"Қазақстан Республикасы әдiлет органдарының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 398 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 215 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 29 наурызда № 22411 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы әділет органдарының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 398 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10112 болып тіркелген, 2015 жылғы 11 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы әділет органдарының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаларды:
соттар қарайтын әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша (Кодекстің 158, 214, 462, 467, 668-баптары);
әділет органдарының қарауына енгізілген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша (Кодекстің 230-бап (екінші бөлігі) (осы бұзушылықтарды жекеше нотариустар жасаған кезде), 457, 459, 466, 468, 491, 670, 671, 672-баптар) әділет органдарының соған уәкілетті лауазымды тұлғалары жасайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қабылдау";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қысқартылған іс жүргізу";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Әділет органдарының уәкілетті лауазымды адамдарының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауы";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу саласындағы, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның басшысы мен олардың орынбасарлары, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әділет органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары, сондай-ақ аудандық және қалалық әділет бөлімшелерінің басшылары Кодекстің 230 (екінші бөлігі) (егер осы бұзушылықты жеке нотариус жасаса), 457, 468, 670, 671, 672 баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық істерді қарайды және әкімшілік жазалар қолданады.

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 398 "Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях органами юстиции Республики Казахстан"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 215. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2021 года № 22411
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 398 "Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях органами юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10112, опубликован 11 марта 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Инструкции по производству дел об административных правонарушениях органами юстиции Республики Казахстан, утвержденной вышеуказанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Протоколы об административных правонарушениях составляются уполномоченными на то должностными лицами органов юстиции:
по делам об административных правонарушениях, рассматриваемым судами (статьи 158, 214, 462, 467, 668 Кодекса);
по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к ведению органов юстиции (статьи 230 (часть вторая) (когда эти нарушения совершены частными нотариусами), 457, 459, 466, 468, 491, 670, 671, 672 Кодекса).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Возбуждение дел об административных правонарушениях";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Принятие мер обеспечения производства по делам об административных правонарушениях";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Сокращенное производство по делам об административном правонарушении";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Рассмотрение дел об административных правонарушениях уполномоченными должностными лицами органов юстиции";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Руководитель уполномоченного органа в области государственной регистрации нормативных правовых актов, в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов и их заместители, руководители областных, городов республиканского значения и столицы органов юстиции и их заместители, а также руководители районных и городских подразделений юстиции рассматривают дела об административных правонарушениях и налагают административные взыскания, предусмотренные статьями 230 (частью второй) (когда эти нарушения совершены частными нотариусами), 457, 468, 670, 671 и 672 Кодекса.

Заңды тұлғаларды, азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу саласындағы уәкілетті органның, оның аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен олардың орынбасарлары Кодекстің 464 және 466-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды және ескерту мен әкімшілік айыппұл жасау түріндегі әкімшілік жазаларды қолданады.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі заңды күшіне енбеген қаулыларды апелляциялық тәртіпте қайта қарау";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі заңды күшіне енген қаулыларды және шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижесі бойынша оларға жаңадан ашылған мән-жайлар жөніндегі қаулыларды қайта қарау";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Әкімшілік жазалар қолдану туралы қаулыларды орындау".
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс қағаздарын жүргізу".
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев

Руководители уполномоченного органа в сфере государственной регистрации юридических лиц, актов гражданского состояния, его территориальных подразделений и их заместители рассматривают дела об административных правонарушениях и налагают административные взыскания в виде предупреждения и административного штрафа, предусмотренные 464 и 466 Кодекса.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Пересмотр не вступивших в законную силу постановлений по делам об административных правонарушениях в апелляционном порядке";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Пересмотр вступивших в законную силу постановлений по делам об административных правонарушениях и постановлений по результатам рассмотрения жалоб, протестов на них по вновь открывшимся обстоятельствам";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Исполнение постановлений о наложении административных взысканий";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Ведение делопроизводства по делам об административных правонарушениях".
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев