать направления модернизации в аграрном секторе;
9.4.2.4 исследовать влияние внешней торговли на экономику
Социальное развитие Казахстана с 1997 года
Исследовательский вопрос:
Как изменилось социальное положение населения Казахстана?
9.1.2.1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных
Казахстан в системе международных отношений
Исследовательский вопрос:
Какую роль играет Казахстан в современном мире?
9.3.2.3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями;
9.3.2.2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене
Астана – столица Независимого Казахстана
Исследовательский вопрос:
Почему перенос столицы в Астану является своевременным стратегическим решением?
9.3.1.11 определять Астану как символ процветания нового Казахстана
Стратегии "Казахстан-2050"
Исследовательский вопрос:
Какой новый курс в развитии государства обозначен в Стратегии "Казахстан-2050"?
9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
Приоритетные направления развития Казахстана на современном этапе
Исследовательский вопрос:
Почему был принят План нации "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ"?
9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
Культура современного Казахстана (с 1991 года до настоящего времени)
Развитие образования и науки в годы независимости
Исследовательский вопрос:
Каковы тенденции развития казахстанского образования и науки в условиях глобализации?
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Развитие культуры Независимого Казахстана
Исследовательский вопрос:
Каковы пути сохранения и развития национальной культуры в эпоху глобализации?
9.2.2.3 определять тенденции развития современного искусства и литературы;
9.2.2.4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
Роль религии в современном казахстанском обществе
Исследовательский вопрос:
Как в казахстанском обществе соблюдается баланс между принципами светского государства и обеспечением свободы вероисповедания?

9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау;
9.1.1.3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау
Қазақстанның 1997 жылдан бастап экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан Республикасының XXI ғасырдағы экономикалық дамуының негізгі бағыттары қандай?
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9.4.1.4 аграрлық секторды модернизациялау бағыттарын талдау;
9.4.2.4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу
Қазақстанның 1997 жылдан бастап әлеуметтік дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы қалай өзгерді?
9.1.2.1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау
Халықаралық қатынастар жүйесіндегі Қазақстан
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның жаңа әлемдегі орны қандай?
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау;
9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру
Астана – Тәуелсіз Қазақстанның астанасы
Зерттеу сұрағы: Астананы көшіру неліктен ұтымды стратегиялық шешім болып табылды?
9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
"Қазақстан – 2050" стратегиялары
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан – 2050" Стратегиясы қандай жаңа саяси бағытты белгіледі?
9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
Қазіргі кездегі Қазақстанның дамуындағы басым бағыттары
Зерттеу сұрағы: "5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам" ұлт жоспары неліктен қабылданды?
9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін)
Тәуелсіздік жылдарындағы білім мен ғылымның дамуы
Зерттеу сұрағы: Жаһандану жағдайындағы қазақстандық білім мен ғылымның даму тенденциялары қандай?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
Тәуелсіз Қазақстан мәдениетінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Жаһандану дәуіріндегі ұлттық мәдениетті дамыту мен сақтау жолдары қандай?
9.2.2.3 қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау;
9.2.2.4 ұлттық құндылықтарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру
" бағдарламасы)
Діннің қазіргі Қазақстан қоғамындағы рөлі
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қоғамында зайырлы мемлекет және діни сенім бостандығы ұстанымдары қалай үйлесім табуда?

9.2.1.1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных течений и организаций;
9.2.1.2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
Национальная идея "Мәңгілік Ел"
Исследовательский вопрос:
В чем консолидирующая роль идеи "Мәңгілік Ел?"
9.2.1.3 оценивать значимость общенациональной идеи "Мәңгілік Ел";
9.2.1.2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
Повторение
Приложение 11
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 68
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа курса "Глобальные компетенции" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа курса "Глобальные компетенции" разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Курс "Глобальные компетенции" способствует формированию ценностных ориентиров, коммуникативных навыков, этических норм и поведенческих установок обучающихся.
3. Цель курса: формирование конкурентоспособной личности, соответствующей стандартам культуры поведения и обладающей глобальными компетенциями.
4. Задачи курса:
формировать у обучающихся гражданскую позицию и готовность служить интересам своей страны;
развивать у обучающихся личностные качества: честность, порядочность, доброжелательность, ответственность за свои действия;
формировать у обучающихся навыки медиаграмотности и финансовой грамотности;
прививать культуру здорового образа жизни;
развивать экологическую культуру;
формировать понимание роли религии в жизни общества.
5. Объем учебной нагрузки по курсу "Глобальные компетенции" составляет:
в 5 классе - 0,5 часа в неделю, 18 часов в учебном году;
в 6 классе - 0,5 часа в неделю, 18 часов в учебном году;
в 7 классе - 0,5 часа в неделю, 18 часов в учебном году;

9.2.1.1 дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау;
9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
"Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы
Зерттеу сұрағы:
"Мәңгілік Ел": идеясының біріктірушілік рөлі неде?
9.2.1.3 "Мәңгілік Ел" Жалпыұлттық идеясының маңыздылығын бағалау;
9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
Қайталау
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
68-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Жаһандық құзыреттер" оқу курсы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жаһандық құзыреттер" курсының оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Жаһандық құзыреттер" курсы білім алушылардың құндылық бағдарларын, коммуникативтік дағдыларын, әдеп нормалары мен мінез-құлық ұстанымдарын қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Курстың мақсаты: бәсекеге қабілетті, мінез-құлық мәдениетінің стандартына сәйкес келетін және жаһандық құзыреттерге ие тұлғаны қалыптастыру.
4. Курстың міндеттері:
1) 1) білім алушылардың азаматтық ұстанымын және өз елінің мүддесіне қызмет етуге дайындығын қалыптастыру;
2) білім алушылардың жеке қасиеттерін дамыту: адалдық, әдептілік, ізгі ниет, өз іс-әрекеттері үшін жауапкершілік;
3) білім алушыларда медиа сауаттылық және қаржылық сауаттылық дағдыларын қалыптастыру;
4) салауатты өмір салты мәдениетін қалыптастыру;
5) экологиялық мәдениетті дамыту;
6) қоғам өміріндегі діннің рөлі туралы түсінік қалыптастыру.
5. "Жаһандық құзыреттер" курсы бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
5-сыныпта-аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 18 сағат;
6-сыныпта-аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 18 сағат;
7-сыныпта-аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 18 сағат;

Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Изучение учебного предмета "Алгебра и начала анализа" на уровне общего среднего образования является важным, так как предоставляет наиболее эффективные методы для формирования функциональной грамотности обучаемых и способствует развитию логического, абстрактного, пространственного, критического мышления, освоению научных методов познания действительности, осознанию практической значимости математики. Применение математического языка при обосновании выводов в рассуждениях требует от учащихся свободного использования математической терминологии, логических конструкций и символов, что способствует формированию общей культуры человека.
3. Цель: овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической деятельности, для изучения смежных дисциплин, для продолжения образования; интеллектуальное развитие учащихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
4. Задачи:
1) способствовать дальнейшему формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать развитию навыков применения математического языка и основных математических законов;
3) содействовать изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
4) развивать навыки создания и интерпретации математических моделей реальных процессов;
5) развивать навыки применения математических методов для исследования и решения задач в различных теоретических областях и практической деятельности;
6) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности;
7) развивать коммуникативные навыки, навыки поиска и использования информации из различных источников;

Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Жалпы орта білім беру деңгейінде "Алгебра және анализ бастамалары" пәнін оқыту маңызды болып табылады, себебі оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру үшін неғұрлым тиімді әдістерді ұсынады және логикалық, абстрактілік, кеңістіктік, сыни ойлау қабілетін дамытуға ықпал етеді, шынайылықты танудың ғылыми әдістерін меңгереді, математиканың практикалық маңыздылығын жете түсінеді. Пайымдаулардағы қорытындыларды негіздеуде математикалық тілдің қолдану қажеттілігі оқушылардан математикалық терминологияны, логикалық конструкциялар мен таңбаларды еркін пайдалануын талап етеді, адамның жалпы мәдениетін қалыптастыруға ықпал етеді.
3. Мақсаты: практикалық іс-әрекетте қолдануға, басқа пәндерді игеруге, білім алуды жалғастыруға қажетті математикалық білімді оқушылардың меңгеруі; жалпы адами құндылықтар және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлер негізінде оқушылардың зияткерлігін дамыту.
4. Міндеттері:
1) Бағдарламаның "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын әрі қарай қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
2) математикалық тіл мен негізгі математикалық заңдарды қолдану дағдыларын дамытуға ықпал ету;
3) әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге жәрдем беру;
4) нақты процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді құру және интерпретациялау дағдыларын дамыту;
5) әртүрлі теориялық облыстар мен практикалық іс-әрекеттерде зерттеулер және есептер шешу үшін математикалық әдістерді қолданудың дағдыларын дамыту;
6) логикалық және сын тұрғысынан ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
7) коммуникативтік, әртүрлі дереккөздерден ақпаратты іздеу және қолдану дағдыларын дамыту;

8) развивать личностные качества, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
9) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса;
10) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Алгебра и начала анализа"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" составляет:
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 144 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 144 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
6. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 10 класса:
1) Повторение курса алгебры 7-9 классов;
2) "Функция, ее свойства и график". Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций. Свойства функции. Дробно-линейная функция. Понятия сложной и обратной функций;
3) "Тригонометрические функции". Тригонометрические функции, их свойства и графики. Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований;
4) "Обратные тригонометрические функции". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики. Простейшие уравнения, содержащие обратные тригонометрические функции;
5) "Тригонометрические уравнения". Простейшие тригонометрические уравнения. Методы решения тригонометрических уравнений и их систем;
6) "Тригонометрические неравенства". Решение тригонометрических неравенств;
7) "Вероятность". Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятности событий. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближҰнных вычислений. Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей. Формула полной вероятности и формула Байеса. Формула Бернулли и ее следствия. Вероятностные модели реальных явлений и процессов;
8) "Многочлены". Многочлены с несколькими переменными и их стандартный вид. Однородные и симметрические многочлены. Общий вид многочлена с одной переменной. Нахождение корней многочлена с одной переменной методом разложения на множители. Деление "уголком" многочлена на многочлен. Теорема Безу, схема Горнера. Метод неопределҰнных коэффициентов. Теорема о рациональном корне многочлена с целыми коэффициентами. Уравнения высших степеней, приводимые к виду квадратного уравнения. Обобщенная теорема Виета для многочлена третьего порядка.

8) өздігінен, топта жұмыс істеуге қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
9) қоғамның ілгерілеуі үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
10) математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәнінің мазмұны
5. "Алгебра және анализ бастамалары" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 144 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 144 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
6. 10-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау;
2) "Функция, оның қасиеттері және графигі". Функция және оның берілу тәсілдері. Функциялардың графиктерін түрлендіру. Функцияның қасиеттері. Бөлшек-сызықты функция. Күрделі және кері функция ұғымдары;
3) "Тригонометриялық функциялар". Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен салу;
4) "Кері тригонометриялық функциялар". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулер;
5) "Тригонометриялық теңдеулер". Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері;
6) "Тригонометриялық теңсіздіктер". Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу;
7) "Ықтималдық". Комбинаторика элементтері және оларды оқиғалардың ықтималдықтарын табуда қолданылуы. Жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномы (натурал көрсеткішті). Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері. Толық ықтималдық формуласы және Байес формуласы. Бернулли формуласы және оның салдарлары. Нақты құбылыстар мен процестердің ықтималдық модельдері;
8) "Көпмүшелер". Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі. Біртекті және симметриялы көпмүшелер. Бір айнымалысы бар көпмүшенің жалпы түрі. Көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүше түбірлерін табу. Көпмүшені көпмүшеге "бұрыштап" бөлу. Безу теоремасы, Горнер схемасы. Анықталмаған коэффициенттер әдісі. Бүтін коэффициетті көпмүшенің рационал түбірлері туралы теорема. Квадрат теңдеу түріне келтірілетін жоғары дәрежелі теңдеулер. Үшінші дәрежелі көпмүше үшін жалпыланған Виет теоремасы;

9) "Предел функции и непрерывность". Предел функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции. Предел числовой последовательности. Непрерывность функции в точке и на множестве. Нахождение пределов. Первый замечательный предел;
10) "Производная". Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных. Производная сложной функции. Производные тригонометрических функций. Производные обратных тригонометрических функций. Физический и геометрический смысл производной. Уравнение касательной к графику функции.
11) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Точки перегиба графика функции, выпуклость графика функции. Исследование функции на выпуклость. Исследование функции с помощью производной и построение графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке.
12) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные случайные величины. Понятие непрерывной случайной величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин. Закон больших чисел;
13) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 11 класса:
1) Повторение курса и начала анализа 10 класса;
2) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Методы интегрирования. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач;
3) "Элементы математической статистики". Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным;
4) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем;
5) "Иррациональные уравнения и неравенства". Иррациональные уравнения и их системы. Иррациональные неравенства;
6) "Комплексные числа". Мнимые числа. Определение комплексных чисел. Действия над комплексными числами в алгебраической форме. Комплексные корни квадратных уравнений. Основная теорема алгебры;
7) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции;

9) "Функцияның шегі және үзіліссіздігі". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функция графигінің асимптоталары. Сан тізбегінің шегі. Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі. Шектерді табу. Бірінші тамаша шек;
10) "Туынды". Туындының анықтамасы. Функция дифференциалы ұғымы. Туынды табу ережелері. Күрделі функция туындысы. Тригонометриялық функциялардың туындылары. Кері тригонометриялық функциялардың туындылары. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі;
11) "Туындының қолданылуы". Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Функция графигінің иілу нүктелері, функция графигінің дөңестігі. Функцияны дөңестікке зерттеу. Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері.
12). "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалар. Үзіліссіз кездейсоқ шама ұғымы. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері. Үлкен сандар заңы.
13) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы математика курсын қайталау;
2) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері. Интегралдау әдістері. Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл. Анықталған интегралдың геометриялық және физикалық есептерді шығаруда қолданылуы;
3) "Математикалық статистика элементтері". Бас жиын және таңдама. Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау;
4) "Дәрежелер және түбірлер. Дәрежелік функция". n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі. Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы;
5) "Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер". Иррационал теңдеулер мен олардың жүйелері. Иррационал теңсіздіктер;
6) "Комплекс сандар". Жорамал сандар. Комплекс сандар анықтамасы. Алгебралық түрдегі комплекс сандарға амалдар қолдану. Квадрат теңдеулердің комплекс түбірлері. Алгебраның негізгі теоремасы;
7) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы;

8) "Показательные и логарифмические уравнения и неравенства". Показательные уравнения и их системы. Логарифмические уравнения и их системы. Показательные неравенства. Логарифмические неравенства;
9) "Дифференциальные уравнения". Основные сведения о дифференциальных уравнениях. Дифференциальные уравнения первого порядка c разделяющимися переменными. Линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка с постоянными коэффициентами;
10) Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов.
8. Содержание учебного предмета распределено по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения учащихся в виде ожидаемых результатов по классам: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения описаны последовательно внутри каждого подраздела, которые позволят учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
9. Содержание учебного предмета включает четыре раздела: "Числа", "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
10. Раздел "Числа" включает следующие подразделы:
1) Понятие о числах и величинах;
2) Операции над числами.
11. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) Алгебраические выражения и их преобразования;
2) Уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) Тригонометрия.
12. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) Основы комбинаторики;
2) Основы теории вероятностей;
3) Статистика и анализ данных.
13. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) Начала математического анализа;
2) Математический язык и математическая модель;
3) Решение задач с помощью математического моделирования.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1." – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
15. Обучающийся должен:
Раздел 1. "Числа"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понятие о числах и величинах
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - знать определение комплексного числа и его модуля;
11.1.1.2 - уметь изображать комплексное число на комплексной плоскости;
11.1.1.3 - знать определение сопряженных комплексных чисел и их свойства;
2. Операции над числами
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - выполнять арифметические действия над комплексными числами в алгебраической форме;

8) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері. Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері. Көрсеткіштік теңсіздіктер. Логарифмдік теңсіздіктер;
9) "Дифференциалдық теңдеулер". Дифференциалдық теңдеулер туралы жалпы мағлұмат. Айнымалылары ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер. Екінші ретті тұрақты коэффициентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулер;
10) 10-11-сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бұл бөлімдер күтілетін нәтижелер (біліктер немесе дағдылар, білім немесе түсініктер) түрінде берілген сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады. Әр бөлімше ішінде тізбектеліп жазылған оқу мақсаттары мұғалімге өз жұмысын жоспарлап, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік жасайды.
9. Оқу пәнінің мазмұны төрт бөлімді қамтиды: "Сандар", "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
10. "Сандар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Сандар және шамалар туралы түсініктер;
2) Сандарға амалдар қолдану.
11. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) Тригонометрия.
12. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Комбинаторика негіздері;
2) Ықтималдықтар теориясының негіздері;
3) Статистика және деректерді талдау.
13. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Математикалық анализ бастамалары;
2) Математикалық тіл және математикалық модель;
3) Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
15. Білім алушыларға қойылатын талаптар:
1-бөлім. "Сандар"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Сандар және шамалар туралы түсініктер
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 комплекс санның және оның модулінің анықтамаларын білу;
11.1.1.2 комплекс санды комплекс жазықтықта кескіндей алу;
11.1.1.3 түйіндес комплекс сандар анықтамасы мен олардың қасиеттерін білу;
2. Сандарға амалдар қолдану
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 алгебралық түрде берілген комплекс сандарға арифметикалық амалдар қолдану;

11.1.2.2 - применять закономерность значения in при возведении в целую степень комплексного числа в алгебраической форме;
11.1.2.3 - уметь извлекать квадратный корень из комплексного числа;
11.1.2.4 - решать квадратные уравнения на множестве комплексных чисел;
11.1.2.5 - знать основную теорему алгебры и еҰ следствия;
Раздел 2. "Алгебра"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Алгебраические выражения и преобразования
10.2.1.
11.2.1.
10.2.1.1 - знать определение многочлена с несколькими переменными и приводить его к стандартному виду, определять степень многочлена стандартного вида;
10.2.1.2 - уметь распознавать симметрические и однородные многочлены;
10.2.1.3 - уметь распознавать многочлен с одной переменной и приводить его к стандартному виду;
10.2.1.4 - находить старший коэффициент, степень и свободный член многочлена с одной переменной;
10.2.1.5 - находить корни многочлена с одной переменной методом разложения его на множители;
10.2.1.6 - использовать формулы
для разложения многочленов на множители при ;
10.2.1.7 - выполнять деление "уголком" многочлена на многочлен;
10.2.1.8 - применять теорему Безу и ее следствия при решении задач;
10.2.1.9 - применять различные способы нахождения корней симметрических и однородных многочленов;
10.2.1.10 - применять схему Горнера для нахождения корней многочлена;
10.2.1.11 - применять теорему о рациональном корне многочлена с одной переменной с целыми коэффициентами для нахождения его корней;
10.2.1.12 - знать обобщенную теорему Виета и применять ее к многочленам третьего порядка;
10.2.1.13 - знать метод неопределҰнных коэффициентов и применять его при разложении многочлена на множители;
11.2.1.1 - знать определение корня n-ой степени и арифметического корня n-ой степени;
11.2.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
11.2.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;
11.2.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
11.2.1.5 - применять свойства корня п-ой степени для преобразования иррациональных выражений;
2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
10.2.2.
11.2.2.
10.2.2.1 - применять метод разложение на множители при решении уравнений высших степеней;
10.2.2.2 - применять метод введения новой переменной при решении уравнений высших степеней;
11.2.2.1 - знать определение иррационального уравнения, уметь определять его область допустимых значений;
11.2.2.2 - уметь решать иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ю степень;
11.2.2.3 - уметь решать иррациональные уравнения методом замена переменной;

11.1.2.2 алгебралық түрдегі комплекс санды бүтін дәрежеге шығарғанда мәнінің заңдылығын қолдану;
11.1.2.3 комплекс санның квадрат түбірін таба алу;
11.1.2.4 квадрат теңдеулерді комплекс сандар жиынында шешу;
11.1.2.5 алгебраның негізгі теоремасын және оның салдарларын білу
2-бөлім. "Алгебра"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Алгебралық өрнектер және түрлендірулер
10.2.1.
11.2.1.
10.2.1.1 - бірнеше айнымалысы бар көпмүшенің анықтамасын білу және оны стандарт түрге келтіру, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтау;
10.2.1.2 - симметриялы және біртекті көпмүшелерді танып білу;
10.2.1.3 - бір айнымалысы бар көпмүшелерді ажырата және оны стандарт түрге келтіре алу;
10.2.1.4 - бір айнымалысы бар көпмүшенің бас коэффициентін, дәрежесін және бос мүшесін табу;
10.2.1.5 - көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүшенің түбірлерін табу;
10.2.1.6 - көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу үшін
формулаларын қолдану;
10.2.1.7 - көпмүшені көпмүшеге "бұрыштап" бөлуді орындау;
10.2.1.8 - Безу теоремасын және оның салдарларын есеп шығаруда қолдану;
10.2.1.9 - симметриялы және біртекті көпмүшелер түбірлерін табудың түрлі тәсілдерін қолдану;
10.2.1.10 - көпмүше түбірлерін табу үшін Горнер схемасын қолдану;
10.2.1.11 - бір айнымалысы бар бүтін коэффициетті көпмүшенің рационал түбірі туралы теореманы оның түбірлерін табуда қолдану;
10.2.1.12 - жалпыланған Виет теоремасын білу және оны үшінші ретті көпмүшелерге қолдану;
10.2.1.13 - анықталмаған коэффициенттер әдісін білу және оны көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қолдану
11.2.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын білу;
11.2.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу;
11.2.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.2.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
11.2.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;
2. Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары
10.2.2.
11.2.2.
10.2.2.1 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдану;
10.2.2.2 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін қолдану
11.2.2.1 - иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның мүмкін мәндер жиынын анықтай алу;
11.2.2.2 - теңдеудің екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.2.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;

11.2.2.4 - уметь решать системы иррациональных уравнений;
11.2.2.5 - уметь решать иррациональные неравенства;
11.2.2.6 - знать и применять методы решения показательных уравнений;
11.2.2.7 - уметь решать системы показательных уравнений;
11.2.2.8 - знать и применять методы решения логарифмических уравнений;
11.2.2.9 - уметь решать системы логарифмических уравнений;
11.2.2.10 - уметь решать показательные неравенства и их системы;
11.2.2.11 - уметь решать логарифмические неравенства и их системы;
3.Тригонометрия
10.2.3.
11.2.3.
10.2.3.1 - знать определения, свойства тригонометрических функций и уметь строить их графики;
10.2.3.2 - уметь строить графики тригонометрических функций с помощью преобразований;
10.2.3.3 - знать определения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса и уметь находить их значения;
10.2.3.4 - знать определения и свойства обратных тригонометрических функций;
10.2.3.5 - строить графики обратных тригонометрических функций;
10.2.3.6 - выполнять преобразования выражений, содержащих обратные тригонометрические функции;
10.2.3.7 - уметь решать простейшие уравнения, содержащие обратные тригонометрические функции;
10.2.3.8 - уметь решать простейшие тригонометрические уравнения;
10.2.3.9 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью разложения на множители;
10.2.3.10 - уметь решать тригонометрические уравнения, приводимые к квадратному уравнению;
10.2.3.11 - уметь решать тригонометрические уравнения с использованием тригонометрических формул;
10.2.3.12 - уметь решать однородные тригонометрические уравнения;
10.2.3.13 - уметь решать тригонометрические уравнения, используя формулы понижения степени тригонометрических функций;
10.2.3.14 - уметь решать тригонометрические уравнения методом введения вспомогательного аргумента;
10.2.3.15 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью универсальной подстановки;
10.2.3.16 - уметь решать системы тригонометрических уравнений;
10.2.3.17 - уметь решать простейшие тригонометрические неравенства;
10.2.3.18 - уметь решать тригонометрические неравенства;
Раздел 3. "Статистика и теория вероятностей"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Основы комбинаторики
10.3.1.
11.3.1.
10.3.1.1 - различать понятия: "перестановки", "размещения" и "сочетания" без повторений и с повторениями;
10.3.1.2 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений без повторений;
10.3.1.3 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений с повторениями;
10.3.1.4 - решать задачи на нахождение вероятностей, применяя формулы комбинаторики;

11.2.2.4 - иррационал теңдеулер жүйелерін шеше алу;
11.2.2.5 - иррационал теңсіздіктерді шеше алу;
11.2.2.6 - көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.7 - көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
11.2.2.8 - логарифмдік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.9 - логарифмдік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
11.2.2.10 - көрсеткіштік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу;
11.2.2.11 - логарифмдік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу
3.Тригонометрия
10.2.3.
11.2.3.
10.2.3.1 - тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу;
10.2.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу;
10.2.3.3 - арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
10.2.3.4 - кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу;
10.2.3.5 - кері тригонометриялық функциялардың графиктерін салу;
10.2.3.6 - кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерге түрлендірулер орындау;
10.2.3.7 - кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.8 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.9 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешу;
10.2.3.10 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.11 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдану арқылы шеше алу;
10.2.3.12 - біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.13 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шеше алу;
10.2.3.14 - тригонометриялық теңдеулерді қосымша аргумент енгізу әдісі арқылы шеше алу;
10.2.3.15 - тригонометриялық теңдеулерді универсал алмастыру арқылы шеше алу;
10.2.3.16 - тригонометриялық теңдеулер жүйелерін шеше алу;
10.2.3.17 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
10.2.3.18 - тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу
3-бөлім. "Статистика және ықтималдықтар теориясы"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Комбинаторика негіздері
10.3.1.
11.3.1.
10.3.1.1 - қайталанбайтын және қайталанбалы "алмастырулар", "орналастырулар", "терулер" ұғымдарын ажырата білу;
10.3.1.2 - қайталанбайтын алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.3.1.3 - қайталанбалы алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.3.1.4 - комбинаторика формулаларын қолданып, ықтималдықтарды табуға есептер шығару;

10.3.1.5 - применять Бином Ньютона для приближҰнных вычислений (с натуральным показателем);
2. Основы теории вероятностей
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - знать понятие случайного события, виды случайных событий и приводить их примеры;
10.3.2.2 - вычислять вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
10.3.2.3 - понимать и применять правила сложения вероятностей
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - понимать и применять правила умножения вероятностей
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B) = P(B) ∙ PB(A);
10.3.2.5 - знать формулу полной вероятности и применять ее при решении задач;
10.3.2.6 - знать формулу Байеса и применять ее при решении задач;
10.3.2.7 - знать условия для применения схемы Бернулли и формулу Бернулли;
10.3.2.8 - использовать формулу Бернулли и ее следствия при решении задач;
10.3.2.9 - понимать, что такое случайная величина и приводить примеры случайных величин;
10.3.2.10 - знать определение дискретной и непрерывной случайной величины и уметь их различать;
10.3.2.11 - составлять таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;
10.3.2.12 - знать понятие математического ожидания дискретной случайной величины и его свойства;
10.3.2.13 - вычислять математическое ожидание дискретной случайной величины;
10.3.2.14 - вычислять дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;
10.3.2.15 - решать задачи с использованием числовых характеристик дискретных случайных величин;
10.3.2.16 - распознавать виды распределения дискретных случайных величин: биномиальное распределение, геометрическое распределение, гипергеометрическое распределение;
10.3.2.17 - знать формулировку закона больших чисел.
3. Статистика и анализ данных
10.3.3.
11.3.3.
11.3.3.1 - знать и понимать основные термины математической статистики;
11.3.3.2 - обрабатывать выборочные данные для составления дискретных и интервальных вариационных рядов;
11.3.3.3 - анализировать данные вариационного ряда в соответствии с заданным условием;
11.3.3.4 - оценивать числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
Раздел 4. "Математическое моделирование и анализ"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Начала математического анализа
10.4.1.
11.4.1.
10.4.1.1 - знать определение и способы задания функции;
10.4.1.2 - уметь выполнять преобразования графика функции (параллельный перенос, сжатие и растяжение);
10.4.1.3 - уметь определять свойства функции;
10.4.1.4 - уметь описывать по заданному графику функции еҰ свойства:
1) область определения функции;

10.3.1.5 - жуықтап есептеу үшін Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) қолдану
2. Ықтималдықтар теориясының негіздері
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру;
10.3.2.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу;
10.3.2.3 - ықтималдықтарды қосу ережелерін түсіну және қолдану
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - ықтималдықтарды көбейту ережелерін түсіну және қолдану
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
*P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B)= P(B)PB(A);
10.3.2.5 - толық ықтималдық формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.6 - Байес формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.7 - Бернулли схемасын қолдану шартын және Бернулли формуласын білу;
10.3.2.8 - Бернулли формуласы мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.9 - кездейсоқ шаманың не екенін түсіну және кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру;
10.3.2.10 - дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын білу және оларды ажырата алу;
10.3.2.11 - кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім заңы кестесін құру;
10.3.2.12 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімі ұғымын және оның қасиеттерін білу;
10.3.2.13 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу;
10.3.2.14 - дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы мен орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептеу;
10.3.2.15 - дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын қолдану арқылы есептер шығару;
10.3.2.16 - дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлерін ажырата білу: биномдық үлестірім, геометриялық үлестірім, гипергеометриялық үлестірім;
10.3.2.17 - үлкен сандар заңының тұжырымдамасын білу
3. Статистика және деректерді талдау
10.3.3.
11.3.3.
11.3.3.1 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
11.3.3.2 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу;
11.3.3.3 - берілген шартқа сәйкес вариациялық қатарлардың деректерін талдау;
11.3.3.4 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау;
4-бөлім. "Математикалық модельдеу мен анализ"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Математикалық анализ бастамалары
10.4.1.
11.3.1.
10.4.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
10.4.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);
10.4.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу;
10.4.1.4 - функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін:
1) функцияның анықталу облысы;

2) область значений функции;
3) нули функции;
4) периодичность функции;
5) промежутки монотонности функции;
6) промежутки знакопостоянства функции;
7) наибольшее и наименьшее значения функции;
8) четность, нечетность функции;
9) ограниченность функции;
10) непрерывность функции;
11) экстремумы функции;
10.4.1.5 - определять свойства
дробно-линейной функции и строить ее график;
10.4.1.6 - знать определение обратной функции и находить функцию, обратную заданной и знать свойство расположения графиков взаимно обратных функций;
10.4.1.7 - уметь распознавать сложную функцию f(g(x)) и составлять композицию функций;
10.4.1.8 - знать определение предела функции в точке и вычислять его;
10.4.1.9 - знать определение предела функции на бесконечности и вычислять его;
10.4.1.10 - знать определение асимптоты к графику функции и уметь составлять уравнения асимптот;
10.4.1.11 - находить пределы числовых последовательностей, применяя свойства предела функции на бесконечности;
10.4.1.12 - знать определения непрерывности функции в точке и непрерывности функции на множестве;
10.4.1.13 - знать свойства непрерывных функций и применять их при доказательстве непрерывности функции;
10.4.1.14 - применять методы раскрытия неопределенностей вида
и
при вычислении пределов;
10.4.1.15 - вычислять пределы, применяя первый замечательный предел;
10.4.1.16 - знать определения приращения аргумента и приращения функции;
10.4.1.17 - знать определение производной функции и находить производную функции по определению;
10.4.1.18 - находить производные постоянной функции и степенной функции;
10.4.1.19 - знать определение дифференциала функции и геометрический смысл дифференциала;
10.4.1.20 - находить дифференциал функции;
10.4.1.21 - знать и применять правила дифференцирования;
10.4.1.22 - находить производную сложной функции;
10.4.1.23 - находить производные тригонометрических функций;
10.4.1.24 - находить производные обратных тригонометрических функций;
10.4.1.25 - составлять уравнение касательной к графику функции в заданной точке;
10.4.1.26 - знать необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
10.4.1.27 - находить промежутки возрастания (убывания) функции;
10.4.1.28 - знать определения критических точек и точек экстремума функции, условие существования экстремума функции;
10.4.1.29 - находить критические точки и точки экстремума функции;
10.4.1.30 - находить вторую производную функции;
10.4.1.31 - знать определение точки перегиба графика функции и необходимое и достаточное условие выпуклости вверх (вниз) графика функции на интервале;

2) функцияныңмәндер жиыны;
3) функцияның нөлдері;
4) функцияның периодтылығы;
5) функцияның бірсарындылық аралықтары;
6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары;
7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) функцияның жұптылығы, тақтылығы;
9) функцияның шектелгендігі;
10) функция үзіліссіздігі;
11) функцияның экстремумдары сипаттай алу;
10.4.1.5 -
, бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу;
10.4.1.6 - кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу;
10.4.1.7 - f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құру;
10.4.1.8 - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;
10.4.1.9 - функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;
10.4.1.10 - функция графигіне жүргізілген асимптотаның анықтамасын білу және асимптоталардың теңдеулерін құра білу;
10.4.1.11 - функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу;
10.4.1.12 - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын білу;
10.4.1.13 - үзіліссіз функциялардың қасиеттерін білу және оларды функция үзіліссіздігін дәлелдеуде қолдану;
10.4.1.14 - шектерді есептеуде
және
түріндегі анықталмағандықтарды ашу әдістерін қолдану;
10.4.1.15 - бірінші тамаша шекті қолданып шектерді есептеу;
10.4.1.16 - аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын білу;
10.4.1.17 - функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу;
10.4.1.18 - тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын табу;
10.4.1.19 - функция дифференциалы анықтамасын және дифференциалдың геометриялық мағынасын білу;
10.4.1.20 - функция дифференциалын табу;
10.4.1.21 - дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану;
10.4.1.22 - күрделі функцияның туындысын табу;
10.4.1.23 - тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
10.4.1.24 - кері тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
10.4.1.25 - берілген нүктеде функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін құру;
10.4.1.26 - функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу;
10.4.1.27 - функцияның өсу (кему) аралықтарын табу;
10.4.1.28 - функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын, функция экстремумының бар болу шартын білу;
10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу;
10.4.1.30 - функцияның екінші ретті туындысын табу;
10.4.1.31 - функция графигінің иілу нүктесінің анықтамасын және функция графигінің аралықтағы дөңестігінің (ойыстығының) қажетті және жеткілікті шартын білу,

10.4.1.32 - уметь находить интервалы выпуклости вверх (вниз) графика функции;
10.4.1.33 - исследовать свойства функции с помощью производной и строить еҰ график;
10.4.1.34 - находить наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
11.4.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.4.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.4.1.3 - знать основные неопределенные интегралы:
, и применять их при решении задач;
11.4.1.4 - находить интеграл, используя метод замены переменной;
11.4.1.5 - находить интеграл, используя метод интегрирования по частям;
11.4.1.6 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения еҰ площади;
11.4.1.7 - знать понятие определҰнного интеграла, уметь вычислять определҰнный интеграл;
11.4.1.8 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.4.1.9 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.4.1.10 - знать определение степенной функции с действительным показателем; строить график степенной функции с действительным показателем в зависимости от показателя степени;
11.4.1.11 - знать свойства степенной функции;
11.4.1.12 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.4.1.13 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
11.4.1.14 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.4.1.15 - применять свойства показательной функции при решении задач;
11.4.1.16 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.4.1.17 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
11.4.1.18 - знать определение логарифмической функции и строить ее график;
11.4.1.19 - знать и применять свойства логарифмической функции;
11.4.1.20 - находить производную и интеграл показательной функции;
11.4.1.21 - находить производную логарифмической функции;
11.4.1.22 - знать основные понятия о дифференциальных уравнениях;
11.4.1.23 - знать определения частного и общего решений дифференциального уравнения;
11.4.1.24 - решать дифференциальные уравнения с разделяющимися переменными;
11.4.1.25 - решать линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка (вида ay''+by'+cy=0 ,где a,b,c - постоянные);
2. Математический язык и математическая модель
10.4.2.
11.4.2.
10.4.2.1 - знать геометрический смысл производной;
10.4.2.2 - знать физический смысл производной;

10.4.1.32 - функция графигінің дөңес (ойыс) аралықтарын таба білу;
10.4.1.33 - туындының көмегімен функцияның қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу;
10.4.1.34 - функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу
11.4.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.4.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.4.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
1.
2.
3.
4.
;
5.
;
6.
білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.4.1.4 - айнымалыны алмастыру әдісімен интегралды есептеу;
11.4.1.5 - бөліктеп интегралдау әдісімен интегралды есептеу;
11.4.1.6 - қисықсызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон – Лейбниц формуласын қолдану;
11.4.1.7 - анықталған интеграл ұғымын білу, анықталған интегралды есептей білу;
11.4.1.8 - берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.4.1.9 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.4.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функция анықтамасын білу; дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;
11.4.1.11 - дәрежелік функция қасиеттерін білу;
11.4.1.12 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.4.1.13 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережесін білу және қолдану;
11.4.1.14 көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.4.1.15 көрсеткіштік функция қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
11.4.1.16 сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.4.1.17 логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;
11.4.1.18 логарифмдік функцияның анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.4.1.19 логарифмдік функция қасиеттерін білу және қолдану;
11.4.1.20 көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу;
11.4.1.21 логарифмдік функцияның туындысын табу;
11.4.1.22 дифференциалдық теңдеулер туралы негізгі ұғымдарды білу;
11.4.1.23 дифференциалдық теңдеулердің жалпы және дербес шешімдері анықтамаларын білу;
11.4.1.24 - айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шешу;
11.4.1.25 - екінші ретті біртекті сызықты дифференциалдық теңдеулерді шешу (ay''+by'+cy=0 түріндегі ,мұндағы a,b,c -тұрақты шамалар);
2. Математикалық тіл және математикалық модель
10.4.2.
11.4.2.
10.4.2.1 - туындының геометриялық мағынасын білу;
10.4.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу;

10.4.2.3 - составлять вероятностные модели реальных явлений и процессов;
11.4.2.1 - применять определҰнный интеграл для решения физических задач на вычисление работы и расстояния;
11.4.2.2 - знать и понимать основные термины математической статистики;
3. Решение задач с помощью математического моделирования
10.4.3.
11.4.3.
10.4.3.1 - решать прикладные задачи, опираясь на физический смысл производной;
10.4.3.2 - решать задачи с использованием геометрического смысла производной;
10.4.3.3 - решать прикладные задачи, связанные с нахождением наибольшего (наименьшего) значения функции;
11.4.3.1 - применять дифференциальные уравнения при решении физических задач;
11.4.3.2 - составлять и решать уравнение гармонического колебания;
16. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 7-9 классов
Функция, ее свойства и график
Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций
10.4.1.1 - знать определение и способы задания функции;
10.4.1.2 - уметь выполнять преобразования графика функции (параллельный перенос, сжатие и растяжение)
Свойства функции
10.4.1.3 - уметь определять свойства функции;
10.4.1.4 - уметь описывать по заданному графику функции еҰ свойства:
1) область определения функции;
2) область значений функции;
3) нули функции;
4) периодичность функции;
5) промежутки монотонности функции;
6) промежутки знакопостоянства функции;
7) наибольшее и наименьшее значения функции;
8) четность, нечетность функции;
9) ограниченность функции;
10) непрерывность функции;
11) экстремумы функции;
Дробно-линейная функция
10.4.1.5 - определять свойства
дробно-линейной функции и строить ее график;
Понятия сложной и обратной функций
10.4.1.6 - знать определение обратной функции и находить функцию, обратную заданной и знать свойство расположения графиков взаимно обратных функций;
10.4.1.7 - уметь распознавать сложную функцию f(g(x)) и составлять композицию функций;
Тригонометрические функции
Тригонометрические функции, их свойства и графики

10.4.2.3 - нақты құбылыстар мен процестердің ықтималдық модельдерін құру
11.4.2.1 - анықталған интегралды жұмыс пен арақашықтықты есептеуге берілген физикалық есептерді шығару үшін қолдану;
11.3.2.2 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
3. Математикалық модельдеудің көмегімен есеп шығару
10.4.3.
11.4.3.
10.4.3.1 - туындының физикалық мағынасына сүйене отырып, қолданбалы есептер шығару;
10.4.3.2 - туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару;
10.4.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару
11.4.3.1 - физикалық есептерді шығаруда дифференциалдық теңдеулерді қолдану;
11.4.3.2 - гармоникалық тербелістің теңдеуін құру және шешу
16. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
17. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Функция, оның қасиеттері және графигі
Функция және оның берілу тәсілдері. Функциялардың графиктерін түрлендіру
10.4.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
10.4.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);.
Функцияның қасиеттері
10.4.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу;
10.4.1.4 - функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін:
1) функцияның анықталу облысы;
2) функцияның мәндер жиыны;
3) функцияның нөлдері;
4) функцияның периодтылығы;
5) функцияның бірсарындылық аралықтары;
6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары;
7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) функцияның жұптылығы,тақтылығы;
9) функцияның шектелгендігі;
10) функция үзіліссіздігі;
11) функцияның экстремумдары сипаттай алу;
Бөлшек-сызықты функция
10.4.1.5 -
, бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу
Күрделі және кері функция ұғымдары
10.4.1.6 - кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу;
10.4.1.7 - f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құру
Тригонометриялық функциялар
Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері

10.2.3.1 - знать определения, свойства тригонометрических функций и уметь строить их графики;
Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований
10.2.3.2 - уметь строить графики тригонометрических функций с помощью преобразований;
Обратные тригонометрические функции
Арксинуса. арккосинуса, арктангенса и арккотангенса
10.2.3.3 - знать определения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса и уметь находить их значения;
Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики
10.2.3.4 - знать определения и свойства обратных тригонометрических функций;
10.2.3.5 - строить графики обратных тригонометрических функций;
10.2.3.6 - выполнять преобразования выражений, содержащих обратные тригонометрические функции;
Простейшие уравнения, содержащие обратные тригонометрические функции
10.2.3.7 - уметь решать простейшие уравнения, содержащие обратные тригонометрические функции;
2 четверть
Тригонометрические уравнения
Простейшие тригонометрические уравнения
10.2.3.8 - уметь решать простейшие тригонометрические уравнения;
10.2.3.9 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью разложения на множители;
Методы решения тригонометрических уравнений и их систем.
10.2.3.10 - уметь решать тригонометрические уравнения, приводимые к квадратному уравнению;
10.2.3.11 - уметь решать тригонометрические уравнения с использованием тригонометрических формул;
10.2.3.12 - уметь решать однородные тригонометрические уравнения;
10.2.3.13 - уметь решать тригонометрические уравнения, используя формулы понижения степени тригонометрических функций;
10.2.3.14 - уметь решать тригонометрические уравнения методом введения вспомогательного аргумента;
10.2.3.15 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью универсальной подстановки;
10.2.3.16 - уметь решать системы тригонометрических уравнений;
Тригонометрические неравенства
Решение тригонометрических неравенств
10.2.3.17 - уметь решать простейшие тригонометрические неравенства;
10.2.3.18 - уметь решать тригонометрические неравенства;
Вероятность
Элементы комбинаторики и их применение для нахождения вероятности событий. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближҰнных вычислений
10.3.1.1 - различать понятия: "перестановки", "размещения" и "сочетания" без повторений и с повторениями;
10.3.1.2 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений без повторений;
10.3.1.3 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений с повторениями;
10.3.1.4 - решать задачи на нахождение вероятностей, применяя формулы комбинаторики;

10.2.3.1 - тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу
Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен салу
10.2.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу
Кері тригонометриялық функциялар
Арксинус, арккосинус, арктангенс және арккотангенс
10.2.3.3 - арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері
10.2.3.4 - кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу;
10.2.3.5 - кері тригонометриялық функциялардың графиктерін салу;
10.2.3.6 - кері тригонометриялық функциялары бар өрнектерді түрлендірулер орындау
Кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулер
10.2.3.7 - кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулерді шеше алу
2-тоқсан
Тригонометриялық теңдеулер
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
10.2.3.8 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.9 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешу;
Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері
10.2.3.10 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.11 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдану арқылы шеше алу;
10.2.3.12 - біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.2.3.13 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шеше алу;
10.2.3.14 - тригонометриялық теңдеулерді қосымша аргумент енгізу әдісі арқылы шеше алу;
10.2.3.15 - тригонометриялық теңдеулерді универсал алмастыру арқылы шеше алу;
10.2.3.16 - тригонометриялық теңдеулер жүйелерін шеше алу
Тригонометриялық теңсіздіктер
Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу
10.2.3.17 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
10.2.3.18 - тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу
Ықтималдық
Комбинаторика элементтері және оларды оқиғалардың ықтималдықтарын табуда қолданылуы. Жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномы
10.3.1.1 - қайталанбайтын және қайталанбалы "алмастырулар", "орналастырулар", "терулер" ұғымдарын ажырата білу;
10.3.1.2 - қайталанбайтын алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.3.1.3 - қайталанбалы алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.3.1.4 - комбинаторика формулаларын қолданып, ықтималдықтарды табуға есептер шығару;

10.3.1.5 - применять Бином Ньютона для приближҰнных вычислений (с натуральным показателем);
Вероятность события и ее свойства
10.3.2.1 - знать понятие случайного события, виды случайных событий и приводить их примеры;
10.3.2.2 - вычислять вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей
10.3.2.3 - понимать и применять правила сложения вероятностей
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - понимать и применять правила умножения вероятностей
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B) = P(B) ∙ PB(A);
Формула полной вероятности и формула Байеса
10.3.2.5 - знать формулу полной вероятности и применять ее при решении задач;
10.3.2.6 - знать формулу Байеса и применять ее при решении задач;
Формула Бернулли и ее следствия
10.3.2.7 - знать условия для применения схемы Бернулли и формулу Бернулли;
10.3.2.8 - использовать формулу Бернулли и ее следствия при решении задач;
Вероятностные модели реальных явлений и процессов
10.4.2.3, - составлять вероятностные модели реальных явлений и процессов;
3 четверть
Многочлены
Многочлены с несколькими переменными и их стандартный вид
10.2.1.1 - знать определение многочлена с несколькими переменными и приводить его к стандартному виду, определять степень многочлена стандартного вида;
Однородные и симметрические многочлены
10.2.1.2 - уметь распознавать симметрические и однородные многочлены;
Общий вид многочлена с одной переменной
10.2.1.3 - уметь распознавать многочлен с одной переменной и приводить его к стандартному виду;
10.2.1.4 - находить старший коэффициент, степень и свободный член многочлена с одной переменной;
Нахождение корней многочлена с одной переменной методом разложения на множители.
10.2.1.5 - находить корни многочлена с одной переменной методом разложения его на множители;
10.2.1.6 - использовать формулы
для разложения многочленов на множители при
;
Деление "уголком" многочлена на многочлен
10.2.1.7 - выполнять деление "уголком" многочлена на многочлен;
Теорема Безу, схема Горнера
10.2.1.8 - применять теорему Безу и ее следствия при решении задач;
10.2.1.9 - применять различные способы нахождения корней симметрических и однородных многочленов;
10.2.1.10 - применять схему Горнера для нахождения корней многочлена;
Метод неопределенных коэффициентов
10.2.1.13 - знать метод неопределҰнных коэффициентов и применять его при разложении многочлена на множители;
Теорема о рациональном корне многочлена с целыми коэффициентами
10.2.1.11 - применять теорему о рациональном корне многочлена с одной переменной с целыми коэффициентами для нахождения его корней;
Уравнения высших степеней, приводимые к виду квадратного уравнения

10.3.1.5 - жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) қолдану
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері
10.3.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру;
10.3.2.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу
Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері
10.3.2.3 - ықтималдықтарды қосу ережелерін түсіну және қолдану
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - ықтималдықтарды көбейту ережелерін түсіну және қолдану
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
*P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B)= P(B)PB(A);
Толық ықтималдық формуласы және Байес формуласы
10.3.2.5 - толық ықтималдық формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.2.6 - Байес формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану
Бернулли формуласы және оның салдарлары
10.3.2.7 - Бернулли схемасын қолдану шартын және Бернулли формуласын білу;
10.3.2.8 - Бернулли формуласы мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану
Нақты құбылыстар мен процестердің ықтималдық моделдері
10.4.2.3 - нақты құбылыстар мен процестердің ықтималдық модельдерін құру
3-тоқсан
Көпмүшелер
Бірнеше айнымалысы бар көпмүшелер және олардың стандарт түрі
10.2.1.1 - бірнеше айнымалысы бар көпмүшенінің анықтамасын білу және оны стандарт түрге келтіру, стандарт түрдегі көпмүшенің дәрежесін анықтау
Біртекті және симметриялы көпмүшелер
10.2.1.2 - симметриялы және біртекті көпмүшелерді танып білу
Бір айнымалысы бар көпмүшенің жалпы түрі
10.2.1.3 - бір айнымалысы бар көпмүшелерді ажырата және оны стандарт түрге келтіре алу;
10.2.1.4 - бір айнымалысы бар көпмүшенің бас коэффициентін, дәрежесін және бос мүшесін табу
Көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүше түбірлерін табу
10.2.1.5 - көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы бір айнымалысы бар көпмүшенің түбірлерін табу;
10.2.1.6 - көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу үшін
формулаларын қолдану
Көпмүшені көпмүшеге "бұрыштап" бөлу
10.2.1.7 - көпмүшені көпмүшеге "бұрыштап" бөлуді орындау
Безу теоремасы, Горнер схемасы
10.2.1.8 - Безу теоремасын және оның салдарларын есеп шығаруда қолдану;
10.2.1.9 - симметриялы және біртекті көпмүшелер түбірлерін табудың түрлі тәсілдерін қолдану;
10.2.1.10 - көпмүше түбірлерін табу үшін Горнер схемасын қолдану
Анықталмаған коэффициенттер әдісі
10.2.1.13 - анықталмаған коэффициенттер әдісін білу және оны көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қолдану.
Бүтін коэффициетті көпмүшенің рационал түбірлері туралы теорема
10.2.1.11 - бір айнымалысы бар бүтін коэффициетті көпмүшенің рационал түбірі туралы теореманы оның түбірлерін табуда қолдану
Квадрат теңдеу түріне келтірілетін жоғары дәрежелі теңдеулер

10.2.2.1 - применять метод разложение на множители при решении уравнений высших степеней;
10.2.2.2 - применять метод введения новой переменной при решении уравнений высших степеней;
Обобщенная теорема Виета для многочлена третьего порядка)
10.2.1.12 - знать обобщенную теорему Виета и применять ее к многочленам третьего порядка;
Предел функции и непрерывность
Предел функции в точке и на бесконечности
10.4.1.8 - знать определение предела функции в точке и вычислять его;
10.4.1.9 - знать определение предела функции на бесконечности и вычислять его;
Асимптоты графика функции
10.4.1.10 - знать определение асимптоты к графику функции и уметь составлять уравнения асимптот;
Предел числовой последовательности
10.4.1.11 - находить пределы числовых последовательностей, применяя свойства предела функции на бесконечности;
Непрерывность функции в точке и на множестве
10.4.1.12 - знать определения непрерывности функции в точке и непрерывности функции на множестве;
10.4.1.13 - знать свойства непрерывных функций и применять их при доказательстве непрерывности функции;
Нахождение пределов.Первый замечательный предел
10.4.1.14 - применять методы раскрытия неопределенностей вида
и
при вычислении пределов;
10.4.1.15 - вычислять пределы, применяя первый замечательный предел;
Производная
Определение производной
10.4.1.16 - знать определения приращения аргумента и приращения функции;
10.4.1.17 - знать определение производной функции и находить производную функции по определению;
10.4.1.18 - находить производные постоянной функции и степенной функции;
Понятие дифференциала функции
10.4.1.19 - знать определение дифференциала функции и геометрический смысл дифференциала;
10.4.1.20 - находить дифференциал функции;
Правила нахождения производных
10.4.1.21 - знать и применять правила дифференцирования;
Производная сложной функции
10.4.1.22 - находить производную сложной функции;
Производные тригонометрических функций
10.4.1.23 - находить производные тригонометрических функций;
Производные обратных тригонометрических функций
10.4.1.24 - находить производные обратных тригонометрических функций;
Физический и геометрический смысл производной
10.4.2.1 - знать геометрический смысл производной;
10.4.2.2 - знать физический смысл производной;
10.4.3.1 - решать прикладные задачи, опираясь на физический смысл производной;
10.4.3.2 - решать задачи с использованием геометрического смысла производной;
Уравнение касательной к графику функции
10.4.1.25 - составлять уравнение касательной к графику функции в заданной точке;
4 четверть
Применение производной
Признаки возрастания и убывания функции

10.2.2.1 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде көбейткіштерге жіктеу әдісін қолдану;
10.2.2.2 - жоғары дәрежелі теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісін қолдану
Үшінші дәрежелі көпмүше үшін жалпыланған Виет теоремасы
10.2.1.12 - жалпыланған Виет теоремасын білу және оны үшінші ретті көпмүшелерге қолдану
Функцияның шегі және үзіліссіздігі
Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі
10.4.1.8 - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;
10.4.1.9 - функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу
Функция графигінің асимптоталары
10.4.1.10 - функция графигіне жүргізілген асимптотаның анықтамасын білу және асимптоталардың теңдеулерін құра білу
Сан тізбегінің шегі
10.4.1.11 - функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу
Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі
10.4.1.12 - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын білу;
10.4.1.13 - үзіліссіз функциялардың қасиеттерін білу және оларды функция үзіліссіздігін дәлелдеуде қолдану
Шектерді табу. Бірінші тамаша шек
10.4.1.14 - шектерді есептеуде
және
түріндегі анықталмағандықтарды ашу әдістерін қолдану;
10.4.1.15 - бірінші тамаша шекті қолданып шектерді есептеу
Туынды
Туындының анықтамасы
10.4.1.16 - аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын білу;
10.4.1.17 - функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу;
10.4.1.18 - тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын табу
Функция дифференциалы ұғымы
10.4.1.19 - функция дифференциалы анықтамасын және дифференциалдың геометриялық мағынасын білу;
10.4.1.20 - функция дифференциалын табу
Туынды табу ережелері
10.4.1.21 - дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану
Күрделі функция туындысы
10.4.1.22 - күрделі функцияның туындысын табу
Тригонометриялық функциялардың туындылары
10.4.1.23 - тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
Кері тригонометриялық функциялардың туындылары
10.4.1.24 - кері тригонометриялық функциялардың туындыларын табу
Туындының физикалық және геометриялық мағынасы
10.4.2.1 - туындының геометриялық мағынасын білу;
10.4.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу;
10.4.3.1 - туындының физикалық мағынасына сүйене отырып, қолданбалы есептер шығару;
10.4.3.2 - туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару
Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі
10.4.1.25 - берілген нүктеде функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін құру
4-тоқсан
Туындының қолданылуы
Функцияның өсу және кему белгілері

10.4.1.26 - знать необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
10.4.1.27 - находить промежутки возрастания (убывания) функции;
Критические точки и точки экстремума функции
10.4.1.28 - знать определения критических точек и точек экстремума функции, условие существования экстремума функции;
10.4.1.29 - находить критические точки и точки экстремума функции;
Точки перегиба функции, выпуклость графика функции. Исследование функции на выпуклость
10.4.1.30 - находить вторую производную функции;
10.4.1.31 - знать определение точки перегиба графика функции и необходимое и достаточное условие выпуклости вверх (вниз) графика функции на интервале;
10.4.1.32 - уметь находить интервалы выпуклости вверх (вниз) графика функции;
Исследование функции с помощью производной и построение графика
10.4.1.33 - исследовать свойства функции с помощью производной и строить еҰ график;
Наибольшее и наименьшие значения функции на отрезке
10.4.1.34 - находить наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
10.4.3.3 - решать прикладные задачи, связанные с нахождением наибольшего (наименьшего) значения функции;
Случайные величины и их числовые характеристики
Случайные величины
10.3.2.9 - понимать, что такое случайная величина и приводить примеры случайных величин;
Дискретные случайные величины
10.3.2.10 - знать определение дискретной и непрерывной случайной величины и уметь их различать;
10.3.2.11 - составлять таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;
Понятие непрерывной случайной величины
10.3.2.12 - знать понятие математического ожидания дискретной случайной величины и его свойства;
Числовые характеристики дискретных случайных величин
10.3.2.13 - вычислять математическое ожидание дискретной случайной величины;
10.3.2.14 - вычислять дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;
10.3.2.15 - решать задачи с использованием числовых характеристик дискретных случайных величин;
Виды распределения дискретных случайных величин. Закон больших чисел
10.3.2.16 - распознавать виды распределения дискретных случайных величин: биномиальное распределение, геометрическое распределение, гипергеометрическое распределение;
10.3.2.17 - знать формулировку закона больших чисел;
Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса
11 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса
Первообразная и интеграл
Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла

10.4.1.26 - функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу;
10.4.1.27 - функцияның өсу (кему) аралықтарын табу
Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері
10.4.1.28 - функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын, функция экстремумының бар болу шартын білу;
10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу
Функция графигінің иілу нүктелері, функция графигінің дөңестігі. Функцияны дөңестікке зерттеу
10.4.1.30 - функцияның екінші ретті туындысын табу;
10.4.1.31 - функция графигінің иілу нүктесінің анықтамасын және функция графигінің аралықтағы дөңестігінің (ойыстығының) қажетті және жеткілікті шартын білу,
10.4.1.32 - функция графигінің дөңес (ойыс) аралықтарын таба білу
Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу.
10.4.1.33 - туындының көмегімен функцияның қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу
Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері
10.4.1.34 - функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу;
10.4.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару
Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары
Кездейсоқ шамалар
10.3.2.9 - кездейсоқ шаманың не екенін түсіну және кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру
Дискретті кездейсоқ шамалар
10.3.2.10 - дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын білу және оларды ажырата алу;
10.3.2.11 - кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім заңы кестесін құру
Үзіліссіз кездейсоқ шама ұғымы
10.3.2.12 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімі ұғымын және оның қасиеттерін білу
Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары
10.3.2.13 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу;
10.3.2.14 - дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы мен орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептеу;
10.3.2.15 - дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын
Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері. Үлкен сандар заңы
10.3.2.16 - дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлерін ажырата білу: биномдық үлестірім, геометриялық үлестірім, гипергеометриялық үлестірім;
10.3.2.17 - үлкен сандар заңының тұжырымдамасын білу
10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
Алғашқы функция және интеграл
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері

11.4.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.4.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.4.1.3 - знать основные неопределенные интегралы:
и применять их при решении задач;
Методы интегрирования
11.4.1.4 - находить интеграл, используя метод замены переменной;
11.4.1.5 - находить интеграл, используя метод интегрирования по частям;
Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл
11.4.1.6 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения еҰ площади;
Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач
11.4.1.7 - знать понятие определҰнного интеграла, уметь вычислять определҰнный интеграл;
11.4.1.8 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.4.1.9 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.4.2.1 - применять определҰнный интеграл для решения физических задач на вычисление работы и расстояния;
Элементы математической статистики
Генеральная совокупность и выборка
11.4.2.2 - знать и понимать основные термины математической статистики;
Дискретные и интервальные вариационные ряды
11.3.3.1 - знать и понимать основные термины математической статистики;
11.3.3.2 - обрабатывать выборочные данные для составления дискретных и интервальных вариационных рядов;
11.3.3.3 - анализировать данные вариационного ряда в соответствии с заданным условием;
Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным
11.3.3.4 - оценивать числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
2 четверть
Степени и корни. Степенная функция
Корень n-ой степени и его свойства
11.2.1.1 - знать определение корня n-ой степени и арифметического корня n-ой степени;
11.2.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем
11.2.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;
11.2.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
Преобразование иррациональных выражений
11.2.1.5 - применять свойства корня п-ой степени для преобразования иррациональных выражений;
Степенная функция, ее свойства и график
11.4.1.10 - знать определение степенной функции с действительным показателем; строить график степенной функции с действительным показателем в зависимости от показателя степени;
11.4.1.11 - знать свойства степенной функции;
Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем

11.4.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.4.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.4.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
1.
2.
3.
4.
;
5.
;
6.
білу және оларды есептер шығаруда қолдану
Интегралдау тәсілдері
11.4.1.4 - айнымалыны алмастыру әдісімен интегралды есептеу;
11.4.1.5 - бөліктеп интегралдау әдісімен интегралды есептеу
Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.
11.4.1.6 - қисықсызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон – Лейбниц формуласын қолдану
Анықталған интегралдың геометриялық және физикалық есептерді шығаруда қолданылуы
11.4.1.7 - анықталған интеграл ұғымын білу, анықталған интегралды есептей білу;
11.4.1.8 - берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.4.1.9 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.4.2.1 - анықталған интегралды жұмыс пен арақашықтықты есептеуге берілген физикалық есептерді шығару үшін қолдану
Математикалық статистика элементтері
Бас жиын және таңдама
11.3.2.2 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну
Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар
11.3.3.1 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
11.3.3.2 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу
Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау
11.3.3.3 - берілген шартқа сәйкес вариациялық қатарлардың деректерін талдау;
11.3.3.4 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау
2-тоқсан
Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция
n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері
11.2.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын білу;
11.2.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу
Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру.
11.2.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.2.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану
Иррационал өрнектерді түрлендіру.
11.2.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану
Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі
11.4.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функция анықтамасын білу; дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;
11.4.1.11 - дәрежелік функция қасиеттерін білу
Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы

11.4.1.12 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.4.1.13 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
Иррациональные уравнения и неравенства
Иррациональные уравнения и их системы
11.2.2.1 - знать определение иррационального уравнения, уметь определять его область допустимых значений;
11.2.2.2 - уметь решать иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ю степень;
11.2.2.3 - уметь решать иррациональные уравнения методом замена переменной;
11.2.2.4 - уметь решать системы иррациональных уравнений;
Иррациональные неравенства
11.2.2.5 - уметь решать иррациональные неравенства;
3 четверть
Комплексные числа
Мнимые числа. Определение комплексных чисел
11.1.1.1 - знать определение комплексного числа и его модуля;
11.1.1.2 - уметь изображать комплексное число на комплексной плоскости;
11.1.1.3 - знать определение сопряженных комплексных чисел и их свойства;
Действия над комплексными числами в алгебраической форме
11.1.2.1 - выполнять арифметические действия над комплексными числами в алгебраической форме;
11.1.2.2 - применять закономерность значения in при возведении в целую степень комплексного числа в алгебраической форме;
11.1.2.3 - уметь извлекать квадратный корень из комплексного числа;
Комплексные корни квадратных уравнений
11.1.2.4 - решать квадратные уравнения на множестве комплексных чисел;
Основная теорема алгебры
11.1.2.5 - знать основную теорему алгебры и еҰ следствия;
Показательная и логарифмическая функции
Показательная функция, ее свойства и график
11.4.1.14 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.4.1.15 - применять свойства показательной функции при решении задач;
Логарифм числа и его свойства
11.4.1.16 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.4.1.17 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
Логарифмическая функция, ее свойства и график
11.4.1.18 - знать определение логарифмической функции и строить ее график;
11.4.1.19 - знать и применять свойства логарифмической функции;
Производная и интеграл показательной функции
11.4.1.20 - находить производную и интеграл показательной функции;
Производная логарифмической функции
11.4.1.21 - находить производную логарифмической функции;
Показательные и логарифмические уравнения и неравенства
Показательные уравнения и их системы
11.2.2.6 - знать и применять методы решения показательных уравнений;
11.2.2.7 - уметь решать системы показательных уравнений;
Логарифмические уравнения и их системы

11.4.1.12 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.4.1.13 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережесін білу және қолдану
Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер
Иррационал теңдеулер мен олардың жүйелері
11.2.2.1 - иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның мүмкін мәндер жиынын анықтай алу;
11.2.2.2 - теңдеудің екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.2.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.2.2.4 - иррационал теңдеулер жүйелерін шеше алу
Иррационал теңсіздіктер
11.2.2.5 - иррационал теңсіздіктерді шеше алу
3-тоқсан
Комплекс сандар
Жорамал сандар. Комплекс сандар анықтамасы
11.1.1.1 - комплекс санның және оның модулінің анықтамаларын білу;
11.1.1.2 - комплекс санды комплекс жазықтықта кескіндеу алу;
11.1.1.3 - түйіндес комплекс сандар анықтамасы мен олардың қасиеттерін білу
Алгебралық түрдегі комплекс сандарға амалдар қолдану
11.1.2.1 - алгебралық түрде берілген комплекс сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
11.1.2.2 - алгебралық түрдегі комплекс санды бүтін дәрежеге шығарғанда мәнінің заңдылығын қолдану;
11.1.2.3 - комплекс санның квадрат түбірін таба алу;
Квадрат теңдеулердің комплекс түбірлері
11.1.2.4 - квадрат теңдеулерді комплекс сандар жиынында шешу
Алгебраның негізгі теоремасы
11.1.2.5 - алгебраның негізгі теоремасын және оның салдарларын білу
Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар
Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі
11.4.1.14 көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.4.1.15 көрсеткіштік функция қасиеттерін есептер шығаруда қолдану
Сан логарифмі және оның қасиеттері
11.4.1.16 сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.4.1.17 логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану
Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі
11.4.1.18 логарифмдік функцияның анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.4.1.19 логарифмдік функция қасиеттерін білу және қолдану
Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы
11.4.1.20 көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу
Логарифмдік функцияның туындысы
11.4.1.21 логарифмдік функцияның туындысын табу
Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері
11.2.2.6 - көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.7 - көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шеше білу
Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері

11.2.2.8 - знать и применять методы решения логарифмических уравнений;
11.2.2.9 - уметь решать системы логарифмических уравнений;
Показательные неравенства
11.2.2.10 - уметь решать показательные неравенства и их системы;
Логарифмические неравенства
11.2.2.11 - уметь решать логарифмические неравенства и их системы;
4 четверть
Дифференциальные уравнения
Основные сведения о дифференциальных уравнениях
11.4.1.22 - знать основные понятия о дифференциальных уравнениях;
11.4.1.23 - знать определения частного и общего решений дифференциального уравнения;
Дифференциальные уравнения первого порядка c разделяющимися переменными
11.4.1.24 - решать дифференциальные уравнения с разделяющимися переменными;
11.4.3.1 - применять дифференциальные уравнения при решении физических задач;
Линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка с постоянными коэффициентами
11.4.1.25 - решать линейные однородные дифференциальные уравнения второго порядка (вида ay''+by'+cy=0 ,где a,b,c - постоянные);
11.4.3.2 - составлять и решать уравнение гармонического колебания;
Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов
Приложение 13
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 105
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Изучение учебного предмета "Алгебра и начала анализа" на уровне общего среднего образования является важным, так как предоставляет наиболее эффективные методы для формирования функциональной грамотности обучаемых, которая определяется практической значимостью математики, еҰ возможностями в формировании и развитии логического и критического мышления человека. Освоение учащимися основ математических знаний и умений, необходимых для изучения естественнонаучных дисциплин, способствует формированию целостного представления об окружающем мире.

11.2.2.8 - логарифмдік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.2.2.9 - логарифмдік теңдеулер жүйелерін шеше білу
Көрсеткіштік теңсіздіктер
11.2.2.10 - көрсеткіштік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу;
Логарифмдік теңсіздіктер
11.2.2.11 - логарифмдік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу
4-тоқсан
Дифференциалдық теңдеулер
Дифференциалдық теңдеулер туралы жалпы мағлұмат
11.4.1.22 дифференциалдық теңдеулер туралы негізгі ұғымдарды білу;
11.4.1.23 дифференциалдық теңдеулердің жалпы және дербес шешімдері анықтамаларын білу
Айнымалылары ажыратылатын бірінші ретті дифференциалдық теңдеулер
11.4.1.24 - айнымалылары ажыратылатын дифференциалдық теңдеулерді шешу;
11.4.3.1 - физикалық есептерді шығаруда дифференциалдық теңдеулерді қолдану
Екінші ретті тұрақты коэффициентті біртекті сызықтық дифференциалдық теңдеулер.
11.4.1.25 - екінші ретті біртекті сызықты дифференциалдық теңдеулерді шешу (ay''+by'+cy=0 түріндегі ,мұндағы a,b,c -тұрақты шамалар);
11.4.3.2 - гармоникалық тербелістің теңдеуін құру және шешу
10-11-сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
105-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Жалпы орта білім беру деңгейінде "Алгебра және анализ бастамалары" пәнін оқыту маңызды болып табылады, себебі оны оқып-үйрену барысында математиканың практикалық маңыздылығы, тұлғаның логикалық және сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қалыптастыру мен дамыту арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыруға мүмкіндік жасайды. Сондай-ақ, ғылыми-жаратылыстану пәндерін оқып-білуге қажетті математикалық білім мен білік негіздерін игеру қоршаған ортаның біртұтастығы туралы түсінікті қалыптастыруға ықпал етеді.

3. Цель: интеллектуальное развитие учащихся, формирование качеств мышления, необходимых человеку для свободной ориентации в современном мире; овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической деятельности, для изучения смежных дисциплин, для продолжения образования.
4. Задачи:
способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
содействовать применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
направлять знания учащихся на создание математических моделей с целью решения задач, и обратно, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, а также использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
развивать личностные качества, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Алгебра и начала анализа"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
6. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 10 класса:
1) Повторение курса алгебры 7-9 классов;
2) "Функция, ее свойства и график". Функция и способы ее задания. Преобразование графиков функций. Свойства функции. Понятие обратной функции. Сложная функция;

3. Мақсаты: қазіргі замандағы қоғамда өзін еркін сезінуге адамға қажетті ойлау қасиеттерін қалыптастыру арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту; практикалық іс-әрекеттерде қолдануда, басқа пәндерді үйренуде, білім алуды жалғастыруда қажетті математикалық білімді меңгеру.
4. Міндеттері:
Бағдарламаның "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, сандық қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге ықпал ету;
есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға және керісінше, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді суреттеп беруге бағыттау;
практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен олардың нақтылығын айқындауда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар түрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, белсенділік, табандылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәнінің мазмұны
5. "Алгебра және анализ бастамалары" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 108 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 108 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
6. 10-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау;
2) "Функция, оның қасиеттері және графигі". Функция және оның берілу тәсілдері. Функциядың графиктерін түрлендіру. Функцияның қасиеттері. Кері функция ұғымы. Күрделі функция;

3) "Тригонометрические функции". Тригонометрические функции, их свойства и графики. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс;
4) "Тригонометрические уравнения и неравенства". Простейшие тригонометрические уравнения. Методы решения тригонометрических уравнений. Решение простейших тригонометрических неравенств;
5) "Вероятность". Вероятность события и ее свойства. Правила сложения и умножения вероятностей;
6) "Производная". Предел функции в точке и на бесконечности. Непрерывность функции в точке и на множестве. Определение производной. Правила нахождения производных. Физический и геометрический смысл производной. Уравнение касательной. Производная сложной функции. Производные тригонометрических функций;
7) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Исследование функции с помощью производной и построение еҰ графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
8) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин;
9) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 11 класса:
1) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса;
2) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Вычисление площадей плоских фигур и объемов тел вращения с помощью определенного интеграла;
3) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем;
4) "Иррациональные уравнения". Иррациональные уравнения. Методы решения иррациональных уравнений;
5) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции;
6) Показательные уравнения. Логарифмические уравнения. Показательные неравенства. Логарифмические неравенства;

3) "Тригонометриялық функциялар". Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс;
4) "Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер". Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу;
5) "Ықтималдық". Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері;
6) "Туынды". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі. Туындының анықтамасы. Туындыны табу ережелері. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі. Күрделі функцияның туындысы. Тригонометриялық функциялардың туындылары;
7) "Туындының қолданылуы". Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары;
9) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау;
2) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері. Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл. Жазық фигуралар аудандары мен айналу денелерінің көлемдерін анықталған интеграл көмегімен есептеу;
3) "Дәреже және түбір. Дәрежелік функция". n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі. Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы;
4) "Иррационал теңдеулер". Иррационал теңдеулер. Иррационал теңдеулерді шешу әдістері;
5) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері мен графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері мен графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы;
6) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер. Логарифмдік теңдеулер. Көрсеткіштік теңсіздіктер. Логарифмдік теңдеулер. Логарифмдік теңсіздіктер;

10.3.1.
11.3.1.
10.3.1.1 - знать определение и способы задания функции;
10.3.1.2 - уметь выполнять преобразования графика функции (параллельный перенос, сжатие и растяжение);
10.3.1.3 - уметь определять свойства функции;
10.3.1.4 - уметь описывать по заданному графику функции еҰ свойства:
1) область определения функции;
2) область значений функции;
3) нули функции;
4) периодичность функции;
5) промежутки монотонности функции;
6) промежутки знакопостоянства функции;
7) наибольшее и наименьшее значения функции;
8) четность, нечетность функции;
9) ограниченность функции;
10) непрерывность функции;
11) экстремумы функции;
10.3.1.5 - знать определение обратной функции и уметь находить функцию, обратную заданной и знать свойство расположения графиков взаимно обратных функций;
10.3.1.6 - уметь распознавать сложную функцию f(g(x)) и составлять композицию функций;
10.3.1.7 - знать определение предела функции в точке и на бесконечности;
10.3.1.8 - знать определение непрерывной функции;
10.3.1.9 - знать определение производной функции и находить производную функции по определению;
10.3.1.10 - находить производные постоянной функции и степенной функции;
10.3.1.11 - знать и применять правила дифференцирования;
10.3.1.12 - составлять уравнение касательной к графику функции в заданной точке;
10.3.1.13 - находить производные тригонометрических функций;
10.3.1.14 - знать определение сложной функции и находить еҰ производную;
10.3.1.15 - знать и применять необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
10.3.1.16 - знать определения критических точек и точек экстремума функции, условие существования экстремума функции;
10.3.1.17 - находить критические точки и точки экстремума функции;
10.3.1.18 - исследовать свойства функции с помощью производной и строить еҰ график;
10.3.1.19 - находить наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
11.3.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.3.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.3.1.3 - знать основные неопределҰнные интегралы
и применять их при решении задач;
11.3.1.4 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения ее площади;
11.3.1.5 - знать понятие определенного интеграла, уметь вычислять определенный интеграл;
11.3.1.6 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.3.1.7 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.3.1.8 - знать определение степенной функции и строить график степенной функции в зависимости от показателя степени;

10.3.1.
11.3.1.
10.3.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
10.3.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);
10.1.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу;
10.3.1.4 - функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін:
1) функцияның анықталу облысы;
2) функцияның мәндер жиыны;
3) функцияның нөлдері;
4) функцияның периодтылығы;
5) функцияның бірсарындылық аралықтары;
6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары;
7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) функцияның жұптылығы, тақтылығы;
9) функцияның шектелгендігі;
10) функция үзіліссіздігі;
11) функцияның экстремумдары сипаттай алу;
10.3.1.5 - кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу;
10.3.1.6 - f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құру;
10.3.1.7 - функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу;
10.3.1.8 - үзіліссіз функцияның анықтамасын білу;
10.3.1.9 - функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу;
10.3.1.10 - тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын табу;
10.3.1.11 - дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану;
10.3.1.12 - функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін құрастыру;
10.3.1.13 - тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
10.3.1.14 - күрделі функцияның анықтамасын білу және оның туындысын табу;
10.3.1.15 - функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу және қолдану;
10.3.1.16 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерінің анықтамаларын және экстремумының бар болу шартын білу;
10.3.1.17 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу;
10.3.1.18 - туындының көмегімен функция қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу;
10.3.1.19 - функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу;
11.3.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.3.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
1.
2.
3.
;
4.
;
5.
білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.1.4 - қисық сызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолдану;
11.3.1.5 - анықталған интеграл ұғымын білу және оны есептеу;
11.3.1.6-берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.3.1.7 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.3.1.8 - дәрежелік функция анықтамасын білу және дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;

11.3.1.9 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.10 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.11 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.3.1.12 - знать свойства показательной функции в зависимости от основания;
11.3.1.13 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.3.1.14 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
11.3.1.15 - знать определение логарифмической функции, ее свойства и строить ее график;
11.3.1.16 - находить производную и интеграл показательной функции;
11.3.1.17 - находить производную логарифмической функции;
2.Математический язык и математическая модель
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - знать геометрический смысл производной;
10.3.2.2 - знать физический смысл производной;
3. Решение задач с помощью математического моделирования
10.3.3.
11.3.3.
10.3.3.1 - решать прикладные задачи, опираясь на физический смысл производной;
10.3.3.2 - решать задачи с использованием геометрического смысла производной;
10.3.3.3 - решать прикладные задачи, связанные с нахождением наибольшего (наименьшего) значения функции;
15. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10 класс
Раздел долго-срочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 7-9 классов
Функция, ее свойства и график
Функция и способы ее задания
10.3.1.1 - знать определение и способы задания функции;
Преобразования графиков функций
10.3.1.2 - уметь выполнять преобразования графика функции (параллельный перенос, сжатие и растяжение);
Свойства функции
10.3.1.3 - уметь определять свойства функции;
10.3.1.4 - уметь описывать по заданному графику функции еҰ свойства:
1) область определения функции;
2) область значений функции;
3) нули функции;
4) периодичность функции;
5) промежутки монотонности функции;
6) промежутки знакопостоянства функции;
7) наибольшее и наименьшее значения функции;

11.3.1.9 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.3.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережелерін білу және қолдану;
11.3.1.11 - көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.3.1.12 - көрсеткіштік функцияның негізіне қатысты қасиеттерін білу;
11.3.1. 13 - сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.3.1.14 - логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;
11.3.1.15 - логарифмдік функцияның анықтамасын, қасиеттерін білу және оның графигін салу;
11.3.1.16 - көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу;
11.3.1.17 - логарифмдік функцияның туындысын табу;
2. Математикалық тіл және математикалық модель
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - туындының геометриялық мағынасын білу;
10.3.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу;
3. Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
10.3.3.
11.3.3.
10.3.3.1 - туындының физикалық мағынасына сүйене отырып, қолданбалы есептер шығару;
10.3.3.2 - туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару;
10.3.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару;
15. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
16. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі қосымшада берілген ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Функция, оның қасиеттері және графигі
Функция және оның берілу тәсілдері
10.3.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
Функциялардың графиктерін түрлендіру
10.3.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);
Функция қасиеттері
10.1.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу;
10.3.1.4 - функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін:
1) функцияның анықталу облысы;
2) функцияның мәндер жиыны;
3) функцияның нөлдері;
4) функцияның периодтылығы;
5) функцияның бірсарындылық аралықтары;
6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары;
7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;

11.3.1.16 - находить производную и интеграл показательной функции;
Производная логарифмической функции
11.3.1.17 - находить производную логарифмической функции;
Показательные и логарифмические уравнения и неравенства
Показательные уравнения
11.1.2.4 - уметь решать показательные уравнения;
Логарифмические уравнения
11.1.2.5 - уметь решать логарифмические уравнения;
Показательные неравенства
11.1.2.6 - уметь решать показательные неравенства;
Логарифмические неравенства
11.1.2.7 - уметь решать логарифмические неравенства;
4 четверть
Элементы математической статистики
Генеральная совокупность и выборка
11.2.2.1 - знать и понимать основные термины математической статистики;
Дискретные и интервальные вариационные ряды
11.2.2.2 - обрабатывать выборочные данные для составления дискретных и интервальных вариационных рядов;
Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным
11.2.2.3 - оценивать число-вые характеристики случай-ных величин по выборочным данным.
Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов
Приложение 14
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 110
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющие зависимость свойств веществ от их состава и строения, понимание химических процессов, законов и их закономерностей для безопасного применения в реальной жизни, для критической оценки информации и принятия решений.
3. Задачи обучения:
формирование системы знаний о веществах и закономерностях их взаимодействий друг с другом (факты, понятия, законы, теории);
формирование опыта осуществления известных способов деятельности в виде интеллектуальных и экспериментальных умений и навыков;
формирование опыта творческой, поисковой деятельности по решению новых проблем, требующих самостоятельного претворения ранее усвоенных знаний и умений в новых ситуациях, формирование новых способов деятельности на основе уже известных;
формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, что представляется в совокупности вкладом предмета "Химия" в формирование ключевых и предметных компетентностей, способствующих решению жизненных проблем каждого члена общества.

11.3.1.16 - көрсеткіштік функцияның туындысы мен мен интегралын табу;
Логарифмдік функцияның туындысы
11.3.1.17 - логарифмдік функцияның туындысын табу;
Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
Көрсеткіштік теңдеулер
11.1.2.4 - көрсеткіштік теңдеулерді шеше алу;
Логарифмдік теңдеулер
11.1.2.5 - логарифмдік теңдеулерді шеше алу;
Көрсеткіштік теңсіздіктер
11.1.2.6 - көрсеткіштік теңсіздіктерді шеше алу;
Логарифмдік теңсіздіктер
11.1.2.7 - логарифмдік теңсіздіктерді шеше алу;
4-тоқсан
Математикалық статистика элементтері
Бас жиын және таңдама
11.2.2.1 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар
11.2.2.2 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу;
Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау
11.2.2.3 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау;
10-11 сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
110-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға зат және олардың айналымы, заттар қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін ұсыну, шынайы өмірде қауіпсіз қолдана алу, ақпаратты сыни бағалау және шешім қабылдау үшін химиялық үдерістердің мағынасын, негізгі заңдар мен заңдылықтарды түсіну.
3. Негізгі міндеттері:
1) заттар және олардың бір-бірімен әрекеттесу заңдылығы туралы білім жүйесін қалыптастыру ( фактілер, түсініктер, заңдар және теориялар);
2) зияткерлік және экспериментальдық біліктер мен дағдылар түрінде іс-әрекеттердің танымал әдістерін жүзеге асыру тәжірибелерін қалыптастыру;
3) жаңа проблемаларды шешуде жаңа бір жағдайда бұрын меңгерілген білім және білікті өз бетімен жаңғыртуды талап ететін шығармашылық, ізденіс іс-әрекеттер тәжірибесін қалыптастыру, танымал іс-әрекеттер негізінде жаңа әдісін қалыптастыру;
4) қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік проблемасын шешуге әсер ететін, "Химия" пәнінің жиынтық үлесі болып табылатын өзекті және пәндік құзыреттіліктің қалыптасуында көрінетін, қоршаған ортаға қарым-қатынасын көрсететін адам әрекетінің объектіге немесе қаражатқа құнды және сындарлы қарым-қатынас тәжірибесін қалыптастыру.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Химия"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" составляет:
1) в 10-классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
2) в 11-классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
6. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) состав и строение атома;
3) распределение и движение электронов в атомах;
4) Виды химической связи.
7. Раздел "Закономерности протекания химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая система химических элементов;
2) Закон сохранения массы веществ;
3) окислительно-восстановительные реакции.
8. Раздел "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) скорость химических реакций;
2) химическое равновесие;
3) теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов.
9. Раздел "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
10. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
11. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 10 класса:
1) "Строение атома". Атом – сложная частица, радиоактивность, энергетические уровни и подуровни квантовые числа и орбитали; Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы".
2) "Периодичность изменений свойств элементов и их соединений" в периодах и группах, закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах, закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
3) "Химическая связь". Ковалентная связь, свойства ковалентной связи, типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-, электроотрицательность и полярность связи, ионная связь, теория отталкивания электронных пар, металлическая связь, водородная связь.
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)".

2-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Химия" оқу пәнінің мазмұны
4. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағатты, оқу жылында 72 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу пәнінің мазмұны 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
6. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулалар;
2) атом құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы;
4) химиялық байланыстың түрлері.
7. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) химиялық элементтердің периодтық заңы мен периодтық жүйесі;
2) заттар массасының сақталу заңы;
3) тотығу-тотықсыздану реакциялары.
8. "Химиялық реакциялардың энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) химиялық реакцияның жылдамдығы;
2) химиялық тепе-теңдік;
3) қышқылдар мен негіздер теориялары. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер.
9. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
10. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
11. "Химия" оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Атом құрылысы. Атом – күрделі бөлшек", радиоактивтілік, энергетикалық деңгейлер және деңгейшелер, кванттық сандар және орбитальдар;"Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару;
2) Периодтар мен топтардағы "Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі", период және топ бойынша қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары;
3) "Химиялық байланыс". Ковалентті байланыс, ковалентті байланыс қасиеттері, гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3, электртерістілік және байланыс полярлығы, иондық байланыс, электронды жұптардың тебісу теориясы, металдық байланыс, сутекті байланыс;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) модельдерін құрастыру";

4) "Стехиометрия". Основные стехиометрические законы химии; относительная атомная и молекулярная масса, количество вещества;
5) "Кинетика". Скорость химической реакции, влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций, катализ.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс";
Практическая работа № 1: "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций";
Лабораторный опыт № 2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции";
6) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах;
Лабораторный опыт № 3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов";
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций".
7) "Окислительно-восстановительные реакции". гальванические элементы, электролиз.
8) "Элементы 17 группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений;
9) "Элементы 2 (II) группы". Физические свойства элементов 2 (II) группы, химические свойства элементов 2 (II) группы, природные карбонаты;
10) "Введение в органическую химию". Состав и структура органических веществ, функциональные группы, гомологические ряды, номенклатура IUPAC алифатических соединений, виды изомерии, алканы, продукты сгорания алканов, свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов, галогенирование.
Лабораторный опыт № 4: "Составление моделей молекул органических веществ";
Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и по гомологическим рядам".
11) "Непредельные углеводороды". Состав, структура и реакционная способность алкенов, стереоизомерия;
Лабораторный опыт № 5: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
12) "Галогеноалканы". Получение галогеноалканов;
13) "Спирты: одноатомные, многоатомные". Классификация и химические свойства спиртов, промышленное производство этилового спирта. Фенол, его строение и свойства.
Демонстрация: "Получение этилового спирта брожением глюкозы".
Лабораторный опыт №6 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты"
12. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 11-класса:
1) "Соединения ароматического ряда". Строение молекулы бензола, получение бензола и его гомологов, химические свойства бензола и его гомологов;

4) "Стехиометрия". Химияның негізгі стехиометриялық заңдары, салыстырмалы атомдық және молекулалық масса, зат мөлшері;
5) "Кинетика". Химиялық реакция жылдамдығы, концентрацияның реакция жылдамдығына әсері, қысымның химиялық реакция жылдамдығына әсері, температураның химиялық реакция жылдамдығына әсері, катализ;
"Әрекеттесуші массалар заңы" тақырыбына есептер шығару;
№ 2 практикалық жұмыс: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі факторлардың әсерін зерттеу";
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу";
6) "Химиялық тепе-теңдік". Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар, Ле-Шателье-Браун принципі, тепе-теңдік константасы, өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік;
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Әртүрлі факторлардың динамикалық тепе теңдік күйіне әсерін зерделеу";
"Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу";
7) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". гальваникалық элементтер, электролит;
8) "17-топ элементтері". Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер және олардың қосылыстарының қолданылуы;
9) "2 (ІІ)-топ элементтері". 2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері; 2 (ІІ)-топ элементтерінің химиялық қасиетттері; табиғи карбонаттар;
10) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы, функционалдық топтар, гомологтық қатар, алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы, изомерия түрлері, алкандар, алкандардың жану өнімдері, алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі, галогендеу;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру";
"Жану өнімдері және гомологиялық қатар бойынша заттардың молекулярлық формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару
11) "Қанықпаған көмірсутектер". Алкендердің құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті, стереоизомерия;
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция";
12) "Галогеналкандар". Галогеналкандарды алу,
13) "Спирттер: біратомды, көпатомды спирттер". Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері, этил спиртін өнеркәсіптік өндіру, фенол, оның құрылысы мен қасиеттері;
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Бір атомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялар";
Көрсетілім: "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу";
12. "Химия" оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны
1) "Ароматты қосылыстар қатары". Бензол молекуласының құрылысы, бензол және оның гомологтарын алу, бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері;

2) "Карбонильные соединения". Строение и номенклатура карбонильных соединений, получение и свойства альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, реакция этерификации, сложные эфиры и мыла;
Лабораторная работа №1 "Изучение свойств уксусной кислоты"
3) "Химия живого". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов;
Лабораторный опыт № 2: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал";
4)"Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот; пептидная связь; образование белков;
Лабораторный опыт № 3: "Составление моделей молекул аммиака и аминов";
Лабораторный опыт № 4: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
Лабораторный опыт № 5: "Свойства аминокислот";
5) "Химия живого". Белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки;
Лабораторный опыт №6 "Изготовление модели ДНК"
Практическая работа № 1: "Денатурация и цветные реакции белков";
6) "Синтетические полимеры". Высокомолекулярные соединения, реакции полимеризации, реакции поликонденсации, полиамиды и полиэфиры, применение, воздействие пластиков на окружающую среду;
Лабораторный опыт № 7: "Полимеры и их свойства";
Практическая работа № 2: "Распознавание пластмасс и волокон";
7) "Органический синтез". Основные функциональные группы в органических соединениях, генетическая связь органических веществ;
8) "Элементы 14 (IV) группы". Изменение свойств элементов 14 (IV) группы, химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений, свойства оксидов элементов 14 (IV) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ;
9) "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиак и соли аммония, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты,
Демонстрация: "Окислительные свойства серной и азотной кислот";

2) "Карбонилді қосылыстар". Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы, альдегидтер мен кетондардың алынуы, карбон қышқылдарының қасиеттері, этерификация реакциясы, күрделі эфирлер және сабын;
№2 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";
3) "Тірі ағза химиясы". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, көмірсулардың қасиеттері және қолданылуы;
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция";
4) "Аминдер және аминқышқылдары". Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, аминқышқылдарының құрамы, құрылысы, биологиялық рөлі, аминқышқылдардың физикалық және химиялық қасиеттері;
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"; пептидтік байланыс; нәруыздың түзілуі;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртек атомын анықтау";
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылдар қасиеттері";
4) "Тірі ағза химиясы". Нәруыздар, нәруыз молекулаларының құрылымы, полипептидтер құрылымын анықтау, ферменттер ролі және қолданылуы, ДНҚ құрылымы, биологиялық маңызды металдар, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың нәруыздарға әсері;
№ 6-зертханалық тәжірибесі "ДНҚ моделін жасау"
№ 1 практикалық жұмыс: "Денатурация және нәруыздардың түсті реакциялары";
6) "Синтетикалық полимерлер". Жоғары молекулалы қосылыстар, полимерлену реакциясы, поликонденсация реакциялары, полиамидтер мен полиэфирлер, пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері;
№ 7 зертханалық тәжірибе: "Полимерлер және олардың қасиеттері";
№ 2 практикалық жұмыс: "Пластмассаларды және талшықтарды тану";
7) "Органикалық синтез". Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар, органикалық заттардың генетикалық байланысы;
8) "14-топ элементтері". 14 (ІV)-топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі, 14 (ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері, 14 (ІV)-топ элементтері оксидтерінің қасиеттері, жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері;
9) "Азот және күкірт". Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері, аммиак және аммоний тұздары, азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы, азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері, күкірттісутек және сульфидтер, күкірт оксидтері, күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері және қолданылуы; күкірт қышқылын алудың жанасу әдісі;
Көрсетілім: "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері";

10) "Растворы кислот и оснований". Теории кислот и оснований, ионное произведение воды, водородный показатель, сила кислот и оснований, степень диссоциации, буферные растворы,
11) "Производство металлов". Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов;
12) "Переходные металлы". Общая характеристика переходных металлов; биологическая роль переходных металлов, комплексные соединения;
13) "Разработка новых веществ и материалов". Разработка и создание новых материалов, природные и синтетические соединения с физиологической активностью, разработка и синтез лекарственных препаратов, нанотехнология структура наноуглеродных частиц, разработка новых полимеров, практическое значение новых материалов.
14) "Зеленая химия". 12 принципов "зеленой химии", загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы, разрушение озонового слоя Земли, глобальное потепление.
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
Частицы вещества
Обучающиеся должны уметь:
10-класс
11-класс
1.1 Атомы, ионы и молекула
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро; масса";
1.2 Состав и строение атома
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента;
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов;
1.3 Распределение и движение электронов в атомах
10.1.3.1 знать характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 составлять электронные конфигурации первых 36 химических элементов
1.4 Виды химической связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей;
10.1.4.3описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ;
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атомов и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединении;
10.1.4.7 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;

10) "Қышқыл және негіз ерітінділері". Қышқыл және негіздер теориясы, судың иондық көбейтіндісі, сутектік көрсеткіш, қышқыл және негіздер күші, буферлі ерітінділер;
11) "Металдар өндірісі". Металдар және құймаларды алу, электролитті өнеркәсіпте қолдану, металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары;
12) "Ауыспалы металдар". Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы; кешенді қосылыстар; ауыспалы металдардың биологиялық ролі;
13) "Жаңа заттарды және материалдарды өндіру". Жаңа материалдарды әзірлеу және құру, физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар, дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру, нанотехнология, нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы, жаңа полимерлерді алу, жаңа материалдардың практикалық мәні;
14) "Жасыл химия". "Жасыл химияның" 12 принципі. Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы. Жердің озон қабатының бұзылуы, Ғаламдық жылыну.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10"-сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) Заттардың бөлшектері
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
1.1 Атомдар, молекулалар және иондар
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы;
1.2 Атомның құрамы мен құрылысы
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының мағынасын түсіндіру;
10.1.2.2 қоспадағы химиялық элементтің табиғи изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу;
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру
1.3 Атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы
10.1.3.1 квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін атау;
10.1.3.2 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
1.4 Химиялық байланыстың түрлері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.4 әртүрлі гибридтену түрлерін түсіндіру;
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру;
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау;
10.1.4.7 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;

10.1.4.8 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
10.1.4.9 объяснять механизм образования водородной связи;
Закономерности протекания химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
2.1 Периодический закон и периодическая система
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления;
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.3 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе
10.2.1.4 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций галогенов;
10.2.1.5 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 2 (ІІ) группы
10.2.1.6 составлять схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения
11.2.1.1 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 14 (IV) группы;
11.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.1.3 объяснять свойства оксидов элементов 14 (IV) группы со степенью окисления (+2) и (+4);
11.2.1.4 описывать способы простых веществ и химических соединений элементов 14 (получения IV) группы;
11.2.1.5 объяснять низкую химическую активность молекулы азота
11.2.1.6 объяснять механизм образования связей в ионе аммония;
11.2.1.7 объяснять процесс производства азотных удобрений;
11.2.1.8 анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
11.2.1.9 предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота на окружающую среду;
11.2.1.10 объяснять восстановительные свойства сероводорода
11.2.1.11 знать качественную реакцию на сульфидион;
11.2.1.12 называть источники загрязнения атмосферы диоксидом серы и проблему образования кислотных дождей;
11.2.1.13 знать области применения оксида серы (IV) в пищевой промышленности;
11.2.1.14 объяснять процесс получения серной кислоты контактным способом;
11.2.1.15 называть области применения серной кислоты;
11.2.1.16 знать, что переходные элементы проявляют переменную степень окисления;
11.2.1.17 объяснять физические и химические свойства переходных металлов на основе строения атомов;
11.2.1.18 описать строение комплексного соединения;
11.2.1.19 объяснять, что в составе гемоглобина содержатся комплексы железа (+2) и понимать их роль в транспортировке кислорода;

10.1.4.8 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.1.4.9 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;
2) Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11-сынып
2.1 Периодтық заң және периодтық жүйе
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
10.2.1.3 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
10.2.1.4 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
10.2.1.5 2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу
10.2.1.6 - табиғаттағы карбонаттар айналымының схемасын құру және олардың қолданылу аймағын атау
11.2.1.1 14 (ІV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
11.2.1.2 14 (ІV) элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.1.3 14 (ІV) топэлементтерінің +2 және +4 тотығу дәрежелі оксидтерінің қасиеттерін түсіндіре алу
11.2.1.4 14 (ІV) топ элементтерінің жай заттары және химиялық қосылыстарының алыну әдістерін сипаттау;
11.2.1.5 азот молекуласының төмен химиялық белсенділігін түсіндіріңіз
11.2.1.6 аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін түсіндіру
11.2.1.7 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісін түсіндіру;
11.2.1.8 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау;
11.2.1.9 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну;
11.2.1.10 - күкіртсутектің тотықсыздандырғыш қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.11 - сульфид-ионының сапалық реакциясын білу;
11.2.1.12 - атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін атау;
11.2.1.13 тағам өнеркәсібінде күкірт (IV) оксидін қолданылу аймағын атау;
11.2.1.14 - күкірт қышқылын жанасу әдісімен алу процесін түсіндіру;
11.2.1.15 - күкірт қышқылының қолдану аймағын атау;
11.2.1.16 - ауыспалы элементтер айнымалы тотығу дәрежесін көрсететінін білу;
11.2.1.17 атомдар құрылысы негізінде ауыспалы металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.18 кешенді қосылыстың құрылымын сипаттау;
11.2.1.19 гемоглобин құрамында темір (+2) кешенінің болатынын түсіндіру және оттегін тасымалдаудағы оның ролін түсіну;

11.2.1.20 объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи
2.2 Закон сохранения массы веществ
10.2.2.1 производить расчеты с применением величины "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях;
10.2.2.2 вычислять количество вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей
11.2.2.1 решать задачи по уравнениям параллельно протекающих реакций;
2.3 Окислительно-восстановительные реакции
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса полуреакций;
10.2.3.4 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.5 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов;
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки;
11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия;
11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом;
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики;
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии;
11.2.3.7 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
Энергетика химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11класс
3.1 Скорость химических реакций
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для обратимых реакций
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры и концентрации на скорость химических реакций
10.3.2.7 различать гомогенный и гетерогенный катализ
3.2 Химическое равновесие
10.3.3.1 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.2 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;

11.2.1.20 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау
2.2 Заттар массасының сақталу заңы
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" шамаларын қолданып есептеулер жүргізу;
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу;
11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару;
2.3 Стандартты электрондық потенциалдар
10.2.3.1 электронды баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу – тотықсыздану реакцияларының электрондық-иондық теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.3 "стандартты электродтық потенциал" ұғымын түсіндіру;
10.2.3.4 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;
10.2.3.5 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау;
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын білу: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;
11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру;
11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату;
11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу;
11.2.3.7 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
3) Химиялық реакциялардың энергетикасы
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
3.1 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу;
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның және концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.3.2.7 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату
3.2 Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.2 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;

10.3.3.3 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.4 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.5 производить расчеты, связанные с константой равновесия
3.3 Теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов
11.3.4.1 описывать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости;
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания;
11.3.4.4 называть области применения буферных растворов
Химия вокруг нас
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
4.1 Химия Земли
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой" химии;
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы;
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта";
11.4.1.5 оценивать пути решения глобальных проблем
4.2 Углерод и его соединения
10.4.2.1 понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;
10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
10.4.2.3 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.4 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC;
10.4.2.5 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
10.4.2.6 исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
10.4.2.7 оценивать продукты сгорания алканов и экологические последствия для окружающей среды;
10.4.2.8 определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания и гомологическим рядам;
10.4.2.9 составлять уравнения реакций галогенирования алканов;
10.4.2.10 объяснять термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
10.4.2.11 экспериментально доказывать ненасыщенность связей в алкенах;
10.4.2.12 экспериментально доказывать относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
10.4.2.13 составлять схему процесса производства полиэтилена;
10.4.2.14 объяснить свойства алкадиенов на основе их строения
10.4.2.15 изучать нахождениев природе, получение каучука и резины
10.4.2.16 составлять структурные формулы алкинов, изучить химические свойства и способы получения алкинов
10.4.2.17 объяснять процессы каталитического и термического крекингов;
10.4.2.18 знать состав и получение из природного и попутного газов, важнейших продуктов

10.3.3.3 реакция үшін тепе-теңдік константасының өрнегін құру;
10.3.3.4 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау;
10.3.3.5 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару;
3.3 Қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау және түсіну;
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу;
11.3.4.3 күшті қышқыл және күшті негіздің pH ін есептеу;
11.3.4.4 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау;
4) Химия және қоршаған орта
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
4.1 Жер химиясы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру;
11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру;
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу;
11.4.1.4 "парникті эффектінің" салдарларын болжау;
11.4.1.5 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
4.2 Көміртек және оның қосылыстары
10.4.2.1 - органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну
10.4.2.2 - көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату
10.4.2.3 - гомологтық қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру
10.4.2.4 - қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау
10.4.2.5 - изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер
10.4.2.6 - әр түрлі алкандардың жану процесін зерттеу және олардың отын ретінде қолдануын түсіндіру
10.4.2.7 - алкандардың жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау
10.4.2.8 - берілген жану өнімдері бойынша заттың гомологтық қатары бойынша молекулалық формуласын анықтау
10.4.2.9 - алкандардың галогендеу реакция теңдеулерін құру
10.4.2.10 - "қанықпағандық" терминін және оның қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру
10.4.2.11 - алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
10.4.2.12 - химиялық реагенттерге қатысы бойынша пластиктердің салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдеу
10.4.2.13 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру
10.4.2.14 алкадиендердің құрылысы негізінде олардың қасиеттерін түсіндіру
10.4.2.15 каучук пен резинаның табиғатта таралуын, алыну жолдарын оқу
10.4.2.16 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру, химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын оқу
10.4.2.17 термиялық және катализдік крекинг процесін түсіндіру
10.4.2.18 мұнайға серік газдардан маңызды өнімдер алу жолдарын білу

10.4.2.19 классифицировать спирты по расположению функциональной группы и по количеству гидроксильных групп;
10.4.2.20 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты;
10.4.2.21 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;
10.4.2.22 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.23 изучать токсичные действия спиртов на организм человека;
10.4.2.24 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получения пластмасс
10.4.2.25 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.26 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов;
11.4.2.1 описывать строение функциональных групп альдегидов, кетонов и карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов, кетонов, и карбоновых кислот называть их по IUPAC
11.4.2.3 объяснять различные способы получения альдегидов и кетонов
11.4.2.4 составлять уравнения реакций, характеризующих химически карбоновых кислот е свойства карбоновых кислот
11.4.2.5 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот
11.4.2.6 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
11.4.2.7 знать состав и строение жиров
11.4.2.8 составлять реакции получения бензола и его гомологов
11.4.2.9 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.4.2.10 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации"
11.4.2.11 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров реакции поликонденсации
11.4.2.12 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми
11.4.2.13 экспериментально распознавать пластмассы и волокна
11.4.2.14 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду
11.4.2.15 описывать процесс утилизации полимеров
11.4.2.16 называть области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов
11.4.2.17 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол
11.4.2.18 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата
11.4.2.19 перечислять проблемы производства лекарственных средств
11.4.2.20 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология"
11.4.2.21 описывать методы синтеза и исследования наночастиц
11.4.2.22 называть области применения наночастиц;

10.4.2.19 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу
10.4.2.20- біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу
10.4.2.21 - этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру
10.4.2.22 - этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.4.2.23 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу
10.4.2.24 фенолдың құрамы мен құрылысын, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуын білу
10.4.2.25 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.26 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау;
11.4.2.1 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының функциональды топтарының құрылысын сипаттау;
11.4.2.2 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды IUPAC бойынша атау
11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру
11.4.2.4 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.4.2.5 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру
11.4.2.6 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
11.4.2.7 майлардың құрамы мен құрылысын білу
11.4.2.8 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
11.4.2.9 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.4.2.10 "мономер", "құрылымдық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын ажырату
11.4.2.11 полимерлену реакциясының теңдеуін құрастыру, поликонденсация реакциясының теңдеуін құру
11.4.2.12 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденіп, биологиялық ыдырай алатынын түсіну
11.4.2.13 пластмасса және наноталшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау
11.4.2.14 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау
11.4.2.15 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау
11.4.2.16 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын атау
11.4.2.17 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау
11.4.2.18 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау
11.4.2.19 дәрілік заттарды өндіру проблемаларын атау
11.4.2.20 "нанобөлшек", "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
11.4.2.21 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау;
11.4.2.22 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау

11.4.2.23 характеризовать особенности наноматериалов
11.4.2.24 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций
11.4.2.25 определять соединения с помощью химических и физических испытаний
11.4.2.26 описывать генетическую связь основных классов органических соединений;
11.4.2.27 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта
Химия и жизнь
Обучающиеся должны уметь
10 класс
11 класс
5.1 Биохимия
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов;
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов;
11.5.1.4 знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.5 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.6 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот;
11.5.1.7 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы;
11.5.1.8 объяснять образование пептидных связей при получении белков из аминокислот;
11.5.1.9 составлять уравнение реакции гидролиза белков;
11.5.1.10 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.11 проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.12 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.13 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы;
11.5.1.14 описывать функции белков для жизни;
11.5.1.15 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.16 называть факторы, определяющие формы различных структур белка;
11.5.1.17 объяснять конкурентное ингибирование;
11.5.1.18 описывать модель структуры ДНК и РНК;
11.5.1.19 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия;
11.5.1.20 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами;
11.5.1.21 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
14. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10 класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть

11.4.2.23 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау
11.4.2.24 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау
11.4.2.25 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау
11.4.2.26 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау
11.4.2.27 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау
5) Химия және өмір
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
5.1 Биохимия
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын білу;
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру;
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.5.1.4 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуын білу;
11.5.1.5 аминқышқылдар молекулаларының құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.6 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру;
11.5.1.7 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру;
11.5.1.8 -аминқышқылдардан нәруыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіну;
11.5.1.9 нәруыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.10 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру;
11.5.1.11 крахмалға сапалық реакция жүргізе алу;
11.5.1.12 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.13 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.14 нәруыздардың өмір үшін ролін сипаттау;
11.5.1.15 ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.16 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру;
11.5.1.17 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру;
11.5.1.18 ДНҚ құрылымының моделін сипаттау;
11.5.1.19 биологиялық маңызды металдардың: темір, магний, кальций, калий, натрийдің ролін бағалау;
11.5.1.20 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау;
11.5.1.21 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
14. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
15. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыбы/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан

10.1 Строение атома
Атом – сложная частица. Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы"
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента
Радиоактивность
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов
Энергетические уровни и подуровни. Квантовые числа и орбитали
10.1.3.1 знать характеристики и значения квантовых чисел
10.1.3.2 составлять электронные конфигурации первых 36 химических элементов
10.1 Периодичность изменений свойств элементов и их соединений
Закономерность изменения свойств элементов в периодах и группах
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления
Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам
10.1 Химическая связь
Ковалентная связь. Свойства ковалентной связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей
10.1.4.3 описывать свойства ковалентной связи
Типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-. Лабораторная работа №1 "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)"
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ
Электроотрицательность и полярность связи
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединении
Ионная связь
10.1.4.7 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов
Металлическая связь
10.1.4.8 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов
Водородная связь
10.1.4.9 объяснять механизм образования водородной связи
10.1 Стехиометрия
Основные стехиометрические законы химии
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро
Расчеты по уравнениям реакций "Расчет выхода продукта в процентах от теоретически возможного"

10.1 Атом құрылысы
Атом – күрделі бөлшек. "Орташа салыстармалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру
10.1.2.2 табиғи қоспадағы химиялық элемент изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу
Радиоактивтілік
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру
Энергетикалық деңгейлер. Кванттық сандар және орбитальдар
10.1.3.1 Квант сандарының мәні мен сипаттамасын атау
10.1.3.2 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
10.1 Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі
Период және топ бойынша элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
Периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
10.1 Химиялық байланыс
Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс қасиеттері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру
10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру
10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау
Гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3. №1 зертханалық тәжірибе " Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) моделін құрастыру"
10.1.4.4 гибридтелу түрінің әртүрлілігінің физикалық мәнін түсіндіру
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру
Электртерістілік және байланыс полярлығы
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау
Иондық байланыс
10.1.4.7 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну
Металдық байланыс
10.1.4.8 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру
Сутектік байланыс
10.1.4.9 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру
10.1 Стехио-метрия
Химияның негізгі стехиометриялық заңдары
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы
Реакция теңдеулері бойынша есептеулер. "Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің проценттік шығымын есептеу"

10.2.2.1 производить расчеты, с применением понятий "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях
10.2.2.2 вычислять количества вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей
2 четверть
10.2 Кинетика
Скорость химической реакции
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций;
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
Влияние концентрации на скорость химических реакций. Решение задач на тему: "Закон действующих масс" Влияние давления на скорость химических реакций.
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для реакций;
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
Влияние температуры на скорость химических реакций. Практическая работа №1 "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций".
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры и концентрации на скорость химических реакций
Катализ. Лабораторный опыт №2 "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции"
10.3.2.7 различать гомогенный и гетерогенный катализ;
10.2 Химическое равновесие
Влияние различных факторов на равновесие. Принцип Ле-Шателье-Брауна
Лабораторная работа №3 "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов"
10.3.3.1 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.2 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия
Константа равновесия. Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций"
10.3.3.3 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.4 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.5 производить расчеты, связанные с константой равновесия
3 четверть
10.3 Окислительно-восстановительные реакции
Окислительно-восстановительные процессы
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса (полуреакций)
Гальванические элементы.
10.2.3.4 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.5 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов
10.3 Элементы 17 группы
Закономерности изменения свойств галогенов

10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" ұғымдарын қолданып есептеулер жүргізу
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу
2 тоқсан
10.2 Кинетика
Химиялық реакция жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері.Қысымның реакция жылдамдығына әсері. Есеп шығару "Әрекеттесуші массалар заңы"
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
Температураның реакция жылдамдығына әсері.№ 1 практикалық жұмыс "Химиялық реакция жылдамдығына әр түрлі факторлардың әсерін зерттеу".
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның және концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
Катализ. №2 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына әр түрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу"
10.3.2.7 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату;
10.2 Химиялық тепе-теңдік
Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар. Ле-Шателье-Браун принципі. №3 зертханалық тәжірибе "Динамикалық тепе-теңдік күйіне әр түрлі факторларды зерттеу"
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау
10.3.3.2 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу
Тепе-теңдік константасы. "Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу" тақырыбына есептер шығару
10.3.3.3 берілген реакция үшін тепе-теңдік константасын жазу;
10.3.3.4 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау
10.3.3.5 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару
3-тоқсан
10.3 Тотығу-тотықсыздану реакциялары
Тотығу-тотықсыздану процесі
10.2.3.1 электрондық-иондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
Гальваникалық элементтер.
10.2.3.4 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;
10.2.3.5 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау
10.3 17-топ элементтері 10.3 топ элементтері 2 (II) группы
Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары

10.2.1.3 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе
Окислительно-восстановительные свойства галогенов
10.2.1.4 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций галогенов
10.3 Элементы 2 (II) группы
Физические и химические свойства элементов 2 (II) группы
10.2.1.5 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 2 (II) группы
Природные карбонаты
10.2.1.6 составлять схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения
10.3 Введение в органическую химию
Состав и структура органических веществ.
10.4.2.1 - понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;
10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
Гомологические ряды. Номенклатура IUPAC алифатических соединений. Лабораторный опыт №4 "Составление моделей молекул органических веществ"
10.4.2.3 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.4 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC
Виды изомерии
10.4.2.5 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
Алканы. Продукты сгорания алканов. Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и гомологическим рядам"
10.4.2.6 исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
10.4.2.7 оценивать продукты сгорания алканов и экологические последствия для окружающей среды;
10.4.2.8 определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания и гомологическим рядам.
Свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов. Галогенирование
10.4.2.9 составлять у равнения реакций галогенирования алканов.
4 четверть
10.4 Непредельные углеводороды
Состав, структура и реакционная способность алкенов. Лабораторный опыт №5: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
10.4.2.10 объяснять термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
10.4.2.11 экспериментально доказывать ненасыщенность
Полимеризация
10.4.2.12 экспериментально доказывать относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
10.4.2.13 составлять схему процесса производства полиэтилена;
Алкадиены
10.4.2.14 объяснить свойства алкадиенов на основе их строения
10.4.2.15 изучать нахождение в природе, получение каучука и резины
Алкины
10.4.2.16 составлять структурные формулы алкинов, изучить химические свойства и способы получения алкинов
Нефть, состав, методы переработки и нефтепродукты Природный газ и уголь: основные продукты, их переработки.

10.2.1.3 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
Галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері
10.2.1.4 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттеріқасиеттері
10.2.1.5 2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу
Табиғи карбонаттар
10.2.1.6 табиғаттағы карбонаттар айналымының схемасын құру және олардың қолданылу аймағын атау
10.3 Органикалық химияға кіріспе
Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы
10.4.2.1 органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну
10.4.2.2 көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату
Гомологтық қатар.Алифатты қосылыстардың Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы номенклатурасы. №4 зертханалық тәжірибе "Органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру"
10.4.2.3 гомологтік қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру;
10.4.2.4 - қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау
Изомерия түрлері.
10.4.2.5 изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер
Алкандар. Алкандардың жану өнімдері. "Жану өнімдері және гомологтық қатарлар бойынша заттардың формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару
10.4.2.6 әр түрлі алкандардың жану процесін зерттеу және олардың отын ретінде қолдануын түсіндіру
10.4.2.7 алкандардың жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау;
10.4.2.8 берілген жану өнімдері бойынша заттың молекулалық формуласын анықтау
Алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі. Галогендеу
10.4.2.9 алкандардың галогендеу реакция теңдеулерін құру
4-тоқсан
Алкендердің құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті.№5 зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция"
10.4.2.10 "қанықпағандық" терминін және оның қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру
10.4.2.11 - алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
Полимеризация.
10.4.2.12 химиялық реагенттерге қатысы бойынша пластиктердің салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдеу
10.4.2.13 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру
Алкадиендер
10.4.2.14 алкадиендердің қасиеттерін олардың құрылысы негізінде түсіндіру
10.4.2.15 алкиндердің табиғатта таралуын, каучук пен резинаның алынуын зерделеу
Алкиндер
10.4.2.16 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру, алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделеу
Мұнай, құрамы, алыну жолдары.Табиғи газдар және көмір: негізгі өнімдер және оны өндіру жолдары

10.4.2.17 объяснять процессы каталитического и термического крекингов;
10.4.2.18 знать состав и получение из природного и попутного газов, важнейших продуктов
10.4 Галогеноалканы
Получение галогеноалканов
10.4.2.25 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.26 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов
10.4 Спирты одноатомные, многоатомные
Классификация и химические свойства спиртов.
Лабораторный опыт №6 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты"
10.4.2.19 классифицировать спирты по расположению функциональной группы и по количеству гидроксильных групп;
10.4.2.20 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты
Промышленное производство этилового спирта Демонстрация "Получение этилового спирта брожением глюкозы"
10.4.2.21 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;
10.4.2.22 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.23 изучать токсичные действия спиртов на организм человека
Фенол, его состав и свойства.
10.4.2.24 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получения пластмасс.
11 класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
11.1 Соединения ароматического ряда
Получение бензола и его гомологов
11.4.2.7 составлять реакции получения бензола и его гомологов
Химические свойства бензола и его гомологов.
11.4.2.8 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.1 Карбонильные соединения
Строение и номенклатура карбонильных соединений
11.4.2.1 описывать строение функциональных групп альдегидов и кетонов и карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, карбоновых кислот называть их по IUPAC
Получение альдегидов и кетонов,
11.4.2.3 объяснять различные способы получения альдегидов и кетонов
Свойства карбоновых кислот. Лабораторная работа №1 "Изучение свойств уксусной кислоты"
11.4.2.4 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот
11.4.2.5 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот
Реакция этерификации. Сложные эфиры и мыла.
11.4.2.6 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
Жиры. Строение и свойства жиров.
11.4.2.7 Знать состав, строение и свойства жиров
Химия живого
Классификация углеводов и их строение

10.4.2.17 термиялық және катализдік крекинг процесін түсіндіру
10.4.2.18 мұнайға серік газдардан маңызды өнімдер алу жолдарын білу
10.4 Галоген-алкандар
Галогеналкандарды алу
10.4.2.25 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.26 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау
10.4 Спирттер
Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиетттері. №6 зертханалық тәжірибе "Біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу".
10.4.2.19 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу
10.4.2.20 біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу
Этил спиртін өнеркәсіптік өндіру Көрсетілім "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу"
10.4.2.21 этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.22 этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
10.4.2.23 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерттеу
Фенол, оның құрамы мен қасиеттері
10.4.2.24 фенолдың құрамы мен қасиеттерін білу, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуы
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырып/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
11.1 Ароматты қосылыстар қатары
Бензол және оның гомологтарын алу
11.4.2.7 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
Бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері.
11.4.2.8 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.1 Карбонилді қосылыстар
Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы
11.4.2.1 альдегидтер және кетондардың; карбонды қышқылдар функциональды топтарының құрылысын білу;
11.4.2.2 альдегидтер және кетондардың, карбонды қышқылдардың құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы бойынша атау
Альдегидтер және кетондардың алынуы
11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру
Карбон қышқылдарының қасиеттері. №1 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу"
11.4.2.4 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.4.2.5 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру
Этерификация реакциясы.Күрделі эфирлер және сабын.
11.4.2.6 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері
11.4.2.7 майлардың құрамы мен құрылысын білу
11.2 Тірі ағза химиясы
Көмірсулар: глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза

11.5.1.10 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы
Строение, свойства и применение углеводов. Лабораторный опыт №2 "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал".
11.5.1.11 проводить качественную реакцию на крахмал
11.5.1.12 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы
11.5.1.13 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы
2 четверть
11.2 Амины и аминокислоты
Классификация и номенклатура аминов. Лабораторный опыт №3 "Составление моделей молекул аммиака и аминов"
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов
Физические, химические свойства и получение аминов.
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов
Состав, строение, биологическая роль аминокислот. Лабораторный опыт №4 "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
11.5.1.4 знать тривиальные и систематические названия аминокислот
11.5.1.5 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.6 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот
Физические и химические свойства аминокислот. Лабораторный опыт №5 "Свойства аминокислот"
11.5.1.7 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы
Пептидная связь. Образование белков
11.5.1.8 объяснять образование пептидных связей при получении белков из аминокислот
11.5.1.9 составлять уравнение реакции гидролиза белков
11.2 Химия живого
Белки. Структуры белковых молекул
11.5.1.14 описывать функции белков для жизни
11.5.1.16 называть факторы, определяющие формы различных структур белка
Определение структуры полипептидов. Практическая работа №1 "Денатурация и цветные реакции белков"
11.5.1.15 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
Роль и применение ферментов
11.5.1.17 объяснять конкурентное ингибирование
Структура ДНК и РНК. Лабораторный опыт №6 "Изготовление модели ДНК"
11.5.1.18 описывать модель структуры ДНК и РНК
Биологически значимые элементы
11.5.1.19 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия
Загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами
11.5.1.20 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами
Влияние тяжелых металлов на белки
11.5.1.21 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
11.2 Синтетические полимеры
Высокомолекулярные соединениям
11.4.2.10 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации"
Реакции полимеризации. Лабораторный опыт №7 "Полимеры и их свойства"

11.5.1.10 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру
Құрылысы, қасиеттері және қолданылуы. №2 зертханалық тәжірибе "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция"
11.5.1.11 крахмалға сапалық реакция жүргізу
11.5.1.12 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау
11.5.1.13 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру
2-тоқсан
11.2 Аминдер және амин-қышқылдар
Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы. №3 зертханалық тәжірибе "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын атау
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру
Аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы.
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру
Аминқышқылдар: құрамы, құрылысы, биологиялық ролі. №4 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртегі атомдарын анықтау"
11.5.1.4 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуын атау
11.5.1.5 аминқышқылдардың құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.6 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру
Аминқышқылдар қасиеттері. №5 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылдар қасиеттері"
11.5.1.7 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру
Пептидтік байланыс. Нәруыздың түзілуі
11.5.1.8 -аминқышқылдардан нәруыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіндіру
11.5.1.9 нәруыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру
11.2 Тірі ағза химиясы
Нәруыздар.Нәруыз молекулаларының құрылымы
11.5.1.14 өмір үшін нәруыздардың ролін сипаттау;
11.5.1.16 нәруыздың әр түрлі құрылымдарының пішінін анықтайтын факторларды атау
Полипептидтер құрылымын анықтау.№1 практикалық жұмыс "Денатурация және нәруыздардың түсті реакциялары"
11.5.1.15 нәруызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
Ферменттер ролі және қолданылуы
11.5.1.17 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру
ДНҚ және РНҚ құрылымы.
№ 6-зертханалық тәжірибесі "ДНҚ моделін жасау"
11.5.1.18 ДНҚ құрылымының моделін сипаттау
Биологиялық маңызды металдар
11.5.1.19 биологиялық маңызды металдар: темір, магний, кальций, калий, натрийдің рөлін бағалау
Қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы
11.5.1.20 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау
Ауыр металдардың нәруызға әсері.
11.5.1.21 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
11.2 Синтетикалық полимерлер
Жоғары молекулалы қосылыстар
11.4.2.10 "мономер", "құрылымдық" "буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын білу
Полимерлену реакциясы. №7 зертханалық тәжірибе "Полимерлену реакциясы" Поликонденсация реакциялары: полиамидтер мен полиэфирлер

11.4.2.11 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров
Реакции поликонденсации. Полиамиды и полиэфиры
11.4.2.12 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми
Применение и воздействие пластиков на окружающую среду. Практическая работа №2 "Распознавание пластмасс и волокон"
11.4.2.13 экспериментально распознавать пластмассы и волокна
11.4.2.14 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду
11.4.2.15 описывать процесс утилизации полимеров
3 четверть
11.3 Органический синтез
Основные функциональные группы в органических соединениях
11.4.2.24 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций
11.4.2.25 определять соединения с помощью химических и физических испытаний
Генетическая связь органических веществ.
11.4.2.26 описывать генетическую связь основных классов органических соединений
11.4.2.27 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта
11.3 Элементы 14 (IV)-группы
Изменение свойств элементов 14 (IV) группы
11.2.1.1 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 14 (IV) группы
Химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений.
11.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.2.1 решать задачи по уравнениям параллельно протекающих реакций
Свойства оксидов элементов 14 (IV) группы
11.2.1.3 объяснять свойства оксидов элементов 14 (IV) группы со степенью окисления (+2) и (+4)
Формы нахождения в природе и способы получения простых веществ
11.2.1.4 описывать способы получения простых веществ и химических соединений элементов 14 (IV) группы;
11.3 Азот и сера
Особенности строения и свойства молекулы азота
11.2.1.5 объяснять низкую химическую активность молекулы азота
Аммиак и соли аммония.
11.2.1.6 объяснять механизм образования связей в ионе аммония
Промышленное производство азотных удобрений
11.2.1.7 объяснять процесс производства азотных удобрений
Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду.
11.2.1.8 анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
11.2.1.9 предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота на окружающую среду
Сероводород и сульфиды
11.2.1.10 объяснять восстановительные свойства сероводорода
11.2.1.11 знать качественную реакцию на сульфидион
Диоксид серы, влияние на окружающую среду и применение. Демонстрация "Окислительные свойства серной и азотной кислот"

11.4.2.11 полимерлену реакциясы теңдеулерін құрастыру, поликонденсация реакциясы теңдеулерін құру
11.4.2.12 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденіп, биологиялық ыдырай алатынын түсіну
Пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері. № 2 практикалық жұмыс "Пластмассаларды және талшықтарды тану"
11.4.2.13 пластмасса және талшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау
11.4.2.14 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау;
11.4.2.15 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау
3 тоқсан
11.3 Органикалық синтез
Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар.
11.4.2.24 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау
11.4.2.25 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау
Органикалық заттардың генетикалық байланысы.
11.4.2.26 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау
11.4.2.27 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау
11.3 14-топ элементтері
14 (ІV)топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі
11.2.1.1 14 (ІV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
14(ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері.
11.2.1.2 14 (ІV) элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару
Әр түрлі тотығу дәрежелерін көрсететін 14 (ІV) -топ элементтері оксидтерінің қасиеттері
11.2.1.3 14 (ІV) топ элементтерінің +2 және +4 тотығу дәрежелі оксидтерінің қасиеттерін түсіндіру
Жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері
11.2.1.4 14 (ІV) топ элементтерінің жай заттары және химиялық қосылыстарының алыну әдістерінің реакция теңдеулерін құру
11.3 Азот және күкірт
Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері
11.2.1.5 азот молекуласының химиялық белсенділігінің төменділігін түсіндіру
Аммиак және аммоний тұздары.
11.2.1.6 аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін ажырату
Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы
11.2.1.7 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісінің химизмін түсіндіру
Азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері
11.2.1.8 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау
11.2.1.9 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну
Күкірттісутек және сульфидтер
11.2.1.10 күкіртсутектің тотықсыздандырғыш қасиеттерін түсіндіру
11.2.1.11 сульфид ионын тәжірибе жүзінде анықтау
Күкірт диоксиді және қышқыл жаңбырлар.Тағам өнеркәсібінде күкірт диоксидін қолдану. Көрсетілім "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері"

11.2.1.12 называть источники загрязнения атмосферы диоксидом серы и описывать проблему образования кислотных дождей
11.2.1.13 знать области применения оксида серы (IV) в пищевой промышленности;
Контактный способ получения серной кислоты
11.2.1.14 объяснять процесс получения серной кислоты контактным способом
11.2.1.15 называть области применения серной кислоты
11.3 Растворы кислот и оснований
Теории кислот и оснований
11.3.4.1 описать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости
Ионное произведение воды. Водородный показатель
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания
Буферные растворы
11.3.4.4 называть области применения буферных растворов
4 четверть
11.4 Производство металлов
Получение металлов и сплавов
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки
11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия
11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали
Применение электролиза в промышленности.
11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии
Проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов
11.2.3.7 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
11.4 Переходные металлы
Общая характеристика переходных металлов
11.2.1.16 знать, что переходные элементы проявляют переменную степень окисления
11.2.1.17 объяснять физические и химические свойства переходных металлов на основе строения атомов
Комплексные соединения.
11.2.1.18 описать строение комплексного соединения
Биологическая роль переходных металлов
11.2.1.19 объяснять, что в составе гемоглобина содержатся комплексы железа (+2) и понимать их роль в транспортировке кислорода
11.2.1.20 объяснять, как происходит отравление угарным газом, и описать способы оказания первой помощи
11.4 Разработка новых веществ и материалов
Разработка и создание новых материалов
11.4.2.16 описать области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов
Природные и синтетические соединения с физиологической активностью
11.4.2.17 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол
Разработка и синтез лекарственных препаратов

11.2.1.12 атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін атау және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін сипаттау;
11.2.1.13 тағам өнеркәсібінде күкірт диоксиді қолданылу аймағын атау
Күкірт қышқылын алудың контакт әдісі
11.2.1.14 күкірт қышқылын жанасу әдісімен алу процесін түсіндіру
11.2.1.15 күкірт қышқылының қолданылу аймағын атау
11.3 Қышқыл және негіз ерітінділері
Қышқыл-негіздік теория
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау
Судың иондық көбейтіндісі.Сутектік көрсеткіш
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу
11.3.4.3 күшті қышқыл және күшті негіздің pHін есептеу
Буферлі ерітінділер
11.3.4.4 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау
4 тоқсан
11.4 Металдар өндірісі
Металдар және құймаларды алу
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;
11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау
Электролизді өнеркәсіпте қолдану.
11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру
11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату
11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу
Металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары
11.2.3.7 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
11.4 Ауыспалы металдар
Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы
11.2.1.16 ауыспалы элементтер айнымалы тотығу дәрежесін көрсететінін білу
11.2.1.17 атомдар құрылысы негізінде ауыспалы металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру;
Кешенді қосылыстар.
11.2.2.18 комплексті қосылыстардың құрылысын сипаттау
Ауыспалы металдардың биологиялық ролі.
11.2.1.19 гемоглобин құрамында темір (+2) кешенінің болатынын түсіндіру және оттегін тасымалдаудағы оның ролін түсіну
11.2.1.20 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау
11.4 Жаңа заттарды және материалдарды өндіру
Жаңа материалдар
11.4.2.16 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын білу
Физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар
11.4.2.17 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау
Дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру

11.4.2.18 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата
11.4.2.19 перечислять проблемы производства лекарственных средств
Нанотехнология
11.4.2.20 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология"
11.4.2.21 описывать методы синтеза и исследования наночастиц
11.4.2.22 называть области применения наночастиц
Структура наноуглеродных частиц
11.4.2.23 характеризовать особенности наноматериалов;
11.4 "Зеленая химия"
12 принципов "Зеленой химии". Загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы
Разрушение озонового слоя Земли
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя
Глобальное потепление.
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта"
11.4.1.5 оценивать пути решения глобальных проблем
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Химия" (с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Химия"
16. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" с сокращением учебной нагрузки составляет:
1) в 10-классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170), выбранного организацией среднего образования.
17. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
18. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) состав и строение атома;
3) распределение и движение электронов в атомах;
4) Виды химической связи.
19. Раздел "Закономерности протекания химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая система;
2) Закон сохранения массы веществ;
3) стандартные электродные потенциалы.
20. Раздел "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов.

11.4.2.18 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау
11.4.2.19 - дәрілік заттарды өндіру проблемаларын тізімдеу
Нанотехнология.
11.4.2.20 "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру
11.4.2.21 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау
11.4.2.22 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау
Нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы
11.4.2.23 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау
11.4 "Жасыл химия"
"Жасыл химияның" 12 принципі. Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру
11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру
Жердің озон қабатының бұзылуы
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу
Ғаламдық жылыну
11.4.1.4 "парникті эффектінің" әсерін болжау;
11.4.1.5 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
3-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1-параграф. "Химия" оқу пәнінің мазмұны
16. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі (төмендетілген оқу жүктемесімен):
1) 10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 108 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 108 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
17. Оқу пәнінің мазмұны 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
18. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулалар;
2) атом құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы;
4) химиялық байланыстың түрлері.
19. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң мен периодтық жүйе;
2) заттар массасының сақталу заңы;
3) стандартты электрондық потенциалдар.
20. "Химиялық реакциялардың энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакцияның жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориялары. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер.

21. Раздел "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
22. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
23. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 10 класса:
1) "Строение атома". Атом – сложная частица, радиоактивность, энергетические уровни и подуровни квантовые числа и орбитали; решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы".
2) "Периодичность изменений свойств элементов и их соединений" в периодах и группах, закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах, закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
3) "Химическая связь". Ковалентная связь, свойства ковалентной связи, типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-, электроотрицательность и полярность связи, ионная связь, теория отталкивания электронных пар, металлическая связь, водородная связь, кристаллические решетки.
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)".
4) "Стехиометрия". Основные стехиометрические законы химии; относительная атомная и молекулярная масса, количество вещества, стехиометрические законы;
5) "Введение в термодинамику". Внутренняя энергия и энтальпия, закон Гесса, энтропия;
Практическая работа №1: "Определение теплового эффекта реакции нейтрализации";
Решение задач на тему: "Применение закона Гесса и следствий из него".
6) "Кинетика". Скорость химической реакции, влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций, катализ.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс";
Практическая работа № 2: "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций";
Лабораторный опыт № 2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции";
7) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах;
Лабораторный опыт № 3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов";
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций".
8) "Окислительно-восстановительные реакции". Электрохимический ряд потенциалов, гальванические элементы, электролиз.
Практическая работа № 3: "Составление электрохимического ряда напряжений металлов".

21. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
22. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
23. 10-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Атом құрылысы. Атом – күрделі бөлшек", радиоактивтілік, энергетикалық деңгейлер және деңгейшелер, кванттық сандар және орбитальдар;
"Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару;
2) Периодтар мен топтардағы "Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі", период және топ бойынша қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары;
3) "Химиялық байланыс". Ковалентті байланыс, ковалентті байланыс қасиеттері, гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3, электртерістілік және байланыс полярлығы, иондық байланыс, электронды жұптардың тебісу теориясы, металдық байланыс, сутекті байланыс, кристалдық торлар;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) модельдерін құрастыру";
4) "Стехиометрия". Химияның негізгі стехиометриялық заңдары, салыстырмалы атомдық және молекулалық масса, зат мөлшері, стехиометриялық заңдар;
Реакция теңдеулері бойынша есептеулер. "Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің проценттік шығымын есептеу";
5) "Термодинамикаға кіріспе". Ішкі энергия және энтальпия, Гесс заңы, Гиббстің бос энергиясы, энтропия;
№ 1 практикалық жұмыс: "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау";
"Гесс заңы және оның салдарын қолдану" тақырыбына есептер шығару;
6) "Кинетика". Химиялық реакция жылдамдығы, концентрацияның реакция жылдамдығына әсері, қысымның химиялық реакция жылдамдығына әсері, температураның химиялық реакция жылдамдығына әсері, катализ;
"Әрекеттесуші массалар заңы" тақырыбына есептер шығару;
№ 2 практикалық жұмыс: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі факторлардың әсерін зерттеу";
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу";
7) "Химиялық тепе-теңдік". Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар, Ле-Шателье-Браун принципі, тепе-теңдік константасы, өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік;
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Әртүрлі факторлардың динамикалық тепе теңдік күйіне әсерін зерделеу";
"Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу". Өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік тақырыбына есептер шығару;
8) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Электрохимиялық потенциалдар қатары, гальваникалық элементтер, электролиз;
№ 3 практикалық жұмыс: "Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құрастыру";

9) "Элементы 17 группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений;
10) "Элементы 2 (II) группы". Физические свойства элементов 2 (II) группы, химические свойства элементов 2 (II) группы, природные карбонаты;
Практическая работа № 4: "Решение экспериментальных задач";
11) "Введение в органическую химию". Состав и структура органических веществ, функциональные группы, гомологические ряды, номенклатура IUPAC алифатических соединений, виды изомерии, алканы, продукты сгорания алканов, свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов, галогенирование.
Лабораторный опыт № 4: "Составление моделей молекул органических веществ";
Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и по гомологическим рядам".
12) "Непредельные углеводороды". Состав, структура и реакционная способность алкенов, стереоизомерия, реакции присоединения алкенов (алкадиенов, алкинов, нефть, состав, методы переработки и нефтепродукты, природный газ и уголь: основные продукты, их переработки.
Лабораторный опыт № 5: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
13) "Галогеноалканы". Получение галогеноалканов, реакции нуклеофильного замещения галогеналканов
14) "Спирты: одноатомные, многоатомные". Классификация и химические свойства спиртов, промышленное производство этилового спирта. Фенол, его строение и свойства.
Лабораторный опыт № 6: "Качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты";
Демонстрация: "Получение этилового спирта брожением глюкозы".
24. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 11-класса:
1) "Соединения ароматического ряда". Строение молекулы бензола, получение бензола и его гомологов, химические свойства бензола и его гомологов;
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей молекул бензола".
2) "Карбонильные соединения". Строение и номенклатура карбонильных соединений, получение и свойства альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, реакция этерификации, сложные эфиры и мыла;
Лабораторная работа №2 "Изучение свойств уксусной кислоты"
3) "Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот; пептидная связь; образование белков;
Лабораторный опыт № 3: "Составление моделей молекул аммиака и аминов";
Лабораторный опыт № 4: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
Лабораторный опыт № 5: "Свойства аминокислот";

9) "17-топ элементтері". Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер және олардың қосылыстарының қолданылуы;
10) "2 (ІІ)-топ элементтері". 2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері; 2 (ІІ)-топ элементтерінің химиялық қасиетттері; табиғи карбонаттар;
11) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы, функционалдық топтар, гомологтық қатар, алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы, изомерия түрлері, алкандар, алкандардың жану өнімдері, алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі, галогендеу;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру";
"Жану өнімдері және гомологиялық қатар бойынша заттардың молекулярлық формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару
12) "Қанықпаған көмірсутектер". Алкендердің құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті, стереоизомерия; алкендердің, алкадиендердің, алкиндердің қосылу реакциялары, мұнайдың құрамы, мұнай өнімдерін өңдеу әдістері, табиғи газ және көмір, олардың өндірудегі негізгі өнімдер, полимеризация;
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция";
13) "Галогеналкандар". Галогеналкандарды алу, Галогендердің нуклеофильді орынбасу реакциялары;
14) "Спирттер: біратомды, көпатомды спирттер". Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері, этил спиртін өнеркәсіптік өндіру, фенол, оның құрылысы мен қасиеттері;
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Бір атомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялар";
Көрсетілім: "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу";
24. 11-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық білім мазмұны
1) "Ароматты қосылыстар қатары". Бензол молекуласының құрылысы, бензол және оның гомологтарын алу, бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Бензол молекуласының моделін құрастыру";
2) "Карбонилді қосылыстар". Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы, альдегидтер мен кетондардың алынуы, карбон қышқылдарының қасиеттері, этерификация реакциясы, күрделі эфирлер және сабын;
№2 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";
3) "Аминдер және аминқышқылдары". Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, аминқышқылдарының құрамы, құрылысы, биологиялық рөлі, аминқышқылдардың физикалық және химиялық қасиеттері; № 3 зертханалық тәжірибе: "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"; пептидтік байланыс; нәруыздың түзілуі;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртек атомын анықтау";
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылдар қасиеттері";

4) "Химия живого". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов, белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, ATФ и энергия, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки;
Лабораторный опыт № 6: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал";
Практическая работа № 1: "Денатурация и цветные реакции белков";
Лабораторный опыт № 7 "Изготовление модели ДНК";
5) "Синтетические полимеры". Высокомолекулярные соединения, реакции полимеризации, реакции поликонденсации, полиамиды и полиэфиры, применение, воздействие пластиков на окружающую среду;
Лабораторный опыт № 8: "Полимеры и их свойства";
Практическая работа № 2: "Распознавание пластмасс и волокон";
6) "Органический синтез". Основные функциональные группы в органических соединениях, генетическая связь органических веществ;
7) "Элементы 14 (IV) группы". Изменение свойств элементов 14 (IV) группы, химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений, свойства оксидов элементов 14 (IV) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ;
8) "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиак и соли аммония, промышленное получение аммиака, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты,
Демонстрация № 1: "Окислительные свойства серной и азотной кислот";
9) "Растворы кислот и оснований". Теории кислот и оснований, ионное произведение воды, водородный показатель, сила кислот и оснований, степень диссоциации, буферные растворы,
10) "Производство металлов". Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, научные принципы химических производств, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов;
11) "Переходные металлы". Общая характеристика переходных металлов; биологическая роль переходных металлов, комплексные соединения;
12) "Разработка новых веществ и материалов". Разработка и создание новых материалов, природные и синтетические соединения с физиологической активностью, разработка и синтез лекарственных препаратов, нанотехнология структура наноуглеродных частиц, разработка новых полимеров, практическое значение новых материалов.

4) "Тірі ағза химиясы". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, көмірсулардың қасиеттері және қолданылуы, нәруыздар, нәруыз молекулаларының құрылымы, полипептидтер құрылымын анықтау, ферменттер ролі және қолданылуы, ДНҚ құрылымы, ATФ және энергия, биологиялық маңызды металдар, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың нәруыздарға әсері;
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция";
№ 1 практикалық жұмыс: "Денатурация және нәруыздардың түсті реакциялары";
№ 7 зертханалық тәжірибе: "ДНҚ моделін жасау";
5) "Синтетикалық полимерлер". Жоғары молекулалы қосылыстар, полимерлену реакциясы, поликонденсация реакциялары, полиамидтер мен полиэфирлер, пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері;
№ 8 зертханалық тәжірибе: "Полимерлер және олардың қасиеттері";
№ 2 практикалық жұмыс: "Пластмассаларды және талшықтарды тану";
6) "Органикалық синтез". Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар, органикалық заттардың генетикалық байланысы;
7) "14-топ элементтері". 14 (ІV)-топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі;
14 (ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері, 14 (ІV)-топ элементтері оксидтерінің қасиеттері, жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері;
8) "Азот және күкірт". Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері, аммиак және аммоний тұздары, аммиакты өнеркәсіпте алу, азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы, азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері, күкірттісутек және сульфидтер, күкірт оксидтері, күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері және қолданылуы; күкірт қышқылын алудың жанасу әдісі;
Көрсетілім 1: "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері";
9) "Қышқыл және негіз ерітінділері". Қышқыл және негіздер теориясы, судың иондық көбейтіндісі, сутектік көрсеткіш, қышқыл және негіздер күші, буферлі ерітінділер;
10) "Металдар өндірісі". Металдар және құймаларды алу, электролизді өнеркәсіпте қолдану, химиялық өндірістің ғылыми принциптері, металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары;
11) "Ауыспалы металдар" Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы; кешенді қосылыстар; ауыспалы металдардың биологиялық ролі;
12) "Жаңа заттарды және материалдарды өндіру". Жаңа материалдарды әзірлеу және құру, физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар, дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру, нанотехнология, нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы, жаңа полимерлерді алу, жаңа материалдардың практикалық мәні;

11.2.3.9 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
3) Энергетика химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11класс
3.1 Экзотермические и эндотермические реакции
10.3.1.1 понимать, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами;
10.3.1.2 понимать, что химические реакции включают в себя процессы разрыва связей и образования новых химических связей;
10.3.1.3 определять экспериментально изменение энтальпии реакции и вычислять ее на основе справочных данных;
10.3.1.4 объяснять физический смысл закона Гесса и следствия из него, уметь использовать его для расчета изменения энтальпии химических реакций;
10.3.1.5 объяснять энтропию как меру беспорядка в системе и вычислять ее по справочным данным
3.2 Скорость химических реакций
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для обратимых реакций
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры на скорость химических реакций
10.3.2.7 экспериментально изучить влияние концентрации на скорость химических реакций
10.3.2.8 объяснять физический смысл понятия "энергия активации"
10.3.2.9 объяснять сущность процесса катализа
10.3.2.10 различать гомогенный и гетерогенный катализ
10.3.2.11 объяснять механизм действия катализаторов
3.3 Химическое равновесие
10.3.3.1 объяснять динамический характер химического равновесия;
10.3.3.2 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 объяснять, почему катализатор способствует быстрому установлению равновесия, но не смещает его;
10.3.3.4 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;
10.3.3.5 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.6 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.7 производить расчеты, связанные с константой равновесия
3.4 Теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов
11.3.4.1 описывать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости;
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания;
11.3.4.4 объяснять принцип действия буферных растворов;
11.3.4.5 называть области применения буферных растворов
4) Химия вокруг нас
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс

11.2.3.9 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
3. Химиялық реакциялар энергетикасы:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
3.1 Экзотермиялық және эндотермия-лық реакциялар
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатындығын түсіну
10.3.1.2 химиялық реакциялар - байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитындығын түсіну;
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу;
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу;
10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер бойынша есептеу
3.2 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу;
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.3.2.8 "белсендіру энергиясы" ұғымының физикалық түсіндіру
10.3.2.9 катализ процесінің мәнін түсіндіру
10.3.2.10 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату
10.3.2.11 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру
3.3 Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіру;
10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру;
10.3.3.4 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.3.3.5 реакция үшін тепе-теңдік константасының өрнегін құру;
10.3.3.6 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау;
10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару;
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау және түсіну;
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу;
11.3.4.3 күшті қышқыл және күшті негіздің pH ін есептеу;
11.3.4.4 буферлі ерітінділердің әсер ету принципін түсіндіру;
11.3.4.5 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау;
4. Химия және қоршаған орта
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып

10.4.2.26 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты;
10.4.2.27 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;
10.4.2.28 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.29 изучать токсичные действия спиртов на организм человека;
10.4.2.30 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получение пластмасс
10.4.2.31 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.32 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов;
10.4.2.33 составлять уравнения реакций галогеноалканов с нуклеофильными реагентами;
10.4.2.34 объяснять механизм реакций нуклеофильного замещения
11.4.2.1 описывать строение функциональных групп альдегидов, кетонов и карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов, кетонов, и карбоновых кислот называть их по IUPAC
11.4.2.3 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот
11.4.2.4 приводить примеры реакций нуклеофильного присоединения альдегидов и кетонов
11.4.2.5 составлять уравнения реакций, характеризующих химически карбоновых кислот е свойства карбоновых кислот
11.4.2.6 описывать механизм реакции этерификации
11.4.2.7 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
11.4.2.8 знать состав и строение жиров
11.4.2.9 объяснять структуру молекулы бензола
11.4.2.10 составлять реакции получения бензола и его гомологов
11.4.2.11 объяснять механизм реакций нитрования и галогенирования бензола
11.4.2.12 объяснять важность реакций бензола для синтеза органических соединений
11.4.2.13 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.4.2.14 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации"
11.4.2.15 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров реакции поликонденсации
11.4.2.16 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми
11.4.2.17 называть свойства и области применения полимеров: полиэтилена, полипропилена, полистирола, тефлона, поливинилхлорида, полиметилметакрилата, полиэфира, фенолформальдегидных смол, а также пластмасс на их основе
11.4.2.18 экспериментально распознавать пластмассы и волокна
11.4.2.19 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду
11.4.2.20 описывать процесс утилизации полимеров

10.4.2.26- біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу
10.4.2.27 - этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру
10.4.2.28 - этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.4.2.29 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу
10.4.2.30 фенолдың құрамы мен құрылысын, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуын білу
10.4.2.31 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.32 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау;
10.4.2.33 нуклеофильді реагенттермен галогеналкандардың реакция теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.34 галогеналкандардың нуклеофильді орынбасу реакциясының механизмін түсіндіру;
11.4.2.1 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының функциональды топтарының құрылысын сипаттау;
11.4.2.2 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды IUPAC бойынша атау
11.4.2.3 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру
11.4.2.4 альдегидтер және кетондардың нуклеофильді қосылу реакциясына мысалдар келтіру
11.4.2.5 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.4.2.6 этерификация реакциясының механизмін сипаттау
11.4.2.7 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
11.4.2.8 майлардың құрамы мен құрылысын білу
11.4.2.9 бензол молекуласының құрылымын түсіндіру
11.4.2.10 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
11.4.2.11 бензолды нитрлеу және галогендеу реакциясының механизмін түсіндіру;
11.4.2.12 органикалық қосылыстар синтезі үшін бензол реакциясының маңыздылығын түсіндіру
11.4.2.13 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.4.2.14 "мономер", "құрылымдық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын ажырату
11.4.2.15 полимерлену реакциясының теңдеуін құрастыру, поликонденсация реакциясының теңдеуін құру
11.4.2.16 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденіп, биологиялық ыдырай алатынын түсіну
11.4.2.17 полиэтилен, полипропилен, полистирол, тефлон, поливинилхлорид, полиметилметакрилат, полиэфир, фенолформальдегид шайыры және олардың негізінде алынған пластмассалардың қасиеттерін, қолдану аймағын атау
11.4.2.18 пластмасса және наноталшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау
11.4.2.19 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау
11.4.2.20 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау

11.4.2.21 называть области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов
11.4.2.22 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол
11.4.2.23 объяснять важность молекулярной оболочки и хиральности для физиологической активности соединений
11.4.2.24 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата
11.4.2.25 перечислять проблемы производства лекарственных средств
11.4.2.26 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология"
11.4.2.27 описывать методы синтеза и исследования наночастиц
11.4.2.28 называть области применения наночастиц;
11.4.2.29 характеризовать особенности наноматериалов
11.4.2.30 описывать структуру углеродных наночастиц: фуллерена С60, графена, нанотрубок, нанонитей, нановолокон
11.4.2.31 описывать получение наноматериалов путем выращивания кристаллов и полимеризацией
11.4.2.32 объяснять важность разработки новых полимеров и композиционных материалов
11.4.2.33 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций
11.4.2.34 определять соединения с помощью химических и физических испытаний
11.4.2.35 описывать генетическую связь основных классов органических соединений;
11.4.2.36 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта
5) Химия и жизнь
Обучающиеся должны уметь
10 класс
11 класс
5.1 Биохимия
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов;
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов;
11.5.1.4 сравнивать основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.5.1.5 описывать механизм образования аминов реакцией нуклеофильного замещения галогеноалканов и восстановлением нитрилов;
11.5.1.6 составлять уравнение реакции получения анилина восстановлением нитросоединений;
11.5.1.7 знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.8 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.9 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот;
11.5.1.10 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы;
11.5.1.11 экспериментально доказывать амфотерность аминокислот;
11.5.1.12 объяснять образование пептидных связей при получении белков из – аминокислот;
11.5.1.13 составлять уравнение реакции гидролиза белков;
11.5.1.14 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;

11.4.2.21 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын атау
11.4.2.22 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау
11.4.2.23 физиологиялық белсенділік үшін хиральділік және молекулалық қабаттың маңыздылығын түсіндіру
11.4.2.24 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау
11.4.2.25 дәрілік заттарды өндіру проблемаларын атау
11.4.2.26 "нанобөлшек", "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
11.4.2.27 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау;
11.4.2.28 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау
11.4.2.29 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау
11.4.2.30 көміртекті нанобөлшектер құрылымын сипаттау: фуллерен С60, графен, нанотүтік, наножіп, наноталшықтар;
11.4.2.31 кристалдарды өсіру және полимеризациялау жолымен наноматериалдардың алынуын сипаттау
11.4.2.32 жаңа полимерлер және композициялық материалдар өндірудің маңыздылығын түсіндіру;
11.4.2.33 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау
11.4.2.3 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау
11.4.2.35 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау
11.4.2.36 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау
5. Химия және өмір:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
5.1 Биохимия
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын білу;
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру;
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.5.1.4 аммиак, аминдер және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.5 нитрилдерді тотықсыздандыру арқылы және галогеналкандардан нуклеофильді орынбасу реакциялары арқылы аминдердің түзілу механизмін сипаттау;
11.5.1.6 нитроқосылыстарды тотықсыздандырып анилин алу реакциясы теңдеуін құрастыру;
11.5.1.7 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуынбілу;
11.5.1.8 аминқышқылдар молекулаларының құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.9 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру;
11.5.1.10 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру;
11.5.1.11 аминқышқылдардың екідайлылығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
11.5.1.12 -аминқышқылдардан нәруыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіну;
11.5.1.13 нәруыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.14 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру;

11.5.1.15 экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.16 составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого, маслянокислого брожения глюкозы;
11.5.1.17 проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.18 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.19 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы;
11.5.1.20 описывать функции белков для жизни;
11.5.1.21 определять состав полипептида по данным реакции гидролиза;
11.5.1.22 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.23 объяснять процесс ферментативного катализа и действие ферментов с точки зрения модели "замка и ключа";
11.5.1.24 объяснять конкурентное ингибирование;
11.5.1.25 описывать модель структуры ДНК;
11.5.1.26 объяснять систему кодирования первичной структуры белка в молекуле ДНК;
11.5.1.27 составлять структуру и схему гидролиза АТФ;
11.5.1.28 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия;
11.5.1.29 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами;
11.5.1.30 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
26. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
27. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
10-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
10.1 Строение атома
Атом – сложная частица.
Решение задач на тему:
"Вычисление средней относительной атомной массы"
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента
Радиоактивность
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов
Энергетические уровни и подуровни. Квантовые числа и орбитали
10.1.3.1 называть характеристики и значения квантовых чисел
10.1.3.2 составлять электронные конфигурации первых 36 химических элементов
10.1 Периодичность изменений свойств элементов и их соединенй
Закономерность изменения свойств элементов в периодах и группах
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления
Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах.

11.5.1.15 глюкозаның функционалдық топтарын тәжірибе жүзінде анықтай алу;
11.5.1.16 глюкозаның спирттік, сүт қышқылды, май қышқылды ашу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.5.1.17 крахмалға сапалық реакция жүргізе алу;
11.5.1.18 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.19 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.20 нәруыздардың өмір үшін ролін сипаттау
11.5.1.21 гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау;
11.5.1.22 ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.23 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру;
11.5.1.24 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру;
11.5.1.25 ДНҚ құрылымының моделін сипаттау;
11.5.1.26 ДНҚ молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылымын кодтау жүйесін түсіндіру;
11.5.1.27 АТФ гидролизі құрылымын және сызбасын құрастыру;
11.5.1.28 биологиялық маңызды металдардың: темір, магний, кальций, калий, натрийдің ролін бағалау;
11.5.1.29 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау;
11.5.1.30 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
26. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
27. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына (төмендетілген оқу жүктемесімен) сәйкес іске асырылады.
Параграф 3. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1)10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыбы/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10.1 Атом құрылысы
Атом – күрделі бөлшек. "Орташа салыстармалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру
10.1.2.2 табиғи қоспадағы химиялық элемент изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу
Радиоактивтілік
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру
Энергетикалық деңгейлер. Кванттық сандар және орбитальдар
10.1.3.1 Квант сандарының мәні мен сипаттамасын атау
10.1.3.2 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
10.1 Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі
Период және топ бойынша элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
Периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары

10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам
Закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.3 прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе
10.1 Химическая связь
Ковалентная связь.
Свойства ковалентной связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей
10.1.4.3 описывать свойства ковалентной связи
Типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-.
Лабораторная работа №1 "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)"
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ
Электроотрицательность и полярность связи
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединений
Ионная связь
10.1.4.7 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов
Металлическая связь
10.1.4.8 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов
Водородная связь
10.1.4.9 понимать механизм образования водородной связи
Кристаллические решетки
10.1.4.10 прогнозировать свойства соединений с различными видами связи и типами кристаллических решеток
10.1 Стехиометрия
Основные стехиометрические законы химии
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро
Относительная атомная и молекулярная масса
10.1.1.2 объяснять физический смысл понятий "относительная атомная масса", "относительная молекулярная масса" и "молярная масса"
Расчеты по уравнениям реакций "Расчет выхода продукта в процентах от теоретически возможного"
10.2.2.1 производить расчеты, с применением понятий "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях
10.2.2.2 вычислять количества вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей
10.2.2.3 вычислять выход продукта в процентах от теоретически возможного
2 четверть
10.2 Введение в термодинамику
Внутренняя энергия и энтальпия.
Практическая работа №1 "Определение теплового эффекта реакции нейтрализации"

10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
10.2.1.3 периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау
10.1 Химиялық байланыс
Ковалентті байланыс. Ковалентті байланыс қасиеттері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру
10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру
10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау
Гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3. №1 зертханалық тәжірибе "Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) моделін құрастыру"
10.1.4.4 гибридтелу түрінің әртүрлілігінің физикалық мәнін түсіндіру
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру
Электртерістілік және байланыс полярлығы
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау
Иондық байланыс
10.1.4.7 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну
Металдық байланыс
10.1.4.8 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру
Сутектік байланыс
10.1.4.9 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру
Кристалдық торлар.
10.1.4.10 кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
10.1 Стехио-метрия
Химияның негізгі стехиометриялық заңдары
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы
Салыстырмалы атомдық және молекулалық масса
10.1.1.2 "салыстырмалы атомдық масса", "салыстырмалы молекулалық масса" және "молярлық масса" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру
Реакция теңдеулері бойынша есептеулер. "Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің проценттік шығымын есептеу"
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" ұғымдарын қолданып есептеулер жүргізу
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу
10.2.2.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын процентпен есептеу
2 тоқсан
10.2 Термо-динамикаға кіріспе
Ішкі энергия және энтальпия. №1 практикалық жұмыс "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау"

10.3.1.1 понимать, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами;
10.3.1.2 понимать, что химические реакции включают в себя процессы разрыва связей и образования новых химических связей;
10.3.1.3 определять экспериментально изменение энтальпии реакции и вычислять ее на основе справочных данных
Закон Гесса.
Решение задач на тему: "Применение закона Гесса и следствий из него"
10.3.1.4 объяснять физический смысл закона Гесса и уметь использовать его для расчета изменения энтальпии химических реакций
Энтропия
10.3.1.5 объяснять энтропию как меру беспорядка в системе и вычислять ее по справочным данным
10.2 Кинетика
Скорость химической реакции
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций;
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
Влияние концентрации на скорость химических реакций.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс"
Влияние давления на скорость химических реакций.
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для реакций;
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
Влияние температуры на скорость химических реакций.
Практическая работа №2 "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций".
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры на скорость химических реакций;
10.3.2.7 экспериментально изучить влияние концентрации на скорость химических реакций
10.3.2. объяснять физический смысл понятия "энергии активации"
Катализ.
Лабораторный опыт №2 "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции"
10.3.2.9 объяснять сущность процесса катализа;
10.3.2.10 различать гомогенный и гетерогенный катализ;
10.3.2.11 объяснять механизм действия катализаторов
10.2 Химическое равновесие
Химическое равновесие
10.3.3.1 объяснять динамический характер химического равновесия
Влияние различных факторов на равновесие.
Принцип Ле-Шателье-Брауна
Лабораторная работа
№3 "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов"
10.3.3.2 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 объяснять, почему катализатор способствует быстрому установлению равновесия, но не смещает его;
10.3.3.4 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия
Константа равновесия.
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций"
10.3.3.5 составлять выражение константы равновесия реакции;

10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатындығын түсіну;
10.3.1.2 химиялық реакциялар - байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитындығын түсіну;
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу
Гесс заңы және оның салдары. Есеп шығару "Гесс заңы және оның салдарын қолдану"
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу
Энтропия
10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер арқылы есептеу
10.2 Кинетика
Химиялық реакция жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері. Қысымның реакция жылдамдығына әсері. Есеп шығару "Әрекеттесуші массалар заңы"
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
Температураның реакция жылдамдығына әсері. № 2 практикалық жұмыс "Химиялық реакция жылдамдығына әр түрлі факторлардың әсерін зерттеу". жылдамдығы
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;
10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.3.2.8 "белсендіру энергиясы" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру
Катализ. №2 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына әр түрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу"
10.3.2.9 катализ процесінің мәнін түсіндіру
10.3.2.10 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату;
10.3.2.11 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру
10.2 Химиялық тепе-теңдік
Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіру
Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар. Ле-Шателье-Браун принципі. №3 зертханалық тәжірибе "Динамикалық тепе-теңдік күйін зерттеу"
10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау
10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру;
10.3.3.4 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу
Тепе-теңдік константасы. "Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу" тақырыбына есептер шығару
10.3.3.5 берілген реакция үшін тепе-теңдік константасын жазу;

11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов
Физические, химические свойства и получение аминов.
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов
11.5.1.4 сравнивать основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.5.1.5 описывать механизм образования аминов реакцией нуклеофильного замещения галогеноалканов и восстановлением нитрилов
11.5.1.6 составлять уравнение реакции получения анилина восстановлением нитросоединений
Состав, строение, биологическая роль аминокислот.
Лабораторный опыт №4 "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
11.5.1.7 знать тривиальные и систематические названия аминокислот
11.5.1.8 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.9 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот
Физические и химические свойства аминокислот.
Лабораторный опыт №5 "Свойства аминокислот"
11.5.1.10 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы
11.5.1.11 - экспериментально доказывать амфотерность аминокислот
Пептидная связь.
Образование белков
11.5.1.12 объяснять образование пептидных связей при получении белков из аминокислот
11.5.1.13 составлять уравнение реакции гидролиза белков
11.2 Химия живого
Классификация углеводов и их строение
11.5.1.14 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы
Строение, свойства и применение углеводов.
Лабораторный опыт №6
"Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал".
11.5.1.15 экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе
11.5.1.16 составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого, маслянокислого брожения глюкозы;
11.5.1.17 проводить качественную реакцию на крахмал
11.5.1.18 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы
11.5.1.19 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы
Белки. Структуры белковых молекул
11.5.1.20 описывать функции белков для жизни
11.5.1.21 различать первичную, вторичную и третичную структуры белка
11.5.1.22 называть факторы, определяющие формы различных структур белка
11.5.1.23 описывать зависимость свойств белка от качественного и количественного аминокислотного состава
Определение структуры полипептидов. Практическая работа №1 "Денатурация и цветные реакции белков"
11.5.1.24 определять состав полипептида по данным реакции гидролиза;
11.5.1.25 экспериментально проводить качественные реакции на белки;

11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру
Аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы.
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру
11.5.1.4 аммиак, аминдер және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру
11.5.1.5 нитрилдерді тотықсыздандыру арқылы және галогеналкандардан нуклеофильді орынбасу реакциялары арқылы аминдердің түзілу механизмін сипаттау
11.5.1.6 нитроқосылыстарды тотықсыздандырып анилин алу реакциясы теңдеуін құрастыру
Аминқышқылдар: құрамы, құрылысы, биологиялық ролі №4 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртегі атомдарын анықтау"
11.5.1.7 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуын атау
11.5.1.8 аминқышқылдардың құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.9 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру
Аминқышқылдар қасиеттері.
№5 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылдар қасиеттері"
11.5.1.10 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру
11.5.1.11 аминқышқылдардың екідайлылығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
Пептидтік байланыс. Нәруыздың түзілуі
11.5.1.12 -аминқышқылдардан нәруыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіндіру
11.5.1.13 нәруыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру
11.2 Тірі ағза химиясы
Көмірсулар: глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза
11.5.1.14 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру
Құрылысы, қасиеттері және қолданылуы. №6 зертханалық тәжірибе "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция"
11.5.1.15 глюкозаның функционалдық топтарын тәжірибе жүзінде анықтау
11.5.1.16 глюкозаның спирттік, сүт қышқылды, май қышқылды ашу реакцияларының теңдеулерін құрастыру
11.5.1.17 крахмалға сапалық реакция жүргізу
11.5.1.18 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау
11.5.1.19 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру
Нәруыздар.
Нәруыз молекулаларының құрылымы
11.5.1.20 өмір үшін нәруыздардың ролін сипаттау;
11.5.1.21 нәруыздың бірінші, екінші, үшінші реттік құрылымдарын ажырату
11.5.1.22 нәруыздың әр түрлі құрылымдарының пішінін анықтайтын факторларды атау
11.5.1.23 нәруыз қасиеттерінің аминқышқылдардың сапалық және сандық құрамына тәуелділігін сипаттау
Полипептидтер құрылымын анықтау. №1 практикалық жұмыс "Денатурация және нәруыздардың түсті реакциялары"
11.5.1.24 гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау
11.5.1.25 нәруызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;

11.4.2.25 перечислять проблемы производства лекарственных средств
Нанотехнология
11.4.2.26 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология"
11.4.2.27 описывать методы синтеза и исследования наночастиц
11.4.2.28 называть области применения наночастиц
Структура наноуглеродных частиц
11.4.2.29 характеризовать особенности наноматериалов;
11.4.2.30 описывать структуру углеродных наночастиц: фуллерена С60, графена, нанотрубок, нанонитей, нановолокон
11.4.2.31 описывать получение наноматериалов путем выращивания кристаллов и полимеризацией
11.4 "Зеленая имия"
12 принципов "Зеленой химии". Загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы
Разрушение озонового слоя Земли
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя
Глобальное потепление.
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта"
11.4.1.5 разграничивать проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.6 оценивать пути решения глобальных проблем
Приложение 15
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 111
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
Цель обучения учебному предмету "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и закономерностей для безопасного применения в реальной жизни; для оценки информации и принятия решений.
Задачи обучения:
формирование системы знаний о веществах и закономерностях их взаимодействий друг с другом (факты, понятия, законы, теории);
формирование опыта осуществления известных способов деятельности в виде интеллектуальных и экспериментальных умений и навыков;
формирование опыта творческой, поисковой деятельности по решению новых проблем, требующих самостоятельного претворения ранее усвоенных знаний и умений в новых ситуациях, формирование новых способов деятельности на основе уже известных;
формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, что представляет в совокупности вкладом предмета "Химии" в формирование ключевых и предметных компетентностей, способствующих решению жизненных проблем каждого члена общества.

11.4.2.25 - дәрілік заттарды өндіру проблемаларын тізімдеу
Нанотехнология.
11.4.2.26 "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру
11.4.2.27 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау
11.4.2.28 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау
Нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы
11.4.2.29 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау
11.4.2.30 көміртекті нанобөлшектер құрылымын сипаттау: фуллерен С60, графен, нанотүтік, наножіп, наноталшықтар
11.4.2.31 кристалдарды өсіру және полимеризациялау жолымен наноматериалдардың алынуын сипаттау
11.4 "Жасыл химия"
"Жасыл химияның" 12 принципі.
Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру
11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру
Жердің озон қабатының бұзылуы
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу
Ғаламдық жылыну Мини- жоба: "Қоршаған ортаны қорғау"
11.4.1.4 "парникті эффектінің" әсерін болжау;
11.4.1.5 "парникті эффектінің" және озон қабатының бұзылу мәселелерін ажырату;
11.4.1.6 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
111-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға зат және олардың айналымы, заттар қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін ұсыну, білім алушыларға химиялық үдерістердің мағынасын, негізгі заңдар мен заңдылықтарды түсініп, оларды шынайы өмірде қауіпсіз қолдана алуға, ақпаратты сыни бағалауға және шешім қабылдауға мүмкiндiк беру.
3. Негізгі міндеттері:
1) заттар және олардың бір-бірімен әрекеттесу заңдылығы туралы білім жүйесін қалыптастыру ( фактілер, түсініктер, заңдар және теориялар);
2) зияткерлік және экспериментальдық біліктер мен дағдылар түрінде іс-әрекеттердің танымал әдістерін жүзеге асыру тәжірибелерін қалыптастыру;
3) жаңа проблемаларды шешуде жаңа бір жағдайда бұрын меңгерілген білім және білікті өз бетімен жаңғыртуды талап ететін шығармашылық, ізденіс іс-әрекеттер тәжірибесін қалыптастыру, танымал іс-әрекеттер негізінде жаңа әдісін қалыптастыру;
4) қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік проблемасын шешуге әсер ететін, "Химия" пәнінің жиынтық үлесі болып табылатын өзекті және пәндік құзіреттіліктің қалыптасуында көрінетін, қоршаған ортаға қарым-қатынасын көрсететін адам әрекетінің объектіге немесе қаражатқа құнды және сындарлы қарым-қатынас тәжірибесін қалыптастыру.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Химия"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" с сокращением учебной нагрузки составляет:
1) в 10-классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
2) в 11-классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170), выбранного организацией среднего образования.
5. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
6. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) состав и строение атома;
3) распределение и движение электронов в атомах;
4) Виды химической связи.
7. Раздел "Закономерности протекания химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая система;
2) Закон сохранения массы веществ;
3) стандартные электродные потенциалы.
8. Раздел "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов.
9. Раздел "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
10. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
11. Базовое содержание учебного предмета "Химия" для 10-класса:
1) "Строение атома". Современная теория строения атома; состояние и движение электронов в атоме; квантовые числа; принцип Паули, правило Хунда, правило Клечковского; изотопы;
Демонстрации №1: "Модели строения атомов";
Решение задач на тему: "Нахождение химической формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов в составе" Понятие о радиоактивных веществах, ядерных реакциях и их роль в энергетическом потенциале Казахстана.
2) "Периодический закон и периодическая система химических элементов". Периодический закон и периодическая система в свете учения о строении атома; валентность и валентные возможности атомов; степень окисления атомов; периодичность изменения свойств элементов в главных подгруппах и периодах. Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах; значение периодического закона для развития науки, технологии и понимания химической картины окружающего мира.

2-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Химия" оқу пәнінің мазмұны
4. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
5. Оқу мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
6. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулалар;
2) атом құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы;
4) химиялық байланыстардың түрлері.
7. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң мен периодтық жүйе;
2) заттар массасының сақталу заңы;
3) стандартты электрондық потенциалдар.
8. "Химиялық реакциялардың энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакцияның жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер.
9. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
10. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
11. 10-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Атом құрылысы". Атом құрылысының заманауи теориясы; атомдағы электрон күйі және қозғалысы; Квант саны; Паули принципі; Хунд ережесі; Клечковский ережесі; изотоптар; радиоактивті заттар туралы түсінік; ядролық реакциялар және олардың Қазақстанның энергетикалық потенциалындағы маңызы;
№1көрсетілім: "Атом құрылысы моделі";
Есеп шығару: "құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын табу".
2) "Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі". Периодтық заң және периодтық жүйе атом құрылысы тұрғысынан; атом валенттілігі және валенттілік мүмкіндігі; атомның тотығу дәрежесі; негізгі топшада және периодта элемент қасиеттерінің периодты өзгеруі; Периодта және топта қосылыстардың қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары; қоршаған ортаның химиялық бейнесін және технология мен ғылымның дамуы үшін периодтық заңның мәнін түсіну.

3) "Химическая связь и строение вещества". Единая электронная природа видов химической связи; ковалентная химическая связь; свойства ковалентной химической связи; донорно-акцепторный механизм образования ковалентной связи; гибридизация атомных орбиталей (sp, sp2, sp3 гибридизации) и геометрия молекул; электроотрицательность и полярность связи; ионная химическая связь и ионные кристаллические решетки; металлическая связь и металлические кристаллические решетки; водородная связь; зависимость свойств простых и сложных веществ от типа химической связи и кристаллической решетки;
Демонстрация №2: "Модели кристаллических решеток графита, алмаза, оксида углерода (IV)";
Демонстрация №3: "Модели кристаллических решеток хлорида натрия, меди";
Лабораторный опыт № 1: "Моделирование молекул веществ с различными видами связи. Изучение свойства веществ с разными кристаллическими решетками".
4) "Закономерности химических реакции". Классификация химических реакций; окислительно-восстановительные реакции с участием простых, бинарных и сложных неорганических веществ; электролиз расплавов и растворов солей; рН растворов кислот, щелочей, солей; гидролиз солей; тепловой эффект химической реакции и его значение;
Демонстрация №4 "Видео-демонстрация электролиза промышленных процессов: промышленное производство меди, алюминия, хлора и гидроксида натрия";
Лабораторный опыт №2: "Изучение свойств кислот, гидроксидов, солей. Гидролиз солей";
Демонстрация №5: "Экзо-эндотермические реакции".
5) "Кинетика". Скорость химических реакций; факторы, влияющие на скорость химических реакций; катализаторы и ингибиторы; катализ: гомогенный и гетерогенный; развитие каталитической химии в Казахстане.
6) "Химическое равновесие". Химическое равновесие и условия его смещения. Принцип Ле Шателье-Брауна;
Лабораторный опыт №3: "Смещение химического равновесия в системе (на примере тиоционата аммония (калия) и хлорида железа (III) путем изменения концентрации)".
7) "Общая характеристика металлов и неметаллов"; металлы и неметаллы: химические элементы и простые вещества; особенности строения металлов и неметаллов (атомов, ионов), кристаллических решеток, закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах; металлы и неметаллы: основные физические и химические свойства; электрохимический ряд напряжения металлов; нахождение металлов, неметаллов и их соединений в природе; биологическая роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов;
Демонстрация № 6: "Образцы металлов, неметаллов и их соединений; модели кристаллических решеток металлов";
Лабораторный опыт № 4: "Химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов".

3) Химиялық байланыс және зат құрылысы; химиялық байланыс түрінің біртұтас электронды табиғаты; ковалентті химиялық байланыс; ковалентті химиялық байланыс қасиеттері; ковалентті байланыстың донорлы- акцепторлы механизммен түзілуі ; атом орбитальдарының гибридтелуі (sp, sp2, sp3) және молекула геометриясы; электртерістілік және байланыс полярлығы; ионды химиялық байланыс және иондық кристалдық тор; металдық байланыс және металдық кристалдық тор; сутектік байланыс; жай және күрделі заттардың қасиеттерінің химиялық байланыс және кристалдық тор типіне тәуелділігі;
№2 көрсетілім: "Графит, алмаз, көміртегі (IV) оксидінің кристалдық тор моделі";
№3 көрсетілім: "Натрий, мыс хлоридтерінің кристалдық тор моделі";
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Әр түрлі химиялық байланысты заттардың молекуласын даярлау. Түрлі кристалдық торлы заттардың қасиеттерін оқу".
4) "Химиялық реакциялар заңдылығы". Химиялық реакциялардың жіктелуі; жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен тотығу-тотығу реакциялары; тұз ерітінділерінің және балқымаларының электролизі; қышқыл, сілті және тұз ерітінділерінің рН-і; тұздар гидролизі; химиялық реакциялардың жылу эффектісі және оның маңызы;
№4 көрсетілім: "Өнеркәсіптік үдерістер электролизінің бейне көрсетілімдері: мыс, алюминий, натрий гидроксиді және хлоридінің өнеркәсіптік өндірісі";
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Гидроксидтер, қышқыл және тұздар қасиеттерін зерттеу. Тұздар гидролизі";
№5 көрсетілім: "Экзо-эндотермиялық реакциялар".
5) "Кинетика". Химиялық реакция жылдамдығы; химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін факторлар; катализаторлар мен ингибиторлар; гомогенді және гетерогенді катализ; Қазақстанда катализдік химия ғылымының дамуы;
6) "Химиялық тепе-теңдік". Химиялық тепе-теңдік және оның ығысуына әсер етуші жағдайлар. Ле Шателье-Браун принциптері;
№3 зертханалық тәжірибе: "Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы (аммоний не калий тиоционаты мен темір (ІІІ) хлориді концентрациясының өзгеруі бойынша".
7) "Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы". Металдар және бейметалдар: химиялық элементтер және жай заттар; металдар мен бейметалдардың (атом, ион) құрылысы және кристалдық торларының ерекшелігі, металдар мен бейметалдар, олардың қосылыстарының қасиеттерінің период және топ бойынша өзгеруі; металдар және бейметалдар: негізгі физикалық және химиялық қасиеттері; металдардың электрохимиялық кернеу қатары; металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта кездесуі; тірі ағзалардың іс-әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық ролі;
№6 көрсетілім: "Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының үлгілері, металдардың кристалдық тор модельдері";
№4 зертханалық тәжірибе: "Типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттері".

8) "Важнейшие s-элементы и их соединения". Положение s-элементов в периодической системе химических элементов, особенности строения их атомов, сравнение металлических, восстановительных свойств; натрий, калий и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, получение, применение, биологическая роль; кальций, магний и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, биологическая роль; жесткость воды и способы ее устранения; природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов в недрах Казахстана;
Демонстрация №7: "Взаимодействие натрия, калия, кальция с водой;
качественное определение ионов натрия, калия, кальция (окрашивание пламени)";
Лабораторный опыт №5: "Ознакомление с образцами важнейших солей натрия, калия, магния и кальция, сравнение химической активности металлов".
9) "Важнейшие d-элементы и их соединения". Положение d-элементов в периодической системе, особенности строения атомов; месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане; медь, цинк и их важнейшие соединения; виды коррозии и меры ее предупреждения.
Практическая работа №1: "Получение гидроксидов железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III), испытание отношения гидроксидов к кислотам и щелочам".
10) "Важнейшие р-элементы и их соединения". Положение в периодической системе р-элементов, особенность строения их атомов; алюминий и его соединения; углерод, кремний и их важнейшие соединения; распространение углерода, кремния и их соединений в природе; особенности строения и свойства молекулы азота; аммиак, соли аммония; ортофосфорная кислота и фосфаты; применение соединений азота и фосфора как удобрений; экологические воздействие оксидов азота, нитратов и фосфатов на окружающую среду; сера, ее оксиды и кислоты, сульфаты и их свойства; галогены; хлороводород, соляная кислота и хлориды; биологическая роль йода в жизнедеятельности человека; меры по защите здоровья жителей Казахстана от болезней, возникающих при йододефиците;
Демонстрация № 8: "Поглощение активированным углем растворенных веществ (адсорбция)";
Практическая работа № 2: Решение экспериментальных задач на тему "Качественные реакции на некоторые анионы".

8) "Маңызды s-элементтер және олардың қосылыстары". Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі s-элементтердің орны, атом құрылысының ерекшелігі, олардың металдық және тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру; натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы; кальций, магний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы; судың кермектігі, оны жою жолдары; сілтілік металдар мен сілтілік жер металдарының табиғи қосылыстарының Қазақстандағы кен орындары;
№7 көрсетілім: "Натрий, калий және кальцийдің сумен әрекеттесуі. Натрий, калий және кальций иондарына сапалық реакция (жалын түсінің өзгеруі);
№5 зертханалық тәжірибе: "Натрий, калий, магний, кальцийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу, металдардың химиялық белсенділігін салыстыру. Сілтілік және сілтілік-жер металдары тұздарының жалынды бояуы".
9) "Маңызды d-элементтер және олардың қосылыстары". d-элементтердің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі; Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары; мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстары. Хром және оның қосылыстары; темір және оның қосылыстары; коррозия түрлері және коррозияның алдын алу шаралары;
№6 зертханалық тәжірибе: "Cu2+, Zn2+ иондарын тануға сапалық реакция";
№7 зертханалық тәжірибе: №10 "Fe2+, Fе3+ иондарын тануға сапалық реакция";
№1 практикалық жұмыс: "Темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін алу; қышқыл мен сілтінің гидроксидтерге әсерін зерттеу".
10) "Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары". Периодтық жүйедегі р-элементтердің орны, олардың атом құрылысының ерекшеліктері; алюминий және олардың қосылыстары; көміртек, кремний және олардың қосылыстарының қасиеттері; көміртек, кремний және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы; азот молекуласы құрылысы және қасиеттерінің ерекшеліктері; аммиак, аммоний тұздары; ортофосфор қышқылы және фосфаттар; азот және фосфор қосылыстарының тыңайтқыш ретінде қолданылуы; азот оксидтерінің, нитраттар және фосфаттардың қоршаған ортаға экологиялық әсері; күкірт, оның оксидтері, қышқылдары, сульфаттар; күкірт қышқылының қасиеттері; галогендер; хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер;
"йод ерітіндісінің крахмалға әсері"; адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі; йод жетіспеушілігінен туындайтын аурулардан Қазақстан тұрғындарын сақтандыру шаралары;
№ 8 көрсетілім: "Еріген заттың белсендірілген көмірге сіңірілуі (адсорбция);
№ 2 практикалық жұмыс: "Кейбір аниондарға сапалық реакция" тақырыбына эксперименттік есептер шығару.

11) "Производство неорганических соединений и сплавов". Получение цветных и черных металлов и их сплавов в Казахстане; производство серной кислоты контактным способом; производство аммиака, азотной кислоты; силикатная промышленность Казахстана; загрязнение окружающей среды отходами химического и металлургического производства.
12. Базовое содержание учебного предмета "Химия" для 11-класса:
1) "Введение в органическую химию". Теория строения органических соединений"; особенности строения атома углерода; гибридизация; электронная природа и характеристика химических связей в органических соединениях; основные положения теории строения органических соединений А.М.Бутлерова; изомерия и гомологический ряд; понятие о свободных радикалах и их значении в жизни живых организмов; классификация и номенклатура органических веществ; значение органических соединений в природе и жизни человека; роль казахстанских ученых в развитии органической химии;
Демонстрация № 1: "Образцы органических веществ (нефть, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, хлопок, древесина)";
2) "Углеводороды и их природные источники". Алканы; циклоалканы; алкены; полиэтилен; каучук;
Демонстрация №2: "Горение метана, этилена, ацетилена; ознакомление с образцами каучуков, резины, эбонита";
Лабораторный опыт № 1: "Отношение этилена, ацетилена, образца нефти и бензола к раствору перманганата калия и бромной воды/йода";
Практическая работа №1: "Получение и изучение свойств этилена".
3) "Кислородсодержащие органические соединения". Классификация, номенклатура кислородсодержащих органических соединений; спирты; одноатомные и многоатомные; фенолы; альдегиды; кетоны; карбоновые кислоты;
Лабораторный опыт № 4: "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты";
Практическая работа № 2: "Качественные реакции на кислородсодержащие органические вещества".
4) "Кислородсодержащие органические соединения". Эфиры: простые и сложные; жиры; мыла и моющие средства; производство мыла и СМС в Казахстане; углеводы; классификация; биологическая роль; моносахариды; глюкоза; фруктоза; дисахариды; сахароза; лактоза; полисахариды; крахмал; целлюлоза;
Демонстрация № 3: "Испытание растворов мыла и стирального порошка индикаторами";
Лабораторный опыт № 5: "Определение крахмала в продуктах питания".
5) "Азотсодержащие органические соединения. Гетероциклические соединения. Нуклеиновые кислоты". Амины; анилин; аминокислоты; белки
Демонстрация № 4: "Доказательство наличия функциональных групп в аминокислотах";
Демонстрация № 5: "Растворение и осаждение белков, денатурация белков; горение белков (шерсти или птичьих перьев)";
Лабораторный опыт № 6: "Цветные реакции белков" Нуклеиновые кислоты;
Демонстрация № 6: "Модель молекулы ДНК и РНК".

11) "Бейорганикалық қосылыстарды және құймаларды өндіру"; Қазақстанда қара және түсті металдарды және олардың құймаларын алу; жанасу әдісімен күкірт қышқылын өндіру; аммиак, азот қышқылыш өндіру; Қазақстандағы силикат өндірісі; химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарымен қоршаған ортаның ластануы.
12. 11- сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Органикалық химияға кіріспе". Көміртек атомы құрылысының ерекшеліктері; гибридизация; органикалық қосылыстардағы химиялық байланыстардың сипатттамасы және электрондық табиғаты А.М.Бутлеровтың органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясының негізгі қағидалары;изомерия және гомологтық қатар; бос радикалдар туралы ұғым және олардың тірі ағзалар өміріндегі маңызы; органикалық заттардың номенклатурасы мен жіктелуі; органикалық қосылыстардың табиғатттағы және адам өміріндегі маңызы; органикалық химияның дамуындағы Қазақстандық ғалымдардың ролі;
№1 көрсетілім: "Органикалық затттар үлгілері (мұнай, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, мақта, ағаш сүрегі)";
2) "Көмірсутектер және олардың көздері". Алкандар; циклоалкандар; алкендер. полиэтилен;
№2 көрсетілім: "Метан, этилен, ацетиленнің жануы. Каучуктер.резина, эбонит үлгілерімен танысу";
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Этиленнің, ацетиленнің, мұнай үлгісінің және бензолдың калий;
3) "Көмірсутектер және олардың көздері". Алкадиендер; алкиндер; арендер және олардың туындылары; көмірсутектердің және олардың туындыларының генетикалық байланысы; көмірсутектердің табиғи көздері және олардың Қазақстандағы кен орындары; газ, мұнай, көмірді өңдеу; Казақстанда көмір және мұнай-газ өндірістерінің дамуы; Қазақстанда өнімді өндірудегі, өңдеудегі экологиялық аспектілер;
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Изопренді каучуктің шарөзекті моделін құрастыру".
4) "Оттекті органикалық қосылыстар". Оттекті органикалық қосылыстардың жіктелуі, номенклатурасы; біратомды және көпатомды спирттер; фенол; альдегидтер; кетондар; карбон қышқылдары;
№3 зертханалық тәжірибе: "Спирттердің суда еруі, жануы және біратомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялары";
№ 1 практикалық жұмыс: "Оттекті органикалық қосылыстарға сапалық реакциялар".
5) "Оттекті органикалық қосылыстар". Жай және күрделі эфирлер; майлар; сабын және жуғыш заттар; Қазақстандағы сабын және синтетикалық жуғыш заттар өндірісі; көмірсулардың жіктелуі, биологиялық рөлі; моносахаридтер; глюкоза; фруктоза; дисахаридтер; сахароза; лактоза; полисахаридтер; крахмал; целлюлоза.
№ 3 көрсетілім: "Сабын және жуғыш ұнтақ ерітінділерін индикаторлармен сынау"
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Тамақ өнімдеріндегі крахмалды анықтау"

6) "Искусственные и синтетические полимеры. Химия в жизни человека". Искусственные и синтетические полимеры: пластмассы, каучуки, волокна; производство полимеров в Казахстане; понятие о витаминах и гормонах; роль биогенных органических веществ; химия и жизнь; экологические проблемы;
Демонстрация № 7: "Ознакомление с образцами пластмасс, синтетических каучуков и волокон".
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1). Частицы вещества
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
1.1 Атомы, ионы и молекула
10.1.1.1 - выводить химические формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов
1.2 Состав и строение атома
10.1.2.1 - знать современную теорию - строения атома;
10.1.2.2 - различать формы s, p, d, f орбиталей;
10.1.2.3 - объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов
1.3 Распределение и движение электронов в атомах
10.1.3.1 - знать характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 - применять принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда для объяснения правил заполнения электронных орбиталей;
10.1.3.3 - писать электронные конфигурации первых 36 химических элементов
1.4 Виды химической связи
10.1.4.1 - объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 - описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.3 - составлять диаграмму Льюиса для молекул H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3;
10.1.4.4 - объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 - объяснять зависимость свойств веществ от электронного и пространственного строения молекул на примере BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2;
10.1.4.6 - объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи;

6) "Құрамында азоты бар органикалық қосылыстар. Гетероциклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары". Аминдер; анилин; аминқышқылдары; нәруыздар; нуклеин қышқылдары;
№ 4 көрсетілім: "Аминқышқылдарында функционалдық топтардың барын дәлелдеу";
№ 5 көрсетілім: "Нәруыздардың еруі және тұнбаға түсуі, белоктар денатурациясы; белоктардың жануы (жүн, құс қауырсыны);
№ 7 зертханалық тәжірибе: "Нәруыздардың түсті реакциялары";
№ 6 көрсетілім: "ДНК мен РНК молекулаларының модельдері".
7) "Жасанды және синтетикалық полимерлер Химия адам өмірінде".
Жасанады және синтетикалық полимерлер; пластмассалар, каучуктер, талшықтар; Қазақстандағы полимерлер өндірісі; дәрумендер және гормондар туралы түсінік; биогенді органикалық заттардың рөлі; химия және өмір; экологиялық мәселелер;
№ 7 көрсетілім: "Пластмассалар, синтетикалық каучуктер және талшықтар үлгілерімен таныстыру".
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10"-сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) Заттардың бөлшектері
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
1.1 Атомдар, молекулалар және иондар
10.1.1.1 - құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын шығару
1.2 Атомның құрамы мен құрылысы
10.1.2.1 - атом құрылысының заманауи теориясын білу
10.1.2.2 - s, p, d, f орбитальдарының пішінін ажырату;
10.1.2.3 - радиоактивтілік табиғатын және радиоактивті изотоптардың қолданылуын түсіндіру
1.3 Атомда электрондардың қозғалысы және таралуы
10.1.3.1 - квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін білу;
10.1.3.2 - электрон орбитальдарын толтыру ережелерін: минимальді энергия принципі, Паули принципі, Хунд ережесін қолдану;
10.1.3.3 - алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
1.4 Химиялық байланыстың түрлері
10.1.4.1 - донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 - ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.3 - H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3 молекулалары үшін Льюис диаграммасын құру
10.1.4.4 - әртүрлі гибридтелу түрлерінің мәнін түсіндіру;
10.1.4.5 - BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2 мысалында молекуланың электронды және кеңістіктік құрылысына зат қасиетінің тәуелділігін түсіндіру
10.1.4.6 - атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау;

10.1.4.7 - понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.8 - составлять диаграмму Льюиса для соединений NaCl, CaO, MgF2, KH;
10.1.4.9 - объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
10.1.4.10 - понимать механизм образования водородной связи;
10.1.4.11 - прогнозировать свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток
2). Закономерности протекания химических реакций
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
2.1 Периодический закон и периодическая система
10.2.1.1 - объяснять физический смысл периодического закона;
10.2.1.2 - объяснять физический смысл понятия валентности и степени окисления атомов;
10.2.1.3 - описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления;
10.2.1.4 - объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.5 - прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе;
10.2.1.6 - перечислить основные направления развития науки, связанные с открытием периодического закона;
10.2.1.7 - уметь классифицировать химические реакции по направлению процесса, числу и составу, по изменению степени окисления химических элементов реагентов и продуктов реакции;
10.2.1.8 - знать понятие радиоактивное вещество;
10.2.1.9 - знать типы радиоактивного распада и уметь составлять уравнения простых ядерных реакций (a, b-, b+, g распад);
10.2.1.10 - понимать значимость ядерных реакций в энергетическом потенциале Казахстана;
10.2.1.11 - описывать особенности строения металлов и неметаллов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, кристаллических решеток;
10.2.1.12 - прогнозировать закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах;
10.2.1.13 - объяснять основные физические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.14 - понимать принцип расположения металлов в электрохимическом ряду напряжения;
10.2.1.15 - составлять уравнения реакций характеризующих химические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.16 - экспериментально исследовать химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов;
10.2.1.17 - знать о распространении металлов и неметаллов и их соединений в природе;
10.2.1.18 - объяснять общие свойства s-элементов на основе строения их атомов;

10.1.4.7 - иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.8 - NaCl, CaO, MgF2, KH қосылыстары үшін Льюис диаграммасын құру
10.1.4.9 - металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.1.4.10 - сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;
10.1.4.11 - кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
2) Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
2.1 Периодтық заң және периодтық жүйе
10.2.1.1 - периодтық заңның физикалық мәнін түсіндіру;
10.2.1.2 - валенттілік және атомның тотығу дәрежесі ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
10.2.1.3 - химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі;
10.2.1.4 - период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;
10.2.1.5 - периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау;
10.2.1.6 - периодтық кестенің ашылуымен байланысты дамыған ғылымдардың негізгі бағыттарын тізімдеу;
10.2.1.7 - химиялық реакцияларды үдерістің бағыты, саны мен құрамы, реагенттер мен реакция өнімдеріндегі химиялық элементтердің тотығу дәрежелерінің өзгеруі бойынша жіктей білу;
10.2.1.8 - радиоактивті заттар ұғымын білу;
10.2.1.9 - радиоактивті ыдырау типін білу және қарапайым ядролық реакциялар теңдеуін құра алу (a, b-, b+, g ыдырау);
10.2.1.10 - Қазақстан энергетикалық потенциалында ядролық реакциялар мәнін түсіну;
10.2.1.11 - металдар және бейметалдар құрылысының ерекшелігін сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, кристалл торы;
10.2.1.12 - период және топта металл, бейметалл және олардың қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау;
10.2.1.13 - металдар және бейметалдардың негізгі физикалық қасиеттерін түсіндіру;
10.2.1.14 - электрохимиялық кернеу қатарында металдардың орналасу принципін түсіну;
10.2.1.15 - металдар және бейметалдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.16 - типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.2.1.17 - металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы туралы білу
10.2.1.18 - атом құрылысы негізінде s-элементтердің жалпы қасиеттерін түсіндіру

10.2.1.19 - сравнивать металлические, восстановительные свойства s-элементов и составлять уравнения реакций;
10.2.1.20 - знать способы получения натрия, калия и их важнейших соединений;
10.2.1.21 - объяснять различие химической активности натрия, калия и кальция в реакциях с водой;
10.2.1.22 - составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства кальция, магния и их важнейших соединений;
10.2.1.23 - исследовать качественные реакции на ионы натрия, калия, кальция (окрашивание пламени);
10.2.1.24 - объяснять положение d-элементов в периодической системе на основе строения их атомов;
10.2.1.25 - объяснять свойства и применение меди, цинка и их важнейших соединений;
10.2.1.26 - уметь распознавать ионы Cu2+, Zn2+;
10.2.1.27 - объяснять свойства и применение хрома и его соединений
10.2.1.28 - описывать характерные физические и химические свойства, получение железа и его соединений;
10.2.1.29 - уметь распознавать ионы Fe2+, Fе3+;
10.2.1.30 - уметь экспериментально получать гидроксиды железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III); и изучить их взаимодействие с кислотами и щелочами;
10.2.1.31 - объяснять закономерности изменения свойств р-элементов и их соединений в группах и периодах с точки зрения строения атомов;
10.2.1.32 - изучить амфотерные свойства оксида и гидроксида алюминия;
10.2.1.33 - описывать применение алюминия и его сплавов;
10.2.1.34 - изучить физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений;
10.2.1.35 - объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи;
10.2.1.36 - объяснять низкую химическую активность азота на основе строения молекулы;
10.2.1.37 - составлять уравнения реакций, характеризующих получение и химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора;
10.2.1.38 - изучить физические и химические свойства ортофосфорной кислоты и фосфатов;
10.2.1.39 - описывать образование диоксида серы при горении серосодержащего ископаемого топлива;
10.2.1.40 - сравнивать свойства разбавленной и концентрированной серной кислоты;
10.2.1.41 - объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе;
10.2.1.42 - изучить химические свойства соляной кислоты и знать области ее применения;
10.2.1.43 - знать качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- ионы;
10.2.1.44 - составлять план эксперимента по определению анионов и осуществлять его на практике;
10.2.1.45 - описывать контактный процесс промышленного производства серной кислоты и знать ее значение для промышленности;

10.2.1.19 - s-элементтердің металдық, тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру
10.2.1.20 - натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының алыну әдістерін білу;
10.2.1.21 - натрий, калий және кальцийдің сумен реакциясының химиялық белсенділігін ажыратуды түсіндіру ;
10.2.1.22 - кальций, магний және олардың қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
10.2.1.23 - калий, натрий, кальций иондарының сапалық реакциясын зерттеу (жалынды бояуы)
10.2.1.24 - атом құрылысы негізінде d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын түсіндіру
10.2.1.25 - мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстарының қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру
10.2.1.26 - Cu2+, Zn2+ иондарын тани білу;
10.2.1.27 - хром және оның қосылыстарың қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру
10.2.1.28 - темір және оның қосылыстарының алынуын, тән физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау;
10.2.1.29 - Fe2+, Fе3+ иондарын тани білу;
10.2.1.30 - темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін тәжірибе жүзінде ала білу және олардың қышқыл және сілтілермен әрекеттесуін зерделеу
10.2.1.31 - атом құрылысы көзқарасы тұрғысынан периодта және топта р-элементтердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
10.2.1.32 - алюминий оксиді және гидроксидінің екәдайлы қасиеттерін оқып білу
10.2.1.33 - алюминий және оның құймаларының қолданылуын сипаттау
10.2.1.34 - көміртек, кремний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттерін оқып білу
10.2.1.35 - иіс газымен уланудың қалай жүретінін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдістерін сипаттау
10.2.1.36 - молекула құрылысы негізінде азоттың төмен химиялық белсенділігін түсіндіру;
10.2.1.37 - газтәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін және алынуын сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.38 - ортофосфор қышқылының және фосфаттардың физикалық, хиииялық қасиеттерін оқып білу;
10.2.1.39 - құрамында күкірті бар қазбалы отындардың жануы кезіндегі күкірт диоксидінің түзілуін сипаттау;
10.2.1.40 - сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстыру
10.2.1.41 - топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
10.2.1.42 - тұз қышқылының химиялық қасиеттерін оқып білу және оның қолданылу аймағын білу;
10.2.1.43 - хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияны білу;
10.2.1.44 - аниондарды анықтау бойынша тәжірибе жоспарын құру және оны іс –жүзінде жүзеге асыру;
10.2.1.45 - күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің жанасу үдерісін сипаттаужәне оның өнеркәсіп үшін мәнін білу

10.2.1.46 - описывать способы промышленного производства аммиака и азотной кислоты и отрасли применения его продуктов
2.2 Закон сохранения массы веществ
10.2.2.1 - вычисление массы, количества вещества реагента или продукта по химическим уравнениям, указывающим на генетическую связь металлов и их соединений;
10.2.2.2 - расчеты по уравнениям химических реакций с участием металлов (с реагентами, имеющими примеси, а также на практический выход продукта от теоретически возможного)
2.3 Стандартные электродные потенциалы
10.2.3.1 - уметь определять степень окисления элементов по формулам веществ;
10.2.3.2 - уметь составлять окислительные и восстановительные уравнения, используя метод электронного баланса;
10.2.3.3 - изучить и объяснить процессы, протекающие при прохождении электрического тока через раствор и расплав;
10.2.3.4 - прогнозировать продукты электролиза, образующихся на электродах в растворах и расплавах электролитов;
10.2.3.5 - уметь составлять схемы процессов электролиза расплавов и растворов;
10.2.3.6 - уметь рассчитывать массу, объем (газа) продуктов электролиза;
10.2.3.7 - знать виды коррозии, причины ее возникновения и объяснять ее негативное влияние на срок эксплуатации металлических конструкций;
10.2.3.8 - знать способы получения металлов в промышленности;
10.2.3.9 - называть составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугун, сталь, латунь, бронза, мельхиор, дюраль;
10.2.3.10 - описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
10.2.3.11 - описывать процесс производства стекла и цемента и их применение
3). Энергетика химических реакций
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
3.1 Экзотермические и эндотермические реакции
10.3.1.1 - уметь классифицировать химические реакции по тепловому эффекту;
10.3.1.2 - объяснять значимость теплового эффекта химических реакций;
10.3.1.3 - уметь рассчитывать тепловой эффект химической реакции
3.2 Скорость химических реакций
10.3.2.1 - экспериментально изучить влияние температуры, концентрации, давления на скорость химических реакций;
10.3.2.2 - объяснять влияние факторов на изменение скорости химических реакций;
10.3.2.3 - уметь рассчитывать изменение скорости реакции при изменении концентрации реагирующих веществ и температуры;
10.3.2.4 - объяснять влияние катализатора и ингибитора на скорость химической реакции;
10.3.2.5 - объяснять механизм гомогенного и гетерогенного катализа;
10.3.2.6 - знать развитие каталитической химии в Казахстане
3.3 Химическое равновесие
10.3.3.1 - экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;

10.2.1.46 - аммиак және азот қышқылын өнеркәсіптік өндіру әдістерін және оның өнімдерінің қолданылу саласын сипаттау
2.2 Заттар массасының сақталу заңы
10.2.2.1 - металдар мен оның қосылыстарындағы генетикалық байланысты көрсететін химиялық реакция теңдеулері бойынша реагенттің немесе өнімнің массасына, зат мөлшеріне есептер шығару;
10.2.2.2 - металдар қатысуымен жүретін химиялық реакциялар теңдеуі бойынша (құрамында қоспасы бар реагенттер, теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы практикалық шығымның массалық үлесі) есептер шығару
2.3 Стандартты электрондық потенциалдар
10.2.3.1 - зат формуласы бойынша элементтің тотығу дәрежесін анықтай алу;
10.2.3.2 - электронды баланс әдісін қолданып тотығу және тотықсыздану теңдеулерін құрастыра алу;
10.2.3.3 - ерітінді және балқыма арқылы электр тоғы өткен кезде жүретін үдерістерді оқу және түсіндіру
10.2.3.4 - электролит ерітінділерін және балқымаларын электролиздеу кезінде электродтарда түзілетін электролиз өнімдерін болжау;
10.2.3.5 - ерітінді және балқыма электролизі үдерісі сызбанұсқасын құра алу
10.2.3.6 - электролиз өнімдерінің массасын, көлемін (газ) есептей алу;
10.2.3.7 - коррозия түрлерін, коррозияның болу себептерін білу және оның конструкцияларының пайдалану ұзақтығына кері әсерін түсіндіру;
10.2.3.8 - өнеркәсіпте металдарды алу әдістерін білу;
10.2.3.9 - тұрмыста, техникада және ғылымда қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюраль;
10.2.3.10 - шойын және болаттың алыну әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
10.2.3.11 - шыны, цемент өндіру үдерісін және олардың қолданылуын сипаттау
3) Химиялық реакциялардың энергетикасы
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
3.1 Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар
10.3.1.1 - жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктей алу;
10.3.1.2 - химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін тұсіндіру;
10.3.1.3 - химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептей алу
3.2 Химиялық реакция-лардың жылдамдығы
10.3.2.1 - химиялық реакция жылдамдығына температура, концентрация, қысымның әсерін тәжірибелік зерттеу;
10.3.2.2 - химиялық реакция жылдамдына әртүрлі факторлар өзгерісінің әсерін түсіндіру;
10.3.2.3 - әрекеттесуші заттар концентрациясы және температурасы өзгеруі кезіндегі реакция жылдамдығының өзгерісін есептей алу;
10.3.2.4 - химиялық реакция жылдамдығына катализаторлар және ингибиторлар әсерін түсіндіру
10.3.2.5 - гомогенді және гетерогенді катализ механизмін түсіндіру
10.3.2.6 - Қазақстанда катализдік химияның дамуын білу
3.3 Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 - әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;

10.3.3.2 - прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 - уметь составлять выражения константы равновесия
3.4 Теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов
10.3.4.1 - доказывать качественный состав растворов кислот, гидроксидов и солей по значениям рН растворов;
10.3.4.2 - предсказывать среду раствора соли по еҰ качественному составу
4). Химия вокруг нас
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
4.1 Химия Земли
10.4.1.1 - изучить воздействие некоторых металлов и неметаллов и их соединений на окружающую среду;
10.4.1.2 - объяснять биологическую роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов;
10.4.1.3 - объяснять биологическую роль соединений натрия и калия;
10.4.1.4 - объяснять биологическую роль соединений кальция и магния;
10.4.1.5 - объяснять жесткость воды и способы ее устранения;
10.4.1.6 - знать природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов, распространенных в Казахстане;
10.4.1.7 - называть месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане;
10.4.1.8 - анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
10.4.1.9 - предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота и фосфора на окружающую среду;
10.4.1.10 - объяснять роль диоксида серы на формирование кислотных дождей и их воздействие на окружающую среду;
10.4.1.11 - объяснять использование диоксида серы в консервации продуктов питания;
10.4.1.12 - знать биологическую роль йода в организме человека и объяснять возникновение болезней, связанных с дефицитом йода, предлагать пути решения данной проблемы;
10.4.1.13 - объяснять экологические проблемы химических производств Казахстана;
10.4.1.14 - оценивать воздействие отходов химического и металлургического производств на окружающую среду
11.4.1.1 - называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 - знать источники загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы, предлагать пути решения глобальных проблем;
11.4.1.3 - объяснять различие проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 - прогнозировать экологические проблемы в различных отраслях химической промышленности Казахстана и предлагать пути их решения
4.2 Углерод и его соединения
11.4.2.1 - изучить гибридизацию углерода в углеводородах;
11.4.2.2 - объяснять особенности строения атома углерода и способность образовывать С-С связи;
11.4.2.3 - знать основные положения теории А.М. Бутлерова;

10.3.3.2 - химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 - тепе-теңдік константасы өрнегін құра алу
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер
10.3.4.1 - ерітіндінің рН мәні бойынша тұздар, қышқылдар және гидроксид ерітінділерінің сапалық құрамын дәлелдеу;
10.3.4.2 - оның сапалық құрамы бойынша тұз ерітінділерінің ортасын болжау
4) Химия және қоршаған орта
Білім алушылар орындауы тиіс…
10-сынып
11-сынып
4.1 Жер химиясы
10.4.1.1 - кейбір металдар мен бейметалдардың және олардың қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу;
10.4.1.2 - тірі ағзалардың іс- әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық рөлін түсіндіру;
10.4.1.3 - натрий және калий қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіру
10.4.1.4 - кальций және магнийдің биологиялық рөлін түсіндіру;
10.4.1.5 - судың кермектілігін және оны жою әдістерін түсіндіру;
10.4.1.6 - Қазақстанда таралған сілтілік және сілтілік жер металдардың табиғи қосылыстарын білу
10.4.1.7 - Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары атау;
10.4.1.8 - азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топырақ және су ресурстарына әсерін анализдеу;
10.4.1.9 - азот және фосфор қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайтудың мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
10.4.1.10 - қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
10.4.1.11 - тағам өнімдерін консервілеуде күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіру;
10.4.1.12 - адам ағзасындағы йодтың биологиялық рөлін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну;
10.4.1.13 - Қазақстандағы химиялық өндірістердің экологиялық мәселелерін түсіндіру;
10.4.1.14 - химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін бағалау
11.4.1.1 - "Жасыл химияның" 12 принципін білу және түсіндіру;
11.4.1.2 - атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану көздерін білу, жаһандану мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
11.4.1.3 - "парниктік эффект" пен озон қабатынының бұзылу мәселелері арасындағы айырмашылықты түсіндіру;
11.4.1.4 - Қазақстан химиялық өнеркәсібінің әр түрлі саласындағы экологиялық мәселелерді болжау және оның шешу жолдарын ұсыну
4.2 Көміртек және оның қосылыс-тары
11.4.2.1 - көмірсутектердегі көміртектің гибридизациясын зерделеу;
11.4.2.1 - С-С байланысының түзілу қабылетін және көміртек атомының құрылыс ерекшеліктерін түсіндіру;
11.4.2.3 - А.М. Бутлеровтың органикалық қосылыстар теориясының негізгі қағидаларын білу;

11.4.2.4 - различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
11.4.2.5 - называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
11.4.2.6 - сформировать представление о структуре свободных радикалов;
11.4.2.7 - знать роль радикалов в жизни живых организмов;
11.4.2.8 - понимать формирование гомологических рядов;
11.4.2.9 - объяснять различие и сходство свойств гомологов;
11.4.2.10 - составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC;
11.4.2.11 - понимать значение органических соединений в жизни человека;
11.4.2.12 - понимать вклад казахстанских ученых в развитие органической химии;
11.4.2.13 - исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
11.4.2.14 - знать продукты сгорания алканов и оценивать их влияние на окружающую среду;
11.4.2.15 - определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания;
11.4.2.16 - находить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров;
11.4.2.17 - рассмотреть гомологический ряд, строение, химические и физические свойства циклоалканов;
11.4.2.18 - составлять формулы изомеров, называть вещества по ИЮПАК;
11.4.2.19 - рассмотреть гомологический ряд непредельных углеводородов, строение, физические и химические свойства, способы их получения;
11.4.2.20 - уметь составлять реакции полимеризации (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
11.4.2.21 - получить этилен из этанола и изучить его физические и химические свойства;
11.4.2.22 - знать качественные реакции на алкены (ненасыщенность);
11.4.2.23 - знать строение, свойства алкадиенов;
11.4.2.24 - объяснить свойства алкадиенов на основе их строения;
11.4.2.25 - составлять шаростержневые модели продуктов реакции полимеризации диенов (изопрен);
11.4.2.26 - рассмотреть гомологический ряд алкинов, строение, физические и химические свойства, способы их получения;
11.4.2.27 - объяснять структуру молекулы бензола с позиции делокализации электронов;
11.4.2.28 - составлять реакции получения бензола и его гомологов;
11.4.2.29 - описывать свойства, характерные для бензола и его гомологов;
11.4.2.30 - знать применение бензола в органическом синтезе;
11.4.2.31 - составить схему генетической связи основных классов органических соединений;
11.4.2.32 - рассчитывать выход продукта, количество (объем, массу) продукта реакции по количеству реагента (объему, массе);
11.4.2.33 - знать, что углеродсодержащие соединения могут быть использованы в качестве топлива;

11.4.2.4 - көмірсутектердің молекулалық, эмпирикалық, құрылымдық формулаларын ажырату
11.4.2.5 - изомерлердің түрлерін атау және құрылымдық, байланыстардың орналасуы, функционалдық топтар және класаралық изомерлерінің формулаларын құру;
11.4.2.6 - бос радикалардар туралы ұғымды қалыптастыру
11.4.2.7 - тірі ағзалар өміріндегі радикалдардың рөлін білу;
11.4.2.8 - гомологтық қатарлардың қалай түзілетіндігін түсіну
11.4.2.9 - гомологтардың ұқсастығы мен айырмашалығын түсіндіру;
11.4.2.10 - қосылыстардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау;
11.4.2.11 - органикалық қосылыстардың адам өміріндегі маңызын түсіну;
11.4.2.12 - қазақстандық ғалымдардың органикалық химияны дамуындағы үлесі
11.4.2.13 - әртүрлі алкандардың жану үдерісін зерттеу және олардың отын ретінде қолданылуын түсіндіру;
11.4.2.14 - алкандардың жану өнімдерін білу және олардың қоршаған ортаға әсерін бағалау ;
11.4.2.15 - берілген жану өнімдері бойынша заттардың молекулалық формулаларын анықтау;
11.4.2.16 - органикалық заттардың масссалық үлестері және олардың буының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым молекулалық формуларын анықтау;
11.4.2.17 - циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылысын, физикалық, химиялық қасиеттерін. қарастыру
11.4.2.18 - изомерлерінің формулаларын құрастыру,
IUPAC бойынша атау;
11.4.2.19 - алкендердің көмірсутектердің алыну жолдарын, физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру;
11.4.2.20 - полимерлену реакция теңдеулерін құра білу (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид);
11.4.2.23 - алкадиендардің құрылысы, қасиеттерін білу;
11.4.2.24 - алкадиендердің қасиеттерін құрылысы негізінде түсіндіру;
11.4.2.25 - диендердің полимерлену реакциялары өнімдерінің шаростерженді модельдерін құрастыру (изопрен);
11.4.2.26 - алкиндердің алыну жолдарын,физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру;
11.4.2.27 - электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласының құрылымын түсіндіру;
11.4.2.28 - бензолды және оның гомологтарын алу, реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.29 - бензол және оның гомологтарына тән қасиеттерді сипаттау;
11.4.2.30 - органикалық синтезде бензолды қолдануды білу
11.4.2.31 - органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысының сызбанұсқасын құру;
11.4.2.32 - өнімнің шығымын реагант мөлшері (көлем. масса) және реакция өнімнің берілген шамасы ( көлем, массса) бойынша есептеу;
11.4.2.33 - көміртек қосылыстарын отын ретінде қолдануға болатынын білу;

11.4.2.34 - определять по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане;
11.4.2.35 - описывать процесс добычи, и понимать значимость процесса перегонки сырой нефти;
11.4.2.36 - знать области применения продуктов перегонки сырой нефти;
11.4.2.37 - понимать, что запасы ископаемого топлива ограничены;
11.4.2.38 - знать, что сжигание углеводородного топлива приводит к загрязнению окружающей среды и его воздействие на климат;
11.4.2.39 - описывать строение функциональных групп спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров;
11.4.2.40 - составлять структурные формулы спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров и называть их по IUPAC;
11.4.2.41 - называть классификации и составлять формулы изомеров: структурных, функциональных групп и межклассовых для спиртов;
11.4.2.42 - знать способы получения спиртов и фенолов;
11.4.2.43 - составлять уравнения реакций, характеризирующие химические свойства спиртов и фенолов;
11.4.2.44 - называть области применения спиртов и фенолов;
11.4.2.45 - изучать токсичные действия спиртов на организм человека;
11.4.2.46 - составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, называть их по IUPAC;
11.4.2.47 - составлять уравнения реакций получения альдегидов и кетонов;
11.4.2.48 - экспериментально распознавать альдегиды и кетоны;
11.4.2.49 - называть продукты окисления и восстановления альдегидов и кетонов;
11.4.2.50 - объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
11.4.2.51 - составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот;
11.4.2.52 - называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств;
11.4.2.53 понимать необходимость защиты природы от загрязнения синтетическими моющими средствами;
11.4.2.54 - знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.4.2.55 - сравнивать структуры и основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.4.2.56 - объяснять физические свойства аминов и анилина;
11.4.2.57 - составлять уравнения реакций получения аминов и анилина;
11.4.2.58 - различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации";
11.4.2.59 - составлять уравнение реакции полимеризации и поликонденсации;
11.4.2.60 - называть свойства и области применения некоторых полимеров и пластмасс;
11.4.2.61 - экспериментально распознавать пластмассы и волокна;
11.4.2.62 - знать виды полимеров, производимых в Казахстане
5). Химия и жизнь
Обучающиеся должны
10-класс
11-класс
5.1 Биохимия
11.5.1.1 - составить уравнения реакций получения простых и сложных эфиров;

11.4.2.34 - көмір, мұнай, табиғи газдардың Қазақстандағы кен орындарын карта бойынша анықтау;
11.4.2.35 - шикі мұнайды айдау үдерісінің маңызын түсіну және өңдіру үдерісін сипаттау;
11.4.2.36 - шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аясын білу;
11.4.2.37 - қазба отындар қорының шектеулі екенін түсіну;
11.4.2.38 - көмірсутек отындарын жағу қоршаған ортаның ластануына әкеп соғатынын және оның климатқа әсерін білу;
11.4.2.39 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің функционалдық топтарының құрылысын сипаттау;
11.4.2.40 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің құрылымдық формулаларын құру және IUPAC бойынша атау;
11.4.2. 41 - спирттердің құрылымдық, функционалдық топ, класаралық изомерлерінің формуларын құру және жіктелуін атау;
11.4.2.42 - спирттердің және фенолдың алу жолдарын білу;
11.4.2.43 - спирттер мен фенолдың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.44 - спирттер мен фенолдың қолдану аясын атау;
11.4.2.45 - спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу;
11.4.2.46 - альдегидтер мен кетондардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC бойынша атау ;
11.4.2.47 - альдегидтер мен кетондарды алу реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.48 - альдегидтер мен кетондарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.49 - альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану реакция өнімдерін атау;
11.4.2.50 - карбон қышқылдарының алу тәсілдерін және физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.51 - карбон қышқылының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.52 - карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттардың қолдану аясын атау;
11.4.2.53 - синтетикалық жуғыш заттардан табиғатты қорғау қажеттігін түсіну;
11.4.2.54 - аминдердің номенклатурасы мен жіктелуін білу;
11.4.2.55 - анилин, аминдар, аммиактың негізгі қасиеттері мен құрылымын салыстыру;
11.4.2.56 - аминдер мен аниалиннің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.57 - анилин мен аминдерді алу реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.58 - "мономер", "элементарлық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" ұғымдарын ажырату;
11.4.2.59 - полимеризация мен поликонденсация реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.60 - кейбір полимерлер мен пластмассалардың қолдану аясын және қасиеттерін атау;
11.4.2.61 - тәжірибе жүзінде пластмассалар мен талшықтарды анықтау;
11.4.2.62 - Қазақстанда өндірілетін полимерлердің түрлерін білу
5) Химия және өмір
Білім алушылар орындауы тиіс …
10-сынып
11- сынып
5.1 Биохимия
11.5.1.1 - жай және күрделі эфирлерді алу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;

11.5.1.2 - знать состав и строение жиров;
11.5.1.3 - понимать функции жиров;
11.5.1.4 - проводить качественную реакцию на жиры;
11.5.1.5 - называть продукты гидролиза и омыления жиров;
11.5.1.6 - знать различие формул молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.7 - экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.8 - составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого брожения глюкозы;
11.5.1.9 - проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.10 - называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.11 - сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы;
11.5.1.12 - знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.13 - описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.14 - рассмотреть амфотерность аминокислот;
11.5.1.15 - объяснять образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
11.5.1.16 - знать продукты гидролиза белков;
11.5.1.17 - знать функции белков;
11.5.1.18 - знать денатурацию и качественные реакции на белки;
11.5.1.19 - знать общее понятие о нуклеиновых кислотах и их классификации;
11.5.1.20 - сравнивать структуры ДНК и РНК;
11.5.1.21 - объяснять биологическую роль ДНК и РНК;
11.5.1.22 - понимать значимость генной инженерии и биотехнологии;
11.5.1.23 - описывать функции витаминов, гормонов в организме человека;
11.5.1.24 - знать природные источники некоторых витаминов
14. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
10.1
Строение атома
Современная теория строения атома. Состояние и движение электронов в атоме. Демонстрации №1 "Модели строения атомов"
10.1.2.1 - знать современную теорию строения атома;
10.1.2.2 - различать формы s, p, d, f орбиталей
Квантовые числа. Принцип Паули, правило Хунда, правило Клечковского
10.1.3.1 - знать характеристики и значения квантовых чисел;

11.5.1.2 - майлардың құрамы мен құрылысын білу ;
11.5.1.3 - майлардың функциясын түсіну;
11.5.1.4 - майларға сапалық реакция жасау;
11.5.1.5 - майлардың сабындану және гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.6 - глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза молекулалары формулаларының айырмашылығын білу;
11.5.1.7 - глюкозада функционалдық топтардың болуын тәжірибе жүзінде анықтау;
11.5.1.8 - глюкозаның сүт қышқылды және спирттік ашуының реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.9 - крахмалға сапалық реакцияны жасау;
11.5.1.10 - сахароза, крахмал және целлюлоза гидролизінің реакция өнімдерін атау;
11.5.1.11 - крахмал мен целлюлозаның құрылысы мен қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.12 - аминқышқылдарын тривиалды және жүйелі номенклатуралар бойынша атауларын білу;
11.5.1.13 - аминқышқылдары молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттау;
11.5.1.14 - аминқышқылдарының екідайлылығын қарастыру;
11.5.1.15 - a – аминоқышқылдарынан нәруыздарды алудағы пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
11.5.1.16 - нәруыздар гидролизі өнімдерін білу;
11.5.1.17 - нәруыздардың қызметін білу;
11.5.1.18 - нәруыздардың сапалық реакцияларын және денатурациясын білу;
11.5.1.19 - нуклеин қышқылдары туралы жалпы ұғымды және олардың жіктелуін білу;
11.5.1.20 - ДНК мен РНК құрылымдарын салыстыру;
11.5.1.21 - ДНК мен РНК биологиялық рөлін түсіндіру;
11.5.1.22 - гендік инженерия мен биотехнологияның маңыздылығын түсіну;
11.5.1.23 - дәрумендер мен гормондардың адам ағзасындағы функциясын сипаттау;
11.5.1.24 - кейбір дәрумендердің табиғаттағы көздерін білу
14. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
15. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына (төмендетілген оқу жүктемесімен) сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Химия" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыбы/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10.1 Атом құрылысы
Атом құрылысының заманауи теориясы. Атомдағы электрон күйі және қозғалысы. Көрсетілім №1 "Атом құрылысы моделі"
10.1.2.1 - атом құрылысының заманауи теориясын білу
10.1.2.2 - s, p, d, f орбитальдарының пішінін ажырату
Квант саны. Паули принципі, Хунд ережесі, Клечковский ережесі
10.1.3.1 - квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін білу;

10.1.3.2 - применять принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда для объяснения правил заполнения электронных орбиталей;
10.1.3.3 - писать электронные конфигурации первых 36 химических элементов
Изотопы.
Решение задач на тему:
"Нахождение химической формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов в составе"
10.1.2.3 - объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов;
10.1.1.1 - выводить химические формулы соединений по массовой доле атомов химических элементов в составе
Понятие о радиоактивных веществах, ядерных реакциях и их роль в энергетическом потенциале Казахстана
10.2.1.8 - знать понятие радиоактивное вещество;
10.2.1.9 - знать типы радиоактивного распада и уметь составлять уравнения простых ядерных реакций (a, b-, b+, g распад);
10.2.1.10 - понимать значимость ядерных реакций в энергетическом потенциале Казахстана
10.1
Периодический закон и периодичес-кая система химических элементов
Периодический закон и периодическая система в свете учения о строении атома.
Валентность и валентные возможности атомов. Степень окисления атомов.
Периодичность изменения свойств элементов в главных подгруппах и периодах
10.2.1.1 - объяснять физический смысл периодического закона;
10.2.1.2 - объяснять физический смысл понятия валентности и степени окисления атомов;
10.2.1.3 - описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления
Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах
10.2.1.4 - объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам
Значение периодического закона для развития науки, технологии и понимания химической картины окружающего мира
10.2.1.5 - прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе;
10.2.1.6 - перечислить основные направления развития науки, связанные с открытием периодического закона
10.1
Химическая связь и строение вещества
Единая электронная природа видов химической связи. Ковалентная химическая связь. Свойства ковалентной химической связи. Донорно-акцепторный механизм образования ковалентной связи.
Демонстрация №2 "Модели кристаллических решеток графита, алмаза, оксида углерода (IV)"
10.1.4.1 - объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 - описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.3 - составлять диаграмму Льюиса для молекул H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3

10.1.3.2 - электрон орбитальдарын толтыру ережелерін: минимальді энергия принципі, Паули принципі, Хунд ережесін қолдану;
10.1.3.3 - алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
Изотоптар. Есеп шығару: "Құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын табу"
10.1.2.3 - радиоактивтілік табиғатын және радиоактивті изотоптардың қолданылуын түсіндіру;
10.1.1.1 - құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын шығару
Радиоактивті заттар туралы түсінік. Ядролық реакциялар және олардың Қазақстанның энергетикалық потенциалындағы маңызы
10.2.1.8 - радиоактивті заттар ұғымын білу;
10.2.1.9 - радиоактивті ыдырау типін білу және қарапайым ядролық реакциялар теңдеуін құра алу (a, b-, b+, g ыдырау);
10.2.1.10 - Қазақстан энергетикалық потенциалында ядролық реакциялар мәнін түсіну
10.1 Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі
Периодтық заң және периодтық жүйе атом құрылысы тұрғысынан. Атом валенттілігі және валенттілік мүмкіндігі. Атомның тотығу дәрежесі Негізгі топшада және периодта элемент қасиеттерінің периодты өзгеруі
10.2.1.1 - периодтық заңның физикалық мәнін түсіндіру
10.2.1.2 - валенттілік және атомның тотығу дәрежесі ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
10.2.1.3 - химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
Периодта және топта қосылыстардың қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.4 - период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
Қоршаған ортаның химиялық бейнесін және технология мен ғылымның дамуы үшін периодтық заңның мәнін түсіну
10.2.1.5 - периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау;
10.2.1.6 - периодтық кестенің ашылуымен байланысты дамыған ғылымдардың негізгі бағыттарын тізімдеу
10.1 Химиялық байланыс және зат құрылысы
Химиялық байланыс түрінің біртұтас электронды табиғаты Ковалентті химиялық байланыс. Ковалентті химиялық байланыс қасиеттері Ковалентті байланыстың донорлы- акцепторлы механизммен түзілуі Көрсетілім №2 "Графит, алмаз, көміртегі (IV) оксидінің кристалдық тор моделі"
10.1.4.1 - донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 - ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.3 - H2, Cl2, O2, N2, HCl, NH3 молекулалары үшін Льюис диаграммасын құру

Гибридизация атомных орбиталей (sp, sp2, sp3 гибридизации) и геометрия молекул
10.1.4.4 - объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 - объяснять зависимость свойств веществ от электронного и пространственного строения молекул на примере BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2
Электроотрицательность и полярность связи
10.1.4.6 - объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи
Ионная химическая связь и ионные кристаллические решетки. Металлическая связь и металлические кристаллические решетки.
Демонстрация №3 "Модели кристаллических решеток хлорида натрия, меди"
10.1.4.7 - понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.8 - составлять диаграмму Льюиса для соединений NaCl, CaO, MgF2, KH;
10.1.4.9 - объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов
Водородная связь. Зависимость свойств простых и сложных веществ от типа химической связи и кристаллической решетки.
Лабораторный опыт № 1 "Моделирование молекул веществ с различными видами связи. Изучение свойства веществ с разными кристаллическими решетками"
10.1.4.10 - понимать механизм образования водородной связи;
10.1.4.11 - прогнозировать свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток
2-четверть
10.2
Закономер-ности химических реакции
Классификация химических реакций
10.2.1.7 - уметь классифицировать химические реакции по направлению процесса, числу и составу, по изменению степени окисления химических элементов реагентов и продуктов реакции
Окислительно-восстановительные реакции с участием простых, бинарных и сложных неорганических веществ
10.2.3.1 - уметь определять степень окисления элементов по формулам веществ;
10.2.3.2 - уметь составлять окислительные и восстановительные уравнения, используя метод электронного баланса
Электролиз расплавов и растворов солей. Демонстрация №4: "Видео-демонстрация электролиза промышленных процессов: промышленное производство меди, алюминия, хлора и гидроксида натрия".
10.2.3.3 - изучить и объяснить процессы, протекающие при прохождении электрического тока через раствор и расплав;
10.2.3.4 - прогнозировать продукты электролиза, образующихся на электродах в растворах и расплавах электролитов;
10.2.3.5 - уметь составлять схемы процессов электролиза расплавов и растворов;
10.2.3.6 - уметь рассчитывать массу, объем (газа) продуктов электролиза
рН растворов кислот, щелочей, солей. Гидролиз солей. Лабораторный опыт №2 "Изучение свойств кислот, гидроксидов, солей. Гидролиз солей".

Атом орбитальдарының гибридтелуі (sp, sp2, sp3) және молекула геометриясы
10.1.4.4 - әртүрлі гибридтелу түрлерінің мәнін түсіндіру;
10.1.4.5 - BF3, CH4, NH3, H2O, ВеСl2 мысалында молекуланың электронды және кеңістіктік құрылысына зат қасиетінің тәуелділігін түсіндіру
Электртерістілік және байланыс полярлығы
10.1.4.6 - атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау
Ионды химиялық байланыс және иондық кристалдық тор. Металдық байланыс және металдық кристалдық тор. Көрсетілім №3 "Натрий, мыс хлоридтерінің кристалдық тор моделі"
10.1.4.7 - иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.8 - NaCl, CaO, MgF2, KH қосылыстары үшін Льюис диаграммасын құру;
10.1.4.9 - металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру
Сутектік байланыс. Жай және күрделі заттардың қасиеттерінің химиялық байланыс және кристалдық тор типіне тәуелділігі. Зертханалық тәжірибе № 1 "Әртүрлі химиялық байланысты заттардың молекуласын даярлау. Түрлі кристалдық торлы заттардың қасиеттерін оқу"
10.1.4.10 - сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;
10.1.4.11 - кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
2-тоқсан
10.2 Химиялық реакциялар заңдылығы
Химиялық реакциялардың жіктелуі
10.2.1.7 - химиялық реакцияларды үдерістің бағыты, саны мен құрамы, реагенттер мен реакция өнімдеріндегі химиялық элементтердің тотығу дәрежелерінің өзгеруі бойынша жіктей білу
Жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен тотығу-тотығу реакциялары
10.2.3.1 - зат формуласы бойынша элементтің тотығу дәрежесін анықтай алу;
10.2.3.2 - электронды баланс әдісін қолданып тотығу және тотықсыздану теңдеулерін құрастыра алу
Тұз ерітінділерінің және балқымаларының электролизі. Көрсетілім №4 "Өнеркәсіптік үдерістер электролизінің бейне көрсетілімдері: мыс, алюминий, натрий гидроксиді және хлоридінің өнеркәсіптік өндірісі"
10.2.3.3 - ерітінді және балқыма арқылы электр тоғы өткен кезде жүретін үдерістерді оқу және түсіндіру;
10.2.3.4 - электролит ерітінділерін және балқымаларын электролиздеу кезінде электродтарда түзілетін электролиз өнімдерін болжау;
10.2.3.5 - ерітінді және балқыма электролизі үдерісі сызбанұсқасын құра алу;
10.2.3.6 - электролиз өнімдерінің массасын, көлемін (газ) есептей алу
Қышқыл, сілті және тұз ерітінділерінің рН-і Тұздар гидролизі Зертханалық тәжірибе № 2 "Гидроксидтер, қышқыл және тұздар қасиеттерін зерттеу. Тұздар гидролизі"

10.3.4.1 - доказывать качественный состав растворов кислот, гидроксидов и солей по значениям рН растворов;
10.3.4.2 - предсказывать среду раствора соли по еҰ качественному составу
Тепловой эффект химической реакции и его значение.
Демонстрация №5: "Экзо-эндотермические реакции"
10.3.1.1 - уметь классифицировать химические реакции по тепловому эффекту;
10.3.1.2 - объяснять значимость теплового эффекта химических реакций;
10.3.1.3 - уметь рассчитывать тепловой эффект химической реакции
10.2
Кинетика
Скорость химических реакций. Факторы, влияющие на скорость химических реакций.
10.3.2.1 - экспериментально изучить влияние температуры, концентрации, давления на скорость химических реакций;
10.3.2.2 - объяснять влияние факторов на изменение скорости химических реакций;
10.3.2.3 - уметь рассчитывать изменение скорости реакции при изменении концентрации реагирующих веществ и температуры
Катализаторы и ингибиторы. Катализ: гомогенный и гетерогенный.
10.3.2.4 - объяснять влияние катализатора и ингибитора на скорость химической реакции;
10.3.2.5 - объяснять механизм гомогенного и гетерогенного катализа;
10.3.2.6 - знать развитие каталитической химии в Казахстане
10.2
Химическое равновесие
Химическое равновесие и условия его смещения. Принцип Ле Шателье-Брауна.
Лабораторный опыт №3 "Смещение химического равновесия в системе (на примере тиоционата аммония (калия) и хлорида железа (III) путем изменения концентрации)"
10.3.3.1 - экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;
10.3.3.2 - прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 - уметь составлять выражения константы равновесия
3-четверть
10.3
Общая характерис-тика металлов и неметаллов
Металлы и неметаллы: химические элементы и простые вещества. Особенности строения металлов и неметаллов (атомов, ионов), кристаллических решеток, закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах.
Демонстрация № 6: "Образцы металлов, неметаллов и их соединений; модели кристаллических решеток металлов"
10.2.1.11 - описывать особенности строения металлов и неметаллов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, кристаллических решеток;
10.2.1.12 - прогнозировать закономерности изменения свойств металлов и неметаллов и их соединений в периодах и группах
Металлы и неметаллы: основные физические и химические свойства. Электрохимический ряд напряжения металлов. Лабораторный опыт № 4 "Химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов"

10.3.4.1 - ерітіндінің рН мәні бойынша тұздар, қышқылдар және гидроксид ерітінділерінің сапалық құрамын дәлелдеу;
10.3.4.2 - оның сапалық құрамы бойынша тұз ерітінділерінің ортасын болжау
Химиялық реакциялардың жылу эффектісі және оның маңызы Көрсетілім №5 "Экзо – эндотермиялық реакциялар"
10.3.1.1 - жылу эффектісі бойынша химиялық реакцияларды жіктей алу;
10.3.1.2 - химиялық реакциялардың жылу эффектісі мәнін тұсіндіру;
10.3.1.3 - химиялық реакциялардың жылу эффектісін есептей алу
10.2 Кинетика
Химиялық реакция жылдамдығы. Химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін факторлар.
10.3.2.1 - химиялық реакция жылдамдығына температура, концентрация, қысымның әсерін тәжірибелік зерттеу;
10.3.2.2 - химиялық реакция жылдамдына әртүрлі факторлар өзгерісінің әсерін түсіндіру;
10.3.2.3 - әрекеттесуші заттар концентрациясы және температурасы өзгеруі кезіндегі реакция жылдамдығының өзгерісін есептей алу
Катализаторлар мен ингибиторлар. Гомогенді және гетерогенді катализ.
10.3.2.4 - химиялық реакция жылдамдығына катализаторлар және ингибиторлар әсерін түсіндіру;
10.3.2.5 - гомогенді және гетерогенді катализ механизмін түсіндіру;
10.3.2.6 - Қазақстанда катализдік химияның дамуын білу
10.2 Химиялық тепе-теңдік
Химиялық тепе-теңдік және оның ығысуына әсер етуші жағдайлар. Ле Шателье-Браун принциптері. Зертханалық тәжірибе №3 "Химиялық тепе-теңдіктің ығысуы (аммоний не калий тиоционаты мен темір (ІІІ) хлориді концентрациясының өзгеруі бойынша"
10.3.3.1 - әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.3.3.2 - химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 - тепе-теңдік константасы өрнегін құра алу
3-тоқсан
10.3 Металдар мен бейме-талдардың жалпы сипат-тамасы
Металдар және бейметалдар: химиялық элементтер және жай заттар. Металдар мен бейметалдардың (атом, ион) құрылысы және кристалдық торларының ерекшелігі, металдар мен бейметалдар, олардың қосылыстарының қасиеттерінің период және топ бойынша өзгеруі Көрсетілім №6 "Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының үлгілері; металдардың кристалдық тор модельдері"
10.2.1.11 - металдар және бейметалдар құрылысының ерекшелігін сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, кристалл торы;
10.2.1.12 - период және топта металл, бейметалл және олардың қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау
Металдар және бейметалдар: негізгі физикалық және химиялық қасиеттері. Металдардың электрохимиялық кернеу қатары. Зертханалық тәжірибе №4 "Типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттері"

10.2.1.13 - объяснять основные физические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.14 - понимать принцип расположения металлов в электрохимическом ряду напряжения;
10.2.1.15 - составлять уравнения реакций характеризующих химические свойства металлов и неметаллов;
10.2.1.16 - экспериментально исследовать химические свойства типичных металлов, неметаллов и амфотерных элементов
Нахождение металлов, неметаллов и их соединений в природе.
10.2.1.17 - знать о распространении металлов и неметаллов и их соединений в природе;
10.4.1.1 изучить воздействие некоторых металлов и неметаллов и их соединений на окружающую среду
Биологическая роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов
10.4.1.2 - объяснять биологическую роль металлов и неметаллов в жизнедеятельности живых организмов
10.3
Важнейшие s-элементы и их соединения
Положение s-элементов в периодической системе химических элементов, особенности строения их атомов, сравнение металлических, восстановительных свойств
10.2.1.18 - объяснять общие свойства s-элементов на основе строения их атомов;
10.2.1.19 - сравнивать металлические, восстановительные свойства s-элементов и составлять уравнения реакций
Натрий, калий и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, получение, применение, биологическая роль Демонстрация №7 "Взаимодействие натрия, калия, кальция с водой;
качественное определение ионов натрия, калия, кальция (окрашивание пламени)"
10.2.1.20 - знать способы получения натрия, калия и их важнейших соединений;
10.2.1.21 - объяснять различие химической активности натрия, калия и кальция в реакциях с водой;
10.4.1.3 - объяснять биологическую роль соединений натрия и калия
Кальций, магний и их важнейшие соединения: физические и химические свойства, биологическая роль.
Лабораторный опыт №5
"Ознакомление с образцами важнейших солей натрия, калия, магния и кальция, сравнение химической активности металлов. Окрашивание пламени солями щелочных и щелочноземельных металлов"
10.2.1.22 - составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства кальция, магния и их важнейших соединений;
10.2.1.23 - исследовать качественные реакции на ионы натрия, калия, кальция;
10.4.1.4 - объяснять биологическую роль соединений кальция и магния
Жесткость воды и способы ее устранения. Природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов в недрах Казахстана
10.4.1.5 - объяснять жесткость воды и способы ее устранения;

10.2.1.13 - металдар және бейметалдардың негізгі физикалық қасиеттерін түсіндіру;
10.2.1.14 - электрохимиялық кернеу қатарында металдардың орналасу принципін түсіну;
10.2.1.15 - металдар және бейметалдардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.16 - типтік металдар, бейметалдар мен амфотерлі элементтердің химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу
Металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта кездесуі
10.2.1.17 - металдар, бейметалдар және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы туралы білу;
10.4.1.1 - кейбір металдар мен бейметалдардың және олардың қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу
Тірі ағзалардың іс- әрекетінде метлдар және бейметалдардың биологиялық ролі
10.4.1.2 - тірі ағзалардың іс- әрекетінде металдар және бейметалдардың биологиялық рөлін түсіндіру
10.3 Маңызды s-элементтер және олардың қосылыстары
Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі s-элементтердің орны, атом құрылысының ерекшелігі, олардың металдық және тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру
10.2.1.18 - атом құрылысы негізінде s-элементтердің жалпы қасиеттерін түсіндіру;
10.2.1.19 - s-элементтердің металдық, тотықсыздандырғыштық қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру
Натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы. Көрсетілім №7 "Натрий, калий және кальцийдің сумен әрекеттесуі. Натрий, калий және кальций иондарына сапалық реакция (жалын түсінің өзгеруі)
10.2.1.20 - натрий, калий және олардың маңызды қосылыстарының алыну әдістерін білу;
10.2.1.21 - натрий, калий және кальцийдің сумен реакциясының химиялық белсенділігін ажыратуды түсіндіру
10.4.1.3 - натрий және калий қосылыстарының биологиялық рөлін түсіндіру
Кальций, магний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттері, алынуы, қолданылуы, биологиялық маңызы Зертханалық тәжірибе №5 "Натрий, калий, магний, кальцийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу, металдардың химиялық белсенділігін салыстыру. Сілтілік және сілтілік-жер металдары тұздарының жалынды бояуы"
10.2.1.22 - кальций, магний және олардың қосылыстарының негізгі қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.2.1.23 - калий, натрий, кальций иондарының сапалық реакциясын зерттеу (жалынды бояуы)
10.4.1.4 - кальций және магнийдің биологиялық рөлін түсіндіру
Судың кермектігі, оны жою жолдары. Сілтілік металдар мен сілтілік жер металдарының табиғи қосылыстарының Қазақстандағы кен орындары
10.4.1.5 - судың кермектігін және оны жою әдістерін түсіндіру;

10.4.1.6 - знать природные соединения щелочных и щелочноземельных металлов, распространенных в Казахстане;
10.2.2.1 - вычисление массы, количества вещества реагента или продукта по химическим уравнениям указывающим на генетическую связь металлов и их соединений
10.3
Важнейшие d-элементы и их соединения
Положение d-элементов в периодической системе, особенности строения атомов. Месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане
10.2.1.24 - объяснять положение d-элементов в периодической системе на основе строения их атомов;
10.4.1.7 - называть месторождения меди, цинка, железа, хрома и их соединений в Казахстане
Медь, цинк и их важнейшие соединения.
10.2.1.25 - объяснять свойства и применение меди, цинка и их важнейших соединений;
10.2.1.26 - уметь распознавать ионы Cu2+, Zn2+
Хром и его соединения
10.2.1.27 - объяснять свойства и применение хрома и его соединений
Железо и его соединения.
10.2.1.28 - описывать характерные физические и химические свойства, получение железа и его соединений;
10.2.1.29 - уметь распознавать ионы Fe2+, Fе3+
Практическая работа №1 "Получение гидроксидов железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III), испытание отношения гидроксидов к кислотам и щелочам"
10.2.1.30 - уметь экспериментально получать гидроксиды железа (II) и (III), меди (II), цинка, хрома (III) и изучить их взаимодействие с кислотами и щелочами
Виды коррозии и меры ее предупреждения
10.2.3.7 - знать виды коррозии, причины ее возникновения и объяснять ее негативное влияние на срок эксплуатации металлических конструкций;
10.2.2.2 - расчеты по уравнениям химических реакций с участием металлов, с реагентами, имеющими примеси, а также на практический выход продукта от теоретически возможного
4-четверть
10.4
Важнейшие р-элементы и их соединения
Положение в периодической системе р-элементов, особенность строения их атомов.
Алюминий и его соединения
10.2.1.31 - объяснять закономерности изменения свойств р-элементов и их соединений в группах и периодах с точки зрения строения атомов;
10.2.1.32 - изучить амфотерные свойства оксида и гидроксида алюминия;
10.2.1.33 - описывать применение алюминия и его сплавов
Углерод, кремний и их важнейшие соединения.
Распространение углерода, кремния и их соединений в природе. Демонстрация № 8 "Поглощение активированным углем растворенных веществ (адсорбция)"

10.4.1.6 - Қазақстанда таралған сілтілік және сілтілік жер металдардың табиғи қосылыстарын білу;
10.2.2.1 - металдар мен оның қосылыстарындағы генетикалық байланысты көрсететін химиялық реакция теңдеулері бойынша реагенттің немесе өнімнің массасына, зат мөлшеріне есептер шығару
10.3 Маңызды d-элементтер және олардың қосылыстары
d-элементтердің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысының ерекшелігі. Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары
10.2.1.24 - атом құрылысы негізінде d-элементтердің периодтық жүйедегі орнын түсіндіру;
10.4.1.7 - Қазақстандағы мыс, мырыш, темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындары атау
Мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстары. Зертханалық тәжірибе №6 "Cu2+, Zn2+ иондарын тануға сапалық реакция"
10.2.1.25 - мыс, мырыш және олардың маңызды қосылыстарының қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру;
10.2.1.26 - Cu2+, Zn2+ иондарын тани білу
Хром және оның қосылыстары
10.2.1.27 - хром және оның қосылыстарың қасиеттерін және қолданылуын түсіндіру
Темір және оның қосылыстары. Зертханалық тәжірибе №7 "Fe2+, Fе3+ иондарын тануға сапалық реакция"
10.2.1.28 - темір және оның қосылыстарының алынуын, тән физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау;
10.2.1.29 Fe2+, Fе3+ иондарын тани білу
Практикалық жұмыс №1 "Темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін алу; қышқыл мен сілтінің гидроксидтерге әсерін зерттеу"
10.2.1.30 - темір (ІІ), (ІІІ), мыс (ІІ), мырыш, хром (ІІІ) гидроксидтерін тәжірибе жүзінде ала білу және олардың қышқыл және сілтілермен әрекеттесуін зерделеу
Коррозия түрлері және коррозияның алдын алу шаралары
10.2.3.7 - коррозия түрлерін, коррозияның болу себептерін білу және оның конструкцияларының пайдалану ұзақтығына кері әсерін түсіндіру
10.2.2.2 - металдар қатысуымен жүретін химиялық реакциялар теңдеуі бойынша (құрамында қоспасы бар реагенттер, теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы практикалық шығымның массалық үлесі) есептер шығару
4-тоқсан
10.4 Маңызды p-элементтер және олардың қосылыстары
Периодтық жүйедегі р-элементтердің орны, олардың атом құрылысының ерекшеліктері. Алюминий және олардың қосылыстары.
10.2.1.31 - атом құрылысы көзқарасы тұрғысынан периодта және топта р-элементтердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
10.2.1.32 - алюминий оксиді және гидроксидінің екәдайлы қасиеттерін оқып білу;
10.2.1.33 - алюминий және оның құймаларының қолданылуын сипаттау;
Көміртек, кремний және олардың қосылыстарының қасиеттері. Көміртек, кремний және олардың қосылыстарының табиғатта таралуы. Көрсетілім № 8 "Еріген заттың белсендірілген көмірге сіңірілуі (адсорбция)

10.2.1.34 - изучить физические и химические свойства углерода, кремния и их соединений;
10.2.1.35 - объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи
Особенности строения и свойства молекулы азота. Аммиак, соли аммония. Ортофосфорная кислота и фосфаты. Применение соединений азота и фосфора как удобрений. Экологические воздействие оксидов азота, нитратов и фосфатов на окружающую среду.
10.2.1.36 - объяснять низкую химическую активность азота на основе строения молекулы;
10.2.1.37 - составлять уравнения реакций, характеризующих получение и химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора;
10.4.1.8 - анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
10.4.1.9 - предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота и фосфора на окружающую среду;
10.2.1.38 - изучить физические и химические свойства ортофосфорной кислоты и фосфатов
Сера, ее оксиды и кислоты, сульфаты и их свойства
10.2.1.39 - описывать образование диоксида серы при горении серосодержащего ископаемого топлива;
10.4.1.10 - объяснять роль диоксида серы на формирование кислотных дождей и их воздействие на окружающую среду;
10.2.1.40 - сравнивать свойства разбавленной и концентрированной серной кислоты;
10.4.1.11 - объяснять использование диоксида серы в консервации продуктов питания
Галогены. Хлороводород, соляная кислота и хлориды. Биологическая роль йода в жизнедеятельности человека.
Меры по защите здоровья жителей Казахстана от болезней, возникающих при йододефиците
10.2.1.41 - объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе;
10.2.1.42 - изучить химические свойства соляной кислоты и знать области ее применения;
10.4.1.12 - знать биологическую роль йода в организме человека и объяснять возникновение болезней, связанных с дефицитом йода на территории Казахстана, предлагать пути решения данной проблемы
Практическая работа №2 Решение экспериментальных задач на тему "Качественные реакции на некоторые анионы"
10.2.1.43 - знать качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- ионы;
10.2.1.44 - составлять план эксперимента по определению анионов и осуществлять его на практике
10.4
Производство неорганических соединений и сплавов
Получение цветных и черных металлов и их сплавов в Казахстане
10.2.3.8 - знать способы получения металлов в промышленности;

10.2.1.34 - көміртек, кремний және олардың қосылыстарының физикалық, химиялық қасиеттерін оқып білу;
10.2.1.35 - иіс газымен уланудың қалай жүретінін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдістерін сипаттау
Азот молекуласы құрылысы және қасиеттерінің ерекшеліктері. Аммиак, аммоний тұздары. Ортофосфор қышқылы және фосфаттар. Азот және фосфор қосылыстарының тыңайтқыш ретінде қолданылуы. Азот оксидтерінің, нитраттар және фосфаттардың қоршаған ортаға экологиялық әсері.
10.2.1.36 - молекула құрылысы негізінде азоттың төмен химиялық белсенділігін түсіндіру;
10.2.1.37 - газтәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін және алынуын сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
10.4.1.8 - азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топырақ және су ресурстарына әсерін анализдеу;
10.4.1.9 - азот және фосфор қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайтудың мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
10.2.1.38 - ортофосфор қышқылының және фосфаттардың физикалық, хиииялық қасиеттерін оқып білу
Күкірт, оның оксидтері, қышқылдары, сульфаттар. Күкірт қышқылының қасиеттері
10.2.1.39 - құрамында күкірті бар қазбалы отындардың жануы кезіндегі күкірт диоксидінің түзілуін сипаттау;
10.4.1.10 - қышқыл жаңбырлардың қалыптасуындағы күкірт диоксидінің ролін және оның қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;
10.2.1.40 - сұйылтылған және концентрлі күкірт қышқылының қасиеттерін салыстыру;
10.4.1.11 - тағам өнімдерін консервілеуде күкірт диоксидінің қолданылуын түсіндіру
Галогендер. Хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер. Адам тіршілігіндегі йодтың биологиялық ролі. Йод жетіспеушілігінен туындайтын аурулардан Қазақстан тұрғындарын сақтандыру шаралары
10.2.1.41 - топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;
10.2.1.42 - тұз қышқылының химиялық қасиеттерін оқып білу және оның қолданылу аймағын білу;
10.4.1.12 - адам ағзасындағы йодтың биологиялық ролін білу және Қазақстан территориясында йод жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды түсіндіру және осы мәселелерді шешу жолын ұсыну
Практикалық жұмыс № 2 "Кейбір аниондарға сапалық реакция" тақырыбына эксперименттік есептер шығару
10.2.1.43 - хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияны білу;
10.2.1.44 - аниондарды анықтау бойынша тәжірибе жоспарын құру және оны іс –жүзінде жүзеге асыру
10.4 Бейорганикалық қосылыстарды және құймаларды өңдіру
Қазақстанда қара және түсті металдарды және олардың құймаларын алу
10.2.3.8 - өнеркәсіпте металдарды алу әдістерін білу;

10.2.3.9 - называть составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугун, сталь, латунь, бронза, мельхиор, дюралюминий;
10.2.3.10 - описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
10.4.1.13 - объяснять экологические проблемы химических производств Казахстана
Производство серной кислоты контактным способом
10.2.1.45 - описывать контактный процесс промышленного производства серной кислоты и знать ее значение для промышленности
Производство аммиака, азотной кислоты
10.2.1.46 - описывать способы промышленного производства аммиака и азотной кислоты и отрасли применения его продуктов
Силикатная промышленность Казахстана
10.2.3.11 - описывать процесс производства стекла и цемента и их применение
Загрязнение окружающей среды отходами химического и металлургического производства
10.4.1.14 - оценивать воздействие отходов химического и металлургического производств на окружающую среду
2) 11 класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
11.1
Введение в органическую химию. Теория строения органических соединений
Особенности строения атома углерода. Гибридизация. Электронная природа и характеристика химических связей
в органических соединениях.
Демонстрация № 1 "Образцы органических веществ (нефть, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, хлопок, древесина)"
11.4.2.1 - изучить гибридизацию углерода в углеводородах;
11.4.2.2 - объяснять особенности строения атома углерода и способность образовывать С-С связи
Основные положения теории строения органических соединений А.М.Бутлерова. Изомерия и гомологический ряд
11.4.2.3 - знать основные положения теории А.М. Бутлерова;
11.4.2.4 - различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
11.4.2.5 - называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых
Понятие о свободных радикалах и их значении в жизни живых организмов
11.4.2.6 - сформировать представление о структуре свободных радикалов;
11.4.2.7 - знать роль радикалов в жизни живых организмов
Классификация и номенклатура органических веществ.
Лабораторный опыт №1 "Шаростержневые модели молекул метана, этана, этилена, ацетилена, бензола, метанола, этанола, уксусной кислоты"
11.4.2.8 понимать формирование гомологических рядов;
11.4.2.9 - объяснять различие и сходство свойств гомологов;
11.4.2.10 - составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC
Значение органических соединений в природе и жизни человека. Роль казахстанских ученых в развитии органической химии
11.4.2.11 - понимать значение органических соединений в жизни человека; 11.4.2.12 - понимать вклад казахстанских ученых в развитие органической химии
11.1
Углеводороды и их природные источники
Алканы.
Демонстрация №2 "Горение метана, этилена, ацетилена; ознакомление с образцами каучуков, резины, эбонита"

10.2.3.9 - Тұрмыста, техникада және ғылымда қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;
10.2.3.10 - шойын және болаттың алыну әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
10.4.1.13 - Қазақстандағы химиялық өндірістердің экологиялық мәселелерін түсіндіру
Жанасу әдісімен күкірт қышқылын өндіру
10.2.1.45 - күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің жанасу үдерісін сипаттаужәне оның өнеркәсіп үшін мәнін білу
Аммиак, азот қышқылыш өндіру
10.2.1.46 - аммиак және азот қышқылын өнеркәсіптік өндіру әдістерін және оның өнімдерінің қолданылу саласын сипаттау
Қазақстандағы силикат өндірісі
10.2.3.11 - шыны, цемент өндіру үдерісін және олардың қолданылуын сипаттау
Химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарымен қоршаған ортаның ластануы
10.4.1.14 - химиялық және металлургиялық өндіріс қалдықтарының қоршаған ортаға әсерін бағалау
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
11.1 Органикалық химияға кіріспе Орагникалық қосылыстардың құрылыс теориясы
Көміртек атомы құрылысының ерекшеліктері. Гибридизация. Органикалық қосылыстардағы химиялық байланыстардың сипатттамасы және электрондық табиғаты .Көрсетілім №1 "Органикалық затттар үлгілері (мұнай, керосин, этанол, глицерин, глюкоза, сахароза, парафин, мақта, ағаш сүрегі )"
11.4.2.1 - көмірсутектердегі көміртектің гибридизациясын зерделеу;
11.4.2.1 - С-С байланысының түзілуін және көміртек атомының құрылыс ерекшеліктерін түсіндіру
.А.М.Бутлеровтың органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясының негізгі қағидалары. Изомерия және гомологтық қатар
11.4.2.3 - А.М. Бутлеровтың органикалық қосылыстардың құрылыс теориясының негізгі қағидаларын білу;
11.4.2.4 - көмірсутектердің молекулалық, эмпирикалық, құрылымдық формулаларын ажырату;
11.4.2.5 - изомерлердің түрлерін атау және көміртек қаңқасы, еселі байланыстың орналасуы, функционалдық топтар және класаралық изомерлерінің формулаларын құру
Бос радикалдар туралы ұғым және олардың тірі ағзалар өміріндегі маңызы
11.4.2.6 - бос радикалардар туралы ұғымды қалыптастыру;
11.4.2.7 - тірі ағзалар өміріндегі радикалдардың ролін білу
Органикалық заттардың номенклатурасы мен жіктелуі. Зертханалық тәжірибе №1 "Метан, этан, этилен, ацетилен, бензол, метанол, этанол, сірке қышқылы молекулаларының модельдері"
11.4.2.8 - гомологтық қатарлардың қалай түзілетіндігін түсіну;
11.4.2.9 - гомологтардың ұқсастығы мен айырмашалығын түсіндіру;
11.4.2.10 - қосылыстардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау
Органикалық қосылыстардың табиғатттағы және адам өміріндегі маңызы. Органикалық химияның дамуындағы Қазақстандық ғалымдардың ролі
11.4.2.11 - органикалық қосылыстардың адам өміріндегі маңызын түсіну
11.4.2.12 - қазақстандық ғалымдардың органикалық химияны дамуындағы үлесін түсіну
11. Көмірсутек-тер және олардың көздері
Алкандар.
Көрсетілім №2 "Метан, этилен, ацетиленнің жануы. Каучуктер.резина, эбонит үлгілерімен танысу"

11.4.2.13 - исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
11.4.2.14 - знать продукты сгорания алканов и оценивать их влияние на окружающую среду;
11.4.2.15 - определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания;
11.4.2.16 - находить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров
Циклоалканы
11.4.2.17 - рассмотреть гомологический ряд, строение, химические и физические свойства циклоалканов;
11.4.2.18 - составлять формулы изомеров, называть вещества по IUPAC
Алкены.
Полиэтилен. Каучук.
Лабораторный опыт: № 2 "Отношение этилена, ацетилена, образца нефти и бензола к раствору перманганата калия и бромной воды/йода"
11.4.2.19 - рассмотреть гомологический ряд непредельных углеводородов, строение, физические и химические свойства, способы их получения;
11.4.2.20 - уметь составлять реакции полимеризации (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид)
Практическая работа №1: "Получение и изучение свойств этилена"
11.4.2.21 - получить этилен из этанола и изучить его физические и химические свойства;
11.4.2.22 - знать качественные реакции на алкены (ненасыщенность)
2 четверть
11.2
Углеводороды и их природные источники
Алкадиены.
Лабораторный опыт №3
"Составление шаростержневых моделей изопренового каучука"
11.4.2.23 - знать строение, свойства алкадиенов;
11.4.2.24 - объяснить свойства алкадиенов на основе их строения;
11.4.2.25 - составлять шаростержневые модели продуктов реакции полимеризации диенов (изопрен)
Алкины
11.4.2.26 - рассмотреть гомологический ряд алкинов, строение, физические и химические свойства, способы их получения
Арены и их производные
11.4.2.27 - объяснять структуру молекулы бензола с позиции делокализации электронов;
11.4.2.28 - составлять реакции получения бензола и его гомологов;
11.4.2.29 - описывать свойства, характерные для бензола и его гомологов;
11.4.2.30 - знать применение бензола в органическом синтезе
Генетическая связь углеводородов и их производных
11.4.2.31 - составить схему генетической связи основных классов органических соединений;
11.4.2.32 - рассчитывать выход продукта, количество (объем, массу) продукта реакции по количеству реагента (объему, массе)
Природные источники углеводородов и их месторождения в Казахстане. Переработка газа, нефти и угля. Развитие нефтегазовой и угольной промышленности в Казахстане. Экологические аспекты добычи, переработки в Казахстане
11.4.2.33 - знать, что углеродсодержащие соединения могут быть использованы в качестве топлива;

11.4.2.13 - әртүрлі алкандардың жану үдерісін зерттеу және олардың отын ретінде қолданылуын түсіндіру;
11.4.2.14 - алкандардың жану өнімдерін білу және олардың қоршаған ортаға әсерін бағалау;
11.4.2.15 - берілген жану өнімдері бойынша заттардың молекулалық формулаларын анықтау;
11.4.2.16 - органикалық заттардың масссалық үлестері және олардың буының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым молекулалық формуларын анықтау
Циклоалкандар
11.4.2.17 - циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылысын, физикалық, химиялық қасиеттерін. қарастыру
11.4.2.18 - изомерлерінің формулаларын құрастыру, IUPAC бойынша атау
Алкендер. Полиэтилен.
11.4.2.19 - алкендердің алыну жолдарын,физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру:
11.4.2.20 - полимерлену реакция теңдеулерін құра білу (полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид)
2-тоқсан
11.2 Көмірсутектер және олардың көздері
Алкадиендер Зертханалық тәжірибе № 2 "Изопренді каучуктің шарөзекті моделін құрастыру"
11.4.2.23 - алкадиендардің құрылысы, қасиеттерін білу;
11.4.2.24 - алкадиендердің қасиеттерін құрылысы негізінде түсіндіру;
11.4.2.25 - диендердің полимерлену реакциялары өнімдерінің шаростерженді модельдерін құрастыру (изопрен)
Алкиндер
11.4.2.26 - алкиндердің алыну жолдарын, физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру
Арендер және олардың туындылары
11.4.2.27 - электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласының құрылымын түсіндіру;
11.4.2.28 - бензолды және оның гомологтарын алу реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.29 - бензол және оның гомологтарына тән қасиеттерді сипаттау;
11.4.2.30 - органикалық синтезде бензолды қолдануды білу
Көмірсутектердің және олардың туындыларының генетикалық байланысы
11.4.2.31 - органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысының сызбанұсқасын құру;
11.4.2.32 - өнімнің шығымын реагант мөлшері (көлем, масса) және реакция өнімнің берілген шамасы (көлем, массса) бойынша есептеу
Көмірсутектердің табиғи көздері және олардың Қазақстандағы кен орындары. Газ, мұнай, көмірді өңдеу. Казақстанда көмір және мұнай-газ өндірістерінің дамуы. Қазақстанда өнімді өндірудегі, өңдеудегі экологиялық аспектілер
11.4.2.33 - көміртек қосылыстарын отын ретінде қолдануға болатынын білу;

11.4.2.34 - определять по карте месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане;
11.4.2.35 - описывать процесс добычи, и понимать значимость процесса перегонки сырой нефти;
11.4.2.36 - знать области применения продуктов перегонки сырой нефти;
11.4.2.37 - понимать, что запасы ископаемого топлива ограничены;
11.4.2.38 - знать, что сжигание углеводородного топлива приводит к загрязнению окружающей среды и его воздействие на климат
3-четверть
11.3
Кислород-содержащие органичес-кие соединения
Классификация, номенклатура кислородсодержащих органических соединений
11.4.2.39 - описывать строение функциональных групп спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров;
11.4.2.40 - составлять структурные формулы спиртов, альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, эфиров и называть их по IUPAC
Спирты. Одноатомные и многоатомные. Фенолы
Лабораторный опыт № 4 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты"
11.4.2.41 - называть классификации и составлять формулы изомеров: структурных, функциональных групп и межклассовых для спиртов;
11.4.2.42 - знать способы получения спиртов и фенолов;
11.4.2.43 - составлять уравнения реакций, характеризирующих химические свойства спиртов и фенолов;
11.4.2.44 - называть области применения спиртов и фенолов;
11.4.2.45 - изучать токсичные действия спиртов на организм человека
Альдегиды. Кетоны. Карбоновые кислоты.
Практическая работа № 2 "Качественные реакции на кислородсодержащие органические вещества".
11.4.2.46 - составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, называть их по IUPAC;
11.4.2.47 - составлять уравнения реакций получения альдегидов и кетонов;
11.4.2.48 - экспериментально распознавать альдегиды и кетоны;
11.4.2.49 - называть продукты окисления и восстановления альдегидов и кетонов;
11.4.2.50 - объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
11.4.2.51 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот
11.3 Кислородсодержащие органические соединения
Эфиры: простые и сложные.
Жиры
Мыла и моющие средства. Производство мыла и СМС в Казахстане.
Демонстрация № 3 "Испытание растворов мыла и стирального порошка индикаторами"
11.5.1.1 - составить уравнение реакции получения простых и сложных эфиров;
11.5.1.2 - знать состав и строение жиров;
11.5.1.3 - понимать функции жиров;
11.5.1.4 - проводить качественную реакцию на жиры;
11.5.1.5 - называть продукты гидролиза и омыления жиров;
11.4.2.52 - называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств;

11.4.2.34 - көмір, мұнай, табиғи газдардың Қазақстандағы кен орындарын карта бойынша анықтау;
11.4.2.35 - шикі мұнайды айдау үдерісінің маңызын түсіну және өңдіру үдерісін сипаттау;
11.4.2.36 - шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аясын білу;
11.4.2.37 - қазба отындар қорының шектеулі екенін түсіну;
11.4.2.38 - көмірсутек отындарын жағу қоршаған ортаның ластануына әкеп соғатынын және оның климатқа әсерін білу
3-тоқсан
11.3 Оттекті органикалық қосылыстар
Оттекті органикалық қосылыстардың жіктелуі, номенклатурасы
11.4.2.39 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің функционалдық топтарының құрылысын сипаттау.;
11.4.2.40 - спирттер, альдегидтер, кетондар,карбон қышқылдары, эфирлердің құрылымдық формулаларын құру және IUPAC бойынша атау
Біратомды және көпатомды спирттер. Фенол Зертханалық тәжірибе №3 "Спирттердің суда еруі, жануы және біратомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялары"
11.4.2. 41 - спирттердің құрылымдық, функционалдық топ, класаралық изомерлерінің формуларын құру және жіктелуін атау
11.4.2.42 - спирттердің және фенолдың алу жолдарын білу;
11.4.2.43 - спирттер мен фенолдың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.44 - спирттер мен фенолдың қолдану аясын атау;
11.4.2.45 - спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу
Альдегидтер. Кетондар. Карбон қышқылдары. Практикалық жұмыс № 1 "Оттекті органикалық қосылыстарға сапалық реакциялар"
11.4.2.46 - альдегидтер мен кетондардың құрылымдық формулаларын құру және оларды IUPAC бойынша атау ;
11.4.2.47 - альдегидтер мен кетондарды алу реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.48 - альдегидтер мен кетондарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.49 - альдегидтер мен кетондардың тотығу және тотықсыздану реакция өнімдерін атау;
11.4.2.50 - карбон қышқылдарының алу тәсілдерін және физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.51 - карбон қышқылының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.3 Оттекті органикалық қосылыстар
Жай және күрделі эфирлер. Майлар. Сабын және жуғыш заттар .Казақстандағы сабын және синтетикалық жуғыш заттар өндірісі. Көрсетілім № 3 "Сабын және жуғыш ұнтақ ерітінділерін индикаторлармен сынау"
11.5.1.1 - жай және күрделі эфирлерді алу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.5.1.2 - майлардың құрамы мен құрылысын білу ;
11.5.1.3 - майлардың функциясын түсіну;
11.5.1.4 - майларға сапалық реакция жасау;
11.5.1.5 - майлардың сабындану және гидролиз өнімдерін атау;
11.4.2.52 - карбон қышқылдары,күрделі эфирлер,сабын, синтетикалық жуғыш заттардың қолдану аясын атау;

11.4.2.53 - понимать необхо-димость защиты природы от загрязнения синтетическими моющими средствами
Углеводы. Классификация. Биологическая роль.
Моносахариды. Глюкоза. Фруктоза
Дисахариды. Сахароза. Лактоза.
Полисахариды. Крахмал. Целлюлоза.
Лабораторный опыт № 5 "Определение крахмала в продуктах питания"
11.5.1.6 - знать различие формул молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.7 - экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.8 - составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого брожения глюкозы;
11.5.1.9 - проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.10 - называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.11 - сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы
4 четверть
11.4
Азотсодержащие органические соединения. Гетероциклические соединения. Нуклеиновые кислоты.
Амины. Анилин
11.4.2.54 - знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.4.2.55 - сравнивать структуры и основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.4.2.56 - объяснять физические свойства аминов и анилина;
11.4.2.57 составлять уравнения реакций получения аминов и анилина
Аминокислоты.
Демонстрация № 4:
"Доказательство наличия функциональных групп в аминокислотах"
11.5.1.12 - знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.13 - описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.14 - рассмотреть амфотерность аминокислот
Белки
Демонстрация № 5
"Растворение и осаждение белков, денатурация белков; горение белков (шерсти или птичьих перьев)" Лабораторный опыт № 6 "Цветные реакции белков"
11.5.1.15 - объяснять образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
11.5.1.16 - знать продукты гидролиза белков;
11.5.1.17 - знать функции белков;
11.5.1.18 - знать денатурацию и качественные реакции на белки
Нуклеиновые кислоты
Демонстрация № 6
"Модель молекулы ДНК и РНК"
11.5.1.19 - знать общее понятие о нуклеиновых кислотах и их классификации;
11.5.1.20 - сравнивать структуры ДНК и РНК;
11.5.1.21 - объяснять биологическую роль ДНК и РНК;
11.5.1.22 понимать значимость генной инженерии и биотехнологии
11.4 Искусственные и синтетические полимеры. Химия в жизни человека
Искусственные и синтетические полимеры: пластмассы, каучуки, волокна. Производство полимеров в Казахстане.
Демонстрация № 7
"Ознакомление с образцами пластмасс, синтетических каучуков и волокон"
Лабораторный опыт
№ 8 "Распознавание пластмасс и волокон"
11.4.2.58 - различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации";

11.4.2.53 - синтетикалық жуғыш заттардан табиғатты қорғау қажеттігін түсіну
Көмірсулардың жіктелуі, биологиялық рөлі. Моносахаридтер. Глюкоза. Фруктоза Дисахаридтер. Сахароза. Лактоза. Полисахаридтер. Крахмал. Целлюлоза. Зертханалық тәжірибе № 4 "Тамақ өнімдеріндегі крахмалды анықтау"
11.5.1.6 - глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза молекулалары формулаларының айырмашылығын білу;
11.5.1.7 - глюкозада функционалдық топтардың болуын тәжірибе жүзінде анықтау;
11.5.1.8 - глюкозаның сүт қышқылды және спирттік ашуының реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.9 - крахмалға сапалық реакцияны жасау;
11.5.1.10 - сахароза, крахмал және целлюлоза гидролизінің реакция өнімдерін атау;
11.5.1.11 - крахмал мен целлюлозаның құрылысы мен қасиеттерін салыстыру
4-тоқсан
11.4 Құрамында азоты бар органикалық қосылыстар. Гетероциклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары
Аминдер. Анилин
11.4.2.54 - аминдердің номенклатурасы мен жіктелуін білу;
11.4.2.55 - анилин, аминдер, аммиактың негізгі қасиеттері мен құрылымын салыстыру;
11.4.2.56 - аминдер мен аниалиннің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.4.2.57 - анилин мен аминдерді алу реакция теңдеулерін құрастыру
Аминқышқылдары. Көрсетілім № 4: "Аминқышқылдарында функционалдық топтардың барын дәлелдеу"
11.5.1.12 - аминқышқылдарын тривиалды және жүйелі номенклатуралар бойынша атауларын білу;
11.5.1.13 - аминқышқылдары молекулаларының құрамы мен құрылысын сипаттау;
11.5.1.14 - аминқышқылдарының екідайлылығын қарастыру
Нәруыздар Көрсетілім № 5 : "Нәруыздардың еруі және тұнбаға түсуі, белоктар денатурациясы;белоктардың жануы (жүн, құс қауырсыны) Зертханалық тәжірибе № 5 "Нәруыздардың түсті реакциялары "
11.5.1.15 - a – аминоқышқылдарынан нәруыздарды алудағы пептидтік байланыстың түзілуін түсіндіру;
11.5.1.16 - нәруыздар гидролизі өнімдерін білу;
11.5.1.17 - нәруыздардың функциясын білу ;
11.5.1.18 - нәруыздардың сапалық реакцияларын және денатурациясын білу
Нуклеин қышқылдары Көрсетілім № 6 "ДНК мен РНК молекулаларының модельдері"
11.5.1.19 - нуклеин қышқылдары туралы жалпы ұғымды және олардың жіктелуін білу;
11.5.1.20 - ДНК мен РНК құрылымдарын салыстыру;
11.5.1.21 - ДНК мен РНК биологиялық рөлін түсіндіру ;
11.5.1.22 - гендік инженерия мен биотехнологияның маңыздылығын түсіну
11.4. Жасанды және синтети-калық поли-мерлер Химия адам өмірінде
Жасанады және синтетикалық полимерлер; пластмассалар, каучуктер, талшықтар Қазақстандағы полимерлер өндірісі. Көрсетілім № 7 "Пластмассалар, синтетикалық каучуктер және талшықтар үлгілерімен таныстыру".
11.4.2.58 - "мономер", "элементарлық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" ұғымдарын ажырату;

11.4.2.59 - составлять уравнение реакции полимеризации и поликонденсации;
11.4.2.60 называть свойства и области применения некоторых полимеров и пластмасс;
11.4.2.61 - экспериментально распознавать пластмассы и волокна;
11.4.2.62 - знать виды полимеров, производимых в Казахстане
Понятие о витаминах и гормонах.
Роль биогенных органических веществ.
11.5.1.23 - описывать функции витаминов, гормонов в организме человека;
11.5.1.24 - знать природные источники некоторых витаминов
Химия и жизнь. Экологические проблемы
11.4.1.1 - называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 - знать источники загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы, предлагать пути решения глобальных проблем;
11.4.1.3 - объяснять различие проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 - прогнозировать экологические проблемы в различных отраслях химической промышленности Казахстана и предлагать пути их решения
Приложение 16
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 112
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Физика" для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Физика" - формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. В соответствии с целью основными задачами изучения учебного предмета являются:
содействие освоению обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;
способствование развитию у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
воспитание ответственного отношения к учебной и исследовательской деятельности;
использование полученных навыков для рационального природопользования и защиты окружающей среды, обеспечения безопасности жизнедеятельности человека и общества.

11.4.2.59 - полимеризация мен поликонденсация реакцияларының теңдеулерін құру;
11.4.2.60 - кейбір полимерлер мен пластмассалардың қолдану аясын және қасиеттерін атау;
11.4.2.61 - тәжірибе жүзінде пластмассалар мен талшықтарды анықтау;
11.4.2.62 - Қазақстанда өндірілетін полимерлердің түрлерін білу
Дәрумендер және гормондар туралы түсінік. Биогенді органикалық заттардың рөлі.
11.5.1.23 - дәрумендер мен гормондардың адам ағзасындағы функциясын сипаттау;
11.5.1.24 - кейбір дәрумендердің табиғаттағы көздерін білу
Химия және өмір. Экологиялық мәселелер.
11.4.1.1 - "Жасыл химияның" 12 принципін атау және түсіндіру;
11.4.1.2 - атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану көздерін білу, жаһандану мәселелерін шешу жолдарын ұсыну;
11.4.1.3 - "парниктік эффект" пен озон қабатынының бұзылу мәселелері арасындағы айырмашылықты түсіндіру;
11.4.1.4 - Қазақстан химиялық өнеркәсібінің әр түрлі саласындағы экологиялық мәселелерді болжау және оның шешу жолдарын ұсыну
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
112-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Физика" оқу пәнін оқыту мақсаты - білім алушылардың ғылыми дүиетанымдық негіздерін, әлемнің жаратылыстанымдық-ғылыми бейнесін тұтастай қабылдауын, өмірде маңызды практикалық мәселелерді шешуде табиғат құбылыстарын бақылау, жазу, талдау қабілеттерін қалыптастыру.
3. Мақсатқа сәйкес оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері мынадай болып табылады:
1) білім алушылардың әлемнің заманауи физикалық бейнесінің негізінде жатқан заңдылықтар мен принциптер туралы іргелі білімді, табиғатты танудың ғылыми әдістерді меңгеруіне ықпал ету;
2) білім алушылардың интеллектуалдық, ақпараттық, коммуникативтік және рефлективтік мәдениетін дамытуға, физикалық экспериментті және зерттеу жұмыстарын орындау дағдыларын қалыптастыру;
3) оқу және зерттеу қызметіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу;
4) меңгерген дағдыларды табиғат ресурстарын пайдалану мен қоршаған ортаны қорғауда, қоғам мен адам өмірінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қолдану.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физика"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Физика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физика" составляет:
1) в 10-классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
2) в 11-классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание учебного предмета включает 9 разделов:
Механика;
Молекулярная физика;
Электричество и магнетизм;
Колебания;
Волны;
Оптика;
Квантовая физика;
Нанотехнология и наноматериалы;
Космология.
6. Раздел "Механика" включает следующие подразделы:
Кинематика;
Динамика;
Статика и гидростатика;
Законы сохранения;
Гидродинамика.
7. Раздел "Молекулярная физика" включает следующие подразделы:
Молекулярная физика;
Газовые законы;
Основы термодинамики;
Жидкие и твердые тела.
8. Раздел "Электричество и магнетизм" включает следующие подразделы:
Электростатика;
Постоянный ток;
Электрический ток в различных средах;
Магнитное поле;
Электромагнитная индукция.
9. Раздел "Колебания" включает следующие подразделы:
Механические колебания;
Электромагнитные колебания;
Переменный ток.
10. Раздел "Волны" включает следующие подразделы:
Электромагнитные волны.
11. Раздел "Оптика" включает следующие подразделы:
Волновая оптика;
Геометрическая оптика.
12. Раздел "Квантовая физика" включает следующие подразделы:
Атомная и квантовая физика;
Физика атомного ядра.
13. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 10-класса:
"Кинематика". Графики и уравнения кинематики движения тела; относительное движение; кинематика криволинейного движения.
"Динамика". Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; движение тела в гравитационном поле.
"Статика и гидростатика". Центр масс; виды равновесия; сообщающиеся сосуды; закон Паскаля; атмоссферное давление; опыт Торричелли.
"Законы сохранения". Законы сохранения импульса и механической энергии; упругое и неупругое соударение.
"Гидродинамика". Ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; движение тела в вязкой жидкости.
Лабораторная работа № 1. Исследование движения шарика в жидкостях различной вязкости
"Молекулярная физика". Основные положения молекулярно-кинетической теории; термодинамические параметры; кристаллические и некристаллические вещества; модели твердых тел, жидкостей и газов; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории.
"Газовые законы". Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; адиабатный процесс.
"Основы термодинамика". Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; теплоемкость; первый закон термодинамики; адиабатный процесс; второй закон термодинамики; тепловой двигатель.
"Жидкие и твердые тела". Насыщенный и ненасыщенный пар; влажность воздуха; критическое состояние вещества; поверхностное натяжение; смачивание; капиллярные явления; точка росы.
"Электростатика". Электрический заряд; закон Кулона; электрическое поле; напряженность электрического поля; потенциал; разность потенциалов электрического поля; связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей; электроемкость; конденсаторы; энергия электрического поля.
"Постоянный ток"
Электрический ток. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; Работа и мощность электрического тока; Коэффициент полезного действия источника тока; стоимость потребляемого тока.
Лабораторная работа №2. "Изучение смешанного соединения проводников".
Лабораторная работа № 3. Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока "Электрический ток в различных средах".
Электрический ток в различных средах. Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; полупроводниковые приборы; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах и в вакууме.
Лабораторная работа № 4. Исследование условия возникновения тока в электролитах.
"Магнитное поле"
Магнитное поле; взаимодействие проводников с током; опыты Ампера; вектор магнитной индукции; правило буравчика; сила Ампера; правило левой руки; движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; искусственные магниты; соленоид.
"Электромагнитная индукция"
Магнитный поток; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.

2-тарау. "Физика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Физика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Физика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағатты;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу пәнінің мазмұны 9 бөлімді қамтиды:
механика;
молекулалық физика;
электр және магнетизм;
тербелістер;
толқындар;
оптика;
кванттық физика;
нанотехнология және наноматериалдар;
космология.
6. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
кинематика;
динамика;
статика және гидростатика
сақталу заңдары;
гидродинамика.
7. "Молекулалық физика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
молекулалық физика;
газ заңдары;
термодинамика негіздері;
сұйық және қатты денелер.
8. "Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
электростатика;
тұрақты ток;
әртүрлі ортадағы электр тогы.
магнит өрісі;
электромагниттік индукция.
9. "Тербелістер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
механикалық тербелістер;
электромагниттік тербелістер;
айнымалы ток.
10. "Толқындар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
электромагниттік толқындар.
11. "Оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
толқындық оптика;
геометриялық оптика.
12. "Кванттық физика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
атомдық және кванттық физика;
атом ядросының физикасы.
13. 10-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Кинематика". Дене қозғалысы кинематикасының негізгі теңдеулері мен графиктері; салыстырмалы қозғалыс, қисық сызықты қозғалыс кинематикасы;
"Динамика".Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; гравитациялық өрістегі дене қозғалысы;
"Статика және гидростатика". Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері, қатынас ыдыстар; Паскаль заңы, атмосфералық қысым, Торричелли тәжірибесі.
"Сақталу заңдары". Механикадағы импульс және энергияның сақталу заңдары, серпімді және серпімсіз соқтығысулар;
"Гидродинамика". Газдар мен сұйықтардың ламинарлық және турбуленттік ағысы, денелердің тұтқыр сұйықтағы қозғалысы;
№ 1 Зертханалық жұмыс: "Тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың қозғалысын зерттеу";
"Молекулалық физика". Молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары, термодинамикалық параметрлер; кристалл және кристалл емес заттар, қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың моделі, молекула-кинетикалық теорияның негізгі теңдеуі;
"Газ заңдары". Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; адиабаталық процесс;
"Термодинамика негiздерi". Идеал газдың ішкі энергиясы, термодинамикалық жұмыс, жылу мөлшері, жылусыйымдылық, термодинамиканың бірінші заңы, адиабаталық процесс, термодинамиканың екінші заңы, жылу қозғалтқыштары;
"Сұйық және қатты денелер". Қаныққан және қанықпаған бу, ауаның ылғалдылығы, шық нүктесі, сұйықтың беттік керілуі, жұғу, қылтүтіктік құбылыстар;
"Электростатика". Электр заряды, Кулон заңы, электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі, біртекті электр өрісіндегі электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар арасындағы байланыс, электрсыйымдылық; конденсаторлар; электр өрісінің энергиясы;
"Тұрақты ток". Электр тогы, ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы, электр тогының жұмысы мен қуаты, ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті, пайдаланылған энергия құны;
№ 2 Зертханалық жұмыс. "Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену"
№ 3 Зертханалық жұмыс. "Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау".
"Әртүрлі ортадағы электр тогы". Металдардағы электр тогы; асқын өткізгіштік, жартылай өткiзгiштердегi электр тогы, жартылай өткізгішті құралдар, электролит ерiтiндiлерiндегi электр тогы, электролиз заңы, газдардағы және вакуумдегi электр тогы;
№ 4 Зертханалық жұмыс: "Электролиттердегі электр тогының пайда болуын зерттеу";
"Магнит өрісі". Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштердің әсері, Ампер тәжірибесі, магнит индукциясының векторы; бұрғы ережесі; Ампер күші; зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозғалысы; заттардың магниттік қасиеттері; жасанды магниттер; соленоид;
"Электромагниттiк индукция". Магнит ағыны, электромагниттiк индукция, электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; магнит өрісінің энергиясы; электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электрогенераторы;

14. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 11-класса:
"Механические колебания"
Уравнения и графики гармонических колебаний.
"Электромагнитные колебания"
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
"Переменный ток"
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Лабораторная работа № 1. Определение числа витков в обмотках трансформатора.
"Электромагнитные волны"
Излучение и прием электромагнитных волн; радиосвязь; детекторный радиоприемник; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
"Волновая оптика"
Интерференция света; Дифракция света. Дифракционные решетки; поляризация света.
Лабораторная работа № 2. Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки.
Лабораторная работа № 3. Наблюдение поляризации света.
"Геометрическая оптика"
Геометрические законы оптики; преломление в плоскопараллельной пластине; полное внутреннее отражение; светотвод, оптические приборы.
Лабораторная работа № 4. Определение показателя преломления стекла.
"Атомная и квантовая физика"
Единство корпускулярно-волновой природы света; виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; лазеры; голография; фотография, томография.
"Физика атомного ядра"
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; нуклонная модель ядра; изотопы; энергия связи нуклонов в ядре; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; критическая масса; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Лабораторная работа № 5. Определение периода полураспада".
"Нанотехнология и наноматериалы.
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
"Космология"
Мир звезд; расстояние до звезд; переменные звезды; наша Галактика; открытие других Галактик квазары; теория Большого взрыва; красное смещение и определение расстояний до галактик; черные дыры; расширение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; жизнь и разум во Вселенной; темная материя, нейтронные звезды, сверхновые, диаграмма Герцшпрунга-Рассела.

14. 11- сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
"Механикалық тербелістер". Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері;
"Электромагниттік тербелістер". Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық;
"Айнымалы ток". Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;
№ 1 Зертханалық жұмыс: "Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау";
"Электромагниттік толқындар". Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары;
"Толқындық оптика". Жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау";
№ 3 Зертханалық жұмыс: "Поляризация құбылысын бақылау";
"Геометриялық оптика". Геометриялық оптика заңдары, жазық-параллель пластинадан шағылу, толық ішкі шағылу; оптика-талшықты тасымалдаушылар, оптикалық құралдар;
№ 4 Зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткішін анықтау;
"Атомдық және кванттық физика". Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы; сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; электромагниттік сәулелену шкаласы; фотоэффект; фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; лазерлер; голография; фотография; томография;
"Атом ядросының физикасы".
Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар;
№ 5 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыдырау периодын анықтау";
"Нанотехнология және наноматериалдар". Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелелері және дамуы; наноматериалдар;
"Космология". Жұлдыздар әлемі; жұлдызға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; біздің Галактика; басқа Галактикалардың ашылуы; квазарлар; Үлкен жарылыс теориясы; қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау; қара құрдым; Әлемнің ұлғаюы; Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері; әлемнің моделдері; өмір және Әлем туралы ойлар; қара материя; нетронды жұлдыздар; аса жаңа жұлдыздар; Герцшпрунг-Рассел диаграммасы.

Параграф 2. Система целей обучения
15. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
Обучающиеся должны:
Раздел
10-класс
11-класс
Кинематика
10.1.1.1 - применять кинематические уравнения при решении задач и анализировать графики движения
10.1.1.2 - приводить примеры классического закона сложения скоростей и перемещений из повседневной жизни;
10.1.1.3 – определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
1.2 Динамика
10.1.2.1 – составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
10.1.2.2 - понимать закон всемирного тяготения и описывать движение космических аппаратов
10.1.2.3- описывать изменения физических величин при движении тела, брошенного под углом к горизонту и вертикально
1.3 Статика и гидростатика
10.1.3.1 - определять центр масс абсолютно твердого тела и объяснять различные виды равновесия
10.1.3.2- описывать закон Паскаля и его применение;
10.1.3.3- объяснять термин гидростатического давления
1.4 Законы сохранения
10.1.4.1- применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
1.5. Гидродинамика
10.1.5.1- описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
10.1.5.2- определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины и учитывать точность измерений
10.1.5.3- определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2.1 Молекулярная физика
10.2.1.1 - описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул;
10.2.1.2 - описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул;
10.2.1.3 - различать структуры кристаллических и некристаллических твердых веществ
2.2 Газовые законы
10.2.2.1 - применять уравнение состояния идеального газа и различать графики газовых процессов
2.3 Основы термодинамики
10.2.3.1 - объяснять смысл первого и второго законов термодинамики
10.2.3.2 - описывать принцип работы и применение теплового двигателя
2.4 Жидкие и твердые тела

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.1 Кинематика
10.1.1.1 - кинематика теңдеулерін қолдану және орын ауыстыру, жылдамдық, үдеудің графиктерін талдай білу
10.1.1.2 - жылдамдықтар мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңына күнделікті өмірден мысалдар келтіру
10.1.1.3 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау
1.2 Динамика
10.1.2.1 - бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
10.1.2.2 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын түсіну және ғарыш аппаратының қозғалысын сипаттау
10.1.2.3 - көкжиекке бұрыш жасай және вертикаль лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі физикалық шамалардың өзгерісін сипаттау
1.3 Статика және гидростатика
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
10.1.3.2- Паскаль заңын сипаттау және оның қолданылуы
10.1.3.3- гидростатикалық қысым терминін түсіндіру
1.4. Сақталу заңдары
10.1.4.1 - сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
1.5 Гидродинамика
10.1.5.1 сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
10.1.5.2 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау және физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескеру
10.1.5.3 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2.1 Молекулалық физика
10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау
10.2.1.2 -қатты дененің, сұйықтың, газдың модельдерін молекулалық кинетикалық теорияның негізінде сипаттау;
10.2.1.3-кристалл және кристалл емес қатты заттардың құрылысын ажырату
2.2 Газ заңдары
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қолдану және газ процестерінің графиктерін ажырату
2.3 Термодинамика негіздері
10.2.3.1 - термодинамиканың бірінші және екінші заңының мағынасын түсіндіру
10.2.3.2 - жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципі мен қолданылуын сипаттау
2.4 Сұйық және қатты денелер

10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха;
10.2.4.2 - объяснять природу поверхностного натяжения и роль капиллярного явления в повседневной жизни
10.2.4.2- определять модуль Юнга при упругой деформации
3.1 Электростатика
10.3.1.1- обсуждать свойства электрического поля и определять его силовую характеристику
10.3.1.2 - описывать действие электростатического поля на движение заряда;
10.3.1.3 - сравнивать характеристики гравитационного и электростатического полей
10.3.1.4- применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
3.2 Постоянный ток
10.3.2.1- объяснять различия между электродвижущая сила и падением напряжения во внешней цепи (с точки зрения энергии)
10.3.2.2 - исследовать смешанное соединение проводников
10.3.2.3 - применять закон Ома для полной цепи и понимать последствия короткого замыкания
10.3.2.4 - экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
3.3 Электрический ток в различных средах
10.3.3.1 - сравнивать принципы возникновения электрического тока в различных средах;
10.3.3.2 - экспериментально определять условия возникновения тока в электролитах
10.3.3.3- приводить примеры использования полупроводниковых приборов
10.3.3.4- описывать явление сверхпроводимости и его практическое применение
3.4 Магнитное поле
10.3.4.1- описывать величину, характеризующую магнитное поле проводников
10. 3.4.2 -применять правило левой руки и описывать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы и на проводник с током
10. 3.4.3 - описывать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
10. 3.4.4- экспериментально собрать искусственный магнит и объяснять области его применения
10.3.4.5 - объяснять факторы, влияющие на магнитное поле соленоида
3.5 Электромагнитная индукция
10.3.5.1 - объяснять возникновение электродвижущей силы при изменении магнитного потока
10.3.5.2- объяснять правило Ленца
10.3.5.3 - объяснять принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
10.3.5.4- объяснять практическую важность магнитно-резонансной томографии
4.1 Механические колебания
11.4.1.1 - исследовать гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически
4.2 Электромагнитные колебания
11.4.2.1 - описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний
11.5.2.2 - проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями

10.2.4.1 -ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу құбылысының табиғатын түсіну және қылтүтіктік құбылыстардың өмірдегі маңызы.
10.2.4.4- серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау
3.1 Электростатика
10.3.1.1 - электр өрісінің қасиетін талқылау және оның күштік сипаттамасын анықтау
10.3.1.2 - электр өрісінің қозғалыстағы зарядтарға әсерін сипаттау;
10.3.1.3 - гравитациялық және электростатикалық өрістердің қасиеттерін салыстыру
10.3.1.4 - конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда қолдану
3.2 Тұрақты ток
10.3.2.1 - сыртқы тізбектегі электр қозғаушы күші пен кернеу түсуінің айырмашылығын түсіну
10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
10.3.2.3- толық тізбек үшін Ом заңын қолдану және қысқа тұйықталудың салдарын түсіну
10.3.2.4 - эксперимент арқылы ток көзінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау
3.3 Әртүрлі ортадағы электр тогы
10.3.3.1 - әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуын салыстыру
10.3.3.2 - электролиттердегі электр тогыныың пайда болу шартын эксперимент арқылы анықтау
10.3.3.3-жартылай өткізгішті құралдардың қолданылуына мысалдар келтіру
10.3.3.4 - асқын өткiзгiштiк құбылысы мен практикалық қолданылуын сипаттау;
3.4 Магнит өрісі
10. 3.4.1 - өткізгіштің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды түсіну
10. 3.4.2 - сол қол ережесін қолдануды және зарядталған бөлшектердің қозғалысы мен тогы бар өткізгішке магнит өрісінің әсерін сипаттау
10. 3.4 .3 - магниттік материалдардың(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл детекторлар) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
10.3.4.4 - жасанды магниттерді эксперимент жүзінде жинау және қолданылу аясын түсіндіру
10.3.4.5 - соленоидтың магнит өрісіне әсер ететін факторларды сипаттау
3.5 Электромагниттік индукция
10.3.5.1 - магнит ағыны өзгеруі салдарынан электр қозғаушы күштің пайда болуын түсіндіру
10.3.5.2 - Ленц ережесін түсіндіру
10.3.5.3 - электромагниттік құралдардың (электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін түсіндіру
10.3.5.4 - магниттік-резонанстық томографияның практикалық маңызын түсіндіру
4.1 Механикалық тербелістер
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
4.2 Электромагниттік тербелістер
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау
11.4.2.2 - механикалық және электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастықтарды сәйкестендіру

4.3 Переменный ток
11.4.3.1 - исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
11.4.3.2- характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила
11.4.3.3 - объяснять условие резонанса и называть сферы его применения;
11.4.3.4 - рассчитывать резонансную частоту
11.4.3.5 - объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
11.4.3.6 - экспериментально определять число витков в обмотках трансформатора
11.4.3.7 - оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
5.1 Электромагнитные волны
11.5.1.1 - объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства
11.5.1.2 - описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний
11.5.1.3 - объяснять принцип работы радиосвязи
11.5.1.4 - объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом
11.5.1.5 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
6.1 Волновая оптика
11.6.1.1 – объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
11.6.1.2 - описывать применение дифракционной решетки для определения длины волны
11.6.1.3 - экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
6.2 Геометрическая оптика
11.6.2.1 - экспериментально определять показатель преломления стекла
11.6.2.3 - объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
11.6.2.3- строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
7.1 Квантовая физика
11.7.1.1 - приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения
(Волновой природы элементарных частиц)
11.7.1.2 - описывать метод спектрального анализа и область его применения
11.7.1.3 - различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
11.7.1.4 - объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения
11.7.1.5 - описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
11.7.1.6 - сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
11.7.1.7- объяснять действия и применение лазера;
11.7.1.8 - обсуждать перспективы развития голографии
7.2 Физика атомного ядра
11.7.2.1 - объяснять, на основе закона радиоактивного распада причины, длительного сохранения заражения местности ядерными отходами
11.7.2.2 - уметь рассчитывать период полураспада графическим методом
11.7.2.3 - - использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции;
11.7.2.4 - объяснять природу ионизирующего эффекта и проникающей способности; радиоактивных излучений;
11.7.2.5 - описывать обработку, применение, хранение и технику безопасности радиоактивных материалов
11.7.2.6 - описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов;
11.7.2.7 - обсуждать перспективы развития ядерной энергетики

4.3 Айнымалы ток
11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен элерктр қозғаушы күші максималды және әсерлік мәндері ) қолданып, айнымалы токты сипаттау
11.4.3.3 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына саласына мысал келтіру;
11.4.3.4 - Резонанстық жиілікті есептеу
11.4.3.5 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
11.4.3.6 - трансформатор орамасындағы орам санын эксперимент арқылы анықтау
11.4.3.7 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
5.1 Электромагниттік толқындар
11.5.1.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
11.5.1.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детекциясын сипаттау
11.5.1.3-радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
11.5.1.4 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
11.5.1.5 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
6.1 Толқындық оптика
11.6.1.1 – жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
11.6.1.2 – дифракциялық торды толқын ұзындығын анықтау үшін қолдану
11.6.1.3 - жарықтың интерференциясы, дифракция және поляризация құбылыстарын талдау арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын тәжірибелік түрде дәлелдеу
6.2 Геометриялық оптика
11.6.2.1 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау;
11.6.2.2 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
11.6.2.3 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
7.1 Кванттық физика
11.7.1.1 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру(элементар бөлшектердің толқындық табиғаты);
11.7.1.2 - спектрлік талдау әдісін және оның қолданылуын сипаттау
11.7.1.3 - электромагниттік сәулеленуді, олардың пайда болу табиғаты мен затпен әрекеттесуіне қарай ажырату
11.7.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру
11.7.1.5 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
11.7.1.6 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
11.7.1.7-лазер құрылғысының әсері мен қолданылуын түсіндіру;
11.7.1.8 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
7.2 Атом ядросының физикасы
11. 7.2.1- радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру
11. 7.2.2 - графикалық тәсіл арқылы жартылай ыдырау периодын анықтау
11. 7.2.3- ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану
11. 7.2.4 - радиоактивті сәулелердің иондалу және өтімділік қабілеттерін түсіндіру;
11. 7.2.5 - радиоактивті материалдарды өңдеуді, қолдануды, сақтауды және олармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сипаттау
11. 7.2.6 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау;
11. 7.2.7 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау

8.1 Нанотехнология и наноматериалы
11.8.1.1 - объяснять физические свойства наноматериалов, способы их получения и применения
9.1 Космология
11.9.1.1- объяснять, что звезды классифицируются по яркости света и характеризуются понятиями: видимая звездная величина и абсолютная звездная величина
11.9.1.2 - использовать диаграмму Герцшпрунга-Рассела для объяснения эволюции звезд;
11.9.1.3 - описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
11.9.1.4 - описывать использование новых методов для определения расстояний
11.9.1.5 - обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
11.9.1.6 - обсуждать гипотезы о расширении Вселенной основываясь на данных астрономических наблюдений
11.9.1.7 - уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла;
11.9.1.8 - объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
16. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10-класс
Подраздел долгосрочного плана
Темы
Цели обучения
1-четверть
Кинематика
Основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела
10.1.1.1 - применять кинематические уравнения при решении задач и анализировать графики движения
Относительное движение
10.1.1.2 - приводить примеры классического закона сложения скоростей и перемещений из повседневной жизни
Кинематика криволинейного движения
10.1.1.3 – определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
Динамика
Силы. Сложение сил.
Законы Ньютона
10.1.2.1 – составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
Закон Всемирного тяготения
10.1.2.2 - понимать закон всемирного тяготения и описывать движение космических аппаратов
Движение снаряда в гравитационном поле
10.1.2.3 – описывать изменения физических величин при движении тела, брошенного под углом к горизонту и вертикально
Статика и гидростатика
Центр масс. Виды равновесия
10.1.3.1 - определять центр масс абсолютно твердого тела и объяснять различные виды равновесия
Сообщающиеся сосуды. Применение закона Паскаля.
Опыт Торричелли. Атмосферное давление

8.1 Нанотехнология және наноматериалдар
11.8.1.1- наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын, қолдануын түсіндіру
9.1 Космология
11.9.1.1 - жұлдыздардың жырақтылығы бойынша жіктелетінін, көрінерлік жұлдыздық шамамен және абсолют жұлдыздық шамамен сипатталатынын түсіндіру
11.9.1.2 - Жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану;
11.9.1.3 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
11.9.1.4 - ара қашықтықты анықтау үшін қолданылатын "жаңа тәсілдерді" әдісін пайдалануды сипаттау
11.9.1.5 - Әлемнің ұлғаюы мен күңгірт энергия туралы пікірталасты талқылау;
11.9.1.6 - берілген астрономиялық бақылауларға сүйене отырып әлемнің ұлғаюы туралы болжамды талқылау
11.9.1.7 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу
11.9.1.8 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
16. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
17. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі қосымшада берілген ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімшесі
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Кинематика
Дене қозғалысы кинематикасының теңдеулері мен графиктері
10.1.1.1- кинематика теңдеулерін қолдану және орын ауыстыру, жылдамдық, үдеудің графиктерін талдай білу
Салыстырмалы қозғалыс
10.1.1.2 - жылдамдықтар мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңына күнделікті өмірден мысалдар келтіру
Қисық сызықты қозғалыс кинематикасы
10.1.1.3 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау;
Динамика
Күштер. Күштерді қосу. Ньютон заңдары
10.1.2.1- бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы
10.1.2.2 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын түсіну және ғарыш аппаратының қозғалысын сипаттау
Гравитациялық өрістегі снарядтың қозғалысы
10.1.2.3 - көкжиекке бұрыш жасай және вертикаль лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі физикалық шамалардың өзгерісін сипаттау
Статика және гидростатика
Массалар центрі.
Тепе-теңдік түрлері
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің массалар центрін анықтау және әртүрлі тепе-теңдікті түсіндіру
Қатынас ыдыстар. Гидравликалық пресс. Паскаль заңын қолдану
Торичелли тәжірибесі

10.1.3.2 – описывать закон Паскаля и его применение;
10.1.3.3 – объяснять термин гидростатического давления
Законы сохранения
Законы сохранения импульса и механической энергии.
10.1.4.1 - применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
Гидродинамика
Кинематика жидкости
10.1.5.1 - описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
Лабораторная работа № 1:
"Исследование движения шарика в жидкостях различной вязкости"
10.1.5.2 - определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины и учитывать точность измерений;
10.1.5.3 - определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2-четверть
Молекулярная физика
Основные положения МКТ. Термодинамические параметры
Кристаллические и некристаллические вещества
10.2.1.1 - описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул;
10.2.1.2 – описывать модели твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярно-кинетическую теории;
10.2.1.3 - различать структуры кристаллических и некристаллических твердых веществ
Газовые законы
Уравнение состояния идеального газа. Изопроцессы. Адиабатный процесс
10.2.2.1 - применять уравнение состояния идеального газа и различать графики газовых процессов
Основы термодинамики
Применение законов термодинамики
10.2.3.1 - объяснять смысл первого и второго законов термодинамики
Тепловые двигатели
10.2.3.2 - описывать принцип работы и применение теплового двигателя
Жидкие и твердые тела
Влажность воздуха, точка росы
Поверхностное натяжение жидкости. Смачивание, капиллярные явления
Кристаллические и аморфные тела.
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха;
10.2.4.2 – объяснять природу поверхностного натяжения и роль капиллярного явления в повседневной жизни
10.2.4.4- определять модуль Юнга при упругой деформации
3-четверть
Электростатика
Электрическое поле
10.3.1.1 – обсуждать свойства электрического поля и определять его силовую характеристику;
10.3.1.2 - описывать действие электростатического поля на движение заряда;
10.3.1.3 - сравнивать характеристики гравитационного и электростатического полей
Электроемкость. Конденсаторы. Единицы измерения емкости и количества электричества
10.3.1.4 – применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
Постоянный ток
Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Напряжение, разность потенциалов
Лабораторная работа №2
"Изучение смешанного соединения проводников"
10.3.2.1 – объяснять различия между электродвижущая сила и падением напряжения во внешней цепи (с точки зрения энергии);

10.1.3.2- Паскаль заңын сипаттау және оның қолданылуы
10.1.3.3- гидростатикалық қысым терминін түсіндіру
Сақталу заңдары
Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары
10.1.4.1- сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
Гидродинамика
Сұйықтық кинематикасы
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
№ 1 Зертханалық жұмыс:
"Тұтқырлығы әртүрлі сұйықта қозғалатын кішкентай шардың қозғалысын зерттеу"
10.1.5.2. - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау және физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескеру;
10.1.5.3 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2-тоқсан
Молекулалық физика
Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері
қағидалары.
Термодинамикалық параметрлер
Кристалл және кристалл емес заттар
10.2.1.1- температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау;
10.2.1.2 - қатты дененің, сұйықтың, газдың модельдерін Молекулалық кинетикалық теорияның негізінде сипаттау;
10.2.1.3 - кристалл және кристалл емес қатты заттардың құрылысын ажырату
Газ заңдары
Идеал газ күйінің теңдеуі
Изопроцестер.Адиабаталық процесс
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қолдану және газ процестерінің графиктерін ажырату
Термодинамика негiздерi
Термодинамика заңдарын қолдану
Жылу қозғалтқыштары.
10.2.3.1 – термодинамиканың бірінші және екінші заңының мағынасын түсіндіру;
10.2.3.2 – жылу қозғалтқышының жұмыс істеу принципі мен қолданылуын сипаттау
Сұйық және қатты денелер
Ауаның ылғалдылығы, шық нүктесі
Сұйықтың беттік керілуі. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар
Қатты денелердің механикалық қасиеттері
10.2.4.1 - ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау;
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу құбылысының табиғатын түсіну және қылтүтіктік құбылыстардың өмірдегі маңызы.
10.2.4.2- серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау
3-тоқсан
Электростатика
Электр өрісі
10.3.1.1 – электр өрісінің қасиетін талқылау және оның күштік сипаттамасын анықтау;
10.3.1.2 - зарядтың қозғалысына электростатикалық өрістің әсерін сипаттау;
10.3.1.3 - гравитациялық және электростатикалық өрістердің қасиеттерін салыстыру
Электрсыйымдылық.
Конденсаторлар. Сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр мөлшері
10.3.1.4 – конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда қолдану
Тұрақты ток
Ток көзінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі. Кернеу және потенциалдар айырмасы
№ 2 Зертханалық жұмыс
"Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену"
10.3.2.1 –- сыртқы тізбектегі электр қозғаушы күші пен кернеу түсуінің айырмашылығын түсіну

10.3.2.2 – исследовать смешанное соединение проводников
Закон Ома для полной цепи
10.3.2.3 - применять закон Ома для полной цепи и понимать последствия короткого замыкания
Лабораторная работа № 3.
Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока
10.3.2.4 - экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
Электрический ток
в различных средах
Электрический ток в металлах, полупроводниках, электролитах, жидкостях, газах, вакууме.
Лабораторная работа № 4:
"Исследование условия возникновения тока в электролитах"
10.3.3.1 - сравнивать принципы возникновения электрического тока в различных средах;
10.3.3.2 - экспериментально определять условия возникновения тока в электролитах
Полупроводниковые приборы
10.3.3.3 – приводить примеры использования полупроводниковых приборов
Сверхпроводимость
10.3.3.4 – описывать явление сверхпроводимости и его практическое применение
4-четверть
Магнитное поле
Магнитное поле. Правило буравчика. Вектор магнитной индукции
10.3.4.1 – описывать величину, характеризующую магнитное поле проводников
Сила Ампера. Сила Лоренца
10.3.4.2 – применять правило левой руки и описывать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы и на проводник с током
Магнитные свойства вещества
10.3.4.3 - описывать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
Искусственные магниты.
Соленоид
10.3.4.4 – экспериментально собрать искусственный магнит и объяснять области его применения;
10.3.4.5 – объяснять факторы, влияющие на магнитное поле соленоида
Электромагнитная индукция
Закон электромагнитной индукции
Электромагнитные приборы
10.3.5.1 - объяснять возникновение электродвижущей силы при изменении магнитного потока;
10.3.5.2 – объяснять правило Ленца.
10.3.5.3 - объяснять принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
Магнитно-резонансная томография
10.3.5.4 - объяснять практическую важность магнитно-резонансной томографии
11- класс
Подраздел долгосрочного плана
Темы
Учебные цели
1-четверть
Механические колебания
Гармонические колебания
11.4.1.1 - исследовать гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически;
Электромагнитные колебания
Свободные и вынужденные колебания
11.4.2.1 - описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний;
11.4.2.2 - проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями
Переменный ток
Генератор переменного тока

10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
Толық тізбек үшін Ом заңы
10.3.2.3- толық тізбек үшін Ом заңын қолдану және қысқа тұйықталудың салдарын түсіну
Электр тогының жұмысы мен қуаты
№ 3 Зертханалық жұмыс
"Ток көзінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау".
10.3.2.4 – эксперимент арқылы ток көзінің электр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау
Әртүрлі ортадағы
электр тогы
Металдардағы, жартылай өткізгіштердегі, электролиттердегі, газдар мен вакуумдағы электр тогы.
№ 4 Зертханалық жұмыс:
"Электролиттердегі электр тогының пайда болу шарттарын зерттеу"
10.3.3.1 – әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуын салыстыру;
10.3.3.2 - Электролиттердегі электр тогының пайда болу шарттарын эксперимент арқылы анықтау
Жартылай өткізгішті құралдар
10.3.3.3 – жартылай өткізгішті құралдардың қолданылуына мысалдар келтіру
Асқын өткiзгiштiк
10.3.3.4 - асқын өткiзгiштiк құбылысы мен практикалық қолданылуын сипаттау
4-тоқсан
Магнит өрiсi
Магнит өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы ережесі.
10.3.4.1 – өткізгіштің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды түсіну
Ампер күші, Лоренц күші.
10.3.4.2 – сол қол ережесін қолдануды және зарядталған бөлшектердің қозғалысы мен тогы бар өткізгішке магнит өрісінің әсерін сипаттау
Заттың магниттік қасиеттері.
10.3.4.3 – магниттік материалдардың(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл детекторлар) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
Жасанды магниттер.Соленоид
10.3.4.4 - жасанды магниттерді эксперимент жүзінде жинау және қолданылу аясын түсіндіру;
10.3.4.5- соленоидтың магнит өрісіне әсер ететін факторларды сипаттау
Электромагниттiк индукция
Электромагниттiк индукция заңы.
Электромагниттік құралдар
10.3.5.1- магнит ағыны өзгеруі салдарынан электр қозғаушы күштің пайда болуын түсіндіру;
10.3.5.2- Ленц ережесін түсіндіру;
10.3.5.3 - электромагниттік құралдардың (электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін түсіну
Магниттік-резонанстық томография
10.3.5.4 - магниттік-резонанстық томографияның практикалық маңызын түсіну
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімшесі
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Механикалық тербелістер
Гармоникалық тербелістер
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
Электромагниттік тербелістер
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау;
11.4.2.2 - механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру
Айнымалы ток
Айнымалы ток генераторы

11.4.3.1 - исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
Вынужденные электромагнитные колебания. Переменный ток
11.4.3.2- характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила
Резонанс в цепи переменного тока
11.4.3.3 - объяснять условие резонанса и называть сферы его применения;
11.4.3.4 - рассчитывать резонансную частоту
Производство, передача и использование электрической энергии. Трансформатор
11.4.3.5 - объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
Лабораторная работа №1.
Определение числа витков в обмотках трансформатора
11.4.3.6 - экспериментально определять число витков в обмотках трансформатора;
Производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире
11.4.3.7 - оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
2-четверть
Электромагнитные волны
Излучение и прием электромагнитных волн
11.5.1.1 - объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства;
Радиосвязь
11.5.1.2 - описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний;
11.5.1.3 - объяснять принцип работы радиосвязи
Аналогово-цифровой преобразователь. Каналы связи
11.5.1.4 - объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом
Средства связи
11.5.1.5 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
Волновая оптика
Интерференция света
Дифракция света
11.6.1.1- объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
Дифракционные решетки
Лабораторная работа № 2.
Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки
11.6.1.2 - описывать применение дифракционной решетки для определения длины волны
Поляризация света.
Лабораторная работа № 3.
Наблюдение поляризации света
11.6.1.3 - экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
Геометрическая оптика
Законы геометрической оптики
11.6.2.1 - экспериментально определять показатель преломления стекла;
11.6.2.2 - объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
Оптические приборы
11.6.2.3- строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
3-четверть
Квантовая физика
Единство корпускулярно-волновой природы света

11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен электр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау
Айнымалы ток тізбегіндегі резонанс
11.4.3.3 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына мысал келтіру;
11.4.3.4 - резонанстық жиілікті есептеу
Электр энергиясын өндіру, тасымалдау және қолдану, трансформатор
11.4.3.5 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
№ 1 Зертханалық жұмыс:
"Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау"
11.4.3.6 - трансформатор орамасындағы орам санын эксперимент арқылы анықтау
Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану
11.4.3.7 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
2 - тоқсан
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы
11.5.1.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
Радиобайланыс
11.5.1.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детектрленуін сипатт ау;
11.5.1.3 - радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары
11.5.1.4 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
Байланыс құралдары
11.5.1.5 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
Толқындық оптика
Жарықтың интерференциясы
Жарықтың дифракциясы
11.6.1.1 – жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
Дифракциялық торлар
№ 2 Зертханалық жұмыс:
"Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау"
11.6.1.2 – дифракциялық торды толқын ұзындығын анықтау үшін қолдану
Жарықтың поляризациясы.
№ 3 Зертханалық жұмыс:
"Жарықтың поляризациясын бақылау"
11.6.1.3- жарықтың интерференциясы, дифракция және поляризация құбылыстарын талдау арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын тәжірибелік түрде дәлелдеу
Геометриялық оптика
Геометриялық оптика заңдары
№ 4 Зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткішін анықтау;
11.6.2.1 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау;
11.6.2.2 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
Оптикалық құралдар
11.6.2.3 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
3-тоқсан
Кванттық физика
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы

11.7.1.1 - приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения (Волновой природы элементарных частиц)
Спектральный анализ
11.7.1.2 - описывать метод спектрального анализа и область его применения
Шкала электромагнитных излучений
11.7.1.3 - различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
Применение фотоэффекта
11.7.1.4 - объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения
Химическое действие света
11.7.1.5 - описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
Рентгеновское излучение
11.7.1.6 - сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
Лазеры
11.7.1.7- объяснять действия и применение лазера;
11.7.1.8 - обсуждать перспективы развития голографии
Физика атомного ядра
Естественная радиоактивность.
Закон радиоактивного распада
11.7.2.1 – объяснять, на основе закона радиоактивного распада причины, длительного сохранения заражения местности ядерными отходами
Лабораторная работа № 4.
Определение периода полураспада
11.7.2.2 - уметь рассчитывать период полураспада графическим методом
Ядерные реакции.
Деление тяжелых ядер
Цепные ядерные реакции
11.7.2.3- - использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции
Биологическое действие радиоактивных лучей.
Зашита от радиации
11.7.2.4 - объяснять природу ионизирующего эффекта и проникающей способности; радиоактивных излучений;
11.7.2.5 - описывать обработку, применение, хранение и технику безопасности радиоактивных материалов
Ядерный реактор.
Ядерная энергетика
11.7.2.6 - описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов;
11.7.2.7 - обсуждать перспективы развития ядерной энергетики
Нанотехнология и наноматериалы
Основные достижения нанотехнологии, проблемы и перспективы развития наноматериалов
11.8.1.1 - объяснять физические свойства наноматериалов, способы их получения и применения
4-четверть
Космология
Мир звезд.
Звездные величины
11.9.1.1- объяснять, что звезды классифицируются по яркости света и характеризуются понятиями: видимая звездная величина и абсолютная звездная величина
Классификация звезд
11.9.1.2 - использовать диаграмму Герцшпрунга-Рассела для объяснения эволюции звезд;
11.9.1.3 - описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
Измерения расстояния
11.9.1.4 - описывать использование новых методов для определения расстояний
Темная энергия и ускорение расширения Вселенной

11.7.1.1 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру (элементар бөлшектердің толқындық табиғаты)
Спектрлік талдау
11.7.1.2 - спектрлік талдау әдісін және оның қолданылуын сипаттау
Электромагниттік сәулелену шкаласы
11.7.1.3 - электромагниттік сәулеленуді, олардың пайда болу табиғаты мен затпен әрекеттесуіне қарай ажырату
Фотоэффектіні қолдану
11.7.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру
Жарықтың химиялық әсері
11.7.1.5 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
Рентгендік сәулелену
11.7.1.6 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
Лазерлер.
11.7.1.7 - лазер құрылғысының әсері мен қолданылуын түсіндіру;
11.7.1.8 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
Атом ядросының физикасы
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы
11.7.2.1- - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру
№5 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыдырау периодын анықтау"
11.7.2.2 - графикалық тәсіл арқылы жартылай ыдырау периодын анықтау
Ядролық реакциялар.
Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция
11. 7.2. 3 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану
Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану
11.7.2.4 – радиоактивтті сәулелердің иондалу табиғатын және өтімділік қабілеттерін түсіндіру;
11.7.2.5 - радиоактивті материалдарды өңдеуді, қолдануды, сақтауды және олармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сипаттау
Ядролық реактор. Ядролық энергетика
11.7.2.6 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау;
11.7.2.7 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, наноматериалдарды дамытудың проблемалары және келешегі
11.8.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын, қолдануын түсіндіру
4-тоқсан
Космология
Жұлдыздар әлемі. Жұлдыздық шамалар.
11.9.1.1 - жұлдыздардың жырақтылығы бойынша жіктелетінін, көрінерлік жұлдыздық шамамен және абсолют жұлдыздық шамамен сипатталатынын түсіндіру
Жұлдыздардың классификациясы
11.9.1.2 - жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану;
11.9.1.3 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
Қашықтықты анықтау
11.9.1.4 - ара қашықтықты анықтау үшін қолданылатын "жаңа тәсілдер" әдісін пайдалануды сипаттау
Күңгірт энергия. Әлемнің үдеуі мен ұлғаюы

11.9.1.5 - обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
11.9.1.6 - обсуждать гипотезы о расширении Вселенной основываясь на данных астрономических наблюдений
Теория Большого взрыва
и красное смещение
11.9.1.7 - уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла;
11.9.1.8 - объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Физика" (с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Физика"
18. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физика" (с сокращением учебной нагрузки) составляет:
1) в 10-классе –3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
19. Содержание учебного предмета включает 10 разделов:
Механика;
Тепловая физика;
Электричество и магнетизм;
Электромагнитные колебания;
Электромагнитные волны;
Оптика;
Элементы теории относительности;
Квантовая физика;
Нанотехнология и наноматериалы;
Космология.
20. Раздел "Механика" включает следующие подразделы:
Кинематика;
Динамика;
Статика;
Законы сохранения;
21. Механика жидкостей и газов.
Раздел "Тепловая физика" включает следующие подразделы:
Основы молекулярно-кинетической теории;
Газовые законы;
Основы термодинамики;
Жидкие и твердые тела.
22. Раздел "Электричество и магнетизм" состоит из следующих подразделов:
Электростатика;
Постоянный ток;
Электрический ток в различных средах;
Магнитное поле;
Электромагнитная индукция.
23. Раздел "Электромагнитные колебания" включает следующий подраздел:
Механические колебания;
Электромагнитные колебания;
Переменный ток.
24. Раздел "Электромагнитные волны" включает следующий подраздел:
Волновое движение;
Электромагнитные волны.
25. Раздел "Оптика" включает следующий подраздел:
Волновая оптика;
Геометрическая оптика.
26. Раздел "Элементы теории относительности" состоит из подраздела "Элементы теории относительности".
27. Раздел "Квантовая физика" включает следующий подраздел:
Атомная и квантовая физика;
Физика атомного ядра.
28. Раздел "Нанотехнология и наноматериалы" включает подраздел "Нанотехнология и наноматериалы".
29. Раздел "Космология" состоит из подраздела "Космология".

11.9.1.5 - Әлемнің ұлғаюы мен күңгірт энергия туралы пікірталасты талқылау;
11.9.1.6 - берілген астрономиялық бақылауларға сүйене отырып әлемнің ұлғаюы туралы болжамды талқылау
Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу
11.9.1.7 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу;
11.9.1.8 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
3-тарау. "Физика оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1-параграф. "Физика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)
18. "Физика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 108 сағатты;
2) 11-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 108 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
19. Оқу пәнінің мазмұны 10 бөлімді қамтиды:
механика;
жылу физикасы;
электр және магнетизм;
электромагниттік тербелістер;
электромагниттік толқындар;
оптика;
салыстырмалы теорияның элементтері;
кванттық физика;
нанотехнология және наноматериалдар;
космология.
20. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
кинематика;
динамика;
статика;
сақталу заңдары;
сұйықтар мен газдардың механикасы.
21. "Жылу физикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
молекулалы-кинетикалық теория негіздері;
газ заңдары;
термодинамика негіздері;
сұйық және қатты денелер.
22. "Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
электростатика;
ұрақты ток;
әртүрлі ортадағы электр тогы;
магнит өрісі;
электромагниттік индукция.
23. "Электромагниттік тербелістер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
механикалық тербелістер;
электромагниттік тербелістер;
айнымалы ток.
24. "Электромагниттік толқындар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
толқындық қозғалыс;
электромагниттік толқындар.
25. "Оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
толқындық оптика;
геометриялық оптика.
26. "Салыстырмалы теорияның элементтері" бөлімі "Салыстырмалы теорияның элементтері" бөлімшесінен тұрады.
27. "Кванттық физика" бөлімі келесі бөлімшесінен тұрады:
атомдық және кванттық физика;
атом ядросының физикасы.
28. "Нанотехнология және наноматериалдар" бөлімі "Нанотехнология және наноматериалдар" бөлімшесінен тұрады.
29. "Космология" бөлімі "Космология" бөлімшесінен тұрады.

30. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 10-класса
1) "Кинематика"
Роль физики в современном мире, физические величины и измерения: погрешности физических величин; обработка результатов измерений; основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела; инвариантные и относительные физические величины; принцип относительности Галилея; кинематика криволинейного движения; движение тела, брошенного под углом к горизонту.
Лабораторная работа № 1. Определение ускорения тела, движущегося по наклонной плоскости.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
2) "Динамика"
Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; момент инерции абсолютно твердого тела; момент импульса; закон сохранения момента импульса и его связь со свойствами пространства; основное уравнение динамики вращательного движения.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
3) "Статика"
Центр масс; виды равновесия.
Лабораторная работа № 2. Сложение сил, направленных под углом друг другу.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных сил, задач.
4) "Законы сохранения"
Законы сохранения импульса и механической энергии, их связь со свойствами пространства и времени.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительныхзадач.
5) "Механика жидкостей и газов"
Гидродинамика; ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; уравнение неразрывности; уравнение Бернулли; подъемная сила; течение вязкой жидкости; формула Стокса; обтекание тел.
Лабораторная работа № 3. Исследование зависимости скорости шарика от его радиуса при движении в вязкой жидкости.
6) "Основы молекулярно-кинетической теории газов"
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов и ее опытное обоснование; термодинамические системы и термодинамические параметры; равновесное и неравновесное состояния термодинамических систем; температура как мера средней кинетической энергии теплового движения частиц вещества; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
7) "Газовые законы"
Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; графики изопроцессов; закон Дальтона.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач. Компьютерное моделирование законов молекулярной физики.
8) "Основы термодинамики"
Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; теплоемкость; первый закон термодинамики; применение первого закона термодинамики к изопроцессам; адиабатный процесс; уравнение Пуассона; обратимые и необратимые процессы; энтропия; второй закон термодинамики; круговые процесс и их коэффициент полезного действия; цикл Карно.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.

30. 10-сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Кинематика". Қазіргі замандағы физиканың рөлі. Физикалық өлшеулер; физикалық шамалардың қателіктері; өлшеулер нәтижесін өңдеу;
Теңүдемелі қозғалыс кинематикасының негізгі теңдеулері мен ұғымдары; инвариантты және салыстырмалы физикалық шамалар; Галилейдің салыстырмалылық принципі; қисық сызықты қозғалыс кинематикасы; көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы.
№1 Зертханалық жұмыс: көлбеу жазықтық бойымен қозғалатын дененің үдеуін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
2) "Динамика". Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; абсолют қатты дененің инерция моменті; импульс моменті; импульс моментінің сақталу заңы және оның кеңістік қасиеттерімен байланысы; айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуі;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
3) "Статика". Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері.
№ 2 Зертханалық жұмыс: бір-біріне бұрыш жасай бағытталған күштерді қосу;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
4) "Сақталу заңдары". Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары және олардың кеңістік пен уақыттың қасиеттерімен байланысы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
5) "Сұйықтар мен газдардың механикасы". Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары; Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күш; Тұтқыр сұйықтың қозғалысы. Стокс формуласы. Денелерді қапталдай ағуы;
№3 Зертханалық жұмыс: тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың жылдамдығының оның радиусынан тәуелділігін зерттеу;
6) "Газдардың молекулалық- кинетикалық теория негiздерi". Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi; термодинамикалық жүйелер және термодинамикалық параметрлер; тепе-теңдік және тепе-теңдік емес күйдегі термодинамикалық жүйе; температура - зат бөлшектерінің жылулық қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының өлшемі; идеал газ; газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
7) "Газ заңдары". Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; изопроцесстер графиктері; Дальтон заңы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару; молекулалық физиканың заңын компьютерлік модельдеу.
8) "Термодинамика негiздерi". Идеал газдың ішкі энергиясы; термодинамикалық жұмыс; жылу мөлшері; жылусыйымдылық; термодинамиканың бiрiншi заңы; термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану; адиабаталық процесс, Пуассон теңдеуі; қайтымды және қайтымсыз процестер; энтропия; термодинамиканың екiншi заңы; айналмалы үдерістер және оның пайдалы әсер коэффициенті; Карно циклі;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.

9) "Жидкие и твердые тела"
Насыщенный и ненасыщенный пар; влажность воздуха; фазовые диаграммы; тройная точка; критическое состояние вещества; свойства поверхностного слоя жидкости; смачивание; капиллярные явления; кристаллические и аморфные тела; механические свойства твердых тел.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
10) "Электростатика"
Электрический заряд; поверхностная и объемная плотность заряда; закон сохранения заряда; закон Кулона; электрическое поле; однородное и неоднородное электрическое поле; напряженность электрического поля; принцип суперпозиции электростатических полей; поток вектора напряженности электрического поля; теорема Гаусса; работа электрического поля по перемещению заряда; потенциал; разность потенциалов электрического поля; эквипотенциальные поверхности; связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей; проводники и диэлектрики в электрическом поле; электроемкость; конденсаторы; соединение конденсаторов; энергия электрического поля.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
11) "Постоянный ток"
Электрический ток. Закон Ома для участка цепи. Смешанное соединение проводников. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; законы Кирхгофа; работа и мощность электрического тока. Закон Джоуля - Ленца. Коэффициент полезного действия источника тока.
Лабораторная работа № 4. Изучение смешанного соединения проводников.
Лабораторная работа № 5. Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
12) "Электрический ток в различных средах"
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; полупроводниковые приборы; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме; электронно-лучевая трубка.
Лабораторная работа № 6. Вольтамперная характеристика лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода;
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
13) "Магнитное поле"
Магнитное поле, взаимодействие проводников с током, опыты Ампера, правило буравчика, сила Ампера, правило левой руки, сила Лоренца, движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; температура Кюри.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
14) "Электромагнитная индукция"
Работа силы Ампера; магнитный поток.; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; явление самоиндукции; индуктивность; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.

9) "Сұйық және қатты денелер". Қаныққан және қанықпаған бу; ауаның ылғалдылығы; фазалық диаграммалар; үштік нүкте; заттың кризистiк күйi; сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi; жұғу, қылтүтіктік құбылыстар; кристалл және аморф денелер; қатты денелердің механикалық қасиеттері;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
10) "Электростатика". Электр заряды; зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы; зарядтың сақталу заңы; Кулон заңы; электр өрісі; біртекті және біртекті емес электр өрісі; электр өрісінің кернеулігі; электр өрісінің суперпозиция принципі; электр өрісінің кернеулік векторының ағыны; Гаусс теоремасы; зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы; потенциал; электр өрісінің потенциалдар айырымы; эквипотенциал беттер; біртекті электр өрісі үшін кернеулік пен потенциалдар айырымы арасындағы байланыс; электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер; электрсыйымдылығы; конденсаторлар; конденсаторларды жалғау; электр өрісінің энергиясы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
11) "Тұрақты ток". Электр тогы; тізбек бөлігіне арналған Ом заңы; өткізгіштерді аралас жалғау; ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы; Кирхгоф заңдары; электр тогының жұмысы мен қуаты; Джоуль –Ленц заңы; ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті;
№4 Зертханалық жұмыс: өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену;
№5 Зертханалық жұмыс: ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
12) "Әртүрлі ортадағы электр тогы". Металдардағы электр тогы; асқын өткiзгiштiк; жартылай өткiзгiштердегi электр тогы; жартылайөткізгішті құралдар; электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы; электролиз заңы; газдардағы электр тогы; вакуумдегi электр тогы; электронды-сәулелік түтікше;
№ 6 Зертханалық жұмыс: шамның қыл сымының, резистордың және жартылай өткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
13) "Магнит өрісі". Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі, Ампер тәжірибелері; бұрғы ережесі; Ампер күші, сол қолы ережесі; Лоренц күші; магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы; заттың магниттік қасиеттері; кюри температуры;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
14) "Электромагниттiк индукция". Ампер күшінің жұмысы; магнит ағыны; электромагниттiк индукция құбылысы; электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; өздік индукция; индуктивтілік; магнит өрісінің энергиясы; электр қозғалтқыш және тұрақты токтың электр генераторы.
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.

31. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 11-класса
1) "Механические колебания"
Уравнения и графики гармонических колебаний.
2) "Электромагнитные колебания"
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
Практическая работа. Решение расчетных и экспериментальных задач;
компьютерное моделирование электромагнитных колебаний; компьютерное моделирование зависимости напряжения и силы тока, электрической и магнитной энергии от времени при электрических колебаниях для разных параметров колебательного контура.
3) "Переменный ток"
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; переменный ток; активное и реактивное сопротивления в цепи переменного тока; закон Ома для последовательной электрической цепи переменного тока; содержащей активное и реактивное сопротивления; мощность цепи переменного тока; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, передача и использование электрической энергии; трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
4) "Волновое движение"
Упругие механические волны; уравнение бегущей и стоячей волны; распространение механических волн; интерференция механических волн; принцип Гюйгенса; дифракция механических волн.
Лабораторная работа № 1. Определение скорости звука в воздухе.
"Электромагнитные волны"
Излучение и прием электромагнитных волн; радиосвязь; детекторный радиоприемник; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
Практические работы. Решение экспериментальных задач.
Компьютерное моделирование электромагнитных волн и изучение их свойств.
6) "Волновая оптика"
Электромагнитная природа света; скорость света; дисперсия света; интерференция света; дифракция света, дифракционные решетки.
Лабораторная работа № 2. Наблюдение интерференции, дифракции и поляризации света.
7) "Геометрическая оптика"
Принцип Гюйгенса; закон отражения света; плоские и сферические зеркала; закон преломления света; полное внутреннее отражение; построение изображения в системах линз; формула тонкой линзы; оптические приборы.
Лабораторная работа № 3. Определение показателя преломления стекла.
Практические работы. Решение качественных и вычислительных задач; ход стандартных лучей, падающих и отраженных от вогнутого сферического зеркала; ход основных лучей в собирающей и рассеивающей линзах; сравнение оптических систем глаза и фотоаппарата.
8) "Элементы теории относительности"
Постулаты теории относительности; преобразования Лоренца; энергия, импульс и масса в релятивистской динамике; закон взаимосвязи массы и энергии для материальных тел.

31. 11- сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Механикалық тербелістер". Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері.
2) Электромагниттік тербелістер". Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық.
Практикалық жұмыстар: мазмұндық есептерді шығару; электромагниттік тербелістерді компьютерлік модельдеу; тербелмелі контурдың әртүрлі параметрлері үшін электрлік тербелістер кезіндегі кернеудің және ток күшінің, электр және магнит энергиясының уақытқа тәуелділігін компьютерлік модельдеу.
3) "Айнымалы ток". Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; айнымалы ток; айнымалы ток тізбегінде активті және реактивті кедергі; активті және реактивті кедергілерден тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегі үшін Ом заңы; айнымалы ток тізбегіндегі қуат; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
4) "Толқындық қозғалыс". Серпімді механикалық толқындар; бойлық және тұрғын толқындардың теңдеуі; механикалық толқындардың таралуы; механикалық толқындардың интерференциясы; Гюйгенс принципі; механикалық толқындардың дифракциясы;
№ 1 Зертханалық жұмыс: Ауадағы дыбыстың жылдамдығын анықтау.
"Электромагниттік толқындар".
5) Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылу; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары;
Практикалық жұмыстар: эксперименттік есептерді шығару; электромагниттiк толқындарды компьютерлік модельдеу және олардың қасиеттерін зерделеу.
6) "Толқындық оптика". Жарықтың электромагниттік табиғаты; жарықтың жылдамдығы; жарықтың дисперсиясы; жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: жарықтың интерференциясын, дифракциясын және поляризациясын бақылау;
7) "Геометриялық оптика". Гюйгенс принципі; жарықтың шағылу заңы; жазық және сфералық айналар; жарықтың сыну заңы; толық ішкі шағылу; линзалар жүйесінде кескін салу; жұқа линза формуласы; оптикалық құралдар;
№ 3 Зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткішін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару; ойыс айнаға түскен және шағылған стандартты сәулелердің жүрісі; жинағыш және шашыратқыш линзадағы негізгі сәулелердің жүрісі; көз бен фотоаппараттың оптикалық жүйелерін салыстыру.
8) "Салыстырмалы теорияның элементтері".
Салыстырмалы теорияның постулаттары; Лоренц түрлендірулері; энергия; релятивистік динамикадағы импульс және масса; материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы;

9) "Атомная и квантовая физика"
Виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; тепловое излучение; закон Стефана – Больцмана и Вина; ультрафиолетовая катастрофа; формула Планка; фотоны; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; рентгеновское излучение; единство корпускулярно-волновой природы света; опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц; постулаты Бора; опыты Франка и Герца; понятие о нелинейной оптике; лазеры; волновые свойства частиц; трудности теории Бора; волны де Бройля.
Лабораторная работа № 4. Наблюдение сплошного и линейчатого спектров излучения.
Практические работы. Решение расчетных и экспериментальных задач.
"Физика атомного ядра"
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; нуклонная модель ядра; изотопы; энергия связи нуклонов в ядре; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; критическая масса; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Лабораторная работа № 5. Изучение треков заряженных частиц по готовым фотографиям.
"Нанотехнология и наноматериалы"
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
12) "Космология"
Мир звезд; расстояние до звезд; переменные звезды; солнечно-земные связи; планетные системы звезд; планеты земной группы и планеты-гиганты малые тела Солнечной системы; наша Галактика; открытие других Галактик квазары; теория Большого взрыва; красное смещение и определение расстояний до галактик; расширение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; жизнь и разум во Вселенной; освоение космоса и космические перспективы человечества.
Параграф 2. Система целей обучения (при сокращенной учебной нагрузке)
Обучающиеся должны:
Подраздел
10-класс
11-класс
1.1 Кинематика
10.1.1.1 - высказывать суждения о роли физики в современном мире и аргументировать собственное мнение
10.1.1.2- различать систематические и случайные ошибки
10.1.1.3 - определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины
10.1.1.4 - записывать конечный результат экспериментальных исследовании, исходя из точности измерений физических величин
10.1.1.5 - выводить формулу перемещения при равноускоренном движении тела, используя графическую зависимость скорости от времени
10.1.1.6 - применять кинематические уравнения при решении расчетных и графических задач

9) "Атомдық және кванттық физика".
Сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; жылулық сәулелену; Стефан –Больцман және Винн заңдары; ультракүлгін апаты; Планк формуласы; фотондар; фотоэффект; электромагниттік сәулелену шкаласы фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; рентгендік сәулелену; жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы; альфа бөлшектің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесі; Бор постулаттары; Франк және Герц тәжірибелері; сызықты емес оптика туралы түсінік; лазерлер; бөлшектің толқындық қасиеттері; Бор теориясының қиыншылығы; де Бройль толқындары;
№ 4 Зертханалық жұмыс: сәулеленудің тұтас және сызықтық спектрлерін бақылау;
10) "Атом ядросның физикасы". Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар;
№ 5 Зертханалық жұмыс: дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену;
11) "Нанотехнология және наноматериалдар".
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері; наноматериалдар.
12) "Космология".
Жұлдыздар әлемі; жұлдызға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; Күн-Жер байланыстары; жұлдыздардың планеталық жүйелері; Жер топтарындағы планеталар және гигант-планеталар; Күн жүйесіндегі кіші денелер; біздің Галактика; басқа Галактикалардың ашылуы; квазарлар; Үлкен жарылыс теориясы; қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау; Әлемнің ұлғаюы; Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері; әлемнің моделдері; өмір және Әлем туралы ойлар; адамзаттың космостық болашағы және космосты игеру.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі (төмендетілген оқу жүктемесімен)
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
1.1 Кинематика
10.1.1.1 - қазіргі заманғы физиканың рөлі туралы пікірін айту және өз пікірін дәлелдеу
10.1.1.2 - жүйелік және кездейсоқ қателіктерді ажырата білу
10.1.1.3 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау
10.1.1.4 - физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескере отырып, эксперименттік зерттеудің соңғы нәтижесін жазу
10.1.1.5 - жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі графигін пайдалана отырып, теңүдемелі қозғалыс кезіндегі орын ауыстыру формуласын қорытып шығару
10.1.1.6 - сандық және графиктік есептерді шығаруда кинематика теңдеулерін қолдану

10.1.1.7 - различать инвариантные и относительные физические величины
10.1.1.8 - применять классический закон сложения скоростей и перемещений при решении задач
10.1.1.9 - определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
10.1.1.10 - определять кинематические величины при движении тела, брошенного под углом к горизонту;
1.2 Динамика
10.1.2.1 - составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
10.1.2.2 - объяснять физический смысл инертной и гравитационной массы
10.1.2.3 - объяснять графическую зависимость напряженности и потенциала гравитационного поля материальной точки от расстояния
10.1.2.4 - применять закон всемирного тяготения при решении задач;
10.1.2.5 - использовать теорему Штейнера для расчета момента инерции материальных тел
10.1.2.6 - применять основное уравнение динамики вращательного движения в различных его формах при решении задач
10.1.2.7 - проводить аналогии между физическими величинами, характеризующими поступательное и вращательное движения
1.3 Статика
10.1.3.1 - находить центр масс абсолютно твердого тела и системы материальных тел
10.1.3.2 - устанавливать причинно -следственные связи при объяснении различных видов равновесия;
10.1.3.3 - определить величины сил опытным путем и экспериментальная проверка закона сложения сил
1.4. Законы сохранения
10.1.4.1 - применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
1.5. Механика жидкостей и газов
10.1.5.1- описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
10.1.5.2- применять уравнение неразрывности и уравнение Бернулли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
10.1.5.3- применять формулу Торричелли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
10.1.5.4- определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2.1 Основы молекулярно-кинетической теории газов
10.2.1.1 - описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул;
10.2.1.2 - описывать модель идеального газа
10.2.1.3 - применять основное уравнение молекулярно-кинетической теории при решении задач
2.2 Газовые законы
10.2.2.1 - применять уравнение состояния идеального газа при решении задач
10.2.2.2 - исследовать зависимость давления от объема газа при постоянной температуре (закон Бойля-Мариотта)
10.2.2.3 - исследовать зависимость объема газа от температуры при постоянном давлении (закон Гей-Люссака)
10.2.2.4 - исследовать зависимость давления от температуры газа при постоянном объеме (закон Шарля)

10.1.1.7- инварианты және салыстырмалы физикалық шамаларды ажырату
10.1.1.8 - жылдамдықтарды қосу мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңын есеп шығаруда қолдану
10.1.1.9 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау
10.1.1.10 - көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі кинематикалық шамаларын анықтау
1.2 Динамика
10.1.2.1 - бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
10.1.2.2 - инертті масса мен гравитациялық массаның физикалық мағынасын түсіндіру
10.1.2.3 - материалдық нүктенің гравитациялық өріс кернеулігі мен потенциалының қашықтыққа тәуелділік графигін түсіндіру
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану
10.1.2.5 - материалдық дененің инерция моментін есептеу үшін Штейнер теоремасын қолдану
10.1.2.6 - есептерді шешу кезінде айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуін оның әртүрлі формаларында қолдану
10.1.2.7 - айналмалы және ілгерілемелі қозғалысты сипаттайтын физикалық шамалардың арасындағы сәйкестікті жүргізу
1.3 Статика
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
10.1.3.2 - әртүрлі тепе-теңдікті түсіндіру кезінде себеп-салдар байланысын орнату
10.1.3.3 - күштерді қосудың заңдылығын эксперименттік тексеру және күш шамасын тәжірибелік жолмен анықтау
1.4. Сақталу заңдары
10.1.4.1 - сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
1.5. Сұйықтар мен газдардың механикасы
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
10.1.5.2 - үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
10.1.5.3 - Торричелли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
10.1.5.4 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2.1 Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері
10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау
10.2.1.2 - идеал газ моделін сипаттау
10.2.1.3- молекулалық кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану
2.2 Газ заңдары
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану
10.2.2.2 - тұрақты температура кезінде қысымның газ көлеміне тәуелділігін зерттеу (Бойль-Мариотт заңы)
10.2.2.3 - тұрақты қысым кезінде газ көлемінің температураға тәуелділігін зерттеу (Гей-Люссак заңы)
10.2.2.4 - тұрақты көлем кезінде қысымның газ температурасына тәуелділігін зерттеу (Шарль заңы)

10.2.2.5 - применять газовые законы при решении расчетных и графических задач
2.3 Основы термодинамики
10.2.3.1 - применять формулы внутренней энергии одноатомного и двухатомного идеального газа при решении задач
10.2.3.2 - применять первый закон термодинамики к изопроцессам и адиабатному процессу
10.2.3.3 - описывать цикл Карно для идеального теплового двигателя
10.2.3.4 - применять формулу коэффициент полезного действия теплового двигателя при решении задач
2.4 Жидкие и твердые тела
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха с помощью гигрометра и психрометра
10.2.4.2 - определять коэффициент поверхностного натяжения жидкости различными способами
10.2.4.3 - различать структуры кристаллических и аморфных тел на примере различных твердых тел
10.2.4.4 - определять модуль Юнга при упругой деформации
3.1 Электростатика
10.3.1.1 - применять закон сохранения электрического заряда и закон Кулона при решении задач
10.3.1.2 - применять принцип суперпозиции для определения напряженности электрического поля
10.3.1.3 - рассчитывать напряженность электрического поля заряженной плоскости, шара, сферы
10.3.1.4 -рассчитывать потенциал и работу электрического поля точечных зарядов
10.3.1.5 - применять формулу, связывающую силовую и энергетическую характеристики электростатического поля, при решении задач
10.3.1.6 - сравнивать силовые и энергетические характеристики гравитационного и электростатического полей
10.3.1.7 - проводить сравнительный анализ явлений электростатической индукции в проводниках и поляризации в диэлектриках
10.3.1.8 -исследовать зависимость емкости конденсатора от его параметров
10.3.1.9 - применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
10.3.1.10 - рассчитывать энергию электрического поля
3.2 Постоянный ток
10.3.2.1 - применять закон Ома для участка цепи со смешанным соединением проводников
10.3.2.2 - исследовать смешанное соединение проводников
10.3.2.3 - исследовать связь между электродвижущей силойи напряжением источника при различных режимах его работы (рабочий режим, холостой ход, короткое замыкание)
10.3.2.4 - применять закон Ома для полной цепи
10.3.2.5 - экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
10.3.2.6 - применятьформулы работы, мощности и электродвижущей силы источника тока при решении задач
3.3 Электрический ток в различных средах
10.3.3.1 - описывать электрический ток в металлах и анализировать зависимость сопротивления от температуры
10.3.3.2 - обсуждать перспективы получения высокотемпературных сверхпроводящих материалов

10.2.2.5 - газ заңдарын сандық және графиктік есептер шығаруда қолдану
2.3 Термодинамика негіздері
10.2.3.1 - бір атомды және екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану
10.2.3.2 - термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге және адиабаталық процеске қолдану
10.2.3.3 - идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттау
10.2.3.4 - жылу қозғалтқышының пайдалы әсер коэффициенті формуласын есептерді шығаруда қолдану
2.4 Сұйық және қатты денелер
10.2.4.1 - гигрометрдің және психрометрдің көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау
10.2.4.3 - әртүрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты денелердің құрылымын ажырату
10.2.4.4 - серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау
3.1 Электростатика
10.3.1.1 - электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
10.3.1.2 - суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану
10.3.1.3 - зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін анықтау
10.3.1.4 - нүктелік зарядтың электр өрісінің потенциалы мен жұмысын есептеу
10.3.1.5 - электростатикалық өрісте күшті және энергетикалық сипаттамаларды байланыстыратын формуланы есептер шығаруда қолдану
10.3.1.6 - гравитациялық және электростатикалық өрістерде күшті және энергетикалық сипаттамаларды салыстыру
10.3.1.7 - диэлектриктердегі поляризация құбылысы мен өткізгіштердегі электростатикалық индукция құбылысына салыстырмалы талдау жасау
10.3.1.8 - конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттеу
10.3.1.9 - конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда
10.3.1.10 - электр өрісінің энергиясын есептеу;
3.2 Тұрақты ток
10.3.2.1 - аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану
10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
10.3.2.3 - элерктр қозғаушы күші мен кернеу көзінің әртүрлі жұмыс режиминдегі (жұмыстық, бос жүріс, қысқа тұйықталу) байланысын зерттеу
10.3.2.4 - толық тізбек үшін Ом заңын қолдану
10.3.2.5 - эксперимент арқылы ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау
10.3.2.6 - электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің пайдалы әсер коэффициентінің формулаларын есептер шығаруда қолдану
3.3 Әртүрлі ортадағы электр тогы
10.3.3.1 - металдардағы электр тогын сипаттау және кедергінің температураға тәуелділігін талдау
10.3.3.2 - жоғары температурада асқын өткізгішті материалдарды алудың келешегін талқылау

10.3.3.3 - описывать электрический ток в полупроводниках и объяснять применение полупроводниковых приборов
10.3.3.4- исследовать вольтамперные характеристики лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
10.3.3.5- описывать электрический ток в электролитах и применять законы электролиза при решении задач
10.3.3.6- описывать электрический ток в газах и вакууме;
3.4 Магнитное поле
10.3.4.1- объяснять физический смысл вектора магнитной индукции на основе решения задач и современных достижений техники
10.3.4.2- объяснять принцип действия электроизмерительных приборов, электродвигателей
10.3.4.3 - анализировать принцип действия циклотрона, магнитной ловушки, токомака, адронного коллайдра и объяснять природу полярного сияния
10.3.4.4- исследовать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы
10.3.4.5 -классифицировать вещества по их магнитным свойствам и определять сферы их применения
10.3.4.6 - анализировать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
3.5 Электромагнитная индукция
10.3.5.1 -анализировать принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
10.3.5.2 - применять закон электромагнитной индукции при решении задач
10.3.5.3 - проводить аналогии между механической и магнитной энергиями;
10.3.5.4 - исследовать действующую модель электродвигателя и аргументированно объяснять полученные результаты, используя закон Фарадея и правило Ленца
4.1 Механические колебания
11.4.1.1- исследовать гармонические колебания(х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически
4.2 Электромагнитные колебания
11.4.2.1-описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний
11.4.2.2-проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями
11.4.2.3- исследовать графические зависимости заряда и силы тока от времени посредством компьютерного моделирования
4.3 Переменный ток
11.4.3.1- исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
11.4.3.2- характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила
11.4.3.3- представлять синусоидальный переменный ток или напряжение в виде гармонических функций
11.4.3.4- описывать сдвиг фаз только при активной нагрузке (резистор) в цепи переменного тока
11.4.3.5- описывать сдвиг фаз при реактивной нагрузке (катушка, конденсатор) в цепи переменного тока

10.3.3.3-жартылай өткізгіштердегі электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарын қолдану принципін түсіндіру
10.3.3.4-шамның қылсымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасын зерттеу
10.3.3.5 - электролиттердегі электр тогын сипаттау және электролиз заңын есептер шығаруда қолдану
10.3.3.6 - газдардағы және вакуумдағы электр тогын сипаттау
3.4 Магнит өрісі
10.3.4.1 - магнит индукция векторының физикалық мағынасын заманауи техниканың жетістіктері мен есептер шығару арқылы түсіндіру
10.3.4.2 - электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
10.3.4.3 - токомак, циклотрон, андронды коллайдер, магниттік тордың жұмыс істеу принципін талдау және поляр шұғыласының табиғатын түсіндіру
10.3.4.4 - зарядталған бөлшектердің қозғалысына магнит өрісінің әсерін зерттеу
10.3.4.5 - заттың магниттік қасиеттері бойынша топтастыру және олардың қолдану аймағын анықтау
10.3.4.6 - магниттік материалдарды (неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл іздегіш) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
3.5 Электромагниттік индукция
10.3.5.1 - электромагниттік құралдардың
(электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін зерттеу
10.3.5.2 - электромагниттік индукция заңын есептер шығаруда қолдану
10.3.5.3 - механикалық және магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті жүргізу
10.3.5.4 - қолданыстағы электрқозғалтқыштың моделін зерттеу және Фарадей заңы мен Ленц ережесін қолданып алынған нәтижелерді пайдалана отырып дәлелді түрде түсіндіру
4.1 Механикалық тербелістер
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
4.2 Электромагниттік тербелістер
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау
11.4.2.2 - механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру
11.4.2.3 - компьютерлік моделдеу арқылы заряд пен ток күшінің уақытқа тәуелді графиктерін зерттеу
4.3 Айнымалы ток
11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен элерктр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау
11.4.3.3 - синусоидалы айнымалы ток немесе кернеуді гармоникалық функция түрінде көрсете алу
114.3.4 - айнымалы ток тізбегінде тек активті жүктеме кезінде(резистор) фаза ығысуын сипаттау
11.4.3.5 - айнымалы ток тізбегінде реактивті жүктемелер кезінде (катушка, конденсатор) фаза ығысуын сипаттау

11.4.3.6- рассчитывать последовательную электрическую цепь переменного тока, содержащую R, L, C;
11.4.3.7- объяснять физический смысл понятий активная и реактивная мощности переменного тока
11.4.3.8- определять коэффициент мощности путем построения векторной диаграммы
11.4.3.9- объяснять условие резонанса и называть сферы его применения
11.4.3.10- рассчитывать резонансную частоту
11.4.3.11- анализировать принцип работы трансформатора
11.4.3.12-объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
11.4.3.14- оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
5.1 Волновое движение
11.5.1.1- исследовать образование стоячих звуковых волн в воздухе
11.5.1.2 объяснять механизм образования стоячих волн, определять узлы и пучности, используя графический метод
11.5.1.3- исследовать интерференцию от двух источников на поверхности воды
5.2 Электромагнитные волны
11.5.2.1- объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства
11.5.2.2 - описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний
11.5.2.3- различать амплитудную и частотную модуляции
11.5.2.4- объяснять принцип работы детекторного приемника
11.5.2.5- объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым;
11.5.2.6 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
6.1 Волновая оптика
11.6.1.1- объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
11.6.1.2- объяснять разложение белого света при прохождении его через призму
11.6.1.3- проводить сравнительный анализ интерференционных картин световых и механических волн;
11.6.1.4-определять условия наблюдения интерференционных максимумов и минимумов в тонких пленках в проходящем и отраженном свете
11.6.1.5- объяснять дифракционную картину от нити, щели, круглого отверстия, используя теорию Френеля
11.6.1.7- экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
6.2Геометрическая оптика
11.6.2.1- объяснять закон отражения света с помощью принципа Гюйгенса
11. 6.2.2- строить ход лучей в сферических зеркалах и применять формулы сферического зеркала при решении задач
11. 6.2.3- объяснять закон преломления света с помощью принципа Гюйгенса
11. 6.2.4-объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
11. 6.2.5-экспериментально определять показатель преломления стекла и предлагать пути улучшения постановки эксперимента
11. 6.2.6-строить ход лучей в системе линз
11. 6.2.7-строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе

11.4.3.6 - R, L, C -дан тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегін есептеу
11.4.3.7 - айнымалы токтың активті және реактивті қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
11.4.3.8 - векторлық диаграмма салу арқылы қуат коэффициентін анықтау
11.4.3.9 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына мысал келтіру;
11.4.3.10 - резонанстық жиілікті есептеу
11.4.3.11 - трансформатордың жұмыс істеу принципін талдау
11.4.3.12 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
11.4.3.14 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
5.1 Толқындық қозғалыс
11.5.1.1 - ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу
11.5.1.2 - графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру
11.5.1.3 - судың бетінде екі көзде пайда болған интерференцияны зерттеу
5.2 Электромагниттік толқындар
11.5.2.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
11.5.2.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детекторлауды сипаттау
11.5.2.3 - амплитудалық және жиіліктік модуляцияны ажырату
11.5.2.4 - детекторлы радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
11.5.2.5 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
11.5.2.6 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
6.1 Толқындық оптика
11.6.1.1 жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
11.6.1.2 - призма арқылы өткен кездегі ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру
11.6.1.3 - механикалық және жарық толқындарының интерференциялық көріністеріне салыстырмалы талдау жүргізу
11.6.1.4 - жұқа пленкаға түскен және шағылған жарықтардан пайда болған интерференциялық максимумдар мен минимумдарды бақылау шарттарын анықтау
11.6.1.5 - Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру
11.6.1.7 - жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын дәлелдеу
6.2 Геометриялық оптика
11.6.2.1 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру
11.6.2.2 - сфералық айнадағы сәуленің жолын салу және сфералық айнаның формуласын есептер шығаруда қолдану
11.6.2.3 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың сыну заңын түсіндіру
11.6.2.4 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
11.6.2.5 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау және экспериментті жақсартудың жолдарын ұсыну
11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;
11.6.2.7 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру

7.1 Элементы теории относительности
11.7.1.1- сопоставлять принцип относительности Эйнштейна с принципом относительности Галилея
11.7.1.2- объяснять релятивистские эффекты, используя постулаты Эйнштейна и преобразования Лоренца
11.7.1.3- объяснять принцип действия ускорителей заряженных частиц, с учетом имеющих место в них релятивистских эффектов
8.1 Атомная и квантовая физика
11.8.1.1-классифицировать источники и виды излучений
11.8.1.2-различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
11.8.1.3-применять законы Стефана-Больцмана, Вина и формулу Планка для описания теплового излучения абсолютно черного тела и обоснования ультрафиолетовой катастрофы
11.8.1.4-объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения
11.8.1.5-использовать законы фотоэффекта и уравнение Эйнштейна при решении задач
11.8.1.6-объяснять природу светового давления на основе квантовой теории света
11.8.1.7-описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
11.8.1.8-сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
11.8.1.9-приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения
11.8.1.10-обосновать планетарную модель атома на основе опыта Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
11.8.1.11-объяснять условия устойчивого существования атома с помощью постулатов Бора
11.8.1.12-объяснять природу линейчатых спектров на основе энергетической структуры атома водорода
11.8.1.13-объяснять устройство и принцип действия лазера
11.8.1.14-обсуждать перспективы развития голографии
11.8.1.15-приводить примеры проявления и использования на практике волновой природы элементарных частиц
11.8.1.16-использовать формулу длины волны де Бройля при решении задач
8.2Физика атомного ядра
11. 8.2.1-объяснять, на основе закона радиоактивного распада, причины длительного сохранения заражения местности, ядерными отходами
11.8.2.2-применять формулу радиоактивного распада при решении задач
11.8.2.3-вычислять энергию связи атомного ядра и объяснять графическую зависимость удельной энергии связи от массового числа ядра
11.8.2.4-использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции
11.8.2.5-понимать природу ядерного синтеза и естественного радиоактивного распада
11.8.2.6-объяснить характер движения заряженных частиц в магнитном поле
11.8.2.7-объяснять природу, свойства и биологическое действие a, b и g – излучений

7.1 Салыстырмалы теорияның элементтері
11.7.1.1 - Галилейдің салыстырмалы принципі мен Эйнштейннің салыстырмалы принципін сәйкестендіру
11.7.1.2 - Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана отырып, релятивистік эффектіні түсіндіру
11.7.1.3 - зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіру
8.1 Атомдық және кванттық физика
11.8.1.1 - сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастыру
11.8.1.2 - электромагниттік сәулелену, олардың табиғатта пайда болуы мен затпен өзара әрекеттесуін ажырату
11.8.1.3 - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын ультракүлгін апаттын негіздеу және абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдану
11.8.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру
11.8.1.5 - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану
11.8.1.6 - жарықтың кванттық теориясы негізінде жарық қысымының табиғатын түсіндіру
11.8.1.7 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
11.8.1.8 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
11.8.1.9 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру
11.8.1.10 - атомның планетарлық моделін альфа бөлшектің ыдырауы бойынша Резерфорд тәжірибесіне сүйене отырып негіздеу
11.8.1.11 - бор постулаттарына сүйеніп атомның орнықты күйінің шартын түсіндіру
11.8.1.12 - сутегі атомының энергетикалық құрылымына сүйене отырып, сызықтық спектрдің табиғатын түсіндіру
11.8.1.13 - лазер құрылғысын және әсер ету принципін түсіндіру
11.8.1.14 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
11.8.1.15 - элементар бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болуы мен практикада қолданылуына мысалдар келтіру
11.8.1.16 - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолдану
8.2 Атом ядросының физикасы
11.8.2.1 - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру
11.8.2.2 - радиоактивті ыдыраудың формуласын есептер шығаруда қолдану
11.8.2.3 - атомдық ядроның байланыс энергиясын есептеу және меншікті байланыс энергиясының ядроның массалық санына тәуелділігін түсіндіру
11.8.2.4 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану
11.8.2.5 - ядролық синтездің және табиғи радиоактивтіліктің табиғатын түсіну
11.8.2.6 - магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалыс сипатын түсіндіру
11.8.2.7 - a, b және g сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін түсіндіру

11.8.2.8-описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов
11.8.2.9-обсуждать перспективы развития ядерной энергетики
9.1 Нанотехнология и наноматериалы
11.9.1.1-объяснять физические свойства наноматериалов и способы их получения
11.9.1.2-обсуждать сферы применения нанотехнологии
10.1 Космология
11.10.1.1-описывать главные спектральные классы звезд;
11.10.1.2-различать понятия видимая звездная величина и абсолютная звездная величина
11.10.1.3-использовать формулы для определения видимой и абсолютной звездных величин
11.10.1.4-использовать диаграмму Герцшпрунга-Рассела для объяснения эволюции звезд
11.10.1.5-описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
11.10.1.6-описывать использование метода "стандартные свечи" для определения расстояний
11.10.1.7-обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии
11.10.1.8-уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла
11.10.1.9-объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
32. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
33. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
10-класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
Кинематика
Роль физики в современном мире
10.1.1.1 - высказывать суждения о роли физики в современном мире и аргументировать собственное мнение
Погрешности физических величин
Обработка результатов измерений
Лабораторная работа №1.
Определение ускорения тела, движущегося по наклонной плоскости
10.1.1.2 - различать систематические и случайные ошибки;
10.1.1.3 -определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины;
10.1.1.4 - записывать конечный результат экспериментальных исследовании, исходя из точности измерений физических величин
Основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела
10.1.1.5 -выводить формулу перемещения при равноускоренном движении тела, используя графическую зависимость скорости от времени;
10.1.1.6 -применять кинематические уравнения при решении расчетных и графических задач
Инвариантные и относительные физические величины
Принцип относительности Галилея

11.8.2.8 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау
11.8.2.9 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау
9.1 Нанотехнология және наноматериалдар
11.9.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын түсіндіру
11.9.2.2 - нанотехнологияның қолданылуын талқылау
10.1 Космология
11.10.1.1 - жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттау
11.10.1.2 - көрінерлік жұлдыздық шама және абсолют жұлдыздық шама ұғымдарын ажырату
11.10.1.3 - көрінерлік және абсолют жұлдыздық шаманы анықтау үшін формулаларды қолдану
11.10.1.4 - Жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану
11.10.1.5 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
11.10.1.6 - ара қашықтықты анықтау үшін, "қарапайым май шамдар" әдісін пайдалануды сипаттау
11.10.1.7 - Әлемнің жеделдеуi мен қара энергия туралы пікірталасты талқылау
11.10.1.8 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу
11.10.1.9 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
32. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
33. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі қосымшада берілген Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар(төмендетілген оқу жүктемесімен)
10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Кинематика
Қазіргі заманғы физиканың рөлі
10.1.1.1 -қазіргі заманғы физиканың рөлі туралы пікір айту және өз пікірін дәлелдеу
Физикалық шамалардың қателіктері. Өлшеулер нәтижесін өңдеу.
№ 1 Зертханалық жұмыс
"Көлбеу жазықтық бойымен қозғалатын дененің үдеуін анықтау"
10.1.1.2 - жүйелік және кездейсоқ қателіктерді ажырата білу;
10.1.1.3 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау;
10.1.1.4 - физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескере отырып, тәжірибелік зерттеудің соңғы нәтижесін жазу
Теңүдемелі қозғалыс кинематикасының негізгі теңдеулері мен ұғымдары
10.1.1.5 - жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі графигін пайдалана отырып, теңүдемелі қозғалыс кезіндегі орын ауыстыру формуласын қорытып шығару;
10.1.1.6 - сандық және графиктік есептерді шығаруда кинематика теңдеулерін қолдану
Инвариантты және салыстырмалы физикалық шамалар.
Галилейдің салыстырмалылық принципі

10.1.1.7 -различать инвариантные и относительные физические величины;
10.1.1.8 -применять классический закон сложения скоростей и перемещений при решении задач
Кинематика криволинейного движения
10.1.1.9 -определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
Движение тела, брошенного под углом к горизонту;
10.1.1.10 -определять кинематические величины при движении тела, брошенного под углом к горизонту;
Силы. Сложение сил.
Законы Ньютона.
10.1.2.1 -составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
Закон Всемирного тяготения
10.1.2.2 -объяснять физический смысл инертной и гравитационной массы;
10.1.2.3 -объяснять графическую зависимость напряженности и потенциала гравитационного поля материальной точки от расстояния;
10.1.2.4 -применять закон всемирного тяготения при решении задач
Момент инерции абсолютно твердого тела.
10.1.2.5 -использовать теорему Штейнера для расчета момента инерции материальных тел
Момент импульса. Закон сохранения момента импульса и его связь со свойствами пространства. Основное уравнение динамики вращательного движения.
10.1.2.6 -применять основное уравнение динамики вращательного движения в различных его формах при решении задач;
10.1.2.7 -проводить аналогии между физическими величинами, характеризующими поступательное и вращательное движения
Статика
Центр масс
10.1.3.1 -находить центр масс абсолютно твердого тела и системы материальных тел
Виды равновесия.
10.1.3.2 -устанавливать причинно–следственные связи при объяснении различных видов равновесия
Лабораторная работа № 2.
Сложение сил, направленных под углом друг к другу
10.1.3.3 -определить величины сил опытным путем, и экспериментальная проверка закона сложения сил
Законы сохранения
Законы сохранения импульса и механической энергии, их связь со свойствами пространства и времени
10.1.4.1 -применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
Механика жидкостей и газов
Гидродинамика. Ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов.
10.1.5.1 -описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
Уравнение неразрывности. Уравнение Бернулли. Подъемная сила
10.1.5.2 -применять уравнение неразрывности и уравнение Бернулли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
Течение вязкой жидкости. Формула Стокса. Обтекание тел.
10.1.5.3 -применять формулу Торричелли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
Лабораторная работа № 3.
"Исследование зависимости скорости шарика от его радиуса при движении в вязкой жидкости"

10.1.1.7 - инварианты және салыстырмалы физикалық шамаларды ажырату;
10.1.1.8 - жылдамдықтарды қосу мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңын есеп шығаруда қолдану
Қисық сызықты қозғалыс кинематикасы
10.1.1.9 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау;
Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы.
10.1.1.10 - көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі кинематикалық шамаларын анықтау;
Динамика
Күштер. Күштерді қосу. Ньютон заңдары
10.1.2.1 - бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы
10.1.2.2 - инертті масса мен гравитациялық массаның физикалық мағынасын түсіндіру;
10.1.2.3 - материалдық нүктенің гравитациялық өріс кернеулігі мен потенциалының қашықтыққа тәуелділік графигін түсіндіру;
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану
Абсолют қатты дененің инерция моменті
10.1.2.5 - материалдық дененің инерция моментін есептеу үшін Штейнер теоремасын қолдану
Импульс моменті. Импульс моментінің сақталу заңы және оның кеңістік қасиеттерімен байланысы.
Айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуі
10.1.2.6 - есептерді шешу кезінде айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуін оның әртүрлі формаларында қолдану;
10.1.2.7 - айналмалы және ілгерілемелі қозғалысты сипаттайтын физикалық шамалардың арасындағы сәйкестікті жүргізу
Статика
Массалар центрі.
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
Тепе-теңдік түрлері.
10.1.3.2 - әртүрлі тепе-теңдікті түсіндіру кезінде себеп-салдар байланысын орнату
№ 2 Зертханалық жұмыс
"Бір-біріне бұрыш жасай бағытталған күштерді қосу"
10.1.3.3 - күштерді қосудың заңдылығын эксперименттік тексеру және күш шамасын тәжірибелік жолмен анықтау
Сақталу заңдары
Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары және олардың кеңістік пен уақыттың қасиеттерімен байланысы.
10.1.4.1 - сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
Сұйықтар мен газдардың механикасы
Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күш
10.1.5.2 - үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
Тұтқыр сұйықтың қозғалысы. Стокс формуласы. Денелерді қапталдай ағу
10.1.5.3 - Торричелли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
№ 3 Зертханалық жұмыс
"Тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың жылдамдығының оның радиусынан тәуелділігін зерттеу"

10.1.5.4 -определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2-четверть
Основы молекулярно-кинетической теории газов
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов и ее опытное обоснование.
Термодинамические системы и термодинамические параметры. Равновесное и неравновесное состояния термодинамических систем.
Температура как мера средней кинетической энергии теплового движения частиц вещества
10.2.1.1 -описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул
Идеальный газ. Основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов
10.2.1.2 -описывать модель идеального газа;
10.2.1.3 -применять основное уравнение молекулярно-кинетической теории при решении задач
Газовые законы
Уравнение состояния идеального газа
10.2.2.1 -применять уравнениесостоянияидеального газа при решении задач
Изопроцессы. Графики изопроцессов.
Закон Дальтона
10.2.2.2 - исследовать зависимость давления от объема газа при постоянной температуре (закон Бойля-Мариотта);
10.2.2.3 -исследовать зависимостьобъема газа от температуры при постоянном давлении (закон Гей-Люссака);
10.2.2.4 -исследовать зависимость давления от температуры газа при постоянномобъеме (закон Шарля);
10.2.2.5 -применять газовые законы при решении расчетных и графических задач
Основы термодинамики
Внутренняя энергия идеального газа. Термодинамическая работа. Количество теплоты, теплоемкость
10.2.3.1 -применять формулы внутренней энергии одноатомного и двухатомного идеального газа при решении задач
Первый закон термодинамики. Применение первого закона термодинамики к изопроцессам. Адиабатный процесс, уравнение Пуассона
10.2.3.2 - применять первый закон термодинамики к изопроцессам и адиабатному процессу
Обратимые и необратимые процессы. Энтропия.
Второй закон термодинамики.
Круговые процессы и их коэффициент полезного действия, цикл Карно
10.2.3.3 - описывать цикл Карно для идеального теплового двигателя;
10.2.3.4 -применять формулу коэффициент полезного действия теплового двигателя при решении задач
Жидкие и твердыетела
Насыщенный и ненасыщенный пар, влажность воздуха. Фазовые диаграммы, тройная точка, критическое состояние вещества
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха с помощью гигрометра и психрометра
Свойства поверхностного слоя жидкости. Смачивание, капилярные явления
10.2.4.2 - определять коэффициент поверхностного натяжения жидкости различными способами
Кристалические и аморфные тела.
Механические свойства твердых тел
10.2.4.3 –различать структуры кристаллических и аморфных тел на примере различных твердых тел;

10.1.5.4 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2-тоқсан
Молекулалық- кинетикалық теория негiздерi
Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi.
Термодинамикалық жүйелер және термодинамикалық параметрлер. Тепе-теңдік және тепе-теңдік емес күйдегі термодинамикалық жүйе.
Температура - зат бөлшектерінің жылулық қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының өлшемі ретінде
10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау
Идеал газ. Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi
10.2.1.2 - идеал газ моделін сипаттау;
10.2.1.3 - молекулалық кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану
Газ заңдары
Идеал газ күйінің теңдеуі
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану;
Изопроцестер. Изопроцесстер графиктері.
Дальтон заңы
10.2.2.2 - тұрақты температура кезінде қысымның газ көлеміне тәуелділігін зерттеу (Бойль-Мариотт заңы);
10.2.2.3 - тұрақты қысым кезінде газ көлемінің температураға тәуелділігін зерттеу (Гей-Люссак заңы);
10.2.2.4 - тұрақты көлем кезінде қысымның газ температурасына тәуелділігін зерттеу (Шарль заңы);
10.2.2.5 - газ заңдарын сандық және графиктік есептер шығаруда қолдану
Термодинамика негiздерi
Идеал газдың ішкі энергиясы. Термодинамикалық жұмыс. Жылу мөлшері, жылусыйымдылық
10.2.3.1 - бір атомды және екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану
Термодинамиканың бiрiншi заңы. Термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану. Адиабаталық процесс, Пуассон теңдеуі
10.2.3.2 - термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге және адиабаталық процеске қолдану
Қайтымды және қайтымсыз процестер. Энтропия. Термодинамиканың екiншi заңы.
Айналмалы процесс және оның пайдалы әсер коэффициенті, Карно циклі
10.2.3.3 - идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттау;
10.2.3.4 жылу қозғалтқышының пайдалы әсер коэффициенті формуласын есептерді шығаруда қолдану
Сұйық және қатты денелер
Қаныққан және қанықпаған бу. Ауаның ылғалдылығы.
Фазалық диаграммалар. Үштік нүкте. Заттың кризистiк күйi
10.2.4.1 - гигрометрдің және психрометрдің көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау
Сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау
Кристалл және аморф денелер.
Қатты денелердің механикалық қасиеттері
10.2.4.3 - әртүрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты денелердің құрылымын ажырату;

10.2.4.4 -определять модуль Юнга при упругой деформации
3-четверть
Электростатика
Электрический заряд. Поверхностная и объемная плотность заряда. Закон сохранения заряда. Закон Кулона
10.3.1.1 -применять закон сохранения электрического заряда и закон Кулона при решении задач
Электрическое поле. Однородное и неоднородное электрическое поле. Напряженность электрического поля. Принцип суперпозиции электростатических полей
10.3.1.2 -применять принцип суперпозиции для определения напряженности электрического поля
Поток вектора напряженности электрического поля
10.3.1.3 - рассчитывать напряженность электрического поля заряженной плоскости, шара, сферы
Работа электрического поля по перемещению заряда. Потенциал, разность потенциалов электрического поля
10.3.1.4 -рассчитывать потенциал и работу электрического поля точечных зарядов
Эквипотенциальные поверхности. Связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей.
10.3.1.5 -применять формулу, связывающую силовую и энергетическую характеристики электростатического поля, при решении задач;
10.3.1.6 -сравнивать силовые и энергетические характеристики гравитационного и электростатического полей
Проводники и диэлектрики в электрическом поле.
10.3.1.7 -проводить сравнительный анализ явлений электростатической индукции в проводниках и поляризации в диэлектриках;
Электроемкость. Конденсаторы. Соединение конденсаторов
10.3.1.8 -исследовать зависимость емкости конденсатора от его параметров;
10.3.1.9 -применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
Энергия электрического поля
10.3.1.10 -рассчитывать энергию электрического поля
Постоянный ток
Электрический ток. Закон Ома для участка цепи. Смешанное соединение проводников
10.3.2.1 -применять закон Ома для участка цепи со смешанным соединением проводников
Лабораторная работа №4
"Изучение смешанного соединения проводников"
10.3.2.2 -исследовать смешанное соединение проводников
Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока.
10.3.2.3 -исследовать связь между электродвижущей силой и напряжением источника при различных режимах его работы (рабочий режим, холостой ход, короткое замыкание)
Закон Ома для полной цепи
10.3.2.4 - применять закон Ома для полной цепи
Лабораторная работа № 5.
Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока
10.3.2.5 -экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
Работа и мощность электрического тока. Закон Джоуля - Ленца. Коэффициент полезного действия источника тока

10.2.4.4 - серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау
3-тоқсан
Электростатика
Электр заряды. Зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы
10.3.1.1 - электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің суперпозиция принципі
10.3.1.2 - суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану
Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны.
10.3.1.3-зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін анықтау
Зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы.
Потенциал. Электр өрісінің потенциалдар айырымы
10.3.1.4 - нүктелік зарядтың электр өрісінің потенциалы мен жұмысын есептеу
Эквипотенциал беттер. Біртекті электр өрісі үшін кернеулік пен потенциалдар айырымы арасындағы байланыс
10.3.1.5 - электростатикалық өрісте күшті және энергетикалық сипаттамаларды байланыстыратын формуланы есептер шығаруда қолдану;
10.3.1.6 - гравитациялық және электростатикалық өрістерде күшті және энергетикалық сипаттамаларды салыстыру
Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер
10.3.1.7 - диэлектриктердегі поляризация құбылысы мен өткізгіштердегі электростатикалық индукция құбылысына салыстырмалы талдау жасау
Электрсыйымдылығы. Конденсаторлар. Конденсаторларды жалғау
10.3.1.8 - конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттеу;
10.3.1.9 - конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда қолдану
Электр өрісінің энергиясы;
10.3.1.10 - электр өрісінің энергиясын есептеу
Тұрақты ток
Электр тогы. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау
10.3.2.1 - аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану
№ 4 Зертханалық жұмыс
"Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену"
10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі
10.3.2.3 - элерктр қозғаушы күші мен кернеу көзінің әртүрлі жұмыс режиминдегі (жұмыстық, бос жүріс, қысқа тұйықталу) байланысын зерттеу
Толық тізбек үшін Ом заңы;
10.3.2.4 - толық тізбек үшін Ом заңын қолдану
№ 5 Зертханалық жұмыс
"Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау"
Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль –Ленц заңы. Ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті
10.3.2.5 - эксперимент арқылы ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау

10.3.2.7 -применять формулы работы, мощности и коэффициент полезного действия источника тока при решении задач
Электрический ток
в различных средах
Электрический ток в металлах. Сверхпроводимость
10.3.3.1 -описывать электрический ток в металлах и анализировать зависимость сопротивления от температуры;
10.3.3.2 - обсуждать перспективы получения высокотемпературных сверхпроводящих материалов
Электрический ток в полупроводниках. Полупроводниковые приборы
10.3.3.3 - описывать электрический ток в полупроводниках и объяснять применение полупроводниковых приборов
Лабораторная работа № 6.
Вольтамперная характеристика лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
10.3.3.4 - исследовать вольтамперные характеристики лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
Электрический ток в растворах и расплавах электролитов. Законы электролиза
10.3.3.5 - описывать электрический ток в электролитах и применять законы электролиза при решении задач
Электрический ток в газах. Электрический ток в вакууме.
10.3.3.6 - описывать электрический ток в газах и вакууме;
4- четверть
Магнитное поле. Взаимодействие проводников с током, опыты Ампера.
Вектор магнитной индукции. Правило буравчика
10.3.4.1 - физический смысл вектора магнитной индукции на основе решения задач и современных достижений техники (поезд на магнитных подушках и др.)
Сила Ампера. Правило левой руки
10.3.4.2 -объяснять принцип действия электроизмерительных приборов, электродвигателей
Сила Лоренца. Движение заряженной частицы в магнитном поле
10.3.4.3 -анализировать принцип действия циклотрона, магнитной ловушки, токомака, адронного коллайдра и объяснять природу полярного сияния;
10.3.4.4 - исследовать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы
Магнитные свойства вещества. Температура Кюри
10.3.4.5 -классифицировать вещества по их магнитным свойствам и определять сферы их применения;
10.3.4.6 -анализировать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
Электромагнитная индукция
Работа силы Ампера. Магнитный поток.
Явление электромагнитной индукции
10.3.5.1 -анализировать принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
Закон электромагнитной индукции. Правило Ленца, явление самоиндукции. Индуктивность
10.3.5.2 - применять закон электромагнитной индукции при решении задач
Энергия магнитного поля
10.3.5.3 -проводить аналогии между механической и магнитной энергии
Электродвигатель и электрогенератор постоянного тока

10.3.2.7 - электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің пайдалы әсер коэффициентінің формулаларын есептер шығаруда қолдану
Әртүрлі ортадағы
электр тогы
Металдардағы электр тогы.
Асқын өткiзгiштiк
10.3.3.1 - металдардағы электр тогын сипаттау және кедергінің температураға тәуелділігін талдау;
10.3.3.2 - жоғары температурада асқын өткізгішті материалдарды алудың келешегін талқылау
Жартылай өткiзгiштердегi электр тогы. Жартылай өткізгішті құралдар
10.3.3.3 - жартылай өткізгіштердегі электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарын қолдану принципін түсіндіру
№ 6 Зертханалық жұмыс
"Шамның қыл сымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасы"
10.3.3.4 - шамның қылсымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасын зерттеу
Электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы. Электролиз заңы
10.3.3.5 - электролиттердегі электр тогын сипаттау және электролиз заңын есептер шығаруда қолдану
Газдардағы электр тогы. Вакуумдегi электр тогы.
10.3.3.6 - газдардағы және вакуумдағы электр тогын сипаттау;
4-тоқсан
Магнит өрiсi
Магнит өрісі. Тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі. Ампер тәжірибелері
Магнит индукция векторы. Дөңгелек және шексіз түзу тогы бар өткізгіштердің индукциясы. Бұрғы ережесі
10.3.4.1 - магнит индукция векторының физикалық мағынасын заманауи техниканың жетістіктері мен есептер шығару арқылы түсіндіру;
Ампер күші, сол қолы ережесі;
10.3.4.2 - электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру;
Лоренц күші. Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы
10.3.4.3 - токомак, циклотрон, андронды коллайдер, магниттік тордың жұмыс істеу принципін талдау және поляр шұғыласының табиғатын түсіндіру;
10.3.4.4 - зарядталған бөлшектердің қозғалысына магнит өрісінің әсерін зерттеу;
Заттың магниттік қасиеттері. Кюри температуры
10.3.4.5 - заттың магниттік қасиеттері бойынша топтастыру және олардың қолдану аймағын анықтау;
10.3.4.6 - магниттік материалдарды(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл іздегіш) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
Электромагниттiк
индукция
Ампер күшінің жұмысы. Магнит ағыны.
Электромагниттiк индукция құбылысы
10.3.5.1 - Электромагниттік құралдардың (электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін зерттеу
Электромагниттiк индукция заңы. Ленц ережесі.
Өздік индукция. Индуктивтілік
10.3.5.2 - электромагниттік индукция заңын есептер шығаруда қолдану
Магнит өрісінің энергиясы
10.3.5.3 - механикалық және магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті жүргізу
Электр қозғалтқыш және тұрақты токтың электр генераторы

10.3.5.4 -исследовать действующую модель электродвигателя и аргументированно объяснять полученные результаты, используя закон Фарадея и правило Ленца
Физический практикум
11-класс
Раздел учебной программы
Темы
Учебные цели
1-четверть
Механические колебания
Уравнения и графики гармонических колебаний
11.4.1.1 -исследовать гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически
Электромагнитные колебания
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания.
Аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями
11.4.2.1 -описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний;
11.4.2.2 -проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями;
11.4.2.3 - исследовать графические зависимости заряда и силы тока от времени посредством компьютерного моделирования
Переменный ток
Генератор переменного тока
11.4.3.1 -исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
Вынужденные электромагнитные колебания. Переменный ток
11.4.3.2 -характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила;
11.4.3.3 -представлять синусоидальный переменный ток или напряжение в виде гармонических функций
Активное и реактивное сопротивления в цепи переменного тока
11.4.3.4 -описывать сдвиг фаз только при активной нагрузке (резистор) в цепи переменного тока;
11.4.3.5 -описывать сдвиг фаз при реактивной нагрузке (катушка, конденсатор) в цепи переменного тока
Закон Ома для последовательной электрической цепи переменного тока, содержащей активное и реактивное сопротивления
11.4.3.6 -рассчитывать последовательную электрическую цепь переменного тока, содержащую R, L, C
Мощность цепи переменного тока
11.4.3.7 -объяснять физический смысл понятий активная и реактивная мощности переменного тока;
11.4.3.8 -определять коэффициент мощности путем построения векторной диаграммы
Резонанс напряжений в электрической цепи
11.4.3.9 -объяснять условие резонанса и называть сферы его применения;
11.4.3.10 -рассчитывать резонансную частоту
Производство, передача и использование электрической энергии. Трансформатор
11.4.3.11 -анализировать принцип работы трансформатора;
11.4.3.12 -объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
Производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире
11.4.3.13 -оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
2-четверть
Волновое движение
Упругие механические волны. Уравнение бегущей и стоячей волны.
Лабораторная работа № 1.
Определение скорости звука в воздухе

10.3.5.4 - қолданыстағы электрқозғалтқыштың моделін зерттеу және Фарадей заңы мен Ленц ережесін қолданып алынған нәтижелерді пайдалана отырып дәлелді түрде түсіндіру
Физикалық практикум
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Механикалық тербелістер
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
Электромагниттік тербелістер
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер
Механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау
11.4.2.2 - механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру;
11.4.2.3 - компьютерлік моделдеу арқылы заряд пен ток күшінің уақытқа тәуелді графиктерін зерттеу
Айнымалы ток
Айнымалы ток генераторы
11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен элерктр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау;
11.4.3.3 - синусоидалы айнымалы ток немесе кернеуді гармоникалық функция түрінде көрсете алу
Айнымалы ток тізбегінде активті және реактивті кедергі
11.4.3.4 - айнымалы ток тізбегінде тек активті жүктеме кезінде(резистор) фаза ығысуын сипаттау;
11.4.3.5 - айнымалы ток тізбегінде реактивті жүктемелер кезінде (катушка, конденсатор) фаза ығысуын сипаттау
Активті және реактивті кедергілерден тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегі үшін Ом заңы
11.4.3.6 - R, L, C -дан тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегін есептеу
Айнымалы ток тізбегіндегі қуат
11.4.3.7 - айнымалы токтың активті және реактивті қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
11.4.3.8 - векторлық диаграмма салу арқылы қуат коэффициентін анықтау
Электр тізбегіндегі кернеу резонансы
11.4.3.9 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына мысал келтіру;
11.4.3.10 - Резонанстық жиілікті есептеу
Электр энергиясын өндіру, тасымалдау және қолдану, трансформатор
11.4.3.11 - қуат формуласының негізінде трансформатордың жұмыс істеу принципін талдау;
11.4.3.12 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану
11.4.3.13 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
2-тоқсан
Толқындық қозғалыс
Серпімді механикалық толқындар. Бойлық және тұрғын толқындардың теңдеуі.
№ 1 Зертханалық жұмыс
"Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау"

11.5.1.1 -исследовать образование стоячих звуковых волн в воздухе;
11.5.1.2 -объяснять механизм образования стоячих волн, определять узлы и пучности, используя графический метод
Распространение механических волн. Интерференция и дифракция механических волн
11.5.1.3 – объяснить интерференцию и дифракцию механических волн на примере
Электромагнитные волны
Излучение и прием электромагнитных волн
11.5.2.1 -объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства
Радиосвязь. Детекторный радиоприемник
11.5.2.2 -описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний;
11.5.2.3 -различать амплитудную (AM) и частотную модуляции (FM);
11.5.2.4 -объяснять принцип работы детекторного приемника
Аналогово-цифровой преобразователь. Каналы связи
11.5.2.5 -объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом
Средства связи
11.5.2.6 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
Волновая оптика
Электромагнитная природа света. Скорость света
11.6.1.1 -объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
Дисперсия света. Интерференция света
11.6.1.2 - объяснять разложение белого света при прохождении его через призму;
11.6.1.3 - проводить сравнительный анализ интерференционных картин световых и механических волн;
11.6.1.4 - определять условия наблюдения интерференционных максимумов и минимумов в тонких пленках в проходящем и отраженном свете
Дифракция света. Дифракционные решетки
11.6.1.5 - объяснять дифракционную картину от нити, щели, круглого отверстия, используя теорию Френеля
Поляризация света.
Лабораторная работа № 2.
Наблюдение интерференции, дифракции и поляризации света
11.6.1.6 - экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
3-четверть
Геометрическая оптика
Принцип Гюйгенса. Закон отражения света
11.6.2.1 - объяснять закон отражения света с помощью принципа Гюйгенса
Плоские и сферические зеркала
11. 6.2.2 - строить ход лучей в сферических зеркалах и применять формулы сферического зеркала при решении задач
Закон преломления света
11. 6.2.3 - объяснять закон преломления света с помощью принципа Гюйгенса
Полное внутреннее отражение
11. 6.2.4 - объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
Лабораторная работа № 3
Определение показателя преломления стекла
11. 6.2.5 - экспериментально определять показатель преломления стекла и предлагать пути улучшения постановки эксперимента
Построение изображения в системах линз. Формула тонкой линзы.
Оптические приборы
11. 6.2.6 - строить ход лучей в системе линз;
11. 6.2.7 - строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
Элементы теории относительности
Постулаты теории относительности.
Преобразования Лоренца

11.5.1.1 - ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу;
11.5.1.2 - графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру
Механикалық толқындардың таралуы. Механикалық толқындардың интерференциясы және дифракциясы
11.5.1.3 – механикалық толқындардың интерференциясы мен дифракциясын мысалдармен түсіндіру
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы
11.5.2.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
Радиобайланыс. Детекторлы радиоқабылдағыш
11.5.2.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детекторлауды сипаттау;
11.5.2.3 - амплитудалық (АМ) және жиіліктік (FM) модуляцияны ажырату;
11.5.2.4 - детекторлы радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары
11.5.2.5 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
Байланыс құралдары
11.5.2.6 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
Толқындық оптика
Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы
11.6.1.1 - жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
Жарықтың дисперсиясы.
Жарықтың интерференциясы
11.6.1.2 - призма арқылы өткен кездегі ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру;
11.6.1.3 - механикалық және жарық толқындарының интерференциялық көріністеріне салыстырмалы талдау жүргізу;
11.6.1.4 - жұқа пленкаға түскен және шағылған жарықтардан пайда болған интерференциялық максимумдар мен минимумдарды бақылау шарттарын анықтау
Жарықтың дифракциясы. Дифракциялық торлар
11.6.1.5 - Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгеле саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру
Жарықтың поляризациясы.
№ 2 Зертханалық жұмыс
"Жарықтың интерференциясын, дифракциясын және поляризациясын бақылау"
11.6.1.6 - жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын дәлелдеу
3-тоқсан
Геометриялық оптика
Гюйгенс принципі. Жарықтың шағылу заңы
11.6.2.1 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру
Жазық және сфералық айналар
11.6.2.2 - сфералық айнадағы сәуленің жолын салу және сфералық айнаның формуласын есептер шығаруда қолдану
Жарықтың сыну заңы
11.6.2.3 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың сыну заңын түсіндіру
Толық ішкі шағылу
11.6.2.4 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
№ 3 Зертханалық жұмыс
"Шынының сыну көрсеткішін анықтау"
11.6.2.5 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау және экспериментті жақсартудың жолдарын ұсыну
Линзалар жүйесінде кескін салу. Жұқа линза формуласы. Оптикалық құралдар
11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;
11.6.2.7 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
Салыстырмалы теорияның элементтері
Салыстырмалы теорияның постулаттары.
Лоренц түрлендірулері

11.7.1.1 - сопоставлять принцип относительности Эйнштейна с принципом относительности Галилея;
11.7.1.2 - объяснять релятивистские эффекты, используя постулаты Эйнштейна и преобразования Лоренца
Энергия, импульс и масса в релятивистской динамике. Закон взаимосвязи массы и энергии для материальных тел
11.7.1.3 - объяснять принцип действия ускорителей заряженных частиц, с учетом имеющих место в них релятивистских эффектов
Атомная и квантовая физика
Виды излучений
Спектры
11.8.1.1 - классифицировать источники и виды излучений
Инфракрасное и ультрафиолетовое излучение. Рентгеновские лучи.
Шкала электромагнитных излучений
11.8.1.2 - различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
Тепловое излучение. Закон Стефана – Больцмана и Вина. Ультрафиолетовая катастрофа.
Формула Планка. Фотоны. Фотоэффект
11.8.1.3 - применять законы Стефана-Больцмана, Вина и формулу Планка для описания теплового излучения абсолютно черного тела и обоснования ультрафиолетовой катастрофы
Применение фотоэффекта
11.8.1.4 - объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения;
11.8.1.5 - использовать законы фотоэффекта и уравнение Эйнштейна при решении задач
Давление света
11.8.1.6 - объяснять природу светового давления на основе квантовой теории света
Химическое действие света
11.8.1.7 - описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
Рентгеновское излучение
11.8.1.8 - сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
Единство корпускулярно-волновой природы света
11.8.1.9 - приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения;
Опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц. Постулаты Бора. Опыты Франка и Герца
11.8.1.10 - обосновать планетарную модель атома на основе опыта Резерфорда по рассеянию альфа-частиц;
11.8.1.11 - объяснять условия устойчивого существования атома с помощью постулатов Бора
Лабораторная работа № 4.
Наблюдение сплошного и линейчатого спектров излучения
11.8.1.12 - объяснять природу линейчатых спектров на основе энергетической структуры атома водорода;
Понятие о нелинейной оптике. Лазеры
11.8.1.13 - объяснять устройство и принцип действия лазера;
11.8.1.14 - обсуждать перспективы развития голографии
Волновые свойства частиц. Трудности теории Бора. Волны де Бройля
11.8.1.15 - приводить примеры проявления и использования на практике волновой природы элементарных частиц;

11.7.1.1 - Галилейдің салыстырмалы принципі мен Эйнштейннің салыстырмалы принципін сәйкестендіру;
11.7.1.2 - Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана отырып, релятивистік эффектіні түсіндіру
Энергия. Релятивистік динамикадағы импульс және масса. Материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы
11.7.1.3 - зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіру
Атомдық және кванттық физика
Сәулеленудің түрлері
Спектрлер.
11.8.1.1 - сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастыру
Инфракызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері.
Электромагниттік сәулелену шкаласы
11.8.1.2 - электромагниттік сәулелену, олардың табиғатта пайда болуы мен затпен өзара әрекеттесуін ажырату
Жылулық сәулелену. Стефан –Больцман және Винн заңдары. Ультракүлгін апаты.
Планк формуласы. Фотондар. Фотоэффект
11.8.1.3 - - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын ультракүлгін апаттын негіздеу және абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдану
Фотоэффектіні қолдану
11.8.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру;
11.8.1.5 - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану
Жарық қысымы
11.8.1.6 - жарықтың кванттық теориясы негізінде жарық қысымының табиғатын түсіндіру
Жарықтың химиялық әсері
11.8.1.7 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
Рентгендік сәулелену
11.8.1.8 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы
11.8.1.9 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру
Альфа бөлшектің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесі. Бор постулаттары. Франк және Герц тәжірибелері
11.8.1.10 - атомның планетарлық моделін альфа бөлшектің ыдырауы бойынша Резерфорд тәжірибесіне сүйене отырып негіздеу;
11.8.1.11 - Бор постулаттарына сүйеніп атомның орнықты күйінің шартын түсіндіру
№ 4 Зертханалық жұмыс
"Сәулеленудің тұтас және сызықтық спектрлерін бақылау"
11.8.1.12- сутегі атомының энергетикалық құрылымына сүйене отырып, сызықтық спектрдің табиғатын түсіндіру;
Сызықты емес оптика туралы түсінік. Лазерлер
11.8.1.13 - лазер құрылғысын және әсер ету принципін түсіндіру;
11.8.1.14 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
Бөлшектің толқындық қасиеттері. Бор теориясының қиыншылығы. де Бройль толқындары
11.8.1.15 - элементар бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болуы мен практикада қолданылуына мысалдар келтіру;

11.8.1.16 - использовать формулу длины волны де Бройля при решении задач;
Физика атомного ядра
Естественная радиоактивность.
Закон радиоактивного распада
11.8.2.1 - объяснять, на основе закона радиоактивного распада причины, длительного сохранения заражения местности ядерными отходами;
11.8.2.2 - применять формулу радиоактивного распада при решении задач
Атомное ядро. Нуклонная модель ядра. Изотопы
Энергия связи нуклонов в ядре.
11.8.2.3 - вычислять энергию связи атомного ядра и объяснять графическую зависимость удельной энергии связи от массового числа ядра
Ядерные реакции. Искусственная радиоактивность.
Деление тяжелых ядер. Цепные ядерные реакции. Критическая масса
11. 8.2.4 - использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции;
11. 8.2.5 - понимать природу ядерного синтеза и естественного радиоактивного распада
Лабораторная работа № 5.
Изучение треков заряженных частиц по готовым фотографиям
11. 8.2.6 - объяснить характер движения заряженных частиц в магнитном поле
Биологическое действие радиоактивных лучей. Защита от радиации
11. 8.2.7 - объяснять природу, свойства и биологическое действие a, b и g – излучений
Ядерный реактор. Ядерная энергетика. Термоядерные реакции
11. 8.2.8 - описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов;
11. 8.2.9 - обсуждать перспективы развития ядерной энергетики
Нанотехнология и наноматериалы
Основные достижения нанотехнологии, проблемы и перспективы развития наноматериалов
11.9.1.1 - объяснять физические свойства наноматериалов и способы их получения;
11.9.1.2 - обсуждать сферы применения нанотехнологии
4-четверть
Космология
Мир звезд. Расстояние до звезд.
Переменные звезды
11.10.1.1 - описывать главные спектральные классы звезд;
11.10.1.2 - различать понятия видимая звездная величина и абсолютная звездная величина;
11.10.1.3 - использовать формулы для определения видимой и абсолютной звездных величин
Планетные системы звезд. Планеты земной группы и планеты-гиганты. Малые тела Солнечной системы.
11.10.1.4 - использовать диаграмму Герцшпрунга - Расселадля объяснения эволюции звезд;
11.10.1.5 - описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
Наша Галактика. Открытие других Галактик. Квазары.
11.10.1.6 - описывать использование метода "стандартные свечи" для определения расстояний
Теория Большого взрыва. Красное смещение и определение расстояний до галактик
11.10.1.7 - обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
Основные этапы эволюции Вселенной. Модели Вселенной. Жизнь и разум во Вселенной.
Освоение космоса и космические перспективы человечества.

11.8.1.16 - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолдану
Атом ядросның физикасы
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы
11.8.2.1 - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру;
11. 8.2.2 - радиоактивті ыдыраудың формуласын есептер шығаруда қолдану
Атомдық ядро. Ядроның нуклондық моделі. Изотоптар.
Ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы
11. 8.2.3 - атомдық ядроның байланыс энергиясын есептеу және меншікті байланыс энергиясының ядроның массалық санына тәуелділігін түсіндіру
Ядролық реакциялар. Жасанды радиоактивтілік.
Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Сындық масса
11. 8.2.4 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану;
11.8.2.5 - ядролық синтездің және табиғи радиоактивтіліктің табиғатын түсіну
№ 5 Зертханалық жұмыс
"Дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену"
11. 8.2.6 - магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалыс сипатын түсіндіру
Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану
11. 8.2.7 - a, b және g сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін түсіндіру
Ядролық реактор. Ядролық энергетика. Термоядролық реакциялар
11. 8.2.8 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау;
11. 8.2.9 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар
11.9.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын түсіндіру;
11.9.1.2 - нанотехнологияның қолданылуын талқылау
4-тоқсан
Космология
Жұлдыздар әлемі. Жұлдызға дейінгі қашықтық.
Айнымалы жұлдыздар
11.10.1.1 - жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттау;
11.10.1.2 - көрінерлік жұлдыздық шама және абсолют жұлдыздық шама ұғымдарын ажырату;
11.10.1.3 - көрінерлік және абсолют жұлдыздық шаманы анықтау үшін формулаларды қолдану
Жұлдыздардың планеталық жүйелері. Жер топтарындағы планеталар және гигант- планеталар. Күн жүйесіндегі кіші денелер
11.10.1.4 - Жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану;
11.10.1.5 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
Біздің Галактика. Басқа Галактикалардың ашылуы. Квазарлар
11.10.1.6 - ара қашықтықты анықтау үшін, "қарапайым май шамдар" әдісін пайдалануды сипаттау
Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау.
11.10.1.7 - Әлемнің жеделдеуi мен қара энергия туралы пікірталасты талқылау;
Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері. Әлемнің моделдері. Өмір және Әлем туралы ойлар
Адамзаттың космостық болашағы және космосты игеру

10) "Электростатика"
Электрический заряд; закон Кулона; электрическое поле; напряженность электрического поля; потенциал; разность потенциалов электрического поля; связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей; электроемкость; конденсаторы; энергия электрического поля.
11) "Постоянный ток"
Электрический ток. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; Работа и мощность электрического тока; Коэффициент полезного действия источника тока; стоимость потребляемого тока.
Практическая работа. Расчеты стоимости работы и мощности бытовых приборов.
12) "Электрический ток в различных средах"
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; полупроводниковые приборы; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме.
Лабораторная работа № 2. Исследование условия возникновения тока в электролитах.
13) "Магнитное поле"
Магнитное поле; взаимодействие проводников с током; опыты Ампера; вектор магнитной индукции; правило буравчика; сила Ампера; правило левой руки; движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; искусственные магниты; соленоид.
14) "Электромагнитная индукция"
Магнитный поток; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
15. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 11-класса:
1) "Механические колебания"
Уравнения и графики гармонических колебаний.
2) "Электромагнитные колебания"
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
3) "Переменный ток"
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Лабораторная работа № 1. Определение числа витков в обмотках трансформатора.
4) "Электромагнитные волны"
Излучение и прием электромагнитных волн; радиосвязь; детекторный радиоприемник; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
5) "Волновая оптика"
Интерференция света; Дифракция света. Дифракционные решетки; поляризация света.
Лабораторная работа № 2. Определение длины световой волны с помощью дифракционной решетки.
Лабораторная работа № 3. Наблюдение поляризации света.
6) "Геометрическая оптика"
Геометрические законы оптики; преломление в плоскопараллельной пластине; полное внутреннее отражение; светотвод, оптические приборы.
Лабораторная работа № 4. Определение показателя преломления стекла.

10) "Электростатика". Электр заряды, Кулон заңы, электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі, біртекті электр өрісіндегі электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар арасындағы байланыс, электрсыйымдылық; конденсаторлар; сыйымдылықтың өлшем бірлігі және электр өрісінің энергиясы;
11) "Тұрақты ток". Электр тогы, ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы, электр тогының жұмысы мен қуаты, ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті, пайдаланылған энергия құны;
Практикалық жұмыс: "Тұрмыстық құралдардың тұтынатын қуаты мен жұмысын есептеу";
12) "Әртүрлі ортадағы электр тогы". Металдардағы электр тогы; асқын өткізгіштік, жартылай өткiзгiштердегi электр тогы, жартылай өткізгішті құралдар, электролит ерiтiндiлерiндегi электр тогы, электролиз заңы, газдардағы және вакуумдегi электр тогы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: "Электролиттердегі электр тогының пайда болуын зерттеу";
13) "Магнит өрісі". Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштердің әсері, Ампер тәжірибесі, магнит индукциясының векторы; бұрғы ережесі; Ампер күші; зарядталған бөлшектердің магнит өрісіндегі қозғалысы; заттардың магниттік қасиеттері; жасанды магниттер; соленоид;
14) "Электромагниттiк индукция". Магнит ағыны, электромагниттiк индукция, электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; магнит өрісінің энергиясы; электрқозғалтқыш және тұрақты токтың электрогенераторы;
15. 11- сыныпқа арналған "Физика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Механикалық тербелістер". Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері;
2) "Электромагниттік тербелістер". Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық;
3) "Айнымалы ток". Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; айнымалы ток; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;
№ 1 Зертханалық жұмыс: "Трансформатор орамасындағы орам санын анықтау";
4) "Электромагниттік толқындар". Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары;
5) "Толқындық оптика". Жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: "Дифракциялық тордың көмегімен жарықтың толқын ұзындығын анықтау";
№ 3 Зертханалық жұмыс: "Поляризация құбылысын бақылау";
6) "Геометриялық оптика". Геометриялық оптика заңдары, жазық-параллель пластинадан шағылу, толық ішкі шағылу; оптика-талшықты тасымалдаушылар, оптикалық құралдар;
№ 4 Зертханалық жұмыс: "Шынының сыну көрсеткішін анықтау";

7) "Атомная и квантовая физика"
Единство корпускулярно-волновой природы света; виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; лазеры; голография; фотография, томография.
8) "Физика атомного ядра"
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; нуклонная модель ядра; изотопы; энергия связи нуклонов в ядре; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; критическая масса; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Лабораторная работа № 5. Определение периода полураспада".
9) "Нанотехнология и наноматериалы.
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
10) "Космология"
Мир звезд; расстояние до звезд; переменные звезды; наша Галактика; открытие других Галактик квазары; теория Большого взрыва; красное смещение и определение расстояний до галактик; черные дыры; расширение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; жизнь и разум во Вселенной; темная материя, нейтронные звезды, сверхновые, диаграмма Герцшпрунга-Рассела.
Параграф 2. Система целей обучения
Обучающиеся должны:
Раздел
10-класс
11-класс
Кинематика
10.1.1.1 - применять кинематические уравнения при решении задач и анализировать графики движения
10.1.1.2 - приводить примеры классического закона сложения скоростей и перемещений из повседневной жизни;
10.1.1.3- определять величины, характеризующие криволинейное движение
1.2 Динамика
10.1.2.1- понимать законы Ньютона и определять равнодействующую силу
10.1.2.2 - понимать закон всемирного тяготения и описывать движение космических аппаратов
10.1.2.3- описывать изменения физических величин при движении тела, брошенного под углом к горизонту и вертикально
1.3 Статика и гидростатика
10.1.3.1 - определять центр масс абсолютно твердого тела и объяснять различные виды равновесия
10.1.3.2- описывать закон Паскаля и его применение;
10.1.3.3- объяснять термин гидростатического давления
1.4 Законы сохранения
10.1.4.1- объяснять законы сохранения
1.5. Гидродинамика
10.1.5.1- описывать течения жидкостей и газов
10.1.5.2- определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины и учитывть точность измерений
10.1.5.3- определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения

7) "Атомдық және кванттық физика". Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы; сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; электромагниттік сәулелену шкаласы; фотоэффект; фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; лазерлер; голография; фотография; томография;
8) "Атом ядросының физикасы". Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар;
№ 5 Зертханалық жұмыс: "Жартылай ыырау периодын анықтау";
9) "Нанотехнология және наноматериалдар". Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелелері және дамуы; наноматериалдар;
10) "Космология". Жұлдыздар әлемі; жұлдызға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; біздің Галактика; басқа Галактикалардың ашылуы; квазарлар; Үлкен жарылыс теориясы; қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау; қара құрдым; Әлемнің ұлғаюы; Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері; әлемнің моделдері; өмір және Әлем туралы ойлар; қара материя; нетронды жұлдыздар; аса жаңа жұлдыздар; Герцшпрунг-Рассел диаграммасы.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.1 Кинематика
10.1.1.1 - кинематика теңдеулерін қолдану және орын ауыстыру, жылдамдық, үдеудің графиктерін талдай білу
10.1.1.2 - жылдамдықтар мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңына күнделікті өмірден мысалдар келтіру
10.1.1.3 - қисықсызықты қозғалысты сипаттайтын шамаларды анықтау
1.2 Динамика
10.1.2.1 - Ньютон заңдарын түсіну және теңәрекетті күшті табу
10.1.2.2 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын түсіну және ғарыш аппаратының қозғалысын сипаттау
10.1.2.3 - көкжиекке бұрыш жасай және вертикаль лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі физикалық шамалардың өзгерісін сипаттау
1.3 Статика және гидростатика
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
10.1.3.2- Паскаль заңын сипаттау және оның қолданылуы
10.1.3.3- гидростатикалық қысым терминін түсіндіру
1.4. Сақталу заңдары
10.1.4.1 - сақталу заңдарын түсіндіру
1.5 Гидродинамика
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ағыстарын сипаттау
10.1.5.2 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау және физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескереру
10.1.5.3 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну

11.9.1.4 - описывать использование новых методов для определения расстояний
Темная энергия и ускорение расширения Вселенной
11.9.1.5 - обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
11.9.1.6 - обсуждать гипотезы о расширении Вселенной основываясь на данных астрономических наблюдений
Теория Большого взрыва и красное смещение
11.9.1.7 - уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла;
11.9.1.8 - объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
Физический практикум
Приложение 18
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 114
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель учебной программы предмета "Биология" – развитие современных биологических знаний и умений у обучающихся; понимание сущности, развития и проявления жизни на разных уровнях ее организации; подготовка всесторонне развитой личности, которая понимает значение жизни как наивысшей ценности.
3. Задачи учебного предмета:
1) расширить значимые биологические знания и умения, определяющие роль человека в природе на основе понимания законов ее развития;
2) применять законы развития и функционирования природы в качестве основы и средства для приобретения новых знаний, их дальнейшего расширения и углубления;
3) формировать в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) развивать качества инициативной личности, позволяющие свободно ориентироваться в окружающей действительности, с готовностью принимать самостоятельные решения, связанные этическими вопросами и с личным участием в социальной жизни общества и в трудовой деятельности;

11.9.1.4 - ара қашықтықты анықтау үшін қолданылатын "жаңа тәсілдер" әдісін пайдалануды сипаттау
Күңгірт энергия. Әлемнің үдеуі мен ұлғаюы
11.9.1.5 - Әлемнің ұлғаюы мен күңгірт энергия туралы пікірталасты талқылау;
11.9.1.6 - берілген астрономиялық бақылауларға сүйене отырып әлемнің ұлғаюы туралы болжамды талқылау
Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу
11.9.1.7 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу;
11.9.1.8 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
Физикалық практикум
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
114-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Биология" оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың заман талаптарына сай білімдері мен біліктерін дамыту; өмірдің мәнін, дамуын, оның түрлі ұйымдасу деңгейлерінде көрініс табуын түсіну; өмірдің ең басты құндылық ретіндегі маңызын түсінетін жан-жақты дамыған тұлғаны дайындау.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) табиғаттың даму заңдарын түсінуге негізделе отырып, адамның табиғаттағы рөлін анықтайтын маңызды биологиялық білімдер мен біліктер ауқымын кеңейту;
2) табиғаттың даму және тіршілігін жалғастыру заңдарын жаңа білімдерді алу, оларды ары қарай дамыту және тереңдету негізі және құралы ретінде пайдалану;
3) жүйені меңгеру барысында ғылым білім мен дүниетаным негіздерін; шығармашылық дербестік пен сын тұрғысынан ойлау қабілетін; зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру;
4) әдеп мәселелерімен және қоғамның әлеуметтік өмірі мен еңбек әрекетіне тікелей қатысумен байланысты қоршаған шынайылықта еркін бағдарлануға мүмкіндік беретін, бастамашыл тұлғаның қасиеттерін дамыту;

5) развивать у обучающихся интеллектуальные умения, необходимые для продолжения образования и самообразования.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Биология"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Биология"
4. ОбъҰм учебной нагрузки по предмету "Биология" составляет:
1) в 10 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа;
2) в 11 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 72 часа.
5. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов;
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) Организмы и окружающая среда;
4) Прикладные интегрированные науки.
6. Раздел "Многообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) многоообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
7. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции;
6) эволюционное развитие.
8. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) экология и влияние человека на окружающую среду;
9. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;
3) биотехнология;
4) биомедицина и биоинформатика.
10. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 10-класса включает следующие разделы:
1) "Разнообразие живых организмов". Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические деревья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев.
2) "Питание". Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура; концентрация субстрата, фермента, ингибитора и активатора.
3) "Транспорт веществ". Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека. Кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у человека.
4) Механизм пассивного транспорта: простой транспорт, диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
5) "Дыхание". Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ). Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы. Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена. Структурные компоненты митохондрий и их функции. Цикл Кребса. Значение для биологических систем

5) білім алушылардың білім алуды және өздігінен білім алуды жалғастыруы үшін қажетті зияткерлік біліктерді дамыту.
2-тарау. "Биология" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Биология" оқу пәнінің мазмұны
4. "Биология" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағатты құрайды.
5. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;
3) ағза мен қоршаған орта;
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
6. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) қоректену:
3) заттардың тасымалдануы;
4) тыныс алу;
5) бөліп шығару;
6) қозғалыс;
7) координация және реттелу.
7. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көбею;
2) жасушалық айналым;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) селекция негіздері;
6) эволюциялық даму.
8. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2) адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
9. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық биология мен биохимия;
2) жасушалық биология;
3) микробиология және биотехнология;
4) биомедицина және биоинформатика.
10. 10-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Тірі ағзалардың әртүрлілігі". Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру". Филогенетикалық картның әр түрлі формалары. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
2) "Қоректену". Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура; субстрат концентрациясы, фермент ингибитор және активатор.
3) "Заттардың тасымалдануы". Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы.
4) Пассивті тасымалдау механизмі: қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
5) "Тыныс алу". Аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметі. Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері. Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері. Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Кребс циклі және оның биологиялық маңызы.

6) "Выделение". Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи. Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция. Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ.
7) "Движение". Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (зоны, диски, саркомеры, актин, миозин и др.). Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон. Типы скелетных мышечных тканей относительно актина.
8) "Координация и регуляция". Строение нервных клеток. Мембранный потенциал. Потенциал действия. Передача импульса вдоль аксона нейрона. Рефрактерный период и его роль. Преимущества миелинизации нейронов. Сравнение миелинизированных и немиелинизированных нейронов. Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини.
9) "Клеточный цикл". Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза.
10) Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений. Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний. Старение. Теории о процессе старения.
11) "Закономерности наследственности и изменчивости". Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков;
Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
12) Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование, сцепленное с полом. Множественные аллели;
Решение задач.
13) Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера. Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Эпистаз. Комплиментарность. Полимерия. Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Точечные, хромосомные, геномные, ядерные и цитоплазматические мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций". Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом.
14) "Основы селекции". Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез.
15) "Эволюционное развитие". Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны. Доказательства эволюции. Способы видообразования. Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация. Этапы антропогенеза.

6) "Бөліп шығару". Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі. Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция. Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы.
7) "Қозғалыс". Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер, саркомерлер, актин, миозин). Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлері.
8) "Координация және реттелу". Жүйке жасушаларының құрылысы. Мембраналық потенциал. Әрекет потенциалы. Нейронның аксон бойымен қозудың берілуі. Рефрактерлық кезең мен оның маңызы. Миелинденген және миелинденбеген нейрондарды салыстыру. Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы.
9) "Жасушалық цикл". Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер.
10) Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез. Онкологиялық жаңатүзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар. Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
11) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
12) Белгілердің тұқымқуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тұқым қуалау. Көптік аллельділік;
Есептер шығару.
13) Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы. Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия. Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплазмалық мутациялар. Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу". Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
14) "Селекция негіздері". Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.
15) "Эволюциялық даму". Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Эволюцияның дәлелдемелері. Түр түзілудің тәсілдері. Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Полиплоидия және гибридизация. Антропогенез кезеңдері.

16) "Молекулярная биология и биохимия". Значение воды для жизни на Земле. Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Свойства и функция углеводов.
17) Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров. Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков;
Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".
18) Содержание белков в биологических объектах.
Лабораторная работа "Определение содержания белков в биологических обьектах".
19) Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Структура дезоксирибонуклеиновой кислоты (первичная и вторичная цепи). Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты Механизм репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты (РНК). Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
20) "Клеточная биология". Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны.
21) Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных.
22) "Биотехнология". Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Применение ПЦР. Значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике. Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов (ГМО). Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.
23) "Биомедицина и биоинформатика". Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и т.д.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.). Биомеханика эргометрическая (оптимизация и др.). Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов". Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце".

16) "Молекулалық биология және биохимия". Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.
17) Липидтердің құрылымдық компонентері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері. Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы;
Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".
18) Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы;
Зертханалық жұмыс "Биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".
19) Дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) құрылысы. Дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы (бірінші және екінші реттік). Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі. Репликация механизмі. Дезоксирибонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі. Рибонуклеин қышқылы (РНҚ) молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы. Рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалары құрылысының ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
20) "Жасушалық биология". Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс.
21) Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері.
22) "Биотехнология". Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Полимеразды тізбекті реакцияның таксономия, медицина, криминалистикадағы маңызы. Гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
23) "Биомедицина және биоинформатика". Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика (оптимизация). Модельдеу "Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу". Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу "Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу".

11. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 11-класса включает следующие разделы:
1) "Питание". Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf.
Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
2) Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфоролирование. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина.
3) Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
4) Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
5) "Транспорт веществ". Механизм транслокации веществ у растений. Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану. Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
6) "Координация и регуляция". Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена.
7) "Размножение". Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека. Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
8) "Рост и развитие". Стволовые клетки: понятие и свойства. Практическое использование. Этический аспект.
9) "Закономерности наследственности и изменчивости". Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций.
10) Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека.
11) "Биосфера, экосистема, популяция". Экологические пирамиды. Трофические уровни.
Решение экологических задач и экологических ситуаций.
12) Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга.
Лабораторная работа "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа".
13) "Экология и влияние человека на окружающую среду". Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата". Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
14) "Молекулярная биология и биохимия". Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом. Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе. Теория Фишера. Иммобилизация ферментов.

11. 11-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Қоректену". Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Rf мәні.
Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
2) Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану. Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі.
3) Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы мен жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
4) Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
5) "Заттардың тасымалдануы". Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі. Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы. Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі.
6) "Координация және реттелу". Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі.
7) "Көбею". Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары. Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
8) "Өсу және даму". Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.
9) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері.
10) "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық дезоксирибонуклеин қышқылын секвенирлеу.
11) "Биосфера, экожүйе, популяция". Экологиялық пирамидалар. Трофикалық деңгейлер.
Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу.
12) Түрлердің алуан түрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы.
Зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз регионы экожүйесінің жағдайын анықтау".
13) "Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері". Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу". Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
14) "Молекулярлық биология және биохимия". Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). Антиген мен антидененің әрекеттесуі. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың ролі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы.

15) Конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов.
Действие лекарственных препаратов и ионов тяжелых металлов на активность ферментов.
16) Транскрипция. Посттранскрипционная модификация прем рибонуклеиновая кислота.
Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
17) "Клеточная биология". Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
18) "Биотехнология". Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Лабораторная работа "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах".
19) Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий.
20) Понятие "Рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Свойства плазмид и их использование в генетическом клонировании. Понятие "клонирование". Способы клонирования организмов. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
21) "Биомедицина и биоинформатика". Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека. Общие представления об эпигенетике. Эпигенетические эффекты у человека. Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании. Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения. Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.
Параграф 2. Система целей обучения
12. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.1.1 "10" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения расписаны по разделам для каждого класса:
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10 класс
11 класс
1. Многообра-зие, структура и функции живых организмов
1.Многообра-зие живых организмов
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле;
10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева);
10.1.1.3 - сравнивать принципы различных форм филогенетических карт (кладограммы и филогенетические дерева)
2 Питание

15) Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар иондарының ферменттердің белсенділігіне әсері;
16) Транскрипция. Премрибонуклеин қышқылы посттранскрипциялық модификациясы. Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.
17)"Жасушалық биология". Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау.
Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
18) "Биотехнология". Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері.
Зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу".
19) Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері.
20) "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдері. Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы. Ағзаларды клондау тәсілдері. Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
21) "Биомедицина және биоинформатика". Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. "Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану. Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері. Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 10.1.1.1. кодында "10" - сынып, "1.1" - бірінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
13. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1.
Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылы
мы мен қызметтері
1
Тірі организмдердің әртүрлілігі
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау;
10.1.1.2 филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және (интерпретациялау) түсіндіріп беру;
10.1.1.3 әр алуан филогенетикалық карталар-дың (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштар) принциптерін салыстыру
2 Қоректену

10.1.2.1 – объяснять воздействие различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата и ингибитора) на активность ферментов
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза;
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза;
11.1.2.4 - объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза;
11.1.2.5 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
3 Транспорт веществ
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона;
10.1.3.2 - объяснять механизм пассивного транспорта
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений;
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ;
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану;
11.1.3.4 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
4 Дыхание
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ);
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфата в аэробном и анаэробном дыхании;
10.1.4.3 - называть виды метаболизма;
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена;
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания;
10.1.4.6 - описывать цикл Кребса
5 Выделение
10.1.5.1 объяснять механизм фильтрации и образования мочи;
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона в контроле воды;
10.1.5.3 - объяснять механизм диализа
6 Движение
10.1.6.1 - исследовать ультраструктуру поперечнополосатых мышц;
10.1.6.2 - устанавливать связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
7 Координа-ция и регуляция
10.1.7.1 - описывать и объяснять инициацию и трансмиссию потенциала действия в миелинизированных аксонов нейронов;
10.1.7.2 - объяснять значение рефрактерного периода и миелиновой оболочки;
10.1.7.3 - описать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини);
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии;
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов;
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
2. Размно-жение, наследственность, изменчи-вость, эволюцион-ное развитие
2.1 Размно-жение
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека;
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
2.2 Клеточный цикл

10.1.2.1 - әр түрлі жағдайлардың ферменттер белсенділігіне әсерін түсіндіру (температура, pH, субстрат концентрациясы, ингибитор)
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын түсіндіру;
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез процестерінің ерекшеліктерін салыстыру
3 Заттардың тасымал-
дануы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миогло-бині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру;
10.1.3.2 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокация механизмін түсіндіру;
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру;
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдаудың әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру;
11.1.3.4 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
4
Тыныс алу
10.1.4.1 - аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру;
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4 энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау;
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату;
10.1.4.6 - Кребс циклін сипаттау
5
Бөліп шығару
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру;
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның рөлін түсіндіру;
10.1.5.3 - диализ механизмін түсіндіру;
6
Қозғалыс
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымын түсіндіру
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
7 Координа
ция және реттелу
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонында әрекет потенциалының инициациясы мен трансмиссиясын сипаттау және түсіндіру;
10.1.7.2 - рефрактерлық кезең мен миелин қабығының маңызын түсіндіру;
10.1.7.3 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау;
11.1.7.2 - гормондардың әрекет ету механизмін түсіндіру;
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсуді тездететін) әсер ету механизмін түсіндіру
2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму
1
Көбею
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау;
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
2 Жасуша-лық цикл

10.2.2.1 - описывать фазы митоза;
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных;
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток;
10.2.2.4 - объяснять процесс старения
3 Рост и развитие
11.2.3.1 объяснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
4 Законо-мерности наследственности и изменчи-вости
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости;
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования сцепленного с полом и множественный аллелизм при решении задач;
10.2.4.3 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера;
10.2.4.4-сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов;
10.2.4.5 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций;
10.2.4.6 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
11.2.4.1 - устанавливать связь мутаций с репарацией дезоксирибо-нуклеиновой кислоы, рекомбинацией дезоксирибонуклеиноой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.2.4.2 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
5 Основы селекции
10.2.5.1 изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
6 Эволюцион-ное развитие
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции;
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции
10.2.6.4 - называть способы видообразования и классифицировать основные механизмы видообразования;
10.2.6.5 - называть этапы антропогенеза
3. Орга-низмы и окружаю-щая среда
1 Биосфера, экосистема,
популяция
11.3.1.1 объяснять правила экологической пирамиды
11.3.1.2 устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем4
11.3.1.3 исследовать состояние экосистемы своего региона в полевых условиях
с использованием статистических методов анализа (t-критерий Стьюдента, c2-критерий)
2 Экология и влияние человека на окружающую среду
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата;
11.3.2.2 - изучать и предлагать возможные варианты решения экологических проблем Казахстана
4. Прикладные интегриро-ванные науки
1 Молеку-лярная биология и биохимия
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле;
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям
10.4.1.3 - описывать химическое строение и функции жиров;

10.2.2.1 - митоз фазаларын сипаттау;
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру;
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру;
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
3
Өсу және даму
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
4
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру, жыныспен тіркес-кен тұқым қуалау мен көп аллельділіктің цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану;
10.2.4.3 - кроссинговер нәтиже-сінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру;
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру;
10.2.4.5 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу;
10.2.4.6 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын сипаттау
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы арасындағы байланысын табу;
11.2.4.2. - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
5
Селекция негіздері
10.2.5.1 - селекцияәдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
6 Эволюциялық даму
10.2.6.1 – тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
10.2.6.4 - түр түзілудің негізгі механизмдерін жіктеу
10.2.6.5 - антропогенездің кезеңдерін атау
3. Ағза мен қоршаған орта
1 Биосфера, экожүйе, популяция
11.3.1.1 - экологиялық пирамида ережесін түсіндіру
11.3.1.2 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысын орнату;
11.3.1.3 - өз аймақтың экожүйесін статистика-лық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, c2-критерий) қолданып зерттеу
2
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарыа болжау;
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларын оқып білу және шешу жолдарын ұсыну
4.Қолдан-балы кіріктірілген ғылым
дар
1 Молекула
лық биология және биохимия
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу;
10.4.1.3 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау;

10.4.1.4 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков;
10.4.1.6 - определять содержание белков в биологических объектах;
10.4.1.7 - устанавливать связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и еҰ функцией
10.4.1.8 - различать строение и функции типов молекул рибонуклеиновой кислоты
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом;
11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекса;
11.4.1.3 - сравнивать конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов;
11.4.1.4 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка;
11.4.1.5 - объяснять свойства генетического кода
2
Клеточная биология
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом;
10.4.2.2 - объяснять связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
3 Биотех-нология
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии;
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксаномии, медицине и криминалистике;
10.4.3.3 - объяснять этапы генно-инженерных манипуляций;
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов (ГМО)
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований;
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии;
11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов;
11.4.3.5 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4 Биомедици-на и биоинфор-матика
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике;
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека;
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов;
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики;
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО);
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
14. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.

10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу;
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу;
10.4.1.6 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау;
10.4.1.7 -дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату;
10.4.1.8 -рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру;
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплек-сінің түзілу механизмін түсіндіру;
11.4.1.3 - ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстыру;
11.4.1.4 - нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау;
11.4.1.5 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
2 Жасуша
лық биология
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоид-терінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
10.4.2.2 - жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты түсіндіру
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
3 Биотехно
логия
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызын сипаттау;
10.4.3.3- гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру;
10.4.3.4 - гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру;
11.4.3.2 - грамм "оң" және грамм "теріс" бактерияларды зерттеу;
11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.5 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
4 Биомедицина және биоинфор
матика
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолданылуын зерттеу;
10.4.4.2 - электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру;
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру;
11.4.4.3- биоинформатика-ның рөлін сипаттау
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңызын түсіндіру;
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклональды антиденелерді қолдануды түсіндіру
14. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
15. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Биология" пәні бойынша оқу жүктемесі үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1)10-класс
Раздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молеку-лярная биология и биохимия
Значение воды для жизни на Земле
10.4.1.1 - объяснять фундаменталь-ное значение воды для жизни на Земле
Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Химическая структура. Свойства и функция углеводов
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям
Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров
10.4.1.3 - описывать химическое строение и функции жиров
Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков. Лабораторная работа №1 "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"
10.4.1.4 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.5. - исследовать влияние различных условий на структуру белков
Содержание белков в биологических объектах. Лабораторная работа №2 "Определение содержания белков в биологических обьектах"
10.4.1.6 - определять содержание белков в биологических объектах
Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты. Структура дезоксирибонуклеиновой кислоты (первичная и вторичная цепи). Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты
10.4.1.7 - устанавливать связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и еҰ функцией
Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты. Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота
10.4.1.8 - различать строение и функции типов рибонуклеиновой кислоты
Клеточ-ная биология
Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одно-мембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом
Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны.
10.4.2.2 - объяснять связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны
Питание
Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура; концентрация субстрата, фермента, ингибитора и активатора.
10.1.2.1 - объяснять воздействия различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата, ингибитора) на активность ферментов
2 четверть
Транс-порт веществ
Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека. Кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у человека

3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Молекулалық биология және биохимия
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру
Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер.. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу
Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері
10.4.1.3 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. №1 зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдай-лардың әсері (температура, pH)"
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу
Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы.
№2 зертханалық жұмыс "Биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".
10.4.1.6 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау
Дезоксирибонуклеин қышқылы
құрылысы мен құрылымы (бірінші және екінші реттік). Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі
10.4.1.7 -дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
Рибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы
10.4.1.8 -рибонуклеин қышқылы
типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
Жасушалық биология
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс.
10.4.2.2 - жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты түсіндіру
Қоректену
Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар.
10.1.2.1 - ферменттер белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың әсерін түсіндіру
2-тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы

10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона
Механизм пассивного транспорта
10.1.3.2 - объяснять механизм пассивного транспорта
Дыхание
Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтри-фосфорной кислоты
Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфорной кислоты в аэробном и анаэробном дыхании
Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена
10.1.4.3 - называть виды метаболизма;
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена
Структурные компоненты митохондрий и их функции.
Цикл Кребса. Значение для биологических систем
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
10.1.4.6 - описывать цикл Кребса
Выделе-ние
Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи
10.1.5.1 - объяснять механизм фильтрации и образования мочи
Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона в контроле воды
Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ
Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ.
10.1.5.3 - объяснять механизм трансплантации почек и диализа
3 четверть
Клеточ-ный цикл
Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза.
10.2.2.1 описывать фазы митоза
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных
Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток
Старение. Теории о процессе старения
10.2.2.4 объяснять процесс старения
Законо-мерности наслед-ственнос-ти и изменчи-вости
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Лабораторная работа №3 "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости
Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование сцепленное с полом. Множественные аллели. Решение задач
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания; наследования сцепленного с полом и множественный аллелизм при решении задач
Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера

10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру
Пассивті тасымалдау механизмі
10.1.3.2 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
Тыныс алу
Аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметі
10.1.4.1 -аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру
Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау
Митохондрияның құрылымы мен қызметтері.
Кребс циклі және оның биологиялық маңызы
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату
10.1.4.6 - Кребс циклін сипаттау
Бөліп шығару
Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі.
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру
Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның рөлін түсіндіру
Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы.
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру
3-тоқсан
Жасушалық цикл
Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер.
10.2.2.1 - митоз фазаларын сипаттау
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру
Онкологиялық жаңа түзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру
Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылық
Тары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. №3 зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу
Белгілердің тұқымқуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. Көптік аллельділік. Есептер шығару
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру; жыныспен тіркескен тұқым қуалау мен көп аллельділіктің цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану
Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы

10.2.4.3 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Эпистаз. Комплиментарность. Полимерия
10.2.4.4 - сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов
Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Точечные, хромосомные, геномные, ядерные и цитоплазматические мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
10.2.4.5 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций
Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом
10.2.4.6 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
Эволюционное развитие. Основы селекции. Разнообразие живых организ-мов
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции
Доказательства эволюции.
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции
Этапы формирования жизни на Земле
10.1.1.1 - описывать схему и этапы формирования жизни на Земле
Филогенетические древья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев
10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева)
10.1.1.3 - сравнивать принципы различных форм филогенетических карт (кладограммы и филогенетические дерева)
Способы видообразования. Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация
10.2.6.4 - называть способы видообразования и классифицировать основные механизмы видообразования
Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы
10.2.6.5 - называть этапы антропогенеза
4 четверть
Координация и регуляция
Строение нервных клеток. Мембранный потенциал. Потенциал действия. Инициация и трансмиссия потенциала действия. Передача импульса вдоль аксона нейрона

10.2.4.3 - кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру
Аллельді және аллельді емес ген-дердің өзара әрекеттесуі. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру
Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу"
10.2.4.5 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу
Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
10.2.4.6 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын сипаттау
Эволюциялық даму. Селекция негіздері.
Тірі ағзалардың көптүрлілігі
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
Эволюцияның дәлелдемелері.
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру". Филогенетикалық картаның әр түрлі формалары. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
10.1.1.2 - филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және түсіндіріп беру
10.1.1.3 әр алуан филогенетикалық карталар-дың (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштар) принциптерін салыстыру
Түр түзілудің тәсілдері. Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Полиплоидия және гибридизация
10.2.6.4 - түр түзілудің тәсілдерін атау және түр түзілудің негізгі механизмдерін жіктеу
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
Антропогенез кезеңдері.
10.2.6.5 - антропогенездің кезеңдерін атау
4-тоқсан
Координация және реттеу
Жүйке жасушаларының құрылысы. Мембраналық потенциал. Әрекет потенциалы. Нейронның аксон бойымен қозудың берілуі

10.1.7.1 - описывать и объяснять инициацию и трансмиссию потенциала действия в миелинизированных аксонов нейронов
Рефрактерный период и его роль. Преимущества миелинизации нейронов. Сравнение миелинизированных и немиелинизированных нейронов
10.1.7.2 - объяснять значение рефрактерного периода и миелиновой оболочки
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини
10.1.7.3 - описывать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини)
Движе-ние
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (зоны, диски, саркомеры, актин, миозин)
10.1.6.1 – объяснять строение поперечнополосатых мышц
Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон. Типы скелетных мышечных тканей относительно актина
10.1.6.2 - установить связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
Биомедицина и биоин-форматика
Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзо-скелетоны, робототехника). Биомеханика медицинская (протезирование). Биомеханика эргометрическая (оптимизация) Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов"
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике
Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце"
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
Биотех-нология
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике
Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии
10.4.3.3 объяснять этапы генно-инженерных манипуляций
Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
2) 11-класс
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молеку-лярная биология и биохимия
Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом

10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонында әрекет потенциалының инициациясы мен трансмиссиясын сипаттау және түсіндіру
Рефрактерлық кезең мен оның маңызы. Миелинденген және миелинденбеген нейрондарды салыстыру
10.1.7.2 - рефрактерлық кезең мен миелин қабығының маңызын түсіндіру
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы
10.1.7.3 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау
Қозғалыс
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымын түсіндіру
Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлер
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшық-тарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
Биомедицина және биоинфор
матика
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика(оптимизация). Модельдеу "Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу"
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолданылуын зерттеу
Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу " Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу"
10.4.4.2 - электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
Биотехнология
Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері
10.4.3.1 биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Полимеразды тізбекті реакцияның таксономия, медицина, криминалистикадағы маңызы
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада және криминалистикадағы маңызын сипаттау
Гендік -инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы
10.4.3.3- гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру
Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
10.4.3.4 - гендік модификация-ланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
2) 11-сынып
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Молеку
лярлық биология және биохимия
Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі

11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом
Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе. Теория Фишера. Иммобилизация ферментов.
11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекса
Конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов. Регулирование активности ферментов. Действие лекарственных препаратов и ионов тяжелых металлов на активность ферментов.
11.4.1.3 - сравнивать конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов
Транскрипция. Посттранскрипционная модификация прем рибонуклеиновая кислота. Этапы трансляции
11.4.1.4 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка
Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость
11.4.1.5 - объяснять свойства генетического кода
Питание
Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf. Лабораторная работа №1 "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта
Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфоролирование
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза
Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза
Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
11.1.2.4 - объяснить лимитирующие факторы фотосинтеза
Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза
11.1.2.5 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
Транс
порт веществ
Механизм транслокации веществ у растений.
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений
Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение.
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ
Типы транспорта веществ через клеточную мембрану.
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану
Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
11.1.3.4 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
2 четверть
Координация и регуля-ция
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии.
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии
Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки- мишени на примере инсулина и эстрогена

11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы.
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру
Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар иондарының ферменттердің белсенділігіне әсері.
11.4.1.3 - ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуін салыстыру
Транскрипция. Премрибонуклеин қышқылы посттранскрипциялық модификациясы.
11.4.1.4 - нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау
Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы
11.4.1.5 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
Қоректену
Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Rf мәні.
№1 зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу"
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату
Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар.
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын түсіндіру
Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру
Заттардың тасымал
дануы
Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокациясы механизмін түсіндіру
Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру
Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалының әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру
Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі
11.1.3.4 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
2-тоқсан
Координация және реттелу
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы.
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау
Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі

11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина.
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
Размно-жение
Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека
Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
Рост и развитие
Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация).
Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические. Практическое использование. Этический аспект
11.2.3.1 - объяснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
Законо-мерности наследственности и изменчи-вости
Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций
11.2.4.1 - найти связь мутаций с репарацией дезоксирибонук-леиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты
Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека.
11.2.4.2 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
3 четверть
Клеточ-ная биология
Определение основных компонентов клеток. Лабораторная работа №2 "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
Биотех-нология
Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Способы и техника посева на питательные среды. Инкубация. Лабораторная работа №3 "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах"
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований
Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий.
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии
Понятие "Рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновая кислота. Свойства плазмид и их использование в генетическом клонировании. Понятие "клонирование"
11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот
Способы клонирования организмов
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности

11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру
Өсіргіш заттар. Ауксин мен гибериллиннің әсері.
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін түсіндіру
Көбею
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау
Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
Өсу және даму
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
Тұқым
Қуалаушылықпенөзгергіштік
заңдылықтары
Дезоксирибонуклеинқышқылыныңкездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеинқышқылы
репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы
репликациясы арасындағы байланысын табу
"Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық ДНҚ-ын секвенирлеу.
11.2.4.2 - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
3-тоқсан
Жасуша
лық биология
Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау. №2 зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау"
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
Биотехнология
Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері. №3 зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу"
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру
Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері.
11.4.3.2 -грамм оң және грамм теріс бактерияларды салыстыру
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы
алу тәсілдері.
Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы
11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы
алу тәсілдерін түсіндіру
Ағзаларды клондау тәсілдері
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру
Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы

11.4.3.5 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
Биомедицина и биоин-форма-тика
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
Понятие "Эпигенетика". Общие представления об эпигенетике. Молекулярные основы эпигенетики. Эпигенетические эффекты у человека.
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики
Метод экстракорпоральное оплодотворение и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
4 четверть
Биосфера, экосистема,
популяция
Экологические пирамиды. Трофические уровни. Типы взаимоотношений. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях". Решение экологических задач и экологических ситуаций
11.3.1.1 объяснять правила экологической пирамиды;
Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных.
11.3.1.2 - устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем
Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы. Лабораторная работа №4 "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа"
11.3.1.3 - исследовать состояние экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа (t-c2критерий Стьюдента, c2-критерий)
Экология и влияние человека на окружающую среду
Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата"
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата
Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения
11.3.2.2 - изучать и предлагать возможные варианты решения экологических проблем Казахстана
Глава 3 Организация содержания учебного предмета "Биология" (с сокращением учебной нагрузки)

11.4.3.5 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
Биомеди
цина және биоинформатика
Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру
Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар.
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру
"Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану.
11.4.4.3 - биоинформатиканың ролін сипаттау
Экстракорпоральды ұрықтандыру
әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың
этикалық аспектілері
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңызын түсіндіру
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдануды түсіндіру
4-тоқсан
Биосфера, экожүйе,
популяция
Экологиялық пирамидалар. Трофикалық деңгейлер. Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу
11.3.1.1 - экологиялық пирамида ережесін түсіндіру
Түрлердің алуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы.
11.3.1.2 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату
Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. №4 зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз регионы экожүйесінің жағдайын анықтау"
11.3.1.3 - өз аймақтың экожүйесін статистикалық талдау әдістерін (Стьюденттің t-критерийі, c2-критерий) қолданып зерттеу
Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу"
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау
Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларын оқып білу және шешу жолдарын ұсыну.
3-тарау "Биология" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)

Параграф 1 Содержание учебного предмета "Биология"
16. ОбъҰм учебной нагрузки по предмету "Биология" (с сокращением учебной нагрузки) составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 108 часов в учебном году.
17. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов;
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) Организмы и окружающая среда;
4) Прикладные интегрированные науки.
18. Раздел "Разнообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) многоообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
19. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции;
6) эволюционное развитие.
20. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) экология и влияние человека на окружающую среду;
21. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;
3) биотехнология;
4) биомедицина и биоинформатика.
22. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 10-класса включает следующие разделы:
1) "Разнообразие живых организмов". Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев.
2) "Питание". Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура;
3) "Транспорт веществ". Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека.
4) Механизм пассивного транспорта: простой транспорт, диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
5) "Дыхание". Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ). Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы. Виды метаболизма. Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания. Цикл Кребса. Электронно-транспортная цепь. Значение для биологических систем.
6) "Выделение". Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи. Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция. Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки.

1-параграф. "Биология" оқу пәнінің мазмұны (төмендетілген оқу жүктемесімен)
16. "Биология" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 108 сағат;
11-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 108 сағат.
17. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;
3) ағза мен қоршаған орта;
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
18. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) қоректену:
3) заттардың тасымалдануы;
4) тыныс алу;
5) бөліп шығару;
6) қозғалыс;
7) координация және реттелу.
19. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көбею;
2) жасушалық айналым;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) селекция негіздері;
6) эволюциялық даму.
20. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2) адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
21. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық биология мен биохимия;
2) жасушалық биология;
3) микробиология және биотехнология;
4) биомедицина және биоинформатика.
22. 10-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Тірі ағзалардың әртүрлілігі". Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру". Филогенетикалық картаның әр түрлі формалары. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
2) "Қоректену". Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура;
3) "Заттардың тасымалдануы". Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі.
4) Пассивті тасымалдау механизмі: қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
5) "Тыныс алу". Аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметі. Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері. Метаболизм түрлері. Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы. Кребс циклі. Электрондық-тасымалдау тізбегі. Биологиялық жүйелер үшін маңызы.
6) "Бөліп шығару". Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі. Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция. Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплан-тациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.

7) "Движение". Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (зоны, диски, саркомеры, актин, миозин и др.). Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон. Типы скелетных мышечных тканей относительно актина.
8) "Координация и регуляция". Строение нервных клеток. Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга. Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини. Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи на примере холинергического синапса.
9) "Клеточный цикл". Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза;
Лабораторная работа "Определение уровня митотической активности в клетках корешка лука".
10) Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений. Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний. Старение. Теории о процессе старения.
11) "Закономерности наследственности и изменчивости". Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков;
Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
13) Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера. Эпистаз. Комплиментарность. Полимерия. Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Точечные, хромосомные, геномные, ядерные и цитоплазматические мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций". Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом.
14) "Основы селекции". Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез.
15) "Эволюционное развитие". Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны. Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические. Эмбриологические. Палеонтологические. Биогеографические. Биохимические. Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы.
16) "Молекулярная биология и биохимия". Значение воды для жизни на Земле. Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Свойства и функция углеводов.

7) "Қозғалыс". Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер, саркомерлер, актин, миозин). Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлері.
8) "Координация және реттеу". Жүйке жасушаларының құрылысы. Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен. Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы. Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс.
9) "Жасушалық цикл". Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер.
Зертханалық жұмыс "Пияз тамыры ұшындағы жасушалардан митоздың белсенділік деңгейін анықтау".
10) Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез. Онкологиялық жаңатүзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар. Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
11) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
13) Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия. Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплазмалық мутациялар. Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу". Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
14) "Селекция негіздері". Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.
15) "Эволюциялық даму". Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық. Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар.
16) "Молекулалық биология және биохимия". Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.

17) Структурные компоненты липидов. Состав функции жиров. Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".
18) Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Структура дезоксирибонуклеиновой кислоты (первичная и вторичная цепи). Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты Механизм репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты (РНК). Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
19) "Клеточная биология". Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкокристаллическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола.
Лабораторная работа "Влияние различных факторов на мембрану клеток".
20) Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных.
21) "Биотехнология". Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Применение ПЦР. Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании ДНК, мутагенезе. Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов (ГМО). Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.
22) "Биомедицина и биоинформатика". Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и т.д.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.). Биомеханика эргометрическая (оптимизация и др.). Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов". Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце".

17) Липидтердің құрылымдық компонентері. Майлардың құрамы мен қызметтері. Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы;
Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".
18) Дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) құрылысы. Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі. Репликация механизмі. Дезоксирибонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі. Рибонуклеин қышқылы (РНҚ) молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы.
19) "Жасушалық биология". Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық кристалды моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипидтердің, холестеролдың қызметі.
Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әр түрлі жағдайлардың әсері".
20) Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері.
21) "Биотехнология". Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагностикалауда, әкелікті негіздеуде, тұлғаларды дербестендіру медицинасында, гендерді клондауда, дезоксирибонуклеин қышқылы секвенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы. Гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
22) "Биомедицина және биоинформатика". Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика (оптимизация). Модельдеу "Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу". Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу "Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу".

23. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 11-класса включает следующие разделы:
1) "Питание". Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf.
Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
2) Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина.
3) Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".
4) Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
5) "Транспорт веществ". Механизм транслокации веществ у растений. Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану. Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
6) "Координация и регуляция". Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Основные компоненты системы управления. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы. Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена. Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение.
7) "Размножение". Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека. Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
8) "Рост и развитие". Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация). Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические. Практическое использование. Этический аспект.
9) "Закономерности наследственности и изменчивости". Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций.
10) Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта.
11) "Биосфера, экосистема, популяция". Трофические уровни. Типы взаимоотношений. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях".
Решение экологических задач и экологических ситуаций.
12) Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.

23. 11-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Қоректену". Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Rf мәні.
Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
2) Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану. Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі.
3) Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы мен жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу".
4) Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
5) "Заттардың тасымалдануы". Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі. Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы. Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі.
6) "Координация және реттелу". Биологиядағы басқару жүйесі. Биологиядағы "Басқару жүйесі" ұғымы. Басқару жүйесінің негізгі компоненттері. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі. Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі. Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі.
7) "Көбею". Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары. Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
8) "Өсу және даму". Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.
9) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері.
10) "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық дезоксирибонуклеин қышқылын секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы.
11) "Биосфера, экожүйе, популяция". Трофикалық деңгейлер. Қарым-қатынас түрлері. Модельдеу "Қоректік тізбектерде энергияның тасымалдануының сызбасын құрастыру".
Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу жолдары.
12) Түрлердің алуан түрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау. Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы;

13) "Экология и влияние человека на окружающую среду". Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата". Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
14) "Молекулярная биология и биохимия". Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом.
15) Транскрипция. Посттранскрипционная модификация пре-м рибонуклеиновая кислота. Этапы трансляции. Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
16) "Клеточная биология". Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
17) "Биотехнология". Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Способы и техника посева на питательные среды. Инкубация.
Лабораторная работа "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах".
18) Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Представители.
Лабораторная работа "Окрашивание бактерий по Граму".
19) Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантной дезоксирибонуклеиновой кислоты. Свойства плазмид и их использование в генетическом клонировании. Понятие "клонирование". Способы клонирования организмов. Понятие "микроклональное размножение". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
20) "Биомедицина и биоинформатика". Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека. Понятие "Эпигенетика". Общие представления об эпигенетике. Молекулярные основы эпигенетики. Эпигенетические эффекты у человека. Эпигенетика и эпигеномика. Метилирование дезоксирибонуклеиновой кислоты. Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании. Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения. Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.
Глава 5. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
24. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.1.1 "10" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.

13) "Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері". Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу". Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
14) "Молекулярлық биология және биохимия". Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). Антиген мен антидененің әрекеттесуі.
15) Транскрипция. Пре-м рибонуклеин қышқылы посттранскрипциялық модификациясы. Трансляцияның кезеңдері. Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.
16) "Жасушалық биология". Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау.
Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
17) "Биотехнология". Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері. Қоректік орталардың түрлері және оларды әзірлеу. Қоректік орталарға себу тәсілдері мен техникасы. Инкубация.
Зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу".
18) Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. Өкілдері.
Зертханалық жұмыс "Бактерияларды Грамм әдісі бойынша бояу".
19) "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылыалу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы. Ағзаларды клондау тәсілдері. "Микроклоналды көбею" ұғымы. Өсімдіктерді микроклоналды көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы. Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
20) "Биомедицина және биоинформатика". Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері. "Эпигенетика" ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика. дезоксирибонуклеин қышқылының метилденуі. "Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану. Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері. Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі (төмендетілген оқу жүктемесімен)
24. Бағдарламада оқу мақсаттарын пайдаланудың қарапайымдылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандарды – бөлім мен бөлімді, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, кодтауда 10.1.1.1 "10" – сынып, "1.1" – бөлім және кіші бөлім, "1" – оқу мақсатын нөмірлеу.

25. Система целей обучения расписаны по разделам для каждого класса:
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10 класс
11 класс
1. Многообразие, структура и функции живых организмов
1 Разнообразие живых организмов
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле;
10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева);
2 Питание
10.1.2.1 - исследовать воздействие различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата и ингибитора) на активность ферментов
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой и темной фазах фотосинтеза;
11.1.2.3 - исследовать и объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза;
11.1.2.4 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
3 Транспорт веществ
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона;
10.1.3.2 - объяснять механизм пассивного транспорта
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений;
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ;
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану;
11.1.3.4 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
4 Дыхание
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ);
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфата в аэробном и анаэробном дыхании;
10.1.4.3 - называть виды метаболизма;
10.1.4.4 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания;
10.1.4.5 - описывать цикл Кребса
5 Выделение
10.1.5.1 объяснять механизм фильтрации и образования мочи;
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в контроле воды;
10.1.5.3 - объяснять механизм диализа;
10.1.5.4 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
6 Движение
10.1.6.1 - исследовать ультраструктуру поперечнополосатых мышц;
10.1.6.2 - описывать общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
7 Координация и регуляция
10.1.7.1 - описывать миелинизированные аксоны нейронов;
10.1.7.2 - изучать строение и функции спинного и головного мозга;
10.1.7.3 - описать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини);
10.1.7.4 - устанавливать взаимосвязь строения и функции холинергического синапса

25. Оқу мақсаттары жүйесі әр сынып үшін бөлімдер бойынша боялған:
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылы мы мен қызметтері
1.1 Тірі организмдердің әртүрлілігі
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау;
10.1.1.2 филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және (интерпретациялау) түсіндіріп беру;
1.2 Қоректену
10.1.2.1 - әр түрлі жағдайлардың (температура, pH, субстрат пен ингибитор концентрациясы) ферменттер белсенділігіне әсерін зерттеу
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық және қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.3 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру;
11.1.2.4 - фотосинтез және хемосинтез процестерінің ерекшеліктерін салыстыру
1.3 Заттардың тасымалдануы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миогло-бині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру;
10.1.3.2 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокация механизмін түсіндіру;
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру;
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдаудың әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру;
11.1.3.4 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
1.4 Тыныс алу
10.1.4.1 - аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру;
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату;
10.1.4.5 - Кребс циклін сипаттау
1.5 Бөліп шығару
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру;
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) рөлін түсіндіру;
10.1.5.3 - диализ механизмін түсіндіру;
10.1.5.4 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
1.6 Қозғалыс
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын зерттеу;
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін сипаттау
1.7 Координа-ция және реттеу
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонын сипаттау
10.1.7.2 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу;
10.1.7.3 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау;
10.1.7.4 - холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату

11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии;
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов;
2. Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
1 Размножение
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека;
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
2 Клеточный цикл
10.2.2.1 - исследовать фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов;
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных;
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток;
10.2.2.4 - объяснять процесс старения
3 Рост и развитие
11.2.3.1 объяснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
4 Закономерности наследственности и изменчивости
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости;
10.2.4.2 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера;
10.2.4.3 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций;
10.2.4.4 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
11.2.4.1 - описывать связь мутаций с репарацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиноой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.2.4.2 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
5 Основы селекции
10.2.5.1 изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
6 Эволюционное развитие
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции;
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции; видообразования;
10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
3. Организмы и окружающая среда
1 Биосфера, экосистема, популяция
11.3.1.1 создавать схемы трофических уровней в экосистемах;
11.3.1.2 устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем
11.3.1.3 описывать состояния экосистемы своего региона
2 Экология и влияние человека на окружающую среду
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата;
11.3.2.2 - изучать и предлагать возможные варианты решения экологических проблем Казахстана
4. Прикладные интегрированные науки
1 Молекулярная биология и биохимия
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле;
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по составу и функциям;
10.4.1.3 - описывать функции жиров;

11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау;
11.1.7.2 - гормондардың әрекет ету механизмін түсіндіру
2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму
2.1 Көбею
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау;
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
2.2 Жасуша-лық цикл
10.2.2.1 - дайын микропрепараттар көмегімен митоз фазаларын зерттеу;
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру;
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру;
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
2.3 Өсу және даму
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
2.4 Тұқым қуалаушы-лық пен өзгергіштік заңдылық-тары
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10.2.4.2 - кроссинговер нәтиже-сінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру;
10.2.4.3 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу;
10.2.4.4 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық) сипаттау
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы арасындағы байланысын сипаттау;
11.2.4.2 - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
2.5 Селекция негіздері
10.2.5.1 - селекцияәдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
2.6 Эволюциялық даму
10.2.6.1 – тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау механизмдерін жіктеу
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
3. Ағза мен қоршаған орта
3.1 Биосфера, экожүйе, популяция
11.3.1.1 - экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыру;
11.3.1.2 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысын орнату;
11.3.1.3 - жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін сипаттау
3.2 Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарыа болжау;
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларын оқып білу және шешу жолдарын ұсыну
4.Қолдан-балы кіріктірілген ғылым дар
4.1 Молекула лық биология және биохимия
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
10.4.1.2 - көмірсуларды құрамы және қызметтері бойынша сипаттау;
10.4.1.3 - майлардың құрамы мен қызметтерін сипаттау;

10.4.1.4 - описывать белки по их составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков;
10.4.1.6 - объяснять связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и ее функцией;
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе правил Чаргаффа;
10.4.1.8 - различать строение и функции типов молекул рибонуклеиновой кислоты;
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом;
11.4.1.2 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка;
11.4.1.3- объяснять свойства генетического кода
2 Клеточная биология
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки;
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкокристаллическую модель;
10.4.2.3 - сравнивать особенности структуры и функции клеток прокариот и эукариот
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий;
3 Биотехнология
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии;
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксонамии, медицине и криминалистике;
10.4.3.3 - объяснять этапы генно-инженерных манипуляций;
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов (ГМО)
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований;
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии;
11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов;
11.4.3.5 - описывать методы микроклонального размножения растений;
11.4.3.6 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4 Биомедицина и биоинформатика
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике;
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека;
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов;
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики;
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО);
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
26. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.

10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрамы, атқаратын қызметтері бойынша сиптаттау;
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәр-уыздар құрылымына әсерін зерттеу;
10.4.1.6 -дезоксирибонуклеин қышқылықұрылымы мен қызметі арасындағы байланысты түсіндіру;
10.4.1.7 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау;
10.4.1.8 -рибонуклеин қышқылы (РНҚ) типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру;
11.4.1.2- нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау;
11.4.1.3 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
4.2 Жасуша лық биология
10.4.2.1 - жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдала-нып, жасуша мембранасының құры-лымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату;
10.4.2.3 - прокариот және эукариот жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау;
4.3 Биотехно логия
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызын сипаттау;
10.4.3.3- гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру;
10.4.3.4 - гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру;
11.4.3.2 - грамм "оң" және грамм "теріс" бактерияларды зерттеу;
11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.5 - өсімдіктердің микроклоналды көбейту тәсілін сипаттау;
11.4.3.6 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
4.4 Биомедицина және биоинфор матика
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу;
10.4.4.2 - электрокардиограм-маны қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру;
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру;
11.4.4.3- биоинформатика-ның рөлін сипаттау
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКО) әдісінің маңызын түсіндіру;
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклональды антиденелерді қолдануды түсіндіру
26. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.

27. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
1)10-класс
Раздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Значение воды для жизни на Земле
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле
Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Свойства и функция углеводов
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по составу и функциям
Структурные компоненты липидов. Состав и функции жиров
10.4.1.3 - описывать функции жиров
Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Денатурация и ренатурация белков. Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"
10.4.1.4 - описывать белки составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков
Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты. Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты
10.4.1.6- объяснять связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и ее функцией
Механизм репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе правил Чаргаффа
Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты. Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота
10.4.1.8 - различать строение и функции типов рибонуклеиновой кислоты
Клеточная биология
Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одно-мембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки
Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкокристаллическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола. Лабораторная работа "Влияние раз-личных факторов на мембрану клеток"

27. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады (төмендетілген оқу жүктемесімен).
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
Молекулалық биология және биохимия
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру
Көмірсуларды жіктеу: моносаха-ридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері
10.4.1.2 - көмірсуларды құрамы және қызметтері бойынша жіктеу
Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың құрамы мен қызметтері
10.4.1.3 - майлардың құрамы мен қызметтерін сипаттау
Нәруыздарды құрамы (жай, күрде-лі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдай-лардың әсері (температура, pH) "
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу
Дезоксирибонуклеин қышқылы құрылысы. Дезоксирибо-нуклеин қышқылымолекуласының қызметі
10.4.1.6 -дезоксирибонуклеин қышқылықұрылымы мен қызметі арасындағы байланысты түсіндіру
Репликация механизмі. Дезоксири-бонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі
10.4.1.7 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау
Рибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы
10.4.1.8 -рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
Жасушалық биология
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары. Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері
10.4.2.1 - жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық кристалды моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипид-тердің, холестеролдың қызметі. Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әр түрлі жағдайлардың әсері"

10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкокристаллическую модель
Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных
10.4.2.3 - сравнивать особенности структуры и функции клеток прокариот и эукариот
Питание
Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура; концентрация субстрата, фермента, ингибитора и активатора.
10.1.2.1 - исследовать воздействия различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата, ингибитора) на активность ферментов
2 четверть
Транспорт веществ
Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека. Кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у человека
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона
Механизм пассивного транспорта: простой транспорт, диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия
10.1.3.2 - объяснять механизм пассивного транспорта
Дыхание
Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ)
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты
Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфорной кислоты в аэробном и анаэробном дыхании
Виды метаболизма.
10.1.4.3 - называть виды метаболизма
Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
10.1.4.4 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
Цикл Кребса. Электронно-транспортная цепь. Значение для биологических систем
10.1.4.5 - описывать цикл Кребса
Выделение
Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи
10.1.5.1 - объяснять механизм фильтрации и образования мочи
Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в контроле воды
Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ
10.1.5.3 - объяснять механизм диализа
Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки
10.1.5.4 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
3 четверть
Клеточный цикл
Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза. Лабораторная работа "Определение уровня митотической активности в клетках корешка лука"
10.2.2.1 - исследовать фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений

10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату
Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері
10.4.2.3 - прокариот және эукариот жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру
Қоректену
Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура; субстрат, ингибитор және активатор.
10.1.2.1 - әр түрлі жағдайлардың (температура, pH, субстрат пен ингибитор концентрациясы
2-тоқсан
Заттардың тасымалда Нуы
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қыз-меті. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру
Пассивті тасымалдау механизмі: қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
Тыныс алу
Аденозинүшфосфаттың (АТФ)құрылысы мен қызметі
10.1.4.1-аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру
Метаболизм түрлері.
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау
Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құры-лымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы
10.1.4.4 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты сипаттау
Кребс циклі. Электрондық-тасымалдау тізбегі. Биологиялық жүйелер үшін маңызы
10.1.4.5 - Кребс циклін сипаттау
Бөліп шығару
Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі.
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру
Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектісі. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның рөлін түсіндіру
Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ
10.1.5.3 - диализ механизмін түсіндіру
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплан-тациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері
10.1.5.4 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
3-тоқсан
Жасушалық цикл
Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер. Зертханалық жұмыс "Пияз тамыры ұшындағы жасушалардан митоздың белсенділік деңгейін анықтау"
10.2.2.1 - дайын микропрепараттар көмегімен митоз фазаларын зерттеу
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез

10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных
Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток
Старение. Теории о процессе старения
10.2.2.4 объяснять процесс старения
Закономерности наследственности и изменчивости
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости
Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
10.2.4.2 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
10.2.4.3 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций
Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом
10.2.4.4 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
Эволюционное развитие. Основы селекции. Разнообразие живых организмов
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции
Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические. Эмбриологические. Палеонтологические. Биогеографические. Биохимические.
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции
Этапы формирования жизни на Земле
10.1.1.1 - описывать схему и этапы формирования жизни на Земле
Филогенетические деревья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев
10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева)
Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез

10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру
Онкологиялық жаңатүзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру
Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылық Тары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу
Тұқымқуалаушылықтың хромосо-малық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы
10.2.4.2 - кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру
Хуго де Фризадің мутация теория-сы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплаз-малық мутациялар. Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу"
10.2.4.3 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу
Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
10.2.4.4 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (ауто-сомдық және жыныстық) сипаттау
Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі ағзалардың көптүрлілігі
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру". Филогенетикалық картның әр түрлі формалары.
10.1.1.2 - филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және түсіндіріп беру
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез

10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы
10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
4 четверть
Координация и регуляция
Строение нервных клеток.
10.1.7.1 - описывать и объяснять аксоны нейронов
Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга
10.1.7.2 - изучать строение и функции спинного и головного мозга
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини
10.1.7.3 - описывать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини)
Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса.
10.1.7.4 - устанавливать взаимосвязь строения и функции холинергического синапса
Движение
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани.
10.1.6.1 - исследовать ультраструктуру поперечнополосатых мышц
Общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон.
10.1.6.2 - описывать общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
Биомедицина и биоинформатика
Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзо-скелетоны, робототехника). Биомеханика медицинская (протезирование). Биомеханика эргометрическая (оптимизация)
10.4.4.1 - изучать применение биомеханики в робототехнике
Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце"
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
Биотехнология
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции
Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии

10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
4-тоқсан
Координация және реттеу
Жүйке жасушаларының құрылысы.
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонын сипаттау
Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен
10.1.7.2 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы
10.1.7.3 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау
Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс.
10.1.7.4 - холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
Қозғалыс
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер, саркомерлер, актин, миозин)
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын зерттеу
Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттері. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлер
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшық-тарының ортақ қасиеттерін сипаттау
Биомедицина және биоинфор матика
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика(оптимизация). Модельдеу Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу"
10.4.4.1-биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу
Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамды-ғы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардио-графия, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу "Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу"
10.4.4.2- электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
Биотехноло гия
Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері
10.4.3.1 биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагности-калауда, әкелікті негіздеуде, тұлға-ларды дербестендіру медицинасын-да, гендерді клондауда, дезоксирибонуклеин қышқылысеквенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада мен криминалистикада және, маңызын сипаттау
Гендік -инженериялық манипуля-циялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы

10.4.3.3 объяснять этапы генно-инженерных манипуляций
Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
2) 11-класс
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом
Транскрипция. Посттранскрипционная модификация прем рибонуклеиновая кислота. Этапы трансляции
11.4.1.2 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка
Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость
11.4.1.3 - объяснять свойства генетического кода
Питание
Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf. Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта
Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой и темновой фазах фотосинтеза
Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура. Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".
11.1.2.3 - объяснить лимитирующие факторы фотосинтеза
Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза
11.1.2.4 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
Транспорт веществ
Механизм транслокации веществ у растений.
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений
Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение.
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ
Типы транспорта веществ через клеточную мембрану.
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану
Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
11.1.3.4 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
2 четверть
Координация и регуляция
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Основные компоненты системы управления.

10.4.3.3 - гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру
Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары
10.4.3.4-гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
2) 11-сынып
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Молеку лярлық биология және биохимия
Антиденелердің құрылысы мен құры-лымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). Антиген мен антидененің әрекеттесуі
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Транскрипция. Премрибонуклеин қышқылыпосттранскрипциялық модификациясы. Трансляцияның кезеңдері
11.4.1.2 - нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау
Генетикалық кодтың қасиеттері.
11.4.1.3 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
Қоректену
Хлоропластың құрылымдық компо-ненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Rf мәні. Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу"
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату
Фотосинтездің жарық және қараңғы кезеңі. Кальвин циклы.
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық және қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы мен жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура. Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу"
11.1.2.3 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру
Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру
11.1.2.4- фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру
Заттардың тасымал дануы
Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокациясы механизмін түсіндіру
Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру
Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалының әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру
Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі
11.1.3.4 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
2-тоқсан
Координация және реттелу
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Басқару жүйесінің негізгі компоненттері. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі

11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии
Null Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки- мишени на примере инсулина и эстрогена
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина.
11.1.7.3 - объяснять действие стимуляторов на рост растений
Размножение
Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека
Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
Рост и развитие
Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация). Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические.
Практическое использование. Этический аспект.
11.2.3.1 - объяснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
Закономерности наследственности и изменчивости
Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций
11.2.4.1 –описывать связь мутаций с репарацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты
Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта
11.2.4.2 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
3 четверть
Клеточная биология
Определение основных компонентов клеток. Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
Биотехнология
Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Способы и техника посева на питательные среды. Инкубация. Лабораторная работа "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах"
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований
Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Представители. Лабораторная работа "Окрашивание бактерий по Граму"
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии
Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновая кислота.

11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау
Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі
11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру
Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі.
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін түсіндіру
Көбею
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау
Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
Өсу және даму
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
Тұқым Қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеинқышқылы репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы арасындағы байланысын сипаттау
"Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық ДНҚ-ін секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы
11.2.4.2 - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
3-тоқсан
Жасуша лық биология
Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау. Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау"
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
Биотехнология
Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері. Қоректік орталардың түрлері және оларды әзірлеу. Қоректік орталарға себу тәсілдері мен техникасы. Инкубация. Зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу"
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру
Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. Өкілдері. Зертханалық жұмыс №6 "Бактерияларды Грамм әдісі бойынша бояу"
11.4.3.2 -грамм оң және грамм теріс бактерияларды зерттеу
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы алу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы

11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот
Способы клонирования организмов
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов
Понятие "микроклональное размножение". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение
11.4.3.5 - описывать методы микроклонального размножения растений
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности
11.4.3.6 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
Биомедицина и биоинформа-тика
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
Понятие "Эпигенетика". Общие представления об эпигенетике. Молекулярные основы эпигенетики. Эпигенетические эффекты у человека. Эпигенетика и эпигеномика.
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики
Метод экстракорпоральное оплодотворение и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
4 четверть
Биосфера, экосистема, популяция
Трофические уровни. Типы взаимоотношений. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях". Решение экологических задач и экологических ситуаций
11.3.1.1 - создавать схемы трофических уровней в экосистемах
Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных.
11.3.1.2 - устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем
Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.
11.3.1.3 – описывать состояние экосистемы своего региона
Экология и влияние человека на окружающую среду
Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата"
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата
Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения

11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы алу тәсілдерін түсіндіру
Ағзаларды клондау тәсілдері
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру
"Микроклоналды көбею" ұғымы. Өсімдіктерді микроклоналды көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы
11.4.3.5 - өсімдіктерді микроклоналды көбейту тәсілін сипаттау
Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы
11.4.3.6 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
Биомеди цина және биоинформатика
Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру
"Эпигенетика" ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика. дезоксирибонуклеин қышқылың метилденуі.
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру
"Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану.
11.4.4.3 - биоинформатиканың ролін сипаттау
Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңызын түсіндіру
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдануды түсіндіру
4-тоқсан
Биосфера, экожүйе, Популяция Түрлердің алуантүрлілігі
Экологиялық пирамидалар. Трофикалық деңгейлер. Қарым-қатынас түрлері. Модельдеу "Қоректік тізбектерде энергияның тасымалдануының сызбасын құрастыру". Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу
11.3.1.1 - экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыру
Түрлердің алуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау.
11.3.1.2 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату
Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлі-лігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы.
11.3.1.3 - жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін сипаттау
Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу"
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау
Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары

5. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов;
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) Организмы и окружающая среда.
4) Прикладные интегрированные науки.
6. Раздел "Многообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) разнообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
7. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции;
6) эволюционное развитие.
8. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) экология и влияние человека на окружающую среду.
9. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;
3) биотехнология;
4) биомедицина и биоинформатика.
10. Базовое содержание учебного предмета биологии для 10 класса включает следующие разделы:
1) "Разнообразие живых организмов". Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев.
2) "Транспорт веществ". Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Значение отношения величины поверхности клеток эритроцитов к объему.
Лабораторная работа "Определение отношения величины поверхности к объему клетки".
3) Механизм пассивного транспорта: простая диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия. Механизм активного транспорта.
4) "Дыхание". Строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ). Синтез аденозинтрифосфата: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы. Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена. Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания.
5) "Выделение". Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция. Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки.
6) "Движение". Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (саркомеры, актин, миозин и др.). Механизм сокращения мышечного волокна. Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон.

5. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;
3) ағза мен қоршаған орта;
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
6. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) қоректену:
3) заттардың тасымалдануы;
4) тыныс алу;
5) бөліп шығару;
6) қозғалыс;
7) координация және реттелу.
7. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көбею;
2) жасушалық айналым;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) селекция негіздері;
6) эволюциялық даму.
8. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2) адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
9. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық биология мен биохимия;
2) жасушалық биология;
3) микробиология және биотехнология;
4) биомедицина және биоинформатика.
10. 10-сыныпқа арналған"Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Тірі ағзалардың әртүрлілігі". Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
2) "Заттардың тасымалдануы". Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері. Эритроцит жасушасы беттік аудан мөлшерінің, көлемге қатынасының маңызы.
Зертханалық жұмыс "Жасушаның беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасын анықтау".
3) Пассивті тасымалдау механизмі: қарапайым диффузия, жеңілдетілген диффузия. Белсенді тасымалдың механизмі.
4) "Тыныс алу". Аденозинтүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметі. Аденозинтүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері. Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері. Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы.
5) "Бөліп шығару". Су мөлшерінің реттелуі. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция. Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.
6) "Қозғалыс". Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (саркомерлер, актин, миозин т.б.). Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы.

7) "Координация и регуляция". Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга. Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи. Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини.
8) "Клеточный цикл". Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений. Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний. Старение. Теории о процессе старения.
9) "Закономерности наследственности и изменчивости". Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков.
Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
10) Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании. Наследование, сцепленное с полом.
Решение задач.
11) Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера. Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Комплиментарность. Полимерия. Множественный аллелизм. Спонтанные и индуцированные мутации. Генные, хромосомные, геномные, мутации. Моделирование "Составление кариограммы человека. Изучение геномных мутаций". Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом.
12) "Основы селекции". Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез.
13) "Эволюционное развитие". Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны. Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические, эмбриологические, молеукулярно-генетические, палеонтологические, биогеографические и биохимические доказательства. Полиплоидия и гибридизация. Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы.
14) "Молекулярная биология и биохимия". Значение воды для жизни на Земле. Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Химическая структура. Свойства и функция углеводов. Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров. Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков.
Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".

7) "Координация және реттеу". Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен. Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы.
8) "Жасушалық цикл" Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез. Ісіктің пайда болуы. Обыр алды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар. Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
9) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10) Белгілердің тұқым қуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жынысқа тіркес тқұым қуалау.
Есептер шығару.
11) Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы. Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Көптік аллельділік. Комплиментарлық. Полимерия. Кенеттен және индуцияланған мутация. Гендік, хромосомалық, геномдық мутациялар. Модельдеу "Адам кариограммасын құру. Геномдық мутацияны оқып білу". Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
12) "Селекция негіздері". Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.
13) "Эволюциялық даму". Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Эволюцияның дәлелдемелері: молекулалық-генетикалық, салыстырмалы-анатомиялық, эмбриологиялық, палеонтологиялық, биогеографиялық, биохимиялық дәлеледемелер. Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар.
14) "Молекулалық биология және биохимия". Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері. Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері. Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы.
Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".

15) Содержание белков в биологических объектах.
Лабораторная работа "Определение содержания белков в биологических обьектах".
16) Процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты (РНК). Матричная (информационной) рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
17) "Клеточная биология". Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкостно-мозаическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола.
Лабораторная работа "Влияние различных факторов на мембрану клеток".
18) "Биотехнология". Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Значение генной инженерии. Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании дезоксирибонуклеиновой кислоты, мутагенезе. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов (ГМО). Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.
19) "Биомедицина и биоинформатика". Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелеты, робототехника и др.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.). Биомеханика эргометрическая (оптимизация и др.). Механизм автоматии сердца. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение.
11. Базовое содержание учебного предмета биологии для 11 класса включает следующие разделы:
1) "Питание". Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза.
Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
2) Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина. Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".

15) Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы.
Зертханалық жұмыс "биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".
16) Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі. Репликация механизмі. Дезоксирибонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі. Рибонуклеин қышқылы (РНҚ) молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы. Рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалары құрылысының ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
17) "Жасушалық биология". Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық-мозаикалық моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипидтердің, холестеролдың қызметі.
Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әртүрлі жағдайлардың әсері".
18) "Биотехнология" Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Полимеразды тізбекті реакцияны (ПТР) қолдану. Медициналық диагностикалауда, әкелікті негіздеуде, тұлғаларды дербестендіру медицинасында, гендерді клондауда, дезоксирибонуклеин қышқылы секвенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы. Гендік -инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
19) "Биомедицина и биоинформатика". Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника т.б.). Медициналық биомеханика (протездеу т.б. Эргометриялық биомеханика (оптимизация т.б.) Жүрек автоматиясының механизмі. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы.
11. 11-сыныпқа арналған "Биология" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Қоректену". Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері.
Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
2) Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану. Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі. Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы немесе жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу".

3) Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
4) "Транспорт веществ". Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану. Механизм активного транспорта на примере натрий - калиевого насоса. Водный потенциал.
Лабораторная работа "Определение водного потенциала клеток в растворах с различной концентрацией солей".
5) "Координация и регуляция". Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы. Механизм действия гормонов на клетки-мишени на примере инсулина и эстрогена. Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина.
Лабораторная работа "Воздействие ауксина на рост корня".
6) "Размножение". Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
7) "Рост и развитие". Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация). Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические. Практическое использование. Этический аспект.
8) "Закономерности наследственности и изменчивости". Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Ошибки генетических процессов: репликаций и рекомбинаций. Международный проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта.
9) "Биосфера, экосистема, популяция". Взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.
Лабораторная работа "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа".
10) "Экология и влияние человека на окружающую среду". Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата". Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
11) "Молекулярная биология и биохимия". Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом. Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе. Иммобилизация ферментов.
Лабораторная работа "Исследование влияния иммобилизаций ферментов на их активность".

3) Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
4) "Заттардың тасымалдануы". Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы. Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері. Натрий-калий сорғысы белсенді тасымал механизмінің мысалы ретінде. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі. Су потенциалы.
Зертханалық жұмыс "Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау".
5) "Координация және реттеу". Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі. Гормондардың әсер ету механизмі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі. Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі. Ауксин әсері.
Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі".
6) "Көбею". Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
7) "Өсу және даму". Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.
8) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. генетикалық үдеріс қателері: репликация және рекомбинауия. Халықаралық "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық езоксирибонуклеин қышқылынын секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы.
9) "Биосфера, экожүйе, популяция". Түрлердің биоалуантүрлілігі мен экожүйенің тұрақтылығынң арасындағы бпйланыс. Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау. Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы.
Зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз аймағының экожүйесінің жағдайын анықтау".
10) "Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері". Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "климаттың ғаламдық жылынуының компьютерлік моделі". Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
11) "Молекулалық биология және биохимия". Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесу механизмі. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың рөлі. Ферменттердің иммобилизациясы;
Зертханалық жұмыс "Иммобилизациялаудың ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу".

12) Транскрипция. Этапы трансляции. Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
13) "Клеточная биология". Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
14) Расчет линейного увеличения органелл. Различие между разрешением и увеличением оптического и электронного микроскопов.
15) "Биотехнология". Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантной дезоксирибонуклеиновой кислоты. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Понятие "клонирование". Способы клонирования организмов. Понятие "микроклональное размножение". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
16) "Биомедицина и биоинформатика". Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека. Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании. Метод экстракорпорального оплодотворения (ЭКО) и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения. Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.
Параграф 2. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.1.1.1 "10" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса.
Раздел
Подраздел
Цели обучения
1. Многообра-зие, структура и функции живых организмов
1.1 Разнообразие живых организмов
10 класс
11 класс
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле;
10.1.1.2 - сравнивать кладограммы и филогенетические дерева
1.2 Питание
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза;
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза;
11.1.2.4 - исследовать и объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза;
11.1.2.5 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
1.3 Транспорт веществ
10.1.3.1 - рассчитывать значение отношения величины реагируемой поверхности к объему;

12) Транскрипция. Трансляцияның кезеңдері. Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.
13) "Жасушалық биология". Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау.
Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
14) Органелдердің сызықтық ұлғаюын есептеу. Оптикалық және электронды микроскоптардың үлкейту және айқындау мүмкіндіктері арасындағы айырмашылықтар.
15) "Биотехнология". Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. "Клондау" ұғымы. Ағзаларды клондау тәсілдері. "Микроклондау арқылы көбейту" ұғымы. Микроклондау арқылы көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы. Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
16) "Биомедицина және биоинформатика". Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері. "Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану. Экстрокорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісі және оның маңызы. Экстрокорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері. Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтауды қамтиды. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші сандарды – бағдарламаның бөлімі мен бөлімін, төртінші сан осы бөлімдегі оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, кодтауда 10.1.1.1 "10" – сынып, "1.1" – бөлім және кіші бөлім, "1" – оқу мақсатын нөмірлеу.
13. Оқу мақсаттары жүйесі әр сынып үшін бөлімдер бойынша боялған.
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1. Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері
1.1
Тірі организмдердің әртүрлілігі
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 - жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
10.1.1.2 - кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды түсіндіріп беру
1.2 Қоректену
11.1.2.1. - хлоропласттың құры-лымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру;
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез процестерінің ерекшеліктерін салыстыру
1.3 Заттардың тасымалдануы
10.1.3.1.- беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының мәнін есептеу және олардың заттарды тасымалдауға қатысты маңызын түсіндіру;

10.1.3.2 - сравнивать механизмы пассивного и активного транспорта
11.1.3.1 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ;
11.1.3.2 - объяснять механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса;
11.1.3.3 - исследовать водный потенциал клеток в растворах с различной концентрацией солей
1.4 Дыхание
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ);
10.1.4.2 - сравнивать синтез АТФ в аэробном и анаэробном дыхании;
10.1.4.3 - описывать виды метаболизма;
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена;
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
1.5 Выделение
10.1.5.1 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в регуляции уровня воды в организме;
10.1.5.2 - объяснять механизм диализа;
10.1.5.3 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
1.6 Движение
10.1.6.1 - объяснять взаимосвязь структуры поперечнополосатых мышц с механизм мышечного сокращения;
10.1.6.2 - устанавливать связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
1.7 Координа-ция и регуляция
10.1.7.1 - изучать строение и функции спинного и головного мозга;
10.1.7.2 - устанавливать взаимосвязь строения и функции синапса;
10.1.7.3 - описывать реакцию механорецепторов (тельца Пачини) на раздражители
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии;
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов;
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
2. Размно-жение, наследствен-ность, изменчи-вость, эволюцион-ное развитие
2.1 Размножение
11.2.1.1 - изучать гаметогенез человека;
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
2.2 Клеточный цикл
10.2.2.1 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных;
10.2.2.2 - объяснять взаимосвязь неконтролируемого деления клеток с возникновением опухолей;
10.2.2.3 - объяснять процесс старения
2.3 Рост и развитие
11.2.3.1 - объснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
2.4 Закономерности наследственности и изменчивости
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости;
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования признаков сцепленных с полом при решении задач;
10.2.4.3 - сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов;

10.1.3.2 - пассивті және активті тасымалдау механизмдерін салыстыру
11.1.3.1 - заттар тасымал-данудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру;
11.1.3.2 - натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалды түсіндіру;
11.1.3.3 - түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасуша-лардың су потенциалын зерттеу
1.4
Тыныс алу
10.1.4.1 - аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру;
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін сипаттау;
10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату
1.5
Бөліп шығару
10.1.5.1 - су мөлшерін реттеудегі антидиурети-калық гормонның (АДГ) рөлін түсіндіру;
10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру;
10.1.5.3 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
1.6
Қозғалыс
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымы мен бұлшықеттің жиырылу механизмін арасындағы байланысты түсіндіру;
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
1.7 Координация және реттеу
10.1.7.1 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу;
10.1.7.2 - механорецептор-лардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау;
10.1.7.3 - синапстың құры-лысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау;
11.1.7.2 - гормондардың әрекет ету механизмін түсіндіру;
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсуді тездететін) әсер етуін зерттеу
2 Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму
2.1
Көбею
11.2.1.1. - адам гаметогенезін түсіндіру;
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
2.2 Жасушалық цикл
10.2.2.1 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру;
10.2.2.2 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру;
10.2.2.3 - қартаю үдерісін түсіндіру
2.3 Өсу және даму
11.2.3.1 - бағаналы жасуша-лардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
2.4
Тұқым қуалаушы
лық пен өзгергіштік заңдылық
тары
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру, жыныспен тіркескен тұқым қуалаудың цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану;
10.2.4.3 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру;
10.2.4.4 - мутация типтері мен мутагенез себептерін зерттеу;

10.2.4.5 - изучать причины мутагенеза и типы мутаций;
10.2.4.6 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
11.2.4.1 - устанавливать связь мутаций с рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.2.4.2 - обсуждать значение международного проекта "Геном человека"
2.5 Основы селекции
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
2.6 Эволюци-онное развитие
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - изучать доказательства эволюции;
10.2.6.3 - классифицировать основные механизмы видообразования;
10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
3. Организмы и окружаю-щая среда
3.1 Биосфера, экосистема,
популяция
11.3.1.1 - устанавливать взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем;
11.3.1.2 - исследовать экосистемы своего региона в полевых условиях с использованием статистических методов анализа
3.2 Влияние человеческой деятельности на окружающую среду
11.3.2.1 - прогнозировать последствия глобального потепления климата;
11.3.2.2 - предложить пути решения экологических проблем Казахстана
4. Прикладные интегриро-ванные науки
4.1 Молеку-лярная биология и биохимия
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земл;
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.3 - описывать химическое строение и функции жиров;
10.4.1.4 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков;
10.4.1.6 - определять содержание белков в биологических объектах;
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК);
10.4.1.8 - различать строение и функции типов рибонуклеиновой кислоты;
10.4.1.9 - сравнивать строение молекулы рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом;
11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекс;
11.4.1.3 - описывать этапы процесса биосинтеза белка;
11.4.1.4 - объяснять свойства генетического кода
4.2 Клеточная биология
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом;
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкостно – мозаичную модель
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий;
11.4.2.2 - определять фактический размер компонентов клеток

10.2.4.5 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық) сипаттау
11.2.4.1 - мутациялардың ДНҚ репликациясы арасындағы байланысын табу
11.2.4.2 - Халықаралық "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
2.5
Селекция негіздері
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
2.6 Эволюция
лық даму
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
10.2.6.2 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау;
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін оқып-білу;
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
3. Ағза мен қоршаған орта
3.1 Биосфера, экожүйе, популяция
11.3.1.1 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысын орнату;
11.3.1.2 - өз аймағының экожүйесін статистикалық талдау әдістерін қолданып зерттеу
3.2
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау;
11.3.2.2 Қазақстанның экологиялық проблемаларының шешу жолдарын ұсыну
4. Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар
4.1 Молекула
лық биология және биохимия
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу;
10.4.1.3 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу,
10.4.1.5 - түрлі жағдай-лардың нәруыздар құрылы-мына әсерін зерттеу;
10.4.1.6 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау;
10.4.1.7 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибо-нуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау;
10.4.1.8 - рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату;
10.4.1.9 – рибонуклеин қыш-қылы және дезоксири-бонуклеин қышқылы молекулаларының құрылысын салыстыру
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру;
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру;
11.4.1.3 - нәруыз биосинтезі үдерісінің кезеңдерін сипаттау;
11.4.1.4 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
4.2 Жасушалық биология
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
11.4.2.2 - жасушалардың компоненттерінің нақты мөлшерін анықтау

4.3 Биотехнология
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки использования живых организмов в биотехнологии;
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксонамии, медицине и криминалистик;
10.4.3.4 - обсуждать этические вопросы применения ГМО
11.4.3.1 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии;
11.4.3.2 - объяснять способы получения рекомбинантных ДНК;
11.4.3.3 - объяснять значение клонирования организмов;
11.4.3.4 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4.4 Биомедицина и биоинформатика
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике;
10.4.4.2 - объяснять механизм работы сердца с использованием электрокардиограммы
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на - организм человека;
11.4.4.2 - описывать роль биоинформатики;
11.4.4.3 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО);
11.4.4.4 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
14. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10 класс
Раздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Значение воды для жизни на Земле
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле
Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Химическая структура. Свойства и функция углеводов
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по их структуре, составу и функциям
Структурные компоненты липидов. Свойства и функции жиров
10.4.1.3 - описывать химическое строение и функции жиров
Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Строение и уровни структурной организации белков. Денатурация и ренатурация белков.
Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"
10.4.1.4 - классифицировать белки по их структуре, составу и функциям
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков
Содержание белков в биологических объектах. Лабораторная работа "Определение содержания белков в биологических обьектах"

4.3 Биотехнология
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызын сипаттау;
10.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
10.4.3.4 - гендік модифика-цияланған ағзаларды қолданудың этикалық тұрғыдан талқылау
11.4.3.1 - грамм "оң" және грамм "теріс" бактерияларды зерттеу;
11.4.3.2 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.3 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.4 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау;
4.4 Биомедицина және биоинформатика
10.4.4.1- биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу;
10.4.4.2 -электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру;
11.4.4.2 - биоинформатиканың рөлін сипаттау;
11.4.4.3 -экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісінің маңызын түсіндіру;
11.4.4.4 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклональды антиденелерді қолдануды түсіндіру
14. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
15. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
Молекулалық биология және биохимия
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы.
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру
Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Химиялық құрылымы. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.
10.4.1.2 - көмірсуларды құрылымы, құрамы және қызметтері бойынша жіктеу
Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері.
10.4.1.3 - майлардың химиялық құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыздардың құрылымдық деңгейлері мен құрылысы. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әртүрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрылымы, құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу
Биологиялық нысандарда нәруыздың болуы. Зертханалық жұмыс "Биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау".

10.4.1.6 - определять содержание белков в биологических объектах
Процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты
Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты. Матричная (информационной) рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеинова кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота
10.4.1.8 - различать строение и функции типоврибонуклеиновой кислоты
Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты
10.4.1.9 - сравнивать строение молекул рибонуклеиновой кислоты и дезоксирибонуклеиновой кислоты
Клеточ-ная биология
Особенности строения и функций органоидов в клетке.
Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки, видимые под электронным микроскопом
Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкостно-мозаическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола. Лабораторная работа "Влияние различных факторов на мембрану клеток"
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкостно-мозаическую модель
2 четверть
Транс-порт веществ
Влияние соотношения площади поверхности к объему на скорость диффузии. Значение отношения величины поверхности клеток эритроцитов к объему.
Лабораторная работа "Определение отношения величины поверхности к объему клетки"
10.1.3.1 - рассчитывать значение отношения величины реагируемой поверхности к объему
Механизм пассивного транспорта: простая диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
Механизм активного транспорта
10.1.3.2 - сравнивать механизмы пассивного и активного транспорта
Дыхание
Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ)
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты
Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфорной кислоты в аэробном и анаэробном дыхании
Виды метаболизма. Этапы энергетического обмена

10.4.1.6 - биологиялық нысандарда нәруыздың болуын анықтау
Репликация механизмі. ДНҚ. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі.
10.4.1.7 – дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау
РНҚ молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық (ақпараттық) рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы.
10.4.1.8 - рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалары құрылысынның ұқсастықтары мен айырмашылықтары.
10.4.1.9 - рибонуклеин қышқылы және дезоксирибонуклеин қышқылы молекулаларының құрылысын салыстыру
Жасушалық биология
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмем-браналы). Ядро. Жасуша-ның негізгі компоненттерінің қызметтері.
10.4.2.1 - электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық -мозаикалық моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипид-тердің, гликопротеиндердің, гликолипидтердің, холестеролдың қызметі. Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әртүрлі жағдайлардың әсері". Бактерия, саңырауқұлақ., өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері.
10.4.2.2 - жасуша мембрана-сының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату
2- тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының диффузия жылдамдығына әсері. Эритроцит жасушасы беттік аудан мөлшерінің, көлемге қатынасының маңызы. Зертханалық жұмыс "Жасушаның беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасын анықтау".
10.1.3.1 - беттік аудан мөлшерінің көлемге қатынасының мәнін есептеу
Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия Белсенді тасымалдау механизмі
10.1.3.2 - пассивті және активті тасымалдау механизмдерін салыстыру
Тыныс алу
Аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметі
10.1.4.1 - аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Аденозинүшфосфор қышқылының синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері.
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүш-фосфор қышқылы синтезін салыстыру
Метаболизм түрлері. Энергетикалық алмасу кезеңдері.

10.1.4.3 - опысывать виды метаболизма
10.1.4.4 - описывать этапы энергетического обмена
Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
10.1.4.5 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
Выделе-ние
Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.1 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в регуляции уровня воды
Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ
10.1.5.2 - объяснять механизм диализа
Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки
10.1.5.3 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
3 четверть
Клеточ-ный цикл
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений
10.2.2.1 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных
Возникновение онкологических новообразований.
Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний
10.2.2.2 - объяснять взаимосвязь неконтролируемого деления клеток с возникновением опухолей
Старение. Теории о процессе старения.
10.2.2.3 - объяснять процесс старения
Закономерности наследственности и изменчивости
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"
10.2.4.1 исследовать закономерности модификационной изменчивости
Цитологические основы наследования признаков. Независимое распределение хромосом при дигибридном скрещивании.
Наследование, сцепленное с полом. Решение задач
10.2.4.2 - применять цитологические основы дигибридного скрещивания, наследования признаков сцепленных с полом при решении задач
10.2.4.3 - сравнивать взаимодействие аллельных и неаллельных генов
Взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Комплиментарность. Полимерия. Множественный аллелизм
10.2.4.4 - изучать причины мутагенеза и типы мутаций
Спонтанные и индуцированные мутации. Генные, хромосомные, геномные, мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
10.2.4.5 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
Эволюционное развитие
Основы селекции.
Многообразие живых организмо
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией
Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические, молекулярно-генетические, эмбриологические, палеонтологические, биогеографические, биохимические доказательства
10.2.6.2 - изучать доказательства эволюции
Механизмы видообразования. Изолирующие механизмы видообразования. Роль репродуктивной изоляции в видообразовании. Полиплоидия и гибридизация
10.2.6.3 - классифицировать основные механизмы видообразования
Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы

10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау
10.1.4.4 - энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау
Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы.
10.1.4.5 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату
Бөліп шығару
Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция.
10.1.5.1 - су мөлшерін бақы-лаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін түсіндіру
Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері,. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ.
10.1.5.2 - диализ механизмін түсіндіру
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.
10.1.5.3 - бүйрек трансплан-тациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
3 тоқсан
Жасушалық цикл
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез.
10.2.2.1 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру
Онкологиялық жаңа түзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар
10.2.2.2 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру
Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар
10.2.2.3 - қартаю үдерісін түсіндіру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу
Белгілердің тұқымқуалауындағы цитологиялық негіздер. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. Есептер шығару.
10.2.4.2 - дигибридті будандастыру; жыныспен тіркескен тұқым қуалаудың цитологиялық негіздерін есептер шығаруда қолдану
10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару
Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуі. Комплиментарлық. Полимерия, көп аллелділік. Кодоминанттылық. Көп аллельділік.
10.2.4.4 - аллельді және аллельді емес гендердің өзара әрекеттесуін салыстыру
Кенеттен және индуцияланған мутация. Гендік, хромосомалық, геномдық мутациялар. Модельдеу "Адам кариограммасын құру. Геномдық мутацияны оқып білу".
10.2.4.5 - мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу
Хромосомалар санының ауытқуына байланысты адамның хромосомалық аурулары

10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности. Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические древья. Кладограммы. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле
10.1.1.2 - сравнивать кладограммы и филогенетические дерева
4 четверть
Координация и регуляция
Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга
10.1.7.1 - описывать строение и функции спинного и головного мозга
Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи
10.1.7.2 - устанавливать взаимосвязь строения и функции синапса
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини
10.1.7.3 - описывать реакцию механорецепторов на раздражители
Движе-ние
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (саркомеры, актин, миозин и т.д.). Механизм сокращения мышечного волокна
10.1.6.1 - объяснять взаимосвязь структуры поперечнополосатых мышц с механизм мышечного сокращения
10.1.6.2 - установить связь строения, локализации и общих свойств быстрых и медленных мышечных волокон
Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
"Биомедицина и биоинформатика".
Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и т.д.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.)
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике
Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение
10.4.4.2 - изучать механизм работы сердца с использованием электрокардиограммы
Биотехнология
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Значение генной инженерии.
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании дезоксирибонуклеиновой кислоты, мутагенезе
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксономии, медицине и криминалистике
Положительные и отрицательные стороны использования обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
10.4.3.4 - обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
11 класс
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Механизм взаимодействия между антигеном и антителом
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом
Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе.
Лабораторная работа "Исследование влияния иммобилизации ферментов на их активность"
11.4.1.2 - объяснять механизм образования фермент-субстрат комплекса
Транскрипция. Этапы трансляции
11.4.1.3 - описывать этапы процесса биосинтеза белка
Свойства генетического кода: триплетность , вырожденность, универсальность, неперекрываемость

10.2.4.6 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық) сипаттау
Эволюциялық даму Селекция негіздері.
Тірі ағзалардың алуантүрлілігі
Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың айырмашылығы. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
10.1.1.2 кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды түсіндіріп беру
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар.
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру
Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық, молекулалық – генетикалық эмбриологиялық, палеонтоло-гиялық, биогеографиялық, биохимиялық, дәлелдемелер.
10.2.6.2 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
Түр түзілудің механизмі. Түр түзілудің оқшаулаушы механизмі. Түртүзілудегі репродуктивті оқшаулану. Полиплоидия және гибридизация.
10.2.6.3 - түр түзілудің негізгі механизмдерін жіктеу
Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
4 -тоқсан
Координация және реттеу
Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен қызметтері.
10.1.7.3 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу
Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс. Холинергиялық синапстың мысалында синапстық берілудің механизмі
10.1.7.4 - синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы.
10.1.7.5 – механорецептор-лардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін сипаттау
Қозғалыс
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылысы (саркомерлер, актин, миозин т.б.). Бұлшықет талшықтарының жиырылу механизмі.
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымы мен бұлшықеттің жиырылу механизмінің өзара байланысын түсіндіру
Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы.
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысының байланысын орналастыру
Биофизика
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника т.б.). Медициналық биомеханика (протездеу т.б. Эргометриялық биомеханика (оптимизация т.б.)
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу
Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы.
10.4.4.2 - электрокардио-грамманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
Биотехнология
Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Гендік инженерияның маңызы.
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагностикалауда, әкелікті негіздеуде, тұлғаларды дербестендіру медицинасында, гендерді клондауда, Дезоксирибонуклеин қышқылын секвенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы.
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада мен криминалистикада және маңызын сипаттау
Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
10.4.3.3 - гендік модификация-ланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
2) 11- сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Молекулярлық биология және биохимия
Антиген мен антидененің әрекеттесу механизмі
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың рөлі. Зертханалық жұмыс "Иммобилизациялаудың ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу".
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру
Транскрипция. Трансляцияның кезеңдері.
11.4.1.3 - нәруыз биосинтезі үдерісі кезеңдерін сипаттау
Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.

11.4.1.4 - объяснять свойства генетического кода
Питание
Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта
Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой фазе фотосинтеза
Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина
11.1.2.3 - объяснять процессы, протекающие при темновой фазе фотосинтеза
Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность и длина волны света, концентрация углекислого газа, температура. Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза"
11.1.2.4 - исследовать и объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза
Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза
11.1.2.5 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
2 четверть
Транспорт веществ
Механизм активного транспорта на примере натрий - калиевого насоса
11.1.3.1 - объяснять механизм активного транспорта на примере натрий-калиевого насоса
Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ
Водный потенциал.
Лабораторная работа "Определение водного потенциала клеток в растворах с различной концентрацией солей"
11.1.3.3 - исследовать водный потенциал клеток в растворах с различной концентрацией солей
Коорди-нация и регуляция
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии
Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина. Лабораторная работа "Действие ауксина на рост корня"
11.1.7.3 - исследовать действие стимуляторов на рост растений
Размно-жение
Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека
11.2.1.1 - изучать гаметогенез человека
Сравнение сперматогенеза и оогенеза
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
3 четверть
Рост и развитие
Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация).
Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические.
Практическое использование. Этический аспект

11.4.1.4 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
Қоректену
Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
11.1.2.1. - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату
Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану.
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі.
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы немесе жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу".
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру
Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру
2- тоқсан
Заттар тасымалы
Натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалдың механизмі
11.1.3.1 - натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалды түсіндіру
Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы.
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру
Су потенциалы. Зертханалық жұмыс "Түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын анықтау"
11.1.3.3 - түрлі концентрациялы тұз ерітінділеріндегі жасушалардың су потенциалын зерттеу
Координация және реттелу
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі.
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау
Гормондардың әсер ету механизмі.
Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана - жасушаларға әсер ету механизмі.
11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру
Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі. Ауксин әсері. Зертханалық жұмыс "Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі".
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер етуін зерттеу
Көбею
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары.
11.2.1.1. - адам гаметогенезін түсіндіру
Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
3- тоқсан
Өсу және даму
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.

11.2.3.1 - объснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
Закономерности наследственности и изменчивости
Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций и рекомбинаций
11.2.4.1 - устанавливать связь мутаций с рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты
Мировой проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиноой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта
11.2.4.2 - обсуждить значение международного проекта "Геном человека"
Клеточная биология
Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий"
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
Расчет линейного увеличения органелл. Различие между разрешением и увеличением оптического и электронного
микроскопов
11.4.2. - определять фактический размер компонентов клеток
Биотех-нология
Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий
11.4.3.1 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии
Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Понятие "клонирование"
11.4.3.2 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот
Способы клонирования организмов
11.4.3.3 - объяснять способы клонирования организмов
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности
11.4.3.4 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4 четверть
Биомедицина и биоинформатика
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании
11.4.4.2 - описывать роль биоинформатики
Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения
11.4.4.3 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител
11.4.4.4 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
Биосфера, экосистема,
популяция
Взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем. Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Харди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных

11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
Тұқым қуалау-шылық пен өзгергіштік заңды
лықтары
Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. генетикалық үдеріс қателері: репликация.
11.2.4.1 - дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы мен мутациялардың арасындағы байланысын табу
Халықаралық "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық Дезокси-рибонуклеин қышқылын секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы.
11.2.4.2 - Халықаралық "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
Жасушалық биология
Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау. Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
Органелдердің сызықтық ұлғаюын есептеу. Оптикалық және электронды микроскоптардың үлкейту және айқындау мүмкіндіктері арасындағы айырмашылықтар.
11.4.2.2 - жасушалардың компоненттерінің нақты мөлшерін анықтау
Биотехнология
Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері.
11.4.3.1 - грамм оң және грамм теріс бактерияларды салыстыру
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының алу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы."Клондау" ұғымы.
11.4.3.2 - рекомбинантты Дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру
Ағзаларды клондау тәсілдері.
11.4.3.3 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру
Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
11.4.3.4 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
4-тоқсан
Биомедицина және биоинформатика
Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері.
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру
"Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану.
11.4.4.2 - биоинформатиканың рөлін сипаттау
экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісі және оның маңызы. экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері.
11.4.4.3 - экстракорпоральды ұрықтандыру (ЭКҰ) әдісінің маңызын түсіндіру
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.
11.4.4.4 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдануды түсіндіру
Биосфера, экожүйе,
популяция
Түрлердің биоалуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау.

11.3.1.1 - устанавливать взаимосвязь между биоразнообразием и устойчивостью экосистем
Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы. Лабораторная работа "Исследование состояния экосистемы своего региона с использованием статистических методов анализа"
11.3.1.2 - исследовать экосистемы своего региона в полевых условиях, используя статистические методы анализа
Экология и влияние человека на окружающую среду
Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения.
Моделирование: "Компьютерное моделирование глобального потепления климата"
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата
Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения
11.3.2.2 - предложить пути решения экологических проблем Казахстана
Приложение 20
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 117
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "География" для 10-11-классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель учебного предмета "География" в старшей школе – создание учащимся условий для применения географических знаний, навыков и умений, направленных на решение геоэкологических, геоэкономических, социальных, геополитических и глобальных проблем, возникающих на всех уровнях географического пространства.
3. Задачи предмета:
1) развитие географического и пространственного мышления, географической культуры и языка;
2) развитие понимания глобального, регионального и локального подходов в исследованиях геоэкологических, геополитических, социальных, геоэкономических процессов и явлений;
3) создание условий для применения современных методов обработки геопространственных данных при изучении картографии, геоэкологии, геополитики, геоэкономики, страноведения и глобальных проблем человечства;

11.3.1.1 - экожүйенің биоалуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату
Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы. Зертханалық жұмыс "Талдаудың статистикалық әдістерін қолдану арқылы өз аймағының экожүйесінің жағдайын анықтау".
11.3.1.2 - өз аймағының экожүйесін статистикалық талдау әдістерін пайдаланып зерттеу
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "климаттың ғаламдық жылынуының компьютерлік моделі"
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау
Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларының шешу жолдарын ұсыну
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
117-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Жоғары мектептегі "География" оқу пәнінің мақсаты – оқушылардың қоғам мен географиялық кеңістіктің барлық деңгейлерінде туындаған геоэкологиялық, геоэкономикалық, әлеуметтік, геосаяси және ғаламдық проблемаларды шешуге бағытталған географиялық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қолдану үшін жағдай жасау.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) оқушылардың бойында географиялық кеңістіктік ойлауды, географиялық мәдениет пен тілді дамыту;
2) геоэкологиялық, геосаяси, геоэкономикалық, әлеуметтік үдерістер мен құбылыстарды зерттеу үшін ғаламдық, аймақтық және жергілікті ұстанымдардың түсінуін дамыту;
3) оқушыларға картографияны, геоэкологияны, геоэкономиканы, геосаясатты, елтану мен адамзаттың ғаламдық проблемаларын зерттеу барысында геокеңістіктік деректерді өңдеудің заманауи әдістерін қолдану үшін жағдай жасау;

4) привитие системы ценостей при их деятельностном изучении современной географической картины мира;
5) профессиональная ориентация учащихся посредством выполнения видов деятельности, характерных специальностям и профессиям, связанных с геопространственными методами и данными.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "География"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "География"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "География" составляет:
1) в 10 классе - 1 час в неделю, 36 часов в учебном году;
2) в 11 классе - 1 час в неделю, 36 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание учебного предмета включает 7 разделов:
1) методы географических исследований;
2) картография и геоинформатика;
3) природопользование и геоэкология;
4) геоэкономика;
5) геополитика;
6) страноведение;
7) глобальные проблемы человечества.
6. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов: знание, понимание, умения и навыки.
7. Раздел "Методы географических исследований" состоит из подраздела "Общегеографические методы".
8. Раздел "Картография и геоинформатика" включает следующие подразделы:
1) картография;
2) основы геоинформатики;
9. Раздел "Природопользование и геоэкология" включает следующие подразделы:
1) природопользование;
2) основы геоэкологических исследований.
10. Раздел "Геоэкономика" состоит из подраздела "Основы геоэкономики".
11. Раздел "Геополитика" состоит из подраздела "Основы геополитики".
12. Раздел "Страноведение" включает следующие подразделы:
1) регионы мира;
2) методы сравнения стран.
13. Раздел "Глобальные проблемы человечества" состоит из подраздела "Решение глобальных проблем".
14. Базовое содержание учебного предмета для 10-класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; виды методов исследования;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; виды природопользования; оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду; принципы рационального природопользования; основы геоэкологических исследований; предмет исследования и актуальность геоэкологии; загрязнение геосфер; геоэкологическое районирование; антропогенные факторы в геоэкологии; глобальные экологические проблемы; научно-технический прогресс в решении экологических проблем; экологические проблемы Казахстана;

4) оқушының бойында қазіргі дүниенің географиялық көрінісін іс-әрекеттер арқылы зерттеп-тану барысында құндылықтар жүйесін қалыптастыру;
5) геокеңістіктік әдістер және деректермен жұмыс істейтін мамандық пен кәсіп иелері атқаратын әрекеттерді орындату арқылы оқушыларға кәсіби бағдар беру.
2-тарау. "География" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "География" оқу пәнінің мазмұны
4. "География" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
10-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 36 сағатты;
11-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 36 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді қамтиды:
1) географиялық зерттеу әдістері;
2) картография және геоинформатика;
3) табиғатты пайдалану және геоэкология;
4) геоэкономика;
5) геосаясат;
6) елтану;
7) адамзаттың ғаламдық проблемалары.
6. Бөлімдер күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарын қамтитын: білім, түсіну, іскерліктер және дағдылар бөлімшелерінен тұрады.
7. "Географиялық зерттеу әдістері" бөлімі "Жалпы географиялық әдістер" бөлімшесінен тұрады.
8. "Картография және геоинформатика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) картография;
2) геоинформатика негіздері.
9. "Табиғатты пайдалану және геоэкология" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) табиғатты пайдалану;
2) геоэкологиялық зерттеу негіздері.
10. "Геоэкономика" бөлімі "Геоэкономика негіздері" бөлімшесінен тұрады.
11. "Геосаясат" бөлімі "Геосаясат негіздері" бөлімшесінен тұрады.
12. "Елтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дүниежүзі аймақтары;
2) елдерді салыстыру әдістемесі.
13. "Адамзаттың ғаламдық проблемалары" бөлімі "Ғаламдық проблемаларды шешу" бөлімшесінен тұрады.
14. 10-сыныпқа арналған География" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпы географиялық әдістер; зерттеу әдістерінің түрлері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалану түрлері. табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау; табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары, экологиялық таза өндірістерді жобалау; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі, геосфералардың ластануы, геоэкологиялық аудандастыру; гоэкологиядағы антропогендік факторлар; ғаламдық экологиялық проблемалар, экологиядағы инновациялық технологиялар; Қазақстанның экологиялық проблемалары,

4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; предмет исследования и актуальность геоэкономики; факторы и условия организации хозяйства; структура мирового хозяйства; территориальные модели мирового хозяйства; показатели экономического развития стран мира; мировой опыт экономического развития; целевые показатели экономического развития Республики Казахстан;
5) "Геополитика". Основы геополитики; актуальность геополитики; геополитические регионы мира; геополитика и географические факторы; морфология государственной территории; государственные границы;
6) "Страноведение". Регионы мира; комплексное географическое районирование; методы сравнения стран; сравнительное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; географические аспекты глобальных проблем.
15. Базовое содержание учебного предмета для 11-класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; актуальные методы географических исследований;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; геоинформационные системы; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; регулирование природопользования; природоохранные мероприятия; роль личности в охране природы; основы геоэкологических исследований; антропогенные изменения окружающей среды; качество окружающей среды;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; геоэкономическое положение и потенциал регионов Республики Казахстан, геоэкономическое стратегии развития;
5) "Геополитика". Основы геополитики; современные геополитические процессы; геополитическое положение Казахстана; геополитическая безопасность Казахстана; геополитическая интеграция Казахстана;
6) "Страноведение". Регионы мира; место Казахстана на карте регионов мира; методы сравнения стран; место Казахстана в международном сопоставлении стран мира; прикладное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; пути решения глобальных проблем.
Параграф 2. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.1 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10-класс
11-класс
1. Методы географи-ческих исследо-ваний

4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары; дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы; дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері; экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе; Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақсатты көрсеткіштер;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; геосаясаттың өзектілігі; дүниежүзінің геосаяси кеңістігі; геосаясат және географиялық факторлар; мемлекеттік аумақтың морфологиясы; мемлекеттік шекара;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; кешенді географиялық аудандастыру; дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері; салыстырмалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері.
15. 11-сыныпқа арналған География" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпыгеографиялық әдістер; географиялық зерттеулердің өзекті әдістері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; геоақпараттық жүйелер; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалануды реттеу, табиғатты қорғау шаралары; табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; қоршаған ортаның антропогендік өзгеруі; қоршаған ортаның сапасы; геоэкологиялық жобалау;
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті; геоэкономикалық даму стратегиялары;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; заманауи геосаяси процестер; Қазақстанның геосаяси жағдайы; Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі; Қазақстанның геосаяси интеграциясы;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; Қазақстанның әлем өңірлері картасындағы орны; елдерді салыстыру әдістері; Қазақстанның әлем елдерін халықаралық салыстырудағы орны; қолданбалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемаларды шешу жолдары.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқу мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.1 кодында: "10" – сынып, "2.1." - бөлімше; "1" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Географиялық зерттеу әдістері

1.1 Общегеогра-фические методы
10.1.1.1 - применять сравнительные, количественные методы и методы районирования согласно теме исследования
11.1.1.1 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
2. Карто-графия и геоинфор-матика
2.1 Картография
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположе-ния, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинформатики
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel;
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы, тематические картосхемы
11.2.2.1 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационная система (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства;
11.2.2.2 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ;
11.2.2.3 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Природо-пользование и геоэкология
3.1 Природо-пользование
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме;
10.3.1.2 - определять принципы рационального природопользования
11.3.1.1 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/ регионального компонента);
11.3.1.2 - определять роль личности в природополь-зовании и расчитывать ее "экологический след"
3.2 Основы геоэкологических исследований
10.3.2.1 -исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;
10.3.2.2 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.3 - определять роль географических закономерностей в возникновении глобальных экологических проблем;
10.3.2.4 - определять роль научно-технического прогресса в решении экологических проблем;
10.3.2.5 - предлагать пути решения экологических проблем на основе экологи-ческого районирования территории Казахстана
11.3.2.1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды;
11.3.2.2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.3.2.3 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;

1.1 Жалпы география-лық әдістер
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық, аудандастыру әдістерін қолданады
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
2. Карто-графия және геоинформатика
2.1 Карто-графия
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталар-ды оқу, оларды қолданумен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинфор-матика негіздері
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды, тақырыптық картасызбалар жасау
11.2.2.1 - геоақпараттық әдістер мен геоақпараттық жүйелер (ГАЖ) технологияларының ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру;
11.2.2.2 - компьютерлік бағдарламаларды қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэколо-гия
3.1 Табиғатты пайдалану
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну;
10.3.1.2 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
11.3.1.1 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.1.2 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
3.2 Геоэкологиялық зерттеулер негіздері
10.3.2.1 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
10.3.2.2 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.3 - ғаламдық экологиялық проблемалардың пайда болуында географиялық заңдылықтардың орнын анықтау;
10.3.2.4 - экологиялық проблемаларды шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің рөлін анықтау;
10.3.2.5 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру негізінде экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсыну
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу;
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;

11.3.2.4 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного /регионального компонента)
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
10.4.1.1 - объяснять цели и задачи, основные категории геоэкономики;
10.4.1.2 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.3 - анализировать совокупность факторов и условий размещения предприятий различных отраслей хозяйства;
10.4.1.4 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре;
10.4.1.5 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.6 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития;
10.4.1.7 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
11.4.1.1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.2 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
10.5.1.1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.5.1.2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.5.1.3 - определять геополитические регионы мира, выделенные по различным признакам или их совокупности;
10.5.1.4 - оценивать роль в геополитике физико-географи-ческих, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов;
10.5.1.5 - анализировать морфологические особенности государственной территории;
11.5.1.1 - объяснять современные геополитические процессы;
11.5.1.2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан;
11.5.1.3 - определять факторы, оказывающие влияние на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
11.5.1.4 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан со странами мира, мировыми и региональными организациями
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
10.6.1.1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;
10.6.1.2 - представлять в творческой форме историко-географические регионы мира, их состав и особенности, географическую характеристику
11.6.1.1 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;

11.3.2.4 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар (жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде) әзірлеу
4. Геоэко-номика
4.1 Геоэконо-мика негіздері
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - елдер мен аймақтар-дың экономикалық дамуында-ғы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.3 - шаруашылық салаларын орналастыруда факторлар мен алғышарттардың жиынтығын талдау;
10.4.1.4 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
10.4.1.5 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.6 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
10.4.1.7 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылығының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау(өз аймағы негізінде);
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.3 - түрлі көрсеткіштер немесе олардың жиынтығы бойынша ерекшеленген геосаяси аймақтарды анықтау;
10.5.1.4 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру;
10.5.1.5 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау;
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру;
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
11.5.1.4 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.6.1.2 - дүниежүзінің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын шығармашылық түрде ұсыну
11.6.1.1 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;

11.6.1.2 - прогнозировать на основе исследований изменения места Республики Казахстан на карте географических регионов в условиях глобализации
6.2 Методы сравнения стран
10.6.2.1 - определять показатели, применяемые в сопоставлениях стран мира;
10.6.2.2 - графически представлять рейтинг стран мира по одному из показателей;
10.6.2.3 - характеризовать индексы и рейтинги стран мира, определяемые по совокупности показателей (показатели расчета/оценки, субъект оценки, области применения результатов);
10.6.2.4 - графически представлять рейтинг стран мира, определяемые по совокупности показателей;
10.6.2.5 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место страны в рейтинге (по выбору: на примере трех стран, расположенных в начале, середине и конце рейтинга)
11.6.2.1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.6.2.2 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.6.2.3 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.6.2.4 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
10.7.1.1 - классифицировать проблемы в развитии человечества;
10.7.1.2 - определять критерии, причины и последствия, территориальные проявления глобальных проблем
11.7.1.1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
112.7.1.2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.7.1.3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
17. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
18. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11-классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10-класс
Подраздел
Тема
Цели обучения
1-четверть

11.6.1.2 - ғаламдану жағдайында Қазақстанның геогра-фиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін зерттеу арқылы болжау
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері
10.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау;
10.6.2.2 - көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингін көрсету (таңдау бойынша);
10.6.2.3 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерінің қолдану аясы);
10.6.2.4 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету;
10.6.2.5 - елдің рейтингте орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.4 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін дүниежүзі елдерінің кешенді елтану сипаттамаларын дайындау және шығармашылық нысанда әзірлеу, графикалық нысанда көрсеткіштердің жиынтығы бойынша айқындалған әлем елдерінің рейтингтері мен индекстерін ұсыну
7. Адамзатың ғаламдық проблемлары
7.1 Ғаламдық проблемаларды шешу
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;
10.7.1.2 - ғаламдық проблемалардың критерийлерін, себептері мен салдарын, аумақтық көріністерін анықтау
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну
17. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
18. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан

1. Методы географических исследований
1.1 Общегеогра-фические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные, количественные методы и методы районирования согласно теме исследования
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
Современные картографичес-кие методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформа-тики
Географические базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географических данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы, тематические картосхемы
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природополь-зование
Виды природополь-зования
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользо-вания, определять ее виды (по типам хозяйство-вания) и представлять в графической форме
Принципы рационального природопользо-вания
10.3.1.2 - определять принципы рационального природопользования
2.1 Картография
Современные картографичес-кие методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2. Основы геоинформа-тики
Визуализация географических данных
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии (ИКТ)
2-четверть
3. Природопользование и геоэкология
3.2 Основы геоэкологи-ческих исследований
Загрязнение геосфер
10.3.2.1 -исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;
Антропогенные факторы в геоэкологии
10.3.2.2 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.3 - определять роль географических закономерностей в возникновении глобальных экологических проблем;
Глобальные экологические проблемы
10.3.2.4 - определять роль научно-технического прогресса в решении экологических проблем;
Экологические проблемы Казахстана
10.3.2.5 - предлагать пути решения экологических проблем на основе экологического районирования территории Казахстана
1.1 Общегеогра-фические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные, количественные методы и методы районирования согласно теме исследования
2.1 Картография
Современные картографичес-кие методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформа-тики
Географические базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географических данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы, тематические картосхемы
3-четверть
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
Предмет исследования и актуальность геоэкономики
10.4.1.1 - объяснять цели, задачи, основные категории геоэкономики;
10.4.1.2 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Факторы и усло-вия организации хозяйства
10.4.1.3 - анализировать совокупность факторов и условий размещения предприятий различных отраслей хозяйства
Структура мирового хозяйства
10.4.1.4 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре;
Показатели экономического развития стран мира
10.4.1.5 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.6 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития;
Целевые показатели экономического развития Республики Казахстан

1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы география-лық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық, аудандастыру әдістерін қолданады
2. Картография және геоинформатика
2.1 Карто-графия
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинфор-матика негіздері
Географиялық деректер базасы
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
География-лық дерек-терді визуа-лизациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды, тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалану түрлері
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну
Табиғатты пайдалану қағидаттары
10.3.1.2 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
2-тоқсан
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.2 Геоэколо-гиялық зерттеу негіздері
Геосфералардың ластануы
10.3.2.1 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
Геоэкологиядағы антро-погендік факторлар
10.3.2.2 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.3 - ғаламдық экологиялық проблемалардың пайда болуында географиялық заңдылықтардың орнын анықтау;
Ғаламдық экология-лық проблемалар
10.3.2.4 - экологиялық проблемаларды шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің рөлін анықтау;
Қазақстанның экологиялық проблемалары
10.3.2.5 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру негізінде экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсыну
3-тоқсан
4. Геоэкономика
4.1 Геоэконо-мика негіздері
Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін түсіндіру, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
10.4.1.3 - шаруашылық салаларын орналастыруда факторлар мен алғышарттардың жиынтығын талдау;
Дүниежүзі-лік шаруашылықтың құрылымы
10.4.1.4 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері
10.4.1.5 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.6 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
Қазақстан Республика-сы экономи-калық даму-ындағы мақ-сатты көр-сеткіштер мен индика-торлар

10.4.1.7 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
1.1 Общегеогра-фические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные, количественные методы и методы районирования согласно теме исследования
2.1 Картография
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
Актуальность геополитики
10.5.1.1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.5.1.2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
Геополитические регионы мира
10.5.1.3 - определять геополитические регионы мира, выделенные по различным признакам или их совокупности;
Геополитика и географические факторы
10.5.1.4 - оценивать роль в геополитике физико-географических, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов;
Морфология государственной территории
10.5.1.5 - анализировать морфологические особенности государственной территории;
2.1 Картография
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
4-четверть
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
Комплексное географическое районирование
10.6.1.1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;
10.6.1.2 - представлять в творческой форме историко-географические регионы мира, их состав и особенности, географическую характеристику
6.2 Методы сравнения стран
Сравнительное страноведение
10.6.2.1 - определять показатели, применяемые в сопоставлениях стран мира;
10.6.2.2 - графически представлять рейтинг стран мира по одному из показателей;
10.6.2.3 - характеризовать индексы и рейтинги стран мира, определяемые по совокупности показателей (показатели расчета/оценки, субъект оценки, области применения результатов);
10.6.2.4 - графически представлять рейтинг стран мира, определяемые по совокупности показателей;
10.6.2.5 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место страны в рейтинге (по выбору: на примере трех стран, расположенных в начале, середине и конце рейтинга)
1.1 Общегеогра-фические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные методы согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять методы районирования согласно теме исследования
2.1 Картография
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформа-тики
Географические базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географических данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии
7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
Географические аспекты глобальных проблем
10.7.1.1 - классифицирует проблемы в развитии человечества;
10.7.1.2 - определяет критерии глобальных проблем;
10.7.1.3 - определяет и группирует причины и последствия глобальных проблем;
10.7.1.4 - определяет территориальные проявления глобальных проблем
1.1 Общегеогра-фические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные методы согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять методы районирования согласно теме исследования
2.1 Картография
Современные картографичес-кие методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформа-тики
Визуализация географических данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии
2) 11 класс
Подраздел
Тема
Цели обучения
1-четверть
1. Методы географических исследований
1.1 Общегеогра-фические методы
Актуальные методы географических исследований
11.1.1.1 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
Современные картографические методы
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположения, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Геоинформатика
Геоинформа-ционные системы
11.2.2.1 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационных систем (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства
Географические базы данных

10.4.1.7 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылығының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
Геосаясаттың өзектілігі
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
Дүниежүзі-нің геосаяси кеңістігі
10.5.1.3 - түрлі көрсеткіштер немесе олардың жиынтығы бойынша ерекшеленген геосаяси аймақтарды анықтау;
Геосаясат-тағы геогра-фиялық факторлар
10.5.1.4 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру;
Мемлекет-тік аумақтың морфологиясы
10.5.1.5 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау;
4-тоқсан
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
Кешенді географиялық аудандастыру
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.6.1.2 - дүниежүзінің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын шығармашылық түрде ұсыну
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері
Салыстыр-малы елтану
10.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау;
10.6.2.2 - көрсеткіштердің бірі бойынша әлем елдерінің рейтингін графикалық түрде ұсыну;
10.6.2.3 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерінің қолдану аясы);
10.6.2.4 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету;
10.6.2.5 - елдің рейтингте орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
7. Адамзаттың ғаламдық проблемалары
7.1 Ғаламдық проблемаларды шешу
Ғаламдық проблема-лардың география-лық аспектілері
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;
10.7.1.2 - ғаламдық проблемалардың критерийлерін, себептері мен салдарын, аумақтық көріністерін анықтау
2) 11-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Географиялық зерттеулер әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Өзекті география-лық зерттеу әдістері
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
2. Картография және геоинформатика
2.1 Карто-графия
Заманауи картографиялық әдістер
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталарды оқу, олардың қолданысымен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинфор-матика негіздері
Геоақпараттық зерттеу әдістері
11.2.2.1 - геоақпараттық әдіс-тер мен геоақпараттық жүйе-лер (ГАЖ) технологиялары-ның ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру
Географиялық деректер базасы

2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; виды природопользования; оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду; принципы рационального природопользования; проектирование экологически чистых производств; основы геоэкологических исследований; предмет исследования и актуальность геоэкологии; загрязнение геосфер; геоэкологическое районирование; антропогенные факторы в геоэкологии; глобальные экологические проблемы; экологические инновационные технологии; экологические проблемы Казахстана;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; предмет исследования и актуальность геоэкономики; территориальные факторы организации хозяйства; структура мирового хозяйства; территориальные модели мирового хозяйства; показатели экономического развития стран мира; мировой опыт экономического развития; целевые показатели экономического развития Республики Казахстан;
5) "Геополитика". Основы геополитики; актуальность геополитики; мировое геополитическое пространство; геополитика и географические факторы; морфология государственной территории; государственные границы;
6) "Страноведение". Регионы мира; комплексное географическое районирование; методы сравнения стран; сравнительное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; географические аспекты глобальных проблем.
30. Базовое содержание учебного предмета 11 класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; актуальные методы географических исследований;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; геоинформационные системы; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; регулирование природопользования; природоохранные мероприятия; роль личности в охране природы; основы геоэкологических исследований; антропогенные изменения окружающей среды; качество окружающей среды; геоэкологическое проектирование;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; геоэкономическое положение и потенциал регионов Республики Казахстан; геоэкономическое стратегии развития;
5) "Геополитика". Основы геополитики; современные геополитические процессы; геополитическое положение Казахстана; геополитическая безопасность Казахстана; геополитическая интеграция Казахстана;
6) "Страноведение". Регионы мира; прикладные аспекты районирования мира на регионы; место Казахстана на карте регионов мира; методы сравнения стран; сопоставимые показатели стран мира, место Казахстана в международном сопоставлении стран мира; роль личности в повышении уровня жизни; прикладное страноведение;

2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалану түрлері. табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау; табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары, экологиялық таза өндірістерді жобалау; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі, геосфералардың ластануы, геоэкологиялық аудандастыру; геоэкологиядағы антропогендік факторлар; ғаламдық экологиялық проблемалар, экологиядағы инновациялық технологиялар; Қазақстанның экологиялық проблемалары,
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары; дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы; дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері; экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе; Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақсатты көрсеткіштер;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; геосаясаттың өзектілігі; дүниежүзінің геосаяси кеңістігі; геосаясат және географиялық факторлар; мемлекеттік аумақтың морфологиясы; мемлекеттік шекара;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; кешенді географиялық аудандастыру; дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері; салыстырмалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері.
30 11-сыныпқа арналған География" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпыгеографиялық әдістер; географиялық зерттеулердің өзекті әдістері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; геоақпараттық жүйелер; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалануды реттеу, табиғатты қорғау шаралары; табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; қоршаған ортаның антропогендік өзгеруі; қоршаған ортаның сапасы; геоэкологиялық жобалау;
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті; геоэкономикалық даму стратегиялары;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; заманауи геосаяси процестер; Қазақстанның геосаяси жағдайы; Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі; Қазақстанның геосаяси интеграциясы;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; дүниежүзін аймақтарға аудандастырудың қолданбалы аспектілері; дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны; елдері салыстыру әдістері; дүниежүзі елдерінің салыстырмалы көрсеткіштері; дүниежүзі елдерін халықаралық салыстырулардағы Қазақстанның орны; өмір сүру деңгейін жоғарлатудағы азаматтың рөлі; қолданбалы елтану;

7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; пути решения глобальных проблем.
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
31. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.1 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10-класс
11-класс
1. Методы географических исследований
1.1 Общегеографические методы
10.1.1.1 - применять сравнительные, количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять методы районирования согласно теме исследования
11.1.1.1 - применять элементы географической экспертизы, районирования согласно теме исследования;
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположения, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинформатики
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel;
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии
11.2.2.1 - объяснять особенности методов дистанционного зондирования;
11.2.2.2 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационных систем (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства;
11.2.2.3 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ;
11.2.2.4 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природопользование
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме;
10.3.1.2 - определять принципы рационального природопользования;
10.3.1.3 - разрабатывать решения по повышению эффективности типов природопользования (на основе местного / регионального компонента);

7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемаларды шешу жолдары.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
31. Бағдарламада оқу мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.1 кодында: "10" – сынып, "2.1." - бөлімше; "1" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. География-лық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы география-лық әдістер
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама, аудандастыру әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
2. Карто-графия және геоинфор-матика
2.1 Карто-графия
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталарды оқу, олардың қолданысымен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинфор-матика негіздері
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру;
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
11.2.2.1 - қашықтықтан зерделеу әдістерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
11.2.2.2 - геоақпараттық әдіс-тер мен геоақпараттық жүйелер (ГАЖ) технологиялары-ның ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру;
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау;
11.2.2.4 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэколо-гия
3.1 Табиғатты пайдалану
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну;
10.3.1.2 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.3.1.3 - табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті аймақтық компоненттің негізінде);

10.3.1.4 - предлагать проекты экологически чистых производств (на основе местного/регионального компонента)
11.3.1.1 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/ регионального компонента);
11.3.1.2 - определять роль личности в природопользовании и рассчитывать ее "экологический след";
3.2 Основы геоэкологических исследований
10.3.2.1 - объяснять основные категории геоэкологии;
10.3.2.2 - исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;
10.3.2.3 - районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности природной среды;
10.3.2.4 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.5 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.6 - объяснять механизм возникновения глобальных экологических проблем;
10.3.2.7 - определять роль географических закономерностей в геоэкологических процессах;
10.3.2.8 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем;
10.3.2.9 - проводить экологическое районирование территории Казахстана;
10.3.2.10 - предлагать пути решения экологических проблем Казахстана
11.3.2.1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды;
11.3.2.2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.3.2.3 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;
1.3.2.4 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного / регионального компонента);
11.3.2.5 - предлагать проекты по восстановлению нарушенных территорий (на основе местного/регионального компонента)
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
10.4.1.1 - объяснять цели и задачи, основные категории направления "геоэкономика";
10.4.1.2 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.3 - анализировать пространственные (территориальные) факторы в размещении отраслей хозяйства;
101.4.1.4 - анализировать современные факторы размещения отраслей мирового хозяйства;
10.4.1.5 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре;
10.4.1.6 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства;
10.4.1.7 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.8 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития;
10.4.1.9 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);

10.3.1.4 - экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну(жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
11.3.1.1 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.1.2 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
3.2 Геоэколо-гиялық зерттеулер негіздері
10.3.2.1 - геоэкологияның негізгі категорияларын түсіндіру;
10.3.2.2 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
10.3.2.3 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру;
10.3.2.4 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну;
10.3.2.6 - ғаламдық экологиялық проблемалардың пайда болу механизмін түсіндіру;
10.3.2.7 - геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау;
10.3.2.8 - ғаламдық экология-лық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу;
10.3.2.9 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру;
10.3.2.10 - Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу;
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;
11.3.2.4 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу(жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.2.5 - қоршаған ортаның бұзылған аумақтарын қалпына келтіру жөнінде жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
4. Геоэко-номика
4.1 Геоэкономика негіздері
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.3 - шаруашылық салала-рын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау;
10.4.1.4 - дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау;
10.4.1.5 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
10.4.1.6 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау;
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.8 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
10.4.1.9 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларына баға беру (қазақстан-дық компонентті қосымша қамту негізінде);

10.4.1.10 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
11.4.1.1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.2 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.3 - предлагать проекты стратегий экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.4 - предлагать творческие идеи по повышению популярности казахстанской продукции
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
10.5.1.1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.5.1.2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.5.1.3 - анализировать мировое геополитическое пространство;
10.5.1.4 - оценивать роль в геополитике физико-географических, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов;
10.5.1.5 – анализировать и классифицировать морфологические особенности государственной территории;
10.5.1.6 - анализировать функции, виды, мероприятия по определению и проведению государственных границ;
10.5.1.7 - исследовать процесс формирования, основные показатели и динамику государственных границ Республики Казахстан;
11.5.1.1 - объяснять современные геополитические процессы;
11.5.1.2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан;
11.5.1.3 - определять факторы, оказывающие влияние на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
11.5.1.4 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан со странами мира, мировыми и региональными организациями
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
10.6.1.1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;
10.6.1.2 - предлагать собственную модель комплексно-географического и историко-культурного районирования;
10.6.1.3 - представлять в творческой форме историко-географические регионы мира, их состав и особенности, географическую характеристику
11.6.1.1 - аргументированно объяснять необходимость районирования мира;
11.6.1.2 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
6.2 Методы сравнения стран
10.6.2.1 - определять показатели, применяемые в сопоставлениях стран мира;
10.6.2.2 - графически представлять рейтинг стран мира по одному из показателей (по выбору);

10.4.1.10 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылы-ғының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау(өз аймағы негізінде);
11.4.1.3 - Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну (өз аймағы негізінде);
11.4.1.4 - Қазақстан өнімдерінің танымалдығын арттыру жөнінде шығармашылық идеяларды ұсыну
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.3 - дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау;
10.5.1.4 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру;
10.5.1.5 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау және жіктеу;
10.5.1.6 - мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын, динамикасын талдау;
10.5.1.7 - Қазақстан Республикасының мемлекет-тік шекараларының қалыптасу үдерісін, басты көрсеткіштері мен динамикасын зерттеу;
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру;
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
11.5.1.4 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.6.1.2 - кешенді географиялық және тарихи-географиялық аудандастырудың өз үлгісін ұсыну;
10.6.1.3 - дүниежүзінің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын шығармашылық түрде ұсыну
11.6.1.1 – дүниежүзін аймақтарға аудандастыру қажеттілігін аргументтер келтіріп түсіндіру;
11.6.1.2 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру
10.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау;
10.6.2.2 - көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингін көрсету (таңдау бойынша);

10.6.2.3 - характеризовать индексы и рейтинги стран мира, определяемые по совокупности показателей (показатели расчета / оценки, субъект оценки, области применения результатов);
10.6.2.4 - графически представлять рейтинг стран мира, определяемые по совокупности показателей;
10.6.2.5 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место страны в рейтинге (по выбору: на примере трех стран, расположенных в начале, середине и конце рейтинга)
11.6.2.1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.6.2.2 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.6.2.3 - объяснять роль личности в повышении личных показателей уровня жизни, учитываемых в определении места страны в индексах и рейтингах;
11.6.2.4 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.6.2.5 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий, представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
10.7.1.1 - классифицировать проблемы в развитии человечества;
10.7.1.2 - определять критерии глобальных проблем;
10.7.1.3 - определять и группировать причины и последствия глобальных проблем;
10.7.1.4 - определять территориальные проявления глобальных проблем
11.7.1.1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
112.7.1.2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.7.1.3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
32. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
33. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "География" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)
1) 10-класс
Подраздел
Тема
Цели обучения
1-четверть

10.6.2.3 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерінің қолдану аясы);
10.6.2.4 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету;
10.6.2.5 - елдің рейтингте орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - елдің индекстер мен рейтингтерде орнын анықтағанда есепке алынатын өмір сүру деңгейінің жеке көрсеткіштерін жоғарылату жөнінде жеке азаматтың рөлін түсіндіру;
11.6.2.4 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.5 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)
7. Адамзатың ғаламдық проблема-лары
7.1 Ғаламдық проблемаларды шешу
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;
10.7.1.2 - ғаламдық проблемалардың критерийлерін анықтау;
10.7.1.3 - ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын анықтап, топтастыру;
10.7.1.4 - ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтау
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну
32. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
33. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "География" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады (төмендетілген оқу жүкетемесімен).
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (төмендетілген оқу жүкетемесімен)
10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан

1. Методы географических исследований
1.1 Общегеографические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять сравнительные, количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять методы районирования согласно теме исследования
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформатики
Географические базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географических данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационных технологии (ИКТ)
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природопользование
Виды природопользования
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме
Принципы рационального природопользования
10.3.1.2 - определять принципы рационального природопользования;
10.3.1.3 - разрабатывать решения по повышению эффективности типов природопользования (на основе местного/регионального компонента)
Проектирование экологически чистых производств
10.3.1.4 - предлагать проекты экологически чистых производств (на основе местного / регионального компонента)
2-четверть
3. Природопользование и геоэкология
3.2 Основы геоэкологических исследований
Предмет исследования и актуальность геоэкологии
10.3.2.1 - объяснять основные категории геоэкологии
Загрязнение геосфер
10.3.2.2 - исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер
Геоэкологическое районирование
10.3.2.3 - районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности
Антропогенные факторы в геоэкологии
10.3.2.4 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.5 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу
Глобальные экологические проблемы
10.3.2.6 - объяснять механизм возникновения глобальных экологических проблем;
10.3.2.7 - определять роль географических закономерностей в геоэкологических процессах;
10.3.2.8 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем
Экологические проблемы Казахстана
10.3.2.9 - проводить экологическое районирование территории Казахстана;
10.3.2.10 - предлагать пути решения экологических проблем Казахстана
3-четверть

1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
2. Картография және геоинформатика
2.1 Карто-графия
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинфор-матика негіздері
Географиялық деректер базасы
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
Географиялық деректерді визуа-лизациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалану түрлері
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну
Табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары
10.3.1.2 - табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.3.1.3 - табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
Экологиялық таза өндірістерді жобалау
10.3.1.4 - экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
2-тоқсан
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.2 Геоэколо-гиялық зерттеу негіздері
Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі
10.3.2.1 - геоэкологияның негізгі категорияларын түсіндіру
Геосфералардың ластануы
10.3.2.2 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу
Геоэкологиялық аудандастыру
10.3.2.3 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру
Геоэкологиядағы антропогендік факторлар
10.3.2.4 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну;
Ғаламдық экологиялық проблемалар
10.3.2.6 - ғаламдық экологиялық проблемалардың пайда болу механизмін түсіндіру;
10.3.2.7 - геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау;
10.3.2.8 - ғаламдық экология-лық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу;
Қазақстанның экологиялық проблемалары
10.3.2.9 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру;
10.3.2.10 - Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
3-тоқсан

4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
Предмет исследования и актуальность геоэкономики
10.4.1.1 - объяснять цели и задачи направления "геоэкономика";
10.4.1.2 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Территориальные факторы организации хозяйства
10.4.1.3 - анализировать пространственные (территориальные) факторы в размещении отраслей хозяйства;
10.4.1.4 - анализировать современные факторы размещения отраслей мирового хозяйства
Структура мирового хозяйства
10.4.1.5 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре
Территориальные модели мирового хозяйства
10.4.1.6 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства
Показатели экономического развития стран мира
10.4.1.7 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.8 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития
Мировой опыт экономического развития
10.4.1.9 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Целевые показатели экономического развития Республики Казахстан
10.4.1.10 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
Актуальность геополитики
10.5.1.1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.5.1.2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
Мировое геополитическое пространство
10.5.1.3 - анализировать мировое геополитическое пространство
Геополитика и географические факторы
10.5.1.4 - оценивать роль в геополитике физико-географических, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов
Морфология государственной территории
10.5.1.5 - анализировать и классифицировать морфологические особенности государственной территории;
Государственные границы
10.5.1.6 - анализировать функции, виды, мероприятия по определению и проведению государственных границ;
10.5.1.7 - исследовать процесс формирования, основные показатели и динамику государственных границ Республики Казахстан;
4-четверть
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
Комплексное географическое районирование
10.6.1.1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;

4. Геоэкономика
4.1 Геоэконо-мика негіздері
Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары
10.4.1.3 - шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау;
10.4.1.4 - дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау;
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
10.4.1.5 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері
10.4.1.6 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау;
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіш-тері
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.8 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
Экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе
10.4.1.9 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларына баға беру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақ-сатты көр-сеткіштер мен индикаторлар
10.4.1.10 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылы-ғының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
Геосаясаттың өзектілігі
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
10.5.1.3 - дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау
Геосаясаттағы географиялық факторлар
10.5.1.4 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру
Мемлекеттік аумақтың морфологиясы
10.5.1.5 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау және жіктеу;
Мемлекеттік шекара
10.5.1.6 - мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын, динамикасын талдау;
10.5.1.7 - Қазақстан Республикасының мемлекет-тік шекараларының қалыптасу үдерісін, басты көрсеткіштері мен динамикасын зерттеу;
4-тоқсан
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
Кешенді географиялық аудандастыру
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;

3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природопользование
Регулирование природопользования
11.3.1.1 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/регионального компонента)
Роль личности в охране природы
11.3.1.2 - определять роль личности в природопользовании и рассчитывать ее "экологический след";
2-четверть
3. Природопользование и геоэкология
3.2 Основы геоэкологических исследований
Антропогенные изменения окружающей среды
11.3.2.1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды
Качество окружающей среды
11.3.2.2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.3.2.3 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;
11.3.2.4 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного/регионального компонента)
Геоэкологическое проектирование
11.3.2.5 - предлагать проекты по восстановлению нарушенных территорий (на основе местного/ регионального компонента)
3-четверть
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
Геоэкономическое положение и потенциал регионов Республики Казахстан
11.4.1.1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.2 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
Геоэкономическое стратегии развития
11.4.1.3 - предлагать проекты стратегии экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.4 - предлагать творческие идеи по повышению популярности казахстанской продукции
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
Современные геополитические процессы
11.5.1.1 - объяснять современные геополитические процессы
Геополитическое положение Казахстана
11.5.1.2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан
Геополитическая безопасность Казахстана
11.5.1.3 - определять факторы, оказывающие влияние е на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
Геополитическая интеграция Казахстана
11.5.1.4 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан с мировыми и региональными организациями
4-четверть
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
Прикладные аспекты районирования мира на регионы
11.6.1.1 - аргументированно объяснять необходимость районирования мира;
Место Казахстана на карте регионов мира
11.6.1.2 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
6.2 Методы сравнения стран
Место Казахстана в международном сопоставлении стран мира

3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалануды реттеу
11.3.1.1 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде)
Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі
11.3.1.2 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
2-тоқсан
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.2 Геоэкология-лық зерттеулер негіздері
Қоршаған ортаның антропогендік өзгеруі
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу
Қоршаған ортаның сапасы
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;
11.3.2.4 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу(жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде);
Геоэкологиялық жобалау
11.3.2.5 - қоршаған ортаның бұзылған аумақтарын қалпына келтіру жөнінде жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
3-тоқсан
4. Геоэкономика
4.1 Геоэкономика негіздері
Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау(өз аймағы негізінде);
Геоэкономикалық даму стратегиялары
11.4.1.3 - Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну (өз аймағы негізінде);
11.4.1.4 - Қазақстан өнімдерінің танымалдығын арттыру жөнінде шығармашылық идеяларды ұсыну
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
Заманауи геосаяси үдерістер
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру
Қазақстанның геосаяси жағдайы
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру
Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
Қазақстан-ның геосаяси интеграциясы
11.5.1.4 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
4-тоқсан
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
Дүниежүзі елдерін аймақтарға аудандасты-рудың қолданбалы аспектілері
11.6.1.1 - дүниежүзін аймақтарға аудандастыру қажеттілігін аргументтер келтіріп түсіндіру;
Дүниежүзі аймақтар картасында Қазақстаның орны
11.6.1.2 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру
Қазақстанның халықаралық салыстырулардағы орны

11.6.2.1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.6.2.2 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
Роль личности в повышении уровня жизни
11.6.2.3 - объяснять роль личности в повышении личных показателей уровня жизни, учитываемых в определении места страны в индексах и рейтингах
Прикладное страноведение
11.6.2.4 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.6.2.5 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
Пути решения глобальных проблем
11.7.1.1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
11.7.1.2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.7.1.3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
Приложение 21
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 119
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Изучение всемирной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность. Изучение истории способствует воспитанию патриотизма и формированию гражданско-правового сознания учащихся, общекультурному развитию и социализации посредством приобщения к национальным и общемировым ценностям.

11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
Өмір сүру деңгейін жоғарылатудағы азаматтың орны
11.6.2.3 - елдің индекстер мен рейтингтерде орнын анықтағанда есепке алынатын өмір сүру деңгейінің жеке көрсеткіштерін жоғарлату жөнінде жеке азаматтың рөлін түсіндіру
Қолданбалы елтану
11.6.2.4 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.5 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)
7. Адамзаттың ғаламдық проблемалары
7.1 Ғаламдық проблемалар-ды шешу
Ғаламдық проблемаларды шешу жолдары
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
21-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
119-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту өткен тарихты ұғыну және қазіргі әлемде өз орнын, азаматтық ұстанымын және оқиғалар мен құбылыстарға деген қарым-қатынасын анықтап, олардың мәні мен бағытын түсіну арқылы тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған. Тарихты зерделеу патриотизмге тәрбиелеу, білім алушылардың бойында азаматтық-құқықтық сананың қалыптасуына, жалпы мәдениеттік даму, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар арқылы әлеуметтенуге септігін тигізеді.

3. Изучение всемирной истории предполагает осмысление учащимися основных вопросов этнического, политического, социально-экономического и культурного развития истории мира в различные исторические периоды.
4. Цель учебного предмета: на основе изучения ключевых событий и процессов всемирной истории способствовать формированию личности учащегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
5. Задачи предмета:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;
2) воспитание патриотизма, толерантности, уважения гуманистических традиций и демократических ценностей, выработанных человечеством на протяжении всей истории;
3) формирование целостного представления о всемирно-историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
6) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
7) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
8) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Всемирная история"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Всемирная история"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Всемирная история" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 36 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 36 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

3. Дүниежүзі тарихы пәнін оқу оқушылардың әр түрлі тарихи кезеңдегі әлем тарихының этникалық, саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуының негізгі сұрақтары бойынша түсінік қалыптастыруды көздейді.
4. Оқу пәнінің мақсаты - дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін оқу негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;
2) тарихи кезеңдер бойы адамзат қалыптастырған патриотизмді, толеранттылықты, гуманистік ғұрыптар мен демократиялық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу;
3) әлемдік-тарихи процесс туралы толық біртұтас білім қалыптастыру;
4) оқиғалар мен құбылыстарды тарихи себептілігі, салыстырмалылығы мен көзқарастар, тарихи оқиғалар және тұлғаларға баға беруде сыни тұрғыдан зерттеу барысында, өткен және қазіргі таңдағы пікірталастық мәселелерге білім алушы тарапынан өзіндік көзқарас білдіруді дамыту;
5) тарихи деректердің типтерімен жұмыс жасау, іздеу және тарихи материалды жіктеу дағдыларын дамыту;
6) деректерді қолдана отырып жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени мәселелерді ұғыну үшін тарихи білімдері мен дағдыларын қолдана білу қабілетін дамыту;
8) коммукативтік дағдыларды дамыту: өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық жеткізе білу, топта жұмыс жасау, деректерден алынған ақпараттарды пайдалану.
2-тарау. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұны
6. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
10- сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты;
11- сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).

7. Содержание учебного предмета "Всемирная история" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
8. Содержание учебного предмета включает четыре раздела:
в 10 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) этнические и социальные процессы;
3) из истории государства, войн и революций;
4) развитие культуры.
в 11 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) политико-правовые процессы;
3) развитие общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки.
9. Раздел "Цивилизация: особенности развития" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) понятие цивилизации и ее типы;
2) история мировых цивилизаций;
3) взаимодействие цивилизаций.
10. Раздел "Этнические и социальные процессы" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) антропогенез и этногенез;
2) межэтнические отношения в мировой истории;
3) исторические формы социальной организации общества.
11. Раздел "Из истории государства, войн и революций" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) исторические типы и формы государства и политические режимы;
2) военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории;
3) революции как один из факторов трансформации общества.
12. Раздел "Развитие культуры" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) способы сохранения культурного наследия человечества;
2) искусство - отражение развития общества;
3) духовно-нравственные ценности современного общества.
13. Раздел "Цивилизация: особенности развития" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) исторические типы экономических систем: изменение и преемственность;
2) влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств;
3) дифференциация стран мира по уровню экономического развития на современном этапе.
14. Раздел "Политико-правовые процессы" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) правовое государство и гражданское общество;
2) современная политическая система мира;
3) проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе.
15. Раздел "Развитие общественно-политической мысли" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) эволюция общественной мысли в новое и новейшее время;
2) борцы за свободу и справедливость в ХХ веке;
3) выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века.
16. Раздел "Развитие образования и науки" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) образование как общечеловеческая ценность;
2) научно-технический прогресс;
3) современные научные технологии.
17. Цели обучения, организованные системно и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.

7. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
10-сынып:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан;
4) мәдениеттің дамуы.
11-сынып:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы;
4) білім мен ғылымның дамуы.
9. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) өркениет түсінігі және оның түрлері;
2) әлем өркениеттерінің тарихы;
3) өркениеттердің өзара әрекеттесуі.
10. "Этникалық және әлеуметтік процестер" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) антропогенез және этногенез;
2) әлем тарихындағы этносаралық қатынастар;
3) қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары.
11. "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер;
2) әлем тарихының барысына әсер еткен әскери-саяси оқиғалар;
3) революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде.
12. "Мәдениеттің дамуы." бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары;
2) өнер – қоғам дамуының бейнесі;
3) қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары.
13. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық;
2) мемлекеттердің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері;
3) қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі.
14. "Саяси-құқықтық процестер" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам;
2) әлемнің қазіргі саяси жүйесі;
3) қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі.
15. "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы;
2) ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер;
3) ХХ ғасырдағы- ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар.
16. "Білім мен ғылымның дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде;
2) ғылыми-техникалық прогресс;
3) қазіргі заманғы ғылыми технологиялар.
17. Оқыту мақсаттары әр тарау ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.

18. Для эффективной реализации целей и подходов данной учебной программы необходимо организовать процесс обучения предмету "Всемирная история" на основе исторических концептов (понятий), таких как:
1) доказательство;
2) изменение и преемственность;
3) причина и следствие;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
19. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и /или влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство: обучающиеся должны уметь анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;
4) сходство и различия: обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества;
5) значимость: обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация: обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
20. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 10 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация".Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций. Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм). Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация);

18. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша оқыту мақсаттары мен тәсілдерін тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) дәлел;
2) өзгеріс пен сабақтастық;
3) себеп пен салдар;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
19. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден , қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
2) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
3) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды, ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
20. 10-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы(МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) және тағы басқалар. Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары);

2) этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровно-родственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества;
3) из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества.

2) этникалық және әлеуметтік процестер. Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары;

4) развитие культуры. Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации ОбъединҰнных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство – отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации).
21. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 11 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика (либеральная экономика). Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира;
2) политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе. Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ);
3) развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Манделла - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века. Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф.Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел". Значение реформ в переходные периоды истории государства;
4) развитие образования и науки: Образование как общечеловеческая ценность. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества (пиктография, иероглифы, клинопись, руническое письмо, книгопечатание и другие). Школьное образование: от древности до современности (гимнасия, палестра, академия, спартанская школа, схоластика, семь "свободных искусств", мектебы, медресе, воскресные церковные, ремесленные школы). Современные модели школьного образования. Система высшего образования: история и современность (университет, ректор, декан, факультет, студент, кафедра. Кордова, Пражский университет, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна). Роль первых университетов в распространении просвещения и науки. Современные модели высшего образования. Научно-технический прогресс. Исторические этапы научно-технического прогресса. Понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция". Роль научно-технической революции в развитии современной цивилизации. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности. Современные научные технологии. Современные информационные технологии. Влияние информационных технологий на развитие общества. Перспективные отрасли современной науки (робототехника, космонавтика, нанотехнология, генная инженерия).

4) мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары);
21. 11-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениеттер: даму ерекшеліктері. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика (либералды экономика). Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Табиғи және географиялық факторлардың мемлекеттердің экономикалық дамуына тигізетін әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі;
саяси-құқықтық процестер. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар;
қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес). Н. Манделла – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар). ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин – көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н.Ә.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы.
білім мен ғылымның дамуы. Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері (пиктография, иероглифтер, сына жазу, руникалық жазу, кітап бастыру және тағы басқалары). Мектептегі білім беру: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін (гимнасия, палестра, академия, спарталық мектеп, схоластика, жеті "еркін өнер", мектебтер, медреселер, жексенбілік мектептер, қолөнер мектептері және тағы басқалар). Мектептегі білім берудің заманауи модельдері. Жоғары білім беру жүйесі: тарих пен қазіргі кезең (Кордова, Прага, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна университеттері және тағы басқалары). Ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі. Жоғарғы білім берудің заманауи модельдері. Ғылыми-техникалық прогресс. Ғылыми-техникалық прогрестің тарихи кезеңдері. "Өнеркәсіп төңкерісі", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдары. Қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық мәселелері. Қазіргі кездегі ғылыми технологиялар. Қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар. Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсері. Қазіргі ғылымның перспективалық салалары (робототехника, космонавтика, гендік инженерия).

Параграф 2. Система целей обучения
22. Система целей обучения содержит кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1." - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития.
11 класс
Цивилизация: особенности развития.
Обучающиеся должны:
10.1.1.1 использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.1.1.1 использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития стран
10.1.1.2 объяснять основные подходы к изучению понятия "цивилизация"
11.1.1.2 классифицировать исторические типы экономических систем, объясняя их признаки
10.1.2.1 определять особенности традиционного, индустриального и постиндустриального типов цивилизации
11.1.1.3 определять характерные признаки традиционного (аграрного) типа экономики на примере разных стран
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем
10.1.3.1 анализировать особенности древних цивилизаций
11.1.1.5 определять характерные признаки рыночной экономики на примере разных стран
10.1.3.2 исследовать философские учения древности о развитии общества и государства
11.1.1.6 определять характерные признаки плановой (социалистической) экономики на примере разных стран
10.1.3.3 анализировать особенности локальных цивилизаций
11.1.1.7 исследовать причины перехода к смешанному типу экономики, определяя его характерные признаки
10.1.3.4 характеризовать этапы и особенности развития мировых религий
11.1.2.1 исследовать различные способы преодоления ограничивающих природно-географических факторов в развитии экономики
10.1.3.5 определять тенденции развития мировых религий в условиях современной цивилизации
11.1.2.2 обобщать примеры успешного экономического развития стран в условиях ограничивающих природно-географических факторов в новейшей истории
10.1.3.6 оценивать влияние на общество современных деструктивных религиозных организаций и течений
11.1.3.1 выявлять исторические предпосылки неравномерного экономического развития стран и регионов
10.1.4.1 определять роль мировой торговли в развитии цивилизаций, выявляя причинно-следственные связи
11.1.3.2 классифицировать страны по уровню экономического развития на основе различных критериев

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқу мақсатының реттік саны.
1- бөлім:
10- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
11- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану
10.1.1.2 "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру
11.1.1.2 экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің белгілерін түсіндіре отырып оларды жіктеу
10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі, индустриалды және постиндустриалды түрінің ерекшеліктерін анықтау
11.1.1.3 мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшелітерін түсіндіру
10.1.3.1 ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін талдау
11.1.1.5 елдердің мысалында нарықтық экономикаға тән белгілерді анықтау
10.1.3.2 мемлекет пен қоғамның дамуы туралы ежелгі философиялық ілімдерді зерттеу
11.1.1.6 мемлекеттердің мысалында жоспарлы (социалистік) экономикаға тән белгілерін анықтау
10.1.3.3 локальді өркениеттердің ерекшеліктерін талдау
11.1.1.7 экономиканың аралас түріне тән белгілерді анықтай отырып, оған көшудің себептерін зерттеу
10.1.3.4 әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау
11.1.2.1 экономиканың дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің амалдарын зерттеу
10.1.3.5 қазіргі кездегі өркениет жағдайында әлемдік діндердің даму тенденцияларын анықтау
11.1.2.2 қазіргі заман тарихында шектеуші табиғи-географиялық факторлар жағдайындағы мемлекеттердің сәтті экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдау
10.1.3.6 қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалау
11.1.3.1 мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау
10.1.4.1 себеп-салдарлық байланысты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау
11.1.3.2 өлшемшарттар негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу

10.1.4.2 определять роль международных организаций в развитии мировой экономики
11.1.3.3 исследовать деятельность государств, направленных на решение проблемы бедности, определяя их эффективность
10.1.4.3 определять роль дипломатии в развитии современной цивилизации
11.1.3.4 оценивать роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости стран и регионов
10.1.4.4 объяснять причины завоевательных походов в древности и в средние века
10.1.4.5 выявлять особенности и последствия военных конфликтов в контексте развития современной цивилизации
Раздел 2:
10 класс
Этнические и социальные процессы
11 класс
Политико-правовые процессы
Обучающиеся должны:
10.2.1.1 систематизировать и обобщать различные теории антропогенеза
11.2.1.1 использовать понятие "правовое государство" для объяснения современных тенденций развития политико-правовых систем государств
10.2.1.2 использовать понятия "этнос", "этногенез", "нация" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.2.1.2 анализировать пути формирования правового государства на примере разных стран
10.2.1.3 объяснять этнические процессы в различные исторические периоды, используя карту мира
11.2.1.3 обосновывать значение Всеобщей Декларации прав человека в современном мире
10.2.1.4 определять причины ассимиляции и исчезновения малых этносов на современном этапе
11.2.1.4 использовать понятие "гражданское общество" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств
10.2.1.5 обосновывать важность сохранения этнического и культурного многообразия в условиях глобализации
11.2.1.5 выявлять взаимосвязь становления правового государства и гражданского общества
10.2.2.1 использовать термины "национализм", "шовинизм", "расовая дискриминация", "нацизм" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.2.1.6 оценивать деятельность неправительственных организаций в разных странах
10.2.2.2 определять причинно-следственные связи возникновения межнациональных конфликтов
11.2.2.1 анализировать причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений
10.2.2.3 анализировать роль международных организаций в регулировании межнациональных отношений
11.2.2.2 характеризовать особенности биполярной системы мира
10.2.2.4 доказывать возможность мирного взаимодействия этносов на примере казахстанской модели межнационального согласия
11.2.2.3 использовать понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир" для характеристики современных международных отношений
10.2.3.1 использовать понятия "социогенез", "формационный подход", "цивилизационный подход" для объяснения исторических процессов

10.1.4.2 әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдардың рөлін анықтау
1.1.3.3 мемлекеттердің кедейшілік мәселесін шешуге бағытталған іс-әрекетін зерттеп, оның тиімділігін анықтау
11.1.3.4 мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлін бағалау
10.1.4.3 қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау
10.1.4.4 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру
10.1.4.5 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау
2- бөлім:
10- cынып
Этникалық және әлеуметтік процестер
11-сынып
Саяси-құқықтық процестер
Білім алушылар:
10.2.1.1 антропогенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
11.2.1.1 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "құқықтық мемелекет" ұғымын қолдану
10.2.1.2 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдарын қолдану
11.2.1.2 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдарын талдау
10.2.1.3 әлем картасын пайдалана отырып
әртүрлі тарихи кезеңдердегі этникалық процестерді түсіндіру
11.2.1.3 қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызын негіздеу
10.2.1.4 қазіргі кездегі ассимиляция мен саны аз этностардың жойылып кету себептерін анықтау
11.2.1.4 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесі дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын қолдану
10.2.1.5 жаһандану жағдайындағы этникалық және мәдени лікті сақтаудың маңыздылығын негіздеу
11.2.1.5 құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының байланысын анықтау
10.2.2.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "ұлтшылдық", "шовинизм", "нәсілдік кемсітушілік" терминдерін қолдану
11.2.1.6 мемлекеттердегі үкіметтік емес ұйымдардың қызметін бағалау
10.2.2.2 ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау
11.2.2.1 Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесінің ыдырау себептерін талдау
10.2.2.3 ұлтаралық қатынастарды реттеудегі халықаралық ұйымдардың рөлін талдау
11.2.2.2 әлемнің биполярлы жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау
10.2.2.4 ұлтаралық келісімнің қазақстандық үлгісінің мысалында этностар арасындағы бейбіт әрекеттестіктің мүмкіндігін дәлелдеу
11.2.2.3 қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолдану
10.2.3.1 тарихи процестерді түсіндіру үшін "социогенез", "формациялық әдіс", "өркениеттік әдіс" ұғымдарын қолдану

11.2.2.4 характеризовать современные тенденции развития международных отношений
10.2.3.2 систематизировать и обобщать различные теории социогенеза
11.2.3.1 использовать термины "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "беженцы" для объяснения исторических событий и процессов
10.2.3.3 объяснять исторические формы социальной организации общества, выявляя их характерные признаки
11.2.3.2 определять причины и последствия распространения сепаратизма, экстремизма и международного терроризма
10.2.3.4 исследовать социальную стратификацию современного общества
11.2.3.3 анализировать деятельность международных организаций, направленную на сохранение мира и безопасности
Раздел 3
10 класс
Из истории государства, войн и революций
11 класс
Развитие общественно-политической мысли
Обучающиеся должны:
10.3.1.1 использовать термины "государство", "власть", "институт управления" для объяснения исторических событий и процессов
11.3.1.1 использовать понятия "либерализм", "национализм", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" для объяснения развития общественной мысли
10.3.1.2 сопоставлять типы политических режимов на основе анализа источников, выявляя их сильные и слабые стороны
11.3.1.2 оценивать значение идей эпохи Просвещения для развития общественно-политической мысли
10.3.2.1 объяснять, используя источники, процесс возникновения ранних империй на примере греко-персидских войн
11.3.1.3 исследовать особенности развития философской мысли об общественном устройстве в XIX - XX вв.
10.3.2.2 оценивать роль походов Александра Македонского в распространении эллинизма
11.3.2.1 объяснять понятие "гандизм" как идеологию общественно-политического развития Индии
10.3.2.3 определять положительные и отрицательные последствия Великого переселения народов
11.3.2.2 определять значение идей ненасильственного сопротивления в достижении национальной независимости Индии
10.3.2.4 обобщать закономерности перехода от античности к средневековью на основе анализа исторических источников
11.3.2.3 использовать понятие "расовая дискриминация", "сегрегация" для объяснения исторических событий в США
10.3.2.5 определять причины арабских завоеваний и крестовых походов, делая аргументированные выводы
11.3.2.4 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права
10.3.2.6 анализировать влияние монгольских завоеваний на процесс формирования национальных государств в Евразии
11.3.2.5 использовать понятие "апартеид" для объяснения исторических событий в ЮАР

11.2.2.4 қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау
10.2.3.2 социгенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
11.2.3.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "босқындар" терминдерін қолдану
10.2.3.3 қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтай отырып түсіндіру
11.2.3.2 сепаратизм, экстремизм және халықаралық лаңкестіктің таралу себептері мен салдарларын анықтау
10.2.3.4 қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясын зерттеу
11.2.3.3 бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауға бағытталған халықаралық ұйымдардың қызметін талдау
3- бөлім:
10- cынып
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
11-сынып
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Білім алушылар:
10.3.1.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "мемлекет", "билік", "басқару институты" терминдерін қолдану
11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал -демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" түсініктерін қолдану
10.3.1.2 деректерді талдау негізінде саяси режимдер түрлерінің мықты және әлсіз жақтарын анықтай отырып, салыстыру
11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын бағалау
10.3.2.1 деректерді қолдана отырып грек-парсы соғыстарының мысалында ерте империялардың пайда болу процесін түсіндіру
11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу
10.3.2.2 эллинизмді таратудағы А.Македонскийдің жорықтарының рөлін бағалау
11.3.2.1 Үндістанның қоғамдық-саяси даму идеологиясы ретінде "гандизм" ұғымын түсіндіру
10.3.2.3 халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау
11.3.2.2 Үндістанның ұлттық тәуелсіздікке жетудегі бейбіт жолмен қарсыласу идеяларының маңыздылығын анықтау
10.3.2.4 тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта ғасырларға өтудің заңдылығын тұжырымдау
11.3.2.3 АҚШ-тағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "нәсілдік кемсітушілік", "сегрегация" ұғымдарын қолдану
10.3.2.5 дәйекті қорытындылар жасау арқылы араб шапқыншылықтары мен крест жорықтарының себептерін анықтау
11.3.2.4 азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын бағалау
10.3.2.6 моңғол шапқыншылығының Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау
11.3.2.5 Оңтүстік Африка Республикасындағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "апартеид" ұғымын қолдану

10.3.2.7 оценивать последствия монгольских завоеваний, исследуя изменения в мире
11.3.3.1 оценивать значение реформ в переходные периоды истории государства
10.3.2.8 устанавливать причинно-следственные связи между наполеоновскими войнами и ускорением капиталистического развития в европейских странах
11.3.3.2 использовать понятие "светское государство", "этатизм" для объяснения исторических событий
10.3.2.9 оценивать значение Кодекса Наполеона в распространении либеральных общественных идей в Европе
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства
10.3.2.10 объяснять причины и последствия Первой и Второй мировых войн на основе анализа исторических документов
11.3.3.4 определять особенности внутренней и внешней политики Ф. Рузвельта в мирное и военное время
10.3.2.11 оценивать эффективность Версальско-Вашингтонской и Ялтинско-Потсдамской систем и их влияние на современный мир
11.3.3.5 использовать понятие "голлизм" для объяснения социально-политических процессов во Франции
10.3.3.1 обобщать закономерности перехода от аграрного общества к индустриальному
11.3.3.6 доказывать важность института сильной президентской власти на примере деятельности Ш. де Голля
10.3.3.2 интерпретировать изменения социальной структуры в результате буржуазных революций
11.3.3.7 использовать понятие "социализм с китайской спецификой" для объяснения социально-экономических процессов
10.3.3.3 исследовать этапы развития идеи социального равенства для понимания сущности социалистической революции
11.3.3.8 анализировать причины перехода от плановой экономики к рыночной на примере КНР
10.3.3.4 выявлять социально-экономические и политические предпосылки перехода от капитализма к социализму
11.3.3.9 обобщать факторы "экономического чуда" в Юго-Восточной Азии на основе анализа исторических событий
10.3.3.5 объяснять изменения социальной структуры общества в результате социалистических революций
11.3.3.10 сравнивать особенности модернизации государства на примере Сингапура и Малайзии
10.3.3.6 анализировать содержание и итоги "бархатных" революций в Восточной Европе
11.3.3.11 оценивать роль Первого Президента Республики Казахстан в разработке и реализации казахстанской модели модернизации
10.3.3.7 определять внешние и внутренние факторы "цветных революций" и "арабской весны"
11.3.3.12 доказывать эффективность долгосрочного планирования развития страны на примере стратегий "Казахстан - 2030", "Казахстан - 2050"
11.3.3.13 обосновывать актуальность выдвижения Первым Президентом Республики Казахстан общенаци-ональной идеи "Мәңгілік Ел"

10.3.2.7 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау
10.3.2.8 Наполеон соғыстары мен Еуропа мемлекеттеріндегі капиталистік дамудың ілгерілеуі арасындағы себеп-салдарлық байланысты орнату
11.3.3.2 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолдану
10.3.2.9 Наполеон Кодексінің Еуропадағы либералды қоғамдық идеялардың таралуындағы маңыздылығын бағалау
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі туралы қорытындылар жасау
10.3.2.10 тарихи құжаттарды талдау негізінде Бірінші және Екінші дүниежүзілік соғыстардың себептері мен салдарларын түсіндіру
11.3.3.4 бейбіт және соғыс кезеңіндегі
Ф. Рузвельттің ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін анықтау
10.3.2.11 Версаль-Вашингтон және Ялта-Потсдам жүйелерінің тиімділігін және олардың қазіргі заманға әсерін бағалау
11.3.3.5 Франциядағы әлеуметтік-саяси процестерді түсіндіру үшін "голлизм" ұғымын қолдану
10.3.3.1 аграрлы қоғамнан индустриалды қоғамға өту заңдылықтарын тұжырымдау
11.3.3.6 Ш. Голль қызметінің мысалында мықты президенттік билік институтының маңыздылығын дәлелдеу
10.3.3.2 буржуазиялық революциялардың нәтижесіндегі әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді түсіндіру
11.3.3.7 әлеуметтік-экономикалық процестерді түсіндіру үшін "қытайлық ерекшелігі бар социализм" ұғымын қолдану
10.3.3.3 социалисттік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясының даму кезеңдерін зерттеу
11.3.3.8 Қытай Халық Республикасы мысалында жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшудің себептерін талдау
10.3.3.4 капитализмнен социализмге өтудің әлеуметтік-экономикалық және саяси алғышарттарын анықтау
11.3.3.9 тарихи оқиғаларды талдау негізінде Оңтүстік-Шығыс Азиядағы "экономикалық ғажайып" факторларын тұжырымдау
10.3.3.5 социалистік революциялардың нәтижесінде қоғамның әлеуметтік құрылымындағы өзгерістерін түсіндіру
11.3.3.10 Сингапур және Малайзия мысалында мемлекет модернизациясының ерекшеліктерін салыстыру
10.3.3.6 Шығыс Еуропадағы "барқыт" революцияларының мазмұны мен нәтижелерін талдау
11.3.3.11 қазақстандық модернизация үлгісін құрастыру және жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің рөлін бағалау
10.3.3.7 "араб көктемі" және "түрлі-түсті революциялардың" ішкі және сыртқы факторларын анықтау
11.3.3.12 "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" стратегияларының мысалында мемлекет дамуының ұзақ мерзімді жоспарының тиімділігін дәлелдеу
11.3.3.13 Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсынудың өзектілігін негіздеу

Раздел 4:
10 класс
Развитие культуры
11 класс
Развитие образования и науки
Обучающиеся должны:
10.4.1.1 объяснять пути сохранения историко-культурного наследия на примере деятельности ЮНЕСКО
11.4.1.1 классифицировать виды письменности в контексте исторического развития народов мира
10.4.1.2 выявлять значимость историко-культурного наследия на примере памятников списка Всемирного наследия ЮНЕСКО
11.4.1.2 определять значение письменности и книгопечатания в развитии человеческой цивилизации
10.4.1.3 исследовать историю крупнейших музеев мира, выявляя их особенности
11.4.1.3 описывать изменения и преемственность в развитии школьного образования в контексте истории человечества
10.4.1.4 объяснять роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира
11.4.1.4 анализировать роль образования в социально-экономическом развитии стран
10.4.2.1 использовать термины "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек" для понимания изменений в обществе
11.4.1.5 сравнивать современные модели школьного образования, выявляя их особенности и преимущества
10.4.2.2 определять влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства
11.4.1.6 исследовать историю возникновения высших учебных заведений, выявляя общие тенденции их развития
10.4.2.3 анализировать произведения известных представителей мировой культуры, выявляя особенности их творчества
11.4.1.7 анализировать роль первых университетов в распространении просвещения и науки
10.4.2.4 определять тенденции развития современного искусства, выявляя изменения и преемственность
11.4.1.8 сравнивать современные модели высшего образования, выявляя их особенности и преимущества
10.4.2.5 объяснять особенности массовой культуры, анализируя ее влияние на современное общество
11.4.2.1 использовать понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция" для анализа социально-экономического развития
10.4.3.1 исследовать примеры трансформации духовно-нравственных ценностей в контексте исторического развития общества
11.4.2.2 оценивать значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации
10.4.3.2 определять особенности исторических событий ХХ века, повлиявших на переоценку нравственных ценностей общества
11.4.2.3 использовать понятие "научно-технический прогресс" для объяснения особенностей социальных и экономических процессов
10.4.3.3 объяснять значение общечеловеческих нравственных ценностей в современном мире для устойчивого развития общества

4-бөлім:
10- cынып
Мәдениеттің дамуы
11-сынып
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алушылар:
10.4.1.1 ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтап қалу жолдарын түсіндіру
11.4.1.1 тарихи даму контекстіндегі әлем халықтарының жазу түрлерін жіктеу
10.4.1.2 ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің мысалында тарихи-мәдени мұраның маңыздылығын анықтау
11.4.1.2 адамзат өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап бастыру ісінің маңыздылығын анықтау
10.4.1.3 әлемнің ең ірі мұражайларын зерттеп, ерекшеліктерін анықтау
11.4.1.3 адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттау
10.4.1.4 әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру
11.4.1.4 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдау
10.4.2.1 қоғамдағы өзгерістерді түсіну үшін "абстракционизм", "модернизм", "постмодер- низм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреа- лизм", "хайтек" терминдерін қолдану
11.4.1.5 мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін, оның ерекшеліктері мен артықшылықтарын анықтай отырып салыстыру
10.4.2.2 өнердің стильдері мен бағыттарының дамуына қоғамдық процестердің әсерін анықтау
11.4.1.6 жоғары оқу орындарының пайда болу тарихын, олардың ортақ даму тенденцияларын анықтай отырып зерттеу
10.4.2.3 әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдап, олардың ерекшеліктерін анықтау
11.4.1.7 ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін талдау
10.4.2.4 өзгерістер пен сабақтастықтарды анықтай отырып, қазіргі кездегі өнердің даму тенденцияларын анықтау
11.4.1.8 заманауи жоғарғы білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтау
10.4.2.5 бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіріп, оның қазіргі қоғамға әсерін талдау
11.4.2.1 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолдану
10.4.3.1 қоғамның тарихи даму контекстіндегі рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мысалдарын зерттеу
11.4.2.2 қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау
10.4.3.2 қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.3 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын қолдану
10.4.3.3 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтарының маңызын түсіндіру

11.4.2.4 исследовать влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности
10.4.3.4 анализировать влияние глобализации на национально-культурное развитие
11.4.3.1 исследовать влияние информационных технологий на развитие общества
11.4.3.2 прогнозировать возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации
11.4.3.3 использовать понятия "генная инженерия", "нано-технологии", "альтернативные источники энергии" для объяснения современных тенденций развития науки
11.4.3.4 анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие
11.4.3.5 объяснять значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности
23. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивили-зация: особен-ности развития
Понятие цивилизации и ее типы
Понятие "цивилизация"
10.1.1.1 использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.1.1.2 объяснять основные подходы к изучению понятия "цивилизация"
Типы цивилизации: традиционная, индустриальная и постиндустриальная
цивилизации
10.1.2.1 определять особенности традиционного, индустриального, постиндустриального типов цивилизации;
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития
История мировых цивилизаций
Цивилизации древнего мира
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития;
10.1.3.1 анализировать особенности древних цивилизаций
Традиционные цивилизации Африки, Америки, Австралии и Океании
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития;
10.1.3.3 анализировать особенности локальных цивилизаций
Мировые религии и развитие цивилизаций
10.1.3.4 характеризовать этапы и особенности развития мировых религий;
10.1.3.6 оценивать влияние на общество современных деструктивных религиозных организаций и течений
Взаимодействие цивилизаций
Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций

11.4.2.4 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу
10.4.3.4 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау
11.4.3.1 қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеу
11.4.3.2 адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктердің ықтимал салдарын болжау
11.4.3.3 ғылымның заманауи тенденцияларының дамуын түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нанотехнология", "энергияның балама көздері" ұғымдарын қолдану
11.4.3.4 жаңа ғылыми бағытттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау
11.4.3.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлерінің дамуынның маңызын түсіндіру
23. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
24. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 10-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Өркениет түсінігі және оның түрлері
"Өркениет" түсінігі
10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану;
10.1.1.2 "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру
Өркениеттің: дәстүрлі,
индустриалды және
постиндустриалды түрлері
10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі, индустриалды және постиндустриалды түрінің ерекшеліктерін анықтау;
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау
Әлем өркениеттері
нің тарихы
Ежелгі әлем өркениеті
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;
10.1.3.1 ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін талдау
Африка, Америка, Австралия және Океанияның дәстүрлі өркениеттері
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;
10.1.3.3 локальді өркениеттердің ерекшеліктерін талдау
Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы
10.1.3.4 әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.3.6 қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалау
Өркениеттер
дің өзара әрекеттесуі
Өркениеттер әрекеттестігінің сауда- экономикалық аясы

10.1.4.1 определять роль мировой торговли в развитии цивилизаций, выявляя причинно-следственные связи;
10.1.4.2 определять роль международных организаций в развитии мировой экономики
Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций
10.1.4.3 определять роль дипломатии в развитии современной цивилизации
Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций
10.1.4.4 объяснять причины завоевательных походов в древности и в средние века;
10.1.4.5 выявлять особенности и последствия военных конфликтов в контексте развития современной цивилизации
2 четверть
Этнические и социальные процессы
Антропогенез и этногенез
Теории происхождения человека
10.2.1.1 систематизировать и обобщать различные теории антропогенеза
Происхождение и развитие этносов
10.2.1.2 использовать понятия "этнос", "этногенез", "нация" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.2.1.3 объяснять этнические процессы в различные исторические периоды, используя карту мира;
10.2.1.5 обосновывать важность сохранения этнического и культурного многообразия в условиях глобализации
Межэтнические отношения в мировой истории
Межнациональные отношения: проблемы и противоречия
10.2.2.1 использовать термины "национализм", "шовинизм", "расовая дискриминация", "нацизм" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.2.2.2 определять причинно-следственные связи возникновения межнациональных конфликтов
Межнациональные отношения: способы мирного взаимодействия
10.2.2.3 анализировать роль международных организаций в регулировании межнациональных отношений;
10.2.2.4 доказывать возможность мирного взаимодействия этносов на примере казахстанской модели межнационального согласия
Исторические формы социальной организации общества
Разнообразие теорий о социогенезе
10.2.3.1 использовать понятия "социогенез", "формационный подход", "цивилизационный подход" для объяснения исторических процессов;
10.2.3.2 систематизировать и обобщать различные теории социогенеза
Исторические формы социальной организации общества
10.2.3.3 объяснять исторические формы социальной организации общества, выявляя их характерные признаки;
10.2.3.4 исследовать социальную стратификацию современного общества
3 четверть
Из истории государства,
войн и революций
Исторические типы и формы государства и политические режимы
Понятие государства и типы политических режимов
10.3.1.1 использовать термины "государство", "власть", "институт управления" для объяснения исторических событий и процессов
10.3.1.2 сопоставлять типы политических режимов на основе анализа источников, выявляя их сильные и слабые стороны
Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории
Образование мировых империй в эпоху античности
10.3.2.1 объяснять, используя источники, процесс возникновения ранних империй на примере греко-персидских войн;

10.1.4.1 себеп-салдарлық байланыс ты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау;
10.1.4.2 әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдар дың рөлін анықтау
Өркениеттер әрекеттестігінің дипломатиялық аясы
10.1.4.3 қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау
Өркениеттер әрекеттестігінің әскери-саяси аясы
10.1.4.4 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру;
10.1.4.5 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау
2-тоқсан
Этника
лық және әлеумет
тік процестер
Антропогенез және этногенез
Адамның шығу тегі теориялары
10.2.1.1 антропогенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
Этностардың пайда болуы және дамуы
10.2.1.2 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдарын қолдану;
10.2.1.3 әлем картасын пайдалана отырып тарихи кезеңдердегі этникалық процестерді түсіндіру;
10.2.1.5 жаһандану жағдайындағы этникалық және мәденилікті сақтаудың маңыздылығын негіздеу
Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар
Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары
10.2.2.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "ұлтшылдық", "шовинизм", "нәсілдік кемсітушілік" терминдерін қолдану;
10.2.2.2 ұлтаралық қақтығыстар дың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау
Этносаралық қатынастар: бейбіт өзара әрекеттестік тәсілдері
10.2.2.3 ұлтаралық қатынастарды реттеудегі халықаралық ұйымдардың рөлін талдау;
10.2.2.4 ұлтаралық келісімнің қазақстандық үлгісінің мысалында этностар арасындағы бейбіт әрекеттестіктің мүмкіндігін дәлелдеу
Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі
10.2.3.1 тарихи процестерді түсіндіру үшін "социогенез", "формациялық әдіс", "өркениеттік әдіс" ұғымдарын қолдану;
10.2.3.2 социгенез теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
10.2.3.3 қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтай отырып түсіндіру;
10.2.3.4 қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясын зерттеу
3 - тоқсан
Мемлекет, соғыс және револю
циялар тарихы
нан
Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер
Мемлекет түсінігі және саяси режимдердің түрлері
10.3.1.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "мемлекет", "билік", "басқару институты" терминдерін қолдану
10.3.1.2 деректерді талдау негізінде саяси режимдер түрлерінің мықты және әлсіз жақтарын анықтай отырып, салыстыру
Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар
Антикалық кезеңдегі әлемдік империялардың қалыптасуы
10.3.2.1 деректерді қолдана отырып грек-парсы соғыстарының мысалында ерте империялардың пайда болу процесін түсіндіру;

10.3.2.2 оценивать роль походов Александра Македонского в распространении эллинизма
Завоевательные походы гуннов как один из факторов перехода от античности к средневековью
10.3.2.3 определять положительные и отрицательные последствия Великого переселения народов;
10.3.2.4 обобщать закономерности перехода от античности к средневековью на основе анализа исторических источников
Арабские завоевания и Крестовые походы
10.3.2.5 определять причины арабских завоеваний и крестовых походов, делая аргументированные выводы
Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии
10.3.2.6 анализировать влияние монгольских завоеваний на процесс формирования национальных государств в Евразии;
10.3.2.7 оценивать последствия монгольских завоеваний, исследуя изменения в мире
Влияние походов Наполеона на изменение Европы
10.3.2.8 устанавливать причинно-следственные связи между наполеоновскими войнами и ускорением капиталистического развития в европейских странах;
10.3.2.9 оценивать значение Кодекса Наполеона в распространении либеральных общественных идей в Европе
Влияние мировых войн ХХ века на систему международных отношений
10.3.2.10 объяснять причины и последствия Первой и Второй мировых войн на основе анализа исторических документов;
10.3.2.11 оценивать эффективность Версальско-Вашингтонской и Ялтинско-Потсдамской систем и их влияние на современный мир
Революция как один из факторов трансформации общества
Буржуазные революции - катализатор формирования индустриального общества
10.3.3.1 обобщать закономерности перехода от аграрного общества к индустриальному;
10.3.3.2 интерпретировать изменения социальной структуры в результате буржуазных революций
Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства
10.3.3.3 исследовать этапы развития идеи социального равенства для понимания сущности социалистической революции;
10.3.3.4 выявлять социально-экономические и политические предпосылки перехода от капитализма к социализму
Революции новейшего времени: причины и последствия
10.3.3.6 анализировать содержание и итоги "бархатных" революций в Восточной Европе;
10.3.3.7 определять внешние и внутренние факторы "цветных революций" и "арабской весны"
4 четверть
Развитие культуры
Сохранение культурного наследия человечества
Деятельность ЮНЕСКО по сохранению историко-культурного наследия человечества
10.4.1.1 объяснять пути сохранения историко-культурного наследия на примере деятельности ЮНЕСКО;
10.4.1.2 выявлять значимость историко-культурного наследия на примере памятников списка Всемирного наследия ЮНЕСКО
Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества

10.3.2.2 эллинизмді таратуда А.Македонскийдің жорықтарының рөлін бағалау
Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде
10.3.2.3 халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау;
10.3.2.4 тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта ғасырларға өту заңдылығын тұжырымдау
Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары
10.3.2.5 дәйекті қорытындылар жасай отырып, араб шапқыншылықтары мен мен крест жорықтарының себептерін анықтау
Еуразия картасының өзгеруіне
Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
10.3.2.6 моңғол шапқыншылығы ның Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау;
10.3.2.7 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау
Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері
10.3.2.8 Наполеон соғыстары мен Еуропа мемлекеттеріндегі капиталистік дамудың ілгерілеуі арасындағы себеп-салдарлық байланысты орнату;
10.3.2.9 Наполеон Кодексінің Еуропадағы либералды қоғамдық идеялардың таралуындағы маңыздылығын бағалау
ХХ ғасырдағы дүниежүзілік соғыстардың халықаралық қатынастар жүйесіне әсері
10.3.2.10 тарихи құжаттарды талдау негізінде Бірінші және Екінші дүниежүзілік соғыстардың себептері мен салдарларын түсіндіру;
10.3.2.11 Версаль-Вашингтон және Ялта-Потсдам жүйелерінің тиімділігін және олардың қазіргі заманға әсерін бағалау
Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде
Буржуазиялық революциялар – индустриалды қоғамның құрылуының катализаторы
10.3.3.1 аграрлы қоғамнан индустриалды қоғамға өту заңдылықтарын тұжырымдау;
10.3.3.2 буржуазиялық революция лардың нәтижесіндегі әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді түсіндіру
Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде
10.3.3.3 социалисттік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясының даму кезеңдерін зерттеу;
10.3.3.4 капитализмнен социализмге өтудің әлеуметтік-экономикалық және саяси алғышарттарын анықтау
Қазіргі кездегі революциялар: себептері мен салдары
10.3.3.6 Шығыс Еуропадағы "барқыт" революцияларының мазмұны мен нәтижелерін талдау;
10.3.3.7 "араб көктемі" және "түрлі-түсті революциялардың" ішкі және сыртқы факторларын анықтау
4 - тоқсан
Мәдениет тің дамуы
Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары
Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі
10.4.1.1 ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын түсіндіру;
10.4.1.2 ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің мысалында тарихи-мәдени мұраның маңыздылығын анықтау
Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы

10.4.1.3 исследовать историю крупнейших музеев мира, выявляя их особенности;
10.4.1.4 объяснять роль музеев
в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира
Искусство - отражение развития общества
Направления и стили искусства в контексте исторических процессов
10.4.2.1 использовать термины "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм","хайтек" для понимания изменений в обществе;
10.4.2.2 определять влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства;
10.4.2.3 анализировать произведения известных представителей мировой культуры, выявляя особенности их творчества
Тенденции развития современного искусства
10.4.2.4 определять тенденции развития современного искусства, выявляя изменения и преемственность;
10.4.2.5 объяснять особенности массовой культуры, анализируя ее влияние на современное общество
Духовно-нравственные ценности современного общества
Трансформация ценностей в контексте исторических событий
10.4.3.1 исследовать примеры трансформации духовно-нравственных ценностей в контексте исторического развития общества;
10.4.3.2 определять особенности исторических событий ХХ века, повлиявших на переоценку нравственных ценностей общества
Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации
10.4.3.3 объяснять значение общечеловеческих нравственных ценностей в современном мире для устойчивого развития общества;
10.4.3.4 анализировать влияние глобализации на национально-культурное развитие
11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивили-зации: особен-ности развития
Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность
Экономика и типы экономических систем
11.1.1.1 использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития стран;
11.1.1.2 классифицировать исторические типы экономических систем, объясняя их признаки
Традиционная (аграрная) экономика
11.1.1.3 определять характерные признаки традиционного (аграрного) типа экономики на примере разных стран
Рыночная экономика
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем;
11.1.1.5 определять характерные признаки рыночной экономики на примере разных стран
Плановая (социалистичес
кая) экономика
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем;
11.1.1.6 определять характерные признаки плановой (социалистической) экономики на примере разных стран
Смешанный тип экономики

10.4.1.3 әлемнің ең ірі мұражайларын зерттеп, ерекшелік- терін анықтау;
10.4.1.4 әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру;
Өнер – қоғам дамуының бейнесі
Тарихи процестер контекстіндегі өнердің бағыттары мен стильдері
10.4.2.1 қоғамдағы өзгерістерді түсіну үшін "абстракцианизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек" терминдерін қолдану;
10.4.2.2 өнердің стильдері мен бағыттарының дамуына қоғамдық процестердің әсерін анықтау;
10.4.2.3 әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдап, олардың ерекшеліктерін анықтау
Зманауи өнердің даму тенденциялары
10.4.2.4 өзгерістер пен сабақтастықтарды анықтай отырып, қазіргі кездегі өнердің даму тенденцияларын анықтау;
10.4.2.5 бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіріп, оның қазіргі қоғамға әсерін талдау
Қазіргі қоғамның рухани-адамгер
шілік құндылық
тары
Тарихи оқиғалар контекстіндегі құндылықтардың өзгеруі
10.4.3.1 қоғамның тарихи даму контекстіндегі рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеруінің мысалдарын зерттеу;
10.4.3.2 қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін анықтау
Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі
10.4.3.3 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың маңызын түсіндіру;
10.4.3.4 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау
2) 11-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық
Экономика және экономикалық жүйелердің типтері
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану;
11.1.1.2 экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің белгілерін түсіндіре отырып оларды жіктеу
Дәстүрлі (аграрлық) экономика
11.1.1.3 мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау
Нарықтық экономика
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшелітерін түсіндіру;
11.1.1.5 елдердің мысалында нарықтық экономикаға тән белгілерді анықтау
Жоспарлы (социалистік) экономика
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру;
11.1.1.6 мемлекеттердің мысалында жоспарлы (социалистік) экономикаға тән белгілерін анықтау
Экономиканың аралас түрі

11.1.1.7 исследовать причины перехода к смешанному типу экономики, определяя его характерные признаки
Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств
Исторические примеры преодоления ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств
11.1.2.1 исследовать различные способы преодоления ограничивающих природно-географических факторов в развитии экономики;
11.1.2.2 обобщать примеры успешного экономического развития стран в условиях ограничивающих природно-географических факторов в новейшей истории
Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории
Дифференциация стран мира по уровню экономического развития
11.1.3.1 выявлять исторические предпосылки неравномерного экономического развития стран и регионов;
11.1.3.2 классифицировать страны по уровню экономического развития на основе различных критериев
Пути преодоления бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира
11.1.3.3 исследовать деятельность государств, направленных на решение проблемы бедности, определяя их эффективность;
11.1.3.4 оценивать роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости стран и регионов
2 четверть
Политико-правовые процессы
Правовое государство и гражданское общество
Понятие правового государства
11.2.1.1 использовать понятие "правовое государство" для объяснения современных тенденций развития политико-правовых систем государств
Исторический опыт реализации принципов правового государства
11.2.1.2 анализировать пути формирования правового государства на примере разных стран;
11.2.1.3 обосновывать значение Всеобщей Декларации прав человека в современном мире
Понятие и общая характеристика гражданского общества
11.2.1.4 использовать понятие "гражданское общество" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств;
11.2.1.5 выявлять взаимосвязь становления правового государства и гражданского общества на различных этапах исторического развития
Неправительственныеорганизации в гражданском обществе
11.2.1.6 оценивать деятельность неправительственных организаций в разных странах
Современная политическая система мира
Трансформация мировой политической системы
11.2.2.1 анализировать причины распадаЯлтинско-Потсдамской системымеждународных отношений;
11.2.2.2 характеризовать особенности биполярной системы мира
Постбиполярнаясистема мироустройства
11.2.2.3 использовать понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир" для характеристики современных международных отношений;

11.1.1.7 экономиканың аралас түріне тән белгілерді анықтай отырып, оған көшудің себептерін зерттеу
Мемлекеттің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері
Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары
11.1.2.1 экономиканың дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің амалдарын зерттеу;
11.1.2.2 қазіргі заман тарихында шектеуші табиғи-географиялық факторлар жағдайындағы мемлекет тердің сәтті экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдау
Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
11.1.3.1 мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау;
11.1.3.2 алғышарттардың негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
Жекелеген мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілікке және экономикалық артта қалушылыққа төтеп беру жолдары
1.1.3.3 мемлекеттердің кедейшілік мәселесін шешуге бағытталған іс-әрекетін зерттеп, оның тиімділігін анықтау;
11.1.3.4 мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлін бағалау
2-тоқсан
Саяси-құқықтық процестер
Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекет түсінігі
11.2.1.1 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "құқықтық мемлекет" ұғымын қолдану
Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі
11.2.1.2 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдарын талдау;
11.2.1.3 қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызын негіздеу
Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы
11.2.1.4 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын қолдану;
11.2.1.5 құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының тарихи байланысын анықтау
Азаматтық қоғамдағы үкіметтік емес ұйымдар
11.2.1.6 мемлекеттердегі үкіметтік емес ұйымдардың қызметін бағалау
Әлемнің қазіргі саяси жүйесі
Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі
11.2.2.1 Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесінің ыдырау себептерін талдау;
11.2.2.2 әлемнің биполярлы жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау
Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі
11.2.2.3 қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолдану;

11.2.2.4 характеризовать современные тенденции развития международных отношений
Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе
Современные вызовы и угрозы международной безопасности
11.2.3.1 использовать термины "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "беженцы" для объяснения исторических событий и процессов;
11.2.3.2 определять причины и последствия распространения сепаратизма, экстремизма и международного терроризма
Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности
11.2.2.4 характеризовать современные тенденцииразвития международных отношений на основе анализа событий, процессов и явлений;
11.2.3.3 анализировать деятельность международных организаций, направленную на сохранение мира и безопасности
3 четверть
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время
Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время
11.3.1.1 использовать понятия "либерализм", "национализм", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" для объяснения развития общественной мысли;
11.3.1.2 оценивать значение идей эпохи Просвещения для развития общественно-политической мысли;
11.3.1.3 исследовать особенности развития философской мысли об общественном устройстве в XIX - XX веках
Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке
М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления
11.3.2.1 объяснять понятие "гандизм" как идеологию общественно-политического развития Индии;
11.3.2.2 определять значение идей ненасильственного сопротивления
в достижении национальной независимости Индии
Великая мечта Мартина Лютера Кинга
11.3.2.3 использовать понятие "расовая дискриминация", "сегрегация" для объяснения исторических событий в США;
11.3.2.4 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права
Н. Мандела - борец против апартеида
11.3.2.4 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права;
11.3.2.5 использовать понятие "апартеид" для объяснения исторических событий
в ЮАР
Выдающиеся политики- реформаторы ХХ - начала ХХIвека
Мустафа Кемаль Ататюрк - основатель Турецкой Республики
11.3.3.1 оценивать значение реформ
в переходные периоды истории государства;
11.3.3.2 использовать понятие "светское государство", "этатизм" для объяснения исторических событий;
11.3.3.3 делать выводы о роли личности
в истории государства
Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс"
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства;

11.2.2.4 қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау
Қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі
Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер
11.2.3.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "босқын" терминдерін қолдану;
11.2.3.2 сепаратизм, экстремизм және халықаралық терроризмнің таралу себептері мен салдарларын анықтау
Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауда мемлекеттердің бірлескен әрекеттері
11.2.2.4 тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау;
11.2.3.3 бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауға бағытталған халықаралық ұйымдардың қызметін талдау
3 - тоқсан
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары
11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", прагматизм", "позитивизм" түсініктерін қолдану;
11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын бағалау;
11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу
ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер
М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы
11.3.2.1 Үндістанның қоғамдық-саяси даму идеологиясы ретінде "гандизм" ұғымын түсіндіру;
11.3.2.2 Үндістанның ұлттық тәуелсіздікке жетудегі бейбіт жолмен қарсыласу идеяларының маңыздылығын анықтау
Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы
11.3.2.3 АҚШ-тағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "нәсілдік кемсітушілік", "сегрегация" ұғымдарын қолдану;
11.3.2.4 - азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын бағалау
Н. Манделла –апартеидке қарсы күресуші
11.3.2.4 азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азамат- тық позициясының маңыздылығын бағалау;
11.3.2.5 Оңтүстік Африка Республикасындағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "апартеид" ұғымын қолдану
ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың. басындағы көрнекті саясаткер-реформатор
лар
Мұстафа Кемал Ататүрік –Түрік Республикасының негізін қалаушы
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау;
11.3.3.2 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолдану;
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытын- дылар жасау
Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты"
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;

11.3.3.4 определять особенности внутренней и внешней политики
Ф. Рузвельта в мирное и военное время
Шарль де Голль: возрождение величия Франции
11.3.3.5 использовать понятие "голлизм" для объяснения социально-политических процессов во Франции;
11.3.3.6 доказывать важность института сильной президентской власти на примере деятельности Шарля де Голля
Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор
11.3.3.7 использовать понятие "социализм с китайской спецификой" для объяснения социально-экономических процессов;
11.3.3.8 анализировать причины перехода от плановой экономики к рыночной на примере Китайской народной республики
Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира
в первый"
11.3.3.9 обобщать факторы "экономического чуда" в Юго-Восточной Азии на основе анализа исторических событий;
11.3.3.10 сравнивать особенности модернизации государства на примере Сингапура и Малайзии
Н. Назарбаев и казахстанская модель модернизации
11.3.3.11 оценивать роль Первого Президента Республики Казахстан в разработке и реализации казахстанской модели модернизации;
11.3.3.12 доказывать эффективность долгосрочного планирования развития страны на примере стратегий "Казахстан - 2030", "Казахстан - 2050";
11.3.3.13 обосновывать актуальность выдвижения Первым Президентом Республики Казахстан общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
4 четверть
Развитие образования и науки
Образование как общечеловеческая ценность
Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества
11.4.1.1 классифицировать виды письменности в контексте исторического развития народов мира;
11.4.1.2 определять значение письменности и книгопечатания в развитии человеческой цивилизации
Школьное образование: от древности до современности
11.4.1.3 описывать изменения и преемственность в развитии школьного образования в контексте истории человечества
11.4.1.4 анализировать роль образования в социально-экономическом развитии стран;
11.4.1.5 сравнивать современные модели школьного образования, выявляя их особенности и преимущества
Система высшего образования: история и современность
11.4.1.6 исследовать историю возникновения высших учебных заведений, выявляя общие тенденции их развития;
11.4.1.7 анализировать роль первых университетов в распространении просвещения и науки;
11.4.1.8 сравнивать современные модели высшего образования, выявляя их особенности и преимущества
Научно-технический прогресс
Исторические этапы научно-технического прогресса
11.4.2.1 использовать понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция" для анализа социально-экономического развития;

11.3.3.4 бейбіт және соғыс кезеңіндегі Ф. Рузвельттің ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін анықтау
Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта жаңғыруы
11.3.3.5 Франциядағы әлеуметтік-саяси процестерді түсіндіру үшін "голлизм" ұғымын қолдану;
11.3.3.6 Ш. Голль қызметінің мысалында мықты президенттік билік институтының маңыздылығын дәлелдеу
Дэн Сяопин – көрнекті қытай реформаторы
11.3.3.7 әлеуметтік-экономикалық процестерді түсіндіру үшін "қытайлық ерекшелігі бар социализм" ұғымын қолдану;
11.3.3.8 ҚХР мысалында жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшу себептерін талдау
Ли Куан Ю и Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге"
11.3.3.9 тарихи оқиғаларды талдау негізінде Оңтүстік-Шығыс Азиядағы "экономикалық ғажайып" факторларын тұжырымдау;
11.3.3.10 Сингапур және Малайзия мысалында мемлекет модернизациясының ерекшеліктерін салыстыру
Н. Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі
11.3.3.11 қазақстандық модернизация үлгісін құрастыру және жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің рөлін бағалау;
11.3.3.12 "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" стратегияларының мысалында мемлекет дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау қажеттілігін дәлелдеу;
11.3.3.13 Қазақстан Республикасы ның Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсыну өзектілігін негіздеу
4-тоқсан
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде
Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері
11.4.1.1 тарихи даму контекстіндегі әлем халықтарының жазу түрлерін жіктеу;
11.4.1.2 адамзат өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап бастыру ісінің маңыздылығын анықтау
Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін
11.4.1.3 адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттау;
11.4.1.4 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдау;
11.4.1.5 мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін, оның ерекшеліктері мен артықшылықтарын анықтай отырып салыстыру
Жоғары білім беру жүйесі: өткені мен бүгіні
11.4.1.6 жоғары оқу орындарының пайда болу тарихын, олардың ортақ даму тенденцияларын анықтай отырып зерттеу;
11.4.1.7 ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін талдау;
11.4.1.8 заманауи жоғары білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтау
Ғылыми-техникалық прогресс
Ғылыми-техникалық прогресстің тарихи кезеңдері
11.4.2.1 мемлекетердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолдану;

11.4.2.2 оценивать значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации
Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности
11.4.2.3 использовать понятие "научно-технический прогресс" для объяснения особенностей социальных и экономических процессов;
11.4.2.4 исследовать влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности
Современные научные технологии
Современные информационные технологии
11.4.3.1 исследовать влияние информационных технологий на развитие общества;
11.4.3.2 прогнозировать возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации
Перспективные отрасли современной науки
11.4.3.3 использовать понятия "генная инженерия", "нано-технологии", "альтернативные источники энергии" для объяснения современных тенденций развития науки;
11.4.3.4 анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие;
11.4.3.5 объяснять значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности.
Приложение 22
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 120
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Изучение всемирной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность. Изучение истории способствует воспитанию патриотизма и формированию гражданско-правового сознания учащихся, общекультурному развитию и социализации посредством приобщения к национальным и общемировым ценностям.

11.4.2.2 қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау;
Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық проблемалары
11.4.2.3 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын қолдану;
11.4.2.4 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу
Қазіргі заманғы ғылыми технологиялар
Қазіргі кездегі ақпараттық технологиялар
11.4.3.1 қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеу;
11.4.3.2 адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктер дің ықтимал салдарын болжау
Қазіргі ғылымның перспективті салалары
11.4.3.3 ғылымның заманауи тенденция ларының дамуын түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нанотехнология", "энергияның балама көздері" ұғымдарын қолдану;
11.4.3.4 жаңа ғылыми бағыттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау;
11.4.3.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлері дамуының маңызын түсіндіру
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
120-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту өткен тарихты ұғыну және қазіргі әлемде өз орнын, азаматтық ұстанымын және оқиғалар мен құбылыстарға деген қарым-қатынасын анықтап, олардың мәні мен бағытын түсіну арқылы тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған. Тарихты зерделеу патриотизмге тәрбиелеу, білім алушылардың бойында азаматтық-құқықтық сананың қалыптасуына, жалпы мәдениеттік даму, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар арқылы әлеуметтенуге септігін тигізеді.

17. Цели обучения, организованные системно и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
18. Для эффективной реализации целей и подходов данной учебной программы необходимо организовать процесс обучения предмету "Всемирная история" на основе исторических концептов (понятий), таких как:
1) доказательство;
2) изменение и преемственность;
3) причина и следствие;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
19. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и /или влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство: обучающиеся должны уметь анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;
4) сходство и различия: обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества;
5) значимость: обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация: обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
20. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 10 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация". Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций. Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм). Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация). Исследовательская работа: Способы взаимодействия и взаимовлияния цивилизаций в контексте мировой истории;

17. Оқыту мақсаттары әр тарау ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
18. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша оқыту мақсаттары мен тәсілдерін тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) дәлел;
2) өзгеріс пен сабақтастық;
3) себеп пен салдар;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
19. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден , қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
2) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
3) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды, ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
20. 10-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы(МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) және тағы басқалар. Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары). Зерттеу жұмысы: Әлемдік тарих контекстіндегі өркениеттердің өзара әрекеттесу және өзара ықпалдасу тәсілдері.

2) этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровно-родственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества. Исследовательская работа: Этнические и социальные процессы в мировой истории;
3) из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества. Исследовательская работа: Способы решения социально-экономических и политических проблем;

2) этникалық және әлеуметтік процестер. Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы. Зерттеу жұмысы: Әлем тарихындағы этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары. Зерттеу жұмысы: Әлеуметтік-экономикалық және саяси мәселелерді шешу жолдары;

4) развитие культуры. Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации ОбъединҰнных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство – отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации). Исследовательская работа: Культура как отражение духовно-нравственных ценностей человечества;
21. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 11 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика (либеральная экономика). Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира. Исследовательская работа: Перспективы преодоления ограничивающих природно-географических факторов Казахстана на основе анализа мирового опыта;

4) мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары). Зерттеу жұмысы: Мәдениет – адамзаттың рухани-адамгершілік құндылықтарының көрінісі ретінде;
21. 11-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениеттер: даму ерекшеліктері. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика (либералды экономика). Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Табиғи және географиялық факторлардың мемлекеттердің экономикалық дамуына тигізетін әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі. Зерттеу жұмысы: Әлемдік тәжірибені талдау негізінде Қазақстанның шектеуші табиғи-географиялық факторларға төтеп беру перспективалары;

2) политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе. Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Исследовательская работа: Мир в XXI веке: пути и способы обеспечения международной безопасности;
3) развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Манделла - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века. Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф.Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел". Значение реформ в переходные периоды истории государства. Исследовательская работа: Роль личности в истории;
4) развитие образования и науки: Образование как общечеловеческая ценность. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества (пиктография, иероглифы, клинопись, руническое письмо, книгопечатание и другие). Школьное образование: от древности до современности (гимнасия, палестра, академия, спартанская школа, схоластика, семь "свободных искусств", мектебы, медресе, воскресные церковные, ремесленные школы). Современные модели школьного образования. Система высшего образования: история и современность (университет, ректор, декан, факультет, студент, кафедра. Кордова, Пражский университет, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна). Роль первых университетов в распространении просвещения и науки. Современные модели высшего образования. Научно-технический прогресс. Исторические этапы научно-технического прогресса. Понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция". Роль научно-технической революции в развитии современной цивилизации. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности. Современные научные технологии. Современные информационные технологии. Влияние информационных технологий на развитие общества. Перспективные отрасли современной науки (робототехника, космонавтика, нано-технология, генная инженерия). Исследовательская работа: Перспективные отрасли науки и техники в условиях глобализации.

2) саяси-құқықтық процестер. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар. Зерттеу жұмысы. XXI ғасырдағы әлем: халықаралық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің жолдары мен тәсілдері;
қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес). Н. Манделла – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар). ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин – көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н.Ә.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы. Зерттеу жұмысы: Тарихтағы тұлғаның рөлі;
білім мен ғылымның дамуы. Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері (пиктография, иероглифтер, сына жазу, руникалық жазу, кітап бастыру және тағы басқалары). Мектептегі білім беру: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін (гимнасия, палестра, академия, спарталық мектеп, схоластика, жеті "еркін өнер", мектебтер, медреселер, жексенбілік мектептер, қолөнер мектептері және тағы басқалар). Мектептегі білім берудің заманауи модельдері. Жоғары білім беру жүйесі: тарих пен қазіргі кезең (Кордова, Прага, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна университеттері және тағы басқалары). Ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі. Жоғарғы білім берудің заманауи модельдері. Ғылыми-техникалық прогресс. Ғылыми-техникалық прогрестің тарихи кезеңдері. "Өнеркәсіп төңкерісі", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдары. Қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық мәселелері. Қазіргі кездегі ғылыми технологиялар. Қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар. Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсері. Қазіргі ғылымның перспективалық салалары (робототехника, космонавтика, гендік инженерия). Зерттеу жұмысы: Жаһандану жағдайындағы ғылым мен техниканың перспективті салалары.

10.4.2.4 определять тенденции развития современного искусства, выявляя изменения и преемственность
11.4.1.8 сравнивать современные модели высшего образования, выявляя их особенности и преимущества
10.4.2.5 объяснять особенности массовой культуры, анализируя ее влияние на современное общество
11.4.2.1 использовать понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция" для анализа социально-экономического развития
10.4.3.1 исследовать примеры трансформации духовно-нравственных ценностей в контексте исторического развития общества
11.4.2.2 выявлять особенности промышленной революции в разных странах, определяя сходства и различия
10.4.3.2 определять особенности исторических событий ХХ века, повлиявших на переоценку нравственных ценностей общества
11.4.2.3 оценивать значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации
10.4.3.3 объяснять значение общечеловеческих нравственных ценностей в современном мире для устойчивого развития общества
11.4.2.4 использовать понятие "научно-технический прогресс" для объяснения особенностей социальных и экономических процессов
10.4.3.4 анализировать влияние глобализации на национально-культурное развитие
11.4.2.5 исследовать влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности
10.4.3.5 прогнозировать возможные пути духовно-нравственного развития человечества, определяя нравственный облик человека будущего
11.4.3.1 исследовать влияние информационных технологий на развитие общества
11.4.3.2 прогнозировать возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации
11.4.3.3 использовать понятия "генная инженерия", "нано-технологии", "альтернативные источники энергии" для объяснения современных тенденций развития науки
11.4.3.4 анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие
11.4.3.5 объяснять значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности
23. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
24. С целью развития самостоятельности, познавательной активности, способности к проектно-исследовательской деятельности каждый тематический раздел завершается исследовательской работой обучающихся. Предлагаемые в долгосрочных планах темы исследований имеют обобщающий характер. Обучающиеся имеют возможность выбора того или иного аспекта в рамках обозначенной темы исследования.
25. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования

10.4.2.4 өзгерістер пен сабақтастықтарды анықтай отырып, қазіргі кездегі өнердің даму тенденцияларын анықтау
11.4.1.8 заманауи жоғарғы білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтау
10.4.2.5 бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіріп, оның қазіргі қоғамға әсерін талдау
11.4.2.1 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолдану
10.4.3.1 қоғамның тарихи даму контекстіндегі рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мысалдарын зерттеу
11.4.2.2 әртүрлі мемлекеттердегі өнеркәсіп революциясының ерекшеліктерінің анықтап, олардың ұқсастықтары мен айырмашылық- тарын анықтау
10.4.3.2 қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.3 қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау
10.4.3.3 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтарының маңызын түсіндіру
11.4.2.4 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын қолдану
10.4.3.4 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау
11.4.2.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу
10.4.3.5 болашақтағы адамның моральдық бейнесін анықтай отырып, адамзаттың рухани-адамгершілік дамуының ықтимал жолдарын болжау
11.4.3.1 қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеу
11.4.3.2 адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктердің ықтимал салдарын болжау
11.4.3.3 ғылымның заманауи тенденцияларының дамуын түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нанотехнология", "энергияның балама көздері" ұғымдарын қолдану
11.4.3.4 жаңа ғылыми бағытттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау
11.4.3.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлерінің дамуынның маңызын түсіндіру
23. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
24. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
25. Тұлғаның танымдық белсенділігін, шығармашылық, жобалық-зерттеушілік қабілеттерін дамыту үшін әр тақырыптық бөлім білім алушылардың зерттеу жұмысымен аяқталады. Ұзақ мерзімді жоспарда зерттеу тақырыптары жалпылама берілген. Білім алушылар осы белгіленген тақырып шеңберінде түрлі мәселелерді қарастыра алады.

Типовая учебная программа по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Содержание учебного предмета "Основы права" предполагает осмысление обучающимися основных правовых знаний и навыков, необходимых для реализации своих прав и обязанностей в качестве субъекта правовых и политических отношений в современном обществе.
3. Цель предмета: способствовать формированию грамотной в правовом отношении личности с активной гражданской позицией, привитие правовой культуры, развитие навыков применения правовых знаний в практической деятельности.
4. Задачи предмета:
1) углубление и расширение знаний о системе социальных и правовых норм: права человека, правовое государство, гражданское общество, законность и правопорядок;
2) развитие знаний об основных понятиях и содержании базовых отраслей казахстанского права и международного права;
3) формирование позитивного отношения к праву и понимания социальной полезности знания и исполнения законов;
4) формирование правосознания личности на основе казахстанского патриотизма, общечеловеческих ценностей, гуманизма и справедливости;
5) развитие навыков поиска, анализа и использования правовой информации в учебной и практической деятельности;
6) развитие умения использовать правовые знания и навыки при выборе соответствующих правовым нормам поведения и действий в различных жизненных ситуациях;
7) развитие навыков критического анализа и оценки практических ситуаций, связанных с правовыми отношениями в обществе;
8) развитие навыка участия в дискуссиях по актуальным общественным и правовым проблемам.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Основы права"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Основы права"
5. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Основы права" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 36 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 36 часов в учебном году.

Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Құқық негіздері" пәнін оқыту білім алушылардың қазіргі қоғамдағы құқықтық және саяси қатынастардың субъектісі ретінде, өз құқықтары мен міндеттемелерін жүзеге асыру үшін қажетті білім мен дағдыларды игеруге бағытталған.
3. Оқу пәнінің мақсаты – белсенді азаматтық ұстанымы бар, құқықтық тұрғыдан сауатты тұлғаны тәрбиелеу, құқықтық мәдениетті қалыптастыру, құқықтық білімді тәжірибеде қолдана алу дағыдыларын дамыту.
4. Оқу пәнінің міндеттері:
1) әлеуметтік және құқықтық нормалар жүйесі: адам құқығы, құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам, заңдылық және құқықтық тәртіп туралы білімдерін тереңдету және кеңейту;
2) қазақстандық құқық пен халықаралық құқықтың базалық салаларының негізгі түсініктері мен мазмұны туралы білімдерін дамыту;
3) құқыққа деген оң қөзқарасты қалыптастыру және заңдарды білу мен орындаудың әлеуметтік пайдалылығын түсіну;
4) қазақстандық патриотизм, жалпыадамзаттық құндылықтар, гуманизм мен әділеттілік негізінде тұлғаның құқықтық санасын қалыптастыру;
5) оқу және тәжірибелік іс-әрекетте құқықтық ақпаратты табу, талдау және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
6) әртүрлі өмірлік жағдайларда құқықтық нормаларға сәйкес іс-әрекеттерді таңдау кезінде құқықтық білім мен дағдыларды қолдана алу біліктерін дамыту;
7) қоғамдағы құқықтық қатынастармен байланысты практикалық жағдаяттарды сын тұрғысынан талдау және бағалау дағдыларын дамыту;
8) қазіргі уақыттағы өзекті қоғамдық және құқықтық мәселелерге қатысты пікірталасқа қатысу дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Құқық негіздері" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Құқық негіздері" оқу пәнінің мазмұны
5. "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
10- сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты;
11- сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 36 сағатты құрайды.

Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
6. Содержание учебного предмета "Основы права" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
7. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Право и государство;
2) Публичное право;
3) Частное право;
4) Основы процессуального права;
5) Международное право.
8. Раздел "Право и государство" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Основные понятия о праве и государстве;
2) Правовое государство, гражданское общество;
3) Право и государство;
4) Принципы правосудия. Правоохранительные органы.
9. Раздел "Публичное право" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Система конституционного права Республики Казахстан;
2) Система административного права;
3) Основы экологического права;
4) Система уголовного права;
5) Система противодействия коррупции в Республике Казахстан.
10. Раздел "Частное право" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Система и базовые институты гражданского права;
2) Законодательство о правах потребителей;
3) Система семейного права;
4) Система трудового права.
11. Раздел "Основы процессуального права" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Основы уголовно-процессуального права;
2) Основы гражданско-процессуального права;
3) Основы административно-процессуального права.
12. Раздел "Международное право" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) Международное публичное право;
2) Защита прав человека в международном праве.
13. Раздел "Право и государство" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества;
2) Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан;
3) Защита прав человека в Республике Казахстан;
4) Судебная система.
14. Раздел "Публичное право" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Гражданство и выборы в Республике Казахстан;
2) Виды административных правонарушений;
3) Основы земельного права;
4) Виды уголовных правонарушений;
5) Ответственность за коррупционные правонарушения.
15. Раздел "Частное право" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве;

Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
6. Құқық негіздері" оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
7. Оқу пәнінің білім мазмұны бес бөлімді қамтиды:
1) Мемлекет және құқық;
2) Жария құқық;
3) Жеке құқық;
4) Іс жүргізу құқығының негіздері;
5) Халықаралық құқық.
8. "Мемлекет және құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар;
2) Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам;
3) Адам құқықтары түсінігі;
4) Сот төрелігінің қағидаттары. Құқық қорғау органдары.
9. "Жария құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасының конституциялық құқық жүйесі;
2) Әкімшілік құқық жүйесі;
3) Экологиялық құқық негіздері;
4) Қылмыстық құқық жүйесі;
5) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі.
10. "Жеке құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары;
2) Тұтынушылар құқығы туралы заңнама;
3) Отбасы құқығы жүйесі;
4) Еңбек құқығы жүйесі.
11. "Іс жүргізу құқығының негіздері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері;
2) Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері;
3) Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері.
12. "Халықаралық құқық" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Халықаралық жария құқығы;
2) Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы.
13. "Мемлекет және құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде;
2) Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы;
3) Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау;
4) Сот жүйесі.
14. "Жария құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау ;
2) Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері;
3) Жер құқығы негіздері;
4) Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері;
5) Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік.
15. "Жеке құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері;

2) Реализация прав потребителей;
3) Основы авторского права;
4) Институты семейного права;
5) Базовые нормы трудового права.
16. Раздел "Основы процессуального права" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) Институты уголовно-процессуального права;
2) Институты гражданско-процессуального права;
3) Институты административно-процессуального права;
17. Раздел "Международное право" в 11 классе включает подраздел: Республика Казахстан как субъект международных отношений.
18. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
19. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 10 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство:
Основные понятия о праве и государстве. Основные признаки и функции права. Система права: отрасль, правовой институт, нормы права. Государство как особый субъект права: правотворческая роль и субъект права. Правовое государство, гражданское общество. Понятие и принципы правового государства. Понятие, основные элементы и институты гражданского общества. Понятие прав человека. Понятие и основные виды прав человека. Принципы правосудия. Правоохранительные органы. Принципы правосудия. Правоохранительные органы Республики Казахстан: прокуратура, органы внутренних дел, антикорупционная служба.
2) Публичное право. Система конституционного права Республики Казахстан. Институты конституционного права Республики Казахстан: Президент, Парламент, Правительство, Конституционный совет, Суды и правосудие, Местное государственное управление и самоуправление. Система административного права. Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан: отраслевое и территориальное управление. Основы экологического права. Понятие и предмет правового регулирования экологического права. Система уголовного права. Содержание и структура уголовного кодекса. Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности. Понятие уголовного наказания и освобождение от него. Система противодействия коррупции в Республике Казахстан. Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции в Республике Казахстан: Закон Республики Казахстан о противодействии коррупции, концепция антикоррупционной политики Республики Казахстан на 2022 - 2026 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 802.
Частное право.
Система и базовые институты гражданского права. Принципы и субъекты гражданского права. Объекты гражданских прав. Понятие и виды сделок. Понятие и защита права собственности. Обязательственное право. Законодательство о правах потребителей. Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан. Система семейного права. Источники семейного права Республики Казахстан. Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан. Система трудового права. Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан.
Основы процессуального права.
Основы уголовно-процессуального права. Задачи и принципы уголовного процесса. Субъекты уголовного процесса. Основы судебного разбирательства в уголовно-процессуальном праве: функциональные роли субъектов уголовного процесса. Основы гражданско-процессуального права. Задачи и принципы гражданского процесса. Субъекты гражданского процесса. Основы административно-процессуального права. Понятие, задачи и принципы административного процесса.
Международное право.
Международное публичное право. Понятие международного публичного права. Основные субъекты - государства и международные организации. Защита прав человека в международном праве. Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве.

2) Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы;
3) Авторлық құқық негіздері;
4) Отбасы құқығының институттары;
5) Еңбек құқығының базалық нормалары.
16. "Іс жүргізу құқығының негіздері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары;
2) Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары;
3) Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары.
17. "Халықаралық құқық" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан Республикасы - халықаралық құқық субъектісі.
18. Оқыту мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
19. 10-сыныпқа арналған "Құқық негіздері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық:
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар.Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы. Құқық жүйесі: саласы, құқықтық институт, құқықтық норма. Мемлекет құқықтың ерекше субъектісі: құқықтық нормаларды шығарушы және құқық субъектісі ретінде. Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам.Құқықтық мемлекет түсінігі және оның қағидаттары. Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары.Адам құқықтары түсінігі. Адам құқығы түсінігі және оның негізгі түрлері. Сот төрелігінің қағидаттары. Құқық қорғау органдары.Сот төрелігінің қағидаттары. Қазақстан Респбликасының құқық қорғау органдары: ішкі істер министирлігі, прокуратура, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органдары.
2) Жария құқық. Қазақстан Республикасының конституциялық құқық жүйесі.Қазақстан Республикасы конституциялық құқығының институттары: Президент, Парламент, Үкімет, Соттар және сот төрелігі, Конституциялық кеңес, Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару.Әкімшілік құқық жүйесі. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі: салалық және аймақтық басқару. Экологиялық құқық негіздері. Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.Қылмыстық құқық жүйесі. Қылмыстық құқықтың мазмұны мен құрылымы. Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілікке тартылатын тұлғалар. Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары.Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі. Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер: Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 802 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатының 2022-2026 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
Жеке құқық.
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары. Азаматтық құқықтың қағидаттары мен субъектілері. Азаматтық құқықтың объектілері. Мәміле түсінігі және оның түрлері. Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы. Міндеттемелік құқық.Тұтынушылар құқығы туралы заңнама.Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі. Отбасы құқығы жүйесі.Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері. Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі.Еңбек құқығы жүйесі. Қазақстан Республикасында еңбек қатынастарының құқықтық реттелуі.
Іс жүргізу құқығының негіздері.
Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері. Қылмыстық процестің міндеттері мен қағидаттары. Қылмыстық процесс субъектілері. Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауы негіздері: қылмыстық процестегі субъектілердің функционалдық рөлдері. Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері. Азаматтық процестің міндеттері мен қағидаттары. Азаматтық процесстің субъектілері.Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері. Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен қағидаттары.
Халықаралық құқық.
Халықаралық жария құқығы.Халықаралық жария құқығы түсінігі. Негізгі мемлекет субъектілері, халықаралық ұйымдар. Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы.Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары.

20. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 11 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство.
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества. Система законодательства. Структура правовых актов. Этапы законотворчества. Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура. Государство в политической системе общества. Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан.Республика Казахстан как правовое государство. Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан. Защита прав человека в Республике Казахстан.Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан. Ювенальная юстиция в Республике Казахстан: защита прав ребенка. Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями. Судебная система. Судебная система. Статус судей.
2) Публичное право.
Гражданство и выборы в Республике Казахстан.Гражданство Республики Казахстан. Принцип "права крови" и принцип "права почвы". Избирательное право в Республике Казахстан. Избиратель, избирательная комиссия, наблюдатели. Виды административных правонарушений. Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность. Основы земельного права. Понятие и предмет правового регулирования земельного права. Юридическое отличие понятий земли от недр. Виды уголовных правонарушений. Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина. Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка.
Ответственность за коррупционные правонарушения. Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения.
3) Частное право.
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве. Договор купли-продажи. Договор мены и дарения. Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования. Наследственное право. Реализация прав потребителей. Механизмы защиты прав потребителей в Республике Казахстан.Основы авторского права. Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав. Институты семейного права. Семья. Права и обязанности супругов. Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей оставшихся без попечения родителей. Алиментные обязательства членов семьи. Базовые нормы трудового права. Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии. Рассмотрение трудовых споров.

20. 11-сыныпқа арналған "Құқық негіздері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық.
Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Заң шығару жүйесі: құқықтық актілердің құрылымы мен заң шығарудың кезеңдері. Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет. Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы.Қазақстан Республикасы – құқықтық мемлекет. Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы. Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау. Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы. Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция: жасөспірімнің құқығын қорғау. Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы. Сот жүйесі. Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі.
2) Жария құқық.
Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау. Қазақстан Республикасының азаматтылығы. "Қан құқығы" және "Топырақ құқығы" қағидаттары. Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы. Сайлаушы, сайлау коммиссиясы, бақылаушы.Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Жер құқығы негіздері. Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Жер және жер қойнауы түсініктерінің заңды айырмашылықтары.Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері. Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық. Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық.
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік.
3) Жеке құқық.
Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері. Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты. Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты. Мұрагерлік құқық. Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы. Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері. Авторлық құқық негіздері. Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Отбасы құқығының институттары. Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері. Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері. Еңбек құқығының базалық нормалары. Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері. Еңбек дауларының қаралуы.

4) Основы процессуального права.
Институты уголовно-процессуального права. Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права. Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних. Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей. Институты гражданско-процессуального права. Основы искового производства. Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве. Институты административно-процессуального права. Органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях. Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве.
5) Международное право.
Республика Казахстан как субъект международного права. Казахстан участник международных организаций. Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов.
Параграф 2. Система целей обучения
21. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1" - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
1) "Право и государство".
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.1.1.1 - объяснять понятие права, обобщая его признаки
11.1.1.1 - определять основные элементы нормативных правовых актов
10.1.1.2 - раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
11.1.1.2 - исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
10.1.1.3 - объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт)
11.1.1.3 - объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах
10.1.1.4 - определять государство как особый субъект права и правовых отношений
11.1.1.4 - объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
11.1.1.5 - определять основные элементы политической системы казахстанского обществ
10.1.2.1 - раскрывать принципы правового государства
11.1.2.1 - объяснять реализацию принципов правового государства в Республике Казахстан на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (Указ Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674), План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 258)
10.1.2.2 - различать элементы и институты гражданского общества на основе конституционных принципов

4) Іс жүргізу құқығының негіздері.
Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары. Қылмыстық қудалау – қылмыстық іс жүргізу құқығының институты. Кәмелетке толмағандардың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу. Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері. Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары. Талап қою іс жүргізуінің негіздері. Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары. Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар. Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері;
5) Халықаралық құқық.
Қазақстан Республикасы – халықаралық құқық субъектісі. Қазақстан халықаралық ұйымдардың қатысушысы. Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) Мемлекет және құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 - құқық белгілерін қорытындылай отырып, ұғымын түсіндіру
11.1.1.1 - нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау
10.1.1.2 - құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
10.1.1.3 - құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт)
11.1.1.3 - заңдылық пен құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру
10.1.1.4 - мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
11.1.1.5 - қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
10.1.2.1 - құқықтық мемлекет принциптерін айқындау
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 жарлы-ғы), Адам құқық-тары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру
10.1.2.2 - конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату

11.1.2.2 - объяснять основное функциональное предназначение гражданского общества в Республике Казахстан
10.1.3.1 - объяснять понятие прав и свобод человека, демонстрируя понимание правовых возможностей личности
11.1.3.1 - объяснять механизм защиты прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
10.1.3.2 - классифицировать права и свободы человека и гражданина (политические, гражданские, социальные, экономические и культурные)
11.1.3.2 - определять функции и правовой статус лиц, осуществляющих правовую защиту граждан (адвокаты, медиаторы)
10.1.3.3 - оценивать значение между-народных документов в сфере прав человека (Всеобщая Декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Международный пакт о социальных, экономических и культурных правах)
11.1.3.3 - объяснять механизм защиты прав несовершеннолетних в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
11.1.3.4 - объяснять механизм реализации и защиты прав лиц с ограниченными возможностями Республики Казахстан на примере конкретной ситуации
10.1.4.1 - объяснять принципы право-судия, приводя конкретные примеры
11.1.4.1 - определять элементы судебной системы и отображать их графически
10.1.4.2 - определять функции и правовой статус правоохранительных органов Республики Казахстан
11.1.4.2 - раскрывать статус судей и гарантии их деятельности
2) Публичное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.2.1.1 - объяснять институты конституционного права как систему правовых норм
11.2.1.1 - раскрывать понятие гражданство
10.2.1.2 - определять источники конституционного права Республики Казахстан и объяснять их назначение (Конституция, Конституционные законы, акты Конституционного Совета и т.д.)
11.2.1.2 - объяснять основания приобретения и утраты казахстанского гражданства на основе конкретных примеров
11.2.1.3 - определять права и обязанности избирателей и других субъектов избирательного процесса в Республике Казахстан
10.2.2.1 - объяснять особенности правового регулирования государствен-ного управления в Республике Казахстан посредством создания графической схемы
11.2.2.1 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами административного права Республики Казахстан
10.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования экологического права
11.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования земельного права
10.2.3.2 - предлагать правовые пути решения актуальной экологической проблемы на основе Экологического кодекса

11.1.2.2 - Қазақстан Республикасының азаматтық қоғамының негізгі функционалдық қажеттілігін түсіндіру
10.1.3.1 - тұлғаның құқықтық мүмкіндіктері түсінігін көрсете отырып, адамның құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіру
11.1.3.1 - нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасындағы адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру
10.1.3.2 - адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын жіктеу (саяси, азаматтық, әлеуметтік, экономикалық және мәдени)
11.1.3.2 - азаматтардың құқығын қорғайтын (адвокат, медиатор және тағы басқалардың) тұлғалардың функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
10.1.3.3 - адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығын бағалау (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт, Экономикалық, әлеуметтік және және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт)
11.1.3.3 - Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
11.1.3.4 - Қазақстан Республикасындағы мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын жүзеге асыру және қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
10.1.4.1 - сот төрелігінің принциптерін нақты мысалдар келтіре отырып түсіндіру
11.1.4.1 - сот жүйесі элементтерін анықтау және оны графикалық түрде көрсету
10.1.4.2 - Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
11.1.4.2 - судьялар мәртебесі және олардың қызметінің кепілдемесін ашып көрсету
2) Жария құқық.
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.2.1.1 - Конституциялық құқық институт тарын құқықтық норма жүйесі ретінде түсіндіру
11.2.1.1 - азаматтық ұғымын ашып көрсету
10.2.1.2 - Конституциялық құқықтың қайнар көздерін анықтау және олардың міндеттерін түсіндіру (Конституция, Конституциялық заңдар, Конституциялық Кеңестің актілері және тағы басқалар)
11.2.1.2 - қазақстандық азаматтықты алу және азаматтықтан айырылудың негіздемелерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.2.1.3 – Қазақстан Республикасы сайлаушыларының және сайлау процесінің басқа да субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
10.2.2.1 - мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелу ерекшеліктерін графикалық сызба құру арқылы түсіндіру
11.2.2.1 Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық нормаларына сәйкес тұлғалардың әрекетін саралау
10.2.3.1 - экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
11.2.3.1 - жер құқығының құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.2.3.2 - Экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну

11.2.3.2 - различать право собственнос-ти, право землепользования и иные права на землю на основе Земельного кодекса Республики Казахстан
10.2.4.1 - определять содержание и структуру Уголовного кодекса
11.2.4.1 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
10.2.4.2 - соотносить конкретную жизненную ситуацию с нормами уголовного права
10.2.4.3 - характеризовать уголовные проступки и преступления по степени общественной опасности на конкретных примерах
10.2.4.4 - определять особенности привлечения к уголовной ответственности несовершеннолетних на примере правовой ситуации
10.2.4.5 - оценивать уголовное правонарушение с учетом смягчающих и отягчающих обстоятельств
10.2.4.6 - определять условия, при которых лицо освобождается от уголовной ответственности
10.2.5.1 - объяснять основные положения программно-политических и правовых актов в сфере противодействия коррупции
11.2.5.1 - отличать коррупционные правонарушения от иных видов правонарушений (незаконное вознаграждение, мошенничество)
10.2.5.2 - использовать основные нормы Закона о противодействии коррупции при анализе конкретной ситуации
11.2.5.2 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами антикоррупционного законодательства Республики Казахстан
3) Частное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.3.1.1 - объяснять назначение источников гражданского права Республики Казахстан (Гражданский кодекс, законы и подзаконные акты, дополняющие и конкретизирующие положения Гражданского кодекса)
11.3.1.1 - объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки
10.3.1.2 - определять субъекты гражданского права
11.3.1.2 - демонстрировать понимание основных условий договора на конкретном примере
10.3.1.3 - различать объекты гражданского права по их существенным признакам
11.3.1.3 - объяснять понятие и предмет правового регулирования наследственного права
10.3.1.4 - выявлять особенности личных неимущественных прав на конкретном примере
10.3.1.5 - объяснять понятие и виды сделок на примере правовой ситуации
10.3.1.6 - объяснять понятие и основные правомочия права собственности, приводя примеры их реализации
10.3.1.7 - объяснять пути защиты прав собственности, анализируя правовую ситуацию (казус)
10.3.1.8 - раскрывать сущность обязательственного права, используя юридические термины
10.3.1.9 - определять способы обеспечения выполнения обязательств, анализируя правовую ситуацию
10.3.2.1 - определять права и обязанности субъектов правовых отношений согласно Закону о правах потребителей Республики Казахстан

11.2.3.2 - Қазақстан Республикасының Жер кодексі негізінде жерге меншік құқығы, пайдалану құқығы, және басқа да құқық түрлерін ажырату
10.2.4.1 - Қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау
11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес тұлғалардың әрекетін саралау
10.2.4.2 - нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру
10.2.4.3 - нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау
10.2.4.4 - кәмелетке толмағандарды қылмыстық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау
10.2.4.5 - жеңілдететін және ауырлататын мән-жайларды ескере отырып, қылмыстық құқық бұзушылықты бағалау
10.2.4.6 - қылмыстық жауаптылықтан адамның босатылу шарттарын айқындау
10.2.5.1 - сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру
11.2.5.1 - сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты басқа құқық бұзушылық түрлерінен (заңсыз сыйақы алу, алаяқтық) ажырату
10.2.5.2 - нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану
11.2.5.2 – Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
3) Жеке құқық.
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.3.1.1 – Қазақстан Республикасы азаматтық құқығының қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер)
11.3.1.1 - келісімшарттың ерекше белгілерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру
10.3.1.2 - азаматтық құқық субъектілерін анықтау
11.3.1.2 - келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
10.3.1.3 - азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу
11.3.1.3 - мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.3.1.4 - нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау
10.3.1.5 - құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымы және оның түрлерін түсіндіру
10.3.1.6 - мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымы және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру
10.3.1.7 - құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру
10.3.1.8 - заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу
10.3.1.9 - міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау
10.3.2.1 – Қазақстан Республикасы тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау

11.3.2.1 - объяснять механизмы защиты прав потребителей, используя отдельные нормы гражданского, административного, уголовного кодексов
10.3.2.2 - объяснять пути защиты прав потребителей на примере конкретной ситуации (казуса), используя юридические термины
11.3.2.2 - определять права и обязанности продавца (изготовителя, исполнителя) и лиц, выполняющих работы (оказание услуги), приводя конкретные примеры
10.3.3.1 - объяснять назначение нормативных правовых актов в сфере семейных отношений (Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка")
11.3.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав
10.3.3.2 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования семейных отношений в Республики Казахстан
10.3.3.3 - исследовать реализацию прав ребенка в различных жизненных ситуациях
10.3.4.1 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования трудовых отношений в Республики Казахстан
11.3.4.1 - объяснять содержание личных и имущественных прав и обязанностей супругов на конкретных примерах
11.3.4.2 - определять формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
11.3.4.3 - определять круг субъектов алиментных отношений и основания возникновения алиментных отношений на примере правовой ситуации
11.3.5.1 - оценивать эффективность способов государственного обеспечения трудовых прав на примере правовой ситуации
11.3.5.2 - исследовать реализацию трудовых прав несовершеннолетних
11.3.5.3 - пределять механизмы рассмотрения индивидуальных и коллективных трудовых споров на примере правовой ситуации
4) Основы процессуального права.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.4.1.1 - объяснять основные задачи и принципы уголовного процесса
11.4.1.1 - объяснять условия осуществления уголовного преследования
10.4.1.2 - различать субъекты уголовного процесса
11.4.1.2 - выявлять особенности производства по делам уголовных правонарушений с участием несовершеннолетних
10.4.1.3 - демонстрировать знание основ судебного разбирательства согласно Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
11.4.1.3 - определять правовые основы деятельности суда присяжных заседателей в Республики Казахстан
10.4.2.1 - анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
11.4.2.1 - объяснять условия предъявления иска
10.4.2.2 - различать субъекты гражданского процесса

11.3.2.1 - қылмыстық, әкімшілік, азаматтық кодекстердің жеке нормаларын қолдана отырып, тұтынушылар құқығын қорғау механизмдерін түсіндіру
10.3.2.2 - заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру
11.3.2.2 - нақты мысалдар келтіре отырып сатушы (өндіруші, орындаушы) және басқа да жұмысты орындаушы (қызмет көрсету) тұлғалардың құқығы мен міндеттерін анықтау
10.3.3.1 - отбасылық қарым-қатынастар саласын дағы нормативтік құқықтық актілердің қажетті лігін түсіндіру ("Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі", "Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы")
11.3.3.1 - авторлық және сабақтас құқықтарды құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.3.3.2 - Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру
10.3.3.3 - әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу
10.3.4.1 - Қазақстан Республикасының еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру
11.3.4.1 - ерлі-зайыптылардың жеке және мүліктік құқықтары мен міндеттерінің мазмұнын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.3.4.2 - жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығысыз қалған балалардың құқығы мен мүддесін қорғау формаларын айқындау
11.3.4.3 - алименттік қатынастардың субъектілерін және алименттік қатынастардың пайда болу негіздерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
11.3.5.1 - еңбек құқығын қамтамасыз ету тәсілдерінің тиімділігін құқықтық жағдаяттар мысалында бағалау
11.3.5.2 - кәмелетке толмағандардың еңбек құқығын жүзеге асыруын зерттеу
11.3.5.3 - жеке және ұжымдық еңбек дауларын қарастыру механизмдерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
4) Іс жүргізу құқығының негіздері.
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.4.1.1 - қылмыстық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін түсіндіру
11.4.1.1 - қылмыстық қудалауды жүзеге асыру шарттарын түсіндіру
10.4.1.2 - қылмыстық процесс субъектілерін ажырату
11.4.1.2 - кәмелетке толмағандардың қатысуымен болатын қылмыстық құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізу ерекшеліктерін айқындау
10.4.1.3 - Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес сот талқылауының негіздері бойынша білімін шығармашылық түрде көрсету
11.4.1.3 - Қазақстан Республикасының алқабилер соты қызметінің құқықтық негіздерін анықтау
10.4.2.1 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
11.4.2.1 - талап қою шарттарын түсіндіру
10.4.2.2 - азаматтық процестің субъектілерін ажырату

11.4.2.2 - составлять исковое заявление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к форме и содержанию искового заявления
10.4.2.3 - выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
11.4.2.3 - демонстрировать знание основ и особенностей судебного разбирательства согласно Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
10.4.3.1 - объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса
11.4.3.1 - различать компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях на примере правовой ситуации
10.4.3.2 - определять правовые основы осуществления административного процесса
11.4.3.2 - демонстрировать знание особенностей судебного разбирательства по административным правонарушениям в творческой форме
Глава 5) Международное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.5.1.1 - объяснять понятие международного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
11.5.1.1 - объяснять международные права и обязанности Республики Казахстан на основе источников международного права, признанных Республикой Казахстан
10.5.2.1 - определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
11.5.1.2 - исследовать реализацию прав гражданина Республики Казахстан в зарубежных странах в сфере прав человека, трудовых отношений, образования на основе международных актов
22. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1)10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Основные понятия о праве и государстве
Основные признаки и функции права
10.1.1.1 - объяснять понятие права, обобщая его признаки;
10.1.1.2 - раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
Система права. Государство как особый субъект права
10.1.1.3 - объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт);
10.1.1.4 - определять государство как особый субъект права и правовых отношений
Правовое государство, гражданское общество
Понятие и принципы правового государства

11.4.2.2 - талап қою арызын оның мазмұны мен формасына қойылатын шарттарға сәйкес құрастыру
10.4.2.3 - кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.3 - Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес соттың істі қарау негіздері мен ерекшеліктері бойынша білімдерін шығармашылық түрде көрсету
10.4.3.1 - әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру
11.4.3.1 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілеттті органдардың (лауазымды тұлғалардың) құзыретін құқықтық жағдаяттар мысалында ажырата білу
10.4.3.2 - әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
11.4.3.2 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша соттың істі қарау ерекшеліктері туралы білімдерін шығармашылық түрде көрсету
5) Халықаралық құқық.
10-сынып
11-сынып
10.5.1.1 - халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар салаларын анықтау
11.5.1.1 - Қазақстан Республикасы таныған халықаралық құқықтың қайнар көздері негізінде Қазақстан Республикасының халықаралық құқығы мен міндеттемелерін түсіндіру
10.5.2.1 - қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
11.5.1.2 - Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде адам құқығы, еңбек қатынастары, білім беру салалалары бойынша құқықтарын жүзеге асыруын халықаралық актілер негізінде зерттеу
22. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
23. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 10 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы
10.1.1.1 - құқық белгілерін қорытындылай отырып ұғымын түсіндіру;
10.1.1.2 - құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
Құқық жүйесі. Мемлекет құқықтың ерекше субъектісі ретінде
10.1.1.3 - құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт);
10.1.1.4 - мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекет түсінігі және оның принциптері

10.1.2.1 - раскрывать принципы правового государства;
Понятие, основные элементы и институты гражданского общества
10.1.2.2 - различать элементы и институты гражданского общества на основе конституционных принципов;
Понятие прав человека
Понятие и основные виды прав человека
10.1.3.1 - объяснять понятие прав и свобод человека, демонстрируя понимание правовых возможностей личности;
10.1.3.2 - классифицировать права и свободы человека и гражданина (политические, гражданские, социальные, экономические и культурные);
10.1.3.3 - оценивать значение международных документов в сфере прав человека (Всеобщая Декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Международный пакт о социальных, экономических и культурных правах)
Принципы правосудия. Правоохранительные органы
Принципы правосудия
10.1.4.1 - объяснять принципы правосудия, приводя конкретные примеры
Правоохранительные органы Республики Казахстан
10.1.4.2 - определять функции и правовой статус правоохранительных органов Республики Казахстан
2 четверть
Публичное право
Система конституционного права Республики Казахстан
Институты конституционного права Республики Казахстан
10.2.1.1 - объяснять институты конституционного права как систему правовых норм;
10.2.1.2 - определять источники конституционного права Республики Казахстан и объяснять их назначение (Конституция, Конституционные законы, акты Конституционного Совета)
Система административного права
Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан
10.2.2.1 - объяснять особенности правового регулирования государственного управления в Республике Казахстан посредством создания графической схемы
Основы экологического права
Понятие и предмет правового регулирования экологического права
10.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования экологического права;
10.2.3.2 - предлагать правовые пути решения актуальной экологической проблемы на основе Экологического кодекса
Система уголовного права
Уголовный кодекс как основной источник уголовного права
10.2.4.1 - определять содержание и структуру Уголовного кодекса;
10.2.4.2 - соотносить конкретную жизненную ситуацию с нормами уголовного права
Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности
10.2.4.3 - характеризовать уголовные проступки и преступления по степени общественной опасности на конкретных примерах;
10.2.4.4 - определять особенности привлечения к уголовной ответственности несовершеннолетних на примере правовой ситуации
Понятие уголовного наказания и освобождение от него

10.1.2.1 - құқықтық мемлекеттің принципте рін айқындау;
Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары
10.1.2.2 - конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату;
Адам құқықтары түсінігі
Адам құқығы түсінігі және оның негізгі түрлері
10.1.3.1 - тұлғаның құқықтық мүмкіндіктері түсінігін көрсете отырып, адамның құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіру;
10.1.3.2 - адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын жіктеу (саяси, азаматтық, әлеуметтік, экономикалық және мәдени);
10.1.3.3 - адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығын бағалау (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт, Экономикалық, әлеуметтік және және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт)
Сот төрелігінің принциптері. Құқық қорғау органдары
Сот төрелігінің принциптері
10.1.4.1 - сот төрелігінің принциптерін нақты мысалдар келтіре отырып түсіндіру
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары
10.1.4.2 - Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
2-тоқсан
Жария құқық
Қазақстан Республикасы
ның конституция
лық құқық жүйесі
Қазақстан Республикасы конституция
лық құқығының институттары
10.2.1.1 - Конституциялық құқық институт тарын құқықтық норма жүйесі ретінде түсіндіру;
10.2.1.2 - Конституциялық құқықтың қайнар көздерін анықтау және олардың міндеттерін түсіндіру (Конституция, Конституциялық заңдар, Конституциялық Кеңестің актілері және тағы басқалар)
Әкімшілік құқық жүйесі
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі
10.2.2.1 - мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелу ерекшеліктерін графикалық сызба құру арқылы түсіндіру
Экологиялық құқық негіздері
Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны
10.2.3.1 - экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымын және нысанын түсіндіру;
10.2.3.2 - экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
Қылмыстық құқық жүйесі
Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтың негізгі қайнар көзі ретінде
10.2.4.1 - қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау;
10.2.4.2 - нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру
Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілік ке тартылатын тұлғалар
10.2.4.3 - нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау;
10.2.4.4 - кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау
Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары

10.2.4.5 - оценивать уголовное правонарушение с учетом смягчающих и отягчающих обстоятельств;
10.2.4.6 - определять условия, при которых лицо освобождается от уголовной ответственности
Система противодействия коррупции
в Республике Казахстан
Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции
в Республике Казахстан
10.2.5.1 - объяснять основные положения программно-политических и правовых актов в сфере противодействия коррупции;
10.2.5.2 - использовать основные нормы Закона о противодействии коррупции при анализе конкретной ситуации
3 четверть
Частное право
Система и базовые институты гражданского права
Принципы и субъекты гражданского права
10.3.1.1 - объяснять назначение источников гражданского права Республики Казахстан (Гражданский кодекс, законы и подзаконные акты, дополняющие и конкретизирующие положения Гражданского кодекса);
10.3.1.2 - определять субъекты гражданского права
Объекты гражданских прав
10.3.1.3 - различать объекты гражданского права по их существенным признакам;
10.3.1.4 - выявлять особенности личных неимущественных прав на конкретном примере
Понятие и виды сделок
10.3.1.5 - объяснять понятие и виды сделок на примере правовой ситуации
Понятие и защита права собственности
10.3.1.6 - объяснять понятие и основные правомочия права собственности, приводя примеры их реализации;
10.3.1.7 - объяснять пути защиты прав собственности, анализируя правовую ситуацию (казус)
Обязательственное право
10.3.1.8 - раскрывать сущность обязательственного права, используя юридические термины;
10.3.1.9 - определять способы обеспечения выполнения обяза-тельств, анализируя правовую ситуацию
Законодательство о правах потребителей
Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан
10.3.2.1 - определять права и обязанности субъектов правовых отношений согласно Закону о правах потребителей Республики Казахстан;
10.3.2.2 - объяснять пути защиты прав потребителей на примере конкретной ситуации (казуса), используя юридические термины
Система семейного права
Источники семейного права Республики Казахстан
10.3.3.1 - объяснять назначение нормативных правовых актов в сфере семейных отношений (Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка")
Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан
10.3.3.2 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования семейных отношений в Республике Казахстан;

10.2.4.5 - жеңілдететін және ауырлататын мән-жайларды ескере отырып қылмыстық құқық бұзушылықты бағалау;
10.2.4.6 - адамның қылмыстық жауаптылықтан босатылу шарттарын айқындау
Қазақстан Республикасы ның сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі
Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер
10.2.5.1 - сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық-саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру;
10.2.5.2 - нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану
3-тоқсан
Жеке құқық
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары
Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері
10.3.1.1 - Қазақстан Республикасының азаматтық құқығының қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер);
10.3.1.2 - азаматтық құқық субъектілерін анықтау
Азаматтық құқықтың объектілері
10.3.1.3 - азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу;
10.3.1.4 - нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау
Мәміле түсінігі және оның түрлері
10.3.1.5 - құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымын және оның түрлерін түсіндіру
Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы
10.3.1.6 - мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымын және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру;
10.3.1.7 - құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру
Міндеттемелік құқық
10.3.1.8 - заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу;
10.3.1.9 - міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау
Тұтынушылар құқығы туралы заңнама
Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі
10.3.2.1 - Қазақстан Республикасының тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау;
10.3.2.2 - заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру
Отбасы құқығы жүйесі
Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері
10.3.3.1 - отбасылық қарым-қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қажеттілігін түсіндіру ("Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі", "Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы")
Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі
10.3.3.2 - Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру;

10.3.3.3 - исследовать реализацию прав ребенка в различных жизненных ситуациях
Система трудового права
Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан
10.3.4.1 - объяснять основные понятия и принципы правового регулирования трудовых отношений в Республике Казахстан;
4 четверть
Основы процессуального
права
Основы уголовно-процессуального
права
Задачи и принципы уголовного процесса
10.4.1.1 - объяснять основные задачи и принципы уголовного процесса
Субъекты уголовного процесса
10.4.1.2 - различать субъекты уголовного процесса
Основы судебного разбирательства
в уголовно-процессуальном
праве
10.4.1.3 - демонстри-ровать знание основ судебного разбира-тельства согласно Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
Основы гражданско-процессуального права
Задачи и принципы гражданского процесса
10.4.2.1 - анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
Субъекты гражданского процесса
10.4.2.2 - различать субъекты гражданского процесса;
10.4.2.3 - выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
Основы административно-процессуального права
Понятие, задачи и принципы административного процесса
10.4.3.1 - объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса;
10.4.3.2 - определять правовые основы осуществления административного процесса
Международное право
Международное публичное право
Понятие международного публичного права
10.5.1.1 - объяснять понятие меж-дународного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
Защита прав человека в международном праве
Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве
10.5.2.1 - определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества
Система законодательства
11.1.1.1 - определять основные элементы нормативных правовых актов;
11.1.1.2 - исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура
11.1.1.3 - объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах;
11.1.1.4 - объяснять необходи-мость и социальную полезность знания и исполнения законов
Государство в политической системе общества
11.1.1.5 - определять основные элементы политической системы казахстанского общества
Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан
Республика Казахстан как правовое государство
11.1.2.1 - объяснять реализацию принципов правового государства на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (Указ Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674), План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 258)
Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан

10.3.3.3 - әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу
Еңбек құқығы жүйесі
Қазақстан Республикасында еңбек қатынастары ның құқықтық реттелуі
10.3.4.1 - Қазақстан Республикасы еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру;
4-тоқсан
Іс жүргізу құқығы
ның негіздері
Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері
Қылмыстық процестің міндеттері мен принциптері
10.4.1.1 - қылмыстық процестің негізгі міндеттері мен қағидаттарын түсіндіру
Қылмыстық процесс субъектілері
10.4.1.2 - қылмыстық процесс субъектілерін ажырату
Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауының негіздері
10.4.1.3 - Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес сот талқылауының негіздері бойынша білімін шығармашылық түрде көрсету
Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері
Азаматтық процестің міндеттері мен принциптері
10.4.2.1 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
Азаматтық процестің субъектілері
10.4.2.2 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау;
10.4.2.3 - кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері
Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен принциптері
10.4.3.1 - әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру;
10.4.3.2 - әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
Халықаралық құқық
Халықаралық жария құқығы
Халықаралық жария құқығы түсінігі
10.5.1.1 - халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар саласын анықтау
Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы
Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары
10.5.2.1 - қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
2) 11 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде
Заң шығару жүйесі
11.1.1.1 - нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау;
11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет
11.1.1.3 - заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру;
11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде
11.1.1.5 - қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
Қазақстан Республикасын
да құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы
Қазақстан Республикасы - құқықтық мемлекет
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 жарлығы),
Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы
(Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру
Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы

11.1.2.2 - объяснять основное функциональ-ное предназначение гражданского общества в Республике Казахстан;
Защита прав человека в Республике Казахстан
Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан
11.1.3.1 - объяснять механизм защиты прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации;
11.1.3.2 - определять функции и правовой статус лиц, осуществляющих правовую защиту граждан (адвокаты, медиаторы)
Ювенальная юстиция в Республике Казахстан
11.1.3.3 - объяснять механизм защиты прав несовершеннолетних в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
Реализация и защита прав лиц
с ограниченными возможностями
11.1.3.4 - объяснять механизм реализации и защиты прав лиц с ограниченными возможностями Республики Казахстан на примере конкретной ситуации
Судебная система
Судебная система и статус судей
11.1.4.1 - определять элементы судебной системы и отображать их графически;
11.1.4.2 - раскрывать статус судей и гарантии их деятельности
2 четверть
Публичное право
Гражданство и выборы в Республике Казахстан
Гражданство как институт конституционного права Республике Казахстан
11.2.1.1 - раскрывать понятие гражданство;
11.2.1.2 - объяснять основания приобре-тения и утраты казахстанского гражданства на основе конкретных примеров
Избирательное право в Республике Казахстан
11.2.1.3 - определять права и обязанности избирателей и других субъектов избирательного процесса в Республике Казахстан
Виды административных правонарушений
Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность
11.2.2.1 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами администра-тивного права Республики Казахстан
Основы земельного права
Понятие и предмет правового регулирования земельного права
11.2.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования земельного права;
11.2.3.2 - различать право собственности, право землепользо-вания и иные права на землю на основе Земельного кодекса Республики Казахстан
Виды уголовных правонарушений
Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина
11.2.4.1 – квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка
11.2.4.1 - квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
Ответственность за коррупционные правонарушения
Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения

11.1.2.2 - Қазақстан Республикасы азаматтық қоғамының негізгі функционалдық қажеттілігін түсіндіру;
Қазақстан Республикасын
да адам құқығын қорғау
Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы
11.1.3.1 - нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасының адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру;
11.1.3.2 - азаматтардың құқығын қорғайтын (адвокат, медиатор және тағы басқа) тұлғалардың функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция
11.1.3.3 - Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы
11.1.3.4 - Қазақстан Республикасындағы мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын жүзеге асыру және қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
Сот жүйесі
Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі
11.1.4.1 - сот жүйесі элементтерін анықтау және оны графикалық түрде көрсету;
11.1.4.2 - судьялар мәртебесі және олардың қызметінің кепілдемесін ашып көрсету
2-тоқсан
Жария құқық
Қазақстан Республикасын
дағы азамат
тық және сайлау
Азаматтық - Қазақстан Республикасы конституция лық құқығының институты
11.2.1.1 - азаматтық ұғымын ашу;
11.2.1.2 - қазақстандық азаматтықты алу және азаматтықтан айырылудың негіздемелерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы
11.2.1.3 - Қазақстан Республикасы сайлаушыларының және сайлау процесінің басқа да субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері
Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері
11.2.2.1 - Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
Жер құқығы негіздері
Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны
11.2.3.1 - жер құқығының құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру;
11.2.3.2 - Қазақстан Республикасының Жер кодексі негізінде жерге меншік құқығы, пайдалану құқығы, және басқа да құқық түрлерін ажырату
Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері
Адам және азаматтардың конституция лық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық
11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық
11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік
Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік

11.2.5.1 - отличать коррупционные правонарушения от иных видов правонарушений (незаконное вознаграждение, мошенничество);
11.2.5.2 - квалифици-ровать деяния лиц в соответствии с нормами антикорруп-ционного законода-тельства Республики Казахстан
3 четверть
Частное право
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве
Договор купли-продажи. Договор мены и дарения
11.3.1.1 - объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки;
11.3.1.2 - демонстри-ровать понимание основных условий договора на конкретном примере
Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования
11.3.1.1 - объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки;
11.3.1.2 - демонстри-ровать понимание основных условий договора на конкретном примере
Наследственное право
11.3.1.3 - объяснять понятие и предмет правового регулирования наследственного права;
Реализация прав потребителей
Механизмы защиты прав потребителей
в Республике Казахстан
11.3.2.1 - объяснять механизмы защиты прав потребителей, используя отдельные нормы гражданского, административного, уголовного кодексов;
11.3.2.2 - определять права и обязанности продавца (изготовителя, исполнителя) и лиц, выполняющих работы (оказание услуги), приводя конкретные примеры
Основы авторского права
Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав
11.3.3.1 - объяснять понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав;
Институты семейного права
Семья. Права и обязанности супругов
11.3.4.1 - объяснять содержание личных и имущественных прав и обязанностей супругов на конкретных примерах
Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
11.3.4.2 - определять формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
Алиментные обязательства членов семьи
11.3.4.3 - определять круг субъектов алимен-ных отношений и основания возникновения алиментных отношений на примере правовой ситуации
Базовые нормы трудового права
Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии
11.3.5.1 - оценивать эффективность способов государственного обеспечения трудовых прав на примере правовой ситуации;
11.3.5.2 - исследовать реализацию трудовых прав несовершеннолетних
Рассмотрение трудовых споров
11.3.5.3 - определять механизмы рассмотрения индивидуальных и коллективных трудовых споров на примере правовой ситуации
4 четверть
Основы процессуального
права
Институты уголовно-процессуального
права
Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права

11.2.5.1 - сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты басқа құқық бұзушылық түрлерінен (заңсыз сыйақы алу, алаяқтық) ажырату;
11.2.5.2 - Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
3-тоқсан
Жеке құқық
Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері
Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты
11.3.1.1 - келісімшарттың ерекше белгілерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру;
11.3.1.2 - келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты
11.3.1.1 - келісімшарттың ерекше белгілерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру;
11.3.1.2 - келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Мұрагерлік құқық
11.3.1.3 - мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіру;
Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы
Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері
11.3.2.1 - қылмыстық, әкімшілік, азаматтық кодекстердің жеке нормаларын қолдана отырып, тұтынушылар құқығын қорғау механизмдерін түсіндіру;
11.3.2.2 - нақты мысалдар келтіре отырып сатушы (өндіруші, орындаушы) және басқа да жұмысты орындаушы (қызмет көрсету) тұлғалардың құқығы мен міндеттерін анықтау
Авторлық құқық негіздері
Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны
11.3.3.1 - авторлық және сабақтас құқықтарды құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру;
Отбасы құқығы институттары
Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері
11.3.4.1 - ерлі-зайыптылардың жеке және мүліктік құқықтары мен міндеттерінің мазмұнын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
Ата-анасының қамқорлығысыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері
11.3.4.2 - жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығысыз қалған балалардың құқығы мен мүддесін қорғау формаларын айқындау
Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері
11.3.4.3 - алименттік қатынастардың субъекті лерін және алименттік қатынастардың пайда болу негіздерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
Еңбек құқығының базалық нормалары
Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері
11.3.5.1 - еңбек құқығын қамтамасыз ету тәсілдерінің тиімділігін құқықтық жағдаяттар мысалында бағалау;
11.3.5.2 - кәмелетке толмағандардың еңбек құқығын жүзеге асыруын зерттеу
Еңбек дауларының қаралуы
11.3.5.3 - жеке және ұжымдық еңбек дауларын қарастыру механизмдерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
4-тоқсан
Іс жүргізу құқығы
ның негіздері
Қылмыстық іс жүргізу
құқығының институттары
Қылмыстық қудалау - қылмыстық іс жүргізу құқығының институты

11.4.1.1 - объяснять условия осуществления уголовного преследования
Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних
11.4.1.2 - выявлять особенности произ-водства по делам уголовных правонарушений с участием несовершеннолетних
Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей
11.4.1.3 - определять правовые основы деятельности суда присяжных заседателей в Республике Казахстан
Институты гражданско-процессуального права
Основы искового производства
11.4.2.1 - объяснять условия предъявления иска;
11.4.2.2 - составлять исковое заявление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к форме и содержанию искового заявления
Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве
11.4.2.3 - демонстрировать знание основ и особенностей судебного разбирательства согласно Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
Институты административно-процессуального права
Органы, уполномоченные рассматривать дела
об административных правонарушениях
11.4.3.1 - различать компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях на примере правовой ситуации
Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве
11.4.3.2 - демонстри-ровать знание особенностей судебного разбирательства по административным правонарушениям в творческой форме
Международное право
Республика Казахстан как субъект международного права
Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов
11.5.1.1 - объяснять международные права и обязанности Республики Казахстан на основе источников международного права, признанных Республикой Казахстан;
11.5.1.2 - исследовать реализацию прав гражданина Республики Казахстан в зарубежных странах в сфере прав человека, трудовых отношений, образования на основе международных актов.
Приложение 24
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 122
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

11.4.1.1 - қылмыстық қудалауды жүзеге асыру шарттарын түсіндіру
Кәмелетке толмағандар дың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу
11.4.1.2 - кәмелетке толмағандардың қатысуымен болатын қылмыстық құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізу ерекшеліктерін айқындау
Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері
11.4.1.3 – Қазақстан Республикасы алқабилер соты қызметінің құқықтық негіздерін анықтау
Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары
Талап қою іс жүргізуінің негіздері
11.4.2.1 - талап қою шарттарын түсіндіру;
11.4.2.2 - талап қою арызын оның мазмұны мен формасына қойылатын шарттарға сәйкес құрастыру
Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері
11.4.2.3 - Қазақстан Республикасының азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес соттың істі қарау негіздері мен ерекшеліктері бойынша білімдерін шығармашылық түрде көрсету
Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары
Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар
11.4.3.1 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілеттті органдардың (лауазымды тұлғалардың) құзыретін құқықтық жағдаяттар мысалында ажырата білу
Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері
11.4.3.2 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша соттың істі қарау ерекшеліктері туралы білімдерін шығармашылық түрде көрсету
Халықаралық құқық
Қазақстан Республикасы халықаралық құқық субъектісі
Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы
11.5.1.1 - Қазақстан Республикасы таныған халықаралық құқықтың қайнар көздері негізінде Қазақстан Республикасының халықаралық құқығы мен міндеттемелерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде адам құқығы, еңбек қатынастары, білім беру салалалары бойынша құқықтарын жүзеге асыруын халықаралық актілер негізінде зерттеу
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
24-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
122-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

19. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 10 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство:
Основные понятия о праве и государстве. Основные признаки и функции права. Система права: отрасль, правовой институт, нормы права. Государство как особый субъект права: правотворческая роль и субъект права. Правовое государство, гражданское общество. Понятие и принципы правового государства. Понятие, основные элементы и институты гражданского общества. Понятие прав человека. Понятие и основные виды прав человека. Принципы правосудия. Правоохранительные органы. Принципы правосудия. Правоохранительные органы Республики Казахстан: прокуратура, органы внутренних дел, антикорупционная служба. Проектная и исследовательская работа: Эволюция форм государства и права;
2) Публичное право. Система конституционного права Республики Казахстан. Институты конституционного права Республики Казахстан: Президент, Парламент, Правительство, Конституционный совет, Суды и правосудие, Местное государственное управление и самоуправление. Система административного права. Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан: отраслевое и территориальное управление. Основы экологического права. Понятие и предмет правового регулирования экологического права. Система уголовного права. Содержание и структура уголовного кодекса. Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности. Понятие уголовного наказания и освобождение от него. Система противодействия коррупции в Республике Казахстан.Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции в Республике Казахстан: Закон Республики Казахстан о противодействии коррупции, концепция антикоррупционной политики Республики Казахстан на 2022 - 2026 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 802. Проектная и исследовательская работа: Характеристика особенностей отраслей публичного права.
Частное право.
Система и базовые институты гражданского права. Принципы и субъекты гражданского права. Объекты гражданских прав. Понятие и виды сделок. Понятие и защита права собственности. Обязательственное право. Законодательство о правах потребителей. Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан. Система семейного права. Источники семейного права Республики Казахстан. Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан. Система трудового права. Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан. Проектная и исследовательская работа: Частное право – гарантия реализации естественных прав и свобод человека;
Основы процессуального права.
Основы уголовно-процессуального права. Задачи и принципы уголовного процесса. Субъекты уголовного процесса. Основы судебного разбирательства в уголовно-процессуальном праве: функциональные роли субъектов уголовного процесса. Основы гражданско-процессуального права. Задачи и принципы гражданского процесса. Субъекты гражданского процесса. Основы административно-процессуального права. Понятие, задачи и принципы административного процесса. Проектная и исследовательская работа: Характеристика стадий правоприменительного процесса;
Международное право.
Международное публичное право. Понятие международного публичного права. Основные субъекты - государства и международные организации. Защита прав человека в международном праве. Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве. Проектная и исследовательская работа: Современные международные организации по защите прав человека.

19. 10 - сыныпқа арналған "Құқық негіздері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық:
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар.
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы. Құқық жүйесі: саласы, құқықтық институт, құқықтық норма. Мемлекет құқықтың ерекше субъектісі: құқықтық нормаларды шығарушы және құқық субъектісі ретінде. Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам.Құқықтық мемлекет түсінігі және оның қағидаттары. Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары.Адам құқықтары түсінігі. Адам құқығы түсінігі және оның негізгі түрлері. Сот төрелігінің қағидаттары. Құқық қорғау органдары.Сот төрелігінің қағидаттары. Қазақстан Респбликасының құқық қорғау органдары: ішкі істер министирлігі, прокуратура, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет органдары.
Жобалық-зерттеу жұмысы: Мемлекет және құқық формаларының эволюциясы
2) Жария құқық: Қазақстан Республикасының конституциялық құқық жүйесі.Қазақстан Республикасы конституциялық құқығының институттары: Президент, Парламент, Үкімет, Соттар және сот төрелігі, Конституциялық кеңес, Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару.Әкімшілік құқық жүйесі. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі: салалық және аймақтық басқару. Экологиялық құқық негіздері. Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.Қылмыстық құқық жүйесі. Қылмыстық құқықтың мазмұны мен құрылымы. Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілікке тартылатын тұлғалар. Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары.Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі. Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер: Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 802 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатының 2022-2026 жылдарға арналған тұжырымдамасы. Жобалық-зерттеу жұмысы: Жария құқық салалары ерекшеліктерінің сипаттамасы.
3) Жеке құқық:
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары. Азаматтық құқықтың қағидаттары мен субъектілері. Азаматтық құқықтың объектілері. Мәміле түсінігі және оның түрлері. Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы. Міндеттемелік құқық.Тұтынушылар құқығы туралы заңнама.Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі. Отбасы құқығы жүйесі.Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері. Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі.Еңбек құқығы жүйесі. Қазақстан Республикасында еңбек қатынастарының құқықтық реттелуі.Жобалық-зерттеу жұмысы: Жеке құқық – адамның табиғи құқықтары мен бостандықтарының жүзеге асуының кепілдігі
4) Іс жүргізу құқығының негіздері: Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері. Қылмыстық процестің міндеттері мен қағидаттары. Қылмыстық процесс субъектілері. Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауы негіздері: қылмыстық процестегі субъектілердің функционалдық рөлдері. Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері. Азаматтық процестің міндеттері мен қағидаттары. Азаматтық процесстің субъектілері.Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері. Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен қағидаттары.Жобалық-зерттеу жұмысы: Құқыққа қатысты процестер қадамдарының сипаттамасы.
5) Халықаралық құқық:
Халықаралық жария құқығы.Халықаралық жария құқығы түсінігі. Негізгі мемлекет субъектілері, халықаралық ұйымдар. Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы.Қазіргі халықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау механизмдері мен процедуралары. Жобалық-зерттеу жұмысы: Адам құқықтарын қорғау жөніндегі қазіргі заманғы халықаралық ұйымдар.

20. Базовое содержание учебного предмета "Основы права" для 11 класса состоит из следующих разделов:
1) Право и государство.
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества. Система законодательства. Структура правовых актов. Этапы законотворчества. Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура. Государство в политической системе общества. Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан.Республика Казахстан как правовое государство. Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан. Защита прав человека в Республике Казахстан.Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан. Ювенальная юстиция в Республике Казахстан: защита прав ребенка. Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями. Судебная система. Судебная система. Статус судей. Проектная и исследовательская работа: Система органов государства и система права в Республике Казахстан на современном этапе;
2) Публичное право.
Гражданство и выборы в Республике Казахстан. Гражданство Республики Казахстан. Принцип "права крови" и принцип "права почвы". Избирательное право в Республике Казахстан. Избиратель, избирательная комиссия, наблюдатели. Виды административных правонарушений. Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность. Основы земельного права. Понятие и предмет правового регулирования земельного права. Юридическое отличие понятий земли от недр. Виды уголовных правонарушений. Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина. Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка.
Ответственность за коррупционные правонарушения. Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения. Проектная и исследовательская работа: Роль публичного права в регулировании деятельности органов государственной власти и управления;
3) Частное право.
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве. Договор купли-продажи. Договор мены и дарения. Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования. Наследственное право. Реализация прав потребителей. Механизмы защиты прав потребителей в Республике Казахстан.Основы авторского права. Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав. Институты семейного права. Семья. Права и обязанности супругов. Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей оставшихся без попечения родителей. Алиментные обязательства членов семьи. Базовые нормы трудового права. Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии. Рассмотрение трудовых споров. Проектная и исследовательская работа: Роль частного права в обеспечении юридической защищенности частной собственности;

20. 11 - сыныпқа арналған "Құқық негіздері" оқу пәнінің базалық мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Мемлекет және құқық. Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Заң шығару жүйесі: құқықтық актілердің құрылымы мен заң шығарудың кезеңдері. Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет. Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы.Қазақстан Республикасы – құқықтық мемлекет. Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы. Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау. Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы. Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция: жасөспірімнің құқығын қорғау. Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы.
Сот жүйесі. Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының құқық жүйесі және мемлекеттік органдар жүйесі.
2) Жария құқық: Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау.
Қазақстан Республикасының азаматтылығы. "Қан құқығы" және "Топырақ құқығы" қағидаттары. Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы. Сайлаушы, сайлау коммиссиясы, бақылаушы.Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Жер құқығы негіздері. Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Жер және жер қойнауы түсініктерінің заңды айырмашылықтары.Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері. Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық. Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық.Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік.Жобалық-зерттеу жұмысы: Мемлекеттік билік пен басқару органдарының қызметін реттеудегі жария құқықтың рөлі.
3) Жеке құқық: Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері. Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты. Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты. Мұрагерлік құқық. Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы. Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері. Авторлық құқық негіздері. Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.
Отбасы құқығының институттары. Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері.Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері.Еңбек құқығының базалық нормалары. Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері. Еңбек дауларының қаралуы.Жобалық-зерттеу жұмысы: Жеке меншік құқықты қорғауды қамтамасыз етудегі жеке құқықтың рөлі.

4) Основы процессуального права.
Институты уголовно-процессуального права. Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права. Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних. Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей. Институты гражданско-процессуального права. Основы искового производства. Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве. Институты административно-процессуального права. Органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях. Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве. Проектная и исследовательская работа: Способы защиты гражданских прав в Республике Казахстан;
5) Международное право.
Республика Казахстан как субъект международного права. Казахстан участник международных организаций. Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов. Проектная и исследовательская работа: Реализация норм международного права в правовой системе Республики Казахстан.
Параграф 2. Система целей обучения
21. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1" - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
1) "Право и государство".
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.1.1.1 - объяснять понятие права, обобщая его признаки
11.1.1.1 - определять основные эле-менты нормативных правовых актов
10.1.1.2 - раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
11.1.1.2 - исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
10.1.1.3 - объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт)
11.1.1.3 - объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах
10.1.1.4 - определять государство как особый субъект права и правовых отношений
11.1.1.4 - объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
11.1.1.5 - определять основные элементы политической системы казахстанского обществ
10.1.2.1 - раскрывать принципы правового государства
11.1.2.1 - объяснять реализацию принципов правового государства в Республике Казахстан на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (Указ Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674), План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 № 258)

4) Іс жүргізу құқығының негіздері: Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары. Қылмыстық қудалау – қылмыстық іс жүргізу құқығының институты. Кәмелетке толмағандардың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу. Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері.Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары. Талап қою іс жүргізуінің негіздері. Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары. Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар. Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазақстан Республикасында азаматтық құқықтарды қорғау әдістері.
5) Халықаралық құқық:Қазақстан Республикасы - халықаралық құқық субъектісі. Қазақстан халықаралық ұйымдардың қатысушысы. Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазақстан Республикасының құқықтық жүйесінде халықаралық құқық нормаларын іске асыру.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1) Мемлекет және құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 - құқық белгілерін қорытын-дылай отырып, ұғымын түсіндіру
11.1.1.1 - нормативтік құқықтық акті-лердің негізгі элементтерін анықтау
10.1.1.2 - құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
11.1.1.2 - нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
10.1.1.3 - құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт)
11.1.1.3 - заңдылық пен құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру
10.1.1.4 - мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
11.1.1.4 - заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
11.1.1.5 - қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
10.1.2.1 - құқықтық мемлекет принциптерін айқындау
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 жарлығы), Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы
(Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру

10.4.2.1 - анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
11.4.2.1 - объяснять условия предъявления иска
10.4.2.2 - различать субъекты гражданского процесса
11.4.2.2 - составлять исковое заявление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к форме и содержанию искового заявления
10.4.2.3 - выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
11.4.2.3 - демонстрировать знание основ и особенностей судебного разбирательства согласно Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
10.4.3.1 - объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса
11.4.3.1 - различать компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях на примере правовой ситуации
10.4.3.2 - определять правовые основы осуществления административного процесса
11.4.3.2 - демонстрировать знание особенностей судебного разбирательства по административным правонарушениям в творческой форме
5) Международное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.5.1.1 - объяснять понятие международного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
11.5.1.1 - объяснять международные права и обязанности Республики Казахстан на основе источников международного права, признанных Республикой Казахстан
10.5.2.1 - определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
11.5.1.2 - исследовать реализацию прав гражданина Республики Казахстан в зарубежных странах в сфере прав человека, трудовых отношений, образования на основе международных актов
22. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
23. С целью развития самостоятельности, познавательной активности, способности к проектно-исследовательской деятельности предусмотрено вовлечение обучающихся в учебное исследование. Исходя из этого, одной из особенностей данной учебной программы является то, что каждый тематический раздел завершается исследовательской работой обучающихся. Предлагаемые в долгосрочных планах темы исследований имеют обобщающий характер. Обучающиеся имеют возможность выбора того или иного аспекта в рамках обозначенной темы исследования.
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Основные понятия о праве и государстве
Основные признаки и функции права

10.4.2.1 - азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
11.4.2.1 - талап қою шарттарын түсіндіру
10.4.2.2 - азаматтық процестің субъектілерін ажырату
11.4.2.2 - талап қою арызын оның мазмұны мен формасына қойылатын шарттарға сәйкес құрастыру
10.4.2.3 - кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.3 - Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес соттың істі қарау негіздері мен ерекшеліктері бойынша білімдерін шығармашылық түрде көрсету
10.4.3.1 - әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру
11.4.3.1 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілеттті органдардың (лауазымды тұлғалардың) құзыретін құқықтық жағдаяттар мысалында ажырата білу
10.4.3.2 - әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
11.4.3.2 - әкімшілік құқық бұзушылық бойынша соттың істі қарау ерекшеліктері туралы білімдерін шығармашылық түрде көрсету
Халықаралық құқық:
10-сынып
11-сынып
10.5.1.1 - халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар салаларын анықтау
11.5.1.1 - Қазақстан Республикасы таныған халықаралық құқықтың қайнар көздері негізінде Қазақстан Республикасының халықаралық құқығы мен міндеттемелерін түсіндіру
10.5.2.1 - қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
11.5.1.2 - Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде адам құқығы, еңбек қатынастары, білім беру салалалары бойынша құқықтарын жүзеге асыруын халықаралық актілер негізінде зерттеу
22. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
23. Тұлғаның танымдық белсенділігін, шығармашылық, жобалық-зерттеушілік дағдыларын дамыту үшін білім алушыларды зерттеу жұмысына тарту қарастырылған. Әр тақырыптық тарау білім алушылардың жобалық-зерттеу жұмысымен аяқталуы оқу бағдарламасының бірден-бір ерекшелігі болып табылады. Ұзақ мерзімді жоспарда зерттеу тақырыптары жалпылама берілген. Білім алушылар осы белгіленген тақырып шеңберінде түрлі мәселелерді қарастыруға мүмкіндігі бар.
24. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы

1) Право и государство.
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества. Система законодательства. Структура правовых актов. Этапы законотворчества. Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура. Государство в политической системе общества. Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан. Республика Казахстан как правовое государство. Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан. Защита прав человека в Республике Казахстан.Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан. Ювенальная юстиция в Республике Казахстан: защита прав ребенка. Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями. Судебная система. Судебная система. Статус судей. Проектная и исследовательская работа: Система органов государства и система права в Республике Казахстан на современном этапе;
2) Публичное право.
Гражданство и выборы в Республике Казахстан.Гражданство Республики Казахстан. Принцип "права крови" и принцип "права почвы". Избирательное право в Республике Казахстан. Избиратель, избирательная комиссия, наблюдатели. Виды административных правонарушений. Административные правонарушения, посягающие на общественный порядок и нравственность. Основы земельного права. Понятие и предмет правового регулирования земельного права. Юридическое отличие понятий земли от недр. Виды уголовных правонарушений. Уголовные правонарушения против конституционных и иных прав и свобод человека и гражданина. Уголовные правонарушения против общественной безопасности и общественного порядка.
Ответственность за коррупционные правонарушения. Дисциплинарная, административная и уголовная ответственность за коррупционные правонарушения. Проектная и исследовательская работа: Роль публичного права в регулировании деятельности органов государственной власти и управления;
3) Частное право.
Отдельные виды договоров и обязательств в гражданском праве. Договор купли-продажи. Договор мены и дарения. Договор аренды. Наем жилища. Договор займа. Договор страхования. Наследственное право. Реализация прав потребителей. Механизмы защиты прав потребителей в Республике Казахстан. Основы авторского права. Понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав. Институты семейного права. Семья. Права и обязанности супругов. Формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей оставшихся без попечения родителей. Алиментные обязательства членов семьи. Базовые нормы трудового права. Права и обязанности субъектов трудовых отношений и их государственные гарантии. Рассмотрение трудовых споров. Проектная и исследовательская работа: Роль частного права в обеспечении юридической защищенности частной собственности;

1) Мемлекет және құқық. Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Заң шығару жүйесі: құқықтық актілердің құрылымы мен заң шығарудың кезеңдері. Заңдылық және құқықтық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет. Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде.Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы.Қазақстан Республикасы – құқықтық мемлекет. Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институттарының дамуы. Қазақстан Республикасында адам құқығын қорғау. Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы. Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция: жасөспірімнің құқығын қорғау. Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы.
Сот жүйесі. Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазіргі кезеңдегі Қазақстан Республикасының құқық жүйесі және мемлекеттік органдар жүйесі.
2) Жария құқық: Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау.
Қазақстан Республикасының азаматтылығы. "Қан құқығы" және "Топырақ құқығы" қағидаттары. Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы. Сайлаушы, сайлау коммиссиясы, бақылаушы.Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері. Жер құқығы негіздері. Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Жер және жер қойнауы түсініктерінің заңды айырмашылықтары.Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері. Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық. Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық.Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік.Жобалық-зерттеу жұмысы: Мемлекеттік билік пен басқару органдарының қызметін реттеудегі жария құқықтың рөлі.
3) Жеке құқық: Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері. Сату-сатып алу келісімшарты. Айырбас және сыйға тарту келісімшарты. Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты. Мұрагерлік құқық. Тұтынушылар құқығының жүзеге асырылуы. Қазақстан Республикасындағы тұтынушылар құқығын қорғау механизмдері. Авторлық құқық негіздері. Авторлық және сабақтас құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны.
Отбасы құқығының институттары. Отбасы. Ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттемелері. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және жетім балалардың құқығы мен мүддесін қорғау түрлері.Отбасы мүшелерінің алименттік міндеттемелері.Еңбек құқығының базалық нормалары. Еңбек қарым-қатынасы субъектілерінің құқықтары мен міндеттемелері және олардың мемлекеттік кепілдіктері. Еңбек дауларының қаралуы.Жобалық-зерттеу жұмысы: Жеке меншік құқықты қорғауды қамтамасыз етудегі жеке құқықтың рөлі.

4) Основы процессуального права.
Институты уголовно-процессуального права. Уголовное преследование как институт уголовно-процессуального права. Производство по делам уголовных правонарушений несовершеннолетних. Понятие и основы деятельности суда присяжных заседателей. Институты гражданско-процессуального права. Основы искового производства. Основы судебного разбирательства в гражданско-процессуальном праве. Институты административно-процессуального права. Органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях. Основы судебного разбирательства в административно-процессуальном праве. Проектная и исследовательская работа: Способы защиты гражданских прав в Республике Казахстан;
5) Международное право.
Республика Казахстан как субъект международного права. Казахстан участник международных организаций. Реализация прав гражданина Республики Казахстан на основе международных актов. Проектная и исследовательская работа: Реализация норм международного права в правовой системе Республики Казахстан.
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
41. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1" - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
1) "Право и государство":
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.1.1.1 объяснять понятие права, обобщая его признаки
11.1.1.1 определять основные элементы нормативных правовых актов
10.1.1.2 раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
11.1.1.2 исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
10.1.1.3 объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт)
11.1.1.3 объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах
10.1.1.4 определять государство как особый субъект права и правовых отношений
11.1.1.4 объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
11.1.1.5 определять основные элементы политической системы казахстанского обществ
10.1.2.1 раскрывать принципы правового государства
11.1.2.1 объяснять реализацию принципов правового государства в Республике Казахстан на основе политико-правовых актов Республики Казахстан (Концепция правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (Указ Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674), План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 258)

4) Іс жүргізу құқығының негіздері: Қылмыстық іс жүргізу құқығының институттары. Қылмыстық қудалау – қылмыстық іс жүргізу құқығының институты. Кәмелетке толмағандардың қылмыстық құқық бұзушылығы бойынша іс жүргізу. Алқабилер соты ұғымы және оның қызметінің негіздері.Азаматтық іс жүргізу құқығының институттары. Талап қою іс жүргізуінің негіздері. Азаматтық іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Әкімшілік іс жүргізу құқығының институттары. Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілетті органдар. Әкімшілік іс жүргізу құқығындағы соттық талқылаудың негіздері. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазақстан Республикасында азаматтық құқықтарды қорғау әдістері.
5) Халықаралық құқық:Қазақстан Республикасы - халықаралық құқық субъектісі. Қазақстан халықаралық ұйымдардың қатысушысы. Халықаралық актілер негізінде Қазақстан Республикасы азаматтары құқығының жүзеге асырылуы. Жобалық-зерттеу жұмысы: Қазақстан Республикасының құқықтық жүйесінде халықаралық құқық нормаларын іске асыру.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі (төмендетілген оқу жүктемесімен)
41. Оқу мақсаттарын қолдануға ыңғайлы болу үшін бағдарламада кодтау енгізілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім мен бөлімді, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында: "10" - сынып, "2.1" - бөлім және кіші бөлім, "2" - оқу мақсатының нөмірленуі.
1) Мемлекет және құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.1.1.1 құқық белгілерін қорытындылай отырып, ұғымын түсіндіру
11.1.1.1 нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау
10.1.1.2 құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
11.1.1.2 нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
10.1.1.3 құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт)
11.1.1.3 заңдылық пен құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру
10.1.1.4 мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
11.1.1.4 заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
11.1.1.5 қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
10.1.2.1 құқықтық мемлекет принциптерін айқындау
11.1.2.1 Қазақстан Республикасының саяси-құқықтық актілері (Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президенті-нің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 жарлығы), Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру

10.1.2.2 демонстрировать знания о сущности и функциональном значении правового государства в мировой практике
11.1.2.2 объяснять основное функциональное предназначение гражданского общества в Республике Казахстан
10.1.2.3 различать элементы и институты гражданского общества на основе конституционных принципов
11.1.2.3 оценивать эффективность деятельности институтов гражданского общества Республики Казахстан (неправительственные организации)
10.1.2.4 демонстрировать знания о сущности и функциональном значении гражданского общества
10.1.3.1 объяснять понятие прав и свобод человека, демонстрируя понимание правовых возможностей личности
11.1.3.1 объяснять механизм защиты прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
10.1.3.2 классифицировать права и свободы человека и гражданина (политические, гражданские, социальные, экономические и культурные)
11.1.3.2 определять функции и правовой статус лиц, осуществляющих правовую защиту граждан (адвокаты, медиаторы)
10.1.3.3 оценивать значение международных документов в сфере прав человека (Всеобщая Декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Международный пакт о социальных, экономических и культурных правах)
11.1.3.3 объяснять механизм защиты прав несовершеннолетних в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
11.1.3.4 объяснять механизм реализации и защиты прав лиц с ограниченными возможностями Республики Казахстан на примере конкретной ситуации
10.1.4.1 объяснять принципы правосудия, приводя конкретные примеры
11.1.4.1 определять элементы судебной системы и отображать их графически
10.1.4.2 определять функции и правовой статус правоохранительных органов Республики Казахстан
11.1.4.2 раскрывать статус судей и гарантии их деятельности
2) Публичное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.2.1.1 объяснять институты конституционного права как систему правовых норм
11.2.1.1 раскрывать понятие гражданство
10.2.1.2 определять источники конституционного права Республики Казахстан и объяснять их назначение (Конституция, Конституционные законы, акты Конституционного Совета и т.д.)
11.2.1.2 объяснять основания приобретения и утраты казахстанского гражданства на основе конкретных примеров
11.2.1.3 определять права и обязанности избирателей и других субъектов избирательного процесса в Республике Казахстан
10.2.2.1 объяснять особенности правового регулирования государственного управления в Республике Казахстан посредством создания графической схемы

10.1.2.2 әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
11.1.2.2 Қазақстан Республикасының азаматтық қоғамының негізгі функционалдық қажеттілігін түсіндіру
10.1.2.3 конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату
11.1.2.3 Қазақстан Республикасының азаматтық қоғам институттары қызметінің тиімділігін бағалау (Үкіметтік емес ұйымдар және тағы басқалар)
10.1.2.4 азаматтық қоғамның мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
10.1.3.1 тұлғаның құқықтық мүмкіндіктері түсінігін көрсете отырып, адамның құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіру
11.1.3.1 нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасындағы адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру
10.1.3.2 адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын жіктеу (саяси, азаматтық, әлеуметтік, экономикалық және мәдени)
11.1.3.2 азаматтардың құқығын қорғай-тын (адвокат, медиатор және тағы бас-қалардың) тұлғалардың функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
10.1.3.3 адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығын бағалау (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт, Экономикалық, әлеуметтік және және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт)
11.1.3.3 Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
11.1.3.4 Қазақстан Республикасындағы мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын жүзеге асыру және қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
10.1.4.1 сот төрелігінің принциптерін нақты мысалдар келтіре отырып түсіндіру
11.1.4.1 сот жүйесі элементтерін анықтау және оны графикалық түрде көрсету
10.1.4.2 Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
11.1.4.2 судьялар мәртебесі және олардың қызметінің кепілдемесін ашып көрсету
2) жария құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.2.1.1 Конституциялық құқық институт тарын құқықтық норма жүйесі ретінде түсіндіру
11.2.1.1 азаматтық ұғымын ашып көрсету
10.2.1.2 Конституциялық құқықтың қайнар көздерін анықтау және олардың міндеттерін түсіндіру (Конституция, Конституциялық заңдар, Конституциялық Кеңестің актілері және тағы басқалар)
11.2.1.2 қазақстандық азаматтықты алу және азаматтықтан айырылудың негіздемелерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.2.1.3 Қазақстан Республикасы сайлаушыларының және сайлау процесінің басқа да субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
10.2.2.1 мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелу ерекшеліктерін графикалық сызба құру арқылы түсіндіру

11.2.2.1 квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами административного права Республики Казахстан
10.2.3.1 объяснять понятие и предмет правового регулирования экологического права
11.2.3.1 объяснять понятие и предмет правового регулирования земельного права
10.2.3.2 предлагать правовые пути решения актуальной экологической проблемы на основе Экологического кодекса
11.2.3.2 различать право собственности, право землепользования и иные права на землю на основе Земельного кодекса Республики Казахстан
10.2.4.1 определять содержание и структуру Уголовного кодекса
11.2.4.1 квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами уголовного права Республики Казахстан
10.2.4.2 соотносить конкретную жизненную ситуацию с нормами уголовного права
10.2.4.3 характеризовать уголовные проступки и преступления по степени общественной опасности на конкретных примерах
10.2.4.4 определять особенности привлечения к уголовной ответственности несовершеннолетних на примере правовой ситуации
10.2.4.5 оценивать уголовное правонарушение с учетом смягчающих и отягчающих обстоятельств
10.2.4.6 определять условия, при которых лицо освобождается от уголовной ответственности
10.2.5.1 объяснять основные положения программно-политических и правовых актов в сфере противодействия коррупции
11.2.5.1 отличать коррупционные правонарушения от иных видов правонарушений (незаконное вознаграждение, мошенничество)
10.2.5.2 использовать основные нормы Закона о противодействии коррупции при анализе конкретной ситуации
11.2.5.2 квалифицировать деяния лиц в соответствии с нормами антикоррупционного законодательства Республики Казахстан
3) Частное право:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.3.1.1 объяснять назначение источников гражданского права Республики Казахстан (Гражданский кодекс, законы и подзаконные акты, дополняющие и конкретизирующие положения Гражданского кодекса)
11.3.1.1 объяснять содержание договора, выявляя его отличительные признаки
10.3.1.2 демонстрировать понимание принципов гражданского права на конкретных примерах
11.3.1.2 демонстрировать понимание основных условий договора на конкретном примере
10.3.1.3 определять субъекты гражданского права
11.3.1.3 объяснять понятие и предмет правового регулирования наследственного права
10.3.1.4 различать объекты гражданского права по их существенным признакам
11.3.1.4 различать наследование по завещанию и наследование по закону
10.3.1.5 выявлять особенности личных неимущественных прав на конкретном примере
10.3.1.6 объяснять понятие и виды сделок на примере правовой ситуации

11.2.2.1 Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық нормаларына сәйкес тұлғалардың әрекетін саралау
10.2.3.1 экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
11.2.3.1 жер құқығының құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.2.3.2 экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
11.2.3.2 Қазақстан Республикасының Жер кодексі негізінде жерге меншік құқығы, пайдалану құқығы, және басқа да құқық түрлерін ажырату
10.2.4.1 қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау
11.2.4.1 Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес тұлғалардың әрекетін саралау
10.2.4.2 нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру
10.2.4.3 нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау
10.2.4.4 кәмелетке толмағандарды қылмыстық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау
10.2.4.5 жеңілдететін және ауырлататын мән-жайларды ескере отырып, қылмыстық құқық бұзушылықты бағалау
10.2.4.6 қылмыстық жауаптылықтан адамның босатылу шарттарын айқындау
10.2.5.1 сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру
11.2.5.1 сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты басқа құқық бұзушылық түрлерінен (заңсыз сыйақы алу, алаяқтық) ажырату
10.2.5.2 нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану
11.2.5.2 Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау
3) жеке құқық:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.3.1.1 Қазақстан Республикасы азаматтық құқығының қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер)
11.3.1.1 келісімшарттың ерекше белгілерін айқындай отырып мазмұнын түсіндіру
10.3.1.2 азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.3.1.2 келісімшарттың негізгі шарттарын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
10.3.1.3 азаматтық құқық субъектілерін анықтау
11.3.1.3 мұрагерлік құқықтың құқықтық реттелу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.3.1.4 азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу
11.3.1.4 заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болуды ажырату
10.3.1.5 нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау
10.3.1.6 құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымы және оның түрлерін түсіндіру

10.3.1.7 объяснять понятие и основные правомочия права собственности, приводя примеры их реализации
10.3.1.8 объяснять пути защиты прав собственности, анализируя правовую ситуацию (казус)
10.3.1.9 раскрывать сущность обязательственного права, используя юридические термины
10.3.1.10 определять способы обеспечения выполнения обязательств, анализируя правовую ситуацию
10.3.2.1 определять права и обязанности субъектов правовых отношений согласно Закону о правах потребителей Республики Казахстан
11.3.2.1 объяснять механизмы защиты прав потребителей, используя отдельные нормы гражданского, административного, уголовного кодексов
10.3.2.2 объяснять пути защиты прав потребителей на примере конкретной ситуации (казуса), используя юридические термины
11.3.2.2 определять права и обязанности продавца (изготовителя, исполнителя) и лиц, выполняющих работы (оказание услуги), приводя конкретные примеры
10.3.3.1 объяснять назначение нормативных правовых актов в сфере семейных отношений (Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка")
11.3.3.1 объяснять понятие и предмет правового регулирования авторского права и смежных прав
10.3.3.2 объяснять основные понятия и принципы правового регулирования семейных отношений в Республики Казахстан
11.3.3.2 предлагать правовой путь решения конкретного случая (казус) в сфере авторского права
10.3.3.3 исследовать реализацию прав ребенка в различных жизненных ситуациях
10.3.4.1 объяснять основные понятия и принципы правового регулирования трудовых отношений в Республики Казахстан
11.3.4.1 определять семью как институт семейного права
10.3.4.2 исследовать реализацию трудовых прав в различных жизненных ситуациях
11.3.4.2 объяснять содержание личных и имущественных прав и обязанностей супругов на конкретных примерах
11.3.4.3 определять формы защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
11.3.4.4 определять круг субъектов алиментных отношений и основания возникновения алиментных отношений на примере правовой ситуации
11.3.5.1 оценивать эффективность способов государственного обеспечения трудовых прав на примере правовой ситуации
11.3.5.2 исследовать реализацию трудовых прав несовершеннолетних
11.3.5.3 определять механизмы рассмотрения индивидуальных и коллективных трудовых споров на примере правовой ситуации
4) Основы процессуального права:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.4.1.1 объяснять основные задачи и принципы уголовного процесса

10.3.1.7 мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымы және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру
10.3.1.8 құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру
10.3.1.9 заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу
10.3.1.10 міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау
10.3.2.1 Қазақстан Республикасы тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау
11.3.2.1 қылмыстық, әкімшілік, азаматтық кодекстердің жеке нормаларын қолдана отырып, тұтынушылар құқығын қорғау механизмдерін түсіндіру
10.3.2.2 заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру
11.3.2.2 нақты мысалдар келтіре отырып сатушы (өндіруші, орындаушы) және басқа да жұмысты орындаушы (қызмет көрсету) тұлғалардың құқығы мен міндеттерін анықтау
10.3.3.1 отбасылық қарым-қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қажеттілігін түсіндіру ("Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі", "Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы")
11.3.3.1 авторлық және сабақтас құқықтарды құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру
10.3.3.2 Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру
11.3.3.2 авторлық құқық саласында нақты жағдаятты шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
10.3.3.3 әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу
10.3.4.1 Қазақстан Республикасының еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру
11.3.4.1 отбасын отбасы құқығының институты ретінде айқындау
10.3.4.2 әртүрлі өмірлік жағдаяттарда еңбек құқықтарын жүзеге асыруды зерттеу
11.3.4.2 ерлі-зайыптылардың жеке және мүліктік құқықтары мен міндеттерінің мазмұнын нақты мысалдар арқылы түсіндіру
11.3.4.3 жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығысыз қалған балалардың құқығы мен мүддесін қорғау формаларын айқындау
11.3.4.4 алименттік қатынастардың субъектілерін және алименттік қатынастардың пайда болу негіздерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
11.3.5.1 еңбек құқығын қамтамасыз ету тәсілдерінің тиімділігін құқықтық жағдаяттар мысалында бағалау
11.3.5.2 кәмелетке толмағандардың еңбек құқығын жүзеге асыруын зерттеу
11.3.5.3 жеке және ұжымдық еңбек дауларын қарастыру механизмдерін құқықтық жағдаяттар мысалында анықтау
4) іс жүргізу құқығының негіздері:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
10.4.1.1 қылмыстық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін түсіндіру

11.4.1.1 объяснять условия осуществления уголовного преследования
10.4.1.2 различать субъекты уголовного процесса
11.4.1.2 выявлять особенности производства по делам уголовных правонарушений с участием несовершеннолетних
10.4.1.3 демонстрировать знание основ судебного разбирательства согласно Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
11.4.1.3 определять правовые основы деятельности суда присяжных заседателей в Республики Казахстан
10.4.2.1 анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
11.4.2.1 объяснять условия предъявления иска
10.4.2.2 различать субъекты гражданского процесса
11.4.2.2 составлять исковое заявление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к форме и содержанию искового заявления
10.4.2.3 выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
11.4.2.3 демонстрировать знание основ и особенностей судебного разбирательства согласно Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
10.4.3.1 объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса
11.4.3.1 различать компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях на примере правовой ситуации
10.4.3.2 определять правовые основы осуществления административного процесса
11.4.3.2 демонстрировать знание особенностей судебного разбирательства по административным правонарушениям в творческой форме
Глава 5) Международное право.
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
10.5.1.1 объяснять понятие международного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
11.5.1.1 объяснять международные права и обязанности Республики Казахстан на основе источников международного права, признанных Республикой Казахстан
10.5.2.1 определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
11.5.1.2 исследовать реализацию прав гражданина Республики Казахстан в зарубежных странах в сфере прав человека, трудовых отношений, образования на основе международных актов
42. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
43. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с сокращением учебной нагрузки)

11.4.1.1 қылмыстық қудалауды жүзеге асыру шарттарын түсіндіру
10.4.1.2 қылмыстық процесс субъектілерін ажырату
11.4.1.2 кәмелетке толмағандардың қатысуымен болатын қылмыстық құқық бұзушылық істері бойынша іс жүргізу ерекшеліктерін айқындау
10.4.1.3 Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес сот талқылауының негіздері бойынша білімін шығармашылық түрде көрсету
11.4.1.3 Қазақстан Республикасының алқабилер соты қызметінің құқықтық негіздерін анықтау
10.4.2.1 азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
11.4.2.1 талап қою шарттарын түсіндіру
10.4.2.2 азаматтық процестің субъектілерін ажырату
11.4.2.2 талап қою арызын оның мазмұны мен формасына қойылатын шарттарға сәйкес құрастыру
10.4.2.3 кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.3 Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес соттың істі қарау негіздері мен ерекшеліктері бойынша білімдерін шығармашылық түрде көрсету
10.4.3.1 әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру
11.4.3.1 әкімшілік құқық бұзушылық бойынша істерді қарастыратын уәкілеттті органдардың (лауазымды тұлғалардың) құзыретін құқықтық жағдаяттар мысалында ажырата білу
10.4.3.2 әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
11.4.3.2 әкімшілік құқық бұзушылық бойынша соттың істі қарау ерекшеліктері туралы білімдерін шығармашылық түрде көрсету
халықаралық құқық:
10-сынып
11-сынып
10.5.1.1 халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар салаларын анықтау
11.5.1.1 Қазақстан Республикасы таныған халықаралық құқықтың қайнар көздері негізінде Қазақстан Республикасының халықаралық құқығы мен міндеттемелерін түсіндіру
10.5.2.1 қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
11.5.1.2 Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелде адам құқығы, еңбек қатынастары, білім беру салалалары бойынша құқықтарын жүзеге асыруын халықаралық актілер негізінде зерттеу
42. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
43. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады (төмендетілген оқу жүктемесімен).
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары (төмендетілген оқу жүктемесімен)

1) 10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Основные понятия о праве и государстве
Основные признаки и функции права
10.1.1.1 объяснять понятие права, обобщая его признаки;
10.1.1.2 раскрывать функциональное значение права на конкретных примерах
Система права.Государство как особый субъект права
10.1.1.3 объяснять понятие системы права и его основные элементы (норма права, отрасль, подотрасль, правовой институт);
10.1.1.4 определять государство как особый субъект права и правовых отношений
Правовое государство, гражданское общество
Понятие и принципы правового государства
10.1.2.1 раскрывать принципы правового государства;
10.1.2.2 демонстрировать знания о сущности и функциональном значении правового государства в мировой практике
Понятие, основные элементы и институты гражданского общества
10.1.2.3 различать элементы и институты гражданского общества на основе конституционных принципов;
10.1.2.4
демонстрировать знания о сущности и функциональном значении гражданского общества
Понятие прав человека
Понятие и основные виды прав человека
10.1.3.1 объяснять понятие прав и свобод человека, демонстрируя понимание правовых возможностей личности;
10.1.3.2
классифицировать права и свободы человека и гражданина (политические, гражданские, социальные, экономические и культурные);
10.1.3.3
оценивать значение международных документов в сфере прав человека (Всеобщая Декларация прав человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Международный пакт о социальных, экономических и культурных правах)
Принципы правосудия. Правоохранительные органы
Принципы правосудия
10.1.4.1 объяснять принципы правосудия, приводя конкретные примеры
Правоохранительные органы Республики Казахстан
10.1.4.2 определять функции и правовой статус правоохранительных органов Республики Казахстан
Проектная и исследовательская работа
Эволюция форм государства и права
2 четверть
Публичное право
Система конституционного права Республики Казахстан
Институты конституционного права Республики Казахстан
10.2.1.1 объяснять институты конституционного права как систему правовых норм;
10.2.1.2 определять источники конституционного права Республики Казахстан и объяснять их назначение (Конституция, Конституционные законы, акты Конституционного Совета)
Система административного права
Правовое регулирование государственного управления в Республике Казахстан
10.2.2.1 объяснять особенности правового регулирования государственного управления в Республике Казахстан посредством создания графической схемы
Основы экологического права
Понятие и предмет правового регулирования экологического права
10.2.3.1 объяснять понятие и предмет правового регулирования экологического права;

1) 10 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Мемлекет және құқық туралы негізгі ұғымдар
Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы
10.1.1.1 құқық белгілерін қорытындылай отырып ұғымын түсіндіру;
10.1.1.2 құқықтың функционалдық маңызын нақты мысалдар арқылы ашу
Құқық жүйесі. Мемлекет құқықтың ерекше субъектісі ретінде
10.1.1.3 құқық жүйесі және оның негізгі элементтерін түсіндіру (құқық нормалары, сала, ішкі сала, құқықтық институт);
10.1.1.4 мемлекетті құқық және құқықтық қатынастың негізгі субъектісі ретінде анықтау
Құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекет түсінігі және оның принциптері
10.1.2.1 құқықтық мемлекеттің принципте рін айқындау;
10.1.2.2 әлемдік тәжірибедегі құқықтық мемлекеттің мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
Азаматтық қоғам түсінігі, оның негізгі элементтері мен институттары
10.1.2.3 конституциялық принциптер негізінде азаматтық қоғамның элементтері мен институттарын ажырату;
10.1.2.4 азаматтық қоғамның мәні мен функционалдық маңызы туралы білімін көрсету
Адам құқықтары түсінігі
Адам құқығы түсінігі және оның негізгі түрлері
10.1.3.1 тұлғаның құқықтық мүмкіндіктері түсінігін көрсете отырып, адамның құқығы мен бостандығы ұғымдарын түсіндіру;
10.1.3.2 адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын жіктеу (саяси, азаматтық, әлеуметтік, экономикалық және мәдени);
10.1.3.3 адам құқықтары саласындағы халықаралық құжаттардың маңыздылығын бағалау (Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы, Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пакт, Экономикалық, әлеуметтік және және мәдени құқықтар туралы халықаралық пакт)
Сот төрелігінің принциптері. Құқық қорғау органдары
Сот төрелігінің принциптері
10.1.4.1 сот төрелігінің принциптерін нақты мысалдар келтіре отырып түсіндіру
Қазақстан Республикасы
ның құқық қорғау органдары
10.1.4.2 Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
Жобалық-зерттеу жұмысы:
Мемлекет және құқық формаларының эволюциясы
2-тоқсан
Жария құқық
Қазақстан Республикасы
ның конституция
лық құқық жүйесі
Қазақстан Республикасы конституция
лық құқығының институттары
10.2.1.1 Конституциялық құқық институт тарын құқықтық норма жүйесі ретінде түсіндіру;
10.2.1.2 Конституциялық құқықтың қайнар көздерін анықтау және олардың міндеттерін түсіндіру (Конституция, Конституциялық заңдар, Конституциялық Кеңестің актілері және тағы басқалар)
Әкімшілік құқық жүйесі
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелуі
10.2.2.1 мемлекеттік басқарудың құқықтық реттелу ерекшеліктерін графикалық сызба құру арқылы түсіндіру
Экологиялық құқық негіздері
Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны
10.2.3.1 экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымын және нысанын түсіндіру;

10.2.3.2 предлагать правовые пути решения актуальной экологической проблемы на основе Экологического кодекса
Система уголовного права
Уголовный кодекс как основной источник уголовного права
10.2.4.1 определять содержание и структуру Уголовного кодекса;
10.2.4.2 соотносить конкретную жизненную ситуацию с нормами уголовного права
Уголовные правонарушения и лица, привлекаемые к уголовной ответственности
10.2.4.3 характеризовать уголовные проступки и преступления по степени общественной опасности на конкретных примерах;
10.2.4.4 определять особенности привлечения к уголовной ответственности несовершеннолетних на примере правовой ситуации
Понятие уголовного наказания и освобождение от него
10.2.4.5 оценивать уголовное правонарушение с учетом смягчающих и отягчающих обстоятельств;
10.2.4.6 определять условия, при которых лицо освобождается от уголовной ответственности
Система противодействия коррупции в Республике Казахстан
Правовые и политические акты, направленные на противодействие коррупции в Республике Казахстан
10.2.5.1 объяснять основные положения программно-политических и правовых актов в сфере противодействия коррупции;
10.2.5.2 использовать основные нормы Закона о противодействии коррупции при анализе конкретной ситуации
Проектная и исследовательская работа
Характеристика особенностей отраслей публичного права
3 четверть
Частное право
Система и базовые институты гражданского права
Принципы и субъекты гражданского права
10.3.1.1 объяснять назначение источников гражданского права Республики Казахстан (Гражданский кодекс, законы и подзаконные акты, дополняющие и конкретизирующие положения Гражданского кодекса);
10.3.1.2
демонстрировать понимание принципов гражданского права на конкретных примерах;
10.3.1.3 определять субъекты гражданского права
Объекты гражданских прав
10.3.1.4 различать объекты гражданского права по их существенным признакам;
10.3.1.5 выявлять особенности личных неимущественных прав на конкретном примере
Понятие и виды сделок
10.3.1.6 объяснять понятие и виды сделок на примере правовой ситуации
Понятие и защита права собственности
10.3.1.7 объяснять понятие и основные правомочия права собственности, приводя примеры их реализации;
10.3.1.8 объяснять пути защиты прав собственности, анализируя правовую ситуацию (казус)
Обязательственное право
10.3.1.9 раскрывать сущность обязательственного права, используя юридические термины;
10.3.1.10 определять способы обеспечения выполнения обязательств, анализируя правовую ситуацию
Законодательство о правах потребителей
Юридическое закрепление прав потребителей в Республике Казахстан

10.2.3.2 экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну
Қылмыстық құқық жүйесі
Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтың негізгі қайнар көзі ретінде
10.2.4.1 қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау;
10.2.4.2 нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру
Қылмыстық құқық бұзушылық және қылмыстық жауапкершілік ке тартылатын тұлғалар
10.2.4.3 нақты мысалдар арқылы қылмыстық теріс қылық пен қылмысты қоғамдық қауіптілік дәрежесіне сәйкес сипаттау;
10.2.4.4 кәмелетке толмағандарды қылмыс тық жауапкершілікке тарту ерекшеліктерін құқықтық жағдаят мысалында анықтау
Қылмыстық жаза түсінігі және одан босату шарттары
10.2.4.5 жеңілдететін және ауырлататын мән-жайларды ескере отырып қылмыстық құқық бұзушылықты бағалау;
10.2.4.6 адамның қылмыстық жауаптылықтан босатылу шарттарын айқындау
Қазақстан Республикасы ның сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүйесі
Қазақстан Республикасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске бағытталған құқықтық және саяси актілер
10.2.5.1 сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламалық-саяси және құқықтық актілердің негізгі ережелерін түсіндіру;
10.2.5.2 нақты жағдаяттарды талдау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңның негізгі ережелерін пайдалану
Жобалық-зерттеу жұмысы:
Жария құқық салалары ерекшеліктерінің сипаттамасы.
3-тоқсан
Жеке құқық
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары
Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері
10.3.1.1 Қазақстан Республикасының азаматтық құқығыың қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер);
10.3.1.2 азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру;
10.3.1.3 азаматтық құқық субъектілерін анықтау
Азаматтық құқықтың объектілері
10.3.1.4 азаматтық құқық объектілерін олардың елеулі белгілері бойынша ажырата білу;
10.3.1.5 нақты мысал негізінде жеке мүліктік емес құқықтардың ерекшеліктерін анықтау
Мәміле түсінігі және оның түрлері
10.3.1.6 құқықтық жағдаят мысалында мәміле ұғымын және оның түрлерін түсіндіру
Меншік құқығы түсінігі және оның қорғалуы
10.3.1.7 мысалдар келтіре отырып, меншік құқығы ұғымын және оның негізгі өкілеттілігін түсіндіру;
10.3.1.8 құқықтық жағдаятты (казусты) талдай отырып, меншік құқығын қорғау жолдарын түсіндіру
Міндеттемелік құқық
10.3.1.9 заң терминдерін пайдаланып, міндеттемелік құқықтың мәнін ашу;
10.3.1.10 міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін құқықтық жағдаятты талдай отырып анықтау
Тұтынушылар құқығы туралы заңнама
Қазақстан Республикасында тұтынушылар құқықтарының заңды түрде бекітілуі

10.3.2.1 определять права и обязанности субъектов правовых отношений согласно Закону о правах потребителей Республики Казахстан;
10.3.2.2 объяснять пути защиты прав потребителей на примере конкретной ситуации (казуса), используя юридические термины
Система семейного права
Источники семейного права Республики Казахстан
10.3.3.1 объяснять назначение нормативных правовых актов в сфере семейных отношений (Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка")
Правовое регулирование семейных отношений в Республике Казахстан
10.3.3.2 объяснять основные понятия и принципы правового регулирования семейных отношений в Республике Казахстан;
10.3.3.3 исследовать реализацию прав ребенка в различных жизненных ситуациях
Система трудового права
Правовое регулирование трудовых отношений в Республике Казахстан
10.3.4.1 объяснять основные понятия и принципы правового регулирования трудовых отношений в Республике Казахстан;
10.3.4.2 исследовать реализацию трудовых прав в различных жизненных ситуациях
Проектная и исследовательская работа
Частное право – гарантия реализации естественных прав и свобод человека
4 четверть
Основы процессуального права
Основы уголовно-процессуального
права
Задачи и принципы уголовного процесса
10.4.1.1 объяснять основные задачи и принципы уголовного процесса
Субъекты уголовного процесса
10.4.1.2 различать субъекты уголовного процесса
Основы судебного разбирательства в уголовно-процессуальном
праве
10.4.1.3
демонстрировать знание основ судебного разбирательства согласно Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в творческой форме
Основы гражданско-процессуального права
Задачи и принципы гражданского процесса
10.4.2.1 анализировать основные задачи и принципы гражданского процесса
Субъекты гражданского процесса
10.4.2.2 различать субъекты гражданского процесса;
10.4.2.3 выявлять особенности участия несовершеннолетних в гражданском процессе
Основы административно-процессуального права
Понятие, задачи и принципы административного процесса
10.4.3.1 объяснять понятие, задачи и принципы административного процесса;
10.4.3.2 определять правовые основы осуществления административного процесса
Проектная и исследовательская работа
Характеристика стадий правоприменительного процесса
Международное право
Международное публичное право
Понятие международного публичного права
10.5.1.1 объяснять понятие международного публичного права и определять сферу общественных отношений, регулируемых им
Защита прав человека в международном праве
Механизмы и процедуры защиты прав человека в современном международном праве

10.3.2.1 Қазақстан Республикасының тұтынушылар құқығы туралы заңына сәйкес құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау;
10.3.2.2 заң терминдерін пайдалана отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау жолдарын нақты жағдаяттық мысалдармен (казустармен) түсіндіру
Отбасы құқығы жүйесі
Қазақстан Республикасындағы отбасы құқығының қайнар көздері
10.3.3.1 отбасылық қарым-қатынастар саласындағы нормативтік құқықтық актілердің қажеттілігін түсіндіру ("Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы кодексі", "Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңы")
Қазақстан Республикасында отбасылық қарым-қатынастардың құқықтық реттелуі
10.3.3.2 Қазақстан Республикасының отбасылық қарым-қатынастарының құқықтық реттелуінің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру;
10.3.3.3 әртүрлі өмірлік жағдайларда балалар құқықтарының жүзеге асырылуын зерттеу
Еңбек құқығы жүйесі
Қазақстан Республикасында еңбек қатынастары ның құқықтық реттелуі
10.3.4.1 Қазақстан Республикасы еңбек қатынастарын құқықтық реттеудің негізгі ұғымдары мен принциптерін түсіндіру;
10.3.4.2 әртүрлі өмірлік жағдаяттарда еңбек құқықтарының іске асуын зерттеу
Жобалық-зерттеу жұмысы
Жеке құқық – адамның табиғи құқықтары мен бостандықтарының жүзеге асуының кепілдігі
4-тоқсан
Іс жүргізу құқығы
ның негіздері
Қылмыстық іс жүргізу құқығының негіздері
Қылмыстық процестің міндеттері мен принциптері
10.4.1.1 қылмыстық процестің негізгі міндеттері мен қағидаттарын түсіндіру
Қылмыстық процесс субъектілері
10.4.1.2 қылмыстық процесс субъектілерін ажырату
Қылмыстық іс жүргізу құқығындағы сот талқылауының негіздері
10.4.1.3 Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес сот талқылауының негіздері бойынша білімін шығармашылық түрде көрсету
Азаматтық іс жүргізу құқығының негіздері
Азаматтық процестің міндеттері мен принциптері
10.4.2.1 азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау
Азаматтық процестің субъектілері
10.4.2.2 азаматтық процестің негізгі міндеттері мен принциптерін талдау;
10.4.2.3 кәмелетке толмағандардың азаматтық процеске қатысу ерекшеліктерін анықтау
Әкімшілік іс жүргізу құқығының негіздері
Әкімшілік процесс түсінігі, міндеттері мен принциптері
10.4.3.1 әкімшілік процесс ұғымын, оның міндеттері мен принциптерін түсіндіру;
10.4.3.2 әкімшілік процесті жүзеге асырудың құқықтық негіздерін анықтау
Жобалық-зерттеу жұмысы
Құқыққа қатысты процестер қадамдарының сипаттамасы.
Халықаралық құқық
Халықаралық жария құқығы
Халықаралық жария құқығы түсінігі
10.5.1.1 халықаралық жария құқық ұғымын түсіндіру және оның реттейтін қоғамдық қатынастар саласын анықтау
Халықаралық құқықтағы адам құқықтарының қорғалуы
Қазіргі ха-лықаралық құқықта адам құқықтарын қорғау меха-низмдері мен процедуралары

10.5.2.1 определять органы и организации, осуществляющие защиту прав человека в современном международном праве
Проектная и исследовательская работа
Современные международные организации по защите прав человека
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Право и государство
Законодательство, правовая культура, государство в политической системе общества
Система законодательства
11.1.1.1 определять основные элементы нормативных правовых актов;
11.1.1.2 исследовать процесс разработки, принятия и введения в действие нормативных правовых актов
Законность и правопорядок. Правосознание и правовая культура
11.1.1.3 объяснять понятия законность и правопорядок на конкретных примерах;
11.1.1.4 объяснять необходимость и социальную полезность знания и исполнения законов
Государство в политической системе общества
11.1.1.5 определять основные элемен-ты политической системы казахстанского общества
Развитие правового государства и гражданского общества в Республике Казахстан
Республика Казахстан как правовое государство
11.1.2.1 объяснять реализацию прин-ципов правового государства на основе политико-правовых актов Республики Казах-стан (Концепция правовой политики Республики Казах-стан до 2030 года (Указ Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674), План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 258)
Развитие институтов гражданского общества в Республике Казахстан
11.1.2.2 объяснять основное функциональное предназначение гражданского общества в Республике Казахстан;
11.1.2.3 оценивать эффективность деятельности институтов гражданского общества Республики Казахстан (НПО)
Защита прав человека в Республике Казахстан
Защита прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан
11.1.3.1 объяснять механизм защиты прав и свобод человека и гражданина в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации;
11.1.3.2 определять функции и правовой статус лиц, осуществляющих правовую защиту граждан (адвокаты, медиаторы)
Ювенальная юстиция в Республике Казахстан
11.1.3.3 объяснять механизм защиты прав несовершеннолетних в Республике Казахстан на примере конкретной ситуации
Реализация и защита прав лиц с ограниченными возможностями
11.1.3.4 объяснять механизм реализации и защиты прав лиц с ограниченными возможностями Республики Казахстан на примере конкретной ситуации
Судебная система
Судебная система и статус судей

10.5.2.1 қазіргі халықаралық құқықтағы адам құқықтарын қорғауды жүзеге асыратын органдар мен ұйымдарды анықтау
Жобалық-зерттеу жұмысы
Адам құқықтарын қорғау жөніндегі қазіргі заманғы халықаралық ұйымдар.
2) 11 сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Мемлекет және құқық
Заң шығару, құқықтық мәдениет, мемлекет қоғамның саяси жүйесінде
Заң шығару жүйесі
11.1.1.1 нормативтік құқықтық актілердің негізгі элементтерін анықтау;
11.1.1.2 нормативтік құқықтық актілердің әзірленуі, қабылдануы мен күшіне ену процесін зерттеу
Заңдылық және құқық-тық тәртіп. Құқықтық сана және құқықтық мәдениет
11.1.1.3 заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын нақты мысалдармен түсіндіру;
11.1.1.4 заңдарды білу және оларды орындаудың әлеуметтік пайдалылығы мен қажеттілігін түсіндіру
Мемлекет қоғамның саяси жүйесінде
11.1.1.5 қазақстандық қоғамның саяси жүйесінің негізгі элементін анықтау
Қазақстан Республикасында құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның дамуы
Қазақстан Республикасы - құқықтық мемлекет
11.1.2.1 - Қазақстан Республикасы-ның саяси-құқықтық актілері (Қа-зақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясатының тұжырымдамасы (Қазақстан Респуб-ликасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 жарлығы), Адам құқықтары және заңның үстемдігі саласындағы одан арғы шаралар жоспарын бекіту туралы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 258 қаулысы) негізінде құқықтық мемлекеттің принциптерінің жүзеге асырылуын түсіндіру
Қазақстан Республикасында азаматтық қоғам институтта
рының дамуы
11.1.2.2 Қазақстан Республикасы азаматтық қоғамының негізгі функционалдық қажеттілігін түсіндіру;
11.1.2.3 Қазақстан Республикасының азаматтық қоғам институттары қызметінің тиімділігін бағалау (Үкіметтік емес ұйымдар және тағы басқалар)
Қазақстан Республикасын
да адам құқығын қорғау
Қазақстан Республикасында адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының қорғалуы
11.1.3.1 нақты мысал келтіре отырып, Қазақстан Республикасының адам және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қорғау механизмін түсіндіру;
11.1.3.2 азаматтардың құқығын қорғайтын (адвокат, медиатор және тағы басқа) тұлғалардың функциялары мен құқықтық мәртебесін анықтау
Қазақстан Республикасындағы ювеналды юстиция
11.1.3.3 Қазақстан Республикасындағы кәмелетке толмағандардың құқығын қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
Мүмкіндігі шектеулі тұлғалар құқықтарының қорғалуы және жүзеге асырылуы
11.1.3.4 Қазақстан Республикасындағы мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын жүзеге асыру және қорғау механизмдерін нақты жағдаяттар мысалында түсіндіру
Сот жүйесі
Сот жүйесі және судьялардың мәртебесі

2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является языком коммуникации, науки, бизнеса, туризма и спорта. Знание французского языка:
1) повышает уверенность обучающихся при общении в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию не только в Казахстане, но и за рубежом;
3) позволяет продолжить профессиональное образование в Казахстане и за рубежом;
4) расширяет доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на французском языке;
5) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на французском языке;
6) позволяет обучающимся представлять Казахстан внутри страны и за ее пределами;
7) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся по четырем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо). По завершению общего среднего образования школы (10-11 классы) обучающиеся должны достигнуть языкового уровня В1 (средний – В1.2) в соответствии с Общеевропейскими компетенциями владения иностранным языком (Common European Framework of Reference, CEFR ) (Сиэфар).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 классов составляет:
1) в 10 классе –– 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году .
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Учебная программа содержит этапы обучения французскому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (10-11 классы).

2. Оқу пәнінің маңыздылығы оның әлем тілдерінің бірі болуымен, ғылым, білім және туризм тілі болып табылатындығымен анықталады.
Француз тілін білу:
1) әртүрлі өмірлік жағдайда кездесетін қарым-қатынаста білім алушылардың сенімін арттырады;
2) Қазақстанда ғана емес, шетелде де жоғары білім алу мүмкіндігін береді;
3) Қазақстанда және шетелде кәсіптік білімді жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) француз тілінде таратылатын жаңалықтар мен ақпаратқа білім алушылардың қол жеткізу мүмкіндігін кеңейтеді;
5) француз тіліндегі әдеби шығармалардың аутенттілік мәтініне білім алушылардың қол жеткізуіне мүмкіндік береді;
6) білім алушыларға Қазақстанды ел ішінде және одан тыс жерлерде таныстыруға мүмкіндік береді;
7) мектепте алған білімдері, дағдылары және оқыту стратегияларына сүйене отырып, өмір бойы білім алуға мүмкіндік береді.
3. "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың тіл дағдыларын дамыту бойынша тіл қызметінің төрт түрін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) дамытуға бағытталған. Негізгі орта білімді (10-11-сыныптар) аяқтаған кезде білім алушылар Жалпыеуропалық шет тілін меңгеру біліктілігіне сәйкес (Common European Framework of Reference, CEFR) тілдік В1 деңгейін меңгерулері қажет.Әрбір пәндік бағдарлама үш тілде білім беруді қарастырады. Бұл оқу және сыныптан тыс іс-шаралар үш тілде (қазақ, орыс және француз) жүргізілетінін білдіреді. Әрбір пән көптілді оқыту ортасын құруға үлес қосатындықтан, Пәндік бағдарлама үш тілде білім беру саясатын жүзеге асырады.
2-тарау. "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары мөлшері 10-11 сыныптар үшін:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағат құрайды.
5. Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің Үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген Үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу жоспары француз тілін меңгеру деңгейлеріне сәйкес оқыту кезеңдері (сыныптар) мен сөйлеу әрекетінің түрлері (тыңдау, айтылым, оқылым, жазылым) бойынша тілдік дағдылар мен оларды бағалау критерийлері, бүкіл оқу кезеңіне арналған ұзақ мерзімді жоспардан тұрады (10-11 сыныптар).

6. Содержание учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" структурировано по разделам обучения (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование французского языка).
7. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование французского языка), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
8. В базовом содержании программы представлены общие цели обучения французскому языку в разрезе классов.
9. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (10 класс – В1.1, 11 класс – В1.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения французскому языку.
10. В разделе "Использование французского языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур французского языка в речи в соответствии с предъявляемым уровнем обучения.
11. Базовое содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский" для 10 класса.
12. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;
2) понимание основного содержания длительных обсуждений, высказывание своего мнения или интервьюирование других в дружеской беседе, достаточно свободное использование большого количества простых языковых средств, чтобы выразить почти любую мысль, решение менее стандартных ситуаций, возникающих в жизни;
3) участие без подготовки беседе на знакомую тему;
4) подача жалобы;
5) проявление инициативы в интервью/ консультации;
6) написание простых связных текстов на знакомые или интересующие темы;
7) написание писем личного характера, сообщая в них о своих личных переживаниях и впечатлениях;
8) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей французского языка, их применения в реальной языковой и культурной среде;
9) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
10) использование высказываний для выполнения различных коммуникативных функций;
11) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
13. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к французскому языку и культуре;

6. "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқу бөлімдері бойынша (тыңдау, сөйлеу, оқу, жазу, француз тілін пайдалану) құрылымдалған.
7. Әрбір бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары мұғалімге сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін (тыңдау, айтылым, оқлым, жазылым, француз тілін қолдану) дамыту бойынша жұмысты жүйелі түрде жоспарлауға, оқушылардың жетістіктерін бағалауға, келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
8. Бағдарламаның негізгі мазмұнында француз тілін оқытудың сыныптарға жіктелген жалпы мақсаттары ұсынылады.
9. "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде оқу мақсаттары шет тілін меңгеру деңгейлерімен корреляцияланған сөйлеу әрекетінің түрлері француз тілін оқыту нәтижесіне бағытталып белгіленеді (10 – сынып В1.1, 11-сынып - В1.2).
10. "Француз тілін қолдану" тарауында білім алушы француз тілінің лексико-грамматикалық, синтаксистік құрылымдарын сөйлеу кезінде қажетті білім деңгейіне сәйкес дұрыс қолдану талаптарымен танысады.
11. 10-сыныпқа арналған "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны: (В1.1 деңгейі)
12. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) шетелдік мәдениет өкілдерімен әлеуметтік-мәдени деңгейде қарым-қатынас;
2) ұзақ талқылаулардың негізгі мазмұнын түсіну, өз пікірін білдіру немесе достық әңгімеде басқалардан сұхбат алу, қарапайым тілдің көп мөлшерін жеткілікті түрде еркін қолдану өмірде туындайтын қалыпты емес жағдайларды шешу, кез келген дерлік ойды білдіруді білдіреді;
3) таныс тақырып бойынша әңгімеге дайындықсыз қатысу;
4) шағым беру;
5) сұхбатта/кеңес беруде бастамашылық көрсету;
6) таныс немесе қызықты тақырыптарға байланысты қарапайым мәтіндер жазу;
7) жеке сипаттағы хаттар жазу, оларда өзінің жеке басынан кешкендері мен әсерлері туралы баяндау;
8) аймақтық және мәдени білімнің болуы, қарым-қатынас нормалары мен стереотиптері, француз тілінде сөйлеушілердің ұлттық сипатының ерекшеліктері мен ұлттық менталитетінің ерекшеліктері, олардың нақты тілдік және мәдени ортада қолданылуы;
9) сөйлемдерді құрастыру, оларды мәтінге біріктіру ережелерін білу;
10) әртүрлі коммуникативті функцияларды орындау үшін мәлімдемелерді пайдалану;
11) өзара әрекеттесу схемаларына сәйкес мәлімдемені дәйекті құрастыру.
13. Тәрбиелік аспект:
1) француз тілі мен мәдениетіне деген оң көзқарастың көрінісі;

2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности, чувства патриотизма к Родине.
14. Общеобразовательный аспект:
1) повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством французского языка.
15. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению французского языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
16. Стратегический аспект:
1) овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
17. Базовое содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Французский" для 11 класса.
18. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) успешное общение на практически всех уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) детальное понимание основного содержания длительных обсуждений;
3) прием сообщения-запроса о возникших проблемах;
4) предоставление информации, необходимой в процессе интервью/ консультации (например, описать свои симптомы врачу);
5) объяснение, почему что-либо является проблемой;
6) изложение сюжета короткого рассказа, статьи, содержания беседы, обсуждения, обсуждения документального фильма;
7) выражение своего отношение и ответ на ряд уточняющих вопросов;
8) проведение заранее подготовленной беседы, проверяя и подтверждая имевшуюся информацию, составление рассказа, как что-либо делается, давая четкие указания;
9) достаточно уверенный обмен накопленной фактической информацией по бытовым и не бытовым вопросам, лежащим в сфере интересов;
10) написание коротких простых эссе на интересующие темы;
11) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание нормы общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей французского языка, их свободное применение в реальной языковой и культурной среде;
12) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
13) свободное и неосознанное использование высказывания для выполнения различных коммуникативных функций;

2) әртүрлі көзқарастарды құрметтеу, толеранттылықтың көрінісі, Отанға деген патриоттық сезім.
14. Жалпыбілімдік аспект:
1) француз тілі арқылы жалпы мәдениетін арттыру, ой-өрісін кеңейту, оқытылатын тілдің елі туралы, жалпы қоршаған әлем туралы білімдерін кеңейту.
15. Дамытушылық аспектісі:
1) тілдік қабілеттерді және тілдік болжамды, сөйлеу тәртібі мәдениетін, француз тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: ерік-жігер, есте сақтау қабілеті;
2) берілген параметрлер бойынша тілді меңгерудің тиімділігін қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиеттерді, оқытудың заманауи технологияларын пайдалану;
3) өз ойын логикалық және дәйекті түрде жеткізу, жалпы қабылданған тақырыптар бойынша талқылау, коммуникативті сипаттағы стандартты емес жағдайларды шешу;
4) жалпыадамзаттық мәдениетті дамытудағы ұлттық мәдениеттердің (өз және шетелдік) жетістіктері және ана тілі мен мәдениетінің жат мәдениет айнасындағы рөлі туралы кең түсініктердің болуы.
16. Стратегиялық аспект:
1) өз бетінше шетел тілінде қарым-қатынас жасауға қабілетті және дайын қосалқы тілдік тұлғаның негізгі сипаттамаларын меңгеру.
17. 11-сыныпқа арналған "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:)
18. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) шетел мәдениетінің өкілдерімен дерлік барлық деңгейде табысты қарым-қатынас;
2) ұзақ талқылаулардың негізгі мазмұнын толық түсіну;
3) туындаған мәселелер туралы сұрау салу хабарламасын алу;
4) сұхбат/консультация процесінде қажетті ақпаратты ұсыну (мысалы, дәрігерге симптомдарыңызды сипаттаңыз);
5) бір нәрсенің неліктен проблема туғызатынын түсіндіру;
6) әңгіменің, мақаланың сюжетін, әңгіме мазмұнын, пікірталас, деректі фильмді талқылау;
7) өз көзқарасын білдіру және бірқатар нақтылау сұрақтарына жауап беру;
8) алдын ала дайындалған әңгіме жүргізу, қолда бар ақпаратты тексеру және бекіту, әңгіме құрастыру, істің қалай орындалғаны, нақты нұсқаулар беру;
9) мүдделiлiк саласына жататын iшкi және тұрмыстық емес мәселелер бойынша жинақталған деректi ақпаратпен айтарлықтай сенiмдi алмасу;
10) қызықтыратын тақырыптар бойынша шағын қарапайым эссе жазу;
11) аймақтық және мәдени білімнің болуы, қарым-қатынас нормалары мен стереотиптерді, ұлттық сипаттағы ерекшеліктері мен ұлттық ерекшеліктерін білу.
12) сөйлемдерді құру, оларды мәтінге біріктіру ережелерін білу;
13) әртүрлі коммуникативті функцияларды орындау үшін мәлімдемелерді еркін және бейсаналық пайдалану;

14) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
19. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к французскому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности и чувства патриотизма к Родине.
20. Общеобразовательный аспект:
1) повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством французского языка.
21. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению французского языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
22. Стратегический аспект:
1) овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
Параграф 2. Система целей обучения
24. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает нумерацию учебной цели.
25. Система целей обучения:
Раздел 1. Аудирование (Comprеhension orale):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко

14) сызбалық өзара әрекеттесулерге сәйкес мәлімдемелерді тізбектей құрастыру.
19. Тәрбиелік аспект:
1) француз тілі мен мәдениетіне деген оң көзқарастың көрінісі;
2) әртүрлі көзқарастарды құрметтеу, толеранттылық пен Отанға деген патриоттық сезімнің көрінісі.
20. Жалпыбілімділік аспект:
1) француз тілі арқылы жалпы мәдениетін арттыру, ой-өрісін кеңейту, оқытылатын тілдің елі, жалпы қоршаған әлем туралы білімдерін кеңейту.
21. Дамытушылық аспектісі:
1) тілдік қабілеттерді және тілдік болжамды, сөйлеу тәртібі мәдениетін, француз тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: ерік-жігер, есте сақтау;
2) берілген параметрлер бойынша тілді меңгерудің тиімділігін қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиеттерді, заманауи оқыту технологияларын пайдалану;
3) өз ойын логикалық және дәйекті түрде жеткізу, жалпы қабылданған тақырыптарды талқылау, коммуникативті сипаттағы стандартты емес жағдайларды шешу;
4) ұлттық мәдениеттердің (отандық және шетелдік) адамзат мәдениетінің дамуындағы жетістіктері және ана тілі мен мәдениетінің шетел мәдениетінің айнасындағы рөлі туралы кең түсініктердің болуы.
22. Стратегиялық аспект:
1) өз бетінше шетел тілінде қарым-қатынас жасауға қабілетті және дайын қосалқы тілдік тұлғаның негізгі сипаттамаларын меңгеру.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.1 кодында: "1" – сынып,"1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1-бөлім. Тыңдалым (Compréhension de l’oral):
Білім алушылар білуге тиісті:
10- сынып
11 - сынып
В1.1
В1.2
10.1.1
мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну
11.1.1
кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну
10.1.2
оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгендетүсіну
11.1.2
кәсіби қызметпен күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну
10.1.3
айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру
11.1.3
айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру
10.1.4
баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
11.1.4
баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқабайланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
10.1.5
баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну
11.1.5
баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну
10.1.6
қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері
11.1.6
техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну
10.1.7
радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
11.1.7
радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну
10.1.8
қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
11.1.8
қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер,репортаждар

Раздел 2. Говорение (Production orale/Продюксьонь ораль):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ еҰ мыслью не сложно следить
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Раздел 3. Чтение (Comprеhension еcrits):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать

2-бөлім. Айтылым (Productionorale):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.2.1
өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
11.2.1
өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу
10.2.2
таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау
11.2.2
өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау
10.2.3
дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру
11.2.3
жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау
10.2.4
бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
11.2.4
бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
10.2.5
тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
11.2.5
оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
10.2.6
басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу
11.2.6
басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу
10.2.7
өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақтықайта-қайта қайталауды өтіну
11.2.7
өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну
10.2.8
өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
11.2.8
өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
3-бөлім. Оқылым (Compréhension des écrits):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну

11.3.1понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Раздел 4. Письмо (Production еcrite):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
11.4.9 пересказать историю в письменном виде

11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну
10.3.2
бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну
11.3.2
бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну
10.3.3
қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау
11.3.3
қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау
10.3.4 күнделікті жазбаша материалдан өзекті мәселені табу және түсіну, мысалы, хаттардан, брошюралардан және қысқаша ресми құжаттардан
11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу
10.3.5
белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну
11.3.5
мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну
10.3.6
таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау
11.3.6
таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау
10.3.7
қарапайым тілде жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережелері
11.3.7
құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну
10.3.8
мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
11.3.8
мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
10.3.9
жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
11.3.9
жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
4-бөлім. Жазылым (Production écrite):
Білім алушылар білуге тиісті:
10 - сынып
11 - сынып
В1.1
В1.2
10.4.1
жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
11.4.1
жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу
10.4.2
қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау
11.4.2
өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау
10.4.3
қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу
11.4.3
іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау
10.4.4
жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу
11.4.4
жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу хат жазу
10.4.5
өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу
11.4.5
мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу
10.4.6
проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу
11.4.6
қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады
10.4.7
қызықты тақырып туралы ауызша айтып тұруы бойынша кейін қолдануға болатын нақты жазбахат жазады
11.4.7
нормативтік диалектіде нақты айтылған, қарапайым сөйлеу тілінде, таныс тақырыпқа жазылған қарапайым дәрістер барысында негізгі кезеңдерді тізімдеп жазбахат жазады
10.4.8
мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
11.4.8
мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу
10.4.9
тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
11.4.9
тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу

Раздел 5. Использование французского языка:
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В 1.1
В 1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам
11.5.2 использовать количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам
11.5.3 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам
11.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам
11.5.6 использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество рефлексивных местоимений по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам
11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.8 использовать разнообразные формы будущего времени, в том числе пассивный залог, по знакомым общим и учебным темам
11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем
11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные предварительно вербальные, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, использовать различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам
10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику, по знакомым общим и учебным темам
11.5.13 использовать модальные формы для различных функций модальных форм прошлого времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы
11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI при объяснении знакомых общих и учебных тем
11.5.16 использовать условные придаточные с SI инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
10.5.17 активизировать в процессе общения формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым общим и учебным темам
11.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
25. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
26. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.

5-бөлім. Француз тілін қолдану (Utilisationdelalangue):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.5.1
таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
11.5.1
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану
10.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
11.5.2
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
10.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
11.5.3
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
10.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану
11.5.4
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану
10.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану
11.5.5
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану
10.5.6
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, onбелгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану
11.5.6
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатысымдық, көрсетімдік, белгісіз және сандық есімдіктерді және рефлексивтік есімдіктің көп бөлігін қолдану
10.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану
11.5.7
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншамезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану
10.5.8
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану
11.5.8
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану
10.5.9
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану
11.5.9
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және баяндау және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану
10.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
11.5.10
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану
10.5.11
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және жапсарлас сұрақтарда ұсынылған тілдік нормаларды артығымен түрлендіріп қолдану
11.5.11
таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама сұрақтарда тілдік формаларды қолдану
10.5.12
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
11.5.12
таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану
10.5.13
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшін осы және өткен шақты білдірумен әр түрлі модальды формаларды қолдану
11.5.13
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаөтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану
10.5.14
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану
11.5.14
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану
10.5.15
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау
11.5.15
жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану
10.5.16
таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану
11.5.16
жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивтіқұрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкциялардықолдану
10.5.17
таныс жалпы және оқу тақырыптар бойынша қарым-қатынас процесінде етістіктің ашық рай және шартты райын белсендендіру
11.5.17
таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптар бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлем, етістіктің ашық рай және шартты райын қолдану
14. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
15. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Французский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10 класс (В1.1):
Обучающийся должен:
Темы
Разделы
Цели обучения. Обучающиеся должны:
1 четверть
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сфер деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;

3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Шетел тілі (екінші). Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
10 - сынып (В1.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Мемлекет табысы -әлеуметтік кепілдік :
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдік
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста және т.б. жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау;
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру;
10.2.5 тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау;
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну;
10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен ақпаратты жинау;
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну;
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
10.4.2 қызықты, таныс сұрақтар бойынша қарапайым, нақты сипаттама жасау;
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу;
10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу;
10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу
Тілді қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі уақыттық және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану;

10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы;
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI (си) при объяснении знакомых общих и учебных тем
2 четверть
2. Профессионализм: требование времени:
2.1 Образование – путь к успеху
2.2 Профессиональные качества будущего специалиста
Слушание
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены;
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком;
Письмо
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным;

10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану;
10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау;
10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану
2-тоқсан
2. Кәсібилік: уақыт талабы:
2.1 Білім алу - табысқа жол
2.2 Болашақ маманның кәсіби сапасы
Тыңдалым
10.1.2 оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын және нақты бөлшектерін айқын және таныс айтылыммен жеткізгендетүсіну;
10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері;
10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну;
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу;
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру;
10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;
10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу;
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну;
10.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну;
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
10.3.7 қарапайым тілде жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережелері;
Жазылым
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу;
10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу;

10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста;
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим темам;
10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам;
10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы;
10.5.17 активизировать в процессе общения формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым общим и учебным темам
3 четверть
3. Как развивать лидерские качества:
3.1 Организация досуга молодежи
3.2 Межличностные взаимоотношения. Решение конфликтных ситуаций
Слушание
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко;
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить;
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;

10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу;
10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу;
10.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым тілмен жазу;
10.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану;
10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану;
10.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану;
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формасының әртүрімен бірге мезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышты қолдану;
10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімнен кейін инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, шартты рай түрлерін қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау;
10.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптар бойынша қарым-қатынас процесінде етістіктің ашық рай және шартты райын белсендендіру
3-тоқсан
3. Көшбасшылық сапаны қалай дамытуға болады?:
3.1 Жастардың бос уақытын ұйымдастыру
3.2 Тұлғааралық қарым-қатынас. Келіспеушілік жағдайларды шешу
Тыңдалым
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
10.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
10.1.7 радио арқылы берілген ақпаратмәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну;
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу;
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру;
10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу;
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну;

10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим темам;
10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам;
10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;
10.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
10.5.12 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем;
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI (си) при объяснении знакомых общих и учебных тем
4 четверть
4. Наука и техника:
4.1 Казахстан на мировой арене
4.2 Конкурентоспособность национальной экономики Казахстана
4.3 Политическая система Казахстана и Франции
Слушание
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение

10.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сипаттамасын түсіну;
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну;
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін бір жерге жиақтап қызықты сұрақтарымен және көп таныстар тобына сәйкес қарапайым байланысқан мәтін жазу;
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қарапайым қысқа эссе жазу;
10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін сипаттайтын хат жазу;
10.4.6 проблеманы айқындайтын, түсіндіретін, сұрақ келтірілген хабарлама жазу;
Тілді қолдану
10.5.1 таныс, жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану;
10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану;
10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті, onбелгісіз есімдігімен және сандық есімдіктермен бірге қолдану;
10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белсенді және ырықсыз осы және өткен қарапайым формалары түрлерін түрлендіріп және сипаттама және төлеу сөзде соңғы аяқталған формасын қолдану;
10.5.11 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және жапсарлас сұрақтарда ұсынылған тілдік нормаларды артығымен түрлендіріп қолдану;
10.5.12 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану;
10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге түрлі жалғаулықтарды қолдану
4-тоқсан
4. Ғылым мен техника:
4.1 Қазақстан әлемдік аренада
4.2 Қазақстан ұлттық экономикасының бәсекеге қабілеттілігі
4.3 Қазақстан және Францияның саяси жүйесі
Тыңдалым
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілгенпікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
10.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер
Айтылым

11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
Говорение
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
Чтение
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем;

11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;
11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқабайланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну;
Айтылым
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау;
11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;
11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу;
11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну;
Оқылым
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау;
11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну;
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
Жазылым
11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау;
11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау;
11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу
Тілді қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану;
11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншамезгіл пысықтауыш және мекен пысықтауышпен және бірқатар ырықсыз түрімен бірге жай аяқталған формасын қолдану;
11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану;
11.5.10 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы үздіксіз шақты және өткен үздіксіз шақ түрлерін, соның ішінде үздіксіз өсетін ырықсыз форма түрлерін қолдану;

11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам;
11.5.16 использовать условные придаточные с SI (си) инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
2 четверть
2. Профессионализм – требование времени:
2.1 IT-технологии
2.2 Диалог культур
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера;
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием;
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;

11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану;
11.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптарды түсіндіргенде SI шартты бағыныңқымен бірге инфинитивтіқұрылымды (күрделі толықтауыш, күрделі бастауыш) қолдану, сөйлемде есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкциялардықолдану
2-тоқсан
2. Кәсібилік – уақыт талабы:
2.1 IT-технологиялар
2.2 Мәдениет диалогі
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;
11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
11.1.5 баяу, нақты нормативті айтылғанжағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну;
11.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну;
11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну;
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу;
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау;
11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу;
11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну;
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау;
11.3.4 жалпы таныс емес және оқу тақырыптары бойынша көркем және көркем емес ұзақ мәтіндерді оқу;
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну;
Жазылым
11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау;
11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау;

11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста;
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы;
11.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
3 четверть
3. Как развить лидерские качества:
3.1 Дискуссия. Диспут. Публичная речь
3.2 Самообразование и саморазвитие современной молодежи.
3.3 Казахстанский патриотизм, права и обязанности молодежи.
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;

11.4.5 мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын және жаңалықтар туралы жеке хат жазу;
11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады;
11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу;
11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану;
11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану;
11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану;
11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктік инфинитив түрін қолдану, етістіктен туған зат есім түрін қолдану, мақсат, жағдай, іс-әрекет бағыныңғы құрмалас сөйлемді, фразалық етістікті қолдану;
11.5.17 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптар бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлем, етістіктің ашық рай және шартты райын қолдану
3- тоқсан
3. Көшбасшылық сапаны қалай дамытуға болады?:
3.1 Пікірталас. Диспут. Көпшілік алдындағы сөйлеу
3.2 Заманауи жастардың өзін-өзі оқытуы және өзін-өзі дамытуы.
3.3 Қазақстандық патриоттық сезім, жастардың құқығы мен міндеті.
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;
11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
11.1.4 баяндама пәні таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну;
11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидениялық бағдарламалардың басым бөлігін, олар баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәрістер, репортаждар
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тіл мен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде сипаттай білу;
11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау;
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау;
11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;

11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
Чтение
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста;
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
11.5.3 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
4 четверть
4. Экономика и конкурентоспособность страны:
4.1 Дипломатические отношения Казахстана и Франции
4.2 Зеленая экономика
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;

11.2.5 оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау;
11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу;
11.2.7 өзінің баяндамасы бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған жағдайда сұрақты қайта-қайта қайталауды өтіну;
Оқылым
11.3.2 бір-бірімен тұрақты жеке хат жазысу барысында мүмкіндік беру шегінде сипатталған оқиғалар, сезімдер мен тілектердің сиапттамасын түсіну;
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау;
11.3.5 мәтінде қозғалып отырған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну;
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анқытау
Жазылым
11.4.2 өз сезімдері мен оған әсері туралы қарпайым байланысқан мәтін құрастыр, өзінің тәжірибесін сипаттау;
11.4.3 іс-әрекет аясында жүрген таныстарының күнделікті өмірі, әлеуметтік сұрақтар, жинақталған нақты ақпарат бойынша өзінің еркін білдірілген пікірін хабарлау және жинақтау;
11.4.6 қысқа маңызды ақпарат туралы достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге жазбахат жазу немесе нені маңызды деп есептейтінін жазады;
11.4.8 мәтін құрылымын тұжырымдауды пайдаланып түрлі көлемдегі қысқаша хаттардан үзінділерді қайта қарапайым ілмен жазу;
11.4.9 тарихи оқиғаны жазбаша айтып шығу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамды зат есімді және күрделі атаулық топтарды қолдану;
11.5.3 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану;
11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ырықсыз етіспен бірге келер шақ түрлерін қолдану;
11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану
4-тоқсан
4. Еліміздің экономика және бәсекеге қабілеттілігіи:
4.1 Қазақстан мен Францияның дипломатиялық қарым-қатынасы
4.2 Жасыл экономика
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі ережелерін түсіну;

11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам;
11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
Приложение 26
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 124
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Отличительной особенностью учебной программы является то, что особое внимание уделяется формированию не только предметных знаний, но и развитию различных навыков. Система целей обучения основана на привитии учащимся следующих основных ценностей: казахстанский патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, открытость, образование в течение всей жизни. Учебная программа по английскому языку направлена на обеспечение возможности учащимся эффективно взаимодействовать с различными аудиториями. Данная цель будет достигнута через взаимодействие в школьной среде со сверстниками, учителями и гостями, а также посредством интерактивных задач, которые включают неформальные и формальные устные и письменные презентации. Осуществляется работа по внешкольным мероприятиям с использованием Интернет возможностей, онлайн общение с носителями английского языка с разных стран.
Знание английского языка поможет учащимся понять:
1) как работает английский язык и правила при изучении языка.
2) как открыто и продуктивно поддержать обсуждение на широкий спектр общих и учебных тем.
3) смысл и подробную информацию в дополнительных текстах, рассказах и обсуждениях.
4) как использовать широкое разнообразие лексического материала по отдельным темам при составлении аргумента.
Учащиеся смогут:
1) извлекать смысл незнакомых слов в художественной литературе по контексту.
2) говорить свободно и правильно, соблюдая правильное ударение, интонацию и формальность.
3) взаимодействовать со сверстниками, делиться своими предположениями и мнениями, комментариями и ответами, полезные для учащихся, надеясь употреблять английский язык в университете и за его пределами
4) уверенно и с удовольствием читать большое число художественной и научной литературы.

11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойыншаүстеу құрылымын дұрыс және дұрыс емес үстеулермен салыстырмалы деңгейде артығымен түрлендіріп қолдану, алдын ала вербальді түрде қолдану;
11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш және сын білдіру үшінөткен шақ модалді формасының түрлі қызметтеріне арналған модалді форманы қолдану;
11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздерді артығымен түрлендіріп қолдану;
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
26-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
124-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Шет тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Пәндік бағдарламалардың айрықша ерекшелігі – олар тек пәндік білімді ғана емес, сонымен қатар кең ауқымды дағдыларды қалыптастыруға бағытталған. Оқу мақсаттарының жүйесі келесі негізгі құндылықтарға негізделген: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік ынтымақтастықты құрметтеу және шығармашылық ашықтық өмір бойы білім алу. Ағылшын тілінің оқу бағдарламасы оқушыларға әртүрлі аудиториялармен тиімді қарым-қатынас жасау мүмкіндігін қамтамасыз етуге бағытталған. Ол бұл мақсатқа мектеп ортасында құрдастарымен, мұғалімдермен және келушілермен өзара әрекеттесу үшін жиі мүмкіндіктер және бейресми және ресми ауызша және жазбаша презентацияларды қамтитын интерактивті тапсырмалар арқылы қол жеткізеді. Сондай-ақ, онлайн және басқа мәдениеттердің ағылшын тілінде сөйлейтіндермен бетпе-бет сөйлесетін оқушылармен мектептен тыс қарым-қатынасқа баса назар аударылады.
Оқу пәнінің маңыздылығы коммуникация, ғылым, бизнес, туризм және спорт тілі боуымен анықталады. Ағылшын тілін меңгеру:
1) білім алушылардың түрлі өмірлік жағдайларда қатынасқан кезде сенімділіктерін артады;
2) білім алушыларға Қазақстанда және шет елдерде жоғары білім алу мүмкіндігіне жол ашады;
3) білім алушыларға Қазақстанда және шет елдерде кәсіби білім алуын жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) білім алушылардың ағылшын тілінде шығарылатын жаңалықтар мен ақпаратқа қол жеткізу мүмкіндіктерін арттырады;

5) успешно общаться с носителями и не носителями английского языка.
3. Учебная программа по учебному предмету предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" направлена на развитие учащихся с высоким уровнем владения языка B1 посредством следующего:
1) различные задания, благоприятствующие развитию навыков анализа, оценивания и творческого мышления;
2) знакомство с широким разнообразием письменных и устных источников информации;
3) стимулирующий и побуждающий предмет
Глава 2. Организация содержания учебного предмета предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Английский язык" для 10-11 классов составляет:
1) в 10 классе –2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание программы Английский язык 10-ый класс
1) Содержание. Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работе в группах; предоставления конструктивных отзывов своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь; использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Организовать и предоставить доходчиво информацию для других. Строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
2) Слушание. Понимание основного содержания свободного обсуждения; конкретной информации и деталей аргумента в продолжительном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Распознание отношения или мнения говорящего(их) в ходе свободного обсуждения на большое число общих и учебных тем, включая обсуждение на ограниченный ряд незнакомых тем. Определение смысла из контекста свободного обсуждения; Точки зрения и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем. Определение противоречий в аргументах в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем.

5) білім алушыларға ағылшын тіліндегі әдеби туындылардың түпнұсқасын оқу мүмкіндігін береді;
6) білім алушыларға Қазақстанды өз елінде және шет елдерде таныстыру мүмкіндігін береді;
7) өмір бойы білім алуға, дағдыларды дамытуға, стратегияларды үйренуге және мектепте алған білімді тиімді пайдалануға мүмкіндік береді.
3. "Шетел тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың негізгі мектепті аяқтағанда B1 деңгейінде тілдік дағдыларын:
1) талдау, бағалау және сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамытатын түрлі тапсырмалар беру;
2) кең ауқымды ауызша және жазбаша дереккөздермен жұмыс арқылы дамытуға бағытталған;
3) қызықты тақырып арқылы дамиды
2-тарау. "Шетел тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф . "Шетел тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Шетел тілі (екінші). Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің ең жоғары мөлшері 10-11 сыныптар үшін:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағат құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің Үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген Үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. 10-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі идеяларды түсіну; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің арнайы ақпаратын және бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесу мәнмәтінінен мағынаны шығару. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты сөйлеушілердің арасындағы көзқарастар мен нақты келісім бойынша деңгей; Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша сөйлесудегі дәлелдің сәйкессіздіктерін анықтау;

3) Говорение Использование формального и неформального стилей речи; обращение со сложными вопросами и ответы на вопросы с целью получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения; оценивание и комментирование мнения других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения на растущее количество общих и учебных тем. Взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы. Управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения. Использование соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда общих и учебных тем.
4) Чтение Понимание основной идеи объемных текстов; распознавание специфичной информации и деталей из объемных текстов разнообразных стилей и жанров на знакомую тем, по темам из учебной программы и незнакомые темы. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих более внимательного чтения на разнообразные общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые темы, а также на темы из учебной программы. Выводы, исходя из содержания объемных текстов на разнообразные знакомые и темы из ученой программы, а также на некоторые незнакомые темы. Определение отношения и мнения автора объемных текстов на разнообразные знакомые темы и темы из учебной программы. Модели развития длинных текстов [интервал между абзацами] на различные общие темы и темы из учебной программы. Использование большого разнообразия знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Несоответствие аргументов в объемных текстах на различные общие темы и темы из учебной программы.
5) Письмо Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста с использованием растущего разнообразия лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и правильно прописанного в широком разнообразии письменных жанров. Грамматически правильное письмо с использованием стиля речи для достижения соответствующей степени формальности в растущем разнообразии письменных жанров на ряд общих и учебных тем. Формулирование логичных аргументов с поддержкой учителя и с приведением, при необходимости, примеров и причин в рамках большого числа письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, используя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций; Пунктуация в письменных работах на уровне текста с высокой степенью корректности.

3) Айтылым. Ресми және бейресми тілдік тіркеулерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты саны өсіп келе жатқан сан алуан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу. Өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерті. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы сөйлесу үшін тиісті пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердегі негізгі ойларды түсіну; оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы, және кейбір бейтаныс тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі арнайы ақпаратты түсіну және толық түсіну; Оқушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығу. Оқушыларға таныс және бейтаныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару. Қосымша мәтіндерде оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірі немесе көзқарасы. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтары. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрі. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдің сәйкессіздіктері.
5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін саны өсіп келе жатқан және сан алуын жазбаша жанрларда дұрыс жазылған лексиканы тәуелсіз қолдана отырып, жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы саны өсіп келе жатқан жазбаша жанрлардағы сәйкес ресмилілік деңгейіне қол жеткізу үшін грамматикалық тұрғыдан дұрыс жазу, стильді қолдану. Мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Әр түрлі функциялар арқылы хат-хабарлардағы жаңалықтар мен сезімдерге қатысты қарым-қатынас жасау және жауап беру. Жазбаша жұмыстардағы мәтіндік деңгейдегі дұрыс дәлдікпен келтірілген пунктуация.

6) Использование английского языка Использование разнообразных составных и сложных именных словосочетаний; разнообразных указателей множества для исчисляемых и неисчисляемых существительных, а также именных словосочетаний; разнообразных составных прилагательных, прилагательных как причастие, структур сравнительной степени, а также усилительных прилагательных на разнообразные общие знакомые темы и темы из учебной программы; широкое разнообразие структур детерминативов и предетерминатов; широкий спектр разновидностей вопросов; относительные, указательные, неопределенные, количественные местоимения, а также структуры возвратных местоимений на различные общие знакомые темы и темы из учебной программы. Использование совершенных длительных форм, а также ряд совершенных форм в действительном и страдательном залоге при помощи обстоятельств времени - so far, lately, all my life; различных форм действительного и страдательного залогов в будущем и будущем продолжительном времени; большого разнообразия форм действительного и страдательного залогов в настоящем, прошедшем и прошедшем совершенном времени в повествовательных предложениях и косвенной речи; формы действительного и страдательного залогов в настоящем продолженном и прошедшем продолженном времени на разнообразные общие темы и знакомые темы из учебной программы. Употребление различных утверждений косвенной речи и вопросительных форм на ряд знакомых общих и учебных тем; структур наречий в сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями; предглагольных, послеглагольных и крайних наречий; растущего числа форм модальных глаголов в прошедшем времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом; предложных фраз перед существительными и прилагательными; зависимых предлогов, следующих после существительных, прилагательных и глаголов. Употребление форм инфинитива после возросшего числа глаголов и прилагательных; форм герундия после множества глаголов и предлогов; множество предложных и фразовых глаголов. Широкое разнообразие союзов на различные знакомые общие и учебные темы. Конструкции If / if only в третьем типе условных предложений; употребление относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы.

6) Ағылшын тілін қолдану. Түрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және күрделі есім фразаларын қолдану; саналатын және саналмайтын зат есімдерге қажетті көптік есімдер және әр түрлі есім фразалар қолдану; әр түрлі күрделі сын есімдер, сын есімдерlі есімше ретінде, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты сын есімдердің деңгейін анықтауда және күшейтудегі салыстырмалы құрылымдар қолдану; анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану; сұрақтардың кең қатары; қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану. Рerfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials) қолдану; төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану; нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану. Оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану; салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану; етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің алуан түрін қолдану; өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану; зат есімдер мен сын есімдердің алдында келетін әр түрлі көмекші сөздерден құралған фразалар қолдану; зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану. Етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану; бірнеше етістіктер мен көмекші сөздерден кейін герундий формасында қолдану; кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану. Оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану. Оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты if / if only үшінші шартты құрылымда (third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдер (relative clauses ) қолдану.

6. Содержание программы Английский язык 11-ый класс
1) Содержание Использование навыков слушания и разговорной речи для творческого подхода к решению задач и совместной работы в группах; предоставления конструктивной обратной связи своим сверстникам. Уважение к различным точкам зрения. Оценивать и конструктивно реагировать на полученную обратную связь; использовать обратную связь для установления личных целей обучения. Строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме. Развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений. Использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств. Использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир.
2) Слушание. Понимание основной идеи, специфичной информации, подробностей подразумеваемого смысла аргумента; распознавание отношения или мнения спикера (ов) во время свободного обсуждения на разнообразные темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем. Определение смысла из контекста в свободном обсуждении учителя на различные общие темы и темы из учебной программы, в том числе на растущее разнообразие незнакомых тем; понимание точки зрения говорящих и степень согласованности между ними; распознавание несоответствия в аргументах во время свободного обсуждения на ряд общих тем и тем из учебной программы, в том числе некоторые незнакомые темы.
3) Говорение Употребление формального и неформального стиля речи в обсуждении. Обращение с вопросом и ответы, включающие соответствующий синтаксис и словарный запас, на вопросы открытого типа высокого порядка. Объяснение и обоснование собственной и чужой точки зрения; оценивание и комментирование мнений других людей в рамках растущего разнообразия содержания обсуждения; взаимодействие со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивания альтернативных предложений на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные цели; управление ходом обсуждения и изменение языка посредством перефразирования и коррекции во время обсуждения на знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы. Употребление соответствующей специфичной лексики и синтаксиса в рамках ряда знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем.
4) Чтение Понимание сложных и абстрактных идей в контексте объемных текстов; специфичной информации и деталей в контексте объемных текстов. Просмотровое чтение длинных текстов в целях определения содержания текстов, заслуживающих дополнительного чтения на разнообразные сложные и абстрактные темы, а так же общие темы и темы из учебной программы. Чтение разнообразных текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные и знакомые темы, а также на темы из учебной программы. Определение смысла в контексте дополнительных текстов; определение отношения, мнения или стиля автора и структуры создания объемных текстов [на уровне абзаца] на более сложные и общие абстрактные темы и темы из учебных программ. Выбор и оценка бумажных и цифровых информационных ресурсов для уточнения смысла и углубленного понимания. Распознавание противоречий в аргументации в объемных текстах на более сложные различные и общие абстрактные темы, а также темы из учебных программ.

6. 11-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Мазмұны. Топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану; сыныптастарына орынды кері байланыс жасау. Өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу. Өзгелердің кері байланысын бағалау және сындарлы жауап беру; жеке бас оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану. Айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру. Оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық хабардарлықты дамыту. Ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану. Сөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану.
2) Тыңдалым. Дәлел келтірілген мағынаның негізгі ойларын, арнайы ақпаратты, егжей-тегжейлі түсіндіру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны өсіп келе жатқан оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну. Оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару; сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сйкес келуін кеңейту; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну.
3) Айтылым. Сөйлесуде ресми және бейресми тілді пайдалану. Ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану. Өзіңіздің және өзгелердің көзқарастарын түсіндіру және нақтылау; саны өсіп келе жатқан сөйлеу мәнмәтіндерінде өзгелердің көзқарасын бағалау және түсініктеме беру; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу; жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысыты өз сөзімен айту және сөйлесуге түзетулер енгізу арқылы сөйлесуді басқару және тілді өзгерті. Жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде пәнге қатысты лексиканы және синтаксисті пайдалану.
4) Оқылым. Қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну; қосымша мәтіндердегі арнайы ақпарат пен дәйекті ақпарат. Оқушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз. Оқушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу. Қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару; қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын жәнеұзақ мәтіндерді [параграф аралық деңгей] дамыту заңдылықтарын анықтау. Мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау. Күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну.

5) Письмо Индивидуальное планирование, письмо, редактирование и корректирование на уровне текста на общие и учебные темы с использованием растущего ряда лексического запаса, соответствующего теме и жанру, и грамматически правильно прописанного; письмо с соблюдением грамматики на различные общие и учебные темы с использованием стилей речи для достижения соответствующей степени формальности в рамках письменных жанров на общие и учебные темы. Построение логичных аргументов с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы. Связное письмо на уровне текста, употребляя различные слова-связки на ряд знакомых общих и учебных тем. Самостоятельное использование соответствующего плана на уровне текста на ряд общих и учебных тем. Сообщение и реагирование на новости и чувства в переписке посредством различных функций на ряд общих и учебных тем. Пунктуация в письменных работах на уровне текста на ряд общих и учебных тем с высокой степенью точности.
6) Использование английского языка Использование различных форм модального глагола для выражения определенных функций; различных псевдомодальных структур, в том числе supposed to, bound to, due, willing to на разнообразные общие темы и темы из учебных программ; разнообразных зависимых предлогов в сочетании с менее распространенными существительными, прилагательными и глаголами; большее разнообразие более сложных предложных фраз, в том числе выражающие знак согласия и признак уважения; разнообразие многословных глаголов различных синтактических видов на различные общие темы и темы из учебной программы; разнообразие более сложных союзов для выражения условий, согласия и контраста на различные общие темы и темы из учебных программ; различные именные структуры, измененные до и после, на широкий спектр общих и учебных тем; различные слова определители, относящиеся к существительным для широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем; различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом, предложением wh, аффиксами с соответствующим смыслом и правильным написанием на большое разнообразие общих и учебных тем; различные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов, растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем; широкое разнообразие действительного и страдательного залогов в совершенном времени, а также ряд совершенно длительных форм на большое разнообразие общих и учебных тем; разнообразие форм будущего времени, в том числе совершенного вида на большое разнообразие общих и учебных тем; разнообразие форм настоящего и прошедшего времени, в том числе растущее число тонких различий [прошедшей и совершенной формы/простой и длительной формы] на широкий спектр общих и учебных тем; большое разнообразие косвенной речи, выраженной утвердительным и повелительным предложениями, а также вопросами на различные общие и учебные темы; большое разнообразие доглагольного, постглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем; использование различных прилагательных в сочетании с that, инфинитивом, и предложений с wh на различные общие и учебные темы.
Это базовые знания, включенные в содержание программы, которые охватывают то, что мы знаем по предмету и каким образом мы получим данные знания. Содержание предмета представлено в виде направлений. Данные направления, в свою очередь, подразделяются на субнаправления, которые рассматриваются на уровне навыков или темы, знаний или понимания. Субнаправления, выраженные как ожидаемые результаты по завершении каждого класса, формируют систему целей обучения для каждого предмета.

5) Жазылым. Мәтін деңгейінде тақырып пен жанрға сәйкес келетін сан алуан дұрыс жазылған лексиканы қолдана отырып, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша тәуелсіз жоспарлау, жазу, редакциялау және оқу; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар бойынша сан алуан жазбаша жанрлардың сәйкес ресмилілік деңгейіне жету үшін стилді пайдалана отырып, жалпы және оқу бағдарламаларының кең ауқымына грамматикалық дәлдікпен жазу. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту мұғалім. Шамалы көмек ұсынылған. Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу. Сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру. Жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу.
6) Ағылшын тілін қолдану. Тиісті функцияларды білдіру үшін әртүрлі өткен шақтағы модальды формаларды қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану; жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану; концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану; оқушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген біршама тақырыптар аясында концессия мен контрастты білдіру үшін күрделірек жалғаулықтың өсіп келе жатқан түрін қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану; оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың және мәтіндік сілтемелердің кең қатарын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді, жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану; жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану
Бұл бағдарламаның мазмұндық білімі болып табылады және біз бұл пән бойынша не білетінімізді және осы білімді қалай алғанымызды қамтиды. Бұл пән бойынша білім оқыту бағыттары бойынша ұйымдастырылған. Бағыттар одан әрі қарай бағытшаларға бөлінеді, яғни дағды немесе тақырып, білім немесе түсінік деңгейінде. Бағдаршалар, сыныпқа байланысты күтулер ретінде, пән бойынша оқу мақсаттарын қалыптастырады.

7. Цели обучения демонстрируют прогресс в рамках каждого отдельного субнаправления, позволяющий учителям планировать учебную деятельность, оценивать учебные достижения учащихся, направлять учащихся, какие следующие шаги, они должны предпринять:
8. Направление 1: Содержание. Учащиеся развивают навыки, необходимые для достижения успеха в ряде школьных предметов, например, навыки говорения и слушания при решении проблем, четкой организации информации для других и развития межкультурной чувствительности посредством чтения и обсуждения.
9. Направление 2: Слушание. Учащийся понимает основную идею аутентичных текстов различных жанров, обсуждений на знакомые и частично незнакомые темы, распознает функционально значимые значения, включая детали и конкретную информацию для заполнения форм, таблиц, схем, понимает значение терминов и ключевых частей текстов на учебные и общие темы; различает факт и мнение, распознает и сравнивает противоречия в текстах среднего объема различных жанров и стилей на общие и учебные темы, устанавливают значение незнакомых слов благодаря контексту.
10. Направление 3: Говорение. Учащийся участвует в обсуждении, ежедневно в ситуациях формального и неформального общения, корректно формулирует высказывания, употребляя лексические и грамматические ресурсы языка, выражает эмоциональное и оценочное отношение относительно реальности, употребляя ранее предложенную стратегию речевой коммуникации, анализирует и сравнивает тексты, приводя аргументы в поддержку своей точки зрения и соответствующие причины, оценивает события, мнения и проблемы, делает заключения и предлагает способы решения данной проблемы.
11. Направление 4: Чтение. Учащийся понимает основную идею текстов художественной и научной литературы различных жанров и стилей о гуманитарных науках, использует ряд стратегий чтения, определяет время и причино-следственные связи событий и явлений, анализирует и сравнивает значения слов, употребляя бумажные и цифровые ресурсы, критически оценивает содержание текстов различных жанров и стилей.
12. Направление 5: Письмо. Учащийся планирует и составляет краткий обзор письменного текста; редактирует и корректирует тексты различных жанров и стилей речи; соблюдает правила правописания и грамматики; предоставляет аргументы в письменной форме на основе средств массовой информации; составляет дискурсивные тексты, выражая мнение относительно обсуждаемого вопроса; пишет деловые письма и другие документы; пишет эссе на высоком уровне сложности на ряд тем, в том числе науки гуманитарного цикла.

7. Оқу мақсаттары әрбір бағдаршалар бойынша ілгерілеу деңгейін көрсетеді және мұғалімдерге оқушылармен келесі қадамдармен бөлісе отырып, жоспарлауға және бағалауға мүмкіндік береді.
8. 1-ші бағыт: Мазмұны. Оқушылар проблемаларды шешу үшін айтылым мен тыңдалым, басқа адамдар үшін нақты ақпаратты ұйымдастыру және оқылым және талдау арқылы мәдениетаралық хабардарлықты дамыту секілді дағдыларды қолдана отырып бірқатар академиялық пәндер бойынша жақсы болу үшін дағдыларды дамытады.
9. 2-ші бағыт: Тыңдалым. Оқушы бірқатар жанрлардың түпнұсқалық мәтіндерінің негізгі идеяларын, таныс және ішінара таныс тақырыптар бойынша әңгімелесулерді түсінеді, функционалды маңызды мәндерді, соның ішінде мәліметтерді, кестелерді, схемаларды толтыру үшін қажетті егжей-тегжейлі және арнайы ақпаратты түсінеді, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты терминдердің мәнін және мәтіннің негізгі бірліктерін түсінеді; факті мен пікір арасындағы айырмашылықты біледі, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты түрлі жанрлар мен стильдерде берілген орта көлемді мәтіндердегі сәйкессіздіктерді біледі және салыстырады, мәнмәтінді пайдала отырып, бейтаныс сөздердің мағынасын анықтайды.
10. 3-ші бағыт: Айтылым. Оқушы ресми және бейресми күнделікті қарым-қатынастарда сөйлесуге қатысады, тілдің лексикалық және грамматикалық ресурстарын пайдалана отырып сөйлеу мәнерін дұрыс тұжырымдайды, осының алдында ұсынылған ауызша қарым-қатынас стратегиясын қолдана отырып, шындыққа эмоционалды және бағалайтын көзқарасты білдіреді, өздерінің пікірлерін қолдау үшін қажетті дәләлдерді қамтамасыз ету үшін мәтіндерді салыстырады және талдайды, оқиғаларды, пікірлерді және проблемаларды бағалау себептері, берілген мәселенің шешу жолдарын ұсынады және қорытындылар жасайды.
11. 4-ші бағыт: Оқылым. Оқушы гуманитарлық ғылымдарға арналған жанрлар мен стильдердің бірқатар әдеби және ғылыми мәтіндерінің негізгі идеяларын түсінеді, оқылымның түрлі стратегияларын түсінеді, оқиғалар мен құбылыстардың уақыт бойынша және себеп-салдарлық байланыстарын анықтайды, қағаз және сандық ресурстарды пайдалан отырып, сөздердің мағынасын талдайды және салыстырады, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерінің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалайды.
12. 5-ші бағдар: Жазылым. Оқушы жазбаша мәтіннің қысқаша сипаттамасын жоспарлайды және жасайды, бірқатар жанрлар мен стильдердегі мәтіндерді түзетеді және редакциялайды; емле және грамматика ережелерін қадағалайды; медиа ақпаратқа негізделген жазбаша мәтінде дәлелдер ұсынады; іскери хаттар мен басқа да құжаттар жазады; бірқатар тақырыптарға қатысты, оның ішінде әлеуметтік зерттеулер мен гуманитарлық ғылымдармен байланысты тақырыптарға қатысты пікірді білдіретін дискурстық мәтіндерді жазады.

13. Направление 6: Учащийся самовыражается, используя хороший лексический ряд и языковое разнообразие в целом с высоким уровнем точности. Учащийся развивает способность употреблять широкое разнообразие форм прошедшего, настоящего и будущего времен, модальных глаголов, глаголов в действительном и страдательном залоге, прямой и косвенной речи.
Параграф 2. Система целей обучения
14. Образовательные цели в программе сопровождаются кодами. Первое число в составе кода означает класс, второе - номер направления, третье - номер цели.
1) Направление 1: Содержание:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий уровень B1
Высокий уровень B1
10.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах
11.1.1 - использовать навыки говорения и слушания для творческого совместного решения проблем в группах
10.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для обеспечения обратной связи одноклассникам
11.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для обеспечения индивидуальной обратной связи одноклассникам
10.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
11.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения
10.1.4 - оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся
11.1.4 - оценивать и конструктивно реагировать на обратную связь, полученную от других учащихся
10.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
10.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
11.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
10.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
11.1.7 - строить и отстаивать логичный аргумент во время говорения или на письме
10.1.8 - развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений
11.1.8 - развивать межкультурную чувствительность посредством чтения и обсуждений
10.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
11.1.9 - использовать воображение для выражения мыслей, идей, опыта и чувств
10.1.10 - использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
11.1.10 - использовать обсуждение или письмо как средство рефлексии и изучения ряда взглядов на мир
Направление 2: Слушание:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий уровень B1
Высокий уровень B1
10.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем

13. 6-ші бағдар: Оқушы өзін жақсы лексикалық диапазонды және жоғары дәрежелі дәлдіктегі әртүрлі тілдің қолданушысы ретінде сипаттайды. Оқушы өткен, осы және келер шақ формаларын, модальдарды, етістіктің актив және пассивті формаларын, тқл және төлеу сөз үлгілерін қолдану қабілеттерін дамытады.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
14. Білім берудің мақсаттары бағдарламады кодтармен берілген. Кодтағы бірінші нөмір - сыныпты, екіншісі бағдаршаның нөмірін, ал үшіншісі - мақсаттың нөмірін білдіреді.
1) 1-ші бағыт: Мазмұны:
10-шы сынып
11-ші сынып
төмен деңгей B1
жоғары деңгей B1
10.1.1 - топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
11.1.1 -топ ішінде мәселелерді креативті және бірлесе отырып шешу үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын пайдалану
10.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
11.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану
10.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
10.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу
10.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
11.1.4 - басқалар берген кері байланысты конструктивті бағалау және оған жауап қайтару
10.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
11.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану
10.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
11.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру
10.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
11.1.7 - айтылым немесе жазылым кезінде дәйекті дәлел келтіру
10.1. 8 - оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту
11.1.8 - оқылым мен талдау арқылы мәдениаралық сезімталдықты дамыту
10.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
11.1.9 - ойды, идеяларды, тәжірибелер мен сезімдерді білдіру үшін қиялды қолдану
10.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
11.1.10 - cөйлеу және жазылымды бірқатар әлем басымдықтары бойынша рефлексия жасау және оларды тану құралдары ретінде қолдану
2) 2-ші бағыт: Айтылым:
10-шы сынып
11-ші сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну

11.2.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения на большое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченное растущее разнообразие незнакомых тем
10.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.2 - понимать конкретную информацию в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
10.2.3 - понимать деталь аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.3 - понимать деталь аргумента в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущий ряд незнакомых тем
10.2.4 - понимать предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.4 - предполагаемое содержание свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.5 - распознавать отношение или мнение говорящего(их) в свободном обсуждении без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на ограниченный ряд незнакомых тем
11.2.6 - понимать значение из контекста свободного обсуждения без поддержки учителя на широкое разнообразие общих и учебных тем, включая обсуждения на растущее число незнакомых тем
10.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем

11.2.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі негізгі ойларды түсіну
10.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
11.2.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі нақты ақпаратты түсіну
10.2.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі дәлелдің бөліктерін, оның ішінде саны шектеулі бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде саны шектеулі оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағына, оның ішінде саны шектеулі оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесудегі мағына;
10.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну;
11.2.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі сөйлеушінің(лердің) қатынасы мен ойын, оның ішінде саны шектеулі оқушыларға бейтаныс тақырыптағы сөйлесуді түсіну
10.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде оқушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
11.2.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты мұғалімнің көмегінсіз берілген қосымша сөйлесудегі ұйғарынды мағынаны, оның ішінде оқушыларға саны шектеулі бейтаныс тақырыптың мағынасын болжап табу;
10.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;

11.2.7 - понимать точки зрения говорящих и степень определенно выраженного согласия между говорящими на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.2.8 - распознавать противоречия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем
11.2.8 - распознавать противоречия в аргументе в свободном обсуждении на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
Направление 3: Говорение:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий уровень B1
Высокий уровень B1
10.3.1 - использовать формальный и неформальный стиль речи на различные общие и учебные темы.
11.3.1 - использовать формальный и неформальный стиль речи при обсуждении на различные общие и учебные темы, в том числе на некоторые незнакомые темы.
10.3.2 - задавать и отвечать на сложные вопросы для получения информации в рамках широкого разнообразия общих и учебных тем.
11.3.2 - задавать и отвечать на открытые вопросы высокого порядка, используя соответствующий синтаксис и лексику на ряд общих и учебных тем, в том числе некоторых незнакомы тем;
10.3.3 - объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на широкое разнообразие общих и учебных тем
11.3.3 - объяснять и обосновать свою и чужую точку зрения на ряд общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.4 - оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на возрастающий ряд общих и учебных тем
11.3.4 - оценивать и комментировать чужую точку зрения в увеличивающемся разнообразии контекстов обсуждений на широкий спектр общих и учебных тем, включая некоторые незнакомые темы
10.3.5 - взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез на различные общие и учебные темы
11.3.5 - взаимодействовать со сверстниками с целью выдвижения гипотез и оценивать альтернативные предложения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.3.6 - управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на ряд знакомых общих и учебных тем
11.3.6 - управлять ходом обсуждения и изменять язык посредством перефразирования и коррекции обсуждения на широкий спектр знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем

11.2.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына, соның ішінде кейбір бейтаныс тақырыптарына әңгіме барысында сөйлеушінің көзқарасын түсіндіру және сөйлеушілердің арасындағы дәлелдердің сәйкес келуін кеңейту;
10.2.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердегі дәлелдің сәйкессіздіктерін түсіну;
11.2.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар, соның ішінде бейтарап тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну;
3) 3-ші бағыт: Айтылым:
10-шы сынып
11-ші сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.3.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану
11.3.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарына әңгіме барысында ресми және бейресми тілді пайдалану
10.3.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты ақпаратты алу үшін күрделі сұрақтар қою және оларға жауап беру
11.3.2 - таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы ашық жоғары дәрежелі сұрақтарды қоюда және сондай сұрақтарға жауап беруде сәйкес синтаксис пен лексиканы қолдану
10.3.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
11.3.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша өзінің және өзгенің пікірін түсіндіріп, дәлелдеу
11.3.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы сан алуан әңгіменің мәнмәтініне қатысты басқа оқушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру
11.3.4 - таныс және кейбір бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптардағы қосымша мәтіндерде басқа оқушылардың көзқарасын бағалау және өз пікірңіді білдіру
10.3.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау үшін сыныптастармен өзара қарым-қатынасқа түсу
11.3.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыларға таныс және бейтаныс сан алуан тақырыптарына қатысты болжам жасау және баламалы ұсыныстарды бағалау үшін сыныптастарымен өзара қарым-қатынасқа түсу
10.3.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бір қатар тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту;
11.3.6 - оқушыларға таныс және кейбір таныс емес жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты әңгімеде фразалар мен түзетулер арқылы әңгімені жүргізу және тілді өзгерту

10.3.7 - употреблять соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд общих и учебных тем
11.3.7 - употреблять соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
Направление 4: Чтение:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий уровень B1
Высокий уровень B1
10.4.1 - понимать основное содержание свободного обсуждения в рамках большого разнообразия незнакомых общих и учебных тем
11.4.1 - понимать неоднозначное и абстрактное содержание свободного обсуждения на ряд знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.2 - понимать конкретную информацию и детали из объҰмных текстов на ряд знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.2 - понимать конкретную информацию и детали объҰмных текстов на большое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду общих и учебных тем
11.4.3 - бегло прочитать ряд длинных текстов со скоростью, достаточной чтобы определить их содержание, заслуживающее дополнительного чтения по ряду усложненных и абстрактных, общих и учебных тем
10.4.4 - читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на знакомые и незнакомые общие и учебные темы
11.4.4 - читать большое разнообразие текстов художественной и научной литературы на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
10.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых общих и учебных тем и некоторых незнакомых тем
11.4.5 - установить значение из контекста объемных текстов на широкое разнообразие знакомых и незнакомых общих и учебных тем
10.4.6 - определить отношение и мнение автора объемных текстов на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.4.6 - определить отношение, мнение и стиль автора объемных текстов на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзаца] на ряд общих и учебных тем

10.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
11.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану
4) 4-ші бағыт: Оқылым:
10-шы сынып
11-ші сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.4.1 - оқушыларға бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің негізгі идеясын түсіну
11.4.1- оқушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндердің күрделі және дерексіз идеясын түсіну
10.4.2 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
11.4.2 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндерде (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) арнайы ақпаратты толық түсіну
10.4.3 - оқушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
11.4.3 - оқушыларға күрделірек және деректі емес, таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында толық оқуды қажет ететін мазмұнды анықтау үшін жылдамдықпен ұзақ мәтіндерді жылдам қарап шығыңыз
10.4.4 - оқушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
11.4.4 - оқушыларға күрделірек және дерексіз, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы көркем және ғылыми жанрдағы қосымша мәтіндердің алуан түрін оқу
10.4.5 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі (оның ішінде кейбір қосымша мәтіндер де бар) мәнмәтіннен мағынаны шығару
11.4.5 - оқушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптардағы қосымша мәтіндердегі мәнмәтіннен мағынаны шығару
10.4.6 - қосымша мәтіндерде оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
11.4.6 - қосымша мәтіндерде күрделірек және дерексіз жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар бойынша автордың пікірін немесе көзқарасын анықтау
10.4.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану

12.4.7 - распознавать структуру создания объемных текстов [на уровне абзаца] на ряд более сложных и абстрактных общих и учебных тем
10.4.8 - использовать большое разнообразие знакомых и незнакомых бумажных и цифровых информационных ресурсов в целях уточнения смысла и углубленного понимания
11.4.8 - отобрать и оценить бумажные и цифровые информационные ресурсы для уточнения смысла и углубленного понимания
10.4.9 - распознавать противоречия в аргументации в ходе продолжительных обсуждений на различные общие и учебные темы
11.4.9 - распознавать несоответствия аргументов в объемных текстах на более сложные и абстрактные общие и учебные темы
Направление 5: Письмо:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий уровень B1
Высокий уровень B1
10.5.1 - планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
10.5.1 - планировать, писать, редактировать и корректировать работу на уровне текста самостоятельно на ряд общих и учебных тем;
10.5.2 - использовать растущее разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
11.5.2 - использовать большое разнообразие лексического запаса, соответствующего теме, жанру, грамматически правильно прописанного
10.5.3 - писать грамматически правильно на ряд знакомых общих и учебных тем;
11.5.3 - писать грамматически правильно на большое разнообразие общих и учебных тем;
10.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определҰнного уровня формальности в растущем разнообразии жанров письма на ряд общих и учебных тем;
10.5.4 - использовать соответствующие стиль и регистр для поддержания определҰнного уровня формальности в широком разнообразии жанров письма на общие и учебные тем;
10.5.5 - разработать логичные аргументы с поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
11.5.5 - разработать логичные аргументы с минимальной поддержкой учителя с приведением, при необходимости, примеров и причин для ряда письменных жанров на знакомые общие и учебные темы.
10.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на ряд знакомых общих и учебных тем;

12.4.7 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы ұзақ мәтіндерде [параграф аралық деңгей] даму заңдылықтарын тану
10.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында өзіне таныс және кейбір бейтаныс сандық немесе баспадан шыққан ресурстардың алуан түрін қолдану
11.4.8 - мағынаны тексеру және түсінігін тереңдету мақсатында сандық немесе баспадан шыққан ресурстарды таңдау және бағалау
10.4.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
11.4.9 - күрделірек және дерексіз жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясындағы қосымша мәтіндерде дәлелдегі сәйкессіздіктерді түсіну
5) 5-ші бағдар: Жазылым:
10-шы сынып
11-ші сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.5.1 - өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру
10.5.1 - өз бетімен жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға мәтін құрастыру, жазу, түзету және тексеру
10.5.2 - тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша өсіп келе жатқан лексиканы қолдану
11.5.2 - тақырып пен жанрға қатысты және дұрыс жазу ережесіне сәйкес қолданысы бойынша бай лексиканы қолдану
10.5.3 - грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жазу
11.5.3 - грамматикалық ережелерді ескере отырып, жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға жазу
10.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
11.5.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты сан алуан жазбаша жанрына қатысты ресми деңгейде жазу үшін стильді және лексиканы пайдалану
10.5.5 - мұғалімнің қолдауымен жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты бірқатар жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту
11.5.5 - Жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарына қатысты сан алуан жазбаша жанрларында қатысты логикалық дәлелдер қажет болғанда мысалдар мен себептерді келтіре отырып дамыту мұғалім. Шамалы көмек ұсынылған.
10.5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу

11.5.6 - писать связно на уровне текста, используя различные слова-связки, на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 - использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по целому ряду общих и учебных тем
11.5.7 - использовать самостоятельно соответствующий план на уровне текста по широкому ряду общих и учебных тем;
10.5.8 - сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по целому ряду общих и учебных тем;
11.5.8 - сообщать и отвечать на новости и чувства в переписке с помощью различных функций по широкому ряду общих и учебных тем;
10.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
11.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
Направление 6: Использование английского языка:
10-ый класс
11-ый класс
Низкий уровень B1
Высокий уровень B1
10.6.1 - использовать различные абстрактные составные существительные и сложные словосочетания в ходе обсуждения на разнообразные знакомые и некоторые незнакомые общие и учебные темы
11.6.11 - использовать именные структуры именные структуры, измененные до и после на разнообразные общие и учебные темы
10.6.2 - использовать различные квантификаторы для исчисляемых и неисчисляемых существительных и множество именных фраз на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.2 - использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.3 - использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные на широких ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.3 - использовать различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом, предложением wh на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.4 - использовать различные детерминативные и предетерминативные конструкции в ходе обсуждения разнообразных знакомых общих и учебных тем

11.5.6 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға бағыт беруші жалғаулықтардың бірнеше түрін пайдалана отырып мәтін ретінде дәлел келтіріп жазу
10.5.7 - бірқатар жалпы және оқу бағдарламасында көрсетліген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу
11.5.7 - сан алуан жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты мәтінді жазған кезде қажетті құрылымды өз бетімен жазу
10.5.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты бірқатар функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
11.5.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптарға қатысты көптеген функциялар арқылы хат-қатынастағы жаңалықтар мен сезімдерге байланысты қарым-қатынас орнату және жауап беру
10.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
11.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу
6) 6-шы бағыт: Ағылшын тілін қолдану:
10-шы сынып
11-ші сынып
Орташадан төмен деңгей B2
Жоғары деңгей B2
10.6.1 - оқушыларға таныс және бейтаныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға қатысты дерексіз күрделі зат есімдер мен зат есімнен тұратын күрделі сөз тіркестердің алуан түрін қолдану
11.6.1 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты pre- және post- modifying зат есім құрылымын қолдану
10.6.2 - саналатын және саналмайтын заттардың санын білдіретін сөздерді, сонымен қатар зат есімнен тұратын сөз тіркестерін таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында қолдану
11.6.2 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында жалпы мақсаттағы зат есімдеріне қатысты кейбір белгілерді қолдануға, кейбір қолдануға және мәтіндік сілтеме жасауға болады
10.6.3 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген тақырыптар аясында күрделі сын есімдерді және есімше орнында қолданылатын сын есімдерді және кейбір салыстырмалы деңгейді білдіретін құрылымдарды, сонымен қатар күшейтуші сын есімдердің (intensifying adjectives) алуан түрін қолдану
11.6.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану
10.6.4 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану

11.6.4 - употреблять различные аффиксы с соответствующим смыслом и правильным написанием на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.5 - использовать различные виды вопросов на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.5 - употреблять разнообразные взаимодополняемые структуры переходных и непереходных глаголов на широкий ряд общих и учебных тем
10.6.6 - использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество возвратных местоимений для многих знакомых общих и учебных тем
11.6.6 - использовать растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.7 - использовать формы настоящего совершенного времени, а также разнообразные формы действительного и страдательного залогов совершенного времени, в том числе наречий времени so far, lately, all my life на широкий ряд знакомых общих и учебных тем
11.6.7 - использовать большое разнообразие форм действительного и страдательного залогов в совершенном виде и ряд совершенно длительных форм на разнообразный спектр общих и учебных тем
10.6.8 - использовать разнообразие действительного и страдательного залогов в будущем и будущем длительном времени на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.8 - употреблять большое разнообразие глаголов в форме будущего времени, включая глаголы в форме будущего совершенного времени, на разнообразные общие и учебные темы
10.6.9 - употреблять надлежащим образом широкое разнообразие глаголов в форме простого настоящего, прошедшего и прошедшего совершенного времен в действительном и страдательном залогах в прямой и косвенной речи на разнообразные знакомые общие и учебные темы
11.6.9 - употреблять широкое разнообразие глаголов в форме настоящего и прошедшего времен, включая растущее число тонких различий [аспекты прошедшего времени и завершенности/аспекты простого времени и длительности] на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.10 - употреблять формы настоящего длительного и прошедшего длительного времен в действительном и страдательном залоге на большое разнообразие общих и знакомых учебных тем
11.6.10 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи, командных и вопросительных форм на большой ряд общих и учебных тем
10.6.11 - употреблять большое разнообразие высказываний прямой речи и вопросительных форм на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем

11.6.4 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты қажетті мағынасы бар және емлесі дұрыс бірқатар аффикстерді қолдану;
10.6.5 оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты сұрақтардың кең қатарын пайдалану
11.6.5 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты ауыспалы және сабақты етістіктерді толықтыратын үлгілерді қолдану
10.6.6 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты қатыстық, сілтеу, белгісіз, есептік есімдіктерді (relative, demonstrative, indefinite, quantitative]of pronouns), сонымен қатар өздік есімдік құрылымдарының (reflexive pronoun structures) кең қатарын қолдану
11.6.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану
10.6.7 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында perfect continuous формасын, сонымен қатар қарапайым ырықсыз және өздік етістерін (simple perfect active and passive forms), оның ішінде time adverbials so far, lately, all my life" деген мезгілді білдіретін сөздерді (time adverbials)
11.6.7 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында simple perfect active және passive forms пен future continuous формасын қолдану.
10.6.8 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында өздік және ырықсыз райда тұрған келер шақ (future active and passive) пен future continuous формасын қолдану.
11.6.8 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында келер шақ және future perfect формасын қолдану
10.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты төл және төлеу сөздерде өздік және ырықсыз етіс түрінде берілген осы шақ, өткен шақ және past perfect шақтың сан алуан түрін орынды қолдану
11.6.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты осы шақ, өткен шақ соның ішінде [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] алуан түрін орынды қолдану
10.6.10 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты нақ осы шақты (present continuous) және past continuous-тің өздік және ырықсыз етістерін қолдану
10.6.11 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер, топқа арналған сұрақтардың мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану;
10.6.11 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты айтылған мәлімдемелер мен сұрақтардың кең қатарын пайдалану

11.6.11 - употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречий/группы наречий, употребляемых в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем
10.6.12 - использовать разнообразные структуры сравнительной степени наречий с правильными и неправильными наречиями;
употреблять большое разнообразие доглагольного, постглагольного и конечного положения наречия на широкий спектр знакомых общих и учебных тем
11.6.12 - употреблять большое разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени для выражения соответствующих функций;
употреблять различные псевдомодальные структуры, включая supposed to, bound to, due, willing to на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6. 13 - употреблять растущее разнообразие модальных глаголов в форме прошедшего времени, включая must have, can’t have, might have для выражения предположения и заключения о прошлом на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.13 - употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих менее распространенные существительные, прилагательные и глаголы на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.14 - употреблять разнообразие предложных фраз перед существительными и прилагательными;
употреблять разнообразие зависимых предлогов, сопровождающих существительные и прилагательные и разнообразие предлогов, сопровождающих глаголы в рамках широкого спектра знакомых общих и учебных тем
11.6.14 - употреблять растущее разнообразие более сложных предложных фраз, включая те, что связаны с уступками и уважением;
употреблять разнообразие составных глаголов различных синтаксических типов на большое разнообразие общих и учебных тем
10.6.15 - использовать формы инфинитива после определенного количества глаголов и прилагательных
использовать формы герундия после разнообразных глаголов и предлогов
использовать предложные и фразовые глаголы на большое разнообразие знакомых общих и учебных тем
11.6.15 - использовать большое количество более сложных союзов для выражения согласия и контраста на ряд общих и учебных тем
10.6.16 - использовать союзы и союзные слова в ходе обсуждения различных знакомых общих и учебных тем.
11.6.17 - использовать if / if only в структурах условного наклонения третьего вида использовать разнообразие относительных придаточных предложений, включая with which на разнообразные знакомые общие и учебные темы

11.6.11 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
10.6.12 - салыстыру деңгейін білдіретін бірқатар үстеу құрылымдарын дара және күрделі үстеулермен қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
11.6.12 - тиісті функцияларды білдіру үшін өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрлерін қолдану;
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарына қатысты бірқатар модальды құрылымдар, соның ішінде supposed to, bound to, due, willing to қолдану
10.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты өткен шақтағы модальды формалардың алуан түрін, оның ішінде must have, can’t have, might have-ты өткен оқиға бойынша қорытындыны білдіру үшін қолдану
11.6.13 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты жалпы есім, сын есім және етістіктен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді қолдану
10.6.14 - зат есім мен сын есімдердің алдында көмекші сөз тіркестердің алуан түрін қолдану
жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс сан алуан тақырыптарға қатысты зат есім мен сын есімнен соң келетін бірқатар тәуелді көмекші сөздерді және етістіктерден соң келетін алуан түрлі көмекші сөздерді қолдану;
11.6.14 - концессия мен құрметке жататын күрделі көмекші сөз тіркестерді қоса алғанда алуан түрін қолдану;
оқушыларға таныс жалпы тақырыптар, сондай-ақ оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптар аясында әртүрлі синтаксистік типтердегі бірнеше сөзден тұратын етістіктердің алуан түрін қолдану;
10.6.15 - жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға алуан түрлі
етістіктер мен сын есімдерге инфинитив формаларын қолдану
жалпы таныс және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға кейбір көмекші сөздердің формалары мен сөз тіркесінен тұратын етістікті қолдану
11.6.15 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан түрлі тақырыптарға күрделі жалғаулықтардың бірнеше түрін шартты концессия және контрасты көрсету үшін қолдану
10.6.16 - оқушыларға таныс жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген бірқатар тақырыптарға жалғаулықтардың бірнеше түрін қолдану
10. 6.17 - if / if only үшінші шартты құрылымда қолдану
(third conditional structures) қолдану; which сөзін қоса алғанда бірнеше анықтаушы шартты сөйлемдер (relative clauses ) қолдану

11.5.9 - расставлять с высокой степенью точности знаки препинания в письменной работе на уровне текста по широкому разнообразию общих и учебных тем;
11.6.3 - использовать различные прилагательные в сочетании со словом that, инфинитивом, предложением wh на большое разнообразие общих и учебных тем;
11.6.11 - употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем;
Предоставление данных и сравнение полученных результатов
11.1.2 - использовать навыки говорения и слушания для обеспечения индивидуальной обратной связи одноклассникам;
11.1.3 - проявлять уважение к различным точкам зрения;
11.1.5 - использовать обратную связь для установления личных целей обучения
11.1.6 - организовать и четко предоставить информацию в доступной форме для других
11.3.7 - употреблять соответствующую специфичную лексику и синтаксис в рамках обсуждения на ряд знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
11.6.11 - употреблять большое разнообразие доглагольного, послеглагольного и наречия/группы наречия, употребляемые в конце предложения, на широкий спектр общих и учебных тем;
11.6.2 - использовать различные детерминаторы, относящиеся к существительным широкого и дополнительного использования, а также текстовых ссылок на большое разнообразие общих и учебных тем;
11.6.6 - использовать растущее разнообразие безличных предложений и структур cleft на большое разнообразие общих и учебных тем;
Приложение 27
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 21 ноября 2022 года № 467
Приложение 125
к приказу Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).

11.5.9 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптарға қатысты жазбаша түрде берілген мәтінге тыныс белгілерін бар назарын салып қойып шығу;
11.6.3 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген сан алуан тақырыптар аясында that, инфинитив және wh- clauses толықтырылған сын есімді қолдану;
11.6.11 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану
Нәтижелер бойынша баяндама жасау және салыстыру
11.1.2 - сыныптастарының көңілін ескере отырып орынды кері байланыс беру үшін айтылым және тыңдалым дағдыларын қолдану;
11.1.3 - өзгелердің ой-пікірін сыйлау, есепке алу;
11.1.5 - өзіне оқу мақсаттарын белгілеу үшін кері байланысты қолдану;
11.1.6 - ақпаратты басқаларға түсінікті болатындай етіп ұйымдастыру және таныстыру;
11.3.7 - жалпы тақырыптар және оқу бағдарламасында көрсетілген таныс және бейтаныс алуан түрлі тақырыптар туралы әңгімелерде тиісті лексиканы және синтаксисті пайдалану;
11.6.11 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген оқушыға таныс бірқатар тақырыптарға қатысты етістіктің алдында, етістіктің артында және етістіктің соңында келетін үстеулердің/үстеулік фазалардың алуан түрін қолдану;
11.6.2 - оқушыларға таныс, жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты анықтаушы сөздердің, сонымен қатар сөз алдында келетін анықтаушы құрылымдардың кең қатарын қолдану;
11.6.6 - жалпы және оқу бағдарламасында көрсетілген алуан түрлі тақырыптарға қатысты жақсыз және cleft-сөйлемдерді қолдану
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 21 қарашадағы
№ 467 бұйрығына
27-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы "16" қыркүйегіндегі
№ 399 бұйрығына
125-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).

2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является языком коммуникации, науки, бизнеса, туризма и спорта. Знание немецкого языка:
1) повышает уверенность обучающихся при общении в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию не только в Казахстане, но и за рубежом;
3) позволяет продолжить профессиональное образование в Казахстане и за рубежом;
4) расширяет доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на немецком языке;
5) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на немецком языке;
6) позволяет обучающимся представлять Казахстан внутри страны и за ее пределами;
7) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся по четырем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо). По завершению общего среднего образования школы (10-11 классы) обучающиеся должны достигнуть языкового уровня В1 (средний – В1.2) в соответствии с Общеевропейскими компетенциями владения иностранным языком (Common European Framework of Reference, CEFR).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Иностранный язык (второй). Немецкий язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Иностранный язык (второй). Немецкий язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 классов составляет:
1) в 10 классе –2 часа в неделю, 72 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 72 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Учебная программа содержит этапы обучения немецкому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (10-11 классы).
6. Содержание учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" структурировано по разделам обучения (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка).

2. Оқу пәнінің маңыздылығы, оның коммуникация, ғылым, бизнес, туризм және спорттық тілі болып табылатынымен белгіленеді. Неміс тілін білу:
1) білім алушылар әртүрлі тіршілік ету жағдаяттарындағы қарым-қатынаста сенімділіктерін арттырады;
2) Қазақстанда ғана емес, шет елдеде жоғары білім алуға мүмкіндік береді;
3) Қазақстанда және шет елде кәсіптік білім алуды жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) білім алушылар неміс тілінде таратылатын жаңалықтар мен ақпарат алуға мүмкіндігін кеңейтеді;
5) білім алушылар неміс тіліндегі әдеби туындылардың тұпнұсқалық мәтіндерімен танысуға мүмкіндік алады;
6) білім алушыларға Қазақстанды өз елінде және шет елдерінде танытуға мүмкіндік алады;
7) мектепте қалыптасқан дағдыға, оқыту және білім стратегиясына сүйеніп өмір бойы оқуға мүмкіндік алады.
3. "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу қызметі бойынша төрт тілдік дағдыны дамытуға бағытталған (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым). Жалпы орта білім беру мектепті бітіргеннен кейін, білім алушылар (10-11 сынып) Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттікке сәйкес (Common European Framework of Reference, CEFR) В1 (орта – В1.2) тіл деңгейіне дейін жетеді.
2-тарау. "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 72 сағат құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу бағдарламасы оқыған деңгейлеріне, сөйлеу қызметінің (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) төрт түрі бойынша тілдік дағды мен икемін бағалау өлшеміне сәйкес неміс тіліне оқыту кезеңін, жалпы оқыту кезеңінің (10-11 сынып) ұзақ мерзімді жоспарын қамтиды.
6. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқыту бөлімдері (Тыңдалым, Сөйлесім, Оқылым, Жазылым, Неміс тілін қолдану) бойынша құрылған.

7. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
8. В базовом содержании программы представлены общие цели обучения немецкому языку в разрезе классов.
9. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (10 класс – В1.1, 11 класс – В1.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения немецкому языку.
10. В разделе "Использование немецкого языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур немецкого языка в речи в соответствии с предъявляемым уровнем обучения.
11. Базовое содержание (Inhalt).
12. Содержание учебного предмета в 10 классе (уровень В1.1).
13. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;
2) понимание основного содержания длительных обсуждений, высказывание своего мнения или интервьюирование других в дружеской беседе, достаточно свободное использование большого количества простых языковых средств, чтобы выразить почти любую мысль, решение менее стандартных ситуаций, возникающих в жизни;
3) участие без подготовки беседе на знакомую тему;
4) подача жалобы;
5) проявление инициативы в интервью/ консультации;
6) написание простых связных текстов на знакомые или интересующие темы;
7) написание писем личного характера, сообщая в них о своих личных переживаниях и впечатлениях;
8) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их применения в реальной языковой и культурной среде;
9) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
10) использование высказываний для выполнения различных коммуникативных функций;
11) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
14. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности, чувства патриотизма к Родине.
15. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.

7. Әр бөлімшеде көрсетілген оқыту мақсаты сөйлеу қызметінің (Тыңдалым, Сөйлесім, Оқылым, Жазылым, Неміс тілін қолдану) барлық түрін дамыту бойынша мұғалімге жұмысты жүйелі жоспарлауға, білім алушылардың жетістігін бағалауға, оларды оқытудың келесі кезеңдері бойынша хабардар етуге мүмкіндік береді.
8. Бағдарламаның базалық мазмұнында сыныптар бойынша неміс тілінің жалпы оқу мақсаттары көрсетілген.
9. "Тыңдалым", "Сөйлесім", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде, шетел тілі (10 сынып – В1.1, 11 сынып – В1.2) оқыту деңгейлерімен белгіленген сөйлеу қызметінің түрлері бойынша мақсаттары, неміс тілінде оқытудың түпкілікті нәтижесі оларға жетуге бағытталған.
10. "Неміс тілін қолдану" бөлімінде білім алушы талап етілген оқу деңгейіне сәйкес неміс тілінің лексикалық-грамматикалық, синтаксистік құрылымын сыпайы қолдану талаптарымен танысады.
11. Базалық мазмұн (Inhalt).
12. 10-сыныпқа (В1.1 деңгейі) арналған "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
13. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) қоғамдық мәдениет деңгейінде басқа тілді мәдениет өкілдерімен қарым-қатынас жасау;
2) ұзақ талқылаудың негізгі мазмұнын түсіну, достық әңгімелесуде өз пікірін білдіру немесе басқалардан сұхбат алу, тіршілік етуде туындайтын кез-келген ойды білдіру, үйреншікті емес жағдайды шешу үшін көпшілік қарапайым тілдік құралды еркін қолдану;
3) таныс тақырыпқа арналған әңгімеге дайындықсыз қатысу;
4) шағым түсіру;
5) сұхбат/кеңестерде бастамашылық көрсету;
6) таныс немесе қызықтыратын тақырыптарға қарапайым жүйелі мәтіндер жазу;
7) өзінің жеке уайымы мен әсері туралы хабарлап жеке сипаттағы хат жазу;
8) неміс тілін тұтынушылардың елтану және мәдениеттану білімінің болуы, ұлттық сипатының қарым-қатынас нормалары мен стереотипі, ерекшеліктері мен ұлттық менталитеттің ерекшелігін білу, оларды нақты тілдік және мәдени ортада қолдану;
9) пікірлерді білдіру, оларды мәтінде қосу қағидатын білу;
10) әртүрлі коммуникативтік функцияларды орындау үшін пікірлерді қолдану;
11) өзара әрекет ету сызбасына сәйкес айтылатын ойды тізбектеп құру.
14. Тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетке позитивті көзқарас білдіру;
2) әртүрлі көзқарасқа құрметпен, сабырлықпен қарау, толеранттылыққа, Отанға деген сүйіспеншілік сезімін көрсету.
15. Жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы жалпы мәдениетті жоғарылату, тілін үйренетін елі туралы ой-өрісін, білімін, қоршаған орта туралы білімін кеңейту.

16. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
17. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
18. Содержание учебного предмета в 11 классе (уровень В1.2).
19. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) успешное общение на практически всех уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) детальное понимание основного содержания длительных обсуждений;
3) прием сообщения-запроса о возникших проблемах;
4) предоставление информации, необходимой в процессе интервью/ консультации (например, описать свои симптомы врачу);
5) объяснение, почему что-либо является проблемой;
6) изложение сюжета короткого рассказа, статьи, содержания беседы, обсуждения, обсуждения документального фильма;
7) выражение своего отношение и ответ на ряд уточняющих вопросов;
8) проведение заранее подготовленной беседы, проверяя и подтверждая имевшуюся информацию, составление рассказа, как что-либо делается, давая четкие указания;
9) достаточно уверенный обмен накопленной фактической информацией по бытовым и не бытовым вопросам, лежащим в сфере интересов;
10) написание коротких простых эссе на интересующие темы;
11) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание нормы общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их свободное применение в реальной языковой и культурной среде;
12) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
13) свободное и неосознанное использование высказывания для выполнения различных коммуникативных функций;
14) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
20. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности и чувства патриотизма к Родине.

16. Дамыту аспекті:
1) неміс тілін үйренуге деген тілдік икем мен тілдік тапқырлықты, сөз тәртібінің мәдениетін, қызығушылығын, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: жігерлік, ақыл-есі;
2) тапсырылған параметрлерде тілді тиімді игеруді қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиетті, замануи оқыту технологияларын қолдану;
3) өз ой-пікірін ойға қонымды және жүйелі баяндау, көпшілік мақұлдаған тақырыпқа арналған пікірталас, коммуникативтік сипаттағы үйреншікті емес ахуалды шешу;
4) жалпы адамзат мәдениетін дамытуда ұлттық мәдениеттің (өз және басқа тілдік) жетістіктері туралы және басқа мәдениет аясында ана тілі мен мәдениетінің рөлі туралы кеңінен түсінігі болуы тиіс.
17. Стратегиялық аспект: басқа тілдік дербес сөйлесуге қабілетті және дайын , екінші тілдік тұлғалық негізгі сипаттамасын меңгеру.
18. 11-сыныпқа (В1.2-деңгей) арналған "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
19. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) басқа тілідік мәдени өкілдерімен барлық деңгейде табысты тілдесу;
2) ұзақ талқылаудың негізгі мазмұнын жете түсіну;
3) туындаған мәселелер бойынша хабарлама-сауалды қабылдау;
4) сұхбаттасу/кеңес үдерісіне қажетті ақпаратты беру (мысалы, дәрігерге өзінің ауру белгісінің нышанын айту);
5) не нәрсенің мәселе болып жатқандығын түсіндіру;
6) қысқа әңгіменің, мақаланың сюжетін, сұхбаттасудың мазмұнын талқылау, деректі фильмді талқылау;
7) анықтайтын сұрақтарға жауап беру және өз пікірін білдіру;
8) бар ақпаратты тексеріп және растап, алдын ала дайындалған сұхбаттасуды өткізу, нақты нұсқау бере отырып, ненің қалай істелінетіні туралы айту;
9) мүдделі саладағы тұрмыстық және тұрмыстық емес мәселелер бойынша деректі ақпаратпен алмасу;
10) қызықтыратын тақырып бойынша қысқа қарапайым эссе жазу;
11) елтаным мен мәдени білімнің болуы, қарым –қатынас жасау нормалары бойынша білім, ұлттық сипаттың өзгешелігі және неміс тілін білетіндердің ұлттық менталитетінің ерекшелігі, еркін тілдік және мәдени ортада қолдану;
12) пікір білдіру ережелерін білу, оларды мәтінде біріктіру;
13) әртүрлі коммуникативтік қызметті орындау үшін өз пікірін еркін қолдану;
14) қарым-қатынас жасау сызбасына сәйкес пікірді дәйекті түрде құру.
20. Тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне позитивті қатынас қалыптастыру;
2) әртүрлі көзқарасқа құрметпен қарау, толеранттылық және Отанға деген патриоттық сезім көрсету.

21. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
22. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
23. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
Параграф 2. Система целей обучения
24. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает раздел, третье - нумерацию учебной цели.
Раздел 1. Аудирование (Hören):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой

21. Жалпы білім беру аспектісі: мәдениетті дамыту, ой өрісін кеңейту, неміс тілі арқылы ел, қоршаған орта туралы білімдерін жетілдіру.
22. Дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілетті және тілдік болжауды, сөйлеу мәдениетін, неміс тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін: зейін, ерік-жігерін арттыру;
2) белгіленген параметрлер бойынша тілді меңгеру тиімділігін қамтамасыз ететін әдеби анықтамалар, оқытудың заманауи технологияларын қолдану;
3) жалпылама тақырыптар бойынша пікірталастар, дәйекті түрде өз ойын білдіру, коммуникативті сипаттағы стандартты емес жағдаяттарды шешу;
4) жалпы адами мәдениеттің дамуында ұлттық мәдениеттің (өзіндік және басқа тілдік) жетістіктері туралы кең көріністің болуы және басқа мәдениетте ана тілі мен мәдениетінің рөлі.
23. Стратегиялық аспект: басқа тілдік дербес сөйлесуге қабілетті және дайын , екінші тілдік тұлғалық негізгі сипаттамасын меңгеру.
2-параграф. Оқытудың мақсаттар жүйесі
24. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімді, үшінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді.
1-бөлім. Тыңдалым:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.1.1 әдеби нормаға сәйкес анық айтылған мектепте, демалыста таныс тақырыптардың негізгі ережелерін түсіну
11.1.1 кәсіби ортада кездесетін белгілі тақырыптарға арналған әдеби нормалар шегінде анық айтылған сөздердің негізгі ережелерін түсіну
10.1.2 егерде анық, айтылымы таныс болса, күнделікті мәселелер туралы және оқу туралы қарапайым ақпараттық хабарламаларды, оның ішінде негізгі ойды түсіну
11.1.2 оқу және болашақ кәсібіи қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы ақпараттық хабарламаларды түсіну
10.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылатын жағдайда, ұзақ пікірталастың негізгі кездерін түсіну
11.1.3 барлығы анық, әдеби тілде айтылған жағдайда ұзақ пікірталастың негізгі сәттерән түсіну
10.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу тақырыбы бойынша дәрісті не әңгімені түсіну
11.1.4 сөйлеу мәні таныс, ал сөздің өзі қарапайым және құрылымы анық болған жағдайда оқу және кәсіби тақырып боынша дәрісті немесе әңгімені түсіну

10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Раздел 2. Говорение (Sprechen):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ еҰ мыслью не сложно следить
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены

10.1.5 асықпай, анық нормативке сәйкес сөйлеген жағдайда таныс тақырыптарды жалпылама қысқа қарапайым әңгімелерді түсіну
11.1.5 таныс тақырыптарға асықпай, анық сөйлеген жағдайда қысқа қарапайым әңгімелерді түсіну
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданатын аспаптарды пайдалану ережесі
11.1.6 техникалық сипаттағы нұсқаулықтарды түсіну
10.1.7 радио бойынша жаңалықтар легінің негізгі ережелері мен ақырын және анық естілетін, жазылған таныс тақырыптарға араналған қарапайым тақараптарды түсіну
11.1.7 нақты, нормативке сәйкес айтылатын радиода не жазбада кездетін, көбінесе қызықтыратын материалдар бар ақпаратты түсіну
10.1.8 қызықтыратын тақырып бойынша телевизиялық бағдарламаның артық бөлігін түсіну, мысалы, сұхбат, қысқа дәріс, репортаж, егер олар ақырын және анық естілсе
11.1.8 қызықтыратын тақырыптар бойынша телеарна материалдардың көбірек бөлігін түсіну, мысалы, егерде олар анық және баяу айтылса, онда сұхбаттасу, интервью, қысқа дәрістер
2-бөлім. Айтылым :
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу
11.2.1 шапшаң, қарапайым тілде қызықтыратын мәселелер бойынша дәйекті түрдегі бекітуді сипаттай алу
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, тәжірибені, осы тәжірибеге байланысты реакциясын, сезімін суреттеу
11.2.2 шапшаң бірдеңені ,суреттеу не болмаса дәйекті түрдегі бекітуді айту, кітаптың не фильмнің сюжетін айту және оған деген өзінің реакциясын айту
10.2.3 оның ойын түсіну қиын болмайтын. дәлелді құру
11.2.3 жалпылама және оқу тақырыптарына қатысты сұхбаттасушының көзқарасын бағалау және өз пікірін түсіндіру, негіздеу
10.2.4 қысқаша бірдеңенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру
11.2.4 жанжақты бірдеңенің себептерін түсіндіру және бірдеңенің шешімін әртүрлі нұсқада, жоспар және әрекет арқылы түсіндіру
10.2.5 екіпіндегі акцент пен интонацияға қарамастан түсінуге болатын тұрмыстық және оқу тақырыбы шеңберінде қысқаша және дайындалған хабарламалар жасау
11.2.5 екіпіндегі акцент пен интонацияға қарамастан түсінуге болатын қызметтің кәсіби саласындағы тұрмыстық және оқу тақырыбы шеңберінде қысқаша және дайындалған хабарламалар жасау
10.2.6 таныс тақырып бойынша алдын ала дәріс дайындау, оның мазмұны практика жүзінде түсінікті болады және негізгі ережелері нақты түсіндіріледі

11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Раздел 3. Чтение (Leseverstehen):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудованием
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания

11.2.6 таныс тақырып бойынша алдын ала ауқымды дәріс дайындау, оның мазмұны практика жүзінде түсінікті болады және негізгі ережелері нақты түсіндіріледі
10.2.7 өзінің сөйлеуі бойынша сұрақтарға жауап беру, бірақ, егерде сұрақ жылдам айтылса, оны қайталауды өтіну
11.2.7 өзінің сөйлеуі бойынша сұрақтарға жауап беру, бірақ, егерде сұрақ жылдам айтылса, оны қайталауды өтіну
10.2.8 өзінің сезімін және реакциясын қарапайым мәтінде қисынды тұжырымдап, тәжірибені бейнелеу
11.2.8 өзінің сезімін және реакциясын қарапайым мәтінде қисынды тұжырымдап, тәжірибені бейнелеу
3-бөлім. Оқылым :
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды нақты түсіну
11.3.1 қызықтыратын материалдар бойынша деректі ақпараттар бар қарапайым мәтіндерді оқу және оларды егжей-тегжей түсіну
10.3.2 бір-біреумен үнемі хат алмасуға мүмкіндік беретін жеке басына қатысты хаттағы оқиғанын, сезімнің және ынтаның суреттеуін түсіну сипаттауын түсіну
11.3.2 бір-біреумен үнемі хат алмасуға мүмкіндік беретін жеке басына қатысты хаттағы оқиғанын, сезімнің және ынтаның суреттеуін түсіну
10.3.3 нақты бір тапсырманы орындау үшін ақпаратты мәтіннің әртүрлі бөлімдерінен не болмаса әртүрлі мәтіндерден жинақтау және қажетті ақпаратты табу үшін үлкен мәтінді қарау
11.3.3 нақты бір тапсырманы орындау үшін ақпаратты мәтіннің әртүрлі бөлімдерінен не болмаса әртүрлі мәтіндерден жинақтау және қажетті ақпаратты табу үшін көлемі үлкен мәтінді қарау
10.3.4 күнделікті жазба материалдарынан өзекті ақпаратты түсіну және табу, мысалы, хаттардан, жазбашалардан не болмаса қысқа ресми құжаттардан
11.3.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары шеңберінде көркем не көркем емес әдебиеттен ұзын мәтіндерді оқу
10.3.5 бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндерден қандай негізгі қорытынды жасалғанын түсіну
11.3.5 мәтінде қарастырылған тақырып бойынша ойларды түсіну
10.3.6 газет мақалаларынан таныс тақырыпқа негізгі ережелерді зерделеу
11.3.6 әртүрлі газет мақалаларынан таныс тақырыпқа негізгі ережелерді зерделеу
10.3.7 қарапайым тілмен жазылған ережелерді түсіну, мысалы қауіпсіздік ережесі
11.3.7 жабдықтарды қолдану бойынша қарапайым нұсқауларды түсіну
10.3.8 мағынаны тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану

11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Раздел 4. Письмо (Schreiben):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Раздел 5. Использование немецкого языка (Spracheverwendung):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс

11.3.8 мағынаны тексеру және түсінікті кеңейту үшін кейбір таныс емес қағаз және цифрлы ресурстарды қолдану
10.3.9 жалпылама және оқу тақырыптарына қысқа мәтіндерде келтірілген дәлелдердің сәйкес еместігін анықтау
11.3.9 жалпылама және оқу тақырыптарына ұзын мәтіндерде келтірілген дәлелдердің сәйкес еместігін анықтау
4-бөлім. Жазылым:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.4.1 жеке тұрған элементтерді байланыстырып, таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым мәтіндерді жазу
11.4.1 жеке тұрған элементтерді байланыстырып, көлемі ауқымды таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым мәтіндерді жазу
10.4.2 таныс және қызықтыратын мәселелер бойынша қарапайым сипаттамалар жазу
11.4.2 қарапайым байланысы бар мәтінде өз сезімі мен реакциясын тқжырымдап, өзінің тәжірибесін жазу
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа және қарапайым эссе жазу
11.4.3 күнделікті таныс және әлеуметтік мәселелер бойынша іс жүзінде жиналған ақпараттарды қосындылау және еркін өз ойын жеткізу
10.4.4 қажетті ақпаратты сұрап, жеке басына қатысты жазбалар мен хаттар жазу
11.4.4 қажетті ақпаратты сұрап, жеке басына қатысты жазбалар мен хаттар жазу
10.4.5 өзінің сезімін, оқиғасын және тәжірибесін сипаттап, хат жазу
11.4.5 мәдениет: ән-күй, фильмдерге қатысты абстракты тақырыптар бойынша өзінің ойын білідіріп және жаңалықтарды айтып, хат жазу
10.4.6 сұрақтар туындататын, мәселелерді түсіндіретін хабарламаларды жазу
11.4.6 достарына, ұстаздарына, қызмет көрсетуші қызметкерлерге не болмаса күнделікті өмірде жиі көрінетіндерге маңыздыны айтып жазулар жазу
10.4.7 егерде қызықтыратын тақырып бойынша болса, кейін қолдануға болатын айтып тұру арқылы нақты жазулар жазу
11.4.7 егерде тақырып таныс болса, сөйлеу қарапайым және нақты, нормативтік диалекте болса, дәріс уақытында негізгі ойлардың тізімі түрінде жазулар жасау
10.4.8 тұпнұсқа мәтіннің құрылымы мен тұжырымдамасын қолданып, қысқа жазба үзінділерді қарапайым тілмен қайталау
11.4.8 тұпнұсқа мәтіннің құрылымы мен тұжырымдамасын қолданып, әртүрлі көлемдегі қысқа жазба үзінділерді қарапайым тілмен қайталау
10.4.9 жазба түрінде оқиғаны айту
11.4.9 жазба түрінде оқиғаны айту
5-бөлім. Неміс тілінің қолданысы:
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып

В1.1
В1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках
частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам

В1.1
В1.2
10.5.1 таныс /таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша абстракті құрама есімдерді және күрделі есім топтарын қолдану
11.5.1 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша абстракті құрама есімдерді және күрделі есім топтарын қолдану
10.5.2 сөйлеуде шектеусіз белгісіз, сілтеу, қатыстық есімдіктерді, сонымен қатар, сын есім мен үстеулердің салыстыру шырайларын қолдану
11.5.2 сөйлеуде шектеусіз белгісіз, сілтеу, қатыстық есімдіктерді, сонымен қатар, сын есім мен үстеулердің салыстыру шырайларын қолдану
10.5.3зат есім мен сын есімнің септелуін, зат есімнің көпше түрі туралы білімдерін жүйелеу, таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша аталған білімді қолдану
11.5.3 зат есім мен сын есімнің септелуін, зат есімнің көпше түрі туралы білімдерін жүйелеу, таныс /таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша аталған білімді қолдану
10.5.4 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша сөз сөйлеуді құру үшін шектеусіз сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффикс, сөздерді қосу, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таратылған бағалау лексиканы), синоним, антоним және басқа да көмекші сөздерді қолдану
11.5.4 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша сөз сөйлеуді құру үшін шектеусіз сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффикс, сөздерді қосу, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таратылған бағалау лексиканы), синоним, антоним және басқа да көмекші сөздерді қолдану
10.5.5 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі мезгіл және модаль етістіктерді қамтыған сұрақтарды қолдану
11.5.5 таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі мезгіл және модаль етістіктерді қамтыған әртүрлі сұрақтарды қолдану
10.5.6 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша Partizip I және Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) таралған анықтауышты қолдану
11.5.6 жартылай таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша Partizip I және Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) таралған анықтауышты қолдану
10.5.7 кейбір пассивті және әртүрлі мезгілдегі етістіктерді және олардың баламасын, модаль етістіктерді таныс жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.7 үздіксіз көбейген пассив және әртүрлі мезгілдегі етістіктерді және олардың баламасын, модаль етістіктерді таныс, жартылай таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану

10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам
10.5.9 использовать формы Konjunktiv от глаголов haben, sein, werden, kőnnen, mőgen для выражения вежливой просьбы, желания, косвенный вопрос с союзом ob по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv в рамках знакомых общих и учебных тем
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
10.5.13
использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.13
использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
25. Количество часов на изучение раздела и тем распределяется учителем.
26. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования.

10.5.8 мүмкіндікті білдіру, модальдің әртүрлі тәсілдері бойынша білімді жүйелеу үшін haben/ sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану
11.5.8 әртүрлі модаль құрылымдарды, құрмалас салалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары шеңберінде қолдану
10.5.9 сыпайы өтініште, жанама сұрақта ob жалғаулықпен Konjunktiv форманы haben, sein, werden, kőnnen, mőgen етістіктерді таныс жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.9 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша субстантивтенген есімше, шартты рай формасы: wűrde + Infinitiv тіркесін, Präteritum Konjunktiv қолдану
10.5.10 басқарумен жиі қолданатын етістіктерді қолдану; использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben етістіктерден кейін, сочетаний типа den Wunsch haben + тіркесті Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) маңызы бар етістіктерді таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша қолдану
11.5.10 жартылай таныс және таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында етістіктерді және тұрақты етістік тіркестерді aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD күрделі басқарумен қолдану
10.5.11 сабақтас және салалас құрмалас сөйлемдерді жалғаулықтарымен және жалғаулық сөздерімен таныс/таныс емес жалпылама және оқу тақырыптарында қолдану
11.5.11 қарсылықты бағыныңқылы сөйлем –сабақтас құрмалас сөйлемді obwohl/ obgleich жалғаулығымен таныс және жартылай таныс емес сөйлемдерде қолдану
10.5.12 сөйлеуде қосымша сөздердің қызметтік маңыздылығы туралы білімдерін қолдану; мәтіндердің тұтастығын қамтамасыз ететін әртүрлі байланыс құралдарын, орамдылығын (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt) үстеу көмегімен.
11.5.12 сөйлеуде қосымша сөздердің қызметтік маңыздылығы туралы білімдерін қолдану; мәтіндердің тұтастығын қамтамасыз ететін әртүрлі байланыс құралдарын, орамдылығын (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt) үстеу көмегімен.
10.5.13 таныс жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану
10.5.13 таныс және жартылай таныс емес жалпылама және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөздердің білдіру тәсілдерін қолдану
25. Бөлімді және тақырыптарды оқытуға арналған сағат санын мұғалім бөледі.
26. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын бойынша іске асырудың ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.

Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
10 класс (В1.1):
Темы
Разделы
Цели обучения
1. Социальные гарантии – успех государства:
1.1 Социальная защищенность и гарантии
1.2 Активная гражданская позиция
Слушание
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе;
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением;
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу;
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ еҰ мыслью не сложно следить;
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферах деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации;
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
Чтение
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать;
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах;
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения;
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;

3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
10-сынып (В1.1):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлеуметтік кепілдік – мемлекет жетістігі:
1.1 Әлеуметтік қорғалу және кепілдіктер
1.2 Белсенді азаматтық ұстаным
Тыңдалым
10.1.1 мектепте, демалыста жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну;
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;
10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну;
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу;
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау;
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру;
10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;
10.2.5 тақырыпқа қатысты тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау;
10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну;
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну;
10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау;
10.3.4 күнделікті жазбаша материалда, мысалы, хаттарда, брошюраларда және қысқа ресми құжаттарда өзекті ақпаратты табу және түсіну;
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну;
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау;

10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
Письмо
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов;
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов;
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы;
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы;
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме;
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам;
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам;
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках знакомых общих и учебных тем;
10.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам;
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности;
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben, сочетаний типа den Wunsch haben + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;

10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану;
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
Жазылым
10.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу;
10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау;
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу;
10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу;
10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу;
10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану;
10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану;
10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану;
10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану;
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану;
10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану;
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану;
10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу;
10.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша басқарумен жиі қолданылатын етістіктерді beginnen, vorhaben/бегиннен, форабен етістіктерінен кейін den Wunsch haben + Infinitiv-тегі мағыналық етістіктерді zu мен (Ich habe vor, eine Reise zu machen тіркестерін қолдану;

11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением;
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
Говорение
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений;
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы;
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям;
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены;
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе;
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Чтение
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему;
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание;
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте;
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему;
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст;
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности;
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным;
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте;
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
Использование языка
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам;

11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну;
11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
Айтылым
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу;
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау;
11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар, әрекетті және бір істі шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру;
11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу;
11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну;
11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
Оқылым
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну;
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау;
11.3.5 мәтінде қозғалған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну;
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау;
11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану
Жазылым
11.4.2 қарапайым мәтінге өз сезімдері мен реакциясын тұжырымдай отырып, өз тәжірибесін сипаттау;
11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау;
11.4.4 кез келген қажетті ақпаратты сұрата отырып, маңызды деп есептейтін нәрсені нақты баяндай отырып жеке хаттар мен жазбаларды жазу;
11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу;
11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
Тілді қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану;

11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения;
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.7 использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам;
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам;
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом obwohl/ obgleich по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем;
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt)
2. Профессионализм - требование времени:
2.1 IT-технологии
2.2 Диалог культур
Слушание
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде;
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью;
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке;

11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану;
11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану;
11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану;
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану;
11.5.6 жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/ таралған анықтамаларды қолдану;
11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану;
11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану;
11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану;
11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl/ obgleich ) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану;
11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
2-тоқсан
2. Кәсібилік – уақыт талабы:
2.1 IT-технологиялар
2.2 Мәдениеттер диалогі
Тыңдалым
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну;
11.1.2 оқуға және болашақ кәсіби қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы егжей-тегжейлі қарапайым ақпараттық хабарламаларды түсіну;
11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру;